Haarlems Dagblad T rans jordanië verklaart de oorlog aan de Joden Pétain Winstsaldo Nederlandse Bank over 1947 bijna f 3 millioen De mijnstreek vlagt en juicht bij bezoek van Prinses Juliana Weerbericht 62e Jaargang No. 18923 jureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv en Admin, t 0724, 14825, Redactie 10600. Direct.-HoofdreCt 5054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. irukkerjj Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 27 Spril 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 1' n FRANKRIJK is nieuwe opschudding ontstaan over de nu 92-jarige maarschalk pétain, wiens doodstraf indertijd in levens- fjig is veranderd en die nog steeds ge bogen zit. Onze Parijse correspondent jjhhjft daar yahdaag over. Het comité, dat Jp overwegingen van menselijkheid zijn vrijlating voorstaat, heeft de wind van voren gekregen. Hij was het hoofd van het gehate bewind van Vichy. Maar het was, zeggen zij die voor hem pleiten, toch aan bem te danken dat Frankrijk geen direct huit* bestuur kreeg. Daar tegenover staat, jat sinds de bevrijding velen veroordeeld „een aantal zelfs geëxecuteerd zijn, die ïich bij hun verdediging op hem beroepen liebben. Onze correspondent merkt op, dat ,et licht der historie na vier jaar nog niet foldoende helder schijnt om Pétaln's aan- jjjven als president van Frankrijk juist te chalten. Maar de maarschalk is zo oud, |at men moeilijk kan aannemen, dat dit jcht voldoende in helderheid zou zijn toe- gnomen vóór zijn dood. Is het, in afwach- jng van de vereiste lichtsterkte, nu uit jlgemeen menselijk oogpunt goed te praten lat men een stokoude man opgesloten l0udt tot zijn dood? Er komt natuurlijk le overweging i)ij, dat Pétain'in zijn vroe- -ere carrière grote diensten aan Frankrijk leeft bewezen. Hij was een der grote aan voerders in de Eerste Wereldoorlog en werd jaarna ten hoogste geëerd. In 1940 was hij je enige overlevende van die grote aan- roerders en meende in Franlcrijks ure van loogste nood een in zekere zin reddende aak te kunnen vervullen. Hij was toen al zeer oud: 84 jaar. Hij was bovendien een leneraal en generaais zijn gewoonlijk ingeschikt voor het voeren van burgerlijk lesluur. Heeft deze stokoude soldaat bij de mnvang en ook in de verdere ontwikkeling van het beleid van Vichy wel goed kunnen «oordelen wat zijn heleid eigenlijk in- lield? Is hij niet vooral door anderen [ebruikt, zoals de oude Von Hindenburg ndertijd door Hitier werd gebruikt? Zulke vragen rijzen, al is men zich overigens welbewust dat alleen de Fransen over Pétaih's lot kunnen beslissen en dat onderen eigenlijk niet in staat zijn, zich er een volkomen gefundeerde mening over te pormen. Afgezien daarvan moet-het huidige Franse jispuut in andere landen, die door de juitsers bezet zijn geweest, belangstelling ivekkeh omdat men het daar evenmin met elkaar eens is over de afrekening, die na je bevrijding is ingezet en die zich nog steeds, begeleid door velerlei zonderlinge verschijnselen, voortsleept. Ook in ons land is zij nog lang 'niet afgelopen. Zelfs werkt nqg een aantal zuiveringé-commissies. Hoe men er ook tegenover moge staan, niemand jesohouwt de zuivering, als geheel be- ichouwd, als een succes en de bedenkingen lij ons gelden niet zozeer de zware gevallen als wel de hele nasleep van velerlei lichte, die de bezettingstijd heeft opgeleverd. Het is niet ondenkbaar dat Nederland èn andere landen nog eens een bezettingstijd zullen doormaken. Ik druk het sober uit, van harte hopend dat 'het nooit gebeuren zal. Men zal evenwel moeten toegeven, dat demogelijkheid niet kan worden uitgescha keld. Zou het nu niet redelijk en verstandig zijn, als men zich op deze mogelijkheid in enigerlei vorm voorbereidde en er voer. zorgde, dat men in zulk geval betere rege lingen en voorschriften had dan in 1940, oen zij grotendeels ontbraken? Het is niet aangenaam zich een eventuele volgende lezettihg voor te stellen, maar men moe^ n deze wereld zo vaak rekening houden1 met mogelijkheden, die onaangenaam zijn. Zoals men bijvoorbeeld doet als menteen defensie-a*pparaat in stand houdt en mili taire bondgenootschappen sluit. Als West- Europa opnieuw aan bezetting ten prooi viel en vele mensen hun houding zouden bepalen op grond van de ervaringen, in de periode 1940-1945 en daarna bij de zuive ring. opgedaan, zou men zonderlinge resul taten zien. Eerlijk gezegd lijkt het mij een kwestie van normaal vooruitziend beleid, dat er iets aan gedaan wordt. Waarbij men dan reke- fiing zou moeten houden met mensen die verantwoordelijke posten bezetten t zowel als met anderen. Waarbij men bovendien In aanmerking zou moeten nemen, dat het volksbestaan dient te worden gehandhaafd, Voor welk doel een aanmerkelijke organi satie van het maatschappelijk leven nodig is. En waarbij tenslotte rekening zou moe- worden gehouden met de variabele eigenschappen van de menselijke natuur. Het valt niet te ontkennen dat in 1940 1945 enige nuttige ervaring is opgedaan. Moderne oorlog is, zoals' uit den treure betoogd en herhaald, totale oorlog. De burgerbevolking is er meer dan ooit te voren direct in betrokken. Zou het niet logisch zijn om haar gezien de opgedane ondervinding en de mogelijkheid van een lerhaling een beetje bij voorbaat te organiseren? R. P. Derde Genève-conferentie Palestijnse stad Jericho zou bezet zijn geopend „Europa's herstel is ondeel baar" De secretaris van de economische com- missië voor Europa, de Zweed Myrdal, heeft Maandagmiddag de derde zitting van deze commissie te Gerieve geopend. Na mens de Sovjet-Unie was Aroetioemian fianwezig. Alle Eifpopese landen, 'behalve Spanje, zijn uitgenodigd tot deze bijeen komst, die twee weken zal duren. Behalve Portugal waren zij ook alle aanwezig. In zijn openingsrede verklaarde Myrdal, dat het Europese herstel ondeelbaar is en dat maatregelen van samenwerking op een geheel Europa omvattende basis dringend nodig zijn. Wanneer het plan-Marshall let Westen, het plan-Molotof en andere plannèn in het Oosten, willen sla gen, moet de interne Europese handel doel bewust worden ontwikkeld en de Europese landbouw op een hoger niveau dan vóór de oorlog komen te liggen. Dé voor-oorlogse levensstandaarden in Europa kunnen niet hersteld jvorden in een zich zelf bedruipend Europa, wanneer er geen ijzer en staal, machines en chemicaliën geleverd worden de landbouwende staten, vooral in Oost-Europa, die op hun beurt levensmid delen aan West-Europa kunnen leveren. tito gaat zijn leger versterken Generaal Gotsjnjak, plaatsvervangende minister van landsverdediging in Joego slavië, heeft voor de twee kamers der Na tionale vergadering verklaard, dat het land sen „sterk en modern" leger podig heeft, daar aan de grenzen een abnormale si tuatie heerst". Ligalanden zuilen aanvallen op drie punten De Transjordaanse regering heeft Maandagavond om kwart over zes plaatselijke tijd (16.15 G.M.T.) officieel „aan 't Zionisme de oorlog verklaard". Het Transjordaanse leger heeft Jericho acht kilometer over de grens van Pa lestina, bezet. Volgens dezelfde officiële bronnen Is te Amman, de hoofdstad van Trans- jordanië, een overeenkomst getekend tussen de legers van Syrië, de Libanon, Transjordanië en Irak, volgens welke in Palestina een strijd op drie fronten begonnen zal worden, waarbij als eerste phase veertigduizend soldaten tegen de Joden zullen worden aangevoerd. De campagne zou vóór 1 Mei begonnen worden. Het Britse algemene hoofdkwartier te Caïro heeft echter aan United Press mede gedeeld dat. tot hedenmorgen zeven uur geen enkele Transjordaanse eenheid Je richo was binnengetrokken. Het Syrische parlement is Maandagavond in geheime zitting bijeengekomen voorset aanhoren van een verklaring van zijn mi nister van Defensie over de bijdrage van Syrië aan de „bevrijding van Palestina". De Iraakse regent, Emir Abdoel Illah is uit Amman naar Cairo vertrokken om de overeenkomst ter ondertekening voor te leggen aan koning Faroek van Egypte en aan Saoedi Arabië* Zwaar geschut van het Transjordaanse „geregelde Arabische leger" heeft Maan dagavond het vuur geopend op de Joodse posities in Haifa, van Accre uit, dat veertien kilometer Noordelijker is gelegen, over ,de baai van Accre heen, aldus luiden nog on bevestigde berichten. Mogelijk is hier be doeld het Transjordaanse Arab^che legioen dat politiediensten verrichtte in het Heilige Land. Noodtoestand in Egypte. De politie te Cairo en Alexandrië heeft Maandagavond de noodtoestand afgekon digd, die vanmorgen vroeg is ingegaan. Deze maatregel is genomen met het oog op demonstraties van het volk, die men 3 wacht als gevolg van de oorlogsverklaring van Transjordanië aan het Zionisme. Egypte zendt troepen. Reuter citeert uit het Arabische blad Zaman" te Caïro, dat aan een contingent Egyptische soldaten instructie is gegeven om zich bij andere strijdkrachten te voegen, die aan de Palestijnse grens opgesteld staan. Het blad voegt er aan toe, dat, in overeen stemming met het besluit der Arabische landen geregelde troepen naar Palestirm te zenden, voordat het Brits mandaat afloopt, de beslissing is genomen, dat het Egypti sche leger „in dit opzicht zijn plicht zal doen." Troepentreinen verlaten Cairo Twee treinen met Egyptische infanterie verlieten vanmorgen vroeg Cairo „met on bekende bestemming", maar men vermoedt dat de troepen zich naar Palestina begaven. Zij droegen khaki shirts en „shorts" doch geen militaire mutsen. Evenmin zag men 'de Egyptische légerinsignes op hun unifor men. Arabieren eisen geheel Palestina Het Arabische Hoge Comité heeft in de politieke commissie van de UNO gis teren medegedeeld, dat de Arabieren, tenzij een overeenkomst over een be- heerschap wordt bereikt, bij het af lopen van het mandaat een ongedeelde onafhankelijke staat voor Palestina zullen proclameren. Irgoen heropent strijid om Jaffa. Inmiddels hébben de. Joodse verzetslie den hun aanval op Jaffa vernieuwd. Zij zijn. de stad „diep binnengedrongen". Vol gens het Joodse communiqué ontmoette men zwaar mitrailleurvuur van Britse legertanks. De bevelhebber van de Haganah (Joodse leger) heeft gisteren de Irgoen verzocht, onmiddellijk haar strijdkrachten uit Jaffa terug te trekken. Hierop werd nog geen antwoord gegeven. Veldslag bij Accre. Het Arabische hoofdkwartier in Palesti na heeft in een communiqué verklaard, dat sterke Haganah-troepen de stad Accre heb ben aangevallen en dat zich daar een hevige slag ontwikkelt. Het communiqué zegt voorts, dat het Arabische garnizoen in Jaffa zijn posities handhaaft en de Joodse aanvallers zware verliezen toebrengt. Britten blijven tot 15 Mei. De Palestijnse regering heeft officieel tegengesproken dat de Engelsen van plan zouden zijn om het mandaat vroeger dan 15 Mei te beëindigen.» UNO wil althans Jeruzale?h redden. De politieke commissie van de UNO heeft gisteren gemachtigd tot het opstellen van noodmaatregelen ter bescherming van Jeruzalem, de stad die zowel voor de Christenen als de Joden en Arabieren heilig is. De uit 58 naties bestaande commissie heeft de beheersraad opgedragen onmid dellijk een plan op te stellen ter beveili ging van Jeruzalem, dat een „eiland des vredes" in het door strijd in opschudding gebrachte Heilige Land moet worden. De beheersraad moet overleg plegen met Jo den, Arabieren en met de Britse autoritei ten ,in Palestina over de te treffen maat regelen. Geruchten over aftreden van Pietro Nenni Nieuwe breuk in Italiaanse links-socialistische partij op til Naar uit bevoegde socialistische kringen te Rome wordt vernomen, is -Pietro Nenni, leider van de linkse Italiaanse socialisten, die samen met de communisten als Volksfront aan de verkiezingen deelnamen, als hoofdbe stuurslid dier partij afgetreden. Volgens deze kringeq gèeft Nenni ook zijn functie op van hoofdredacteur van het socialistische partijblad „Avanti". Naar men meent te weten heeft Basso, secretaris van de partij, Nennis ontslagaanvrage voor zich liggen en wacht hij het geschikte ogenblik af om haar te publiceren. Intus sen heeft Basso de vergadering van het hoofdbestuur met een groep socialisten onder leiding van Romita, die gisteren gehouden zou worden, tot heden uitgesteld. Naar verluidt zal deze groep heden on middellijke bijeenroeping van een buiten gewoon partijcongres eisen. Romita ver klaarde onlangs,- dat hij h^ samengaan van de links-socialisten met ae communis ten in het volksfront „een vérgissing" achtte. „Voorbarig" In gezaghebbende kringen der socialis tische meerderheidspartij te Rome wordt echter tegengesproken, dat Nenni is af getreden als lid van het Bestuur der partij. Hieraan werd toegevoegd, dat dergelijke berichten „op zijn minst vroegtijdig" zijn. Waarnemers menen, dat Romita op het volgende congres een motie zal indienen, daarin gevraagd wordt om het aftreden van het gehele bestuif. Veldslag tussen Japanners en Koreanen' Gistermiddag had te OSaka in Japan een hevig gevecht plaats tussen 15.000 Korea nen en 4000 Japanse politieagenten. Ook de brandweer moest ingrijpen. Er werd ge schoten met revolvers en een dertigtal per sonen werd gewond. De Koreanen hadden een „monsterbetoging" aangekondigd, doch talrijke treinen, die betogers uit de omstre ken aanvoerden, werden door de Japanse politie opgehouden voor ze Osaka bereikten. Te Kobe is alles weer rustig. Communisten gearresteerd. „De Koreaanse opstanden in Kobe en Osaka zijn het werk van communistische raddraaiers", aldus verklaarde generaal Eifchelberger van de Amerikaanse bezet tingsstrijdkrachten. Onder de 800 personen, die sedert gisteren zijn aangehouden, be vinden zich „acht Japanse communistische leiders". De Amerikaanse overheid maakt boven dien bekend, dat dev grootscheepse razzia die Zondag is begonnen, zal worden voort gezet tot alle verdachten zullen zijn aange houden. hongaaï1se parlementsleden afgetreden. Volgens Radio Boedapest heeft Imfe Nagy, voorzitter van het Hongaarse Huis van Afgevaardigden, bekend gemaakt, dat 35 sociaal-democraten en vijf leden van de boerenpartij Ijun zetels ter beschikking hebben gesteld. „Luchtverkeer over Sovjet- Berlijn is overbodig" ;,Nachtexpress"herofbent aanval op vliegdiensten „De luchtcorridor over de Sovjet-zóne van Berlijn naar het Westen is overbodig", zo schrijft het met toestemming van de Sovjets verschijnende Berlijnse blad „Nacht Express". Het blad zegt verder, dat „indien de bestuursraad niet langer bestaat, zoals de Britten en Amerikanen beweren, er ook geen reden is waarom de huidige reglemen ten voor de lüÊhtverbindingen van kracht moeten blijven." Officiële Britse en Amerikaanse woord voerders hebben herhaaldelijk verklaard, dat zij eenzijdig door de Sovjets getroffen regelingen voor het luchtverkeer niet zul len accepteren. „Ondragelijk". Het Sovjet-persbureau Tass heeft een krachtige aanval gedaan op Engeland en de V. S„ daar deze landen hun vliegvelden in de Sovjet-zóne vaq Oostenrijk voor „com merciële doeleinden" zouden gebruiken. Tass.verklaart, dat de Sovjet-autoritei ten deze foestand „ondragelijk" noemen. Bloerriendaalse strand attractie rijker In het aanstaande seizoen zal het Bloe- mendaalse strand een attractie rijker zijn. Een gedeelte van het strand is namelijk verpacht aan een exploitant van zoge naamde „Ducks" (amphibiewagens), die het publiek in de gelegenheid stelt daar mede een tochtje te land en over het wa ter te maken. Donderdagmiddag mag de Bloemendaal- se Raad een voorproefje van dit nieuwe strandgenoegen nemen. De amphibiewagen bij verbastering „duck" (eend) genoemd had een werkzaam aandeel in de bevrij ding van ons land, in het bijzonder van Walcheren. Communisten slaags met troepen in Birma 54 Opstandelingen gedood Een regeringscommuniqué meldt-» uit Rangoon dat bij botsingen tussen Birmese troepen en communisten 54 insurgenten zijn gedood, 80 gewond en 49 gevangen ge nomen. De strijd speelde zich af nabij het dorp Daik-u 100 km ten Noorden van Rangoon. Het woord is aan Condillac Door moeite te doen om met nauwkeurigheid te schrijven ver werft men de gewoonte om juist te denken. Vrouw omgekomen- bij brand in Amsterdam Op de eerste verdieping van een huis in de Constantijn Huygensstraat te Am sterdam brak Maandagmiddag brand uit. De 38.-jarige mevrouw N. van Campen, die een kamer op de zolderverdieping be woonde, wilde een kat en een kanarie in veiligheid brengen. Hoewel de trap reeds in brand stond, snelde zij naar boven. Op zolder is zij door de rook bedwelmd. Toen brandweerlieden haar vonden, was zij reeds overleden. De brand, welke zich tot'de eerste cn tweede verdieping beperkte, kon in een kwartier geblust worden. Cuba bevreesd voor revolte De chef van het Cubaanse leger heeft in een rondschrijven aan alle legerposten de. order uitgegeven, dat op 1 Mei geen com munistische demonstraties mogen worden toegestaan. Volgens dit schrijven beschikt het leger over „betrouwbare berichten, dat de com- fhunisten overeenkomstig een internatio naal voorbereid plan onlusten willen ver wekken." BRITS OFFICIER DOODGESCHOTEN IN JOEGO-SLAVIc. Het Joegoslavische persbureau meldt, dat Joegoslavische grenswachten twee Britse officieren en een vrouw vlak bij de Oostenrijkse grens hebben gearresteerd. Een der Britse officieren werd, „toen hij onverhoeds een aanval op een der twee grenswachten deed", doodgeschoten. Do Joegoslavische autoriteiten zullen een on derzoek instellen. SOCIALISTISCH ADVIESORGAAN VOOR BRUSSELSE UNIEPARTNERS. De afgevaardigden van de socialistische partijen van de West-Europese Unie heb ben ^Maandag te Parijs overeenstemming bereiktjover de oprichting van een gecom bineerde söcialistische commissie met Brus sel als zetel, die nauw zal samenwerken met de regeringen van de vijf landen. Haar taak z?l zijn: het naar voren bren gen van het socialistische standpunt binnen het kader van de vijf landen-overeenkomst. Indrukwekkend schouwspel in roodblauw, goud en zilver Koning George en Koningin Elizabeth van Engeland vierden gisteren hun zilveren huwelijksfeest ter&dden der toejuichingen van duizenden onderdanen, die zich in de Londense straten verdrongen om -het Koninklijk paar van Buckingham Palace naar de St. Pauls Kathedraal te zien rijden. Een warme zon bescheen de vrolijk vlag gende stad en honderden hadden reeds in de nacht hun woningen verlaten om zich van een goed plekje op straat te verzeke ren. Het was overigens geen officiële vacantie- dag. Omdat Engeland zijn arbeiders bij de exportcampagne niet kan missen, had de Hel Engelse Koningspaar bij het betreden van. St. Paul's Cathedral waar gisteren een speciale dankdienst werd gehouden ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijks feest. - Achter de Koning en Koningin ziet men prinses Elizabeth. Het zilveren paar heeft gisteravond over de radio zijn dankbaarheid geuit over. „zijn 25 jaar vol geluk tezamen, de gelegen heden, die het gegeven zijn om zijn geliefd land te dienen en de zegeningen van aijn thuis en zijn kinderen". Hoffelijkheid. De Engelse bladen wijden veel aandacht aa» de feestelijkheden. De communistische „Daily Workqr" daarentegen heeft op de achterpagina slechts 15 regels voor het feit ingeruimd en bepaalt zich er toe er de na- Koning besloten deze dag niet als vacantie- I druk op te5 leggen, dat zich onder de dag aan te merken, zoals bij dergelijke ge beurtenissen gebruikelijk is. Maar het in drukwekkende vertoon, dat aan zo'n dag verbonden pleegt te zijn, was er wel. De manschappen en de paarden, uitgedost in rood, blauw, goud en zilver, vormden het Koninklijke escorte dat de Koning en Ko ningin in een open rijtuig naar de kathe draal voerde. De statiekaros van het Koninklijk paar, getrokken door de zes traditionele»„Windsor greys" verliet het paleis om ongeveer elf uur. In dit rijtuig bevond zich ook prinses Margaret. Daarachter volgde het rijtuig van Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh. De ouderwetse limousine van koningin Mary voegde zich bij Marl borough House bij de optocht. Een ogenblik werd halt gehouden bij Temple Bar, waar de Lord Mayor, sir Frederic Wells, de koning het met paarlen ingelegde zwaard overhandigde, zonder hetwelk de \$orst de „City" niet mag betreden. Bij St. Pauls werd de koninklijke familie verwelkomd met een fanfare van de „State Trumpeters". De aartsfcysschop van Canter bury leidde het Koninklijk paar de kathe draal binnen. Voor de kathedraal, waar de dankdienst werd gehouden, stond extra-politie opge steld om in dit drukke gedeelte van de stad voor een ordelijke gang van zaken te zorgen. Gisteravond maakten de Koning en de Koningin een rijtoer door het zwaar door de oorlog getroffen East End, waar zij luide door de „Cockneys" werden toege juicht. Boodschap van Truman aan Koningin Wilhelmina President Truman heeft de volgende boodschap aan Koningin Wilhelmina ge zonden: Met groot genoegen en dankbaarheid heb ik het telegram van Uwe Majesteit ontvangen, waarin U meedeelde, dat wijlen president Roosevelt posthuum tot het Grootkruis in de Militaire Willemsorde is benoemd. Ik ben er zeker van, dat de over leden president bijzonder trots ,op deze eer zou zijn geweest, daar hij grote achting en bewondering voor Uwe Majesteit en het Nederlandse volk koesterde". menigte, die de optocht bijwoonde, 201 per soonlijke ongevallen hebben voorgedaan. De president van de Nederlandse Bank dr. M W. Holtrop heeft verslag uitgebracht over het boekjaar 1947. Dr. Holtrop opent zijn verslag met een uitvoerige inleiding omtrent de inter nationale conjuncturele ontwikkeling in 1947, waarbij hij opmerkt, dat de economi sche ontwikkeling die ons eigen land in 1947 heeft ondergaan, het kenmerk droeg van een voortgezet en belangrijk herstel, waarin niettemin elementen van overspan ning waren te bespeuren, die aanleiding ge ven tot bezorgdheid. Zo betekent het ach terblijven van de kol'enproductie een ern stige belasting van onze deviezenpositie. De invoer van steenkool vorderde een bedrag van ruim f 146 millioen. Dat het reële loon in 1947 op een betrek kelijk gunstig niveau kon worden gehand haafd, was slechts mogelijk door een toe nemende subsidiëring van het levensmid delenpakket, welke de schatkist f 528 mil lioen kostte, welke niet door inkomsten werden gedekt', alsmede door handhaving van de huurstop. Deze wijze van financie ring van een belangrijk deel van het reële loon kan slechts als overbruggingsmaatre- |el gerechtvaardigd worden geacht. 'Ge streefd dient ernaar te worden het volle loon geleidelijk weer te doen vloeien uit de opbrengst van het product van de ar beid. De ontwikkeling van de handels- en be talingsbalans geeft aanleiding tot grote be- i De bevolking van de Mijnstreek heeft gisteren Prinses Juliana een hartelijke ont vangst bereid. Huis aan huis wapperde de vaderlandse driekleur ep overal waren de mensen met oranje getooid. De Prinses arriveerde Maandagmorgen met het vlieg tuig van Prins Bernhard op het vliegveld Beek, waar zij begroet werd c&or de Com missaris der Koningin in de provincie Lim burg mr. dr. F. J. M. A. H. Houben. Na een kort bezoek aan Geleenr waar school kinderen haar een zanghulde brachten, vertrok de Prinses naar de staatsmijn Maurits, waar zij gedurende twee uur de ondergrondse werken op 660 meter diepte bezichtigde. Engeland in drie jaar op eigen benen Bevin ziet lichtbaan einde van de crisis-tannel De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Ernest Bevin, heeft Maandag verklaard dat Engeland zijn economie op een gezonde basis zou kunnen stellen en zijn onafhan kelijkheid binnen drie jaar zou kunnen her winnen, indien het het grootst mogelijke profijt zou trekken van de Marshall-steun. „Ik kan het licht aan het einde van de tunnel zien. Het is maar de vraag, of wij spoedig«door de tunnel zullen komen", aldus Bevin, die een beroep deed op iedere werk gever. vakverb'ondsfunctionaris en haven arbeider om het tempo der verschepingen volgens het plan-Marshall te-bespoedigen. Wanneer het plan verstandig toegepast wordt, zo meende Bevin, zal het betekenen dat in de V. S. de prijzen omlaag gaan. In de gehele wereld zullen dan de prijzen dalen, in het bijzonder wanneer wij een goede oogst krijgen. Na de lunch ging de tocht naar Sittard en Treebeek, waar de politie het enthou siaste publiek slechts met de grootste moeite in bedwang kon houden. De Prinses bezocht hier twee arbeidersgezinnen. Daar na reed de Prinses naar Heerlen, waar zij in het gebouw van het Algemeen Mijn werkersfonds besprekingen voerde met het bestuur van dit fonds en met de leden van de Mijnindustrieraad. Om zeven uur arriveerde de Prinses in de Limburgse hoofdstad, waar 'de Maas trichtse jeugd haar spontaan een zang- hulde bracht. In het gouverneurshuis volg de een begroeting door het College van' Gedeputeerde Staten en later op de avond trok een geïmproviseerde optocht, waar aan vrijwel alle organisaties en muziekge zelschappen van de stad deelnamen, langs het gouverneurshuis. Van het bordes af sloeg de Prinses de;zingende en juichende menigte gade, welke met vlaggen, vaan dels, fakkels en lampions achter de muziek voorbij marcheerde. Defensieministers <1er Unie gaan overleggen „Monty" niet aanvaardbaar als Westeuropees stafchef? Te Parijs wordt vernomen', dat de minis ters van defensie van de vijf landen der West-Europese Unie Engeland, Frank rijk, België, Nederland en Luxemburg zijn uitgenodigd voor een binnenkort te Londen te houden bijeenkomst ter bespre king van gemeenschappelijke defensie- problemen. In dit verband is reeds eerder de naam van maarschalk Montgomery genoemd,, maar de strategische opvattingen, die hij bij een onlangs afgelegd bezoek aan het Franse leger uiteenzette, hebben niet ge heel en al de instemming van militaire kringen op het continent. zorgdheid voor de toekomst. Het European Recovery Program belooft, niet. anders te doen dan een tijdelijke voorziening, welke de bedoeling heeft de# overgangsperiode, die moet leiden naar een hersteld even wicht, te helpen overbruggen. De totale hoeveelheid chartaal en giraal geld steeg met f 957 millioen tot 7.536 mil lioen. De stijging van de geldcirculatie kan, indien zij als een min of meer duurzaam verschijnsel zou moeten worden beschouwd, niet anders dan ernstige bezorgdheid wek ken. In de loop van 1947 echter is door de stijging van productie en nationaal inko men de normale geldbehoefte wellicht meer toegenomen dan de vermeerdering der geldhoeveelheid heeft bedragen en. in zo verre is de veronderstelling gerechtvaar digd, dat de inflatoire spanningen, ondanks de stijging van de circulatie, niet zijn ver ergerd en misschien zelfs ietwat zijn afge nomen..In vergelijking met andere landen vertoont de stand van de geldcirculatie in ons land, op zichzelf beschouwd, geen on gunstig beeld. kastekort van het RUk 1,9 milliard Het werkelijke kastekort van het rijk heeft in 1947 aanmerkelijk minder bedra gen dan het geraamde budgettekort. Rekening houdende met de credietver- lening aan de overzeese gebiedsdelen valt het werkelijke kastekort te becijferen op circa f 1,9 milliard. Zo spoedig mogelijk dient een beperking van het overheids tekort tot zodanige omvang tot stand te worden gebracht, dat voor de financiering ervan geen beroep meer behoeft te worden gedaan op inflatoire middelen. Het verslag bepleit een onverwijlde maar geleidelijke afschaffing van de prijssubsidies. Deze sub sidies hebben een karakter van duurzaam heid gekregen dat nimmer bedoeld was. Het budgettekort is te groot dan dat het door de gemakkelijke leuze van „minder ambtenaren en' minder overheidsingrijpen" tot oplossing kim worden gebracht. Behalve door de vordering van aange boden tegoeden werden belangrijke be dragen aan dollars verkregen uit hoofde van vrijwillige verkoop van aan ingezete nen toebehorende Amerikaanse effecten en certificaten daarvan. In 1947 werd 97,6 millioen dollar verantwoord. Het aantal verleende deviezenvergunningen steeg van ruim 200.000 in 1946 tot bijna 300.000 in 1947. Slechts met grote moeite is het gelukt de dollarrekening van het buitenland slui tend te maken. In 1947 werd in totaal voor 80,8 millioen dollar aan dollarsaldi gecer tificeerd. De winst- en verliesrekening over het afgejopen jaar wijst een netto winst aan van f 2.990.822 (v. j. f 2.572.187). Het winstsaldo ter beschikking van de aan deelhouders bedraagt f 1.204.206 (vorig jaar f 1.117.406). Dit bedrag laat een uitkering toe van f 60 per aandeel (f 55) en.de directie stelt voor het overblijvende bedrag van f 4.206 te schenken aan het hulpfonds voor het personeel der bank. veel bewolking. Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot 'Woensdagavond: Matige, in het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen Vannacht iets minder koud, maJr morgen overdag iets lagere tem peraturen dan vandaag. 28 April: Zon op 17 uur. jo si Utir Maan óp 1.13 uur, onder 7.53 uur XOOOOCCPOC

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1