Haarlems Dagblad Bloedige verkiezingszondag in Amerikaanse Korea-zone Een bezielende manifestatie in het hart van Amsterdam Prinses Juliana weer regentes Resolutie van politieke sectie Scherpe maatregelen tegen Finse communisten Weerbericht 62e Jaargang No. 18933 Bureaux: Grote Houtstr 93, Tei Adv en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct-Hoofdred. 15054- Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboora Maandag 10 Mei 194Ö Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 14,50 Postgiro. 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Europa één! Sprekers van allerlei richtingen getuigden van één ideaal ,,WÜ wensen een werelddeel waarin iedereen met trots zal kunnen zeggen: „Ik ben Europeaan. Hier ben ik thuis. Deze mensen zijn mijn vrienden. Deze mensen zjjn mijn broeders". Dat zei Winston Churchill gisteren op de massa-bijeenkomst van het Congres van Europa op de Dam en daarmee vatte hij samen het besef van de congres sisten, die uit alle delen van Europa naar ons land zijn gekomen. Een besef, dat sprak uit de woorden van alle redenaars, om het even of zij socialist, conservatief, liberaal, protestant of Katholiek waren. De vaste wil om de oude glorie van Europa te doen herleven. De overtuiging dat, zoals Ramadier zei, Europa geen niemandsland mag worden, waarin de landen alleen en eenzaam geslachtofferd zouden worden. Maar het was niet zozeer angst die daar tot uiting kwam. Veeleer was deze Imposante manifesta tie een belijdenis van het diepe geloof in de kracht van dit oude werelddeel. Een belijdenis die de eerste stap kan zijn tot de wederopstanding. Duizenden óp de been Het was om klokslag 3.45 uur, dat de laverende politie-motoren de komst aan- ;ondigden van een lange rij auto's met ongressisten. Een komst die met ongeduld uas verbeid door de duizenden die aan je demonstratie deelnamen en lang en leduldig hadden gewacht in de warmte van deze lentedag. Voor het Paleis was een met bloemen versierde tribune opgesteld waar- be- boven rood-wit-blauwe vlaggen wapperden van naast de Europa-vlag, die een grote rode E d op een wit veld toont. Onder de congressisten bevonden zich al van Europa's groten, niet alleen jolitïci, maar economisten, kunstenaars en inderen, die van hun capaciteiten hebben ilijk gegeven op ieder terrein van het Matschappelijk leven. Daar waren de ix-premiers van Frankrijk, Ramadier i Daladier en Reynaud. de minister van iuitenlandse Zaken C. W. baron van toetzelaer van Oosterhout, dr. J. E. baron Ie Vos van Steenwijk, commissaris van de Coningin in Noordholland, burgemeester l'Ailly van Amsterdam en dan natuurlijk Pinston Spencer Churchill, die vergezeld ran Anthony Eden wat later kwam en een laverende ovatie kreeg. Europa één fadat burgemeester d'Aillv een welkomst woord had gesproken waarin hij zijn Ige-jvertrouwen tot uiting bracht dat het thans intkiemende zaad van het federalisme zal litgroeien tot een krachtige boom, nam ?aul Ramadier het woord. Hij zei dat wij hans, honderd jaar nadat de democratische rrijheden werden geboren, met nieuwe loop vervuld zijn. Het oude woord Europa", dat een begrip betekent, gevormd de rijksté cultuurbronnen, krijgt weer Dat oude Europa, waarover v.% soms net lichte spot spreken, heeft nu nieuwe dealen gekregen die zo sterk zijn, dat zij elfs op het diplomatieke plan zijn door- edrongen (het pact van vijf en de con- erentie van zestien). Maar dit is niet enoeg. Wij moeten verder. De morele iguur Europa moet een rechtsfiguur rorden. Wij mogen niet toestaan dat luropa, hetwelk zijn ziel heeft gevonden n een gemeenschappelijke cultuur een aemandsland zou worden, of nog erger een lagveld waarop de Europese landen alleen n eenzaam ten onder zouden gaan. Prof. dr. S. F. H. J. Bei'kelbach van den prenkel, voorzitter van de oecumenische aad, die als tweede spreker optrad zei, at dit geen kwestie is die uitsluitend olitici aangaat. Iedereen, al is hij leek, zal ich met dit brandende vraagstuk moeten ezighouden. Hij vergeleek de logische istorische wording van ons eigen land iet de gang die Europa thans moet gaan. ten gang die, wil zij alle moeilijkheden s-erwinnen, gesteund zal moeten worden oor de gewone man. Julius Hoste, een gewezen Belgisch linister prees de gastvrijheid van de [ederlanders die asylrecht hebben verleend an deze grote idee, een gastvrijheid die aar hij zei, de tradities hoog houdt van Pillem de Zwijger, van een Erasmus en an een Huizinga. Hij stelde de Benelux 's voorbeeld hoe de Europese eschaving gered kan worden door mensen an goede wil. In de pauze bracht de stafm'uziek van de imsterdamse politie met koor het lied Europa één" ten gehore. Dr. H. Brugmans, voorzitter van de iuropese unie van federalisten riep in een urig betoog iedereen op nvi mee te doen, u door te zetten. „Wij geloven niet meer at alles morgen wel goed zal gaan" zei hij; Uj geloven niet meer dat de UNO of het lan-Marshall ons zullen kunnen helpen ranneer wij onze lapmiddelen-politiek nationale souvereiniteit niet prijs even. Wij weten dat er oorlog zal komen ranneer er niet iets gebeurt. Wij weten at onze economische versnippering ons rengt in de positie van een komenijswinkel »n opzichte van een groot warenhuis, laarom getuigen wij van onze vaste wil st een doorbraak. Geen Europese UNO of olkenbond, geen liga of verdragen, maar en Europese Unie waarin men „malkander elooft niet meer uit malkanderen te aan". „Grand old man" Toen kwam de „grand old man", Winston hurchill. Een minutenlange ovatie pam zichtbaar ontroerd in ontvangst en irwijl een doodse stilte zich over de Dam idault onvermurwbaar: Geen standpunts-wijziging inzake de Duitse status" De Franse minister van Buitenlandse laken Bidault, heeft Zondag op een con-' ïes van de katholieke MRP-partij ten telligste ontkend, dat Frankrijk op de zes- tódenconferentie te Londen over de toe- omst van Duitsland zich verzoend zou ebben met de Britse en Amerikaanse lenswijzen. „Wat de contróle van het iuhrgebied en de invoering van een fede- sle constitutie voor Duitsland betreft, lijft de Franse regering getrouw aan haar eginselen. Wij zullen niet een politiek van alles of niets" voeren en wij zullen geen plossing aanvaarden, die de Franse rege- ing en het Franse volk onvoldoende ach- aldus Bidault. legde, hield hij zijn rede waarin naast zijn magistraal talent tot spreken duidelijk tot uiting kwam, dat hier een groot Europeaan aan het woord was. „In dit land", zei hij. „waar de regering de dienares van het volk is, in dit land waar ik een wereldbeschouwing vind die zo zeer gelijkt op de Britse, verheffen wij onze stemmen tegen de tyrannie in iedere vorm. Wij zijn niet tegen een ras of tegen een volk. Wij strijden slechts tegen de machten van het kwaad. Daarom willen wij een Europa, dat zijn plaats kan innemen in een wereldorganisatie van volken en dat sterk genoeg is om ieder bedreiging van binnen of buiten te weerstaan. Een Europa waarin ieder land dat onze ideeën over vrijheid deelt, kan worden opgenomen. „Ik zou willen vragen", zo riep Churchill uit, „krijgt de gewone man dan nooit zijn kans, om te oogsten wat hij gezaaid heeft, om zijn kinderen op te voeden in gezond heid en vreugde? Kan hij dan nooit vrij zijn van vrees voor bommen of voor een politieke politie diehem ontrukt aan de bescherming van het recht? Het is nu de tijd om ons een grote geestes-inspanning te getroosten. Om de grote stap te doen. Oude vetes zullen opzij moeten worden gezet. Nationale rivaliteit zal zich moeten beperken tot pogingen om het meeste verdienstelijke werk te leveren. Daarom stellen wij hier het doel en maken het bouwplan op voor een nieuw Europa." Na Churchill's rede die een donderend applaus kreeg, kwam de Belgische socia listenleider Bohy aan het woord, die in een bezield betoog de mensen opriep overal in Europa manifestaties te houden als deze, waarop vrijheid en veiligheid gevraagd kan worden en waar gedemonstreerd kan worden tegen oorlogen in Europa, die niets anders dan burgeroorlogen kunnen zijn. Als laatste spreker kwam pater Henri de Greeve aan het woord, die de verwaten heid hekelde van de „Christelijke landen' in Europa, waar men al elfhonderd jaar de tijd voorbij heeft laten gaan om tot een behoorlijke boven-nationale rechtsorde te komen. Hij zei, dat de Christelijke levens beschouwing hier een constructieve taak heeft en riep een ieder op de palen te heien voor het nieuwe Europese gebouw. Tijdens zijn rede werd een minuut stilte in acht genomen voor hen die in de strijd om Europa's bevrijding zijn gevallen en met' het zingen van het „Beati Mortui'" kwam het einde van deze indrukwekkende demonstratie. De Koningin zal opnieuw tijdelijk rust houden De Koningin ziet zich met het oog op haar gezondheid genood zaakt opnieuw de uitoefening van het Koninklijk Gezag tijdelijk neer te leggen. Prinses Juliana zal met ingang van 14 Mei als Regentes optreden en op diezelfde dag worden be ëdigd. Fransen verbieden stakingen in hun zone Het Franse militaire bestuur heeft sta kingen in de Franse zóne van Duitsland verboden na een staking van drie uur door het trampersoneel te Baden-Baden. Offi cieel wordt meegedeeld dat indien er weer wordt gestaakt, de stakers gestraft zullen worden. Winston Churchill en zijn echtgenote hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan het Prinselijk Paar. - Churchill met prinses Marijke op de arm temidden van het Prinselijk Gezin. Compromis in Belgische schoolkwestie bereikt Reprise van oude coalitie regering thans mogelijk De Belgische commissie, die belast is met het vinden van een vergelijk tussen socia listen en katholieken inzake de school kwestie, is volgens haar voorzitter, de heer een voorloopige regeling gekomen. Eer modus vivendi voor het technisch onder wijs is opgesteld. Deze regeling zal heden aan de beide meerderheidspartijen worden voorgelegd. Men meent in politieke kringen te Brus sel, dat het hier een basis betreft waarop opnieuw een socialistïsch-katholiek kabi net kan worden samengesteld. Bij andere waarnemers heerst echter nog pessimisme. Deze voorspellen de ontbin ding van het parlement en algemene ver kiezingen binnen 40 dagen, daar dit de enige weg zou zijn om uit de impasse te geraken. Spaak zal Dinsdag naar Parijs gaan om Averell Harriman, de „reizende ambassa deur" voor het plan-Marshall te ontmoeten. Het woord is aan._ Goethe: Hoe vruchtbaar is ook de kleinste kring, wanneer men hem goed verzorgt. Sovjetunie zou Hongarije Rolin (socialistisch Senaatspresident)^tot j ©n Roemenië n 111 Ven Het linkse Britse blad „The People" meent te weten dat „in de eerstkomen de weken Hongarije en Roemenië of- cieel bij de Sovjet-Unie zullen worden ingelijfd". Rusland, zo yerklaart het blad. „zou dit besluit hebben genomen in verband met de communistische nederlaag bij de Ita liaanse verkiezingen." De schrijver ver klaart voorts, dat „de president der Hon gaarse republiek, Tildy, nochtans zijn voor nemen te kennen zou hebben gegeven dit besluit niet goed te keuren. Zijn schoon zoon, de minister van Buitenlandse Zaken Chornoky, zou zich thans in Zwitserland bevinden om een eventuele schuilplaats voor zijn schoonvader voor te bereiden." Stakingen in Nedersaksen eindigen Woensdag Door vakbonden afgelast De voedsel stakingen waarbij thans meer dan 80.000 arbeiders in Neder-Saksen zijn betrokken, moeten in principe Woensdag eindigen, zo luidt de beslissing, die met 266 tegen 67 stemmen is genomen op een con ferentie der Duitse vakbondsraden der ge westen, die in Hannover plaats had. Inmiddels zullen 9300 beambten van het gemeentebestuur van Hannover en van de overheidsdiensten zich heden bij de stakers voegen, zodat de stad en de gemeenten van het omliggende gebied heden en morgen zonder water, gas, electrieiteit, bladen en transportmiddelen zijn. Gewijzigde Griekse kabinet beëdigd Populisten en liberalen houden elk vier portefeuilles Koning Paul van Griekenland heeft Vrij dag vier nieuwe liberale ministers en vier der volkspartij („Populisten") van het ge wijzigde kabinet-Sofoelis beëdigd. De portefeuilles van transport, onderwijs, Noord-Griekenland en voorlichting zijn thans in handen van de „Populisten". De nieuwe minister van justitie is een liberaal: George ,Mlas. Voorts houden liberalen de ministeries van bevoorrading, economische zaken en luchtvaart. De overige ministe ries houden hun oude chefs. Communisten kregen orders de stembussen te vernietigen Moord, brandstichting en sabotage vieren hoogtij Amerikaanse troepen gereed om in te grijpen Voor het eerst in de geschiedenis zijn gisteren in Zuid-Korea (de Amerikaanse bezettingszone) dat zeven millioen stem gerechtigden telt, algemene verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging gehou den. Een voorlopige steekproef om elf uur plaatselijke tijd heeft uitgewezen dat in veel gevallen meer dan twee-derde der stemgerechtigden reeds gestemd had. Zesduizend gewapende politiemannen en bijna een millioen vrijwilligers had den overal posten betrokken om de orde te handhaven. De door de Sovjet russen beheerste radio-omroep te Pyong Yang (Noord-Korea) heeft een uitzending van een dag lang gewijd aan instructies, om „de verkiezingen met alle middelen te voorkomen". Uit alle delen van Zuid-Korea worden CONGRES VAN EUROPA Van Zaterdagavond half tien tot Zon dagmorgen half drie heeft de politieke sectie van het Congres van Europa onaf gebroken vergaderd met het resultaat, dat de ontwerpresolutie met verschillfende amendementen op één artikel na is aan genomen. Het voornaamste amendement en tevens voornaamste strijdpunt van de politieke sectievergadering vormde het voorstel van Paul Reynaud van de volgende inhoud: „Het Congres wenst zo spoedig mogelijk bijeen te roepen een consultatieve Europe se assemblée, welke door algemene ver kiezingen zal worden gevormd, op basis van een gedelegeerde per een millioen in woners en wel voor het einde van dit jaar". Dit amendement werd met grote meer derheid van stemmen verworpen. Na lang durige discussies werd het oorspronkelijke ontwerp aangenomen. De tekst hiervan luidt: „Het Congres verklaart, dat de Europese Unie of federatie als een harer doelstellin gen dient te aanvaarden de verbetering van de politieke, economische en sociale levensstandaard in de afhankelijke en ge associeerde gebieden en dat zij de banden, welke haar constituerende delen met an dere landen overzee verbinden, dient in stand te houden, zonder echter te treden in de bijzondere betrekkingen van de af zonderlijke landen met deze gebieden". Ontwerp-resolutie. Zondagavond werd in de Ridderzaal de laatste zitting van de politieke sectie ge houden. waar men nog tot diep in de nacht discussieerde over het zevende artikel van de ontwerp-resolutie. Dit zevende artikel werd tenslotte in on- Kardinaal de Jong. die Zondag in Haarlem gehuldigd isspreekt een dankwoord. Links van hem de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers en minister Witteman. Rechts de missiebisschoppen mgr. W. Bouter en mgr. N. Stam. gewijzigde vorm aangenomen waarna de ontwerp-resolutie in haar geheel in stem ming werd gebracht en met algemene stemmen werd aangenomen. In de resolutie wordt gezegd: Het Con gres erkent dat de volken van Europa niet langer als afzonderlijke eenheden kunnen blijven voortbestaan. Het verklaart, dat de tijd gekomen is, dat de Europese naties een deel van hun souvereiniteit moeten af staan. De meest practische weg om hiertoe te komen bestaat in het bijeenroepen van een Europese raad gekozen door de parle menten der verschillende landen! De leden van deze Europese raad zullen tot taak hebben de Europese publieke opinie te be- invloeden, te adviseren omtrent practisch- uitvoerbare maatregelen om de economi sche en politieke eenheid van Europa na derbij te brengen, de juridische en consti tutionele constructie van een verenigd Europa te bestuderen en de nodige plan nen voor te bereiden. Duitsland. Het Congres verklaart voorts, dat de enige definitieve oplossing van het Duitse probleem gelegen is de inschakeling van Duitsland in een federatief Europa. Voorts verklaart het Congres, dat de Europese Unie als een van haar doelstellingen moet aannemen de verbetering van de economi sche politieke en sociale omstandigheden in de afhankelijke en geassocieerde over zeese gebieden en het in stand houden van de banden dezer gebieden met de Europese landen. Het Congres verklaart tenslotte, dat de schepping van een verenigd Europa een essentieel element is in de vorming van een verenigde wereld. De culturele sectie was reeds Zaterdag gereed gekomen met haar arbeid, nadat de heer Alexander Marc het rapport over de rechten van de mens en het instellen van een gerechtshof ter bescherming daarvan had besproken. Persontvangst. De vereniging „De Nederlandse Dagblad pers 1945" en de Federatie van Nederland se Journalisten hebben Zatetdagavond in hötel „Witte Brug" in Den Haag de vele buitenlandse journalisten genodigd, die het Congres van Europa bijwonen. Een cock tailparty, waarop de minister van Buiten landse Zaken Baron Van Boetzelaer van Oosterhout van zijn belangstelling deed blijken, werd gevolgd door een maaltijd gepresideerd door mr. M. Rooy, voorzitter van de Federatie van Nederlandse Jour nalisten. Tijdens deze maaltijd hebben onder an dere minister Lieftinck, de Franse oud minister Paul Bourdon, het Eerste-Kamer- lid de heer P. A. Kerstens, de Belgische oud-minister Julius Hoste en de Engels man Stephen King Hall het woord gevoerd. Poging tot permanente vrede in Jeruzalem Zondag zijn besprekingen begonnen voor een permanente vrede in Jeruzalem. Een woordvoerder van het Joods Bureau heeft verklaard, dat de voorwaarde van het Bureau voor zulk een vrede vrije toegang uit Tel Aviv tot de klaagmuur in Jeruzalem en de deportatie van alle niet-Palestijnse Arabieren uit Jeruzalem zijn. sabotagedaden gemeld, hoofdzakelijk op verbindsmiddelen. Moord en brand stichting hebben plaats. Tot nu toe zijn veertig doden gevallen. Verschillende personen zijn gewond en enkele worden vermist. Stembiljetten zijn vernietigd en twee treinen zijn ontspoord. Nog steeds komen berichten van incidenten binnen. De Amerikaanse strijdkrachten staan gereed om in te grijpen als men de situatie niet meer in handen zou kunnen houden, aldus Reuter. In Seoel zelf zal men de orde waarschijn lijk kunnen handhaven De autoriteiten vrezen echter, dat buiten de stad onlusten zullen uitbreken. Volgens politierapporten zijn over land en over zee grote hoeveel heden wapens het land binnengesmokkeld. In beslag genomen documenten in het Russisch en Koreaans gesteld houden détails in van geweldpleging en moord, „geïnspireerd" door het Noorden. In op communistische leiders gevonden papieren wordt het aansteken van vuren in de ber gen gelast als teken voor de aanval. Eveneens wordt aangeraden stembuisen en stemlokalen met behulp van „benzine bommen" te vernielen. Communisten zou den opdracht hebben tegen sluitingstijd stemlokalen binnen te dringen en de volle stembussen te vernietigen. Waarnemers der UNO zijn met zware bewaking naar het omliggende land vertrokken om de stem mingen gade te slaan. Het resultaat der verkiezingen zal niet bekend zijn voor Woensdagavond. Het belangrijkste is het aantal kiezers, dat naar de stembus zal gaan. Daar de verkiezingen door de com munisten in opdracht uit Noord-Korea ge boycot worden, baseren deze hun campagne op verzet tegen de verkiezingen zelf. Amerikaanse spoormannen gaan morgen staken Truman dreigt met vordering Te Washington verluidt, dat president Truman beslist van plan is het spoorweg personeel (pl.m. 190.000 man) op te vor deren, dat morgen in staking zal gaan, in dien, ondanks de actie der regering, geen accoord kan worden bereikt. De enige hoop op bijlegging van het ge schil ligt in het plan der spoorwegdirecties dat heden aan ae arbeiders is voorgelegd en dat behalve een loonsverhoging van 15 cents per uur, belangrijke wijzigingen in de arbeidsregeling in uitzicht stelt, doch deze kans wordt zeer gering genoemd. Auto's met rijvergunning mogen niet worden uitgeleend De minister van Verkeer en Waterstaat heeft bepaald dat tenzij in de vergunning anders is bepaald, van een motorrijtuig slechts gebruik mag worden gemaakt door degene, aan wie de vergunning voor het gebruik van het motorrijtuig is verleend en door anderen, voor zover zij aannemelijk maken, dat dit gebruik noodzakelijk is voor de uitoefening van de werkzaamheden, waarvoor de vergunning aan de vergun ninghouder is verleend. Indien het motorrijtuig, waarvoor de vergunning van kracht is, niet beschikbaar is, mag van een ander motorrijtuig gebruik gemaakt worden, indien de vergunnings bewijzen, betrekking hebbende op beide motorrijtuigen, in het motorrijtuig aan wezig zijn en aan opsporingsambtenaren getoond kunnen worden. Weer een heidebrand op de Veluwe Zondagmiddag heeft een brand gewoed op de heide tussen kamp Milligen en Gar deren, waardoor een oppervlakte van on geveer 12 ha heide en vliegdennen ver loren ging. Een midden op dit terrein staande boerderij kon door krachtig ingrij pen van de Apeldoornse brandweer be houden blijven. Daar de brand langs een rijwielpad is ontstaan, vermoedt men dat ook ditmaal onachtzaamheid van bezoekers oorzaak is geweest van een nieuw verlies aan natuurschoon. Minister Leino gepasseerd troepen bewaken arsenalen Reuters correspondent, die juist uit Fin land naar Stockholm is teruggekeerd meldt: Naar aanleiding van de onthulling van een sociaal-democratisch blad. dat de uiterst linksen voorbereidingen hebben ge troffen om tijdens de onderhandelingen te Moskou de Finse regering omver te wer pen heeft de president Paasikivi. strenge maatregelen tegen de communisten getrof fen. De communistische minister van Bin nenlandse Zaken Yrjo Leino is gedes avoueerd doordat twee andere ministers een van de boerenpartij en een van de sociaal-democraten verantwoordelijk zijn gesteld voor de handhaving van de orde en voor het oppertoezicht op de politie- strijdkrachten. De president heeft de civiele politie ge last waakzaam te zijn tegen „alle eventua liteiten". Voorts zijn troepen ter bewaking aangestöld bij de voorraden wapens en ammunitie, welke Finland volgens het vre desverdrag naar de Sovjet-Unie zal zen den. Deze voorraden zouden door de com munisten in bezit genomen worden, aldus meldde het blad „Sociali Demokraat". De maatregelen zijn door de niet-com- munistische pers algemeen geprezen als die van een voorzichtig en dapper man. De communisten hebben niet tegengesproken, dat zij van plan waren een staatsgreep te doen. Zij hebben ecjiter de andere partijen ■Uitgedaagd zulks te bewijzen. In fabrieken te Helsinki en andere in dustriecentra hebben communisten niet- communistische arbeiders met doodslag gedreigd. Hierdoor zijn tien communisten voor het gerecht gedaagd, beschuldigd van het plegen van gewelddaden op de plaats van hun werk. Leino is door de constitutionele commis sie er van beschuldigd de grondwet te heb ben geschonden, door 20 personen „zonder onderzoek of rechtszitting" aan de Sovjet- Unie te hebben uitgeleverd. Deze 20 per sonen waren van Russische afkomst en hebben voor de wapenstilstand van 1944 de Finse nationaliteit verkregen. Deze beschuldiging, aldus Reuters cor respondent, stelt Leino bloot aan rechts vervolging, doch de president heeft mede gedeeld. dat hij niet tegen hem zal optre den. Zijn politiek is de coalitie te handha ven tot de algemene verkiezingen in Juli. De Finse sociaal-democratische partij heeft Zondag officieel de samenwerkings overeenkomst opgezegd, die haar met de communisten, de SEDL (communistische strekking) en de Agrariërs verbond. Deze overeenkomst vormde de officiële basis van het „rood-groene" 'regeringsblok. Het schijnt evenwel niet. dat dit besluit een regéringscrisis tengevolge kan hebben. De maatregel schijnt vooral in verband met de aan de gang zijnde verkiezings campagne getroffen te zijn. Italië's nieuwe parlement geopend Italië's eerste parlement volgens de niqpwe republikeinse grondwet is Zaterdag geopend. Honderd jaar geleden, op 8 Mei 1848, werd het eerste parlement „ten Zui den van de Alpen" in Piemont geopend. Tot voorzitter van de Kamer van Afge vaardigden werd gekozen de christen democraat Giovanni Gronchi. Tot voorzitter van de Senaat Ivanoe Bonomi. Bonomi. die 75 jaar is en candidaat voor het presidentschap, was premier voordat Mussolini aan de macht kwam en wederom in 1944. Hij verenigde 198 van de 316 stemmen op zich. De communist Terracini kreeg 111 stemmen. Vittorio Orlando kreeg 1 stem. DE „SIBAJAK" MET VROUWEN EN KINDEREN NAAR INDIë De „Sibajak" van de Kon. Rotterdamse Lloyd is Zaterdag naar Batavia vertrokken. Bijna 1000 passagiers hadden zich inge scheept, op twee na allemaal vrouwen, behalve dan de kinderen, van wie er 365 in dit duizendtal begrepen zijn. Voor de eerste maal wordt een proef genomen met alle jongens boven de acht jaar in twee secties bij elkaar te plaatsen onder toezicht en „commando" van een sportleider, die de knapen bezig en tevens lenig zal hou den. De „Sibajak" zal op de terugreis onge veer 1700 demobiliserende soldaten mee brengen. ONWEERSACHTTG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. In De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Plaatselijk een regenbuitje, maar hier en daar zwaardere onweersbuien. In de kuststreken op sommige plaatsen een koelere zeewind, overigens nog vrij warm met veranderlijke wind. 11 Mei: Zon op S3 uur. ondnr "O "»o uur Maan op 5-56 uur. onder 23.52 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1