Bloembak aan de Kinderhuissingel ter herinnering aan debevrijding geplaatst Jiaedecda^) DRUM'S Bloemenmagazijn Het Hildebrandmonument van professor J. Bronner Kort en Bondig J) „Het Gouden Hoekje" Taxi? Bel 1.2„.3.4.5 VRIJDAG 7 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Haarlem is in het bezit gekomen van een fraaie stenen bloembak. Dat is te danken aan de bewoners van het ..Garenkokers- kwartier", die gelden bijeen gebracht hebben voor het oprichten van een monu ment. dat geplaatst is in het plantsoen in de bocht van de Kinderhuissingel bij de Pieter Kiesstraat. Woensdagavond heeft het bestuur der buurtvereniging ,,Het Garenkokerskwar- tier" de bloembak aan het gemeentebestuur aangeboden en burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heeft hem aanvaard en toege zegd voor het onderhoud te zorgen. Nadat de voorzitter, de heer M. Dirkse, de bezoekers welkom had geheten, ont hulde de burgemeester het monument. De heer Dirkse zette vervolgens uiteen, waar om de keus op de bloembak is gevallen. Het monument is opgericht als herinnering aan de bevrijdingsdag. Dankbaarheid kan betuigd worden met bloemen en daarom meende het bestuur een bloembak te moe ten aanbieden, <xndat daarin steeds bloe men geplant kunnen worden. Spreker dankte de bewoners van de buurt, die door eendrachtig samen te werken wat bereikt hebben. Indien er in de gehele wereld op een dergelijke wijze samengewerkt wordt, dan zou er meer tot stand komen. Ten slotte richtte de heer Dirkse zich tot de ontwerper, de maker en tot de heer J. A. Dorresteyn, directeur van Hout en Plant soenen. Burgemeester, mr. Cremers. zag in het aanbieden van het monument een prach tig bewijs van burgerzin. Velen hebben aan het geschenk meegewerkt, om uiting te geven van hun gevoelens van dankbaar heid. Het initiatief is uitgegaan van de buurtvereniging en spreker verheugde zich over het bestaan er van. Zonder een bloeiend verenigingsleven zou er in een stad een chaos heersen. Onder dank aan vaardde de burgemeester de bloembak, namens de gemeente. De Harmonie .Crescendo", die onder leiding van de heer Jac. Zwaan haar mede werking verleende, speelde tot besluit het Wilhelmus. Andere feestelijkheden De kinderen der leden van deze buurt vereniging waren des middags in de ge legenheid geweest een bioscoopvoorstelling in gebouw „Rosehaghe" aan de Hoofman- straat bij te wonend Des avonds gaf de Harmonie „Crescendo" een concert op het schoolplein aan de Nicolaas van der Laan straat. Bescheiden is het feest gevierd, maar het bestuur heeft plannen het re geringsjubileum luisterrijk te vieren. Beheudigheidswedstrijden 's Middags werden op het ..Schelpen pad" langs de Dreef behendigheidswed strijden op de fiets voor dames en heren, georganiseerd door het Centrum-comité „Koninginnewag", gehouden. Onder de heron bestond voor deze races grote belangstelling en zelfs nadat de eer ste 32 deelnemers hun rondje wipplank- op, wipplank-af. slinger-tussen-de-paaltjes, hoedje op. hoedje af. slok water, vlag in. vlag uit, fiets af, fiets op hadden gere den. Nwerd de jury bestormd door vele jongelieden, die ook een kansje wilden wagen. De dames lieten zich tqpeilijker overha len. Er startten er aanvankelijk twee, doch na afloop van de eerste serie werden er nog twee bereid gevonden tot vermaak van een talrijk publiek haar behendigheid te demonstreren. De uitslag luidde tenslotte: Heren: 1 E. de Vries; 2 Bruggeman; 3 Tuilenaar; 4 Groeneveld; 5 Verstratén; 6 Kroes 7 Eeres. Dames: 1 Elly Beumer; 2 Rie Rijtema. Feestmiddag in Zuid-West Kinderen van de afdeling Zuid-West kwamen in het gebouw op de tennisbaan „De Hoge Berg" bijeen, waar een aantrek kelijk programma afgewerkt werd. Een goochelaar en een buikspreker verleenden medewerking. In het Kleverpark De viering van de nationale feestdag in het Kleverpark bleef beperkt tot enkele kindervoorstellingen in het wijkgebouw aan de Molenaerstraat. Een aardig pro gramma was samengesteld. De volksspelen gingen wegéns gebrek aan belangstelling niet door. Dansen op de Grote Markt en Soendaplein In de avonduren waren velen op de Grote Markt en het Soendaplein bijeenge komen, waar gelegenheid was. een dansje te maken. Vooral bij de jeugd was de ani mo groot. Tot laat in de avond was het op deze plaatsen gezellig. Militairen zorgden in de middaguren voor wat vrolijkheid. De kapel uit de ka zerne aan de Koudenhorn concerteerde op de Grote Markt en met veel succes. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag worden in Haarlem. Heemstede en Overveen distributiebescheden uitgereikt aan hen. die niet verschenen waren op de dagen, dat zij aan de beurt waren. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 Mei 1948 ONDERTROUWD 5 Mei: A. Veenings en M. C. Laan. W. J. Stoute en B. van Lunteren. B. C. M. Gitz en J. M. van Kleef. J. P. Boer- rigtcr en C. H. Stoop.W. H Móring en C. S. Feiix IJ Dijkstra en B. F. M. Ackermann. H. A. Hoogvelt en D. Voogd. G. J. Schott en H. A. Mieras H. Prins en A. M. C. Oldenburg. H. Langeweg en W. J. Martens. J, G.-M. van Maris en B. Corbee. O. Moeke en C. Flikke- ma. A. Imanse en C. Bruinenberg. D. van den Kerkhof en C. M. Hoogland. S. van der Werl'f en M. E. C. Booms. A. J. Schrama en H J. Gol. J. J. Terpoorten en A. C. Mol. F. W. M van der Weiden en C. C. Ruigrok. H. B. van Schalk en H. D. Smit. M- F. W .Moerwijk en J. Rosman. J. P. den Harder en H. F. Meln- ders. L. L- Schreur en M. H. C. Piers. E. C. J Lubberdmk en G. H- L. Wesseldijk. C A de Groot en A. Bout. GEHUWD: 5 Mel: A. H. T. Westhof en M Geschiere. J. Udo en C. S. van der Wurf. N Winkelaar en A. M. van der Mey. P. J. Elfe rink en M. Vredenburg. B. van Eeken en S Lips C. van Lunenburg en J. M. Booms. J. C. Riemens en W. P. Noordhuizen. W. S. Schenk en H Joosten. A. E. C. van Egdom en J. Roest J. L Sleijster en A. Heemskerk F. C. Guiking en S. J. Moison. G Besseiing en W. D. Spaargaren, T. W. H A Bonn en T. Dolstra. P. H. Medenblik en H. Kutschera. BEVALLEN van een zoon: 1 Mei. H. C. A. Pierlotvan Hees; 4 Mei. M. J. Kuipers Pool: W. G van der PlasMos; G. M. Hop staken—Spruijt; J. W. Westdijk—Severijnse; T. J. Wesseldijkde Rooi; 5 Mei. C. H. Kos terSchellekons. BEVALLEN van een dochter: 2 Mei, H. S. van DeldenHopman; 4 Mei, M. Schreuders Kokkelkoren: J. C. Kosterde Wilde: J. WestermanValk; J. van der VeldtSchmid; A. M. Landmeier—Melker. OVERLEDEN: 3 Mei. J. W. Burghout. 73 j.. Harmenjansveg; 4 Mei. J. M. Petersevan der Kaaij. 86 j Regulierstraat: F. Harren. 4! j., Hazepaterslaan. BOXEN en KINDERSTOELEN ln prijzen variërend van J 17.75 tot 45.—. Kinderstoelen vanaf f 21.75 Van Weert Anegang 46 voor de Babv Agenda vc or Haarlem VRIJDAG 7 MEI Frans Hals: „The House on 92nd Street", 18 j.. 2.00. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Een moordenaur bekent", 18 j., 2.00. 4 15. 7 00 en 915 uur. Patace: „Dwaalwegen", 14 .1 2.00. 4.15. 7 00 en 9.15 uur. Luxor: ..Mannen zonder vleugels". 18 j.. 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. City: „Zwevende gratie", alle leeft., 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: ..De brand klok'. 14 j.. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 8 MEI Stadsschouwburg: „De vacht aan de Rijn". 8 uur. Kerkuil. Nieuwe Gracht: liederen- en piano-avond Co van Groeningen en Else Nolthcnius, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. 9 MEI Tempeliersstraat 56. halte N.Z.H. - Tel. 16873 Wielrijder liep schedelbasis- fractuur bij „Het Kopje" op Een vier-en-zeventig jarige bewoner van Westzaan fietste Donderdagmiddag van de Hoge Duin- en Daalseweg te Bloe- mendaal in de richting van de Zomerzor- gerlaan, hoewel het verboden is. De wiel rijder die op een z.g. doortrapper reed, kon de snelheid niet inhouden. Toen hij de bocht bij de Zomerzorgerlaan wilde ingaan, botste hij tegen een auto op. Het gevolg was, dat hij een schedelbasisfrac- tuur opliep. In zeer ernstige toestand is de Westzaner naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. De hoofdinspecteur van politie te Bloe- mendaal verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat het verboden is van het Kopje in de richting van de Zomerzorger laan te fietsen. Gidsenleidsters waren in Haarlem bijeen In het Krelagehuis hebben ongeveer dui zend gidsenleidsters uit het bisdom Haar lem een „Dachvaert" gehouden. Des mor gens droeg Rector C. J. van Trigt, officiaal van het bisdom een heilige mis op. Na een vlaggenparade volgde een bijeenkomst, waarop 0.3. prof. Th. Zwartkruis, leraar aan het Seminarie „Hageveld" gesproken heeft over „Het zwaard van de geest". In optocht trokken de gidsenleidsters te gen vieren naar de kathedraal, waar mgr. J. P. Huibers een lof celebreerde en een toespraak hield. Daarna volgde een défilé. Aan de hoofdingang hadden zich opgesteld mgr. J. P. Huibers, minister dr. Jos Gielen en dr. J. E. baron dg Vos van Steenwijk, commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. HAARLEMS CHR. GEMENGD KOOR DOOR ZANG VRIENDSCHAP Het verslag van het concours van boven genoemde vereniging staat wegens over vloed van kopij over tot morgen. Van heden, Vrijdagmiddag, af zijn in het Stedelijk Museum te Amsterdam de negen beelden te.zien, die professor J. Bronner in steen hakte, alsmede enige gipsmodellen en schetsen. Ongetwijfeld zullen vele Haarlemmers zich opmaken deze tentoon- steïlfhg te gaan zien. Jarenlang heeft Bronner zich met zijn werk opgesloten; slechts zeer zelden was hy ertoe te bewegen er iets van te laten zien en nu men hier het resultaat van die jarenlange arbeid ziet, kan men niet anders doen dan hem gelukwensen. Want dit werk is een echt levenswerk geworden. Men ziet het direct aan het niveau waarop Bronner zijn werk heeft weten te brengen. Nooit en nergens heeft hij zich zelf iets toegegeven, onvermoeid en hardnekkig is hij zijn eigen, eenzame weg gegaan, zonder zich te bekreunen om de hoon en de spot, die zijn ongewone werkwijze uitlokte. Als Jacob, worstelende met de engel, liet hij met af vóór hij gezegend werd. Wie in hem geloofden: het waren eigenlijk alleen zijn leerlingen, alleen de jeugd, maar ik geloof, dat er geen hogere satisfactie denkbaar is voor iemand die aan de rand van de ouder dom staat, dan dat de jeugd in hem ge looft. Was het niet een enorme stimulans voor zijn leerlingen te weten, dat hun meester daar in het aangrenzende atelier niet offi ciële bustes maakte, niet erkenning en lin tjes nastreefde, maar in strikte eenzaam heid de oplossing bevocht van de proble men, die hij zich gesteld had? Het werk is, als de man, niet erg toe gankelijk, het heeft op het eerste gezicht iets stugs. Als een echte Hollander loopt hij niet bepaald met zijn gevoelens te koop. De meeste figuren staan kaarsrecht, zijn in grote vlakken opgebouwd, maar door dit intelligente spel van elkaar oversnijdende lijnen en vlakken heen, straalt menselijk heid en zachte humor. De drift en de vita liteit, die elders in het museum uit het werk van Ossip Zadkine op U aanstormt, liggen hier gevat als in een gesloten mist. De haast waarmede Zadkine zijn gevoe lens uit de steen ranselt en in het hout kerft, zal men hier niet vinden: alles is rust, beheersing, orde, en wetmatigheid. Het treft, dat men in dit werk geen enkele invloed ziet, het is volkomen origineel. Het is uiterst boeiend na te gaan, hoe het karak ter van de opbouw tot in de laatste uit lopers van een détail volgehouden wordt. Dit is overal, in de stille gratie van Suzette Noiret, in de navrante verlatenheid van het Diakenhuismannetje, de eenzaamheid en het extatische van de oude Mevrouw Kegge. De hardnekkige, tot het uiterste door gevoerde zelfcontrole gaat zelfs door in de behandeling van de huid van de steen. Ook hier vond Bronner een wijze van bewer king, die men nergens ziet. Door de beitel loodrecht op de steen te plaatsen liet hij die springen, waardoor de breuk van de steen zichtbaar werd, die anders wordt dichtgeslagen. Slechts hier en daar voor koppen en han den, gebruikte hij spaarzaam de rasp. Zo zijn deze beelden geworden tot kristallen, eindeloos geslepen, die een geheel eigen geheimzinnige en edele atmospheer heb ben. Men zou vrezen, dat er in een werk zolang doordacht en zó ingehouden een element van een zekere dorheid en ver moeidheid zou sluipen, niets daarvan; even zeer als Bronner het sentiment beteugeld heeft, zo heeft hij de moeizaamheid van het ontstaan verborgen achter een weliswaar gereserveerde, maar lichte, ik zou haast zeggen, chevalereske voordracht Moge Haarlem, wanneer het monument eenmaal geplaatst is. het weten te behoe den tegen alle vandalisme (de beelden zijn zéér breekbaar) en daarmee aan de hoge culturele en artistieke waarde van het werk recht doen. MAR1 ANDRIESSEN Wanneer wordl hel monument geplaatst? Hedenmorgen gaf prof. J. Bronner de persvertegenwoordigers gelegenheid de tentoonstelling te bezichtigen. Alle beelden zijn thans gehakt, Hilde- brand, de hoofdfiguur, is 2 meter hqog. De acht andere (oude Stastok, het Diaken huismannetje, de charmante Suzette Noiret, Nurks, Buikje, grootmoeder Kegge en Teun de Jager) zijn 1.30 meter. Deze 8 figuren komen op de hoeken van een achtkantige fonteinbak, waarvan het ba sement 0.90 cm. hoog wordt. Hildebrand komt afzonderlijk te staan op een voetstuk vaij 2 meter. Als plaats is gedacht een rustig plekje in de Hout. Hildebrand zal op enige af stand van de fontein op zijn figuren uit de Camera neerzien. Op de voorgrond van het gehele monument komen enige banken, eveneens van Franse kalkzandsteen. Wij vroegen prof. Bronner natuurlijk: Wanneer denkt u dat het monument ge plaatst kan worden? Nu is prof. Bronner een gesloten figuur, het is niet gemakkelijk hem tot spreken te krijgen. Toen er gezinspeeld werd op de vele jaren die sinds 1914 (de bekroning van de prijsvraag) verstreken zijn. ver- klaarde hij: Het is een ontwikkelingsge schiedenis die veel facetten had. Hier hangt een foto van het bekroonde ontwerp, daar staat het eerste ontwerp voor Hildebrand. Men ziet het: een voetstuk met een beeld er op. Ik kwam tot de overtuiging, dat ik niet kon volstaan met de uitvoering van het oorspronkelijke ontwerp. Hier staan thans 7 ontwerpen van Hildebrand, die geven de ontwikkelingsgang aan. Maar ook de ontwerpen voor de 8 bijfiguren hebben dezelfde stadia doorgemaakt. Er is tènslotte een eenheid gekomen, Hilde brand is één geworden met het voetstuk en de bijfiguren zijn een met de fonteinbak. Wat de tijd aangaat kan ik verzekeren dat ik die 34 j'aar vrijwel zonder onder- breking aan het ontwerp gewerkt heb. Bo vendien moet men bedenken, dat ik in die jaren ook nog een hele serie beeldhou wers heb opgeleid. Thans acht ik mij verantwoord met het volledige werk te komen. De beelden zijn klaar, maar het voetstuk van Hildebrand moet nog gemaakt wor den, evenzo de fonteinbak en de banken. Het materiaal daarvoor is nog niet ^an- wezig en ieder begrijpt dat dit in deze tijd vee! moeilijkheden op kan leveren. Ik kan mij dan ook niet aan een toezeg ging binden, alleen weet ik dat er vóór het zover is, nog heel wat bedisseld zal moeten worden. Prof. Bronner zei het niet, maar uit het geen niet gezegd wordt kregen wij de in druk, dat bij hem op dit ogenblik niet de stellige overtuiging bestaat, dat Haarlem thans nog veel prijs stelt op het monument. Wanneer uit de houding van het gemeente bestuur blijkt dat Haarlems belangstelling voor het monument in de loop der jaren niet verflauwd is, zal prof. Bronner blijk baar graag medewerken om hetgeen thans nog gedaan moet worden om tot plaatsing te kunnen komen, zoveel mogelijk te be spoedigen. Ook zal daarop veel invloed hebben de wijze waarop de thans tentoon gestelde beelden door de kunstcritiek ont vangen worden. Wordt de mening gedeeld dat hier thans een belangrijke uiting van de Nederlandse beeldhouwkunst gewrocht is. dan zal het waarschijnlijk mogelijk zijn de laatste hindernissen in een betrekkelijk vlug tempo te nemen. Hedenmiddag zal de tentoonstelling offi cieel geopend worden door de burgemeester van Amsterdam. Ook de burgemeester van Haarlem en de wethouders dezer gemeente behoren tot de genodigden. Over enige maanden zal bij „Elsevier" een groot boekwerk met illustraties ver schijnen, waarin de lezer een beeld gegeVen wordt van de ontwikkeling van het Hilde- brand-monument in zijn verschillende sta dia. Daaraan werken mede Godfried Bo- mans. Mari Andriessen, Han Wezelaar en Ch. Ie Plae. Wü vroegën prof. Bronner of het moge lijk zou zijn ook in Haarlem een tentoon stelling te houden. Hij verklaarde dat dit uitgesloten is. Aan het transport der beel den zijn grote moeilijkheden verbonden, alleen Hildebrand weegt 11000 kilogram. Bedrijfsleider van Hin jubileert morgen De heer W. Blankwater, bedrijfsleider bii de Kousenfabriek Hin N.V. herdenkt morgen Zaterdag 8 Mei, de dag dat hij voor veertig jaren in dienst van dit bedrijf trad. De huldiging door directie en personeel zal morgenochtend om half twaalf plaats vinden in het Krelagehuis. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: H. D. Muller en M. E. M. Witteveen. G. Spijkstra en J.. C. Heemel. J. de Bonte en C. M. van der Meulen P Gude en J. M. Nanuijsen L. J. Serné en J. M. Le Fèvre. GETROUWD: C. F. Schlüter en C. W. Waa lewijn. B. Hoogenstein en C. Castien. D. van den Bergh en G. Muller. L. Zonneveld en E. J. Jansen G J Koppenhagen en A. J. Buijs. W. M. J. van Dprtmond en B Marartg. BEVALLEN: J A van den Boster Veld (d.), T L M BakkerStomphorst (z.), B. A. de JagerGrul (d.). M. J. HakkaartWeijers (z.), T M. van Walsem—Mes (z.), M. Quakke- laarde Rooij (z.J. H. M. C. BervoetsBrink man (dj, J. A. EversKoole (d.). N. Bronk— Vlek (z.). ASP. Teeuwen—van Dril (d P Gordijn—Eisenga (z M. A. S. van Bakel— van der Spek (z.), S. A. van Capel—Koeie- meijer (dj, F. A. L. van Rijt—Jonckbloedt (dj. A. F. van der Veldt—Nooij (d.)„ G. M C. TeeuwisseCastien (d.). „Je kunt 't toch niet meenemen" Een intens-blijmoedig spel De opvoering door de Haagse Comedie van de Pulitzer-prijswinnaar anno 1936 „Je kunt 't toch niet meenemen" was letterlijk en figuurlijk de klap op de vuurpijl ten pleziere van de enkele honderden, die de nationale feestavond in de schouwburg kwamen vieren. Er is om dit intens blij moedige' spel over de vrijgevochten en ge lukzalige familie Sycamore door het geest rijke duo George Kaufman en Moss Hart niet alleen vrijwel zonder ophouden ge lachen nee, het publiek schaterde bij wijlen van onstuitbare pret. En toch kon deze voorstelling niet halen bij die welke het Centraal Toneel er een jaar of tien geleden eveneens onder regie van Cees Laseur van gaf. Daar zat het stralende ge voel voor de fantastische lichtgemutste humor, die nu als een soort glansverf op de buitenkant was gestreken, de mensen als het ware ingeboren onder de huid. De zeer ongewone gang van zaken, die thans wel eens wat geforceerd komisch aandeed, scheen toen te passen in een hypernatuur- lijke orde, waarbinnen ook de malste ge vallen zinvol bleven. Doch daarvan kan men geen reprise geven en daarom zal ik alle vergelijkingen verder maar achter wege laten om het toch ook nu weer on betaalbare genoegen niet door de macht der herinnering te laten kleineren. In dit echt-Amerikaanse huishouden van Jan Steen heerst een cyelonale activiteit, die alle gezinsleden aanzet tot hun van geen enkel nut zijnde liefhebberijen. De enige, die van hoofd tot voeten opging in deze argeloze sfeer van kinderlijke verrukking, was Ida Wasserman als de moeder die to neelstukken is gaan vervaardigen omdat er bij vergissing een schrijfmachine werd be zorgd. Dit Échte spel van verstrooide aan dacht en toeschietelijk gevoel welde zo natuurlijk uit haar op, dat ik van een uit zonderlijke creatie durf te gewagen. Kos telijk was ook Arend Hauer als de uiterlijk weke vader, waarvan men eigenlijk nooit precies wist of hij in nevel of nimbus leef de. Ook Caro van Eyck en Cees Laseur groeiden op innerlijke kracht uit boven de al te kluchtige samenloop van omstandig heden, waar de anderen hun spel op ba seerden. Laatstgenoemde had wel. als groot vader Vanderhof. de simpele levenswijsheid in pacht, maar toonde zich niet de domi nerende gangmaker. Zeker moet ook Marie Meunier genoemd worden als de haars on danks op haar binnenste wezen betrapte bezoekster. Theo Frerikel legde alles er wat dik bovenop, doch deed zulks in ieder ge val heel vermakelijk. Slechts Annie van Duyïi kon, met al haar charme, het tekort aan eerlijke belangstelling niet voldoende verbergen. De ieder-voor-zich-kamer. waar men xylofoon speelt en vuurwerk maakt, schil dert en danspassen instudeert (in de toneel aanwijzingen staat dat er ook een kunstijs baan geweest zou zijn als de ruimte het toeliet) is zó door Willem Deering ontwor pen dat er gelegenheid was tot een over zichtelijke enscenering. DAVID KONING. HERDENKINGSPLECHTIGHEDEN. Aan de vooravond van de Bevrijdingsdag spraken bii het monument aan de Jan Gijzenkade dr. H. van der Loos en rector H. M. J. Brans en bij het gedenkteken aan de Westergracht ds. J. Bronsgeest en pater J. de Rooy. De eerste plechtigheid werd opgeluisterd door de R.K. Harmonie „St. Caecilia" en het mannenkoor „Proza en Poëzie" en bij gewoond door de wethouders D. J. A. Geluk en mr. dr. A. F. H. Schreurs. De ceremonie aan de Westergracht werd wijding bijgezet door de R.K. Gemengde zangvereniging „St. Caecilia" en de muziek kapel van de Haarlemse politie. H. G. C. MEIJER OVERLEDEN. Te Haarlem is overleden de heer H. G. C. Meiier, die voordat hij met pensioen ging, zestien jaar bij de Arrondissements-recht- bank aldaar werkzaam was. De heer Meijer j was vele jaren godsdienstonderwijzer te I Woudenberg. Hij werd in 1911 benoemd j tot „Vader" van het „Groene Weeshuis" te Groningen. Na ruim 7 jaar deze functie ^te hebben vervuld, werd Haarlem zijn woon- plaats, waar hij na een langdurige ziekte. 78 jaar oud, overleed. Woensdag had de begrafenis plaats op de Noorderbegraaf plaats. BINNENLAND De Kinderpolitie te 's Gravenhagc ver zoekt opsporing van de minderjarige Rebecca Meljado, geboren te Amsterdam op 11 Juli 1940. Dit meisje was door bemiddeling van de Commissie Oorlogspleegkinderen onder gebracht in een gezin te 's Gravenhage. Het is echter ontvoerd, vermoedelijk door de ge wezen pleegmoeder uit Heerlen. Zij heeft het kind ook al eens in Amsterdam ontvoerd. In Rotterdam is een 29-jarige winkel bediende gearresteerd, die niet alleen 8 fiet sen had gestolen, maar ook in vele steden, o.a. in Haarlem, boekhandelaars had opge licht door op een valse naam boeken op zicht te vragen en deze ten eigen bate te ver kopen. Om kwart voor negen trad Donderdag avond de 100.000ste bezoeker van de inter nationale automobieltentoonstelling het R.A.I.-gebouw te Amsterdam binnen. Het was mevrouw Houtappel uit Laren, die een lede ren koffer ten geschenke kreeg. Haar echt genoot, die de 100.001ste bezoeker was, kreeg lederen portefeuille. - Terwyl een bewoner van de Lange Boogaardstraat in zijn schuur bezig was ben zine af te tappen, raakten vonken van zijn sigaar in een vat met benzine. Het gevolg was. dat hy lichte brandwonden opliep. De burgemeester van de hoofdstad, mr. Arn. J. d'Ailly, die het ere-voorzitterschap heeft aanvaard van de Ancient Order of Foresters voor Nederland en België heeft het Forestershuis te Amsterdam een ge denkplaat onthuld ter nagedachtenis aan de ongeveer achttienhonderd leden van de Ancient Order of Foresters in Nederland, die om geloofs- of politieke redenen' tijdens de bezetting door de hand van de vijand gevallen zijn. In de Woensdag gehouden gemeente raadsvergadering van Amsterdam diende de heer Gortzak (C.P.N.), na zijn protest te hebben herhaald tegen het uilschakelen der communistische wethouders, een motie in. luidende: „De raad. gehoord de herverdeling der wethoudersfuncties, menende dat daar mede noch de democratie, noch het belang van de gemeente wordt gediend, spreekt zijn afkeuring daarover uit." Deze motie werd verworpen met 27 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de" C.P.N.-fractie en het onafhankelijk lid mevrouw Heijer- mans. HAARLEM EN OMGEVING. De heer P. Hameteman zal op 10 Mei de dag herdenken, dat hij vóór 40 jaar als melkbezorger in dienst trad bij de Melk inrichting J. Verdel, Kleverpark te Haarlem. De Buurtvereniging „Muider Slot" uit Haarlem-Noord geeft Zaterdagavond in de Concertzaal een feestavond, waaraan on der meer het radio-orkest van Jan Cordu- wener en de conférencier Willem Vervoort meewerken. De opvoering van „Tot wederdienst bereid", waarvan wij in ons blad van Dins dag 4 Mei een recensie plaatsten, werd niet gegeven door „De Jonge Spelers", maar door „De Verenigde Spelers". Hedenavond wordt in de Gemeentelijke Concertzaal opnieuw het concert gegeven, waarmee het Jeugdtournooi 1948 besloten wordt. Het programma van 16 April wordt in hoofdzaak herhaald, met passende be kortingen en wijzigingen. De Burgemeester van Bloemendaal is Wij kopen GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux gn verlovingsringen met en zonder inlevering bij van 829 Mei verhinderd spreekuur te hou. den De waarnemend Bux-gemeester, Mr. F. P. Th. Rohling, zal spreekuur houden op Vrijdag 14 Mei en Donderdag 20 Mei v^n 1012 uur. Het spreekuur van de heer Roh. ling als wethouder van Onderwijs en Per- soneelszaken op de Woensdagmiddagen gaat normaal door. - In de nacht van Dinsdag op Woensdag is op drie plaatsen in de omgeving van de Pijlslaan ingebroken. Uit een woning aan de Terheydestraat is een camera gestolen en uit een perceel aan de Pijlslaan levensmidde. lenbonnen en enkele jurken. De inbreker ia gestoord, toen hij een woning in de Van 't Hoffstraat was binnengegaan. De Haarlemse politie heeft een man aangehouden, die in staat van dronken schap verkeerde. De aangehoudene was in het bezit van een distributiestamkaart van een familielid, dat in Oostenrijk vertoeft De man had hiermee distributiebonnen haald. DAG EN NACHT AMSTERDAMSCHF RIJTUIG MIJ (Adv. OFFICIËLE PUBLICATIE BEVOORRADING MET LEDER 's GRAVENHAGE. 5 Mei. In aansluiting op de mededeling van de minister van Eco nomische zaken, dat de distributie van schoeisel met ingang van 7 Mei wordt opge heven. deelt de directeur van het riijesbureau voor huiden en leder het volgende mede: Alle producenten van schoeisel, waarvan de aflevering tot heden uitsluitend tegen gelijktijdige of voorafgaande afgifte van bonnen of vergunning mocht plaats vinden, worden in afwachting van een nadere rege ling gemachtigd de fabricage van dat schoei- sel op normale wijze voort te zetten. Daartoe mag door hen gedurende de maand Mei 1948 ter herbevoorrading leder worden betrokken tot ten hoogste een dertiende gedeelte van de hoeveelheden, die zij in het jaar 1947 rechtmatig hebben betrokken. De bestaande voorschriften inzake vertegenwoordiginj blijven onverminderd van kracht, terwij nadere aanwijzingen zullen volgen. Bericht voor Importeurs van in U. dollars te betalen goederen. De Centrale Dienst voor In- en Uitvoer deelt mede, dat als tijdelijke maatregel en met ingang van 26 Mei a.s. in verband met de technische uitvoering van de „Marshall hulp", naast de reeds gebruikelijke documen ten bij de inklaring van het overwegend deel van in U. S. dollars in het buitenland ge kochte goederen nog verdere bescheiden b(j de douane moeten worden ingediend. De inklaring zal worden geweigerd, indien deze bescheiden niet worden overgelegd. Een circulaire met nadere aanwijzingen ii bij de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer te verkrijgen. Voor goederen, welke reeds zijn ingeklaard na 3 April j.l. zullen bovenbedoelde verdere bescheiden voor de C. D. I. U. alsnog bij de betrokken importeurs worden opgevraagd. OFFICIËLE PUBLICATIE De Directeur van de distributiekring Haar lem maakt bekend, dat in het tijdvak van 10 Mei t.m. 3 Juli a.s. de navolgende distributie- beseheiden op onderstaande plaatsen en uren zullen worden uitgereikt. 1. BONKAARTEN voedingsmiddelen Ka Ke 808. 2. TABAKS/VERSNAPERINGENKAARTEN QA, QC 80S. Overleggen door het publiek: 1. T. D.; 2. Inwisselingsbon: bonkaart 806. 3. TOESLAGKAARTEN MD 808/809 voor a.s. en jonge moeders. Overleggen door het publiek: 1. T. D.; 2. C.M.. C.A. of C.B. kaart. Door de bewoners van het z.g. ..Ramplaan- kwartier". kunnen de distributiebescheiden, DISTRIBUTIEKRING HAARLEM volgens onderstaande letterindeling worden afgehaald aan het kantoor Bloemendaalse- weg 188, Overveen. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd. dat teneinde onnodig wachten van het publiek te voorkomen de uitreiking der distributiebescheiden uitsluitend op de Voor elk aangewezen dag kan plaats hebben. Toezending per post kan niet geschieden. De bijzondere aandacht wordt erop geves tigd, dat de data van uitreiking voor de vol gende bonkaarten worden gestempeld op de KA kaarten, (naast de inwisselingsbon)wel ke thans worden verstrekt. Aan deze data van afbaling welke in het vervolg niet meer worden gepubliceerd dient een elkeen zich stipt te houden. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN VAN 10 MEI T/M S JULI 1948 Voormalige kring Roeien Wedstrijden te Kampen De jeugdvier van Het Spaame won bij de Nationale Roeiwedstrijden van „De IJsel" te Kampen het nummer snelroeien jongens van 17 en 18 jaar in overnaadse vierriemsgieken, na een uiterst spannende race voor De Hoop. Het verschil in tijd bedroeg 4/5 seconde. Argo won de overnaadse vier beginnelin gen (hoofdnummer); Laga de jonge vier A; De Hoop de acht en Willem III de overn. vier en overn. skiff stijlroeien, alsmede de verenigingsprijs. SCHEEPVAART K.N.S.M. Ariadne 3 Mei te Napels van Gibraltar naar Genua. Euterpe 4 Mei van Gothenburg naar Amsterdam. Hersilia 1 Mei van San Francisco naar Los Angelos. Jupiter 4 Mei te Rotterdam van Amsterdam Ornen 5 Mei te Rotterdam van IJmuiden. Orpheus 3 Mei van Cadiz naar Antwerpen. Winsum 4 Mei van Paramaribo naar Esse- quibo River. H.-West Afr. lijnen. Amstelkerk 5 Mei Vlissingen gepasseerd naar Anwerpen. Maaskerk (verwacht) 11 Mei van Lagos n. Takoradi. Nederland. Ceram 4 Mei te Amsterdam van Cristobal. Sumatra 3 Mei te Alexan dra van Port Said. Oceaan. Alcinous 1 Mei van Pengang n. Liverpool. Polydorus 1 Mei v*ui Batayita naar Amsterdam. Polyphemus 3 Mei van Makassar naar Batavia. Glenatt 1 Mei te Casablanca naar Rotterdam. Amsterdamse Beurs sintRtier* Openings Woensdag koersen Koninklijke Olie. 329 327 284 285% Philips 262 263# A. K U 173 Nederlandse Ford 340 Nederlandse Kabel 291 v. Berkei's Patent 128% Scheep vaa rt-Unie 187 1851/2 doll.-Amerika Lijn 154 Dell Maatschappij 213 H V A 245 242% A dam Ruobei 182 182 Ned Handel Mij.. 152# N.-l. Handelsbank 121 »/2 BiiiitoD My. n 480 Maand. 10 Mei Dinsd. 11 Mei Woensd. 12 Mei Donderd. 13 Mei Vrijd. 14 Mei Zaterdag 15 Mei Dinsd. 18 Mei Woensd. 19 Mei Donderd. 20 Mei Vryd. 21 Mei Zaterd. 22 Mei Maand. 24 Mei Dinsd. 25 Mei Woensd. 26 Mei Donderd. 27 Mei Vrijd. 28 Mei Zaterd. 29 Mei Maand. 31 Mei;. Dinsd. 1 Juni Woensd. 2 Juni Donderd. 3 Juni Vrijd. 4 Juni Zaterd. 5 Juni HAARLEM „De Vleeshal", Gro te Markt.' Van 8.30—12.15 uur Van 14—16.45 uur 's Zaterdags van 8.3012.15 uur. Letter: A Ba t.m. Ben Bep t.m. Bod Boe t.m. Bos Bot t.m. Bro Restant B C: Da t.m. Die Rest. D; E t.m. Ek Rest E en F Ga t.m. Gi G1 t.m. Go Rest. G Ha t.m. Het Rest. H I; Ja t.m Jong Rest. J: K t.m. Kef Keg t.m. Ki KI t.m Ko Rest. K La t.m. Lez Rest. L Ma t.m. Mei Mem t.m. Mol Maand. 7 Juni Dinsd. 8 Juni Woensd. 9 Juni. Donderd. 10 Juni. Vrijd. 11 Juni Zaterd. 12 Juni Maand. 14 Juni Dinsd. 15 Juni Woensd. 16 Juni., Donderd. 17 Juni.. Vrijd. 18 Juni Zaterd. 19 Juni. Maand. 21 Juni Dinsd. 22 Juni Woensd. 23 Juni Donderd. 24 Juni. Vrijd. 25 Juni Zaterd. 26 Juni Maand. 28 Juni Dinsd. 29 Juni.. Woensd. 30 Juni Rest. M, Na t.m Ni Rest. N. O t.m. Op Rest O. Pa t.m. Pet Peu tm Pop Rest. T Q; R t.m Raz Re t.m. Ri Rest. R S tm Sche Schi t m Scho Schr t.m. Si Sm t.m. Sp Sta t.m Ste Rest. S Ta t.m. Th Rest T. U Va t.m Ver Ves t.m. Vi Rest. V W t.m We Wi t.m. Wo. Donderd. 1 Juli. Rest. W. Vrijd. 2 Juli X, IJ Z Zaterdag 3 Juli Na-uitreiking BLOEMENDAAL Zie hieronder. Aerdenhout (Gem. Kwekerij) 915 uur; 's Zaterdags 9—11 uur. Letter A en B C t.m H I t.m. Ke. Rest. K t.m. L. M t.m. O P t.m. R S t.m. T U t.m. Z Bloemendaal (Harte- lust school) 9—12.30: 14—16 uur: 's Zaterdags 911 uur. Letter A eh C. Ba t.m. Bo Rest. B en D. E t.m. G. H I en J. K en L. M en N. O t.m. R S; T t.m. To Rest. T t.m. V W t.m. Z Overveen; Rloemen- daalseweg 188 8.30—12.15; 14—16 uur; 's Zaterd 8 3011.30 u. Letter A. C, D. B. E. F. G. H. I. J. K, L. M, N. O. P. Q. R. S. T, U. V t.m. Z. Zandvoort. Haitestr. 4. 9—12.30; 14—15 uur; 's Zaterd 9—11 uur. Letter A en C. B D en E. F, G t.m. Ge. Rest, G en H. I. J. K t.m. Ke. Rest K. L en M. N en O. h P. Q. R- T, U. V t.m. Z. Vogelenzang. Gem. School 9—12.30; 14-15 uur Letter A t.m. M N t.m. Z Overveen. Bloemen- daalseweg 188 8.30—11.30 uur Na-uitreiking Voormalige kring HEEMSTEDE Binnenweg 160, Hst. Van 8.30-12.15 uur Van 14.0016.00 uur 's Zaterdags van 8.30—11.30 uur A, B t.m. Baj. Bak tm. BI. Bo t.m. Br. Rest. B en C. Da t.m. Do. Rest. D. E t.m. Fl. Fo t.m. Gi. Rest. G. Ha. He. Hi t.m. Ho. Rest. H, I. J. Ka t.m. Ke. Ki t.m. Kn. Ko t.m. Kr. Rest. K. La. Le t.m. Lo. Rest. L t.m. Ma Me t.m. Mi. Rest- M. N O P. en Q. Ra t.m. Re Scho t.m, Se. Si t.m. Sp. Rest. S t.m. Ti. Rest. T en U. Va t m. Vi. Rest. V. Wa t.m. Wo. Rest. W. X, U. Z. Bennebroek 91215 u„ 13.30—18 IL A t.m. F. G t.m. K. L t.m. Q. R t.m. T. U t.m. Z. Heemstede, Bi weg 160 8.3011.30 uur Na-uitreiking SPAARNDAM Dinsdag 18 Mei Woensdag 19 Mei 9—12 uur 14—16 uur 9—12 uur 14—16 uur A tm G H t.m N O t.m. U V tm. Z

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6