L ateraire Chfrfariae 4 Het gebouw van de Bank van Lening Herinneringen aan mevrouw de Boer-van Rijk Bijverdienste ZATERDAG 24 APRIL 1948 jlthi- "VIT r-- HELLA HAASSE: „Balladen en Legenden". (Em. Querido's Uitg. Mij., Amsterdam ER IS GEEN GESCHIKTER ogenblik, aandacht te vragen voor deze smaak vol en door Bantzinger sober-verluchte bundel Balladen en Legenden dan nu; Hella Haasse is immers de schrijfster, zoals dezer dagen bekend werd, van de ter ge legenheid van de Boekenweek uitgegeven novelle „Oeroeg", welke zich door sug gestieve ongekunsteldheid, algemeenheid en natuurlijkheid van gegeven en vooral door de zeer eigen toon, zo verrassend on derscheidde van het onpersoonlijk geschrijf van menig „jongere", die -r toegevend aan bet intellectueel snobisme- van deze tijd heil zoekt bij het buitennissige in de jacht op succes. Hella Haasse's werk heeft stijl en wel een van een soort die zichzelf, sinds haar eerste publikaties gedichten, in het kortstondig verschenen periodiek „Werk" in wezen zichzelf gelijk is gebleven, al wint hij dank zij een behoorlijke dosis zelfcritiek. dunkt mij, en door toegewijde nauwgezetheid gedurig aan zuiverheid en directheid: eigenschappen die haar in staat hebben gesteld, deze balladen van vreemde bodem toe te voegen aan onze (•letterkunde, alsof er van geen bewerking of vertaling sprake was. Haar stijl en dat is tevens het kenmerk van de echtheid ervan is levensstijl, die ik, pndanks haar open oog voor de werkelijkheid, het liefst romantisch zou willen noemen, als men aan deze benaming maar de betekenis hecht, die ze in wezen heeft. Romantiek is geen avonturenzucht. Het is een levensge voel, een zielsgesteldheid, die zich ver bonden weet met dat onnaspeurlijke, dat uit de eeuwige oerbronnen van het leven voortkomt en met het verstand niet te benaderen-is. Vandaar dat er in elke let terkundige stroming een voorliefde is voor de ballade, hét middeleeuwse verhalende volkslied, dat zon,der aesthetische opsmuk van het leven-zelf spreekt en zingt van 'het leven zoals dit met zijn oerkrachten de mens altijd gedreven heeft en altijd drij ven zal, tot verwarring en verlossing, leed en vreugde, haat en liefde, verraad en trouw, geweld en zachtmoedigheid mo tieven, die in de balladen steeds in oor spronkelijke oprechtheid weerkeren. Toen prof. Huizinga in de titel van zijn inleidend hoofdstuk uit zijn „Herfttij der Middeleeuwen" het karakter van deze bont- boeiende geschiedsperiode samenvatte, deed hij dat met de woorden: ,,'s levens felheid": hevigheid van béleven der men selijke driften, goed en kwaad, in eeuwen, toen het hart meer sprak dan het ver stand. De Middeleeuwer en dit moet dé lezer van deze balladen zich wèl voor ogen houden, om er het volle genot van te smaken stond nog dicht genoeg bij de oerbronnen van het menselijk bestaan om er in alle onmiddellijkheid de kracht van te kunnen ondergaan en er onbevangen van te vertellen in een taal, die voor een ieder verstaanbaar is, omdat er eenvoudig weg verteld wordt van het algemeen-men selijke. Was er niet toen als nu, zoals in de ballade van Jonker Hunting, wraak zucht uit jaloezie en straf voor de zonde? Wordt deugdzaamheid niet steeds op de proef gesteld, zoals hier in de ballade van de Tovermantel, het wonder van Christus' geboorte aanbeden, voor eerzucht geboet met ondergang, beproefde trouw beloond met wederliefde, zoals in de ontroerend- schone liederen van „Koning Louys en zijn Dochter" en „Childe Waters" in deze bun del? Tien van deze zingend-vertellende bal laden van Franse, Engelse, Schotse en Ierse oorsprong - heeft Hella Haasse herdicht met een dermate fijn gevoel voor woordschakering en zuiver poëtisch talent, dat aan de oorspronkelijke frisheid en na tuurlijkheid niet de geringste schade werd gedaan. Juist in de primitieve eenvoud van de ballade schuilt een goed deel van de bekoring ervan En deze is het, deze eenvoud die Hella Haasse heeft weten te rug te vinden en haar werk al is het natuurlijk niet volmaakt schoon en goed doet zijn. Konden bij voorbeeld déze ver zen, die het Christuskind spreekt als ant woord op de angstige vraag van zijn Moe der Maria hoe het de wereld wel zal ver gaan, anoniem zijn gedicht in onze eigen Middeleeuwen: „Koud zal ik zijn als stenen als stenen in de muur, en de stenen zullen schreien om mij, in 't donkerst uur." Zelfs waar Hella Haasse in de tot bal lade bewerkte legenden (de laatste drie van deze bundel) vrij was in haar rhythme, Krachtig pijnstillend middel verovert wereldmarkt De vier werkzame bestanddelen van CHEFARINE „4" zijn in de hele wereld al be roemd. In Amerika - het land van overvloed - werden de voornaamste bestanddelen zelfs al schaars. Eén ervan - Chefarox - zorgt dat, al is de werking zéér krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 1 0.75- Engelsen willen filmmonopolle voor Olympische Spelen Voor het verfilmen van de Olympische zomerspelen te Londen is opgericht de „Olympic games of 1948 film company Ltd.", waarin de Engelse journfcalfabrie ken de hoofdrol spelen. Het is de bedoeling dat deze maatschap pij al het materiaal aart de andere Euro pese landen verstrekt, in journaalvorm en in de vorm van een volledige Olympische film. Dit monopolie heeft tot gevolg dat Polygoon-Profüti geen eigen opnamen van nummers, waarbij Nederland speciaal is betrokken, kan maken. Niet alleen in Nederland, doch in verscheidene andere landen heeft het bericht van het oprichten van een monopolistisch bedrijf ontstem ming gewekt. Er zijn nu stemmen opge gaan om een gezamenlijk protest te Lon den te deponeren, waarbij Frankrijk, Ita lië, België, Tsjechoslowakïje en de Scan dinavische landen, alsmede Nederland contact met elkaar zoeken om verdere maatregelen te nemen. Mocht deze actie geen succes opleveren dan is de kans groot, dat de landen aan hun regeringen verzoeken een verbod uit te vaardigen tegen de Olympische film en de Olympi sche journaals, welke van de monopolist €kche instelling afkomstig zijn. rijm, beelding en verteltrant, heeft zij déze simpel-verhalende, ongedwongen schone toon weten te behouden, omdat ze wars is van alle mooidoenerij en zich uit spreekt met die algemene menselijkheid, dat we er steeds onszelf in kunnen terug vinden. Menselijkheid-in-schoonheid, dat is wel het hoogste waarnaar de kunst kan dingen. Het is ook de moeilijkst te volgen roeping in een tijd als deze: „dat spinne- web van krachten en tegenkrachten, waar in de moderne mens schommelt als een hulpeloos gevangen vlieg", zoals zij zich zelf eens, over ons toneel schrijvend, uit drukte. Haar levensstijl, die tevens haar schrijf- en dichtstijl is, haar romantisch levensgevoel dan, zal haar steeds weer bij machte doen zijn, zich aan dat „spinneweb" te ontworstelen, om warm en waarachtig en zuiver te leven en van dat leven te ge tuigen in haar werk met een getrouwheid en toewijding, waarvan „Oeroeg"- en deze kostelijke bundel „Balladen" getuigenis afleggen. Deze herdichte volksliederen kunnen tot het beste gerekend worden van het dichtwerk der jongere generatie. C. J. E. DINAUX. De '9 Muzen Stalinprijzen. De eerste Stalinprijs, die de journalist en schrijver Ilja Ehrenburg voor zijn roman „De storm" waarin alle Russische mannen cn vrouwen als helden en heldinnen tijdens de oorlog getekend worden werd toegekend, bedroeg 100.000 roebel. Het bekroonde werk van Boris Romashof, „De grote kracht" vertelt hoe Sovjetgeleer den een collega afwijzen, die een knieval voor het Westen heeft gedaan. Michael Budenny, die 100.000 roebels voor zijn roman „De witte berk" ontving, is een zoon van de Sovjet-maarschalk. Konstantin Simonof heeft nu voor,de vijf de keer een Stalinprijs gekregen, en wel met de verfilming van zijn werk „De Russische kwestie", een persiflage op Amerika. Bij de toekenning der prijzen speelde het superiori teitsgevoel van de Russische levensbeschou wing tegenover de ontaarding van de Wes terse bourgeoisie een grote rol. Derde Beethoven-concert der HOV Op Dinsdag 27 April wordt de Beethoven Cyclus der Haarlemse Orkest Vereniging voortgezet met het derde concert, waaraan onze oud-stadgenoot Willem Andriessen zijn solistische medewerking zal verlenen. Hij zal het vierde pianoconcert ten gehore bren gen, voorafgegaan door de Ouverture Leonore III en gevolgd door de Zevende Symphonie, waarmede tevens dit Beethoven- concert besloten zal worden. Dirigent is wederom Marinus Adam. la De verheugenis, die van het gelaat van deze schone afstraalt, spruit ongetwijfeld voort uit het besef dat lang niet iedereen een kropje sla op zijn hoed kan leggen, zonder er lichtelijk ge tikt uit-te zien. Zij kan het in ieder geval wel. Een durf die trouwens de draagster evenzeer zal moeten bezitten, want zij loopt het risico, dat een toevallig pas serende herbivoor de tanden in het naar zijn begrippen ongetwijfeld zeer smakelijke hapje zet. Maar per slot van rekening is het lente, de mens dus minder ernstig en Madame la Mode nog luchthartiger dan an ders. En al zou een vrouw in deze bezadigde streken naar alle waar schijnlijkheid nog niet met zo'n moestuin op haar krullen willen lopen, al werd zij er voor gehuurd, wij menen nochtans, dat deze char mante Frangaise er erg aardig mee üit ziet. EEN BELANGRIJKE RESTAURATIE TE HAARLEM De Bank van Lening in de Kleine Hout straat te Haarlem zetelt in een oud ge bouw. Met zekerheid wordt aangenomen dat daar vroeger het klooster van St La zarus of der Lazaristen gestaan heeft, dat zich trouwens ook nog over de Oude Graéht uitstrekte. Veel is er van dit kloosterge bouw in de Bank van Lening niet terug te vinden, ook al zijn er verscheidene oude gedeelten die aan het grijs verléden her inneren. De volksmond wil dat een der .vertrekken vroeger het priesterkamertje werd genoemd. De orde der Lazaristen bouwde om streeks 1307 haar klooster. De gemeente kocht het-in 1602 voor de huisvesting van de Bank die daar dus al bijna 3 y2 eeuw onderdak heeft gehad. Maar er is in de loop der eeuwen zeer veel aan het gebouw veranderd, zodat de oude bestemming niet meer terug te vinden is. „Monumenten zorg" heeft evenwel verschillende frag menten als waardevol bezit aangemerkt, zodat die voor de toekomst bewaard moe ten blijven. Indertijd hebben wij al medegedeeld, dat het de bedoeling van ons gemeentebestuur is het gebouw, dat niet alleen uitgewoond is, maar als huisvesting voor gemeente lijke diensten er is ook de Volkscrediet- bank ondergebracht ongeschikt gewor den is, omdat het veel te hokkerig is, grondig te restaureren. Het streven zit voor het oude dat goed is te ontzien en het nieuwe dat gemaakt moet worden daarbij te laten aansluiten opdat een fraai geheel verkregen wordt. ToneelfaerlstMieriBgein en toneclpor tref ten Wanneer je mevrouw De Boervan Rijk buiten het toneel ontmoette, was On willekeurig je eerste gedachte: „Is deze doodgewone Hollandse vrouw een actrice?" Maar als je dan naar haar levendig ge zicht met de geestige ogen zag, dan voelde je toch, dat je tegenover een bijzondere vrouw stond. Zoals in haar kunst, was zij als vrouw: natuurlijk, eerlijk en waarach tig. Er was in mevrouw De Boer absoluut niets van „artistieke aanstellerij". jZij gaf zich 'precies, zoals zij was: een pientere, verstandige, geestige, Hollandse vrouw. - Zij had een enorme werkkracht. Ik ben een paar maal bij haar thuis in de Water graafsmeer geweest, maar altijd was zij bezig, zat zij te breien of te haken, terwijl ze met me sprak. Zij was ook in de laat ste jaren van haar leven altijd de eerste die haar rol kende en meestal speelde zij op de tweede repetitie al zonder boekje. Van een souffleur wilde zij niets weten. „Als ze opgeven „in het hok", dan schop ik!" zei ze met komische verontwaardiging tegen mij, toen ik haar gevraagd had, of zij nooit op de souffleur speelde. Wanneer zij eens 'n avond „vrij" was wat maar zelden gebeurde ging ze meestal naar de schouwburg om anderen in een nieuw stuk te zien spelen. „Je moet op de hoogte van je tijd blijven. Dat houdt je jong!" zei ze eens tegen me, toen,ik haar tijdens de pauze in een foyer sprak. Nu, jong is zij geblijven, bijna tot het allerlaat ste toe. Zij had diezelfde ongelofelijke vi taliteit, die vele toneelspelers en speelsters tot op zeer hoge leeftijd hebben, behouden Velen zullen zich misschien herinneren, dat zij op haar 70ste jaar nog haar zwem diploma behaalde en zij was op dat di ploma - bijna even trots als op de twee medailles, die zij in haar jonge jaren als dilettante met een rederijkerskamer uit Deifshaven in Gorkum had verdiend. Vooral in het laatste jaar van haai} leven, heeft zij bewijzen van vitaliteit en wils kracht gegeven, die heel haar omgeving soms met verbazing vervulden. Ruim een half jaar voor haar dood was zij geope reerd zij was toen 83 en zodra zij weer beter was of liever vónd, dat zij beter was, want eigenlijk goed is zij na de operatie nooit meer geweest ging zij weer op tournee om de kunst te dienen, =die zij lief had. De grootste angst'hadden de artisten, die haar op die laatste tournée vergezelden, wanneer zij mevrouw De Boer vóór de voorstelling zagen. Een oud, versleten vrouwtje leek zij, nauwelijks in staat zich op te houden, doodvermoeid lig gend in haar stoel aéhter de coulissen. Zo lag zij dikwijls tot het ogenblik, dat zij „op" moest komen.- „Hoe zal het gaan?" vroegen de medespelers dan bezorgd zich af en telkens weer waren zij verrast over de onverwoestbare levenskracht van dit kleine, dappere vrouwtje, waarin de fak kel opvlamde, zodra zij het toneel betrad. Dan was er van vermoeidheid en afmat ting niets meer te bespeuren, speelde zij haar rol met volkomen overgave en met een intensiteit, die heel haar omgeving telkens weer met bewondering vervulde. Het was, of het leven haar weer greep, zodra zij het voetlicht zag. Maar als zij na afloop der voorstelling in haar kleedkamer terugkeerde, was het, of al haar geest kracht uit haar wegvloeide, was zij enkel maar het oude, zielige vrouwtje, dat zich met moeite staande kon houden. Evenals Sarah Bernhardt heeft ook mevrouw De Boervan Rijk tot het laatst toe volge houden, was zij een voorbeeld van geest kracht en vitaliteit. Ja. zij ging er zelfs nog toe over de repetities te leiden van „Op ,Hoop van Zegen", ziek en lichamelijk „op" als zij was, omdat zij als Kniertje haar af- scheidstournée wilde maken. Zij werkte tot de dood haar verraste en haar ter neersloeg. Ten slotte wil ik hier nog iets vertellen over de verhouding van mevrouw De Boer tot Herman Heijermans, die zij tot het laatst toe vereerd heeft als de schrijver, aan wie zij zoals zij zeide „zo veel te danken had", alsof Heijermans ook niet dank aan deze begenadigde collabora- trice verschuldigd was. „Ik vond Heijermans als toneelschrijver een reus!" zei ze mij eens, toen wij het samen over de schrijver van Op Hoop van Zegen hadden. „Het is beslist niet waar, dat Heijermans speciaal voor bepaalde acteurs en actrices zou hebben geschre ven, zoals men dikwijls heeft horen be weren. Toen hij bij Ghetto voor het eerst op de repetities kwam, kenden wij hem alleen van De Telegraaf en hij kende ons ook niet. Voor Het 7de Gebod moesten wij verschillende mensen engageren en her haaldelijk is het gebeurd, dat na overleg natuurlijk andere personen dan Heijer mans zich oorspronkelijk gedacht had, de rollen moesten spelen. Dat het soms schéén, of Heijermans sommige rollen voor be paalde personen had gedacht, kwam alleen, doordat zij zo goed waren geschreven. Toch hebben wij ook' wel eens een enkele maal aan een stuk van hem ge twijfeld. Toen Adriaan van der Horst mij vertelde, dat wij „De Meid" zouden gaan spelen, riep ik vol verbazing: „Moeten wij dat stuk spelen? Maar dat kan niet!" Ik had er fragmenten uit gelezen en meende, dat het stuk onspeelbaar was. En ik was de enige niet, die aan de opvoerbaarheid twijfelde. Ja, eigenlijk dachten wij allen er precies eender over en geloofden wij, dat het een vreselijke „sof" zou worden. Ten slotte was toch Heijermans de man, die ge lijk kreeg. Het is een van zijn grootste suc cessen geworden en ik heb de rol honder den malen gespeeld". J. B. SCHUIL. In de schilderachtige Engelse stad Bath (Somerset) wordt een zeer oude traditie gehandhaafd. Dezer dagen werd de ge meenteraad van de stad met grote luister geopend. Pruiken en draagstoelen behoor den bij de aankleding van het feest. Aan de feestelijkheden namen ook studenten uit Londen deel. Wij zien zes van hen in hun schilderachtige kledij van het station naar de plaats van bijeenkomst trekken, bewon derd door de schooljeugd. Parool voor Amerika: Importeer meer! De Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken, Willard Thorp, heeft Dón- derdag Aangedrongen op het voeren van een propaganda-campagne om te komen tot uitbreiding van de Amerikaanse aan kopen van Europese goederen. Naar hij zeide hangt het welslagen van het Euro pese herstelprogramma in belangrijke mate van de grootte van de Amerikaanse invoer uit Europa af. Sterke aardbeving in Griekenland De sèismografen van het K.N.M.I. in De Bilt hebben Donderdag om 11.47 uur een zeer sterke aardbeving opgetekend, waar van het centrum !n Griekenland ligt. De beweging van de bodem in ons land bedroeg ongeveer een millimeter. Besluiten in Kalioerang De commissie van goede diensten heeft in een communiqué medegedeeld, dat de commissie voor de veiligheid te Kalioerang is bijeengeweest. Een desbetreffende sub commissie meldde, dat van Nederlandse zijde in totaal 1599' krijgsgevangenen bin nenkort zullen worden vrijgelaten. De republikeinse regering zal zes krijgsgevam genen (de enige die zich thans op republi keins gebied bevinden) vrijlaten in de loop van de volgende week. Twee nieuwe subcommissies zijn inge steld ter behandeling van de uitbreiding der gedemilitariseerde zönes en de beschik king over de Japanners en Duitsers, die zich momenteel nog op republikeins gebied bevinden. Op 19 April heeft de republikeinse chef staf wederom een order uitgevaardigd aan alle commandanten, dat de bestandsover eenkomst stipt moet worden nagekomên en overtredingen zullen worden gestraft vol gens de wetten op de krijgstucht. Speciaal is de aandacht gevestigd op het verbod de gedemilitariseerde zönes te betreden. ZEG MIJ, IIOE UW HAKKEN ZIJN Robert Schuman, premier van Frank rijk, ontving in de loop van deze week tussen zjjn omvangrijke post een brief, welke een Amerikaanse schoen fabrikant hem had geadresseerd. ,Die industrieel had zo graag een paar af gelopen schoenen van de Franse pre mier gehad; evenals van Winston Churchill, Harry Truman en Uncle Joe, de Amerikaanse benaming voor maarschalk Stalin, aan wie allen hij gelijkluidende brieven verklaarde te hebben gericht. Hij had twee redenen voor dat verzoek, schreef de magnaat, een van zakelijke aard die schoenen zouden wonderen doen als stunt in een reclame-campagne en een van psy chologisch karakter: de wijze waarop een hak afgelopen is, zou namelijk al lerlei geheime roerselen der ziel ver mogen te openbaren. De Franse pre mier, die de'reputatie geniet van een zuinige vrijgezel, moet niet eens op de brief geantwoord hebben. Zijn kabinets chef heeft hij alleen maar toever trouwd: „Als hij mij nu nog een nieuw paar in ruil had toegezonden...." Levenslang geëist tegen S.D.-agent Levenslang eiste de advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam tegen J. K. uit Amsterdam, een voormalig agent van politie, die in 1942 en 1943 dienst heeft gedaan bij de „Zentralstalle ftir Jü- dische Auswanderung" en in 1944 als SD agent zijn medewerking heeft verleend bij het opsporen en arresteren van talloze ondergedoken Joodse burgers. Velen hen zijn nimmer uit Duitsland terugge keerd. Maar de stand van de Haarlemse ge- meentefinanciën dwingt tot het bewande len van de voorzichtige weg. Met stapjes wordt die bewandeld. Jaren geleden werd reeds het boven stuk van het huis dat naast het eigenlijke Bank gebouw staat, maar er nu toch inwendig één ge heel mee vormt, te restaureren. Ir. G. Friedhoff, die destijds nog aan Openbare Werken hoofdingenieur was, heeft daarbij zeer verdienstelijk werk verricht. Dat begin was veel belovend voor het geen later zou ko- De mooie binnenplaats. men! Nu is een tweede stap gezet op de weg der restauratie, de bestuurskamer is on der handen genomen. Ongetwijfeld is, ver geleken bij de oude toestand, een belang rijke verbetering verkregen. Er was ont dekt dat deze kamer ramen had' die inder tijd op de binnenplaats uitzagen, maar die dichtgemetseld waren. De oorspronkelijke toestand is nu weer hersteld*. De kamer heeft een mooie eiken schouw met een zeldzaam tegel-tableau. Toch hebben wij bedenkingen tegen de wijze waarop deze kamer gerestaureerd is. Er ligt een zolder in moer- en kinderbalken maar het bleek dat dit geen eiken-, maar grenen hout is. Trouwens alle in het gebouw aan wezige zolderingen zijn van grenenhout. Natuurlijk was het vroeger eiken. Inder tijd is blijkbaar een onbekwame restaura teur aan het werk geweest! De gemeente had -iu geen oud eikenhout beschikbaar om dit in de kamer te laten verwerken. Dit is wel jammer, want nu is de zolder ge- séhilderd in een reseda groene kleur, die storend is voor het oude cachet dat de kamer heeft met haar eiken schouw en deurbetimmering. Omdat de zoldering groen werd, moesten ook de ramen groen geschilderd worden. Beter had men kunnen wachten tot men de beschikking kreeg over oud eikenhout, want zo wordt het beoogde doel niet vol doende bereikt. Vreemd lijkt ons ook dat de eiken deurbetiinmering die tot de zol der doorloopt, boven de deur wit geschil derd werd. om een geheel te vormen met de witte muren van de kamer. Het crediet dat de raad indertijd voor de restauratie der kamer beschikbaar stelde is uitgeput. Daardoor is het ook niet mogelijk een kaarsenkroon aan te schaffen, hoewel de omgeving daarom vraagt. Misschien ko men er later nog eens betere jaren! Wel zal het Frans Halsmuseum enige schilder stukken uit het depót beschikbaar stel len om de wanden te sieren. Als er dan ook een passend meubilair geplaatst wordt, zal het bestuur in alle geval een goed ver gaderlokaal hebben. Wij vernamen dat er nog geen volledig plan is opgemaakt voor de volledige restauratie van het gehele gebouw. Het komt ons noodzakelijk voor dat daartoe wordt overgegaan, want anders bestaat, bij het uitvoeren in gedeelten het gevaar, dat geen gewenste eenheid verkregen wordt. In het gebouw staan nog mooie oude stukken, van de gevel op de binnenplaats is nog veel te maken. Gelukkig is het lelijke hou ten aanbouwsel, waar vroeger.de openbare veilingen gehouden werden, weggebroken. Daardoor is een vrij uitzicht op de gevels verkregen. Er heerst hier een stemmige intimiteit, die kenmerkend is voor de 16e en 17e eeuw. Eigenaardig is dat bij onderzoekingen die ir. Friedhoff indertijd in het gebouw instelde, bleek, dat de tegenwoordige voor gevel van het Bankgebouw een bouwsel van latere tijd" is. Een der gangmuren was vroeger voorgevel. Blijkbaar was er toen voor het gebouw een tuintje, dat het ge bouw van de straat scheidde. Kniples thuis! 'n Rokje maakt U al In de eersteEen patroon voor Uw japon in de vierde les. Lezeressen krijgen gratis de eerste les thuis gestuurd wanneer ze per briefkaart naam en adres opgeven aan; Instituut Ilmo, Emma- straat 47, Hilversum. (Adv.) van onderofficieren Zij leverden vrijstellingen, maar eindigden voor 't hekje De sergeant H. R. en de wachtmeester W. A. K. van het Centraal Indelingsbureau („C.I.B.") van het ministerie van Oorlog vonden er iets op om hun salarissen wat aan te vullen. Zij werkten in de karthoteek van dit bureau en gaven voor, dat zij voor vrijstelling van dienst(in Indonesië) kon den zorgen. Natuurlijk moest zo'n goochelkunstje „gehonoreerd" worden. De candidaten voor vrijstelling gaven geld tot bedragen van 500, waarvoor zij een comedie met ver scheuren van copie-registratiekaarten kre gen opgevoerd. Als sluitstuk werd dan een „vrijstelling" overhandigd, getypt op brief papier van het C.I.B. en voorzien van een valse handtekening van een der hoge dé partementsambtenaren. Helaas, de slacht offers wisten niet, dat het indelingsbureau geen vrijstelling kan verlenen De sergeant waren 15 gevallen ten laste gelegd, de wachtmeester, die in geldnood verkeerde, vier. Beiden werd«n in April 1947 gearresteerd. Tegen hen werden nu door de krijgsraad resp. vier en twee jaar met aftrek van voorarrest geëist. Een adjudant, P. D„ die reeds 11 maan den in voorarrest zit, beweerde niets van de knoeierijen te hebben afgeweten. Tegen een andere sergeant, A. van S. die ook bij de knoeierij betrokken zou zijn geweest, werd vier maanden geëist. Twee soldaten die zich met behulp der genoemde verdachten aan omkoping en desertie schul- lig maakten, hoorden resp. een en ander half jaar tegen zich eisen Uitspraak op 29 April. TSJECHOSLOWAAKS—BULGAARS VERDRAG. Een TsjechoslowaaksBulgaars verdrag, gisteren door de respectieve premiers Gottr wald en Dimïtrof getekend in het Ceruin- palcis te Praag, is twintig jaar van kracht. Beide regeringen besloten gemeenschap pelijk het hoofd te bieden aan „elke poging om Duitse aggressie en imperialisme te her nieuwen". Over Muziek Toeschouwers In het pas verschenen boek „Muzikale* Ommegang",*) waarin verschillende com ponisten mededelingen doen over hun werk, schrijft dr. Peter van Anrooy enige zinnen over zijn „Variaties over een thema van onbekende herkomst". Met déze va riaties portretteert hij enige componisten; schertsend, maar soms ook ernstig. Bij de beurt van Bach staan er slechts acht ma ten rust! Dit verklaart hij als volgt: „En nu de Bach-varjatie. Wat betekenen toch die 8 maten rust, zult u vragen. Ik zal het u zeggen. Oorspronkelijk stond er boven: „voor solo-dirigent". Doch de druk ker achtte dit beledigend. Jammer! Want ik vraag me af of de dirigenten, die tegen woordig toch ook als solisten, meer nog als imperatoren optreden, geen recht hebben op een obligaat-dirigeersolo. En het pu bliek heeft onder leiding van de dagblad pers langzamerhand zo machtig veel ver stand van het dirigeren gekregen en een zo goede „kijk" op dirigenten, dat het een dergelijke nieuwe prikkel hogelijk waar deren zal. Het kan zich dan geheel aan de dirigent wijden en wordt daarvan niet hinderlijk afgeleid door de klanken der muziek zelve. De dirigent kan dan uitslui tend door zijn hoge gebaren zijn Beetho ven-opvattingen tot uitdrukking brengen. Ook deze variaties lenen er zich zeer wel toe gedirigeerd te worden! Natuurlijk heeft de pianist dan het recht om na af loop mede op te staan en te delen in het succes van de dirigent. Ook ben ik er voor, om onder het motto „Dat kun jij ook", de toeschouwers zelf eens gelegenheid tot 5 minuten dirigeren te geven. Het orkest speelt toch wel". Met deze komisch-bittere woorden stem' ik ten volle in. Zij komen uit het hart van iemand, die de muziek altijd heeft lief ge had boven het kijkspel der concerten. Ik volg niet altijd de smaak van Van Anrooy inzake composities, maar zijn afkeer van de „opvattingen" der uitvoerders deel ik geheel en al. De waarheid der werken gaat al te dikwijls schuil achter de wijze van doen der dirigenten en andere uitvoer ders en onder het publiek zijn er tallozen, die kijken en oordelen inplaats van te ho ren, te genieten en... dankbaar te zijn. Dit moge een aanleiding zijn om het onderscheid te schetsen tussen het muziek leven en de .muziekwereld. Het muziek leven is iets innerlijks; allen die uit wer kelijke behoefte musiceren, hebben er deel aan: musici en dilettanten. Dit leven is zeer omvangrijk en gaat zeer diep, men kent er de grenzen niet van en het raakt het levensgeluk. De muziekwereld echter is slechts het forum van het muziekleven. In het maatschappelijk bestel van vele tijden, maar vooral van onze tijd, is het een onvermijdelijk, noodzakelijk forum. Het heeft zelfs zijn goede zijden, maar zeer veel kwade eigenschappen. In het muziek leven heerst de liefde tot de muziek, ja tot de schoonheid; in de muziekwereld heerst die liefde echter meestal in een soort on gelukkig huwelijk met de hoogmoed, de zelfzucht of andere wereldlijke minnaars. Onder de toehoorders zijn er tallozen, die alleen toeschouwers zijn en die zijn zich geenszins bewust, dat zij tekort komen. Muziek horen betekent medeleven met de muziek; onder toeschouwen echter v^sta ik het waarnemen der uitvoering met al lerlei bijgedachten, die dikwijls steunen op vermoedens of vooroordeel. Hoevelen zyn er niet, die door het vele lezen en praten over de muziekwereld de onbevangenheid verloren hebben? Zij bezoeken concerten en denken: dit moet goed zijn, dit moet niet goed zijn, want hij of zij heeft dit ge schreven; ik moet dus op mijn hoede zijn; Of ook bijvoorbeeld: dit zal wel niet goed zijn, want hij is zo of zo. Hun zorg is in de muziekwereld, uit of thuis, een passend in tellectueel oordeel te hebben. Deze men sen delen niet in het muziekleven, maar leiden een zenuwachtig bestaan in de mu ziekwereld, en de meesten weten niet wat zij missen. Het is waar dat sommige critici in de muziekwereld veel gezag hebben; zij zijn een soort verkeersagenten op het forum en geven de vereiste inlichtingen onge vraagd. Ik ken lieden, die op het Conser vatorium nauwelijks mee konden en geen eindexamen haalden, maar nu onver schrokken een grote mond hebben ove£ het vak, over componisten, dirigenten enz. Zij staan geheel buiten hef muziekleven, maar bepalen de schoonjieidspolitiek en het verkeer in de muziekwereld; zij zijn de oppertoeschouwers en hopen dat alle toehoorders naar hen luisteren. De toehoor ders echter luisteren naar muziek en wil len zich desnoods wel vergissen, zy durven wel een risico aan, want de verantwoor ding ligt in hun muzikale hart en zij ge loven niet dat de schoonheid in de eerste plaats een artikel ter beoordeling is. En omdat zij zich aldus weten vrij te houden van aesthetische voorschriften, omdat zij in hun band met de muziek niet gestoord willen worden, genieten zij van het mu ziekleven en trachten in de muziekwereld datgene op te.vangen, wat blijkbaar tot dat leven behoort. Is dit een aanklacht tegen het natuur lijke vermogen van de mens om na te den ken en te beoordelen, wét hem in het le ven de muziek biedt? Neen, en het is even min een klacht over alle critici. Het is een pleidooi voor de vrijheid, voor de onaf hankelijkheid der muziekliefhebbers. Het is ook zij het in 't kort een aandui ding dat de waarde der muziek niet wordt bepaald door tijdelijke tendenzen, niet door mode, niet door historische of mo dernistische principes. Al deze zaken zijn gewichtig in de muziekwereld, niet in het muziekleven. En gelukkig is de muzieklief hebber. die ook bij zijn belangstelling voor de geschiedenis en de ontwikkeling der kunst zijn onafhankelijkheid weet te hand haven. HENDRIK ANDRIESSEN. Bij de Nederl. Keurboekerij, A'dam. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 24 APRIL Stadsschouwburg: „Drie dozijn rozen", 8 uur. City: „Michael Strogoff". de koerier van de Czaar, 14 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Spaame: „De graaf van Monte Christo", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De speurder van Parijs", 18 j., 2.00, 4.30, 7.00 en 9 15 uur. Rembrandt: op het toneel „Theater Plezier met Toon Hermans". 8 uur fZopdag 2,30 en 8.00 ouri Palace: „Jack Londen" 14 j.. 2.00, 4.15 7.00 en 9.15 uur Luxor: ..De beste jaren van ons leven". 14 j..(i2.30 en 7-30 uur ZONDAG 25 APRIL Stadsschouwburg: „Drie dozijn rozen", 8.00 uur. Luxor: Haarlems Kunstgemeenschap filmvertoning „Farrebique", 11.00 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellinggen. MAANDAG 26 APRIL Stadsschouwburg: Ballet Tilly Sylon. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5