Wie tandenpoetsttóertj^ c J Tempo Bloemendaal heeft groot gebrek aan courante woningen Vorderingen zullen toenemen P. SCHOEN Meubilering Nederlandse verliezen in Indonesië Leidse Truienwol l.55 C. DE WEERS Spert in het kort PANDA EN HET OOG VAN MUG Antwoord aan George C Wereldnieuws ZATERDAG 22 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD „Hetgeen het woningprobleem in Bloe mendaal zo moeilijk maakt", zei ons de heer J. A. A. Hoek, het hoofd van het Huis vestingsbureau aldaar, „is het grote gebrek aan courante woningen, dat wil zeggen huizen, die geschikt zijn voor dubbele be woning door middenstanders. Want men kan wel zeggen: Bloemendaal heeft zoveel grote huizen, laat men die maar vorderen, doch dan vergeet men. dat aan die villa's ook zoveel hogere lasten verbonden zijn. Dan moet men bereid en in staat zijn huur prijzen van zestig tot zeventig gulden per maand te betalen, terwijl daar vaak nog honderden guldens per jaar voor de cen trale verwarming bij komen. Bovendien moet men wel beseffen, dat er relatief in dergelijke huizen niet meer kamers be schikbaar zijn dan in de gemiddelde wo ning, de vertrekken zijn alleen veel groter". De wachtlijst op het Bloemendaalse Huis vestingsbureau telt 250 urgente gevallen, voornamelijk van gemeente-ambtenaren, zoals politie en onderwijzend personeel. Daarom ook is het onmogelijk van Haar lem, Heemstede en Bloemendaal één woongebied te maken. Zou men de gren zen opengooien, dan zou zich een stroom van woningzoekenden op de randgemeen ten werpen, waardoor er het eigen karak ter van deze gemeenten en de behoeften van de eigen bevolking in verdrukking zouden komen. Courante huizen vindt men eigenlijk alleen in het gebied tussen de verkeers weg, die de gemeente in de richting Noord- Zuid door snijdt en de Oostelijke grens. Bij het vinden van een onderdak heeft het Huisvestingsbureau te maken met een zeer vlottende bevolking per jaar wis selt ongeveer het derde deel van de vier duizend huizen bewonende 20.418 inwo ners en een verschillende mentaliteit in de afzonderlijke dorpen. In Vogelenzang bijvoorbeeld is de bevolking erg hokvast. Bovendien zijn daar overwegend kleine huizen, zodat voor het grote aantal jong gehuwden geen plaats is. Nadelig is ook dat een gedeelte van de woonruimte onttrokken is aan het normale leven .wij wijzen op de beide inrichtingen voor *ouden-van-dagen „Duinrust" en „Wildhoef". Sommige van deze ouden-van- dagen wonen nu in de gemeente, boven dien brachten de militaire instanties zelf ook weer een staf mee, die onderdak moest. Het aantal „inrichtingen" in Bloemen daal (daarmede worden verstaan pensions, hotels, rusthuizen, kloosters, zieken- en kinderhuizen en dergelijke) is zelfs groter dan in Haarlem, namelijk 44 tegenover 41! Dan zit men nog met de naweeën van de evacuatie van IJmuiden ongeveer 225 grote gezinnen uit Velsen, die hoogst on voldoende zijn gëhuisvest en ongeveer 2000 gerepatrieerden. Oorspronkelijk heeft Bloemendaal 5000 uit Indonesië terug gekeerden opgenomen, waartoe het een groot aantal grote villa's aan het Bureau vnor Oorlogslachtoffers had afgestaan. Thcns worden deze huizen evenwel weer aan de oorspronkelijke eigenaars terug ge geven en wordt ook de huistoelage aan de gerepatrieerden ingetrokken. Deze trachten nu veelal een kleinere woning in de ge meente te krijgen, doch dit gaat beslist niet. Naarmate de huizenvoorraad geringer wordt, groeit de onwil bü de bevolking om mee te werken. Het enige gevolg is, dat de vorderingen zullen toenemen. De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 8. 13. 18. 20 en*23 uur: Nieuws. 8.15 Engelse muziek. 8.30 Voor het platteland. 8.40 ..Bar carole". 9.12 Sport. 9.15 Gevraagde platen. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Zondagshalfuur. 10.30 Klankpanorama van Londen. '1.00 Kerkdienst der Hollandse gemeerde te Lon den. 12.00 Lichte muziek. 1230 Zondagclub. 12.40 Mannenkoor. 13.15 Zigeunermuziek. 13 50 De Spoorwegen spreken. 14.00 Piano. 14.05 Boekbespreking. 14 30 Klassiek^ sym- phonieën met toelichting. 15.45 Film praatje. 16.00 Harmoniekorps. 16.30 Sport- reportages. 17.00 Gesprek met Engelse Vrij zinnig protestanten. 17.30 Ome Keesje. 18.15 Zangplaten. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Radiolympus. 19.30 Stradivasextet. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Operettemuziek met so listen. 21.15 Luisterspel „Villa Rose" (III). 21.50 De Speeldoos. 22.15 Kleinkunst. 22.30 Vioolsonates van Mozart en Debussy. 23.15 Dansorkest. 23.45 Orgelplaten. HILVERSUM n, 414.5 M-, 218 >L en 1875 M. 8. 9,30. 19.30 en 23.00 uur: nieuws. 8.15 Werken van Arne en Handel. 8.30 Kerk dienst uit Begijnhofkapel te Haarlem. 9.45 Mendelssohn. 9.55 Hoogmis. 11.30 Trio van Franck. 12 00 Angelus. 12 03 Platen. 12.15 Apologie. 12.35 Orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Orkest. 13.40 Vrouwenkoor. 14.00 Trio Feitkamp en declamatie (in de pauze le zing over ruitersport); 15.50 Gevraagde pla ten. 16.10 Voetbal Heerenveen-EDO. 16.25 Vespers. 17.00 Geref. kerkdienst. 18.30 Gees telijke liederen. 18.45 Kerkelijke cantate van Bach. 19.15 Kent gij uw Bijbel? 19.45 Platen. 19.50 Boekbespreking. 20,05 De gewone man. 20.12 Viool en orgal 20.40 Lüisterspel „Het standbeeld van de generaal" (I). 21.15 BBC- svmphonie-orkest en -koor. 22.15 Walsen. 22.25 Piano. 22 37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23 15 Symphonie pathétique van Tsjaikofski (Concertgebouworkest) Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7. 8, 13 18, 20 en 23 uur: Nieuws. 7 15 Gym nastiek. 7.30 en 8.15 Platen 8 45 Lichte Or kestmuziek. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Yehudi Menuhin, viool. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de Vrouw. 10.35 Therese Bierman, zang. 11.00 Op de uitkijk- 11.15 Symphoni- sche muziek. 11.45 Voordracht. 12.00 Operet temuziek en -zang. 12 30 Weerbericht 12 33 In 't spionnetje 12.38 Platen. 13.15 Virtuoso- sextet. 14.00 Wat gaat er om in de wereld? 14.15 Symphonische muziek. 15.00 Klein kunst. 16.00 In en om de tuin. 16.15 Sopraan, viool en piano. 16.40 Musicalendor. 17.30 Voor padvinders. 17.45 Indonesisch journaal. 18 30 Olympische overpeinzingen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19 00 Orgelconcert. 19 30 Inleiding tot muziekbegrip. 19.45 Haring en volksvoeding. 20.05 Radioscoop. 21.15 Luis terspel ..Rue Madeleine 13". 22.30 Viool en piano. 23.15 Amerikaanse filmmuziek. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7. 8, 13. 19. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 9 00 Concerto grosso van Handel. 9.15 Voor zieken. 9.35 Vragen aan voorbij gangers. 10.05 Instrumentale soli. 10.30 Mor gendienst 11 j00 Symphonische muziek. 11.15 Voorlezing. 11.35 Amati-trio. 12.00 Viool sonates van Mozart, Badings en Hindemith; 12.30 Weerbericht. 12.33 Donauklanken. 13.15 Sans Souci. 13.45 Klanken uit Zwitserland-. 14 00 Voor scholen. 14.35 Henk Meyer, tenor. 15.00 Viool. 15.15 Kamerorkest. lfe.OO Bijbel lezing. 16 45. Debussv. 17.00 Voor de kleu ters 17.15 Örgel 17.45 Sweelinck-kwartet 18.15 Sport. 18.30 Met band en plaat. 19.15 Boekbespreking 19.30 Actualiteiten. 19.45 Geestelijke liederen. 20.05 Herdenkings dienst uit Domkerk te Utrecht. 21.40 Orato- 22.45 Overdenking. 23.15 Raadselcon- SSf 28 35 Werken van Strawinskjv Ook het euvel van clandestiene bewo ning komt steeds meer voor. Er wordt evenwel regelmatig gecontro leerd en er zijn al enkele processenverbaal gevallen niet alleen bij de clandestiene be woners, maar ook bij hen, die de huisves ting verleenden. Laat men toch vooral bedenken, dat zij die op eigen houtje een woning betrokken hebben, in een ongunstigere positie bij het Huisvestingbureau komen te verkeren. Het bekende excuus „Ik wist het niet" zal niet worden aanvaard. Het Huisvestingsbureau te Bloemendaal, zo was onze stellige indruk, is volstrekt onomkoopbaar; wie ook maar een ge ringe aanwijzing geeft, dat hij de toewij zing van een huis naar behoren zal weten te honoreren, wordt onherroepelijk de deur gewezen. Iedere aanvrage er zijn er ongeveer dertig per week wordt door B. en W. nauwgezet bestudeerd en het onderwerp „huisvesting" neemt een belangrijk deel van de Zaterdagse B. en Wl-vergadering in beslag. De vier leden van het Bureau zijn in feite uitvoerende instantie, B. en W. nemen de beslissing. „Wij moeten hier alles tegelijk zijn", zo zei een der ambtenaren ons, „psycholoog, jurist, vrederechter, ja, wat niet al en het werk is in hoge mate onbevredigend omdat er tenslotte toch meer teleurgestelden dan bevredigden zijn, bovendien zien we er op lange termijn ook geen gat in. We doen ons best alles op de meest correcte en eerlijke wijze te verdelen. Moet er gevorderd wor den, dan zoeken we medebewoners die qua beschaving en ontwikkeling enigszins bij elkaar passen. Het is onze ervaring, dat in sommige gevallen een stroef verlopen vor dering de basis werd van een aangename samenwoning. We hebben daarover van dankbaarheid getuigende brieven ont vangen". En wij kunnen ons voorstellen dat deze epistels het werk van hen die in 1947 niet minder dan 8900 bezoekers ontvingen soms zestig op een ochtend op stimu lerende wijze onderbroken hebben. HUISKAMER f 44c Old Finish SPAARNWOUDERSTRAAT 130 (Adv.) Tien jaar voor ex-commissaris van de provincie Groningen Het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwar den heeft de 63-jarige ex-commissaris van de provincie Groningen C. F. S. conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van 10 jaar. Het Hof heeft geen rekening gehouden met de feiten waarvoor S. zich nog voor het tribunaal verantwoorden moet. •a*VUM:C UNCCHtllt De serie zomerzegels, welke dit jaar wordt uitgegeven, is geïnspireerd op de belangrijke gebeurtenissen van '48. Elk der vier zegels draagt de afbeelding van een historisch gebouw, dat met de jubilea nauw verband houdt. De postzegel van 2 cent geeft een afbeelding van de Ridder zaal te Den Haag (stichting van 'sGraven- hage in 1248), die van 6 cent het Paleis op de Dam te Amsterdam (in 1648 werd een begin gemaakt met de bouw van het stad huis op de Dam), die van 10 cent het Paleis aan de Kneuterdijk te 's Gravenhage (grondwet) en die van 20 cent de Nieuwe Kerk te Amsterdam (beëdiginp en inhuldi ging van de Koningin) De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht. Sold. C. W. J. van Ooyen, afkomstig uit Beneden-Leeu wen (gem. Wamel). Gesneuveld 15 Mei '8. Koninklijke Marine. Timmerman 2e kl. E. Plomp, afkomstig uit Dordrecht. Ge sneuveld 15 Mei 1948. Koninklijk Nederlands-Indische Leger heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Bonloos snoepgoed alléén op kermisterreinen In de Staatscourant van Vrijdag is thans een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gepubliceerd, waarbij het aan houders van kermiskramen, voor zover de vakgroep „kermisinrichtingen" voor hen bemidde ling heeft verleend, toegestaan is enkele specifieke kermisartikelen: zuurballen, kaneel- en pepermuntstokken en nougat, te verkopen zonder dat de koper daarvoor een suiker- of versnaperingbon behoeft te geven. Op voorstel van de vakgroep is voor deze bonvrije verkoop een zeer bescheiden hoeveelheid^ suiker beschikbaar gesteld. De kermisondernemers hebben zich hier tegenover verbonden hun verkoop van sui kergoed tot de genoemde artikelen te be perken, hetgeen betekent dat daarnaast voor hen op de kermis geen omzet van andere op de suiker- of versnaperingenbon verkrijgbare suikerwerken of chocolade artikelen mogelijk is. Deze tegemoetkoming is verleend met het oog o"p de exploitatiemoeilijkheden welke de bedrijfsgroep in 1946 en 1947 bij de verkoop op bon op kermissen heeft on dervonden. Buiten het terrein van een officiële kermis (een door een gemeente verpacht terrein, waarop alleen leden van de vakgroep „kermisinrichtingen" stand plaats mogen hebben) is het noch aan de gewone détaillist, noch aan enige kermis ondernemer geoorloofd zonder bon kermis- snoepgoed te verkopen. Goederen zijn verzekerd TELEFOON 20020 vervoert Uw meubelen ei al Uw vrachten „Vrijheid in economie en politiek" In een onder leiding van dr. W. G. J. ten Pas gehouden vergadering van de afdeling Heemstede van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie heeft Vrijdagavond de heer H. J. Ankersmit uit Deventer in het gebouw van de Nederlandse Protestanten bond te Heemstede gesproken over „Vrij heid in economie en politiek." Hij lichtte eerst twee beginselen toe. Een ethisch be ginsel is het erkennen van de grote waar de en de belangrijkheid van het individu. In Duitsland werd gezegd: „U is niets, uw volk'is alles" en in het communistische Rusland bestaat de persoonlijke vrijheid niet omdat men daar niet vrij uit mag spreken of schrijven. Aanstaande dokters leren op de universiteiten belangstelling te hebben voor het individu en in de jaren 1940'45. hebben zij dat steeds in praktijk gebracht. Vele burgers zijn voor ellende gespaard gebleven. De mens moet vrij zijn en dwang mag niet worden uitge oefend. Beter minder stoffelijke welvaart dan het missen van persoonlijke vrijheid. Een ander beginsel is, dat de mens de economische samenleving moet beheersen. Het welvaartspeil is in de laatste ander halve eeuw opgevoerd, dank zij de weten schap en daarop gebouwde techniek. De bevojking moet kunnen leven van de pro ducten, welke zij zelf maakt. In ons land is dat niet mogelijk. Economisch gespro ken neemt Nederland een zwakke positie in. Gelukkig krijgen wij hulp, maar dat is toch niet prettig. Er moet daarom ge streefd worden naar een verbetering van de toestand. Een der middelen is b.v. dat het land opgenomen wordt in een econo mische eenheid. Vervolgens behandelde spreker enkele punten, waarover veel gesproken wordt. In socialisatie ziet hij geen heil. Een enorme machtsconcentratie zal ontstaan, waarbij enkelen een rol vervullen en een hoger welvaartspeil is niet te verwachten Ambtenaren zullen nodig zijn en daardoor stijgen de kosten. Het woord ordening wordt veel gebruikt; de gedachte lijkt veel op socialisatie en betekent eveneens het geven van macht aan enkelen. Dwang mag niet worden uitgeoefend. Sprekende over Indonesië zeide spreker, dat de rust en orde hersteld moeten worden. Het was onjuist de politie-actie stop te zetten. Had het optreden nog even langer geduurd, dan zou er nu meer rust heersen en een groter aantal bedrijven zou in actie zijn. De V.V.D. wil niet ontrouw worden aan de woorden van de Koningin. Het is noodzakelijk, dat de Inheemse bevolking in de' regeringszaken betrokken wordt, maar Nederland mag zich niet terugtrek ken. Spreker zeide. dat de Tweede Kamer fractie der V.V.D. het beleid der regering fel bestreden heeft. Weliswaar heeft zij vóór gestemd in de eerste lezing, om de grondwet te wijzigen, doch dat is uitslui tend geschied om de verkiezingen moge lijk te maken. Gehoopt wordt dat de partij na de verkiezingen versterkt terug zal keren en er in zal slagen in de politiek- ten aanzien van Indonesië een andere richting in te slaan. Wordt een regering op dezelfde basis samengesteld, dan zal de fractie in de tweede lezing tegen stemmen. Mogelijk wordt geen meerderheid van twee-derde verkregen. Nadat vragen waren gesteld lichtte spre ker het vóór stemmen bij de grondwets wijziging nog eens toe. In het tweede deel van de avond w«rd een film over Zwitserland vertoond. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van distributiebescheiden te: Haarlem: restant G. Bloemendaal: A en C. Heemstede: Hi tot en met Ho. NACHTDIENST APOTHEKEN Firma C. G. Loomeyer en Zoon. Barteljo- risstraat 11, tel. 10175; Parkapotheek. Kle verparkweg 13, tel. 11793; Teyler-apotheek, Teyierplein 79, tel. 17946. Mr. G. Snoeck Henkemans officier van Oranje Nassau Vergadering van de Vereniging van Raden van Arbeid Vrijdagmiddag is aan mr. G. Snoeck Henkemans, voorzitter van de Raad van Arbeid te Amsterdam, wonende te Heem stede, op de in restaurant Brinkmann ge houden vergadering van de Vereniging van Raden van Arbeid meegedeeld, dat hij be noemd was tot officier in de Orde van Oranje Nassau.. Daarbij voerde mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken, hèt woord, die in herinne ring bracht, dat mr. Snoeck Henkemans een belangrijk werk heeft verricht bij de totstandkoming van de Noodwet Ouder domsvoorziening. Als erkenning van de vele verdiensten is hem de koninklijke on derscheiding verleend. De vergadering was gewijd aan een be spreking over de reorganisatie der uitvoe ringsorganen voor de sociale verzekering, zoals uiteengezet is in het onlangs ver schenen rapport, inzake de herziening van de sociale verzekering. Mr. dr. Vmi Rhijn leidde het onderwerp in, waarna een ge- dachtenwisseling volgde. Mr. A. C. M. van "de Ven, hoofd van de afdeling Sociale Verzekering op het depar tement van Sociale Zaken, besprak de ma teriële inhoud van de sociale verzekerings wetten. Ontvangst door het gemeentebestuur Om vijf uur zijn de deelnemers aan de vergadering officiëel door het gemeente bestuur op het Stadhuis ontvangen. Burge- Echte ouderwetse dr. blauw per knot 112 gram Alléén Haarl. grootste speciaalzaak 99 Passende arbeid voor gerepatrieerden De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen medege deeld, dat het zeer gewenst is, dat de uit Indië gerepatrieerden zo spoedig mogelijk passende arbeid aanvaarden. Dit is in het belang van de betrokkenen zelf en ook wegens de toestand van de schatkist zeer* gewenst. Wat onder passende arbeid moet worden verstaan kan slechts voor elk geval afzon derlijk worden beoordeeld. Hierbij kan advies worden ingewonnen van de direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Voorts stelt de minister het op prijs, dat, indien een belanghebbende tegen de arbeid welke voor hem passend wordt geacht be zwaren heeft, hij in de geleg§pheid wordt gesteld deze bezwaren ter kennis te brengen van de commissie van advies voor de directeur van het Gewestelijk j^rbeids- bureau. Het oordeel van deze commissie kan dan als doorslaggevend worden beschouwd bij de beantwoording van de vraag of de be zwaren van de betrokkene voldoende ge grond zijn om de geldelijke tegemoetkoming als oorlogsslachtoffer wel of niet te blijven uitkeren. Wolbaai A. J. KAAN GEN. CRONJéSTRAAT 129 TEL. 11385 (Adv.) meester mr. P. O. F. M. Cremers zeide in zijn begroetingsrede, dat de bezoekers een belangrijke dag achter de rug hebben, om dat zij zich gewijd hebben aan het sociale vraagstuk. Het rapport wil krachtig in grijpen en de materie raakt het ambtelijk bestaan. Het is nodig en nuttig wat te ver pozen en die gelegenheid is thans in de historische ridderzaal, waar portretten te zien zijn van 25 graven en gravinnen, die over Holland geregeerd hebben. Negen van de graven zijn uitgebeeld met een op geheven zwaard. Het gezegde „de goede oude tijd" is voor de periode, waarin deze graven leefden, niet steekhoudend. Sociale voorzieningen bestonden er niet. In de zes tiende eeuw kende men ze echter wel en spreker herinnerde aan het bestaan van bossen. Op het ogenblik werken de uit die tijd daterende begrafenisbossen nog. Het blijkt wel, dat de leden der vereniging van Raden van Arbeid op bevriende bodem bijeen zijrr Spreker zeide, dat hun arbeid van evenveel belang is en dankte daarom namens vele duizenden Haarlemmers. Ten slotte sprak de burgemeester de wens uit, dat door eendrachtige arbeid de welstand van de vereniging en van het gehele Ne derlandse volk zal groeien. De heer M. M. Harts, voorzitter der ver eniging van Raden van Arbeid dankte de burgemeester voor de ontvangst. Voetbal Belangrijke wedstrijden voor kaïnpioensploegen In het Noorden van ons land bestaat natuurlijk grote belangstelling voor de wedstrijd Heerenve«n-EDO. Winnen de Friezen dan zijn zij dicht bij het kampioen schap, maar verliezen zij, dan stijgen de kansen voor EDO aanmerkelijk. Een span nende strijd is te verwachten. Haarlem kan de onderste plaats nog ontlopen, als het Zondag weer van BW wint. De thuisclub zal er natuurlijk alles op zetten, om de kans voor de bovenste plaats te behouden. Go Ahead heeft ook nog de gelegenheid bovenaan te komen. Het zal dan van PSV moeten winnen. VSV speelt in het Sportpark bij Driehuis voor de competitie tegen Hermes, als.eerste klas scheidsrechter debuteert de heer J H. Martens. Voor de promotiecompetitie speelt HBC tegen ONA. Leerdam krijgt bezoek van VIOS. Juniorentournooi. Op de terréinen van „Bloemendaal" wordt Zondag het juniorentournooi voor de afde lingen Noordholland, Leiden, Amsterdam en Haarlem gehouden. In de eerste ronde komen Noordholland en Haarlem tegen over elkaar, die het vorig jaar de finalisten waren. Toen won Noordholland de wissel- prijs. Op een ander veld speelt Leiden tegen Amsterdam. De winnaars Ontmoeten elkaar om fralfdrie. Roeien Hollandia-wedstrijden te Alphen zijn begonnen Vrijdagavond werd een begin gemaakt met de jaarlijkse Hollandia-röeiwedstrijden op de Oude Rijn onder Alphen. Enkele voor nummers van het programma werden ver- roeid, zonder veel spannende ogenblikken. De winnaar van de oude acht van het vorige jaar, Delftse Sport, werd in de tweede heat door Willem 3 voor de beslissing uitgescha keld. De uitslagen luiden: Overnaadse twee (be slissing); Njord row over. Vier zonder stuur man^ (beslissing): Laga row over. Lichte vier 4e hrat: 1 Laga 8 min. 26.8 sec., 2 Njord 8.32, 2e heat: 1 Spaarne 8.43, 2 Nereus 8.57. Over naadse vier: le heat: 1 Nereus 8.41. 2 Njord 2 3 Skadi. 2e heat: 1 Njord 1 8.26.6, 2 Triton. 3e heat: 1 Laga 8,05, 2 Hoop. Oude 'acht: le heat: 1 Njord 6.58.8, 2 Laga 7.06.8, 2e heat: 1 Willem 3 7.03.6, 2 Delftse Sport 7.09.6, Vier A: le heat: 1 Laga 7,50, 2 Hoop, 3 Skadi, 2e heat: Nereus row over. Acht A: le heat: 1 Njord 6.45, 2 Laga 6.52, 3 Triton, 2e heat: 1 Nautilus 7.08. 2 Njord 2 7.10. Vier B: le heat: 1 Njord 7.38, 2 Hoop 7.43, 3 Maas. 2e heat: 1 Spaarne 7.40, 2 Laga 7.51. Dames vier juniores (be slissing): 1 Hoop 4.1Ó.2, 2 Maas 1, 3 Maas 2. Cricket PROGRAMMA VOOR ZONDAG Het cricketprogramma voor Zondag luidt: Eerste klasse: HBS-VOC. HCC I-VRA. Hermes DVS-ACC, Sparta-HCC II. VW- Haarlem. Tweede klasse A: CVHW-Excelsior, Quick H-Rood cn Wit II. SCHC-HCC III. Tweede klasse B: Ajax L-CRIC, ACC II- Xerxes. Betaalt U voor HERENCOSTUUMS 25 TOT 150 GULDEN, Herentropenkleding enz. goede prijzen- KAMPERVEST 45 TEL. 17825 Vrijdagsmiddags gesloten (Adv.) Gymnastiek BEKROONDE TURNVERENIGINGEN Blijkens de Vrijdag verschenen officiële lijsten van de wedstrijduitslagen van het jubelfeest K.N.G.V. te Arnhem hebben de volgende verenigingen uit de Kennemer Turnkring prijzen gewonnen: Bato (Haar lem): le prijs driekamp dames, 2e prijs drie kamp meisjes, 2e prijs driekamp jongens, 3e prijs driekamp heren. Concordia (Haarlem1 3e prijs driekamp meisjes. O.S.S. (Zand de prijs driekmap meisjes. O.S.S. (Zand- voort): le prijs driekamp .dames, le prijs driekamp meisjes, 3e prijs vrije oefeningen dames, 3e prijs driekamp jongens. KRINGKAMPIOENSCHAPPEN ZWEM MEN. Voor de zwemkampioenschappen van Kring Haarlem zijn1 de data vastgesteld. Deze zijn de volgende: 9 Juni Stoops Bad (organisatie Zwemclub Haarlem), 19 Juni De Heerenduin^n (organisatie VZV), 27 Juni Zwemvijvers Groenendaal (organisatie H P C) en 1 Juli Zwembad Kleverlaan (organi satie DWT). AUSTRALISCHE OLYMPISCHE YVATER- POLOPLOEG TE HEEMSTEDE. HPC is in onderhandeling met de Australische wa- terpoloploeg voor het spelen van een wed strijd op het propagandazwemfeest van 27 Juni. VOETBALLEN VOOR EEN GOED DQEL! Ten bate van de Niwin zal de voetbalclub „Bloemendaal" op haar terrein aan de Bre- derodeweg Dinsdagavond 1 Juni een wed strijd spelen tegen een elftal van de Storm- school. 26. De Chinees liep zonder dralen naar de hut van Panda en Stapper en zocht het stuk zeep op de wastafel. Maar hoe hij ook keek en snuffelde, er was geen zeep te zien. „Bah!" mompelde hij. „De eelwaalde Vleemdelingen zijn viezelikken! Hebben niet zeep! Hebben onwaalhedens velteld! Hebben gelokt! Bah! Niet zeep! Niet oog van Mug in zeep! Gil! We zullen de lakkels klijgen! We zullen zwaald gebluiken!" En boos snelde hij naar het ruim terug om Stapper en Panda een gevoelig lesje te ge'ven. Op de zelfde tijd maakte Joris Goed- bloed zyn avondwandeling over het dek. Hij voelde zich zeer tevreden en neuriede een klein liedje in zichzelf. „Het leven is nog niet zo kwaad!" mompelde hij, terwijl hij gemakkelijk tegen een luchtkoker ging leunen en naar de maan keek. „Tjonge, wie had kunnen denken, dat die schalken de smaragd in een stuk zeep zouden drukken? Het was maar goed, dat ik ter plaatse was om het le zien! Anders had ik lang kunnen zoeken! Enfin, de steen is nu in goede handen!" George Santayana de wijsgeei. tieefi langs, ter gelegenheid van zijn vie tachtigste verjaardag, de wereld gei. gemaakt mei de uitspraak, „er zijn daag den dag geen grote mannen." Ik heb die verzuchting meer ge» Meestal van (mij onbekende) heren trein of mannen aan de borreltafel ei maakte dat niet zo heel veel indruk 0; Maar wanneer een door alle kleine msi erkende grote filosoof zo iets zegt, moet ge daar toch even bij stilstaan, George nu ook al weer vier-en-tacht een oude man is altijd bitter en mild lijk. in zulk een vreemde menging, dj dat altijd voor ogen moet houden. Ik weet niet of Santayana geliik maar wanneer dat zo is. dan hebbes mannen die ik. iedere dag weer. en dag weer anderen, ontmoet, bepaalc gelijk Want die zeggen dat er wél mannen zijn, of liever: ze zeggen 't ras net nog niet, maar ge ziet het aan houding: ikke. en ikke. en ikkt ikke-zelf ben een groot man. Want het is immers alleen aan mannen beschoren kleine mannen op; kleinheid te wijzen, nou en dan moet ene meneer van de krant en die a meneer van die andere krant maai lezen alle meneren van alle krantei halve natuurlijk nu net van deze fc waar dit stukje in staat (anders zou niet opgenomen worden, nietwaar?) maar alle andere meneren van alle ar, kranten, die weten bijna altijd alles fijn. Die weten allemaal altijd alles pr- Ze zeggen het allemaal altijd alles pn Zo moet het en zo had het gemoete wie dat dan zo maar zeggen kan, u; volledige verzekerdheid van het gelijl is dat dan geen groot man, George tayana? En zo zfjn er bij bosjes. Alle hc artikelenschrijvers van alle kranten vj hele wereld, op één na En dan al die mannen, die achter schrijftafel zitten? Alle grote bazen allen, van al die millioenen kleine mi tjes in hun dienst? Alle" grote zaken: pen, alle generaals, alle ministers, hoofden van dienst, alle onderhoofden. bijhoofden, alle co-hoofden en aan» hoofden man, George, die hebben maal de hele dag gelijk....! Dat rat dan toch zeker wel grote mannen zij En de professoren, George? U vier-en-tachtig jaar, George. Maar zeg eens eerlijk, hebt u ooit een professor noord, die, achter zijn katheder, geen lijk had? En alle volksvertegenwoordigers van landen van de hele wereld, meneer tayana? En alle redenaars achter alle senaartjes in alle 7.365.897.110 vergi zaaltjes op aarde? Ooit één gehoord, me Santayana, die niet precies en volledis lijk had? Dat zijn toch allemaal grote man vindt u niet? Vindt u niet, meneer Santayana? Ik ontmoet eigenlijk nooit anders grote mannen en ik begrijp niet dat u dat er helemaal geen grote mannen zijn. Ik vind dat iedereen, die altijd pr? gelijk heeft, een groot man is. En die er bij millioenen. In de trein, op de in de gemeenteraad, op de krant en ac alle katheders van de wereld. Neen, Santayana, neen George, gij geen gelijk. Gij ziit eigenlijk de enige grote man, hier op aarde. ELIA! ZA Optocht in de Sportweek wordt anders opgezet De van Zaterdag 26 Juni tot en Zaterdag 3 Juli te houden Haarla Sportweek zal v^eer geopend worden t een optocht, waarbij een groot aantal! oefenaars(sters) van de vele- takken 1 sport verwacht wordt. De Commissie het organiseren van de Sportweek h( besloten eeh wijziging te brengen in opzet, door jfeen optocht te houden 1 een bepaald punt der gemeente naar Grote Markt, maar vier groepen te 1 men, die uit de vier windrichtingen s het centrum der stad komen. Men dus kunnen spreken van een rally. Ns de deelnemers (sters) zich op de Gt Markt verzameld hebben en de Sportw officieel geopend is, trekken zij gezara lijk af, maken een kleine wandeling c de stad, waarna zich weer vier gro«; vormen. Voor het slagen van de inzet van Sportweek is het nodig, dat zeer vele oefenaars (sters) zich aanmelden. Aar. zien de optocht op Zaterdagavond geh den wordt, kunnen zich meer dames heren dan vorige jaren vrij maken, mee te wandelen. Een belangrijk deel van de stoet besta uit turnverenigingen. Dat was te begrijp omdat het optreden van gymnasten aantrekkelijkst is. Dat behoeft toch te betekenen, dat de andere takken sport moeten achter blijven. In het v leden is immers bewezen, dat voetballi honkballers, athleten en zwemmers go voor de dag kunnen komen. Dat eist moeite en voorbereiding, maar het doé! wel te bereiken. De besturen van spfl verenigingert zullen dezer dagen een nodiging ontvangen. Thans kunnen reeds plannen beramen, op welke wi hun leden aan 't Haarlemse publiek zuil worden voorgesteld. Een vereniging in het bezit komen van een herinnert aangezien het voornemen bestaat aan club, welke het beste naar voren komt, wimpel aan te bieden. De R.-K. Sportcentrale te Haarli heeft besloten wel deel te nemen aan Sportweek, echter niet aan de optocht Mijnramp. Tengevolge van een instort: in een kolenmijn van het bekken Bristol zijn zes mijnwerkers om leven gekomen. Diamanten. De Duitsers zullen de in K derland gestolen diamanten, waarvan waarde op 50 millioen dollar wo: geschat, thans aan Nederland teru geven. In Februari 1945 werd de di< stal gepleegd door de diensten van G< ring, die. daar hij tot de vaststelli was gekomen, dat de oorlog voor Duf land verloren was. ,zich door mie: van persoonlijke.beleggingen een co: fortabel bestaan wilde verzekeren. 9000 karaat diamanten waren laatstel; in een Beierse bank gedeponeerd, wa ambtenaren van de Amerikaanse COJ tróledienst ze ontdekten.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2