EDO en PSV konden niet doelpunten fi Nederland leidt met 2-0 tegen Portugal Problemen bij het Middelbaar Onderwijs Haarlemse overwinningen opathleten uit Arnhem VRIJDAG 7 MEI 1948 Voetbal Opnieuw verloor het technisch beter spelend Haarlem van Heerenveen thans met 4-3 B.V.V. stevent op het kampioenschap af. De helft van de competitie heeft de ploeg achter de rug en vier overwinningen en een gelijk spel waren de resultaten. Donderdag won B.V.V. met 5-2 van Go Ahead. Heerenveen heeft drie verliespunten en dus nog een goede kans. Haarlem, dat technisch goed voetbalde, verloor opnieuw van Heerenveen en wel met 4-3. Ondanks een grote veldmeerderheid slaagde E.D.O. er niet in P.S.V. een nederlaag toe te brengen. Slappe vertoning bij E.D.O.—P.S.V. De kans, welke EDO nog had, om zich te herstellen, hebben de Haarlemmers in de ttrijd tegen PSV niet gegrepen. Wel waren tij voortdurend in de aanval, maar tot doel punten konden zij het niet brengen. PSV fcon Wille niet passeren, waardoor het resultaat 00 werd. Op een hoog peil stond de ontmoeting piet. Het enige, dat enigszins voldoening schonk, was de spanning en speciaal in de tweede helft, toen de Haarlemmers zich extra inspanden, oro een doelpunt te ma ken. Zou dat gelukt zijn, dan was het ver diend, want EDO was over "het algemeen het meest in de aanval. In hun storm lopen ondervonden de Haarlemmers echter grote tegenstand in de goed werkende ver dediging. Een handicap voor de Haarlem mers was ook, dat doelman Steiger het ge luk aan zijn zijde had. Schutters ontbraken aan beide kanten. De spelers spanden zich goed in, doch zij slaagden er niet in een behoorlijk spel te ontwikkelen. De Haarlemmers gaven voor rust de toon aan. Het meeste gevaar dreig de aan de rechterzijde, waar Spek goed op dreef was. Kwamen er voorzetten van zijn voet, dan was het steeds een speler van PSV, die de bal wegwerkte. Steendam kreeg de mooiste kansen, maar hij schoot te nonchalant in de richting van het doel. Het bleek toen wel, dat c(e verdediging van PSV goed was ingesteld op het spel der Haarlemmers. Spil Trines had niet veel moeite met Rootselaar, die af en toe in actie kwam, doch weinig succe"S kon boe ken. Scholtens trok zich eventueel ook voor het doel terug en onderbrak enkele aan vallen in samenwerking met de achterspe lers. De Eindhovense voorhoede moest haar meerderheid in Schijvenaar èn Lasschuit erkennen. Beiden speelden vrij rustig en hadden niet zo veel moeite met de aan vallen als de verdedigers aan de andere zijde. Aanvankelijk ging het meest van Bloemsma uit, later ook van Mulders. d'Hooghe en Dumoulin. Nog minder dan bij EDO losten de spelers harde schoten en doelman Wille had niet veel te doen. Toen in de tweede helft EDO vele malen, echter zonder succes, bij het doel van PSV kwam, werd de strijd spannender. De Haarlemmers waren blijkbaar niet teleur gesteld als de schoten naast of over gin gen, want steeds keerden zij terug, om tenslotte tot de conclusie te komen, dat de achterhoede van PSV niet te passeren was. Doelman Steiger stopte vrij gelukkig een schot op een ogenblik, dat hij op de grond lag en later redde Maessen, die op de doel- i lijn stond. Verscheidene malen trokken de Eindho- yenaren er tussen uit en daarbij vervulde Bloemsma een belangrijke rol. Met schieten was het echter mis. Ook bij EDO werd de bhl van de doellijn weggewerkt en wel door Van Straten, toen Wille te ver was uitge lopen. Met EDO in de aanval kwam het einde van de doelpuntloze wedstrijd. EDO had een invaller voor Karpes. Op zijn plaats was Van Straten opgesteld en Molenkamp speelde, niet onverdienstelijk, linksbinnen. In de tweede helft moest Ver dam het veld verlaten. Van de Nouwland viel voor hem in. Abe Lenstra zegevierde over techniek. Opnieuw heeft Abe Lenstra in een wed strijd tegen technisch beter spelende tegen standers de overwinning voor Heerenveen uit het vuur gesleept. Haarlem heeft dat nu in een tijdsbestek van vijf dagen twee maal moeten ondervinden. Na de nederlaag van 3—1 Zaterdag in het Olympisch Sta dion, gingen de Westelijke kampioenen Donderdag in Heerenveen met 43 -ten onder. Viermaal werd doelman Verkaayk geslagen door schoten van de voet van Abc. De papieren van Haarlem stonden anders na de rust zo gunstig. Technisch verre su perieur, heer en meester op het gehele mid- denvelct waar een zich in zijn element ge voelende Kick Smit zijn voorhoede vak kundig voedde, hadden de bezoekers een achterstand van 31 ingelopen en zij stre den nu, met nog 20 minuten te spelen, voor een overwinning en een revanche op een wat gedesillusionneerde tegenstander, die het hoofd dreigde kwyt te raken onder de Haarlemse stormlopen. In deze periode verdienden de Westelijke kampioenen te zegevieren, maar zij schoten in productivi teit te kort. Zes minuten voor het einde bij de stand S3 liet de weer schitterend spelende Abe Lenstra zien, hoe het moet. Juist toen ieder een een doelpunt voor Haarlem verwacu"e, kreeg hij bij een Friese uitval de bal goed aangegeven van Ploegh, maakte zich op on navolgbare wijze vrij en doelpuntte met een onhoudbaar hard schot, juist binnen het strafschopgebied gelost, zijn vierde doel punt (43). Nóg was de Friese zege niet veilig en Abe trok zich terug in de verdediging, waar hij de resterende minuten enkele malen meesterlijk redding bracht. Gedurende bijna de gehele wedstrijd was het veldspel van Haarlem beter dan dat der gastheïen. Tegen de achterhoede kreeg de lange Jonkman vrijwel geen kans, om dat de Haarlemmers keer op keer met kop ballen het leer wegwerkten. Voor de hard werkende spil Van Daalen was het jammer dat hij voor de rust onnodig hands maakte, hetgeen bestraft werd met een door Lenstra ingeschoten strafschop. Na de rust veran derde de Haarlemmer een schot van Len stra van richting, waardoor de bal in het net belandde. De voorhoede van Haarlem speelde geruime tijd bijzonder goed in een combinatie, waarbij Roozen rechtsbuiten en Laan linksbuiten speelde. Bij Heeren veen was de achterhoede en speciaal Jan Lenstra, zwak. De Friezen zagen de eerste 20 minuten van de wedstrijd kans meer schoten te lossen dan de gasten, hoewel dezen bete: speelden. Na een half uur nam Haarlem door een fraaie kopbal van Boeree de lei ding (01), doch vier minuten later maak te Abe gelijk; nadat doelman Verkaayk een schot van de snelle Molenaar niet vol doende had kunnen wegwerken (11) Vlak voor de rust schoot Abe de wegens hands toegekende strafschop in (21). Toen de Friese internationaal na de rust via Van Daalen de score tot 3—1 had ver hoogd, legde Haarlem ér een schepje op. Kick Smit verkleinde 19 minuten na de hervatting uit een hoekschop de achterstand tot 23 en zes minuten later maakte links buiten Laan met een fraai schot gelijk. Steeds kwamen de Westelijke kampioenen terug, doch het resultaat kwam a--» de an dere kant met het reeds gemelde vierde doelpunt van Lenstra, die daarmede zijn club tegen de verwachting in toch nog aan de overwinning hielp. De stand luidt thans; B. V. V Heerenveen Go Ahead E. D. O P. S. V Haarlem 5 4 1 9 11—3 4 1 1 9 19—IJ 6 3 1 2 7 13—12 5 1 2 2 4 5—10 6 1 1 4 3 8—12 6 1 - 5 2 10—16 Wolverhampton Wanderers bezoekt ons land Wolverhampton Wanderers zal een tweetal wedstrijden spelen tegen Bondsploegen en wel op 12 Mei in het Feijenoord Stadion te Rotterdam en op 14 Mei te Amsterdam in 't Olympisch Stadion. Beide keren om half zeven des avonds. Aston Villa en Arsenal zullen in geen ge val een tour door Nederland maken. Financiële problemen voor de Engelse profs De nieuwe bepaling van de Football Asso ciation, dat de spelers tot 31 Juli uitbetaald moeten worden, onverschillig of zij al dan niet door de clubs worden aangehouden, heeft tot dusver het tegenovergestelde van het beoogde effect opgeleverd. In de weten schap, dat zij nog gedurende drie maanden loon zpllen trekken, kijken de spelers hun contracten nog eens goed na. zonder zich met tekenen te haasten. Het gevolg is, dat de managers van de clubs in de onzekerheid verkeren wie wel en wie niet tot hun ploeg zullen behoren, als het seizoen half Augustus opent. Aan de andere kant bedenken de clubs, met deze extra-uitgaaf van drie maanden loon, zich nog wel twee maal alvorens ze betere voorwaarden aan oude en vertrouwde spe lers aanbieden. Daar is bijvoorbeeld het ge val van Crozier, doelman van Brentford er van het Schotse elftal. Crozier tekende elf jaar geleden voor Brentford en heeft zijn club, na aftrek van de oorlogsperiode, vijf jaar en vier maanden trouw gediend. Zijn keuze voor het Schotse elftal was eveneens een eer voor Brentford. Toen de club hem echter zijn contract voor het nieuwe seizoen voorlegde werd er bij gezegd, dat het finan cieel onmogelijk was hem het benefiet uit te keren, waarop hij wel moreel maar niet wet telijk rechten heeft, met het gevolg dat Crozier nog niet heeft getekend. Als hij wordt overgedaan aan een andere club krijgt hij dit bedrag automatisch, maar dit zal Brent ford waarschijnlijk weten te verhinderen door een buitensporige transfer-som te eisen. In dat geval staat Crozier voor de keus of het contract met Brentford te tekenen of over te gaan naar een club, die niet in de league uitkomt. Wielrijden Ronde van Luxemburg is begonnen De eerste étpappe van de Ronde van Lu xemburg, LuxemburgWasserbilig (176 km.), voor amateurs werd gewonnen door de Luxemburger Ernzer in 5 uur 5 min. 42 sec.; 2. Schoer (Luxemburg) zelfde tijd: 3. Blom- mer (België) zelfde ijd; 4. Van Ex (België) zelfde tijd; 5. Kirchen (Luxemburg) zelfde tijd; 6. Lessie (België) 5.17.40; 7. Fokot (Frankrijk) 5.17.40; 8. De Cock (België) 5.19.34; 9. Buelens (België) zelfde tijd; 10. Peters (Haarlem) zelfde tijd; 13. Voorting (Haarlem). OM DE DAVIS-CUP VOETBAL-UITSLAGEN Om het kampioenschap van Nederland. BW—Go Ahead 5—2; EDO—PSV 0—0; HeerenveenHaarlem 4—3. Gewone competitie. Eerste klasse. District V: GVAV—Emmen 2—2. District VI: BleyerheideNAC 30. rromotic/dcgradatiewedstrydcn. District I. Promotie derde klasse: De Me teoor—Zaandijk 1—3; Vitesse '22—Alkmaarse Böys 11. Promotie vierde klasse: Monnikendam Zilvermeeuwen 25. Vierde klasse F: RKAVIC—Ahrends 2—0. Vierde klasse G: ASV—Vliegende Vogels 3—3: Onze GezellenOntwaakt 0—2. Om de KNVB-beker. Voorronde. District I: VSVDe Vole- wijekers 0—4; HMS—Allen Weerbaar 5—2; Always ForwardVelsen 32; Purmerend TYBB 3: ETO—Holland 1—3; Swift- QSC 2—1; ZFC—Baarn 7—0; Oranje Zwart— OFC 41; Alphense BoysLFC 3—0. District 1: DSO—Hillinen 2—1: Hermandad DHZ Spoorwegen—Laakkwartier 42; Wc.* Avanr.i-De Kollandiaan 33; Texas—Concordia 32. Ruim 2400 tennisliefhebbers vulden Don derdag de'tribunes van dc METS-banen waar Nederland op de eerste dag van de wedstrijd om de Davis-cup een voorsprong van 2—0 op Portugal genomen heeft. Van Swol won de eerste partij met spre kende cijfers van Roquette 60, 63, 62, cijfers die een juist beeld geven van het overwicht van de Nederlander. Hij speelde rustig en solide tegen een speler, die niet tegen zijn diepe lengte en grote vaart opge wassen bleek. Met een serie van acht gave games opende Van Swol, 60, 20. Daarna volgde een kleine inzinking; toen hij de zaak wat al te gemakkelijk ging opvatten en daar door enkele malen werd gepasseerd. Zo werd het 3—3, doch toen vond Van Swol zijn canonservice en zijn smashes terug en won hij onbedreigd van een tegenstander, die geen opening kon vinden. Ook de tweede partij bracht in korte tijd een overwinning voor Nederland. Met 62, 61, 6—1 had Van Meegeren een goed debuut in Davis-cup tennis, hoewel hieraan moet worden toegevoegd, dat hij het slechts zelden moeilijk had. Nu en dan toonde Ricciardi zich een moedig netspeler en daardoor had deze partij een levendiger karakter dan de vorige. Van Meegeren beschikte over een te diepe en snelle fore- en backhand om tegen de wat trage Ricciardi in gevaar te komen. Zijn netspel kwam niet tot volle ontplooiing, maar zijn passeren, telkens met succes toe- Schaken Twee nederlagen van Euwe Dinsdag werden de afgebroken partijen uit de 19de en 206e ronde gespeeld. De partij EuweReshevskv uit de 20ste ronde werd zonder verder te spelen door Euwe opgege ven en de party BotwinnikKeres uit de zelfde ronde leverde na de 60ste zet een over winning voor Botwinnik op. Ook de partij ReshevskyBotwinnik uit de 19de ronde eindigde in een zege voor Botwinnik. Na 48 zetten gaf Reshevsky op. Euwe was in tijdnood. In de partij tussen Euwe en Keres in de 21e ronde ging het begin volgens de theorie, maar al spoedig offerde Keres een pion, wel ke Euwe accepteerde. Dit pionoffer in het centrum had tot doel een aanval op de koning van Euwe te lanceren, maar Euwe verdedigde zich goed. Tegendreigingen volg den en na ?5 zetten ging Euwe zelf tot het offensief over. Keres, nu in de verdediging gedrongen, had de grootste moeite om verlies te vermijden, maar inmiddels waren beide spelers in tijdnood geraakt. Euwe maakte een fatale blunder en gaf na 34 zetten de partij op. De parij tussen Smyslov en Reshevsky zal waarschijnlijk in remise eindigen. Na de opening bleek, dat Smyslov een klein, maar toch duidelyk positioneel voordeel had weten te verkrijgen. Maar Reshevsky was vinding rijk als altijd en zag zelfs kans een pion te winnen. Bij de afwikkeling ontstond een toreneindspel, waarin de Amerikaan zijn pluspion behield, maar waarin toch zo goed als geen winstkansen zitten. De partij wordt Vrydagavond uitgespeeld. In de partijen van de 22e ronde kan reeds de beslissing vallen, aangezien Botwinnik slecht één punt uit vier partijen behoeft te behalen, om zeker van het wereldkampioen schap te zijn. J. J. Th. Bakker overleden Te Bergep op Zoom overleed de heer J. J. Th. Bakker, voorzitter van het veteranen- korps van het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond en redacteur van het Turn- blad. De heer Bakker was ere-lid van het Ver bond en hij ontving ook onderscheidingen van verschillende buitenlandse regeringen en turnbonden. Sport in 't kort HARMANS WINT RONDE VAN APEL DOORN. De Amsterdammer Harmans heeft de ronde van Apeldoorn gewonnen. De uislag luidt: Amateurs: 1. Harmans (Am sterdam): 2. Faanhof (Amsterdam); 3. Sta kenburg (Amsterdam); 4. Grift (Soest). Nieuwelingen: 1. Van der Putten (Den Haag); 2 Snijders (Zwanenburg); 3. Hofland (Beverwijk); 4. Pieters (Haarlem); 5. Van der Pal (Scheveningen). gepast op de backhand van Ricciardi, was uitstekend. Ook Kryt won. Na de partijen speelde de Nederlandse reserve Krijt een vriendschappelijke party tegen zijn Portugese collega Silva. Krijt won met 6—4, 4—6, 7—5. Zege voor Denemarken. In Kopenhagen won Denemarken met 32 van Egypte. Om (le K.N.V.B. beker Dnderdag is een voorronde gespeeld om de KNVB beker en enkele ploegen uit de omgeving van Haarlem zijn uitgeschakeld. Het onvolledige VSV verloor met 40 van De Volewyckers, in Hoorn leed Velsen een nederlaag van 32 tegen Always Forward en ETO werd op eigen terrein door Holland met 3—1 geslagen. TYBB plaatste zich in de volgende ronde. Het bracht een bezoek aan Purmerend en an met 32. Voor Zondag zijn vastgesteld: Texel TYBB: Bloemcndaal—RKWA; DEM—Oranje Zwart en DWS—Zandvoortmeeuwen. GOED BEGIN VOOR SPAARNDAM Spaarndam heeft twee promotiewedstrij den achter de rug. Zondag werd van The Unity met 21 gewonnen en Donderdag was het resultaat tegen Neerlandia 22. Zondag komt Pancratius bij Spaarndam op bezoek. Vier elftallen stryden voor twee plaatsen. - RIPPERDA DEGRADEERT Doordat Zilvermeeuwen met 52 van Monnikendam heeft gewonnen, promoveert de club naar de derde klas. Ripperda was de degradatie-candidaat. die het volgend seizoen in de vierde klas zal uitkomen. TERRASVOGELS NIEUW-VENNEP PROMOVEREN De vier kampioenen van de. tweede klas in de Haarlemse Voetbalbond hebben ge streden om twee plaatsen in de eerste klas. Gisteren zijn gespeeld Terrasvogels 2— Halfweg 2 00; Stormvogels 3Nieuw Ven nep 1,1. Door deze resultaten promoveren Terrasvogels 2 en Nieuw Vennep naar de eerste klas. De wedstrijd in de eerste klés B tussen DSK en EDO 4 eindigde 11. Daardoor de gradeert Hillinen 2, evenals Hoofddorpse Boys, dat de laatste plaats bezet. In de an dere eerste klas gaat TYBB 2 naar de tweede klas. Hockey Zwitserland—Hongarije 1—3 De landenwedstrijd tussen Zwitserland en Hongarije werd door de bezoekende ploeg met 31 gewonnen, nadat de rust met 10 voorsprong der Hongaren was ingegaan. Het Zwitserse elftal komt op 16 Mei in het Wa generstadion te Amstelveen tegen Nederland uit. I Nederlands dameselftal Het Nederlandse dames elftal dat Zondag 9 Mei in de eerste wedstrijd van het tournoob om het wereldkampioenschap tegen Spanje zal spelen, zal als volgt zijn samengesteld: Doel: J, Jurrissen (Pinoke). Achter: E. Loeb van Zuvlenburg (Rood Wit) en I. Piel (HHYC). Midden: N. Buissant (Hilversum), H. Smit- huysen (Amsterdam) en G. Wijnstroom (BDHC). Voor: E. Piel (HHYC), H. Vreede (Rood Wit). I. Markus (BDHC), M. Francken (BDHC) en W. Broers (Be Fair). In dit elftal staat mej. Vreede opgesteld, doch het is nog niet zeker, of zij Zondag haar plaats zal kunnen innemen. De reserves voor het gehele tournooi zijn de dames: Hoevers (Hiilversum), Horst (HDM), v. d. Stel f Am sterdam), Koenen (HTCC), Labouchère (HHYC) en Nagel (Leiden). H.H.IJ.C. kampioen van Nederland Door een overwinning van 32 op Venlo is het heren-elftal van de Haagse Hockey club HHYC kampioen van Nederland gewor den. De wedstrijd GroningenDKS eindigde 22. Met de wedstrijd GroningenVenlo nog te spelen, ziet de ranglijst er als volgt uit: HHYC 6 5 1 0 11 33— 4 Venlo 5 3 0 2 6 18— DKS 6 1 2 3 4 6—17 Groningen 5 0 14 1 3—31 Invoering van keuze-vakken en andere ivijzigingen Gisteren traden op het veld aan de Don kere laan de dames- en herenploegen van de Arnhemse athletiekvereniging „De Ko meten" resp. tegen Gita en Haarlem 'aan. In de ochtenduren behaalde Gita een ruime overwinning op haar Arnhemse sportzus- ters. Mej. Bakker (Gita) leverde een uit stekende prestatie door de 100 M. te win- néh in de fraaie tijd van 13 sec., waarmede zij naar de A-klasse promoveert. Zij had felle strijd te voeren met Mej. de Boer (De Kometen), die 13.1 sec. noteerde. Doch ook Dury Taams. die de 60 M. voor meisjes won in 8.6 sec., toonde zich een sprintster met aanleg. Nei ten Wolde, die het hoogspringen voor meisjes met een fraaie sprong van' 1.35 M. won, toonde zich eveneens een athlete, waarvan Gita in de toekomst genoegen kan beleven. Mevr. Stouten-Mes deed goed werk door het vèrspringen met een sprong van 4.92 M. te winnen en by het hoog springen de eerste en tweede plaats te delen met Mej. de Boer (De Kometen) door een hoogte te halen van 1.40 M. Daar Gita er in slaagde de beide estafettes te winnen, werd het uiteindelijk een ruime overwin ning voor de Haarlemse dames, die 147 Honkbal Honkbalprogramma punten behaalden tegen De Kometen 107. De H. A. V. „Haarlem" die 's middags te gen de heren-athjeten van „De Kometen" de baan kwam. behaalde eveneens een flinke overwinning, hoewel het er in het begin helemaal niet naar uitzag. Weliswaar werd het eerste nummer, de 4 x 100 M. es tafette door de Haarlemmers gewonnen, doch op 't volgende nummer, de 3000 M. werden de eerste 3 plaatsen zeer verrassend door Arn hemmers ingenomen, waarbij vooral Van Daalen, die in 9 min. 22 sec. won. een heel goede indruk maakte. Op de 1500 M. namen de H. A. V.-ers echter revanche, door de eerste drie plaatsen voor zich op te eisen, waarbij v Gog zegevierde in 4 min. 16.1 sec. voor Geusenbroek en Van Deursen. Ook op de 400 M. legden de Haarlemmers op de volle buit beslag met de lopers Dekker. Wullems en Th. Wemik. De 100 meter was voor Schaap van „Haarlem" in de fraaie tijd van 11.1 sec., voor Lourens (De Kome ten), die slechts 0.1 sec. langer nodig had. Willems (Haarlem) verrichtte een hoopge vende prestatie bij het vèrspringen door dit nummer te winnen met een sprong van 6.40 M.. doch ook de Arnhemmers Lourens en de Vries kwamen over de zes meter met resp. sprongen van 6.26 M. en 6.10 M. Bij de junioren leverde ten Brinke (De Kometen) ongetwijfeld de beste prestatie door op de 800 M. een tijd te noteren van 2 min. .7 sec, maar de „Haarlem" lopers Beyens en A. Visser toonden op dit num mer eveneens veel aanleg! Op de Zweedse eerste j estafette waren de twee „Haarlem" ploegen veruit de meerderen van de Arnhemse ploeg, waardoor de einduitslag werd: „Haar- pnt. Ir. E. J. Baumann. directeur der Rijks H.B.S. te Zwolle, schreef een brochure over problemen bij het Middelbaar Onderwijs (uitgave van de Erven J. J. Tijl N.V. te Zwolle). Hij geeft daarin een uiteenzetting van de huidige situatie, bespreekt de moei lijkheden bij selectie van leerlingen, dou bleren, huiswerk* en examens. Vooral het gedeelte van zijn betoog over de noodza kelijkheid van reorganisatie zal belang stelling wekken. De schrijvgr geeft een overzicht van het rapport der commissie, „ter bestudering van de instelling van een lichaam met ver ordenende bevoegdheid op onderwysge- bied", ingesteld door de Raad van leraren bij het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwys. Deze commissie beveelt aan de instelling van een „Onderwijscentrale", die belangrijke delen van de onderwijsorgani satie aan de regeling bij wet of Koninklijk besluit zou onttrekken en zelfstandig rege len. Tot deze onderwerpen rekent de com missie: a. bepaling van de verplichte en faculta tieve vakken, die aan elk der schooltypen moeten (kunnen) worden onderwezen met minimumtabellen; b. het leerplan van elk der schooltypen; c. de toelatingsvoorwaar den; d. de (gedetailleerde) inrichting van het eindexamen en de eindexameneisen; e. de inrichting van de vrystellingen voor het staatsezamen (d.i. het examen, dat ge gadigden voor hoger onderwijs, die geen normale schoolopleiding hebben genoten; moeten afleggen); f. de erkenning van scho len met afwijkend leerplan en (of) afwij kende urentabel (de z.g. experimenteer- scholen). Ir. Baumann merkt op: Men ziet hier dus waar de schoen wringt. Onze gehele wette lijke organisatie is te log om werkelijk wat te bereiken. Inderdaad is de meest belang rijke factor voor wijzigingen in het onder wijs aan onze scholen nog de aard van de eindexamenopgaven geweest. Maar dat is toch zeker niet de bedoeling van die op gaven. Er was echter geen ander middel. Daarna vervolgt hij: Wel moet belicht worden, dat de boven geschetste reorganisatie, die zich wellicht geleidelijk zal moeten voltrekken, naar be hoefte geleid en gestuurd door een organi satie, steeds paraat in te grijpen en verder te gaan, ook de positie van de leraar radi caal zal wijzigen. De leraar blijft niet de man, die zo en zoveel uren les geeft, dan naar huis gaat en waarschijnlijk daar nog wel wat voor zijn school doet. Ieder heeft wel eens gehoord van correctie, van voor bereiden voor lessen, van verdere studie om in zijn vak bij te blijven. Immers daar komen voor de lagere klassen huiswerk uren bij; de keuzevakken e.d. zullen een vrij losse rooster nodig maken, waardoor het niet te ontgaan zal zyn, dat verschil lende leerlingen vrije tussenuren zullen krygen, die ze productief moeten maken om alvast hun werk te doen. Ze kunnen niet de straat op zonder een ongemotiveerde hoe veelheid tijdverlies te lyden en onze jeugd heeft nu eenmaal niet de eigen schappen, die in een studielokaal de ge wenste en noodzakelijke studiesfeer geven zonder meer. Daar moet ook iemand zitten, by voorkeur iemand, die hen zo nodig met raad en daad terzijde kan staan. Het ge hele schoolleven zal een beeld gaan ver tonen dat men nu al in Daltonscholen kent. Niet de klassen krijgen lokalen maar de docenten; deze zijn daar, ook als zij geen les geven. Bij hen kan een ieder te recht. Minder dan ooit blijft er enige reden om de positie van de leraar aan zijn aantal lessen te koppelen; hij is er gedurende de gehele schooltijd en doet medé aan de volle organisatie. Dit is naar onze mening een duidelijke verbetering: iedere docent is leraar, zonder meer. Hij regelt zijn inhaalcursussen, kortom doét alle werk, dat zijn hand te doen vindt. Degenen, die minder lessen hebben te geven, zullen meer tijd over hebben voor het andere werk; wie veel lessen geeft, wordt minder ingeschakeld. Voor de af lopende vakken kunnen in de hoogste klassen lezingen worden georganiseerd om de kennis der leerlingen nog eens op te halen en te verdiepen. De leerlingen zou den daarvan dan een verslag voor het kernvak Nederlands kunnen maken. Zo iets lijkt erg nuttig; veel nuttiger dan de gebruikelijke opstellen over Kamperen, Een voetbalwedstrijd, Zwarte handel enz. Het werk voor de docent zou ook veel Voor Zaterdag zijn vastgesteld: klas: Blauw Wit-Schoten (4 uur); over gang RCH-Hilversum (4 uur); Spartaan- o Ajax; DOS-TYBB; ABC-EDO 2; DWS-lem" 209 punten. „De Kometen' Celeritas; Watergraafsmeer-HFC „Haar- lem". Tweede klas A: HHC 3-Schoten 2 OlT) Q© QSPTlfil"©! (3 uur); tweede klas D: Beverwijk-D^VS 2 (4 uur); EHS-RCH 2 (3.30 uur). Zondag worden gespeeld: eerste klas: EDO-HHC (2 uur); Ajax-OWO; SC Haarlem-WGA (10 uur); Overgangsklas A: HHC 2-Quick (2.30 uur); Tweede klas A: Celeritas-EDO 2; Neptunus-SC Haar lem 2; tweede klas B: HCK 2-Watergraafs- meer 2; 't Gooi-EHS 2; Zandvoortmeeu- wen-The Catchers (10 uur). Tweede klas C: HFC „Haarlem" 2-Schoten 3 (10 uur). V.V.G.A.-H.H.C. 9-7 Het wilde gisteren bij de HHC tijdens de wedstrijd tegen WGA aanvankelijk niet goed lukken. Eerst nadat Hofstra op de plaat verscheen, ging het beter. Maar toen was de achterstand te groot, om nog ingelopen tc kunnen worden. Door zwak werpen van Duinker namen de gemeenteambtenaren reeds in de eerste slagbeurt een voorsprong van 32. die in de derde innings, toen Gaartman wierp, vergroot werd tot 6—3 door goede tweehonkslagen van Bouman en P. Holewijn. De stand werd tenslotte zelfs 8—3. Toen kwamen de Haarlemmers aan slag ook los, zodat het nog een spannend slot werd. In de laatste innings n.l. bij de stand 97 was het derde honk bezet met één man uit. doch Jansen, die bij WGA wierp, kon de twee volgende slagmensen op drie slag uitscha kelen. De beste hitters waren: Bloem (WGA) met 0.80! en Vissers (HHC) met 0.50. De werpersresultaten waren: HHC: 10x3 sl„ 6x4 w„ 9 h.s. WGA: 13 x 3 sl„ 7x4 w„ 5 h.s. De score had het volgende verloop: HHC: 2—0—0—1—0—0—0—2—2=7 WGA: 3—0—3—2—O-O—1—0—x=9 van Nederland DukelBeers remise In hotel Kennemerhof te IJmuiden werd op Hemelvaartsdag onder grote belangstel ling de uitgestelde partij DukelBeers ge speeld, welke na 66 zetten in remise ein digde. Plet werd een positie-partij met wisse lende kansen en er moet nog worden uit gemaakt of Dukel's 36ste zet wel de sterk ste was, maar een feit was het dat de D.C.IJ.'er in het vergevorderd middenspel gedrukt spel kreeg. Toen ook Beers een minder scherpe zet deed, werd het spel remise. Dukel zowel als Beers hebben nu vier gespeelde par tijen en drie punten. Kampioenschap van Nederland Zaterdag en Zondag 8 en 9 Mei a.s. zal in het clublokaal der Haarlemse Damclub, bovenzaal Restaurant Munniks, Grote Markt 10 te Haarlem, een tweetal ronden van de eindstrijd om het persoonlijk kampioenschap van Nederland worden gespeeld. Het pro gramma voor deze ronden luidt: Zaterdag 8 Mei. aanvang 16.00 uur: A. Ligt- hart (IJmuiden) tegen R. C. Keiler (Amster dam) titelhouder; B. Dukel (IJmuiden) tegen H. Laros (IJmuiden); C. Suijk (IJmuiden) tegen P K. Th. Leijte (Breukelen); P. Beers (Noord Scharwoude) tegen P. Roozenburg (Rotterdam). Zondag 9 Mei a.s.. aanvang 13.00 uur: B. Dukel tegen P. K. Th. Leijte; R. C. Keiler tegen H. Laros; P. Beers tegen A. Li^thart., Vereniging van M.R.P. en de Gaulle's partij? Alleen ter ondersteuning „van huidige regering' Op de openingsbijeenkomst van het na> tionaal congres van de Franse Katholieke partij Mouvement Républicain Populaire te Toulouse, heeft Maurice Schumann, de voorzitter van de partij, doen verstaan, dat zijn partij zou instemmen met eqri unie met de Rassemblement du Peuple frangais van generaal De Gaulle, doch alleen ter ondersteuning van de huidige coalitie regering van Robert Schuman. Spreker noemde de RPF niet bij name. Zijn verklaring wordt opgevat als een ant woord op het beroep, dat vorige week door René Pleven, de voormalige minister van De Gaulle, gedaan is ten gunste van een samengaan van de RPF met de partijen van de „derde macht" in een herziene regering-Schuman. „Bomben-Kabus" begenadigd Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland heeft het over Siegfried Kabus uitgesproken doodvonnis gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. Kabus was vroeger majoor bij- de SS en leider van een bende, die in 1946 „na zit- tingstyd" bomaanslagen pleegde op de zuiveringshoven in het gebied van Stutt gart. Hij werd in Januari 1947 ter dood veroordeeld. Huis van Nederlands consul in Jeruzalem geplunderd? Volgens Joodse bronnen hebben Britse manschappen, „vergezeld van officieren' het vorige weekend het huis van de Ne derlandse consul-generaal te Jeruzalem, J. A. Nederbragt, geplunderd. Het incident zou hebben plaats gevon den tijdens of na het gevecht om de wijk Katamon. De gestolen goederen zouden zijn teruggegeven nadat de consul-generaal bij het Britse hoofdkwartier een klacht had ingediend. Behalve te verklaren, dat de goederen waren gestolen zou Nederbragt niet anders hebben willen bevestigen, dan dat hij de zaak voor hogere instanties had gebracht. aangenamer worden. De gelegenheid ont staat om voor de zwakkeren meer te doen de keuzevakken zullen gevolgd* worden door leerlingen, die er ook belangstelling voor hebben. Dit alles opent de mogelijk heid tot een verdieping van de leerstof. Nu is dat alles onmogelijk. De taak, waarvoor de leraar nu gesteld is. is m een meestal gejaagd tempo de leerstof door te rennen en daarby zo weinig mogelijk ongelukken te maken. Men mene niet dat dit alles utopie is. Ten déle komt het overeen met wat in Engeland Amerika en wellicht ook nog elders sinds lang gebruikelijk is. Zeg ook niet, dat het een afbraak van ons toch zo uitstekend onderwijs betekent. Ja. het breekt ook af; datgene wat toch niet beklijft en wat voor een bepaalde leerling tenslotte niet van waarde is. Er wordt vaak gezegd dat het onderwijs in de Engels sprekende landen slecht is. Maar de wetenschappelijke pres taties. met dit systeem behaald, spreken toch wel een andere taal. Zeker, we zullen later mensen tegenkomen, die van een be paald vak niets afweten, maar ook minder, die van een bepaald vak alleen weten te vertellen, dat ze het op school gehad heb ben, maar alles vergeten zijn. Wij kunnen dat geen achteruitgang noemen. Onze jeugd heeft wat anders nodig, dan doorlopend in een keurslijf te worden geperst, soms tot de dood er op volgt. Zij moet zich kunnen ontwikkelen, ieder zoveel mogelijk naar eigen aard en begaafdheid. Openen wij daartoe de weg. Het is duidelijk dat het onderwijs er niet goedkoper op wordt. Men kan nu eenmaal niet a la carte eterr voor de prijs van het menu van de dag, noch een maatpak kopen voor de kosten van een confectiecostuura. De schoolgebouwen zullen groter moeten zijn dan thans. Ook nu al is er tekort aan schoolruimte en doorvoering van een zes jarig lyceum zonder meer, zal in onze ge bouwen op zeer grote bezwaren stuiten. Maar als u, belastingbetaler, dit niet wenst te accepteren, mopper dan ook niet op het onderwijs. Gij mist daartoe dan het recht. Tien landen gaan confereren over Donausclieepvaart Engeland, Frankryk, de V. S. en de Sovjet-Unie zijn overeengekomen deze maand te Belgrado een tienlandenconfe- rentie te beleggen ter bespreking van het toekomstig toezicht.op de Donau-scheep- vaart. Zulk een conferentie had, volgens een besluit van de raad der Grote Vier reeds medio Maart moeten worden bijeengeroe pen. Aan de conferentie zullen deelnemen: de Sovjet-Unie, Oekraïne, Bulgarije. Roeme nië, Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije, Hon garije, Engeland, Frankrijk en de V. S. De Grote Vier kwamen indertijd overeen, dat ook Oostenrijk aan de conferentie zou deelnemen, op voorwaarde dat het vredes verdrag tot stand zou zijn gekomen. Nu dit niet het geval is, kan Oostenrijk niet in aanmerking komen. Het essentiële punt waarover men het eerder niet eens kon worden, was, of de voor-oorlogse Donaucommissie, die ruim 50 jaar de scheepvaart op de Donau heeft geregeld, weer moet worden ingesteld op de oude basis, zodat ook West-Europa zeg genschap zal hebben. Deze landen staan op het standpunt, dat de Donau van belang is voor geheel Europa. In 1946 heeft de Sovjet regering er echter te New York op aange drongen, dat de contróle tot de oeverstaten wordt beperkt. Franse concessies te Londen inzake Duitsland De plenaire zitting van de zeslanden- conferentie te Londen over Duitsland, welke aanvankelijk Donderdagmiddag ge houden zou worden, is op het laatste ogen blik vervangen door een informele bijeen komst van de hoofden der delegaties, naar men aanneemt voor verdere bestudering van het rapport van de werkeommissie, voordat dit aan de hoofdconferentie wordt voorgelegd. Het rapport zou de Franse dele gatie belangrijke concessies hebben gekost Optocht-verbod in Londen James Chuter Ede, Brits minister van binnenlandse zaken, heeft medegedeeld, dat drie maanden lang in Londen alle open bare optochten van politiek karakter ver boden zullen zijn. Ede had tevoren een rap port ontvangen over de fascistische demon stratie in het East-end op Zaterdag j.l. bij welke gelegenheid 31 arrestaties zijn ver richt. Senaat der V.S. accoord met grotere luchtmacht De Amerikaanse Senaat heeft een wets ontwerp goedgekeurd voor toewijzing van de benodigde gelden voor vergroting van de luchtmacht van 55 tot 70 groepen. Het ontwerp gaat nu terug naar het Huis van afgevaardigden voor behandeling van ver schillende amendementen van de Senaat UIT-GEZONDEN. De Cubaanse regering heeft blijvend de zendvergunning ingetrokken van de com munistische radio-omroep, populair ge noemd „Mil Diez" „1010"). Het station zal voortaan geëxploiteerd worden door het ministerie voor verbindingen. Het sta tion zond buiten de gewone uitzendingen opruiende berichten uit ter gelegenheid van de 1 Mei-viering. Qok zouden de com munisten geheime berichten in code uit gezonden hebben waarby zij gebruik had den gemaakt van schijnbaar onschuldige verklaringen. FRANSE DIENSTPLICHT BLIJFT ONVERANDERD. De Franse regering heeft ervan afgezien de diensttijd voor militairen van twaalf op achttien maanden tc brengen. De regering komt thans met een compromis-wetsont werp, dat verlenging van de dieryttijd tot vijftien maanden beoogt. APOTHEKERES EN LEERLINGE VEROORDEELD Voor de Leeuwarder rechtbank hebben terecht gestaan een apothekeres te Har- lingen en haar leerlinge Deze laatste had een recept niet goed klaargemaakt. Een patiëntje, dat het geneesmiddel gebruikte, overleed. De apothekeres werd veroordeeld tot een maand voorwaardelijke hechtenis met een jaar proeftijd en f 750 boete of 25 dagen hechtenN IV leert mre verd r; met eer. maand voorwaardelijke hechtenis en f 100 boete of 35 dagen hechtenis.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5