c Het Joles ziekenhuis 3 Verbetering van het Stationsplein Uitbreiding Haarlemse Waterleiding CRUM'S Bloemenmagazijn PANDA EN HET OOG VAN MUG „Het Gouden Hoekje" Wereldnieuws VRIJDAG 14 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD i VRI Haarlem? Mogelijk geworden door de verhuizing der firma Beijnes Wij hebben medegedeeld dat de firma 13eynes verwacht dat haar nieuwe gebou- •wen in Beverwijk over twee jaar in ge bruik genomen kunnen worden. Dan komt het complex aan het Stationsplein te Haar lem ledig te staan. De directie antwoordde althans op onze vraag of zij daarvoor reeds een bestemming heeft, ontkennend. Deze omstandigheid opent de mogelijk heid dat de gemeente Haarlem de gelegen heid aangrijpt om het Stationsplein te veranderen. Verbetering daar ter plaatse is dringend noodzakelijk. Het plein is veel te smal. Er is door Openbare Werken en de Politie een verkeersplan ontworpen dat zal worden uit gevoerd en toegepast als de tram verdwij nen zal. Daardoor zal voor het moment wel enige verbetering ontstaan, maar ieder des kundige is er van overtuigd dat bij de tegenwoordige omvang die het plein heeft eigenlijk is het niet meer dan een brede straat een afdoende oplossing der moei lijkheden niet te vinden is. Het autobus- verkeer is zo sterk toegenomen dat er naar ruimte gesnakt wordt. Er is bij het inten sieve verkeer van autobussen, taxi's en andere auto's geen regeling te maken die volkomen bevrediging geeft en ook vol doende veiligheid biedt aan de vele voet gangers die naar het station gaan of daar uit komen. Bovendien is het niet alleen een quaestie van ruimte-gebrek. Reeds voor de oorlog wees de heer C. S. Th. van Gink, directeur van Haarlems Bloei, er op, dat de toestand op het Stationsplein om reorganisatie vraagt.- Haarlem heeft een mooi station, één der fraaiste uit het gehele land, maar de vreemdeling die uit de trein komt, is teleurgesteld over de Indruk die hij van Haarlem krijgt uit het stadsbeeld dat het s plein hem biedt. Fabrieksgebouwen en enige kleine hótel-restaurants. Vele andere punten van Haarlem zijn mooier. Met verschillende personen spraken wij over een mogelijke reorganisatie van het Stationsplein. Alleen met een aankoop van het complex der firma Beijnes zal, wil men de toestand op een grootse wijze aanpak ken, de gemeente niet kunnen volstaan. Een afdoende oplossing kan slechts verkre gen worden als het gehele Noordelijke deel van de bebouwing Kruisweg-Stationsplein- Ja nsweg-onteigend wordt. Daaronder die nen dan ook begrepen te zijn alle huizen die in de Lange Molenstraat staan en enige panden die daarop aansluiten aan de"Kruis weg en de Jansweg. Eerst dan is een plan te ontwerpen dat een waardig „entrée" waarborgt voor een stad van 160.000 in woners. Het Stationsplein kan dan belang rijk verbreed worden. Het gehele front van het plein kan dan bestemd worden voor een monumentaal gebouwencomplex, waarin allereerst wordt opgenomen een groot res taurant met hötelaccomodatie en een flink lokaal voor vergaderingen, voorstellingen, concerten enz. De Lange Molenstraat zou dan komen te vervallen, omdat de gebouwen aan het Stationsplein anders geen voldoende diepte kunnen krijgen. De hötel-accomodatie is in de oorlogs jaren in Haarlem sterk achteruitgegaan. Hotel den Hout is verdwenen. In het ge bouw zit thans nog de P.R.A., maar als die het eenmaal ontruimd heeft, zal het niet gemakkelijk meer als hótel-restaurant te gebruiken zijn, want het heeft in de oor logsjaren, vooral toen de Duitsers er in vertoefden, zeer veel geleden; het is feite lijk uitgewoond. Ook hebben „Klein Zo- merzorg" te Bloemendaaf en „Hotel van ouds het Raadhuis" te Overveen een andere bestemming gekregen, zodat die ook van de lijst der höteis verdwenen zijn. Haarlem heeft dan ook zo zei ons de heer Van Gink behoefte aan uitbreiding der hotelruimte. May aan het Stationsplein zal dan ook ruimte komen voor een aantal moderne winkels. Bij een station moet een keur van zaken zijn waar vrijwel alles verkrijgbaar is. Bovendien zou dan een betere oplossing gevonden kunnen worden voor het bureau van „Haarlems Bloei", dat nu veel -te klein is. Een voordeel is hier was een deskun dige aah het woord dat aan het Stations plein hoog gebouwd kan worden. Het Stationsgebouw is hoog en de ijzeren over kapping nog hoger. Het stadsbeeld gedoogt dus wel dat ook het nieuwe gebouwen complex op het plein hoog wordt. Dit maakt de bouw economischer. Natuurlijk is het te betreuren dat de tijdsomstandigheden op dit ogenblik" zich niet lenen voor het uitvoeren van plannen die belangrijke offers van de gemeentekas vragen. Daarom zou er slechts sprake kun nen zijn van een uitvoering in gedeelten. Het eerste zou zijn de aankoop van het complex der firma Beijnes. Dit heeft aan het Stationsplein een oppervlakte van on geveer 8000 m2 (ten Zuiden van de Lange Molenstraat ligt nog 800 m2). Een deel daarvan zou voorlopig bestemd kunnen worden voor verbetering van de toestand op het plein. Eerst later zou, als de omstan digheden inmiddels verbeterd zijn, gedacht kunnen worden aan uitvoering van het L eigenlijke plan. Ook dan zo nodig nog in delen. t Maar wel zou het aanbeveling verdienen als van te voren overeenstemming verkre gen was over het gehele plan. Wij weten dat het college van B. en W. van Haarlem In het verleden al meer malen zijn aandacht gewijd heeft aan een reorganisatie van het Stationsplein. Het is evenwel nooit tot een vastomlijnd plan ge komen. daar tot heden slechts ge rekend kon worden met de mogelijkheid dat in de toekomst de fabriek der firma Beynes eens beschikbaar zou komen. Nu intussen zekerheid verkregen is. dat de fabriek over enige tijd ledig komt te staan, zullen B. en W. zich ongetwijfeld met deze zaak bezig houden. Tot heden is er nog geen aanbod der firma Beijnes om het gebouwencomplex te verkopen bij het gemeentebestuur inge komen. Dronken automobilist poogt wachtsman te overrijden Een dronken automobilist die 's nachts zijn auto parkeerde voor de poort van een scheepvaartmaatschappij te Rotterdam, werd door een wachtsman verzocht de koplichten uit te doen, daar dit een gevaar voor het verkeer opleverde. De automobi list beantwoordde dit verzoek met de wachtsman een stomp te geven, waarop deze hem uitnodigde even uit zijn auto te komen. De beschonkene dreigde de man te overrijden en de daad bij het woord voegend gaf hij vol gas, zodat de wachts man het op een lopen zette om het vege lijf te redden. Zigzaggend over rijweg, trottoir en verhoogd middenpad zette de automobilist de achtervolging in, doch de wachtsman slaagde er in steeds achter lantaarns en bomen dekking te zoeken en de auto te ontkomen. Helaas maakte de woedende dronkaard een ander slacht offer. Een 45-jarige havenarbeider, die op het middenpad liep, werd aangereden en moest met kneuzingen en ontvellingen naar een ziekenhuis worden vervoerd. In tussen was de politie gewaarschuwd, die de dronken automobilist inrekende en de wagen in beslag nam. De onderhandelingen over aankoop door het Sint Elisabeths Gasthuis Daarvoor is evenwel geen groter winplaats in cle duinen nodig Enige maanden geleden deelden wij reeds mede dat door de gemeente Haarlem onderhandelingen werden gevoerd met het Joles-ziekenhuis over overneming van die inrichting door het St. Elisabeths Gasthuis. Het bestuur van het Ned. Israëlitisch Joles-ziekenhuis geeft in het Mededelin genblad voor de Joodse ingezetenen van Haarlem en Omgeving een breedvoerige uiteenzetting van deze zaak. Er wordt ge-_ zegd, dat de stichting en instandhouding' van het Joles-ziekenhuis van de aanvang af een moeilijke zaak is geweest. Het is feitelijk nooit anders geweest dan een dépendance van het St. Elisabeths Gast huis. Voor een eigen zelfstandig ziekenhuis was de Joodse gemeente in Haarlem ook te klein. Het laat zich gemakkelijk inden ken zo vervolgt het bestuur hoe moeilijk de situatie na de bevrijding werd. Het kapitaal van het Joleé-ziekenhuis, waaruit men vroeger het geld putte om de tekorten te dekken, was verdwenen. Te korten, welke de verpleging van patiënten zou opleveren, worden groter en de bezetting van de daarvoor in aanmerking komende functies met Joods personeel le vert bijkans onoverkomelijke moeilijkhe den op. Verder uit het bestuur enige klachten over de houding'van het college van re genten van het St. Elisabeths Gasthuis. Geschreven wordt: „Na verschillende besprekingen werd het het bestuur van het Joles-ziekenhuis «juideljjk, dat aan het op nieuw in gebruik nemen van het zieken huis niet de medewerking zou worden ver leend, welke hiervoor nodig is en redelij kerwijze kon worden verwacht. Weliswaar zouden we eventueel de beschikking kun nen krijgen over een enkele kamer voor Joodse patiënten, di& zich dan van buiten af ritueel eten zouden kunnen laten be zorgen en ook was men niet ongenegen een Joodse verpleegster als le verpleeg ster aan te stellen, maar;het was aan geen twijfel onderhevig, dat overigens het Joles- ziekenhuis geheel ter beschikking van het Elisabeths Gasthuis zou blijven. Zo kregen wij de stellige indruk, dat afgezien nog van een volkomen onjuiste materiële ver houding tussen partners; onjuist te ónzen nadele! wij in „eigen home" werden geduld en dat zeker de Joodse sfeer, welke de schenker van het Joles-ziekenhuis bij de stichting zozeer voor ogen stond, ten enenmale volkomen zou ontbreken. Al deze omstandigheden, gevoegd bij de algemeen gevoelde tendenties van het be stuur van het Elisabeths Gasthuis, deden het bestuur van het Joles-ziekenhuis tot ^e slotsom komen, dat er van een samen werking in de juiste zin van het woord geen sprake kon zijn. Na rij» overleg, ook met onze rechtskundige en a/dere zakelijke adviseurs, besloten wij noodgedwongen het Joles-ziekenhuis aan het Elisabeths Gast huis te koop aan te bieden. Dit is thans geschied. Het bestuur van het Joles-ziekenhuis heeft gemeend aldus te moeten handelen, om zo de mogelijkheid open te laten langs andere weg iets voor de verpleging be hoevende Joden van Haarlem en omge ving tot stand te brengen. Het zal zich hierbij uiteraard laten leiden, zoals het dit ook bij de tot heden gevoerde onderhan delingen heeft gedaan, door hetgeer» <le stichter, wijlen de heer Joles, voor de geest stond". Wij® hebben ons tot het college van re genten gewend om inlichtingen. Dit col lege, dat meent, dat het Joles-ziekenhuis steeds hoffelijk en voorkomend tegemoet getreden is, staat op het standpunt dat het artikel van het bestuur zo vol is van on juistheden, dat het beneden zijn waardig heid is daarop in te gaan. Tenslotte merken wij nog op dat in de indertijd gesloten overeenkomst is vastge legd dat het St. Elisabeths Gasthuis het Joles-ziekenhuis zal overnemen indien het bestuur vaneerstgenoemde instelling daartoe de wens te kennen geeft. De nu te volgen procedure bepaalt zich dus tot het verkrijgen van overeenstemming over de prijs die daarvoor betaald moet worden. Daartoe waren taxaties van beide kanten nodig, die zo nodig moeten worden aan gevuld door een derde taxateur die buiten de partijen §taat Zware kwali teit in donkere tinten, vanaf 2.45 De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8 00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 9.15 Symphonische muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 „Ik verkoos de vrijheid". 10.35 Spaanse pianomuziek. 10.55 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 11.25 Orkest. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Strijdkraehtenprogramma. 13.30 Metropole orkest. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.15 Har-" monie-orkesten. 15.00 NW-lezing. 15.15 Platen. 16.00 Prof. dr. J. P. KrUyt over „Plan ning", 16.15 Amateurs. 16.45 Om en bij de twintig. 17.15 Symphonische muziek. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Aristieke staalkaart. 19.30 VPRO-cur- sus 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland.. 20 05 Dingen van de Dag. 20.15 De Winkel van Sinkel. 21.30 Schrammel-muziek 22.00 Radiosatire „De kunstkenners". 22.30 Tango- rumoa-orkest. 23.15 BoksrepOrtage. 23.25 Dansmuziek. HILVERSUM n. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00. 20.00 en 23.00 «uur Nieuws. 7.15 Platfen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Liederen van Mo zart. Brahms en Schubert. 9.35 Symphonie van Haydn. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Schoolradio 12,15 Toccata van Bach. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest.. 12.55 Luilak. 13.25 Dansorkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Platen. 14,20 Engelse les. 14.40 Engelse symphonische mu ziek. 15.15 Pianosonates van Handel, Mozart on Chopin. 15.45 Kiosk. 16.00 Musette-orkest. 16.20 Vraaggesprek. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De wigwam 18.00 Platen. 18.15 Weekover zicht. 18.30 Actualiteiten. 18.40 „Spineuza" 19.05 Dansmuziek. 19-15 Storm over Indië. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Ouverture „Zampa". 21.00 „De klok heit negen". 22.15 Orkest en sopraan. 22.45 Gebed. 28.15 Platen. Het vermogen van Max Blokzijl Toen het Haagse tribunaal onlangs ge adviseerd had tot verbeurdverklaring van het gehele vermogen van Max Blokzijl, ten bedrage van omstreeks 32.000 en nietig verklaring der pensioenrechten van de weduwe, buiten een dubieuze vordering van 20.000 op 4e Dresdener Bank, heeft de hoge autoriteit het fiat executie gewei gerd om de weduwe niet te treffen, aan gezien deze politiek een andere zienswijze had dan haar man. Na hernieuwde behandeling heeft het tri bunaal tot verbeurdverklaring van een bedrag van 3000 geadviseerd. HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Ter gelegenheid van het gouden feest van de Haarlemse Waterleiding is veel aan dacht gewijd aan haar geschiedenis. Ook door ons. Bij het doorbladeren van het geschiedkundig overzicht dat ir. H. Hollaar, directeur en P. M. v. d. Sluys oud-administrateur, schreven, trof ons een enkele passage die nadere toelichting ge wenst maakt. Wij lezen: „Mocht de stijging van het waterverbruik ió dit tempo (bedoeld zijn dè laatste jaren) aanhouden, dan zullen grotere uitbreidingsplannen tot uitvoering moeten worden gebracht." In verband met het feit'dat te voren een opsomming gegeven is van de pogin gen die sinds 1907 zijn gedaan om de win plaats der waterleiding in de duinen be langrijk te vergroten (maar die zijn afge stuit op de tegenstand der eigenaren), lag de veronderstelling voor de hand, dat dan opnieuw getracht zal worden de winplaats te vergroten. Wij vernamen evenwel, dat de' tegen woordige directeur niet de noodzakelijkheid inziet om "het wingebied te vergroten. Dit komt omdat Haarlem in 'de laatste tijd is overgegaan tot het aanboren van diep water. Ook voor de toekomst kan met de bestaande duinstrook van 50Ó0 meter lengte en 100 meter breedte volstaan kan worden, maar het is dan wel nodig uitbreiding te geven aan de bestaande middelen om het diepwater naar boven te brengen. Het is te verklaren dat wij natuurlijk ook wel water onttrekken aan de duinen die aan dit wingebied grenzen, maar dat geschiedt toch niet in ernstige mate. Tot heden heeft het nooit tot klachten aanlei ding gegeven. Het natuurreservaat. In het geschiedkundig overzicht wordt ook aandacht gewijd aan de plannen om de duinen tussen de Zeeweg en IJmuiden tot natuurreservaat te bestemmen. Wij heb ben onze lezers destijds breedvoerig over die plannen ingelicht. Er wordt nog steeds door het rijk met de Erven v. d. Vliet over onderhandeld. Als dit natuurreservaat er komt zal dat grenzen aan de winplaats der Haarlemse waterleiding. Op zich zelf heeft zo zei de directeur ons geen be tekenis voor het bedrijf, omdat, ook al is het natuurreservaat er gekomen, niet ge tracht zal worden het wingebied uit te breiden. Alleen zijn alle waterleiding mannen dankbaar gestemd over het feit dat de Juinen hun het heldere water leve ren "en. waarderen zij mede daardoor het streven om de duinen ongeschonden te be waren. De directeur verklaarde in een rgde op het herdenkingsfeest gehouden: „Men hoort wel eens de bewering, dat door de waterleidingen in de loop der jaren schade aan de duinen is»toegebracht. Veel onverdiende blaam krijgen dan de bedrij ven te horen, welke zorg dragen voor het verstrekken van een onmisbare levensbe hoefte aan de bevolking. Men verzuimt bij zijn dikwijls onredelijke* critiek tevens aan te geven op welke wijze het waterleiding- vraagstuk zonder aanzienlijke vergroting van kosten beter had kunnen worden op gelost. Van de zijde der waterleiding wordt hier tegen op goede gronden aangevoerd, dat de waterleidingen juist veel tot het behoud der duinen hebben bijgedragen. Waren deze bedrijven er niet geweest, veel meer duingebied zou zijn verkaveld en bebouwd, respectievelijk door afgravingen gedeelte lijk verloren gegaan. Als wellicht in de nabije toexomst in de Bloemendaalse dui nen een natuurreservaat en. recreatie gebied voor de bevolking kan worden ge sticht, is het zeker voor een deel te danken aan de Haarlemse waterleiding, omdat zonder haar aanwezigheid de kans op ver kaveling en bebouwing dezer duinen veel groter zou zijn geweest Voor VERLOVINGEN Tempeliersstraat 56. halte N.Z.F Tel. 16873 (Adv (Adv.J Wielrijder op de Schoterweg door vrachtauto aangereden Vanmorgen om acht uur stak een wielrij der de Schoterweg over by het Julianapark. Van het Soendaplein naderde een vracht auto. waarvan de bestuurder voorrang had. De wielrijder meende nog voor de auto langs de overzijde te kunnen bereiken, doch weifelde en werd door de auto aangereden. Ernstig gewond bleef de wielrijderop de trambaan liggen. Hij had een wond aan zijn hoofd, een arm gebroken en zijn schouder was ontwricht. Na ter plaatse verbonden te zijn is hij naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. 20, „Bravo!" sprak. Joris Goedbloed, het kistje in ontvangst nemend. „Voor wat hoort wat.' Ik heb het kistje en jullie een gevaarloze slang, dat is de overeenkomst, nietwaar? Welnu, let op!" Met deze woor den trok hij een klein pistool uit zijn zak. richtte en schoot. De slang viel neer. Het monster kronkelde nog even', maar bleef toen stil liggen het was in het hart getroffen. „Zo, ons .leven is gered!" zei Panda vrolijk, toen de voetstappen van Joris Goedbloed buiten de hut wegstierven. ..Ja!" zuchtte de heer Stapper. .JJat is waar! Maar onze smaragd is weg'. Het was een moeilijke ruilPanda! Huh!? Niet?" „Helemaal niet! zei Panda, „Ik heb de „Freuleken" door leerlingen van het Kennemer Lyceum Bijna oorverdovend was het applaus waarmede enige honderden leerlingen van het Kennemer Lyceum, versterkt door ouders en belangstellenden, gisteravond laat de prestaties beloonden van de zeven moedige medescholieren, die het minzame blijspel „Freuleken" van Herman Roel vink met groot enthousiasme opvoerden. Dit overbekende stuk is dan ook wel bij uit stek geschikt voor dergelijke gelegenheden. Immers: de karakters zijn vrijwel één dimensionaal, hun aandoeningen naief en hun beweegredenen eenvoudig bij het sim pele af. De voor onze begrippen misschien wel wat theatraal gezwollen maar in, de kern verheugend zuivere toon klonk uit de monden van de jeugd heel wat aantrekke lijker dan het vals-sentimentele bargoens van de moderne zangfavorieten en de costuums van honderdvijftig jaar geleden verleenden nog wat extra charme aan het geheel. Daar kwam bij, dat Anton Pieck met wat verf, een paar rollen behangsel papier en veel talent 'n stemmingsvol décor had ontworpen, dat de bezwaren van het kleine toneel tot een minimum reduceerde. Men moet wel een grote kniesoor zijn om na zo'n argeloos vertederend schouw spel met critisch commentaar als mosterd na.de maaltijd te komen. Liever stal ik vast, dat de tekst onder leiding van de lerares, mej. B. M. van de Haar, voor beeldig was ingestudeerd en over het al gemeen op alles behalve schoolse manier werd gereproduceerd. Het gesprek tussen de voortdurend Frans brakende tante en de heer des huizes in het tweede en menig tafereel in het derde bedrijf leverden zelfs werke lijk toneel op, zij het dan van bescheiden formaat. Alle spelers, hoeveel onvolkomen heden er dan ook waren, gedroegen zich met uitermate frisse voortvarendheid. Een afzonderlijk compliment moet echter wor den gericht aan de leerlinge, die door haar sappige weergave van het Gelderse boerendialect een belangrijk aandeel tot het welslagen van de opvoering bijdroeg. DAVID KONING. Sonaten-avond De enige tijd geleden tot tweede concert meester der H.O.V. benoemde violist Karei Ligtenberg debuteerde gisteravond te Haarlem als kamermuziekvertolRer met een programma gewijd aan Sonates van G. Tartini. W. A. Mozart, Cl. Debussy en S. Pizetti. Vier werken, welke slechts de naam „Sonate" gemeenschappelijk hebben, maar wier muzikale karakter als weerspie geling van ontwikkelingsstadia der toon kunst, van tijdgeest en van de persoonlijk heid der componisten zeer uiteenlopend is. Het was goed gezien om de sonate van S. Pizetti van de andere drie sonates te isoleren door voor haar na de pauze de aandacht te vragen. Want in tegenstelling tot de sonates van Tartini, Mozart en De bussy, waarin het absoluut-muzikale ele ment overheerst, wordt de sonate van Pizetti getypeerd door een overwegend romantisch karakter, inzonderheid in het eerste en tweede deel. Door deze sonate werden de beste repro ductieve eigenschappen van Karei Ligten berg wakker geroepen. De andere drie Sonates werden weliswaar correct en met bevredigende zuiverheid gespeeld, dank zij een zeer respectabele technische beheer sing, maar de geladenheid, die muziek waarlijk muziek doet zijn, ontbrak. Melodische tekening, waaronder begre pen bouw' en phraserirtg, bleef te vaag en ontnam de overtuigende kracht aan de voordracht. De wonderlijke schoonheid geopenbaard door melodie-ontwikkeling bleef verborgen achter de nuchtere aaneenschakeling van klanken. In de muziek van Pizetti lag blijk baar een mogelijkheid tot inniger contact met het wezen van de solist. En dit kwam aap de uitvoering zeer ten goede. Ook kon het knappe, stuwende spel van de pianiste Ans Bouter, dat zich reeds voor de overige sonates zo gunstig van het spel van de vio list had onderscheiden, nu een groter een heid met diens interpretatie van Pizetti's sonate vormen, waardoor deze vertolking een hoogtepunt en een overtuigend besluit van de avond werd. P. ZWAANSWIJK. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van distributiebescheiden te: Haarlem: restant B Aerdenhout: I tot en met Ke. H e e m s tede: restant D. UITSLAG VEILINGEN De uitslag van de verkoping, Donderdag in het Notarishuis te Haarlem gehouden, is: 1. Gedempte Raamgracht 59. Haarlem f 3530, koper J. P. Compiët. 2. IJdijk 43, Spaarn- darrr f 3900, opgehouden. 3. Scheepersstraat 44, Haarlem, f 3100, koper J. W. Heuperman qq. 4. Kloosterstraat 83, Haarlem. Niet ver kocht. 5 Gen. de Wetstraat 71, Haarlem. Niet verkocht. 6. Arnoldystraat 24, Haarlem. Niet' verkocht 7. Saenredamstraat 37 zw. en rd., Haarlem f 5200, opgehouden.' 8. Geweerstraat 26, Haarlem. Niet verkocht. 9. Boterstraat 7 Haarlem Niet vefkocht. 10 Ramplaan 63, Haarlem f 5400, koper M. Lammerse. 11. Ruychaverstraat 7, Haarlem f 5250,- koper J. P. Compiët. 12. Eindenhoutstraat 12, Haar lem, f 6100, koper C. Sehmit. 13. Stuyvésant- straat 24, Haarlem f 5500, koper N. J. Schmidt 14. Stuyvesantstraat 26. Haarlem, f 5500. ko per A Th. Joosten qq. 15 Stuyvesantstraat 28. Haarlem. ^5500, koper A. Th. Joosten qq gehaalddat spreekt! Kijk maar"' En hij I 16 Stuyvesantstraat 30. Haarlem, f 5500. ko- haaldc de fonkelende smaragd mét een per Schmidt - De te Heemstede gehouden straatcollecte Kerkconcort voor het noodlijdende kind Het was een prachtige 'geste van de jongelui van d,e Rijkskweekschool dit kerkconcert te organiseren, ten bate va- de actie „Verenigde Naties helpen he» Kind" (United' Nations Appeal for Chi], dren UNAC), er. zij was des te mooier ts voornamer, daar het concert over de heli lijn getuigde van artistieke ernst. D, medewerkende sopraan, mevr. Dora va: Doorn-Lindeman had zelfs uit haar réper. toire een' zeldzaam toepasselijk stuk opge. diept, fragment van een cantate van Pur. cell, dat in staat was de gevoelens wak- ker te roepen voor de idee die deze avond gediend werd. Het koor van de Rijkskweekschool, der de bekwame leiding van de heer E van Zoest vertolkte glaszuiver en correct de drie korte delen uit de kleine Octar; Toni-mis van Lassus. het vijfstemmige „Hodie" van Sweelinck, dat als een juw! van klank onder de hoge gew?lven steeg, en het „Exultate Deo" van Ales, sandro Scarlatti waarvan de nobele klank- lijden een heerlijk vocaal weefsel vorm, den. Het spreekt vanzelf dat de jonge man nenstemmen van het ensemble niet opgc. wassen waren tegen de frisse damesstem, men: maar "zij waren er niet minder sym. pathiek om, en het geheel kreeg er ee jeugdig karakter door. De samenklani deed mij enigszins denken aan de prest* ties van de Thomaner en van het Dresdt- ner Kreuzchor; ook al omdat de dames a goed ingesteld zijn op het strakke intoneren dat jongenssopranen zo eigen is en dal voor de polyphone koormuziek de Ideale discantklank betekent. Mevr. Dora van Doorn-Lindeman zonj met veel smaak, benevens het stuk Purcell, een fraaie compositie van Schüh, een lied van de Haarlemmer Vermoten u: de 18e eeuw en twee psalmen van Remigkj Schrijver. Het waren even zoveel nobel* prestaties. Dolf Hendrikse toonde zich als begele] der op het orgel een smaakvol kunstenaar, die de werken mee doorleeft; en met zijn solo-voordrachten in stukken van Blow, Palestrina. Sweelinck en Baoh, openbaard* hij zich als een organist van bijzonder* betekenis. Zijn registraties, vooral de iE- teressante timbres die hij uit het rugposi. tief wist te toveren, gaven zijn prestatla een treffend karakter. Een avond die musicologisch, en tevea artistiek zeer belangwekkend was. JOS. DE KLERK „POLENBLOED" De Stichting Haarlemse Opera en Operette geeft op Donderdag 20 Mei a.s. des avondi om acht uur een opvoering van de Operette „Polenbloed" in de Stadsschouwburg te Haarlem. Muziek van Oscar Nedbal- Din gent Joh. van 't Vlie. Lastig geval van diefstal Voor de Haarlemse arrondissements rechtbank stond gisteren terecht de bak kersknecht A. P. E., die er van verdacht werd in Abbenes een medebewoonster te hebben bestolen voor een bedrag van 500 en een aantal rentezegels voor dezelfde somma. De verdenking tegen E. baseerde zich voornamelijk op de feiten, dat hij op de bewus.te dag aan de bestolene-in-spé had gevraagd of zij 's nachts niet thuis kwam. dat hij een koffersleutel bezat die op de linnenkast waaruit het geld gestolen was, paste en dat hij in dezelfde tijd zilvergeld had weggegeven aan een vriend. Dit laatste omdat de gestolen som eveneens uit zilver geld bestond. E., die hardnekkig ontkende, beweerde daarentegen dat er in het huis moest zijn ingebroken, omdat .ook hij zeshonderd gulden miste. De Officier van Justitie meende dat het wettig en'overtuigend bewijs wel degelijk geleverd was en wees op het feit, dat ver dachte nog eens voor een misdrijf was ver oordeeld, ondanks het feit, dat hij tot het laatst had ontkend Hii eiste een gevange nisstraf van anderhalf jaar. De raadynan. mr. O. H. van Wijk, meen de dat de bewijsconstructie niet erg solide was. Hij vroeg voor zijn cliënt „het voor deel van de twijfel" en refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank. Uitspraak over veertien dagen. EEN „OPZET" BIJ EEN AANBESTEDING De persdienst van het ministerie van Economische Zaken deelt mede: Tijdens een contróle door ambtenaren van de Prijsbeheersing te Haarlem bleek, dat bij aanbesteding van aangenomen werk door de electriciens op hpt inschrijvings bedrag 10 pet. wordt gelegd als zogenaam de inschrijvingskosten. Zijn er b.v. voor een bepaald'werk 8 inschrijvingen, dan delen de overblijvende inschrijvers (één hunner krijgt het werk), deze 10 pet. Een en ander is echter niet geoorloofd. Proces-verbaal werd opgemaakt, waarna het onderzoek wordt voortgezet. 14 M Laaf Voo dool ovei beti lyki Wij kopen GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux en verlovingsringen me en zonder inlevering bij GIERSTRAAT 45 die gewetenloze vos gegeven! Niet waar? Huh? Volg je me?" ,£eker!" gaf Panda toe. „Hij vroeg om het kistje en dat heb ik hem gegeven! Maar ik heb de steen er eerst uit- blijde lach onder het kussen vandaan. smaragd nog! „Wat zeg je?" riep Stapper. „Panda.je bent.... je bent..,, onbe- voor dezes Protestantse Kindertehuizen „Hoe kan dat? Wat? Je hebt het kistje aan taalbaarlzei de heer Stapper. J heeft een bedrag van f 720.50 opgebracht. Kennismaking. In het Britse parlement !s medegedeeld, dat thans aan Duitsen yvordt toegestaan tot een maximum vai zes maanden te logeren bij vrienden o! verwanten in Groot-Brittannië kennis te maken met de Britse levens wijze". Kinderen mogen voor onbe paalde tijd komen logeren. Geen vertrouwen. Sir Charles Reid, eet van de twee directeuren van de af deling productie van de Britse national* Kolenraad is afgetreden, daar hij vertrouwen heeft in de Kolenraad noch in de tot stand gebrachte organisatie". Volgens hem zouden minstens 30 mil- lioen ton steenkolen per jaar meer ge produceerd kUnnen worden indien hel absenteïsme onder de mijnwerkers tol het peil van voor de oorlog kon worden teruggebracht, de arbeiders geplaats! werden waar. zij behoorden en personeel en leiders hun uiterste krachten in spanden. Postzegels. David Ramez, de toekomstig* minister van verkeer in de Joodse staat, heeft mededeling gedaan van de in- 'stelling van een Joodse postdienst voos binnen- en buitenlands verkeer, welk* Zondag aanstaande in werking komen Zondagmorgen zullen postzegel van de Joodse staat in verkoop ge- .bracht worden in een serie van neger stuks met Hebreeuwse en Arabische tekst. Landverdedïging. Twee Poolse vrouwen zijn op het ogenblik dat zij zich gereed maakten Brazilië met bestemming naar •Europa te verlaten, door de politie te Sao Paulo aangehouden Eén zou de particuliere secretaresse zijn van de Braziliaanse communistische leider Luiz Carlos Prestes. en een uitgebreide documentatie betreffende de landsver dediging in haaf bezit hebben gehad. Interventie. Meer dan 400 leden van de „Vrije Oostenrijkse jeugd" hebBen voor het Griekse gezantschap te Wenen ge demonstreerd. Zij eisten non-interventie in Griekenland De demonstranten wer den door de politie-uiteengedreven, na dat zij getracht hadden het gebouw bin nen te dringen en acht Luiten haddes ingegooid Nazi-Noren. Het Braziliaanse opperge- rechtshof heeft geweigerd een uitleve ringsbevel uit te vaardigen voor negen Noren, die meer dan een jaar geleden in het motorjacht „Solbris" uit Bergen naar Brazilië ontsnapten. De Noren zouden plannen hebben gesmeed voor fescistische ondergrondse activiteit Noorwegen en oorlogsmisdaden hebben begaan. Gezuiverd. Prins August Wilhelm vierde, zoon van de ex-keizer, is doot een zuiveringshof te Ludwigsburg in Württemberg tot twee en een half jaar opsluiting in een arbeidskamp en fiscatie van 40% van zijn bezittingen veroordeeld Hy zal echter onmiddellijk wórden vrijgelaten, daar hij deze tijd reeds in voorarrest heeft doorgebracht Pauselijke boodschap. De Paus zal op 1 Juni ter gelegenheid van zijn feestdal een boodschap richten tot de wereld. Dt H Vader zal, zoals naar gewoonte, deze dag de leden van het H College ontvangen, die hem hun gelukwensen zullen overbrengen en de Paus zal als antwoord een rede houden, die in vorm van een boodschap via de radio zal worden uitgezonden.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2