Wie in Haarlem beslissen over de vordering van woonruimte Taxi? Bel 1.273.4.1 Oud-notaris moet zich voor het Haarlemse Tribunaal verantwoorden Klassieke balletkünst tijl in zuivere s ZATERDAG 22 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD „Het systeem voldoet aan de wet en verbetering is moeilijk99 zo verklaarde wethouder Angenent Wij hebben in de laatste weken veel geschreven over het woningtekort in Haarlem en alles wat daarmee samenhangt. Ook ontvingen wij vele brieven van lezers. Natuurlijk waren daar klachten onder. Dat is zeer verklaarbaar, daar er veel meer gegadigden zijn dan beschikbare woningen. Dus ook meer teleurgestelden dan be vredigden. Een ieder kent zijn eigen leed en kan zich niet gemakkelijk indenken dat anderen er nog slechter voorstaan en dus eerder geholpen moesten worden! De leider van het Huisvestingsbureau en zijn helpers staan voor een moeilijke en veelal ook ondankbare taak. Ditzelfde geldt in niet mindere mate van de leden van het college van B. en W. eft in het bijzonder van de Wethouder van Open bare Werken en Volkshuisvesting, de heer A. J. M. Angenent. Het is een schipperen en laveren om in de zee van moeilijkheden nog iets goeds te bereiken, maar gedurig blijkt de onmacht. Alleen de bouw van veel huizen kan uitkomst brengen en juist die enige weg die tot de overwinning leidt is vol staketsels. Omdat ons gebleken is dat er onder de duizenden belanghebbenden geen juist be grip bestaat over de vraag wie in Haarlem te beslissen heeft over vorderng van woon ruimte en de procedure die daarbij gevolgd wordt, zijn wij met de heer Angenent daarover, gaan praten, om daarbij tevens een ons gegeven suggestie over 'een moge lijke verbetering onder ogen te zien. Gelukkig mag geconstateerd worden zo begon de wethouder dat in ongeveer 80 pet. der gevallen waarin het Huisves tingsbureau meent dat woonruimte ter be schikking gesteld kan worden, de quaestie geregeld kan worden zondét vordering. Wel is het nodig dat de belanghebbenden de stok achter de deur (de vordering) zien staan, maar na enig dralen wordt ten slotte toch wel toegegeven. Voorheen was het zo dat het Huisvestingsbureau genoe gen kon nemen met de candidaat-huurders waarmee de hoofdbewoner kwam aan dragen als het geval op zich zelf sociaal verantwoord was (geschikte 'bewoners en of de woning niet te groot of te klein was), maar thans wordt gelet op de sociale ver antwoording in het kader van het gehele woningprobleem. Dat maakt dat nu in veel meer gevallen de candidaat-huurders worden afgewezen, omdat er onder de overige woningzoekenden mensen zijn die er aanspraak op kunnen maken dat zij eerder geholpen moeten worden. Als regel worden de zaken na onderzoek en niet gebleken moeilijkheden afgedaan door de leider van het bureau. Zijn er moeilijkheden dan komt de zaak in hogere instantie. De raad heeft indertijd op voor stel van B. en W. besloten 12 makelaars in te schakelen bij het werk van het bu reau voor Huisvesting. Tien hunner hebben een bepaalde wijk ter behandeling ge kregen. Zij brengen, na, zich persoonlijk met de plaatselijke toestand op de hoogte gesteld te hebben, rapport uit over allerlei hangende zaken. Vooral cwer de vraag of in een perceel, gelet op de omvang van het gezin dat er woont, woonruimte be schikbaar gesteld kan worden. De twee makelaars die geen wijk voor hun reke ning gekregen hebben, adviseren de lei der van het bureau Huisvesting bij het nemen van beslissingen die even boven het niveau van de dagelijkse gevallen uitko men. Ditzelfde geldt ook voor het toewij zen van woonruimte. Soms zijn er voor één huis. of een gedeelte van een huis, wel 6 of meer gegadigden, die stuk voor stuk goede aanspraken hebben. Dan moe ten de belangen van allen tegen elkaar worden afgewogen, opdat degeen die er het allermeest voor in aanmerking komt de voorkeur krijgt. In een enkel geval is de beslissing zo moeilijk dat de zaak aan mij wordt voorgelegd. Dan moet ik de knoop doorhakken. Maar ieder die van deze pro cedure hoort, zal inzien dat er naar ge streefd wordt in alles de billijkheid te be trachten. Beweringen die beschuldigingen inhouden dat er vooral met belangen van vriendjes wordt rekening gehouden zijn er zo vervolgde de heer Angenent finaal naast. Ik ontken natuurlijk niet dat velen trachten personen die zij kennen, hetzij de burgemeester, of mij, of een der andere wethouders, te bewegen aan hun belangen het ontkomen aan de ver plichting om wopnruimte te stellen, of toe wijzing van een heel huis of een deel daar van aandacht te wijden, maar geen onzer, dat durf ik met stelligheid te ver zekeren, laat zich daardoor beïnvloeden om een beslissing te nemen die op zich zelf niet volkomen verantwoord is. Per soonlijk heb ik veel mensen die vroeger mijn vrienden waren, voor het hoofd moe ten stoten. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 21 Mei 1948 ONDERTROUWD: 21 Mei: M. Boschma en N van den Brink BEVALLEN van een zoon: 20 Mei: M. C. J. KeemanPettersson. J- de RekLein. J. F. van GeemBids. A SchaafsmaSelis- 21 Mei M. A. VersteegKok. M. M de JongBossen BEVALLEN van een dochter: 20 Mei: H. A Kubbinga—Nuijlen. A, J. M. LokScholte. C. M van BakelElfeiing. M F. van Dru- nenMantel. 21 M C. D. CalandtWijker. OVERLEDEN: 18 Mei: P. B. J. Brinkmann- Huizing. 40 j.. Grote Markt. 19 Mei: C. Boo gaards. 63 j., Burg. Sandbergstraat. L. M. Grimberg. 50 j.. Zijlweg. 20 Mei: A van der Velden, 4 Mei, Floresstraat. G. Roeland, 74 j.. Zuidpolderstraat. R van Venetlën, 14 m. Gasthuisvest- M. de Graaff. 59 j.. Gasthuis- vest. DAG EN NACHT Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Aijenda voor Haarlem ZATERDAG 22 MEI Stadsschouwburg „Czardasvo-stin". 8 uur; Begijnhofkapel, sonatenavond Chris van der Glas en Pie van der Glas. 8 uur. Frans Hals: „Begeerte". 18 jaar. 2. 4.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Mens durf te leven", alle leef tijden. 1.45. 4.15, 645 en 9.15 uur. Palace: ..Zi geunerbloed". 18 jaar. 2, 4 15. 7 en 9.'.5 uur. Luxor: „Luchtkastelen", 18 jr., 2, 4.15, 7 en 9 15 uur: City: „Les enfants du Paradis". 2.15 en 7.30 uur Spaarne 14 jaar: „De geest van de Vampir". 2. 4,15. 7 en 9.15 uur. ZONDAG 23 MEI ad is-houw-turr- •oistin" 8 uur Fis Hals .11 Poverello 30 uur. Biosco pen middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 24 MEI Bioscopen: middag- en avondvoorstel lingen. Tot voor kort kregen de 10 makelaars die in de wijken werken elke week een stapel kaarten uit het register van het Huisvestingsbureau om te controleren. Nu wordt anders gewerkt. Wij gaan naar het Bevolkingsbureau, werken daar straat voor straat af om te weten hoeveel gezinnen er in elk huis wonen, om daarna, gelet op de grootte van het perceel, uit te maken waar nog woonruimte beschikbaar is. Al deze mensen worden aangeschreven. Ge middeld gaan er nu wel 25 van zulke aan schrijvingen per dag uit. Wil het publiek niet medewerken dan komt de procedure der vordering De leider van het bureau voor Huisvesting, geassisteerd door de twee makelaars, beslist of aan B. en W. zal worden voorgesteld tot vordering over te gaan. Dan bekijken B. en W. de zaak en als het college in beginsel met dit ad vies accoord gaat. wordt het vorderings- besluit om advies gezonden aan de com missie onder voorzitterschap van de heer A. v. Driel. Die commissie waarin behalve een raadslid vertegenwoordigers uit de burgerij en een sociale werkster zitting hebben, hoort de belanghebbenden erf weegt alle voor- en nadelen af. Zij houdt daarbij rekening met de omstandigheden der mensen die de woonruimte moeten afstaan en ook met de belangen der per sonen voor wie de woonruimte gevorderd moet worden. Als dit .advies dezer com missie bij B. en W. komt neemt dit college uiteindelijk de beslissing. Wij merkten op, dat ons aanbevolen was aan deze, of aan een andere commissie, ook advies te vragen over de vraag óf woonruimte gevorderd moet worden. Nu krijgt de commissie immers alleen de ge vallen onder ogen waarin al een voorlopige beslissing genomen is. Het is niet ondenk baar dat onder de vrijstellingen, die nu verleend worden, gevallen zijn die zij wel geschikt acht voor inwoning. Bovendien zou door deze weg te bewan delen bereikt worden, dat deze commissie, die voor zulke belangrijke beslissingen staat, het gehele terrein van het huisves tingsprobleem zou kunnen overzien. De heer Angenent verklaarde dat over deze mogelijkheid ook wel eens in B. en W. gedacht is, maar toepassing van dit denkbeeld werd niet raadzaam geacht om dat het enige gevolg zou zijn, dat' er^in de keten nog een schakel zou bijkomen. De commissie zou alleen kunnen adviseren, want de Woonruimte-wet draagt met na druk de uitvoering aan B. en W. op. Wij hebben zo besloot de wethouder In Haarlem alles gedaan wat mogelijk is om de belangen van alle ingezetenen, bewoners van huizen en woningzoekenden, zo goed mogelijk te waarborgen. Er is in dertijd wel enige tegenstand gebleken bij ons voorstel om de makelaars bij dit werk in te schakelen, maar mijn persoonlijke ervaring is, dat dit een goed besluit is ge weest. Het heeft in alle opzichten voor treffelijk gewerkt. Maar bovendien zou een dergelijke com missie toch af moeten gaan op de uitge- I brachte rapporten omdat het nu eenmaal I uitgefloten is dat de commissieleden voor ieder geval een persoonlijk onderzoek zou- dén instellen. Landmijnen uit de duinen in Bakkum verdwenen t I De politie van Bakkum deelt mee, dat tussen 16 en 19 Mei in de duine^ zeven tien kleine ronde landmijnen, \xelke ter vernietiging gereed lagen, verdwenen zijn. Vermoed wordt, dat kinderen ze hebben meegenomen. Weinig bloemen zijn in Haarlem te koop De verkoop van bloemen in Haarlem ligt weliswaar niet geheel stil, doch op de vele plaatsen, waar anders kooplieden staan, was heden. Zaterdag, dus op een dag waarop vele bloemen verkocht worden, niemand aanwe zig. De reden was de Jniet-koop-actie". Het landelijk comité, waarin verenigd zijn gros siers. winkeliers en kleinhandelaren, had een circulaire samengesteld, welke ook in Haarlem verspreid werd, ö.a. op punten, waar anders bloemen verkocht worden. Uit eengezet wordt, waarom bloemenhadelaren en winkeliers niet op de veilinger#kopen. Gevraagd wordt de actie te steunen, door geen bloemen te kopen en het landelijk comité verwacht dat de veilingbesturen moeten zwichten. Speciale orders voor be grafenissen en bruiloften zullen wel worden uitgevoerd. De actie in Amsterdam De Amsterdamse Bloemisten-patroons Ver eniging besloot te trachten in het conflict te bemiddelen. Daartoe is contact opgenomen met het Aalsmeerse Veilingbestuur. Een andere bemiddelingspoging wordt on dernomen door de vereniging van snijbloe men- en potplantenhandelaren. De Veilingvereniging „Bloemenlust" te Aalsmeer heeft besloten voet bij stuk te houden waar het de doorberekening der omstreden twee procent betreft. Iedereen mag in bloemen handelen Het bestuur van het Bedrijfschap voor 'Sierteeltproducten heeft besloten algehele ontheffing tk verlenen van het bepaalde in de erkenningsreglementen voor binnen landse groothandelaren respectievelijk détailhandelaren in bloemkwekerijpro ducten. Dit beteekent, dat iedereen deze erken ning kan verkrijgen, zonder dat hij behoeft te voldoen aan de in de erkenningsregle menten omschreven voorwaarden. Dongen gewond door ontploffing van een explosieve stof I Vrijdagavond -is in een perceel aan de He- j renweg te Heemstede een ernstig ongeval gebeurd. De 14-jarige jongen J. B. droeg een zelf vervaardigde explosieve stof bij zich. ge vat In een blikken doosje. Door onbekende oorzaak is de inhoud van het doosje tot ont ploffing gekomen, waarbij de jongen zwaar letsel opliep. De rechterhand werd verbrij zeld en hij brak een arm. De gewonde la naar he» Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd, nadat eerste hulp was verleend De politic stelt een onderzoek in. Ruiten troef De bewoners van de Anthoniestraat te Haarlem werden gistermorgen in alle vroegte opgeschrikt door een aanhoudend glasgerinkel. Het werd veroorzaakt door een bruilofts- vierder, die zijn door de eredienst aan Bacchus tot het toppunt gestegen levens vreugde b^t '1? op de vensters van con bakkerij niet minder dan veertien ruiten sneuvelden. De man1 is op een eenzama, en koele plaats tot bezinning gekomen. LUCHTKASTELEN (L u X O r) Een Zweed se film met een goede proloog: vader Kosmos, die. gezapig sigaar-rokend, uit z'n Psvcho- sfecr. de zielen der gestorvenen (in kinder ballonnetjes." terugdirigeert naar de aarde, al waar zij „steeds opnieuw geboren worden". Dit is knap uitgewerkt en zó nauw verwant aan een van Priestley's brilliante „time plays" dat de toeschouwer zich al spitst op een sterke en originele, film in de geest van „Green Pastures" of „Een zaak van leven en dood"*Maar na dit prille begin volgt dan de ontnuchtering en werpt men ons, mét de spe lers, op de aarde terug met een smak. die aan komt. De rest van de film is namelijk een aaneenschakeling van kinderachtige grapjes in het genre van de „gooi- en smijtklucht". Het aanzien nauwelijks waard, ware het niet om de uitstekende fotografie en kostbare aan kleding. die nochtans een beter lot verdiend hadden. „ZIGEUNERBLOED" (Pal a cel. Wie zich gaarne verdiept in romantische verhalen uit een periode, welke reeds lang tot het verle den behoort, zal ongetwijfeld veel genoegen beleven aan de film „Zigeunerbloed", een historie uit het Engeland van een eeuw gele den. waarin de hoofdfiguren in alle mogelijke benarde situaties komen te verkeren, welke de schrijver van dergelijke romans maar kan bedenken. Het is dan ook onmogelijk, hier iets van het verhaal na te vertellen, dat vrij wel alle facetten van het menselijk leven nu eens van de vrolijke, dan weer van de tragi sche zijde belicht. Bijzonder opmerkelijk zijn de waarlijk natuurgetrouwe kleuren van deze onderhoudende film, die vooral tegen het einde zeer boeiend en zelfs spannend wordt. Van de medespelenden dienen vooral Marga ret Lockwood en Patricia Rock genoemd te worden. BEGEERTE CF r a n s Hals) Haat! Passie! Natuur! Ontroering! Wraak! De schoonheden van het zwoele Zuiden tot een festival voor oog en oor samengevoegd, zo luidt een der slagzinnen wagrmee het verhuurkantoor Tino Rossi's ..Begeerte" uitbrengt. Nu. zo erg is het allemaal gelukkig niet. Het is een een voudig verhaal van een mooie jongen en twee verrukkelijke meisjes, waarvan er één dood gaat oq de ander de benen neemt. Tino troost zich met een liedje en hoogstwaarschijnlijk met'een derde. Gesneden koek voor liefheb bers en vooral liefhebsters van Tino's stem. waarvan het fluweel een beetje versle ten begint te raken. DE GEEST VAN DE VAMPYR. (Spaarne) In het kleine stadje Bakunda aan de Afri kaanse Westkust worden de inboorlingen ver ontrust door een serie moorden, die onder merkwaardige omstandigheden plaats vinden De inheemsen worden na veel strijd en avon turen. waarin de blanke kolonisten natuurlijk de hoofd- en heldenrol spelen, in het gelijk gesteld: het is inderdaad de raadselachtige Web Fallen die als leider van een kleine on derwereld ruimschoots aan de kost kwam en zijn gerechte straf niet zal ontlopen. Ge knipt voor hen, die aan "n wekelijks rantsoen hoogspanning behoefte hebben. LES ENFANTS DU PARADIS (City) Het zal alle minnaars èn van het toneel èn van de film oprecht verheugen, dat zij nog eens de keus krijgen Marcel Carné's filmische hymne -van hel toneel met de ontroerende pantomimes van Jean-Louis Barrault en het voortreffelijke spel van zoveel andere groot heden van het Franse witte doek in volle lengte te genieten. MENS DURF TE LEVEN (Rembrandt) Voor de tweede week gaat in Rembrandt Frank Capra's meesterlijke filmcomedie van de kleine man „Mens durf te leven", een werk dat onvoorwaardelijk geprezen moet worden om de sprookjesachtige visie op de realiteit en de warme menselijkheid die er uit spreekt. Charmante tentoonstelling in „De Kerkuil" Wanneer de expositie in „De Kerkuil" (Nieuwe Gracht 23) ons niets anders zou bieden dan het prachtige „Kinderkopje" van de te jong gestorven Vlaming Rik Wou ters. een impressionist, die werd geïnspi reerd door de weelderige Barok-sculptuur èn de geweldige Rodin tegelijkertijd en wiens felle beweeglijkheid soms plotseling uitliep in de stille rust van een meester werkje als dit; wanneer er alleen maar het sterke aquarel „Vrouw op Canapé" van dezelfde meester was neergehangen, dan reeds zou de „Kerkuil" een bezoek meer dan waard zijn. Doch er is meer. Deze kleine tentoonstelling is een triomf van de goede smaak. Het geëxposeerde „artikel", ceramiek en glaswerk van P. Groeneveld, Hofstede Crull, Nine Six, Zaal berg en Leerdam dringt zich niet op, maar is met een bekoorlijke bescheidenheid ge- etaleerd in verband met het doel waarvoor het werd vervaardigd: het verhogen van de schoonheid der bloem. De kwekerijen S. Pool Zoon, C. G. v. Tubbergen en Terra Nova stelden planten en bloemen beschikbaar. Toen kwamen gevoelige vrouwenhanden en schikten met fijne smaak, soms onnavolgbaar geraffi neerd, de bloemen in vazen en pullen en creëerden evenzovele modellen voor schil ders en kunstzinnige bezoekers, met dit ge volg, dat men zich niet keren of wenden kan zonder een motief te ontdekken, dat als voor de schilder is gearrangeerd. Mevr. Van Winsen, mevrouw Stubendorff. mejuf frouw Van Regteren Altena, jonkvrouwe De Jonge en'de familie'Sam le Poole ver richtten dit tere werk, ook de firma J. Colijn zond enige bloemstukken in. Ook de Stadstuin van Haarlem toonde .grote be langstelling. De Japanse prenten, die hier en daar en dan juist op de goede plaats, zijn neergehangen, verhogen slechts de eigenaardige exotische sfeer, die ecWter niet bij machte is om de indruk van echt Hollandse beredeneerdheid weg te nemen, die 't bewuste van het arrangement typeert. De Hollandse vrouw weet met bloemen om te gaan. Op de eerste plaats met liefde en gevoel, maar ook met practische zin en overtuiging# Het is merkwaardig hoe zij het exotische element begrijpt en weet te paren aan haar eigen aard. Daarom is deze expositie door-en-door Hollands gebleven. Er is niets van de rechtvaardige Tulp, noch van de rechtzinnige Narcis, zelfs niet van de zich barok-krullende hyacinth, die tóch zo kaarsrecht opbloeit. Wat hier het bloe menleven tekent is de pracht van zijn een voud. de charme der beperking, die zich uit in het zoeken van de schoonheid der lijn even goed als die van de kleur. Een sobere azalea in een Chinese zoutpot, een glazen schaal met een magnolia of een pralende Rhododendron in een glazen vaas of een Pyrenees flesje met een pril takje klimop, dat alles bekoort cms door de pracht van de eenvoud. Dan is er nog de hoffelijke tegemoetkoming met kleur van bloemen en weefsels aan een „phonetisch schilderij", o paradox, dat de onbegrijpelijkheid zelve ls, een schilderij van zichtbaar geluid. En tóch. ondanks al'e goede wil. voel ik dan weer te midden van de natuurlijke schoonheden, dat zulk een opzettelijk en gewild moderne zich artistiek vergist. De charmante tentoonstelling duurt tot en met 28 Mei. HERMAN MOERKERK. „Het is vandaag voor mijn cliënt een uiterst zware dag, doch anderszijds is.hij toch ook blij, dat hij nu eindelijk de ge legenheid heeft allerlei geruchten, die er rond zijn persoon de ronde doen, te kunnen ontzenuwen," zei mr dr F. A. Bijvoet Vrij dagmiddag tijdens het pleidooi, dat hij voor de 74-jarige oud-notaris R. C. A. van C. hield. Van C. had zich voor de zesde kamer van het Haarlemse Tribunaal wegens een uit drie punten bestaande ten laste legging te verdedigen, namelijk dat hij in aanzien lijke mate de totale waarde der over gedragen goederen was 950.000,had meegewerkt aan het transport van onroe-' rend goed, dat door de Duitsers was ge- confiskeerd en door de „Ambo" en de „Grundstücksverwaltung" werd beheerd, aan derden, het aanvragen van een ver gunning voor zijn radiotoestel en het schen ken van bijdragen aan Winterhulp. De beschuldigde ontkende pertinent, dat hij „in aanzienlijke mate" had meegewerkt aajr de overdracht van Jbodse eigendom men. „Er zijn bij mij veel acten gepasseerd, zoals bij alle notarissen", meende hij. De voorzitter, mr A. G. H. H. Roeffen, vond dit „lichtelijk overdreven." De oud-notaris legde echter uit, dat hij zich èn door een arrest van de Hoge Raad èn door een mededeling van de broeder schap van notarissen, waaruit bleek dat de uit de confiscatie van Joodse goederen voortvloeiende koopcontracten rechtskracht bezaten, verplicht had gevoeld aan het pas seren der actes mede te werken. Doch hij had, naar hij verklaarde, aan iedereen die hem advies vroeg de aankoop van Joodse goederen sterk ontraden. Voorzitter: „Kunt U iemand noemen?" Beschuldigde: „Dat beschouw ik als ambtsgeheim." Voorzitter: „Dat is erg ongelukkig." Van C. betoogde voorts, dat de „Ambo" zeer goed wist, dat hij de door deze instel ling opgedragen zaken met tegenzin behan delde. De anti-Joodse maatregelen had hij van den beginne af veroordeeld. Aan de tot standkoming van de eigenlijke koopover eenkomst, die aan het passeren der nota riële acte voorafging, had hij nooit meege werkt. In één geval had hij dat bovendien geweigerd omdat hij merkte -dV de koper de herkomst van het pand niet wist. De voorzitter concludeerde: „U heeft uw plicht als notaris laten prevaleren boven uw plicht als mens". Op de vraag wat hij zou doen als hij nog eens voor dit conflict zou komen te staan, antwoordde Van C. „Als ik het nog moest doen, nam ik onmid dellijk ontslag." De voorzitter: „Tot dat inzicht komt U op grond van uw persoonlijke ellende, niet door dat der Joden." Van C.: „Och, de Joden kregen tepslotte hun goederen weer terug." Wat het aanvragen van de radio-vergun ning betrof, merkte de beschuldigde op, dat zijn zoon, die buiten zijn medeweten NSB'er was geworden, hem had voorgesteld een briefje aan Plekker te ondertekenen. Mr Roeffen: „U wist toch, dat U een ver zoek aan de vijand deed?" Beschuldigde: „Dat moest je wel eens doen." Van C. zeide voorts, nooit iets voor de N.S.B. te hebben gevoeld, al kwam deze afkeer niet voort uit het anti-democrati sche karakter der beweging. Wat tenslotte de bijdragen voor Winter hulp betrof: er had in de hal van het kan toor van beschuldigde een busje voor deze instelling gestaan, doch dit was zonder diens voorkennis door zijn zoon daar ge plaatst. Overigens herinnerde Van C. eraan, dat in de eerste jaren „Winterhulp" door talrijke goede vaderlanders aangeprezen was.' De beschuldigde was niet pro-natio- naal-sociaiistisch, maar wilde wel een spoedige vrede. Eén keer had l*ij zelfs „Ha- lunken" tegen Duitsers gezegd. Dat was toen zij de afrastering rond zijn villa wil den afbreken. De verdediger, mr. dr. F. A. Bijvoet, herinnerde aan de vele beschuldigingen die er tegen zijn cliënt waren uitgebracht en die ongegrond waren gebleken. Hij vestig de voorts de aandacht van het Tribunaal op een circulaire van het Hoofdbestuur van de Broederschap der notarissen van 14 Januari 1947, waarin de medewerking aan het passeren der gewraakte acten op zich zelf niet laakbaar werd geacht en verge leek het conflict der notarissen met dat van de leden der rechterlijke macht, die op last der Duitsers zwarthandelaren voor zes maanden naar Ommen moesten sturen. Overigens had de medewerking der nota rissen dit voordeel, dat thans de rechten der Joodse eigenaren op hun eigendommen vlot zijn vast te stellen. Ook bracht mr. Bijvoet in herinnering dat Van C. na een langdurig onderzoek op zijn verzoek ontslagen is uit het notariaat en dat hem als lid van het College der regenten van de strafgevangenis en als lid van de Voogdijraad te Haarlem eervol ont slag is1 verleend. Spreker vroeg zich af of er dan nog plaats was voor een berechting door het Tribunaal. Wat de laatste twee punten der dag vaarding betrof, meende pleiter dat het aanvragen van de radiovergunning op één lijn te stellen is met de verzoeken om „Aus- weise" en dergelijke. Ook de giften aan Winterhulp .leverden volgens hem geen strafbaar feit op. „Al heeft mijn cliënt zich dan niet in alle opzichten sterk en bewon derenswaardig gedragen, toch bid ik God. dat uw Tribunaal de beschuldiging ver vallen zal verklaren," besloot mr. Bijvoet. Het Tribunaal zal op Vrijdag 28 Mei advies uitbrengen. School K-troepen gaat oefenen in België Van 24 tot 29 Mei zullen de school K-troe pen, gelegerd in de Ripperdakazerne te Haarlem, oefeningen gaan houden in België. De leerlingen van deze school zijn in op leiding voor officier en onderofficier voor de onder de dienst kwartiermeester-gene raal ressorterende dienstvakken. Op 25, 26 en 27 Mei' zal in de Ardennen worden ge oefend. Deze oefeningen zijn mogelijk ge worden door de vriendschappelijke betrek kingen tussen de Nederlandse en Belgische militaife autoriteiten, welke laatste in alle opzichten medewerking verlenen. Er zijn twee soorten balletomanen: de kinderlijke geesten, die bijna juichend de kanonieke 32 fouettés en tournant van Rosella Hightower in het als bravournum- mer gepresenteerde duet uit de derde acte van „Le lac des Cygnes" op hun vingers natellen èn zij die met argeloze verbazing geheel onder de invloed raken van het ik-en-weet-niet-wat, waardoor deze acro batische virtuositeit zich plotseling omzet in een fontein van ontroerende schoonheid. Deze Rosella Hightower, de ster-danseres van het Grand Ballet de Monte Carlo, dat gisteravond in de uitverkochte Amster damse schouwburg een lawine van applaus ontketende, beschikt over een superbe techniek en een apollinisch temperament van de zuiverste adel. Ha^r partner, de bij uitstek viriele André Eglevsky, volbracht onder goedkeurend gemompel van het publiek zijn lastige serie entrechats met dezelfde natuurlijke grandeur "als zijn hoge fier-elastische spiongen. In het andante van het abstracte en puur klassieke ballet „Constantia" van William Dollar, voortgekomen uit het piano-concert in f-mol van Chopin, gaven zij (met Yvonne Patterson) andermaal een bewijs van hun meesterlijke vormbeheersing en elegante gevoeligheid, dat de toeschouwers tot in de ziel heeft verrukt. Overigens bevre digde deze niet zeer evenwichtige en soms al te schoolse choreografie slechts bij vla gen. De avond begon ditmaal met de roman tische suite „Les Sylphides" van Fokine, waarin de delicate plastiek een absolute vereniging sloot met de muziek van Chopin. Niet voor niets noemt men dit ballet een rêverie, want men ziet het niet alleen, doch, zoals Borodin eens zei, men droomt het mede Dank zij de moeiteloze snelvoe tigheid van de melodieuze Marjorie Tall- enief en het manlijke vertoon van de rij zige George Skibine ging van de subtiele syntaxis dezer vertaling geen tittel aan stemming verloren. Hun arabesken en pi rouettes. zonder één toevoeging of conces sie, vormden magistrale koppelingen van sensitivisme aan geestdrift. Ethery Pagave danste de prélude met tedere gratie. De beide laatstgenoemden vertolkten on der hoogspanning de dynamische titelrol len in „Roméo et Juliette" van Serge Lifar. op de muziek van Tschaikowsky, waarin Skibine vol nobele aggressie sterk domi neerde, doch zij samen in het slottafereel een onvergetelijke dramatische climax uit de enigszins gekunstelde dansformules -distilleerden Ethery' Pagave is nu zestien jaar! Men zal naar naam. waarvan het eer ste gedeelte als een vlag van haar persoon lijkheid is, weldra met grotere letters op het affiche moeten spellen. DAVID KONING ZONDAG 23 MEI 1948. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel, ing. Klokhuisplein. Avondgebed. Dhr. H. Wal lenburg, „De Horst". Zondag 10: Ds. W. J. van Elden. 4.30: Padvindersdienst. 7: Ds, Mr, G. A. Alma. Lisse, Jeugddienst. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Pot. Noorder- derkerk. Velserstraat. 9 en 10.45: Ds. E. Dijk huis. Oosterkerk. Zomerkade. 10: Ds. S. H. J. Voors. Bakenesserkerk, Vrouweslraat. 9.30: Dhr. J. W. Hoffenaar. Kinderkerk. Kapel Be- thesda Sarepta. Hazepaterslaan. 9.30: Dhr. R. Smit. Rotterdam. 10.45: Ds. Joh. Bronsgeest. Diaconessenhuis. Hazepaterslaan. 4.15: Ds. S. H. J. Voors. Ver, van Vrijz. Herv.. Jacobstr. 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Eglise Wallonne, Be gijnhof 30. Dimanche 23 Mai a 10 h. 15: Ser vice présidé par mr. le pasteur M. Jospin, a 19 h. 45: Réunion de groupe de Jeunesse. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: Ds. J. A. Monsma, Rotterdam. Zui derkapel. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. F. H. v. d. Horst, Evangelist te Leiden, met medewer king van het Zuiderkapelkoor. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugsamen- komst. Opwekkingssamenkomsten. Zuider straat 15. Donderd. 8: Dhr. J. Kits, Evangelist te Doorn .Vrije Evangel. Gemeente, Bakenes- sergracht 65. 9.30 en 5: Ds. Jac. Sissenberg. Ned. Herv. Evangelisatie. Parklaan 34. Woens dag 7.30: Ds. J. v. d. Velden, H'sum. Broeder gemeente, Parklaan 34. 11: Ds. Schutz. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstr. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30 Mej. Ds. Soutendijk. Remonstr. Gereform. Ge meente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds J. A. van Arkel. Wilhelmina- kerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig Zuid-Oosterkerk 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Lyceumkerk 9: Ds. A. Dondorp, Voorbereiding. 5: Dr. P. G. Kunst Geref. Ge meente onder 't Kruis. Fr. Halsstr. 4. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Bap- tiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. G. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Sa- lvn). Leger des Heils. Schagchelstraat 26. 10 Majoor A. G. Schrém. 8. Maj. A. G. Schram. N'ed. Chr. Gemcenschapsbond, Ged. Oude Gracht 47. Spr.s. H. v. d. Brink te Bloemen- deel en J. Dammuller te Alkmaar. Pink stergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10.30: Samenkomst (broodbre- k-wO. Gem. des Heren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5: Samenkom^. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Eredienst en preek. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse taal. Hersteld Apost. Zen dingskerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsge meente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Universele Eredienst (Soefi- Beweging». Nassauplem 8. 11: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten ..Harmonia". 10.30: Wij dingsmorgen. Mevr. Elsa Kaiser, den Haag. Het Rozekruisers Genootschap, Bakenessergr. 13. 7.15: Tempeldienst. Dhr. J. Leene. HAARLEM-NOORD. N'ed. Herv. Kerk. Ju- lianakerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk 10: Ds J. de Jong. 7: Ds. G. Koch. Kon. Emmaschool, Raaf straat. 10: Ds. P. Fagel, Jeugddienst. 5: Ds. G. H. van de Woord. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. H. J. D. R Theesing, te Mïddelie. Evang. Luth. Ge meente. in de Noorderkapel, Minahassastraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Geref. Kerk. Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. Prins, van Am sterdam-West. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v, d. Woord. West. Kon. Emmaschool. Raafstr. 10: Ds. P Fagel, Jeugddienst. 5: Ds. G. H. v, d. Woord. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. G. A. Barger, H. Avondmaal Kapel N'ieuw-Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. Chr. Lyceum, ing. v. Merlenstr 1045: Ds. H. Bartlema Prin- sessekade 3. 10.30: Jeugdkapel. Ned. Prot. Bond'. Postlaan 16. 10.30: Ds. T Jansma. Ver. Doopsgez. Gemeente, in de Volksbond. 10.30: Ds Hoekemn Geref. Kerk. Koediefslaan 10: Dr P J. Richel. 5: Ds A. Dondorp. Camplaan 10: Dr P. G. Kunst. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, (Art. 31) Herenweg 111. 9: Leesdienst. 3: Ds. Nieuwenhuis van Zaandam. AERDENHOUT. Ned, Ilcrv. Kapel, Leeu weriklaan. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Rellg. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. S. v. d. Woude, Ev. Luthers Pred. te Amsterdam. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Ph. W. Bergkotte. te Oosterbeek. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Ds J. M. de Jong. Hv Amsterdam. Geref Kerk. 9. 10 30 en Ds J I Apeldoorn, van Bilthovon Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1 10 30: Gezongen H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. BINNENLAND De oude S.D.A.P. en de Vooruitstrev«&, de Partij voor Wereldregering, waarin o-. genomen is de Nederlandse Bellamy Pait; hebben besloten met één gemeenschappelijk verkiezingsprogramma en een candidate*, lijst aan de verkiezingen deel te nemen. De Haagse rechtbank zal op 8 Juni fc*. handelen de strafzaak tegen F. G. A. Bdes tijds ambtenaar bij het Bureau Nationals Veiligheid, de enige burger, die betrokk® zou zijn geweest bij de bomaanslag, welk) op 5 December 1946 op de Prinsengracht u Den Haag gepleegd is. Hij zal zich te ve; antwoorden hebben wegens uitlokking e medeplichtigheid - Giften van f 500 en hoger mogen v® eeri geblokkeerde rekening op de geblc* keerde- of optierekening der Stichting 194f. 1945 worden overgemaakt. Aanvragen dit- nen via de bankinstelling, waar men zijj geblokkeerde rekening heeft, bij de Neder, landse Bank te worden ingediend. De doodstraf is geëist tegen de kantoor- bediende J. C. van der A. uit Nieuw-Glrj- neken, een N.S.B.'er. die in 1943 wethoude van Breda werd en die na de ontruimiq van Noordbrabant door de Duitsers met ets radiozender gegevens over geallieerde trot penbewegingen aan de Duitse troepen bovt* de grote rivieren seinde. Voor het Bijzoa dere Hof in Den Bosch verklaarde hij zid hiervan -niets meer te kunnen herinneren - Het nieuwe vliegkampschip ..Kart Doorman" zal op 28 Mei in Plymouth van d> Engelse marine worden overgenomen. H« schip komt op 2 Juni om 20 uur in Rotter dam aan. De directeur cn de procuratlehoudn van een melaalwarenfabriek in Zeist zjji gearresteerd, de eerste wegens belastinj- ontduiking en de tweede wegens verduiste- ring van f 60.000 - De directeur van een rijwielenfabritl in Meppel is veroordeeld tot 5 maanden ge- vangenisstraf en f 15000 boete omdat h: grote partijen rijwielonderdelen „zwart" ha- verkocht. Een Bussumse accountant, die na dt oorlog enige tijd wethouder van financiët van Bussum is geweest, heeft Amsterdam» slagers door het opmaken van valse rappor ten geholpen bij het camoufleren van hui ..zwarte" winsten uit de oorlogsjaren. Er thans l'-ti jaar gevangenisstraf tegen hen geëist. - In het nieuwe spoorboekje staan fou tieve vertrektijden van de boten van Ter schelling en Vlieland naar Harlingpn. De» boten vertrekken een kwartier eerder dar i tabel 107B is aangegeVen. Op 1 November van het vorig Jaar de uitzetting van ongewenste rijksduitsen via het kamp Mariënbos te Nijmegen stop gezet. Het kamp herbergt nu weer ongeveer 500 Duitsers, waarvan deze week het eerste contingent van ongeveer 100 personen over de grens gezet wordt. - Aan prof. mr. R. Kranenburg is op zijt verzoek eervol ontslag verleend als gewooa hoogleraar in de faculteit der rechtsge- leerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leider. Het viel de laatste tijd op dat vele ar beiders in de omgeving van Lemmer vaa werkgever veranderden en bij de Amster damse aannemer gingen werken, die kanaal- werken bij Lemmer uitvoert. Een onderzoek wees uit dat hij „zwarte" lonen ..betaalde, Daftr aan is %u een einde gemaakt. De ar beiders hebben na een korte staking - genoegen moeten nemen met het contract loon. HAARLEM EN OMGEVING De medewerkenden aan het openlucht spel „Don Quichotte op de bruiloft v Kamacho" waarmee het openluchttheater Bloemendaal geopend wordt, zullen op Za terdagmiddag 29 Mei voor het eerst in hotel „Roozendaal" te Overveen bijeenkomen. Mannelijke figuranten zijn dan zeer welkom. Op verzoek van de politie te Heemstede is door de politie te Amsterdam aangehou den do 26-jarige juffrouw J. v. G., die zich aan diefstal van een levensmiddelenkaart had schuldig gemaakt, ten nadele van ken nissen. bij wie zij op bezoek ging. Dezer dagen heeft men zich, tijdens af wezigheid van de bewoners, toegang ver schaft tot een woning aan de Herenweg t» Heemstede, waarbij een grote hoeveelheid kledingstukken is gestolen. De afdeling Haarlem van de Neder landse Amateur Toneel Unie organiseert op Zaterdag 22 en Zondag 23 Mei in het ge bouw van de Haarlemse Kegelbond een weekendcursus, waaraan door ongeveer 25 leden van diverse amateur-toneelvereni gingen uit Haarlem en omgeving zal wor den deelgenomen. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Bloemendaal heeft goedgekeurd het plan tot verbouwing van het kerkgebouw ontworpen door de bouwcommissie. De afdeling Haarlem en omstreken van de Vereniging voor Paedagogiek houdt Dins dag 25 Mei een bijeenkomst in de aula van de HBS voor meisjes met 5 en 6 jarige cur sus aan de Tempeliersstraat. De heer J. Blok uit Amsterdam zal spreken over „Het gezin, wezen en waarde". Voor het diploma zwemonderwijzer (e») van de K.N.Z.B. slaagde te Amsterdam me vrouw Renout-Visscher te Haarlem Taxi Bel 13 000 DAG EX NACHT APPELMOES IN BLIK GOEDKOPER. Appelmoes in blik, oorspronkelijk uit sluitend bestemd voor export en voor leve ring aan ziekenhuizen, is thans voor het binnenlands verbruik vrijgegeven. TevenJ zijn de prijzen 6 a 10 pet. verlaagd. Rloemendaal Koepel „De Rijp" gerestaureerd Op de buitenplaats „De Rijp" van de Er ven Stoop aan - de Bloemendaalsëweg te Bloemendaal staat, omgeven door het frisse groen van de oude bomen, een typisch ge bouwtje. n.l. de koepel, waarin men in vroe ger jaren de thee placht te gebruiken. Door verwaarlozing verloor het gebouwtje echter zijn aantrekkelijkheid, doch door ingrijpen van het gemeentebestuur van Bloemendaal is het gebouwtje gerestaureerd. Bloemendaal is meer van dergelijke rakteristieke gebouwtjes rijk. doch ook zij verloren door verwaarlozing hun aantrek kelijkheid en vormden zo langzamerhand in de landelijke omgeving een onaesthetisch aanzien. Reeds zijn enige van deze gebouw tjes, die herinnerden aan vroeger tijdper ken. verloren gegaan. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft de bouwverordening ge wijzigd. waardoor in de toekomst voorko men kan worden dat nog meer gebouwen verwaarloosd worden. ARTSENDIENST Dr. J. J Westenburg neemt Zondag 23 Mei de art-sendienst te Bloemendaal weer. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. A. J. v. Ravenswaay, Zand- l m 70. tel :7913: dr. W v. d. Linde, Heem D..-cf ZT'i tel :T350 en dr. G S. Nout. Camplaan 20, tel 28763. Wijkverpleging: Zuster Badings. Heemst. Dreef 38, tel. 29818. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsmaq Binncnwttt 206-208.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6