De goedkoopste wagen Haarlemse democratische socialisten vierden de Eerste Mei Kathedraal tot Basiliek verheven Internationaal muziekfeest ten einde Slechts tot en> met Donderdag a.s. Chevrolet - Buick MAANDAG 3 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Mei-rede door ProfSchermerhom „Sterft, gij oude vormen en gedachten", zongen Zaterdagmiddag de Haarlemse democratische socialisten, in de Gemeente lijke Concertzaal bijeen, de oud-minister president prof. ir. W. Schermerhom spon taan toe. toen deze onder ovaties het podium betrad om de Mei-rede uit t« spreken. Professor Schermerhom zette uiteen dat het Meifeest twee elementen bevat: ener zijds het feest van de arbeid, zoals dat tegenwoordig ook door onze Katholieke landgenoten gevierd wordt, anderzijds wijst het naar een toekomstige, ideale wereld orde. Deze strijd op twee fronten, voor het leven van alle dag en voor dat in de toekomst, is eigenlijk altijd het kenmerk van het socialisme geweest. Dit dualisme komt ook tot uiting in de Meileuzen van dit jaar: Wereldvrede, bedrijfsdemocratie en bestaanszekerheid, drie woorden die in de plaats zijn gekomen van de eis van een acht nrige 'werkdag van 1889. Spre kende o'jer de ontwikkeling van het ogen blik, herinnerde prof. Schermerhom er aan. dat de huidige regering een sterke socialistische inslag bezit. Er was een tijd. tiat Colijn over het Plan van de Arbeid zei: „Een goed plan. jammer, dat er geen geld voor is", hoewel een vermogensheffing van één tot twee procent voldoende was ge weest. Over de ouderdoms- en andere sociale voorzieningen behoef ik niet eens te spreken, aldus de redenaar, doch menig een vergeet hoe Nederland eruit zou zien indien evenals voor de oorlog een politiek gevoerd zou worden van „God voor ons allen en de duivel hale de achterblijvers". Velen vrezen de toekomst, omdat zij angst hebben voor een herhaling van crisis en ■werkloosheid. In de socialistische samen leving staat de productie in dienst der ge meenschap en kunnen de werkers van een plaats verzekerd zijn waarop zij die dien sten kunnen bewijzen. De ordening van de voortbrenging is evenwel niet alleen een taak van de overheid. Ondernemers en arbeiders hebben aan één tafel de richt lijnen zowel economisch als sociaal te trekken die gelden voor de opbouw van het productie-apparaat. Ook in Nederland zal het tot een rechtsorde van de arbeid moeten komen, waarin de werkende mens volledig tot gelding komt en geen voor werp van willekeur en machtswellust meer is. Niet in één gelid In Oost-Europa bestaat wel een zekere mate van medezeggenschap maar als nriis daarvoor heeft men de politieke vrijheid om hals gebracht. De vrees voor het ge brek is er vervangen door de vrees voor de terreur. Democratie zonder bestaans zekerheid is echter onhoudbaar en wezen; lijke vrijheid alleen mogelijk zonder vrees voor gebrek. Daarom scharen wij ons niet in één eelid met conservatisme en reactie. Juist omdat de mens egoïst is hebben we ons te verzetten tegen de orde waarin het egoïsme de enige drijfkracht is. Professor Schermerhom eindigde zijn Mei-rede met op te merken dat deze beide idealen: op korte termijn de bestaanszeker heid. op lange termijn de wereldvrede, in het democratisch socialisme hun belicha ming vinden. De biieenkomst werd opgeluisterd door de arbeidersmuziekvereniging „Excelsior" en de „Stem des Volks". Mei-optocht Na afloop werrl op de Oude Groenmarkt de Mei-stoet, geformeerd. Vele honderden trokken, begeleid door de muziekcorpsen Excelsior" en „Vooruitgang" en onder het Meevoeren van spandoeken met de drie Mei-leuzen en de vlaggen der aangesloten organisaties door Haarlem-Oost. Professor Schermerhorn en wethouder Geluk liepen mee in de stoet, evenals het Mei-comité. On het Kalfie werd het geheel in carré op gesteld en snrak do voorzitter van het Mei-comité, de heer W. F. Happé, een slot woord. Lekenspel „Feest en bezinning" Het Meifeest van de Partij van de Ar beid eh aanverwante organisaties is Za terdagavond in de Gemeenteliike Concert zaal besloten met. de vertoning van het lekenspel „Feest en Bezinning", ontwornen en in eerste instantie geregisseerd door Gcrrit Lindenberg. geschreven door Wil lem van Iependaal. De opvoering werd grotendeels voorbereid onder toezicht van de leider van de Culturele Sportbond, de hem- Harry StaDel. Veel meer dan een reeks vlakke en tamelijk onsamenhangende illustraties van het verkiezingsprogramma heeft men niet te zien gekregen. Met enige goede wil zou men kunnen spreken van een tendentieus declamatorium. afge\yisseld door spel. mu ziek en dans doch door het nadrukkeliïk Inlassen van een politieke redevoering kreeg het geheel eerder het karakter van een buitengewone vergadering ter onder steuning van de eis, die in kapitale letters Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 1 Mei 1948 BEVALLEN van een soon: 30 April. C. M. van der Velde—Kuchlcr; E. M. SmitsMar- chand; J. van den Klinkenbergvan Dijk: A. de Groot—Ammerlaan; E. M. H. Havermans Koop: E M. W. van BerkelDaerden. BEVALLEN van een dochter: 30 April, G. H. de JongKruse; H. J. MuddeMedem- blik: A. M. A. van der WouwHommer; 1 Mei. F. D. Ruth—Nieuwdorp. OVERLEDEN: 29 April, G. van Damme— van Zonneveld. 63 j.. Sterrebosstraat; A. van Bakel, 2 d., Kamperlaan. door z'n levensduur: CHEVROLET! VAN LENT - HEEMSTEDE TEL. 28810 Agenda voor Haarlem MAANDAG 3 MEI Grote Kerk: „Ereschuld en dankbaarheid", herdenk.ngsdienst. 8 uur. Spaarne: „Vergel ding". 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Dageraad". 18 j.. 2.00. 4.30. 7.00 en 9 15 uur. Rembrandt: „Dolly Sisters". 18 j., 2 00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Onderwereld". 18 j.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De beste jaren van ons leven". !4 j 230 en 7.30 uur. City: ..De dictator". 18 j 2.00. 4.15. 6.45 en 9 15 uur DINSDAG 4 MEI. Bioscopen: Middagvoorstellingen. op het toneel werd gespeld: medezeggen schap. De door laaiende overtuiging bezielde voordracht van de tekst verdient eerlijke bewondering. Vooral de vrouwenstem smeedde in het vuur van haar geestdrift momenten van waarachtige schoonheid uit de verkondigde ideologische waarheden, Verder moeten geprezen worden de kleu rige, vereenvoudigde volksdansen en de symbolische bestrijding van de zwarte handel. Hetgeen de afwerking van de meeste onderdelen te wensen over liet, v- erd overigens goed gemaakt door enthou siaste toewijding. De declamatie van de rouwdragende vrouwen mag bij de eer volle vermeldingen niet vergeten woeden. De heer P. M. van Noorden, bestuurder van het N.V.V. bracht de moraal van het spel onder woorden. Medezeggenschap, dat wil zeggen democratisering van het be drijfsleven, is de belangrijkste stap tot een socialistisch geleide economie, die volgens spreker niet tot het eigen land beperkt moet blijven doch evenzeer het internatio nale ruilverkeer dient te omvatten en te regelen. Daarnaast eiste deze spreker medezeggenschap op sociaal gebied ter versterking van de bestaanszekerheid. De maatregelen van minister Drees ter ver betering van de ziektewet eri de zorg voor ouden van dagen, noemde hij baanbrekende daden, mogelijk gemaakt dank zij de ge organiseerde kracht en wil van de socialis tische kiezers. Het moet echter, aldus spreker, zover komen dat het bestaan ver zekerd is van de wieg tot het graf. D. K. Opgewekte Mei-viering te Bloemendaal In groten getale kwamen Zaterdag avond de belangstellenden naar het met rode tulpen versierde Jeugdhuis aan de Donkerelaan, waar de afdeling Bloemen daal van de Partij van de Arbeid het feest van de eerste Mei heeft gevierd. Vóór de pauze werd een programma af gewerkt van zang, dans en declamatie. De Meirede werd uitgesproken door de heer J. van Driel uit Rotterdam, die sprak over „Onze Opdracht". Over de internationale toestand zeide spr., dat men zich nóch door Amerika nóch door Rusland de wet zou laten stellen. Samenwerking is echter het beste medicijn voor deze zieke wereld en ieder moet zich goed van zijn plicht bewust zijn: te strij den voor vrede en gerechtigheid, opdat onze kindeVen behoed kunnen worden voor de ontlading van een nieuwe wereldbrand. Evert Vermeer sprak te Heemstede Tijdens de Mei-viering van de afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid sprak het Tweede-Kamerlid Evert Ver meer de Mei-rede uit. „Het is een grote gedachte te weten dat op dit ogenblik honderdduizenden socialis ten over de gehele wereld bijeen zijn om het Meifeest te vieren. Velen onder hen vragen zich af of zij zich na de bevrijding aan een illusie hebben overgegeven". Toch waarschuwde spreker tegen de ge dachte dat een derde wereldoorlog onont koombaar zou zijn. In deze wankele wereld hebben wij onze Mei-leuzen uit te dragen. Sommigen in ons land prijzen het herstel van „het vrije spel der maatschappelijke krachten" aan en vergeten in welk een toe stand Nederland zich in 1940 bevond. Naast een geweldige vlucht van techniek en wetenschap werden millioenen op aarde met nood en ellende geslagen door de mate loosheid van hét kapitalisme. Aan de andere zijde staan de profeten van de volksdemocratie, die menen dat het Ne- derlarwlse volk zijn geestelijke vrijheid voor een grotere welvaart moet verkopen. Wij weten, aldus spreker, dat wij onze ge dachten weer moeten laten uitgaan naar hen die zuchten in kerker en concentratie kamp, of zij nu behoren tot de democra tische socialisten of tot andere partijen. Een anti-comnunistisch front is even wel niet voldoende. Slechts een vooruit strevende politiek kan het communisme verslaan. Wij staan echter voor een terug val naar oude verhoudingen, waardoor in vele gezinnen het spookbeeld der voor oorlogse ellende weer opdoemt. Juist daar door heerst een grote teleurstelling in ons land. Daarom is op dit Meifeest de leuze „Bestaanszekerheid" weer aangeheven. In het kapitalisme heerst slechts de zekerheid van de bestaansonzekerheid. Omdat de eis van bestaanszekerheid in het kapitalisme niet is te verwezenlijken luidt de tweede leuze: Bedrijfsdemocratie. Deze tweè zijn de voorwaarden voor de verwerkelijking van de derde leuze: Wereldvrede. In deze strijd voor een vreedzame toekomst moe ten de democratische socialisten de moto rische kracht zijn. De bijeenkomst werd opgeluisterd door declamatie van mevrouw Flameling en door de arbeiders-mandolineclub „Excel sior" uit Velsen. De heer H. Disselkoen sprak een inleidend en een slotwoord. Krans van de Koningin bij het monument te Heemstede Namens de Koningin zal haar adjudant, kapitein J. Chr. Buhrmann, een krans leg gen bij het monument van de gevallenen dat morgen te Heemstede onthuld wordt. SCHEEPVAART K. N. S. M. Deo Duce, 30 April van Ko- pehagen naar Agjjhus. Maas. 29 April van Lissabon naar Trinidad. Odysseus. 30 April van Rotterdam naar Casablanca. Theseus. 29 April van Gibraltar naar Malaga. Titus. 30 April te Tanger van Rotterdam naar Oran. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Bloem fontein. 30 April te East Londen van Port Elisabeth en gaat naar Durban. Nijkerk. 30 April te Port Elisabeth van East Londen naar Kaapstad HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Congo- stroom, 28 April van Lobito naar Rcdonde wordt terugverwacht in Lobito op I Mei. La- renberg, 30 April van Freetown vertrokken naar Amsterdam. Nigerstroom. 30 April van Bordeaux naar Dakar. MIJ. NEDERLAND - Borneo. 27 April te Colombo van Soerabaja naar Basra. Java, 29 April te Port Lincoln van Port Pirie naar Fremantle. Tawali. 1 Mei te Amsterdam van Antwerpen. Rondo. 30 April v. Philadelphia naar New York Sumatra. 30 ApTil te Port Said van New York naar Alexandrië. OCEAAN. Astyanax, 30 April v. IJmui- den naar Batavia Glenapp. 29 April Gibral tar gepasseerd naar Rotterdam Telemachus. 29 April te Penang naar Shanghai. K P M Bakongan. 30 April van Port Said naar Batavia. Karaton, 29 April van Suez naar Batavia. Dc Paus heeft aan de St. Bavokathedraal te Haarlem de titel verleend van Basiliek Nederland had tot nu toe zes Basilieken, namelijk te Sittard, Oudenbosch, 's-Herto- genbosch, Maastricht, Hulst en Laren, ech ter nog geen in het bisdom Haarlem. Aan deze zeldzame eretitel, die alleen verleend w.ordt aan kerken, die aan zekere normen van uiterlijke schoonheid voldoen, zijn bepaalde liturgische voorrechten ver bonden. De Basilieken (Basilica betekent oor spronkelijk Koningshuis) worden onder scheiden in Maiores en Minores. Tot de eerste behoren slechts de Sint Jan van Lateramen, de St. Pieter, de St. Paulus en de St. Maria Maggiori, alle te Rome. Ook de kerk te Assissi aan Franciscus toege wijd, wordt er toe gerekend. In andere landen behoren tot de minores de kerken te Kevelaer, Lourdes, Brugge en de Sacré-Coeur te Parijs. De mededeling over de Basiliek deed mgr. F. Filbry Zondagavond tijdens het lof, dat de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers celebreerde. De deken van Am sterdam, mgr. J. v. d. Burg, hield de pre dicate. Des morgens had mgr. P. Giobbe, Pause lijk Internuntius, een hoogmis opgedragen in tegenwoordigheid van vele gelovigen. Mgr. J. P. Huibers en mgr. W. Bouter, bis schop van Nellore, waren in de Kathedraal aanwezig. De kerk was op prachtige wijze versierd door de Katholieke Land- en Tuinbouw- bond. Tijdens een bijeenkomst in de middag uren is namens de Aartsbroederschap van de Heilige Familie een geschenk van f 4000 aangeboden, dat bestemd zal worden voor een kunstzinnige versiering van de kerk. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag is er gelegenheid tot het afhalen van distributiebescheiden te: Haarlem: W tot en met We. Zandvoort: V tot en met Z. Bennebroek: K tot en met O. GEEN FRANSE TROEPEN NAAR PALESTINA De Franse minister van Buitenlandse Zaken, George Bidault, heeft voor de com missie voor buitenlandse aangelegenheden van de Nationale Vergadering verklaard, dat er geen sprake was van zending van Franse troepen naar Palestina. Frankrijk zal de beslissingen van de UNO afwach ten. CONFERENTIE TE BOGOTA GEëINDIGD. De pan-Amerikaanse conferentie te Bo gota heeft Zondagmiddag officieel haar werkzaamheden besloten. De volgende zitting der conferentie zal in 1953 te Caracas in Venezuela worden ge houden. Engels corps won Wereldbloembollenbeker Zondagavond verklonken de laatste ko perklanken in de immense Hobaho-zaal, die tot de nok toe was gevuld met een duizendkoppig publiek. Daarmee was het eerste internationaal concours voor har monie en fanfarecorpsen, dat iy Nederland gehouden werd, ten einde. Zaterdag en Zondag, de laatste concours- dagen, kenmerkten zich door een sterk getalsoverwicht der spelers van beneden de Moerdijk. Zes Belgische corpsen verscheidene verenigingen uit het Zuiden van ons land waren opgekomen om hun krachten te meten. In tegenstelling daar mede waren de leden van het LKAB-mu- sikkorps uit Narvik (Noorwegen) twee duizend kilometer ver uit het hoogste Noorden gekomen. Ze kregen dan ook een zilveren lauwerkrans, uitgeloofd voor het corps dat het verst gekomen was. Ook op de laatste twee concoursdagen stond hetgeen geboden werd op hoog peil. Verschillende corpsen verwierven de bij zondere lof van de jury. Een gedeelte van het concours is door PCJ-Hilversum naar Indië uitgezonden. Tijdens de erewedstrijd welke Zaterdag plaats had, bood een der dames van het Noorse corps aan de echtgenote van de Burgemeester van Hillegom bloemen aan, als dank voor de gastvrijheid. Des mid dags was de Noorse gezant bij het concert van zijn landgenoten tegenwoordig ge weest. Zondagavond kon er geen muis meer in de geweldige Hobaho-hal toen de bekro ningen werden bekend gemaakt. Het bleek dat het superieure fanfare-corps van de Fairey Aviation-Works Band te Stockport (Eng.) onder leiding van Harry Mortimer de grote Wereld-Bloembollenbeker in de wacht had gesleept, zomede bronzen pla quettes uitgeloof.d door Prinses Juliana en Prins Bernhard. Dit corps stond in de af deling Fanfare bovenaan en wist het hoog ste aantal punten te behalen. Onmiddellijk hierop volgde Apollo uit Zaandijk. Na afloop van het concert dankte de lei der van het werkcomité de heer L. J. Kappert allen die hun medewerking'had den verleend en sprak de wens uit, dat het plan tot een internationale federatie wer kelijkheid mocht wor.den. Tenslotte sprak de voorzitter van de Harmoniekapel, de heer J. Vastenouw, woorden van dank aan de heer Kappert voor zijn onvermoeide werkzaamheid. Noren vertrokken. Maandagmorgen zijn, uitgeleid met mu ziek door de Hillegomse Harmoniekapel, de Noren uit Narvik weer naar hun woon plaats vertrokken. Voor hun heengaan be noemden zij de twee medewerkers, die zo veel voor hen hebben verricht tijdens hun verblijf in Hillegom, de heren Braun en Ceggaar, tot ereleden. Zondagavond brach ten zij een serenade aan de ouden van da gen in het St. Jozef gesticht. Een Mei-viering der C.P.N. De afdeling Haarlem van de C.P.N. vier de de le Mei op het Kastanjeplein in Haar lem-Noord, waar honderden van haar aan hangers en belangstellenden zich hadden verzameld om na aankomst van de optocht door de stad te luisteren naar de rede van het Tweede Kamerlid Jan Haken, de decla mator Bart den Dekker en het muziekcorps „Het nieuwe Zuiden". Jan Haken zei in zijn toespraak dat de Mei-demonstraties van millioenen arbei ders over de gehele wereld een waarschu wing moeten zijn voor degenen, die op het ogenblik sinistere plannen smeden voor een derde Wereldoorlog; plannenmakers die zich naar zijn zeggen in de Londense City en in Wallstreet zouden bevinden. Hij knoopte er de verzekering aan vast, dat wanneer die oorlog zou komen de progres sieve krachten zouden winnen, omdat zij reeds getoond hebben de sterkste zenuwen te bezitten. Wat betreft het na-oorlogse lot van de bewuste plannenmakers, zei hij dat er dan weer een Neurenberg zou komen, waar echter niemand vrijgesproken zou worden. Hij zeide niet bijzonder vreugdevol get stemd te zijn over de Amerikaanse hulp, omdat hij van mening was, dat de politieke en economische consequenties de reacties zouden sterken en dat zij iets soortgelijks als Hitiers nieuwe orde zouden vestigen. Ook de financiële politiek van minister Lieftinck kon hem niet bevredigen, al was het alleen maar omdat in een verslag van de Nederlandse Bank was gezegd, dat deze politiek het Nederlandse bedrijfsleven zo ruim in de geldmiddelen had gezet. De geruchten dat de communisten op de terugweg zouden zijn, noemde hij een fabel tje en hij was er van overtuigd dat zij de komende verkiezingen niet hoefden te vre zen. Hij besloot met een oproep aan alle arbeiders, boeren, middenstanders en in tellectuelen om de C.P.N. bij die verkiezin gen te steunen. Tevoren had de seer Segerius een openingsrede uitgesproken, waarin hij een felle aanval deed op de „Rooms-rode coali tie". die ons land met haar bankroetiers- politiek naar de ondergang zou voeren. Hij stelde daarna voor een telegram naar de regering te sturen waarin met klem werd aangedrongen op een herziening van het vonnis tegen Ratio Koster. Zijn voorstel werd toegejuicht en vervolgens als aange nomen beschouwd. De bijeenkomst werd besloten met de Internationale RECTIFICATIE In de bespreking van Herman Moerkerk van de expositie van „Kunst zij .ons doel" wordt een werk van M. Rompelman aan geduid als „Verpleegster met huis". Dit moet zijn: „Verpleegster met kind". In het zelfde artikel sloDen zetfouten in de namen Baudelaire en Whistler Mej. C. J. Grootenbocr te Haarlem is aan de universiteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen in de medicijnen. Regen was bijna spelbreker bij Noordwijks bloemencorso Al zag het er aanvankelijk Zaterdagmid dag niet erg gunstig uit voor het bloemen corso in Noordwijk, toch kan gezegd wor den dat dit bloemfestijn uiteindelijk voor treffelijk is geslaagd. Des middags om twee uur regende, het pijpestelen en de belang stelling van het publiek was daardoor zo gering, dat de extra "verkeersmaatregelen, welke de politie had genomen, overbodig schenen. Maar gelukkig brak de zon op het juiste ogenblik door het grauwe wol kendek en van dat moment af haalden de organisatoren verlicht adem. Op de Noord boulevard kon men toen beginnen met het opstellen van de kleurrijke stoet en weldra verschenen ook ae honderden kijklustigen, 'velen in auto's en autobussen, zodat men over de belangstelling niet te klagen had. Pluvius had echter een vertraging van on geveer anderhalf uur veroorzaakt, maar het geduldige wachten der kijkers werd daarna ruimschoots beloond. De vele wa gens, getooid met duizenden bloemen in kunstzinnige en originele kleurencombina ties oogstten de welverdiende bewondering van de toeschouwers, die zich langs de wegen hadden geschaard, welke de stoet volgde. Een paar harmoniekorpsen zorg den onderweg voor vrolijke muziek en zo stelde dit besluit van de bloemenweek iedereen tevreden. Brigadier Spierenburg jubileerde De brigadier-wachtcommandant van de Haarlemse politie J. Spierenburg werd hedenmorgen in de feestelijk versierde bi bliotheek van het hoofdbureau gehuldigd met zijn dertigjarige dienstverbintenis. De heren Fontijne, Suurendonk en Davidson roemden het bezadigde optreden van de jubilaris, waardoor hij de jongeren tot voorbeeld gesteld kon worden. Inspecteur Endlich bood de heer Spierenburg namens ..St. Michael" een boekwerk aan en recher cheur Langbroek overhahdigde voor het „corpsfonds" een zilveren cigarettenkoker. Mevrouw Spierenburg werd in de bloeme tjes gezet. De Behendigheidswedstrijd Deelneming is nog mogelijk. Op 5 Mei organiseert het Centrum-comité „Koninginnedag" een behendigheidswed strijd op de fiets, zowel voor dames als voor heren, die 's middags aan de Dreef wordt gehouden. Er zijn nog plaatsen beschikbaar voor hen die een kansje op een aantrekkelijke geldprijs willen wagen. En wint men niets. dan heeft men toch een pleizierige middag gehad, want de hindernissen zijn niet zwaar maar wel vermakelijk. Zij, die willen deelnemen, gelieven zich aan te melden aan de volgende adressen: Jansstraat 16; Kleine Houtstraat 8; Zijl straat 4 en Tempeliersstraat 32. Enkele uitslagen zijn: Tweede afdeling Harmonie: Eensgezindheid, Heemstede, 2e prijs met 279 pt. Ere-afdeling Fanfare: Kunstkring Spaarndam, 2e prijs (249 p.) „Comedia" brengt weer opvoering van „Tartuffe Nog steeds brillantc comedic in een nieuwe bezetting Aan de omstandigheid, dat Comgdia deze zomer het nog altijd brillante blijspel „Tar tuffe" van Molière in Indonesië gaat ver tonen, danken wij het voorrecht dat deze meesterlijke hekeling der schijnvroomheid nog enkele malen in Haarlem wordt ver toond. Laat toch iedereen, die tot dusver deze van wezenlijk leven sprankelende voor stelling heeft overgeslagen, van deze buiten kans profiteren. In de soepele vertaling van Bertus Aafjes is de brede stroom van nobele humor losgesprongen uit het slib van zinloos geworden conventies en Cor Hermus dook er als regisseur tot de bodem in onder om de kleurigste parels aan het licht te brengen. Dit bijna driehonderd jaar geleden- voltooide werk is nog bijna even jong en gespierd als ten tijde van zijn veelomstreden ontstaan. Van alle stukken van Molière is dit door de intimiteit der familie-taferelen en het clair- obscur der karakterschildering de Hollandse geest het meest nabij. In de bezetting der rollen zijn sinds de eerste vertoning vele wijzigingen gekomen Marianne (Molière schreef: Mariane) wordt thans gespeeld door Truus Dekker, beeldig opgemaakt, die een gevoelig en beheerst reagerend talent bloot legde. De prille charme van haar optreden deed alle kwesties van techniek naar het tweede plan verhuizen. Jef de Groot was de opvolger, van Ko van Dijk. Hij mist nog houding op het toneel en be schikt niet over voldoende van binnen uit komende stootkracht in zijn dictie, maar mis staat in het ensemble allerminst. Vooral in de komische gedeelten stak Lucas Wensing. als Orgon, zijn voorganger Joan Remmelts naar de kroon. Hij moet er zich wel voor hoeden deze in wezen trouwhartige burger man r>iet door overdreven uitbarstingen be lachelijk te maken. Gijsbert Tersteeg legde alle mogelijke zwier in de desondanks wat eentonige zedepreken van de al te rechtscha pen raisonneur. Tot zover is nauwelijks een verzwakking te constateren. Maar Emmy van Swoll liet slechts uitkomen hoe verfijnd Rika Hopper destijds de bigotte Madame Pernelle tot razernij voerde. Zij overschreeuwde alle geestige nuances in haar snibbige tekst. En Hans Tobi declameerde zijn verzen aan het slot van het stuk alsof hij voor een school klas stond. De uitblinkers in de vorige reeks opvoe ringen zijn ook thans van de partij: Cor Hermus als de perfecte hypocriet en Mimi Boesnach als de altijd met een van gezonde vrolijkheid schuimend hart gedienstige Dorine. Men heeft na zulk onovertrefbaar comediespel nog slechts twee wensen: dat Cor Hermus voortdurend naar meer stukken van zijn gading bleef zoeken opdat al zijn verwonderlijke invallen wortel kunnen schie ten en sappige vruchten dragen en dat de dramatische literatuur meer Zondagskinde ren had gebaard om door Mimi Boesnach te worden groot gebracht. DAVID KONING Liederenavond Didi Sanders Wat de zangeTes Didi Sanders voor het programma van haar recital in de Zwitserse en Finse liederenliteratuur. en zelfs in band 3 en 5 van Schubert was gaan zoeken werd onbetwistbaar in de schaduw gesteld door hetgeen zij heel dicht bij huis vond. namelijk in een tweetal liederen van Sas Bunge, die. eerlijk gezegd, haar avond goed maakten. En het bleek dat de zangeres dit wel wist, want na haar programma besloten te hebben met het uiterlijk effect van een innerlijk tame lijk zwak lied van de Zwitserse Elena Stoïger, herstelde zij de artistieke standing van haar recital met een herhaling van het brillante maai- ook vurig muzikaal begees terde lied van Sas Bunge „Sonnet Hélène", op een zinrijke tekst van Ronsard. Hier hielp de begeleiding van het werk. evenals dit met het meesterlijke Schubertlied „Gretchen am Spinnrade" het geval was geweest, over een zekere matheid heen, die ik meen te moeten toeschrijven aan minder goede dispositie op deze avond; althans het kwam mij voor dat de zangeres in het volle geluid wel eens moeite had met de hoge tonen, die dan wat scherp klonken. Een goede indruk had zij nochtans gemaakt met een drietal Italiaan- tjés, waarmee zij zich inzong. Vooral de charme van haar lichte finten deed het goed. Van haar begeleider, Hans Schouwman, zong Didi Sanders Vier Wijzangen van Tagore, prozagedichten in de vertaling van Frederik van Eeden. Hier ligt het zwaartepunt na tuurlijk in de tekstvertolking en is men verre van het belcanto der Italianen en de domi nerende kracht van Schuberts melodieën. Als zodanig was de uitvoering van de zangeres zeer wel begrepen. Maar toch hoor ik haar liever „echt" zingen, waaraan zij, zoals reeds gezegd met de liederen van Sas Bunge, on danks hun drukke kla\iierpartij, die echter de melodieuse gang van de zangstem niet uitsluit, ten volle kon voldoen. Met drie liederen van Sibelius liet zij ons de sfeer der bloeiende romantiek verwijlen, die met twee Duits-Zwitserse liederen in dalendë lijn voortgezet werd. •Hans Schouwman toonde zich een voor treffelijk begeleider. Hoe hij zijn Wijzangen muzikaal levendig maakte, de sfeer wist te scheppen in Schubert's Gretchen am Spinn rade en de zeer brillante klavierpartijen van Sas Bunge smaakvol wist weer te geven, ver dient wel een aparte vermelding. JOS. DE KLERK. Is hier iets van V bij? Aan het hoofdbureau van Politie te Haar lem zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur, inlichtingen te verkrijgen, omtrent de navolgende in de afgelopen week als gevon den aangegeven voorwerpen: autopeds, zil veren armbanden, kerkboek, brillen, zilveren broche, boorden, zwembroekje, rijwielband, bonnen, speelgoedbootje, corset, das, zilveren rozenkrans in étui, fototoestel, bankbiljetten, zilverbons, honden, handschoenen, dames hoed, heren horloge, gouden dameshorloge, colbertjasje, damesjasje, regenjas, textiel- kaaft, kussen, doublé kettinkje, sierlepeltje. rubberlaars, kindermutsen, gouden medail lon, portemonnaie met inhoud, portefeuille met inhoud, hondenpenningen, pantalon, pad- vindersriem, rokje,*kinder driewielers, rozen kransen. gouden kinderring, sleutels, schoe nen, shawl, sigarenaansteker, linnen actetas. schooltas, vulpenhouders, wanten, knotten wol Leger van twee millioen man voor West Europa? Londens overleg geëindigd De vijf defensie-ministers der Unielan- den hebben reeds Zaterdag hun overleg in Londen beëindigd. Er is niets omtrent hun besprekingen bekend geworden, maar vast staat dat men de balans der gezamen lijke defensieve middelen heeft opgemaakt, die een niet onbemoedigend beeld tonen zou. Tezamen kunnen de vijf landen op korte termijn een legermacht van twee millioen man in de eerste linie op de been brengen en uiteindelijk zou hun totale strijdmacht slechts weinig bij die van het Slavische blok achter behoeven te staan, althans wat mankracht betreft. Er is ech ter een groot tekort aan uitrusting en vooral aan moderne zware wapens, het welk alleen Amerika zal kunnen dekken. JOVI PÜ ter. BINNENLAND In de legerplaats Oldebroek is het 100. jarig bestaan van het eerste regiment veld. artillerie herdacht. In de officierseantim werd een ^gedenkplaat voor de gevallenea onthuld. De adjudant-onderofficier H. vaj Otterloo ontving de gouden medaille voor 36-jarige trouwe dienst. De adjudant-onder. officier G. J. Biirmeister werd onderscheid^ sal met de gouden medaille met zwaarden in de Orde van Oranje Nassau. Het Leidse tribunaal heeft advies g». wezen in de zaak van prof. Krekel, die t> van beschuldigd was op -oorstel van Seyg Inquart het hoogleraarsambt in de geschie. 'e denis der wijsbegeerte aan de Leidse univer. siteit te hebben aanvaard. Prof. K. werd e« interneringsstraf van vier jaar met aftrel opgelegd. Voorts werd hij uit de beide kies rechten en uit het recht tot het bekleden vat openbare ambten ontzet. Bovendien is eea gedeelte van zijn bibliotheek en een bedrai van f1500 verbeurd verklaard. De zeventiende landdag van de Rotan Nederland, het 59ste district van ...Rotan International" zal op 7 en 8 Mei in Dordrechi gehouden worden. Smokkelaars in een pantserauto hebba bij Huibergen de grensbomen in splinten fes gereden Later kwamen zij via Ossendrek - uit België terug. Ook daar forceerden zij ij slagbomen. De afgetreden vice-president van hei Verbond van Nederlandse Werkgevers prof mr. A. N. Molenaar is benoemd tot Ridder ii de Orde van de Nederlandse Leeuw. De Belgische prins-regent heeft posthuum aan de verzetstrijdster mej. Jenny Tripels uit Roermond het kruis van Ridder in de Orde van Leopold II met de erepaln verleend alsmede de Weerstandsmedaille. Het ministerie van Buitenlandse Zakea vestigt er de aandacht op. dat alle Neder, landse belangen, welke hetzij door natio nalisatie getroffen hetzij onder beheer ge. steld zijn in Tsjechoslowakije, Polen en Zuid. Slavië aangemeld dienen te worden bij <Üt ministerie. HAARLEM EN OMGEVING De ledenvergadering der afd. Bloemen, daal van de N'oordholl. Vereniging Het Wittj Kruis wordt Maandag 10 Mei in café Rozec- daal te O verveen gehouden Een inpakster van een bakkerij aan dj Lange Margarethastraat raakte met hay hand in een koeksnijmachiné en verloor dt top van een middenvinger. De Haarlemse politie heeft vier mannen aangehouden, die hebben bekend hout ea triplex uit een pakhuis van een houthandel aan de Burgwal te hebben gestolen. De deelnemers uit Haarlem-Oost aan dj stille tocht op Dinsdagavond naar de Dreef zullen zich niet op het Teylerplein verzame len, zoals aangekondigd is. maar bij de Am. sterdamse Poort. Op de zitting van het Bijzondere Gê- rchtshof te Amsterdam is hedenmorgen ge* installeerd de nieuw benoemde vice-presi dent van dit college, mr. F. van der Goot, advocaat en procureur te Haarlem, die in de plaats getreden is van mr. E. A. M. Lamers aan wie wegens de aanvaarding van andere ambtsbezigheden eervol ontslag is verléend. In een kantoor aan de Harmenjanswei lag achter een glas-in-loodraam een vulpen houder De ruit is nu stuk en de vulpen ligt er ook niet meer. De Haarlemse recherche heeft een 32- jarige bakker ingesloten, die verdacht wordt er! ven verduistering van £3600 ten nadele van zijn patroon. Voor de commissie van Huishoudelijke en Gezinsvooriichting wordt op 12 Mei de en Gezinsvoorlichting afd. Heemstede, wordt op 12 Mei door de heer E. Woud, inspecteur van politie te Heemstede, een lezing gehou den in de cantine Heemst. Dreef, over het onderwerp: „De politie en het kind". Een twaalfjarig jongetje moest een stuk geitenvlees op een adres aan de Burgwal be zorgen. Dat merkte de Economische recher che, die het knaapje opving. Het spoor leid de toen weldra naar de vader van het jon getje, een koopman uit de Beeksteeg, én naar de complete geitenhuid en een volledigs slagersinventarisi De geit bleek de zwarte weg naar de maag reeds afgelegd te hebben. ijk De koopman is de weg naar de eenzaamheid er gegaan. Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van Onderwijs en Personeelszaken der gemeente Bloemendaal, zal, Woensdag geen spreekuur houden. De wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting der gemeente Haarlem, de heer A. J. M. Angenent, zal niet Donder dag, maar Vrijdag spreekuur houden. Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling te Haarlem gaat op Hemelvaartsda|, samen met leden van het Amsterdamse Insti tuut een dag naar de duinen te Bakkum. Fietsers verzamelen zich om 8 uur bij de brug over de Jan Gijzenvaart, de treinreizi gers om 8^ uur in de hal van het station. Separaties eD Service AMSTEKD RIJT. MIJ.: OFF. DEALER Voor een beter begrip van Engeland en zijn bevolking De Britsh Council in Nederland heeft in samenwerking met de commissie voor bui tengewone leergangen van University Col lege te Leicester een zomerleergang over „English Social history" georganiseerd, die zal worden gehouden van 15 Juli tot 4 Augustus. Cursisten zullen een algemeen beeld krijgen van de maatschappelijke geschie denis van Engeland van de vroegste Nor- mandische tijd tot heden en worden in de gelegenheid gesteld de werkwijze van het Engelse plaatselijke bestuur in de stad Leicester en in het gelijknamige graafschap gade te slaan. Bovendien worden bezoeken aan historische plaatsen in de Midlands, zoals Stratford-on-Avon, georganisseerd. Aanvragen tot deelneming moeten uiter lijk 10 Mei in het bezit van de British Council zijn. Voorts worden cursussen georganiseerd over „English language and literature", „Education", „Housing and town plan ning", „Social and industrial welfare" „Police administration", „Tropical medi cine" en „Youth camps". Amsterdamse Beurs Si.-i Ki.erj Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie. 3341/2 334yA Unilever 289% 287 y2 Philips 264 264^4 176 175 Vè Nederlandse Ford 353 Nederlandse KabeJ 303 v. Berkel's Patent 305 Scheepvaart-Unie 191 188% doll.-Amerika Lijn 216 Deli Maatschappij 218 H V A 255 250)4 A dam Kubbei t85'/2 Ned Handel My... 154 N.-I. Handelsbank 120 Billiton Mtf. Q 486 lot

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6