Haarlems Dagblad Einddoel der Britse politiek Na een Eeuw is de Westeuropese federatie Arabische invasie Schoenen bonvrij Europees geweten moet wakker geschud worden Churchill wederom in ons land 62e Jaargang No. 18931 Bureaux; Grote Houtstr 93, Tel Adv en Admln. 10724. 14825. Redactie 10600 Direct.-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713. 10132. Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom Vrijdag 7 Mei 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Het is honderd jaar geleden dat een grote beroering, die over Euro pa voer nadat zij in haar ontstaan de val van Frankrijks laatste koning Louis Philippe veroorzaakt had, ook in ons land grote veranderingen bewerkte. Zijn natuur getrouw blijvend onthield het Ne derlandse volk zich van barricades en straatgevechten.. Maar het nog zo autocra tische régime, dat onder koning Willem I en ook onder zijn opvolger Willem ii had beétaan, bleek tegen de storm niet opge wassen. De krachten der vernieuwing de den zich onweerstaanbaar gelden en zij schiepen die vermaarde Grondwet van 1848, die de moderne democratie in ons land inluidde. Van de hand van prof. dr. A. J. C. Rüter, hoogleraar in de Vaderlandse.Geschiedenis aan de Leidse Universiteit, zal nu een reeks artikelen in dit blad verschijnen, waarin die grote ommekeer wordt beschreven en toegelicht. Zij zullen alle de korte titel ,1848" dragen. De ondertitel van het eerste, dat u in dit nummer vindt, is ,.Het lands- vaderlijk bestuur van Willem I"'. Want de schrijver vangt aan met de onmiddellijke voorgeschiedenis van 1848 te verklaren, tot goed begrip van hetgeen volgen gaat. En dit eerste artikel zal de lezer onmiddellijk boeien, omdat het opent met de vergelijking van een oud bevrijdingsjaar (1813, na de Fraftse overheersing) met dat latere, dat wij allen beleefd hebben: 1945, na de Duit se onderdrukking van ons volk. Bovendien geeft het een heldere uiteenzetting van de staatkundige verhoudingen, zoals die voor 1848 in ons land bestonden en waarbij van enige werkelijke volksinvloed nog geen sprake was. Ik vestig de bijzondere aapdacht van onze lezers op deze reeks artikelen van een man, die bij uitstek bevoegd is om zulk een uiteenzetting te geven en die het weet te doen in boeiende en voor een groot pu bliek volkomen begrijpelijke -.vorm, omdat ik geloof dat dit een belangrijk voorbeeld is van de voorlichtende taak. die het dag blad heeft te vervullen. Uit het jaar 1848 stamt de volksinvloed op de regering en stammen feitelijk ook onze volksvrijheden. Wij hebben zowel het een als het ander verloren tijdens de Duitse bezetting en zf daarna herwonnen. Maar de sindsdien heer. sende tegenstellingen in de wereld bewij zen, dat zij nog in het geding zijn en dat wij ons niet kunnen verlaten op dit bezit, als wij niet tenvolle, waakzaam zijn. De noodzaak van die waakzaamheid komt binnen weinige weken met bijzondere klaarheid aan de orde: begin Juli zullen opnieuw, naar aanleiding van een vereiste Grondwetsherziening, Kamerverkiezingen gehouden worden. Welnu: wie de artikelen-reeks van prof. Rüter volgt zal straks, zijn of haar kiezers plicht vervullend, met aanmerkelijk meer inzicht en kennis van zaken ter stembus tijgen dan hij tevoren bezat. Hij zal beter beseffen welke de waarden der democratie zijn, die wij verworven hebben om ze te behouden en waarvan wij nimmer afstand zullen kunnen doei*. Hij zal een helder beeld hebben van de geestelijke strijd, die een eeuw geleden gevoerd is om ze te ver overen en van het grote gebouw, dat op ri' -ndering van 1848 is opgetrokken. Hij zal daar persoonlijk bij gebaat zijn en ik ben ervan overtuigd, dat de democratie als zodanig eveneens met zulke voorlichting gediend wordt. Want juist omdat volksin vloed en geestelijke vrijheid haar voor naamste wezenstrekken zijn moet zij ir steeds toenemende mate kunnen rekenen op een aanhang, die haar betekenis wer kelijk verstaat. Het is niet voldoende als polilieke actie met makkelijk-aanspreken de leuzen en krasse tegenstellingen te werk gaat. Die mogen een korte uitwerking heb ben maar schieten tekort in opbouwende zin. Als de moderne democratie van 1848 in de vlucht der tijden nog jong van jaren haar pleit wil winnen moet zij zich innerlijk versterken om verder te kunnen gaan op de weg der verbetering. Haar feilen zijn nog vele, maar haar wezen is gezond en de enige bewindsvorm die beantwoordt aan die drang naar geestes vrijheid, die ons Nederlanders, in overgrote meerderheid, zo typisch kenmerkt. Tk heb teveel vertrouwen in het streven naar ontwikkeling, dat vooral sinds 1900 in ons land tot uiting is gekomen en dat zo krachtig is bevorderd door tal van nuttige instellingen, om eraan te kunnen twijfelen. daf een reeks artikelen als deze inderdaad ln zeer brede kring grote aandacht zal ge nieten. De reden voor een bijzondere aan beveling als deze ligt dan ook vooral in het tijdstip waarop zij verschijnt. Prof. Rüter zal het onderwerp in zes of zeven artikelen behandelen. Elke week. telkens op Vrijdag, zal er een gepubliceerd worden Wellicht zullen zij in menige kring tot gedachten wisseling aanleiding geven. Dat hoop ik. Hoe meer actieve belangstel ling in deze tijd ontwikkeld* wordt, hoe beter. Wij moe'-n wakker zijn en geestelijk paraat. R- P- Plaatsvervangers staken Oostenrijk-besprekingen De conferentie van de plaatsvervangers voor Oostenrijk is voorlopig verdaagd op verzoek van de Britse afgevaardigde, inge volge de meningsverschillen tussen de Westelijke- en de Sovjet-delegaties wat betreft de kwestie van de rege ling der Oostenrijkse grenzen. De Britten zullen overleg plegen met hun regering over de vraag, of de bespre kingen over een vredesverdrag voortgezet moeten worden. Wapentuig-leveranties der V.S. aan Turkije versneld Ongeveer zestienduizend ton aan mili taire voorraden, welke bestemd waren voor aflevering aan Turkije na Juli als tweede gedeelte van de Amerikaanse hulpverle ning, zal thans terstond afgezonden wor den. Op 20 Mei worden vier moderne on derzeeboten in Smyrna verwacht. Ook kruisers en destroyers zijn onderweg. Communistisch raadslid van Alkmaar bedankt Het lid van de Alkmaarse communisti sche raadsfractie J. Mulder heeft bedankt als gevolg van de door de niet-communis- tische raadsleden afgelegde verklaring, dat zij geen vertrouwen meer kunnen stellen in de leden van de C.P.N. De heer Mulder heeft tevens bedankt als lid van de Com munistische partij Nederland. Attlee plaatst zich achter de 190: Thans echter wachten acutere problemen Spoedig een conferentie van het Gemenebest De plaatsvervangende leider der Britse conservatieven, Eden, heeft Woensdag op de laatste dag van het debat over de bui tenlandse politiek in het Britse Lagerhuis gezegd, dat naar zijn, mening de inter nationale toestand zeer gevaarlijk maar niet hopeloos is. Eden betreurde het, dat de Britse rege ring haar aanhangers had afgeraden het „Congres voor Europa" in Den Haag te be zoeken. Als wij Europa willen verenigen, zei hij, „is het wel een beetje ongelukkig, dat wij ons zelf niet kunnen verenigen bij een gelegenheid, dat wij het toevallig al len eens zijn". Succesvolle onderhandelingen met de Sovjet-Unie zijn naar Edens opinie moge lijk maar „alleen op basis van kracht". 2jkttlee antwoordt. De premier, Clement Attlee, verklaarde, dal, indien er oorlog zou komen, dat toe te schrijven was aan het feit, dat iemand „zijn aym te ver uitstrekte". Attlee keurde" het af, dat over de „onvermijdelijkheid van oorlog" was gesproken. Hij dacht daar anders over. De Westelijke Unie was nodig, maar En geland kon zich niet op slechts één vasste- land richten. Engeland had belangstelling voor alle werelddelen. Het had zich' ten zeerste ingespannen om de UNO doeltref fend te maken en wanhoopte .niet ondanks de moeilijkheden.' Binnen het kader der UNO was plaats voor overeenkomsten op smallere basis. In Oost-Europa, zo zei hij. waren verde digingspacten gesloten. Dit kon ook in West-Europa of elders. Het gemenebest had over de gehele linie zijn adhaesie betuigd ten aanzien van het denkbeeld van een Westelijke Unie. De regering heeft geen bezwaar tegen een conferentie van het Gemenebest en deze zal zb spoedig mogelijk plaats hebben. Voor een Europese Unie moet een ge meenschappelijke basis bestaan. De moei lijkheid was, dat de Sovjet-Unie hierin niet wilde meegaan. Attlee verklaarde, dat de Britse regering vriendschappelijke betrekkingen met de Sovjet-Unie verlang de maar dat de aldaar heersende opvat tingen „verschilden van de Britse". Als „basis voor de Westerse beschaving" noemde Attlee: „De algemene aanvaarding van morele waarden en de algemene grondslag van het geloof in de democratie". Attlee geloofde, dat men tenslotte tot een federatie van Europa zou moe ten komen. Daartoe zou „een nieuwe opvatting over souvereiniteit in de we reld nodig zijn". Hij geloofde niet, dat dit te bereiken was door abstracte dis cussies in een bijeengeroepen consti tuerende vergadering. Het probleem moest practisch benaderd worden. „Wij moeten thans er over denken, hoe wij op de meest economische en doel treffende wijze onze verdedigings krachten organiseren". De regering kon echter niet meegaan met alle onderdelen van de motie over een Europese federatie, ondertekend door ruim PALESTINA eerst na vertrek der Britten Londen blijft weigeren mandaat te verlengen Volgens welingelichte bronnen zouden de Arabieren er in toegestemd hebben hun invasie in Palestina uit te stellen „van 8 Mei tot na 15 Mei". Reden voor het uitstel zou het verlangen van koning Abdoellah van Transjordanië zijn, om een treffen m^t de versterkte Britse strijdmacht te voor komen. Van bevoegde zijde te Flushing Meadows is medegedeeld, dat Brits- Amerikaanse onderhandelingen over een verlenging van het Britse mandaat over Palestina met tien dagen zijn vastgelopen. Cadogan, de Britse UNO- gedelegeerde heeft de Amerikanen medegedeeld, dat Groot-Brittannië in dit stadium niet tot een dergelijke ver lenging kon overgaan. Voorstellen van Beheersraad bevredigen niemand. De algemene UNO-vergadering is Don derdag bijeen gekomen om het rapport van de Trustschapsraad over zijn pogingen tot het verzekeren van de veiligheid van Jeru zalem te bespreken. Nieuw Zeeland, Rusland en Australië critiseerden het rapport van de Raad om zijn „algehele ontoereikendheid"; Polen noemde het „onvoldoende en zinloos' Frankrijk vond de aanbevelingen van de Raad „zeer onbeduidende maatregelen voor een zeer ernstige situatie". De Assemblée hechtte haar goedkeuring aan de .onmiddellijke benoeming van een ppn°marmp h ,j nputralp rnmmis'ïnris vnnr .Ternzalpm pn A gebiacht 190 parlementsleden. Deze voorstellen wa ren niet direct voor uitvoering vatbaar. Maar de regering wilde van harte onder schrijven, dat het denkbeeld van een West-Europese federatie en tenslotte een van de gehele wereld als uitgangspunt ge nomen dient te worden. Op de critiek, dat de Britse regering ge weigerd had deel te nemen aan het „Con gres voor Europa" in Den Haag, antwoord de Attlee, dat dit geen regeringszaak was. Het ministerie van Economische Zaken maakt bekend, dat de distributie van schoe nen is opgeheven. Hoewel reeds gedurende enige tijd de vraag naar schoenen ver ach ter bleef bij de productie, kon niet eerder tot opheffing worden besloten, omdat, in dien het plan-Marshall niet tot stand zou zijn gekomen, ook de productie van schoe nen zeer drastisch verlaagd had moeten worden. Thans acht de regering de grondstoffen- voorziening in deze sector voldoende be veiligd, om tot deze opheffing over te gaan. Treinramp in een tunnel in Noord-ltalië Zeven passagiers gedood Bij een treinramp op de lijn Milaan Varese in Noord-ltalië zijn zeven reizigers om het leven gekomen en vijftien andere gewond. Een passagierstrein kwam op deze lijn in botsing, met drie goederenwagons, die in een tunnel tot stilstand waren ge komen nadat zij door het losraken der rem men van een helling tot in de tunnel waren teruggerold. Britse artsenbond raadt: „Staakt het verzet" Deelneming aan gezondheids dienst bepleit De Britse vereniging van medici (B.M.A.) heeft besloten de 56.000 Britse geneesheren, deel te nemen aan de nieuwe gezondheidsdienst, hoewel de meerderheid der leden heeft tegen gestemd. Overeengekomen was, dat de bond de deelneming zou aanbe velen, indien een eventuele meerder heid van tegenstemmende leden onder de dertigduizend zou blijven. (Ruim elfduizend leden méér waren tegen, dan er leden vóór waren.) Het jongste (derde) plebisciet onder de medici is gehouden, nadat de minister van gezondheid, Aneurin Bevan, accoord was gegaan met wij zigingen in het oorspronkelijk re geringsplan. Dulles wil ministerie tegen communisme John Foster Dulles, adviseur der Ameri kaanse republikeihse partij voor buiten landse aangelegenheden, heeft de instelling van een „departement voor niet-militaire verdediging" voorgesteld ter bestrijding der communistische partij over de gehele wereld. De V. S. reageerden, aldus Dulles, zwak op de geweldige inspanningen der communistische partij. In blanke mergelsteen verrijst sinds .Woensdag Velsens nationale monument op het Raadhuisplein van straks, waar nu nog het puin aan de vijf oorlogs jaren herinnert. - Na de onthulling is een waar bloemtapijt om de gestalten van de drie mannen een soldaat, een zeeman en een burger neergelegd. Marshall tegen wijziging van UN O-Handvest George Marshall. Amerikaanse minister tn Buitenlandse Zaken, heeft thans voor de commissie voor buitenlandse aangelegen heden vau het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat hij ronduit gekant was tegen enig plan voor wijziging van het handvest der UNO of het uitsluiten van de Sovjet- Unie uit deze organisatie. „Het resultaat zou ons verzwakken en bloot stellen aan zelfs nog grotere gevaren", aldus Marshall. Hij verklaarde, dat een van de funda mentele taken van de UNO op het ogen blik is „de misvattingen van de Sovjet leiders te verdrijven en een realistischer kijk tot stand te brengen van wat mogelijk en onmogelijk is in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de wereld." Bizonale bestuursraden in spoedvergadering bijeen Naar te Frankfort verluidt zullen ver tegenwoordigers van de Bizonale staten- raad en de tweeledige contróleraad van daag in spoedvergadering bijeenkomen in verband met de stakingen als protest tegen de voedselschaarste, die zich.in Hannover tot een algemene staking areigen uit te breiden. In de Britse zóne staken thans ongeveer 70.000 arbeiders en in de Amerikaanse 30.000. Cultureel rapport De vrijheid is niet alleen een recht maar een noodzaak „Een verenigd Europa is van vitaal be lang niet alleen voor de veiligheid van de deelnemende landen, maar ook voor de welvaart van dit werelddeel. Een dergelijke unie zou echter niet te verwezenlijken zijn wanneer er niet boven de huidige verschil len van taal, godsdienst en politiek een levende opvatihg van het begrip Europa bestond, een Europees geweten, een gelijk gevoelen waaraan wij onmiddellijk kunnen appelleren. Onze eerste bijdrage tot de unie, die wij tot stand willen brengen, moet bestaan in het opwekken en kenbaar maken van deze eenheid", aldus het rapport dat door de culturele commissie van het Con gres van Europa is opgesteld en waarop de Zwitser Denis de Rougemont, een der voor naamste opstellers van dit rapport. Woens dagavond in Den Haag enige toelichtingen 'gaf. Dit rapport, waaraan figuren als Charles Morgan, Jules Romain en Salvador de Ma- dariaga hebben meegewerkt, stelt ten eer ste vast, dat de basis van een unie slechts gevormd kan worden door het geloof in de mens en de erkenning van zijn waardigheid en zijn recht op vrijheid. Het doel moet dus zijn instituten op te richten die de rechten en de plichten van de mens kunnen waar borgen. Eenheid en verscheidenheid. De eenheid van Europa, aldus betoogt het rapport, is in wezen een culturele, in de ruimste zin van het woord. De schepping, het overdragen en de ontwikkeling van deze cultuur is in Europa nimmer het pre rogatief geweest van een enkele leer of een natie of een kaste. Het is integendeel het resultaat van een voortdurende tegenstel ling tussen vele botsende feitelijkheden en stromingen. In deze strijd ligt het geheim van de Westerse dynamiek en scheppende rusteloosheid. Voor de Europeaan is de vrij- Een vertraagde maar hartelijke ontvangst op Valkenburg Winston Churchill en Anthony Eden, die het heden te openen Haagse Europacongres zullen bijwonen, bij hun aankomst op het vliegveld Valkenburg bij Leiden. Eden staat rechts van de Britse oorlogspremier, mevrouw Churchill links van haar echtgenoot. neutrale commissaris voor Jeruzalem en besloot, de Britse hoge commissaris voor Palestina, sir Allan Cunningham, te ver zoeken een persoon voor deze functie aan te wijzen, die zowel voor de Joden als de Arabieren acceptabel is. Deze commissaris zal samenwerken met de reeds bestaande „gemeenschapscomités" en de taak overnemen van de gemeente commissie van de stad. In Den Haag is in de onderdom van 82 jaar overleden dr W. C. A. baron van Vre- denburch, die achtereenvolgens hoofdredac teur van het Dagblad van Zuid-Holland, se cretaris van de Pensioenraad en lid van de Algemene Rekenkamer is geweest. Voorts was hij lid van de Haagse gemeenteraad en voorzitter van de Nederlandse Adelsver- eniginjc. Winston Churchill, die in Mei 1946 zijn zegetocht door het dankbare Holland maak te, betrad Donderdagmiddag ten tweede male na de bevrijding Nederlandse bodem ter bijwoning van het Congres van Europa in Den Haag. Ook ditmaal is hem door dui- bij de ontvangst op Valkenburg en tijdens een autotocht door Wassenaar naar Den Haag. Er bestond enige onzekerheid over het tijdstip van aankomst op Valkenburg, zo dat de echtgenote van de Engelse ambas sadeur, de Amerikaanse ambassadeur en diens ambassaderaad, benevens admiraal Helfrich en de vertegenwoordiger van de minister van Buitenlandse Zaken reeds om half vijf ter verwelkoming aanwezig waren, evenals een erewacht van het corps mari niers. Eerst om kwart over zes stfeek het vlieg tuig neer, waaruit achtereenvolgens Chur chill (met sigaar), de oud-minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden. mevr. Churchill, het Engelse Lagerhuislid Ran dolph Churchill en captain Soames, schoon zoon van de Engelse oorlogspremier, kwa men. Direct na de begroeting door de auto riteiten en inspectie van de erewacht ver trok het gezelschap naar Den Haag. Chur chill was verheugd, weer in Nederland te zijn. Hij hoopte zijn aandeel te mogen bijdragen tot het heil van de mensheid als geheel. Onderweg brachten duizenden de hoge gasten hulde, zodat de tocht naar Den Haag herinneringen opriep aan de enthousiaste ontvangst, welke Churchill in Mei 1946 ten deel was gevallen. Sigaar en V-teken brachten ook ditmaal de belangstellenden dank voor dit eerbetoon. Churchill kwam kort na zeven uur op de Britse ambassade in Den Haag aan. Churchill liep met een brede glimlach op zijn gezicht enige malen onder de poort van de ambassade heen en weer om zijn Neder landse bewonderaars te begroeten. Politie te voet en te paard slaagde er nauwelijks in om de enthousiaste mensen tegen te houden. heid aldus ontsprongen aan de voortdu rende keuze, waardoor hij steeds weer zijn houding moet bepalen tegenover God, de wereld, de staat en de gepieenschap, en aan het gevoel van verantwoordelijkheid voor die keuze. Na een schets te hebben gegeven van de Europese opvatting van het mens-zijn, als een resultaat van voortdurende reactie tus sen individualisme en collectivisme, gaat het rapport in op de verschillende moei lijkheden welke een Europese Unie onver mijdelijk zal oproepen. Daar is het probleem van de verschillen de naties. Het nationaal individualisme, dat noodzakelijk voert tot zelfvoldaanheid, be tekent het grootste gevaar voor het ware leven der naties. Slechts door de scheidin gen te overwinnen kan onze verscheiden heid bewaard blijven. Aldus is de'Europese Unie de enige waarborg voor nationale onafhankelijkheid. De instituten. De bescherming van de rechten van het individu vereist de oprichting van een op perst gerechtshof, van een boven de staten uitgaande jurisdictie, waarop burgers en minderheidsgroepen zich kunnen beroepen. Voorts moet een Europees cultureel cen trum worden ingesteld, dat niet alleen een contactplaats zal zijn, voor alle takken van kunsten en wetenschappen, maar er vooral toe zou kunnen dienen een Europese pu blieke opinie te doen ontstaan en te voe den. Ean instituut, dat bovenal het Euro pees geweten wakker zal moeten schudden en wakker moeten houden. Radiotoespraak Dr. Beel „Gezamenlijk de schouders onder het werk" Op de avond van de nationale feestdag heeft de minister-president dr. L. J. M. Beel een korte radiorede gehouden, waarin hij onder andere zeide, dat uit deze woelige na-oorlogse tijd ook iets goeds geboren kan worden. Daarom deed dr. Beel een drin gend beroep op allen om met de regering de schouders te zetten onder het werk, dat nu en in de naaste toekomst moet worden verricht. De eerste vereiste daartoe is, zo zeide de minister-president, een onwrik baar vertrouwen in het uiteindelijk wel slagen onzer gezamenlijke krachtsinspan ning. Deze krachtsinspanning zij gericht op de verheffing van het geestelijk en zedelijk peil van ons volk, de vergroting onzer economische weerbaarheid, de verhoging der sociale zekerheid, de versteviging van de wederzijdse samenwerking met de vol ken overzee, in nieuwe vormen duurzaam met ons verbonden en tenslotte op de ge stadige uitbouw der internationale saam horigheid. „Slechts indien wij. onder Godes bestie ring, er in zullen slagen om in de eerst komende jaren het beste te geven wat in ons is en daardoor onze nationale eenheid demonstreren, zullen wij onze bijdragen hebben geleverd voor de verzekering van de wereldvrede, zullen wij onze plicht heb ben vervuld jegenj ons vorstenhuis en ons vaderland en zullen wiï nok *o"pnovp. hen, die na ons komen, ons verantwoord weten. Dan zal het offer van hen. die vielen, niet vergeefs -«bracht." Geen executies zonder proces in Griekenland Constantin Rendis, de waarnemende mi nister van Justitie in Griekenland, heeft naar aanleiding van enkele buitenlandse protestacties verklaard, dat van de 2, Grieken, die in verband met de opstand van December 1944 en daarvoor ter dood veroordeeld waren, per 1 Mei van dit jaar 157 waren terechtgesteld. Daarna, na de moord op minister Ladas, zijn er Dinsdag te Athene 24 terechtgesteld en Donderdag op het eiland Aegina negentien wegens deelneming aan de opstand. Alle doodvon nissen waren uitgesproken door civiele slrafrechtbanken onder aanwezigheid van een jury. Anders luidende beweringen wa ren moedwillige leugens. Geen terechtstel ling kon plaats vinden voordat een verzoek om gratie was ingediend en verworpen. Tot op heden waren elfhonderd verzoeken in gediend en vijfhonderd afgewezen. Het woord is aan Buckle: Elke grote hervorming die tot stand is gebracht, heeft niet hier in bestaan iets nieuws te doen, doch iets ouds af te schaffen Voltallig Belgisch kabinet afgetreden Ex-premier van Acker de nieuwe formateur? Prins-regent Karei van België heeft thans de ontslagaanvrage van premier Spaak aanvaard. Dc regering is Woensdag avond afgetreden. De prins-regent is begonnen overleg te plegen met de verschillende politieke par tijen. In een tot dc nok toe gevulde Kamer had Spaak tevoren herinnerd aan het ver schil van mening, dat tussen hem en de linkse vleugel van zijn partü met betrek king tot het schoolprobleem bestaat en verklaarde niet te kunnen geloven, dat een redelijke en gematigde oplossing hiervan een gevaar kan inhouden voor het land. Aan het einde van zijn betoog ver klaarde Spaak: „Gezien hetgeen mijn partijgenoten in deze Kamer hebben op gemerkt, ben ik van oordeel dat er geen meerderheid meer bestaat en de socialisti sche Kamerfractie mij niet meer steunt. Ik vérzoek daarom dan ook de zitting op te heffen". De voorzitter voldeed aan dit ver zoek en de leden der regering en de volks vertegenwoordigers verlieten hierop de zaal. De naam van Achille van Acker (socia list) wordt nó veelvuldig in Brussel ge noemd in gissingen omtrent de meest waarschijnlijke candidaat voor het Belgi sche premierschap. Hij verkoos de vrijheid: Sovjet-repatriëringschef vlucht naar Engeland Londen verleent hem asy! In Londen zijn thans officieel bijzonder heden verstrekt over de omstandigheden, waaronder kolonel Tassojef, hoofd van de Sovjetrussische rcpatricringsmissie te Bre men (de Amerikaanse enclavp in de Britse bezettingszone) verzocht heeft naar Groot- Brittannië te mogen uitwijken. De kolonel, aldus Londen, moest enkele dagen geleden naar de Sovjet-Unie terugkeren en kwam bij de Amerikaanse havendirecteur van Bremen afscheid nemen. Vervolgeus ont moette hij een vriend (wiens nationaliteit niet wordt opgegeven) aan wie hij ver klaarde niet van plan tc zijn naar Moskou terug te keren. Daarom verliet de kolonel Bremen en begaf zich naar dc Britse auto riteiten, die hU om toestemming verzocht om naar Groot-Brittannië te gaan, hetgeen hem werd toegestaan. In officiële kringen wijst men er op, dat kolonel Tassojef de eerste vooraanstaande Sovjet-Russische persoonlijkheid is, die toevlucht zoekt in Groot-Brittannië. Men herinnert er aan, „dat Marx en Lenin ook eens in Groot-Brittannië asylrecht hebben genoten". Een woordvoerder van het Britse depar tement van buitenlandse zaken deelde verder mede, dat kolonel Tassojef in Groot-Brittannië als „politieke gevangene" beschouwd zal worden cn dat hij inmiddels in Engeland is aangekomen. (Kolonel Tassojef werd de" vorige maand „vermist" na ontvangst van een order, naar men meenf om naar de Sovjet-Unie terug te keren. De Sovjet-autoriteiten te Berlijn be schuldigden toen de Amerikanen ervan, hem ontvoerd te hebben en eisten, dat hij onmiddellijk zou worden uitgeleverd.) Gecombineerde collecte voor t.b.c.-sanatoria De autoriteiten streven naar verminde ring van het aantal openbare collecten. Daartoe werd een stelsel ontworpen van combinatie van collecten voor gelijksoor tige doeleinden. Zo zijn de tot dusver apar te collecten voor verschillende t.b.c.-sana- toria tot één samengevoegd. De autoritei ten vertrouwen dat de waardering van het publiek zich zal tonen in ruimere bijdra gen. opdat de betrokken philantropische instellingen van deze coördinatie geen na deel ondervinden. De plaatselijke comités der t.b.c.-sana- toria „Sonnevanck", „Zonnegloren" en „Zonnestraal" hebben nu de handen in eengeslagen om gezamenlijk één gemeen schappelijke collecte te organiseren. Bur gemeester en Wethouders stonden deze collecte toe op. Zaterdag 22 Mei. Er wordt vertrouwd op de goedgeefsheid van de burgerij, eveneens rekent het comité op veel hulp van collectanten. Deze wordt vriendelijk verzocht zich zo vroegtij dig mogelijk aan te melden bij een der on derstaande adressen: Kastanjestraat 2: P. C. Hoofdstraat 102; Saenredamstraat 41; Allard Piersonstraat 12; Gouwstraat 48; Iordensstraat 70; Edisonstraat 28; Leidse- plein 24 rd. en Linschotenstraat 87 rd. Bisschop van Gent ere-kanunnik van Haarlem Woensdagavond is mgr. K. Calewaert, bisschop van Gent, mededeling gedaan, dat hij benoemd was tot ere-kanunnik van het kathedrale kapittel. De volgende morgen droeg hij, ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de kathedraal, een pon tificale hoogmis op. In de loop van de mid dag heeft mgr. Calewaert een bezoek ge bracht aan het Seminarie Hageveld, waar na hij naar Gent is vertrokken.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1