VERGADERING heropenen GEERLING Vermaat's Moderne Bakkerijen JL Radio Jonge haantjes per stuk fl.50 Zandvoort in het komende seizoen Chevrolet - Buick Franse regering is verontrust over geheime wapenvoorraden „Uit hoog plichtsbesef" Kort en Bondig Ac Volkspartij voor Vrijheid en Democratie Wagenaar's Wolhandel 't is (naad aan Dexmaat flink meisje DONDERDAG 13 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Vele evenementen en veel service Zandvoort leeft in afwachting van het a.s. seizoen of liever: het seizoen is al begonnen. De strandpachters heb ben hun tenten reeds enige tijd gele den geplaatst, het tentenkamp is ge reed en de eerste bewoners hebben daar hun linnen huis al betrokken. De mooie voorjaarsdagen hebben reeds een stroom van dagjesmensen naar de badplaats gelókt en ook de eerste, meer permanente, badgasten zijn ge arriveerd. "Het begin is er! Onwillekeurig vraagt men zich af: wat zal het seizoen brengen? Natuurlijk doen de gevolgen van de oorlog zich nog het meest gevoelen in het ontbreken van vol doende logeergelegenheid. Dit heeft ten gevolge, dat de overgebleven hotels en pensions voor het hoogseizoen zijn volge boekt. Ook gemeubileerde huizen en -ka mers zijn er niet zo veel meer beschikbaar. Zij, die van plan zijn hier hun vacantie door te brengen, mogen zich wel haasten' Wat betreft de verzorging van de in wendige mens, kan warden gezegd, dat de toewijzingen van de distributie-dienst zo royaal mogelijk zijn. Het bijkantoor Zand voort kent de behoeften en is zoals steeds paraat, om de hotel- en pension houders, de strandpachters en de andere neringdoenden zoveel mogelijk ter wille te zijn. Kampeerterrein te klein. Het kampeerterrein-Noord wordt zo langzamerhand te klein. Voor vaste tenten is geen ruimte meer beschikbaar. Er kun nen echter ongeveer 1000 dagtenten staan, en er is plaats voor ongeveer 200 „week end-tenten". Het ligt voor de hand, dat wordt uitgezien naar mogelijkheden tot vergroting van de kampeerruimte, maar waar moet die worden gevonden? Inder tijd is het kampeerterrein van Zuid naar Noord verplaatst. Tegen het -weer-in-ge- bruik nemen van het Zuidelijke vrije strand voor dit doel bestaan gegronde be zwaren. Het bestuur van een badplaats moet nu eenmaal rekening houden met de zeer uiteenlopende wensen van de bezoe kers en ,,elck wat wils" bieden. Het vorig jaar werden vergunningen uitgereikt voor totaal 878 vaste tenten, 356 „week-enders" en ongeveer 11000 dagtenten. Bad- en zwèmgelegenheden zijn er drie, nl. bad-Zuid, bad-Termes en bad-Noord. De capaciteit is ongeveer gelijk aan die van het vorig jaar. Het baden en zwemmen bij het zogenaamde stoelenstrand (van de Hogeweg tot even voorbij de Dr. Smit- straat) blijft verboden. Een belangrijke verbetering in de ogen van de vele fnoderne „zonaanbidders" althans is het feit, dat het strandschap Zandvoort heeft besloten, het vertoeven in badpak (niet het baden en zweAimen!) óók toe te staan op de strandgedeelten, die niet tot het stoelenstrand behoren. Dat wil zeggen het strand, van bad-* Termefi in noordelijke richting en van bad- Zuid in zuidelijke richting. Het publiek heeft het zelf in de hand te bevorderen, dat deze maatregel kan gehandhaafd blij ven. De regeling voor het vrije strand is onyeranderd gebleven. Door middel van borden is duidelijk aangegeven wat wèl Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12" Mei 1948. ONDERTROUWD: 12 Mei: P.-Klink en J. E. Krikke; J. Fehres en E. R. van*Dijk; J. M Westerhout en J. C. Alewijn; K. B. van Em merik en W. G. Baaij: J. van Velthoven en J. M. Kiekens: H. OomkeS en A. H. Aarts: G. Visser en J. H. Gerritsen; J. P. Giesen en A. J. C. Donders: K. de Vries en L. Konings; S, F. J. C. Depauw en R. van de Gevel; M. Prins en B C. Oonk; A. Nieuwenhuizen en M. G. Hol- werda; L. de Nijs en G. C. de Nijs; J. B. Koster en W. G. van Looij; J. J. Min en T. A. H. Schmidt; F. J. de Graaf cn H C. Bies- brouck; J, M. G. Hoes en H. Bruins; A. van der Walle en A. H. Krouwels; J. K. Klooster en G. H. Oostrom; F. M. C. Jeschar en W. C. S Pastora; P. Bouterse en S. Zuijderduin; D. Roeve en P. J. F. Tames; P. F. Hut en T. E. Kogerheijde; M. van der Goot en H. van der Schrier; C. Kelderman en D. J. Stijnman; P. J. A Passant en P. G. Bannink; J. Schoen en J, J. Waleveld; W. J. Beljaards en H. G. van 't Zand; L. Landwier en A. N. Weers; F. A. J, Hunsche en A. M. Bakker; A. van Dfjke en G. .Sival; J. C. Spithoven en M. C. Nijssen; E. van het Kaar en A. C. Kat; S. J, Smid en J. M. Slobbe; J. F. Slobbe en C. M. A. 'van Schie; J. Koning en G. Iskes; J. M. Pedroli en J. P. Bos. GEHUWD. 12 Mei: J. A. Dingjan en M. C. Con rads; M. Kiezebrink en J. A. de Ruiter; J. P van Kessel en L. Prausmiiller; P. Vonk en M. A. Licht; B. P. van der Weijden en F. C. van Velzen; J. J. Beaufort en M. A. J. van Dijk; G. de Vries en S. J. Cassee;'H. W. Luis terburg en G. C. S. Lanfermeijer; T. L. Duin dam en M. de Groot; J. N. van der Vlerk en C. T. Visser; W. IJlstra en M. H. B. W. Coert; W. Hooglugt en M. A. K. van den Eijkel; A. van Ncderpelt en C. J. Kalb; 3. Tuinstra en W. van Zomeren; N. van Merkenstein en C. A. Laarhoven; R. Wouders en J.-J. Beijer. BEVALLEN van een zoon: 11 Mei: H. G J. BorgmanBronkhorst. C. C. Wesseliu6 Kreuger. E. Meyer—Heyboer. C. C. Wijde- mansHandgraaf. C. G. Groen—de Jong. S. H. Kooijman—Kuiper. J. C. van der Voorn- Smid. 12 Mei: P. C- van der Weiden—Lam- merse. BEVALLEN van een dochter; 11 Mei: S. H. Lichtvan den Bosch. M E Kotsvan He- mert. J C.. Leuver—Rietveld. W. van Wave- renKragten. OVERLEDEN: 10 Mei: M. Nederstigt—Zon neveld,, 72 j., Doelstraat. F. Hoogland— Bijlsma, 83 j., Fabriciusslraat. P. van Dijk, 56 j.. Barrevoetestraat. M. C. N. Negrijn— van Vliet, 34 j-, Frankestraat. H. Leeflang, 85 j.. Schotersingel. H. J, Haver. 72 j., Zwa- luwstraat. 11 Mei: L. van Rijswijk, 37 j.. Gast- huisvest. grote voorraad onderdelen AMSTFRD RIJTUIG MIJ.: OFF DEALER Agenda voor Haarlem DONDERDAG 13 MEI Gem. Concertgebouw: Duo-avond Karei Ligtenberg (viool) en Ans Bouter (Piano). Grote Kerk: Kerkconcert voor het kind. 8 u. Huishoud"- en Industrieschool. Voorhelm straat 25, tentoonstelling 7—9 uur. Frans Hals: ..The House on 92nd Street", 18 j., 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een moor denaar bekent". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. P3lace: „Dwaalwegen", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen zonder vleu gels", 18' j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur City: „Zwevende gratie", alle leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Spaarnc: „De brandklok". 14 j.. 2 30. 7.00 en 9.15 uu£ VRIJDAG 14 MEI Gem. Concertgebouw: Liederenavond Jo. Vincent. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. en wat niet is toegestaan. Velen zullen de nieuwe maatregel toejuichen, anderen- zul len zeggen, dat hij niet ver genoeg gaat. Men bedenke echter wel, dat de zorg voor de veiligheid ook nog een grote rol speelt! Het strand is ongeveer 9 km. lang. waar van 5 k.m. dicht bezet is. Het toezicht moet verantwoord zijn en dat het 't gemeente bestuur ernst is, de veiligheid van de be zoekers zoveel mogelijk te verzekeren, moge blijken uit het feit, dat geen vergun ning wordt gegeven voor het exploiteren van pleizier vaar tuigen. Volgens hen, die ter zake kundig zijn, bestaat er in dit op zicht nog wel enig risico, al is dit niet groot. Ook hier geldt: het is beter te voor komen dan te genezen. Uitzichttorens. Iets nieuws is, dat, op initiatief van de burgemeester, op het strand twee „uit zichttorens" ten behoeve van het toezicht zullen worden geplaatst. Deze torens zul len onderling telefonisch verbonden zijn, later wellicht ook met het hoofdbureau van politie. Ook dit komt de orde en de veiligheid ten goede. Voor zover ons be kend, zal Zandvoort in dit opzicht de pri meur hebben in ons land. Hoewel deze torens zullen bevorderen, dat de politie niet zó intensief zal behoeven te surveil leren als vroeger het geval was, toch zal de hulp van de „bereden" ordebewaarders voorlopig nog niet kunnen worden gemist. Hun aantal zal echter waarschijnlijk kun nen worden beperkt. De nieuwe burgemeester, die zich evenals zijn voorganger in grote mate voor het bad- en strandleven interesseert, koestert trouwens te dien aanzien nog vele planned. Het auto-circuit. Nu nog iets over de grote sportevene menten, die men zich voorstelt deze zomer te houden. Het auto-circuit zal, dank zij de voortvarendheid van -allen die daarbij be trokken zijn, tijdig gereed zijn. Op 7 Augustus vinden de grote auto wedstrijden plaats en op 14 Augustus de motor-wed strijden, respectievelijk georga niseerd door de K.N.A.C. en de K.N.M.V. Het is vrijwel zeker, dat ook wielerwed strijden zullen worden gehouden, doch de datum daarvoor is nog niet vastgesteld. Na alles, wat hierover reeds is of nog zal worden medegedeeld, behoeft het geen betoog, dat deze wedstrijden, die een in ternationaal karakter zullen dragen,- de gebeurtenissen van het seizoen zullen zijn. Wat dé andere feestelijkheden betreft: op het programma staan weer enige vuur werken, nl. op 29 Juni, 5 Augustus en 31 Augustus. Zandvoort zal zich natuurlijk niet on betuigd laten bij de viering van het rege ringsjubileum van de Koningin. Utrecht-Zandvoort rechtstreeks. Tenslotte kan over de verbindingen met Zandvoort worden vermeld, dat de spoor wegen, behalve voor een verbetering van het forensenverkeer, met ingang van 20 Juni zullen zorgen voor een rechtstreekse treinverbinding Zand voort-Utrecht (via Hilversum) De trein komt in Zandvoort aan om 10.44, vertrekt om 17.36 en zal rij den tot en met 5 September. Op drukke dagen zullen naar behoefte natuurlijk extra-treinen worden ingelegd. Staal van beleg in Egypte gemotiveerd: Bescherming der militaire actie jegens Palestina De Egyptische regering heeft bekend ge maakt, dat de staat Van beleg, die te mid dernacht is ingegaan, ten doel heeft Egypte in staat te stellen „zijn houding te bepalen en zijn strijdkrachten aan de Palestijnse grens te verzamelen om een militaire ac tie te kunnen ondernemen, die de Zionis tische aanvallen op het Arabische Palestina moet afslaan." Maatregelen in Irak. De Iraakse regering heeft strenge maat regelen uitgevaardigd tegen communisten en Zionisten als voorbereiding tot de ver wachte militaire operaties in Palestina. Actieve communisten en Zionisten wor den gedeporteerd naar kampen en dorpen onder politietoezicht, „passieve aanhan gers" mogen blijven, waar zij zich bevin den, ma8r worden onder toezicht van ,de politieke politie gesteld. Uitspraak Perszuivering over Arnold Meyer De Commissie voor de Perszuivering heeft Arnold Meyer ontzet uit het recht om een journalistieke of leidende niet-journa- listieke functie te bekleden voor een -ter mijn, eindigende op de dag der uitspraak. De Commissie heeft overwogen dat Arnold Meyer ten aanzien van het Joden vraagstuk een eigen standpunt heeft in genomen, neerkomende op de wenselijk heid van een „gastrecht-statuut" en de moed heeft gehad een protest te doen ho ren tegen de schorsing van Joodse hoog leraren. Zij neemt aan dat het niet in Arnold Meyer's bedoeling heeft gelegen de oprichting van een „Nederlands Legioen" te bevorderen, hoewel bij het publiek de eenmaal gewekte indruk van propaganda voor de vijandelijke oorlogvoering is blij ven bestaan. De Commissie heeft rekening gehouden met het feit, dat Meyer sinds 1941 geen journalistiek werk meer heeft verricht Zij meent dat een onteetting de tijd, ge durende welke de betrokkene buiten de journalistiek stond, niet te boven moet gaan. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 319>/2 321 Unilever 282 285 Philips 249 A. K. U 170l/2 171% Fokker Nederlandse Ford 335 Nederlandse Kabel 294 v. Berkel's Patent 125ft Scheepvaart-Unie 181 183% Holl.-Amerika Lijn 204 Deli Maatschappij 159% 159 H. V. A 224% 224 A'dam Rubber 169 172% Ned. Handel Mij. 151'i N.-I. Handelsbank 115% Büliton Mjj II 445 Mannenkoor „Caecilia" ontving op zijn Voorjaars concert het praedicaat „Koninklijk" Het was voor het publiek, dat nog van niets wist, zeker toch opvallend, dat liet podium een zo feestelijke aanblik bood. met het vaderlandse dundoek en met een over vloed van planten en bloemen, waarbij het oranje domineerde. Doch wat dit alles be tekende ook de aanwezigheid van hoge gasten, als de Beschermheer M. A. Reinal- da, Commissaris dér Koningin in de pro vincie Utrecht; burgemeester Cremers, ge meente-secretaris mr. Th. A. Wesstra werd pas duidelijk, toen, na het zingen van het Wilhelmus, de Haarlemse burgervader het podium besteeg, het dossier van „Cae cilia" uiteenzette zo maar uit het hoofd en, na een lange opsomming van waar devolle gegevens, een niet minder waarde volle brief uit zijn binnenzak haalde, waar van de inhoud de heugelijke mededeling bevatte, dat het H. M. Koningin Wilhelmina behaagd heeft aan Mannenkoor „Caecilia" het praedicaat „Koninklijk" te verlenen. Een geweldige ovatie begroette deze Ko ninklijke boodschap en voorzitter Dal had jubel en ontroering in zijn stem'toen hij hierop namens de vereniging dank be tuigde aan de Koningin, aan beschermheer Reinalda, die H. M. tot deze hoge onder scheiding heeft weten te bewegen, en tot de brenger van de blijde boodschap, burge meester Cremers. Deze laatste huldigde met een krans namens het gemeentebestuur de nieuwe „Koninklijke", die op haar beurt haar directeur Nico Hoogerwerf een krans vereerde. Het koor zelf reageerde met een laaiend „Caecilia"-lied. Een danktelegram aan de Koningin werd door de heer Dal .voorgelezeif. Maar er was deze avond nog een tweede huldiging; immers het concert was opgezet om Otto de Nobel, de 81-jarige componist van het zware koorwerk „Gloria" en oud directeur van „Caecilia" in 't zonnetje te zetten. Het veeleisende „Gloria" werd zon der hinderlijke ontsporingen in klank ge zet, waarmee het bewijs geleverd werd dat het „Koninklijke Mannenkoor Caecilia" momenteel op een stevige bezetting kan bogen. De componist werd hartelijk door voor zitter Dal toegesproken en met een krans gehuldigd; wederkerig dankte De Nobel voor het genot dat de uitvoering van zijn werk hem geschonken had. Onder de pauze werd in de bovenzaal receptie gehouden. Vervolgens werd een degelijk afgewerkte uitvoering gegeven van Duvosel's waardevolle mannenkoor- werk „Fiat lux". Medewerking aan het concert werd ver leend door Haarlem's Trio (Fred Luyken, piano; Jan Hoeben. viool; Onne' van de Klashorst, cello). Het ensemble speelde met smaak een trio van Röntgen en een van Smetana en maakte deze gevulde avond meer dan overvol, zodat het bestuur be§loot de laatste vier koornummers (Slo waakse liederen) te laten vervallen en in de plaats daarvan nog eens het slotkoor van Otto de Nobel's „Gloria" te laten ho ren. Met stralende klank werd hieraan voldaan en met het „Caedilia"-lied werd een punt gezet achter het officiële gedeelte van deze gedenkwaardige-avond. JOS. DE KLERK. De Haarlemse begroting Hervatting der behandeling eerst in Juni Burgemeester Cremers heeft in de ver gadering van de Haarlemse gemeenteraad meegedeeld, dat er naar gestreefd wordt de behandeling van de begroting voor 1948 in aansluiting aan de gewone vergadering van 2 Juni te kunnen hervatten. Tehuis voorpolitieke delinquenten' van karakter veranderd Naar wij vernemen ressorteert het Tehuis voor Politieke Delinquenten te Overveen niet meer onder het Directoraat-generaal Voor Bijzondere Rechtspleging maar Onder het Departement van Binnenlandse Zaken. De gevolgen van déze verandering zijn nog niet in al haar consequenties te overzien. Zeker is dat het justitiële karakter van deze instelling, zoals dat vooral in een poging tot reclassering der politieke delinquenten tot uiting kwam, zal verdwijnen. Het Tehuis zal nu ook ^oor andere cate gorieën als onderdak beschikbaar komen. Aankomst Willem Barendsz De walvisvaarder Willem Barendsz wordt Vrijdagochtend om 8 uur in ÏJmuiden verwacht. Slechts tien procent werd tot heden ontdekt (Van onze correspondent te Parijs) Toen in de zomer van 1944 de Duitsers in Frankrijk hadden gecapituleerd, zag de nieuwe regering van De Gaulle zich voor de zware taak gesteld het leger der illega liteit, dat uit de vroegere „maquis" ge vormd was en Voor 80% onder communis tische leiding stond, tot redelijkheid te brengen en te doen begrijpen, dat van dat moment af de zorg voor de orde en de veiligheid des lands uitsluitend een zaak der Overheid geworden was. De Gaulle schonk de'communisten toen mede-verantwoorde lijkheid in de regeringsleiding, verleende hun leider Maurice Thorez, die wegens desertatie ter dood was veroordeeld en in de Sovjet-Unie verbleef, amnestie, be noemde hém even later zelfs tot minister van Staat en schiep aldus een klimaat, waarin een aantal maquis-officieren in het regelmatige Franse leger kon worden ogenomen en de massa der illegale strij ders naar fabriek en werkplaats kon wor den teruggestuurd. Er was toen dus officieel weer één leger en één politiemacht in Frankrijk; doch alle gevaren waren daarmede geenszins afge wend, aangezien ondanks herhaalde en dringende verzoeken de grote massa der wapenvoorraden en munitie van de voor malige maquis niet bleek te zijn ingeleverd. Óveral vond met geheime depóts en arse nalen, waarvan de bestemming niet moei lijk was te raden en die een permanente bedreiging moesten blijken, zolang de so ciale rust niet definitief was hersteld. Al- leeh dit jaar hebben de speciale diensten, die met "deze taak belast zijn, reeds 17 geheiMe depóts ontdekt, waarvan er zich 14 onder commuhistische berusting bevon den. Sedert de bevrijding bedraagt het aantal circa 400, waaronder 4000 ton mi trailleurs alleen reeds iri het departement van de Seine werden aangetroffen, waar in Parijs gelegen is. Het juiste aantal der clandestiene voor raden is moeillijk be schatten, doch aan de hand van de opgaven der geallieerde Nieuwe ui5traven Uitg A. A. M. Stols. Den Haag: 13e jaar gang Helikon-reeks, Nos. 33 t.m. 38: No. 33. Tussen Euphraat en Tigris, gedichten door Jacoba Eggink: No. 34. Phototropen en Noctophilen. door Pierre Kemp: No. 35. De Dood. een gedicht, door Theun de Vries; No. 36. Orpheus. Een cyclus door B. Rijdes: No. 37, De Kruistocht der Bedelaars, door Freek van Leeuwen; No. 38. Hypnodrome, gedichten door Willem Frederik Hermans. Uitg. A. J. G. Strengholt. Amsterdam: Da geraad der Vrijheid (Oliver Wiswell), een Amerikaansche roman, door Kenneth Ro berts? vertaling van G. J. Weremeus Buning Ensink; 1ste deel van een trilogie. Uitg. A. J. G. Strengholt, Amsterdam; Malle Gevallen, door Hans Martin. 16de druk. N.V, U. M. Urbi et Orbi, Amsterdam: Stenka Razin, door Rogier van Aerde, 2de druk. •Wereldbibliotheek N.V., Amsterdam: Sig naal voor Invasie, door Herbert Adams, r SOVJETCOMPONISTEN PROCEDEREN TEGEN HOLLYWOOD. Gisteren is te New York het proces be gonnen dat vier Sovjet-Russische compo- nistenj te weten Sjostakowitsj, Chatsja- toerian, Prokofief en Miaskofsky, de Twentieth Century Foxfilm hebben aan gedaan om te verhinderen, dat hun namen of muziek gebruikt worden in de film „Het IJzeren Gordijn", die op hei ogenblik te New York draait. De componisten hebben verklaard, dat het gebruik van hun namen en muziek zonder hun toestemming een inbreuk be tekent op hun persoonlijke' en burgerlijke rechten en dat dit de indruk wekt, dat de film hun goedkeuring weg draagt. Volgens hun advocaat brengt de film hen in een siUiatie van verraders, daar zij er in betrokken zijn bij een aanval op hun eigen regering. De advocaat van de film maatschappij betoogde, dat de film geen aanval op de Sovjetregering .is. „Zij gaat uit van het optreden van een Russische spion op de Sovjet-ambassade in Canada. Ieder détail is gegrond op ware feiten", aldus deze advocaat. - parachutages, welke tijdens de bezetting hebben plaats gevonden, is het mogelijk bij benadering de omvang te berekenen van het materiaal, 'dat de illegaliteit ter beschikking heeft gehad. Dat materiaal dient men dan nog te vermeerderen met de zendingen, die sedert de Bevrijding via Marseille, Fiume en andere havens als mede door de lucht zijn aangevoerd en waarover men, uiteraard, officieel onvol ledig js geïnformeerd. Niettemin neemt men op grond van deze, deels hypothetische gegevens in welingelichte kringen aan, dat er zich in élk departement nog minstens één-geheim depót moet bebinden, en dat het tot vandaag gevonden materiaal niet heel veel meer zal vormen dan 10% van het totaal. Wanneer men dan tenslotte nog weet, dat een der recente vondsten ruim voldoende bleek te wezen om heel Parijs in as te leggen en de Métro volledig te doen exploderen, dan begrijpt men, dat de gê- moedsrust van de socialistische minister van Binnenlandse Zaken, de heer Jules Moch, nog steeds niet volledig is hersteld. Zolang er in geheime hoeken nog wapens en munitie verborgen zijn, meent hij terecht blijft voor enkelen de verleiding bestaan op een goede (of kwade) dag weer 's met vuur te willen spelen. Het is zijn taak die mogelijkheid volledig op te heffen en over die taak behoeft men niet licht te denken In verband met het besluit tot aftreden van de Koojngin verklaarde prof. m r. R. K r a n e n b u r g, voorzitter der Eerste Kamer, gevraagd naar zijn mening: „Met grote ontroering en weemoed heb ik het vbesluit van H.M. vernomen, doch ik ben er Van overtuigd, dat dit besluit is voortgekomen uit hoog plichtsbesef en uit liefde voor land en volk. Als zodanig moe ten .wij dit aanvaarden". Prof. m r. P. J. M. Aalberse, minister van Staat: „Met weemoed vernam ik het besluit van H.M. de Koningin om na de jubileumfees ten .afstand te doen van de troon ten behöeve van Prinses Juliana. Met hoeveel liefde en vertrouwen wij Prinses Juliana alg Koningin ook zullen inhuldigen, leed doet het ons, dat Koningin Wilhelmina, gebogen onder der jaren last, zich genoopt ziet haar zware regeertaak neer te leggen. Zij zegt zelve' dat te doen uit plichtsbesef. Dit woord, dat zo volkomen weérgeeft de dominerende karaktertrek van de Koningin, is in haar mond geen gelegenheidsklank maar een uitdrukking harer diepste ge dachten. Wij hebben gedurende vijftig jaren Koningin Wilhelmina bewonderd om haar wijdheid en gematigdheid, haar ver uitstaan boven partijengeschillen en per soonlijke tegenstellingen, haar kracht en haar voorzichtigheid, haar medeleven met de noden van ons volk. Maar van al haar karaktereigenschappen kwam steeds van haar jonge jaren af het meest op de voor grond haar diepgevoeld plichtsbesef. Zo zal Koningin Wilhelmina in ons volk voort leven als Het verheven voorbeeld van eén hoge vrouwe, die voor allés haar kracht en haar jaren heeft besteed om haar volle plicht te doen". Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: W. Overeem—On wezen, d.; F. G. MiemanHofman, z.; P. Schipper Jonker, z H. Wilsonv d. Berg. z.; M. E. Bueno de MesquitaFabius, z.; L. I. de WinterKohn. z.; W. Albachv. Wezel, z.; W. K. StamNieste, z.; A. W. Schoonebeek— Becker, d.; Chr. DelbressineDutis, z.; J. Th. BarnhoornWarmerdam, z. ONDERTROUWD: J. W. C. v. Steeden en Jkvr. I. Mollerus; J. v. d. Linden en W. N. Uijtendaal; G. J. v. d. Berg en H. G. Postema; J. M. H. v. Lieshout en C. E. M. v. Koppen; J. J. Hoogeboom en M. J. V. d. Hell; G. Pauli en E. Dyserinck: P. K. J. v. d. Voorde en E. W. Donker; C. Burgmans en N. G. Plas; J. C. v. Heck en M. ter Heide. OVERLEDEN: A. Th. Tieman, 56 j.; J. Rijpperda Wierdsma, 74 j., R. Reitsma. 79 j.; J. R. WeijenbergVisscher, 65 j.; J. G. Sinia, 73 j.; M. F. W. Loor, 6 j. GEHUWD: H. S. Lanson en L. A. J. S. Wrn- tershoven; P. Hendrix en A. Baljet; P. A. Wagemans en M. A. Opdam; M. A. Rees en C. J. van Thiel; H. v. Zalen en J. H. Musch. 62e *ire; 10724 1505 4 Druk Donderdag 20 Mei zal de nieuwe burge. meester van Zaandam de heer W. Thomassec worden geïnstalleerd. Vijfhonderd Nederlandse boeren zijn u. Perth Australiëi aangekomen. Zij zyn dj eersten van een grotere groep, welke zich n Australië zal gaan vestigen. Hr. Ms. mijnenlcgger „Willem van d« Zaan" vertrekt op 18 Mei uit Tandjong Priok naar Nederland. De opvarenden kur.. nen in de volgende tussenhavens post ont. vangen mits deze niet later dan op de tusseg or. haakjes vermelde data ter post wordt be. ,n' zorgd: Colombo (14 Mei), Port Said (10 Juni), Malta (15 Juni) en Lissabon (22 Juni). Hei. schip wordt op 1 Juli te Den Helder ver.c:' De voormalige „Ortskommandant" v« Nunspeet. de Duitser L. Beck is door het Bij. zonder Gerechtshof te Arnhem tot drie jaé c rijkswerkinrichting met aftrek van voor. arrest veroordeeld. B. had aan een hem on. a dergeschikte militair opgedragen vier perso, nen te executeren. Er was tien jaar tegej j3 hem geeftt. w Het Tribunaal te Zulphen heeft advlq tend gewezen tegen jhr. mr. L. P. D. Op ten N, jen c tijdens de bezetting referendaris aan het de partement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming. Hem werd een interne. J ring opgelegd gelijk aan de tijd in detentii doorgebracht. Bovendien werd hij ontzet uit het recht ambten te bekleden. De Regeringsvoorlichtingsdienst heel; de volgelingen van J. A. P. I. te kort gedaan j Hij deelde enkele dagen geleden mede, dat di schooljeugd in November. December en t Januari 753.540 kg. oud papier had opgehaald Het blijkt echter dat deze hoeveelheid alleen betrekking had op Januari en dat in de drie gepoemde maanden, niet minder dan 2.202.12D kg. werd ingezameld. Tot lid der Eerste Kamer (vacature- Koejemans) is benoemd verklaard de heer W. Groeneweg te Utrecht. De opvarenden van het s.s. „Zuider- kruis", dat 14 Mei met troepen van Rotterdaia naar Indië vertrekt, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze uiterlijk 17 Me; gepost is, Wil men bij aankomst in Batavia post doen uitreiken, dan is de uiterste datum 30 Mei. Een felle brand heeft gisteren gewoed in een pension in de Reguliersbreestraat te Amsterdam. De derde verdieping en de jW- der brandden uit. Een kamerbewoner kon op het nippertje langs de reeds brandende trap de straat bereiken. HAARLEM EN OMGEVING Voor het gemeentelijk examen voor het politiediploma slaagden de heren D. W. van Bemmel. L. P. Beunink, J. A. Brey, H. Blaauwbroek, A. Blokzijl, K. Boxem, G. van Dillewijn, J. Drenth. B. van Dijk. D. v. d. Bosch, M. P. van Eyck, J. Feyt. J. de Groot H. Grootveld. H. Hartman, M. S. v. d. Hoorn, J. Jansen. Vijf candidaten werden afgewezen. Aan liet bureau van politie te Heem stede bevindt zich een damesrijwiel, dat vermoedelijk op 3 Mei is gestolen. eigenaar(es) wordt verzocht zich te melden bij de recherche. Raadhuisstraat 27 te Heem stede. De afdeling Haarlem van de Volkspartij voor Vrijheid en democratie hield een leden- vergadering, waarop dr. S. Elzinga heel', gesproken over „Dictatuur en democratie" en de heer W. Lubberink over „Vrijheid in het socialisme". r ptei Een lezing over Israël wordt op Donder dag 20 Mei door de heer H. C. Lucardie uit Zeist gehouden in de 'Zuiderkapel, Zuider straat te Haarlem. Het onderwerp is; „De plaats van Israël, de Gemeente en de Volken in het Goddelijk Verlossingsplan". De Stads-Evangclisatie zal haar open luchtsamen komsten weer aanvangen. Zi worden gehbudén elke Zondagmiddag te 6.3 uur aan Parklaan—Kruisweg. Zaterdag 22 Mei is er een bijeenkomst in de Thorbecke- straat n.m. 8 uur. met medewerking van het muziekkorps Asaf. Benoemd is tot ridder vierde klasse der Militaire Willemsorde de gepensionneerde adjudant-onderofficier-instructeur H. P. Kos ter van het wapen der artillerie wegens zijn moedig optreden in de Meidagen van 1940. De Haarlemse Weer- en Sterrekundige Kring, afdeling van de Ned. Vereeniging voor Weer- en Sterrekunde. zal op Zaterdag 29 Mei een excur sie maken naar het Kon. Ned. Meteorolpgiseh Instituut te De Bilt. Ds. D. Zwart. Gereformeerd predikant ,e te Halfweg, heeft een beroep ontvangen van Drachten in de vacature van ds. B. Slingen- berg. iEc ;ord ve!< tnige ;;,nk ie g unn ett et i Inbreker gepakt Een nachtwaker van de Nachtveiligheids dienst en Controle Ijgmerkte in de afgelopen nacht, dat een inbreker een bezoek had ge bracht aan de villa van de familie T. aan de Zwarteweg in Aerdenhout. Er lagen enkele goederen gereed, om meegenomen te worden. De indringer is vermoedelijk door de komst van de nachtwaker verrast en gevlucht. Van morgen vroeg is de'inbreker in het Bos en Vaartkwartier door de Haarlemse' politie aangehouden. De man is naar Bloemendaal overgebracht. Afdeling VELSEN-SANTPOORT op Dinsdag 18 Mei a.s. te 8 uur in Rex Theater, IJmuiden-Oost Spreker: Ir. A. STOFFELS uit Haarlem. Onderwerp: De plaats van onze partij temidden van de i overige politieke partijen. Belangstellende niet-leden zijn hartelijk welkom. KOMT ALLEN VRIJDAG a.s. om 2 uur wij onze geheel gemoderniseerde zaak en herdenken tevens ons 25-jarig bestaan. Wij danken onze cliënten voor het genoten vertrouwen en zullen alles In het werk stellen U ook in de toekomst tot tevredenheid te blijven bedienen GEN. CROklJéSTRAAT 106 HAARLEM N.V. Exploitatie-, Belegging en Administratie Maatsch. „HAYANTA" gevestigd te Haarlem. Jaarlijkse Algemene vergade ring van aandeelhouders te houden op Vrijdag 21 Mei des nam. 3 ,uur ten kantore Zijl- weg 283 te Haarlem. De punten van behandeling alsmede balans, winst- en verliesrekening vergezeld van het jaarverslag over 1947 liggen van heden af voor aandeelhouders ter inzage ten kantore Zijlweg 283. Aandeelhouders die de ver gadering wensen bij te wo nen dienen hun aandelen minstens 2 dagen voor de dag der vergadering te depone ren bij de firma Heldring en Pierson te Haarlem tegen ont vangbewijs, dat tevens geldt als toegangsbewijs tot de vergadering. DE DIRECTIE. Uw oog ziet het Uw smaak zegt het Uw ma$g voelt het Ons brood kost slechts 20 ct. thuisbezorgd endividend. PAUL KRLGERKADE 31. HAARLEM - TELEFOON 11496 P.S. in Heëmstede. Bloemendaal en Santpoort kost hëT 21 ct. N.V. 's-Gravrnlisa«sch« Begrafenis onderneming ..Simplicitas" W. I. INNEMEE ZONEN Fll. HAARLEM - Klnrlefhuisvest 29-33 (v.h. R. Smink) Telefoon 1.0.4.4.1 BEGRAFENIS CREMATIE Rondreizen per boot en tram 0 WATERLAND - VOLENDAM - MARKEN dagelijks v.a. 15 Mei 1948 afvaart 10 uur v.m. bi| Tromslation NZHVM f/o Centraal Station dienstregeling en inlichtingen bij t NOORD-ZUID HOLIANDSCHE VERVOERSMIJ N.v. Stationsplein 10 - Amsterdam Te' 60080 en REEDERIJ KOPPE N.V., 8e Ruyterkade 40, A'dam Tel. 37633-47896. NET FLINK MEISJE GEVR. zelfst. kunn. werken, v. g v. Loon f 20 p. w. Aanm. na 7 uur. Wilhelminalaan Den Hout. Buste houders Diverse modellen, ook grote maten. Jarretel- gordels „Junior", punten vrij. ra a| Gezin, bestaande uit drie volw. fiers. zoekt ongGm. of gestoffeerde zitkamer en 2 slaapkamers met gebruik van keuken in Haarlem. Br. no. 709. Mevr. Evers. Jos. Israëlsweg 5. Bl'daal, vraagt voor 10 of 15 Mei voor dag o£ dag en nacht. HANDELSONDERNEMING „CENTRA" Super vanaf 165.— tot 350. met volle garantie, direct leverbaar Ook voor Rijwielen, Stofzuigers, Strijkijzers op ons bekend Spaarsysteem Werkplaats: Toonkamer Kennemerplein 1 Smedestraat 31 Geop. 9-12, 2-5.30. ook Zaterdag Telef. 21012 Telef. 19373 Grote braadkippen J 6.— Gemeste poulardes 12.— Kippenpoulet per pond 3— Natuurlijk weer bij Let op het juiste adres ALLEEN: KLEINE HOUTSTRAAT 36-38 TEL. 10291 VOORHEEN WarmoesstxaAt

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6