c J S „Het Gouden Hoekje" „Wagons-Lits" knoeide op grote schaal met levensmiddelenbonnen THORBECKE Openluchttheater in Bloemenda zal ook op Zondag geopend zij Het woningtekort te Haarlem en de belangen der industrie PANDA EN HET OOG VAN MUG C Wereldnieuws VRIJDAG 21 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD VRIJ Tr lei Aan JB -I crdt li ae vrouw Fahrenfort haar voorstel naam m te trekken, aan welk verzoek fL voldeed. K De raad verwierp het voorstel ort mr. Hijszeler en verenigde zich met van mr. Vliegen over het benoemen bestuursleden door de raad. Bij het voorstel, inzake premieregel 'Ij' bij woningverbetering en splitsing, ga| heer N ij d a m (comm.) in overweginj plaats van 10.000, 50.000 beschikbar kl stellen, omdat de woningtoestand slech «ter Dan kunnen meer woningen gereed s maakt worden. De Voorzitter deelde mee, dat bedrag van 10.000 toereikend twintig woningen. Er is nog geen enj aanvrage ingekomen en dit jaar wordt; groot aantal verwacht. Ir. De Vassy (Arbeid) merkte op. hem uit een statistiek is gebleken, dat aantal samenwoningen in Bloemend cH-C zeer hoog is; Haarlem steekt er gunstigf Directeur en adjunct-inspecteur gearresteerd Bij het Nederlandse kantoor van de „Wagon-LIts" is een knoeierij ontdekt met levensmiddelen-rantsoenen, welke in de duizenden rantsoenen loopt. In arrest zijn gesteld de directeur van de Nederlandse afdeling der „Wagon-Lits", de heer H. uit Amsterdam en de adjunct-inspecteur K. De Franse directie heeft na de ontdekking van de fraude een begin gemaakt met een reor- ganisatie van de dienst. Het Centraal Distributiekantoor is er hangende het onderzoek, toe overgegaan de rantsoenen voor de „Wagons-Lits" terug te brengen tot een fractie van de tot heden gebruikelijke toewijzingen. Men is achter deze knoeierij gekomen, doordat een ambtenaar enige tijd geleden tijdens een treinreis een broodje met vlees kocht, dat te duur was. Het onderzoek dat naar aanleiding hiervan werd ingesteld, bracht aan het licht, dat de onderneming niet minder dan 170 kaarten voor levens middelen voor tienduizenden rantsoenen in haar bezit had. Onder andere beschikte men over rantsoenen voor honderdacht duizend eieren. Een behoorlijke bonnen administratie was er niet en op een ge geven ogenblik waren zelfs vijftigduizend rantsoenen eieren verdwenen. Een hoe veelheid coupons voor levensmiddelen bleek te zijn verkocht of weggegeven. Na deze ontdekking werd een onderzoek ingesteld ten huize van de adjunct-inspec teur van het bedrijf, de heer K., in wiens woning een bedrag van 60.000 werd aan getroffen. Over de herkomst kon hij geen verklaring geven. Voorts diste hij een ver haal op, dat hij op zekerg dag bij een be zoek aan het distributiekantoor zijn tas had laten staan en deze naderhand had terug gekregen, maar er toen een grote hoeveel heid rantsoenen uit miste. Toen bleek, dat hij hiervan nimmer aan gifte had gedaan bij zijn directie noch bij het C.D.K.. kwam wel vast te staan dat hij met toewijzingen moest hebben geknoeid. Werkster als tussenpersoon. Intussen had het onderzoek uitgewezen, dat aan verschillende personen coupures waren verkocht. Als tussenpersoon trad bij deze transacties een der werksters van de maatschappij op. Toewijzingen en kaarten werden verkocht aan diverse winkeliers, slagers en melkhandelaren. Het feit, dat de werkster, die gehuwd is, een slaapkamer ameublement voor 3000 had kunnen aan schaffen, gaf reeds een aanwijzing, dat zij Inkomsten had buiten haar loon. Tien kopers werden opgespoord. Voorts arresteerde men een andere werkster van het bedrijf, die eveneens als tussenpersoon optrad. De adjunct-inspecteur heeft tenslotte „•t FRIESCHE SCHATHUIS" polijst en onderhoudt ook Uw koperwerk. Bij abonnement zeer voordelig! JANSSTRAAT 8 - TELEFOON 20141 (Adv.) Brand bij paleis Noprdeinde na gebruik van verfbrander Terwijl er gistermiddag weer een grote 6troom kijkers langs het door brand ge troffen paleis aan het Noordeinde in Den Haag trok, brak op ongeveer 200 meter van het paleis brand uit op de bovenverdie ping van een fotohandel in de Hoogstraat. Ook hier waren schilders aan het werk geweest met een verfbrander. De brandweer legde een slang langs de trappen naar boven en bestreed ook van buitenaf met behulp van een Magirusladder de vlammen, welke de daklijst reeds had den aangetast. Na een kwartier was het brandje geblust. De schade is gering. Koninklijke dankbetuiging De Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben aan alle onderdelen van leger, vloot, politie en brandweer hun bij zondere dank betuigd voor de buiten gewone wijze waarop allen behulpzaam zijn geweest bij het blussen van de brand van het paleis Noordeinde en het in veilig heid brengen'van de inboedel. Aan al diegenen uit de burgerij, die op even voortreffelijke wijze hebben mede- geholpen, betuigen de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard eveneens hun bijzondere dank. Ds. J. P. Geels te 's-Gravenhage-Oost ontving een beroep van de Chr. Geref. Kerk van IJmuiden. UomEfi (H«mjmelis creme) con ware verrassing voor clke vrouw oF meisj^ De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7. 8. 13, 18. 20 eri 23 uur: Nieuws. 7.15 Gym nastiek. 7.30 en 8.18 Platen. 9.15 Mozart en Schubert, 10.00 Morgenwijding. 10.20 „Ik verkoos de vrijheid". 10.35 Handel en Debus sy 11.00 Voor arbeiders in continubedrijven. ichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Strijdkrachtenprogramma. 13.30 Tango- en rumba-orkest. 14.00 Het Neder landse lied. 14.15 Platen. 14.30 Harmonie orkesten. 15.00 N.V.V.-lezing. 15.15 Platen. 16.00 Lezing. 16.15 Kleinkunst. 16.45 Om en bij de twintig. 17.15 Symphonische muziek. 38.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachtenpro- gramma. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 V P.R.O.-cursus. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 De Notenkraker. 21.30 Weekend-orkest. 22.00 Luisterspel ..Een mooie boel tegenwoordig". 22.30 Dansmuziek. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7, 8, 13; 19. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Piano 7.35 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05» Operamuziek. 9.35 Werken van Edward Elgar. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12 15 St. Paul's Suite. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole Orkest 12.55 Alessandro Manzoni. 13.20 Metropole Orkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Orkest en cello. 14.40 Dansorkest. 15.15 Dibutantenconcert. 15.45 Kiosk. 16.00 Mu- sette-orkest. 16.20 Causerie. 16.30 Gregoriaans 17.00 ..De Wigwam". 18.00 Piano. 18.15 Week overzicht. 1830 Actualiteiten. 18.40 „Spi- neuza". 19.15 Melange. 19.45 „Kampvuren". 20.05 De gewone man. 20.12 Tsjaikofski. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.25 ..Pluvier knapt het op". 22.00 Lichte muziek. 22.37 Re portage. 22.45 Gebed. 23.15 Kamerorkest. bekend, toewijzingen te hebben verkocht aan een hem onbekende man, die later de echtgenoot van de werkster bleek te zijn. Verder waren tal van personeelsleden der maatschappij in de gelegenheid van de le veranciers van het bedrijf levensmiddelen te betrekken zonder afgifte van bonnen. Deze werden dan afgeschreven van het tegoed der maatschappij. De directeur en de adjunct-inspecteur, drie kruideniers, een aantal slagers en de twee werksters zijn ter beschikking van de Morgen J Sanatoria collecte tegen de tuberculose Prof. dr. S. Greydanus overleden Op 77-jarige leeftijd is te Zwolle over leden prof. dr. S. Greydanus, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Ge reformeerde Kerken (Art. 31 K.O.) te Kampen. Op 19 December 1917 trad hij, na als predikant de gemeenten Rozenburg, Zuid- Beijerland en Paesens gediend te hebben, voor het eerst op als hoogleraar. „De Gooi-, en Eemlander" geen Rijkseenheidkrant Volgens „Het Vrije Volk" zouden voor aanstaande figuren uit de „Rijkseenheïd"- groep onderhantffelen over de aankoop van het dagblad ..De Gooi- en Eemlander". De heer H. A. Lunshof, hoofdredacteur van „Het Dagblad" dat sinds kort niet meer verschijnt, zou hoofdredacteur worden. De directie van „De Gooi- en Eemlander" heeft medegedeeld, dat dit bericht in „Het Vrije Volk" van a tot z onjuist is. De Nijmeegse jeugd blijkt in 1947 voor f 10.000 aan straatlantaarns beschadigd hebben. Wie was de man, die in de jaren 1840 1848 geleidelijk de geestelijke leiding der liberale oppositie kreeg en in 1848 de Ne derlandse staat hervormen mocht naar zijn inzichten? Zijn tak van het geslacht Thorbecke was omstreeks het midden der 17de eeuw uit Westfalen, met name uit Osnabrück, naar Nederland gekomen en had zich te Zwolle gevestigd. Immigratie van deze soort was in de Republiek een heel gewoon verschijnsel; het bijzondere in dit geval is slechts, dat de relaties in de loop der jaren niet ver broken werden: Thorbeckes vader bezocht nog geregeld de familie in Osnabrück. De Thorbeckes waren niet overgegaan tot de gereformeerde staatskerk, zij waren Lu thers gebleven. Zo hangt het gezin Thor becke in Nederland, waar ook na 1795 Hol land en de Hervormde Kerk nog wel over heersen, wat aan de buitenkant: een Over- ijsels milieu, dat nog altijd betrekkingen met Westfalen onderhoudt en dat behoorde tot een groep der vroegere dissenters. Fei telijk hing het gezin ook maatschappelijk wat aan de buitenkant: de familie was fi nancieel sterk achteruitgegaan. Het was de vader als tabakshandelaar na 1795 niet voor de wind gegaan en toen hij zich in 1803 Johan Rudolph was toen vijf jaar uit de zaken terugtrok, deed hij dat niet bepaald uit weelde. Het gezin leeft verder een burgerlijk, maar uiterst bekrompen bestaan en men kan geredelijk aannemen, dat de ganse jeugd van Thorbecke zwart van zorgen is geweest. Het behoeft nauwelijks betoog, dat dit zware groeven gezet moet hebben in het karakter van een zo bij uitstek ge voelig mens als Johan Rudolph was. Alleen, dit karakter werd er niet door aangetast, maar gestaald. De trekken, die Thorbecke later vertoont, moeten toen reeds inge groefd zijn: hoge plichtsbetrachting, mate loze ijver, een starre moraal en een ijzeren zelfbeheersing. En ook, zoals zo vaak bij mensen, die onder soortgelijke omstandig heden opgroeien, de onverzettelijke wil, om het tot iets te brengen. Niet alleen die omstandigheden, ook de opvoeding werkte dit alles in de hand. Thorbecke groeide op in de sfeer der Verlichting: vrij rationalis tisch, wel godsdienstig, maar vooral met een sterke nadruk op de moraal. Men zou zich Thorbecke in zijn prille jeugd kunnen voorstellen, gebogen over de kindergedich ten van Van Alphen, die hem de hoge waarde van plicht, deugd en liefde tot de ouders leerden. Hjj loopt in Zwolle de Latijnse school af, waar hij als eerste van de hoogste klas tot onderwerp van de rede, die hij in die waar digheid, de gewoonte getrouw, houden moest, de Duitse geleerde Heyne koos, „als een uitstekend voorbeeld ter navolging, wat iemand, verstoken van alle geldmidde len, door gestadigen en ijverigen arbeid uit zich zeiven kan tot stand brengen". Thor becke mocht over Heyne spreken, hij nam, zestien jaar oud, de maat van zichzelf. Dan volgt, onder uiterst bekrompen omstandig heden. de universitaire studie, eerst in Amsterdam, dan in Leiden. Niet in de rechten, zoals men verwachten zou van de schepper van de grondwet van 1848, maar in de klassieke letteren en de geschiedenis. De studie verloopt vlot: Thorbecke wint tot twee maal toe een gouden medaille bij de beantwoording van een prijsvraag, een goede reputatie door een voortreffelijk proefschrift en de protectie van een in vloedrijk Amsterdams hoogleraar, D. J. van Lennep. Het is alles fraai, maar niet uitzonderlijk. Niets doet nog in Thorbecke een van de meest constructieve staatslieden vermoe den, die Nederland ooit gekend heeft. Hij was een veelbelovend jong classicus, meer niet. Hij had bovendien aan Nederlandse universiteiten gestudeerd, die als heel Ne derland, in de oude sleur voortliepen en allerminst doortrokken waren van wat Europa op geestelijk gebied aan nieuws te bieden had. De centra van dat nieuwe denken waren de Duitse universiteiten. Thorbecke zou van het nieuwe niet ver stoken blijven. Door Van Lennep kreeg hij een beurs, die hem in staat stelde zijn studie in Duitsland voort te zetten. Het is moeilijk te schatten, wat Thorbecke aan dat verblijf in Duitsland te danken heeft: er ging een nieuwe wereld voor hem open. Thorbecke heeft zich zijn leven lang aan het Duitse denken verplicht geweten, maar hij heeft er nooit zijn eigen aard of Neder landerschap om verloochend. Geestelijk annexionisme van Duitse zijde heeft hij steeds beslist teruggewezen. Een van de belangrijkste verworvenheden van zijn Duitse reis was het besef, dat de menselijke gemeenschap in voortdurende beweging, ontwikkeling is en dat geen periode in de geschiedenis de vorige gelijk is of mag zijn, maar ook, aan de andere kant, dat iedere periode zich uit de vorige ontwik keld heeft en daaraan door historische ban den gebonden is. Voor de staatsman Thor becke vloeide uit dit besef een gedragslijn voort en wel deze, dat men enerzijds voort durend moet streven naar vernieuwing en hervorming van staat en maatschappij, maar anderzijds die hervorming dient te voltrekken in aansluiting aan en in eerbied voor al die elementen uit het verleden, die levensvatbaar zijn gebleven. In 1825 wordt Thorbecke benoemd tot hoogleraar in de diblomatieke en politieke geschiedenis te Gent. Hij duikt onder in vakstudie, maar laat toch een opmerkelijk publiek geluid horen, wanneer hij in het conflict tussen Willem I en de katholieken een pleidooi houdt voor vrijheid van on derwijs. De omwenteling verdrijft hem uit Gent en weldra volgt zijn benoeming tot hoogleraar in de diplomatie en staatkun dige geschiedenis te Leiden. Daar gaat hij een college geven over het ontstaan van de grondwet. Het legt de grondslag van zijn toekomstige werkzaamheid als politicus: zijn studie van de grondwet en haar ont staan leert hem, welke herziening zij be hoeft. Thorbeckes denkbeelden op het stuk der grondwetherziening waren niet op slag voldragen. Tussen het jaar 1839, wanneer hij deze voor het eerst publiceert, en het jaar 1844, wanneer hij zijn initiatief-voor stel tot herziening doet, is duidelijk een ontwikkel'ng waar te nemen en wel in beslist vooruitstrevende zin. Het is niet juist Thorbecke, ook de Thor becke van 1844, te zien als een radicaal politicus in de moderne betekenis van het woord. Hij hield vast aan een constitutio nele monarchie, die niet gebaseerd was op het leerstuk der volkssouvereiniteit, het fundament der Franse Revolutie. Zijn denkbeelden vertonen daardoor echter niet minder trekken, die tot op de huidige dag hun hoge waarde behouden hebben en Thorbecke tot een waai'lijk moderne geest stempelden. Allereerst eist hij voor de burgers van de staat de meest volledige vrijheid op po litiek gebied op. Anders dan vele liberalen wenst hij die vrijheid ook uit te strekken tot het onderwijs. Hier sloot hij nauw bij het verleden aan: in vrijheden van aller lei aard had de Republiek der Zeven Ver enigde Nederlanden reeds boven andere Europese staten uitgemunt Dan was Thorbecke de krachtige pleit bezorger voor het staatsburgerschap, d.w.z. voor het beginsel dat ieder burger, door middel der volksvertegenwoordiging, aan deel zou hebben in de regering van zijn land. Thorbecke wenste geen autocratisch koningschap, waarbij de natie zich lijde lijk regeren liet, maar een constitutio nele monarchie, waarin de natie deel had aan de regering en de staat door de natie gedragen werd. Weliswaar meende Thor becke, in overeenstemming met de geest van zijn tijd, dat voorshands nog slechts een klein deel van de natie rijp was voor het staatsburgerschap en dus voor het kies recht. Men mag echter daar niet uit be sluiten, dat Thorbecke een principiëel voor stander was van een stelsel, dat haar aan slag had in de belastingen. Hij meende, dat men voor de uitoefening van het kiesrecht rijp èn onafhankelijk moest zijn. Welstand nu bracht in zijn ogen onafhankelijkheid mede, maar hij voor zich wilde rijpheid en onafhankelijkheid niet ontzeggen aan hen, die een zekere intellectuële opleiding had den gehad. De gehele beperking van het kiesrecht zag hij trouwens van voorbij gaande "aard, zij het op de lange duur: hij begreep, dat de ontwikkeling eens tot algemeen kiesrecht leiden moest. Tenslotte dragen Thorbeckes denkbeel den een derde en typisch Nederlandse trek: hij wenst zelfbestuur voor gemeente en provincie. Dit stelsel, door hem in 18<8 in gevoerd, heeft niet alleen het Nederlandse bestuursapparaat voortreffelijk doen func- tionneren, het heeft bovendien een uitste kende school geschapen voor de opvoeding van het Nederlandse volk tot waarachtige democratie. A. J. C. RüTER. DISTRieUTIENIEUWS Zaterdag kunnen distributiebescheiden af gehaald worden te: Haarlem: G1 tot en met Go. A e r d e n h o u t: U tot en met Z. Heemstede: He. Eigen candidalenlijst van comité Weiter Het „Voorlopig Katholiek Comité van actie" heeft in een verkiezingsmanifest verklaard, dat het met een eigen candida- tenlijst aan de Tweede Kamerverkiezingen zal deelnemen. Deze lijst bevat twintig namen. Lijstaanvoerder is de heer Ch. J. E. M. Weiter, nummer twee is de heer M. L. F. Bajetto. Als nummer acht komt op de lijst voor de heer H. Cuypers Jr. te Heemstede. Het comité somt in het manifest een aantal programmapunten op en verklaart, dat het de coalitie tussen de K.V.P. en de Partij van de Arbeid bestrijdt „op de prin cipiële grond dat de diepste beginselen dier partijen onverenigbaar zijn en op de prac- tische grond, dat de coalitie geleid heeft tot morele en materiële ellende voor ons volk en de K.V.P. belemmert in de daad werkelijke uitvoering van haar program." „Daar de huidige leiding der K.V.P.", al dus het manifest, „niet bereid is de voor standers van onze doelstellingen gelegen heid te geven aan hun zienswijze langs democratische weg in colleges uiting te geven, heeft het comité besloten met een eigen candidatenlijst uit te komen." Eerste Kamer aanvaardde staatsregeling voor de West (Van onze parlementaire medewerker) De Eerste Kamer heeft deze keer een prijzenswaardige beknoptheid in acht ge nomen, want na niet veel meer dan een half uur had zij stemmingloos de wetsont werpen tot wijziging van de staatsregeling van Suriname en van die van Curagao aangenomen. Er heerste grote harmonie in de Senaatszaal, waar wij een eenstem mige lofzang op de voorstellen hoorden van prof. mr. An erna- (A.-R.), mr. Kropman (K.V.P.) en prof. D e Z w a a n (C.-H.). Minister Jonkman luisterde met vreugde naar deze muziek. Zaandams nieuwe burgemeester geïnstalleerd In tegenwoordigheid van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. In 't Veld, oud-burgemeester van Zaandam, de voorzitter van de Eerste Kamer prof. mr. R. Kranenburg, leden van de Tweede Kamer-fractie van de Partij van de Arbeid, de burgemeesters van de overige Zaanse gemeenten en de voor malige staf van het M. G. voor de Zaan streek en Waterland, is Donderdagavond de nieuwe burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, geïnstalleerd. De loco-burgemeester de heer M. Plooyer verklaarde dat wanneer Zaandam zelf een burgemeester had mogen kiezen, de keus geen andere zou zijn geweest. Het voorstel van B. en W. van Bloemen- daal, om statuten vast te stellen voor het te stichten openluchttheater, is door de Donderdagmiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad gunstig ontvangen. Een voorstel van de protestants-christelijke fractie, om het theater op Zondag niet te gebruiken of af te staan, werd met 14 tegen 3 stemmen verworpen. Bij de gedachtenwisseling merkte me vrouw Fahrenfort (WD) op, dat de doelstelling in de naam niet voldoende tot uiting komt. Ook wilde zij de naam van de heer A. van Geluk aan de stichting ver bonden zien, omdat deze zo veel verricht heeft aan de voorbereiding. Zij stelde voor als naam te kiezen „A. van Geluk-stichting, openluchtcentrum van Bloemendaal' Voorts wilde spreekster de exploitatie niet over laten aan één exploitant, maar enige gezelschappen gelegenheid geven voorstel lingen te geven. Nadat mr. Vliegen (Arbeid) zijn waardering had uitgesproken over de voortvarendheid, waarmee gewerkt wordt, gaf hij in overweging het theater ook te bestemmen voor bijeenkomsten en congres sen en de benoeming van bestuursleden op te dragen aan de gemeenteraad. Mr. Hijszeler (A.R.) noemde het be grijpelijk, dat er grote belangstelling is voor de royale geste van de gemeentenaren. Thans werkt de ovetheid mee aan de ex ploitatie en daaruit moet voortvloeien, dat het theater op Zondag niet zal worden ge bruikt. Dat zullen inwoners van Bloemen- daal waardeerden. Mede namens de twee leden der C. H. Unie stelde hij voor het theater op Zondag niet te gebruiken of af te staan. De heer Bas (Arbeid) verklaarde zich tegen dit voorstel; als jeugdorganisaties gebruik van het theater willen maken, dan is Zondag de aangewezen dag. Wethouder Van Geluk verklaarde zich eveneens tegen het voorstel. Minder gesitueerden zullen juist op Zondag het theater bezoeken. Vergeten mag niet, dat belangstellenden uit Haarlem, Amsterdam en mogelijk uit Zandvoort zullen komen; in de week zijn deze niet altijd in de ge legenheid. Wethouder mr. R o h 1 i n-gj die als waar nemend burgemeester fungeerde, merkte op, dat overal van een openluchttheater gesproken wordt. Tegen opneming van de naam van wethouder Van Geluk had spre ker geen bezwaren. Over de exploitatie krijgt het bestuur vrijheid van handelen. Ook verzette deze spreker zich tegen het sluiten van het theater op Zondag. Wethouder VanGeluk verzocht me- SEDERT 1869 VERMAARD OM DE VOORTREFFELIJKE KWALITEIT ONDERGOED Een enquête van de Kamer van Koophandel Het is een bekend feit dat het verstrek ken van woonruimte o.a. aan het personeel van de in Haarlem gevestigde industrieën bijna onoverkomelijke moeilijkheden met zich meebrengt. In verband daarmee zal het gemeentebestuur pogingen ondernemen om voor het onderbrengen van aan bedrijven verbonden of nog te verbinden personen een extra toewijzing voor een aantal te bouwen woningen te verkrijgen. Om een overzicht van de behoefte aan woonruimte voor geëmployeerden van de industrie te verkrijgen, is de medewerking van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken door het gemeentebestuur ingeroepen. Om de daarvoor benodigde gegevens te verkrijgen heeft het bureau -van deze Ka mer aan alle ondernemingen een vragen lijst ter beantwoording gezonden. O.a. moet worden opgegeven welke werknemers on voldoende gehuisvest zijn, hoeveel werk- .nemers meer dan 10 km van het werk wonen en met hoeveel werknemers het bedrijf naar alle waarschijnlijkheid in de naaste toekomst zal worden uitgebreid. Verkoop van huizen De uitslag van de verkoping in het Nota rishuis luidt: Acaciastraat 15, f 3300, J. W. Heuperman qq. Herensingel 151, f 3110, J. W. 'Heuperman qq. Linschotenstraat 63'f 3050, J. W. Heuperman qq. Dahlialaan 44, Aerden- hout f 11150 A. J. Burdorf qq. Slaperdijk 36a, 38 en 38a, f 12455, M. J. G. van Rossum qq. Schoterbosplein 10, f 5225 A. Th. Joosten qq Achterweg 20, Heemstede, niet verkocht. Achterweg 14, Heemstede, f 3225. G. H. Hout kamp. Meerweg 29, Heemstede, niet ver kocht. Lombokstraat 46. Heemstede, f 4100, Th. Coene. Voorweg 6, 8 en 10, Heemstede, niet verkocht. Prinsenlaan 4 en 6, Heemste de, niet verkocht. Prinsenlaan 8, 10, 12 en 14 Heemstede, f 4630. Opgehouden. Lange An- nastraat 56 en Nieuwe Kerksplein 7Bwit, 7Brood, Haarlem f 9000. J. W. van Santé qq. Nieuwe Kerksplein 7Awit, 7Arood f 3610, mr. B. E. v. Tijn qq, Nieuwe Kerksplein 7wit, 7rood, f 3640, mr. B. E. van Tijn qq. Kleine Houtweg 30, f 8250 M. van Dijk qq. Kritzingerstraat 28, f 2575, J. Lucas. Over- tonweg 26, f 4600 T. J. P. Schaap, Tweede Hoogerwoerddwarsstraat 39. f 3000, opge houden. Een complex gronden tussen Von- delweg en Vergierdeweg is niet verkocht. Politie maakte einde aan dfereykWè'lti n g Donderdagochtend omstreeks tien uur constateerde een politieagent op de Rijks straatweg te Haarlem, dat een zwakke en kreupele hit een zo mogelijk nog wrakkere woonwagen voortzeulde. Hij sommeerde de 25-jarige eigenaar, die het armzalige transport leidde, stil te hou den en liet een vee-arts komen. Deze schatte de leeftijd van het paard op 35 tot 40 jaar en constateerde een breuk in het rechtervoorbeen een wonde op de schoft en algehele ziekelijkheid en achtte afmaken noodzakelijk. Op kosten van de politie de eigenaar wilde niet meewerken is de ziekelijke hit naar het slachthuis vervoerd en de woonwagen waarvan een verder rijden een gevaar voor de inzittenden en voor het verkeer opleverde achter een auto voor zichtig naar het woonwagenkamp gesleept. Tegen de eigenaar is proces-verbaal wegens dierenmishandeling opgemaakt. Padvinders namen deel aap zwemwedstrijden In Stoop's bad te Overveen zijn Donder dagavond onderlinge zwemwedstrijden ge houden van het district Haarlem van de Nederlandse Padvinders. Het programma bestond uit nummers voor schoolslag en borstcrawl. Welpen, verkenners, voortrek kers, leiders en assistent-leiders namen er aan deel. De vier maal 25 meter schoolslag estafette werd gewonnen door de Doorman troep in 1 min. 26,1 sec. De drie eerst-aan- komenden van elk nummer ontvingen een diploma. Na afloop der wedstrijden reikte de districtscommissaris, de heer M. C. de Jong, de diploma's uit. Tevoren bracht hij dank aan de heer J. Hoogland en leden van de Zwemclub „Haarlem", die aan de vlotte afwerking van het programma heb ben meegewerkt. Schipper J. Verwey, lei der van de Doormantroep ontving de wis selbeker voor het winnen van het estafette nummer. De heer De Jong bracht in her innering, dat de prijs op 18 Maart 1938, dus tien jaar geleden voor het laatst is uitge reikt. Van de 24 diploma's ontvingen de zeeverkennersgroepen er samen meer dan de helft, de Doormantroep werden er acht en aan de Spaarnegeuzentroep vijf diplo ma's uitgereikt. fljune De g gn ree llers Jd >n lu £931 •jtCTl ibrui Het kl; 3S A af. Het voorstel van B. en W. werd go gekeurd. GEI jjn-bi 25. Panda en Stapper werden door ruwe handen in het ruim gesleept en daar van hun blinddoeken ontdaan. Ze staarden in de vals-glimlachende gezichten van een tweetal Oosterlingen. K'n ng si?" vroeg één van hen, dreigend met een groot mes zwaaiend. „Pardon?" vroeg de heer Stap per bevend. „Ik kan U niet volgen!" Laat mij!" beval de andere. „Mij spleekt alle Taais! Waal is de smalagd? De Oog van M'g?" „O, U bedoelt d-de s-sm- smaragdriep Stapper. „Aha! Juist ja!" „Juist ja!" zei de Oosterling. Hij hief het mes op en trad nader. „Jij geeft de smalagd hiel!" vervolgde hij. Als jij dat niet doen, mij snijden jou aan loepjes! Ja? Mij bevel van Kom-Si! Hij pliestel van M'gHij Oog telug! Savvy?" „Ja, ja!" stotterde Stapper. „G-ga w-weg m-met d-dat mes! De sma ragd is in het st-stuk zeep in onze hut.' Ga weg met a'4' z-zwaard!" „Goed!" zei de Oosterling achteruitstappend. „Wij zul gauw zien!" En hij draaide zich om en liep weg Wonintb, Aan de heer S. Rinkema te Aerdenh werd ontheffing van artikel 2 der bebj wingsvoorschriften verleend ten beh« tn (2 van het bouwen van een garage en garage annex bergplaats bij een blok vier te bouwen woningen aan de Grandelaan. Voor het bouwen van zer. arbeiderswoningen werd van de i: G. A. Veldhuyzen van Zanten te Hilleg aangekocht 3700 vierkante meter grond; de Vogelenzangseweg nabij de Leid se v; 'Z voor vier gulden per vierkante meter. Ingekomen was een request van de V eniging Buurtbelang Aerdenhout-Benhi inzake het tegengaan van de plannen vestiging van een medisch centrum „Kareol". De heer Hempenius (WD) betreu «n- het, dat het Rijk een beslissing genon BE' heeft, zonder de gemeente er in te ken: De gemeentelijke autonomie is hier) *r~ aangetast. De Voorzitter zeide, dat B. het eens zijn met de inhoud van het ad en zij sluiten zich er bij aan. De gemee procedeert thans met de Staat,» die zich a I L een onrechtmatige daad bij de vordert van „Kareol" heeft schuldig gemaakt. E; geen rekening gehouden met het feit, de gemeente enige zeggingschap heeft. Oneerlijke brievenbesfel! nam poststukken weg Een 54-jarige postbesteller van de P' stond Donderdagochtend voor de Haarle !n- se Arrondissementsrechtbank terecht, v ur dacht van diefstal van brieven. cn De man had op 13 Februari drie bries - genomen uit het vakje „divërsen" op postkantoor aan de Baljuwslaan te Ha 3e lem, geopend en bij zich gestoken. Verdachte beweerde, dat hij niet wist waarom hij zo gehandeld had. „Zou het niet om bonnen of om waar :dd: volle voorwerpen zijn geweest?" opper de president. „Dat zou wel kunnen'" ex-postbesteller toe. Ook was er nog een briefpakje op h aangetroffen, waarvan hij zeide niet te t ten hoe het bij hem verzeild was geraal Een collega had evenwel gezien, dat de v dachte een pakje van een postwagen genomen en zich schichtig had gedra? toen hij zich bespied waande. „Het was» wits", getuigde de collega, die niet pree had kunnen zien wat de verdachte i weggenomen. Op de tafel voor de presidf lag het pakpapier van het voorwerp-: kwestie: het was inderdaad wit. De president merkte nog op, dat de dra: de grootste vijand van deze man was, c bijna iedere dag onder de invloed plac thuis te komen. De Officier van Justitie, mr. G. "W. van der Valk Bouman, vond dat de g« naam van de P.T.T. en haar personeel n praktijken als deze gemoeid was. Deze ve dachte hoort in de rijen der ambtenan niet thuis en het bevreemdde spreker c hij nog zo lang bij de P.T.T. werd gehan haafd. De Officier eiste tenslotte twaï maanden gevangenisstraf, waarvan s voorwaardelijk met speciaal toezicht t( opzichte van het drankgebruik. Uitspraak op 3 Juni. De recherche van Haarlem heeft ijscoventer aangehouden, die in het be was van een fiets, welke hij uit een rijwa bergplaats had gestolen. Wij kopen GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux en verlovingsringen mi en zonder inlevering bij GIERSTRAAT 45 HOEK NIEUWS Alternatief. President Truman heeft I dens een rede in het Girardepllege Philadelphia verklaard, dat het atoom tijdperk de wereld stelt voor de keuze vernietiging of de grootste eeuw de historie. Truman geloofde in het laats» Asyl. In de Amerikaanse Senaat is ee wetsontwerp ingediend, dat voorziet de toelating van 100.000 ontheemde in de V.S. gedurende de volgende twe jaar. Een voorstel om er in deze period 200.000 toe te laten werd niet in be handeling genomen. De weg terug. Als eeréte afwijking van ht principe der nationalisatie der Brits burgerlijke luchtvaart is aan twee par ticuliere maatschappijen toegestaar. voortaan enkele binnenlandse lijnen exploiteren, die de BEA niet rendate genoeg acht en wel voorlopig voor ee periode van zes maanden. Protest. De burgemeester van Tel-Avi' heeft telegrammen gestuurd aan Tru man, Molotov en Trygve Lie om te pro testeren tegen de luchtaanvallen, dit door Egyptische vliegtuigen op de2 stad worden uitgevoerd. Vliegramp. Een „Dakota"-postvliegtuig, da uit Valence (Frankrijk) kwam is Don derdagochtend op het vliegveld Bovington (Hertfordshire) te plette gestort. Drie personen kwamen om hei leven en een werd zwaar gewond. Zuivering. Tot nu toe zijn twintig Britse ambtenaren wegens hun „extremistische opvattingen" ontslagen. Zij ontvangen nog wachtgeld.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2