Haarlems Dagblad Joden in oude stad Jeruzalem gaven zich over :ranse kabinet stelt 'ertrouwenskwestie Marshall waarschuwt tegen hysterie en wankelmoedigheid in de V.S. De laatste Duitse krijgsgevangene mag voorlopig in Nederland blijven Aftreden van kabinet Smuts baart ongerustheid in Engeland Sovjet ambassadeur bij minister V an Boetzelaar Mirin Dajo overleden Weerbericht ;2e Jaargang No. 18949 jreaux Grote Houtsti 93, Tel Adv en Admin. 024 14825. Redactie 10600 Direct-Hoofdred. 054 Bijkantoor H.N., SoendapleiD 37, Tel 12230. ruldseri) Z B Spaarne 12. Tel 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 29 Hei 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem RABISCH LEGIOEN BEWEERT; 'rouwen en kinderen nder hoede van Rode Kruis Het radio-station van de New York (mes citeert een officiële mededeling van ransjordanfc, dat de Joodse wijk in het fje gedeelte van Jeruzalem zich aan het nbische Legioen heeft overgegeven. De 1500 tot 1600 Joden in deze wijk heb- en zich twaalf dagen lang krachtig ver- idigd. Gistermiddag zouden zij zich over- igpven hebben. Van Joodse zijde is dit ■richt niet bevestigd. De overgave der Joden in de oude stad een onvoorwaardelijke zijn. Alle imbattanten worden krijgsgevangenen, rouwen, kinderen en non-combattanten orden ter beschikking van het Rode Kruis esteld. Ongeveer duizend vrouwen en nderen zijn reeds aan het Rode Kruis rergegeven. De strijd bij Latroen Uit Joodse bron wordt vernomen dat de oden twee Arabische dorpen ten Zuiden jn Latroen hebben bezet. De Haganah reft tot nu toe geen bijzonderheden over strijd bij Latroen bekend gemaakt. Er werd een Iraakse bommenwerper in gebied neergeschoten. Een andere raakse bommenwerper werd in de Jor- asn-vallei in Noord-Oost Palestina neer schoten. Aan de overige fronten was het gisteren jtrekkelijk rustig. Zij was in kapiteinsuniform, aldus de be richten en bestuurde een pantserauto van de Haganah. Volgens het blad zou zij be langrijke bekentenissen hebben gedaan. Sjertok zou aan koning Abdoellah een brief I gezonden hebben, waarin hij bescherming vraagt voor zijn dochter. Weer Sovjet-nieuwsbladen in Amerikaanse zone De Amerikaanse autoriteiten te Berlijn hebben medegedeeld, dat het verbod op de circulatie in de Amerikaanse zóne van bla den, die met Sovjet-licentie verschijnen, per 1 Juni opgeheven zal worden. Hayes, de plaatsvervangende Ameri kaanse militaire gouverneur verklaarde aan zijn Sovjetrussische collega, Dratvin, dat deze stap genomen wordt in de veronder stelling dat men ook maatregelen zal tref fen om een vrije stroom van nieuws naar de Sovjet-zóne mogelijk te maken, hetgeen verleden week door Dratvin beloofd is. De slag om Latroen en Bab el Oead is zo groot belang, dat het Arabische jgioen verplicht is geweest sommige wij- lr en van de moderne stad te Jeruzalem te glaten, om het hoofd te bieden aan de invallen van het Joodse leger. Het Egyp- sche leger biedt eveneens hulp ten Zui- en Westen van Jeruzalem en de Iraak- luchtmacht bestookt de troepenconcen- sties van de Haganah met bommen en Strailleurvuur. Dochter van Sjertok gevangen? Volgens het Arabische blad „El Assas" iu een dochter van Mosje Sjertok, de mi- Isier van buitenlandse zaken van Israël, oor de Arabieren gevangen zijn genomen. raalaandrijving" nu ook in modellen en icelgoed. De kleinste „jet"-motor, een ntse constructie, weegt nog geen half is en heeft een diameter van 2,5 centi- maar ontwikkelt genoeg kracht bijvoorbeeld dit „Vampire"-model van dan zestig centimeter vleugel spanning te laten vliegen. Dinsdag de beslissing De Franse ministerpresident Robert thtunan heeft gisteren naar aanleiding In het bezuinigings-wetsontwerp tot in- rimping van het ambtenarencorps de Gestie van vertrouwen gesteld. De stemming zal plaats vinden op Dins- i? aanstaande en wanneer de uitslag ne- liief is zal dit automatisch het ontslag van minister-president ten gevolge hebben. Van socialistische zijde verzet men zich achtig tegen het ontslag van de totaal mderclvijftigduizend ambtenaren zoals de minister van financiën René ayer, in het ontwerp is voorgesteld. Nog een struikelblok. Een andere bedreiging van de regering staat in een decreet, dat het indirect mo- ijjk maakt, dat kinderen die kerkelijke holen bezoeken financieel door de staat orden gesteund. Enkele dagen geleden trd het decreet door de premier en de RP-minister voor de volksgezondheid tekend, zonder dat de socialistische en dicale kabinetsleden werden geraad- eegd. Waarnemers zijn van mening, dat socialisten als voorwaarde voor hun eun aan de bezuinigingswet het intrekken in dit decreet zullen eisen. 10.000 boete voor oud-notaris De zesde kamer van het Haarlemse Tri- Haal heeft Vrijdagmiddag in de zaak Sen de oud-notaris R. C. A. van C. ad- es uitgebracht. Het Tribunaal achtte de drie ten laste legde punten het in aanzienlijke ite medewerking verlenen aan het trans it van Joodse goederen, het aanvragen e een radio-vergunning en het schenken D bijdragen aan Winterhulp bewezen legde de beschuldigde een boete van Kluizend gulden op. De motivering van advies zal later bekend gemaakt wor- Nog duizend jongens kunnen helpen bij aardappeloogst Evenals vorig jaar heeft de Stichting voor de Landbouw de hulp van de Nederlandse jeugd ingeroepen voor het oogsten van de pootaardappelen. Daar het aantal aanmel dingen dat via de scholen en jeugdorgani saties is binnengekomen, niet toereikend is om in de behoefte te voorzien, is thans de mogelijkheid opengesteld zich rechtstreeks op te geven bij de Nederlandse Jeugd Ge meenschap, Henri Polaklaan 14, Amster dam. Circa 1000 jongens van 1623 jaar kunnen zich nog voor deelneming aan de oogstkampen voor de jeugd individueel aanmelden. Fransen tegen algemeen kiesrecht in West-Duitsland Een speciale commissie van de zeslanden- conferentie te Londen heeft de wijze be sproken, waarop de leden voor een West- duitse constituerende vergadering gekozen zouden moeten worden. Men neemt aan, dat de Franse afgevaardigden tegenstanders zijn van het Brits-Amerikaanse voorstel om die vergadering te laten kiezen door mid del van algemeen stemrecht. Ook zijn de Fransen het niet eens met het door de Ame rikanen en Engelsen opgestelde tijdschema dezer verkiezingen, vooral indien er geen Amerikaanse militaire garanties voor West- Europa aan verbonden worden. Amerika9s ivereldpolitiek mag niet schommelen op de golven van de vrees Beloften en verplichtingen moeten nageleefd worden George Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft in een rede te Portland (Oregon) gezegd: „Indien de Sovjet-Unie van zekere handelwijzen en daden, welke de wereld sinds het beëindi gen van de vijandelijkheden in een toe stand van ongerustheid en verwarring heb ben gehouden, zou afzien, zou zij een geheel nieuwe internationale sfeer scheppen. Als zij dit deed, zou zijn niet stuiten op enig gebrek aan begrip van de zijde der Ame rikaanse regering", zo zeide Marshall. Daarentegen waarschuwde de minister de V. S., dat de volken van Europa de „voort durende vrees koesteren, dat zij niet op ons kunnen rekenen, dat wij van plan zullen veranderen, dat wij een officieel aanvaarde politiek, zoals het Europese herstelplan, zonder opzegging zouden laten varen, zon der acht te slaan op de vernietigende ge volgen, die een dergelijke wankeling ten gevolge zou hebben." De „verzoeningsfarce" Omtrent de veelbesproken nota-wisse ling tussen de V. S. en de Sovjet-Unie zeide hij dat men veelal uit het oog verliest, dat dat een „doelbewuste en cynische propa- ganda-campagne was om eerlijk gemeende Amerikaanse pogingen om een basis te scheppen voor onderhandelingen en over eenkomsten ter stabilisatie van de wereld- toestand teniet te doen." In Amerika bestaat enorme behoefte aan de een of andere overeenkomst, om d< vrees te doen verdwijnen en derhalve ster ke afkeer van elke verklaring of het uit blijven van daden waardoor de vervullinj van die wens tegengewerkt wordt. „Niemands wens om een basis te vin den voor een veilige vrede en een te rugkeer tot algemene welvaart is ster ker dan de mijne, maar het is mijn of ficiële plicht ervoor te zorgen, dat dit land niet door opwellingen tot verplich tingen of daden wordt gebracht, die een bedreiging voor onze toekomst zouden vormen." Aangaande de „Europese vrees, da Amerika af zou zien van internationale samenwerking" wees Marshall op het „destructieve voorstel om de wet op de handelsverdragen op basis van wederkerig heid te amenderen of krachteloos te ma ken (Ue wet op de tariefverlaging, welke deze week door het Huis van Afgevaardig den beknot is). Nog geen nieuw besluit van de Veiligheidsraad Het Joodse Bureau deed gisteren in de Veiligheidsraad een uitgebreide en bittere aanval op de Britse voorstellen (wapenstil stand van vier weken en embargo op wa penzendingen naar beide partijen gedu rende die periode). In deze voorstellen was „geen geest van neutraliteit te vinden". De resolutie was 'n poging de versterkingen in wapens en manschappen v\or Israël af te snijden, terwijl de Arabische staten hun hulpbron nen zouden kunnen mobiliseren voor het volgende stadium van de aanval. Daarna kwam een Frans voorstel op tafel tot onmiddellijke uitvaardiging van een nieuw „staakt het vuren"-bevel. De raad verdaagde zijn zitting zonder tot be sluiten te komen. Motorrijtuigen van invaliden zijn belastingvrij Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat geen belasting is verschuldigd voor motor rijtuigen, gehouden door invaliden of ge brekkigeri en uitsluitend gebezigd tot hun persoonlijk vervoer, indien aannemelijk is, dat de houder geen motorrijtuig voor dit vervoer zou hebben gehouden, indien hij niet invalide of gebrekkig ware geweest. De heer J. M. A. van Dongen te Aar denburg (Zeeland), die als laatste (no. 18) voorkomt op de candidatenlijst der Katho lieke Volkspartij voor de Tweede Kamer verkiezingen in de kieskringen Den Helder, Haarlem. Leiden. Dordrecht en Middelburg, heeft zijn candidatuur ingetrokken. „Wij benadelen vaak onze vrijgevigheid en onze bedoelingen door de gevoeligheid van een volk, zijn nationale trots en de omgeving waarin het leeft, voorbij te zien. Dit slaat niet slechts op de landen van West-Europa doch ook op de landen achter het IJzeren Gordijn." „Onze keuze gestand" De vrees van Europa, dat Amerika zijn politiek plotseling zou kunnen veranderen is in zekere mate gebaseerd", zo vervolgde Marshall, „op een verkeerd begrip van de wijze waarop zich de politiek in een demo cratie als de onze ontwikkelt. Deze vrees mag echter niet aangemoedigd worden door gedachtenloze of plotselinge daden. De voor- en nadelen van elke te volgen lijn moeten tegen elkaar afgewogen worden. Is er eenmaal gekozen, dan is het echter nog belangrijker, aan de te volgen lijn vast te houden en niet over te gaan op een ander standpunt." Hij verwenste Hitierhielp de illegaliteit en voorkwam dat de kazerne in Bergen op Zoom werd opgeblazen Er bevindt zich nog steeds een Duitse krijgsgevangene in ons land. Het is Karl Heinz Marotzki, die het aan zijn hou ding tijdens de oorlog te danken heeft, dat hij voorlopig in Nederland mag blijven. Hij is gehaat bij de Duitsers en terugkeer naar zijn vaderland zou ge lijk staan met zelfmoord. Karl Heinz Marotzki woonde vóór de oorlog in de vrijstaat Danzig, waar hij als tandtechniker- een behoorlijk bestaan vond. Hij was er getrouwd en had vele Poolse vrienden met wie hij, daar hij zelf uit een Pools geslacht voortkwam, meer omging dan met de in Danzig wonende Duitsers, wier leuze „Heim ins Reich" zeker de zijne niet was. Hij werd voor de militaire dienst opgeroepen toen Hitier Polen bin nenviel en wegens zijn kennis van de mete orologie, waarin hij vroeger gestudeerd had, ingedeeld als „Inspektor" bij een Duit se „Funkstelle". Tijdens de oorlog in Polen bleef hij gestationneerd op een vliegveld bij Berlijn. Na de inval in het Westen trok hij, de oorlog en Hitier verwensend, naar Frankrijk. Zijn troep lag meestal ver achter de linies in een rustig dorpje, van waar hij weerberichten aan de „Luftwaffe" door gaf. Dit rustig leventje veranderde echter bij de invasie en Marotzki's „Funkstelle" werd met de Duitse legers opgejaagd naar het Noorden, door Frankrijk, België en Zuid-Nederland. Tenslotte kwam het weerstation in Septèmber 1944 te Coevor- den, dat in die dagen gebukt ging onder een terreur van landwacht, SS en SD. Marotzki trok met zijn troep in het huis van een NSB'er, kreeg het deswege met de partij aan de stok doch wist zich daar toch te handhaven. Dit eerste duel werd door vele gevolgd. Met de landwacht had Ma rotzki weinig moeite sinds hij hun com mandant een stuk had laten tekenen, waar in deze verklaarde, dat de huiszoeking annex plundering bij kapper Meerstadt in Coevorden onrechtmatig geschied was. Dreigden er moeilijkheden dan kwam dit papier op tafel en de landwachters kozen de wijste weg. Meer moeite had Marotzki met de SS en de SD maar hij slaagde er toch in zeer vele gevangenen uit hun han den te halen. Marotzki hielp de illegaliteit. Spoedig werd in Coevorden bekend, waar men moest zijn als er moeilijkheden met de Duitsers dreigden. Zelfs zijn telefoon stelde „Inspektor" Marotzki ter beschik king van de illegaliteit. Burgers boden hem de gelegenheid, onder te duiken, maar om dat hij in deze functie meer kon bereiken Nieuwe meerderheidspartij wordt gesteund door anti-Britsehalf-fascistische organisaties Nieuwe verkiezingen niet onmogelijk geacht Uit de definitieve uitslagen van de ver kiezingen in Zuid-Afrika blijkt, dat de Nationalistische partij, nadat zij de voor zitter der Kamer uit haar leden zal aange wezen hebben, nog slechts een meerderheid van vier stemmen heeft. In politieke krin gen is men de mening toegedaan, dat de nieuwe premier zeer moeilijk met een zo geringe meerderheid kan regeren. Men leidt daaruit af, dat nieuwe verkiezingen niet tot de onmogelijkheden behoren. Malan: anti-Engels. De nederlaag van Smuts heeft grote ver rassing gewekt in politieke kringen te Lon den en men toont zich aldaar ten zeerste ongerust omtrent de loop der gebeurtenis sen in dit Dominion. De heersende onge rustheid is op de volgende overwegingen gebaseerd. 1. Malan stond tijdens de oorlog een neutrale houding jegens Duitsland voor en de nationalistische partij zou geruggesteund worden door een anti-Engelse, de negers vijandige en anti-semitische, organisatie genaamd de „Ossewa-Brandwag". die een groot aantal Boeren omvat, alsook door de geheime vereniging „Die Boerenbroeder- skap". 2. De hoofdoorzaak van Smuts' neder laag moet worden gezocht in zijn voorstel len tot verbetering van de rechtspositie der Vrijdag is te Plymouth het Engelse vlieg- kampschip „Venerable" aan de Neder landse Marine overgedragen, dat als nieuwe „Karei Doorman" aan de Neder landse vloot is toegevoegd. De Neder landse vlag wordt gehesen, de Engelse vrordi gestreken. negen millioen negers, welke voorstellen, hoe gematigd zij ook mogen wezen, onaan vaardbaar worden geacht door de Boeren, d.i. het merendeel van de blanke bevolking. Controverse met India? 3. Malan's verheffing tot het bewind brengt niet alleen Zuid-Afrika's lidmaat schap van het Britse gemenebest in het ge drang, maar dreigt eveneens een spanning met India te verwekken in verband met de nog steeds scherp omstreden rechtspositie van de Indiërs in Natal en elders. Het is niet uitgesloten dat dit tot een regelrechte economische en politieke boycot van Zuid- Afrika door India leidt. Engeland zou dan partij moeten kiezen in een geschil tussen leden van het Gemenebest onderling. M®»t verheelt te Londen niet dat Zuid- Afrika, ofschoon niet door Labour bestuurd, Engeland tot nog toe financieel heeft on dersteund Gevreesd wordt thans, dat een nationalistisch bestuur met een bepaalde fascistische strekking deze hulp zal stop zetten en zelfs terugbetaling van de ver leende credieten zal verlangen. Strijd tegen de Coloradokever Minister Mansholt vraagt aller medewerking In een radio-toespraak heeft minister Mansholt gisteravond gesproken over de bestrijding van de Coloradokever. Hij deed een dringend beroep op allen, wie dit aangaat, nauwkeurig de aan wijzingen van de Plantenziektekundige Dienst op te volgen. Alleen dan kan men de plaag onder de knie krijgen. Dit gaat niet alleen de landbouwende bevolking aan, want zeer velen in den lande telen aard appelen voor eigen gebruik, in volkstuinen, in tuinen bij de woningen of op kleine ge huurde stukjes grond. Het zijn juist die kleine perceeltjes, die de grootste moeilijk heden veroorzaken, omdat de bestrijding van de Coloradokever daar veelal op geheel onvoldoende wijze geschiedt. Ook de mede werking van burgemeesters en politieamb tenaren is van niet te onderschatten belang. Voor Nederland bestaat een algemene verdelgings p 1 i c h t, op grond van de Colo- radokeverwet. Bovendien bestaat voor alle aardappeltelers de verplichting in bepaalde perioden, het gewas met een insectendo- dend middel te behandelen, ongeacht of er kevers op zijn gevonden of niet. In vele delen van het land zal deze behandeling een voorbehoedend karakter hebben en daarom juist is zij zo uitermate belangrijk en noodzakelijk. Deze bestuiving of bespui ting van alle aardappelpercelen zal ten minste tweemaal uitgevoerd moeten worden in de door de Plantenziektekundige Dienst aan te geven perioden. De eerste van deze perioden is nu aange broken. Half Juni Is deze periode ook voor het Noordelijk deel van ons land afgelopen. Dan moeten dus alle percelen aardappelen, groot en klein, behandeld zijn. Door ambte naren van de Plantenziektekundige Dienst zal nauwkeurig gecontroleerd worden of aan de bespuitingsplicht is voldaan. Tegen nalatigen zal streng worden opgetreden. bleef hij „Inspektor" tot de Canadezen 6 April Coevorden binnentrokken. Met andere Duitse krijgsgevangenen werd hij op transport gesteld naar België In Coe vorden werden door de burgerij pogingen in het werk gesteld om hem vrij te krijgen. Dit gelukte niet. Marotzki meldde zich in October 1945 vrijwillig om mijnen te rui men in Nederland. Een groep van 3000 Duitse krijgsgevangenen, waaronder 1000 vrijwilligers, alle afkomstig uit het Ooste lijk deel van Duitsland, werd daarvoor ge- recruteerd. In October 1946 was deze groep gedund tot 300 man, waarvan Marotzki de leider was. Moeilijkheden met de Nederlandse be waking waren zeldzaam. Alleen degenen, die gedwongen mijnen ruimden, waren dik wijls onhandelbaar. Zij hebben zelfs ge probeerd de kazerne van Bergen op Zoom in de lucht te laten vliegen. Toen deze aan slag door het ingrijpen van Marotzki mis lukte, probeerden zij hem tot tweemaal toe uit de weg te ruimen echter zonder succes. Ondertussen hadden de mensen, die tij dens de bezetting doör hem geholpen wa ren. niet stil gezeten en zij hadden weten te bewerken, dat Marotzki, zij het ook on der streng toezicht, in Mei 1947 in zijn vrije tijd zich verder als tandtechniker kon bekwamen. Toen de laatste groep Duitsers van de mijnopruimingsdienst naar huis ge zonden werd, moest Marotzki met hen mee. Eerst op het laatste ogenblik gelukte het hem uit deze groep weg te komen. Hij kreeg voorlopig verlof in Nederland te blij ven tot beslist was, wat er met hem zou gebeuren. Marotzki zelf wil niets liever dan in Ne derland blijven. Zijn vrouw en dochter zijn in 1944 omgekomen, zijn ouders vermist. Bovendien is hij zo gehaat bij de Duitsers, die na de oorlog bemerkten, welke rol hij gespeeld heeft, dat terugkeer naar Duits land gelijk staat met zelfmoord. Dit is ook de reden, waarom men hem niet met de andere Duitse krijgsgevangenen heeft te ruggestuurd. Marotzki, die nog steeds onder contróle staat, zal binnenkort toestemming krijgen, voorlopig in Nederland te blijven. Eerst echter moet hij nog via de Engelse mili taire attaché in Den Haag gedemobiliseerd worden. Ondertussen werkt hij in een tandtechnisch laboratorium. Haarlems UNAC-comité gestart Geen enkel Haarlems bedrijf heeft zijn medewerking geweigerd toen het lande lijk UNAC-Comitc de fabrieken en kanto ren opriep tot een hulpactie voor het door de oorlog van verwanten en vrienden be roofde en van hof en heem verdreven Europese kind. In sommige bedrijven is de inzameling reeds afgesloten, in andere is zij nog aan de gang, bij weer andere wordt nog over wogen op welke wijze de steunactie het best kan worden georganiseerd. Honderdvijftig ambtenaren van de Pro vinciale Griffie brachten 628.bijeen, het personeel van de drukkerij „De Spaar - nestad" 1262.om slechts enkele voor beelden van de spontane en royale mede werking die het UNAC-wcrk overal ont moet. te geven. Deze eerste resultaten wekken de beste verwachtingen voor de grote collecte die op Zaterdag 26 Juni in Haarlem, Heem stede en Bloemcndaal wordt gehouden. De heer J. Eggink, directeur van het landelijk UNAC-bureau. deed tfeze mede delingen in de eerste bijeenkomst van het UNAC-comité voor Haarlem en omgeving, die gisteren in de Statenzaal aan het Prin senhof onder voorzitterschap van de heer D. J. A. Geluk werd gehouden. De heer Geluk zeide in zijn openings woord, dat ondanks de vele beroepen die er tegenwoordig op het Nederlandse volk worden gedaan ter leniging van de bittere nood die in vele sectoren van het natio nale en internationale maatschappelijk le ven heerst, er voor ons land een taak is weggelegd, juist omdat het zelf de honger en de ellende aan de lijve heeft on dervonden. „Wij zijn indertijd ook op edelmoedige wijze door de geallieerden, door Zweden en 'door Zwitserland geholpen, aldus de wethouder, en wij kunnen thans onze dankbaarheid niet beter tonen dan door met milde hand te geven voor hen, die zelf aan de oorlog onschuldig, daar het meest door hebben geleden". De heer Eggink merkte nog op, dat men aanvankelijk de leuze: „Geef één dag loon!" gezien de grote spanning tussen lo nen en prijzen niet had durven lanceren. De eerste oproep van de voorzitter van het landelijk comité, prof. mr. R. Kranenburg, heeft evenwel zoveel weerklank gevon den, dat men toch het spoor van de inter nationale organisatie hierin is gaan volgen. Waar één dag salaris zwaarder op de week- dan op de maandlonen drukt, heeft men gezocht naar methoden, die de last kunnen verlichten. Dit is gevonden in het verrichten van overwerk of door enige weken achtereen een gedeelte loon af te staan. De Raad van Vakcentralen heeft grote steun verleend door te verklaren, dat het UNAC-werk „een daad van grote morele en sociale betekenis is en een bijdrage tot de verzoening der volkeren vormt". Samenstelling. Het UNAC-comité voor Haarlem en om geving bestaat uit een presidium bestaan de uit de heren D. J. A. Geluk (Haarlem), H. Disselkoen (Heemstede) en mr. F. P. Th. Rohling (Bloemendaal). De ondervoorzitster, mevrouw J. van Nispen-van Wely, is tevens voorzitster van het werkcomité. Het secretariaat wordt waargenomen door het bureau van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Het comité bestaat uit vrijwilligers van alle organisaties die zich op het gebied van kinder- en jeugdzorg bewegen en een groot aantal andere instellingen van alle richtingen. De gemeenteraad van Amsterdam hechtte, na gedurende 13 zittingen te heb ben gedebatteerd, aan de begroting 1948 in inkomsten en uitgaven sluitend op f 176.358.555 met algemene stemmen zijn aoedkeuriu*. i In verband met het accoord Moskou-Djokja Officieel wordt medegedeeld: ..Op uit nodiging van de minister van buitenlandse zaken heeft de Sovjet-ambassadeur in Ne derland, de heer V. A. Valkov, gisteren met baron Van Boetzelaer op diens departement een onderhoud gehad over de overeen komst tot het uitwisselen van consuls, welke volgens het officiële persagentschap Tass, te Praag tussen de Sovjet-Unie en de republiek Indonesië is afgesloten. De minister van buitenlandse zaken heeft de Sovjet-ambassadeur er onder andere op gewezen, dat het aangaan van dergelijke betrekkingen door de republiek in strijd is met de door haar aanvaarde Renville-be- ginselen, welke uitdrukkelijk vermelden, dat de souvereiniteit over geheel Indonesië voor het tijdperk tot de overdracht van souvereiniteit aan de verenigde staten van Indonesië, blijft berusten bij het konink rijk der Nederlanden". Een hartverlamming?] Mirin Dajo. De Haarlemmer Mirin Dajo, wiens eigen lijke naam Arnold Henskens luidt, en die zich in een tijdvak van drie jaar niet min der dan 500 maal heeft laten doorsteken zonder enig lichamelijk letsel daarvan te ondervinden, is, naar uit Winterthur wordt gemeld, aldaar, naar men vermoedt ten gevolge van een hartverlamming, overleden. Personen uit de omgeving van Mirin Dajo hebben verklaard, dat zijn dood vol gens een eerste medisch onderzoek niet te verklaren Is uit een maag-operatie, die hij onlangs heeft ondergaan. De gerechte lijke autoriteiten te Winterthur, hebben een lijkschouwing gelast. Zoals men weet, heeft Mirin Dajo onlangs op een demonstratie te Zürich een naald ingeslikt, waarna een operatie volgde, die, volgens de familie van Mirin Dajo, ertoe diende de Zwitserse professor Dr. Brunner van zijn onkwetsbaarheid te overtuigen. Er zouden bij die gelegenheid geen afwij kingen zijn gevonden. De naam Mirin Dajo is voor velen reeds een bekende klank geworden als toebeho rende aan een Nederlander, die de wonder lijke gave der volstrekte onkwetsbaarheid bezat. Messteken door zijn hart, revolver schoten door zijn hoofd, lieten hem onge deerd en zelfs zonder littekens, terwijl hy geen pijn voelde. Men heeft deze Mirin Dajo een fakir en een sensationele variété- artist genoemd. Hij zelf beweerde te zijn: een man die zijn zeldzame eigenschap door religieuze overgave kreeg en wachtte op een boodschap van God. waarmee hij de mensheid de wereldvrede zou trachten te brengen. Mirin Dajo, die te Haarlem bij zijn ouders woonde, werd 33 jaar oud. Hij stu deerde aan de Academie voor Beeldende Kunsten, waarna hij zich vestigde als reclame-schilder. Enige tijd was hij chef van een reclame-bureau te Zaandam. De naam Mirin Dajo was volgens zijn zeggen door middel van openbaring als klank tot hem gekomen; naderhand bleek hem, dat deze naam Esperanto is en betekent: „won derlijk iets". Smuts' erepromotie op 18 Juni te Leiden De erepromotie van veldmaarschalk Smuts, die enige tijd geleden op grond van zijn grote verdiensten voor het bevorderen van de vrede en voor de Verenigde Volken door de senaat der Leidse universiteit werd benoemd tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid, zal zeer waar schijnlijk geschieden op 18 Juni. Als pro motor zal optreden prof. mr. J. M. van Bemmelen. PASOENDAN-PREMIER VOORZITTER VAN BANDOENG-CONFERENTIE. In Bandoeng is heden Raden Adil Poera- diredja, premier van Pasoendan, bij accla matie gekozen tot voorzitter van de fede rale conferentie in een vergadering, die door dr. Van Mook werd geleid. De Nederlandse minderheidsgroep wens te aantekening, dat zij de voorkeur gaf aan mr. Oerip Kartodirdjo, lid van het Ge rechtshof te Batavia, als voorzitter. NU EN DAN REGEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N V I. in De Bilt, geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond: Af en toe regen hier en daar met onweer, naar Westelijke richtingen draaiende wind. Vrij koel. 30 Mei: Zon op 4.28 uur. onder 20 47 uur Maan op 1.52 uut, onder 11.17 uur (Laatcte kwartier) 31 Mri: Zon op 4.27 uur onder 20 43 uur Maan op 2.05 uur. onder 12 29 uur 3

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1