Haarlems Dagblad Het Tempo Joodse leger verovert Haifa na nacht van bloedige strijd „Geen enkel Hof kan mij veroordelen" Tweede kamer is tevreden over het Vijflandenpact Togliatti belooft: geen geweld j Weerbericht 62e Jaargang 18920 Bureaux: Grote Houtstr 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. prukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel.' 12713, 10132, Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 23 Xprll 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem PAS DRIE JAAR is het geleden dat wij, na de hongerwinter, een hong'erlente «aren ingegaan, voelden dat wij op onze laatste kracht-reserves leefden en reik halsden naar het ogenblik van de bevrij- Pas drie jaar. Maar voor de meesten ons lijkt het' een herinnering uit een ver verleden. Het is gemakkelijk gebeurte nissen en persoonlijke ervaringen uit die lijd in de geest op te roepen, maar schier ondoenlijk zich in gedachten in'de stem ming en de atmosfeer te verplaatsen, waar- jn Nederland in de bezettingstijd leefde. Sommige gebeurtenissen vaststaande feiten niettemin hebben iets zo onwer kelijks gekregen, dat zij op een verre droom, vaak een bange droom, zijn gaan lijkén. Dat ondervindt menigeen ook als hij de verslagen leest van terechtzittingen,' waarin zulke lieden als Rauter en Van der Waals zich voor hun wandaden hebben te verantwoorden. Het zijn nevelige figuren uit een ver verleden geworden. En de be langstelling voor de boeken over de oor logsjaren, die vlak na de bevrijding intens was en snel. tot een hoogtepunt klom, is spoedig gedaald. Mogelijk zal zij na enige jaren herleven. Hetzelfde verschijnsel heeft zich na de eerste wereldoorlog voorgedaan. Men wilde de oorlogstijd liefst uit zijn herinnering bannen; pas na een zeker tijds verloop scheen men voldoende innerlijke rust te hebben gevonden om er zich nog ieens in te kunnen verdiepen. Maar' nu komt er veel sterker die andere factor bij: het schijnt alles reeds in zo'n ver verleden te liggen. Het tempo van de tijd sleurt ons mee. En het is een ontzaglijk tempo. Men zou het willen vergelijken met de snelheden die cj£ vorderingen der techniek hebben doen bereiken: de gebeurtenissen in bin nen- en. buitenland schijnen het tempo der moderne vliegtuigen te hebben aangeno men. Dezer dagen merkté een Engelse hoofd artikelen-schrijver, die ik uitvoerig geci teerd heb, in een beschouwing over het totaal veranderde Britse buitenlandse be leid op, dat in enkele maanden tijds een nieuwe koers is gekozen zonder dat men zelfs de tijd schijnt te hebben gevonden om er een discussie over te houden. Geen debat js er bij ontstaan, geen klare tegenstellin gen hebben zich ontwikkeld. Het schijnt zich te moeten voltrekken in een „dream like fashion", zoals hij het noemde:- gelijk een droom. Dat is geenszins met alle ver anderingen het geval, zoals tal van slepen de, deels bloedige conflicten in de wereld bewijzen. Maar als men ziet hoe andere zich voltrekken, ook op het vasteland van Europa, gevoelt men dezelfde verwonde ring als mijn Britse collega. Scheppingen als het Vijf Mogendheden-Verdrag van Brussel en als het verdrag voor de West- Europese economische samenwerking van zestien landen zijn tot stand gebracht met een snelheid en gemakkelijkheid, die nie mand een jaar geleden had kunnen ver onderstellen. Het is gelukkig maar tevens verwonderlijk. Men mag zich met reden afvragen, wat binnen één of twee jaar tijds. voortgaande in dit tempo, wel verder ver richt zal zijn. Ook op velerlei ander gebied. Nu de inzinking in menselijke activiteit, ,die op de tweede wereldoorlog volgde, voor de meeste mensen tot het verleden behoort schijnt voor velen een periode van onge ëvenaarde werkzaamheid te zijn ingeluid. Men heeft zoveel en zoveel verschillende dingen te doen, dat het nauwelijks meer bij/te houden is. Tijd tot rustige bezinning js moeilijk te vinden; agenda's van bezige mannen zijn volgeboekt met vergaderingen conferenties, die met kunst en vliegwerk veel haastig gereis tussen de uren van de gewone arbeidstaak ingepast moeten worden. Het tempo is ongekend. Geen won der dat indrukken van vroegere perioden zo snel vervagen. Velen, ook jongeren, klagen over hun geheugen dat hun parten speelt. Dat verschijnsel deed zich in de latere bezet tingstijd vrij algemeen voor en werd toen verklaard als een gevolg van ondervoeding. Doet die tijd op sommigen nog steeds na werking gelden of zijn zij, die er nog mee kampen hebben, in deze met gebeurte nissen overladen tijd wat al 'te zware eisen aan hun geheugen-sterkte gaan stellen? Onze voorouders uit de negentiende eeuw zouden, als zij in ons midden terug konden keren, niet alleen schrikken van onze tech nische verkeersmiddelen maar ook en vooral duizelig worden van het aantal on derwerpen, dat onze belangstelling vraagt, van de ontstellende ingewikkeldheid van het maatschappelijk leven en van de nieu- experimenten, die voortdurend genomen worden. Een betere wereld dan in hun tijd zouden zij het zeker niet vinden. Maar-wel een veel snellere wereld, voortjagend in een tempo dat zij nooit denkbaar zouden hebben geacht. Moet dit zo voortgaan? Of doet zich in deze jaren een reactie gelden een periode van stilstand, in min of meer bewuste menselijke neiging om niet alleen te willen herstellen hetgeen vernield is, maar ook een achterstand in activiteit te willen inhalen? Als dat de verklaring mocht zijn, zal na.enige tijd een zekere kalmering iri het tempo der gebeurtenissen intreden. Het is een bewogen tijd, die wij beleven. Misschien zal hij tot een waarlijk grote tijd leiden. De mogelijkheden zijn niet afwezig. Men spreekt zbveel over de ondeugden van de mens, maar zo weinig over zijn deug den, heeft iemand 'eens gezegd. Dat woord ls ook op deze na-oorlogse, stormachtige periode toepasselijk. Er schijnt ten dele nog half-bewust, onder de oppervlakte veel te leven dat tot goede en grote dingen kan leiden. R. P. BRITSE HOOFDAMBTENAREN MET „SPECIAAL VERLOF". Te Londen wordt vernomen, dat 15 vooraanstaande pro-communistische amb tenaren in Engeland van hun post worden ontheven. Onder hen bevinden zich vier vrouwen. Zij zijn werkzaam op de ministe ries van Voedselvoorziening, Arbeid, Volks gezondheid en Vliegtuigbouw. De betrok ken ambtenaren zullen, met behoud van salaris,, met speciaal verlof worden ge zonden. ONDERZOEK NAAR MASARYKS DOOD GEVRAAGD. Volgens Dena hebben Tsjecho-Slowaken te Wiesbaden, die tegenstanders zijn van het huidige regiem te Praag, aan Trygve Lie, de secretaris-generaal van de U.N.O., het verzoek gericht tot het instellen van een internationaal onderzoek naar de om standigheden van de dood van Jan Masa- lyk op 10 Maart j.l. Arabische landen besluiten tot het zenden van geregelde troepen In het gebied van de (voor 40 procent Arabische) havenstad Haifa is gisteren een hevige strijd tussen Arabieren en Joden ontbrand die de gehele nacht voort geduurd heeft en een waar bloedbad is geworden. Tenslotte wisten de Joden zich van de stad meester te maken. De Arabi sche verliezen zijn groot. De Joodse troepen begonnen hun of fensief nadat Haifa*" urenlang beschoten was met machinegeweren en mortieren. Van de berg Carmel zetten de Joden hun hoofdaanval in tegen de zestigduizend" Ara bieren in Haifa. „Choery house", het hoofd gebouw van de Palestijnse spoorwegen is, naar verluidt, geheel uitgebrand. De twintigduizend inwoners van het district Soek vluchtten in paniek de stad uit, toen de eerste golf van Joodse strijders naderde. Britse mariniers verdedigden de haven van Haifa, die voor evacuatie gebruikt moest worden. Alle Britse strijdkrachten in Jeruzalem zijn gealarmeerd „voor het ge val de Haganah (Joods leger) eenzelfde aanval op de heilige stad wil ondernemen". Later heeft de Haganah echter de Ara bieren een wapenstilstand aangeboden, op voorwaarde, dat deze hun wapens zouden overgeven en „alle buitenlandse strijders" uit Haifa zouden verwijderen. Nog geen wapenstilstand De onderhandelingen over zulk een wa penstilstand ta 'n Joden en Arabieren in het gebied van rS^fa zijn echter later weer afgebroken. Volgens de Joden zijn bijna 100 Arabie ren gedood en bedragen de eigen verliezen 14 doden en ongeveer 32 gewonden. Een détachement van de Irgoen Zwai Leoemi heeft aan de gevechten deelgenomen. Volgens een te Damascus door de Arabi sche strijdkrachten in Palestina uitgegeven communiqué bieden de Arabieren in Haifa nog steeds verbitterd weerstand aan de Joodse aanvallen. Jeruzalem bereidt zich voor Te Jeruzalem doen geruchten de ronde, dat de Joden een aanval op grote schaal op Dinsdag 27 April beramen om strate gische punten in Jeruzalem te bezetten. De Heilige sta'd bereidt zich op een aanval voor. Zowel de Arabieren als de Joden bouwen betonnen wachthuisjes en brengen stalen rails verticaal in de straten aan om gewapende aanvallen tot staan te brengen. De oorlogvoerenden hebben snel gebouwen bezet, die door de Engelsen wor den ontruimd. Naar te Damascus verluidt heeft in Syrië in de politieke commissie der Arabische Liga aangedrongen op onmiddellijke actie van geregelde Arabische strijdkrachten in Pa lestina nog vóór de beëindiging van het Britse mandaat, hiermede accoord. „Recente Joodse moordpartijen eh gewa pende Russische interventie" hadden de situatie echter veranderd. Sovjet-Russen bij de Haganah? Te Cairo is gemeld, dat onder de lijken van soldaten der Haganah, die op het slag veld van Misjmar Hemek zijn gevonden, er vijf aan de hand van zich op hen bevin dende documenten geïdentificeerd zijn als Sovjet-Russische officieren. Volgens ge ruchten zou ook een Russisch officier gevangen genomen zijn. Truman zinspeelt op „geheim hulpplan" Spoedig militaire steun aan Brusselse Vijf? President Truman heeft op een perscon ferentie te Washington verklaard, dat lui spoedig een antwoord zou geven op de vraag waaruit Amerika's steun aan het vijfmogendhedenpact te Brussel zou be staan. Truman verklaarde, dat zo hij „al iels afwist van een plan, waarbij de V.S. geheime steun zouden verlenen aan krach ten, die weerstand boden aan communis tische regeringen en communistische over heersing binnen de grenzen van Europese landen, hierover op deze persconferentie niets te vertellen zou zijn." STAKING BIJ BOEING. Bij de Boeing vliegtuigfabrieken te Seattle aan de Noordwestkust der V. S. zijn 14.000 arbeiders in staking gegaan. RAUTER VERKLAART: Mr. Zaayer brengt de verdediger hulde voor de wijze tvaarop hij zijn moeilijke taak heeft vervuld Dinsdag 4 Mei uitspraak In het gisteren voor het Bijzondere Gerechtshof te 's Gravenhage voortge zette proces tegen Rauter verklaarde verdachte, dat de vierhonderdtachtig jongemannen, die bij de razzia's in Be verwijk gegrepen werden, humaan be handeld zijn. Na een geneeskundig'on derzoek in kamp Amersfoprt zijn er tweehonderd naar huis gestuurd. De overigen, die tot werken in staat waren, gingen naar Duitsland. Rauter verklaarde, dat deze maatregel in Beverwijk noodzakelijk was wegens „de sterke communistische beweging", welke daar bestond. Hij meende dat de maatrege len op humane wijze waren uitgevoerd. De gevangen genomen jongemannen werden in kamp Amersfoort eerst nog eens onder zocht. Tweehonderd werden er daarna naar huis gestuurd. De overigen, die lichamelijk in staat waren tot werken zijn naar Duits land overgebracht. De verdediger mr. K. van Rijckevorsel vestigde er vervolgens de aandacht op, dat het hem getroffen had, dat alleen voor Rauter belastende correspondentie met Himmler in het dossier werd aangetroffen. Overigens meende hij, dat verdachte geen stimulerende kracht is geweest, zoals in het requisitoir gezegd is. De verdediger was van oordeel, dat de correspondentie tussen Rauter en Himmler waarin inderdaad de schijn gewekt wérd, als zou Rauter depor taties bevorderd hebben, gezien moest' worden als bluf van de zijde van verdachte, die volgens Verdediger zo handelde, omdat Ligacómmissie'einff h« daaidoor Himmlcr ^obeerde te rem- i-.igacommissie ging men De verdediger vroeg verder nogmaais voorlezing van het proces-verbaal van dr. De Arabische Liga had aanvankelijk Harster- Na v00rlezi„g van dr. Harsten gemeend, dat. ongeoefende Arabische troe pen de situatie meester konden blijven. Franse mijnramp aanleiding tot grote staking Honderddertigduizend delvers leggen het werk neer Ongeveer 130.000 mijnwerkers zijn in staking in het mijngebied rondom Rijssel in Noord-Frankrijk. Zij stellen onder an dere de eis, dat hun een rouwdag met doorbetaling van hun loon wordt toege staan, in verband met de explosie, die Maandag te Salaumines plaats vond. Zij eisen voorts betaling voor de dagen, waar op tengevolge van de ramp niet werd ge werkt, vol loon voor de gewonden en een premie van 5000 fr. voor de leden der red dingsploegen. In vele mijnen is het werk ten dele neergelegd, in andere geheel. „HEINTJE" VERTREKT ZATERDAG. De cabaretière Heintje Davids vertrekt Zaterdag per K.L.M. naar Amerika. Op 6 Mei zal zij in New York in een uitzending van „Radio City" optreden. verklaring deelde de procureur-fiscaal mr, J. Zaaijer mede, dat hij persoonlijk die brieven had uitgezocht uit de correspon dentie tussen Rauter en Himmler, die hem van belang schenen bij de behandeling van deze zaak en dat daarbij niet gelet was op het verzamelen van enkel belastend mate riaal. Mr. Zaaijer deelde mede, dat hij uit „ridderlijkheid" dr. Harster niet dis ge tuige had opgeroepen, omdat hij er niet toe wilde medewerken, dat de ene Duitser de andere „de das om zou doen". Lof voor de verdediger. Verder sprak mr. Zaaijer zijn grote waar- dering uit over de wijze waarop de ver dediger in dit propes zijn moeilijke taak heeft vervuld en hij noemde het een grote ondankbaarheid van de zijde van verdachte, dat deze tijdens het proces herhaaldelijk om een Duitse advó'caat vroeg. Geen enkele Duitse advocaat, zo zei mr. Zaaijer, zou Rauters zaak zo goed verdedigd hebben. Mr. Van Rijckevorsel verklaarde, dat Rauters vraag om een Duitse advocaat an ders gezien moest worden dan de procu reur-fiscaal gedaan had. Rauter wist heel goed, dat geen Duitser hem kon verdedigen, maar hij was zich er van bewust, dat dit voor een Nederlandse advocaat een haast De vervaardigingvan deze zilveren maquette, die het Bolswarder stad- hids voorstelt en als voetbalprijs bedoeld is heeft ruim twee jaar ge kost. En de voetbalmin- nende Bolswarders zul len Zaterdagmiddag in grote getale aanwezig zijn wanneer dit werk stuk in het kader van het jaarlijkse zilveren stadhuis-tournooi aan de betrokken sportcommis- sie wordt overgedragen. Bolswarders hebben des tijds geld in het Friese stadje ingezameld voor deze unieke prijs, die met het oog op haar hoge waarde een eeuwig durende wisselprijs zal blijven en dus nooit in het bezit kan komen van een bepaalde club. P.E.C. uit Zwolle, als mede de voetbalvereni gingen Hèerenveen en Sneek nemen aan dit stadhuis-tournooi deel waarvan de opbrengst aan entreegelden de t.b.c.-bestrijding ten goede zal komen. Er waren overigens heel wat blauwdrukken, me tingen en détailfoto's voor nodig om deze maquette volkomen na tuurgetrouw na te boot sen. De afmetingen zijn 50 cm hoog, 3S cm breed en 16 cm diep. B ij de overdracht zal de heer Karei Lotsy, voorzitter van de K.N.V.B. in zijn functie als ere-voorzitter van het comité, acte de présence geven. De geestelijke vader van het plan is de heer H. Abma, hoofd-consul van de K.N.VJ3. afdeling Friesland. „Amerikaanse koloniën moeten bevrijd worden" Resolutie van achttien landen te Bogota De Pan-iAmerikaanse conferentie te Bo gota heeft "Donderdagavond het bestaan van Europese koloniën op het Westelijk halfrond veroordeeld en het verstel aan genomen tot oprichting van ^en speciale commissie, die naar vredelievende midde len moet zoeken om van deze koloniën bevrijd te worden. Achttien landen waren het erover eens, dat „het een juist streven is van de Ameri kaanse republieken om de koloniën op te ruimen". Drie landen onthielden zich van stemming, waaronder de Verenigde Staten. Londen: „Unfair" Groot-Brittannië heeft de pan-Ameri- kaanse conferentie te Bogota heden doen weten, dat het de beslissing van de confe rentie tot het zoeken naar middelen om de koloniën op het Westelijk halfrond opge heven te krijgen; als unfair en niet als bin dend beschouwt. onmogelijke taak was en dat de verdediger ongetwijfeld onaangename reacties van de zijde van het Nederlandse volk zouden be reiken. Toen kreeg Rauter weer het woord. Harts tochtelijk verklaarde hij, dat geen enkel hof hem kon veroordelen, omdat hij als Duitser voor zijn vaderland had gestreden. De oorlog was ook niet de schuld van Duitsland maar van het Verdrag van Ver sailles. „Ook nu weer", zo riep hij uit, „zal er een nieuwe oorlog komen, ornaat mil- lioenen Duitsers uit het Oosten naar het Westen gedreven -zijn. En als er dan weer oorlog komt, dan krijgen de Duitsers weer de schuld", zo zei hij. Nogmaals herhaalde hij, dat hij door zijn eed van officier en als Duitser voor zijn vaderland moest strijden 1 dat niemand hem dat kwalijk kan j nemen. Hierop merkte de procureur-fiscaal op: „U staat ook niet terecht voor wat u als Duitser voor uw vaderland hebt gedaan, maar voor wat u als Duitser tegenover het Nederlandse volk hebt misdaan." Rauter reageerde op deze opmerking van mr. Zaaijer met een licht schouderophalen en verklaarde dat hij niets meer te zeggen had. Daarop werd de uitspraak bepaald op Dinsdag 4 Mei 's middags om half twee. Het woord is aan.™ Ernst Hohenemser: Hoe holler het hoofd, hoe meer onverdiende lof men er zonder gevaar kan ingieten. Vanmorgen werd ter gelegenheid van de Sint Jorisdag door padvinders van de Nederlandse Padvinders en de Verkenners Katholieke s Jeugdbeweging op de Grote Markt de vlag gehesen Ongeveer drie duizend padvinders waren aanwezig. Van te voren waren kerkdiensten gehouden in de Grote Kerk en in de Sint Jozefkerk. Alleen de communisten willen er niets van weten (Van onze parlementaire redacteur). Minister Van Boetzelaer had een goede avond. Eigenlijk was de Kamer hem deze keer zeer welgezind, want tegen het Ver drag van Brussel en zijn in dat opzicht ge voerd beleid bleek ni.emand enig bezwaar van diepgaande betekenis te hebben, uit gezonderd dan de communisten. Nu ja, jhr. mr. Van der Goes van N a t e r s (Arbeid) kwam even plagend voor de dag met de bourgeois-geschil- homme, die zonder het zelf te weten proza sprak en zo roeide de minister al heel aar dig in het federalistische schuitje mee, al gaf hij zich daar zelf misschien nog niet zozeer rekenschap van. Daarom vond de woordvoerder van de Partij van de Arbeid het wel nuttig»een en ander nog eens te onderstrepen en te steunen met een motie, aandringende op de schepping van boven nationale doelverbanden waarbij voor zo ver mogelijk gezag dient te worden opge dragen aan bovennationale organen, in het bijzonder op monetair, economisch, sociaal en defensie-gebied. In die organen moet men dan ook personen uit betekenis heb bende volksgroepen opnemen. De heren Schmal (C.H.) enBruinsSlot (A_R.) behoorden tot hen, die weinig voor zulk een motie voelden. De minister was in dit geval voortvarend genoeg geweest en in dit stadium moest hij nu niet op deze ma nier opgejaagd worden. Tot hen, die minister Van Boetzelaer een pluim op de hoed staken, behoorde mr. Vonk (V.V.D.) die gaarne een positief antwoord van de bewindsman zou krijgen op de vraag of deze bereid was internatio nale samenwerking te bevorderen, opdat wij de vrije hand krijgen ter bestrijding van het communistisch gevaar in Indië. De enigen die niets van het Verdrag van Brussel wilden weten waren de communis ten. Hun fractie-aanvoerder bespeurde Nord-Express mag voorlopig niet rijden Russen verbreken laatste schakel van verkeer Berlijn-Bizonia De spoorwegkantoren van de drie Weste lijke mogendheden in Berlijn hebben Don derdag telefonisch de mededeling gekregen van Russische zijde, dat de „Nord Express" niet mag rijden voordat nieuwe regelingen zijn getroffen met de Sovjet-autoriteiten. De Nord-Express onderhoudt de verbinding van Berlijn met het Westen sinds 1945 en vervoerde staatsburgers van Geallieerde mogendheden, die op verzoek van Russi sche beambten hun bagage en papieren moesten tonen. Deze Sovjet-maatregel zal de laatste schakel in het passagiersvervoer van Berlijn naar het Westen verbreken. De Franse autoriteiten treffen voorberei dingen om in verband hiermede bussen te laten rijden tussen Berlijn eri Brunswijk. De Engelsen hebben reeds sinds begin April een busdienst op deze route. Vooral Franse passagiers zijn door dit verbod gedupeerd, daar de Nord Express ook de verbinding met Parijs onderhoudt. De Franse autoriteiten hebben een protest ingediend. thans juist in alle kapitalistische staten het aankweken van een oorlogsstemming. Mr. Sassen (K.V.P.) drong er op aan, vast te houden aan de eisen ten opzichte van Duitsland, neergelegd in de wel dooi"- dachte nota van Januari 1947. Overigens moest men Duitsland niet op zijn Ameri kaans willen gaan inrichten en rekening houden met de centraliserende gedachte, die daer altijd sterk heeft geleefd. De heer Serrarens (K.V.P.) was van oordeel, dat de ontwikkeling der Benelux bevorderlijk zal zijn voor het Vijf-mogend- hedenpact. Tot saamhorigheid der Europese Staten kan men zijns inziens niet komen zonder de hulp van Amerika. Het nieuwe pact moet een werkelijk pact der volkeren worden en niet een zaak van ambtenaren. De Benelux is naar zijn mening te zeer in handen vap ambtenaren. Tegen middernacht kwam de minister van Buitenlandse Zaken nog even aan het woord. Hij zal zijn rede hedenmiddag voortzetten. EERSTE KAMER Twee professoren critiseren- het Indonesisch beleid (Van onze parlementaire redacteur). Minister Jonkman kreeg van prof. mr. Molenaar (V.V.D.) nogal wat, van prof. De Zwaan (C.H.) een hele dosis soms zo scherpe critiek over het Indonesisch be leid te horen, dat president Kranenburg tot twee keer toe zelfs meende te moeten ingrijpen wegens zijns inziens onoorbare aanvallen op de persoon van de minister., Daarentegen stond de heer Kersten (K.V.P.) geheel achter de regering. Deze senator verklaarde namens zijn fractie dat voor haar samenwerking straks met Anti- Revolutionnairen en Christelijk-Histori- schen niet mogelijk was. Het minimum aan overeenstemming op essentiële punten, dat daarvoor nodig was, bleek te ontbreken. Aangezien minister Jonkman Dinsdag van antwoord zal dienen, komt het ons beter voor daarna en aan de hand van het geen dan ter sprake zal komen, de hoofd punten van het debat over het Indonesisch beleid aan te stippen. Alleen zij nog ver meld, dat zowel prof. Molenaar als prof. De Zwaan slecht te spreken waren over hetgeen de minister zich kennelijk voor stelt omtrenf de wijze waarop men het Unie-gebouw staatsrechtelijk zal hebben op te trekken. Een ander geluid liet de heer Kersten horen, toen hij met klem zijn af keuring uitsprak over hen, die de Unie toch weer zouden willen misbruiken en haar dus ten onrechte daarop willen inrichten als middel om Indonesië door Nederland te laten overheersen. Gedeeltelijke vrijspraak voor I. C. Farben-chefs Een Amerikaans tribunaal te Nfeurenberg heeft Donderdag 23 van de 24 vroegere hoge functionarissen van de I.G. Farben vrijgesproken van beschuldigingen wegens plundering van fabrieken in Tsjecho-Slo- wakije en Oostenrijk. Volgens de uitspraak zijn de ten laste gelegde plunderingen in deze beide-landen zelfs indien zij volledig bewezen worden, geen misdaad tegen de mensheid maar uit sluitend vergrijpen aan eigendommen. Premier de Gasperi vraagt herziening vredesverdrag De Italiaanse communistenleider Togliatti heeft gisteren verklaard dat zijn partij geen geweld zal gebruiken nu de verkiezingen voor haar verloren zijn. Wel had hij de gewone beschuldigingen dat de verkiezin gen niet vrij waren geweest en dat er bin nen- en buitenlandse intimidatie van het electoraat had plaats gehad. Premier De Gasperi heeft deze beschuldi gingen daarop onzinnig genoemd en ze uit voerig weerlegd. Voorts deed de minister president op de geallieerden een beroep tot herziening van het vredesverdrag. Tenslotte bracht hij, zowel aan zijn eigen partij als aan „de communisten" hulde wegens de ordelijke houding bij de verkiezingen be toond. Communistisch bureau vernield. Een grote menigte heeft in de afgelopen nacht na een handgemeen tussen de Chris- ien-democratische burgemeester en een communistische afgevaardigde een aanval gedaan op het bureau der communistische partij te Terlizzi nabij Bari. Het bureau werd verwoest. De burgemeester had tevoren een decreet uitgegeven, waarin werd bevolen de podia, die voor de verkiezingen waren opgericht, af te breken. De communisten weigerden hieraan gevolg te geven. Dit leidde tot het handgemeen. De betrokken communistische afgevaardigde werd daarop gearresteerd, maar wegens zijn parlementaire onschend baarheid later weer vrijgelaten. Het volk, woedend over zijn vrijlating, viel toen het communistisch partijbureau en de plaatse lijke vakverenigingsbureaux aan. Vuurgevecht bü Napels Te Lusciano (bij Napels) is het tot een vuurgevecht tussen communisten en de politie gekomen, nadat dé communisten, die over een geheime wapenopslagplaats beschikten, hadden getracht de kerk en andere gebouwen in brand te steken, zo meldt een correspondent van Reuter. Een communist werd gewond en vijf gear resteerd. Aanslag op bevolkingsregister Bijzonder Hof veroordeelt twee verdachten Tegen twee der vier verdachten in de zaak betreffende de aanslag op het Amster damse bevolkingsregister heeft het Amster damse Bijzondere Gerechtshof het onder zoek aangehouden tot 28 Mei voor het horen van een aantal nieuwe getuigen. Het zijn de 47-jarige confectiefabrikant P. Th. T„ tegen wie mr. Gelinck 14 dagen geleden de doodstraf eiste, en de 36-jarige A. van der L.,* diens vroegere bediende op het atelier, tegen wie 15 jaar is geëist. Beiden worden er van beschuldigd de Sicherheits- polizei inlichtingen te hebben verstrekt, die hebben geleid tot de arrestatie van een 20-tal moedige vaderlanders, die een aan deel hebben gehad in de voorbereiding en de uitvoering van de op 28 Maart 1943 ge pleegde aanslag op het hoofdstedelijk be volkingsregister. De derde verdachte, de 35-jarige vroegere huisknecht van de bij de overval betrokken en gefusilleerde illegale werker Arondeus, werd conform de eis tot 3 jaar gevangenis straf met aftrek van voor-internering ver oordeeld. Het is J. Th. H., die zelf een be langrijk aandeel in de aanslag heeft gehad, maar wiens loslippigheid noodlottige gevol gen heeft gehad voor de gehele illegale groep. Het hof heeft bij de uitspraak reke ning gehouden met zijn beperkte geestver mogens. H., die na de bevrijding 17 maan den gevangen heeft gezeten, bevindt zich thans op vrije voeten. De vierde verdachte, de 62-jarige ex- N.S.B.'er en expediteur M. de R. uit Amsterdam, van wie het hof bewezen acht te, dat hij uit zuiver winstbejag getracht had de mededelingen over de overvallers, die hem via de broer van H. hadden be reikt, .aan de Sicherheitspolizei door te geven, hoorde zich conform de eis veroor delen tot 12 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en ontzetting uit de burgerlijke en politieke rechten voor het leven. De Unie van West-Europa Den Haag niet gebrand op Italië's aansluiting Zoals bekend is zal te Londen het perma nente orgaan van de West-Europese Unie voor het eerst bijeenkomen. Naar gemeld is, zal daar ook worden ge sproken over een eventuele opneming van Italië in de Unie. In Nederlandse politieke kringen is voor dit denkbeeld het enthousiasme nog niet zeer sterk. Hier overheerst het gevoel, dat men spoediger tot resultaten zal kunnen komen, indien de aaneensluiting zich voor lopig bepaalt tot die landen, welke zich nauw verbonden gevoelen. Men acht het daarom niet aanbevelenswaardig, de kring der aangeslotenen voorbarig uit te breiden. WEINIG WIND. Verwachting, medegedeeld door het 5 K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij- J dagavond tot Zaterdagavond: In het Zuidwesten van het land aan vankelijk nog plaatselijk enige regen," overigens geleidelijk afnemende bewol king. Weinig verandering in tempe ratuur des nachts. Morgen overdag weer enige stijging van temperatuur. Zwakke tot matige wind. hoofdzake lijk tussen Noord-West en Noord-Oost. 24 April: Zon op 5.25 uur. onder 19.52.uur Ma*n op 21.27 uur. onder 5.43 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1