c 3 De brandweer luidt de noodklok PINKSTERREIZEN CEBUTO Senatoriale verlangens op onderwijs- en kunstgebied Noordwijk zegt het met bloemen Lentefeest in de badplaats DONDERDAG 29 APRIL 1948 2 OOI Geef de rode haan geen kans De beste bestrijding van brand is voorzichtig om te gaan met vuur! Daaraan hapert het nog al eens. Niet zelden blijkt dat brand aan onbedachtzaamheid te wij ten is. Dat wil dus zeggen dat in die ge vallen onnodig schade werd aangericht. Dat is altijd af te keuren, maar in een tyd waarin wij nu leven is het in het bij zonder noodzakelijk dat gewaakt wordt tegen verlies aan gebouwen en materialen. In 1947 woedden er in Nederland 9600 ernstige branden, waardoor een directe schade van 30.000.000 werd veroorzaakt. 3000 woningen werden een prooi der vlammen. Dat is heel erg als men bedenkt dat er in datzelfde jaar niet meer dan 10.000 nieuwe woningen konden worden gebouwd. Alleen de woningnood dringt dus al tot de uiterste voorzichtigheid! De Inspectie van het Brandweerwezen in Nederland heeft uitgemaakt dat 80 pet. der branden te wijten is aan onvoorzich tigheid, roekeloosheid, onachtzaamheid, onwetendheid en spelen met vuur. Dit mag niet zo voortgaan. Daarom laat de Nederlandse vereniging van brandweercommandanten de noodklok luiden. Daartoe wordt in Den Haag van 14 tot 31 Mei een Brandweertentoonstelling gehouden, die ten doel heeft het publiek in deze voorlichting te geven. Kernspreuken zullen zijn: „Beter voorkomen dan genezen". Staat een brandweervoertuig eenmaal voor uw deur, dan is het leed in feite al geschied. „Verkeerd gebruik van licht of gas, legt huis en have in de as!" Hetgeen geëxposeerd zal worden op de tentoonstelling in de Houtrusthallen zal een ieder een goed beeld geven van de wijze waarop men brand kan voorkomen. Daarnaast wil men de bezoeker ook een beter inzicht geven in de moderne brand- bestrijdingsmethoden. Gemeentebesturen en brandweertechnici kunnen kennis nemen van de moderne constructies van motorspuitep en mechani sche ladders, alarmeringsinstallaties, als mede van brandveiligheidsvoorzieningen in boerderijen, inrichtingen voor publieke vermakelijkheid, enz. Ook voor architecten zal daarom een be zoek aan de tentoonstelling belangrijk zijn. Het overige publiek zal een moderne brandweer praktisch aan het werk zien. Er vinden nl. niet alleen demonstraties plaats, doch ook brandweerwedstrijden. Verschillende brandweerploegen uit alle windstreken afkomstig, zullen elkaar be kampen. Deze wedstrijden worden opge luisterd door muziekcorpsen der Haagse politie en van de Amsterdamse brandweer. Er vinden ook marsen door de stad plaats. Ook de Nederlandse jeugd is in de brandvoorkomingsactie ingeschakeld. In de beide hoogste klassen van de lagere scholen hier te lande zullen door de kin deren opstellen worden gemaakt over on derwerpen, welke het voorkomen van brand beogen. De beste opstellen uit elke klas (in totaal 1600) worden bekroond met een boek. Bezettingsmaatregelen in verkeerswetgeving verdwijnen De minister van Verkeer en Waterstaat is van oordeel, dat de huidige verkeers wetgeving, welke nog maatregelen bevat uit de bezettingstijd, haar geldigheid dient te verliezen. Het is de minister gebleken, dat de door verschillende omstandigheden niet inge voerde Wegenverkeerswet van 13 Septem ber 1935 gewijzigd bij de wet van 3 Decem ber 1937 in het algemeen nog steeds vol doet aan de eisen, welke men aan een mo derne verkeersregeling kan stellen. Hij meent derhalve, dat met intrekking van de thans geldende verkeerswetgeving de inwerkingtreding van de Verkeerswet dient te worden bevorderd. Intussen kleeft aan de Wegenverkeers- wetgeving van 1935-'37 een bezwaar, dat zich eveneens bij de Motor- en Rijwiel- wet doet gevoelen, te weten het verspreid zijn van de voorschriften over een wet, een reglement én een beschikking. Nu voor het intrekken van de Wegen verkeersregeling en van de Motor- en Rij- wielwet een wet vereist wordt, heeft de minister van deze gelegenheid gebruik ge maakt, op dit punt een verbetering voor te stellen in het wetsontwerp, dat thans bij de Tweede Kamer is ingediend. Kwekelingen-kerkconcert voor het noodlijdende kind UNAC-actie in Haarlem In vrijwel alle landen ter wereld heb ben zich comités gevormd om de nood lijdende kinderen, die deze na-oorlogse tijd in zo grote getale kent, te helpen. Om kans van slagen te hebben moet deze actie de UN AC (United Nations Appeal for Chil- ren) echter met grote intensiteit en vin dingrijkheid gevoerd worden en het is daarom zo verheugend, dat leerlingen van de Rijkskweekschool in Haarlem, zich be wust van hun verantwoordelijkheid als jeugdleiders-in-spé, het initiatief hebben genomen op hun manier bij te dragen tot het bereiken van dit sympathieke doel, dat verwezenlijkt dient te worden, wanneer wij willen voorkomen, dat millioenen kin deren, opgroeiend in bittere ellende, de meest elementaire levensvreugde zouden moeten missen. De „Kwekelingen-werkgemeenschap" af deling Haarlem organiseert nu een Kerk- concert, dat op 13 Mei aanstaande in de Grote Kerk zal worden gegeven. Het koor van de Rijkskweekschool onder leiding van E. van Zoest met medewerking van Dora van DoornLindeman (sopraan) en Dolf Hendrikse (orgel) zal daar werken van Palestrina, Lassus, Sweelinck, Schütz, Purcell, Scarlatti en Bach ten gehore, brengen. Een programma dus, dat beslisr niet alleen door het goede doel een be zoek ruimschoots waard is. Om het bezoek aan dit concert zoveel mogelijk te stimuleren is aan alle scholen voor voortgezet onderwijs verzocht leer lingen-comités te vormen, die zich met de kaartverkoop zullen belasten. De totale ontvangst naast het entrée- geld kan men na afloop van het concert ook nog in de kerk een bijdrage geven zal ter hand worden gesteld aan het Ne derlands UNAC-comité, waarvan de pre sident der Eerste Kamer voorzitter is. Schiphol krijgt een „Spoorbio" Woensdag is de grote spoorbiowagou, die op het stationsemplacement te Zwolle stond, op transport gegaan naar Aalsmeer. Het veertig ton zware gevaarte is vandaag van het station Aalsmeer per trailer over de weg naar Schiphol gesleept. Met ingang van de nationale feestdag zal deze „Spoor- bio" op Schiphol gaan draaien. De plannen om een vast bioscoopgebouw op Schiphol te vestigen zijn voorlopig uitgesteld. BELGISCHE KAMER ACCOORD MET VIJFPACT. Ook de Belgisch^ Kamer van Volksver tegenwoordigers heeft gistermiddag het pact van Brussel met 150 tegen 21 stem men goedgekeurd. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 13 00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 8 18 Operettemuziek. 9.30 Strijkkwartet. Novak. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Piano. 11.15 Voordracht. 11.30 Platen. 12.00 Musette. 12.30 Weerber. Orgel en zang. 12.55 Ronde van Nederland. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Kookkunst. 14.20 De bussy en Ravel. 15.00 Dichters om Oranje. 15.20 Platen. 16 00 Dansorkest. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel en zang. 17 20 Disco-cause rie 17 50 Reportage. 18.15 Felicitaties. 13.30 Strijdkrachten 19.00 Denk om de bocht. 19 15 Accordeonorkest. 19.30 Cursus „Waar is uw God?" 20.05 Feestconcert. 20.50 Juliana's grootmoeder, klankbeeld. 21.30 „Oranjecon- fetti" Zangwedstrijd tussen kinderkoren. 22.15 Feestkrant. 22.30 Kon. Militaire kapel. 23.15 Nederlandse melodieën. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.15 Platen. 9.35 Schoolradio. 1015 Platen. 11:00 Voor zieken. 11.35 Als de ziele luistert. 11.4.5 Platen. 12.03 Piano. 12.30 Lunchconcert 13.50 Van man tot man. 14.00 Vocaal kwartet. 14.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17.45 Bockenoverzicht. 18.00 Chansons. 18.20 Dans orkest. 18.50 Actualiteiten. 19.15 Plechtig lof ter opening van de Mei-maand. 20.05 Oranje- confetti. 20.50 Feestconcert. 21.35 „Juliana's grootmoeder", klankbeeld. 22.15 Militaire kapel. 22.30 Feestkrant. 22.45 Liedjes 23 Nederlandse moderne muziek. parapluies wandelstokken reparaties eigen atelier GROTE HOUTSTRAAT 47 Telefoon 1S0}6 2 dg. Valkenburg F. 41 - 2 dg Nederland 41.- 2 dg Zeeland M 37.50 2'/2 dg Limburg 34.- 2l/j dg Valkenburg 42 - 6 dg Valkenburg-Ardennen„125.- 3 dg Limburg-Ardennen 60.- en vele andere, vraagt programma Prima hotels en maaltijden Desk leiding. NAAR DE BLOEIENDE BETUWE Geheele dagtocht Per vliegtuig F. 8.75 „42.- NAAR DE BLOEIENDE MAASVALLEI IN LIMBURG pet vliegtuig, trein-toerwagen F. 29 REISBUREAUX HAARLEM: GrooU Houtstraat 124, Tal. 20033 IJMUIDEN: N.A«C.O., Kalversir. 120 an inlichtingkantoran der N.S. REIZEN ZONDER ZORGEN Storm wakkerde bos- en heidebranden aan' Vrijwel de gehele Veluwse bosbrand- weer, geassisteerd door de brandweren van Apeldoorn, Arnhem en Ede, is Woensdag van half drie tot half acht in touw ge weest. Tussen Uddel en Garderen woedde een grote heidebrand; in Elspeet verrichtte een omvangrijke brand in heide- en bos- terrein zijn vernielend werk. Voorts wa ren er nog bosbranden nabij Roozendaal (Arnhem) en tussen Lunteren en Ede. De stormachtige wind joeg de vlammen met razende snelheid voor zich uit en was oor zaak, dat het blussingswerk met grote moeilijkheden gepaard ging. WESTDUITSE COMMUNISTEN KIEZEN NIEUWE PARTIJNAAM De communistische partij in de Brits- Amerikaanse en Franse zóne van Duitsland zal voortaan de S.V.D. (Socialistische Volkspartij Duitsland) worden genoemd. Dit besluit is Dinsdag op de conferentie te Herne (bij Dortmund) met 251 tegen 18 stemmen, bij 19 onthoudingen, genomen om, naar de partijvoorzitter Max Reiman zeide, „alle democratische en socialistische krachten te verenigen". Nfeuwe naam taboe Het Amerikaanse militaire bestuur heeft geweigerd de nieuwe naam, welke de com munistische partij in West-Duitsland wilde aannemen, namelijk „Duitse Socialistische Volkspartij", te erkennen. EERSTE KAMER Bij de algemene beschouwingen over de begroting van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, welke Woensdag in de Eerste Kamer aan de orde kwam, heeft de heer Barge (K.V.P.) de stoffelijke belangen van de leden van de wetenschappelijke staf der universiteiten bepleit. Hij verzocht de minister zijn plan nen ten aanzien van de gymnasia te laten varen er»achtte het wenselijk dit jaar zowel de opera als het Amsterdams Toneel een subsidie te geven. De heer Cramer (Arbeid) betoogde, dat vooral op het platteland ambachts scholen gebouwd zullen moeten worden. Ook moeten er meer nijverheidsscholen voor meisjes komen. Ten aanzien van het kleuteronderwijs wees hij op het euvel van de slechte huisvesting en het aan onbevoeg den leiding opdragen. Hij wilde weten, welke motieven de minister hebben geleid, om een dagblad te bevoordelen door, buiten de commissie-Soeters om, 20.000 Pond Ster ling'toe te staan voor de publicatierechten van Churchills mémoires, hoewel de devie zen, welke voor de pers beschikbaar wa ren, reeds waren verdeeld. De heer Zegering Hadders (V.V. D.) vroeg maatregelen om het onderwijs ten plattelande vooruit te brengen. De heer Van Velthoven (K.V.P.) vroeg, of de minister niet van oordeel is, dat de omvang van het technisch onderwijs achter blijft bij de industrialisatie van ons land. Het Zuiden wacht het resultaat van het onderzoek naar de stichtingsplaats voor de tweede technische hogeschool af. Voorts betoogde hij, dat Brabant behoefte heeft aan een eigen beroepstoneel. Prof. Molenaar (V.V.D.) vroeg zich af, of het vaststaat, dat jongelui die een universiteit of hogeschool willen bezoeken, werkelijk de weg daarheen kunnen vinden. Hij wilde meer en ruimere beurzen beschik baar stellen. Voorts bepleitte hij verbete ring der positie van assistenten en conser vatoren aan de universiteiten. Er moet gezorgd worden, dat de toneel gezelschappen niet in een noodtoestand geraken. Over de subsidiëring der orkesten bleek hij niet tevreden. Hij maakte be zwaar tegen subsidiëring van het „Brabants Orkest", dat nog niet bestaat. De heer D e Zwaan (C.H.) wees op de onbevredigen de salariëring bij het middelbaar onderwijs, welke aanleiding tot allerlei moeilijkheden geeft. De heer Van Santen (C.P.N.) achtte het een ernstige benadeling van de zevende faculteit en van de Amsterdamse universi- Noordwijk viert dezer dagen zijn eerste lustrum zün vijfde Tulpen- feest. De bloemenbadplaats maakt zich op haar gasten waardig te ontvangen. Ze zijn allen welkom Noordwijk roept het hen in de taal der bloemen toe! Het embleem van Noordwijk, de oranje vaan met in de witte cirkel de dartele bruinvis, duikt overal op tussen de vlag gen van vele landen. Maar de Noordwij- kers kijken zo vrolijk niet, want de wind speelt als spelbreker. Vele van de mozaïe ken zijn nog niet af als wij een kijkje nemen. De wind zou de tulpenblaadjes toch maar wegwaaien. Maar tegen de zeereep liggen er toch al verscheidene gereed, die de algemene bewondering afdwingen. Reclame in bloemen. Ziet u daar dat bordgeel met rode letters? Maar 't is geen bordhet is een bloem-mozaiek, gelegd tegen het terras van Huis ter Duin.zó keurig en strak, dat het van een geëmailleerd reclamebord niet te onderscheiden is. En hier, aan onze voeten, strekt zich een machtig mozaiek van de KLM uit.... tachtig vierkante meter groot en geheel uit tulpenblaadjes vervaardigd. Even verder zijn de kinderen van de Van den Bergh-stichting, kinderen, die bij hun kameraadjes verre zijn achtergebleven in verstandelijke ontwikkeling, met aan doenlijke ijver en geduld bezig met het vervaardigen van een ander kleurig mo zaiek. Men weet niet wat meer te bewon deren het resultaat van hun arbeid, de ijver*waarmee zij zich weren, of het onuit puttelijke geduld en de liefde van hen, die de zorg voor deze kleinen op zich genomen hebben. Ze storen zich niet aan de felle windhun Jploemenschilderij moet af! Tijdens het corsa in de Bollenstreek zonden verscheidene grote instellingen hun wagens, in Noordwijk geeft men acte de présence met mozaieken. Een bier viltje van een brouwerij, vele malen ver groot, een olifant, een molen, een buigend mannetje, ze zijn er allemaal in lévendige, vrolijke kleuren. De Noordwijkse scholen weren zich ook geducht. Op alle speelplaatsen prijken de mozaieken. In het „oude dorp" Noordwijk-binnen ligt een machtig bloemenschilderij op het plein voor de kerkde smalle Hoofd straat die naar zee leidt, is over de hele lengte „gegarneerd" met een bloemenrand. Tulpenfeest! Waren in de Bollenstreek de mozaieken hoofdzakelijk uitgevoerd in de zachte pasteltinten van de hyacinten, in Noord wijk zijn de kleuren feller, levendiger, vrolijker.... hier is het Tulpenfeest! En dat Tulpenfeest, dat men nu voor de vijfde maal houdt (in 1937 is men begon nen, maar de oorlog heeft de viering on derbroken) zal nog op andere wijze wor den gevierd. Vrijdajlniddag is er een bloemencorso voor de kinderen. Zaterdag het grote cor so, dat door Noprdwijk-binnen en Noord wijk aan Zee zal trekken. De deelneming is groot, de belangstelling zal nog oneindig groter zijn, tenminste als het weer een beetje meewerkt! Negenjarig knaapje vermoord te Rotterdam In de Delfshavense Schie te Rotterdam hebben enige jongens gistermiddag een jutezak gevonden, welke het lijkje van een kind bleek te bevatten. Zij waarschuwden terstond de politie. Deze dacht onmiddellijk aan de 9-jarige C. F. Vermeulen uit de Aelwijn Florisz- straat te" Rotterdam, die sedert 11 April vermist werd. Een pakje kleren, dat apart in de zak was gestopt het lichaampje was geheel ontkleed werd aan de ouders getoond. Deze herkenden inderdaad de kleertjes van hun zoontje. Gezien de omstandigheden, waaronder het lijkje werd gevonden, is een ongeluk natuurlijk uitgesloten. De politie acht het waarschijnlijk, dat hier sprake is van een zedenmisdrijf, gevolgd door moord. Leraarsambt aantrekkelijker door nieuwe salarisregeling Het ambt van leraar bij het middelbaar onderwijs is niet meer in trek. Men hoopt echter, dat de nieuwe salarismaatregelen hierin verandering zullen brengen. Het is lange tijd een der grootste bezwaren van de leraren geweest, dat zij per lesuur wer den betaald. Volgens de nieuwe regeling ontvangen naar schatting ongeveer 4000 van de 6000 leerkrachten een vast salaris. Zij moeten daar maximaal 26 wekelijkse lesuren voor geven in plaats van 30, zoals de laatste jaren eigenlijk regel was. Zon der zijn toestemming kunnen een leraar bovendien nog drie andere lesuren aan dezelfde school worden opgedragen en mét zijn toestemming nog meer. Deze wor den in de regel gehonoreerd met een ver goeding van 120.per wekelijks lesuur, met dien verstande, dat de lesuren boven de 32 niet meer worden betaald. De resterende 2000 leraren krijgen geen vaste bezoldiging, omdat zij te weinig les uren hebben. Hier is de regeling echter zodanig, dat iemand met 25 lesuren al een hoger salaris ontvangt dan een collega, die een volledige betrekking heeft. Een beginnend leraar, zonder academi sche opleiding, ontving tot voor kort 3625 per jaar. Dit bedrag is nu verhoogd tot 3900 en voor een doctorandus tot 4320. Hét maximum-salaris van 7080, te -berei ken na 18 jaar, is onveranderd gebleven. De aan alle ambtenaren toegekende sa laris-toelage van 5 pet. geldt ook voor de leraren. Bovendien wordt nu niet langer 41/2 pet. doch 2 pet. van het salaris inge houden voor pensioen. (De tijd is voorbij, dat een ULO-onder- wijzer in salaris achteruit ging door een betrekking bij het middelbaar onderwijs te aanvaarden. Dit gold speciaal voor de oudere ULO-onderwijzers met een groot aantal dienstjaren. Voor het middelbaar onderwijs telden immers niet meer dan 12 dienstjaren, doorgebracht aan de ULO- school, en dat had tot gevolg, dat over stappen van ULO naar MO sommige lera ren ongeveer 800 aan salaris deed derven! Het maximum aantal vroegere dienst jaren, dat meetelt, is nu tot 20 verhoogd. Intussen zijn verschillende leden van de Algemene Vereniging van Leraren bij het M.O. van oordeel, dat ook de nieuwe sala risschaal om'oldoende is, evenals een aan tal leden van de Vereniging van Leraren in de Lichamelijke Opvoeding. Gymnastiekleraren verdienden tot dus verre bij meer lesuren een lager salaris dan andere leraren. Zij ontvangen voort aan hetzelfde bedrag als die anderen, doch hebben zes lesuren meer. PANDA EN HET OOG VAN MUG 8. „Vaart dus wel!" sprak Joris Goed- bloed, de deur uitstajypend. „Ik wens U succes met Uw kleinood en ik neem aan, dat gij er veel plezier van zult hebben!" De Oosterling boog beleefd en liep toen met het kistje onder de arm, de binnen plaats op. „De vereerde vreemdeling is een sufferd!" sprak hij in zijn bloemrijke taal, terwijl hij onder het wasgoed door stapte. „Het Oog van Mug! Voor zulk een niets waardige prijs! Welk een gelukzalige dag voor mij, nietswaardige!" Op dit moment piel plotseling de lijn, waar het wasgoed aan hing, naar beneden en de arme Chinees tcerd volkomen bedolven onder de vaal grijze lijfgoederen. Hij slaakte een t smoorde uitroep er. begon wild met de tex tiel te worstelen. Daarbij vergat hij echter zijn kostbare doos en Panda raapte die dan ook onmiddellijk op. „Dat heb ik niet on handig gedaan!" zei Panda. .Die vuile kleren zakten precies op tijd! En nu hier vandaan!" Hij. voegde de daad bij hei woord en holde weg, terwijl de Chinees al vechtend achterbleef boos tegen het linnen sprekend. teit, dat de benoeming van hoogleraren voor die faculteit niet bekrachtigd is. T?n aarizien van het lectoraat aan de Sorbonne meende hij, dat de geweerde candidaat op politieke motieven niet is benoemd. De heer Oosterhuis (Arbeid) vroeg de aandacht voor de salarissen van musici der symphonie-orkesten. In de totstandko ming van 'de regeling is de Nederlandse Toonkunstenaarsbond niet gekend. Tenslot te bracht hij de mogelijkheid van rechts herstel voor tijdens de bezetting uit orkes ten verwijderde musici ter sprake. De heer Brandenburg (C.P.N.) was van oordeel, dat de minister alles in het werk moet stellen, om een einde te maken aan het tekort aan onderwijskrachten bij het lager onderwijs, dat volgens hem te wijten is aan de gebrekkige salariëring. Hij vroeg voorts prioriteit voor scholenbouw. Prof. ilr. H. de Vos sprak over „godsdienst en crematie" Voor het Internationaal Congres voor Crematie te Scheveningen hield prof. dr. H. de Vos, hoogleraar in de Christelijke zedekunde aan de universiteit te Amster dam een inleiding over godsdienst en cre matie. In een uitvoerig betoog ging hij de oorsprong van begraving en lijkverbran ding na en kwam tot de conclusie, dat beide methoden, hoewel van godsdienstige oor sprong, evenzeer van heidense afkomst zijn. Van Christelijk standpunt uit kan prof. de Vos blijkens zijn uiteenzetting geen bin dende voorschriften betreffende begrafe nis of crematie in de bijbel vinden. Ook van het standpunt van wederopstand en levensvernieuwing uit vindt hij geen voor schriften en geboden, omdat deze in sym bolen vervatte begrippen naar zijn mening slechts de geest, de ziel» doch niet het stof raken. Zij, die in de onsterfelijkheid van de ziel geloven, zullen volgens prof. de Vos tegen de crematie geen bezwaar behoeven te hebben. Dat een kerkelijk gebod, ook al grijpt het niet terug op God of natuur, door gelovigen gehoorzaamd moet worden bestreed de inleider niet. Wel echter be twijfelde hij het recht van enige kerk om dergelijke geboden dwingend op te leggen aan hen, die niet tot een dergelijke kerk behoren. Aan het slot van zijn inleiding zei prof. De Vos, dat uit zijn inzichten niet volgt, dat het aan de godsdienstige mens in het alge meen. en aan de Christen in het bijzonder onverschillig zou zijn, hoe er met de dode gehandeld wordt. Het tegendeel is het ge val. Het gaat echter niet aan, in bijzonder heden eisen te stellen. Men kan alleen enkele algemene maatstaven opstellen. De eerste is, dat het lichaam, ook van de dode, met eerbied behandeld zal worden. Het be hoort ook bij' de mens en is door God ge schapen. Met deze eis is echter de crematie zeker niet onverenigbaar. Er is zelfs niet in te zien, waarom de begrafenis meer-aan deze eis zou voldoen dan de crematie. Velen zullen geneigd zijn juist in de cre matie een groter zorg voor het dode lichaam te zien dan in de begrafenis. De tweede eis is, dat aan de dood niet zijn ernst ontnomen wordt. Het Christendom neemt de dood zeer ernstig. Bij de verzor ging van de dode moet dus alles vermeden worden, wat de gedachten zou afleiden van de ernst van het ogenblik. Aan deze eis kan by een crematie even goed voldaan worden als bij een begrafe nis. De derde eis is, dat de verschrikking van de dood niet zo duidelijk uitkomt, dat de troost van het evangelie moeilijk ge hoord kan worden. Naar de mening van prof. De Vos is voor het Christelijk geweten de crematie even zeer als de begrafenis geoorloofd Op grond van zijn Christelijke overtuiging vroeg hij volledige vrijheid voor de voorstanders van crematie. DE BALIE TE BATAVIA. In de jaarvergadering van de balie te Batavia is het bestuur der balie voor het komende jaar als volgt samengesteld: mr. J. G. Krijger, voorzitter; prof. mr. A. P. Funke, onder-voorzitter; mr. Tan Eng Hoa, secretaris-penningmeester; M. Soetan Mo hamad Sjah, lid. UITSPRAKEN HAARLEMSE RECHTBANK De Haarlemse Arrondissementsrechtbank veroordeelde hedenmorgen de Beverwijkse meubelmaker A. W., die van een vriend geld had geleend voor fictieve gramofoon- platen, conform de eis, tot twee jaar jeugd gevangenis. De Haarlemse bouwkundige A. K., die credieten had opgenomen voor herstel-, werkzaamheden aan huizen die niet be stonden, hoorde zeven maanden gevange nisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, tegen zich uitspreken. De eis luidde tien maanden, 'waarvan vijf voorwaardelijk. Voetbal Schotse zege op België Ongeveer 80.000 belangstellenden woonden Woensdagavond in het Hampden park te Glasgow de wedstrijd tussen Schotland en België bij. Zowel de Belgen als de Schotten toonden uitstekende valtechniek, maar de overwinning van 20 van de gastheren was zeer zeker verdiend. Na 26 minuten spelen nam Schotland de leiding uit een vrije schop, genomen door Smith op de rechtervleugel. Daenen werkte de bal weg, maar de rechts binnen Combe trapte het leer over de doel lijn. Het tweede doelpunt, tien minuten na de rust werd door linksbuiten Duncan ge maakt. die de bal voor zijn voeten kreeg, toen Daenen een schot van Smith wegstootte. Schaken Remise van Botwinnik tegen Smyslov De afgebroken partij uit de 18e ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap schaken tussen Keres en Reshevsky, werd zonder verder te spelen door Keres opge geven. De party BotwinnikSmyslov ein digde remise. Botwinnik was, door het klei ne aantal stukken dat de schakers nog op het bord hadden staan, niet bij machte ver der voordeel uit de ene pion, welke hij extra had, te behalen. Na 18 zetten werd de partij dan ook in remise beëindigd. De 19e ronde van het tournooi, waarin Botwinnik zal uitkomen tegen Reshevsky en Euwe tegen Smyslov zal gehouden worden op Maandag 3 Mei. De stand luidt thans: 1. Botwinnik 10 pnt. uit 14 partijen; 2. Reshevsky 7Mi pnt. uit 14 partijen; 3. en 4. Keres en Smyslov elk 7)4 pnt. uit 15 partijen; 5. Euwe 3)6 pnt. uit 14 partijen. Nieuwe 1.11 traven YAN LARRY: De wonc:.-im, avonturen van Karik en Walfc Republiek der Letteren, Amst«, dam. Het doet de burger deugd, deze kinder, roman nauwkeurig te lezen: de Skandinaafi auteur Larry heeft met zijn boek over de twe kinderen in de verbijsterende wereld de natuur een gaaf stuk werk gewrocht en fci is geen wonder dat de uitgever op de ür rige omslag met t^ots kan verklaren dat fc verhaal in Engeland en Frankrijk grote o; gang heeft gemaakt: terecht heeft men j deze verfijnde natuurlijke historie de geg van de meester ontdekt, wiens gevoel voj fantasie zich aan de hand der werkelijkhel Met Jcnni onze MAR liet leiden tot „prettige leeringe ende gr<« Haat vermaack" van het kind. A'dai Het gegeven is niet nieuw: twee kinden drinken van een geheimzinnig brouwsel nemen de proporties van een minuscuul fe sect aan en de ontdekker van het dranlj laat zich prompt eveneens „verkleinen" g de verdwenen kinderen, die er op een lit( tussen uit getrokken zijn, te redden. Maaxj behandeling is ongelooflijk origineel. Zette Godfried Bomans zijn Erik van t« Klein Insectenboek in een kromme, kleit Sa"* wereld met alle amusante gevolgen van diet Larry laat de ware natuur stom en zwijgenj maar duizenden keren vergroot als dé» dienen voor de belevenissen van de ingf schrompelde avonturiertjes, zodat het fase nerende element, waaraan de insectenmy, schappij mits met drastisch verkleiaj ogen bezien ongetwijfeld rijk moet zrj de boventoon gaat voeren. De schrijver *5 zich volkomen in te leven en de afwerkit 1 tot-in-détails van dit boekje is dan ook z. I meest bewonderenswaardige eigenschs; soms zelfs iets tot zijn schade vanwege c gruwelijkheid van grote spinnen en gevaat C lijke vliegen voor de peuters, die het vei werken moeten. Daarnaast vlocht hij sp* lenderwijs een dermate interessante en leer rijke reeks van beschouwingen over fct leven der insecten door zijn verhaal, di t zijn pennevrucht niet slechts het kind u kunnen verrukken, maar ook en dat wat zeggen voor een boek als dit de vt j wassene. Cura 29 A Ge FRC Dan Zwemmen Competitie-indeling Kring Haarlem De indeling van de waterpolocompetitie Ove de kring Haarlem van de Koninklijke Nede Maj lar*lse Zwembond luidt: Dames: HZV, VZ 2, HVGB 2. HPC 2; DWT 3. Heren, afdeling 1: PSVH; Haarlem 4; OT 3; HVGB 5; VZV 3; HPC 4. Afdeling 2: M* 4; HZV HPC 5; Haarlem 5; Haarlem Adspiranten, meisjes: VZV; HVGB; HK DWT; Haarlem. Adspiranten jongenk, afde ling A: HPC; DWT; HVGB; DWR. Afdelit HPC b; HVGB HZV a; Haarlem a. De samenstelling van de polocommissie de kring Haarlem is: H. Leyenaar, voon: ter, C. Zeeman, penningmeester, mej. 1 Zieren. J. de Mayer en K. Anthoni leden. A competitieleider voor de zomercompetitie optreden M. Driessen. Honkbal Eindstrijden van het seliooltournooi Op 5 Mei zullen op het terrein van H.F.I „an de Spanjaardslaan de eindstrijden wc: den gespeeld van de schoolhandbdlcompet tie voor jongens en meisjes*- welke compe titie in December is begonnen. Op die dag zullen elkaar de volgeni elftallen ontmoeten: Jongens. Afd. A, 10 uur: Gymnasium- Kennemer Lyceum. Meisjes. Afd. A, 11 uur: ULO A—Kennemi Lyceum. Jongens. Afd. B, 2 uur: ULO AHBS A. Meisjes. Aid. B, 2 uur: finale. Jongens. Afd. B. 4 uur: Gymnasium—wu naar ULO A/HBS A. Een eventueel batig saldo zal beschikbai worden gesteld voor de door de gemeenl Haarlem te exploiteren vacantiekampen v« kinderen, die niet in de gelegenheid zijn 0 andere wijze van hun vacantie te geniete Het gemeentebestuur heeft enige Du* kampen gehuurd welke niet meer gebruil worden. De schoolhandbalcommissie van Noord holland verwacht een grote belangstellinf opdat haar actie „Van het kind, door kind, voor het kind" bij de eindstrijden het schoolhandbaltournooi zal mogen slagfi Sport in 't kort ENGELSE LEAGUE. De uitslagen de Woensdag voor de Engelse league speelde wedstrijden luiden: Eerste divis BlackpoolManchester United 10; Derfc County—Portsmouth 2—1; Huddersfid TownEverton 13. Premier. Oe Saw, voormalig premier vi Birma, die ter dood werd veroordeel wegens zijn aandeel in de moord op 0 Aoeng San en zijn ministers in Juli jJ zal op acht Mei worden opgehangen. Gelegenheid. Edda Ciano, Mussolini's doch ter en signora Mussolini, schoondochte van de Duce, hebben gisteren in Rom een gedenkmis bijgewoond ter gelegen heid van de derde sterfdag van de Du« De dienst was een der vele, die i: een zestal van Rome's belangrijks! kerken werden gehouden. Liquidatie. Het Tsjechoslowaakse kabind heeft een wetsontwerp goedgekeun volgens hetwelk de Duitse evangelisch kerk in Bohemen, Moravië en Silea wordt geliquideerd. Het kerkbezit zt door de staat worden overgenomen door het ministerie van onderwijs voff andere kerken worden gebruikt. Razzia. Vijfhonderd carabinieri en politie mannen hebben een razzia gehouden de communistische wijk van Milaan daar zestig geweren, twee machinegt weren en vele handgranaten in besla genomen alsmede een aanzienlijke hoe veelheid dynamiet. Er werden zeve arrestaties verricht. Leedwezen. Een Brits woordvoerder Wenen heeft medegedeeld, dat. zondt succes pogingen zijn gedaan om vrij lating te verkrijgen van mevrouw Ing L Burke, die door de Joegoslaven word Vastgehouden na Zondag j.l. haar echt genoot, luitenant Burke, voor haar oge door Joegoslavische grenswachten t hebben zien doodschieten. AFP meld dat de Joegoslavische generaal Vladiml Velebio, adjunct-minister van buiten landse zaken aan de ambassadeur vai Groot-Brittannië te Belgrado zijn leed wezen heeft betuigd over het „overlij den" van Burke. Voedsel en vrienden. Volgens mededelin van de Amerikaanse veiligheidsdien! te Frankfort zijn ongeveer 145.000 Dui'. sers dit jaar illegaal uit de Sovjetrussi sche zóne de Amerikaanse zóne v» Duitsland binnengekomen. Zeven dertig procent van hen kwam om voed sel en een en dertig procent om zich bi verwanten of vrienden te voegen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2