Haarlems Dagblad Britse interventie bewerkt korte adempauze in Jaffa Marshall-procedure voor militaire steun Geroyeerd Labourlid wenst referendum van de kiezers in zijn district Ook zijn parlementszetel in gevaar Accoord te Londen over Duitse Constituante? Plebisciet-kwestie in een impasse, federatie en Unie vorderen beter Communistische wethouder in Rotterdam afgetreden Weerbericht 62e Jaargang No. 18926 gtireaux; Grote Houtstr 93, Tel Adv en Admin. [0724 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijüag 30 i/ïpril 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ.4,—. Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Stemmen uit de V.S. -vE TWEEDE KAMER heeft met 80 tegen 6 stemmen de motie-v. d. Goes van [atersSerrarens aangenomen, die invoe- ing aanbeveelt van boven-nationale ge- agsorganen wanneer dat mogelijk en wen- elljk zou zijn. Deze staart (van „wanneer" 0 is er later aan gehangen en maakt-de notie tot een leeg gebaar. Want stel u eens [oor dat de Kamer besloot, boven-nationale lezagsorganen niet in te voeren als het '.-enselijk zou zijn. Voor het overige ver- ■nen de termen „mogelijk en wenselijk" iiibepaal'd uitstel. Men heeft een gebaar gemaakt en geen initiatief willen nemen, lammer. Er zijn in de laatste tijd verschei- iene snel-opeenvolgende initiatieven in hel (Vesten genomen en oók Den Haag hijgt [r blijkbaar van. Dat neemt niet weg dat ,.jj er nog lang niet zijn. Het Plan-Marshall, a werking getreden, is schoon. Het verdrag -an economische samenwerking tussen zes- jen West-Europese landen is indrukwek- ;end en het Vijfmogendheden Verdrag van Jrussel, dat de kern moet vormen van een Westelijke Unie, eveneens. Maar wij heb- ien niet genoeg aan een kern. En niemand weet voorshands, welk, soort van Unie be doeld wordt. Er is haast. Men moet de vol den van het Westen waarlijk verenigen en o! heeft geen jaren voor zich, om daarover na te denken. Ik heb daar al zo vaak over geschreven en wil nu weer eens een ander citeren een groot Amerikaans federalist, Clarence Streit, die reeds in 1939 in zijn boek „Union Now" de schepping van een Transatlantische Federale Unie voorstelde. H(j geeft.sinds de oorlog een tijdschrift uit onder de naam Freedom and Union en is jrjjn plan volkomen trouw gebleven. In een hoofdartikel in het April-nummer waar schuwt hij met nadruk. Hij zegt dat de wereld al veel te veel leergeld betaald heeft voor het geloof in schijn-geneesmid- delen. Hij verklaart deze waan ook. Niet in zachte termen. Streit constateert dal de historie bewijst, dat democratieën onder zware druk moeten staan eer zij tot federatie komen. De meerderheid gelooft, omdat zij te weinig weet van buitenlandse aangelegenheden en vrede wil zonder er enig' offer voor te brengen, in politieke leiders die verzekeren, dat men deze zege ningen voor bijna niets deelachtig kan worden. Deze leiders weten dat het publiek gaarne te horen krijgt wat het liefst wil geloven. Zij beseffen dat als zij niet aan dit zwak toegeven, zij gevaar lopen hun baantjes aan mededingers te verliezen. Zij hebben'gebrek aan morele moed en daarom kan men erop rekenen dat zij, voor het inerendeel, het publiek geven wat het heb ben wil. U ziet dat Streit niet zachtzinnig is. Hij lat verder. Hij zegt dat de democratische volken van de ene droom in de andere be landen.. Men heeft hun indertijd verzekerd dat zij de vrijheid, vrede en overvloed tegen geen hoger prijs dan de Volkenbond of zelfs gratis als beloning voor afzondering konden krijgen. Men heeft hun een Plan- Dawes, een Plan-Young, een Pact van Lo carno en een Briand-Kellogg-Pact opgedist. Daarop werden zij op velerlei andere din gen onthaald en belandden in de Tweede Wereldoorlog, waarna Teheran hen deed geloven, dat de Grote Drie na die oorlog als een gelukkige familie zouden samenleven. Later geloofden zij, dat de U.N.O. zou sla gen waar de Volkenbond faalde omdat. de Verenigde Staten en Rusland niet in de Volkenbond zaten. Al deze schijnbare ge neesmethoden hebben één ding gemeen: zij zijn gegrond op het verkeerde begrip dat de Amerikaanse, Britse en Europese de mocratieën zich van vrijheid, vrede en overvloed kunnen verzekeren zonder hun souvereiniteit „op te offeren" ten aanzien van defensie, buitenlandse politiek, valuta, handel tussen de staten en verkeerswezen - dat zij zich niet behoeven te verenigen In een Transatlantische Unie. Dit ver keerde begrip heeft de vrije volken zoveel gekost sinds 1939 toen „Union Now" het voor het eerst in het licht stelde en hun Federatie voorstelde dat een belangrijk deel van het publiek nu bereid is om de prijs voor vrijheid, vrede en voorspoed te betalen. Maar de meerderheid liefkoost nog het denkbeeld, dat zij voor de halve prijs Ie krijgen zullen zijn. Streit acht Europese Unie onvoldoende 1 vreest dat Transatlantische Unie pas zal 'volgen als de hoop, op Europese Unie ge steld, zal ineenstorten en Transatlantische Unie te laat komen om economische crisis en oorlog te voorkomen. Hij vreest dat Europees politiek beleid van links zowel totale afscheiding van de Verenigde Staten als van Sovjet-Rusland zal aanbevelen. Hij schijnt op het moment daar reden toe te hebben. Velen staan nu op dit standpunt. Maar zal het zo blijven? Er is de grote vraag der defensie. En de inzichten winnen snel veld in deze tijd. Zijn betoog verdient onze aandacht en ons nadenken, omdat deze Amerikaan een man is die gelijk vele Amerikanen doen en bewezen is in de verwezenlijking van het Plan-Marshall de dingen groot ziet. Europa heeft ontzaglijke rampen over zich gebracht door de dingen te klein te zien. Het ziet ze, in menig opzicht, nog steeds te klein. En het heeft last van zijn ouderdom en van zijn gewoonte, om van alles een geschil te maken en de grote belangen, die op het spel staan en die in het verschiet liggen, niet achter de kleine belangen, die op de voorgrond verrijzen, te ontwarren. Europa denkt ook nog niet ver vooruit, nadat het drie jaar van de hand-in-de- tand heeft geleefd, pogend om het eerste herstel te verwezenlijken. Het begint nu pas, min of meer daartoe gedwongen door het Plan-Marshall, zich te herinneren dat regeren vooruitzien is. Het zal een grote gedachtensprong en een plotseling afscheid van dierbare vooroordelen moeten wagen om Europese federale Unie te bereiken. Op het ogenblik is het er nog niet gereed' voor. Misschien over drie of zes maanden als de Russen moeilijkheden blijven maken. En daarna? Het schijnt volkomen ovei-moedig, Voorspellingen te willen doen. In hetzelfde nummer van Freedom and Union schrijft. A. Powell Davies, die de staatsgreep in Tsj echo-Slowakije heeft meegemaakt, dat de democratieën van het Westen een,plan moeten maken niet voor twee of drie jaar, maar voor. vijftig. „Wij moeten een program hebben dat even groot en vastberaden is als dat van de Sovjets. Men kan communistische dynamiek niet bevechten met democratische rechtvaardi ging. Wij moeten een volkomen aaneenslui ting van het Westen beramen. Wij moeten in veel groter begrippen denken dan wij tat dusver hebbeix gedaan. Anders zullen Strijd om de havenstad tijdelijk gestaakt Bestand van Jeruzalem thans getekend IJank zij de Bi'itse bemiddeling hebben Joden en Arabieren erin toegestemd tussen Jaffa en Tel Aviv voorlopig het vuren te staken. De wapenstilstand gold tot vanochtend, doch het is nog niet bekend of de strijd daarna hervat is. Reuter meldt, dat de Britse militaire commandant van Jaffa het staken van het vuren in de strijd om Jaffa heeft bevolen na-een waarschuwing van de Palestijnse regering aan het Joods Bureau. Na deze waarschuwing verzochten de Joden om een wapenstilstand en volgens een officiëel be richt zijn daarna door de Britse comman dant vredesonderhandelingen tussen Joden en Arabieren aangeknoopt. De Joden trokken zich in de Mansjieh- wijk van Jaffa terug. Spitfires van de R.A'.F. hadden voordien een „demonstratievlucht" boven Jaffa ge maakt. Alvorens in te stemmen met het staken van het vuren stelden de Arabieren de voorwaarde, dat de Jodexx niet uit hun tegenwoordige posities in de wijk Mansjieh, in het Noord-Westen vaxx de stad, zouden oprukken. Verdere ronde-tafelbesprekingen zouden heden gevoerd worden, aldus 'de mededeling. De Arabieren hebben twee door Joden bezette stellingen in Tel Arïsj, Zuid-Ooste lijk van Jaffa, heroverd. Het bestand te Jeruzalem De tekst van het bestand, dat thans on dertekend is dobr het hoge Arabische comité en het Joodse bureau met betrek king tot de stad Jeruzalem luidt: „De vei'tegenwoordigers van het Hoge Arabische Comité en van het Joodse Bu reau hebben in overleg met de beheersraad van de UNO besloten hun volgelingen aan te zetten de volgende beslissingen na te leven: 1. Alle militaire acties en gewelddaden te Jeruzalem moeten dadelijk ophouden. 2. Het bevel het vuren te staken in de oude stadsgedeelten van Jeruzalem zal zo spoe dig mogelijk worden gegeven. 3. Een on partijdige comfriissie zal toezicht houden op de naleving van het bestand en zal hier over verslag uitbrengen bij de beheersraad van de UNO. 4., De bepalingen van het be stand zullen verder worden uitgewerkt in overleg met de beide betrokken partijen. UNO-commissie meent: „Invasie voor de deur" De Veiligheidsraad heeft gisteren een zitting met gesloten deuren gehouden, waarin een bericht van zijn uit drie leden bestaande commissie in Palestina werd be handeld, meldende dat de commissie er niet in geslaagd was een ontmoeting tussen Arabieren en Joden tot stand te brengen teneinde over een algehele Wapenstilstand te spi-eken. „Volgens hardnekkige geruch ten", aldus de commissie, „staat een invasie van Arabische legers in Palestina voor de deur". De leider van de vooruitgezonden UNO- groep in Palestina. Azcai'ate, heeft voor de commissie voor Palestina te Lake Success verklaard dat de verdeling in Palestina thans „een feit" was, dat niet meer onge daan was te maken en dat de practijk zelfs verder was gegaan dan het besluit van de Algemene Vergadering der UNO,'aangezien ook Jeruzalem verdeeld was. Volgens Azcarate zal oorlog op grote schaal uitbreken, wanneer het Byïts man daat geëindigd zal zijn. De betrekkingen van de vooruitgezonden gi-oep tot de Joden zijn goed. Met de Ara bieren bestonden er geen. De di'ie-consulscommissie der UNO heeft een beroep op koning Abdoellah van Trans- jordanië gedaan om zich van militaii-e ac ties te onthouden. Reuters diplomatieke correspondent meldt, dat de ministers van Defensie van Enge land, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg, die te. Londen zijn bijeenge komen om de beveiliging van de Westeuro- pese Unie te bespreken, een vragenlijst van de Amerikaanse regering is voorgelegd, waarop de volgende vragen voorkomen: In hoeverre zijn de landen der VVest- europese Unie in staat onder elkaar de militaire samenwerking te organiseren? In hoeverre hebben zij ter verzekering van de volledige veiligheid met het oog op een gevaar uit het Oosten militaire hulp van de V. S. nodig, mede in de vorm van wapens en uitrusting? Deze procedure is gelijkvormig aan die, welke is gevolgd bij het van stapel lopen van het plan-Marshall. Het personeel van het Waterbedrijf heeft aan het gemeentebestuur een tegeltableau aangeboden, dat voorstelt de gebouwen in Overveen en Haarlem. Links op de foto de heer D. J. A. Geluk, die als waarnemend burgemeester het geschenk aanvaardde. PAPIERWAREN GOEDKOPER Voor de kleinhandel in pc 'ierwaren gaat op 5 Mei een nieuwe prijsregeling in, welke lagere marges, bepaalt voor een groep van artikelen, waarvan de prijzen van invloed zijn op de kosten van levens onderhoud. De artikelen zijn enveloppen, boterhammenpapier, kaft- en kastpapier, punaises, schoolschriften, schrijfblocs, pen houders en dergelijke. Voor andere artike len, waarvan de prijzen de kosten van le vensonderhoud niet of minder beïnvloeden, zijn de marges verhoogd. Er wordt van overheidswege ernstig naar gestreefd om het tot stand komen van een algehele .schooh^idverzorging te bevor deren. Een organisatieplan en een wettelijke regeling zijn reeds in voorbereiding. John Platts Mills, Labourlid van hel Britse paiiement, die Woensdag uit de par tij werd geroyeerd in verband met het aan Nenni gezonden telegi-am, is Donder dagavond ontheven van zijn lidmaatschap van de afdeling Finsbury der partij, waar hij woonachtig is. Dit houdt in, dat hij niet meer uitgenodigd zal worden als officieel Labourcandidaat voor de parlementszetel op te treden. Na afloop van de bijeenkomst van de algemene bestuurscommissie der partij, waar hij 30 minuten gesproken heeft, verklaarde Platts Mills, dat hij een refei'endum van de bevolking van Fins bury wenst over zijn positie. Lagerhuis zal debatteren over telegram De Britse plaatsvervangende eerste mi nister, Herbert Morrison, die geweigerd heeft een pax-lementair ondei-zoek toe te staan naar het „geval met Nenni", heeft een voorstel van de oppositie aanvaai'd om gedurende een dag te debatteren over de wijze, waarop de handtekeningen voor het telegram aan Nenni verkregen zijn. Brief der zondaren In een brief aan het bestuur van de Labour-pai'tij schrijven de parlements leden, die bedreigd worden door ï-oyement, indien zij vóór zes Mei niet beloven de De Bloemendaalse raad maakte gisteren een proefrit en -vaart met een van de twee „Dukw's", de amphibiewagens die deze zomer aan en op het Bloemendaalse strand menig vrachtje zullen laten ronddobberen. - Men zie voor een impressie van de excursie 'elders in dit nummer.- wij de communisten het initiatief niet ont nemen. Laat ons wel begrijpen dat zij het nog in handen hebben. Al zulke program ma's als het Plan-Marshall, noodzakelijk als zij mogen zijn in hun bepexhte moge lijkheden en vooruitzichten, zijn al door de gebeurtenissen achterhaald. Dat zegt deze Amerikaan. Ge kunt het alles snel verwerpen door het te groot te vinden. Vergeet niet dat de ramp, die wij hebben meegemaakt, niet minder groot was en dat de volgende nog groter zou zijn. Is het redelijk, alleen grote vernietiging en nooit grote opbouw mogelijk te achten? R. P. DOODSTRAF VOOR EX-„ONDERSCHAARLEIDER" Het Amsterdamse Bijzondere Hof ver oordeelde de 40-jarige onderschaarleider A. J. A. L. uit Amsterdam conform de eis tot de doodsti-af. De veroordeelde had van 1944 tot de bevrijding als onderschaarlei der bij de hulplandwacht meegewei'kt aan huiszoekingen, aan arrestaties waarbij hij arrestanten mishandelde en aan controle op Nedei-landers, die als gevaax-lijk voor de Duitsei-s werden beschouwd. Eens ver bood hij iemand een onderduiker te redden die op zijn vlucht in het water was ge sprongen. De vluchteling verdronk. Grondwets-conceptie kan begin September starten Onder waarnemers te Londen overheerste Donderdagavond de mening, dat de confe rentie. der landen van de Westeuropcse Unie en Amerika over Duitsland overeen stemming zal bereiken inzake de instelling van een Duitse wetgevende vergadering tegen 1 September, aldus seint Reuter's diplomatieke correspondent. Volgens dit plan zou de'wetgevende ver gadering onder toezicht van de bezettende mogendheden een grondwet moeten opstel len voor een regering van de drie westelijke bezettingszones, die in het begin van het volgend jaar tot stand zou komen. De ver gadering zou samengesteld worden op basis van één vertegenwoordiger voor elke 750.000 inwoners der verschilende „Lan der". De ontwerp-grondwet zou na goed- keuxüng door de gouverneurs der drie Wes telijke zönes geratificeerd worden door middel van een plebisciet waarbij een meer derheid van twee derde noodzakelijk zou zijn voor de aanvaarding. Woordvoerders van de delegaties weigerden commentaar te leveren, daar zij gebonden waren door strenge geheimhouding. MIJ. „NEDERLAND" 9 pet. DIVIDEND. Aan de op 20 Mei te houden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" zal worden voorgesteld over het jaar 1947 een dividend uit te keren van 9 procent (v. jaar 7 pet.). Hel woord is aan La Rochefoucauld: Hij, die zonder dwaasheid leeft, is niet zo wijs als hij denkt. Prof. Gerbrandy wil ministers laten vervolgen Bij het begin der vergadering van de Tweede Kamer deelde de voorzitter mede, dat een adx-es is binnengekomen van prof. mr. P. S. Gexhi'andy en acht andei'en met het verzoek, de procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden opdracht te geven, een vervolging in te stellen tegen, die ledep van het huidige kabinet, alsmede tegen sommigen hunner ambtsvoorgangers, die zich volgens adressanten hebben schul dig gemaakt aan overtreding van artikel 79, li<j 3 der Grondwet en van artikel 355 sub. 3 van het Wetboek van Strafx-echt, (Het derde lid van art. 79 der Qrondwet luidt: „De ministers zorgen voor de uitvoe ring der Grondwet en der andere wetten, voor zover die van de Ki'oon afhangt". Art. 355 sub. 3 van het Wetboek van Strafrecht bedreigt met gevangenisstraf van ten hoogste 3 jaren de hoofden van ministeriële departementen, die beschikkin gen nemen of beveleix geven of bestaande beschikkingen of bevelen handhaven, we tende dat daardoor de Grondwet of andere wetten of algemene maatregelen van in wendig bestuur van de staat of van zijn koloniën of bezittingen in andere wereld delen worden geschonden. De procureur-generaal bij de Hoge Raad is alleen gebonden bepaalde personen te vervolgen indien dit hem wordt opgedra gen door de wet of een Konixxklijk Besluit.) LAATSTE DAG JN KAUOERAVG Publicaties van republikeinse zijde leiden tot wrijving partij-politiek te volgen, o.a. het volgende: „Ons telegram was gericht aan de Itali aanse socialistische partij en niet aan de combinatie van Nenni en de communisten. Wij wisten niet.'dat het Labour-bestuur de Italiaanse socialistische partij formeel niet meer ei-kende". De schrijvers van de bi'ief leggen er voorts de nadruk op, dat zij geen handteke ningen kunnen hei-roepen onder een reeds gezonden telegram, maar dat zij niet in strijd met de partij-politiek hebben willen handelen. Voorts achten zij alle onderteke- naars gelijkelijk vei-antwoordelijk voor het telegram. Het partijbestuur heeft de brief als on bevredigend van de hand gewezen. Nemti antwoordt. De Italiaanse links-socialistische leider Pietro Nenni, en de pax-tijsecretaris Basso hebben Platts Mills telegrafisch hun „dankbaarheid en solidai'iteit" betuigd. Het royement wordt in dit telegram „een droe vig teken des tijds" genoemd. SULTAN VAN LANGKAT OVERLEDEN Te Medan is overleden in de leeftijd van 54 jaar Toeangkoe Mahmoed Abdoel Djalil Rahmatsjah, Sultan van Langkat. De Sultan, die voor de oorlog een der zeer be kende figuren aan de Oostkust was, werd tijdens de zogenaamde sociale revolutie een der slachtoffers en reeds toen hij door Nedex-landse troepen in Siantar uit zijn intex-nering wex-d bevrijd, bleek dat zijn gezondheidstoestand zeer geleden had. Welingerichte Nederlandse kringen te Kalioerang geven als indruk van hun ver blijf aldaar, dat „er eigenlijk wederom geen positieve resultaten zijn bereikt". Tenzij er in de vandaag te houden verga dering der subcommissie, welke de zaken met betrekking tot de federatie en de unie behandelt, een belangrijke vooruitgang zal worden gemaakt, zal het er op neerkomen, dat men met betrekking tot de volksstem ming in een impasse zal komen en ten aanzien van federatie en unie op enkele punten wel overeenstemming zal bereiken. Aneta vex-neemt verder, dat er ten aan zien van de bespx-ekingen over de unie, een interim-rapport aan de Commissie van Goede Diensten zal worden opgesteld. Vanmiddag zou de agenda-commissie wederom bijeenkomen, om een werkver deling voor de vergadering te Batavia op te maken. Vandaag was de laatste dag der besprekingen op republikeins gebied. Waar en wanneer? Tenslotte geeft de speciale correspon dent van Aneta nog het volgende over zicht: De punten uit de besprekingen omtrent de volksstemming, waar thans zozeer om wordt gestreden, zijn ten eerste het tijd stip waarop de volksstemming moet wor- den gehouden (gelijk bekend wordt dit van Nedex-landse zijde gesteld op zes Monument Kinderhuissingel wordt 5 Mei onthuld De buurtvereniging „Het Garenkokers- kwartier" dx-aagt op Woensdagavond 5 Mei om zeven uur het monument, dat door haar zorgen in het plantsoen aan de Kinderhuis singel op de hoek van de Johan van Vliet- straat en de Pieter Kiesstraat opgericht wordt, over aan de gemeente Haarlem. Burgemeester Ci-emers zal bij deze ont hulling en overdracht tegenwoordig zijn. De Harmonie Crescendo zorgt voor de muzikale omlijsting. De Rotterdamse communistische wethoii' der L. W. Schmidt heeft medegedeeld, dat hij bedankt voor zijn lidmaatschap van de gemeenteraad en dus ook als wethouder aftreedt. In de Donderdag gehouden raadsverga dering sprak burgemeester mr. P. J. Oud een woord van afscheid tot de heer Schmidt. Hij zeide: „In dit ene jaar van samenwei'king hebben wij de heer Schmidt leren kennen als een zeer sympathieke en aangename persoon. De beraadslagingen van het college, waaraan hij deelnam, wer den gekenmerkt door een vriendschappe lijke geest, ondanks het verschil van gevoe len, dat zich somtijds voox-deed. Onze beste wensen vergezellen hem op zijn vex-dere levensweg." Men heeft de indruk, dat dit aftreden niet onmiddellijk een gevolg is van de motie van 18 Maart, die uitsprak dat onder de gegeven omstandigheden het aanblijven van een communistische wethouder niet wehselijk was. De heer Schmidt wil niet door eên noodwet gedwongen worden af te treden, noch de kans lopen door uitbreiding van het college van B. en W. en de daar mee gepaard gaande nieuwe functiever deling practisch als wethouder uitgescha keld te worden. Maar bovendien en dit wordt wel de voornaamste en mogelijk de eigenlijke oorzaak van dit heengaan geacht is er de laatste tijd min of meer een klove ontstaan tussen tie wethouder en zijn fractie en het plaatselijk partijbestuur om dat de heer Schmidt gemeentebelangen wenste te laten voorgaan boven de partij belangen, die hij uit hogere communistische kringen zoal niet gedecreteerd, dan toch geïnspireerd achtte. De heer Schmidt, die bijna een jaar lang communistisch wethouder is geweest en diL destijds voor de C.P.N. lijstaanvoerder was bij de gemeenteraadsverkiezingen, heeft als lid van de C.P.N. bedankt. Verboden C.P.N.-leuzen. Aan het einde van de raadszitting inter pelleerde de fractieleider van de C.P.N., de heer F. Goudkuil, over de afwijzende be schikking van B. en W. ten aanzien van het meevoeren van een aantal leuzen in de 1 Mei-demonstratie. Bux-gemeester Oud antwoordde dat de vier leuzen, die het college had verboden, uit den boze waren. Zij luiden immers: „Het Marshall-plan brengt slavernij", „Weg met Beel", „Troepen terug" en „Eenheid tegen de dollardemocratie". In zijn repliek vroeg de heer Goudkuil: „Is er sinds verleden jaar, toen er niets verboden werd, zoveel veranderd, dat der gelijke maatregelen nu nodig zijn?" Deze vraag verwekte gelach en opmerkingen als: „Kijk naar de lege stoel van wethouder Schmidt". Tegen het einde van de discussie vroeg de heerWilschut (A.R.) nog het woord, Hij zei: „De communisten kunnen in een democratisch land als dit pamfletten druk ken waarin de burgemeester als een vriend van Seyss Inquart wordt afgeschilderd en ze ongehinderd verspreiden. Het is een schande, dat de CP.N. deze belediging niet heeft teruggenomen." De heer Goudkuil intemxmpeerde: „Hoeveel beledigingen zijn niet aan het adres van de C.P.N. gericht?", waarop de heer Beerman (C.H.) uitriep' „U erkent dus, dat het een belediging is". De burgemeester maakte daarop een einde aan het debat, waarop de vergadering uit eenging. maanden na de ondertekening van het po litieke accoord, terwijl men van republi keinse zijde vasthoudt aan zes maanden na de ondertekening van de Renville- overeenkomst) en ten tweede het gebied, waarin de volksstemming dient te worden gehouden. In republikeinse kringen werd opge merkt, dat de republiek geen wijzigingen in de volksstemming voorstelt en op het standpunt blijft staan, dat er in republi keinse gebieden geen volksstemming dient plaats te hebben, doch dat deze slechts zal moeten worden gehouden in de door de Nederlanders gecontroleerde gebieden. Naar verluidt, ziet de republiek nog liever af van de hele volksstemming, dan dat deze ook in het gebied der republiek zou worden gehouden. Onjuiste publicaties. Een woordvoerder van de Nederlandse delegatie te Kalioerang heeft de publicatie van het Republikeinse ministerie van Voorlichting gecritiseerd, waarin mede delingen zijn gedaan over de zitting van de sub-commissie voor het plebisciet. Hij zeide, dat, aangezien de Republi keinse publicaties onjuist waren, de Ne derlandse delegatie zich verplicht gevoelt, de gehele tekst van het rapport der sub commissie betreffende de kwestie van het plebisciet te publiceren en dat bovendien de mededelingen van de republiek als zo- danig strijdig waren met. de afspraken in zake de gezamenlijke publicatie. Met betrekking tot de door een Neder landse woordvoerder gewraakte publicatie van het republikeinse ministerie van Voor lichting seint de speciale correspondent van Aneta te Kalioerang: Dit ministerie geeft dagelijks een bulle tin uit onder de titel „News-Bulletin", waarin nieuws voorkomt omtrent de be sprekingen te Kalioerang. Inzake dergelijke publicaties bestaat er echter een afspraak, dat ze gezamenlijk moeten worden vast gesteld en door de Commissie van Goede Diensten moeten worden uitgegeven. Met betrekking tot de volksstemming meldde het „News Bulletin" van gisteren: „De Nedei'landers hebben toegegeven, dal hun houding ten aanzien van het plebisciet niet is gebaseerd op de Renville-overeenkomst, doch een uitvloeisel is van instructies van de Nederlandse regering". ZEVENDE FACULTEIT Minister tegen leeropdracht aan huidige functionarissen Bij de behandeling van de begroting van het departement van Onderwijs, Kunsten exx Wetenschappen in de Eerste Kamer is ook de kwestie van de benoeming van hoog leraren aan de zg. zevende faculteit der Amstei'damse Universiteit ter sprake ge komen. De Kroon heeft de desbetreffende besluiten van de Amsterdamse gemeente raad niet bekrachtigd ten aanzien van drie leei'krachten, die daarna echter van de ge meenteraad voorlopige leeropdrachten ont vingen. Minister Gxelen verklaarde in de Eerste Kamer, dat als er bij de nieuwe cursus op nieuw leeropdrachten verstrekt zouden wox*- den aan de drie tegenwoordige functiona rissen, hij zich daarmee niet zou kunnen verenigen. Hij hoopte, dat loyaal pogingen gedaan zouden worden, leerkrachten te vinden. „Ik heb de indruk, dat dit thans niet het geval is" aldus minister Gielen. NU EN DAN BUIEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldfg van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan enkele buien en later tijdelijke opkla ringen Zwakke tot matige wind aan vankelijk uit uiteenlopende richtingen, later draaiend naar Noordelijke rich tingen. Weinig verandering van tem peratuur. 1 Mei: Zon op 5.11 uur, onder 20.04 uur Maan op 3.10 uur, onder 11.09 uur (Laatste kwarier)

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1