Haarlems Dagblad krant in de cel? Eis tegen van der Waalsdoodstraf „Schuld voor veldslag in, Haifa ligt bij de Arabieren" - Brood goedkoper in Haarlem en omstreken Absenteïsme maakte stemming over Vijflandenpact onmogelijk Honderden zieken in bittere strijd met verplegers en politie Weerbericht 2e Jaargang No. 18921 leaiix. Grote Houtstr 93, Tel Adv en Admin. 124 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 0,4 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. ukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132 Zaterdag 24 Xpril 1948 Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Pt hal •ERBETERING van het gevangenis wezen is een van die aangelegenheden, na de oorlog veel groter belangstelling iben getrokken dan ervoor. Wij hebben ■ermalen melding gemaakt van de activi- I van de Vereniging van Ex-Politieke jvangenen op dit gebied. Het noemen van naam geeft tevens verklaring van de zo toegenomen belangstelling. Immers, n groot aantal Nedei'landers, die nooit gevangenis van binnen gezien hadden ,n normale omstandigheden geen kans .pen, er ooit in opgesloten te worden, aakten er in de Duitse tijd op grondige jze mee kennis. Die kennismaking alar- £erde hen. Zij namen zich voor te ijveren ior verbetering, als de oorlog achter de i5 zou zijn en voegden de daad bij 'het oord. Nu heeft een in Maart 1946 door de inister van Justitie ingestelde commissie oor de verdere uitboutv van het gevan- niswezen" een omvangrijk en weldoor- erkt r-apport uitgebracht, waarin vele irbeterïngen worden voorgesteld. Een dier lorstellen houdt in, dat aan gevangenen atmeer alleen het lezen van boeken, maar ik van courante'n zou moeten worden toe- istaan. Tot dusver is het verboden, be- ,'udens uitzondering in bijzondere geval - De commissie wil dit voorschrift pre- !S omkeren en het lezen van couranten regel toestaan, behalve bij uitzonderihg. fel maakt zij enige begrijpelijke voorbe dden in haar voorstel. De minister zou bevoegdheid moeten hebben, bepaalde luranten in het belang van rust en orde et toe te laten. De gevangenisdirecteur i bevoegd moeten zijn bepaalde nummers hun geheel of gedeeltelijk niet uit te jiken, om dezelfde of andere gewichtige edenen. Maar in beginsel zou de commissie i toch gevangenen het recht willen ge- i, zich op een nieuwsblad te abonneren, lezing zou de krant eigendom worden het gesticht en ter beschikking worden jsteld van gevangenen die er wel graag ut willen lezen, maar er geen geld voor ,»bben. De commissie is met haar voorstel oor de dag gekomen omdat zij de belang- elling der gevangenen levendig wil hou- en en daarmee een tegenwicht scheppen !Üen de deprimerende invloed van het entonige gevangenisleven. In de mededelingen van de Nederlandse ügbladpers 1945 is een beschouwing aan zaak gewijd, waarin een tweetal kant- jeningen op de overwegingen van de ommissie wordt gemaakt. De eerste geldt aar voorstel, om het recht tot het nemen an een abonnement te reserveren voor Hot en, die langere straf hebben te ondergaan, v. langer dan drie maanden, De commen- F?J tol' begrijpt deze beperking, die niet met ■gumenten is toegelicht, helemaal niet. Ik renmin. Hij meent dat het lezen van kran- juist bij uitstek belangrijk is voor hen Ajj«e korte vrijheidstraffen moeten onder- •eVi. aan. Hoe minder vervreemding van de andiiaatschappij, des te sneller aanpassing en zegt hij. Zijn tweede commentaar betreft de ter- in van mogelijke invoering van de nieu- maatregel. Zij gaaf verloren in een la-1! «ligte voorstellen. Eer die ingevoerd zou- en zijn zou lange tijd kunnen verstrijken, aarom stelt het orgaan van de Dagblad pers voor, een maatregel als deze niet op «algehele herziening van het gevangenis- rezen te laten wachten, maar haar dade- in te voeren. Als het voorstel genade vindt in de ogen hen, die erover te belissen hebben, lijkt inderdaad aanbevelenswaard. Het zou de eerste maal zijn dat men maatrege- die door hun eenvoud onmiddellijk itvoerbaar zijn en evenmin kosten mee- rengen, uitstelt omdat zij deel uitmaakten een breedvoerig plan. Dat is onprac- Het is uitvloeisel van dat streven aar perfeetionnisme, dat zich in ons land vaak doet gelden en dat dikwijls meer rdeel dan voordeel oplevert. Qok deze snbeveling van de „Mededelingen" schijnt de aandacht van de minister waard. Waarom is het goed, het lot van gevan- ïhen te verbeteren o.a. door hun de ge- genheid te geven, kranten te lezen? Denk dat ik er hier voor pleit, omdat ik er voordelige zaak voor de krant in zie. voordeel zal trouwens weinig te be- ikenen hebben, te minder omdat de mees- in geen abonnement zullen kunnen be- ostigen en dus onder de rubriek „latere ezers" zullen vallen. En het aantal ge- angenen maakt slechts een nietig percen- age van de bevolking uit. De krant in de el verdient m.i. aanbeveling, omdat men evangenen geschikt moet maken voor erugkeer in de maatschappij en het niet oed kan zijn, hen daarvan volkomen af e zonderen en te laten insuffen. Weekheid leeft de voorstellers zeker niet beïnvloed. Tij leven niet bepaald in een tijd van weke evoelens. Maar wie zich ten aanzien van evangenen alleen maar op het standpunt ier vergelding plaatst, moge ten eerste jverdenken, of hij zonder zonden is en dus ™e Ie eerste steen mag werpen en ten tweede ozien, dat dit ook nog een eenzijdige op- 7 j 'atting is. Ten aanzien van gevangenen nebben wij niet alleen te maken met de ijd, waarin zij zitten, maar ook en niet minder met de jaren, die volgen als zij rroeger of later ^vrijgelaten zijn. Opti- aisme ten aanzien van de verbeterende in- rloed der gevangenschap ontmoet men zei len. Dus moet ernaar gestreefd worden die e bereiken door veranderingen in het stelsel. Ten aanzien van geboren misdadi- iers zal dat uiterst moeilijk zijn. De meer derheid der gevangenen behoort daar even- fel niet toe. Bij ben zal men dus het meeste linnen bereid, en dat alleen door rustig en net overleg, zonder emotionele vooroor- lelen, na te gaan hoe de samenleving het lest gediend kan worden na hun terugkeer. )at wordt zeker niet bereikt door hen als Mtmoedigde of verbitterde lieden, die van laar vervreemd zijn, erin terug te sturen. )e reclassering, die zulk moeilijk en vaak noeizaam werk te verrichten heeft, dient Se best mogelijke kansen te krijgen. Onge twijfeld hebben haar raadgevingen op het Werk der commissie veel -invloed gehad. Tenslotte zou ik willen opmerken, dat ïanten lezen in kampen der politieke ge hangenen ruimschoots is veroorloofd. Ik leb nooit vernomen dat men daar spijt van lehad heeft. Uit het voorstel der commissie !ou men afleiden, dat het tegendeel het geval is. Want zij zal zich van de opgedane rvaring wel op de hoogte hebben gesteld. Waarom men aan gevangenen onder de ge wone rechtspleging niet zou toestaan, het-, geen aan gevangenen onder de bijzondere rechtspleging is veroorloofd zou ik nietl Weten. R. P. OR.|,j! der. 6 u Mik ICE ius dse- 7.5(1 7.5(1 mp; Advocaat-fiscaal: Levenslang zou onvoldoende veiligheidsmaatregel zijn tegenover het Neder landse volk Na een uitvoerig requisitoir, dat ongeveer anderhalf uur in beslag nam, heeft de advocaat-fiscaal mr. H. W. van Doorn de doodstraf geëist tegen Anton, van-der Waals. „Menigeen zal zich afvragen", zo zei mr. Van Doorn, „waarom aan deze man nog zoveel woorden moeten worden verspild. Hij heeft van de 83 verraadgevallen, welke hem ten laste zijn gelegd, slechts 5 ontkend." De advocaat-fiscaal was overtuigd dat Van der Waals zijn functie van beroepsverrader bij de S.D. volkomen vrijwillig heeft aanvaard en dat hij met voorbedachten rade de moord op zijn bediende Van der Meer heeft gepleegd. Van schuldbesef is weinig gebleken. Mr. Van Doorn verzocht het Hof, Van der Waals tot de doodstraf te veroordelen, omdat hij levenslange gevangenisstraf in deze in politiek opzicht onzekere tijden een onvol doende veiligheidsmaatregel tegenover het Nederlandse volk achtte. „Ik zal alleen gerust zijn", zo besloot de advocaat-fiscaal, „als- de doodstraf wordt opgelegd en geëxecuteerd. Dit is geen subjectieve wraakoefening, maar een objectieve vergelding. Ik hoop dat bij het overwegen van uw sententie u de gerechtigheid voor ogen zal staan, voor welke zovelen hebben gestieden en zovelen hun leven hebben geofferd door het verraad van deze man". Voordat hij aan mr. Van Doorn het woord verleende, hield de president van het Hof mr. J. van Vollenhoven een korte toespraak, waarin hij zeide, dat in deze zaak het hoogtepunt lag in de behandeling van het „England-Spiel", waarover getuige Schreiederen duidelijke uiteenzetting heeft gegeven, „Van andere zijde", aldus de president, „zijn ons echter de noodza kelijke gegevens onthouden. Wij ontvingen van die kant niet de medewerking, welke wij verwacht hadden. Door de verkla ringen van Schreieder is ons gebleken, dat Van der Waals noch een actieve, noch een verantwoordelijke rol iiï het „England- Spiel" heeft vervuld". De president ver zocht daarom zowel het Openbaar Mi nisterie als de verdediging, het „England- Spiel" niet verder ter sprake te brengen. Mr. Van Vollenhoven besloot: „Schijnbaar onbewogen heeft het Hof de getuigenissen van de moeders en vrouwen van Van der Waals' slachtoffers aange hoord. Schijnbaar, want in werkelijkheid was het diep bewogen. In deze zaak is de illegaliteit op zijn best naar voren geko men. Deze illegalen hebben het hoogste gegeven wat zij hadden, met alleen dit doel voor ogen, het vaderland te dienen. Dit geldt niet alleen voor de opgerolde groe pen, ook voor de agenten, die neergelaten werden.Zelfs getuige Schreieder heeft hulde gebracht aan deze mensen, die hij moedige manner! noemde. „Als een klein land nog dergelijke men sen heeft, dan heeft het nog een grote toe komst". Van der Waals slachtoffer van Schreieder? Mr. J. E. van der Starp, die zelf als lid van de „Dienst Wim" bijna het slachtoffer van Van der Waals was geworden, zeide in zijn pleidooi dat, toen de illegale werker Van der Waals door de SD was gearres teerd, Schreieder hem heeft weten te over tuigen dat hij (Schreieder) eigenlijk een ge allieerd penetratie-agent was. Verschillen de illegale groepen zouden worden opge rold om zo de aandacht van de Duitse con- tra-spionnage af te leiden van de overige grote verzetsgroepen. De gèarresteerden zouden in een kamp te Haren, waar zij een goede behandeling zouden genieten, tot hfet Socialistisch Europa congres gestart Dalton wil open deur voor Oost-Europa Gisteren is te Parijs het congres der so cialistische partijen in Europa voor oprich ting van de „Verenigde Staten van Europa" geopend. Saragat, voorzitter van de Italiaanse socialistische minderheidspartij, verklaarde, dat Italië thans in een situatie is, dat het mede kan werken aan de verwerkelijking van dit Europa-Ideaal. Hugh Dalton, Brits Labour-parlementslid ex-minister van Financiën, verklaarde dat de „nobele algemene conceptie van Euro pese eenheid" reeds vorm aannam door het pact van Brussel. „Doch we moeten niet vergeten, dat de Verenigde Staten van Europa nooit volledig kunnen zijn zonder de deelneming van de staten van Oost- Europa." Het dagelijks bestuur van de Labour- partij heeft de veertig Labour-afgevaar- digden, die besloten hebben zich naar de Haagse conferentie voor Europese eenheid te begeven, verzocht van hun beslissing terug te komen. De Duitse sociaal-democratische partij heeft meegedeeld, dat zij thans definitief besloten heeft niet deel te nemen aan de conferentie voor een Verenigd Europa, die volgende maand in den Haag zal voorden gehouden. Londen verwacht geen garanties der V.S. Volgens waarnemers te Londen zal Ame rika geen definitieve stappen doen om de op de defensie betrekking hebbende be palingen van het verdijag van Brussel te onderschrijven alvorens de vijf betrokken landen een gemeenschappelijke verdedi- gingspolitiek formuleren. einde van de oorlog worden vastgehouden. Schreieder was echter geen geallieerd pe netratie-agent en Van der Waals is zijn slachtoffer geworden. Door steeds naar Engeland te willen gaan bewees hij over tuigd te zijn in geallieerde dienst te staan. Na de bevrijding trad hij onmiddellijk bij de Engelsen in dienst. De verdediger verzocht tenslotte het Hof met zijn sententie te wachten tot de parle mentaire enquêtecommissie met haar ar beid gereed is en de zaak-Schreieder zal zijn behandeld. Nadat Van dei Waals verklaard had, dat hij niets meer had op te merken, bepaalde de president de uitspraak op Vrijdag 7 Mei des middags om twee uur. Nieuw offensief tegen Kwomimtang legers Jenan gevallefi De strijdkrachten der Chinese communis ten zijn ha hun. herovering, Woensdag j.l., van Jenan, gedurende elf jaar de commu nistische hoofdstad, begonnen met een al gemene stoot naar het Zuiden, waardoor Sian, de hoofdstad van de provincie Sjensi. wordt bedreigd, aldus melden berichten uit de frontlinie. De wethouders van Haarlem de heren A. J. M. Angenent (links) en D. J. A. Geluk (rechts) hebben Vrijdagmiddag zwanen te water gelaten, welke dieren een aanwinst vormen voor de Hertenkamp in de Haar lemmerhout. Nu zwemmen zij rustig in de brede vijver en wandelaars zullen er belangstelling voor hebben. Er zijn nog meer aanwinsten en daarvoor zal in het bijzonder de jeugd aandacht tonen, In het zuidelijk deel is een gedeelte gereserveerd voor twaalf konijnen en zes marmotten. Willen zij graag onder de grond leven, dan zijn er gangen voor de dieren ter beschikking. - De directeur van Hout en Plantsoenen, de heer J. A. Dorresteyn, deelde ons mede, dat de Haarlemmers veel belangstelling tonen voor de Hertenkamp. Van verscheidenen ontving hij dieren. Ook Kees de Bok loopt er rond en hij is de lieveling van de oppasser. - Dezer dagen wordt begonnen met de bouw van een nieuw huis voor de dieren. Het zal dicht bij de O o ster houtlaan verrijzen. Een flinke verbetering voor de steeds uitbreidende verzameling zal dan tot stand komen. Brits bestuur in Palestina concludeert: Veiligheidsraad stelt wapenstilstandscommissie in De Britse Hoge Commissaris voor Palestina, sir Alan Cunningham, heeft aan de Britse minister van koloniën, Creech Jones, een telegram gezonden, waarin hij de Arabieren aansprakelijk stelt voor de gevechten te Haifa. „Deze gevechten waren het onmiddellijk gevolg van de voortgezette Arabische aan vallen op de Joden gedurende de laatste vier dagen", aldus sir Alan. De aanval op Haifa is uitgevoerd door de Haganah en er heeft „geen slachting" plaats gehad, zo gaat het telegram voort. Herhaaldelijk zijn de Arabieren gewaarschuwd. Cunningham voegt er aan toe, dat het Britse leger on partijdigheid betracht heeft en dat bewe ringen aangaande het tegendeel „on waar zijn en diep betreurd worden". Cunningham verzoekt Creech Jones de tekst van het telegram mee te delen aan de secretaris van de Arabische Liga, Azzam Pasja, en aan alle Arabische staten. In Haifa zelf zijn de wapenstilstands onderhandelingen gisteren wederom op niets uitgelopen, ofschoon er niet meer ge vochten wordt. Britse instanties, die hun bemiddeling voor een wapenstilstand hebben verleend, verklaarden dat op de markt te Haifa nog een klein Arabisch verzetscentrum bestaat. Arabieren en Joden werken te Haifa samen wat de voedselvoorziening betreft in een commissie onder voorzitterschap van de Joodse burgemeester. Dezelfde commis sie regelt de evacuatie van de Arabieren die wensen te vertrekken. Officieel wordt thans meegedeeld, dat in de slag om Haifa honderd Arabieren zijn gesneuveld en honderd gewond zijn. De Joden verloren veertien man aan doden, veertig hunner zijn gewond. Het Jewish Agency verklaart, dat de ..Het Heemsteedse monument zal een vertol king zijn van de vastberadenheid, de rust en het heroische van het Nederlandse ver zet in oorlogstijd" karakteriseerde profes sor G. H. Holt de vrouwenfiguur, die eerlang de wandelaars langs de Heem- steedse Vrvjheidsdreef zal herinneren aan de Gideonsbende die in donkere tijden de fakkel van de nationale wederopstanding brandende hield. Het beeld, dat de kunste naar, Mari S. Andriessen, voor de fusillade plaats aan de Dreef te Haarlem ontwierp en dat in brons gegoten zal worden, ademt dezelfde devote geest. - Dit keer koos hij een mannenfiguur, staande voor het vuur peloton, tot symbool. Het beeld wordt 1.85 meter hoog en wordt op een granieten voetstuk geplaatst. Het Comité, dat zich voor een tot standkoming van dit gedenk teken veel moeite heeft gegeven, hoopt het op de Bevrijdingsdag 1949 te kunnen ont hullen. - Wij kunnen nog mededelen, dat ook professor L. O. Wenckebach is gereed gekomen met een ontwerp voor het gedenk teken aan de Westergracht. Het Comité voor het monument aan de Jan Gijzenkade heeft zo juist een opdracht verstrekt aan Theo van Reyn. massale uittocht van ongeveer 40.000 Ara bieren uit Haifa is begonnen. De Haganah had, zo zejtie hij, alle Arabieren die de stad zouden verlaten een vrijgeleide beloofd. De wapenen, die de Arabieren na de veld slag met de Joden hadden overgegeven, zouden door de Britse militaire autoriteiten tot 15 Mei bewaard worden. Daarna zou den zij aan de Joodse autoriteiten over gedragen worden. De consuls-generaal van Egypte en Syrië hebben hun te Haifa verblijvende landgenoten verzocht, onmiddellijk Pale stina te verlaten. Inmiddels heeft Warren Ausiin (V.S.) in de Veiligheidsraad een resolutie ingediend met* het voorstel, een wapenstilstands- 'commissie in Palestina te vormen. Met acht stemmen voor en drie ont houdingen is dit Amerikaanse voor stel aangenomen. Er zal dus een drie- mogendhedencommissie worden ge vormd, samengesteld uit de consuls van Frankrijk, België en de V.S. te Jeruzalem, die toezicht moet houden op de wapenstilstandsonderhandelingen in het Heilige Land. Het gewone wit- en bruïnbrood zal In Haarlem met ingang van Maandag 26 April met twee cent per brood van 800 gram in prijs verlaagd worden, aldus delen de af deling Haarlem van de Nederlandse ver eniging van werkgevers in het bakkers bedrijf en de Haarlemse bakkerspatroons- vereniging ons mede. Voor Heemstede, Bloemendaal. Sant poort, Bennebroek, Aerdenhout en Bent veld zal de prijsverlaging één cent per brood bedragen. Naar wij vernemen hebben de coöpera ties nog niet officieel tot deze prijsverla ging besloten, doch men acht het niet uit gesloten, dat zij spoedig zullen volgen. Cesfapo-agenten opgeleid door Sovjet-„Gepeoe"? Onthullingen te Neurenbérg Een getuige a décharge in het procés tegen de I. G. Farben te Neurenberg heeft verklaard, dat leden van de Duitse „ges- tapo" een speciale cursus hadden meege maakt aan scholen, welke waren opgericht door de „gepeoe" fthans NKVD geheten), de Sowjetrussische geheime politie. De getuige, Gerhard Stephany, zegt dat in 1934 en 1935 leden van de gestapo door de Sowjet-Unie werden uitgenodigd studie te komen maken van methodes tot opspo ring van geheime politieke organisaties en sabotagegroepen en van het gebruik van regerings- en politiespionnen. Stephany zou over deze cursus vernomen hebben Van kennissen bij de gestapo, die zelf de cursus medemaakten. Hij verklaart, dat de cursus vier weken duurde en excursies naar de door de Sowj ets geleide scholen en straf kampen omvatte. Het woord is aan.... Menigeen zou een andere wereld beschouwing hebben als hij de wereld beschouwd had. Karnemelk gedeeltelijk bon vrij Van Maandag af zal naast de karnemelk welke verkrijgbaar is op de bon voor ge standaardiseerde melk in de verhouding drie liter karnèmellc voor één liter gestan daardiseerde melk 10 pet. bonvrije karne melk beschikbaar worden gesteld. Dit be tekent, dat iedere consument recht heeft op een hoeveelheid karnemelk en uit onder- melk en karnemelk bereide consumptie melkproducten gelijk aan 10 pet. van zijn totaal verbruik aan gestandaardiseerde melk en hieruit bereide consumptiemelk producten. Collecte ten bate van kinderbescherming Ten bate van het Jongensopvoedingsge sticht „Valkenheide" te Maarsbergen, Stich ting „Hoenderloo", „Heldringgestichten" te Zetten, „Martha Stichting" te Alphen aan de Rijn, „Nederlands Mettray" te Eefde en de Weesinrichting Neerbosch" zal op Zater dag 1 Mei in Haarlem en omgeving een collecte worden gehouden. Weinigen zijn bekend met het grote werk op het gebied der kinderbescherming, dat in stilte verricht wordt. Duizenden kinde ren worden niet in het normale huisgezin opgevoed, omdat zij onttrokken zijn aan de ouderlijke macht. In de zes gemelde inrich tingen worden ruim 2500 kindéren tot 21 jaar verpleegd. Afzonderlijk collecteren zij niet, maar thans geschiedt het voor alle zes inrichtingen gezamenlijk. TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur). Tengevolge van de afwezigheid van een te groot aantal leden kon de vergadering, gewijd aan de behandeling van een zo belangrijk onderwerp als het Verdrag van Brussel, pas na een uur vertraging be- .ginnen en toen was het aantal spijbelende afgevaardigden nog zeer bedenkelijk. Een bijzonder verwijt verdienen de Anti-Revo- lutionnairen, van wie er liefst tien ont braken doordat zij naar het partij-convent waren vertrokken en jhr. mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) die er de voor keur aan had gegeven Parijswaarts te ver trekken ter bijwoning vhn een internatio nale socialistische vergadering over het Europese federalisme. Juist deze afgevaar digde had onlangs ten aanzien van ons buitenlands beleid de kat de bel aangebon den en er lag een door hem en de heer Serrarens ingediende motie ter tafel. Een dergelijke afwezigheid getuigt van gebrek aan behoorlijk parlementair plichtsbesef, dat daarom hier ten zeerste gelaakt dient te worden. Minister Van Boetzelaer begon met de erkenning, dat op het ogenblik de door het Verdrag van Brussel voorziene militaire samenwerking inderdaad de hoofdzaak van dit pact is. Die samenwerking, welke zich tot het gehele gebied van onze defensie, dus ook op het maritieme ge deelte daarvan uitstrekt, dient ter verster king van de veiligheid en rechtszekerheid, welke dan weer van belang is voor de sociale en economische samenwerking. Aan het Duitse vraagstuk wijdt de re- Marshall huisfoe Belangrijker zaken De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, heeft gisteren Bo gota verlaten om naar Washington terug te keren. In Washington verluidt dat er geen be paalde gebeurtenissen zijn, die Marshall's terugkeer voor het einde der Bogota-con- ferentie vergen, doch wordt zijn aandacht gevraagd voor „een aantal lopende kwes ties, die alle tegelijk zijn gekomen", zoals het pact van Brussel en de jongste gebeur tenissen in Berlijn, Wenen en Palestina. Hospitaal-revolutie in Rome: Rust nog steeds niet hersteld In Italië is het nog steeds onrustig. Te Roncrio bij Bologne hebben onbekenden gisteren een aanval gedaan op het kruit magazijn, waarbij een levendig vuurge vecht ontstond tussen aanvallers en be wakers. De aanvallers namen de vlucht toén de politie in pantserauto's verscheen. De politie te Milaan neemt voorzorgs maatregelen om ongeregeldheden op Zon dag, wanneer communisten en linkssocia- listische partisanen van plan zijn in alle delen van de stad vergaderingen te beleg gen tezelfdertijd als soortgelijke vergade ring van christen-democraten en rechtse socialisten, te voorkomen. In het sanatorium Umberto Prio te Rome werden 6 verplegers gewond toen patiënten met stokken en messen gewapend een „revolutie" ensceneerden. Bij hevige wor stelingen tussen patiënten enerzijds, en verplegers en leden van de staf aan de andere kant, werden ruiten verbrijzeld. Vliegende brigades van de politie herstel den aanvankelijk de orde. Vier leiders van de „opstand" werden naar een ander ziekenhuis overgebracht. Reeds eerder waren er ongeregeldheden voorgevallen in verband met klachten over de behandeling en het eten. De directeur van het ziekenhuis verklaarde, dat de op- stand geschiedde nadat hü een verbod had uitgesteld. uitgevaardigd voor een politieke vergade ring in het sanatorium. Enkele verpleegden begonnen toen met hulp van buitenaf de 280 patiënten tot verzet aan te zetten. Naar nader wordt vernomen hebben de patiënten zich in hun zalen verschanst en weigerden zij dokters of verplegers de toe gang. Verwacht wordt, dat het ministerie van binnenlandse zaken binnenkort een mededeling over deze affaire zal doen. Geen vrees voor staatsgreep. De minister van binnenlandse zaken, Scelba, heeft aejn Reuter verklaard, dat naar zijn mening het handhaven van de openbare orde in Italië, nu de verkiezingen achter de rug zijn, niet veel moeilijkheden zal geven. Men moet echter niet vergeten, zo zeide hij, dat de communisten, wanneer zij hun overheersende positie in het vak verbond, dat ongeveer zeven millioen leden telt, behouden, over een middel beschikken om de vrede te verstoren. „Uiteraard vormt de para-militaire orga nisatie, hoofdzakelijk bestaande uit de vroegere communistische partisanen-bri- gade, een bron van eventuele onlusten", zo ging Scelba voort. „Op gond van de ver kiezingsuitslag kan men echter verwachten, dat de gelederen van die organisatie wor den uitgedund. Naar zijn mening zal de verovering van de staat door de commu nisten voor onbepaalde tjjd moeten worden gering voortdurend aandacht. Binnenkort zal een wetsontwerp worden ingediend ter goedkeuring van de ter Parijse Vredes conferentie vastgestelde regeling inzake da herstelbetalingen. Als resultaat over de dienomtrent gevoerde onderhandelingen is te verwachten dat het nog dit jaar zal komen tot uitvoer van twee maal hon derdduizend ton groenten naar Duitsland. De regering wijdt aandacht aan het communisme in Indië. maar zij meent dat het in de eerste plaats de taak van de goedgezinde Indonesiërs zelf is, eventueel maatregelen te nemen. Overigens diende men zich wel te realiseren, dat er in de regering van de repuijjiek geen enkele communist zit. De Benelux, zo vernamen we nog, zal er wel voor zorgen, dat zij haar aandeel krijgt in de personeelsbezetting van het Secretariaat van de West-Europese Unie, die naar alle waarschijnlijkheid in de eer ste maanden nog geen uitbreiding zal on dergaan. Tenslotte drong de minister er op aan, in de motie betreffende eventuele vorming vai\ boven-nationale organen met bindend gezag tot uiting te doen komen, dat men daartoe alleen moet overgaan niet slechts als het mogelijk is, maar bovendien ook als het dan tevens wenselijk is. De heer Serrarens (K.V.P. ging hierop in. Ten gevolge van het feit. dat er veel te weinig leden aanwezig waren qm te kunnen stem men daarvoor moeten er 51 present zijn moest de stemming over de motie en die over het verdrag tot Woensdag worden uitgesteld. Daarna komt de Grondwets herziening aan de orde. Nieuwe crisisgeruchten rond Franse kabinet De Franse drie-partijenregering van Robert Schuman wordt, naar Reuter ge loofd, bedreigd door een crisis tengevolge van het feit, dat het bestuur van de socia listische partij het voorstel der M.R.P. (r.k.) tot verlenging van de periode voor militaire dienst heeft afgewezen. De M.R.P. wenste de periode van eerste oefening van twaalf op achttien maanden gebracht te zien. Belangrijker nog acht men het vraagstuk van het verlagen der kosten voor levens onderhoud. De regering hoopt door diverse noodmaatregelen tot na de oogst, die zeer. goed belooft te worden, te kunnen aanblij ven. Alsdan zouden de kosten voor het levensonderhoud verlaagd kunnen worden. De twee-en-negentig aanhangers van De 1 Gaulle, in het parlement zouden een crisis kunnefi veroorzaken. RIO VRAAGT STRAFFER ACTIE TEGEN COMMUNISME. President Dutra van Brazilië heeft in een boodschap aan het Congres verzocht om wettelijke maatregelen ten einde „de natio nale veiligheid te bewaren". De wet zou er in moeten voorzien, dat „uitsluitende en onvoorwaardelijke loyaliteit een voor waarde is voor een functie in de gewa pende-, de ambtelijke- of andere staats diensten." Deze actie volgt op het uitbreken van een reeks ongeregeldheden, stakingen, sabo tages en bewijzen van communistische agitatie in de meeste delen van Brazilië. WEINIG BEWOLRING. Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Tamelijk heldere nacht met Iets lagere temperaturen Morgen overdag over het algemeen zonnig droog weer. met in het Zuiden en Weeten van het land iets hogere temperaturen d^n vandaag Matige Wind tussen Noord- en Noord- Oost. 25 April: Zon op 5-23 uur, onder 19.54 uur Maan op 22.30 uur, onder 6.07 uur 26 April; Zon op 5.21 uur, onder 19.56. uur Maan op 23.49 uur. onder 6,32 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1