£uLa£ c 3 Kerpezee Stunt van Moskou, steekje van Marshall is enig Woningtekort weer hoofdschotel in de Haarlemse raad PANDA EN-HET OOG VAN MUG 'n TAXI...? Bel 1 7000 Wereldnieuws DONDERDAG 13 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD IN DE WERELDPOLITIEK: MET INACHTNEMING van alle eisen van het diplomatieke fatsoen, maar daarom niet minder duidelijk, hebben Tru man en Marshall de wereld thans laten weten dat Radio Moskou, ergo het Kremlin, weer eens ouderwets heeft staan te fanta seren (om het zachtjes te zeggen) in zijn berichten over een mogelijke toenaderings conferentie tussen Marshall en Molotof. Zij hebben bevestigd dat er nimmer een Amerikaans voorstel van die strekking aan Moskou gedaan is en dat dus ook Molotof's aanvaarding daarvan alleen uit de duim van het Politburo kon komen. Zover wij het beoordelen kunnen is er alleen een nieuwe waarschuwingsnota van Washing ton aan de Sovjetrussische machthebbers afgegeven en hebben dezen daar in een helder ogenblik eigenhandig een supple ment aan vastgeknoopt blijkens hetwelk "de Verenigde Staten zo ongeveer om een be spreking der hangende geschilpunten zouden hebben gesmeekt. Welke smeekbede Ver volgens door Molotof grootmoediglijk werd ingewilligd De bedoeling van dit Russische listig- heidje ligt voor de hand: Washington zou zich dit. hem in de schoenen geschoven, verzoenings-initiatief wel moeten laten aanleunen (zo dachten althans de Russen) om niet opnieuw en in versterkte mate met de blaam van „oorlogshetzer" belast te worden. En als de verzoe ningsbesprekingen dan zouden mislukken hetgeen ze zeker zouden doen bij een zo plompverloren overspringen van het koudë oorlogstoneel naar de groene tafel dan was het met een beetje handigheid wel daarheen te leiden, dat Amerika daarvan voor het oog der wereld de schuld scheen te dragen. Waarop Molotof dan wanhopig de handen ten hemel zou'heffen en in edele verontwaardiging het vernietigende: „Zie je wel!" uitspreken, „zo wordt onze good will nu beloond Maar het is anders uitgevallen. Truman en Marshall hebben ogenblikkelijk deze Russische machinatie aan de kaak gesteld en eraan toegevoegd, in een ondubbelzin nige formulering, dat de Amerikaanse bui- tenlancj^p politiek door dit alles geen koers schommelingen zal ondergaan. Met andere woorden: dat de koude oorlog en de hulp aan de candidaat-gordijnlanden wat de U.S.A. betreft onverminderd zal worden voortgezet, totdat de Sovjetunie blijk geeft van een werkelijke bereidheid om de inter nationale stenen des aanstoots in vreed zaam overleg uit de weg te ruimen. „Van welk een bereidheid in het onderhavige geval niet, of althans onvoldoende, is ge bleken". Dat is klare en kloeke taal en het schijnt daarom niet gerechtvaardigd, dat verschil lende Amerikaanse bladen in deze zaak zo hard van leer trekken tegen hun president en minister Marshall. Gisteren plaatsten wij enkele van die commentaren, waarin de beide staatslieden verweten wordt'„de blunder1 van hun loop baan" gemaakt te hebben en „in de mui zenval van Molotof gelopen" te zijn. Zo tragisch, is het zeker niet. Als er in deze affaire.een fout gemaakt is op het Witte Huis en in het State .Department, dan is het die, dat dezen de waarschuwingsnota van de vierde Mei aan Moskou - die aldaar de welkome aanleiding werd tot deze hele rel - niet tijdig wereldkundig gemaakt heeft, terwijl er Zaterdag j.l. nog officiëel door Washington verklaard was dat er momen teel generlei diplomatieke stappen over dé hajigbnde kwesties met Moskou in overwe ging of in uitvoering waren. Misschien had men, zoals in alle verkeer met het „dialectisch Marxisme", het geheim over boord kunnen werpen en elke démarche, hoe delicaat ook, in vol daglicht ten uit voer leggen dan bespaart men zich ten minste onaangename verrassingen als deze. Maar nu dit gebeurd is en vooral na de besliste uitingen van Truman en Mèrshall is er nauwelijks een man overboord en kan de propagandistische winst, dié Mos kou uit deze krijgslist zal putten, waar schijnlijk in een knikkerzakje. De Ameri kaanse regering mag dan door een deel' van haar' eigen pers worden uitgekreten voor een verzameling „politieke en diplo matieke amateurs", haar tegenpool in h^t Kremlin kan, gelukkig, nauwelijks aan- spraak maken op een vleiender kwalifi catie, zoals ook dit doorzichtige grapje weer eens duidelijk bewezen heeft. En waar zetelen tenslotte de grootste amateurs als wij eens even, heel summier, "de voor lopige balans van deze koude oorlog op maken? Na de coup in Tsjecho Slowakije boekte Amerika dan toch de volgende suc cessen: Ie. Het Westpa'ct van Brussel en de voorlopig nog slechts morele en econo mische steun aan die Alliantie door de V. S. 2e. Italië bleef behouden voor het Westen. v 3e. Het communistische sabotageplan voor het Ruhrgebied, bedoeld om de Achil lespees van het Marshallplan te treffen en „getimed" voor Maart-April bleef uit, even als 4e. de reprise van het Franse stakings- en sabotage-offensief Aer C.G.T., die even eens voor begin April beloofd was. 5e. De Berlijnse en Weense verkeers- De radio geeft Vrijdag HILVERSUM L 301.5 M. 7.00. 8 00, 13 00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8,50 Voor de vrouw. 9 00 Strijkkwartet. 9.30 Symphonie van Sibelius 10 00 Morgenwij ding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Hoborecital. 11.45 Voordrècht. 11.20 Orkest. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport-agenda. 12.38 Pianowerken van Men delssohn. 13.15 Musette-orkest. 13 45 Platen. 14.00 Kookkunst. 14.20 Platen. 15.00 Gedich ten. 15.20 Platen. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Orgel. 17.20 Causerie over Wagner. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Accordeon orkest. 19.30 VPRO-cursus. 20.05 VPRO- reportages. 20 20 Vocaal kwartet. 20.40 VPRO- cursus 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Leken- rechtbank. 21.50 Viool en piano. 22.00 Buiten lands pverzicht 22.15 „Swing and Sweet". 22 40 Mej. dr. N. A. Bruining. 22.45 Avond- wijding 23.15 Symphonische muziek. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00. 3.00. 13,00. 19.00. 20.'00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 815 Platen. 9.35 Schoolradio. 10.35 Platen. 11.00 Zieken bezoek. 11 35 Als de ziele luistert. 11 45 Pla ten. 12 00 Angelus. 12.03 Hélène Ludolph zingt geestelijke liederen. 12 30 Weerbericht. 12.33 Orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Orkest. 13.50 Van man tot man. 14.00 „La Damnation de Faust" van Berlioz: 16.20 Strijkkwartet. 17.00 Na schooltijd; 17.16 R.ussische orkestwer ken. 17.45 Wat het buitenland-leest. 18.00 Piano-duo. 18.20 Vaudeville-orkest. 18.50 Actualiteiten 19.15 De koopvaardij. 19.22 Voor cx-politieke gevangenen 19.30 Zang platen 19.45 Cello 19 50 „Dodenwacht". 20.05 Do gewone man. 20.12 De Zilvervloot. 20 40 Rondetafelconferentie. 21 00 tKamerorkest. 21.40 Bijbels luisterspel van Chopin en Liszt. §>.-15 Geleed. 23.15 Dansmuziek. crises, -onder auspiciën e'n regie van het Politburo zelf ten tonele gebracht, hebben althans voor het ogenblik grotendeels schipbreuk geleden. 6e. In Zuid-Korea, waar slechts een handvol Amerikanen de democratische ideologie vertegenwoordigt en verdedigt, gelukte het ondanks de Sovjet-obstructie met alle middelen niet, de eerste vrije ver kiezingen onmogelijk te maken en toog ruim 90 procent van het electoraat ter stembus. 7e. Zelfs in Finland, militair onbeteke nend en economisch geheel op de U.S.S.R. aangewezen, mislukten tot nog toe de plan nen van Stalin. Dat alles mag geen direct gevolg zijn van de politiek van Trumah en Marshall soms zelfs werd zulk een zege op Moskou behaald ondanks een fout oordeel of een te late beslissing van Washington maar indirect speelde Amerika en het besef 'van zijn morele steun een zeer grote rol om de schaal te doen doorslaan. En wat kon de Sovjet-Unie hier tegenover stelïen? Zelfs het „succes" van Praag heeft haar overal ter gereld meer aan morëel crediet gekost dan het aan materieel en strategisch kas geld inbracht en nè Praag heeft zij geen enkele overwinning van betekenis meer gebqekt. De balans slaat, de hemel zij dank, nog steeds naar de kant van het "Westen door en als ook dit Westen op zijn beurt nu en dan eens een steekje laat vallen zoals misschien in dit geval van de verzoenings farce dan zijn er altijd nog de talrijke gesignaleerde misslagen van de andere zijde, waar de bange harten zich aan op halen kunnen. Spaak kon niet landen Het vliegtuig met de Belgische eerste- ministei, afkomstig uit Parijs, heeft Dins dagavond als gevolg van de slechts weers omstandigheden niet te Brussel kunnen landen en keerde naar Parijs terug. Spaak heeft in Parijs gesproken met Harriman, de reizende ambassadeur der V. S. vopr het Marshallplan. Goede modellen Prima kwaliteiten 3.55 4.65 5.55 Zeer sterk heupcorset met elastiek en zijsluiting 14.95 CORSETTEN NAAR MAAT HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT ,,De politie en hel kind" Op de vergadering van de Vereniging voor Huishoudelijke Voorlichting te Heemstede deelde de presidente, mevrouw Verlooy— Oskam mee. dat op 15 Juni een excursie naar kousenfabriek van Hin in Haarlem wordt gemaakt en voor 29 Juni staat een uitstapje naar Amsterdam op het programma. De heer E. Woud. inspecteur van politie, sprak over „De politie en het kind" Hij merkte op. dat de politie, evenals de ouders, een opvoedende taak heeft te vervullen In het bijzonder let de politie op het gedrag van het kind op straat. Wil de politie haar opvoedende en tevens beschermende taak ten opzichte van het kind goed kunnen uitvoeren, dan moet het kind de politieman zien als een bescher mer in de nood en in allerlei moeilijke om standigheden. Daar de wegen gèvaarlijk zijn door het verkeer verdient het aanbeveling speeltuinen aan. te leggen. Ook besprak de heer Woud het bezoek aan de bioscoop. Ver meden moet worden, dat de jeugd films ziet,- welke een ongunstige indruk vestigen. „Het begon in een gracht" De Spoor- en ATO-combinatie besloot gis teravond het seizoen 1947-1948 met een voor stelling in de Leeuwerik van Wim Dumont's blijspel „Het begon in een gracht". Het stuk behandelt de lotgevallen van Fr§derik Ka toen. een droog kantoormannetje, dat zich plotseling tegen wil en dank tot held ziet ge bombardeerd. oipdat hijgde dochter van zijn baas gered heeft van de verdrinkingsdood, en bevat ongetwijfeld enige grappige situaties. Het is wel jammer dat er een paar uitdruk kingen in voor komen, die eigenlijk niet hele maal door de beugel kunnen. Het stuk werd verdienstelijk en vlot over het voetlicht gebracht én het bleek wel. dat Martien Langeveld de regie met vaste hand gevoerd had Bepaalde uitblinkers waren er niet. al verdient Nelly Meyer zeker een pluimpje voor haar natuurgetrouwe uitbeel ding van een dienstmaagd. TROUW MOET BLYCKEN Naar wij vernemen zal de Harmonie „Trouw moet Blycken", Dir. L. v. d. Hoef, 2de Pinksterdag deelnemen aan het concours te Beqnebroek in de Concert-, Mars- en Tam- bóerswedstryd. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegenheid- tot het af halen van distributiebescheiden te: Haarlem: Bot tot en met Bro. Aerdenhout: C tot en mei H. Heemstede: Da tot en met Do. PRIJS 22 CT. (Adv.) Puin aan de Kleverlaan gaat verdwijnen De Haarlemse Gemeenteraad, die Woens dagmiddag onder voorzitterschap van mr. P. O. F. M. Cremers bijeenkwam, zat al dadelijk midden in de door de woningnood opgeworpen problemen. Op de agenda stond de benoeming van vijf leden in een commissie ad hoc, die op voorstel van de heer Bakker Schut (Arb.) zich gaat bezig houden met een onderzoek hoe kan worden gekomen tot maatregelen op het gebied van de volks huisvesting, die in het woningtekort voor zien. De heer Proper (C.P.N.) meende dat de Commissie van Advies voor de Open bare Werken voor dit doel wel ingescha keld kon worden. In ieder geval behóórde zo'n commissie een afspiegeling van de raad te zijn. Doch op de voordracht kwam de naam van zijn partijgenoot Mol, die wel in de commissie voor Openbare Werken zitting heeft, niet voor. Het leek de heer Proper evenwel minder juist dat een frac tie van zes leden, vertegenwoordigende 16.000 kiezers, niet van een belangrijke commissie als de onderhavige deel zou uit maken. Zijn fractie zou dan ook op de heer Mol stemmen. Mevrouw S c h e 11 e m a-C o n r a d i (V. V. D.) vestigde de aandacht van de wei houder op het Deense systeem 'van- vorde ren dat dienstbaar is aan de woningbouw. Men kan daar vordét-ing afkopen dooi4 het storten van een som gelds in een fonds, waaruit de bouw van nieuwe woningen gefinancierd wordt. Voorts bepleitte zij eenheid van vesti gingseisen voor Haarlem en de randge meenten én de opneming van een vrouw in de commissie of de inschakeling van de U.V.V. bij de behandeling van de pro blemen, die het woningtekort oproept en die de vrouwen in belangrijke mate- raken. Met de opmerking, dat de samenstelling van de commissie een kwestie van de raad is, vermeed wethouder Angenent dis cussie over het door de heer Proper aange roerde punt. Mevrouw Scheltema kreeg te horen dat het door haar genoemde systeem in zekere mate reeds was toegepast, doch door de bepalingen van de Woonruimtewet voorshands onmogelijk gemaakt. Het College had al verscheidene malen pogingen gedaan met de randgemeenten tot één woongebied te komen, doch tot nu toe was alleen bereikt, dat de hoofden der huisvestingsbureaux van de betrokken ge meenten op gezette tijden overleg plegen. Met het vrouwelijk element zal rekening worden gehouden, beloofde de heer Ange nent tenslotte. Het laatste punt van de agenda betrof het verlenen van een machtiging aan B. en W. tot toekenning van premies ten be hoeve van het verbeteren of splitsen van woningen. De heer Noordhoff (Arb.) kreeg de verzekering, dat, waar voor de toepassing van deze regeling ontheffing der bouw verordeningen noodzakelijk is, steeds de commissie van bijstand geraadpleegd zal worden. De heer Proper zag in dit premiestel sel een gaatje om een paar „uitgesloopte" percelen in de Vogelenbuurt bewoonbaar te maken,, doch de wethouder doofde dit lichtpunt: woningen die vallen onder de oorlogsschadereifeiing komen niet in aan merking voor een premie. Overigens zal deze puzzle aan Wederopbouw worden voorgelegd. De fractieleider van de Partij van de Ar beid zorgde nog voor een staartje aan de zitting: hij vroeg inlichtingen over drie percelen aan de Kleine Houtstraat, die nu al anderhalf jaar onbewoond waren en waarvoor de makelaar, behalve de huur prijs, bovendien een grote som vroeg voor goederen die in werkelijkheid niet aan wezig waren bf voor vergoeding van good will. Hij vroeg zich af of het beleid van Bouw- en Woningtoezicht wel onberispe lijk te noemen was, te meer daar nem een soortgelijk geval uit de Rustenburgerlaan bekend was. Wethouder Angenent verklaarde dat de drie percelen verhuurd waren aan de Amsterdamse Theatermaatschappij, doch dat B. en W. ondanks herhaalde pogingen van deze oftdernemlng geen medewerking aan haar plani _n tot stichting vaneen bio scoop ter plaatse konden verlenen. Sedert dien hadden onbevoegden vloeren en kas ten uitgebroken, over wqlke „uitsloping" een geschil tussen eigenaar en huurster was gerezen. De wethouder was het met de heer Noordhoff eens dat er een einde aan deze toestand moest komen en zegde maatrege len toe. Wat het bedrag voor de goodwill aan ging, meende de heer Angenent,. dat dit buiten het gemeentebestuur om ging. De heer Noordhoff vond echter dat, waar het hier om een bedrag van enige duizenden guldens ging, dat men er zich niet zo van afmaken kon en vroeg of er geen aanlei ding was de minister van Economische Zaken in deze kwestie te kennen. Ook sug gereerde hij vordering van de betrokken percelen. Andere punten De heer Bakker (A.R.) wees nogmaals op de moeilijkheden waarin vele besturen van bijzondere scholen verkeren doordat de bedragen der voorschotten op de subsi die ver ten .achter bleven bij de werkelijke uitgaven. Wethouder Geluk troostte hem met de verzekering dat de vijfjaarlijkse afreke ning in zicht komt; bovendien gaan de ge meentebegrotingen weer op tijd verschij nen, zodat dit euvel dan uit de wereld is. Het voorstel tot aankoop van grond aan de Kleverlaan deed de heer Noordhoff vragen of er geen middèlen bestonden om verlost te raken van het puin dat deze om geving^ nu al drie jaar ontsiert. De heer Mol (C.P.N.) keek argwanend naar zijn politieke vrienden en vroeg zich af of er soms een lek in zijn fractie zat, want hij had dezelfde vraag willen stellen. Wethouder Angenent legde uit dat hij niet had willen ingrijpen zolang de onteigeningsprocedures met eigenaren van de gesloopte percelen nog liepen, doch dat, nu het beroep van deze op de Kroon ver worpen was, het puin verwijderd zou wor den, desnoods door vórdering. De heer Proper was tegen de voorge stelde verhoging van het schoolgeld voor het Nijverheidsonderwijs. De lonen waren wel gestegen, maar het prijspeil was nog meer omhoog gegaan. Wethouder VanderWall merkte op, dat hij van de heer Proper geen enkel concreet woord over het voorstel zelf, waarbij in een progressieve heffing die de mïnst-draagkrachtigen zoveel mogelijk buiten de verhoging houdt, vóórzien wordt, had gehoord. Natuurlijk gaat het hier niet om een nodeloze stijging, doch er moet toch. een verhouding- tussen het schoolgeld en de kosten van het onderwijs bestaan. De heer Proper liet zich toch niet overtuigen en stemde met zijn fractie tegen. De heer Noordhoff die deze mid dag wel zeer actief was sprak zijn vol doening uit over de door B. en W. gevoerde' correspondentie met Gedeputeerde Staten die aandi-ongen op intrekking van het raadsbesluit waarbij de gemeente een ver hoogde bijdrage in de ziekenfondspremie van on- en minvermogenden voor haar rekening nam. B. en W. stelden zich op het standpunt dat deze post volkomen verant woord was. Hij zal nu iij qen afzonderlijke suppletoire begroting worden opgenomen, waardoor Gedeputeerde Staten de moge lijkheid krijgen dit besluit zelf te vernie tigen. Mevrouw S c h e 11 e m a-C o n r a d i (V. V. D.) en de heer V a n d e r P a s (C.P.N.) vormden een ongewone combinatie ter ver dediging van de belangen der dansleraren, die zich zeer getroffen achten door de ver hoogde vermakelijkheidsbelasting. De wethouder zou de zaak nog eens be kijken en prae-advies uitbrengen, hetgeen, zo zei hij waarschuwend, nog niet betekent dat tegemoetkomendheid wordt beloofd. Hamerpunten Van de hamerpunten vermelden wij: de afsluiting van twee 'leningen, een van 1.500.000 met een looptijd van dertig jaar tegen 3 en een van 250.000 met een looptijd Van tien jaar tegen de aankoop van opstallen en grond aan en nabij de Schalkwijkerweg voor het Sport park aldaar voor 52.000 en het herstel van de Ter Cleeffbrug, hetgeen 25.000 zal kosten. Personalia Op zijn verzoek" werd eervol ontslag ingaande 9 November onder dankbetuiging voor de goede diensten het gemeentelijk onderwijs betoond, verleend aan dr. G. A. Brands als leraar aan de H.B.S. A. In de commissie ad hoe inzake voorzie ning in het. woningtekort werden gekozen de heren A. J. M. Angenent, voorzitter, dr. ir. F. Bakker Schut, H. J. L. Klein Schip horst, F. S. Noordhoff en D. A. J. Spek. Tot iera(a)r(es) werden benoemd me vrouw dr. J. M. Willumier-Schaly (Meis jes H.B.S.) en de heren J. Lempers (Lo- rentzlyceum). Fr. Bruyning, dr. A. B. Ne- derlof, D. J. Korf en mevr. H. L. Span jaard (Coornhertlyceum), C. van Baaren (H.B.S. A), J. Meyer en dr. P. A. Renes (H.B.S. B). L. Lapoutre en A. Middeldorp (Meisjes H.B.S.) en J. van Veller (Han delsavondschool speciale pijp voor TOPIC Maak Uw prettigste pijp tot TOPIC-pijp' Topic-tabak "(jeeft een kwaliteit welke .haar aansprake op Uw béste pijp wetti gen Steek er op een rustig ogenblik de brand in en geniei een goed en toch zuinig brandend TOPIC tot het laatste draadje' Niet overal maar alléén verkrijgbaar bij JAN VAN DER PIGGE GROTE HOUTSTRAAT 81 HAARLEM De actie van het „Welvaartscomité'' Wij ontvingen als reactie op ons bericht in ons blad van Dinsdag 4 Mei over de activiteit van een voorlopig „welvaarts comité" in het Slachthuiskwartier een uit eenzetting van de zijde van dit „Initiatief comité voor Nationale Welvaart" waarin gewezen wordt op de urgentie van een op lossing van het grondwaterprobleem in Haarlem-Oost. „Onze actie is niet gericht tegen de be sturen van de Woningbouwverenigingen of Stichtingen, doch tegen het beleid van de Overheid, die deze besturen kunnen mach tigen diverse herstelwerkzaamheden te laten uitvoeren. Het moest ons inziens door deze besturen op prijs worden gesteld, dat er door de bewoners actie wordt gevoerd voor onderheud der huizen." Wij tekenen hierbij aan, dat natuurlijk de woningbouwverenigingsbesturen graag zien dat.de bewoners hart voor hun huis hebben. Indien er klachten zijn, dan is de normale weg dat de gewoner het bestuur waarschuwt. Blijft het bestuur in gebreke dan kan men zich wenden tot Bouw- en Woning toezicht of men kan, indien dit niet het gewenste resultaat mo'cht opleveren, zich tot de gemeenteraad wenden. Dit laatste is in feite geschied. De heer P. H. Vooren heeft de aandacht van de wethouder op de moeilijkheden door het grondwater gevestigd niemand ontkent dit euvel en de dienst van Openbare Werken is onmiddellijk een onderzoek be gonnen. Meer kan men toch al niet ver langen. Nog steeds staan democratische wegen te» bereiking van een bepaald doel open. De actie van een „Welvaartscomité" ye- geert deze wegen echter, hetgeen onver mijdelijk tot ondermijning der democratie voert. „Arsenicum en oude kant" nu door amateurs De amateur-toneelgroep „Ludamus" heeft de hachelijke onderneming gewaagd om de bui tengewoon voorspoedige kruising tussen thriller en klucht „Arsenicum en oude kant" voor het voetlicht te brengen op een tijdstip dat de successen van twee beroepsgezelschap pen met deze hoogvlieger van Joseph Kessel- ring nauwelijks koud zijn. Dat is niet erg ver standig geweest. Want het beste, dat de regis seur kon bereiken, was toch niet meer dan namaak. Desniettemin heeft het publiek zich uitbundig vermaakt bij deze komische grie zeltaferelen, hetgeen voor negentig procent te danken is aan de schrijver, wiens naam men in het programma wel met hoofdletters had mogen vermelden. 'Het bordeel van de criticus over deze voor stelling, die vanavond wordt herhaald, is na tuurlijk vergelijkenderwijs tot stand geko men. Zo is het in ons land onmogelijk om de rol van de pplitie-agent O'Hara nog los te denken van Cor Ruys of die van dokter Ein stein van Arend Hauer, om slechts de twee sprekendste- voorbeelden te noemen. En meer in het algemeen gesproken, dus persoonlijke prestaties buiten beschouwing latende,, moet gezegd worden dat de geperverteerde intense logica van het stuk sterk aan scherpte heeft ingeboet, zoals de brutale humor soms ont aardde in melodramatische emphase. Een zeer goede rol zag men van Guus Boersma als de sadistische neef. De twee zon- nig-gestemde infantiele delinquenten werden gepersonifieerd door de dames Ans Swart en Nel van der Meer, die beiden veel begrip toonderi voor hun moeilijke opgaven, maar toch te halver hoogte iii hun voornemens bleven steken. Ditzelfde geldt voor de krank zinnige pseudo-president zoals deze door Ad Spruyt werd gespeeld. Laat men ev.enwel iy deze opmerkingen niets laatdunkends lezen, want de genoemden bleven stellig boven de hoogste verwachtingen, die men van dilet tanten mag koesteren. De meest^ bijrollen waren bevredigend bezet. Slechts voor en kele medewerkers de vertolkster van het jonge meisje heeft nog heel veel te leren zou waardering misplaatst zijn. Herman Tros viel keer op keer buiten de sfeer van het blij spel. Door gebrek aan tempo lieten sommige verrassingen lang op zich wachten. Gelukkig echter maakte de verbluffende kracht van dit ver boven zijn soortgenoten uitstekende stuk ook deze tekortkomingen goed. DAVID KONING. Een goede buur is beter dan een boze hond Twee honden van bewoners van de Leidsebuurt in Haarlem konden elkaar niet zetten. Op een dag was het weer zo ver en de eigenares besloot het dier waar voor zij geregeld de fiscus gaf wat de fiscus toekomt, van de dreigende vermorzeling door de buurhond te redden. Zij deed dit met opoffering van .eigen welzijn, wayt de woedende aanvaller beet haar zodanig in neus, schouder en vingers, dat een chirurg operatief ingrijpen nood zakelijk achtte. Wie nu denkt dat de onenigheid tussen de honden is overgegaan op hun baas en bazin vergist zich. De eigenaar van het aggressieve exemplaar verklaarde zich on middellijk tot vergoeding van de schade bereid. Lagere vermogensheffing voor hulpbehoevenden De minister van Financiën heeft eet bijzondere regeling getroffen voor de Ver. mogensheffing ineens ten opzichte vaj hulpbehoevenden. Personen die doof een ernstig gebrefc van lichaam of geest afhankelijk zijn de hulp van anderen kunnen aanspraaf maken op een extra vrijstelling vat 75.000.mits zij ^p 1 Januari 1946 40 jat' oud waren, en hun gemiddeld zuiver fc. komen gedurende de jaren 1941-'45 1943-'45 (dit naar hun keuze) lag benede 4000. Voor elke 20 meer gemiddeü zuivereinkomen wordt de extra-vrijsta ling met 1000 verkleind. Hulpbehoevenden die in de eerstkomend drie jaren ziëh geen of nagenoeg geen komsten uit eigen arbeid zullen kunn« verwerven kunnen eveneens aanspran maken op deze extra-vrijstelling. Ouders van een hulpbehoevend km waarvoor zij kinderaftrek genieten vos de vermogensbelasting 1946 en oude van meerderjarige hulpbehoevende kj& deren, die in de eerstkomende drie jaj geen of nagenoeg geen inkomsten kunne verwerven uit eigen arbeid, ontvangg voor dit kind een extra vrijstelling vï f 15.000 en indien het kind aanspraak het op wezenpensioen een ejaUa-vrijstellic van 12.00D. Indien het hulpbehoevend kind zelf in de vermogensheffing wori aangeslagen vervalt de aanspraak van ouders. De Erebegraafplaats Een voorbarige en onjuist mededeling Op de bijeenkomst van de Nederland Vereniging van Ex-politieke gevangene die ter herdenking van de Tiende Mei de Gemeentelijke Concertzaal te Haarle werd gehouden heeft de heer K. R. v: Staal meegedeeld, dat de Erebegraafplaï niet in de vorm gereed komt zoals commissie die hiervoor verantwoorde!; is, zich heeft voorgesteld. De financië toestand zou zeer précair zijn, zelfs zo ei het de vraag is of men de kosten verbo: den aan de huidige beperkte opzet dragen kon. Van de zijde van de Stichting „Erebs graafplaats" vernamen wij dat deze na dedeling voorbarig en onjuist is. De pla: nen hebben nog geen definitieve vor aangenomen en wat de financiering Ja treft: de Stichting „Erebegraaf plaat krijgt een deel van de opbrengst van o Nationale Monumenten-actie. Het is nc niet bekend hoe groöt deze som zal zij: Eerst nadat men hierover zekerhé heeft kan over de opzet van de Erebi graafplaats beslist worden. Bovendit heeft de Stichting nog eigen middelen. 19. „Kan ik U misschien van dienst zijn?" vroeg Joris Goedbloed beleefd. „Het komt me voor, dat ge niet tevreden zijt!" „T- Tevreden!?" stotterde Panda. Een sl- slang! Zie je dat d-dati niet?" „Help!" riep Stapper. „Maak hem dood.' Doe toch iets.' Het beest zal ons bijten! Hij is vergiftig!" „Juist! Zéér juist!" zei Joris kalm. „Het ziet er lelijk uit! Hééél lelijk! Wel, wel! En nu verwacht gij, dat ik U zal helpen, niet waar? at'lijkt me niet meer. dan gewoon. Maar vóór wat, hoort wat, zoals wij Lati nisten zeggen!" „Schiet toch op!" riep Panda. „Doe iets!" schreeuwde Stapper. Juist!" zei Joris. „Geeft mij die fraaie doos,'vrienden, dan zal ik U helpen. Een logische zaak, niet waar?" Panda grabbelde onder het kussen rond en haalde de doos te voorschijn. „Je bent een schurk!" zei hij. „Hier is de doos. En doe nu iets!" geeft goede prijzen voo MEUBILAIR ZIJLSTRAAT 51 TELEFOON 2W SCHEEPVAART K. N. S. M. Orion,'11 Mei te Beiroet'vi Famagusta naar Istanboel. Orpheus, 11 Mei Antwerpen naar Amsterdam. Theseus. 11 Mi van Savona naar Catania. Tiberius, 11'Mi Ouessant gepasseerd van Tanger naar An: werpen. Vulcanus, 11 Mei van Torragona i Barcelona. Sjoa, 11 Mei te Curagao van Cr» t.obal naar Amsterdam. Stentor, 11 Mei I Hamburg van Thessaloniki naar Amsterdan Vulqanus, 11 Mei te Barcelona van Tarragon naar Genua. HOLL WEST AFRIKA LIJN. Heelsun 13 Mei van Porta Gentil naar Pointe-Noire. HOLL OOST AFRIKA LIJN. Bloemfos tein, 10 Mei te Beira verw. vertr. 17 Mei va Beira naar Ddrban. Klipfontein, 11 Mei va ■Kaapstad naar Port Elisabeth. Langlc Scott verw vertr. 14 Mei van Mombassa t tanga. Nordkap verw. vertr 17 Mei van Mom bassa naar Suez. Van 't Hoff, 10 Mei te Mc zambique verw. vertr. 13 Mei naar PorJ Amelia. MIJ. NEDERLAND. Amsteldiep, 10 Ml Gibraltar gepass. naar Amsterdam. Hugo c Groot. 11 Mei te Port Said van Amsterdan Johan de Witt, 11 Mei Singapore gepass. nai Soerabaja Mapia, 10 Mei Ceylon gepass. i Penang, Oranje, 11 Mei te Batavia van Am sterdam. Roepat, 11 Mei van Genua nai Port Said. Rotti, 11 Mei te Vancouver va Portland. Sumatra, .11 Mei van Suez Colombo.' K P. M. -- Karaton. 11 Mei Minikoi gepas van Amsterdam naar Batavia. Voor bewoners van "T KLEVERPARK HAARLEM-NOORD en BLOEMENDAAL DAG EN NACHT Verbod. De Britse autoriteiten in Duits land hebben in haar zöne het blal „Neue Zeit", een Duitse versie van bt Moskouse blad van dezelfde naam, ver boden daar het in strijd met de voor schriften van de bestuurscommissie ge allieerde mogendheden heeft aangeval len. Kinderen. De persdienst van de Christelijk democratische bond deelt mede, da twintigduizend Duitse kinderen, die i Polen achtergebleven zijn, in kampe verblijven en daar worden behandel als eertijds „de Russische kinderen de Duitse concentratiekampen". Volgen deze bron zouden de kinderen als ar beiders worden opgekocht tegen prijze die variëren tussen 10 en 15.000 zlotys Zij zouden van verbinding met dl buitenwereld ai csneden zijn, niet h( recht hebben Duits te spreken en, zodn zij de leeftijd van 16 jaar bereikt heb ben, als Polen worden beschouwd en het leger worden ingelijfd. Generaals. Zes en zeventig Duitse officie ren. van wie de meesten generaal zijn zijn uit hel Britse krijgsgevangenkamj te Bridgend ontslagen. Zij zijn per treil naar Harwich vertrokken, vanwaar, zj per schip naar Duitsland gaan. Ds veldmaarschalken Von Rundstedt, Va Brauchitsch en Von Manstein zijn nie bij de vertrekkenden Rundstedt e:, Manstein zijn in slechte gezondheid a Brauchitsch schrijft zijn mémoires. I Botsing. Voor een theater te New York,; waar de film „Het ijzeren gordij. werd vertoond, zyn links georiënteerden iB| botsing gekomen met Katholieken.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2