Haarlems Dagblad De Koningin zal in September afstand doen van de troon Morgen om middernacht Moeder des Vaderlands Troonsafstand „Niet ik, doch een jonge kracht op mijn plaats moei medewerken om de huidige problemen op te lossen eindigt het Britse mandaat Geen Amerikaans-Russische toenaderings-conferentie Advies aan Molotof: wendt Utot de UNO Weerbericht 62e Jaargang No. 18936 Bureaux; Grote Houtsti 93, Tel Adv en Admin. 10724 1 48 25 Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij ZB Spaarne 12, Tel 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom DoncïerHag 13 Mei 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag by de Administrate. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarleip HET DOOR DE KONINGIN Woensdag middag in haar radio-rede medege deelde besluit, om begin September afstand van de troon te doen. heeft diepe indruk in een lande gemaakt. Onvoorbereid op de mogelijkheid var. zulk heengaan waren wij niet. Nadat verleden jaar de Koningin zich door oververmoeidheid reeds genoopt had ffezien, haar taak gedurende zes weken neer te leggen en die aan Prinses Juliana over te laten, kwam enige dagen geleden de aan kondiging van een tweede Regentschap als aanwijzing, die wel tot sterke vermoe dens aanleiding moest geven. Maar dat daarop zo snel de mededeling van komende troonsafstand zou volgen was niet ver wacht. In klare woorden heeft de Koningin haar besluit toegelicht. Na gesproken te hebben van overgrote vex-moeienis, die noch haar werk, noch haar gezondheid ten goede komt. onder tie druk van d^ uitoefening van haar zware taak geen kans krijgt over te gaan en ten tweeden male tot een re gentschap noodzaakt, heeft zij de last van het klimmen der jaren en achteruitgaan van veerkracht, weerstands- en arbeids vermogen, van de krachten welke'de geest onontbeerlijk zijn voor het nemen van be slissingen in de diepgaande en ingewikkel de vraagstukken, die er in deze tijd maar al te veel zijn, als motieven voor haar abdicatie gesteld. Zij heeft daarbij het wijs inzicht, het leeftijds-voordeel en dé jonge,, frisse krachten van Prinses Juliana aan gevoerd en zich beroepen op „het welbe grepen belang van u allen en van het Rijk". Zij heeft ons tevens doen weten dat zij op het dringend verzoek van de Prinses de troonswisseling heeft uitgesteld tot begin September en de hoop geuit, dat het haar gegeven zou zijn op 30 Augustus de teugels van het bewind over te neipen tot na de feesten. Een dergelijk besluit op zulk gronden kan niet anders dan algemeen begrepen en ge ëerbiedigd worden. In zijn toelichting ge tuigt het op kenmerkende wijze van de grote toewijding en het diepe plichtsbesef, die de Koningin gedurende haar lange regering steeds hebben bezield. Zelden in de geschiedenis der wereld is het voorge komen dat een staatshoofd, dat zo lang regeerde,, een zo groot vertrouwen onver minderd heeft behouden. Het heeft zijn faam dan ook niet begrensd tot Nederland zijn overzeese gebiedsdelen: alom in de weseld heeft de Koningin steeds in het hoogste aanzien gestaan en de reacties uit het buitenland op haar gisteren bekend ge maakt besluit getuigen daar opnieuw van. Tot het vertrouwen, dat men in ons volk zijn eigenschappen stelt en dat in de bezettingsjaren ongeschokt is gebleven en daarna zelfs in toenemende mate aan den .dag is getreden, heeft de Koningin in de hoogste mate bijgedragen. Als constitutio nele vorstin beperkt in haar bevoegdheden een grondwettelijke positie die zij im mer ten nauwste heeft geëerbiedigd heeft zij op de voortreffelijkste wijze ge toond hoe bijzondere gaven en grote ka rakter-eigenschappen het staatshoofd ook zulke positie een zegen voor land en volk kunnen doen zijn. Het Nederlandse volk is altijd trots op zijn Koningin, op deze Koningin, geweest. Dat dit, na het gisteren genomen besluit, d veelvuldige wijs tot uiting zal komen moge haar sterken in een ongetwijfeld moeilijke ure in haar leven. In de procla matie, een halve eeuw geleden, bij haar kroning stelde de Koningin zich tot levens doel, te regeren zoals van een vorstin uit het Huis van Oranje mag worden verwacht. Ons volk is zeer zeker vervuld van de overtuiging, dat zij dit levensdoel heeft bereikt. Prinses Juliana heeft de Koningin ge vraagd, de troonswisseling uit te stellen tot begin September omdat zij geen teleurstel- wilde wekken bij hen, die het gouden regeringsjubileum willen vieren. Die vie- nng zal nu een ander karakter krijgen dan oorspronkelijk voorzien was: zij zal tevens het kenmerk van een afscheid dragen. Een afscheid evenwel, waaraan wij de hoop verbinden dat wij de Koningin-Moeder Wilhelmina nog lange jaren in ons midden zullen behouden. Dat zij, ontheven .van een zware en inspannende taak* haar gezond heid volkomen zal hervinden. R. P. ievige spiegelgevechten in de Noordzee Britse vloot en RAF op tweedaagse manoeuvre Bommenwerpers, gêvechts- en kustvlieg- tuigen van de R.A.F. hebben zich gisteren gevoegd bij schepen, onderzeeboten en vliegtuigen van de Royal Navy om de grootste gecombineerde manoeuvres van lufchtmacht en marine sedert 1939 uit te voeren, genaamd „oefening Dageraad". Van de Noord- en Oostkusten van Schot tot de Noorse kust zal -een hevige j,.strijd" woeden, welke twee dègen zal :duren. De admiraliteit en het ministerie jvan Luchtvaart verwachten waardevolle [gegevens te verkrijgen o.m. omtrent lucht aanval en vlootafweer, zoals deze tevoren niet in practijk zijn gebracht. Verder zal men o.m. nieuwe technieken voor het opsporen en „schaduwen" van marine-een heden toetsen. Tevredenheid. De Britse minister van Defensie, Alexan der, heeft in het; Lagerhuis de verzekering gegeven, dat hij tevreden is over de vor deringen in Engeland bij de ontwikkeling der modernste types atoomwapens. Dit soort wapens had voorrang boven alle an dere. Verdere inlichtingen wilde hij niet geven, omdat zulks naar zijn mening niet het algemeen belang zou zijn. Lid van Politburo te Berlijn? Een hoge Sovjet-functionaris, belast met de .coördinatie van de Sovjet-politiek in Duitsland, is de vorige week te Berlijn aan gekomen, zo verklaart men in -Berlijnse politieke kringen. Zijn naam is Sjtarnof en hij zou een van de hoogste functionaris sen van het uit veertien man bestaande „Politburo" (het hoogste Sovjet-regerings orgaan) zijn. r. W. M. Maas Geesteranus, lid van de' directie der N.V. Werkspoor te Amsterdam is na een langdurige ziekte op 54-jarige leef tijd overleden. Hare Majesteit de Koningin heeft Woensdagavond over beide zenders een radiorede uitgesproken voor Nederland en de Overzeese gebiedsdelen. Hare Majesteit zeide: Land- en Rijksgenooten, Als den dag van gisteren herinner ik mij nog den 12den'Mei 1889, toen he.t veertig jaar geleden was, dat rnijn onvergetelijke vader in Amsterdam werd beëedigd en ingehuldigd. Waar ik u over het wederom instellen van het regentschap van mijn dochter en daarmede verband houdende plannen voor de toekomst wil spreken, meen ik daar voor geen beteren dag te kunnen uitkiezen dan dezen op één jaar na honderd jarigen herinneringsdag. Overgroote vermoeienis, die noch mijn werk, noch mijn gezondheid ten goede komt en die onder den druk van de uitoefening van mijn zware taak, geen kans krijgt over te gaan, noopt mij ten tweeden male mijn toevlucht te nemen tot een regentschap. Maar er is meer. Er is de last van het kljmmen der jaren, .een achteruitgaan van veerkracht, wèer- stands- en arbeidsvermogen, van de krachten welke den geest onontbeerlijk zijn voor het nemen van verantwoorde beslissingen in de diepgaande en ingewikkelde vraagstukken, die er in den tegenwoordigen tijd maar al'te vele zijn. Voor^deze nuchtere werkelijkheid ben ik gesteld en ofschoon ik mij steeds ten volle bewust ben, dat de mensch slechts wikt en God beschikt, meen ik toch in het wèl- begrepen belang van u allen en van het rijk te handelen door het regeeringsbeleid toe te vertrouwen aan luliana, die naast wijs inzicht ook haar leeftijd voor heeft en over jonge, 'frissche krachten beschikt. Het is op haar dringend verzoek, dat ik de troonswisseling uitstel tot het begin van September. Zij overwoog hierbij geen teleurstelling te willen wekken bij hen, die mijn jubileum willen herdenken. Ik hoop, dat het mij gegeven zal zijn den 30sten Augustus de teugels van het bewind over te nemen tot na de feesten om daarna afstand 'te haren behoeve te doen. Gij kunt ervan verzekerd zijn, dat ik eerst na rijpe overweging tot dit besluit gekomen ben en dat alleen uw belang en mijn plichtsbesef den doorslag hebben gegeven, Vooraf heb ik het ingewikkelde samenstel van hangende vraagstukken aan mijn geest doen voorbij trekken en zoowel deze als de zeer moeilijke tijdsomstandigheden trachten te peilen, ja, ik heb alle gezichtspunten in beschouwing genomen, die daaruit kunnen voortvloeien. Al deze problemen hebben dit eene gemeen, dat zij nog langen tijd onze aandacht zullen vragen. Dus ben ik tot de slotsom gekomen, dat niet ik, doch een jonge kracht op mijn plaats moet medewerken om het zeldzame samenstel van problemen, die ons en de geheele menschheid in hun greep houden, tot een goede oplossing te brengen. Hoeveel zoude ik tot u kunnen zeggén op een dag als dezen, na al wat in-den laatsten tijd door hoofd en hart is gegaan, maar dan 'zoude ik veel te veel geduld van u moeten vragen. Slechts wil ik u zeggen, dat mijn gedachten steeds zullen blijven uitgaan naar hen, die hun leven gaven in den strijd tegen den overweldiger en naar al degenen, die nog lijden, door wat zij verloren hebben. Wij moeten tezamen den geest ovewinnen, die spreekt uit de handelingen en nalatigheden, welke in de jaren van oorlog en bezetting den weerstand hebben belemmerd en zelfs vele goede Nederlanders het leven hebben gekost, en die ook thans nog in ons volk rondwaart. Doch op dit oogenblik roep ik u met den meesten ernst toe: In dezen tijd van geweld en gevaar, sluit u nauw aaneen, eendracht en nog eens eendracht. De goede eigenschappen, die wij in en na de oorlog konden ontplooien, hebben buiten onze grenzen bij allen, die van goeden wille zijn, waar ook ter wereld, vertrouwen en waardeering gewekt. Dit vertrouwen en deze waardeering zijn een kostbaar bezit, dat wij niet verloren mogen laten gaan door verdeeldheid of het vooropstellen van ons persoonlijk belang Toont opgewassen te zijn tegen den grooten tijd, waarin wij leven, met een wijden blik voor het wereldgebeuren en met begrip voor het wezenlijke, waar het voof ons allen om gaat. En vervult zoodoende uw plicht tegenover uzelf en tegenover het vaderland, tegen over onze bondgenooten en de groote gemeenschap der volkeren. Gaat de toekomst tegemoet schouder aan schouder met Dulïana. God zegene u en mijn geliefd kind De kroning van Koningin Wilhelmina in 1898 in de Nieuwe Kerk te Amster dam. - Naast de jonge vorstin de Koningin-moeder Emma. Het woord is aan..... Mme Swetchine: Er zijn tijden, waarin pet schijnt, dat God met een hengel vis? ert de duivel met een net. Casino van Monte Carlo door bankroet bedreigd Daarmee zou de gehele staat vallen (Van onze correspondent te Parijs) Het kleine koninkrijk Monaco ziet zich voor een historisch probleem gesteld: ten gevolge van de crisis wankelt namelijk het Casino van Monte Carlo op de afgrond van het bankroet en omdat deze wereldver maarde speelbank van ouds alle kosten van onderhoud voor de prins, de ministers, het leger(tje) en de administratie dekt, is een faillissement van de speelzaal wel met ondergang van de staat (en de monarchie) gelijk te stellen. De prins hoopt echter de staat (en de monarchie) nog te kunnen redden door de bijstand te aanvaarden van enige Amerikanen, die hem de, helpende hand, gevuld met dollars, hebben toege stoken. Niettemin baart een en ander mo menteel nog enige constitutionele zorgen en moeilijkheden. Mocht de zaak niettemin beklonken worden, dan zal van staatswege aan de onderdanen van de prins die allen in dienst staan van het Casino en nog nooit belasting hebben betaald even als vóór 1936, weer gratis water, gas en electriciteit geleverd kunnen worden. Nieuwe Marshall-hulp-candidaat Er is ook nog sprake van, dat Monaco vollediger souvereiniteit ten opzichte van Frankrijk wil eisen en echte grenzen zal instellen, mogelijk met douanerechten die dan nog even moeten worden bepaald. Of de regering van Monaco eveneens over weegt als autonome achttiende staat deel te nemen aan de uitvoering van het Marshall-plan, is in Parijs nog niet be kend. In het licht der overige plannen, zou zulk een voornemen echter nauwelijks verwondering mogen baren LAATSTE TAPTOE IN PALESTINA UNO onmachtig om het bestuursvacuum op te vullen Een enkele pijper van de „Highland Light Infantry" zal van de galerij van het regeringsgebouw te Jeruzalem morgen ochtend het Britse mandaat „uitluiden". Daarna zal het Britse garnizoen te Jeruza lem naar Haifa vertrekken. Het mandaat eirJdigt officieel morgen te middernacht. Sir Alan Cunningham, de Britse hoge com missaris, zal Zaterdagochtend vroeg aan boord van de kruiser ..Euryalus" uit Haifa naar Engeland vertrekken. De Joodse mobilisatie-autoriteiten in Palestina hebben per radio een dringend beroep, gedaan op alle oudgedienden, die tot dusver van militaire dienst waren vrij gesteld om zich te melden. Te Tel Aviv zijn luchtbeveiligingsautoriteiten benoemd en heeft de bevolking aanwijzingen ont vangen in verband met mogelijke lucht aanvallen. Naar verluidt, zullen de Jeden een poging doen om geheel Jeruzalem in te nemen. Reeds hebben zij zestig procent van de stad bezet sinds' de strijd aldaar hervat is. Joden en Arabieren hebben inmiddels het plan voor een voorlopig bewind van de UNO voor geheel Palestina verworpen. Men verwacht nu dat de speciale zitting der Assemblée van de UNO deze week be ëindigd zal worden met de benoeming van een „bemiddelingscommissaris"' voor het Heilige Land te kiezen door de Grote Vijf. Men schijnt het eens te zijn over de vol gende punten: de UNO zal haar pogingen voortzetten om een wapenstilstand tussen Arabieren en Joden te bewerkstelligen; er zal een commissie benoemd worden, die in theorie het oppertoezicht heeft op de activa van de voormalige Palestijnse rege ring maar die niet zal pogen daadwerkelijk het bewind te voeren. De commissie zal een soort „neutrale zóne" voor Arabieren en Joden vormeh, voor zo ver deze gemeenschappelijke pu blieke diensten zouden willen instellen. Als de Arabische en de Joodse regering vol doende in het zadel zitten, zouden zekere activa gelijk tussen hen verdeeld worden. De zaak W. Zwart weer in onderzoek HetAmsterdamse Bijzondere Gerechts hof heeft hedenochtend de zaak tegen W. Zwart, een lid van de beruchte Haarlemse inlichtingendienst, terug verwezen naar de raadsheer-commissaris voor een nader onderzoek omtrent zijn Haarlemse ambts periode. De eis was 10 jaar. Volgens berichten uit Tel Aviv heeft het Joodse „voorlopig kabinet voor Palestina" na een bijeenkomst van 9 uur besloten met ingang van heden, te middernacht, de souvereine Joodse staat uit te roepen. De Joodse staat zou een „coöperatieve staat" worden, genaamd „Nieuw Judea" en als grondgebied opeisen: geheel Galilea en Negeb, de Middellandse-Zeekust van Haifa lot Tel Aviv, met inbegrip van het Arabische Jaffa, de 'Jezreel-vallei en Sa maria, alsmede het grootste deel der Jor- daan-vallei. Deze eisen zouden uitgaan boven hetgeen het verdelingsplan der UNO als Joodse staat omschreef. Prof. Lieftinck installeert Nationale Spaarraad De minister van Financiën prof. mr. P. Lieftinck heeft gisteren op zijn departement de Natioóale Spaarraad geïnstalleerd, welke 'tot taak zal hebben het Nederlandse volk te doordringen van de noodzakelijk heid, spaarzaamheid te betrachten. „De vraag mag worden gesteld", aldus de minister in zijn installatierede, „waarom zo lang is gewacht met de actie voor spa ren. Een volk dat jarenlang zijn bezit voor vijandelijke doeleinden heeft .zien mis bruiken, dat daarna een ernstige reactie op dit alies doormaakt en naar compen satie snakt, verkeert stellig niet in een toe stand, welke v#or/het sparen bevorderlijk is." De minister was echter van mening, dat de omstandigheden zich thans echter Zo danig ten gunste hebben gekeerd, dat nu het moment is aangebx'oken, een beroep te doen op het Nederlandse volk om t^ spa ren. Hij vex-klaarde, dat gedurende het af gelopen jaar reeds duidelijke symptomen van een toenemende spaarzin vielen waar te nemen. Met het herstel is in ons land nog slechts een begin gemaakt, alleen reeds de uit gaven van de staat wegens oorlogsschade zullen in de komende tijd y2 milliard per jaar vereisen, die zeker niet geheel uit de lopende inkomsten kunnen worden gedekt. Voor andere kapitaalsuitgaven zal op de rijksbegroting 1949 wel met niet minder dan 250 millioen kunnen worden vol staan. Daarnaast zullen de lagere publiek rechtelijke lichamen een zware financie- ringstaak te vervullen krijgen tot dekking van hun uitgaven .op de kapitaaldienst. Tenslotte zullen vele particuliere onder7 nemingen grote investeringen moeten ver richten, waarvoor zij voorzover die niet uit gereserveerde winsten kunnen worden bestreden een beroep op de kapitaal markt zullen moeten doen. Aan binnen landse beleggingsmogelijkheden zal zeker geen gebrek bestaan. Besparingen zullen de bron moeten vermen, die beleggings middelen verschaft. Het zal de taak van de Nationale Spaar raad zijn aldus de minister het Ne derlandse volk erop te wijzen, dat èn in het nationale belang èn in het individuele be lang spaarzaamheid dient te worden be tracht. EEN HALVE EEUW Nu de Koningin haar voornemen heeft aangekondigd, na de viering van haar regeringsjubileum afstand te doen van de troon ten behoeve van Prinses Jhliana, moge herinnerd worden aan enige belangrijke data en feiten uit haar leven. Wilhelmina Helena Paulina Maria, Ko ningin der Nederlanden, werd geboren op 31 Augustus 1880 te/s-Gravenhage als enig kind wan Koning Willem III en Koningin Emma (Prinses Adelheid Emma Wilhel mina Theresia van Waldeck Pyrmont); wier huwelijk,gesloten was op 7 Januari 1879, Toen haar vadet op 23 November 1890 was overleden, volgde zij haar vader op als koningin en wel tof 1898 onder regentschap van haar moeder. Op 6 September van dat ja?", toen zij achttien jaar was geworden, werd zij te Amsterdam plechtig ingehuldigd. Op haar achttiende jaar 31 Augustus 1898 de "regering aanvaardende, vaardigde H. M. een proclamatie uit, waarin zij zeide: „Mijn innig geliefde moeder, aan wie ik onuit sprekelijk veel verschuldigd ben, gaf mij het voorbeeld van een edele en verhevene opvatting der plichten, die nu op mij rus ten. Ik stel mij tot levensdoel dat voorbeeld na t^ volgen, te regeren zoals van een vorstin uit het Huis van Oranje wordt verwacht". „Oranje.kan nooit genoeg voor Nederland doen." Bij de inhuldiging op 6 September 1898 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam hield H. M. een toespraak, waarin zij zeide: „Thans is de ure gekomen, waarin ik mij, temidden van mijn trouwe Staten-Gene- raal, onder aam-oeping van Gods heilige naam, zal verbinden aan het Nederlandsche volk, tot instandhouding van zijn dierbaar ste rechten en vrijheden. Zoo bevestig ik heden den hechten band, die tusschen mij ei^ mijn volk bestaat en wordt het aloude verbond tusschen Nederland en Oranje op- MARSHALL BEVESTIGT: Geóx-ge Marshall, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft thans de mogelijkheid van een bilaterale conferentie tussen de V. S. en de Sovjet-Unie formeel van de hand gewezen. In deze- speciaal voorbereide verklaring, die hij op een drukbezochte persconferen tie aflegde, zeide Marshall, dat de enige manier om dichter tot een oplossing te komen de behandeling van de lopende ge schillen in de reeds bestaande organisaties is, zoals de Veiligheidsraad der UNO en de Geallieerde Bestuursx-aad te Berlijn. Volgens Marshall loopt elke nieuwe con ferentie groot gevaar te mislukken, „het geen de wereld veel kwaad zou doen. Wat wij nodig hebben, is handeleiï". De oorspronkelijke bedoeling van am bassadeur Smith's onderhoud met Molotof, aldus Marshall, was de politiek van de V. S. voor de Sovjetregering te verduidelijken, daar er de laatste tijd in de V. S.- veel of ficieuze redevoeringen over dit onderwerp zijn gehouden, „Generaal Smith verzocht niet om een algemene bespreking of onderhande lingen", aldus Marshall. Onmiddellijk na deze verklaring storm den de vragen der pers ver tegen wooxtiigers op Marshall a'f, die zeide, dat hij op het ogenblik geen plan had tot verdere mede delingen aan Molotof. In nadere toelichting 'op de betekenis van zijn verklaring legde Marshall er de nadruk op, dat specifieke voorstellen nodig zijn, niet algemene be sprekingen. Volgens Marshall moet de Sovjetregering thans grotendeels het initia tief nemen. Marshall vestigde de aandacht in het bij zonder op een passage in Molotof's ver klaring, waarin deze zegt, dat de Sovjet- regering „deze verklaring der V. S. slechts met vreugde kan begroeteri. daar zij altijd een politiek van vrede en samenwerking ten aanzien van de V. S. gevolgd heeft en het voornemen heeft ook in de toekomst geheel standvastig deze politiek te volgen." Hierop gaf Marshall de volgende commen taar: „Dat is een zeer belangrijke verkla ring. Ik ben er zekér van, dat de wereld met belangstelling zal toezien, met welk een standvastigheid deze politiek wordt voortgezet." Bevin's visie. Ernest Bevin,. de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat de Amerikaanse regering hem thans volledig op de hoogte heeft gesteld van haar. jongste bespreking met de Sovjetregering*. „Ik verlang naar vrede, naar een regeling met Rusland en ik wil misverstanden uit de weg helpen ruifnen. Maar ik kan niet mee helpen aan het brengen van vrede in de •wereld, indien ik de Westelijke mogend heden en mogendheden in andere delen van de wereld moet vragen hun beginse len en hun overtuiging te laten varen om zich aan te passen bij iets, waar zij het niet mee eens zijn". De Gasperi .biedt formeel ontslag aan Alcide de Gasperi, Italië's premier heeft formeel het ontslag van zijn regering aan geboden aan president Einaudi. Deze heeft het ontslag geweigerd. De Gasperi heeft zich echter het recht voorbehouden de president enige wijzigin gen in de regering voor te stellen. Luigi Einaudi heeft Woensdagavond voor. het parleifient de eed afgelegd als presi dent van de republiek. 1 nieuw bezegeld. Hoog is mijn roeping, schoon de taak, die God op mijn schouders gelegd heeft. Ik ben gelukkig en dank baar, het volk van Nederland te mogen regeereh, een volk klein in zielental, doch groot in deugden, krachtig door aard en karakter. Ik acht het een groot voorrecht, dat het mij gegeven is, al. mijn krachten te wijden aan het welzijn en den bloei van mijn dierbaar vaderland. De woorden van mijnen beminden vader maak ik tot de mijne: „Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor Nederland doen". Op 7 Februari 1901 trad koningin Wil- helxnina te 's-Gravenhage in het huwelijk met hertog Hendrik van Mecklenburg- Schwerin, nadat zij-op 16 October tevoren in een proclamatie aan het Nederlandse volk pen jnliik mededeling van haar ver- ioving had gedaan. Uit dit huwelijk is op 30 Apx'il 1909 Prinses Juliana geboren. „Nederland zal JiefTijzen!" Steeds bleek hoe diep in' haar hart ge grift is de liefde voor het vaderland en voor het Nederlandse volk. Bij herhaling heeft H. M. daarvan uiting gegeven. Weder kerig heeft het volk herhaaldelijk1 gelegen heid gehad te laten blijken, hoezeer het Zich verbonden gevoelde met Koningin Wilhelmina, onder andere bij haar rege ringsjubilea in 1923, in 1933 en in 1938. Welke plaats Koningin Wilhelmina in de harten der Nederlanders innam is boven-, dien wel zeer duidelijk gebleken in de jaren der bezetting. De vele redevoeringen, die zij via Radio Oranje hield, getuigend van deernis met het lot der Nederlanders, wa ren voor hen evenzovele bemoedigingen om vol te houden. Zij getuigden immer van vertrouwen in de uiteindelijke over winning en reeds op 12 September 1940 besloot zij een dier radioredevoeringen met een woord, dat zij tct een nationale spreuk- irjaakte: „Nederland zal hferrijzen!" Het was ook voor Radio Oranje, dat de Koningin op 7 December 1942 hervormin gen voor het bestuur van Nederlands-Indië aankondigde. Bekend is het getuigenis van Kóningin Wilhelmina „Christ avant tout". Toen zij op .27 Januari 1939 haar grote radiorede over de geestelijke en morele herbewapening uitsprak, besloot zij deze aldus: „Ik hoop aan die woorden „Christus vóór alles" tot aan mijn laatste ademtocht trouw te blij ven, Daartoe geve Hij mij de kracht". Tenslotte moge herinnerd worden aan de wetenschappelijke instelling van H. M.. die verscheidene eredoctoraten bezit, op haar lxefde voor de kunst in haar vrije uren houdt zij zich gaarne bezig met schilderen en fotograferen en op haar opvoedkun dige kwaliteiten, die ons in Juliana straks een koningin zullen schenken, waardig haar op te volgen op de troon, die zij zo lang en zo waardig bezet heeft. Heintje in Amerika. Henriëtte Davids heeft in het Holland House te New York haar eerste voorstelling in Amerika gegeven voor een geheel uitverkochte zaal. IETS WARMER OVERDAG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met hier" en daar nevel bf mist.» Morgen oveTdag minder bewolking en iets hogere tem peraturen dan vandaag. Droog weer en weinig wind 14 Mei: 4.48 uur, onder 20 25 uur Zon op Maan op 9-06 uur, onder 1.44 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1