Haarlems Dagblad Joodse tegenstand begint kracht te w-i nnen aan Sovjets eisen opheffing Ketel, ontploft in kunstharsfabriek van tijdschriftenverbod te Zandvoort, leverde veel schade op egeringsjubileum Palestijnse crisis brengt verkoeling tussen Londen en Washington Erkenning van Israël ter sprake Afwikkeling der geldzuivering i2c Jaargang No. 18943 ireaux Grote Houtsti 93. Tel Adv en Admin. D724 14825 Redactie 10600 Direct.-Hoof dred. 1054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230 nikkerij Z. B Spaarne 12. Tel 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 22 Mei 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent per kwartaal ƒ4,—Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Adverttarleven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE OORLOG IN PALESTINA De Arabische opmars aan Jordaanfront en kust voorlopig tot staan gebracht? jtuatie in Jeruzalem ehter uiterst précair De positie aan de fronten in Palestina IS vanechtend vroeg volgens de laatst itvangen berichten: Zuidelijk front: De Joden sloegen Egyp- ehe infanterie-aanvallen af op de ne- rzetting Yad Mordecai ten Noorden van De Egyptenaren beschoten Deir inn, ten Noorden van Beit Hanoun, ,het yptisch veldhoofdkwartier. Verder voer- n zij luchtaanvallen uit op krachtsta- .en fabrieken ten Zuid-Oosten van 1 Aviv. Centraal front: Een Arabisch ultimatum de Joden in de Oude Stad van Jeru- jem liep Vrijdagnamiddag af. De Arabie- n sloten een ring om de Oude Stad, doch Joden houden stand 1,en Noordwesten inde berg Zion. De'Arabieren verklaren, oude Joodse wijk voor tachtig procent hun macht te hebben. Beschietingen orden uitgevoerd op de universiteit en t ziekenhuis op de berg Scopus. Het Joodses legercommuniqué van Vrij igavond meldt, dat de troepen van het rabische legioen in Jeruzalem op hun tgangsstellingen teruggedreven zijn. lodse strijdkrachten heroverden het be- ngrijke terrein tussen Barclay's Bank en poort van Zion. Verbitterde strijd in de catacombem Door het zware geschutvuur wordt <^e odse wijk in een ruïne veranderd. Ara- ongeregelde troepen drongen de iret-synagoge binnen in weerwil van woede tegenstand. De Joden in de gan- n onder de Oude Stad trokken zich tij- ns de nacht al strijdend terug. Volgens Joodse gevangenen in Arabische aden heeft de Irgoen het bevel over dè odse wijk overgenomen en bevolen tot (bittere einde te vechten. Jordaanfront: (Syriërs en Irakezen) de derzetting Deganya ten Zuiden van het Eer van Galilea werd aangevallen. De den vernielden drie tanks en evacueer- Misjmar Hayarden. De Irakezen be ten Almensjia. Koordel ijk front: (Libanezen) geen ver- deringen. Nieuwe bombardementen. Volgens het Egyptische legercommuni- van Vrijdagavond hebben Egyptische egtuigen staalfabrieken in het gebied Tel Aviv gebombardeerd. Andere egtuigen bombardeerden zuurstoffabrie- ten Oosten van Jaffa, waardoor ver- eidene explosies zouden zijn ontstaan, branden veroorzaakten met reusach- rookontwikkeling. Verder werd het egveld Er Ramle aangevallen, waarbij vrachtauto's met munitie in de lucht ogen en grote voorraden materiaal op grond verwoest werden. Joodse militaire woordvoerder ver- sarde Vrijdagavond te Tel Aviv, dat de yptenaren zich nergens aan de kust Noorden van Deir Scenaid ordt op 31 Augustus gevierd Tevens herdenking der onafhankelijkheid De minister van Binnenlandse Zaken eft aan de gemeentebesturen medege- eld, dat de ministerraad de datum voor nering van het regeringsjubileum van M. de Koningin en van de 300-jarige sfhankelijkheid van Nederland heeft pgesteld op Dinsdag 31 Augustus 1948. ef conferentie-verbod an Batavia R.V.D. motiveert nader Ia een toelichting op het gouvermenteel sluit van Batavia tot verbod vail een lublikeinse conferentie aldaar zegt de eringsvoorlichtingsdienst nog, dat over houden van een „unitaristische" confe- ïtie midden in federaal gebied nog ge- eussiëerd zou kunnen worden, wanneer republiek bereid zou zijn het beginsel i wederkerigheid te huldigen, n de huidige omstandigheden was het n voor het houden van een anti-federale iferentie in federaal gebied echter on- ivaardbaar. )e organisatoren van dit unitaristisch gres hebben geen rekening gehouden de bestaande politieke schakeringen, n uitnodigingen zijn uitsluitend naar Bblikeins georiënteerde groepen gegaan, an een „All Indonesian Congress" is dus n sprake, hoogstens kan worden ge- oken van een All-Republican-congress. fat dus bij voorbaat volledig vaststaat welke concluSie dit congres zal komen het houden hiervan niet de minste zin ft." use coinimmistisclityniiiister sino treedt af Finse minister van Binnenlandse Za- Leino (communist) heeft gisteren bij Finse regering zijn ontslag ingediend aanleiding van de motie van wantrou- van het parlement. 'ot dusver hebben geen andere commu- ische ministers ontslag ingediend, lerder op de dag hadden de vrouw van no en vier andere communistische lei- s in een petitie er bij de president op gedrongen, dat de sterkte der commu- Jsche vertegenwoordiging in 't coalitie- foet ongewijzigd moet blijven, "het gehele land hebben leden der com- listische partij gedemonstreerd tegen 'aftreden van Leino. acht kilometer ten Noorden van Gaze bevonden. De Egyptische troepen hadden verscheidene malen tevergeefs ge poogd twee of drie zeer kleine nederzettin gen in de woestijn te veroveren. Het schijnt, dat de Joden voorts ook in het Jordaandal voorlopig de druk op de groep Joodse nederzettingen aldaar heb ben verlicht. Joodse .artillerie werd langs een geheimgehouden route in allerijl daar heen gezonden. Keerpunt. In kringen der Arabische Liga wordt een bijeenkomst van de Arabische heersers, die thans bij de Syrisch-Transjordaanse grens is gehouden, beschreven als „een histo risch ogenblik voor de Arabische zaak, dat een keerpunt zal blijken te zijn in de Ara bische oorlogvoering". Nota aan Amerikaanse zóne Het Sovjet-militaire bestuur in Duitsland heeft bij het Amerikaanse geprotesteerd tegen het verbod op de verkoop van de met Sovjet-vergunning verschijnende pu blicaties in de Amerikaanse zóne en dit verbod een schending genoemd der over eenkomsten van de bestuursraad. Het protest eist de onmiddellijke ophef fing van het verbod. Ex-koning Michael trouwt begin Juni in Athene Volgens het Griekse blad „Vradyni" zal het huwelijk van ex-koning Michael van Roemenië en prinses Anne de Bourbon- Parma op of omstreeks 2 Juni te Athene worden ingezegend. Koning Paul zal het paar te gast ont vangen. KASSELAARS WERKEN WEER. De meer dan 70.000 Duitse arbeiders, die Donderdag te Kassei een staking hielden uit protest tegen de voedseltoestand, zijn thans naar hun werk teruggekeerd. Er deden zilh geen incidenten voor. Amerikaanse Congres gaat onderzoeken of Engeland Arabieren met dollars steunt Dr. Stephen Wise, voorzitter van het Amerikaanse Joodse Congres, heeft bekend gemaakt, dat hij in een telegram aan Tru man en Marshall verzocht heeft om on middellijke stopzetting van Amerikaanse financiële hulp aan Engeland „totdat dit land ophoudt, Arabische legers te steunen". Volgens Wise voert Engeland „een ag- gressie-oorlog tegen Israël". De regering der V. S. zal een onderzoek door het Congres laten instellen naar de juistheid van deze beweringen. Styles Bridge (Republikein), voorzitter van de Senaatscommissie voor de toewij zingen, heeft gezegd, dat zijn commissie het onderzoek in handen zou nemen. Tevo ren had Senator Owen Brewster (Republi kein) in de Senaat verklaard dat Britse officieren plus acht millioen pond sterling per jaar door Groot-Brittannië werden af gestaan aan de Transjordaanse grensmacht, op kosten „van de Amerikaanse belasting betaler". De Amerikaanse pers wijdt inmiddels aanzienlijke ruimte aan beschouwingen over de mogelijkheid, dat de Engels-Ame rikaanse betrekkingen ernstig schade on dervinden van het verschil van mening over het Palestijnse' vraagstuk. Functionarissen van de Britse ambassade te Washington hebben het bericht van een Amerikaans nieuwsbureau tegengesproken als zou Engeland om een conferentie met de V. S. verzocht hebben om de toenemende geschilpunten tussen beide landen over Palestina bij te leggen. Het bericht is blijkbaar ontstaan, omdat sir John Balfour, de Britse zaakgelastigde, gedurende een uur met Robert Lovett, de Amerikaanse onder-minister van Buiten landse Zaken, een bespreking heeft ge-' voerd over het Palestijnse vraagstuk. Ook de „Guardian" twijfelt. De betrouwbare „Manchester Guardian" stelt voor, dat de Engelse regering de Ara bische staten aanraadt, de Joodse staat in Palestina te erkennen en de strijd te sta ken, en onmiddellijk brigadecommandant Glubb en andere Britse officieren uit het Arabische legioen terugroept. „Wat ons thans bezig houdt, is het vermoeden sommigen zouden zeg gen de overtuiging dat ije Britse re gering, na er niet in te zijn geslaafd de vorming van een Joodse staat en zijn erkenning door Rusland en de V. S. en andere mogendheden te voorkomen, in het geheim de Arabische staten steunt om de nieuwe Joodse staat te vernietigen", aldus het blad. GRIEKSE REBELLEN BEZETTEN STAD IN EPIRUS. Griekse guerillastrijders hebben de stad Paramithias in Epirus bezet, aldus wordt uit Athene bericht. Dit feit wordt te Athene uit strategisch oogpunt als een zeer be- langrijke slag beschouwd. Een ontploffing heeft Vrijdagmiddag de afdeling harskokerij in de Corodexfabrie- ken, waar kunstharsen en bakeliet vervaar digd worden, volkomen verwoest. Om streeks half vijf bemerkte de voorman in de afdeling harskokerij, dat een der ar beiders vermoedelijk vergeten had een afsluiter van de middelste der drie ketels, waarin de kunsthars wordt gekookt, open te zetten. Hij trachtte nog een andere af sluiter te bereiken, doch hiervoor was het reeds te laat. Uit de ketel sloeg damp en stoom naar buiten, klinknagels werden ontzet door de enorme druk en nog ter nauwernood had de man tijd, de in de af deling werkende mannen te waarschuwen voor het dreigende gevaar, toen de ketel mat een enorme klap die ver in de omtrek hoarbaar was, uit elkaar sprong. Het dak vafi de afdeling liep over de gehele lengte schade op en de grote buitenmuur, gelegen op een afstand van 40 meter aan de'over zijde van de. ketel, werd weggedrukt. In grote consternatie vluchtten de ar beiders, besmeurd en bevuild door wolken harspoeder en puinstof naar buiten. Zij werden echter belemmerd door de vrij gekomen formaline-dampen, die zich met grote snelheid door de fabriek verspreid den. Bijna alle arbeiders hadden de af- deBng reeds verlaten, toen de ketel, welke men niet meer heeft kunnen terugvinden, uit elkaar is gesprongen. Slechts de 19- jarige J. J. v. d. Bos uit Zandvoort, die als aankomend monteur in de afdeling werk zaam is, liep wonden aan hoofd en handen op| en werd, na verbonden te zijn, naar huls vervoerd. De 19-jarige tekenaar Th. W. H. A. Bonn, wonende te Haarlem, wilde na de explosie op het dak de schade in ogenschouw nemen. Hij bemerkte niet, dat hij zich op eep glazen dakkapel bevond, zakte er doorheen, waarbij hij het réchteronderbeen brék. De tekenaar is naar een ziekenhuis in Haarlem vervoerd. De afdeling bood de aanblik, alsof een bofn in de fabriek was gevallen. Tot ver in pe omtrek vond men puin en glas en de grónd is bedekt met een dikke laag kleve rige hars, evenals de muren, die geheel ontzet zijn. De andere ketels liepen, even eens door de kracht der explosie, aanzien lijke schade op. De brandweer van Zand voort heeft maatregelen getroffen om verder instorten te voorkomen. Dit nog goed afgelopen ongeval levert voor de pro ductie aanzienlijke vertraging op, daar de gehele afdeling harskokerij voorlopig bui ten werking is gesteld. De politie en de arbeids-inspectie stellen een onderzoek in naar de oorzaak. De eerste Hollandse nieuwe vindt, nog aan de havenkant, gretig aftrek bij de deskundigen. De grootste belang stelling op de Mila nese voorjaarsbeurs ging uit naar deze biota.ri, een Ita liaanse uitvinding die zich in opgevou wen toestand als een auto „gedraagt'' en dan een weg snelheid van hon derd kilometer kan halen, terwijl ze „in vijf handgrepen" in een comfortabele luchttaxi verandert. Geen gek idee, met al die gesloten spoorwegovergangen zullen de automobi listen verzuchten. Haarlemse fabriek lanceert nieuw bouwsysteem proef in Haarlem-Noord Naar wij vernemen zijn tot heden bij het Ministerie voor Wederopbouw en Volks huisvesting en de Stichting „Ratiobouw" circa 240 aanvragen ingediend voor het ver lenen van goedkeuring op systemen voor montagebouw. Op 21 aanvragen werd die goedkeuring verleend. De Oddens-beton- fabriek te Haarlem, die een systeem ont wierp voor droogmontage, waarbij dus niet behoeft te worden gemetseld en die gebruik maakt van elementen met luchtcejlen en een glaswoltussenlaag, hoopt als Velsen's raad de nodige grond beschikbaar stelt, daar aan te vangen met de bouw van twee proefwoningen, waarna indien deze proef- woningen tot tevredenheid stemmen, in Laren 30 morrtagewoningen voor ouden van dagen zullen worden gebouwd. Dit zullen permanente woningen worden. Onderdelen van het systeem zullen ook gebruikt wor den bij de bouw van het complex woningen aan de Roskamstraat te Haarlem-Noord, dat door architect H, Korringa ontworpen is, en de elementen worden ook reeds toegepast bij de bouw van vloeren voor boerderijen in Brabant en te Venray. Het "betreft hier de vloeren en plafonds, In Velsen bleken gemeentelijke instanties van de voorgenomen bouw nog niets te weten. In Duitsland omgekomen Nederlanders Stoffelijke overschotten naar Nederland De Nederlandse regering heeft in be ginsel besloten, de stoffelijke overschotten van Nederlanders, die die Duitsland als slachtoffers van oorlog of terreur zijn ge vallen. naar ons land te doen overbren gen. Het eerste transport afgezien van de leden van de verzetsgroep-Stijkel, die verleden jaar in een afzonderlijk transport werden overgebracht van 150 a 200 overschotten zal vermoedelijk Zaterdag 29 Mei of in het begin van de daarop vol gende week uit Berlijn in Amersfoort aan komen. Je Amersfoort zullen de stoffe lijke overschotten in een dodenhal worden ondergebracht of tijdelijk op kerkhoven ter plaatse of in de omgeving worden be graven. Al naar de wens der betrokken families zullen zij daarna definitief wor den begraven in de vroegere woonplaatsen of op een eregrafveld, dat op een nog na der te bepalen plaats in het centrum des lands zal worden aangelegd. TWEEDE KAMER Regering pleegt overleg met Indonesië en de Benelux-partners (Van onze parlementaire redacteur) Mr. Van der Goes van Naters heeft van het slechts zeer zelden toepas sing vindend artikel van het Reglement van Orde gebruik gemaakt om een mon delinge vraag te stellen, waarop dan, na het mondelinge antwoord, nog een aanvul lende vraag eventueel mag volgen. De voorzitter van de fractie van de Partij van de Arbeid informeerde, of het niet ge wenst was reeds nu tot erkenning de facto van de regering van „Israël" over te gaan. Minister Van Boetzelaer antwoordde, dat uit de aard der zaak hierover raad pleging van Nederland-overzee nodig is, waarmee men dan ook al doende is. Ook wordt er met de Benelux-genoten alsmede met de andere ondertekenaars van het Ver drag van Brussel overleg gepleegd. „Doelt de minister, met zijn zinspeling op de pro blemen, die aan deze zaak vastzitten op de volkenrechtelijke of op de politieke kant van de zaak?" vroeg hierop de heer Van der Goes van Naters. Wat het eerste betreft was zijns inziens het geval heel eenvoudig, want de stichting van een Joodse staat was volkenrechtelijk volkomen in orde. Uit een politiek oogpunt duchtte de vrager geen bezwaren van Indonesische zijde dat men de voorlopige federale Regering raad pleegde, vond hij logisch. Krachtige soli dariteit van de kleine staten, nu het hier een geval van aggressie betrof, verdiende alleszins aanbeveling en om der wille van herstel van de vrede moest thans zoveel mogelijk het bestaan van de staat Israël buiten twijfel worden gesteld. De minister van Buitenlandse Zaken gaf er de voorkeur aan, op het ogenblik te zwijgen, om niet vooruit te lopen op de adviezen, die nog moeten binnenkomen. Terstond na dit korte vraag- en ant woordspel, dat de heer Van der Goes van Naters vermoedelijk heeft willen gebruiken om te laten zien, dat in zijn ogerf de gewenst geachte Indonesische politiek geenszins een erkenning van Israël in de weg behoeft te staan, kwam het nieuwste voorstel tot, Grondwetsherziening aan de orde. Voor we het goed en wel beseften, was het al debat- en stemmingloos onder de hamer doorgegaan. De Grondwet zal een bepaling krijgen, waardoor de gewone wetgever aan een afstand gedaan hebbend staatshoofd een jaarlijks inkomen kan toekennen. Aan vankelijk hield het ontwerp in dat opzicht een verplichting voor de wetgever in, maar na de in d^ afdèlingen gemaakte opmer kingen zag de regering in, dat er meer te zeggen viel voor een facultatief stellen. Denkbaar zijn immers gevallen van afstand waarin toekenning van een staatsinkomen niet in aanmerking zou komen, bijvoorbeeld indien een regerend koningin zonder over leg met de Staten-Generaal een huwelijk zou aangaan (er zijn ook nog andere ge vallen denkbaar) en daardoor haar recht op de Kroon verspeelt, gelijk de Grondwet bepaalt. In het begin van de vergadering nam de Kamer de technische herziening van de Lager Onderwijswet zonder hoofdelijke stemming aan, nadat de heer Tilanus (C.H.) verklaard had er mee accoord te gaan niet tegenstaande zijn bezwaren tegen het aan genomen amendement-Van Sleen betref fende het in het leven roepen van afzon derlijke scholen voor voortgezet lager on derwijs, een bepaling die zijns inziens on uitvoerbaar zal blijken. Britten tolererep Duitse referendum in Berlijn m Frans-Amerikaans verbod door Volkscongres genegeerd Het referendum inzake de Duitse een heid, dat onder auspiciën van het door de communisten beheerste „Volkscongres" wordt gehouden, zal in de Britse sector van Berlijn niet verboden worden. Het referen dum, dat Zondag zal beginnen, is, naar ge meld, in de Franse en Amerikaanse secto ren wel verboden. De organisatoren van het referendum hebben de Berlijners aan gespoord deze verboden te negeren. Voor bereidingen tot het oprichten van stem hokjes in de Britse sector zijn voltooid en enkele honderden functionarissen van de „Volksraad" is opgedragen visites af te leg gen en handtekeningen te verzamelen. In de Britse bekendmaking wordt gezegd, dat h?t ophalen van handtekeningen niet ver boden zal worden, tenzij er sprake is van intimidatie. Het woord is aan... Elliot Paul: Wat niet groeit slijt. UNO-commissie adviseert tot sancties Bestands pogi n gen mislukten De wapenstilstandscommissievan de UNO te Jeruzalem heeft opnieuw aan de Veiligheidsraad geseind, dat een staken van het vuren in de stad slechts afgedwon gen zou kunnen worden door het gebruik van een sterke neutrale macht. De po gingen om een wapenstilstand tot stand te brengen hebben gefaald. In het telegram wordt verder gezegd, dat het vroeger gesloten wapenbestand in Jeruzalem slechts geëerbiedigd werd om dat de Britse troepen over zwaardere wa pens beschikten dan de tegenstanders. Daar de toestand uiterst dringend is, ver zoekt de commissie de Veiligheidraad maat regelen te treffen die zouden bestaan in het verbreken van de diplomatieke en economische betrekkingen, het stopzetten van alle verkeer en eventueel in een demonstratief optreden van de lucht-, land- en zeestrijdkrachten van de leden- staten der UNO. Graaf Bernadotte aanvaardt bemiddelaarsrol Donderdag vliegt hij naar Palestina Graaf Folke "Bernadotte, de voorzitter van het Zweedse Rode Kruis, heeft de uit nodiging van de UNO, om op te treden als bemiddelaar in Palestina, aanvaard, „omdat er misschien nog een heel geringe kans van slagen is." „Ik beschouw het vraagstuk Palestina niet als een zaak van Joden en Arabieren, doch als de vonk, die een gróte brand zou kunnen veroorzaken. Indien er een kans is van een op honderd om dit te voorkomen, is het dunkt mij de moeite waard om het te proberen." Twee ex-ministers van Tito in Belgrado gearresteerd Beide waren Communist van onverdacht allooi.. Adrija Hebrang, een vooraanstaande Joegoslavische communist, die een maand geleden plotseling ontslagen werd als minister van lichte industrie in de rege- ring-Tito, is nu te Belgrado gearresteerd. Berichten over arrestatie van generaal Zujovic, een andere vooraanstaande com munist, die tezelfder tijd als minister van financiën ontslagen werd, konden niet be vestigd worden. De reden van het ontslag is tot nu toe onbekend gebleven. Beide ontslagen ministers stonden tijdens de oorlog in nauw contact met Tito, de eerste als econoom en de ander als militair. Keuzemogelijkheden voor houders van geblokkeerde optierekeningen Ingediend is een wetsontwerp dat de af wikkeling der geldzuivering beoogt. De ir November 1947 gepubliceerde afwikke lingsregeling is, wat de materiële inhoud betreft, in het wetsontwerp overgenomen. Zij is gebaseerd op het beginsel, dat ieder die geblokkeerde middelen heeft, hieruit eerst de hem opgelegde fiscale verplichtin gen dient te voldoen. De eigenlijke afwik- kelingsregeling heeft betrekking op het restant der geblokkeerde middelen, dat daarna overblijft. Ten aanzien hiervan wordt bepaald, dat belastingplichtigen, die niet over een ge blokkeerd tegoed beschikken, dat toerei kend is voor het voldoen der heffingen en aanslagen, de beschikking kunnen krijgen over het geblokkeerd tegoed van anderen, die niet belastingplichtig zijn of hun be lastingschuld reeds hebben voldaan. Een dergelijke vermogensverwisseling kan tot stand worden gebracht door belasting schuldigen in de gelegenheid te stellen ge blokkeerd tegoed van derden te verwerven in ruil voor te liquideren vermogensbe standdelen. Zij die ook op deze wijze voor hun ge blokkeerd tegoed geen bestemming kunnen vinden, krijgen gelegenheid zich daarvan te ontdoen op zodanige wijze dat er ver mogensbestanddelen in de plaats worden gesteld, welke uitzicht openen op verkrij ging van beschikkingsmacht in het maat schappelijk verkeer. Keuzemogelijkheden Houders van geblokkeerde tegoeden, die hun zekerheidsstellingen en aanslagen in achterstallige belastingen en heffingen heb ben voldaan, kunnen van de ontvanger der directe belastingen een machtigi"" ontvan gen, op grond waarvan hun geblokkeerd tegoed wordt overgeboekt naar een optie- 'rekening. Daarna staat de gelegenheid open binnen het kader van de verschillende keuzemogelijkheden of opties een bestem ming voor dit tegoed te zoeken. Bij het ontwerpen van het stelsel der opties is er naar gestreefd een evenwichtig verband tussen de verschillende keuze mogelijkheden te leggen. Om ontstaan van inflatoire effecten zoveel mogelijk te voor komen zijn de bestemmingsmogelijkheden in de eerste plaats in de vermogenssfeer gezocht. Zoveel mogelijk waarborgen zijn Fusie der linkse partijen in Bulgarije In een gemeenschappelijke mededeling maken de Bulgaarse communistische en socialistische partijen hun samenvoeging bekend. De fusie moet over een maand tot stand worden gebracht. De socialisten gaan de verbintenis aan „de vroeger gepredikte theorieën betreffende het samengaan met de bourgeoisie te verloochenen" en erken nen de noodzaak van strijd tegen „de rechtse socialisten". geschapen om verstoringen op de kapitaal markt te voorkomen. Hoewel de tegoeden op optierekening in principe geheel in verhandelbare staats obligaties zouden moeten worden omgezet, heeft de minister van Financiën gemeend, dat het uit sociaal oogpunt geboden was ook een tweetal opties te scheppen, welke met deze sociale belangen zoveel mogelijk rekening houden. Met name heeft hij hier de belangen van de kleinere spaarders op het oog. De houder van een tegoed op optiereke ning, ontstaan door de blokkering van gel den die ten volle het karakter van spaar gelden dragen, zal dit tegoed bij voorkeur laten staan bij de spaarinstelling, waaraan hij zijn spaargeld destijds toevertrouwde. Het verwerven van onroerend goed of effecten is een handeling welke in het al gemeen buiten de gedachtensfeer van een kleine spaarder ligt. Daarom is voor hem de optie der beleggingsrekening geopend. Aangezien de tegoeden op beleggingsreke ning geleidelijk worden vrijgemaakt, draagt deze optie een inflatoir karakter. Om deze reden was het noodzakelijk, deze optie te beperken tot een bedrag van ten hoogste 3500 per optierekening'. Eveneens om sociale redenen is aan de houder van een overschot aan geblokkeerd tegoed de mogelijkheid geboden de optie der verwerving van een lijfrente, levens- of spaarverzekering te kiezen. Voor zover houders van optierekeningen geen dezer opties hebben gekozen, dan wel daarvan niet tot het volle bedrag van het tegoed op optierekening gebruik hebben gemaakt, bestaat voor hen de mogelijkheid om ten laste van hun optiedekking 3 pet. investeringscertificaten dan wel 3*4 pet. beleggingscertificaten te verwerven. Complot nummer zoveel in Tsjecho-Slowakije In een communiqué van het Praagse ministerie van binnenlandse zaken, wordt de ontdekking bekend gemaakt van een nieuwe samenzwering door leden van de gewezen Slowaakse democratische partij. 'Weerbericht KOUDER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Wisselend bewolkt weer met hier en daar enkele buien. Matige, langs de Waddenkust nu en dan krachtige Noord-Westelijke wind Morgen over dag kouder dan vandaag. 23 Mei: Zon op 4.35 uur. onder 20.38 uur Maan op 21.46 uur, onder 4-32 uur (Volle maan) 24 Mei: Zon op 4.34 uur. onder 20 40 uur Maan op 22 58 uur. onder 5 02 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1