c J Ceen valse romantiek, De 9 Muzen Vordering van woonruimte in Haarlem Roeilustig Nederland kan zijn hart weer ophalen Sportprogramma's „Wat zoekt u?" De nieuwe bonnen DONDERDAG 29 APRIL 1948 EEN KWART EEUW OP DE BRES VOOR DE MOLEN maar een economisch verantwoord streven (Van een eigen verslaggever) Er is in Nederland geen streek die niet een belangrijk deel van zijn landschaps- schoon dankt aan de aanwezigheid van een oi' meer molens. Of het nu de poldermolens zijn van de Alblasserwaard, Aarlander- veen of Leidsendam of de talloze koren molens in Brabant en Zeeland, overal brengt hun sierlijke gestalte karakter en schoonheid aan het dorps- en soms ook aan het stadsbeeld. Intussen staan deze maalinrichtingen daar niet als trekpleister voor het vreem delingenverkeer. Zij ontlenen hun bestaans recht aan zuiver economische motieven en nog heden ten dage kunnen zij de strijd met dé moderne mechanische aandrijvings krachten veelal tot een voor hen gunstig einde voeren. De tijd, dat de molen ouder wets werd genoemd en aan de sloopwoede van een modern, vooral op zijn gemak ge steld geslacht werd overgegeven, is wel voorbij. Maar dat men thans van een bescheiden renaissance van de Hollandse molen kan spreken, is te danken aan „De Hollandse Molen", de vereniging tot behoud van mo lens in Nederland, die op 15 Mei haar zil veren jubileum viert. De activiteit en het belang van deze organisatie gaat ver' uit boven die. welke het betrekkelijk kleine aantal leden, dat ongeveer achthonderd bedraagt, laat ver moeden. Dat ledental is trouwens wel eens veel lager geweest. Maar „De Hollandse Molen" wordt gedragen door een geest driftige kern, die nu al een kwart eeuw achtereen zich in dienst stelt van dit spe cifiek Nederlandset>bedrijf. Men merkt dat wanneer men met de oprichter-voorzitter penningmeester, mr. P. G. van Tienhoven spreekt, men bespeurt het bovenal wan neer men een bezoek brengt aan de kleine kamer, waar de met de vereniging jubi lerende secretaresse, mejuffrouw E. F. Caro en de jonge, enthousiaste technische adviseur A. J. de Koning zetelen. Men kan gerust zeggen dat aï het wel en wee van de Nederlandse molens uiteinde lijk op hun schrijftafels terecht komt. Want de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; die reeds vele jaren blijk heeft gegeven van zijn oprechte belang stelling voor het molen wezen, heeft twee jaar geleden beslist, dat er geen molen meer gesloopt mag worden zonder vergun ning van „Monumentenzorg". En de prak tijk is, dat „Monumentenzorg" het onder zoek naar de wenselijkheid en de. mogelijk heid van restauratie en instandhouding van een bedreigde molen aan de vereniging „De Hollandse Molen" opdraagt. Dan trekt de heer De Koning er op uit, monstert het tot verdwijnen gedoemde object en doet waardevolle adviezen aan de hand. De moderne tijd heeft niet alleen cultuurloze vandalen voortgebracht die alleen dat konden waarderen wat gestroom lijnd en automatisch was, maar ook con structeurs die de liefde tot het in de his torie gewortelde volkseigëne wisten te ver innigen met de eisen van de praktijk. Zo werden de wieken volgens verschillende systemen verbeterd: Dekker, Bilau, Van Riet, Van Bussel en Ten Have om maar enkele namen te noemen'. Heeft de heer De Koning met een echte molenaar te doen, zoals men er vooral in Brabant nog vindt, een uit een familie waarin het ambacht reeds van vader op zoon is uitgeoefend, dan behoeft hij niét te praten. Er is immers geen goed kopere energie dan die de wind levert en de laatste oorlog heeft toch bewezen, dat een gedecentraliseerd maalbedrijf uit een oogpunt van nationale economie verre de voorkeur verdient boven de grootscheepse maalderijen in de bevolkingscentra. Bovendien springt het Rijk voor een be langrijk dèel in de herstelkosten bij. tyuchtere cijfers. Met polderbesturen gaat het als regel minder vlot. Deze zijn tevoren bestookt met prospectussen en folders van vertegen woordigers van machinefabrieken, die hen bezweren dat electriciteit of diesel-olie toch voordeliger is. Dan komt er meestal een vergadering aan te pas, waar de heer De Koning als pleitbezorger voor de molen optreedt. Niet met een vaag aesthetisch of heemkundig betoog maar met de taal der nuchtere cijfers van annuïteiten, af schrijvingen, rentabiliteit en wat er nog meer bij de exploitatie van een molen te pas komt. Hij heeft daarbij het grote voor deel, dat hij zelf man van de praktijk is. Want toen op 14 April 1945 de wieken van „De Eersteling" te Hoofddorp voor het eerst sedert zeventien jaar weer gingen draaien, was dat te danken aan de vol harding en de vaardigheid waarmee De Koning dit doel had nagestreefd. Samen met een vriend heeft hij deze molen geheel betimmerd en hersteld en twee dagen na dat de electrïsche stroom uitgevallen was, zorgde de Oostenwind voor de eerste zak gemalen gerst. In de oorlog zijn trouwens de molens de redders van vele polders geweest. Ook al omdat een molen met een enorme over capaciteit wordt uitgerust, zodat zij met gemak twee waterschappen voor hun rekening konden nemen. Uit dit alles blijkt wel, dat de jubileren de vereniging er niet aan denkt van ons land een dood molenmuseum te maken. Het principe waar zij van uitgaat is juist, dat iedere molen economisch verantwoord moet zijn. Is hij dat niet, dan wordt op zijn behoud ook geen prijs gesteld, tenzij het natuurlijk het laatste exemplaar van een bijzonder soort betreft. Op het ogenblik telt ons land nog onge veer 1300 molens. Door het oorlogsgeweld verdwenen er tweehonderd, waarvan de herbouw afstuit op dezelfde moeilijkheden waarmee iedere wederopbouw te maken heeft. Men roepe geen hoera over het oppervlakkig bezien tamelijk grote aantal behouden molens: in het begin van de twintigste eeuw bezaten we er nog zes duizend Als Haarlemmers spraken wij natuurlijk over de „Adriaan". „Wij hebben nog steeds een Adriaan-fonds", zei ons mejuffrouw Caro, „en het plan om dit juweel eens te herbouwen hebben wij nog steeds niet op gegeven. Het kan alleen in de huidige om standigheden nog lang duren". Het 25-jarig bestaan van „De Hollandse Molen" wordt op de jaarvergadering die 12 Juni wordt gehouden, herdacht. Van 519 Juni wordt een molententoonstelling in „Arti et Amicitia" te Amsterdam ge houden. Sixtijnse kapel naar Den Bosch. De „Sixtijnse kapel", uit Rome onder directie van de componist-dirigent Don Lorenzo Perosi komt in Juni te 's Hertogenbosch concert geven. Hilde Hermath f. Hongaarse kranten hebben het overlijden gemeld van de zange res Hilde Harmath, die voor de oorlog aan de Frits Hirsch-operette was verbonden. In de oorlog keerde zij naar haar vaderland terug, waar zij grote ontberingen moest door staan. Zij is aan de gevolgen daarvan be zweken. Koninklijke belangstelling voor de „Comédie fran§aise' Woensdagavond trad in de Schouwburg te Utrecht de „Comédie frangaise" met „Le misanthrope" van Molière op. Vooraf ging een spel in één bedrijf van Jules Renard „Le pain de ménage". Tot veler verrassing woonden de Koningin en Prinses Juliana de voorstelling bij. Onder de aanwezigen bevond zich ook de Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht de heer M. A. Reinalda. „De Adriaan" wordt herbouwd. maar wanneer. SALONBOTEN te huur ▼oor gezelschappen van 200 t£>t 1200 personen. Bespreekt tijdig! Redery ZWAAG, Amsteldjjk 123, Amsterdam Tel. 26544 (Adv.) „Verjaardags" sclioenen- bonnen voor kinderen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor hen die dit tot dusverre nog niet hebben gedaan tot en met 7 Mei 1 alsnog gelegenheid bestaat tot het afhalen van schoenenbonnen voor kinderen tegen inlevering van bon 804 van het inlegvel. Ma 7 Mei wordt de „verjaardagsbon" al leen nog verstrekt op grond van de nieuwe regeling, waarbij bon 006 van het inleg vel moet worden ingeleverd. Men weet het uit onze vorige publicaties: Als de Haarlemseburgerij niet vrijwillig gaat meewerken om woonruimte beschik baar te stellen, moet (en zal) er tot vor dering op grote schaal worden overgegaan. De stadgenoten die, naar de mening én de gegevens van het Huisvestingsbureau, woonruimte kunnen afstaan, worden en zijn reeds voor een deel, aangeschreven, dat zij alsnog in de gelegenheid gesteld worden binnen 14 dagen zelf met geschikte huurders aan te komen, omdat het anders tot vordering komt, waardoor zij mede bewoners toegewezen krijgen. Helaas moet geconstateerd worden, dat de overgrote meerderheid in haaf afwijzen de houding volhardt. Allerlei argumenten worden opgesomd om aan de inwoning te ontkomen. Maar alleen als iemand inder daad gegronde bezwaren aanvoert, kan daarmee rekening gehouden worden. Wanneer medebewoners? Er is dat bleek uit correspondentie die wij ontvangen hebben veel belangstel ling voor de vraag wanneer een huis ge schikt geacht wordt voor medebewoners. Natuurlijk is daarop geen antwoord te geven dat op alle gevallen past. Een huis met vier grote kamers kan er wel voor in aanmerking komen en een buis met zeven of acht kleine hokjes niet. Veel hangt ook af van de vraag welke bewoners het huis thans heeft. In het algemeen geldt als maatstaf: hoeveel kamers heeft het eigen gezin strikt nodig? Daarbij doemt dan al meteen de vraag of: hoe is het met de voorkamer of salon? In het algemeen stel len wij zo zei ons de directeur, van het Huisvestingsbureau niet de eis, 'dat men zijn voorkamer of salon moet opgeven. Maar wel menen wij, dat het niet nodig is, dat iemand behalve een woon- en een voor kamer ook nog een werkkamer heeft. Iemand die 's avonds voor zijn bedrijf of zaken thuis, moet werken, kan dat ook wel in de huis- of voorkamer doen. Natuurlijk is het redelijk dat shet gezin over voldoende slaapkamers beschikt. Maar men zou versteld staan als men hoort hoe veel ongelukkige huwelijken er tegenwoor dig zijn. Zeer velen, die voor inwoning worden aangeschreven, beweren namelijk, dat de man en de vrouw een afzonderlijke slaapkamer moeten hebben! Het Huisvestingsbureau zal niet eisen dat kinderen die al wat op jaren komen op één kamer slapen als zij van verschillend geslacht zijn. Iets minder zeker is het met het behoud van badkamers. Vaak is een huis geschikt voor dubbelbewoning als de badkamer in een tweede keuken veranderd wordt. Velen zullen bovendien ^elf op het standpunt staan dat het beter is de badkamer op te In onze contreien kan men aan de publieke automaten nog slechts warme croquetten bonvrij gebak ontworstelen, maar in Amerika telegrafeert men tegenwoordig al via zo'n munten-machine. In Brooklyn is de eerste van deze technische wonderen verrezen, die automatisch uw telegramtekst registreren en doorgeven aan het post~ kantoor. Maatstaven die daarbij gelden geven omdat het koken door twee gezinnen in één keuken herhaaldelijk een bron van onenigheid wordt. Practisch heeft een der leden van de Vorderingscommissie de moei lijkheid opgelost. Hij heeft een étage ver huurd en toegestaan dat de bewoners zijn badkamer als noodkeuken inrichtten, maar toch zo, dat met enig verschikken van keukenbenodigdheden ook op gezette tijden het bad gebruikt kan worden. En dan na tuurlijk door beide gezinnen. Zo is, als de wil tot samenwerking aan wezig is, veel te bereiken! Men moet niet doen als twee huismoeders die in één keu ken moesten koken. Er was bedongen: me vrouw A. tot 6.30 uur 's middags in de keuken, daarna mevrouw B. Maar de eer ste had zich op zekere dag verlaat en stond om half zeven nog het eetservies af te wassen. Mevrouw B. kwam binnen en zei: „Nu is het mijn beurt." Meteen schoof zij het eetservies van haar medebewoonster- van de aanrecht op de grond. Toen zei mevrouw A.: „Dat kan ik ook" en het ser vies van mevrouw B. werd ook in diggelen gegooid. En dat in een tijd van serviesnood! Aanmaningen aan de lopende band Di de laatste tijd stuurt het Huisvestings bureau laatste aanmaningen om woon ruimte af te staan aan de lopende band, 25 a 30 per dag. Ook hebben er reeds fenige vorderingen plaats gehad. Wie niet aan de aanmaning voldoet, hoort er gauw iets van. De directeur van" het bureau adviseert dan tot vordering over te gaan. De belanghebbende krijgt daarvan mededeling, waarop hij zich, als hij er al thans niet mee accoord gaat, kan beroepen op de gemeentelijke commissie van ad vies uit de burgerij. Hij wordt door deze commissie nogmaals in de gelegenheid gesteld zijn bezwaren uiteen te zetten. Daarbij is bijstand van een gemachtigde (advocaat) geoorloofd. Deze commissie adviseert aan het college van B. en W.Is dit advies gunstig dan vorderen B. en W. Alleen indien het advies der commissie niet eenstemmig genomen is (dat kwam tot heden in Haarlem niet voor) kan de belang hebbende in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten. Voor tot vordering wordt .overgegaan wordt een degelijk onderzoek ingesteld. Alle bezwaren worden door het bureau nauwkeurig onderzocht, waarbij, zoals men weet, 10 makelaars zijn ingeschakeld. Aan verklaringen van huisartsen wordt geen aandacht besteed. Alleen de directeur van de Geneeskundige Dienst kan op me dische gronden vordering van woonruimte ontraden. Daarvoor wordt natuurlijk ge zwicht. Maar als de betrokkenen in een groot huis wonen, kunnen zij wel ver wezen worden naar een kleiner pand, want daartegen verzetten medische overwegin gen zioh niet. Woningen boven winkels In onze stad staan verschillende étages boven winkels ledig, omdat de winkelier elders woont. Natuurlijk is het voor de winkelier niet aangenaam dat bovenbewo ners door zijn winkel gaan, maar met enige medewerking zijn voor zulke woonruimten toch wel mensen te vinden die geen of weinig overlast opleveren. Het Huisves tingsbureau heeft in een enkel geval al een oplossing gevonden en zal ook nog enige hangende zaken verder afwikkelen. Een winkelier kan ook iemand van zijn perso neel boven de zaak laten wonen. Twee jaar voor aannemer van Weermaehts-werk Het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof veroordeelde de aannemer Chr. C. van R. uit Heemstede tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest en ont zetting uit de beide kiesrechten en het recht een leidende functie te bekleden in het bouw en grondbedrijf voor de tijd van zeven jaar. Van R. heeft vliegvelden aangelegd en her steld in Nederland en Frankrijk, voorts loop graven, mitrailleurstellingen en een pantser muur gebouwd bij Katwijk, Haarlem. Zand- voort, Bloemendaal en Driehuis. Bij de uitspraak hield het Hof rekening met de verdienstelijke illegale werkzaam heden van verdachte, die vaak niet zonder gevaar zijn geweest. Zondag start de een-en-zestigste Varsity Een stukje geschiedenis van de beroemde bootraces Zondag 2 Mei zal op het Amsterdam Rijnkanaal te Jutfaas bij Utrecht voor de 61ste maal de Varsity worden gehouden. Buiten de befaamde Oxford-Cambridgerace is nergens ter wereld een roeiwedstrijd, die op een dergelijk plan staat. In verschillende landen is iets dergelijks weliswaar gepror beerd, doch nergens met succes. In navolging van de boatraces, die in Engeland reeds in het begin van de 19e eeuw werden verroeid tussen de universi teiten van Oxford en Cambridge, is in 1878 de eerste universiteitsroeiwedstrijd in ons land gehouden en wel in Leiden tussen Njoi'd en Laga. Na de oprichting van het Utrechtse Triton in 1882 liet ook deze stu dentenroeivereniging zich op de Varsity vertegenwoordigen en besloten werd tot oprichting van de Nederlandse Studenten Roeibond, wfelke in 1883 tot stand kwam. Van 1885 af werden de wedstrijden ver roeid op het Noorder Buiten Spaarne en later op de Zwet en het Noordzeekanaal. De baanlengte schommelde aanvankelijk rond 3400 m en werd in 1891 definitief op 3000 meter gebracht. Deze afstand, waar over het hoofdnummer wordt verroeid, is één van de hoofdkenmerken van de uni- versiteïtsroeiwedstrijden. Hierdoor wordt een vergelijking met andere wedstrijden, die gewoonlijk over 2000 meter worden verroeid, onmogelijk. De eisen immers, die aan een ploeg op deze afstanden worden gesteld, zijn totaal verschillend van die, waaraan een ploeg moet voldoen, die de normale baanlengte roeit. Om verschillende redenen is er in de loop der jaren besloten om de wedstrijden uit te breiden met bij nummers, waarvan de acht wel het belang rijkste is. Deze dienen echter uitsluitend als entourage van het hoofdnummer, de ge stuurde vier. dat in deze wedstrijden de zelfde betekenis heeft als de boatrace in Engeland. De bijnummers worden dan ook over een baanlengte van 2000 meter ver roeid. Het Bosbaan-intermezzo. De lengte van het hoofdnummer is er de reden van geweest, dat het verblijf van de Varsity op de Bosbaan te Amsterdam van 1937 tot en met 1939 slechts als tijdelijk werd opgevat, totdat een vervanger van het Noordzeekanaal zou worden gevonden. Door de zware golfslag had deze baan fei telijk nooit aan de eisen voldaan. Het is in het bijzonder het erelid van de Koninklijke Nederlandse Studenten Roeibond, de heer J. F. Ch. Steyling, geweest, die in 1940 op het. toen juist gereedgekomen gedeelte van het AmsterdamRijnkanaal te Jutfaas de Varsity in haar historische rechten volledig herstelde. Niet alleen was de uit 1891 stam mende traditie der 3000 meterbaan her steld, maar bij Jutfaas konden tevens de vele gebruiken, in de loop»eter jaren bij de Varsity ontstaan, beter tot him recht komen. In tegenstelling tot Engeland; waar de boat races in achten worden verroeid, is hier het hoofdnummer een strijd tussen oude vieren. Een senior roeier is hij, die ten min ste vier overwinningen in een open wed- Zö zullen de Oude Vieren weer door het water klieven. strijd in een gladde boot heeft behaald. Op deze regel is slechts een enkele uitzonde ring geweest, toen enige wedstrijden in ach ten werden verroeid. Het aantal studentenroeiverenigingen is later uitgebreid tot zes. In 1889 kwam Ne- reus uit Amsterdam, in 1918 Aegir uit Gro ningen en bij de erkenning van het Wage- ningse Studentencorps is in 1946 ook.Argo uitgenodigd toe te treden tot de Neder landse Studenten Roeibond. Mede als ering van het studentenverzet heeft de Koningin het praedicaat „koninklijke" verleend bij de 60ste Varsity. Zondag 2 Mei zullen extra bussen de be langstellenden van verschillende punten uit Utrecht naar het wedstrijdterrein te Jutfaas vervoeren, en er zullen weer extra treinen uit Den Haag, Leiden en Amster dam naar Utrecht lopen. Voor het publiek zal het wedstrijdterrein ook van de zijde der Rijksmunt toegankelijk zijn. Het programma van do KNVB luidt: kampioenschap van Nederland: Haarlem Heerenveen (Zaterdag, Olvmpisch Stadion); Go Ahead—EDO: PSV—BW. KNVB-beker: Alcm. VictrixKennemers: VSVVelos: OS V-T-Storm vogels: VelsenRCH: IEV ODIZ: DEM—USVU: Beverwijk—HSV; VVETYBB; ETOTerrasvogels: VVB— DCO; Vliegende Vogels—DIO: HFC»-VVD; HalfwegOnze Gezellen: Zandvoortmeeuwen THB: HillegomBSM; Hillinen—DOSR. Promotiewedstrijden: SchotenZVV: Raoi- ditas—CDN; HBCVIOS: VVZEHS; VSV 2Storrrivogels 2. De honkballers beginnen Zaterdag de competitie. Het programma luidt: Zaterdag, Eerste klas: VVGAEDO. Overgangsklas: Aiax 2R.CH: TYBBSpartaan; Hilversum HHC 2: EDO 2HCK. Tweede klas A: EDO 3HHC 3; SC „Haarlem" 2Schoten 2. Tweede klas C: KennemerlandSchoten 3, Tweede klas D: RCH 2—Beverwijk: ABC 2 EHS. Zondag. Eerste klas: SchotenSC „Haarlem" (10 uur); HHCAjax (2.30 uur): OVVO—Blauw^Wit, Overgangsklas B: HFC „Haarlem"DWS (10 uur). Tweede klas B: EHS 2HCK 2; Watergraafsmeer 2Zand voortmeeuwen. Tweede klas C: HFC „Haar lem" 2—VVGA 2. Het programma van de KNKB luidt: Kampioenschap v. Nederland: Het Zuiden Westerkwartier. Oefenwedstrijd: Nederland BG.U.K.B.-12-tal (te Wageningen). Zilve- rein korf: Westerkwarticr 2Blauw Wit I; Zilveren Nieuws v. d. Dagbal: RodaOlym- pia; VictoriaRoda 2. In de Haarlemse Korfbalbond worden gespeeld: Bekerséries: Aurora 3Watervliet 3; Animo Ready 1Nieuw Flora 1: Water vliet 2Oosthoek 1. Lagere series: Aurora 4 —THB 1; Sport Vereent 3—N. Flora 2; Oosterkwartier 4Aurora 5. Derde klasse: Watervliet 4Oosterkwartier 6. Wielrijden Renners passeren niet liet Plein in Haarlem In de route van de Ronde van Nederland is een kleine wijziging gekomen wat Haar lem betreft. De renners gaan niet van de Wagenweg over het Plein naar de Dreef, zoals gemeld is, doch bij het Florapark rijden zij naar de Dreef, vervolgens Fon teinlaan, Heemsteedse Dreef naar Hoofd dorp. Wi| spraken; een ambtenaar ,ButIin"-kamp te Haamstede In de gemeenteraadszitting van Haam stede heeft de voorzitter, burgemeester jhr. R. Roëll medegedeeld, dat er een aanvraag is ontvangen voor het vestigen van een zogenaamd ,,Butlin"-kamp. Bij informatie bleek ons, dat deze aan vrage niet is uitgegaan van de Nederlandse vertegenwoordiger van het Butlin-concern in Engeland, de heer N. Bouwes. Deze houdt nog steeds aan Zandvoort vast. Hoogstwaarschijnlijk heeft men hier te doen met een nieuwe combinatie, die de „Butlin"-kampen tot model heeft gekozen. Werkloosheid in Maart Zo vader, zo zoon sterk gedaald Het aantal door de Gewestelijke Arbeids- bureaux geregistreerde werkloze mannen liep gedurende Maart terug van 58.644 tot 40,409. In Noordholland daalde het aantal van 9504 tot 7692. De voornaamste oorzaak van de daling der werkloosheid was de ruimere seizoen werkgelegenheid. Het sterkst deed zich dit gevoelen in de steen- en aardewerkiridus- trie (van 1378 op 179), de bouwvakken (van 6973 op 3995) de veenderijen (van 1267 op 153), de land- en tuinbouw (van 15.086 op 7.485) en in de groep losse on geschoolde arbeiders (van 10.706 op 7957). Onder de 40.409 geregistreerde werk lozen bevonden zich 23.378 geheel werk lozen, 16.305 bij D.U.W.-objecten tewerk- gestelden en 726 wachtgeldtrekkenden. Het aantal ingeschreven werkloze vrou wen daalde van 3793 tot 3408. GIJSBERT TERSTEEG UIT „COMEDLA" Gijsbert Tersteeg, thans verbonden aan de toneelgroep „Comedia", zal na zijn terugkeer met dit gezelschap uit Indonesië in het komende seizoen deel uitmaken van „Het Vrije Toneel" onder leiding van Cor en Anton Ruya- Tegen Pootjes junior 10 maanden geëist Voor de' Amsterdamse rechtbank had i zich te verantwoorden de jeugdige J. M. Pootjes, zoon van „professor" Pootjes. De vader noemt zich „hoogleraar aan de hoge school der cultusvrije Christusbelyders" en is indertijd wegens aansporing tot dienst weigering tot een langdurige vrijheidsstraf veroordeeld. Sindsdien is hij spoorloos verdwenen. De zoon had enige tijd ge leden wegens gewetensbezwaren gewei gerd zijn militaire dienstplicht te vervul len, omdat hij voor geestelijke studeert. „Aan welke universiteit studeert u dan?" informeerde de president. „Aan de hogeschool van mijn vader". „Is dat een erkende universiteit?" Verdachte antwoordde, dat deze univer siteit wel is ingeschreven, doch dat zij door geen ander gezag werd erkend dan dat van zijn vader. De Officier van Justitie achtte het stand punt van verdachte volkomen onjuist en eiste wegens overtreding van de dienstplicht tien maanden gevangenisstraf. Uitspraak over veertien degen. ILLEGALE WERKER VERIJDELDE DUITS VERNIELINGSPLAN Tijdens werkzaamheden aan een brug to Waspik ontdekte men een hoeveelheid dynamiet van circa 250 kg. Men waar schuwde direct de manschappen van de Opruimingsdienst, die het ontplofbare ma teriaal verwijderden Indien tijdens de be vrijding de aangebrachte lont niet tijdie ■onklaar was gemaakt, zou de brug en een groot gedeelte van het dorp verwoest zijn geworden. Volgens deskundigen was een hoeveelheid van zeven kg dynamiet vol doende geweest om de brug te laten sprin gen. Dat de Duitsers niet in hun opzet slaag den is te danken aan een illegale werker uit Waspik die destijds de lont onklaar maakte. „En u mynheer", zei de portier van het Rijksbureau en keek ons aan alsof wij duistere bedoelingen met de aanwezige dossiers hadden, „wat zoekt u?" „Wij zoeken meneer Janzen", zeiden wij en deden alsof wij ons op ons gemak voel den, „meneer Janzen, de chef van de derde afdeling". Wederom onderwierp de portier ons aan een lang en nauwkeurig onderzoek, als woog hij af, of de kostbare tijd van de heer Janzen niet aan ons verspild zou zijn. „Meneer Janzen heeft het druk", zei hij. „Wij ook", zeiden wij schuchter. „Tweede étage, derde deur links", zei hij toen met de welwillendheid, portiers van Rijksbureaux eigen en verdiepte zich. vervolgens weer in het ochtendblad. Wij stegen welgemoed de trappen op, kozen met grote onpartijdigheid uit de gang links en de gang rechts de laatste, omdat daar een loper lag en waren ver volgens vergeten welke deur wij moesten hebben. Zo zijn wy. Geen ambtenaar. Wij keken links. Wy keken rechts. Op de deuren en naast de deuren. Geen enkele aanwijzing, waar 's heren Janzen's presidentieel vertrek zich bevond. Toen naderde aan het eind van de gang een klein mannetje. Dossiers onder de arm. Brillantine in het haar. Vreesachtige blik in de ogen. Een ondergeschikt amb tenaar, dachten wij. Salarisklasse Va- sub. c. „Vriend", zeiden wij, joviaal als altoos, „wees zo goed en dien ons aan bij de heer Janzen." Het mannetje liep voort als hoorde hij niet. „Vriend", herhaalden wij op krachtiger toon, „zoudt gij ons naar de heer Janzen willen voeren?" Het mannetje bleef staan. „Nee", zei hij onvriendelijk beslist en sloop verder. Wij willen wel zeggen, dat deze houding ons prikkelde. Wij haalden hem in en ver telden hem op kernachtige toon. wat wij van hem, zijn manieren en zijn Rijksbureau dachten. Hij haalde zijn schouders op, ging een deur binnen en sloeg die pats voor onze neus dicht. Uit woede gaven wij een schopje tegen de deurpost en hinkten daarna op één been de gang af. Aan het einde ontmoetten wij een jonge dame met een schrijfmachine die belang stellend informeerde, wat wij aan het doen waren. „De heer Janzen zoeken", zeiden wij ge belgd. „Derde deur links", berichtte zij ons. Wij hinkten weer terug, klopten op de derde deur en traden na instemmend ge brom van binnen over de drempel. Achter het bureau zat een klein mannetje. Dossiers thans op tafel. Brillan tine nog steeds in het haar, maar vrees achtige blik nu in onze ogen. Salarisklasse I, dachten wij geslagen. De heer Janzen. beseften wij. „Wat zoekt u? vroeg de heer Janzen magistraal. „Niets", zeiden wij en gingen langzaam heen. W. L. B. Van 2 tot en met 15 Mei zijn de volgende bonnen geldig: BONKAARTEN KA, KB, KC 804: 349 Algemeen: 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep 350 Algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak 351 Algemeen: 1600 gr. brood (geldig tot en met 8 Mei a.s.) 353 Algemeen: 500 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1000 gram jam, stroop, enz., of 500 gram versnaperingen 355 Algemeen: 2 eieren 345 Reserve: 800 gram brood (geldig tot en met 8 Mei a.s.) 348 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 8 Mei a.s.) BONKAARTEN KD. KE 804: 849 Algemeen: 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep 850 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant- soen gebak 851 Algemeen: 400 gram brood (geldig tot en met 8 Mei a.s.) 853 Algemeen: 500 gram suiker, boterham strooisel enz., of 1000 gram jam, stroop, enz. of 500 gram versnaperingen 855 Algemeen: 2 eieren 845 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 8 Mei a.s.) 848 Reserve: 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbis cuits TABAK- EN VERSNAPERINGENKAAR- TEN. ENZ. QA, QB, QC 802: 43, 47 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 45 Versnaperingen: 200 gram versnaperin gen of 200 gram suiker, boterham strooisel, enz., of 400 gram jam, stroop, enz. 48 Versnaperingen: 100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boterham strooisel, enz. of 200 gram jam, stroop, enz. Vernietigd kunnen worden de bonnen: 302, 304. 305, 804, 805 Melk; 310, 311, 312, 317, 814, 816, 817 Reserve; 319, 819 Alge meen. Anthraciet duurder, eierkolen goedkoper Met ingang van 1 Mei wordt de prijs van eierkolen met 0.40 per hl verlaagd. Op dezelfde datum zullen de prijzen van de meeste anthracietsoort met 0.35 per hl worden verhoogd. Door deze wijziging wordt de verhouding tussen, de prijzen van anthraciet en eier kolen, welke voor de oorlog bestond, gro tendeels hersteld. Agenda voor Haarlem Gem. Concertgebouw: Optreden van Janine Andrade (vlooP en Theo van der Pas i'niano) Grote Kerk? Chr Oranievereniging "rins Wllem I" v•er'i<»nst. 8 uur. "'tv .Miehael 'roerier van de i.ln r »n 9 15 uur. ^Daarne: De graaf van Christo", 14 2.30. 7.00 en 9.15 uur Frans Hals: „De speurder van Parijs", 18 j., 2.00. 4.30. 7.00 en 9.15 uur Rembrandt: op het toneel „Theater Plezier" met Toon Hermans, 2.30 en 8 uur. Palace: „Jack London". 14 j., 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De beste jaren van ons leven". 14 j., 2.30 en 7.30 uur. VRIJDAG 30 April. Nassauiileïn F: Theosofische Vereniging, spreker ir. A. H. J, van Leeuwen, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5