tbreiding Haarlemse telefooncehtrale kwestie van veel geduld v Kort en Bondig bekwame schilders net mannelijk persoon gevr. gedipl. leraresse en vertegenwoordigster vrouwel. kantoorbediende broek- en vestenmaker Jongeman gevr. AANKOMEND MANN. EN VR. PERSONEEL O O! OENSDAG 26 MEI 1948 Voorlopig nog geen A.Z.Z.-verkeer wer telefoongebruiker en wie is dat lom tegenwoordig? weet, dat men niet ït proberen op Zaterdagmorgen tussen i elf en half een Amsterdam of Den ,e te bellen Dat lukt niet, want de cioon laat zich niet horen en indien e tenslotte acte de présence geeft dan tegen één het K-nummer in ge en als deze moeilijkheid met veel overwonnen is, dan zal het toestel i de gewenste relatie nèt bezet zijn. Gebrek aan apparatuur maakt de uit- jding van de Centrale voorshands on- êeüjk", luidde het bescheid steeds, dat Telefoondienst op klachten gaf. jn al kan thans gemeld worden, dat de ciLsie onderdelen voor de vergroting van Centrale thans zijn aangekomen, wil nog niet zeggen, dat binnen afzienbare het automatisch telefoneren op de ■iuren geen geduld-spelletje meer is. )c vergroting van de Centrale voor in- iocaal verkeer voor de locale ver dingen is de capaciteit ruimschoots vol- nCje is een kwestie die zeer veel tijd 'ergen en waarvan het publiek voor- niets zal bemerken, zelfs al wordt er tl aan gewerkt. miners, de situatie is zo, dat wanneer Haarlem de interlocale verbindingen ,t Amsterdam thans 45 in getal Is in het voornemen ligt verdubbeld len zijn, men er nog niet is, omdat de itrale te Amsterdam eenzelfde vergro- g zal-moeten ondergaan. Natuurlijk zal men niet eerst in Haarlem vijl je apparaten aanbrengen, die voor deze sh'fcrdubbcling noodzakelijk zijn en dan pas Amsterdam, doch men zal er naar stre- zoveel mogelijk gelijk op te werken. Doch wat voor Amsterdam en Haarlem dt, is ook van toepassing op de honder- om. n andere telefooncentralen in ons land. Haarlem verkeert daarbij nog in zoverre een gunstige positie, dat het locale net mogelijkheden genoeg biedt. Er zijn plaatsen, waar ook de Centrale ior het locale verkeer geen aansluitings- der gelijkheden meer biedt, bijvoorbeeld heidlkmaar en Koedijk. )it alles is het gevolg van het feit, dat reeds bijkans acht jaar de materialen tbroken hebben voor een regelmatige Ibreiding en vernieuwing. <og steeds gaat de aanvoer traag, niet het minst omdat belangrijke leveran- ers uitgerangeerd zijn en de fabrie- n waaraan thans opdrachten zijn ver ity rekt, oude klanten voor laten gaan. Bo- moeten deze bedrijven voor de derlandse telefoondiénst dikwijls van de andere landen gebruikelijke afwijken- tvpen maken, hetgeen de aflevering ook •t bespoedigt, waarbij niet vergeten 'er- 3et worden, dat een gecompliceerdheid Ab« r. de telefocyitechniek een groot aantal rschillende fabrikanten voor een be- ^ia!d onderdeel noodzakelijk maakt en V.- t uitvallen van een van hen de arbeid d: n de anderen voorlopig op dood spoor 'oe- A.Z.Z.-verkeer. had>De invoering van het automatische ver- in de avonduren, Zaterdagmiddagen Zondagen met die districten, waarmee egd verbinding nu nog via de telefoniste er, et worden tot stand gebracht, ?ou een tee deelte van het verkeer overdag naar stiger uren doen verplaatsen. Doch ook hitte ervoor zijn vele technische voorzienin- n nodig. Er bestaat echter goede hoop dat, indien meeloopt, dit jaar nog Haarlem in d( t A.Z.Z.-verkeer zal worden opgeno- tra-en, al is nog niet te zeggen met welke 20} slricten dit het geval zal zijn. gt. Wat is de oorzaak varr de enorme toe neming van het aantal gesprekken? In P.T.T.-kringen is men geneigd dit toe te schrijven aan het grote aantal over heidsdiensten, die natuurlijk voorrang hebben bij het verkrijgen van een aanslui ting. De handel maakt eveneens veel meei gebruik van de kiesschijf, hetgeen vooi een niet gering deel het gevolg is van hei ten achter blijven van de telefoontarieven bij de .algemene prijsstijging. Een tariefsverhoging of een leuze „Te lefoneer niet meer" dringen evenwel lijn recht in tegen de commerciële politiek die de P.T.T. steeds gevolgd hebben- Zo is het enige wat er voor de heren technici opzit: langzaam maar gestadis doorwerken tot in een verre toekomst hei bedrijf weer „bij" is. De lotgevallen van Mirin Dajo h" lollecte ten bate van i™ Meer en Bos" te Heemstede BC- Ten bate van de inrichting „Meer en or'-os" te Heemstede, waar lijders aan val- nde ziekte verpleegd worden, wordt Za- rdag 29 Mei in Haarlem en omgeving "v n collecte gehouden. Voor het eerst na bevrijding zullen dames en heren er op I t trekken, om gelden in te zamelen voor J t inrichting, welke in de oorlog ernstig 'leden heeft. Er is echter een tekort aan tio* illectanten en daarom vermelden wij de len en adressen van dames, waar men ic|ch als eollectant(e) kan opgeven. Voor srlem: mevrouw De Milde. Wagenweg mejuffrouw Steenkist, Pijlslaan 73; juffrouw De Graaf, Zuidpolderstraat 84; ejuffrouw Ophuysen, Dorreboomstraat Voor Haarlem-Noord: mejuffrouw Van vac arlcenste-vn- Van-Egmondstraat 2; mejuf- ouw Mos, Spionkopstraat 22; mevrouw Tan Voorden. Orionweg 21; mevrouw Van J ndel, Marnixstraat 118. Voor Heemstede: Mevrouw Bruinsma, Havenstraat 32. VOORGESTELD DIVIDEND VAN BOOM-RUYGROK N.V.: 8 De verlies- en winstrekening over 1947 koeler Boom-Ruygrok N.V. te Haarlem wijst nci' in batig saldo aan van 174.938,38. De Raad van Commissarissen stelt voor yajP de gewone en de prioriteitsaandelen - dividend uit te keren. eef! Aan het jaarverslag ontlenen wij, dat et gebouwencomplex kon worden ver- elhi root door aankoop van een aangrenzend and in de Essenstraat, bestemd voor la- Ire uitbreiding. Het machinepark werd iet een rotatiepers voor grote oplagen Versterkt. In Augustus 1947 werd het gewone aan- eefjeleiikapitaal uitgebreid door uitgifte van "".000 nominaal aandelen a 110 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 25 Mei 1948. BEVALLEN vain een zoon: 21 Mei: P. W. mand—Fortgens. 24 Mei; J. Bijsterbosch— "eufmit. BEVALLEN van een dochter: 24 Mei: eltkamp—Hartog. A. Hagemans—Louwen. OVERLEDEN: 22 Mei: C. van Mierlo—Wij- ,ns tends, 77 j., Schalkwljkerstaat. J. Bumavan ar- er Werf, 72 j., Riouwstraat. 24 Mei: de wart—Stobbe, 83 j., Kleverlaan. "'Agenda voor Haarlem he WOENSDAG 26 MEI Frans Hals: „Begeerte", 18 jaar, 2, 4.30, 7 eec n 9.15 uur. Rembrandt: „Mens durf te le- alle leeftijden. 1.45. 4.15. 6.45 en 9.15 Palace: „Zigeunerbloed", 18 jaar. 2. 4.15, >n 9.15 uur. Luxor: „Luchtkastelen", 18 jr., 7 t* 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Les enfants du aradis", 2.15 en 7.30 uur Spaarne. 14 jaar: De geest van de Vampir". 2. 4.15, 7 en 9.15 u. lijk DONDERDAG 27 MEI jj. Bloemendaal: Jeugdhuis Donkere laan, ^volkspartij voor Vrijheid en Democratie, preker mr. G. Vonk. 8 uur. Bioscopen: mid- kg- en avondvoorstellingen. Opnieuw onkwetsbaa gebleken In ons nummer van Maandag namen wij een stukje over uit „Het Parool" over de lotgevallen van de Haarlemmer Mirin Dajo. Daarin werd medegedeeld dat Mirin Dajo in het ziekenhuis te Zurich moest worden opgenomen met ernstige kwets uren aan de slokdarm, nadat hij gepro beerd had een degen van 40 c.m. lengte in te slikken. Er werd bij gezegd, dat hij geopereerd was en dat zijn toestand enkele dagen zorgwekkend was geweest. Wij vernemen thans van de familie van Mfrin Dajo dat de toedracht van de zaak heel anders is geweest. Op Maandag heeft hij in Zürich een demonstratie gegeven, waarbij hij een naald van 20 c.m. lengte heeft ingeslikt. Doctoren hebben hem daarna onderzocht, ook met Röntgenstra-i leri, maar zij konden geen letsel constate ren. De volgende dag maakte Mirin Dajo gymnastische oefeningen, ook zonder moei lijkheden te "ondervinden. Op Woensdag heeft hij aan prof. dr. Brunner, die nog niet ten volle overtuigd was van zijn on kwetsbaarheid, aangeboden zich door hem te laten opereren om de naald te verwij deren. Op Donderdag heeft deze operatie in een ziekenhuis te Zürich plaats gehad. Niet alleen de slokdarm werd bekeken, maar ook andere delen van het lichaam om te zien wat de gevolgen waren van de verschillende experimenten bij vorige de monstraties. Er werden geen afwijkingen gevonden. Op Vrijdag verzocht Mirin Dajo water te mogen drinken, maar dit werd hem uit medische overwegingen gewei gerd. Hij hield evenwel aan en tenslotte werd toegegeven, nadat hij een verklaring had getekend dat hij het op eigen verant woordelijkheid deed. Hij dronk daarna enige liters water, zonder nadeel daarvan te ondervinden. Reeds Vrijdagavond tele foneerde Mirin Dajo met zijn familie in Haarlem. Hij verklaarde weer geheel ge nezen te zijn. Zaterdagmiddag werd hij uit het ziekenhuis als genezen ontslagen. Hij wandelde even later opgewekt door de straten van Zürich, hoewel in de Zwitserse couranten nog stond, dat hij zijn bed nog niet verlaten'' mocht. Enige dagen daarna heeft Mirin Dajo zich opnieuw in het zie kenhuis laten onderzoeken. Daarbij was het zelfs niet meer mogelijk de plek aan te wijzen, waar zijn lichaam opengesneden was voor de operatie. Tot zover de verklaringen van de fami lie van Mirin Dajo. Dr. A. I. den Hollander ten grave gedragen Hedenmorgen is op Westerveld ter aarde besteld het stoffelijk overschot van directeur van het Gem. Gasbedrijf Haarlem dr. A. I. den Hollander. In de aula werd het woord gevoerd door mr. P. F. O. M. Cremers. burgemeester van Haarlem. Spre ker zeide dat aan een zeer actief leven eer- eind is gekomen. Hij roemde de grote gaven van geest en hart, en het scherp en vlug intellect van de ontslapene. Hij was een man van de grote lijn met een sterk sociaal ge voel, een ware altruïst, die bewust voor de gemeenschap heeft gewerkt. Als een zeer goede directeur zal hij door het gemeente bestuur van Haarlem en bij zijn collega's in herinnering blijven, aldus de burgemeester. Namens het gezamenlijke personeel zeide de heer J. H. Steinkamp woorden van waar dering aan de nagedachtenis van dr. Den Hollander. De heer J. A. van Dijk sprak namens het bestuur van de Vereniging van Gasfabrikanten. Onder de tonen van Grieg's compositie „Ases Tot" werd de kist. die ge volgd werd door enige honderden belang stellenden, uitgedragen. Bij de aanwezigen merkten we onder eer op mr. dr. A. F. H. Schreurs. de heren mr. Th. A. Wesstra, A. van Driel. J. A. Dorrestijn, F. van Egmond en de hoofd commissaris van politie de heer J. Fontijne. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag is er gelegenheid tot het afhalen van distributiebescheiden te: Haarlem: I. Ja tot en met Jong. Bloemendaal: E tot en met G. Heemstede: Ka tot en met Ke. SCHEEPVAART K N S M. Ariadne 24 Mei Ouessant gepas- seert van Cadiz naar Amsterdam. Bree Helle 24 Mei van La Pallice naar Amsterdam. Cot- tica 24 Mei van de Azoren naar Plymouth. Helder 23 Mei te Curasao van Cristobal naar Antwerpen. Orestes 24 Mei van Piraeus naar Gibraltar. Theseus 24 Mei van Oran naar Gibraltar. Deo Duce 24 Mei van Aarhus n. Kopenhagen. Draco 24 Mei te Bordeaux van Lissabon naar Amsterdam. Ilos 24 Mei van Oran naar Valencia. Iris 25 Mei te Amster dam van Gdynia. Noordwijk 25 Mei van Antwerpen naar Madeira. Orpheus 25 Mei te Amsterdam van Aalborg. Roelf 24 Mei te Amsterdam van Bremen. Titus 24 Mei te Bourgas van Istanboel. My. Nederland. Mapia 23 Mei te Batavia van Singapore. Oranje 24 Mei van Batavia naar Singapore. Van der Waals 23 Mei te Port Sudan van Massaua. Vinke en Co. Heelsum 23 Mei van Matadi naar Luanda. Ootmarsum bevond zich op 24 Mei op 42 gr. Noord en 43 gr. West van Bal- timore naar Holland. Wordt vermoedelijk 1 Juni in Holland verwacht. Holl. West Afrika lijnen. Jaarstroom 24 Mei van Dakar naar Holland. Stad Leiden 25 Mei van Le Havre naar Antwerpen. K H L. Delfland 24 Mei van Victoria (thuisreis). Grote vaart Kota Gede, R'dam-Batavia. pass. 25 Mei (2 uur) Finisterre. Kota Inten. Quebec-Rot terdam, pass. 24 Mei Cape Race Lissekerk. Amsterdam-Perz. Golf. 24 Mei te Bahrein. Streefkerk, Rotterdam-Calcutta, pass. 25 Mei Gibraltar. Veendam 25 Mei n.m. van Rotter dam naar New York. Zuiderkruis, Rotter- dam-Batavia, 25 Mei (7,50) van Port Said. HK'ARLF v n GRi AO Streven naar ién negara voor Borneo Instructies van West-Borneo voor Bandoeng-delegatie- De raad van Kalimantan Barat West Borneo heeft machtiging verleend aan de delegatie voor de conferentie te Ban doeng om met de delegaties van de overige „daerahs" van Kalimantan besprekingen te voeren over een in te stellen Negara Ka- limantan (Borneo) en daartoe een staats regeling te ontwerpen. De delegatie dient hierbij een aantal richtlijnen in acht te nemen: a. De rechten en verplichtingen, opge nomen in het statuut voor West-Borneo dienen nageleefd te worden. b. Er dient gestreefd te worden naar de opbouw van een regeringsstelsel naar Ame rikaans voorbeeld, met dien verstande, dat het staatshoofd niet rechtstreeks door de bevolking, maar door de haar vertegen woordigende „daerah"-raden zal worden gekozen. c. De delegatie dient zich te beijveren om Pontianak als hoofdplaats van Kaliman- tan aangewezen te krijgen. d. Het rapport van de studie-commissie moet zo mogelijk door de delegaties van de overige daerahs van Kalimantan herbe- werkt worden, in de zin, zoals onder de punten a en b bedoeld is. Op de kortst mogelijke termijn moet een concept-staatsregeling worden voorgelegd aan de „daerah"-raden. Wissels bij Leidsevaarf- remise gevaarlijk? „Gedurende de beide Pinksterdagen ben ik getuige geweest van niet minder dan zeventien valpartijen van fietsers over de wissels bij de ingang van de tram remise aan de Leidsevaart", schrijft ons een bewoner van die hoofdverkeersweg. Hij voegt eraan toe, dat in drie gevallen de opgelopen wonden en de schade aan het tl wiel een voortzetten van de tocht on mogelijk maakten en dat de Zandvoort- angers na door behulpzame omwonenden erbonden te zijn, huiswaarts moesten eren. „Vier valpartijen per dag is trou wens nog een gunstig gemiddelde", merkt e schrijver op, die voorts wijst op het •waar van achteropkomende auto's en nrerende trams ..Zou een bord de fietsers gelastende af - stappen vijftig meter voor de remise- aang tot'vijftig meter daaraan voorbij "i tot verbetering bijdragen?" vraagt hij •rh af. De Haarlemse verkeerspolitie, aan wie vil deze opmerkingen voorlegden, bleek •en hoogste verbaasd. Zij had nog nooit slachten omtrent de situatie.bij de remise gekregen. Het leek haar waarschijnlijk, dat hier in de ware zin des woords van „Zon dagsrijders" gesproken kan worden. Men sen die dagelijks de Leidsevaart gebruiken ménen dat men even ter dege moet oplet ten, doch dat het passeren van de remise verder geen moeilijkheden oplevert. De verkeerspolitie was voorts van oor deel, dat het voorgestelde afstapbord wei nig effect zou sorteren, daar de meeste fietsers er zich toch,niet aan zouden hou den, en bovendien bestaat er geen veror dening, waarop een dergelijk gebod geba seerd zou kunnen zijn. De verkeerspolitie wil evenwel geen en kele opmerking bij voorbaat als niet steek houdend ter zijde leggen en verzocht dan ook alle weggebruikers, die het inzicht van onze briefschrijver delen, zich tot haar te wenden, opdat overwogen kan worden in hoeverre maatregelen genomen kunnen worden. „Iets over het gezin, wezen en waarde er van" Op een bijeenkomst van de afdeling Haarlem en omstreken van de Vereniging voor Paedagogiek besprak <jle heer J. Blok, hoofd van de school voor moeilijk opvoed bare kinderen te Amsterdam, het onder werp: „Iets over het gezin, wezen en waarde er van". Spreker zeide, dat wan neer we het over het gezin willen hebben, het gevaar bestaat, dat we het met warmte en gevoel gaan verdedigen. Deze warmte en dat gevoel komen voort uit vaste me ningen en juist van de laatste dienen we ons bij een beschouwing te ontdoen, omdat ze ons meestal brengen tot eenzijdigheid. Slechts wanneer we bereid zijn onze be schouwingen voortdurend te herzien, krij gen ze waarde. In de opvoeding hebben we natuurlijk van overtuigingen uit te gaan, maar we dienen op te passen voor „gevestigde meningen". Met lofzangen op het gezin dienen we de zaak niet. We moeten zakelijk en objectief er tegenover staan en dan zien we, dat het gezin er is als een natuurlijkheid (biologisch) en als een kunstmatigheid (staatkundig). De tijd, waarin het verstand de allesbe heersende factor bij de opvoeding was, achtte spreker voorbij. Het lang verwaar loosde terrein van het gevoel dient thans in de eerste plaats ontgonnen te worden. In het complete gezin bestaan de beste kansen voor het kind, zijn vitale, egoïsti sche, sociale en super-sociale neigingen te doen ontwikkelen, omdat door de persoon lijke binding tussen ouders en kinderen invloeden gelden, welke zelfs in de beste inrichtingen en onder de gunstigste weten schappelijke omstandigheden niet vervang baar zijn. In het goede gezin voeden niet alleen de ouders de kinderen, maar ook de kinderen elkaar op. Aankoopcominissie in de V.S. blijft gehandhaafd De heer F. E. C. Everts, voorzit ter van de Nederlandse Aankoop commissie te New York, die teruggekeerd is uit Nederland heeft medegedeeld, dit de Nederlandse regering besloten heeft de aankoopcommissie te handhaven. De aan kopen, die deze commissie momenteel in de V. S. verricht, hebben een waarde van gemiddeld 1 millioen dollars per maand. Er worden hoofdzakelijk machinerieën voor het ministerie van Verkeer en Ener gie, alsmede materiaal voor diverse rege ringsinstanties aangekocht. Deel der Griekse kinderen werd met geweld ontvoerd De UNO-commissie van onderzoek in de Balkanlanden heeft eenstemmig een ver slag goedgekeurd over de ontvoering van kinderen door de partisanen „wier ge vangenhouding in Albanië, Bulgarije en Joegoslavië inbreuk maakt op de interna tionale gebruiken en een belemmering is voor het herstel der betrekkingen als goede buren van Griekenland''. De commissie heeft besloten een afschrift van haar verslag aan de Albanese. Bul gaarse en Joegoslavische regeringen te overhandigen, met het verzoek om deze praktijk tegen te gaan, en behulpzaam te zijn om deze kinderen met bekwame spoed naar Griekenland terug te zenden. Griekenland werd uitgenodigd om met de betrokken landen besprekingen te voeren, om deze kwestie in het reine te brengen. Het verslag der commissie licht nader toe dat sommige kinderen met de toestemming van hun ouders ontvoerd werden, maar andere met geweld. VON WEISZACKER ANTI? In een te Neurenberg gevoerd proces tegen de voormalige Duitse ambassadeur bij het Vaticaan, Von Weiszacker, is een beëdigde verklaring van de voormalige Britse minister ♦an Buitenlandse Zaken, lord Halifax, voorgelezen, waarin deze ver klaart, dat Von Weiszacker hem bekend was als anti-nationaal-socialist. Hij zou zijn positie gebruikt hebben om de buiten landse politiek van Von Ribbentrop tegen te werken. K.LM.-Dakota vloog tegen torenspits Onjuiste aanwijzing van hoogtemeter de oorzaak? Het KLM-vliegtuig PH-TCW, een Dou glas-Dakota, is op 27 December 1947 op weg van Schiphol naar Leeuwarden tegen de 78 meter hoge toren van de St. Bonifa- ciuskerk te Leeuwarden gevlogen. Een groot stuk van een vleugel van het vliegtuig brak af, maar de bestuurder F. S. Kroon, slaagde er in een noodlanding te verrich ten op een weiland. Geen der tien passa giers kreeg enig letsel. Deze zaak is thans behandeld door de Raad voor de Luchtvaart. De gezagvoerder R. W. Robinson ver klaarde, dat de weersomstandigheden zo snel veranderden, dat hieruit een verschil van 100 voet tussen de werkelijke hoogte en die, welke werd aangewezen door de hoogtemeter, kan worden verklaard. De heer G. A. Lenstra, meteoroloog op Schiphol, achtte de daling onbegrijpelijk. Zijns inziens konden de weersomstandig heden ten hoogste 25 meter verschil veroor zaken tussen de aanwijzing van hoogte meter en de werkelijke hoogte. De hoogte meter vertoonde echter een fout van 50 voet op 500 meter. De Raad zal op Maandag 28 Juni uit spraak doen. „General Motors" blezweert dreigende staking Ongeveer 250.000 employés van de Gene ral Motors, die gisteren loonsverhoging kregen, hebben vakverenigingsgeschiedenis gemaakt, door een loonsverlaging toe te staan indien de kosten van levensonderhoud dalen. De vakvereniging keurde goed, dat op één September de maatschappij de lo nen kan herzien. Indien de kosten van levensonderhoud omlaag gaan zullen de arbeiders accoord gaan met een maximale loonsverlaging van vijf dollarcent per uur, indien zij omhoog blijven gaan, zou er echter geen limiet voor loonsverhogingen zijn. Door dit accoord is een dreigende sta king bij deze autofabrieken bezworen. Men gelooft, dat de actie van General Motors als voorbeeld zal dienen voor andere grote Amerikaanse concerns. Twee andere autofabrieken zijn thans in een loonstrijd gewikkeld. 75.000 arbeiders staken van elf Mei af bij Chrysler en er worden deze maand onderhandelingen gevoerd tussen Ford's directie en employés. Haarlemse Bestuurdersbond In het jaarverslag van de Haarlemse Bestuurdersbond wordt meegedeeld, dat het aantal leden met 629 is vooruitgegaan. De ambtenaren en leden van het Over heidspersoneel, alsmede Mercurius en Ver zekeringsagenten gingen een fusie aan. Afdelingen van de ambtenaren uit Bloe mendaal, musici, artisten, schoenmakers en toonkunstenaars sloten zich bij de bond aan. Het verslag vermeldt het aandeel, dat de H.B.B. heeft gehad in de werkzaam heden bij het verkrijgen van overbrug gingsuitkeringen, bij de Raad van Arbeid, bij de noodwet ouderdomsvoorziening, bij het verstrekken van consumentencrediet. bij het al of niet verlenen van ontslag, bij de plaatselijke prijzencommissie enz. Ook zijn in het jaarverslag mededelin gen opgenomen vah de aangesloten orga nisaties. BEETHOVEN-CONCERT H. O. V. Vrijdag 28 Mei zal het zesde en laatste concert van de Beethoven-Cyclus worden gegeven. Kees Hartvelt dirigeert het con cert, waaraan de volgende zangsolisten zullen medewerken: Hélène Ludolph, so praan: Nel Marwitz-De Boer, alt; Han le Fèvre, tenor en Herman Hülsmann, bariton. Deze solisten vormen het solo-kwartet in Beethoven's Negende Symphonie met slot koor. Aan de uitvoering werken ook mede het H.O.V.-koor en het gemengd koor „Po lyhymnia". Vóór de pauze vermeldt het programma drie delen uit de balletmuziek „Die Ge- sehöpïe des Prometheus", waarbij enkele leden uit het orkest op de voorgrond tre den, nl. Francina Hinlopen. hard: Marius Ruysink. fluit; Antoên Strikkers. clarinet: Kees Timmermans, fagot en Ed. Biele, cello. DE NTWIX-KOLENBONNEN- ACTIE. De NIWIN en de Nationale Monumenten Commissie voerden enkele maanden gele den een actie voor het verkrijgen van de kolenbonnen 78 BV en 81 BV, de bonnen, waarop men het bij de aankoop van kolen te veel betaalde geld kreeg gerestitueerd. Thans is deze actie administratief geëin digd. Op het kantoor van de afdeling finan ciën van het Centraal Bureau NIWIN lig gen echter nog honderden certificaten Dam plantsoen, die door de posterijen werden geretourneerd, omdat zij onbestelbaar bleken. Bovendien hebben talrijke in- ders hun naam, adres of woonplaats onlees baar geschreven. Diegenen, die wel hun kolenbonnen heb ben opgestuurd, maar nog geen certificaten hebben ontvangen, kunnen zich schrifte lijk en onder vermelding van aantal en nummers der bonnen, welke werden opge zonden, met de afdeling financiën van het Centraal Bureau NIWIN. dr. Kuyperstraat la, "s Gravenhage, in verbinding stellen. BINNENLAND is met De prijs voor koffiesurrogaat ingang van heden vrij gelaten. In de nieuwe prijzenverordening gis- tingsazijn 1948 zijn thans algemeen gelden de prijzen opgenomen voor kruiden- en dragonazijn. Voor de consument zijn deze prijzen 7 cent per fles hoger dan die voor gewone azijn, welke ongewijzigd zijn ge bleven (35 cent per fles van 750 cm3). Prof. mr. R. Kranenburg, aan wie eer vol ontslag is verleend als hoogleraar aan de rijksuniversiteit tb Leiden, zal zijn af: seheidscollege geven op Maandag 31 Mei des namiddags te 4 uur in het gebouw van de academie te Leiden. Een vrachtauto met 12.600 eieren is van de Oude Zijds Voorburgwal te Amsterdam gestolen. De lege wagen is later op de Oos- terdoksdijk teruggevonden. Levenslange gevangenisstraf eiste de procureur-fiscaal bij het bijzonder gerechts hof te Leeuwarden tegen de 23-jarige kan toorbediende M. uit Nijmegen, die als 18- jarige jongen dienst nam bij de Waffen-SS en in Groningen en andere plaatsen 27 land genoten aan de vijand verried. Vier werden gefusilleerd, een vijfde overleed in een con centratiekamp. HAARLEM EN OMSTREKEN Het gerechtshof te Amsterdam heeft besloten de zaak tegen de 23-jarige Haagse koopman W. J. L„ die in Augustus in Half weg een overval heeft gepleegd op een Am sterdamse taxichauffeur, voor onbepaalde tijd aan te houden. Een onderzoek naar zijn geestvermogens zal worden ingesteld. De Haarlemse rechtbank had L. veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf cn ter beschik kingstelling van de regering. In de Grote of St. Bavo Kerk wordt Donderdagmiddag 27 Mei van 3 tot 4 uur door Egbert Vos, organist Oosterkerk. een orgelconcert gegeven. Het programma luidt: I Passacaglia d kl. t.. D. Buxtehude. 2 Drie kleine Praeludiën en Fuga's. J. S. Bach. 3. Adagio uit Sonate III, J. S. Bach. 4. Sonate II c. kl. t. (Grave, Adagio, Allegro vivace. Fuga) F. Mendelssohn. 5. Fantasie „Blijf bij mij Heer", J. G. Groothengel. 6 a. Andante religioso. S. Landsman, b. Allegretto gra zioso. B Tours. 7 Grand Choeur, G. J Greij. Zaterdag 5 Juni houdt de afdeling Haar lem van „Youth for Christ" de slot-rally van dit seizoen in de Noorderkerk. Sprekers zijn Jan Vink uit Katwijk en Sidney Wilson uit Hilversum. Dinsdagavond bracht de Harmonie „Eensgezindheid" een serenade aan het gou den echtpaar Swmkels-Assendelft te Heem stede Ondanks het buitje regen was de be langstelling zeer groot. Dr. J. G. Thoomes, cand. te Vecncndaal heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. van Lisse bedankt. ,,'t Clubbuis naast d' Appelaar" aan de Damstraat te Haarlem ral op 9 Juni 25 jaar bestaan. Op die dag zal het clubhuis voor een ieder te bezichtigen zijn en zal een klei ne bazar een ieder in de gelegenheid stellen financiëel bij te dragen. Dinsdag 1 Juni houdt het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel de jaarlijkse al gemene ledenvergadering in restaurant Brinkmann. De agenda vermeldt het uit brengen van jaarverslagen en verkiezing van een secretaris De heer P C André de la Porte Jzn. stelt zich niet herkiesbaar. Van de geblokkeerde gelden op beleg gingsrekening bij de Rijkspostspaarbank komt op 1 Juni een vijfde deel met een mi nimum van f 300 vrij Aantekening daarvan in de boekjes is echter alleen nodig indien men over het vrijgekomen deel onmiddellijk wenst te beschikken Een dric-cn-vccrtigjarige los werkman uit Beverwijk deelde Dinsdagmiddag op het Verwulft te Haarlem aan een agent van po litie mee. dat hy in zijn woonplaats een handkar en gewichten geleend had en het vervoermiddel met de gewichten verkocht had De opbrengst had hij inmiddels opge maakt. De man is naar het bureau van poli tie overgebracht en later ter beschikking van de Beverwijkse politie gesteld. Hi l lego m Dodelijk ongeval Het tweejarig meisje de K. van de Venne- perweg geraakte te Hillegom spelenderwijs onder een zware vrachtauto. Zij werd door de bumper geraakt en bleef gewond liggen. Op geneeskundig advies werd zijn naar het ziekenhuis overgebracht. De kleine is daar aan de bekomen verwon dingen overleden Door de politie van Haar lemmermeer is proces-verbaal opgemaakt; de schuldvraag wordt onderzocht. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Phjlips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I Handelsbank Billiton My II Slotkoers gisteren 339 288 260 168*4 350 287 125 186 210 152 2251/4 173 154 118 475 Openings koersen 340 y2 289 261 167% 151% 226 Va 172 Uitgeversbedrijf vraagt CORRESPONDENTE in staat als assistente van de chef afd correspon dentie op te treden. Voor vlot stenotypiste, met behoorlijke algemene ontwikke ling (middelb. opleiding), gewend zelfstandig te werken, in teressante, goed betaalde werkkring Brieven no. 871. PETRI vraagt Anders onnodig zich aan te melden Spaarne 33 Door grote, bekende Maatschappij v. Levens- en Volks verzekering wordt een flink en actief persoon gevraagd als AGENT-INCASSEERDER in een vrijkomend agentschap te Haarlem. Hulp van Inspecteur aanwezig. Borgstelling ad f 500.vereist. Leeftijd tot 35 jaar- Brieven met uitvoerige inlichtingen onder no. 878 bureau van dit blad. Bij STROMO, Grote Houtstraat 61 kunnen geplaatst worden NETTE ZIJDEN-LAMPEKAPPENNAAISTERS en ENIGE LEERLINGEN tevens BESCHAAFD WINKELMEISJE - 20 jaar. N.V. Modemagazijnen van C. H. VOGELZANG Grote Houtstraat 26-30 vragen voor zo spoedig mogelijk JAPONNAAISTERS KLEERMAKERS en LEERLINGEN en EEN JONGEDAME voor lichte administratieve werkzaamheden, kunnende typen. BIJVERDIENSTE In drogisterij wordt voor de morgenuren voor lichte voork. werkzaamh. Zandvoortselaan 101, Heeemstede. Reizende Mode Academie zoekt voor direct huis aan huis-werk- Goede conditie®. Brieven no 870 bekend met loonadministratie. Salaris 150200 gld. per maand. Brieven onder i DE MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL te HAARLEM vraagt: per 1 September 1948: 1 LERAAR IN HET DUITS voor 9 lestijden per week. Vereist wordt dipl. M.O. A Duits. 1 LERAAR IN HET NEDERLANDS voor 8 lestijden per week. Vereist M O. Nederlands. Voor spoedige indiensttreding: 1 ASSISTENTE BIJ DE ADMINISTRATIE goed kunnende typen, in het bezit van een eind diploma H.B.S. of MULO B. Sollicitaties uiterlijk Juni a.6- aan het Bestuur der Ver- eenigir.g voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem, Kleverpark- weg 181. Inlichtingen geeft de directeur der M.T.S. ONE HOUR CLEANING SERVICE CHEM. WASSERIJ EN VERVERIJ vraagt voor direct VAKKUNDIG PERSONEEL Gevraagd le Haarlem welke nog enkele stuks per week kan afleveren. J. PELGANTA, Joh. Verhulstweg 15 Bloemendaal. Station Santpoort. 16 17 jaar om opgeleid te worden tot magazijnbediende en racketreparateur. SPORTHU1S „HAARLEM". Grote Houtstraat 123. Haarlem. GEVRAAGD GROOTWERKER en AANKOMEND KLEERMAKER Zeer goed loon. Aanmelden: J. PELGANTA, Joh. Verhulstweg 13, Bloemen- daal, Station Santpoort» DE TWENTSCHE BANK N.V. Kantoor HAARLEM vraagt Schriftelijke soil, met opgave van leeftijd en school opleiding te richten tot de Afdeling Personeelzaken- GEVRAAGD: KOLENWERKERS en JONGE ARBEIDSKRACHTEN van 17-18 jaar Aanmelden: bij N. VAN BREEMEN CO. te Haarlem, Schouwtjeslaan 23, '.ussen 8 en 9 uur '6 morgens. KANTOORBEDIENDE Gevraagd op Ingenieursbureau te Amsterdam FLINKE EMPLÖYé(E) in bezit U.L.O.-diploma voor type- en ander kantoorwerk. Leeftijd circa 18 jaar. Brieven met informaties onder No. 1836. Adv. Bur. Aclen N.V., Herengracht 570, Amsterdam-C Op fabriek met ca. 80 man personeel in het centrum van Haarlem is een vacature voor PORTIER Sollicitanten, by voorkeur gepensionneerden, moeten be schikken over administratieve kennis en prima referenties. Breven met opgaaf van verlangd salaris en uitvoerige in lichtingen te richten aan het bur- van dit blad onder no. 879. BARNHOORN AUTOMOBIELBEDRIJF Official Genera! Motors Dealer vraagt BEKWAME- en HULPMONTEURS en LEERLINGEN Heemstede, Roemer Visscherplein 21, TeL 26416.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3