c SCHUDT UW LEVER WAKKER Economisch en sociaal rapport voor het Congres van Europa „DE SPAARNESTAD" Arie Vooren: „het is zwaar geweest, maar ik doe het nog eens" Eén-urige sit-downstaking bij de Hoogovens Nieuwe uitgaven PANDA EN HET OOG VAN MUG Wereldnieuws MAANDAG 3 MEI 1948 Aan het Congres van Europa, dat van 7 tot 11 Mei in Den Haag zal worden ge houden, zal ook een door de Internationale Coördinatie-commissie der Bewegingen voor Europese Eenheid samengesteld eco nomisch en sociaal rapport worden voor gelegd. Voor het herstel zal Europa in de naaste toekomst zijn aangewezen op Amerikaanse hulp, doch uiteindelijk kunnen de landen van Europa alleen worden gered door een volledige economische unie, welke een en kele markt vormt wat betreft arbeids-, krachten, productie en handel, aldus dit rapport, waarin voorts wordt verklaard dat de natuurlijke hulpbronnen van Euro pa moeten worden aangevuld door handel met de overige wereld. Het Britse gemene best en de Franse, Belgische en Neder landse overzeese gebiedsdelen vormen de natuurlijke verlengstukken van de Euro pese economie. De unificatie van Europa moet worden toevertrouwd aan een econ'omische raad van Eiyopa. Een Verenigd Europa zal uiteindelijk zulke ongekende mogelijkheden bieden, dat het onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat de erbij betrokken belangen hiervan niet direct of indirect aanzienlijke en blij vende voordelen zullen ondervinden. Het eerste besluit, dat volgens dit rap port de hierbij betrokken staten moeten nemen, moet bestaan uit het onverwijld proclameren van hun gemeenschappelijk voornemen om te komen tot een Verenigd Europa. Dit besluit moet onmiddellijk' wor den gevolgd door maatregelen, welke tot doel hebben: het opruimen van de hinderpalen' voor de handel van West-Europa, voortvloeien de uit beperkende voorschriften inzake in- en uitvoer; het oprichten van een systeem van multilaterale clearing, teneinde het vrije handelsverkeer tussen de staten van West- Europa wederom mogelijk te maken en het voorbereiden van de volledige inwissel baarheid der valuta's; het opstellen van een gemeenschappe lijk programma voor de ontwikkeling der Ze lijn er DE NIEUWE KOLENBONNEN Doe als honderden voor U en besluit: Ook wij naar: Brandstoffenhandel FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bg viaduct) TEL. 14164 en 13904 „Victo- (Adv.) (Alleen vert, van Seven Sisters rious" Wales Anthraciet). basisindustrieën in het gehele gebied en vooral voor de productie en afzet van de kolenmimen van West-Europa, voor de uitbreiding der electrische stroomproductie en rationalisatie \an de verkeersmiddelen; het gezamenlijk nemen van maatregelen voor het oprichten van een internationaal statuut voor de contröle en de ontwikke ling van de industrie in het Ruhrgebied; het zoveel mogelijk bevorderen van de bewegingsvrijheid der arbeidskrachten; het verschaffen van zo volledig mogelijke faciliteiten voor het vrije verkeer van toe risten en reizigers voor het gehele gebied van West-Europa; de verlaging en zo mogelijk de afschaf fing van douanerechten tussen de landen en het aanvaarden van een gemeenschap pelijk tarief, dat tegenover derden van toe passing zal zijn. In aansluiting hierop moeten binnen de Europese Unie worden tot stand gebracht: vrij kapitaalverkeer, teneinde het meest doelmatige gebruik van de geldbesparingen te verzekeren: volledige unificatie der va luta's; gecoördineerde begrotings- en cre- dietpolitïek; opheffing der dubbele belas ting en afschaffing van alle douane-hin derpalen voor de goederencirculatie binnen het gebied van de unie. (Adv.) Zoet winstje. De nettowinsten, die de Amrikaanse films in het jaar 1947 op -alle buitenlandse markten hebben gemaakt, wor den getaxeerd op 100.000.000 dollar tegen 188.000.000 in het daaraan voorafgaande jaar. Na de ronde De Beverwijkef maakt in Bergen op Zoom een lelijke val Krentenbrood kost een gulden De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat de prijs van krentenbrood wordt gesteld op 1 per brood van 800 gram en op 8 cent per bolletje van ten minste 50 gram. Het krentenbrood moet ten minste 20 pCt. krenten, rozijnen of sucade bevatten. De hoeveelheid aan de bakkers gedistribueerde krenten en rozijnen is betrekkelijk gering, zodat zij hun klanten slechts mondjesmaat van krentenbrood kunnen voorzien. Geen goede fruitoogst Deskundigen verwachten, mits geen nachtvorst optreedt, een goede oogst van kersen en pruimen. De bloei der peren was matig tot slecht in geheel Nederland. Men heeft dan ook voor deze fruitsoort geen grote verwachtingen. De bloei der goudreinetten, welke bomen ongeveer een kwart van de Nederlandse appelboomgaarden uitmaken, zal waar schijnlijk ongunstig zijn. Vroege soorten en sterappels staan er wat beter voor. De Zeeuwse fruittelers verwachten ech ter een goede oogst van appelen, een matige perenoogst en goede oogsten van bessen, pruimen en kersen. Van de aardbei, speciaal de vroege soorten, verwacht men een betrekkelijk kleine oogst. Wonderen der techniek Op de R.A.I.-tentoonstelling in Amster dam demonstreert de P.T.T. de „Mobili- foon", een telefooninstallatie, waarmede uit een rijdende auto gesprekken kunnen v/orden gevoerd. Terwijl de PTT-auto door de straten van Amsterdam reed, hebben de inzittenden een gesprek gevoerd met Curacao via de bestaande radiotelefonische verbinding. Het was even duidelijk als een gewoon stadsgesprek! De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 13 00. 18.00, 20.15 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Aubade. 8.45 Pianoconcert van Schumann. 9.15 Morgenwijding. 9.30 „De Moldau" van Smetana. 9.45 Arbeidsvitaminen 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Liederen van Brahms 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgelcon cert. 11.45 Voordracht. 12 00 Rumba en tango. 12 30 Weerbericht. 12.33 C. Sipkes over „Wilde bloemen". 12.43 Viool. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Pianosonate van Liszt. 15.00 Opera „La Gio- conda". 16.25 Beschouwing over het proces- Reuter. 16 40 De Schoolbel. 17.00 Muziek voor de jeugd. 17.30 Pianopotpourri. 18.00 Opening nationaal programma. 18.05 Fragmenten van de herdenkingsbijeenkomst in de Ridder zaal. 18.45 Toespraak namens de Oorlogs gravenstichting. 18.50 Concerto grosso no. 11 van Handel en symphonie no. 40 van Mozart. 19 25 Een koor zingt Valeriusliederen. 19.30 Reportages van de herdenking der gevalle nen. 20.00 Stilte. 20.02 Wilhelmus. 20.10 Mu zikale epiloog. 20.20 Koorzang. 20.45 Dr. P. H. Ritter: „Een licht in de duisternis". 21.00 Strijkorkest. 21.30 Theo Baylé zingt beroem de liederen. 22 05 Balletsuite van Handel. 22.15 Buitenlands overzicht. 22 30 De kwintet- spelers. 23.15 „Harold en Italië" van Berlioz. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00, 13.00, 17.45 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Pluk den dag. 9.00 Herhaling Lichtbaken. 9.35 Klassieke muziek. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Frans zaiagkoor. 10.30 Sohoolradio. 11.00 Sympho- nische muziek van Beethoven. 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Duetten van Mendelssohn. 32 00 Angelus. 12.03 Pianorecital door Sas Bunge. 12.30 Weerbericht 12.33 Vaudeville orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Vaudeville orkest 13.45 Uit het Boek der Boeken. 14.00 Slavische kamermuziek. 14.30 Meimaand- bloemenmaand. 15.00 Schoolradio. 15.30 Pla ten. 16.00 Ziekenbezoek. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Platen. 17.30 De wigwam. 18.00 Nationaal programma (zie Hilversum I). 20,20 Piano. 20.30 Luisterspel „Het Lied van Bemadette". 23.15 Lichte muziek. (Van een verslaggever) Arie Vooren is niet zo erg moe, zegt hij, na de ruim 1700 kilometer van „de Ronde", waarin hij als eerste Nederlander eindigde en de derde plaats, in het algemeen klasse ment bezette. Niet erg moe, maar hij heeft wel veel pijn. Die val in Bergen op Zoom over de spoor rails tijdens de étappe EindhovenVlissin- gen is hem niet in de koude rennerstrui gaan zitten: hij kan bijna niet meer staan en het voelt, alsof het ene been er „los bü hangt." In het kleine met vrienden gevulde bo venhuis aan de Acaciastraat in Beverwijk hebben we Vooren even opgezocht, nadat hij deze zware ropde van Nederland had uitgereden en ondanks de dove pijn in zijn heup is hij er trots op, te hebben kunnen bewijzen heus wel „étappe" te kunnen rij den, dwars tegen de mening van vele betweters in. „Daarom heb ik er ook geen moment over gepiekerd, om er mee uit te scheiden," ver zekert Arie, „en de volgende keer doe ik vast weer mee." Als het meest barbaarse gedeelte van de ronde is het stuk EindhovenVlissingen in zijn herinnering blijven hangen en dat niet alleen vanwege de val in Bergen op Zoom. maar vooral door de koude regen, die al die eindeloze kilometers lang de zwoegers tegen het vermoeide lijf plensde. „Als...-." „Als dat akkevietje met die spoorrails er niet geweest was" mijmert onze jonge, ma gere gastheer, „dan had ik een mooie kans op de eerste plaats gehad, want in de étappe HulstRotterdam heb ik een heel net figuur geslagen, al zeg ik het zelf." Lekke banden heeft Arie niet gehad. „Zowaar niet" zegt hij, „maar wel een dérailleur, die ik tijdens 't Limburgse - traject in de soep stampte." De sfeer onderweg was best. Maar Arie is toch wel een beetje nijdig over de „blok vorming" van Zwitsers, Luxemburgers en Belgen, die bijna de hele rit geprobeerd hebben de Nederlanders op het kantje van onsportiviteit af, dwars te zitten. Overigens niets dan lof uit Arie's mond. Schellingerhout leende hem in Bergen op Zoom, toen het pedaal van Vooren's kar retje kapot bleek te zijn, spontaan het zijne en de verzorging was overal prima. Overdl, Net ^ls het enthousiasme. „Ze hebben me in Haarlem zowat uitgekleed," vertelt de renner. De Tour de France is van Arie's verlang lijstje geschrapt na de ervaring van ver leden jaar, maar als hij vergelijken gaat; blijken de 1700 kilometers van de „Tour des Pays-Bas" er qua zwaarte wel tegen op te kunnen wegen. Wat vooral door het soms hondse weer kwam, dat de deelnemers geen droge draad aan het lijf gunde. Vanavond wordt de Zaanse ploeg met OP DE NATIONALE fEESTDAG: De „arbeiderskern", de vertegenwoor diging van de arbeiders, werkzaam bij de Hoogovens, heeft in een vergadering, welke in het restaurant van Walserij Oost plaats had, een motie aangenomen, luidende: „De vertegenwoordiging der arbeiders, in vergadering bijeen, gehoord hebbende de uiteenzetting van haar voorzitter over de bespreking, welke de „Kernraad" op 23 April 1948 met de directie der K.N.H.S. en nevenbedrijven had, besluiten ter kennis van de regering, de „Stichting van de Ar beid", de vakcentrales, de directie der K. N. H. S. en de arbeiders, werkzaam aan dit bedrijf te brengen, dat zij met klem protesteren tegen de van regeringswege ge decreteerde wijze Van herdenking der be vrijding op 5 Mei 1948, waarbij de werkers in de bedrijven normaal moeten werken tot 4 uur n.m. Zij kan met deze beslissing niet accoord gaan en zal als protest tegen dit besluit de arbeiders die zij ver tegenwoordigt, opwekken tot een protestactie van één uur op alle ploe gen. welke werken op 5 Mei van 0 tot 24 uur. Zij vragen daarbij de arbeiders, welke op 5 Mei na 16 uur werken, de extra ver diensten, voortvloeiende uit de extra betaling met 100% van 5 Mei 4 uur n.m. tot middernacht, beschikbaar te stellen voor de nagelaten betrekkingen der oor logsslachtoffers van het bedrijf". In een toelichting op deze motie'wordt gezegd, dat de kern vorig jaar het perso neel heeft opgewekt, om op. de öe Mei demonstratief door te werken, als protest tegen de van regeringswege genomen be slissing, waardoor%en alleen op een „snip perdag" vrij kon nemen. De vertegenwoordiging heeft de vakor ganisaties gè'vraagd, te trachten om de 5e Mei 1948 tot Nationale Feestdag te ver heffen, waarbij men met behoud van loon „vrij af" zou zijn. Doodstraf geëist tegen Betje Wehrv De advocaat-fiscaaï bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam heeft tegen de rein voor anti-tankgeschut te gaan gebrui- Aangezien de arbeiders in dagdienst net werk normaal om 16.15 uur beëindigen, be ëindigt men, ter ere van de Nationale Feestdag het werk dus slechts 15 minuten eerder. Na verscheidene mondelinge en schrif telijke protesten door de „Vertegenwoor diging" gedaan, besloot .men, dat een daad zoals in de motie is voorgesteld moest vol gen. De nachtdienst zal haar sitdown- staking houden op 5 Mei van 1 tot 2 uur, de dag- en ochtenddienst van 9 tot 10 uur en de middagdienst van 5 tot 6 uur. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Katholieke Metaalbewerkersbond ,.St. Eloy", afdeling IJmuiden, de leden aange raden, niet op de stakingsoproep in te gaan. Geen der drie samenwerkende organisaties der metaalbewerkers plaatst zich achter deze actie. Het marinebeleid te Londen De Buitengewone Algemene' Rekenka mer te Londen heeft onlangs in haar ver slag aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat in 1941 door de toenmalige minister van Marine aan een drietal hoge marine officieren persoonlijke toelagen werden toegekend van respectievelijk 30, 30 en 40 Pond Sterling per maand. Voorts werd er aanmerking op gemaakt, dat deze minister gedurende enige tijd in een huis heeft ge woond, dat van rijkswege werd betaald. De Commissie voor de Rijksuitgaven van de Tweede Kamer heeft naar deze ver wijten een onderzoek ingesteld en ver klaard dat zij het gebeurde, gezien de bui tengewoon moeilijke omstandigheden in die tijd, niet anders dan billijken kan. Militair oefenterrein op Schiermonnikoog Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Haken betreffende de plannen om het eiland Schiermonnikoog te gaan ge bruiken als oefenterrein voor anti-tank geschut heeft de minister van Orlog ge antwoord, dat het juist is. dat er plannen bestaan om Schiermonnikoog als oefenter- Arie Vooren. Arie Vooren op het ereplaatsje gehuldigd in Zaandam. Arie had er gisteravond kenne lijk geen overweldigende zin aan, maar een nachtrust zonder visioenen van eindelozo wegen en even eindeloze regen zal hem allicht wat hebben opgemonterd. In het De Mirandabad te Amsterdam is ter nagedachtenis van de vroegere wethouder van Amsterdam S. R. de Miranda een bron zen plaquette onthuld. Wethouder De Mi randa werd in 1942 in het concentratiekamp Amersfoort door de Duitsers vermoord. 27-jarige Betje Wehry uit Amsterdam die ervan heschuldigd wordt cfe persoonsbe wijscentrale van de groep „Badriaans" te hebben verraden, de doodstraf geëist. Op 1 November en 6 December van het vorig jaar was deze zaak reeds behandeld, maar beide keren aangehouden. Gehoopt werd in de tussentijd Dries Riphagen, die tijdens de bezetting voor het Deviezen- schutz Kommando werkte te arresteren. Riphagen heeft zich na de bevrijding in Spanje opgehouden maax thans de wijk genomen naar Argentinië. De veVdachte heeft ten nauwste met hem samengewerkt. Te veel voorkeur voor sigaretten Vraag en aanbod op de sigarettenmarkt zijn op het ogenblik niet met elkaar in overeenstemming. De productie van siga retten en kerftabak is, in rantsoenen be rekend, ev.en groot. De vraag naar siga retten is evenwel groter, dan die naar shag, rooktabak en pruimtabak. Daardoor zijn grote voorraden kerftabak bij groot- en kleinhandel ontstaan. De vakgroep Détail- handel in Tabak en Tabaksfabrikanten is thans een actie begonnen om het rokend publiek te bewegen niet uitsluitend siga retten op de bonnen te kopen. Dr W Prick, Bisschop Nelis. Uit. geverij Het Spectrum, Utrecht. Cornells Frans Nelis was de laatste bij. schop van Antwerpen, tegen het eind de 15e'eeuw Dr Prick vertelt de geschieden* van het bisdom van zijn oprichting in 15| af in 't kort, en dan. uitvoeriger, geeft hi een indruk van het leven van bisschop Nelij waartoe twee uitvoerige vroegere studie hem de kennis hebben verschaft. Zijn be'* kenis voor de Nederlandse kerkgeschiedeoj (Batavia Sacra. Hoofdstukken uit de Vader landse Kerkgeschiedenis, heet de seri. waarvan dit het vierde deeltje is) ontleentd> bisschop aan zijn zorg voor de Generaliteit!, landen in Brabant, die onder zijn episcopag ressorteerden. Maar ook onderscheidde hj zich als bestrijder van Jozef U's ingrijpen ij de Katholieke kerk en door zijn sociale act viteit. Dat de indruk, die men van dit alia uit het boekje overhoudt, niet zeer sterk* kan men voornamelijk wijten aan de schrijj trant, meer verwant aan die van het doodj bericht dan aan die van de levensbeschrij ving: te lovend om beoordelend te kunne zijn, zonder nadruk op omstandigheden g drijfveren. Het enthousiasme van de schrijve heeft vrij baan en wordt bisschop Nelis nie onverdiend geprezen, dan zou men toch graj de gronden ervoor wat helderder zien aa& gegeven. Nu-wordt men slechts in zijn over tuiging gesterkt, dat het schoon is als eej bisschop zijn taak voortreffelijk vervult Ei de deeltjes van deze serie zijn keurig uit gegeven. S. M. en n zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw In gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTERS LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en, stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. ken. De minister verklaart, dat het wegens veiligheidseisen niet mogelijk is op de thans in Nederland aanwezige oefen- en schiettereinen schietoefeningen te houden met de oorlogsprojectielen van het pantser- afweergeschut De bezwaren verbonden aan het inrichten van een schietterrein zullen overal elders in Nederland groter ziin dan op het eiland Schiermonnikoog. Voor het houden van schietoefeningen met pantserdoelartillerie zal kunnen worden volstaan met het onveilig verklaren _van de Oostelijke helft van het eiland gedu rende enkele dagen in de laatste week van een zestal maanden, verdeeld over het ge hele jaar. Hierdoor zal het Westelijk ge deelte van het eiland ook tijdens de schiet oefeningen volledig voor recreatie beschik baar blijven. Het Oostelijk gedeelte zal slechts gedurende een relatief gering aan tal dagen ontoegankelijk zijn. De schade, aan de vogelwereld berokkend, zal tof een minimum beperkt blijven, aangezien in hoofdzaak geschoten zal worden met niet springende pantserprojectielen. Opgericht is de „Stichting Spaarpro- paganda", door de Nederlandse Spaarbank- bond. Deze stichting heeft tot taak de ge meenschappelijke propaganda der niet-com- merciële spaarbanken te organiseren en de samenwerking van deze spaarbanken op het gebied van de propaganda te bevorderen. l s enig PRIJS 22 CT. Zet uw luidspreker voor het raan De Bond van Oud-illegale Werkers roep de burgerij op morgenavond tegen ach uur de luidsprekers voor het geopend raam te plaatsen, opdat overal het hoorn- signaal van de Waalsdorpervlakte, dat twee minuten algehele stilte ter herden king van de gevallenen zal aankondigt! Vlaggen halfstt De Commissie Nationale Herdenkit 1940-'45 verzoekt de bevolking op morge 4 Mei om 18 uur, ter herdenking van om en de geallieerde gevallenen in de oorlc de vlaggen halfstok uit te steken. Métro functioneert op lialve kracht Volgens een officiële verklaring rijd op het ogenblik de helft van de Parijs ondergrondse treinen. Eerst gisteren det zich de volle betekenis van de staking gt voelen, daar het vakverbond zijn lede had opgewekt voor de eerste Mei de tra nen frequenter te laten rijden naar punten waar demonstraties werden gehouden. De reizigers staan in queue en moete soms 80 minuten wèohten. Boven d grond kunnen de bussen het vervoer nau welijks verwerken. De bij het door com munisten bestuurde algemeen vakverbon (CGT) aangesloten vakverenigingslede zijn niet in staking. Dit vakverbond verklaarde, dat zij leden zouden blijven werken „zo lang mogelijkheden voor overeenstemming be staan". In de mededeling, die sommige vak verenigingskringen heeft verrast, wordt ge zegd, dat er een „verbetering der voor waarden" was gekomen sedert een decree! betreffende herklassificatie in April. In tussen handhaaft de stakende vakvereni ging haar eisen voor meer betaling. Landdag van „Nieuwe Koers" Donderdag 6 Mei houdt de Democrati- sche-Socialistische Jongeren Vereniging „Nieuwe Koers" een landdag in het open lucht theater, op de Klinkenberg bij Ede. Als sprekers zullen optreden prof. dr. W. Banning en Eibert Meester. Er worden 3000 jongeren uit alle delen van het land verwacht voor deze meeting, die bedoeld is als een demonstratie voor geestelijke vrijheid en sociale rechtvaardigheid. Prins Bernhard reikte onderscheidingen uit Op het promenadedek van de „Oranje fontein" die aan de Javakade in de Am sterdamse hhven is gemeerd, heeft Prins Bernhard Zaterdag onderscheidingen uit gereikt aan 34 militairen van de Konink lijke Marine, het Koninklijk Nederlands Indische Leger en leden van de koopvaar dij. Een hunner de gezagvoerder ter koop vaardij A. Romijn ontving de onderschei dingstekenen van de Militaire Willems orde. Gezagvoerder Romijn ontving deze onderscheiding voor zijit houding tijdens een aanval van duikboten en vliegtuigen op het m.s. ,-,Aagtekerk", dat in Januari 1942 op weg was van Glasgow naar Suez. Door uitnemend te manoeuvreren wist hij de vliegtuigaanval af te slaan en de duik boot te vernietigen. Als gezagvoerder van hetzelfde schip gedroeg hij zich op 14 Juni van datzelfde jaar eveneens voorbeeldig, toen de „Aagtekerk" door een luchtbom bardement in brand geraakte. Bij deze actie werd gezagvoerder Romijn ernstig gewond. De derde en laatste overspanning van de brug bij Keizersveer is op de pijlers ge plaatst. WIE WIL EEN JAAR IN AMERIKA OP SCHOOL? De American Field Service te New York, in samenwerking met het National Preparatory School Committee en het In stitute of International Education, stelt een aantal jongens en meisjes, leerlingen van scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, in de leeftijd van 15 tot en met llf jaar uit andere landen in de gelegenheid gedurende het cursusjaar 1948- 1949 het onderwijs aan Amerikaanse scho len voor middelbaar onderwijs te volgen. Ook voor Nederland zijn enige plaatsen be schikbaar gesteld, zowel voor openbare als bijzondere scholen. De -kosten van het -verblijf in Amerika, ook gedurende de schoolvacanties, zullen door de American Field Service worden gedragen, die van heen- en terugreis ko men voor rekening van de belanghebben den. Gegadigden dienen zich schriftelijk vóór Dinsdag 11 Mei 1948 op te geven bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, afdeling V.H.M.O., Prin- sessegracht 15, 's-Gravenhage. Een 20-jarige jongeman uit Deurne wil de een gevonden handgranaat demonteren. Het projectiel ontplofte en een scherf trof de onvoorzichtige in het hart, waardoor hij op slag dood was. 11. „Ik heb het Oog van Mug weer terug, i meneer Stapper" zei Panda. „Wdt?" riep de secretaris van het Oosterse Genootschap. Hij staarde met grote ogen naar het kistje onder Panda's arm en begon toen opge wonden tn het rond te dansen. „Geweldig!" riep hij. „Bewonderenswaardig.' Dat is knap!" Och ja!" zei Panda bescheiden. MIk heb geluk gehad. Nu moeten we maar gauw naar het schip gaan, want ik denk zo,, dat de dief het er niet bij laat zitten!" Voorlopig had de dief het echter te druk met de Chinees. „Eerwaardige vreemdeling gelieve mij het Oog van Mug terug te geven!" zei de Chinees beleefd, maar drei- zei de Chinees, „daarna heeft Uw bediende hem echter terug genomen. De grap is aar dig, doch ik, nietswaardige, vind er niets aan! Geef de steen terug!" „Ik heb geen oog en geen bediende!" zei Joris ongedul dig. Ik heb Uw steen niet terug laten gend. „Ik heb geen Oog meer, goede stelen! En nu heb ik geen tijd meer, het vriend!" zei Joris verwonderd„Ik heb hetspijt me!" Hij duwde de Oosterling opzij en kleinood aan U verkocht!" „Inderdaad", 1 stapte zijn kamer binnen. Een nieuwe „Slamat" van stapel gelopen Van de werf der Rotterdamse Droogdok Maatschappij is Zaterdag het voor de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd gebouwde m.s. „Slamat" te water gelaten. De „Slamat" is van het z.g. „Bantam"- type, waartoe ook de „Garoet", de „Lang- koeas", de „Blitar" en de „Mataram" gaan behoren, die eveneens bij Nederlandse werven zijn besteld en voor het grootste deel nog dit jaar gereed zullen komen. Deze eerste vier schepen dragen namen, overgenomen van hun voorgangers, die tij dens de oorlog in de grond werden ge boord. Op de nieuwe schepen van dezelfde naam zal een gedenkplaat met alle namen der omgekomenen worden aangebracht. Als gezagvoerder van de „Slamat" aangewezen kapitein J. D. Jibben van de „Indrapoera". De „Slamat" is een dubbelschroefmotor- schip, dat wordt voortbewogen door twee Dieselmotoren,'die een kracht ontwikkelen van 4000 pk. De hoofdafmetingen van het schip zijn: lengte over alles 158 m., breed te 20 m., hoogte tot bovendek 12V2 m- draagvermogen ongeveer 12.000 ton, snel heid 16 mijl. Voor en achter de motorkamer zijn tanks gebouwd, ingericht voor het vervoer van circa 4000 ton eetbare olie. Koel- en vries- kamers, die zich in het tussendek bevin den, hebben een totale inhoud van 2500 kublieke voet. Voor de passagiers komen er 11 éénper soons en 12 tweepersoonshutten. Het schip is uitgerust met alle moderne navigatiemiddelen. De scheepsschroeven zullen 8100 k.g. per stuk wegen. De kosten van het schip worden geraamd op 9 a 10 millioen. Het ligt in de bedoeling de „Sla mat" in Augustus in de vaart te brengen. RECEPTIE IN KALIOERANG Ook te Kalioerang werd, in het gebouw van het secretariaat der Neder landse delegatie, de verjaardag van prinses Juliana herdacht. Gastheren waren de ge delegeerden van het opperbestuur, de he ren Neher en Van Vredenburch. Precies om 18.30 speelde Radio-Batavia het Wil helmus, speciaal voor de te Kalioerang verblijvende Nederlanders. Na het spelen van het Wilhelmus werd een dronk op de prinses'uitgebracht en sprak de heer Neher een kort woord tot de verzamelden. Hij stelde voor namens alle Nederlanders te Kalioerang aan prinses Juliana een tele gram van gelukwens te zenden. Van republikeinse 'zijde werd geen blijk van belangstelling gegeven. ONAANGENAME ONTDEKKING Gedurende 'de afwezigheid van de be woners werd in een perceel aan de J. 1 Coenstraat te IJmuiden ingebroken. Bij d thuiskomst van de bewoners kon woxdei vastgesteld dat een bedrag aan geld wer vermist. Twee deuren. De Amerikaanse senate Glenn Taylor, candidaat van de part van Wallace voor't vice-presidentschap is Zaterdagavond te Birmingham (Ala barna) gearresteerd, daar hij het ge bouw, waar hij een redevoering vod het congres van neger jeugd zou houden via de ingtng voor negers was binnen gekomen in plaats van via de ingan voor blanken, ondanks het feit, dat di politie hem eerit gewaarschuwd had De politie beeft een borgtocht van 30f dollar geaccepteerd. Onbekenden. Militaire bewaking heeft eec uur lang tegen onbekende aanvaller streden bij de munitiefabriek Tjinp i! de buurt van Spoleto in Midden-ïpïltè Later zijn drie personen gearresteerd In Novate Milanese bij Milaan is eer militaire schildwacht nabij een kruit magazijn gewond geraakt, toen onbe kend gebleven personen uit een auti op hem vuurden. Brood. De Britse gewestelijke commissi ris, brigade-generaal Lingham, heef medegedeeld, dat het broodrantsoen ii Nedersaksen verhoogd is met driedui zend gram per maand, waardoor hel op hetzelfde niveau komt als dat in di andere Westduitse staten. Hiermee i voldaan aan e eneis der 40.000 staker in de metaalindustrie^ die met stakin dreigden. Wangedrag. Het hoofd van de Sovjet informatiedienst in Duitsland, kolone Serge Toelpanof, heeft voor de Ber lijnse radio gezegd dat Berlijn is ver overd door het Sovjet-leger en no steeds in het centrum van de Sovjet zóne ligt. Daarom, zo ging hij verdei staat het onder de beslissende invloei van het Sovjet-bestuur. Moeilijkhedei ontstaan volgens hem slechts, indie „Duitse en buitenlandse intriganten pogen de hoofdstad te verdelen. Toe! panof maakte voorts melding van „wan gedrag" van Sovjet-soldaten na de vt van Berlijn. Hij schreef deze misdra gingen toe aan „ten top gestegen woed over het feit, dat zij de stad over d lijken van vele duizenden gevallen ki meraden moesten binnentreden".

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2