IHI i U TT Personeel Gemeentelijk Waterbedrijf biedt stadsbestuur tegeltableau aan Amerikanen geen „pacifisten tot elke prijs" VAN LENT'S AUTOBEDRIJVEN AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. N.V. Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Kort en Bondig J Ster Chevrolet - Buick DONDERDAG 29 APRIL 1948 HAARLEMS DAGBLAD Het personeel van het Waterleiding bedrijf van Haarlem heeft zijn vreug de over het vijftigjarig bestaan van het oudste gemeentelijk bedrijf tot uit drukking gebracht door het Gemeente bestuur een tegeltableau aan te bie den. Dat geschiedde Donderdagmor gen na afloop van een samenkomst in het kantoorgebouw aan de Kamper singel. De directeur, ir. H. Hollaar bood het ta bleau aan, dat in het voorportaal van het gebouw is aangebracht. De waarnemend burgemeester, de heer D. J. A. Geluk aan vaardde het geschenk namens het ge meentebestuur e«i maakte van de gelegen heid gebruik, hulde te brengen aan de leden van het personeel, die in de moei lijke oorlogsjaren hebben meegewerkt, dat er water aan de bevolking geleverd werd. Geschiedenis van bedrijf. het Op de herdenkingsbijeenkomst heeft ir. Hollaar een feestrede uitgesproken, waarin hij een overzicht gaf van de stichting van het bedrijf en van de werkzaamheden, welke in de afgelopen vijftig jaar verricht zijn. Bij het in gebruik nemen van de in stallaties was de techniek, om electrische energie te kunnen aanvoeren nog niet ver genoeg gevorderd. Er bestond geen betere oplossing dan één stoominstallatie met lange ziiigleidingen. Hoe dankbaar zijn wij enkele jaren geleden geweest voor deze gang van zaken, want de stoominstallatie heeft het in de laatste oorlog mogelijk ge maakt dag voor dag de bevolking van Haar lem van water te voorzien en bovendien die van Bloemendaal en Zandvoort. Spre ker bracht daarvoor dank aan het perso neel van het pompstation. Ook huldigde hij die leden van het personeel die actief werkzaam waren in de strenge winters, om de waterleidingen te doen ontdooien. Spreker deelde mee, dat de eerste di recteur, de heor L. W. Havelaar, over een personeel van vijftien man beschikte. Slechts één lid van het toenmalig perso neel, de heer Verkoren, is nog in leven. Meer dan 45 jaar heeft hij het bedrijf ge diend. Ten tijde van de stichting van het bedrijf waren P. van Leeuwen, J. de Rui ter en M. Hoogendoorn als fitters in dienst van de aannemer, aan wie de uitbreiding van het leidingnet was opgedragen. Enige jaren later traden zij in dienst van het bedrijf en bleven dit trouw tot hun pen- sionnering. Voorts richtte ir. Hollaar zich tot de oud-directeur, ir. F. Graaf van Randwijck en de oud-administrateur, de heer P. M. van der Sluys. Ook sprak de directeur over de toekomst. De snelle stijging van het waterverbruik in de laatste jaren zal uitbreiding van de werken in de winplaats en op het pomp station nodig maken. De plannen hiervoor zijn vrijwel gereed, doch de uitvoering is heden ten dage slechts moeizaam te ver wezenlijken. De werken zijn het afdekken van nafilters, het bouwen van het defini tieve pompgebouw voor de electrische automatische diepduinwaterwinning Zuid en bet uitbreiden van het machinegebouw voor de opstelling van grote electrische reinwaterpompen. Ook de bouw van een nieuwe werkplaats, een schaftlokaal en van magazijnen in het gebotjjv aan de Kampersingel zal niet zo spoedig kunnen geschieden, als gewenst is. Stap voor stap hopen wij nader tot het doel te komen, al dus besloot ir. Hollaar zijn rede, dan zal als het ware een nieuw, groter en beter geoutilleerd waterbedrijf ontstaan. Gelukwens van het gemeentebestuur. Mr. dr. A. F. H. Schreurs, wethouder van de bedrijven, die het woord voerde namens het gemeentebestuur, zeide. dat wetenschappelijke en technische plannen in de loop der jaren de aandacht hebben gehad. In Haarlem zijn er vele opgelost, dank zij de voortvarendheid van de leden van het personeel, die met trots op hun werk kunnen terugzien. Er wachten nog problemen. Het is b.v. noodzakelijk de waterwinplaats belangrijk uit te breiden. Bij B. en W. is een plan ingekomen, om de na-filtering te overdekken, wat een be drag van 185.000 vraagt. Het werk zal op het urgentie-programma geplaatst wor den. Gewerkt zal worden, om de belangen van de bevolking te dienen, opdat steads uitstekend water geleverd zal worden. Tenslotte richtte spreker zich tot die le den van het personeel, die in de winter en in de zomer onder moeilijke omstandig heden werken en tot hen, die het mogelijk 5 hebben gemaakt, dat in de oorlogsjaren het bedrijf in stand is gebleven. Voorts bood ir. C. Biemond, directeur van het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf van Amsterdam, zijn gelukwensen aan. Op deze bijeenkomst waren ook aanwezig ir. F. Nievelt, directeur van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf en de heer P. Jongepier, directeur van het Gas- en Wa terbedrijf te Bloemendaal. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van distributiebescheiden te: Haarlem: Va tot en met Ver. Zandvoort: P en Q. Heemstede: X, IJ en Z. PROEFHEIEN VOOR BEYNES IN BEVERWIJK. Op de Munnikenweide in Beverwijk is ten behoeve van de firma Beynes uit Haarlem met goed resultaat een proef- heiing verricht van 15 palen. Men hoopt nog dit jaar met de bouw van het nieuwe fabriekscomplex te beginnen. Herdenking van gevallenen Ter herdenking van de gevallenen sinds Mei 1940 zal Maandag 3 Mei in de Grote Kerk een dienst worden gehouden, welke georganiseerd is door de Vereniging „Ere schuld en Dankbaarheid" tot steun van militaire oorlogsslachtoffers sinds 10 Mei 1940. Na het openingswoord door ds. C. H. Brandt, Evangelisch Luthers predikant, zal gezamenlijk „Wilt heden nu treden" ge zongen worden. Dr. H. van der Loos, Her vormd predikant spreekt over: „Zij, die vielen". Na een herdenking der doden spreekt dr. W. G. H. Harrenstein, Gerefor meerd predikant over: „Zij, die achter bleven". Ds. J. Bronsgeest, Hervormd pre dikant spreekt over „Zij, die niet vielen en niet achterbleven". Medewerking verlenen mevrouw Hélène Ludolph (zang)), het Oosterkerkkoor uit Haarlem, het Hervormd Kerkkoor uit Vel- sen en Egbert Vos (orgel). Burgerlijke en militaire autoriteiten zul len de dienst bijwonen. Een collecte is be stemd voor nabestaanden van gesneuvelde militairen. In de Kathedraal aan de Leidsevaart wordt eveneens een dienst gehouden. Spre ker is mgr. J. J. Noordman, oud-hoofd aalmoezenier. KLARE TAAL VAN SENATOR VANDENBERG Vijf y,juuenken aan Stalin „Alle volken van de wereld bidden vui'ig voor de vrede, het Russische volk zelf, ik ben er zeker van, daarbij inbegrepen", zo heeft de Republikeinse Senator Vandenberg in een rede te Michigan verklaard. Volgens herp wensen de V. S. een vrede in eer en rechtvaardigheid, welke op de vijf volgende "beginselen moet steunen: 1. De V. S. hebben geen enkele territo riale eis te stellen, evenmin als oorlogs schade te eisen; 2. Zij erkennen dat de vrede ondeelbaar is en hebben dus recht streeks belang bij het behoud van de onaf hankelijkheid der democratische landen in een homogene collectieve veiligheid en bij het behoud van de democratie en de Wes terse beschaving; 3. Zoals blijkt uit het hulpprogram voor het buitenland verbin den de V. S. er zich toe de landen die de zelfde democratische en vreedzame idealen als de V. S. nastreven, te helpen, en het voortduren van die hulp hangt af van de vorderingen die de Marshall-landen met hun herstel maken; 4. De V. S. willen de de „enige" goede wagen „Opgelet;" eerst proefrijden direct leverbaar Heemstede, tel. 28810 OFFICIAL DEALERS BUICK EN voor Uw keuzebon met CHEVROLET! prijs v.a. 4965 gld. H'lem, tel. 10338-12345 CHEVROLET TOPIC mixture voor de WARE pijproker! Rook één pijp geurige, aromatische TOPIC mixture en die speciale pijp wordt Uw TOPIC-pijp. Zo smakelijk zo prettig brandend hebt U in geen jaren een mixture geproefd. Kom eens een pakje halen! Niet overal, maar alléén verkrijgbaar bij: JAN VAN DER PIGGE GROTE HOUTSTRAAT 81, HAARLEM Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 28 April 1948. ONDERTROUWD: 28 April, W. N. P. Span jaard en M. Koek: J. N. van der Vlerk en C- T. Visser; M. Kiezebrink en J. A. de Ruiter: J. Elferink en E. van Koningshoven: P. C. Haan en J. A. van de Bunt; H. A. M. Holt- slag en G Troost: N. van Merkensiein en C. A. Laarhoven: H. Foks en J. H. Schellinger hout; W IJlstra en M. H. B. W. Coert; W. Weuring en C. van Dam: P. H. Barentsen en C. H. Maerten; J. H. van Essen en H. M. Wie- ringa; R A. W. Slicher en J. H. T. Veling; J. P. van Kessel en L. Prausmüller; P. Oerle- mans en T. A. van der Hoeff; J. Sweers en M. van Brunschot; R. Wouters en J. J. Beijer; G de Vries en S. J. Cassee. GEHUWD: 28 April, J. J. H. Coule en C. P. M. van Kilsdonk: C. T. Hoogduin en J. Kretzschmar; P H. Jansen en J. van He y- ningen; J- G. Misset en J. Benz; H. B. L. Stikvoort en M. J. dc Boer; R. K. W. Musse en E. E. Minnema; W. Vuijst en H. M. T. Tent; L. N. van Berkel en J. J Booms: L. J. Evers en J. M. Zonneveld; C. Zuidam en T. Broek; J. de Graaff en F. de Boo: J. P. Cro- nau en J. E. de Haan; J. J. Hoefsmit en H. J. Gosewehr; J. J. Morreau en A. M. Wagema- ker: P. J. Bosch en R. Lap; W. de Bruin en J. B. van Veen; A. H. Scheffer en M. J. C. Goedhart. BEVALLEN van een zoon: 27 April, JongenelenDuijff: 28 Aprü, M. Verburg— Paap: J. C. de Smit—de Graaf. BEVALLEN van een dochter: 27 April, M. Duin—Schippers: E. 1 den Oude—Bossert: F GruncwaidPoeters. 28 April, M. J Schrama—Enthoven. OVERLEDEN: 26 April, A. B. Bijvoet, 5 d. Raadhuistraat. Thalia" speelde een klucht Een uitermate breedvoerige plattelands- revue over rozen en distels onder de men sen en in de natuur, ziedaar in vijftien woorden een kenschets van de drie bedrij ven, die onder de lumineuze titel „Pietje de landloper" door J. Fabricius aan een ge geven van Robert Saudek werden ontleend. Met een reeds eerder gesignaleerd gebrek aan onderscheidingsvermogen heeft de regisseur der vereniging Thalia, die er deze week driemaal een voorstelling van geeft, deze klucht als een blijspel aangekondigd in een programma, dat wemelt van de taal fouten. Het stuk bereikt echter, vooral in het tweede bedrijf, een veel hoger niveau dan het goedkope lachsucces dat men de vorige keer uit het sto,f der jaren heeft op gediept en was desniettemin een bron van aanhoudend vermaak voor de gisteravond bij de première in de schouwburg aan wezige leden. Martin Langeveld, die in het begin van het seizoen een norse boer op het toneel bracht op een manier, die weinig amateurs hem verbeterd zouden hebben, kwam thans zowaar, in een soortgelijke maar kleinere rol, nog iets beter voor de dag. De titelheld met een gouden hart onder zijn sjofele kleren, bood Cor Wassenberg gelegenheid tot eerlijk en opgeruimd spelvertoon, waar deze een dankbaar, zij het iets te eentonig gebruik van maakte. Alleen bij zijn vreem de oogknipperingen moest men de raadsel achtige bedoeling voor lief nemen. De da mes brachten het er minder goed af. Spe ciaal To Kruup was wel heel erg onnatuur lijk. Mevrouw Cobi LoerakkerDingerdis vond wel het juiste gebaar en de gewenste intonatie, maar altijd net iets te laat. Van de overigen mogen genoemd worden: An- dré Klein als de eerzuchtige landbouwer en Piet v. d. Nouwland als de komieke kastelein. In het algemeen kan opgemerkt worden dat de mensen er meer „bovenop" moeten zitten. Het eerste bedrijf vraagt buitendien wat meer beweging. DAVID KONING. Hout en ijs te duur verkocht Voor de tuchtrechter voor de prijzen, mr. P. F. Abbink Spaik, stond vanmorgen de Haarlemse ijshandelaar J. B. R. terecht, aan wie ten laste was gelegd, dat hij in October 1947 29 staven ijs had geleverd aan een café-restaurant voor een prijs van f 0,75 per staaf, terwijl de officieel vastgestelde prijs f 0.66 bedroeg. Verder had hij in de zomer vanvorig jaar in totaal 197.940 staven ver kocht. waarop hij een ongeoorloofde winst had gemaakt van ruim achtduizend gulden. Verdachte voerde aan, dat hij soms wel eens te hoge prijzen moest rekenen, omdat hij tot 7 k.rn. buiten de stad leverde. Voor zijn grote klanten, bijvoorbeeld slagers, kon hij wel uitkomen met de gewone prijs en die had hij in zulke gevallen dan ook berekend. Verdachte's raadsman, mr. Viskil verwees naar de toestand in Amsterdam, waar een prijs van f 0.75 per staaf wel toegelaten is en vroeg de tuchtrechter zijn beslissing op te schorten totdat antwoord was ontvangen op een inmiddels bij het directoraat-generaal van de prijzen aangevraagde herziening van de prijsvaststelling. De tuchtrechter zag hiertoe echter geen aanleiding en veroordeelde verdachte tot een boete van f 8500. Zwart hout. Voorts stond op de rol de zaak tegen de bouthandelaar J. H., aan wie een lange reeks houtverkopen tegen zwarte prijzen ten laste was gelegd. Het betrof voornamelijk grote partijen triplex, die weliswaar voor de nor male prijs waren gefactureerd, maar waar voor tot f4 per vierkante meter „onder de tafel" was betaald. In totaal zouden deze transacties een paar duizend gulden zwarte winst hebben opgeleverd. De hoofdverdachte H. vertoeft op het ogenblik echter in Suri name en kon dus niet verschijnen. Wel kwam de tweede verdachte, de boek houder W.. in het bankje die zich had te verantwoorden wegens de zwarte verkopen die hij voor de firma had gedaan. Hij voerde nis verzachtende omstandigheid aan, dat de houttoewijzingen in de periode waarin deze transacties waren gedaan, voor de firma zo klein waren, dat naar anderê middelen moest worden omgezien om het hoofd boven water te houden. Hij zelf zou er niet veel van ge profiteerd hebben, want zijn salaris bedroeg slechts tweehonderd gulden in de maand en tantièmes had hij nooit gekregen. Met het oog op het buitenlands verblijf van verdachte H. vond de tuchtrechter het raad zaam beide zaken tot nader datum aan te houden. Als predikant bij tie Ned. Herv. Gem. te Halfweg is beroepen ds. J. G. L. Brouwer uit Oosterbeek. Jeugdconcert in Bloemendaal In de reeks jeugdconcerten, die door de Nederlandse Radio Unie in verschillende plaatse georganiseerd worden, was gister middag de beurt aan Bloemendaal, med^ dank zij het initiatief dat het hoofd van de Hartenlustschool, de heer G. J. Wenderich, hiertoe nam. Ongeveer tweehonderd meisjes en jon gens van Bloemendaalse en Haarlemse Mulo-scholen waren in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan tezamen gekomen om te genieten van^^e reeks volksliederen uit binnen- en buitenland die door Harry van Oss en zijn begeleider Felix de Nobel ge bracht werden. De sobere, duidelijke in leiding en de feilloze vertolking door de zanger en de geslaagde bewerkingen van de pianist brachten het jeugdige auditoi-ium tot grote geestdrift. De kunstenaars wer den, nadat de microfoon was uitgeschakeld, tot enige toegiften genoopt. Als bijzonderheid vermelden wij nog, dat het gisteren juist vijftien jaar geleden, was, dat Harry van Oss en Felix de Nobel voor het eerst met een Volksliederenpro- gramma voor het voetlicht traden. VACATURE HOGE RAAD De Tweede Kamer heeft de volgende nominatie vastgesteld voor de vervulling van de vacature van de Hoge Raad der Nederlanden ontstaan door het eervol ont slag aan de raadsheer mr. J. L. M. Meck- man: 1. mr. A. M. L. van Gerckel. raads heer in het gerechtshof te 's-Gravenhage; 2. mr. R. M. A. van Oppen, advocaat en procureur te Heerlen; 3. mr. A. E. J. Nysingh, advocaat en procureur te 's-Gra venhage. UIT DF, TREIN GEVALLEN Hedenmorgen is onder de gemeente Rijswijk langs de spoorbaan Rotterdam Den Haag het stoffelijk "overschot van een jongeman aangetroffen. Volgens de op hem gevonden identiteits papieren is het de 17-jarige L. J. Heins uit Schiedam. De politie vermoedt, dat hij uit de trein is gevallen. Daders van aanslag op tuinder aangehouden? Twee verdachten in Kerkrade gearresteerd Op verzoek van de Naaldwijkse politie zijn door de politie te Kerkrade twee man nen aangehouden, die er van verdacht wor den, Zaterdagavond te Naaldwijk de aan- gepleegd te hebben op de tuinder A. 't Hoen. Zoals gemeld werd, drong Zaterdagavond een gemaskerde man de woning van de tuinder aan de Zwarteweg te Naaldwijk binnen. Hij bedreigde de 18-jarige dienst bode met een revolver, waarna 't Hoen toe snelde en de indringer met een stoel te lijf ging. De gemaskerde loste daarop enige schoten, waardoor de tuinder in de buik getroffen werd. Hij overleed de volgende morgen in een der Haagse ziekenhuizen. De dader heeft waarschijnlijk een mede plichtige gehad. Buren van de tuinder heb ben verklaard, dat zij Zaterdagavond op de Zwarteweg een man bij twee fietsen hebben zien staan. De beide aangehoudenen zijn in het politiebureau te Kerkrade opgesloten en zullen naar Naaldwijk worden overge bracht. algemene ontwapening en de versteviging van de UNO. 5. De V. S. willen niet geïsoleerd zijn van een wereld, die met geweld aan het communisme is onderworpen. Zij moeten bereid zijn degenen, die menen dat de Amerikanen „pacifisten zijn tot elke prijs", te tonen dat zij zich zeer vergissen. Anderzijds zou Amerika aan Stalin het volgende moeten bekend maken: 1. De V. S. trachten een formule voor de wereldvrede in plaats van die voor een wereldoorlog te vinden. Zij hebben de grootste eerbied voor het Russische volk en voor zijn onaantast baar recht een regering te bezitten welke het verlangt, evenals de V. S. dit recht voor zich zelf en voor anderen opeisen. 3. Zij zijn even vast besloten als de Sovjet-Unie de opleving van de As en iedere militaire aggressie 'te voorkomen. 4. De V. S. zijn bereid een vruchtbare samenwerking met alle landen, die zulks verlangen en verdienen, tot stand te bren gen. De V. S. houden er geen politiek van loven en bieden op na, wanneer er sprake is van de rechten van de mens, van de fun damentele vrijheid waar ter wereld ook. Bovendien zullen de V. S. nooit een com munistische samenzwering op hun gebied toelaten. Communisme wint invloed in Zweden Volgens het Zweedse blad „Ny Dag" heeft de Zweedse arbeidersklasse de anti communistische campagne van de sociaal democratische partij tot een fiasco ge maakt. Tussen 1 April en 21 April, aldus het blad, toen de anti-communistische campagne werd gevoerd, sloten 1.730 man nen en vrouwen zich bij de communistische partij van Zweden aan en werden 14 plaatselijke communistische organisaties opgericht. Verder werden 15.000 nieuwe abonnés op communistische bladen inge schreven en werden aanzienlijke bedragen gestort in het verkiezingsfonds van de communistische partij- (In het najaar wor den in Zweden verkiezingen voor de Tweede Kamer van de Rijksdag gehou den). Verbetering Ter Cleeffbrug Voor het herstellen en verbreden van de Ter Cleeffbrug (over de Delft op de Kle verlaan) stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor een bedrag van ƒ25.000 ter beschikking te stellen. Deze brug is de laatste in een serie van tien bruggen, welke na de bevrijding her steld moesten worden. Vroeger lag er een afzonderlijke voetbrug, welke afgebroken B. en W. achten het niet gewenst een dergelijke brug te bouwen, doch zij geven de voorkeur de brug langs de zuidzijde met trottoir van ongeveer 2,50 meter breedte te maken. B. en W. hebben gemeend met het uit werken van de plannen te moeten wachten op de vastelling van het definitieve tracé van de westelijke randweg door de Streek- commissie Zuid-Kennemerland. Nu deze commissie heeft besloten voor bedoelde weg het tracé DelftlaanKleverparkweg- Brederodestraat aan te houden, meent het college met het definitieve herstel van de Ter Cleeffbrug niet langer te moeten wachten. Tien jaar tegen I.D.'er geëist De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam, mr. B. J. Besier, eiste hedenmorgen tegen de 30- jarige gewezen rechercheur van de In lichtingendienst der Haarlemse politie W. Zwart een gevangenisstraf van tien jaar. - De verzending van alle correspondentie per luchtpost naar Palestina is stopgezet. Ds nog op de postkantoren aanwezige stukkea zullen aan de afzenders worden terugge- zonden. Te Arnhem hc^JH brand gewoed in de opslagruimte van de fubberfabriek „Aruva". In korte tijd stonden de voorraden sanitaire, huishoudelijke en chirurgische rubberartike. len in lichterlaaie. De Arnhemse brandweer en de bedrijfsbrandweer waren na twee uren het vuur meester. Het bedrijf is ver. zekerd. Sinds korte tijd is weer radio-telefoon, verkeer mogelijk met Cheribon. Op de nationale feestdag, 5 Mei. zullen de spoorwegen rijden als op werkdagen. In een aantal bladen in het Zuiden det lands verscheen onlangs een advertentie, waarin de betrekking van administrateur van een leeskring in Breda werd aange boden Sollicitanten kregen bezoek van een Amsterdammer, die van velen waarborgsom men van f 200 tot f 500 wist los te krijgen, waarna zij niets meer van de zaak hoorden De Amsterdamse oplichter is nu in Eindho- ven gearresteerd. Van de 2000 Amerikaanse goederenwa. gons. welke aan Nederland zijn toegewezen is thans de laatste aan de N. S. overgedragen door de commandant van het United States Transportation Corps, dat na de invasie in Normandië 50 000 van dergelijke wagons naar Europa bracht. Aan de inspecteur van gemeentc-finan- ciën te Bussum, is na een tot twee uur 's nachts geduurd hebbende raadszitting on gevraagd ontslag verleend. De raad was van oordeel, „dat de inspecteur de functie is thans opgeheven zeer laakbare handelin gen heeft gepleegd en voorts door beledigen, de uitlatingen voor het Ambtenarengerecht het gezag van de gemeente Bussum heeft ondermijnd". De politie te Amsterdam verzoekt sporing van de 7-jarige Johnny Haanscho- ten, die sinds Maandag vermist wordt. Hij heeft donkerblond haar en donkerbruine ogen en draagt eoh lichtbruine blouse, een rood wollen truitje, hoge bruine schoenen en sportkousen. HAARLEM EN OMGEVING 62e - gure au 10724 15054 f Drukke Programma voor Julianadag 7,30 uur: Réveille in Haarlem-Oost. 8,Reveille Grote Markt. 8,Hijsen valt de vlag op het Soendaplein. 9,Opening feestterrein Zuid- West. 9,Carillonbespeling. 10,Kinder-variété-voorstel- lingen in alle delen der stad. 11,Concert op de Grote Markt. 8,Réveille Grote Markt. 15,Kortebaandraverij aan de Planetelaan. 15,Volksdansen op het Teyler- plein. 20,Rondgang met muziek door het centrum. 20,Dansen op de Grote Markt. Heden, morgen en Zaterdag kermis vermakelijkheden op het Phoenixterrein, Zaanenlaan,Pretoriaplein en Zomervaart SCHEEPVAART K. N. S. M. Ganymedes, 26 April te Mon tevideo, van Puerto Montt naar Buenos Aires. Gordias, 25 April van New Orleans naar Curacao. Roelf. 27 April te Hamburg, van Bremen naar Amsterdam. Cygnus, 27 April van Taragona naar Valencia. Draco, 27 April te Amsterdam van La Pallice. Maas, 27 April te Leixoes van Amsterdam naar Trinidad. Stuyvesant, 27 April Prawle Point gepasseerd van Plymouth naar Amsterdam. Tiberius, 26 April van Calamata naar Catania. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Anasta- sios Pateras, 26 April van Durban naar Lo renzo Marquez. Nijkerk, 28 April van Durban naar East Londen. Rijnkerk, 29 April van Durban naar East Londen. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Meliskerk. 27 April van Amsterdam naar Hamburg. OCEAAN. Bendoran. passeerde 22 April Gibraltar op weg naar Rotterdam. Glen Gyle, 25 April te Port Swettenham, Rotterdam Singapore. Telemachus, 25 April te Penang. RotterdamSingapore. MIJ. NEDERLAND. Mapia. 28 April te Port Said van Genua naar Suez. Poelau Laut. 27 April van Halifax naar Boston. Talisse. 28 April te Colombo van Alleppey n. Fremantle. K. H. L. Amstelland, 27 April te Bahia (thuisreis). Cordoba, 27 April v. Southampton (thuisreis) Republiek beschuldigt: „Pers. en vergadervrijheid door Nederlanders verboden" Het voorlichtingsbureau van de Repu bliek te New York heeft gisteren het vol gende bericht uit Djokja bekend gemaakt: „De Republiek Indonesië heeft heden avond de Nederlanders er van beschuldigd, dat zij vrijheid van vergadering en pers in Oost-Java verbieden, hetgeen in strijd is met de Renville-overeenkomst". De republikeinse woordvoerder haalde een verordening aan van de Nederlandse gouverneur van Malang, waarbij het hou den van vergaderingen van meer dan zes personen strafbaar wordt gesteld met in hechtenisneming. Hij verklaarde: „Voorts hebben de Nederlanders het republikeinse blad „Sinar" verboden". Meer graan uit Amerika voor hongerig Europa Nieuw oogstrecord verwacht De Amerikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat de Verenigde staten gemak kelijk in staat zullen zijn meer dan de extra honderd millioen schepel graan te expor teren, waarom president Truman in de af gelopen herfst ten behoeve van het honge rige Europa heeft verzocht. Het kabinet is van mening, dat de graanexport in dit oogstjaar tot het nieuwe record van 577 millioen schepel kan worden opgevoerd. Dit betekent 21 millioen schepel meer dan de regering in haar laatste schatting over de graanexport, enige weken geleden, had opgegeven. FABRIEKSBRAND IN HOOGEVEEN DREIGDE CATASTOPHAAL TE WORDEN Te Hoogeveen heeft een fellé brand ge woed in de matrassenfabriek „Geka" welke is gehuisvest in een voormalig kerkgebouw. Door de sterke Westenwind en de aan wezigheid van balen kapok en bekledings materiaal stond alles weldra in lichter laaie. Na korte tijd stortte het dak van de fabriek met donderend geraas in, waar bij de gevel van een naastgelegen woon huis werd vernield. Een vonkenregen ver spreidde zich over de belendende gebou wen, waarvan er enkele eveneens in brand geraakten. Een ogenblik dreigde de brand catastrophaal te worden en werden de brandweren van Zuidwolde, Meppel en Assen ter assistentie geroepen. Het pleit was toen spoedig beslecht. De schade wordt geraamd op een ton en wordt deels door verzekering gedekt. Animo cricket was vET o i ;aters- ig a« isgsorg «lijk z if) is aotie t loor d£ sza&s< ;ensel lenen 1 nbepa {anaal Ismmc cene si tester blij^ ij er i wer tan ec jtend e Brusse Westel ben ni reet 1 öoeld ken vi :eeft ia te {eschi citerei Clarei ioek Trans Hij gt wider pjn P voor in.1947 groter dan in 1946 In het jaarverslag van de Nederlandse Cricketbond schrijft de secretaris, de heer P. C. van Houten, dat de animo voor cricket in 1947 groter was dan in 1946, toen nogal eens verenigingen niet opkwamen. Het spelpeil beweegt zich in langzaam stijgende lijn, de resultaten tegen Engelse elftallen waren over het algemeen gunstig, de competitie in de eerste klas had een spannend verloop, kortom het bestuur kan op een geslaagd seizoen terugzien. Helaas ging het getal beoefenaren niet vooruit. Wegens gebrek aan materiaal is het moeilijk tot uitbreiding van het aantal verenigingen te komen. De verenigingen zul len door propaganda het aantal leden moeten trachten op te voeren, daar het er anders voor de toekomst van cricket vrij somber uit ziet. De bond leed een gevoelig verlies door het overlijden van jhr. mr. C. Feith, die tot de allergrootste cricketers van ons land be hoorde. De competitie-leider, de heer B. Kleefstra, wijdt een uitvoerige beschouwing aan de wedstrijden. In totaal namen 1040 spelers aan de competitie deel. Veertien eerste klassers speelden 76 wedstrijden, vier en twintig twee de klassers 120 en twintig derde klassers 95. In het seizoen werden 67 internationale wedstrijden gespeeld waarvan 65 tegen Engelse ploegen. 40 wedstrijden werden in ons land gespeeld, 25 in Engeland en twee in Oldenburg en Wilhelmshafen. De resultaten van de Nederlandse ploegen worden zeer be vredigend genoemd. rf Wielrijden Regen en gladde wegen bemoeilijken de Ronde Vandaag hebben de deelnemers aan de Ronde van Nederland een zeer zware dag. Zij moeten in het moeilijkste deel van het land rijden, twee étappes staan op het programma on het regende vanmorgen zeer hard. In de afgelopen nacht waren de wegen door de regen moeilijk begaanbaar geworden. Toen de renners, die om tien uur het Vrijthof in Maastricht hadden verlaten in de richting van Vaals reden, zaten zij spoedig onder de modder en enkele waren bijna niet meer te herkennen. Een hunner had zijn regenjas aangedaan. Om kwart voor twaalf werd op de terug- Valkenburg bereikt. Toen was de Cau- berg gepasseerd. De Kqrver had de leiding met een voorsprong van 2 minuten en 25 seconden op Syen. 3 min. op Bernardoni en Snellen en 3 min. 45 sec. op Arie Vooren en 4 min. 15 sec. op een groep rijders, De eerste étappe voert naar Geleen (90 k.m.) en de tweede van Geleen naar Eind hoven (eveneens 90 k.m.). Dc Korver eerste. Te Geleen,, eindpunt der étappe, arriveerde als eerste André de Korver, die een zeld zaam fraaie prestatie geleverd heeft, want hij reed deze gehele course alleen en zonder enige steun in 2 uur 30 min.; 2. Syen; 3. Ber nardoni (Italië); 4. Van der Zande; 5. Dide- rïch: 6. Kemp. Gisteren arrV/eerden 128 Zwitserse fruittelers met hun echtgenoten in Den Haag voor een bezoek van 4 dagen aan ons land. Op het programma staan de bollenvelden. Zuiderzeewerken, diverse fruitteeltgebieden in Noordholland, Zuidholland en Zeeland. Aan dc gemeenteraad van Haarlem heb ben B. en W. een ontwerp-verordening op de heffing en invordering van schoolgeld voor het Nijverheidsonderwijs aangeboden. Een wijziging wordt voorgesteld, om tegemoet te komen aan het verzoek van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, om te bevorderen, dat het schoolgeld zodanig wordt opgevoerd, dat f 20 per leerling en per cursus wordt geheven. Een motief voor deze ver- hoging ahet de minister het feit, dat het merendeel der leerlingen van de avondscho len als regel in loondienst is. Ten einde te bereiken, dat verplceggeld wprdt berekend op de Gemeentelijke Dag- openluchtschool over weken, gedurende welke de school drie of meer dagen gesloten is, hebben B. en W. een nieuw artikel voor de verordening op de heffing van verpleeg- gelden ontworpep, dat zii aan de gemeente raad ter goedkeuring aanbieden. B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor een bedrag van f 8500 Beschik baar te stellen voor aankoop van perceel Spaarne 34. De recherche heeft een een-en-twintig jarige perser aangehouden, die des avonds in een confectiebedrijf te Haarlem, waar hij werkte, twee mantels en een bijna gereed gekomen mantel heeft gestolen. Een er van had hij reeds verkocht voor f20. De goede ren zijn in beslag genomen. Maandag 3 Mei zal door het kinderkoor „Inter-Nos", dirigent Jan Booda, een concert gegeven worden in de Gem. Concertzaal. Voor de pauze zullen twee cantaten van Cath. van Rennes uitgevoerd worden, en wel de „Schoonste Feestdag" en „Ruim Baan". Na de pauze zingen de jongens en meisjes die de reis naar Zwitserland meemaken de zes driestemmige walsen van Franz Schubert, waarna de heer Jaq. Lagas een humoristisch programma zal uitvoeren. De avond zal wor den besloten door het gehele koor, met de Donauwals van Johann Strauss. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen heeft heden aan mej. Artje Hout- riet wegens 25-jarige trouwe dienst bij de familie mr. A. M. Ledeboer te Overveen een medaille en oorkonde uitgereikt. Ds. L. Brink te Gaast en Ferwoude U voornemens 13 Juni a.s. intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. van Velsen na bevesti ging door ds. H. C. Touw van Utrecht. De amusementsvereniging „Gezellig Samenzijn" voert op Zaterdag 1 Mei in het Krelagehuis een lenterevue 1948 „Dat is knal" op. ïhuv «rel beeft celen Nie dat d coder ieder, omda sangt enig leidei ninge word gaai-) gelo\ dit z baan bebb kan inere ben U lat reik and iatz geen grati tone Dav. tarn Daa gen Wei Lat< Vol grote voorraad onderdelen AMSTERD RIJTUIG MIJ.: OFF DEALER Tennis Nederlandse Daviscup-ploeg tegen Portugal samengesteld De Nederlandse Daviscupploeg, die 6, 7 en 8 Mei op de METS-banen te Scheveningen tegen Portugal uitkomt, is als volgt samen gesteld: enkelspelen: Van Swol en Van Meegeren; dubbelspel: Van Swol—Rinkel. Niet spelende aanvoerder is mr. Peters. De Portugese ploeg, die in de loop van de volgende week in ons land zal aankomen, bestaat uit: Ricciardi, Sylva en Roquette. Heemstede J. v.d. Berge bedankt als raadslid De heer J. v. d. Berge, Anti-Revolution- nair raadslid te Heemstede, heeft zich, daar hij wegens werkzaamheden herhaaldelijk in het buitenland moet vertoeven, genood zaakt gezien te bedanken. Opvolger op de lijst der A. R. is de heer H. Wierda. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN; G. H. J. Abeln—Gimbrere, zoon. C. J. v. Vliet—Sweijen, dochter. Chr. A- HoebenKoning, zoon. ONDERTROUWD: P, Henderix en A. Bal jet. A. H. M Strack van Schijndel en E. Matla. P. A Wagemans en M. A. Opdam. HUWELIJKEN: G. Meijer en A. H J. Op dam. B. J. Ronde en M. H. v. d. Meij. Amsterdamse Beurs Slntkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 330 336 2941/a 2971/2 263 263 V2 A. K U 174 176% Nederlandse Ford 352 Nederlandse Kabel 309 v. Berkel's Patent 128 Scheepvaart-Unie 187 Vè 188 rloLL-Amerika Lijn 2I8V2 Deli Maatschappij 214 213% H V A 249 V2 253 Vdam Kubbei 183Vi 183% Ned Handel MIJ.. 1551/2 N.-l. Handelsbank 117 Billiton My. II 485

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6