c Woningellende in Haarlem vaT^ J C. DE WEERS Moord op zijn huisknecht verschafte van der Waals een nieuw „P.B.' P. SCHOEN Meubilering warsraao Verdwenen devaluatie-vrees doet het koerspeil dalen dat is goed gezien PANDA EN HET OOG VAN MUG K Taxi? Bel 1.2.3.4.5 ég 5Z Q Wereldnieuws 1 ZATERDAG 24 APRIL 1948 HAARLEMS DAGBLAD ZATE Een beroep op en een waarschuwing aan de burgerij het kan en moet anders worden Met eigen ogen heb ik de schrikkelijke ■woningellende in Haarlem gezien. Geen pen kan die in realiteit beschrijven." Ook een foto-illustratie baat niet, want hoe zou bijvoorbeeld het mogelijk zijn op één plaat vast te leggen alle narigheid "die in dat kleine kamertje Van 2 bij 3 meter te aan schouwen is. Daar slapen man, vrouw en zeven kinderen! Als bij de soldaten staan de kribben twee hoog. Er zijn onder de kinderen een jongen en een meisje van 15 en 18 jaar. Op zichzelf al een onverant woord feit. Maar nu nog het allerergste: de vader is tuberculose-lijder! De huisver zorgster van de t.b.c.-vereniging zal de n.an natuurlijk wel uiterste voorzichtigheid hebben ingeprent om zijn kinderen „zoveel mogelijk" tegen besmetting te behoeden, maar men behoeft geen hygiënist te zijn om te concluderen: deze toestand mag niet bestendigd worden! Een tweede geval: ook hier speelt het tbc-besmettingsgevaar een rol. Man en vrouw zijn beiden bekenden op het Con sultatiebureau. De man is het eerst aange tast geweest; hij herstelde in zoverre dat hij weer kan werken. Maar in die lijdens- tijd is de vrouw ook besmet. Nu is deze in dagverpleging opgenomen, 's Nachts slapen de zes zeer jonge kinderen op één zolder waar licht en zon door een dakraampje - - moeien binnentreden. Het Consultatiebu- de allernoodzakelijkste gevallen werd Dit gezinnetje heeft drie kinderen, maar geregeld worden er twee in een inrichting verpleegd, omdat er „thuis" geen ruimte is. Zo zou ik door kunnen gaan. Ik heb slechts een willekeurige greep gedaan uit het dossier der honderd krepeergevallen die het Gemeentelijk Huisvestingsbureau te Haarlem moet trachten op te lossen. Met de leider van dit bureau, de heer A. Onken- hout, heb ik de door mij gekozen gevallen bezocht. Dit geeft de zekerheid dat de indruk, die ik gekregen heb met de wer kelijkheid overeenstemt. Natuurlijk kan deze toestand niet besten digd worden. De wethouder van Openbare Werken de heer A. J. M. Angenent met wie ik deze toestanden besprak beaamde dit. Hij zei: „Wij doen wat wij kunnen, maar wij worden helaas tegengewerkt door de burgerij, die alles doet om een meer billij ker verdeling van de hier beschikbare woonruimte te belemmeren. Louter uit eigenbelang; men wil zich het leed der medemensen niet indenken. Ieder laat aan zijn buurman over om zich in deze een opoffering te getroosten. Het streven van het gemeentebestuur is tot heden geweest om te tracjiten door overreding de mensen, die woonruimte ter beschikking hebben, te bewegen vrijwillig mede te werken. Slechts WIE betaalt U voor Herencostuums 25 tot 150 gulden Heren-. Tropen- Khakikleding enz. goede prijzen. KAMPERVEST 45 reau heeft de kinderen natuurlijk onder controle genomen. Nog zijn zij vrij van be smetting gebleven, maar Hierop kwam ik in een krot waar in twee bedompte kamertjes een man, vrouw en negen kinderen huisden; het tiende is op komst. Ook hier staan de bedden naast en boven elkaar. Onder die omstandighe den kan geen mens gezond blijven! In het keukentje kijkt men door de gaten in het dak naar buiten. De vrouw zuchtte: als het regent, sta ik jn mijn keuken nog niet eens droog; ik kan even goed in de stromende regen buiten mijn was doen. Zo mogelijk was het nog verschrikke lijker in een ander krot. Daar ontbrak in het hok dat voor keuken was ingericht een deel van de vloer, zodat de benzine-dampen uit een daaronder gelegen garage de lucht bezwangerden. De ratten, die in de opge broken vloer vrij spel hadden, bekommer den zich daarom niet. Het gezin man, vj-ouw en drie kinderen had behalve een huiskamertje nog een ander hokje ter beschikking als slaapkamer. Maar daarvan was onlangs een stuk muur afgebrokkeld. Toen heeft Sociale Zaken maar beslist dat twee kinderen tijdelijk ha een kindertehuis moesten worden opgenomen, zodat de man en de vrouw met een heel jong kind de beschikking hebben over de huiskamer, die nu natuurlijk ook slaapkamer geworden is. Dit is geen geval van armoede. De mensen zijn in staat voor een huisje van 5 of 6 gulden huur te betalen, mits zij dan ook alle kinderen bij zich kunnen hebben. Nu betalen-zij voor dit krot bijna een rijks daalder huur. In hetzelfde pand zijn ook nog andere kamers door de huiseigenaar verhuurd. Daar is het natuurlijk niet veel beter. Het gehele pakhuispand had al lang onbewoonbaar-verklaard moeten zijn. De woningellende is niet alleen onder de arbeiders te vinden. Ik kwam ook in een straat waar „gezeten" burgers wonen. Bij de bel van een bovenhuis waren drie naam bordjes geslagen, doch er bleken vier ge zinnen te wonen! Alle hebben zij natuurlijk veel te weinig ruimte. In een kleine serre hoogstens 2 bij 3 li meter wonen een man, vrouw en een kind. In die kleine ruimte moet alles gedaan worden; wonen, slapen, eten, koken enzovoort. De mensen hebben maar één stoel, zodat zij zittende op het bed eten. Het meubilair is zeer armoedig; vele politieke delinquenten zijn immers alles, wat zij eens bezaten, kwijt. \Taxii Bel 13 000 I J PAP EN NACHT f De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00. 13.00, 1800. 20.00 en 2300 uur Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Voor platteland. 8.40 Lichte muziek. 9.15 Platen op verzoek. 9.45 Geeste lijk leven 10.00 Zondagshalfuur 10.30 Ned. Hervormde kerkdienst. 11.45 Toespraak. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Zondagclub. 12.40 Mannenkoor. 13.15 Lichte muziek. 13.50 Spoorwegen. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Mo- zartconcert. 15.30 Filmpraatje. 15 45 Dans- platen. 16.00 Fanfare-orkest. 16.30 Sport. 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.20 Gedicht. 17.30 Ome Keesie. 17.50 Sport. 18.15 Orgel. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radiolympus. 19.30 Lichte muziek. 20.15 Werken voor strijkorkest (Handel. Elgar, Dvorak). 21.15 Luisterspel. 22.00 Serenade. 22.30 Cabaret. 23.15 Opera platen. HILVERSUM II, 414.5 M.,' 218 M. en 1875 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Bach. 8.30 Kerkdienst uit de Begijnhof kapel te Haarlem. Voorganger: prof. dr. P Boendermaker. 9.45 Handel. 10.10 Trio. 10.40 Hoogmis. 12.03 Bariton. 12.15 Apologie. 12.30 Lunchconcert. 13.40 Cello-sonate, van Beet hoven. 14.00 CaBaret. 14.40 Mannenkoor. 15.10 Platen. 15.30 Klankbeeld. 15.40 Platen op ver zoek. 16 10 Sport. 16.25 Vesper. 17.00 Vrije Evangelische kerkdienst. 18.30 Bachcantate. 19.15 Kent Gij uw Bijbel?. 19.50 Boekbespre king. 20.05 Gewone man. 20.12 Weense mu ziek. 20.50 „De geboorte van een hoorspel". 21.10 Engels svmphonieconcert (Britten, Han del. Purcell). 22.00 Strijkkwartet. Schubert. 22.37 Actualiteiten, Avondgebed. 23.15 Platen. Maandag tot het recht van vordering overgegaan, omdat de ervaring leert, dat vordering in bijna alle gevallen tot onaangenaamheden leidt. Als een bewoner zelf zijn onderver huurders mag kiezen, ts er meer kans dat 't goed gaat. Maar nu helaas blijkt dat de bevolking niet vrijwillig wil medewerken, zijn wij wel gedwongen krachtiger maat regelen te gaan nemen". Toen wij dezë aangelegenheid nader met de heer Onkenhout bespraken, wezen wij er op dat er in Haarlem, blijkens mede delingen in een der laatste raadszittingen, 3600 gevallen van dubbelbewoning zijn. Dit is zo merkten wij op op de 38.000 woningen, die er in Haarlem zijn, toch niet zo heel veel. Het komt immers neer op nog geen volle 10 En dan zijn er huizen die veel meer dan twee gezinnen herbergen, soms wel vier. Of nog meer, zei de heer Onkenhout. Onlangs zijn wij er achtergeko men dat van enkele huizen alle kamers afzonderlijk verhuurd werden. Voor een zolderkamertje werd zelfs 5y2 gulden per week betaald. Die mensen exploiteren de woningellende. In een geval was de huur ster zelfs naar elders verhuisd, maar zy bleef de huur van het huis aanhouden om op die manier het goudmijntje niet te mis sen. Eindelijk kwam de huiseigenaar klagen en toen konden wij er een eind aan maken. De burgerij wil niet meewerken, zo ver volgde de heer Onkenhout. Allerlei onware dingen worden verzonnen om aan inwoning te ontkomen. Nietige bezwaren worden tot gewichtige dingen opgeblazen. En als de mensen er tenslotte niet aan ontkomen kunnen, willen zij hun kamers alleen aan een verpleegster of aan een heer „bezighe den buitenshuis hebbende" afstaan. Er zijn 2000, misschien wel 3000 of 4000 jongelui die willen trouwen, maar wij hebben geen woonruimte beschikbaar, zelfs niet voor jongelui die al 5 of 6 jaar verloofd zijn. Het is moreel geoordeeld onverantwoord die langer te laten wachten. Alleen twee jonge mensen zouden geaccepteerd worden, maar als er kinderen komen De heer Onkenhout vervolgde: Hel gemeentebestuur heeft nu zijn geduld verloren. Er is in Haarlem nog voldoende woonruimte en nu gebleken is dat de bur gerij niet vrijwillig wil meewerken, zal tot vordering op grote schaal worden overge gaan. Wij hebben zeer veel adressen waar in woning mogelijk is .Alle belanghebbenden zullen nog een aanschrijving ontvangen, zodat zij alsnog in de gelegenheid zijn vrij willig met huurders aan te komen. Niet met een verpleegster of een officier, maar met een gezin. Helpt ook die laatste aanmaning niet dan komt de vordering onvermijdelijk. Aan het praten, alsmaar praten, is nu een einde gekomen! Wij hebben de lezers nu een beeld gege ven van de ontzettende woningtoestanden die hier bestaan. Ook onzerzijds willen wij nog op vrijwillige medewerking aan dringen. Niet alleen in het belang der men sen die nu zuchten onder de woningellende, maar ook in het belang dergenen die ruimte in hum huis ongebruikt laten. Het is beter zelf zijn medebewoners te kiezen, dan een gezin toegewezen te krijgen! Voorlopig is het nog niet mogelijk nieuwe huizen in een snel tempo aan te bouwen. De eerste jaren zal het dus gezocht moeten worden in billijke verdeling der woon ruimte. Daarbij moet ieder, die woonruimte over heeft, zich opofferingen getroosten. Voor niemand is dat aangenaam, maar het is nu eenmaal niet te vermijden. Die 100 krepeergevallen moeten aller eerst worden weggewerkt maar dan zijn er onder de 3600 gevallen van dubbelbewo ning ook nog honderden die onhoudbaar zijn. En dan nog de jonge mensen die wil len trouwen. Nu is het natuurlijk niet de bedoeling een deel van een huis af te staan aan een gezin met veel kindereii? Evenmin aan een tbc-lijder. Maar elk die woonruimte be schikbaar stelt helpt indirect mede om ook die krepeergevallen weg te werken, want dan kan het bureau voor Huisvesting door een opschuifsysteem voor zulke stakkers een behoorlijk- huisje vrij krijgen. VAN T. Voetbal Neemt E.D.O. de leiding? Voor Zondag staat op het programma van de strijd om het kampioenschap van Neder land de ontmoeting BW—EDO in 's Herto genbosch. De clubs leden nog geen nederlaag en hebben na twee wedstrijden drie punten behaald. Wint één der ploegen, dan heeft dat elftal voorlopig de -leiding. EDO ver schijnt volledig in het veld en kan de punten veroveren. Haarlem is na twee nederlagen achterop gekomen, maar verloren is de kans voor de bovenste plaats nog niet. Tegen Go Ahead, dat in het Heemsteedse Sportpark op bezoek komt, zullen de Haarlemmers het niet ge makkelijk krijgen. De gasten verschijnen in dezelfde opstelling als op Tweede Paasdag in Deventer: doel Brand; achter Koopman en Van Maarle; midden: Koers, Buys en Van Beest: voor: Bloemendaal, Haes, Kerkdijk, J. Kolkman en A. Kolkman. Haarlem heeft invallers voor Poelman en Zuurbier. Laan en Van Tiggelen vallen voor hen in. Verder hebben Roozen en Smit van plaats verwisseld. Haarlem verschijnt ais volgt: doel: Kluit; achter: Van Tiggelen en Van Bakel: midden Van Gooi, Visser en Boeree; voor: De Winter, Smit, Roozen, Laan Groeneveld. Ooggetuigeverslag van BWEDO. Van de wedstrijd BWEDO zal in het Heemsteedse Sportpark en in het Noorder Sportpark een ooggetuige-verslag te beluis teren zijn, dat Haarlem Dagblad verzorgt Promotiewedstrijden. Schoten heeft nog een kans, om tweede klasser te worden. Dan moet er echter van Rapiditas gewonnen worden. Deze club heefL een voorsprong, welke gedeeltelijk ingehaald wordt, als Schoten wint. CDN krijgt bezoek van ZW. HBC trekt naar VIOS. De wedstrijden heb ben tot heden gelijke spelen voor HBC op geleverd. Zal er nu een overwinning volgen? Voor de promotie naar de derde klas zijn vastgesteld. Monnikendam—Ripperda en EHS—JOS. Schaken Zege voor Botwinnik Een grote menigte vulde de zaal in Moskou in afwachting van de hardnekkige en weer verlengde strijd tussen Keres en Botwinnik. Slechts weinige zetten waren gedaan, toen het duidelijk werd, dat de positie van Keres hopeloos was. 'Botwinnik leidde een zeer interessante aanval, die onmiddellijk zeer voordeling voor hem was. Keres gaf op na de 72ste zet van zwart. en had later diens papieren in zijn bezit, welke hij voor zichzelf gebruikte. Ik be greep het wel. Nadat de president nog eens alle onder delen van het proces heeft gerecapituleerd, vraagt de advocaat-fiscaal aan Schreieder, welke rol nu precies Van der Waals bij hét .England-Spiel" heeft gespeeld. „Aan het „Funkspiel" als zodanig heeft hij niet meegewerkt. Hij heeft alleen een rol gespeeld bijde arrestatie vdn neerge laten agenten" verklaart Schreieder. De advocaat-fiscaal wil dan nog weten, wat er voorafging aan de arrestatie van dr. Kastein, een der kopstukken van het communistisch verzet. Schreieder zegt, dat men vermoedde, dat dr. Kastein de aanslag op generaal Seyffardt had gepleegd. Van der Waals wist met dr. Kastein in contact te komen en vernam, dat er een tweede aanslag werd voorbereid. Dr. Kastein had daarvoor een wapen nodig en dit werd hem verschaft door Van der Waals, die het weer van Schreieder had gekregen. Enkele dagen later werd de aanslag'op mr. Reydon en diens echtgenote gepleegd. Toen men dr. Kastein wilde arresteren, sprong deze uit een raam CITY TAX N.V. Telefoon 16.17.2 Rozenstraat 49 DAG EN NACHT (Adv.) Zijn gruwelijkste schanddaad op slotzitting ter sprake Voordat de advocaat-fiscaal requisitoir nam (voorpagina), had Van der Waals zich nog te verantwoorden gehad voor een van zijn meest verachtelijke daden: de moord op Joseph Maria van der Meer, gepleegd op 16 Maart 1945 bij de Loosdrechtse Plas sen in de gemeente Tienhoven. Van der Waals beging deze moord uitsluitend met het doel, de identiteit van de vermoorde tot de zijne te maken en zo zijn opsporing na de oorlog te bemoeilijken. De eerste getuige op deze dag is de wacht meester der marechaussee te Tienhoven, die het lijk van Van der Meer op 19 Maart in het Tienhovens kanaal heeft gevonden. Het slachtoffer was door een. schot in het achterhoofd gedood. Dan roept de deurwaarder de volgende getuige, J. C. van der Waals, een broer van verdachte, maar deze blijkt niet verschenen te zijn. De griffier leest daarom een uit voerige schriftelijke verklaring van deze getuige voor, waaruit blijkt, dat deze zijn broer in politiek opzicht niet vertrouwde. Een hevige ruzie leidde in 1943 tot een breuk en eerst in Januari 1945 zagen de broers elkaar weer. Verdachte vertelde toen, dat hij voor de Engelsen werkte. Op 16 Maart gingen zij een fietstocht maken. Van der Waals bereed een tandem, Van der Meer zat op de achterplaats. Verdachte had zijn broer gewaarschuwd, dat Van der Meer niet te vertrouwen was en hem zelfs een pistool gegeven. In de buurt van Tien hoven ^ing men een poosje uitrusten in de berm van de weg. Het was inmiddels don ker geworden. Plotseling klonk een sqhot en Van der Meer zakte ineen. Als de president aan Van der Waals vraagt, wat hij op deze verklaring heeft te zeggen, erkent verdachte, het dodelijk schot gelost en de identiteitspapieren van zijn slachtoffer meegenomen te hebben. Hij verklaart voorts, dat Van der Meer door een advertentie bij hem in dienst is ge komen als huisknecht. Voor die tijd heeft hij andere huisknechts gehad, onder andere een zekere Mossinkow, die later eveneens is vermoord. Hij beweert, van deze moord niets afgeweten te hebben. Enige tijd na dat hy Mossinkow had ontslagen is diens lijk gevonden in een boot van Van der Waals welke in Aalsmeer lag. „Ik wist niet, dat dit ernstig verminkte lijk dat van Mos sinkow was. Ik heb het in het water ge gooid", zegt verdachte. De 28-jarige mej. C. van der H., een timide meisje, met wie Van der Waals on der een valse naam getrouwd is geweest, legt dan met zachte stem een verklaring af. Toen Van der Meer niet met haar man van het fietstochtje terugkeerde, heeft zei TT - x niet „aar hem geïnformeerd. „Ik begreep l*fVar-fr op het^dam-Knokanaal SLAAPKAMERS Mahonie of blank eiken, compleet f 475, SPAARNWOÜDERSTRAAT 130 (Adv.) Biljarten Kampioenschap van Haarlem eerste klas, libre Gisteren heb ik die man gesproken, altijd anders-dan-anderen is. Een gezet kerel, die zijn gezelschap des duivels ken kan, door altijd dwars tegen de stro in te gaan liggen. Hij geniet daarvan, M hij laat het nooit merken. Hij zegt de gen op een neutrale toon, alsof hét de, woonste zaak van de wereld is Hij nu zijn kruistocht door de huiskamers, o de trambalcons en langs de café-tafelt van de stad tegen iedere waan-van-de- die door. zijn medemensen met hartsto en overgave beleden wordt en hij doet op een wijze, die in «zijn soort een schi ejfect sorteert: iedereen wordt spinnlji en niemand kan het laten merken, om die brave Dwarsman het zo zonder ej opzettelijkheid en nadruk te berde brt« Wanneer iemand met ogen vol geestj vertelt dat' hij dit jaar nu eindelijk e naar Zwitseland gaat eindelijk is gelukt; eindelijk eens van alle beslomt ring weg, eindelijk na acht jaar de g: eens over dan zegt Dwarsman dat niet op reis gaat. „Niks an, met al beperkingen, bovendien ken ik Zwitsei;lj het is een echt prentbriefkaartenland, oti stroomd door de armzaligste toeristenh den van de hele wereld". Neef Jan gaat ook op reis met de ft' lie, helemaal naar Italië en nicht C: met een reisvereniging naar Tyrol. „Ach" zegt Dwarsman, „ik wens ju; veel genoegen. Als je d'r van houdt reizen erg prettig zijn. Maar ik heb véél gereisd. Door alle werelddelen, halve Australië, en ik ben tot de concli gekomen, dat het overal precies hetztH is, omdat de mensen nu eenmaal ovi precies hetzelfde zijn. Altijd eten en dï ken en een stukje natuur en een must en de tafels en stoelen en de gezichten de mensen zijn overal precies gelijk, de neus in het midden. Of je nou in Tol bent, of in Damascus of in Bolswi Overal d'r neus in het midden. Niet dit het jullie niet van harte gun. Maar ik thuis. Ik vinnerniksan". Dwarsman is nu eenmaal altijd zo. Wanneer Piet en Sjaan een etet In de strijd om het kampioenschap van geven voor hun koperen bruiloft met Haarlem eerste klas, libre. welke in het club- fgggtgjjjk flesje wijn, dan vraagt hij gebouw van „Vriendenkring 2 aan de Soen- wwnnn water asiehlief dastraat 2 gevoerd wordt, heeft L. de Zwartee" f«sJe^°°" de leiding. Zondagavond speelt hij de laatste Wanneer Karei en Bets zeggen dat partij tegen Honing, die ook nog een kans tocht door de bollenvelden zo mooi heeft. De stand luidt na Vrijdagavond: j komt hij met: geef mij maar een paar bit gew. h.s. gem. men in een vaas. Rustig om naar te kijk 6,61 Niet met allemaal vreemde mensen orc 5 4 53 6.61 6 4 51 7.05 6 4 73 6.97 VA 39 7,57 6 3 46 5,75 Van der Putten 7 2 39 5,47 Van der Linden 6 2 28 5,— 6 VA 44 5,80 Roeien Loting Varsity De loting voor de op Zondag 2 Mei te hou- het wel" zegt ze zacht. „Hij had reeds en kele bezittingen van Van der Meer verkocht Effecten- en Geldmarkt HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23,00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 9.16 Morgenwijding. 9.30 Bach. 9.45 Arbeids vitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool en piano. 11.00 Op de uitkijk. 11.15 Platen. 12.10 Zang en piano. 12.30 Weerber. en „In 't spionnetje". 12.38 Piano. 13.20 Lichte mu ziek. 14.00 Orgel. 14.20 „Emancipatie der vrouw" 14.40 Seadrift, Delius. 15.05 Cabaret. 16 00 Piano. 16.30 Voordracht. 17.10 Kinder koor. 17.30 Voor de padvinders. 17.45 Cau serie over de West. 18.15 Jeugdgemeenschap. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Sport. 19.05 Har monie-orkest. 19.30 Inleiding tot muziekbe grip. 19.45 Oogstvoorziening 1948. 20.05 Ge varieerd programma. 21.30 Detective-luister spel. 22.30 Zangkwartet. 23.15 Dansplaten. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7 00. 8.00. 13.00. 19.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Wijdingswoord. 8.15 Gewijde muziek. 9.15 Voor zieken. 9.35 Vra gen aan voorbijgangers. 10.05 Debussy en Ravel 10.30 Morgendienst. 11.00 Strijkkwar tet. Reger. 11.1^ Voorlezen. 11.35 Bariton en piano. 12.00 Platen. 12.15 Militaire kapel. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Voor scholen. 14.40 Lich te muziek. 15.30 Piano-duo. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Sibelius. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Kamermuziek. 17.40 Metropole-orkest. 18.15 Sport. 18.30 Platen op verzoek. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Lichte muziek. 20.15 Koor. 20.45 Causerie. 21.05 Lichte muziek. 21.45 Toespraak. 21.55 Kamerorkest. 22.45 Avondwijding. 23.15 Strijkkwartet, Dvorak. Plet is nog nooit anders geweest: na een hausseperiode komt een onvermijdelijke inzinking. De koersverheffing, dié zich na de inschrijvingen op de grote emissies van de Koninklijke in de laatste maanden heeft ontwikkeld, maakte gedurende de laatste weken plaats voor een eerst aarzelende later zekerder wordende reactie, die vooral wat de leidende en internationale fondsen betreft, nogal scherp geweest is.' De zeer geringe omzetten, die" hiermede gepaard gaan stellen weliswaar enerzijds gerust omdat daaruit blykt dat er geen sprake is van wilde verkopen, doch maken anderzijds de markt zo dun, dat een weinig aanbod reeds zeer grote koersverschillen te voor schijn kan roepen. Geruchten over grote emissies als van Unilever en Hoogovens zijn reeds vol doende om de koersen een flink stuk te doen dalen, hoewel toch de tijd nog niet ver achter ons ligt dat elk emissiegerucht een haussefactor voor hét betrokken fonds was. Thans echter doet zich de afroming van de Koninklijke en Philips geducht gevoelen. Daarbij komt dan nog, dat de Marshall hulp in elk geval het tempo der vordering van Amerikaanse fondsen eer zal vertragen dan versnellen, zodat de markt ook de steun van de toevoer van uit dien hoofde vrijge komen kapitalen moet missen. Hoe broodnodig de Amerikaanse hulp gebleken is, schrompelde van haar hoogste koers van 113y2 tot ruim pari in. De deva luatiegeruchten zijn thans weliswaar ver stomd, doch de feiten, die aan deze ge ruchten ten grondslag lagen, zijn geenszins veranderd, al zal de toestand voorshands niet verslechteren. Aan een herzieriing van de waarde van onze gulden, binnen het kader van een algeheel Europees valuta- wijzigingsplan, zal zeer waarschijnlijk niet kunnen worden ontkomen. Alleen het tijd stip van zulk een wijziging kan nog veraf liggen, omdat aan een definitieve waarde bepaling en vaststelling van onderlinge verhoudingen nog elke deugdelijke econo mische grondslag ontbreekt. De onzekere stemming op de beurs heeft geen goed gedaan aan de emissies. De waarde van de claims liep over het alge meen sterk terug. Men begint enigszins huiverig te worden voor de kapitaalsuit breidingen waardoor de spoeling dunner wordt. In tijden als wij thans beleven, met hoge prijzen en onzekere vooruitzichten, is zelffinanciering meer dan ooit de aange wezen weg. Daarop wijst ook de Herstel- bank in haar tweede jaarverslag. Zij dringt er op aan, dat de overheid de bedrijven toch in staat stelle door interne financiering belangrijke bedragen voor investering te besteden. Dit kan door de voorschriften ten aanzien van de belastingvrije afschrij- was, spjeekt ook uit de steeds dalende in- vingen te verruimen (deze zijn nog geba- voercijfers; de maand Maart geeft een her- seerd op de aanschaffingswaarde in plaats nieuwde daling te zien en men kan veilig van op de vervangingswaarde, waardoor aaryremen dat vele industrieën tobben met vele bedrijven met oude installaties ernstig te weinig grondstoffen of schade lijden worden gedupeerd), voorts door de belas door vertraagde Sbnvoer van installaties, tingen op het bedrijfsleven te verlichten. Nu het herstelplan tot uitvoering komt, j waardoor besparingen kunnen worden mag men dus de vooruitzichten van onze I verkregen eri risico's kunnen worden ge- industrie gunstiger aanslaan dan enkele nomen, maanden geleden, toen de koersen in tegen stelling met thans, een stijgende richting insloegen. Er moet dus een andere oorzaak zijn, die een verklaring geeft van de lusteloze stem ming ter beurze. Deze ligt naar onze mening hierin, dat de rijzing van de laatste tijd berustte op devaluatievrees, welke vrees thans niemand weet voor hoe lang minder sterk spreekt. Onze binnenlandse dollarlening, die een zij het niet geheel be trouwbare graadmeter van devaluatievrees Grote Houtstraat naast Luxor 4. „Mooi!" zei de heer Stapper. „Daar ben ik blij om! Maar ik toaarschuw U, dat het gevaarlijk kan worden. Die godsdienstige secte wil de steen terug hebben, voelt U wel? Huh? Hun afgodsbeeld heeft nu nog maar één oog en dal staat niet, volgt U ze zullen proberen de smaragd met geweld terug te krijgen!" „Dat denk ik!" zei de secretaris. Daarom stel ik dan ook voor om nu direct naar de boot te gaan zon der uitstel! Begrijpt U? Volgt U me?" „Zeker!" zei Panda, de daad bij het woord deur en trad naar buiten. Maar daar strui kelde hij over de wandelstok van een voorbijganger die voor het huis dromerig naar de lucht stond te kijken. Tjonge! Wat een smak maakte de arme man! Het kistje met de kostbare inhoud vloog door de lucht me?" „Zeker!" zei Panda. „U denkt dus datvoegend. De heer Stapper opende de voor-en kwam een eind verder neer.... bij Jutphaas is als volgt uitgevallen. Jonge vier: 1. Laga, 2. Nereus, 3. Njord. Skiff: 1. Laga, 2. Njord, 3. Triton. Overnaadse twee: 1. Triton, 2 Njord. Overnaadse vier: 1. Triton, 2. Laga, 3. Aegir, 4. Njord, 5. Nereus, 6. Argo. Stnurmanloze vier: 1. Njord, 2. Nereus, 3. Laga. Het hoofdnummer oude vier: 1. Nereus, 2. Laga, 3. Aegir, 4. Njord. 5. Argo, 6. Triton. t Jonge twee: 1. Laga, 2. Triton. Lichte vier: 1. Argo, 2. Njord, 3. Triton, 4. Laga, 5. Aegir, 6. Nereus. Jonge acht: 1. Aegir, 2. Triton, 3. Laga, 4. Njord, 5. Nereus, 6. Argo. De baanlengte voor de oude vier is 3000 rfieter, voor de overige nummers 2000 m. Lawntennis Inzet van de competitie Nadat de hoofdklasse van de Koninklijke Nederlandse Lawntennisbond reeds begon nen is, komen Zondag spelers (sters) van de andere klassen in actie. Ondanks enkele nieuwe voorschriften blijkt het aantal ploegen opnieuw te zijn toegenomen, n.L 780 van 302 verenigingen tegen 728 en 281 in 1947. Ook het aantal ploe gen uit het District Haarlem is weer toege nomen en bedraagt 46. Zowel voor het land als voor Haarlem een record. Haarlem is niet vertegenwoordigd in hoofdklasse en le klasse, wel in de over gangsklasse nJ. door H.L.T.C., Groenendaal en Westrust. Groenendaal was er het vorig seizoen bijna i geslaagd de le klasse te bereiken en moet dit seizoen wel weer een kans maken. Voor het al-oude H.L.T.C. is in dit opzicht ook een taak weggelegd. De oudste vereniging in ons land behoort toch zeker in de le klasse thuis. De verenigingen Wimbledon en Over- veen hebben gefuseerd en spelen nu onder de naam W.O.C. Heemstede, I, H.L.T.C. II en Groenendaal IV promoveerden naar de 2de klasse. Bloemendaal 2 naar de 3de klasse. Wetstrust 2 degradeerde van de 2de naar de 3de klasse. Het programma voor Zondag vermeldt de volgende wedstrijden: Overgang: Rhijnauwen 2Westrust I; Haarlemse LTCSobri; GroenendaalHet Spieghel. Tweede« klas: WOCGooiland: Hilversum 3Groenendaal Sobri 2Groenendaal 2; Park Marlot WOC 2; Heemstede—Festina; Thor/Rood Wit 7—Haarlemse LTC 2. Sport in 't kort PROMOTIEWEDSTRIJD STRAWBERRIES BE FAIR. De promotie-wedstrijd tussen de herenploegen van Strawberries ?n Be Fair (hockey) zal Zondagmiddag op de velden van BMHC te Bloemendaal worden gespeeld. FEESTAVOND TYBB. Ter gelegenheid vön het tienjarig bestaan der toneelafdeling van dé~R.K. Voetbalbond TYBB wordt Zon dagavond in het Gemeentelijk Concertge bouw een feestavond gehouden, waaraan medewerking verlenen Lou Bandy en Willy Vervoort. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegenheid tot het af halen van distributiebescheiden te: Haarlem: Sta tot en met Ste. Zandvoort: G en H. Heemstede: restant T, U, V tot en met Va. lx hier iets van V bij? Aan het Hoofdbureau van Politie te Haarlem zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te bekomen om trent de navolgende in de afgelopen week als gevonden aangegeven voorwerpen: autoped, beenbeschermers, brillen, ten nisbal, breiwerk, broche, notitieboekje, Latijns woordenboekje, suikerbon, zelf- binders, duif, étui's met inhoud, bankbil jetten, matglas, handschoenen, handschoe nen, honden, hondenhalsband, badhand doek en badpak, herenhoed, heren-arm bandhorloge, hoofddoek, regenjas, witte en kniekous, kaart voor ouderdomsrente, koralen kettinkje, rubberlaars, kinder- lasS-sjes, mutsen, padvindersmes, nummer plaat, overall, klapperpistool, portemonnaie, met inhoud, pet, hondenpenning, passer. padvinders-pet, lederen riem, rozenkrans, i tennisschoenen, dasspeld, scheerapparaat, sleutels, sjaal, bontjasje met inhoud, vul pen en vulpotloden, wanten, wiel van kin- j derwagen, wagenzeiltje, zakje inhoud dob- i bélstenen, zilveren armband. i Hedei verw De baar Ziek Oost. Hierrr bartel blijke ondei In he de bi AF Waar CON heen. Wanneer Oom Gerard geestdriftig over een dozijntje oesters, antwoordt „Heb je wel eens goed-gebakken bokki gegeten. Ik zeg goed-gebakken. Daar helemaal niks boven". Zo is hij nu. Hy zegt dat ze NederlandBelgië i zo goed niet hadden kunnen spelen, nu toch geen winnaar of verliezer is. Hij zegt dat het lage percentage t de communisten in Italië aardig is, nu nog hoog genoeg om die heren in staat stellen, een heleboel bonje te maken. Op de instuif bij volle neef Van Dijk, zowaar tot rechter is benoemd, zegt nou is er pas een ex-G.G. gestorven, man is een koning geweest in zijn tijd. nou, de kranten hadden er krap-an vet tig regels over. Hoe ouder je wordt, h meer je ziet dat een carrière niks betekei) Ik bedoel maar: zo is die Dwarsman. En altijd even rustig, even vriendeli even zachtmoedig. Iedereen zit te trillen met het blo) onder z'n nagels. Want het akeligste is dat Dwarsman n< altijd gelijk heeft bovendien. Dat is naar. ELIAS. Stol'! DO Aan woo Dori won Con weg Zak Ulr DAG EN'NACHT AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ (Adv FRANSE MIJNWERKERS HERVATTE DE ARBEID. Volgens de Franse Mijnwerkersbond ren de mijnwerkers in de provincie Pas Calais, die Donderdag in staking ginge met eisen in verband met de mijnramp Salaumines, naar hun werk terug. VOORUITGANG. Amerika heeft drie wapens, die krach! ger zijn dan de atoombom, heeft vin admiraal Ellis M. Zacharias verklaard, één bacteriologisch, één biologisch en klimatologisch wapen. De Sovjet-Unie weet, aldus de vice-adn raai, dat-wij deze drie wapens tijdens oorlog hebben ontwikkeld. Wat verniet gingskracht betreft, komt de atoombo: eejst op de viérde plaats. CHIN. IND. REST. HONGKONl HAARLEM. Smedestrsat 21. Telefoon 313 «Adv Goed doel. Gehoor gevend aan de oproe] van de UN AC tot hulp aan de nood lijdende jeugd heeft de „American Over seas Aid" in de voornaamste strate van New York een optocht georgan: seerd, waarin meer dan 25.000 school kinderen meeliepen. In horizontaal ge dragen vlaggen, die zo breed waren al de straat, werden gaven in geld opge vangen. Het gold hier slechts een syo bolische geldinzameling. De initiatie! nemers hebben zich voorgenomen a millioen dollar bijeen te brengen t« behoeve van de 230 millioen nood lijdende kinderen in de wereld. Buitensporigheid. Volgens Dena, de Duits nieuwsdienst, heeft generaal-majoö Petrol, hoofd van de afdeling spoorwe gen van de Sovjet-bezetting, DonderdJ de afhaking gelast van twee rijtuigc van de passagierstrein, die van Ber lijn naar het Westen reed, „teneind paal en perk te stellen aan buitenspo righeden van buitenlanders". April. Radio Moskou meldt, dat de koude- zóne, die zich eerst uitsluitend tot Oost Rusland beperkte, zich thans naar he! Westen uitbreidt. In de Oekraine, he! Koeban-gebied en op de Krim is de temperatuur in 24 uur van min 10 tot min 15 graden gedaald. Op verschil lende plaatsen is sneeuw gevallen. Oudje. In de Sovjet-republiek Kazachstal is het versteende gebeente van ees Pterodactylus, een voorhistorisch land dier, dat ongeveer vijf millioen jaar geleden leefde, ontdekt. De ontdekkinl der Sovjetgeleerden is van groot weten schappelijk belang, daar het fossiel uit stekend bewaard Is.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2