Haarlems Dagblad Doodstraf voor Rauter Bevin breekt met de politiek van Duitse eenheid Drie Jaar „Sommigen vochten voor idealen welke thans onaanvaardbaar zijn" Koningin nam deël aan stille tocht Het aftreden van Spaak Arabische legers komen in beweging Weerbericht 62e Jaargang No. 18930 gureaux: Grote Houtsü 93, Tel Adv en Adxnln. 10724, 14825, Redactie 10600^ Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Woensdag 5 Mei 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zón- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET DERDE JAAR na onze bevrijding van de Duitse overheersing is vandaag voltrokken. Binnenslands heefthet meer reden tot voldoening opgeleverd dan zijn twee voorgangers. Het tempo van het her stel is versneld. De arbeidslust bij velen, die daar nog gebrek aan hadden, is toege nomen, ofschoon er bij een-aantal nog wel tet een en ander aan hapert. Het bedrijfs leven is pittiger en ondernemender gewor den op menig gebied, ondanks talloze be perkende voorschriften. Dat zijn zo enkele punten aan de creditzijde van de balans. Er staat veel tegenover, dat nog tot zorgen janleiding geeft, maar dit is geen beschou wing ter gelegenheid van een kalender- jaarwisseling en wij moeten niet te vaak onze grieven opsommen. Stuk voor stuk komen zij al zo vaak aan de orde. Hopelijk njn wij ook dicht bij een gunstige ontwik keling van zaken in Indonesië gekomen. Het derde jaar heeft ten pieze beter ver wachtingen doen ontstaan dan het tweede. Als wij over de gr^pzen kijken duidt piet alleen meer „Benelux" op nieuwe wor ding, maar beloven ook de verwezenlijking van het Plan-Marshall, het verdrag van economische samenwerking van zestien Europese landen en het Vijf Mogendheden- verdrag van Brussel veel voor de toekomst. Mits men snel in deze richting verder gaat. In de kring der mogendheden van het Wes ten staat Nederland goed genoteerd. Men heeft respect voor ons herstel-tempo en niet minder voor de rust en orde, waarin dit land werkt. Belangrijke arbeidsconflic ten hebben zich dan ook in het derde Jaar niet voorgedaan. Minister Drees en de Stichting van de Arbeid hebben in toene mende mate hun waarde en betekenis be wezen. Wedloop tussen lonen en prijzen een der na-oorlogse schrikbeelden is voorkomen. Nederland staat in wereld bekend als een „goedkoopte- eiland", hetgeen ons zelf als een ironie in ce oren moge klinken, maar niettemin naar verhouding waar schijnt te zijn en dan ook leidt tot groot vreemdelingen-bezoek. Dit is op zichzelf weer een voordelige zaak. In het algemeen moet» erkend worden dat on danks het enorme verlies aart Indische in komsten en aan onze verdwenen doorvoer handel n,aar het Duitse achterland een zeker evenwicht is "bewaard, al verkeren de staatsfinanciën in trieste toestand en al zal Nederland niet lang meer kunnen door gaan met een milliard per jaar aan Indo nesië ten koste te leggen. De aanneming het in-werking-treden van het Plan- Marshall hebben anderen en ons juist bij tijds van een economische crisis gered- Daar mogen wij dankbaar voor zijn. Het had slechter met dat Plan kunnen gaan en het heeft er een tijdlang naar uitgezien, alsof daar lelijke kans op bestond. Maar de communistische staatsgreep in Tsjecho- Slowakije en de dood van minister Jan Masaryk hebben het Westen doen ontwa ken en tot daadkracht gedreven. Niettemin blijft er beduchtheid voor een derde wereldoorlog. Het is ons sinds 1914 niet gegeven een tijd mee te maken waarin waarlijk vrede heerst. Wij ouderen hebben twee wereldoorlogen en ik weet niet hoe- .veel jaren van oorlogsalarm meegemaakt. Velen van ons zijn daar dan ook tegen ge hard, in zoverre dat wij ons wel waakzaam maar niet angstig voelen en er geen minuut korter om slapen'. Alarm maakt de toestand trouwen§ slechter inplaats van beter en men bereikt er niets mee. Men kan de situatie alleen helpen verbeteren door zich te bezinnen op initiatief en daden ten goe de, die ook van een klein larid kunnen uit gaan. En door Vertrouwen. Als ik Vertrou wen met een hoofdletter schrijf, is het dui delijk wat ik bedoel. Kleinmoedigheid is alleen maar armelijk. Indien het ooit tot een derde wereldoor log zou komen zou dat na de twee die vooraf gegaan zijn en die beide door ver standig beleid verhoed .hadden kunnen worden een toppunt van menselijk falen betekenen. En degenen, die zulk een strijd dorsten te .ontketenen, zouden zich geen „overwinning" behoeven voor te stellen. Want wie militair overwon zou voor de onmogelijke taak gesteld worden, de ver slagen volken in leven te houden en op nieuw de opbouw te beproeven van" een wereld, die zelfs nu nog voor een groot deel in puin ligt. Dat zien wij nu wel niet dagelijks om ons heen, maar het is zo. Op een paar uur afstand van ons beginnen de eindeloze puinhopen, die zich aaneenrijen *door Duitsland. Polen en Rusland heen, tof de Oeral. Als wij, aan bet einde van het derde jaar na onze bevrijding, vrijwat aan de creditzijde kunnen boeken geldt dat dan ook slechts voor ons kleine binnenland, maar niet voor het wereld-herstel. En als wij het jammerlijke getob met het Duitse volk uit de verte aanschouwen kunnen wij ons weinig goeds voorstellen van de taak, die de militaire overwinnaar in een derde wereldoorlog ten aanzien van de over wonnenen zou gaan verrichten. Want de toestand zou dan nog veel erger zijn en het wantrouwen zo mogelijk nog groter. Ik weet niet of mensen, die de macht en de gewetenloosheid zouden bezitten om een derde wereldoorlog te doen losbarsten, in staat zouden zijn om verder te denken dan de militaire overwinning. Als zij daar niet toe in staat waren, zouden het 'ezels moeten zijn. Want het is zo helder als glas dat zij niet alleen de ondergang van de tegenstan der. maar ook hun eigen ondergang zouden bewerken. Laat ons hopen dat er in deze tijd, na al hetgeen de wereld ervaren heeft, tenminste voldoende mensen met helder verstand op verantwoordelijke posten staan, die dit in zien en die verder kijken dan hun neus lang is. Dan zullen zij ook begrijpen dat met het uitvechten van het conflict tussen Oost en West de grote tegenstellingen in de wereld niet zouden verdwijnen. Er. zouden alleen nieuwe uit voortvloeien. De historie bewijst dat in overdaad. Misschien heeft de jongste historie genoeg rampen in korte tijd voortgebracht om te bewerken, dat men de werkelijkheid ziet, de gevolgen van een nieuwe oorlog overweegt en ervoor te rugschrikt. Door te vernietigen kan men hooit opbouwen. Ook geen „isme". R. P. GEWRAAKTE LABOURLEDEN BELOVEN BETERSCHAP. De Britse Labourafgevaardigden die het aan Nenni gezonden telegram hebben on dertekend, hebben allen besloten zich schriftelijk aan de tucht van de Labour- partij te onderwerpen, zoals het dagelijks bestuur van de partij' hun had verzocht. Elk der afgevaardigden in kwestie zal zijn brief voor Donderdag 6 Mei verzenden. Dr. BEEL i\ DE RIDDERZAAL: „De gemeenschap moet de mogelijkheid bezitten de vrijheid te ontnemen aan hendie haar belagen De plechtige herdenking der gevallenen in de Riddelzaal-te 's-Gravenhage had dit jaar ook een internationale betekenis gekregen. Want op deze bijeenkomst, welke door de Commissie Nationale Herdenking 1940-1945 was georganiseerd, herdacht men ook de gevallenen van onze geallieerden. Dit internationale karakter werd geaccen tueerd door de aanwezigheid van vele buitenlandse gasten en door de medewerking van enige buitenlandse kunstenaars. Zo waren er een groep Franse oudstrjjders en een delegatie van Deense verzetsorganisaties. Het Corps Diplomatique wasvoorts vrijwel voltallig aanwezig. Een ereplaats was er voor een 50-tal ge nodigden, nagelaten betrekkingen van le den van het- verzet, het leger en de ma rine. De regering was vertegenwoordigd door de minister-president dr. L. J. M. Beel en het vrijwel voltallige kabinet. Alleen de ministers van Justitie en van Onderwijs waren verhinderd aanwezig te zijn. De vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en de waarnemende voorzitter van de Eerste Kamer, prof. mr. A. Anema, hadden achter de ministers plaats genomen. Voorts waren er zeer vele militaire auto riteiten, de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag, de hoofdbesturen van het Nederlands Oorlogsgravencomité, de Oor logsgravenstichting, Ereschuld en - Dank baarheid, Prinses Margrietfonds, Karei Doormanfonds. Prins Bernhardstichting, Stichting 1940'45 en vele andere. Kort na de komst van de vertegenwoor diger van H. M. de Koningin, mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborch, liet de 's-Gravenhaagse Politie-Muziekvereni- ging „Onderling Kunstgenot" Ch. Gounod's „Mors et Vita" horen uit het oratorium Judex. Inleiding prof. mr. A. Anema. Daarnahield prof. mr. A. Anema een inleidende rede. Hij begroette de vertegen woordiger van de Koningin en hij ver heugde zich over de aanwezigheid van vele vertegenwoordigers van de met ons land verbonden naties. In de Franse taal richtte hij vervolgens een hartelijk woord van welkom tot de Franse gasten. Hij herinnerde er aan, dat 1948 voor ons land een jaar is van drievoudige herden king. Het is 300 jaar geleden, dat ons land officieel door de andere volken werd er kend 'als een onafhankelijke en souvereine staat. Voorts is het een eeuw geleden, dat de weg werd geopend voor het vinden van een harmonieuze en evenwichtige oplossing in de vorm van een constituoneel regerings- bestel, met een onschendbare koning en ministers, die verantwoordelijk zijn aan de nationale vertegenwoordiging. Tenslotte is het een halve eeuw geleden, dat H. M. de Koningin de teugels der regering in han den nam. Daarmee heeft Zij, aldus prof. Anema, een schitterend voorbeeld gegeven, dat een sterke persoonlijkheid en een con stitutioneel koningschap geen onverzoen lijke tegenstelling vormen, maar juist een natuurlijke eenheid. Prof. Anema herinnerde er aan, dat de In de stille tocht, welke Dinsdagavond door Apeldoorn trok, liep ooit de Koningin mede. Bij het voorlopig monument voor de gevallenen op het plein voor de Grote Kérk legde de Koningin, die vergezeld was van haar Dame du Palais,-mevrouw L. F. de Beaufort en haar adjudant kapitein R. van Zinnicq Bergman, een krans neer. De bur gemeester van Apeldoorn en het bestuur der Vereniging van Ex-Politieke Gevange nen uit de Bezettingstijd brachten eveneens een bloemenhulde aan de gevallenen. Churchill komt aan op Valkenburg Churchill zal morgen niet zoals aanvan kelijk was gemeld op Schiphol aankomen, maar omstreeks vier uur op het vliegveld Valkenburg bij Leiden arriveren. Per auto gaat hij vervolgens naar de Engelse am bassade in Den Haag. Schoenen weldra vrij? Naar men ons uit Den Haag mededeelt bestaat de mogelijkheid, dat zeer binnen kort de schoenendistributie zal worden opgeheven. Van officiëlfe zijde kon echter geen bevestiging'van dit bericht worden verkregen. bevrijding van 1945 niet gebracht heeft hetgeen wij geloofden er van te mogen verwachten. De wereld is wederom ver deeld en twee machten staan tegenover elkaar. „Wij zullen opnieuw de strijd moeten aanbinden voor het recht en de rechtvaar digheid, zij het dan niet met de wapenen, hetgeen God moge verhoeden". Hierna speelde de harpiste Rosa Spier een koraal van Soulage en „Passacaglia" van Handel, Willem Ravelli zong aria's van Bach, Handel en Lubeck en de pianist Stefan Askenase speelde drie préludes van Chopin. (Vervolg op pag. 2). Zoals gisteren reeds in een deel van onze oplaag gemeld, heeft de Belgische premier en minister van Buitenlandse Zaken be sloten om af te treden, nadat de Kamer fractie van zijn eigen partij, de socialisti sche, zich oneens had verklaard met de jongste onderwijspolitiek der regering, die in feite een concessie aan de katholieken betekende, waarmee de socialisten in de Kamer zich niet kebben willen verenigen. Vrijdag jl. werd door beidé partijen van de Belgische regering (socialisten en katholiekep) in principe overeenstemming bereikt over een politiek ter regeling van de schoolkwestie. Crisis onvermijdelijk? Vanmorgen om elf «uur is de kabinets raad bijeengekomen teneinde de moeilijk heden te bespréken. Het heeft er alle schijn van, dat een regeringscrisis moeilijk ver meden kan worden. Geheel zeker is dit nochtans niet. Twee mogelijkheden doen zich vandaag voor. Spaak kan het collectief ontslag van zijn regering aanbieden zonder het debat in de Kamer af te wachten. Of hij kan de parlementaire procedure volgen en zich door een stemming in het parlement laten verslaan. Intussen is echter wel gebleken, dat een grote meerderheid in de socialis tische partij zich tegen het beleid van Spaak heeft uitgesproken en de onderwijs kwestie zou niet het enige punt geweest zijn, waarop men de eerste-minister heeft aangevallen. Nog een verandering in de Grondwet voorgesteld Overdracht van bevoegd heden van het Burgerlijk' Gezag De voorzitters der niet-communistïsche fracties der Tweede Kamer hebben voor gesteld een verandering in de Grondwet aan te brengen, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen, grondwettelijke bevoegd heden van burgerlijk gezag op andere or ganen van burgerlijk gezag over te dragen. In de toelichting verklaren de voorstel lers, dat reeds vóÖr de oorlog behoefte is gevoeld aan de mogelijkheid, "bepaalde grondwettelijke bevoegdheden inzake de openbare orde en de politie in staat van oorlog of van beleg te doen overgaan op een ander dan het in de Grondwet ge regelde burgerlijk gezag. De sedertdien opgedane ervaring, zowel met de vijand van buiten als met zijn aanhang van bin nen, heeft wel duidelijk de realiteit van deze behoefte aangetoond. In troebele tij den, waarin, hetzij van uit het buitenland, hetzij van uit het eigen land, hetzij vanuit een combinatie van beide, de veiligheid in gevaar wordt gebracht, is het ter handha ving van de veiligheid noodzakelijk gewor den, te beschikken over de mogelijkheid van een snel en deskundig werkend ge- zagsapparaat in tal van sectoren van het gemeenschapsleven. De doelmatigheid in de samenstelling daarvan wordt bevorderd, door, naast en behalve de mogelijkheid van overgang van bepaalde grondwettelijke be voegdheden van burgerlijk gezag op mili tair gezag, ook mogelijk te doen zijn de overgang daarvan op een ander burgerlijk gezag. De voorstellers menen in het middën te moeten laten, of de geldende Grondwet deze laatste mogelijkheid al dan niet biedt. De practijk is immers geweest, dat de gel dende Grondwet een beletsel voor de ver wezenlijking deSer mogelijkheid heeft ge vormd, De practijk eist juist, dat er, wan neer de nood aan de man komt, een voor geen twijfel vatbare grondwettelijke grond slag voorhanden is. waarop ter handhaving van de uit- of inwendige veiligheid be- voegdhedenovergang op andere organen van burgerlijk gezag kan plaats hebben. Het woord is aan.... Een oud Chinees gedi cht In de lente is ons hart diep als de zee cn. ons huis zo nauw &!s een kleine boot. Duizenden trokken zwijgend over de Waalsdorpervlakte Aan de vooravond van het feest der be vrijding hebben ook dit jaar zich weer dui zenden naar de Waalsdorpervlakte bij Den Haag begeven om de tijdens de oorlog ge fusilleerde landgenoten te herdenken. Een onafzienbare rij trok langs de eenvoudige kruisen, waarómheen een bed van tulpen in de nationale kleuren was aangelegd. Aan weerszijden hiervan had zich een aan tal oud-leden van de Binnenlandse Strijd krachten opgesteld. Toen om acht uur de nabestaanden der slachtoffers de herden kingsplaats hadden bereikt, klonk het „geeft acht" van de Koninklijke Militaire Kapel,, waarna allen bicven staan om ge durende twee minuten degenen te herden ken, die voor het vaderland het leven lie ten. Nadat het Wilhelmus had geklonken, zette de stoet zich weer in beweging. Tal lozen legden bloemen bij de kruisen. Gesplitste bankbiljetten in omloop gebracht een aantal bankbiljetten ..gesplitst" waar door er twee uit één bankbiljet ontstonden. Aan' een twee en twintig jarige dienstbode verzocht hij de nieuw ontstane bankbiljetten uit tc geven. Toen zij een bestelling deed bij een winkelier in de Keizerstraat werd het ontdekt. De recherche hield de dienstbode aan en na haar bekentenis ook de koopman. Verder is in arrest gesteld een man. die de koopman hielp. Inbreker in arrest In Heilo is een een en dertig jarige koop man uit Amsterdam aangehouden, die aldaar een inbraak had gepleegd in een kerk. Hij bekende dezer dagen ingebroken te hebben in een Fröbelschool aan de Mentawistraat. waar hij een bedrag van f 50 en wat textiel heeft gestolen. Bij het Marinemonument aan de haven te Den Helder heeft gisteren een plechtige herdenking plaats gehad van alle gesneuvelden en overledenen van de Koninklijke Marine in de oorlog. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten legt de Commandant Zeemacht Nederland Schout bij nacht J. J. L. Willinge een krans bij het monument. Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gra venhage heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen Rauter cn de verdachte con form de eis tot de doodstraf veroordeeld. Het Hof achtte met eenparigheid van slem- men het ten laste gelegde bewezen, behalve dte invoering van de tweede distri butiestamkaart. In zijn sententie verklaart het Hof, niet te kunnen aannemen dat Rauter onbekend zou zijn geweest met het lot, dat de Joden na deportatiè in Duitsland wachtte. Aan de deportatie van jeugdige Neder landers naar Duitsland waren militaire redenen grotendeels vreemd. De deportatie geschiedde hoofdzakelijk om Nederlandse .arbeiders voor de Duitse oorlogsindustrie te laten werken. In een beschouwing over de vraag of de door Rauter gepleegde daden onrechtma tig zijn volgens het internationale recht stelt het Hof voorop, dat het Landoorlog reglement de strekking heeft beperkingen op te leggen aan de bezeiter en niet om aan de bezetter ruimere bevoegdheden te geven jegens de bwolking van het bezette gebied. In het internationale recht wordt verder geen onderscheid gemaakt tussen een wettige en onwettige oorlog «noch Hus- sen een wettige en een onwettige bezetter. Dit standpunt neemt het Hof ook in, waardoor niet alle daden van de Duitse bezetting misdaden tegen het volkenrecht genoemd kunnen worden. Rauter heeft zich, aldus het Hof, her haaldelijk beroepen op het internationale 'egens Hemelvaartsdag verschijnt onze courant morgen niet. Aan de vooravond van, de Nationale Gedenkdag organiseerde de Vereniging van oud- illegale werkers te Bloemendaal een stille tocht naar het ere-graf aan de Zeeweg te Overveen. Om acht uur werd op het graf twee minuten stilte in acht genomen. - Over zicht tijdens de plechtigheid op het ere-graf te Overveen. recht, maar tijdens de bezetting heeft hij zich nooit hierom bekommerd Het Hof gaf verdachte toe, dat van Duits standpunt uit het verzet in Ne derland onrechtmatig was en dat ver dachte dus het recht had maatregelen tegen de illegaliteit te treffen. Om mis verstand te voorkomen haastte de pre sident zich hieraan toé te voegen, dat van Nederlands standpunt uit deze zaak geheel anders ligt. In onze ogen had de onrechtmatige bezettende macht slechts een feitelijk, doch geen legitiem gezag en was het Nederlandse volk noch in ethisch noch in juridisch opzicht de Duitse bezetter gehoorzaam heid verschuldigd. Het gevolg hiervan is, dat ondergronds verzet tegen een vijand in bezet gebied een geoorloofd strijdmiddel kan zijn. Ook het beroep van Rauter op de capi tulatie-overeenkomst werd door het Hof verworpen. Volgens het internationale recht bindt een capitulatie-overeenkomst tussen commandanten van oorlogvoerende strijdkrachten niet tot staking van vijan delijkheden in gebieden, die niet onder het commandement van de bevelvoerende ge neraal vielen. Bepalingen van politieke aard zijn verder alleen bindend indien zij geratificeerd zijn door de regeringen van de beide oorlogvoerenden. Het Hof zag echter in de gesloten overeenkomst alleen een capitulatie-overeenkomst, zonder poli tieke strekking, die dus geen verplichtin gen oplegde aan de Nederlandse regering noch aan de bevolking van het bezette Nederland. Bovendien heeft de Duitse bezetter in de oorlogsjaren nooit een beroep gedaan op de capitulatie-overeenkomst. Dat was ze ker gebeurd als de Duitsers, toen aan de capitulatie-overeenkomst die strekking hadden gegeven, die er nu door Rauter aan. werd toegedacht. Daarom is het Hof van oordeel, dat de Nederlandse regering ge rechtigd was het verzet in Nederland aan te wakkeren en het verzet door het sturen van wapenen te steunen. Dit laatste noem de de president bovendien een onderdeel van de geallieerde oorlogsvoering tegen Duitsland, waarvoor de Nederlandse rege ring niet de uitsluitende verantwoordelijk— heid óraagt. Het verzet werd verder „een natuurlijke en noodzakelijke en mitsdien ook gerechtvaardigde reactie tegen hande lingen van de bezetter". Het Hof achtte Rauter schuldig aan diefstal, afpersing, mensenroof, weder rechtelijke vrijheidsberoving, doodslag en moord en veroordeelde hem tot de dood straf. Rauter werd het recht van cassatie ver leend. Herdenking P.T.T.-slachtoffers De ambtenaren van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem hebben op roerende wijze hun gevallen collega's herdacht. De directeur, de heer F. Smit. legde namens het personeel en in het bijzijn van de nabestaan den. een krans neer aan de voet van de ge denksteen. waarbij velen nog bloemen depo- fleerden Het Postaal mannenkoor zong twee iederen. welke een diepe indruk maakten. De chef van het bijpostkantoor aan de Bal juwslaan. de heer C. F. H. Zeegers, hield eveneens met de ambtenaren een korte plech tigheid Nu spoedig een Westduitse regering verwacht „Britten blijven in Berlijn'' De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Ernest Bevin, heeft in het Lagerhuis een overzicht gegeven van de buitenlandse politiek. Met betrekking tot de Westeuropese Unie zeide hij, dat sinds zijn laatste rede in Januari over dit onderwerp er gestaag en methodisch vorderingen waren gemaakt ten aanzien van de verwezenlijking van de doeleinden, die hij, Bevin, toen had gesteld. Hierdoor was Engeland definitief werkelijk een deel van Europa geworden. „Wij zijn niet van plan," aldus Bevin, „ons te laten, afleiden van de grote taak door academi sche discussies over souvereiniteit. Wij willen allen, dat het verdrag werkelijk eens zal leiden tot, samenwerking op ieder gebied. De problemen zijn, ik ontveins het mij niet, zeer ingewikkeld. De weg is thans geëffend voor een gemeenschappelijke be studering van onze militaire problemen. Wat de verdediging betreft, beramen wij niet aggressiefs tegen wie dan ook. Indien echter de Westelijke landen gescheiden blij ven zullen zij een gemakkelijke prooi- wor den. Over onze vrijheid en ons voortbe staan moet voortdurend gewaakt worden. Wij hopen dat uiteindelijk anderen zich bij de Westeuropese Unie zullen aansluiten. Ieder, die hierin opgenomen wordt, moet dan op voet van absolute gelijkwaardig heid behandeld worden." Vervolgens ging Bevin in op de geschil len tussen de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie in Berlijn. „Wij hebben het recht om in Berlijn te zijn. Het is onze be doeling daar te blijven. (Applaus). Ik hoop. dat de pogingen om deze kwestie door een zenuwenoorlog tot een oplossing te bren gen zullen worden opgegeven en besprekin gen in de pla^s zullen komen van provo caties. Wjj hulaigcn nog steeds het beginsel van een Duitse eenheid. Wij zien echter In, dat wjj dit beginsel voorlopig niet kunnen verwezenlijken. Wij hebben de hoop voor de toekomst niet opgegeven. Wij zullen al les doen wat wü kunnen om Duitsland politiek en economisch weer redelijk op peil te brengen." Italië en Palestina. In Italië, zo zeide Bevin, waren er nog steeds grote moeilijkheden te overwinnen voordat het duidelijk zou zijn, welke rol Italië in de wereld van na de oorlóg zou moeten spelen. Triëst moet aan Italië worden teruggegeven. „Ik ben altijd van gevoelen geweest, dat indien wij slechts met Rusland te maken zouden hebben en. niet met de communis tische ideologie, een vergelijk mogelijk is", zo vervolgde Bevin. De berichten over een Arabische invasie in Palestina konden van Britse militaire zijde niet bevestigd worden. Er was.geen sprake van, dat Engeland zijn hulpmidde len na 15 Mei zou gebruiken om een of andere regeling tegen de wens van een der partijen door te drijven. „In de eerste plaats is het nodig, dat hot vuren gestaakt wordl en een apparaat in het leven geroepen wordt om een regeling tot stand te brengen Er is nog tijd dm het verstand en de zelf beheersing te laten zegevieren. Over en kele dagen kan het echter reeds te laat zijn." Oostenrijk Bevin hield zich voorts bezig met de pogingen om tot een vredesverdrag met Oostenrijk te geraken. De plaatsvervangers voor Oostenrijk hadden meer dan 100 maal over dit onderwerp van gedachten gewis seld. Ofschoon men de afgelopen negen weken „pijnlijk langzaam" gevorderd was, scheen men thans aanmerkelijk dichter de totstandkoming van het verdrag te zij9 genaderd. Bevin's verklaring over Duitsland voor het Britse-Lagerhuis bevestigt de indruk te Londen, dat de zgs Westelijke mogendheden binnenkort overeenstem ming zullen bereiken over een plan om een West-Duitse regering te vormen. Waarnemers vatten Bevin's woorden op als een aanwijzing, dat de conferentie der zes mogendheden te Londen over de toekomst van West-Duitsland, thans in haar laatste stadium van voorberei ding van een dergelijkplan'verkeert en dat dit algemeen zai worden aanvaard. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de conclusies van dit plan Donderdag j.L officieus werden meegedeeld aan jhr. Mi- chiels van Verduynen, de Nederlandse am bassadeur en leider van de Benelux-ver- tegenwoordigers. Men meent te weten, dat de ambassadeur reeds te kennen heeft ge geven dat zijn groep zich waarschijnlijk niet tegen het plan zal verzetten. Na Bevin opende de conservatief Richard Butler het debat. Hij zei: „Diegenen van ons, die de expansie van het Sovjet-impe- rialisme trachten te volgen, zien he't zich verbreiden over China. Wij herinneren ons zijn druk op Perzië en Turkije. De werke lijke gevaarlijke punten zijn in Palestina, India en misschien elders." Over de West-Europese Unie zei Butler, dat meer spoed moet worden gezet achter de uitwerking van de plannen binnen het kader van de Unie. Indien Engeland het Midden-Oosten verlaat, zou dit het begin van het eind van zijn bestaan als grote mogendheid betekenen. Het debat wordt heden Voortgezet. Invasiedag-Palestina99 schijnt zeer nabij Door geheel Trhnsjordanië worden de oorlogsvoorbereidingen voltooid, aldus de correspon4ent van Reuter. Het Arabische legioen wordt uitgerust met artillerie en gevechtswagens. De opleiding van duizen den nieuwe recruten wordt versneld. Verwacht wordt, zo gaat de correspon dent voort, dat koning Abdoellah de opper bevelhebber van de geregelde Arabische troepen zal worden.- Volgens de correspondent beginnen Ara bische legers zich in de richting van het Palestijnse strijdtoneel te bewegen. Koning Abdoellah heeft in een telegram, aan de UNO aangeboden ,jde Joden in Pa lestina de volledige Arabische nationaliteit te verlenen in een ongedeeld Palestina als middel om een eind tc maken aan de hui dige slachting". WAT MINDER WIND. Verwachting, medegedeeld dooT het K.N.M-I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Wisselende bewolking, maar vrijwel overal droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen Iets koudere nacht Morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur als van daag. 8 Mei: Zon op 5.02 uur. onder 20.12 uur Maan op 4,21 uur. onder 17.12 uur 7 Mei: Zon op v.v. 5.00 uur. onder 20 14 uur |Maan op 4.32 uur. onder 18.27 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1