3 c 3 Pleidooi voor geestelijke vrijheid werd door protesten onderbroken „DE SPAARNESTAD" INTERNATIONAL Geert Hoogeveen's Garagebedrijf De 9 Muzen Buitengewoon militair pensioen voor mobilisatieslachtoffers 1914-1918 1848 Het landsvaderlijk bestuur van Willem I PANDA EN HET OOG VAN MUG C Wereldnieuws VRIJDAG 7 MEI 1948 M. A. Reinalda sprak voor Stichting 1940-1945 De rede, die de heer M. A. Reirtalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Woensdagavond tijdens een feestelijke bijeenkomst van het district Noord- holland van de Stichting 1940-1945 in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem hield en die een krachtig pleidooi vormde voor de handhaving van de geestelijke vrijheid en voor het werk van de Stichting, is aanleiding geworden tot een hevig tumult, dat veroorzaakt werd door een aantal bezoekers, die het kennelijk niet met de spreker eens waren. Toen de heer Reinalda opmerkte, dat de waarborgen van de Rechten van de Mens niet in overeenstemming te brengen zyn met de breideling van de vrije wil. klonken van alle zijden kreten: ..Als u zo doorgaat, lopen wij weg", „U maakt het werk der Stichting onmogelijk" en „Het is hier geen politieke vergadering", waarop de heer Reinalda repliceerde „Ik heb toch geen enkele naam genoemd of aangeduid". Vele van deze uitroepen werden door een deel der bezoekers met applaus onderstreept. De heer Reinalda moest zijn betoog enige tijd onderbreken tot de politie de orde had hersteld. Twee bezoekers werden uit de zaal verwijderd. Zij werden in de gelegenheid gesteld, indien zij zich behoorlijk gedroegen, de avond verder bij te wonen doch zü verkozen heen te gaan, welk voorbeeld door enkele anderen gevolgd werd. De heer Reinalda hervatte zijn toespraak met <ie opmerking: „Ik stel vast, dat, als ik alleen maar spreek over de breideling van de vrijheid, men zich ongerust begint te maken". Luide toejuichingen en applaus waren het instemmend antwoord van de aan wezigen, evenals op de uitroep van de spreker: „Wie de geest van de vrijheid aantast, schendt de ziel van het Neder landse volk". De heer Reinalda had in het begin van zijn rede onder meer gezegd: „Laten we goed bedenken dat de doden tussen ons staan bij alles wat we doen of laten. Er wordt wel wat gedaan in Nederland maar nog meer gelaten. Gij kent ze, de vrouwen en de mannen, die het leven van de dag leven als voorheen, die nauwelijks meer weten dat de mensheid vijf jaren heeft moeten vechten voor de vrijheid. NCet dat we behoeven te menen, dat de houding van het Nederlandse volk als ge heel zo best is geweest tijdens de bezetting. Het is een bekend verschijnsel dat ons volk lauw blijft tegenover de religieuze, sociale, economische en politieke Vraag stukken. Is het wel onjuist om te zeggen dat we toch eigenlijk kruideniers zijn? In het eerste jaar bracht het Nederlandse volk voor de Stichting zestien millioen gul den op, in het tweede zes millioen, in het derdetwee millioen. Het slapen nam weer een aanvang. Dat is bitter. Dat is de zelfde fout van 1938 en 1939".- De heer Reinalda zeide, dat het in het leven om de toekomst gaat. Daarom was het grote moment uit de oorlog de tot standkoming van het Atlantic Charter.' Dit waarborgde in de toekomst de Rechten van de Mens. Maar juist als we de Rechten van de Mens als dat grote doel voor ogen hou den dan bedreigt ons opnieuw een groot gevaar. Hierna volgde de passage die aan be paalde toehoorders protesten ontlokte. Na het incident betoogde de heer Rei nalda dat de arbeid van de Stichting 1940 1945 zijn grondslag vindt in de vrijheid van het Nederlandse volk. Spreker hoopte, dat, indien onverhoopt opnieuw een aanslag op de vrijheid van het Nederlandse volk wordt gedaan dit één zal zijn in offerbereidheid en de kracht zal vinden het begonnen werk van de Stichting voort te zetten. De aVond was geopend door de presi dente van het provinciaal bestuur Noord holland van de Stichting, mevrouw H. P. M. BreukelaarVerburg. Op haar voorstel werd een telegram van trouw en aanhan kelijkheid naar de Koningin gezonden. Na de pauze sprak de voorzitter van het Hoofdbestuur der Stichting, de heer J. Smallenbroek, die nadrukkelijk vast stelde dat de Stichting geen politieke orga nisatie is en alle richtingen in het Neder landse volk wil omvatten in de steun aan de slachtoffers van het verzet. Een slotwoord werd gesproken door de heer A. P. M. van Riel, die voorstelde van deze feestelijke 5-Meibijeenkomst een jaar lijkse traditie te maken, welk voorstel met applaus werd begroet. Muzikale medewerking werd verleend door het voortreffelijke Stafmuziekcorps der Amsterdamse politie onder leiding van Johan Pinkse, de organist Dick Dekker en de Accordeonvereniging „Aalsmeer". De verrassing van de avond vormde het op treden van „Jetje van Radio-Oranje" die met haar liedjes vele herinneringen aan een duistere, maar grootse tijd wakker riep. Onze naam is ons alles waard! Dat weten onze cliënten. Laat het ook voor U aanleiding zijn de NIEUWE KOLENBONNEN vóór 15 Mei' in te leveren of door ons te laten halen. Uw bergplaats is dan vóór het stookseizoen gevuld met da beste kwaliteit die te leve ren is. Brandstoffenhandel FRIESE VARKENMARKT 6—16 (Spaarne bjj viaduct) TEL. 14164 en 13904 Voor klanten bruinkoolbriketten zonder bon De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 18.00, 20 00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gvmnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 9 15 Russische orkestwerken. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 „Ik verkoos de vrijheid". 10.35 Marion Anderson. 11.00 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.55 Platen. 12.00 Orkest Carcassola. 12.30 Weerbericht. 12.33 Vaude ville-orkest. 13.00 Strijdkrachtènprogramma. 13.30 Vaudeville-orkest. 14.00 Voor de A.J.C. 14.15 Harmonie-orkesten. 15.00 N.V.V.-Lezing. 15.15 Samenzang met Engeland: België en Denemarken. 16.00 Dierenbescherming. 16.15 Kleinkunst. 16.45 Om en bij de twintig. 17.15 Werken van Verdi, Wagner en Strauss. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19 00 Artistieke staalkaart. 19.30 VPRO-cur- sus. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Dingr i varride dag. 20.15 Oké-program- ma. 21.15 Socialistisch - commentaar. 21.30 Weekend-orkest. 22.00 Luisterspel „Het gou den feest van Sir Jeremy". 22.30 Koorzang. 23.15 Hobbyhoek. 23.30 Tango-rumba-orkest. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 RL en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Tsjaikofski. 7.40 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Strijkkwartet. 9.35 Strauss. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Grieg en Sibelius. 11.00 Ziekenbezoek 11.45 Schoolradio. 12.15 „Eine kleine Nachtmusïk" van Mozart. 12.30 Weer bericht. 12.33 Liederen. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Dansorkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Dansorkest. 14.20 Engelse les. 14.40 Koor. 15.15 Concert der Jongeren. 15.45 Kiosk. 16.00 Pianomedleys. 16.20 De vliegende Hollander. 1630 Gregoriaans. 17.00 De wigwam. 18.00 Volksliederen. 18.15 Het Congres van Europa. 18.40 „Spineuza". 19.15 Dansorkest. 19.45 Kampvuren langs de evenaar. 20.05 De ge wone man. 20.12 Symphonische muziek. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Zang en orkest. 21.25 Pluvier knapt het op. 22.00 Orkest. 22.30 Orgel- 22.45 Gebed. 23.15 Kroningsmis van Mozart. 23.40 Werken van RaveL BESTEL, en VRACHTWAGENS Bezoekt op de R.A.I. stand 146 Dealer: Mr. Cornelisstraat 54 Telefoon 16270 (Adv.) Oude bekende. De Zweedse actrice Zarah Leander zal tegen het einde van deze maand in verschillende Belgische steden op treden met een répertoire van oude en nieu we succesliederen. Francs voor Rousseau. In „Hótel Drouot" te Parijs, het gebouw waarin steeds waarde volle boeken geveild worden, werd dezer dagen een handschrift van Rousseau: „Rous seau juge Jean Jacques" verkocht voor 3.600.000 francs. Gedenksteen. Bij de herdenking van de dertigste sterfdag van de Franse componist Claude Debussy, is onlangs een gedenksteen aan de gevel van diens sterfhuis. 24 Square du Bois de Bologne, aangebracht. Ijl deze woning hield Debussy van 1905—1918 ver blijf. Lily Pons. De zangeres, Lily Pons is dezer dagen te Parijs aangekomen. Zij was vergezeld van haar echtgenoot, de dirigent André Kostelanetz. Louis Jouvet. Louis Jouvet, die met zijn gezelschap toneelvoorstellingen in Egypte heeft gegeven, is met de zijnen naar Italië vertrokken. Door een donkere bril. Dezer dagen ontving onze beroemde landgenoot de Pa- rijse schilder Kees van Dongen, in zijn atelier visite van een bezoeker, die veel be langstelling toonde voor de laatste werken van de meester. Die bezoeker droeg een bril met donker glas, en iedere keer dat hij een schilderij had bekeken, was zijn vraag: hoe veel? waarop van Dongen even laconiek een gepeperd cijfer noemde. Toen vervolgens verschillende transacties waren afgesloten, vroeg de schilder, wijzend op de zwarte bril, of zijn cliënt mogelijk aan een oogziekte moctet lijden. „GelTkrkig niet", was het antwoord, „maar ik was bang. dat u op mijn gezicht bijzon dere belangstelling voor één uwer doeken lezen zou en daarvan mocht profiteren óm de prijs nóg wat hoger op te voeren Van Dongen, die behalve een groot kunste naar een voortreffelijk zakenman is. moet nu erkennen, zyn meester te hebben ge vonden. Wetsontwerp thans ingediend Wie 1813 vergelijkt met dat andere jaar van bevrijding, 1945, wordt getroffen door een merkwaardige tegenstelling. Onder de Duitse bezetting werd in vele Nederlan ders een verlangen geboren naar een gehele vernieuwing: politiek, sociaal en cultureel. Voor hun ogen verrees het beeld van een beter Nederland, mocht het zijn: van een betere wereld. Het lijkt wel, of men in de oorlogstijd voor de mateloze geestelijke en materiële ellende troost en compensatie zoekt in een toekomst, waar in Nederland zich niet alleen' zou verhef fen uit zijn diepe val, maar bovendien stij gen tot een hoogte, die het voor 1940 bij lange na niet bereikt had. Na de capitula tie kan dat verlangen zich in daden uiten. Zij zijn, door allerlei oorzaken, beneden de verwachtingen gebleven, in de allereerste plaats van hen, die dit verlangen koester den. Aan de drang tot vernieuwing zelf als bewijs van de levenskracht van ons volk doet dit echter niets af. Het jaar 1813 dringt ons de vraag op, of er aan die levensla-acht niet iets schort te. De doorstane ellende, minder groot dan die ons heugt, maar toch waarlijk groot genoeg, prikkelde de geest niet tot een streven naar vernieuwing en verbetering. Men verlangde volstrekt niet naar iets nieuws, men verlangde terug naar het ver leden, naar de welvaart en gezapigheid van weleer. Er was geen drang tot schep pen, hoogstens tot restaureren. De procla matie, waarin van Hogendorp het herstel van onze onafhankelijkheid afkondigde, treft de algemene stemming uitstekend. -„De koophandel", zo zegt het stuk o.a. .herleeft, alle partijschap heeft opgehou den alle aanzienlijken komen in de re gering het volk krijgt een vrolijke dag op gemene kosten, zonder plundering of mishandeling". En tot slot: „De oude tijden komen we derom". Dat hoopt men inderdaad vurig: het Nederlandse volk leek vermoeid en verlangde voor alles naar rust. Men heeft die rust genoten, in overmaat en in bewonderend staren op het eigen groot verleden. Terwille van die rust bant men alle partijschap uit. Hoeveel beroering had de strijd van prinsgezinden en pa triotten vroeger niet gewekt. Met die par tijschap dreef men echter ook alle politieke strijd en ieder opgewekt politiek leven uit. Het bestuur werd een onderonsje van een kleine groep aanzienlijken; het volk ver dween, zoals in deze tijd nauwelijks an ders te verwachten was, na zijn „vrolijke dag op gemene kosten", van het toneel. Met het economisch herstel ging het echter minder vlot. Handel en bedrijf, lamgelegd in de Franse tijd, toen wij afgesloten wa ren van de vaart op de vrije zeeën, hielden eveneens in alle rust vast aan de overge leverde vormen en gebruiken en verwacht ten, dat de oude bedrijvigheid als vanzelf zou terugkeren. De wereld was echter eco nomisch veranderd en gunde Nederland niet meer de leidende rol, die het eens ge speeld had. Aanpassing was nodig als het brood, dat men verdienen moest, maar daartoe konden onze ondernemers de ener gie niet opbrengen. Onmacht heerste ook op ander gebied: kerk, wetenschappen en kunsten waren eveneens in hun rust ver stard. Nederland dreigde op velerlei ter rein hopeloos achterop te raken, alle na tionale lofzangen van Tollens ten spijt. Het is minder ten achter gekomen dan het verdiende, dank zij Koning Willem I. Hij was een energiek man, die zijn drang tot handelen in een lange ballingschap maar al te zeer had moeten intomen. Hij ontplooide na 1813 in dit apathische land ogenblikkelijk zijn volle activiteit. Waar de natie niet vooruitzag, geen initiatief nam en niet hdndelde, daar deed hij 'het op landsvaderlijke wijze: met de beste be doelingen. in offervaardigheid ook, maar niet zonder autocratische zin. Zijn groot ste verdienste als stimulator ligt zonder twijfel op economisch terrein, waar hij on vermoeid nieuwe wegen wees, aanmoe digde en steunde. Zijn bemoeienis met kerk en cultuur heeft hem» bij het nageslacht minder toejuichingen opgeleverd. Wat hier. in verband met de grondwet van 1848, het zwaarste weegt, is zijn ingrijpen in het politieke leven. Dat ingrijpen had zijn perken: Willem I had de souvereiniteit aanvaard onder toe zegging van een grondwet. Zij moest in 1813 nieuw geschapen worden en het is bij dit bedrijf, dat de meningen in dit rustige land toch nog fel bleken te kunnen botsen. In de commissie, die de nieuwe grondwet moest opstellen, werd over de Staatsvorm een scherpe strijd gevoerd. Er waren le- dén, die in de afgelopen jaren doordrongen waren van de voortreffelijkheid van het Napoleontisch bestuur. Zij wensten een straf gecentraliseerde regering van Den Haag met eèn geringe invloed van de natie en een zeer geringe invloed van de delen, gemeente en provincie. Zo'n stelsel mocht hun onder Napoleon goed voldaan hebben, het was volmaakt on-Nederlands gedacht: in de Zeven Provinciën had het zwaarte punt van het bestuur steeds bij steden en provincies gelegen. Bovendien, hoe hecht de band met Oranje ook geweest was, een autocratisch vorstelijk gezag paste slecht bij de Nederlandse aard. Van Hogendorp bond de strijd aan met de vereerders van het Napoleontisch regewngsstelsel. Hij wenste geen herleving van de Republiek, die uit de tijd was, hij wilde een konink rijk, waarin gemeente en provincie onder geschikt waren aan het rijk, maar hij ver langde een gezonde invloed van de natie en eigen bestuur der delen. Hogendorp won zijn strijd. Stellig, wat tot stand kwam is in onze ogen geen mo-» derne staat en zeker geen democratie. Ministers, die in waarheid dienaren van de Kroon zijn en haar alleen verantwoor ding schuldig, een Kamer, volgens een drievoudig getrapt kiesstelsel verkozen en met weinig rechten toegerust, die niet de natie, zelfs niet de burgerij, maar alleen de aanzienlijken enige invloed op de rege ring gunde. Een gemeentelijk en provin ciaal bestuur, dat niet geregeld werd bij de wet, maar, buiten de Staten-Generaal om, bij reglement, dat de goedkeuring van de koning behoefde. Een bestuur der ko loniën, dat geheel aan 'de koning voorbe houden bleef, als waz-en zij een „rentege- vend landgoed van de Kroon". Dat alles neemt evenwel niet weg, dat Van Hogen dorp er in geslaagd was, twee beginselen in de grondwet vast te leggen, die even Nederlands als vruchtbaar waren: con- tröle op de regering door een vertegen woordiging en de mogelijkheid van een eigen bestuur van gemeente en provincie. Evenwel, dit waren beginselen. De prak tijk moest nog geschapen worden en daar toe waren activiteit en strijdbaarheid van vertegenwoordiging, gemeenten en provin cies, boven alles politieke belangstelling van de natie, vereist. Zij ontbraken ten enenmale. Men liet, als op andere gebie den, de koning begaan en Willem I was er de man niet naér deze mogelijkheid on gebruikt te laten. Nederland werd auto cratisch en vrij centralistisch geregeerd; ook onder Willem II kwam daar weinig verandering in. Zolang de vereniging met België duurde, ging van de Noord-Neder landse leden in de Staten-Generaal weinig initiatief en nauwelijks enige oppositie uit. De gemeenten en provincies aanvaardden reglementen, die hun nagenoeg geen zelf bestuur lieten, maar 's konings commis saris in de provincie tot een almachtig potentaat maakten. Het was niet de schuld van Van Hogendorp die het anders, en nauwelijks van de koning, die het wel zo gewild had; de schuld trof vooral de Ne derlandse natie, die aan rust boven poli tieke strijd de voorkeur gaf en zich gaarne regeren liet. Op landsvaderlijke wijze en zolang het goed ging. De afscheiding van België en de slechte jaren, die volgden, wekten haar uit de dommel. A. J. C. RüTER. De Centrale Dienst voor In- en Uitvoer heeft regelingen vastgesteld voor importeurs van Marshall-goederen. Deze regelingen zijn in een officiële publicatie bekend gemaakt. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot invoering van een buiten gewoon militair pensioen voor militaire slachtoffers van de mobilisatie 1914-1918 alsmede voor hun weduwen en wezen. Met de indiening van dit wetsontwerp geeft de regering uitvoering aan haar voor nemen een regeling tot stand te brengen inzake de militaire slachtoffers van de mo bilisatie 1914-1918, een regeling die naar het oordeel der regering een bevredigende en definitieve oplossing geeft van een vraagstuk, dat reeds sinds de eerste wereld oorlog de gemoederen van de daarbij ge- interesseerden sterk in beroering heeft ge bracht. Militairen, die in de jaren 1914-1920 uit de militaire dienst zijn ontslagen terzake van gebreken, welke het gevolg waren van de uitoefening van deze dienst, zijn in het genot gesteld van militair pensioen met toepassing van de toen geldende militaire pensioenwetten. De militairen, die aange duid worden als mobilisatieslachtoffer zijn degenen, die in de jaren 1914-1920 uit de militaire dienst zijn ontslagen wegens ge breken, waarvan niet is aangetoond, dat zij het gevolg waren van de uitoefening van deze dienst. Zij konden derhalve niet in aanmerking worden gebracht voor toe kenning van militair pensioen. Ongetwij feld bevindert zich echter onder deze cate gorie van gewezen militairen personen, die, waren de militaire pensioenwetten 1922 vóór 1 Januari 1920 van kracht geweest, wel aanspraken op militair pensioen had den kunnen doen gelden. De tekortkomingen van de vóór 1920 van kracht geweest zijnde militaire pensioenwetgeving en de bij zondere omstandigheden, waaronder de militairen van land- en zeemacht in de jaren 1914-1920 hun plicht hebben vervuld rechtvaardigen, dat een regeling in het leven wordt geroepen, welke voor de mo bilisatieslachtoffers aanspraken schept op een uitkering, waarvan de grootte bepaald wordt door de schade, welke zij geacht kunnen worden te lijden als gevolg van de invaliditeit voortvloeiende uit de gebreken, die tot hun ontslag uit de militaire dienst hebben geleid. De mobilisatie-slachtoffers vormen, zij het wellicht niet in alle opzichten, een categorie van personen, die vergelijkbaar is met de militaire oorlogsslachtoffers. Op die grond hebben de ministers ge meend de aanspraken, welke bij dit wets ontwerp in het leven worden geroepen, op dezelfde leest te mogen schoeien als die der militaire oorlogsslachtoffers, dus met inachtneming van de bepalingen der mili taire pensioenwetten, zoals die luiden sedert de inwerkingtreding van de wet van 4 Augustus 1947. Het resultaat zal zijn, dat er een volledige gelijkheid in behan deling ontstaat van de slachtoffers der mobilisatie 1914-1918 en de militairen, die sedert 11 April 1939, de datum waarop de „buitengewone oproeping uitwendige vei ligheid-" geschiedde, slachtoffers werden van de. militaire dienst. Overigens stellen de ministers er prijs op met nadruk vast te leggen, dat de vergelijking, welke hier werd gemaakt, geen enkele consequentie mag medebrengen voor welke andere groep v^n personen ook. Bankier en cliënten naar de gevangenis Deviezenknoeierijen Sassenheim berecht De directeur van het bijkantoor van een grote bankinstelling te Sassenheim is we gens geknoei met deviezen door de econo mische politierechter veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van 3j/2 maand voorarrest, 20.000 boete en verbeurdverklaring van in beslag genomen dollars en ponden sterling. Deze bankier werkte samen met enige bollenhandelaren, die van hun gunstige positie in de inter nationale handel gebruik maakten om de- viezenwinsten ten eigen bate aan, te wen den. De knoeierijen werden begaan met ponden, dollars en effecten. Bij deze uiter aard zwarte transacties was de bankier behulpzaam. Drie bollenexporteurs werden tot twee maanden gevangenisstraf en boe ten van 2000 tot 5000 gulden veroordeeld. Zij werden ter zitting gearresteerd. Een der handelaren viel flauw toen hij zijn vonnis hoorde liitspreken. Ook andere bloembol lenhandelaren zullen zich wegens geknoei met deviezen voor de rechter moeten ver antwoorden. TIK OP GIEKSE VINGERS. In Londen wordt algemeen aangenomen, dat Griekenland geen kwadere dienst aan zijn vrienden kan bewijzen dan door te handelen op een wijze, die in strijd is-met de Westerse opvatting van recht, zo schrijft de diplomatieke correspondent van de Times met het oog op het bevel tot executie van een groot aantal communisten in Athene, daaraan toevoegend, dat de execu ties haar terugslag ver buiten de Griekse grenzen zullen vinden. Een belangrijke verbetering vertoont de voorgestelde regeling boven de bestaande in dit opzicht, dat de uitkeringen geheel uit de sfeer van steun zijn losgemaakt; derhalve is de behoefte als aanleiding tot het verlenen van een uitkering losgelaten. Als basis wordt de mate van invaliditeit aanvaard. De voorgestelde regeling zal ongeveer 1.200.000 meer kosten dan de bestaande regeling. Zij, die van oordeel zijn ln aanmerking te komen voor buitengewoon militair pen sioen, moeten hun aanspraken doen gelden door na de inwerkingtreding der wet een aanvrage te richten tot de Koningin vol gens de bepalingen der militaire pensioen wetten. Het buitengewoon militair pensioen zal levenslang worden toegekend met ingang van 1 Januari 1947. daar over de jaren 1945 en 1946 voor de mobilisatieslacht offers voorlopige voorzieningen zijn ge troffen in de vorm. van een uitkering in eens van 25 procent. Weduwen en wezen van mobilisatie slachtoffers hebben recht op buitengewoon militair pensioen indien de militair over leden is ten gevolge van de gebreken, die tot zijn ontslag aanleiding hebben gegeven. De bepalingen van de wet van 3 December 1931 waren op dit punt ruimer en deden voor de weduwen en wezen van een mo bilisatieslachtoffer aanspraak op een uit kering ontstaan, onverschillig ten gevolge van welke oorzaak hij was overleden. Nieuwe Griekse regering zou lieden gereed zijn Donderdagavond is overeenstemming tot stand gekomen over de wijziging van het Griekse kabinet. Vermoedelijk zal de lijst van de minis ters, heden, Vrijdag, aan koning Paul worden voorgelegd'. In politieke kringen hoopt men dat de nieuwe regering nog in de loop van de nacht de eed zal afleggen. De twee partijleiders, premier Sophoelis, en vice-premier Tsaldaris, zouden tot een compromis zijn gekomen over de benoe ming van zekere liberale ministers, het geen Woensdag aanleiding was geweest voor dreiging van een Regeringscrisis. Drie scholen kregen ereprijs van J.A.P.I. In November, December en Januari heb ben de jeugdige volgelingen van J.A.P.I. in totaal 753.540 kg papier verzameld. Aan de inzameling namen deel 4797 scholen met 738.990 leerlingen. Over deze periode werd aan de scholen een bedrag uitgekeerd van 125.978.60, welk bedrag wordt besteed aan ontspan ningsdoeleinden. De door de vakgroep „Papierindustrie" over dit tijdvak ter be schikking gestelde prijzen werden toege wezen aan: de openbare lagere school te Tietjerksteradeel, de openbare lagere school te Loosdrecht en de Chr. U.L.O. te Putten. De drie scholen hebben in deze drie maanden gemiddeld per leerling rond 60 kg papier ingezameld. Twee en een half jaar geëist tegen twee inbrekers In de wintermaanden werden de Haar lemse buitenwijken regelmatig door een •tweetal inbrekers bezocht, dat een voor keur aan de dag legde voor radiotoestellen en luxe voorwerpen en dat zijn activiteit als regel in de avonduren bedreef. Woensdagochtend hadden de 30-jarige bloembollenkweker H. J. K. en de een jaar jongere los werkman J. de V., beiden uit Haarlem, zich voor de arrondissements rechtbank te, verantwoorden voor één gen val uit de gehele reeks de andere zaken waren niet ten laste gelegd maar wel in het dossier opgenomen namelijk de in braak op 21 December van het vorige jaar bij de heer Twisterling, de penningmees ter van de voetbalvereniging „Haarlem". Zij hadden een tip gekregen van een rij wielhersteller, zelf lid vap „Haarlem", dat de club een kienavond nield en de heer Twisterling, „waar wel wat te halen zou zijn" niet thuis was. Inderdaad werd een geldbedrag van ruim 1100 gevonden alsmede een paar siera den. Na aftrek van 200 voor de tipgever werd de buit samen gedeeld. De politierechter vond het onbegrijpelijk dat iemand als K., die regelmatig werk had, tot deze misdrijven was gekomen. De verdachte vond dit zelf ook. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zwaaide lof toe aan rechercheur de Koning, die de dertien in braken en diefstallen had opgehelderd. Hij bracht in herinnering dat K. al eens eerder veroordeeld was en de V. die zijn mede plichtigheid poogde te verkleinen zelfs negen keer. Hij eiste tegen beide mannen twee-en- een-half jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen de 27-jarige rijwielhersteller R. B. de G., die de aanwijzing had gegeven en die bovendien er van verdacht werd dat hij een fiets bij een Engelse leraar, waarvan hij les had gehad, had gestolen eiste mr. Van der Valk Bouman, die vond dat de G. jegens zijn vereniging en haar bestuurders „een smerige Judasrol" had gespeeld een jaar gevangenisstraf. Uitspraak op Dinsdag 18 Mei. Ni euwe uitgaven Maatschappelijk Jaarboekje lgji onder redactie van A. J. Luikiua H. M. van Randwijk en J. M. de Uyl, Uitgeverij Vrij Nederlanj Amsterdam. Dit jaarboek is een wegwijzer in de maa: schappelijke doolhof van bureaux, ov® hcidsorganen. verenigingen en instelling® Niet alleen, voor gebruik op kantoren, my juist ook voor de gewone actieve burger j het een zeer nuttig gebruiksvoorwerp. vindt er in wat men moet weten over autj rijden, belastingwetgeving, huishoudelijk problemen, maatschappelijke instituten, 05 derwijsinstellingen, verzekering, vestiging eisen voor bedrijven, reizen, ouderdomsvo® zieningen en om nog een greep te doen, j namen van de leden van de Saten-Generat de ministers, hun adressen en audiëntie-ur® een lijst van de kerken en kerkgenoots^ pen in Nederland, en zo meer. Het boekje met merkbare zorg samengesteld. Hemelvaartsdag-Zonnebaddaj Het fraaie weer op Hemelvaartsdt lokte een grote stroom bezoekers ny Zandvoort. Trams en treinen voerden i 'de morgenuren steeds meer bezoekers as en zo werd deze Hemelvaartsdag, dank het fraaie, doch nog wat koude weer tt een ongekend buitenkansje voor de vd neringdoenden. Op het strand zélf men, achter de beschutting van de duin® weinig last van de vrij koude landwinj Rood gebrande- ruggen, armen en bene waren weer bij dozijnen te tellen, zoda vele bezoekers des nachts nog wel eens ha innerd zullen geworden zijn aan hun heer lijk stranddagje Tegen de avond reden tram en trein n« extra diensten, doch behoudens de gebnc kelijke opstoppingen aan het station en de schapenhokken, werd met grote regel ma^t de stroom van bezoekers huiswaan gevoerd. Tegen het vallen van de duisternis had den enige duizenden zich verzameld aan kop van de Kerkstraat, waar de Nede: landse openluchtfilmmaatschappij met ht befaamde film-kanon een openlucht-filc voorstelling gaf. De beelden waren du: delijk en helder, het geluid perfect, de vet toonde films aantrekkelijk en leerzaam e zo werd deze voorstelling tot een daveren succes. Brusselse Vijf besluiten: Derde deel der Hulp-batei voor onderlinge bijstand Naar thans te Brussel wordt vernome hebben de vijf landen, welke deel uit maken van het pact van Brussel, beslote dat het equivalent van één-derde der Ami rikaanse goederen, welke in het kader va het plan-Marshall aan Europa zullen wot den geleverd, zal worden gebruikt voo wederzijdse financiële en economisch steun. Dit plan is de vorige week te Brui sel opgesteld door de ministers van finan ciën van Gr. Brittannië, Frankrijk, Belgit Nederland en Luxemburg. Het zal that aan de Amerikaanse administrator van hi Europese Herstelprogramma worden voor gelegd. Indien b.v. de opbrengst van de verkop door België van uit de V.S. ontvangen goe deren, welke onder het plan Marshall val len, 300 millioen frs. zou bedragen, zot hiervan een bedrag van 100 millioen ff door België ter beschikking worden gesteli van zijn partnerlanden, die schulden aa: België hebben. De andere 200 millioen tri zal België kunnen gebruiken voor herstel doeleinden of voor het volgen van deflationistische politiek. 14. Het schip vertrok op de vastgestelde lijd en stqomde plechtig de rivier op op weg naar Amerika. Panda slaakte een zucht van verlichting toen de kade uit hel ge zicht verdween. „Nu zijn we veilig!" zei hij. ,Jfu kan er niets meer gebeuren!" Maar hij vergiste zich. (Gelukkig maar, want dan zou het verhaal hier uit zijn en dat is te vlugniet waar?) Neeeen klein motorbootje maakte zich los van de wal en voer in snelle vaart achter het langzaam voortglijdende schip aan. „D-dat is.dat is de dief!" zei de heer Stapper, die naast Panda aan de railing stond. „Hij komt ach ter ons aan!" „Joris Goedbloed!" riep Panda uit. „Wal een brutaliteit! Wat zou hij wil len? We moeten de steen verstoppenbaas! Nu zijn we weer even ver!" Daar leek het inderdaad op. Joris Goedbloed greep een touwladder en begon aan boord te klimmen alsof dat zo hoorde. „Hela!" riep de eige naar van de motorboot. „Ik krijg nog geld van je!" „Schrijf het maar op!" riep Joris al klimmende. „Ik zal U betalenwanneer ik terugkeer!" Uren, die maar duren r En Uw bed .wordt een pijnbank U kent dat. Door die zangerige Rheumatischi pijnen, nachten van hanewaken, draaien wentelen, van links naar rechts, voor en Maak daar toch een einde aan! Neem Kru- schen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kru- schen heeft een wondere weldadige werking Dat komt omdat Kruschen Uw bloed snelle: doet stromen en het zuivert van schadelijki zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden e Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker Drogist (AdvJ Vlag. De Tsjechoslowaakse ministerraai heeft besloten dat voortaan, bij som mige officiële plechtigheden op de over heidsgebouwen naast de Tsjechoslo waakse vlag de Sovjetvlag zal worder gehesen. Herdenking. In de kapel van het St Michael-college te Freiburg (Zwitser land) is voor het graf van Petrus Ca- nisius, schutspatroon van JMederland et de stad Freiburg een requiem-mis op gedragen voor de Nederlandse soldate die in de tweede wereldoorlog gevalle zijn. Tehuis. Tussen Brazilië en de voorlopigl commissie van de internationale vluch telingenorganisatie is een overeenkomt getekend, waarbij Brazilië een onbe perkt aantal vluchtelingen in groepes van 5000 man zal toelaten. Nazi-democraten. De minister voor d! zuivering van Hessen heeft medege deeld, dat veertien van de twintig can- didaten van de ultra-nationalistische nationaal-democratische partij, die bi; de laatste gemeenteraadsverkiezinget gekozen zijn, voormalige leden zijn vaB de nationaal-socialistische partij. He! veertiental zal binnenkort terecht staan wegens vervalsing van de hun ter in vulling voorgelegde vragenlijsten. Echo. De laatste communistische krant, dil in het Ruhr-gebied over was, de „Volks echo", is voor drie maanden verboden wegens een „hevige en misleidende aan val op de Verenigde Staten". Maandag is de „Westaeutsche Volksecho' Dortmund op dezelfde gronden verbo den. Zondag is om soortgelijke redenen de „Volksstimme" in Keulen voor een mpand geschorst. Weer waardig. Generaal Maxime Weygand tijdens de oorlog opperbevelhebber het Franse leger, is gezuiverd van de „nationale onwaardigheid", welke auto matisch over hem was uitgesproken aL« functionaris van de voormalige regering van Vicky. De zuivering die uitgespro ken is door de commissie van onder zoek van het Hoog Gerechtshof is ge daan omdat zij de waarde erkende voor de verzetsbeweging van Weygandl weigering zijn handtekening te plaat sen onder het Parijse protocol van 28 Mei 1941, waarbij aan de Duitsers basel werden toegestaan in Frans-Afrika, tf Dakar en Bizerta.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2