c Senatoren behandelen de Grondwetswijziging J Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Verhoging ondernemingsbelasting en tabaksaccijns voorgesteld Nieuwe industrie in Houtrakpolder PANDA EN HET OOG VAN MUG Nieuwe uitgaven Q Wereldnieuws j WOENSDAG 26 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Prof. Kranenburg kapittelt de voorstemmers van nu, die na de verkiezingen tegen willen stemmén (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de communistische senator Van Santen een op een nader te bepalen dag te behandelen motie voor erkenning van „Is raël" had ingediend en de wijziging van de Dienstplichtwet met aantekening van het communistisch „tegen" was aangenomen, kwam de Grondwetsherziening met betrek king tot Nederland-over-zee aan de orde. Prof. An e m a (A.R.) mocht er met zekere trots op wijzen, dat zijn partij vooruitstre vender is dan het Handvest van de Ver enigde Volken, doordat zij uiteindelijk zelfstandigheid van koloniale gebieden voorstaat, het aanhangige herzieningsont- verp ging hem en zijn politieke vrienden toch te ver. Van een overdracht door Ne derland van de verantwoordelijkheid voor handhaving van de rechtsstaat aan een Unie. bestaande uit twee volkomen gelijk gerechtigde leden, wilden de heren niets weten en dit dan vooral vanwege de positie en houding van de republiek. Daarentegen kon mr. Po 11 erna (C.H.), nu vaststaat, dat de Kroon het hoofd van de Unie zal zijn, zich tenslotte wel met het aanhangige ontwerp verenigen. Op het ogenblik ten minste. Want de C.H.-fractie behoudt zich het recht voor, bij de tweede behandeling in de nieuw te kiezen Kamers, waar dan een meerderheid van twee-derde nodig zal zijn, alsnog tegen te steipmen. Gesteld, dat men toch weer aan de positie van de Kroon laat tornen of dat de loop van de gebeur tenissen aantoont, dat het thans in de Grondwet op te nemen schema niet te ver wezenlijken zal zijn, dan willen de Christe lijk-Historischen tenslotte tegen stemmen. Ook de Party voor Vrijheid en Democratie had reeds in de Tweede Kamer een soort gelijk geluid laten horen. Een dergelijke houding kon prof. mr. Kragenburg (Arbeid) allesbehalve waarderen. Dit gaf hij te kennen, toen hij tot de wel uiterst zeldzame daad overging om de voorzitters hamer tijdelijk in handen van zijn plaats vervanger, de oudste senator prof. Anema, te leggen, teneinde zelf aan het debat deel te nemen. Niet alleen zijn staatsrechtelijke maar ook zijn staatkundige opmerkingen waren het aanhoren ten volle waard en brachten het debat op een hoog peil. Met een beroep op een staatsrechtelijke autori teit als Buys toonde hij aan dat afgevaar digden, die bij de eerste behandeling voor stemmen en daarmee te kennen geven het herzieningsvoorstel op zichzelf goed te vin den, zulks ook in tweede instantie behoren te doen. Dit is de zin van Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen na de aanneming ten eersten male van wetsontwerpen tot wijziging van de Grondwet. De kiezers zien zich dan geroepen afgevaardigden te kiezen op grpnd van hun standpunt ten aanzien der herzieningsontwerpen. In welk een weinig benijdenswaardige, volkomen on zekere positie komen de Christelijk-Histo- rische kiezers en de aanhangers van de Partij voor Vrijheid en Qpmocratie aan stonds bij de stembus te verkeren, merkte prof. Kranenburg op. Hij voegde er meteen aan toe, dat zijn partij zich door een der gelijke houding er toch niet toe zal laten brengen, straks om der. wille van de stem men der genoemde partijen, met lieden die zij als haar politieke tegenstanders be schouwt, samen in één kabinet te gaan zit ten. Tenslotte moet een kabinet een team vormen. Met tegenstanders in de ploeg valt elk ogenblik te duchten, dat een hunner in eigen doel schiet! Grote eensgezindheid bleek er tussen prof. Kranenburg en mr. Kropman (K. V.P.) te bestaan omtrent de Unie. Beiden achtten het voorbarig thans reeds een be paald etiket daarop te plakken. Men heeft nu eenmaal te doen met de noodzakelijk heid de Grondwet zo in te richten dat zij zich aanpast bij de nieuwe rechtsorde, die groeiende is. Werkelijkheidszin moet doen beseffen, dat er een ontwakend Azie is, reeds lang geleden door vooruitziende geesten als een Franssen van de Putte, een Van Deventer, een Van Limburg Sti— rum. een Van Vollenhoven met profetische blik als komende aangevoeld. Te lang had den velen in ons volk daarvoor geen oog gehad. Merkwaardig was nog mr. Krop- man's vermaan, zich niet al te zeer blind te staren op de republiek en, als deze niet mee wil, afscheid van haar te nemen. Avondver,, lering. 'In de avondvergadering onderstreepte prof. Molenaar (V.V.D.), dat het aan hangige wetsontwerp niets bevat, waar tegen hij en zijn geestverwanten zich tot dusverre ten aanzien van het Indonesische beleid hadden verzet. Men mocht het dus allerminst een wettigen of ijken van dat beleid noemen. Daarentegen bevatte het allerlei, zoals bijvoorbeeld ten aanzien van do Kroon en van de Unie, waarmee spre- DAG EN NACHT Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7, 8. 13. 18. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Gvmnasuck 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8 15 Platen. 8.45 Handel-Bach, 9.15 Morgen wijding. 9.30 Piano. 9 45 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Jodelliedjes. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 ..Chansons Bretonnes". 11.20 Orkesten. 11.45 Uit de wereldpers. 12.00 Or gel met zang. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Dansorkest. 13.15 Musette- orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14 20 Kamerorkest. 15.00 Voor zieken en ge zonden. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Ka- leidoscoop. 17.20 Welk dier9 17.30 Lichte mu ziek. 18 15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten programma 19 00 London Suite. Coates. 19.10 Woord voor UNAC. 19.15 Volksmuziek- school. 19.45 Regeringsvoorlichtingsdienst. 20.15 Kurhausconcert. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Voor de jeugd tussen 16 en 20. 23.15 Der Freischiitz van Von Weber. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M» 7. 8, 13. 19. 20 en 23 uur Nieuws. 7.15 Pla ten. 7.45 Gebed 8.15 Debussy. 830 Hoogmis. 0 45 Voor de school. 10.00 Orkestsuite Han del. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken 11.45 Clavecimbel 12.00 Ange lus. 12 03 Platen. 12 30 Weerbericht. 12.33 Kareol-Septet. 12.55 Zonnewijzer. 1320 Ka- reol-Septet 13.45 Hors d'Oeuvre. 14.00 Lichte muziek 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Orkest en viool. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Hohe Messe 17 00 Voor de jeugd 17 30 Piano en orgel. 17.50 Voor de jeugd. 18.00 De vyf Zapakara's. 18.15 Land- en tuinbouw 18.30 Sopraan en piano. 19.15 Leger des Heils. 19.30 Actueel geluid 1945 Vakopleiding. 19.55 Bach ko raal. 20.05 Proloog. 20.15 Concertgebouw orkest. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. ker zich volkomen kon verenigen. Boven al bleek hem het nieuw ontworpen artikel 209 te bekoren. Daardoor toch zal straks elke wet, die van de overige bestaande Grondwetsartikelen inzake Nederland-over zee zou afwijken een twee-derde meerder heid, dus tenminste de medewerking van één der huidige oppositie-partijen behoe ven. Vandaar de erkentelijkheid van deze afgevaardigde voor die concessie van de regering, welke zijns inziens een belangrijk winstpunt zal opleveren. De logica zou nu met zich meebrengen, dat een partij, die er zo over denkt, van ganser harte bereid zou zijn ook in tweede instantie te stemmen voor het ontwerp, dat dit winstpunt brengt. Maar prof. Molenaar wenste toch nog voor behoud te maken, een standpunt dat hij tegen de hierop door prof. Kranenburg uit geoefende critiek trachtte te verdedigen door te verkondigen dat wij ditmaal met een zeer ongewone Grondwetsherziening te doen hebben, hetgeen een onder gewone omstandigheden ongewone houding zou rechtvaardigen. Tot slot van de avond zette de heer Van Santen (Comm.) nog uiteen waarom volgens hem de enig juiste methode ware geweest de Grondwet „open te hakken" dus een louter negatieve herziening door wegneming van zekere belemmerende be palingen toe te passen om de constitutio nele weg naar de nieuwe rechtsorde te banen. Bekroonde zangeressen. Het zangcon cours van het internationale muziekcon cours te Scheveningen is gewonnen door de Spaanse zangeres Maria de Los Angeles Mo rales. Zjj ontvangt een prijs van f 2000. De tweede prijs is gewonnen door de Italiaanse zangeres Irma Bozzi Lucca. Deze prijs be draagt f 750. Jacques Feyder t Uit Zwitserland wordt de dood gemeld van de Belgische filmregis seur Jacques Feyder. Feyder, echtgenoot van de eveneens vermaarde Franse filmactrice Frangoise Rosay, is het bekendst geworden door zijn film „La kermesse héroique", een satirieke uitbeelding van een episode uit de Tachtigjarige oorlog. De film. die ongeveer tien jaar geleden haar première beleefde, is over het algemeen als kunstwerk hoog aan geslagen maar heeft om haar strekking te genkanting gewekt bij nationalistische Vla mingen en sommige Nederlanders. Het enige verbond Ter nagedachtenis van de Hongaarse schrijver Andreas Latzko, die 11 September 1943 te Amsterdam over leed. onthulde jhr. dr. Nico van Suchtelen een gedenkteken op diens graf op de be graafplaats Zorgvlied te Amsterdam, dat de beeldhouwer Jan Havermans vervaardigde en het opschrift draagt: „Het enige verbond dat gesloten mag worden en zelfs moet wor den is het verbond der zwakken tegen de sterken". Zadkine-tentoonstelling verlengd. De tentoonstelling van beeldhouwwerken van Ossip Zadkine in het Stedelijk Museum te Amsterdam is verlengd tot en met 27 Juni. Faillissement opgeheven Wegens gebrek aan actief werd door de Haarlemse rechtbank opgeheven het faillis sement van W. J. Hooggreef. bollenkweker, wonende te Driehuis, gem. Velsen, Vondel laan 40. Voor toeslagen aan de landbouw is f 85 millioen nodig Meer artikelen onder de weeldebelasting Ingediend is een wetsontwerp tot verho ging van de opbrengst van enkele belas tingen. Het verlenen van toeslagen ten behoeve van de landbouwbedrijven op lichte gron den, waartoe de regering voor de jaren 1947 en 1948 heeft besloten, vereist in totaal 85.000.000. De dekking van deze uitgaven behoort te worden verkregen in een tijdsverloop van omstreeks twee jaren. De minister van Financiën heeft gezocht naar een zodanige verhoging van de belastingen, drukkende op de «consumptie enerzijds en drukkende op de resultaten van het bedrijfsleven an derzijds, dat daardoor een bate van om streeks 42.500,000 per jaar wordt ver kregen. Wat de consumptie betreft kan de dek king ten dele worden gevonden in een verhoging van de opbrengst van de tabaks accijns. De jaarlijkse bate hiervan kan op 20.000.000 worden gesteld. Voorts bestaat er aanleiding tot uitbrei ding van de weeldebelasting. Deze maat regel zal een bate van omstreeks 10.000.000 per jaar opleveren. De verhogingen dragen een blijvend ka rakter. Ter dekking van het overige gedeelte van de uitgaven wordt een verhoging vai} de ondernemingsbelasting voorgesteld, welke evenwel beperkt zal blijven tot de jaren 1948 en 1949. Sigaretten en tabak worden duurder De voorgestelde accijnsverhoging zal voor de goedkopere sigaren niet tot een verho ging van de kleinhandelsprijs behoeven te leiden. De prijs van een pakje van 20 sigaretten, dat thans 42 cent kost, zal ten gevolge van de accijnsverhoging ten minste 45 cent gaan bedragen. De kerftabak zal eveneens iets in prijs stijgen. De thans bestaande goedkoopste prijsklasse van 39]/2 cent per half ons pakje zal stijgen tot ten minste 42 cent. De hogere opbrengst van de weeldebe lasting dient, volgens de minister, te wor den verkregen door uitbreiding van het aantal aan weeldebelasting onderworpen goederen en niet door een verhoging van het bestaande weeldetarief van vijftien procent voor een gedeelte van de thans reeds aangewezen weeldegoederen. Ondernemingsbelasting De tijdelijke verzwaring van de druk van dé ondernemingsbelasting is technisch slechts te verwezenlijken door het heffen van opcenten. Dit betekent dat ook het bedrijfskapitaal in de verhoging wordt be trokken. De belastingverhoging zal echter, nu een heffing van ^0 ten honderd van het samengestelde grondbedrag wordt voorge steld, niet meer bedragen van 0.08 pCt. van het bedrijfskapitaal. Wat de bedrijfs opbrengst betreft betekent de heffing van deze opcenten een extra-belasting ter grootte van 2 pCt. van de bedrijfsop brengst. Sclioenwinkeliers wensen vrije prijsvorming In een te Waalwijk gehouden vergade ring van de Nationale Vereniging i Schoenwinkeliers heeft dr. G. van den Burg een rede gehouden, waarin hij verklaarde dat de tijd rijp is om de schoenenhandel vrij te maken van overheidsbepalingen. Aanleiding tot opheffing der schoenen distributie was de omstandigheid dat de productie de vraag verre overtrof. Drie millioen schoenenbonnen zijn door het publiek niet besteed! Daar de verkoop van schoeisel na opheffing der distributie eer der verminderd dan vermeerderd is, achtte dr. Van den Burg het verantwoord ook de prijsvorming thans aan de winkeliers over te laten. Door de concurrentie zullen dan waarschijnlijk de prijzen voor het grote publiek dalen, hetgeen thans niet mogelijk is, doordat de overheid de marges voor de winkeliers vaststelt. Deze verhoging van de ondernemings belasting, evenals de ondernemingsbelas ting zelf mag bij het berekenen van de grondslagen voor de Inkomstenbelasting, Vennootschapsbelasting en Ondernemings belasting over een volgend jaar in minde ring worden gebracht. Bij het vaststellen van de aanslagen over 1950 zal als het ware een gedeeltelijke restitutie van de voordien betaalde belastingverhoging op treden, doordat de verhoging niet meer verschuldigd is, doch de over 1949 (en eventueel over 1948) betaalde extra-belas ting in mindering van het bedrijfsresultaat komt. Televisie-uitzendingen van voetbalwedstrijden Er komt eeri tweede zender te Hilversum Philips' experimentele televisieuitzen dingen vinden nog steeds voortgang. Iedere week worden er voor enige tientallen tech nici twee a drie uitzendingen gegeven door de televisiezender in Eindhoven, welke een actieradius heeft van 35 km. Men is over de experimentele resultaten al zeer tevreden. Men kreeg zelfs een rap port van een Utrechtse televisie-amateur die er in was geslaagd, het beeld op zijn eigen ontvangapparaat op te vangen over een afstand van 80 km. Binnenkort zal er ook een Philips-tele- visiezender te Hilversum worden opgesteld en zal men ook in het Noorden kennis kunnen nemen van dit experiment. Door het toepassen van de z.g. correctie plaat van Schmidt is men er in geslaagd de televisiebeelden vergroot te projecteren. De vertekening der beelden wordt door deze correctieplaat opgeheven. Het ligt in de bedoeling ook in Noor wegen, Zweden, Frankrijk en Spanje te gaan demonstreren. Het uitgezonden programma is van een voudige aard. Het wordt hoofdzakelijk met eigen personeel samengesteld afgewisseld door enige beroepsartisten, enkele gooche laars, cabaretzangers, declamatoren en orkestjes. Binnenkort zijn ook buiten opnamen van belangrijke voetbalwedstrij den en historische gebeurtenissen per tele visie te verwachten. De heer S. van Bijnen gehuldigd Op de vergadering van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde is de heer S. van Bijnen, che veertig jaar werkzaam is op de kwekerij ,,'t Clooster" te Heemstede, gehuldigd. De waarnemend voorzitter, de heer J. F. Dix Sr. sprak de jubilaris toe en herinnerde aan de bijzondere wijze, waarop deze zijn taak heeft vervuld. De heer Dix overhandigde het ere-diploma van de Maat schappij, benevens een zilveren medaille. De vergadering wijdde voorts een bespreking aan de grote bloemententoonstelling, welke de afdeling Haarlem in samenwerking met andere verenigingen op 3. 4 en 5 September organiseert. Geen krijgsgevangenen meer in Nederland Repatriëring pas na vredesverdrag verplicht (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van een onlangs door het Internationale Rode Kruis gedane op roep, die beoogde om de zeer velen, die zich nog steeds in krijgsgevangenschap be vinden, huistoe te faten gaan, hebben wij te bevoegder plaatse geïnformeerd, of er in Nederland nog krijgsgevangenen ver blijven. Met stelligheid wist men ons te verzekeren, dat er hier te lande geen enkele krijgsgevangene meer vertoeft. Overigens zij er de aandacht op geves tigd, dat volgens het Landoorlog-reglement de repatriëring van krijgsgevangenen pas voorgeschreven is „na het sluiten van de vrede" en dan zo spoedig mogelijk. Door dat o.m. met Duitsland en met Japan nog steeds geen vredesverdrag tot stand is gekomen, valt er althans volkenrechtelijk niets tegen in te brengen, dat in verschil lende landen nog niet tot de terugzending van krijgsgevangenen is overgegaan. Bo vendien is 't heel goed denkbaar, dat voors hands heel wat lieden, die onder in het algemeen gunstige omstandigheden elders werken en de kost verdienen er niet eens zo happig op zijn, als ontslagen krijgsge vangenen, naar Duitsland terug te keren, vooral niet wanneer zij geen huisgezin hebben. Stafband Leger des Heils bezoekt Haarlem Eén der beste muziekcorpsen van het Le ger des Heils in Nederland n.l. de Nationaal Stafband, verbonden aan het Hoofdkwartier te Amsterdam, zal op Zaterdag 5 Juni Haar lem bezoeken. Het initiatief tot de oprich ting van dit muziekkorps heeft kommandant Charles Durman, Jeider van het Leger des Heils genomen. Alle muziekstukken, uitge zonderd die der grote meesters, zijn gecom poneerd en gearrangeerd door officieren van het Leger des Heils en soldaten uit alle de len der wereld. Ter gelegenheid van de Reclasseringsdag zal het muziekcorps des middags op de Grote Markt spelen en daarna enkele nümmers uitvoeren voor de patiënten van het sana torium „Eyckengaerde" te Aerdenhout. De dag wordt besloten met een bijeenkomst in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Ge meente, Grote Houtstraat 43. U.V.V. diverteerde oudjes „Ze noemen u nu wel ouden-van-dagen, maar ik vind c at u beter een andere naam kunt dragen, zo fleurig ziet u er allemaal uit", zei mevrouw G. Tersmitten Dinsdag middag tot een 150 bejaarde dames en he ren die op uitnodiging van de Unie van Vrouwelijke Vrijwillige. 3 in het gebouw Lange Margarethastraat tezamen waren ge komen. Het ligt in de bedoeling van de Unie in de toekomst meer van dergelijke middagen te verzorgen. Het enthousiasme van de oudjes gaf gisteren alle reden tot voldoe ning aan de vele dames die heel wat puzzles waar halen we de thee en de koekjes van daan? hadden op te lossen voor het zover was. Er was een slagvaardige pianiste die de stemming verlevendigde met tal van oude bekenden als „Grootvaders klok", „Groot moedertje", „Op de grote stille heide", maar het ontroerendst was wel het Wilhelmus, waarmee op verzoek van de oudjes de mid dag begonnen werd en dat staande werd meegezongen. Ter wille van het contrast was er een Ze ventienjarige jongeman uit Zandvoort, Rids van de Zee, die behendig manipuleerde en zijn publiek dat toch heel wat gezien en beleefd had toch nog versteld deed staan het zijn goocheltrucjes en zijn pop Ineke. Eén naam willen we nog noemen: die van mevrouw Van Orden, een bekende figuur in het maatschappelijk werk, die voor ieder van de bezoekers een praatje en een pittig grapje over had. DE HEER C. J. VAN BEYEREN OVERLEDEN. Na een ziekte van enkele maanden is te Spaarndam in de ouderdom van 62 jaar overleden de'heer J. W. van Beyeren, tech nisch ambtenaar van Rijnland. De over ledene kwam op 1 September 1913 in dienst bij het Hoogheemraadschap Rijnland, met als standplaats Katwijk. In Januari 1923 is hij overgeplaatst naar Spaarndam. Later werd hy belast met de leiding van het Die sel-stoomgemaal en de sluizen, alsmede van de werkzaamheden in dit rayon. De heer Van Beyeren was een geziene figuur in Spaarndam, wiens heengaan in brede kring betreurd wordt. Vrijdag 28 Mei om twaalf uur zal zijn stoffelijk overschot op de begraafplaats te Spaarndam worden ter aarde besteld. In April gingen 8812 werkdagen door stakingen verloren In April kwamen in Nederland 23 ar beidsgeschillen voor, waarbij 1024 werk nemers betrokken waren en waardoor 8812 werkdagen verloren gingen, hetgeen aan zienlijk minder is dan in Maart, toen 45 geschillen voorkwamen, waarbij 3672 werknemers betrokken waren en waar door 45.671 werkdagen verloren gingen. De stakingen betroffen in hoofdzaak de textiel- en de bouwnijverheid. Eind April bedroeg het aantal geregi streerde geheel werklozen 26.400 tegen 26.800 eind Maart en 90.400 eind December 1945. Voorts ontvingen 1800 (1700 )perso- nen geheel of gedeeltelijk wachtgeld en stonden 14.600 DUW-arbeiders geregi streerd (16.300). Verbetering van transportmiddelen In de Houtrakpolder, tussen Spaarndam en Halfweg, groeit op het ogenblik een nieuwe industrie, die zich voorlopig bepaalt tot een tweetal objecten. Het eerste object is iets nieuws op het gebied van het trans portwezen, namelijk een transportbaan die niet alleen verstelbaar maar ook verplaats baar is. De installatie bestaat uit een lo pende band, die wordt aangedreven door een 4 pk benzinemotor en de gehele instal latie is gebouwd op twee autowielen. Door een speciale constructie kan de band aan een auto worden aangehaakt en met een snelheid van 65 kilometer naar elke wille keurige plaats worden vervoerd. De trans portbaan is verstelbaar en aan de fabriek is een demonstratie gegeven met een band van twaalf meter lengte, welke in een om mezien drie forse mannen van de grond naar het dak van de machineloods, welke een hoogte heeft van ruim vijf meter, voerde. De transportbaan kan in elke wille keurige lengte worden afgeleverd en reeds zijn enkele exemplaren in gebruik. Het ge heel is een zuiver Nederlands product, al leen de benzinemotor is van Amerikaans fabrikaat. Fabrikante is de N.V. Motorwerf. Vooral bij het laden en lossen van schepen zullen deze transportbanen het vervoer aanzienlijk kunnen versnellen. Het tweede object is een soort verede- lingsproces dat toegepast zal worden op de vele vrachtauto's die nog met aandrij ving op twee en drie assen rondrijden en daarbij benzine, olie en banden verslin den. Deze auto's zullen, naar een project van de Motorwerf worden omgebouwd door het aantal aangedreven assen op één te brengen,"waardoor een zeer belangrijke besparing op benzine, olie en banden wordt verkregen. Het project heeft de instem ming en goedkeuring van de onderschei dene ministeries. Als men nagaat, dat al leen bij het leger 4200 3-assige G.M.C. wa gens in gebruik zijn, is het duidelijk dat hiermede een zeer aanzienlijke besparing aan olie, benzine en banden en dus aan deviezen wordt verkregen. Stoomketel stond onder te lioge druk Vanmorgen tegen zes uur is een anderhalve meter hoge stoomketel, welke ©p een aan recht van een keuken in een restaurant op het Plein stond, gevallen, doordat de water en gasbuizen waren afgebroken. De ketel heeft onder een te hoge druk gestaan. Een agent van politie, die het Plein pas seerde. hoorde een harde klap uit het res taurant en toen hij een onderzoek instelde, zag hij stoom aan de achterzijde van het per ceel. De brandweer werd gewaarschuwd, die de gas- en waterleiding heeft afgezet. In de keuken was enige schade aangericht. Een volksdansfeest in Haarlem Zondag 30 Mei viert het Volksdanscentrum Haarlem een groot volksdansfeest in het Kre- lagehuis aan de Leidsevaart, onder leiding van de heer H. v. d. Wateren. Het programma omvat 's morgens Engelse dansen en zang, '6 middags worden dansen uit verschillende landen uitgevoerd. Het dansseizoeh wordt door dit gemeen schappelijke dansfeest besloten. parapluies wandelstokken reparaties eigen atelier GROTE HOUTSTRAAT 47 Telefoon 18036 Schaken Finalisten van het kampioenschap van Haarlem zijn bekend Ook in de hoofdklasse van het tournooi om het kampioenschap van Haarlem zijn de meeste finalisten bekend. Dezer dagen zijn de volgende partijen gespeeld: H. Schmitz W. v. d. Werff (n.o.) 10, S. HerfstA. Ver- hoeff y2. J. de VriesH. Schmitz 10; A. VerhoeffW. Miedema 1—0; W. v. d. WerffC. Hovingh y2V2, W. BurgerA. Herfst 1—0, P. A. v. Driel—H. Schmitz 1—0, J. BlokkerW. Miedema V2Va- In groep A en B zijn alle partijen gespeeld. Het resultaat is; Groep A: 1. en 2. P. A. v. Driel (Haarlem) en J. de Vries (H.S.G.) 3 pt., 3. C. Hovingh (Het Oosten) 2V2 pt., 4. H. Schmitz (Haarlem) 1 pt., 5. W. v. d. Werff (Bloemendaal) y2 pt. Groep B: 1. F. A. Spinhoven (H.S.C.) 4JZ pt., 2. A. Verhoeff (H.S.G.) Z'/2 pt., 3. en 4. J. Blokker (Haarlem) en S Herfst (Rolland) 2 pt., 5. en 6. W. Miedema (Haarlem) en J. J. v. Kampen (Het Oosten) l'/a P*- De nummers 1 en 2 van deze groepen zul len in de finale, welke waarschijnlijk in Juli gespeeld wordt, uitkomen. Bovendien zullen hieraan deelnemen: W Burger (Het Oosten), die in groep C. reeds zeker is van de eerste plaats en: G. Kroone (H.S.G.), G. B. v. d. Velde (Haarlem) en H. Bouwmeester (Haar lem). 29. kaar De Chinezen begonnen druk met el- i opgeruimd het geld in zijn zak stekend, doen?" „Kom een eindje hier naar toe!" te fluisteren. Maar omdat ze zuiver „Volgt me, brave lieden! Ik zal U nu naar zei Panda. „Wanneer we met de ruggen de hofmeester geleiden!" De Chinezen tegen elkaar gaan staart, kan ik misschien olgden hem druk pratend de trap op en Uw touwen losmaken! En wanneer we een- Chinees spraken, kan niemand vertellen wat ze zeiden. Tenslotte trad de ene op Joris toe. „Hiel is geld!" zei hij. „Twintig duizend ducaten! Véél geld! En nu die Oog van M'g! Als jij ons vool die lap houdt zal jou slecht velgaanUitstekendzei Joris Panda en Stapper bleven vergeten achter. „Wat nu?" vroeg Stapper wanhopig. „Onze smaragd is weer gestolen en wij zitten hier gebonden in het ruim! Wat moeten we maal weer vrij zijn, krijgen we die smaragd ook wel weer!" Panda ging aan het werk en *net- veel moeite slaagde hij er in Stap pers touwen los ie knopen. B. H. Sumner. Rusland, Verleden en heden, vertaald onder toezicht van prof. dr. Th. J. G. Locher - J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Dit is een levendig boek, met zijn methode om van verschillende ontwikkelingen in d» Russische geschiedenis steeds de huidige" stand aan te geven, dan terug te grijpen naa; de oorsprong en het verloop door de eeuwen met een scherpe, rustige objectiviteit te vol. gen. Ook nog bij het volgen van het verloop is de chronologische volgorde steeds onder, geschikt aan het streven om de problemen duidelijk te maken; zo wordt de lezer ge. dwongen zich een eigen beeld te vormen, verstoken als hij is van de kans. met opper, vlakkige belangstelling voor de dingen vat vroeger door een verhaal met een soort slot heen te lezen. De nerveuze haast, waarmee velen op het ogenblik verlangen tot de kers van het Russische nationale wezen door i» dringen, zal er overigens vaak door worden geprikkeld; de koele objectiviteit van a» wetenschappelijke geschiedkunde legt be. perkingen op aan het doordringend vermn- gen, vooral bij een vrij beknopt overziet van een zo wijd gebied. Daarin ligt evem ook juist de waarde van het boek, dat speculaties over het Russische verschijnsel in duidelijker banen brengt en aan werke- lijkheidszin laaft. De verdiensten van het boek worden ge. lukkig niet van smaak bedorven door e$a Anglicistisch-geurende vertaling. Het betooj staat stevig als een helder doorwerkt over- zicht van een geschiedenis, die niet alleen voor historici van betekenis is. S. li i di Voetbal Nederlands elftal maakte een vliegtocht Na een prachtige vliegtocht is het Neder landse elftal, dat hedenavond te Oslo tegej Noorwegen speelt. Dinsdagmiddag om v:,! .Va uur op het vliegveld Fornebu nabij de Noor» t hoofdstad aangekomen. Zonder Abe Lenst» en Temming, maar met de in allerijl opge- roepen Hagenaar Clavan er bij, werd de re» gemaakt, waarbij de spelers werden verge, zeld door ae bestuursleden de heren K Lotsy, O. de Vries en J. H. van den I alsmede door de leden van de keuze-coi» missie en de technische commissie de here H< H. W H. Herberts en A. W. Vertegh. Oo) dr. Jan Thomee, de bondstraine? Jesse Car ver en de technische reisleider, de hee Boeljon maakten de reis mee. Nadat de heer Lotsy een tijdlang met vast» hand de stuurknuppel had vastgehoudea maakten enkele spelers van de gelegenheid gebruik, om een kijkje te nemen in de stuur hut. Kraak, Schijvenaar en Roozenburg heb- ben om beurten een lesje van piloot Flema gekregen. Op het vliegveld waren ter begroeting aan wezig de vertegenwoordigers van de Noor« voetbalbond, de heren Halvorsen en Stang. Hoewel de keuze-commissie zich nog wild» K beraden, mag men wel aannemen, dat Clava: n de plaats van Abe Lenstra als linksbuiten zal innemen, hetgeen dan de enige wijziginj n(| in het Nederlandse elftal zou betekenen. ed< Wil Abe Lenstra de lucht niet int Het niet meespelen van Lenstra wordt dooi de Nederlanders die thans in Oslo zijn, dra besproken. De heer Herberts deelde gister- avond na aankomst der spelers mee, dat Ab» volgens de pertinente verklaring van de Hee. renveense dr. Brouwer een knieblessure heef; die hem belet uit te komen. Of Lenstra Zon- dag a.s. in de belangrijke wedstrijd B.V.V.- Heerenveen van de partij zal zijn, kon dr n Brouwer aan de heer Herberts niet meedelen Bij velen was het reeds enkele dagen be- kend, dat Abe weinig lust in de vliegreis had, Hij heeft nog nimmer gevlogen en ook toea Heerenveen vorig jaar een luchtreisje naar Maastricht maakte, bleef hij op de begane grond en ging per auto. Lenstra zou gezegd hebben, niet mee te gaan, als dr. Brouwer, die hem altijd per auto wegbrengt, niet mee mocht in het vliegtuig. Terwijl daarover Maandagavond gedelibereerd werd, berichtte Lenstra onverwacht, dat hij niet meeging. Sport in 't kort MCC—AUSTRALISCH TEAM. Op d(|e' derde dag van de wedstrijd tegen de Austra' er liërs had de MCC in de tweede innings 20S sti runs gescoord. De Australiërs wonnen deze wedstrijd met innings en 158 runs. MISSIE VOETBAL-TOURNOOI. eindstrijd van het Missie voetbaltournooi Mittovos 1948 zal worden gehouden in het Heemsteedse Sportpark op Zaterdagavond 19 Juni. Het volledige programma luidt thans: Zaterdag 5 Juni EDO-terrein: HBC- Velsen. Zondag 13 Juni Castricum: Vitesse- TYBB. Zaterdag 19 Juni Heemsteeds Sport-os' park: Verliezersronde en eindstrijd. dIII Harde francs. België heeft het internatio naal valuta-fonds verzocht het opnemen in door andere landen van Belgische franc ch uit het valutafonds op te schorten, op aa dezelfde wijze als dit voor Amerikaans* i; dollars geschiedt na het van kracht wor ej den van het plan-Marshall. Incident. Een Amerikaans straaljachtvlieg- tuig heeft bij Okinawa, ten Zuiden van Japan, waarschuwingsschoten gelost in de richting van een vliegboot van d« British Overseas Airways, welke uf haar koers geraakt was. De vliegbool moest op aanwijzing van het Ameri kaanse grondpersoneel te Okinawa lan den voor identificatie, en kon na op onthoud van een uur de reis voortzet ten. De Amerikaanse luchtmacht kol ff nog geen verklaring omtrent het inci-sn dent verstrekken. I r Gandhi's moordenaar. Mathuram Vinayal Godse, de Brahmaanse extremist dit het doodelijk schot op Gandhi heel) gelost, is onder uiterst scherpe politie-, waking per vliegtuig naar New Delhi |n overgebracht. Zeven andere verdachte! werden eveneens met het zelfde vlieg tuig vervoerd. Het proces zal heden it Delhi aanvangen. Dirigeert liever. Arturo Toscanini heeö geweigerd een hem door de Italiaans» president Einaudi aangeboden senators zetel te aanvaarden. Treinbotsing. Acht personen kwamen het leven en zeventig werden gewond j doordat een goederentrein van morgei r nabij Boedapest op een passagierstreii a reed. B Staking. Sedert gisterochtend wordt op eet zestigtal gemeentehuizen in de Frans» 5r arrondissementen Bressurière en Par- thenay gestaakt, uit protest tegen <3« toestand op de vrije scholen. De stakinlA zal acht dagen duren. Standbeeld. Een reusachtig gedenkteke ter ere van het Sovjetleger zal in hel park van Treptow, in de Sovjetsectol 1 van Berlijn, worden opgericht, op eei oppervlakte van 500 vierkante meter e' Midden op een plein, geplaveid met gra niet en marmer, zal een twaalf meter hoog beeld oprijzen, dat een Sovjet- strijder voorstelt, die een Hakenkrui! D. vertrapt. Het monument zal gedeeltelij! worden opgetrokken met het marmeq en graniet, dat door Hitier zo kwistiM. werd gebruikt by de bouw van dtL Rijkskanselarij. L Dt

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2