Haarlems Dagblad Wapenstilstand Bla nco Voorstanders van het ontwerp zijn het onderling niet eens in de oude stad van Jeruzalem Marshall waarschuwt Moskou: Grens tussen Joegoslavië en Triëst gesloten Weerbericht 62e Jaargang No. 18925 Bureaux. Grote Houtsti 93, Tel Adv en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054- Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132, Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 29 April 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TN TSJECHO-SLOWAKIJE zullen op 30 j.Mei algemene verkiezingen worden ge houden. Maar pp een heel andere wijze dan waarop zij in Juli a.s. in ons land zullen plaatshebben. In Tsjecho-Slowakije zal het indienen van een blanco stembiljet de enige mogelijkheid zijn om oppositie te. voeren. Ais een kiezer het inet het beleid der rege ring oneens is kan hij dus niet op een andere dan de regeringscandidaat stemmen. ,Want er zijn geen andere dan regerings- candidaten. Er is alleen maar een regerings let, een lijst van het door de communisten geleide en beheerste Nationale Front. Dus staat bij voorbaat vast, dat het parlement uitsluitend uit leden van dat Front zal bestaan. Er wordt niet vrij gekozen uit partijen, zodat het woord „verkiezing" eigenlijk niet eens van toepassing is op deze comedie. Maar zoals Reuters politieke cor respondent te Praag heeft bericht zal het percentage ingevulde stembriefjes in ver houding tót het aantal blanco ingeleverde briefjes een beeld geven van de sterkte van het nieuwe régime. Nu zal men zich herinneren, dat voor bun staatsgreep de communisten in Tsje- icho-Slowakije slechts een minderheid der kiezers achter zich hadden. Men zou dus, als men erg goedgelovig wilde zijn, de ver onderstelling kunnen maken dat bij de al gemene verkiezingen van 30 Mei a.s. een meerderheid der briefjes in blanco zal worden ingeleverd. Maar de wereld heeft teveel geleerd van 'de methodes der over heersers om zoiets nog mogelijk te achten. Er is niet de minste kans op. In de eerste plaats niet, omdat geen algemeen kiesrecht meer geldt. Sinds hun staatsgreep hebben de communisten op grote schaal een „zui lvering" in het land toegepast en daarop volgt nu de maatregel, dat de plaatselijke kiescommissies van het communistische Nationale Front de kiezerslijsten zullen herzien. Nu, ge begrijpt hoe dat gaan zal. Toch zal er nog wel een "aantal mensen op blijven staan, die tegen het communis tische régime zijn gekant. Maar velen van hen zullen niet de moed hebben, blanco te istemmen. Zij leven niet meer in een vrij iland. Zij zullen denken „als er teveel blan- 's uit de bus komen, volgt een nieuwe „Jvering". Ook zullen er angstigen zijn, die veronderstellen dat zij in het stemhokje iniet onbespied blijven. En misschien zullen zij in sommige gevallen wel gelijk hebben. .Tenslotte rest de vraag, welk percentage Manco's zal worden gepubliceerd. Er is dus geen reden om de Tsjecho-Slowaalcse algemene verkiezingen met enige spanning of zelfs maar niet belangstelling tegemoet te zien. Bij voorbaat staat vast dat het ge hele parlement tot het communistisch- geleide Nationale Front zal behoren en dat er dus geen oppositie zal zijn. En met zeker heid kan worden voorspeld, dat de blanco stemmen maar een kleine minderheid zul len uitmaken. De communisten noemen hun régime een rplksdemocratie. Een raar woord. Dubbel op. Men zou het moeten vertalen met volks volksregering. Overdrijving van een term pleegt de betekenis te verzwakken. Dat is hier kenmerkend bet geval. Onder demo cratie wordt een bewinds-stelsel verstaan, waarbij aan het gehele volk invloed op de regering is toegekend. Welke invloed heeft de kiezer op de regering, als hij tegen over de candïdaterfvan die regering slechts blanco kan stemmen (als zijn naam ten minste op de kiezerslijsten voorkomt, en als hij het durft te doen)? In de landen van het Westen heeft het gehele volk inderdaad invloed op de re gering, al spreken wij dan niet van volks democratie, maar eenvoudig van democra tie. En alle geestesrichtingen en overtuigin gen in den lande vindt men inderdaad vertegenwoordigd in verschillende partijen, waartussen men waarlijk kiezen kan. Gij kunt, als gij begin Juli uw stem gaat uit brengen bij de verkiezing van een nieuwe Tweede Kamer, bepeinzen dat uw persoon lijke invloed op de samenstelling van die Kamer wel heel klein is: niet meër dan een zoveel-millioenste deel. Zo door redenerend zoudt ge kunnen zeggen, dat de invloed b.v. van een Amerikaanse kiezer op de keuze van zijn president nog veel geringer is. Want er zijn immers zoveel meer Amerikanen dan Hollanders. Maar dit is nief de juiste maatstaf. Zo moet men het dus niet bekijken. De juiste maatstaf ligt in de volks-invloed, die zich trouwens niet alleen bij de verkiezingen maar voortdurend doet gelden. Want het bestaan van algemeen kiesrecht met vrije candidaatstelling noodzaakt de regering en de partijen, voortdurend met de heersende overtuigingen en meningen in het volk rekening te houden. Een vrije pers brengt die tot uiting. Vergaderingen brengen die ook tot uiting. Onze regering en onze volks vertegenwoordigers houden zich steeds op de hoogte van hetgeen in de vrije pers en in vergaderingen tot uiting komt. Natuur lijk. Dat behoort clan oók jtot hun taak. Daar hebben zij rekening mee te houden. Want tenslotte beslist de volksinvloed. De Tsje- then en Slowaken hebben daarentegen, evenmin als de Russen, een vrije pers en vrijheid van vergadering. Zij kennen geen leestesvrijheid. Nu kan men vele aanmerkingen op onze Westerse democratie maken. Men kan vast- jtellen dat er veel aan ontbreekt. Maar men kan nooit beweren dat zij het volk geen invloed op de regering zou geven. Dat doet lij wel en de vorm waarin dat gebeurt is de meest ontwikkelde en moderne, die de menselijke samenleving tot dusver heeft kunnen bereiken. Geeft men die prijs voor enigerlei vorm van autocratie, dan is het met alle volksvrijheden gedaan en moet men zich onderwerpen aan overheersing door één man of een minderheidsgroep, on veranderlijk gesteund door een geheime politie met al de willekeur, daaraan ver bonden. Houdt men vol, dan streeft men naar verbetering van de moderne democra tie. Dat is een moeilijk en slechts langzaam- Vordërend werk. Er zijn geduld, vinding rijkheid en mensenkennis voor nodig. Tot mensenkennis behoort zelfkennis en dat is bet moeilijkste deel ervan. Maar een volk dat volhoudt en streeft wei-kt voor een grote en nobele zaak en weigert zich te laten verlagen tot dat zielige restant van de een maal genoten vrijheden.het blanco itembiljet. Waarmee ik tenslotte de Tsjechen en Slo waken niet miskennen wil, maar slechts beklagen. In grote meerderheid hebben zij dit niet gewild. Zij willen het nog niet. Zij lijn overrompeld. H. P. GRONDWETSHERZIENING IN DE TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur). Een eeuw geleden onderging onze Grond wet een buitengewoon belangrijke herzie ning ten behoeve van de invoering van het democratisch parlementaire stelsel. De thans aanhangige herziening vraagt een nieuwe rechtsorde te scheppen ten aanzien van de gebiedsdelen, die op het ogenblik tesamen nog het Koninkrijk vormen. De weg wordt gebaand voor een figuur waarin niets meer te bekennen valt van de oude koloniale gedachte. In de plaats daarvan zal een Nederlands-Indonesische Unie tre den, met twee leden, namelijk het Konink rijk (Nederland, Suriname en Curasao om vattende), en de Verenigde Staten van In donesië. Elk van beide zal een eigen- vol kenrechtelijk bestaan voeren en-zal souve- reiniteit bezitten, En dus kan er zo be toogden de Anti-Revolut®nnaire Kamer leden Meyerink en dr. Bruins Slot geen sprake van zijn; dat, gelijk de rege ring het doet voorkomen, de Unie zelf het karakter van een staat zal bezitten. Trou wens, aldus heette het verder, zij zal nooit iets kunnen doen tegen de wil van een harer leden en derhalve zal «ij niets meer zijn dan een soort permanente commissie van overleg. Dit konden de Anti'-Revolu- tionnairen met hun, in de ogen van vele andere sprekers, verouderde opvattingen omtrent Nederlands verantwoordelijkheid met betrekking tot de rechtsorde in Indië, JODEN EN ARABIEREN ACCOORD MET UNO-PLAN: Hoop op staking van de strijd in ganse land Mosje Sjertok van het Joodse Bureau en Djamal Hoesseini van het Arabische Hoge Comité, zijn het er over eens geworden, dat zij hun organisaties zouden aanbevelen onmiddellijk een order tot staken van het vuren binnen de grenzen van de oude stad van Jeruzalem uit te vaardigen, mits de tegenpartij zich er aan houdt. Britten grijpen in bij Jaffa Beide organisaties zijn in beraad met de beheersraad overeengekomen aan hun res pectieve organisaties in Palestina de vol gende aanbevelingen te doen. 1. Van nu af aan zullen alle militaire operaties en daden van geweld in het ommuurde gedeelte van Jeruzalem ophouden; 2. Een order tot sta ken van het vuren zal zo snel mogelijk ge geven wonden; 3. Een onpartijdige organi satie zal toezien op het nakomen van de wapenstilstandsovereenkomst; 4. De ge specificeerde voorwaarden van de wapen stilstand zullen in overleg met de beide partijen uitgewerkt worden. Men heeft nu goede hoop, aldus "Reuter, dat de wapenstilstand uitgebreid zou wor den tot geheel Palestina en men verwacht spoedig een belangrijke ontwikkeling in die richting. In welingelichte kringen te Lake Success verklaarde men, dat privé- pogingen gedaan werden, Arabieren en Joden er toe te brengen het eens te worden over een wapenstilstand op basis van een veertienpunten-program. Naar verluidt is men een overeenkomst genaderd. Het enige struikelblok zou het vraagstuk der Joodse immigratie zijn. Geen invasieplannen Faris-al-C.hoery, afgevaardigde van Syrië bij de UNO. heeft een door Marshall voor dé pers afgelegde verklaring, volgens welke de woordvoerder van de Arabische Liga de verzekering had gegeven dat de Arabische landen niet voornemens waren een offen sief in Palestina t'e beginnen, „volkomen juist" genoemd. De geruchten over een in vasie komen uit Zionistische bron, aldus Al Choery. Rakettenbommen op Joods hoofdkwartier De Britse luchtmacht en infanterie, die bevel hadden gekregen „dp concentraties van Joodse troepen om de Arabische Zee haven Jaffa te doorbreken", zijn Woensdag in actie gekomen. Officiéél is medegedeeld, dat de Britse luchtmacht met Spitfires met raket-geschut het hoofdkwartier van de Irgoen te Baj Jam in "de buitenwijken van Jaffa heeft aangevallen. Volgens het bericht schoten de Joodse strijders op „Arabische vluchtelingen, die per vaartuig uit Jaffa poogden te ontko men". Dit is de eerste maal dat de Britten gebruik maken van raket-geschut. Alvorens de Britten aanvielen, was de burgemeester van Jeruzalem, Israel Rokach, gewaar schuwd: De Britse hoge commissaris had hem doen weten dat „indien nodig geweld gebruikt zou worden om bezetting van Jaffa door de Joden te verhinderen". Jaffa gevallen? Inmiddels beweert de Irgoen, dat Jaffa zich heeft overgegeven na zware aanvallen door infanterie en artillerie, culminerend in een doorbraak met pantserwagens en tanks. Ook de Haganah neemt thans deel aan de aanvallen op Jaffa. Inmiddels wordt het duel der zware mortieren en artillerie tus sen Jaffa en Tel Aviv levendig voortgezet. De Arabieren te Jaffa bestoken Tel Aviv thans met kanonvuur en hun granaten, die in de straten ontploffen, maken talrijke slachtoffers. Haganah en Irgoen beant woorden dit kanonvuur. Vanmoygein seint Reuter: De Britse troe pen, die in de strijd om Jaffa hebben inge grepen, zijn de gehele nacht door in de strijd gewikkeld geweest. De Irgoen be schoot de Britse stellingen met mortieren. Spoorwegeigendommen te Jaffa, die door de Joden worden beschoten, staan in brand. Vliegveld weer in Britse handen Britse troepen hebben gisteren het internationale vliegveld Lydda, 16 kilo meter ten Z.O. van Tel-Aviv, opnieuw bezet. Volksstemming over beheerskwestie? De V.S. .hebben aan de politieke UNO- commissie medegedeeld geen bezwaar er tegen te hebben dat een sub-commissie zou worden benoemd om te onderzoeken of het Palestijnse volk al dan niet een UNO-beheerschap wenst en of het uitge voerd zou kunnen worden. Gromyko beschuldigde Amerika ervan te trachten de subcommissie te doen be staan uit een meerderheid van landen, die het beheerschap voorstaan. In het Britse Lagerhuis zei minister Bevin gisteren, dat het nu te laat was om de eva cuatie der Engelsen in Palestina stop te zetten. Het lid Cocks vroeg of Bevin de wapen levering aan de Arabieren stop zou zetten en de Joden zou toestaan wapens te hebben om zich te verdedigen, met het oog op de oorlogsraad, die de Arabieren onlangs in Transjordanië hebben gehouden. Bevin antwoordde: „Volgens alle huidige inlich tingen uit Palestina schijnt het mij toe, dat de Joden het best bewapend zijn, maar ik kan geen onderscheid maken. Ik ben niet van plan tussenbeide te komen voor de UNO een resultaat heeft bereikt". Op een vraag of de Britse regering van plan is koning Abdoellah van Transjorda nië 'advies te geven, zich van oorlogsactivi teit te onthouden, antwoordde Bevin, dat hij niet dacht dit te doen .alvorens hij aan wijzingen had gekregen dat koning Ab doellah werkelijk een dergelijke actie be gonnen is. Wensen van de BeneliA inzake Duitse status Trizonia-phase kan worden overgeslagen Men gelooft dat de zesmogendheden- conferentie te Londen thans een gemeen schappelijk voorstel uitwerkt over de poli tieke toekomst van West-Duitsland, geba seerd op de aparte Amerikaanse, Franse en Britse ontwerpen. Volgens waarnemers zouden de Benelux- landen het' toejuichen, wanneer de Weste lijke mogendheden het eens zouden kunnen worden over een plan, waarbij het stadium van een trjzonaal bestuur wordt overgesla gen en rechtstreeks wordt overgegaan tot oprichting van een Duitse constituerende vergadering. De Benelux-landen zouden reeds steun verleend hebben aan de Franse wensen inzake een sterk federaal karakter van een toekomstige Duitse grondwet. Nieuwe inétrostaking in Parijs gevreesd Het vakverbond van employés van de Parijse ondergrondse spoorweg zal morgen avond bijeenkomen om te beslissen of er op 1 Mei gestaakt zal worden of niet. De mogelijkheid van een staking is het gevolg van de afwijzing van een nieuwe door het verbond voorgestelde loonregeling. Labour royeert kamerlid; waarschuwt 29 anderen Telegram aan Nenni de aanleiding De Britse Labour-party heeft John Platts Mills geroyeerd. Deze was een der geestelijke vaders van het telegram met goede wensen, dat aan de vooravond van de verkiezingen in Italië door 37 Labóur- leden werd gezonden aan Pietro Nenni, leider der Italiaanse meerderheidssocia listen, die met de communistische partij voor de verkiezingen verenigd waren in -het volksfront. Negen-en-twintig andere leden der par tij, allen parlementsleden, (gelijk de ove rige ondertekenaars van het telegram) is aangezegd dat zij tegen 6 Mei a.s. beloofd moeten hebben de partijpolitiek te steu nen, anders zullen ook zij geroyeerd wor den. De waarschuwing is gericht aan de genen, die zich niet van het telegram ge- distancieerd hebben, nadat zij hun hand tekening hadden geplaatst. Platts Mills is een 41*-jarige jurist, die door leden van zijn partij in het Lagerhuis .soms is uitgemaakt voor „crypto-commu- nist". Hij heeft steeds de buitenlandse po litiek van Bevin gecritiseerd. Tot de gewaarschuwde leden behoren Silverman en Zilliacus. Ook deze laatste oefent regelmatig critiek op de Britse bui tenlandse politiek. PRAAGSE KABINET AANVAARDT NATIONALISATIEWET. Het Tsjechoslowaakse parlement heeft Woensdag de nationalisatie van alle in dustrieën en ondernemingen, welke meer dan vijftig personen in dienst hebben (plm. 3900), aanvaard en een speciale wet aangenomen ter nationalisering van de radio-omroep. Na het aanvaarden der wetten zongen de afgevaardigden staande het volkslied. bepaald niet aanvaarden. Merkwaardiger wijze hadden zij in hun verzet-tegen het betreffende voorstel tot Grondwetsherzie ning alleen bondgenoten in.de commu nisten, wier woordvoerders mr. Stokvis en Hoogcarspel juist lieten uitkomen dat huns inziens de Unie dienst zou (moe ten) doen om de Nederlandse overheersing te kunnen voortzetten! Al de overige sprekers en fracties bleken een ander standpunt in te nemen, zonder dat hiermee gezegd zij dat er tussen hen volstrekte eensgezindheid bestond. Daar waren allereerst de overtuigde voorstanders van het ontwerp, zoals ener zijds prof. R o m m e (K.V.P.) en zijn partij genoot dr. de Kort en voorts mr. V a n d e r Goes van Naters (Arbeid) en mr. Jo e k e s (Arbeid). Tussen de sprekers van de P. van de A. en van de K.V.P. viel in zoverre echter ook nog weer onderscheid waar te nemen, dat eerstbedoelden nadruk legden op het feitelijk ontbreken van het staatskarakter aan de, door mr. Van der Goes van Naters veeleer met een figuur als de Benelux vergeleken Unie, terwijl laatst- vermelden juist de nadruk legden op de eigen bevoegdheden van de Unie, die dan op haar terrein het hoogste gezag zou be zitten. En tenslotte vormden mr. Vonk (V.V. D.) en de heer Tilanus (C.H.) nog weer een groep afzonderlijk. Het tot dusverre gevoerde beleid inzake Indonesië had hen steeds tegen de borst gestuit en ten opzichte daaraan waren zij. altijd oppositioneel ge weest. Maarhun verlangen om de fei ten, gelijk die zich nu eenmaal voordeden te aanvaarden en zich op de bodem van de werkelijkheid te plaatsen, kon hen er ten slotte toe brengen eventueel met het re geringsvoorstel mee te gaan, dat trouwens uit de bus was gekomen als vrucht van een .compromis. Maar ook indien zij dit keer zouden voorstemmen, wilden zij zich nog nadrukkelijk voorbehouden straks, bij de z.g. behandeling in tweede instantie na Kamerontbinding in de nieuw gekozen kamers, waar dan een twee derde meer derheid nodig zal zijn, het tegen te laten horen. Zij zouden eerst willen afwachten of het beleid ten aanzien van Indonesië vol gens hen verder in overeenstemming zou zijn met de aan de huidige herziening ten grondslag liggende beginselen. Vandaag komt minister-president Beel aan het woord. „Inbreuken in Oostenrijk worden niet getolereerd" Marshall heeft Woensdag te Washington een verklaring voorgelezen, waarin tot de Sovjet-Unie de waarschuwing werd gericht geen schending toe te laten door de Sovjet- Russische militaire autoriteiten in Oosten rijk, van hun verplichtingen of van de Amerikaanse rechten in Wenen,zoals door internationale overeenkomst omschreven. „Een dergelijke schending, aldus de ver klaring, zou niet voorbijgezien kunnen worden als maatstaf voor de goede trouw van de Sovjet-Russische regering ten op zichte van de bespreking over het vredes verdrag met Oostenrijk, welke thans te Londen gaande is". Bloemendaal moderniseert zijn brandweer. - Vanavond om half acht zal burge meester Den Tex aan de afdeling Overveen deze nieuwe brandweerwagen; overdragen. Nieuwe spanning tussen Rome en Belgrado Volgens Radio Rome is de grens tussen Joegoslavië en Triëst Woensdag gesloten. Er zijn Joegoslavische troe penbewegingen aan de grens gecon stateerd en Joegoslavische strijdkrach ten hebben nieuwe observatieposten langs de grens ingericht. Italië heeft zijn gezantschap te Belgrado instructie gegeven de_ „zeer ernstige aan dacht" van de Joegoslavische regering te vestigen op het jongste grensincident, waarbij een Italiaan en een Joegoslaaf bij een vuurgevecht wei-den gedood. De Ita liaanse regering heeft van haar kant be sloten tot de benoeming van een gemeen schappelijke Italiaans-Joegoslavische com missie, welke een onderzoek zal instellen naar de geschillen, die ontstaan „door oversteken van de grens door Joegoslavi sche soldaten". In kringen van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verklaard, dat het incident plaats had in een onbe woond gebied, „waar, naar men wist, de Joegoslaven de grensposten ongeveer 250 meter het Italiaanse gebied in hadden ge plaatst, over een breedte van ongeveer een kilometer". Volgens Italiaanse berichten zouden minstens elf andere gevallen van grenswijzigingen door de Joegoslaven be antwoord zijn met 'n weigering „om te er kennen, dat er iets verkeers was geschied". Het Joegoslavische nieuwsbureau heeft een verklaring uitgegeven volgens welke de Italiaanse soldaat vijf-en-vijftig meter binnen de grens op Joegoslavisch grond gebied is neergeschoten. De Joegoslavische patrouille.aldus de verklaring, ging in stelling op het zien van de Italianen en „toen de Italiaanse soldaten bleven op dringen opende de Joegoslavische pa trouille het vuur, dat door de Italianen beantwoord werd". Het woord is aan E b n e r-E schenbach: De zwakkeling is ten allen tijde bereid om zelfs zijn deugden te verloochenen, in geval die aan stoot mochten geven. MARSHALL OVERWEEGT: Militaire leen- en pacht- hulp voor Vijfpact De minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, George Marshall, heeft meegedeeld, dat zijn ministerie overweegt de ondertekenaars van het vijfmogendhe- dcnverdrag militaire uitrusting tc leveren op leen»- en pachtbasis. Marshall deed deze mededeling op zijn eerste persconferentie na zijn terugkeer uit Bogota. Verdere inlichtingen over de uitvoering van president Truman's toezeg ging aangaande steun voor de Westeuro- pese Unie wilde Marshall niet geven. Mi litaire bijstand op leen- en pachtbasis was slechts één der mogelijkheden, aldus Marshall. President Truman heeft een bespreking van twintig minuten gevoerd met gene raal Bradley, hoofd van de staf van het Amerikaanse leger, en met Royall, on derminister voor het leger, en Forrestal, minister van Landsverdediging. De bij eenkomst was belegd op verzoek van F orrestal. MINISTER FIéVEZ NAAR LONDEN. De Nederlandse delegatie bij de morgen in de Engelse hoofdstad te beginnen confe rentie van de ministers van Defensie der West-Europese Unie zal bestaan uit de minister van Defensie, kolonel Fiévez, de chef van de generale staf, luitenant-gene raal Kruis, de chef van de vlootstaf, vice- admiraal jhr. Van Holte en generaal- majoor Giebel, chef van de luchtmacht staf. Vi|f ministers broeden op een „Unie-dollar" Eenheidsvaluta komt in Brussel ter sprake De vijf financiële excellènties van het Brusselse pact, sir Stafford Cripps voor En geland, de Fransman Réné Mayer, onze minister Lieftinck en de heren Eyskens en Dupong voor België en Luxemburg zijn gisteren te Brussel bijeengekomen om de herleving van de onderlinge handel te be spreken. Een Franse woordvoerder verklaarde, dat hij kon bevestigen dat ook over het instellen van een gemeenschappelijke (door de dollar gesteunde) „symbolische" munt eenheid zou worden gesproken. Hij gaf te verstaan, dat indien het tot een dergelijke munteenheid mocht komen, hier sprake zou zijn van een soort „tweede dollar", Frans-Russische verdrag behoudt reserve-clausule Gevaarlijk communistisch amendement afgestemd Zoals wij gisteren reeds meldden is het verdrag met Rusland gisteren door het Finse parlement geratificeerd. Voor dat over het gehele verdrag ge stemd werd, kwam een communistisch voorstel in stemming over de interpretatie svan artikel 2, inhoudend dat Finland zelf moet bepalen wanneer het om militaire bijstand van Rusland zal,vragen. De com muniste Hertta Kuusinen verklaarde, dat dit artikel aanvaard diende te worden zonder een dergelijke interpretatie. Haar amendement werd echter verworpen met 135 tegen 47 stemmen. Oostenrijk wijst nieuwe Joegoslavische eisen af De Oostenrijkse regering verwerpt ook de nieuwe gebiedseisen, die door Joego slavië op de conferentie der plaatsvervan gers voor Oostenrijk zijn ingediend.'Aldus verklaarde Woensdagavond de Oostenrijk se minister van Buitenlandse Zaken, Karl Gruber, op de tweede vergadering van de plaatsvervangers voor Oostenrijk in Lan caster-house te Londen. Hij verwierp eveneens de eis, dat Oostenrijk 130 mil- lioen dollar aan Joegoslavië zou betalen. Van Zeeland verlaat de Com missie voor Goede Diensten (Van onze Brusselse correspondent). De Belgische oud-premier Paul van Zee land zal weldra ontslag nemen als lid van de Commissie voor Goede Diensten in In donesië. Hij gaf voor deze ontslag-aan vrage geen andere reden op, dan zijn oor deel dat zijn taak als commissie-lid is ge ëindigd. Van Zeeland zal binnenkort "voor de tweede maal naar Beiroeth vertrekken om voor verschillende regeringen in het Midden-Oosten als financiëel adviseur op te treden. Dr. GANI IN NEDERLAND. Met de KLM-Constellation uit New York arriveerden hedenmorgen dr. Gani en Soejoto Soerjodipoera, die dc belangen der republiek Indonesië bij de Veiligheidsraad en bij de Ito-conferentie te Havanna heb ben behartigd. Zij zullen ongeveer een week in ons land blijven. KOUDE NACHT. Verwachting, medegedeeld door het 'K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tqt Vrijdagavond: Koude nacht met weinig wind, sterk afnemende bewolking en vooral in het Noorden van het land plaatselijk nachtvorst. Morgen in de loop van de dag weer wat toenemende bewolking maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind. Weinig verandering van temperatuur. 30 April: Zon op 5.13 uur, onder 20.02 uur Maan op 2.43 uur, onder 9.58 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1