c 3 Ook zonder IJzeren Cordijn blijft Italië 't zorgenkind INTERNATIONAL Geert Hoogeveen's Garagebedrijf „DE SPAARNESTAD" li kijkt er wel op.... Ouden van dagen en de woningnood Dodenherdenking op de Grebbeberg De nieuwe bonnen Wereldnieuws WOENSDAG 5 MEI 1948 Geen hopeloos geval - dank zij Amerika's gulheid maar een slepende ziekte met vele complicaties Gebrek aan energiebronnen is voornaamste probleem Het herstel van de buitenlandse handel van Italië gaat met grote moeilijkheden ge. paard. Op de handelsbalans heeft het veel te hoge prijspeil der productie een zeer na delige uitwerking gehad. Hoewel in de laatste jaren voor de oorlog de balans vrij wel in evenwicht was, heeft de export nog nauwelijks het derde deel bereikt van de omvang van 1938. Daarin zijn dan nog producten begrepen ais luxe automobielen, die ondanks buitensporig hoge prijzen hun weg naar de Verenigde Staten kunnen vin den dank zij een zeker sfiobisme, dat een Italiaanse automobiel begeert, alleen om dat zij duurder is. Graan, katoen en wol, kolen, aardolie en rubber zijn de voor naamste invoerproducten. De uitvoer van zuidvruchten en groen ten vroeger financierde Italië met zijn sinaasappelen zijn gehele kolenvoorziening ondervindt grote moeilijkheden, doordat de voornaamste afnemer, Duitsland, is af gevallen. Voorts is de export van kleine machines en apparaten en ook van automo bielen weer in -beperkte omvang ter hand genomen. Er wordt een nieuw model motor rijwiel geproduceerd, dat op vele buiten landse markten zeer aantrekkelijk zou zijn, doch dat tot heden practisch slechts tot genoegen van de Italiaanse jeugd dient, omdat de prijs te hoog moet zijn voor veel buitenlandse markten. Sedert lang zijn tus sen Italië en de Sovjet-Unie handelsbe sprekingen gaande, die evenwel-stuiten op een Russische eis tot bespoediging der her stelbetalingen ten bedrage van honderd millioen dollar, waarmede Italië volgens zijn vredesverdrag in 1949 zou moeten beginnen. De universele drfjfkurk, Met dat al kan de export de invoerbe- hoeften op het ogenblik nog niet voor de helft dekken en als de V. S. hun invoeren van graan en kolen niet kosteloos verstrek ten, dan zou het faillissement van de Ita liaanse staat volkomen zijn. Zoals in de buitenlandse handel, zo is ook in de bud- getaire politiek de Amerikaanse hulp de v kurk, waarop het land drijft. Twee millioen werklozen. Het herstel van de oorlogsschade en het Onderhoud van twee millioen werklozen' met hun gezinnen leggen enorme lasten op de staat en de inflatie zou bezwaarlijk ge remd kunnen worden zonder de inkomsten van het lirefonds, waarin alle opbrengsten van dë kosteloze importen vloeien. De V.S. hebben de Italiaanse regering toegestaan deze gelden te besteden als wapen in haar anti-inflatie-politiek, voor sociale zorgen en voor werkobjecten ter vermindering der werkloosheid en tot opvoering der produc tie. Aanzienlijke bedragen zijn uit het fonds gereserveerd voor de stichting van tehuizen van oorlogswezen, die bij duizenden bede- De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 8, 13, 18, 2p en 23 uur nieuws. 8.15 Klassie ke muziek. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Orgel concert. 10.15 Liederen van Schumann. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Kinderzang. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Platen. 11.30 Lichte muziek, 12.00 Kleinkunst. 12.30 In 't Spionnetje. 12.35 Musette-orkest. 13.15 Metropole-orkest. 14.00 Lezing over Mahler en zijn symphonieën. 14.10 Eerste symphonie van Mahler. 15.00 Voor zieken. 16.00 Oud-Franse liedjes. 16.20 Filmkrant. 17.20 Welk dier? 17.30 Dansorkest 18.15 Sportreportages. 18.30 Strijdkrachten programma. 19.00 Stichting 1940-"45. 19.05 Musette-orkest. 19.25 Tennisreportage Davis Cup uit Scheveningen. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Opera- en balletmuziek door or kest en sopraan. 20.55 Luisterspel „Eeuwig is de vrijheid". 22.10 Meiliederen. 23.15 Sym phonische muziek van Mozart en Beethoven. HILVERSUM H, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8, 9.30. 13. 19. 20 en 23 uur Nieuws. 8.15 Brandenburgs concert van Bach. 8.25 Hoog mis. 9.45 Koor. 10.00 Geref. kerkdienst. 11.30 Werken van Bach en Handel. 12.00 Geestelij ke liederen. 12.15 Kareolseptet. 12.30 Weer bericht. 12.33 Kareolseptet. 12.55 Zonnewij zer. 13.20 Symphonie met de paukenslag van Haydn. 13.45 Hors d'Oeuvre. 14.00 Toogdag van Chr, Jeugdbonden. 17.00 Busch strijk orkest. 17.30 Philadelphia-symphonie-orkest. 18.00 Kon. Militaire Kapel. 18.45 Geestelijke liederen. 19.15 Reportage Bondsdag Jonge lingsverenigingen. 19.55 Bachkoraal. 20.15 Orkest, koor en solisten (suite en cantate van Bach). 12.15 De vaart der volken. 21.35 Orgel. 22.05 „Vrij en blij". 22.30 Symphoni- sche koraalbewerkingen. 22.45 Overdenking. 23.15 Engelse kamermuziek. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7. 8. 13, 18. 20 en 23 uur: nieuws. 7.15 Gym nastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.30 Werken van Schu bert. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Liederen van Mendels sohn. 11.00 Voordracht. 11.10 Lichte muziek. 12.00 Lyra-trio. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportagenda, 12.38 Romantische pianomuziek. 13.15 Dansorkest. 13.45 Platen. 14.00 Kook kunst. 14.20 Danssuite van Dowland. 14.30 Opening van het Congres van Europa in Den Haae. 14.30 Platen. 16.00 Zang en guitaar. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Orgel. 17.20 Cau serie over Rossini. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Kwartet Jan Corduwener. 19.30 y.P.R.O.-cursus. 20.05 Kwintet van Schu mann 20.30 V.P.R.O.-cursus. 21.00 Gevraag de platen. 21.30 De Ducdalf. 21.50 Pianomu ziek van Grieg. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Swing and Sweet. 22 40 Mej. dr. N. A. Bruining. 23.15 Concert voor viool en orkest van Brahms. HILVERSUM n. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7. 8. 13. 19. 20 en 23 uur: nieuws. 7.15 Pla ten. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Geestelijke liederen. 8.30 Lichte klassieke muziek. 9.15 Ziekenbezoek. 9.35 Symphonische muziek. 10.30 Morgendienst. ll'.ÖO Viool. 11.30 Orkest Kostelanetz. 12.00 Trio van Ravel. 12^0 Weer bericht. 12.33 Sans Souci. 13.15 Euphonia. 13.45 Orphée et Euridiee-suite. 14.00 De Za- paraka's. 14.20 yoordracht. 14.40 Geestelijke muziek uit de Baroktijd. 15.10 Sangh en Spel. 16.00 Lentegedichten. 16.20 Blaaskwintet. 16.40 Symphonische muziek van Saint Saëns en Moussorgski. 17.15 Pianoduo. 17.45 Kamer muziek van Bach en Mozart. 18.30 Het evan gelie in Esperanto. 18.45 Geestelijke liederen. 19.15 Kapitein Kromhout. 19.22 Ex-politieke gevangenen. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Geva ren voor de middenstand. 20.15 Franse liede ren. 20.45 Luisterspel „Stanley". 21.30 Lente- muziek. 22.00 Vragen aan voorbijgangers. 22.30 Nogerliederen. 22.45 Overdenking. 23.15 Pianoduo en orgel. lend, handelend en rovend door de straten der steden trekken. Rome, stad der bedelkinderen. Rome alleen heeft twintig duizend bedel kinderen en in de groezelige wijken lijkt het vaak zo of de jeugd voor dit vak wordt opgeleid. De lasten der werkloosheid ne men steeds toe. Men weet niet welke waar de men moet hechten aan het officieel op gegeven cijfer van rond twee millioen. Tij dens de oorlog is het systeem der registratie in elkaar gestort en aangezien de Italiaan geen bepaalde voorliefde voor registratie heeft is het onzeker of de officiële lijst de werkelijke omvang weergeeft. De uitkering van 450 lire per dag voor een gezin van vier personen is voor velen nauwelijks l stimulans om zich als werkloos te melden. Zeker is, dat een groot aantal der niet pro ductief werkenden generlei verlangen voelt om naar een normale werkkring terug te gaan. Dit zijn de drommen, die de buiten landse bezoekers op de straten nalopen met de eeuwige litanie van „change money" en „cigarettes". Zij maken ongetwijfeld betere zaken dan zij in een eerzaam beroep konden doen. De communistisch geleide vakbond zegt dat, alle factoren aanwezig zijn om door verhoging der productie de werkloosheid op te lossen. Van regeringsstandpunt ziet men de kansen op verdere industrialisatie van het land en zelfs op het gebruiken van de deels nog braak liggende productiecapaci teit beperkt door de armoede aan grond stoffen en energie. Italië heeft nu eenmaal geen andere basis voor zijn industrie dan de waterkracht van zijn bergstromen. De bruinkolen van Sardinië zijn schaars en stoken oneconomisch en alle grondstoffen moeten worden ingevoerd. Daarom ziet men met grote zorg de bevolkingsaanwas van 400.000 mensen per jaar. Men realiseert zich, dat de emigratie (titans 50.000 jaar lijks) geen^ tegenwicht tegen deze toe nemende overbevolking kan vormen. Herstel. Het probleem der oorlogsschade heeft in Italië nog weinig aan actualiteit ingeboet. Ook hier loopt de bezoeker gevaar zich te gemakkelijk door de schijn te laten be driegen. Die schijnt wordt gewekt door de aanzienlijke bouwbedrijvigheid, die men in de steden ziet en waarbij gewerkt wordt met een lust,, die lijnrecht in tegenspraak is met de veelal nog heersende opinie, dat de Italiaan van nature lui is. Bezoekers, die ■in staat zijn vergelijkingen te maken met een of twee jaren geleden, rapporteren aan zienlijke vorderingen, maar hun indruk wordt wellicht beïnvloed door het feit, dat de grote herstellingen in hoofdzaak aan de weg liggen. Spoorwegen en wegverkeer hebben 2ich wel het snelst hersteld. De spoorwegen hebben weer 95.000 wagens in bedrijf (vroeger 123.000)het wegverkeer is weer op het oude peil. Woning-ellende. Veel minder snel gaat het met het her stel van de woonruimte. Ofschoon de Ita liaan van nature meer aandacht schenkt aan de kleur van zijn das en de glans op zijn schoenen, dan aan zijn huisvesting, drukt het woningvraagstuk hem zwaar.' Rome heeft door de oorlog een toestroom gekregen van een millioen inwoners en de betonnen'woonkolossen, die in zijn buiten wijken worden neergesmeten, betekenen dan ook niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. De oorlogsschade is in het land getaxeerd op 4000 milliard lire, niet veel minder dan het jaarlijks volksinkomen (4500 milliard). Van 6370 verwoeste school lokalen werden er nog slechts 162 her bouwd en van de 24.000 licht beschadigde nog slephts 13.500 hersteld. Van de 5.6 mil lioen beschadigde of verwoeste woonver trekken zijn er nog slechts twee millioen gerepareerd. Het tekort aan woonruimte bedraagt op het ogenblik 4.5 mjllioen ver trekken. Het herstel wordt minder belem merd door gebrek aan bouwmaterialen dan wel door de weinige neiging, die particu liere eigenaren voor het herstel tonen. Voor de huren geldt namelijk een stopprijs, die zodanig is vastgesteld, dat een onderver huurde kamer tienmaal de prijs opbrengt van een verhuurd huis. Men kan dus zeg gen, dat Italië nog vrijwel aan het begin staat-van de lange weg van het herstel der directe oorlogsschade. Waar wel belang rijke vorderingen zijn gemaakt, bijvoor beeld in het herstel van de handelsmarine, dankt men dit in hoofdzaak aan de royale Amerikaanse gestes. Daardoor zullen bin nen enkele maanden weer twee millioen ton scheepsruimte beschikbaar zijn (voor de oorlog 3.4 millioen, na de oorlog 300.000) BESTEL, en VRACHTWAGENS Bezoekt op de R.A.I. stand 146 Dealer: Mr. Cornelisstraat 54 Telefoon 16270 (Adv.) De een of de ander dat scheelt nogal! Onze organisatie, tijdige inkoop en eerlijke verdeling zal ook U ten goede komen. als.... U ons vóór 15 Mei Uw NIEUWE KOLENBONNEN stuurt of zé door ons laat halen. Onze klanten zijn onze propagandisten. Vraag hen hun ondervinding. Brandstoffenhandel FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij viaduct) TEL. 14164 en J3904 Voor klanten bruinkoolbriketten zonder bon Nederlandse tooneelstukken niet gewild in Amsterdam Raadslid stelt vragen Het „onafhankelijke" lid van de Amster damse gemeenteraad mevrouw H. M. L. Heyermans, heeft B. en W. van de hoofd stad verzocht de volgende vragen te mogen stellen: Is het B. en W. bekend, dat het Amster dams Toneelgezelschap de opvoering van het enige Nederlandse tooneelstuk, dat dit seizoen zal worden gebracht namelijk „Het portret" van Jeanne van Schaik- Willing voor onbepaalde tijd heeft uit gesteld, zodat kan worden aangenomen, dat dit gezelschap dit jaar geen Nederlands toneelstuk zal opvoeren? Is B. en W. bekend, dat bij het Bureau van Auteursrechten goede. Nederlandse toneelstukken beschikbaar zijn? Is het B. en W. bekend, dat het genoemde toneelgezelschap al twee jaar geleden het Nederlandse stuk „Ik zoek Christenen" van prof. N. A. Donkersloot ter opvoering heeft aangenomen «en nog niet ten tonele heeft gebracht? Zijn B. en W. niet van mening, dat er maatregelen moeten worden genomen, dat dit gesubsidieerde gezelschap Nederlandse stukken moet opvoeren en op deze wijze de Nederlandse toneelschrijfkunst dient te be vorderen? Inbrekers plunderen museum Inbrekers hebben uit het West-Fries museum te Hoorn antieke gouden horloges uit de 17e en 18e eeuw benevens een groot aantal oorijzers meegenomen. Ook een fraaie antieke horlo'gekast van schildpad, ingelegd met goud, behoorde tot de buit, waarvan de waarde moeilijk te schatten is. maar niet er In. In tegenstelling met onze monteurs. Laat het ons even weten als er iets hapert aan Uw stofzuiger. STOFZUIGERHUIS „RITSA" GROTE HOUTSTRAAT 132, t.o. Luxor Telef. 16693 HAARLEM (Adv.) Een smeekbede: laat de overheid ook aan ons denken Wij ontvingen vele brieven van ouden I ouden van dagen ontzien moeten worden, van dagen die zich in het bijzonder gedu- Als zij in een eigen huisje zitten, moeten peerd gevoelen door de woningnood. Een hunner, een vroegere bewoner van Santpoort, die thans in Haarlem als evacué verblijft, schrijft o.a.: Natuurlijk waardeer ik het dat in uw blad een lans gebroken is voor de gezin nen die in krotten wonen (de 100 crepeer- gevallen die Haarlem allereerst moet weg werken) en ook voor de vele jonge mensen die gaarne een gezin willen opbouwen, maar het is ook billijk dat er aandacht ge geven wordt aan het lot van vele ouden van dagen. Velen hunner hadden een eigen woning maar de bezetter of het dreigende oorlogsgevaar dwong hen tot evacueren. Nu zitten ze nog hier en daar op kamers, soms in de onmogelijkste uithoeken van het land. Hun eigen huis bleek weliswaar ge spaard, maar zij krijgen van het gemeente bestuur geen toestemming om terug te keren. Alleen mensen die in het arbeids proces zijn ingeschakeld komen daarvoor in aanmerking. Beseft 'men dan niet dat zij, de werkers uit het' verleden, aanspraak kunnen doen gelden op een goede verzorging en het genieten van een rustige oude dag in het door spaarzaamheid verkregen eigen huis je? Het is voor de oudjes verre van aange naam in een omgeving te verkeren die hen vreemd is, soms zelfs te wonen in krotten of noodgedwongen hun benen te moeten steken onder een andermans tafel. Dat be kort hun leven Wat denkt men te bereiken met een (geringe) ouderdomsverzorging in geld, als men een deel der oudjes tegelij kertijd hun eigen huisje ontneemt? Natuurlijk begrijpen de ouden van dagen zeer goed dat zij ook niet kunnen leven alsof er geen woningnood is. Maar als zij hun eigen huis terug krijgen kan daarin het gedeelte dat zij niet zelf nodig hebben voor anderen ^gevorderd worden, zoals dit geregeld Is bij dp Woonruimtewet 1947. Tot zover deze klacht. Niemand zal ontkennen dat 'de ouden van dagen in deze aangelegenheid recht van spreken hebben. Er wordt evenwel op nieuw gedemonstreerd voor welke grote moeilijkheden de gemeentebesturen staan. Vooral in zwaar getroffen gemeenten, waartoe in het bijzonder Velsen (met Santpoort) behoort. Het is begrij pelijk dat allereerst degenen diev in het arbeidsproces zijn opgenomen, toestem ming kregen om terug te keren. Toch zal zo gauw dit slechts mogelijk is gehoor ge geven dienen te worden aan de smeek beden van de ouden van dagen. De tijd dringt hier bovendien, want vele oudjes hebben nog slechts een klein aantal jaren voor de boeg! Haarlem staat er gelukkig wel iets gun stiger voor dan Velsen. Er is geen' enkel geval bij het Huisvestingsbureau bekend, waarin een oude van dagen geweigerd moest worden in zijn eigen huisje terug te keren. Alleen is er een uitzondering, maar dit betreft iemand die zijn huis indertijd vrijwillig verhuurd heeft. Nu poogt hij dtarin terug te keren, maar dan zou het Huisvestingsbureau gedwongen zijn het gezin dat er nu in zit daaruit te zetten. Er wordt natuurlijk ook rekening ge houden met de aanschrijving van de minis ter dat bij vordering van woonruimte inge volge de wet 1947 de belangen van de Minister Fiévez„Mogen wij ons hun offer waardig tonen" „Moge dit offer ons sterken in onze vaste en onwrikbare wil om de vrij heid tot het uiterste te verdedigen tegen een mogelijke nieuwe aggressor. Moge deze dan tezamen zijn met alle volkeren, die de vrijheid 'liefhebben. DocK bidden wij God, dat dit niet meer nodig zal zijn", zo sprak de minister van Oorlog A. H. J. L. Fiévez gisteren op het nationale sol- datenkerkhof op de Grebbeberg, waar velen van ons volk, die daar in 1940 vielen, hun laatste rustplaats hebben. Allen die vielen voor de vrijheid van ons volk werden herdacht: de mannen, die in Mei 1940 aan de Grebbe en elders vielen, zij, die 'in Indië het leven gaven of in de wereldzeeën het zeemansgraf vonden en zij, die bij het verzet tegen blanke en gele onderdrukkers het offer van hun leven brachten. „Het was een harde strijd tegen de machten der duisternis", zo zeide minister Fiévez. „Thans, drie jaar na de bevrijding, denkgn wij met trots en vreugde aan het aandeel van ,de Binnenlandse Strijdkrach ten, gebundeld onder bevel van Prins Bernard, aan de belangrijke rollen van zeemacht en Irenebrigade en ook aan het aanzienlijke aandeel der Stoottroepen in de bevrijdingsstrijd. Thans herdenken wij het grote offer, dat de zaak waardig was. Onze gedachten gaan uit naar de achtergelatenen, die het gemis van hun dierbare gestorvenen op dagen als deze dubbel gevoelen. Woorden van troost zijn hier niet'voldoende.' Mogen de herdenkingen tonen, dat het volk mee leeft. Moge immer bewezen worden, dat wij ons het offer waardig tonen". Een diepe stilte viel nadat de minister zijn toespraak had gehouden. Roerloos stonden daar de deputaties van het leger vóór 1940, van het nieuwe leger, de Irene brigade, de luchtmacht, stoottroepen, zee macht, Binnenlandse Strijdkrachten en mariniers. Een krans van de Koningin werd aan de voet van het eenvoudige houten herden- kingskruis gelegd door haar vertegenwoor diger, Schout bij nacht N. A. Rost van Tonningen, die vergezeld werd door de kapitein-vlieger R. J. E. Zinnicq Berg- mann en de eerste stalmeester Ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck. Ver volgens werden kransen gelegd namens de stichting Nationaal Legermonument Greb beberg en de Stichting Ereschuld en Dankbaarheid. De Koninklijke Militaire Kapel speelde tot slot dezer plechtigheid het Wilhelmus. CONTACT-COMMISSIE DIEN ST WEIGER INGS WET. De Doopsgezinde Vredesgroep, de ver eniging „Kerk en Vrede", het Nederlands Christelijk Jongeren Gilde, het Genoot schap der Vrienden (Quakers), de Radi caal-Pacifistische Werkgroep der Alge mene Nederlandse Vredes-Actie en de In ternationale Vrijwillige Hulpdienst in Ne derland hebben zich verenigd in een con tact-commissie tot behartiging van de za ken der gewetensbezwaarden tegen de militaire dienst in het algemeen en de dipnstweigerings-wetgeving in het bijzon der. Gestreefd zal worden naar verbete ring, uitbreiding en vervanging van deze wet, in zoverre zij door de genoemde or ganisaties strijdig wordt geacht met de ge wetensvrijheid, en mede te werken aan de tot standkoming van een doeltreffende plaatsvervangende burgerlijke dienst. Het bestuur wordt gevormd door prof. G. Heering, te Leiden, voorzitter; *C. Inja, te Baarn, secretaris en mr. J. H. van Wijk, te Haarlem. PANDA EN HET OOG VAN MUG 13. Joris Goedbloed werd in een ogenblik overmand en op zijn stoel vastgebonden. Waar is de steen?" vroeg de Chinees op grove toon, terwijl zijn vrienden de kamer doorzochten. „Ik heb die steen niet!" Joris. „Bovendien verliest ge de beleefdheid uit het oog, goede vriend! Ik stoot m\j aan Uw lomp optredenDe vereerde vreem deling kletst!" zei de Chinees. „Hij liegt! Maar goed! Afgelopen! Ik neem mijn geld weer terug. Nu is er dus niets gebeurd. Gij kunt Uw Oog van Mug houden ik doe geen zaken meer met U!" Uit!" Samen met zijn vrienden verdween hij door de deur en uit dit verhaal. „Nu zijn we dus weer even ver!" zei Joris somber tot zichzelf, terwijl hij zijn touwen begon los te maken. Panda heeft de smaragd weer terug, de Chinees heeft zijn geld weer en ik heb weer niets.' Maar dat gaat zo niet! Wanneer ik me haast, kan ik misschien de steen terug zij daarin gelaten worden, of de gemeente moet een gelijkwaardige woonruimte be schikbaar stellen. B Die aanschrijving geldt evenwel niet voor de in de oorlog geëvacueerden. Enkele gemeenten o.a. Haarlem en Bloejnendaal bouwen in deze tijd wo ningen Vqpi ouden van dagen Een brief schrijver stelde ons de vraag: „is het niet beter voorlopig uitsluitend gewone arbei derswoningen te zetten?" Daarmee zijn wij het evenwel niet eens. Als deze speciale huizen voor de oudjes klaar zijn, komen de gewone (grotere) arbeiderswoningen, waarin zij nu zitten, vrij Daarin kunnen dan gezinnen met kinderen geplaatst wor den. Zo zal het binnenkort ook in Haarlem gaan. Door het opschuifsysteem zal het mogelijk zijn ook enige woningen beschik baar te stellen voor de allerergste der hon derd crepeergevallen. Een kentering? Wij vernemen dat in de laatste tijd op het Huisvestingsbureau in Haarlem meer blij ken ondervonden worden van medewerking van de zijde van het publiek. Er blijkt bij de personen die aangeschreven worden om woonruimte beschikbaar te stellen, minder tegenstand te komen. Blijkbaar gaat men de ernst van de toestand inzien en begrij pen dat het een sociale plicht is medewer king te verlenen, ook al brengt die per soonlijk ongemakken mee. Opvallend is dat enigen zich zelfs bereid verklaarden onderdak te verschaffen aan jeugdige echt paren. Tevoren was het zeer moeilijk daar voor ruimte te vinden. Gelukkig! Natuurlijk maakt één zwaluw nog geen zomer, maar het feit dat de kentering zich begint af te tekenen is vermeldenswaard, want juist die is zo van belang om te ko men tot een algemene" medewerking der burgerij. Er zal evenwel nog veel moeten gebeuren voor mettertijd van enige verlich ting in de woningnood gesproken zal kun nen worden. Deense politie-mannen in ons land Vijf en twintig Dq^nse politieambtena ren die op het ogenblik in ons land vertoeven als gasten van de Amsterdamse politie zullen Maandag 10 Mei een kort bezoek aan Haarlem brengen, 's Middags gaan zij daarna eerst naar de erebegraaf plaats in Bloemendaal en vervolgens naar de Hoogovens in Velsen. Om de gastvrijheid met gelijke munt te betalen zullen eind Mei 25 Nederlandse politie-mannen een bezoek aan Denemar ken brengen, waaronder twee uit Haarlem. De Denen schijnen zich hier overigens best te vermaken en al is het maar een klein stapje naar de internationale ver broedering, het is er toch weer een. Spaarsiddi zijn in Maart gedaald Uit de door de Nederlandse Spaarbankbon gepiiblieeerde cijfers blijkt, dat in Maart ljj P bij de algemene spaarbanken werd inaek-ri tl f26 135.550 eh terugbetaald f 29 941.320, ft spaarbedrag verminderde dus met f 3,805.7^ In do eerste drie maanden van 1948 beliep^ inleg en terugbetalingen respectieve^ f 92.596 796 en f83 940.198. hetgeen voorde periode een vermeerdering van de spaargk 1 den met f 8 656 598 betekent Bij de ba& 1 spaarbanken waren inleg en terugbetalino- Maart 1948 respectievelijk f 2.346.791 f 2.359 669 en in de eerste drie maanden va 1948 f 9.062 178 en f 6871 679. „Geef één uur van Uw werk!" Allen die in het verzet tegen de Duitsers zijn omgekomen hebben gebouwd op de belofte, dat voor hun nabestaanden zou worden gezorgd. Niemand zou toen ge dacht hebben, dat om inlossing van deze beloften gevraagd zou moeten worden. Thans roept de Stichting 19401945 de medewerking in van alle Nederlanders ten behoeve van hen, die dachten dat vragen niet nodig zou zijn. De- Stichting ontving in 1945 16 millioen, in 1946 6 millioen en in 1947.... 2 millioen. Voor 1948 ontbreken er aan de 5 y2 mil lioen, welke uitgekeerd moet worden, nog 2yz millioen. De Stichting vraagt nu van hen, die de bevrijding wel mochten beleven, een vaste jaarlijkse bjjdrage of de opbrengst van één uur arbeid, opdat de 45t)0 gezinnen, die op een uitkering aangewezen zijn, geholpen kunnen wor den. - Ten bate van de Stichting zal hedenavond om 9 uur over Hilversum 1 en om 10 uur over Hilversum II een luisterwedstrijd „Geluiden uit de bezet tingstijd" worden uitgezonden. Voor deze wedstrijd zijn niet minder dan 20.000 prijzen beschikbaar gesteld, waarbij ameublementen, fietsen en radiotoestel len. Van 9 tot en met 22 Mei zijn de volgende bonnen geldig: Bonkaarten KA, KBl»KC 806: 361 Melk: 5 liter melk 363 Melk: 7 liter melk 366 Vlees: 100 gram vlees 367 Vlees: 300 gram vlees 369 Boter: 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet. Algemeen: 250 gram kaas of 312% gr. kostloze kaas. Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen puddingpoeder, vermicelli, e.d. 384 Algemeen: 1600 gram brood (geldig tot en met 15 Mei). 373 Reserve: 800 gram brood (geldig tot en met 15 Mei). 374 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas). 376 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 15 Mei). Bonkaarten KD, KE 806: 863 melk: 12 liter melk. 867 Vlees: 100»gram vlees. Boter: 250 grapi boter of margarine of 200 gram vet. 869 Boter: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 886 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen puddingpoeder, vermicelli, e.d. 884 Algemeen: 400 gram brood (geldig tot en met 15 Mei). 873 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 15 Mei). Bonkaarten ZA. ZB. ZC. ZD. ZE, MD, MF. MG, MH 806 (bijzondere arbeid, a.s. moe ders en zieken): Geldig zijn de bonnen van de strook E. Deze" bonnen zijn 14 dagen geldig. TORNADO IN TEXAS Te McKinney (Texas) hééft Maandj C een tornado gewoed. Drie personen zijn dood en 100' gejond. De plaatselijke mj{ delbare school, het ziekenhuis en vele brieken zijn zwaar beschadigd. SOVJET-GELEERDE OVERLEDEN. Radio Moskou deelt mede, dat Dmitri Pryannisjmkof, een vooraanstaand Sovje geleerde op het gebied van de landbouw, overleden. „De nieuwe Sint Bavo" Ter gelegenheid van het vijftig jarig fe staan van de kathedrale kerk „Sint Bavtf is bij het St. Jacobs Godshuis een nieui beschrij\1ng verschenen van het bou» werk van ir. Jos. Cuypers. De schrijve van het boek, de heer Joh. W. B. Beft merkt op, dat de Bavo een van de belang rijkste katholieke bouwwerken is. Het bouw is tot stand gekomen juist op a scheiding van twee werelden, de kerkelijk bouwkunst van vóór 1900 en die van s 1900 Het zet als het ware een forse pis achter de waterstaatsstijl en de neo gothiek van de negentiende eeuw, om ee frisse ouverturé te vormen voor de derne kerkelijke bouwkunst van de twis tigste eeuw. De heer Beyk geeft een levensschets v? de Heilige, aan wie de kathedraal is tot gewijd, alvorens hij de geschiedenis verte) over het ontstaan, over de symboliek, ove het uitwendige der kerk en het inwendig* Interessant is de „rondwandeling" va de heer Beyk te noemen. De lezer, die be kend is in de kerk. zal moeten érkenne» dat hij nog van vele plekjes niet op a hoogte is. Ongetwijfeld zal het boek, dï als titel draagt „De nieuwe Sint Bavo' belangstelling hebben van velen. Afbeel dingen van het intérieur en het extérieu zijn opgenomen. In een inleidend woord schrijft plebaa: F. Filbry, dat hij de heer Beyk dankbaa is. het boek als jubileum-geschenk mogen aanbevelen, omdat de schrijver ees der velen is, die van het kerkgebom steeds meer genieten en hij één der weini- gen is. die getracht hebben, de elements te verklaren, waaruit de schoonheid op bloeit. Bisschop van Gent naar Haarlem De bisschop van Gent mgr. K. J. Cale- waert zal Donderdag ter gelegenheti van het 50-jarig bestaan van de kathedrafe kerk St. Bavo te Haarlem een pontifical! mis opdragen. De bisschop van Haarlem ere-kanunnik van Gent. Voetbal Laatste kans voor E.D.O. Voor Hemelvaartsdag zijn voetbalwedstrij. den vastgesteld. De strijd om het kampioen schap van Nederland wordt voortgezet en ig bet Noorder Sportpark komen EDO en PSV tegenover elkaar. Ondanks de nederlagen heeft EDO nog een kans en de ploeg zal die grijpen door de club uit Eindhoven er ondet te houden. Voor Haarlem staat de.returnwed- strijd tegen Heerenveen op het programma, De thuisclub heeft een behoorlijke kans op de bovenste plaats en zal daarom alles in het werk stellen, om opnieuw te winnen. BW krijgt bezoek van Go Ahead. Voor de beker worden o.a. gespeeld: Volewijclcérs: Always ForwardVelsen; Purmerend—TYBB; DSO—Hillinen. Schaken Twee afgebroken partijen in Moskou Dinsdag zijn in de 20ste ronde van 1 wereldschaaktournooi te Moskou de pi tijen EuweReshevsky en BotwinnikKere! gespeeld. Beide partijen werden afgebroken, maar de stelling was voor Botwinnik en Res hevsky gunstiger. Vandaag worden de afge broken partijen uit de 19de en 20ste ronde gespeeld. Tennis Donderdag begint Nederland—Portugal De loting is gehouden voor de volgorde der partijen in de Davis cup ontmoeting Neder land—Portugal. Donderdag 6 Mei 14 uur Van Swol—Roquette, gevolgd door Van Meegeren Ricciardi. Vrijdag 7 Mei 16.30 uur Van Swol en Rinkel tegen de nog nader vast te stellen Portugese dubbel.. 8 Mei. 14 uur Van SwolRicciardi, gevolgd door Van MeegerenRoquette. Alle partijen, die op de METS-banen te Scheveningen zul len worden gespeeld, gaan om drie gewonnen sets. In de eerste ronde zijn gespeeld: Dene markenEgypte 10; RoemeniëFrankrijï 23; Ierland—Luxemburg 50. Sport in 't kort SUCCES VOOR H. M. DE WOLF. Bij de in Beverwijk gehouden wedstrijden gewicht heffen om het kampioenschap van Nederalnd behaalde de Haarlemmer H M. de Wolf dt titel in het extra-vedergewicht. Consistorie. De Paus heeft alle kardinalen opgeroepen tot bijwoning van een con sistorie tegen einde Mei of begin Juni Het consistorie zal voorstellen bestu deren tot canonisatie van de zalige Jeanne de Letonnac. Voorts zal de paus de patriarchen van de Oostèrse ritus met Pallia begiftigen. De Paus zou tevens de gelegenheid te baat willen nemen om nieuwe kardinalen te be noemen. Er zijn thans tien vacatures in het college. LAUSMAN TREKT ZICH TERUG De „Pravo Lidu". het orgaan van de Geen herstel. De Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, Stanoye Simic, heeft het aanbod van de commissie voor de Balkan van de UNO, om mee te helpen aan het herstel van de nor male betrekkingen tussen Griekenland en zijn Noordelijke naburen van de hand gewezen. Rupslanding. De Amerikaanse luchtmacht - neemt proeven ,met vliegtuigen, was waar, zoals we J zo schrijft hij, en ter bevordering van het j van het landingsgestel van rupsbanden weten. Het schip was bezig te vertrekken.unificatie-proces, zal ik mij in de komende is voorzien, opdat zij op practisch elke l verkiezingen niet candidaat stellen. bodem kunnen landen. Tsjechoslowaakse sociaal-democratische partij, brengt een brief van Bohumil Laus- man, vice-premier van Tsjechoslowakije, waarin hij te kennen geeft zich uit de po- I litiek te willen terugtrekken. Tot de Fe- J bruari-gebeurtenissen was hij voorzitter I van de sociaal-democratische partij ge- krijgen. Als ik me niet bedrieg, heeft Panda i weest. zich ingescheept met die kleine secretaris I Als uitvloeisel van de huidige situatie. Stapper!" Nu, dat

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2