Haarlems Dagblad Amerika blijft streven naar overleg met de regering der Sovjet-Unie Brits schip beschadigt Het Wereldnieuws Veiligheidsraad eist een vicrweeks bestand in Palestina de Velsense spoorbrug zwaar Stad in Oregon na rivier-dijkbreuk verzwolgen 62e Jaargang No. 18950 gureaux: Grote Houtsti 93, Tel Adv en Admin [0724. 14825. Redactie 10600. Direct-Hoofdred. 5054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. jjukkery Z. B. Spaarne 12, TeL 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maancïag 31 Mei 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarleven op aanvraag by de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Er KLINKEN wat blijmoediger klanken uit Washington. De vermaarde „wel ingelichte kringen" menen niet alleen, dat Üe Verenigde Staten met Sovjet-Rusland jullen gaan onderhandelen tenminste over zaken, waarbij geen andere geallieer de landen betrokken zijn maar boven dien schijnen Marshall en zijn voorganger James Byrnes er beiden van overtuigd te wezen, dat de Sovjets tot enig bakzeil halen i>ereid zijn. Byrnes betoogt, dat Rusland pjet verder zal gaan met zijn politiek van W iÜtbreiding dan de democratieën toestaan. Hij gelooft dat de Russen de zenuwen-oor- jüg zullen staken als zij tot de slotsom fcomen, dat zij niet verder kunnen gaan zonder te vechten. En generaal Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur te jioskou, is opgehouden met vissen in de Loire en naar zijn post teruggekeerd, het geen in de diplomatieke sfeer een belang rijker feit is dan het bij oppervlakkige lezing lijkt. Deze mededelingen duiden op vermin derde spanning. Zij houden overigens niet r in dat de toestand blijvend verbeterd is. Zij die tussen de twee machtigen in leven hopen daartoe op indrukwekkender resul- ian. laten, dan dat beiden voortgaan met bewa- ipe' pening en elkaar voorlopig in militaire zin De- ontzien. Ook al staat tot dusver vast, dat de Amerikanen over groter „oorlogspoten tieel" en vooral over meer actieve hulp bronnen beschikken dan de Russen. De be- iaande verhoudingen zijn nog ongunstig; iroot staatsmansbeleid zou een situatie moeten scheppen, waarin meer vertrouwen ei jn duurzame ontwikkeling en opbouw in de wereld heerste dan thans het geval ist Thans, onder de auspiciën van de U.N.O. Aan de vierkante tegenstelling tussen de in Oost en West heersende ideologieën wor- ijd". den wij intussen weer eens op krachtdadige ïjze herinnerd door het nieuws omtrent „2 parlementsverkiezingen in Tsjecho- aa' Slowakije. Die zijn gisteren gehouden. Er S® was maar één partij waarop men stemmen mocht en dat was die der regeringde m. communistisch-gewaarmerkte. Men kon, liji els men dat niet wilde, zijn stem blanco uitbrengen maar de enscènering van het geval was zodanig, dat men dit niet in het geheim kon doen. Het behoeft geen betoog, dat een verkiezing onder zulke omstandig heden met een vrije volksuitspraak niets uitstaande heeft en dat de term „volks- democratie" er alleen maar een valse vlag plaatst. Men kan er zich over verbazen d?t tegenover de 4-Vj millioen, die hun stem men op de enige toegelaten partij uitbrach ten, nog ongeveer 600.000 kiezers blanco stemden. En men vraagt zich af hoevelen onder die honderdduizenden de kwade ge volgen van hun moed zullen ondervinden, omdat hun namen nu zijn genoteerd. Ander nieuws, van groter direct belang, is dat in de Veiligheidsraad de Britse reso- utie inzake Palestina (met enige verscher pende amendementen, zoals ze genoemd worden) is aanvaard. Zelfs hebben tien van de elf raadsleden voor deze geamendeerde resolutie gestemd; alleen Columbia heeft zich onthouden. Een zeldzaam geval: de grote mogendheden zijn het eens. De reso lutie roept de strijdende partijen op tot een wapenstilstand van wier weken. In die periode wil de U.N.O. de kwestie dan nader jehandelen. Men hoopt dat Joden en Ara bieren aan de gedane oproep gevolg zullen geven, ofschoon hun vertegenwoordigers te Lake Success het besluit slechts met reserve aanvaard hebben. En dan moeten wij maar eer opnieuw gaan hopen, namelijk op de kans dat de Veiligheidsraad het onderling eens wordt over zijn methode van oplossing der kwestie gedurende die vier weken. Dat Ie U.N.O. reeds aanzienlijk geblameerd is door de rampzalige gebeurtenissen in Pa lestina zal wellicht heilzame uitwerking jhebben. Dat minister Bevin's beleid inzake Joden een treurige indruk in de gehele 'ereld heeft gemaakt en in Engeland zelf 'tot hevig protest en snijdende commentaar igeleid, zal misschien ook een beter en rechtvaardiger koers bevorderen. Indien imen de openbare mening in de landen van :het Westen er nauwkeurig over kon raad plegen zou men naar mijn overtuiging tot het resultaat komen, dat de grote meerder heid de schepping van de Joodse staat Israël welgezind is, dat men meent dat deze tot rustige ontwikkeling gebracht moet kunnen worden en dat de Britse regering in de eerste plaats ertoe verplicht is, de Balfour 'elaration gestand te doen. Hetgeen wil zeggen: een Nationaal Tehuis voor de Joden. R. P. Nieuwe politieke partij Er is een nieuwe politieke partij op gericht, de „Onafhankelijk Nationale Groep", welke aan de verkiezingen zal deelnemen. Lijstaanvoerder is dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn, Den Haag. De generaal b.d. H. G. Winkelman en staatsraad dr. J. W. Meyer Ranneft heb ben de nieuwe partij hun steun toege legd. De heer Feuilletau de Bruyn heeft me degedeeld, dat de candidatenlijst der O. G. geen „Rijkseenheid"-lijst is en dat de nieuwe partij is samengesteld uit dissi dente liberalen, Indische deskundigen, oud-illegalen en aanhangers van „Natio naal Réveil". Constantijn Huygensprijg voor A. Roland Holst Zondag is de dichter A. Roland Holst ter gelegenheid van zijn 60ste verjaardag een druk bezochte receptie in de so ciëteit „De Koepel" te Amsterdam gehul digd. Bij ontstentenis van de voorzitter van de Vereniging van Letterkundigen, Victor E. van Vriesland, sprak J. A. En gelman de huldigingsrede uit, waarin hij in hartelijke woorden de kwaliteiten van Roland Holst als dichter en vriend naar voren bracht. Als geschenk van zijn vele vrienden en bewonderaars overhandigde hij de jubila ris een bedrag, dat hem in staat zal stellen een buitenlandse reis te maken. Vervolgens sprak mr. Reinink, secreta- lis-generaal van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, die de waardering van de regering over bracht en mededeelde, dat de regering opdracht heeft gegeven aan de schilder Willink om een portret van Roland Holst te maken, ter plaatsing in een openbaar gebouw. Dr, J. Hulsker deelde mede, dat het be stuur van de Jan Campertstichting een stemmig heeft besloten de Constantijn "Huygens-r: -. gr not 2000 aan Roland Bolst toe te kennen. Een „stap-voor-stapverzoening uitgangspunt voor nieuw plan In welingelichte kringen te Washington gelooft men steeds meer, dat de Verenigde Staten niet willen berusten in de huidige gespannen verhouding met de Sovjet-Unie doch spoedig zullen pogen tot onderhan delingen te komen over enkele aangelegen heden van minder belang teneinde de mo gelijkheid van „grotere dingen" te peilen. Dit vertrouwen is gegrond op een verkla ring van Marshall, dat „zeer goede voor uitgang is gemaakt" met het stabiliseren van de wereld naar Amerikaanse opvat tingen, met andere woorden, dat de Ver enigde Staten de „koude oorlog" met de Sovjet-Unie aan het winnen zijn. Een eerste aanwijzing van een politiek, gericht op het vestigen van betere be trekkingen tussen Moskou en Washington op een basis van overeenstemming over kleinere aangelegenheden, ziet men in het vorige week door Marshall gedane voorstel tot het houden van een driemogendheden- conferentie over de douanescheepvaart. Men wijst er op, dat in een aangelegenheid als deze, hoewel van minder belang ten opzichte van andere hangende kwesties, Sovjetrussische medewerking verwacht zou kunnen worden. Een rationele regeling voor de Donau is tenslotte meer van be lang voor de landen ten Oosten van het IJzeren Gordijn dan voor de Westerse lan den, van welke slechts een Oostenrijk rechtstreeks profijt van een dergelijke re geling zou trekken. Deze poging tot een Donau-conferentie zou dan ongetwijfeld gevolgd worden door een krachtiger poging om tot een regeling te geraken van de leen-en-pacht-kwestie tussen de V.S. en de Sovjet-Unie, om de onderhandelingen over de keuze van een gouverneur van Triëst te heropenen en om aan te sturen op een hernieuwing van de Dr. Malan streeft naar Zuid Afrika's afscheiding In een interview heeft dr. Malan, de lei der van de nationalistische partij in Zuid- Afrika, verklaard, dat de uitslag der ver kiezing hem ten zeerste heeft verrast. Hij voegde er aan toe, dat zijn partij en hij zelf voorstanders zijn van een absolute ge lijkheid van rechten voor blanke Afrika ners en Engels sprekende inwoners van Zuid-Afrika en van het erkennen van beide talen als officiële talen. Met zorg uitgeko zen immigranten waren steeds welkom, De nationalistische partij stuurt aan op een republikeinse regering:, afgescheiden van de Britse Kroon. Wij zien daarin de enige daadwerkelijke waarborg, dat Zuid- Afrika niet verwikkeld zal worden in de oorlogen van Groot-Brittannië. Tot die maatregel zal echter slechts overgegaan worden na een referendum en bü een voudige meerderheid in het parlement. Sjarifoeddin aangezocht voor een kabinetszetel „De onderhandelingen tussen Neder land en de republiek zullen zeker worden beïnvloed door de komende wijzigingen in het republikeinse kabinet", aldus verneemt Aneta van republikeinse zijde. Sjarifoed- dins oppositiepartij, het democratisch volksfront is reeds definitief uitgenodigd om een vertegenwoordiger in het republi keinse kabinet aan te wijzen. Djokja roept Soeripno terug Batavia niet bevredigd Een Nederlands woordvoerder te Bata via heeft verklaard, dat er nog geen „be vredigend antwoord" van de republiek is ontvangen betreffende de gemelde uitwis seling van diplomaten tussen de Sovjet- Unie en de republiek. Nederland zal echter de onderhandelin gen, die thans worden gevoerd, niet af breken. De woordvoerder legde deze ver klaring af na een onderhoud van jhr. Van Vredenburch met de Nederlandse autori teiten te Batavia. De republiek had een officieel antwoord gepubliceerd waarin verklaard werd dat Soeripno, Djokja's vertegenwoordiger te Praag, wel opdracht had. in het algemeen uitbouw van de buitenlandse betrekkingen der republiek te bevorderen, doch niet een specifieke order tot een accoord dienaan gaande met de Russen. Inmiddels zou Soe ripno naar Djokja teruggeroepen zijn om verslag uit te brengen. Geen boogie-woogie en geen be-bopstijl, geen slangachtig swingen in harington achtig dringen, maar een stralende jeugd in een kerngezond, gemeenschappelijk dans spel. - Een foto tijdens het Volksdansfeest in het Krelagehuis, besprekingen in de Geallieerde Bestuurs raad te Berlijn en andere kwesties. Bedell Smith terug Generaal Bedell Smith, de Amerikaan se ambassadeur te Moskou, is inmiddels van vacantie in Frankrijk op zijn post te ruggekeerd. Pool door landgenoot in Utrecht vermoord Zaterdagavond heeft de 30-jarige Pool M. S. op de Nieuwe Gracht te Utrecht zijn 26-jarige landgenoot E. L. vermoord door hem zes steken met een dolkmes toe te brengen. Ooggetuigen hadden de indruk gekre gen, dat tussen de beide Polen slechts een dronkemansruzie was ontstaan. Voordat de dader kon worden gehoord moest men hem eerst zijn roes laten uitslapen. Het slachtoffer was in dienst bij Werk spoor te Utrecht Op het Heemsteedse Sportpark is Zaterdag avond een voetbalwedstrijd gespeeld tussen elftallen van Heemstede en Leamington. Met 30 wonnen de Heemstedenaren. Een foto van de ploegen. Redelijke hoop op aanvaarding door beide strijdende partijen Huil antwoorden moeten morgenavond binnen zijn De Veiligheidsraad der UNO heeft met enige verscherpende amendemen ten, de Britse resolutie over Palestina aanvaard, welke oproept tot een wa penstilstand van vier weken tijdens welke periode de UNO de kwestie na der wil behandelen. Tien van de elf raadsleden Columbia onthield zich van stemming onder steunden de oproep nadat een door Amerika gesteund Sovjet-Russische voor stel tot het instellen van sancties door de UNO wanneer beide partijen de strijd niet binnen 36 uur zouden staken, niet de nood zakelijke tweederde meerderheid had kun nen verkrijgen. Bij verwerping UNO-actle. In het belangrijkste amendement op het Britse voorstel wordt een beroep gedaan op Joden en Arabieren om van hun aan vaarding van de beslissing van de raad uiterlijk 1 Juni 22.000 uur (GMT) kennis te geven en verklaard, dat, wanneer een der partijen aan de beslissing geen gehoor mocht geven, de raad rechtstreekse actie volgens hoofdstuk zeven van het Handvest zal overwegen. De Joodse en Arabische vertegenwoor digers te Lake Success hebben het besluit met reserve aanvaard, maar er zijn aan wijzingen, dat zij de oproep der UNO gun stig zullen beantwoorden. De andere bepalingen van de geamen deerde Britse resolutie zijn: 1. Het stop zetten van .het toelaten van militairen in Palestina en de staten van de Arabische Liga. Weerbare Joden, die gedurende de vier weken in Palestina worden toegela ten, zullen geen militaire opleiding krijgen. 2. Er zullen gedurende de vier weken geen wapens in Paléstina en de Arabische staten worden ingevoerd. Voorts werden enkele paragrafen aan vaard betreffende militaire waarnemers, zoals in de oorspronkelijke Britse tekst, en betreffende de bemiddelaar van de UNO, wie wordt opgedragen „contact te zoeken met alle partijen, terstond wanneer het vuren is gestaakt". De raad verdaagde zijn zitting tot Woensdag. Kerkelijke autoriteiten in Jeruzalem hebben medegedeeld, dat de koepel over het heilige graf licht door een granaat uit een Joods kanon beschadigd is. Ook twee Grieks-katholieke kerken zijn tijdens de strijd om de Oude Stad licht beschadigd. Zondagmiddag is het in Palestina over het algemeen zeer rustig geweest. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben de Joden mijnen gelegd op de wegen ten Noorden van Jeruzalem. Een Egyptisch communiqué meldt dat grote concentraties te Beer Toevva met artillerie bestookt zijn. Bij Soer Yagher werden aan de Joden zware verliezen toe gebracht. Strijdgas-geruchten. Een Joodse woordvoerder heeft te Tel Aviv verklaard, dat een Arabische order om Zondagnacht een nieuwe aanval op Jeruzalem te doen onderschept is. Volgen» deze order zou gas en zware artillerie ge bruikt worden en zou de Iraakse lucht macht deel nemen aan de aanval. Dit is een poging van Glubb, de Britse comman dant van het Arabische legioen, om voor het intreden van een wapenstilstand tot resultaten te komen. Britten uit het Legioen? Uit Amman wordt bericht dat alle Britse officieren in dienst bij het Ara bische legioen, Zondag tegen midder nacht uit Palestina zouden zijn terug getrokken. Haganah meldt successen. In een communiqué van de Haganah wordt een uitgebreide Joodse actie op het noordelijk front gemeld, tevens wordt van talrijke overwinningen gewag gemaakt. „Na hevige gevechten is het militaire kamp Malakia bezet, evenals dorpen en politieposten in deze streek. Pantserauto's en vrachtauto's werden vernield. Joodse luchtstrijdkrachten hebben verscheidene Libanese dorpen gebombardeerd. Twee politieposten aan de Syrische grens zijn door de Joden aangevallen en vernield. Zij brachten de vijand zware verliezen toe. Droevige verkiezingsfarce in Tsjecho-Slowakije Radio-Praag deelde Zondagnacht mede, dat in 549 van het totale aantal van 781 stembus-bureaux van Praag 90,31 procent van de Zondag uitgebrachte stemmen voor het Volksfront was. 9,69 procent stemde blanco. Over het gehele land zijn de tot nog toe bekende totalen in procenten uitgedrukt: circa 89 procent „ja"; 10,8 pet. blanco. Buitenlandse correspondenten, die onder jeleide van functionarissen een tocht langs de stemlokalen maakten, zagen daar „de duidelijke bewijzen" dat een overweldi gende meerderheid op de enige door het nationale front opgestelde candidatenlijst stemde, aldus een trots commentaar van Praag. Die duidelijkheid zelf was reeds een veroordeling voor het systeem dezer ver kiezingen, want hoewel in vele stem- bureaux een gordijn was aangebracht ach ter hetwelk de stemmers zich konden af zonderen was dit meestal zodanig opge hangen dat men er zich nauwelijks achter onzichtbaar kon maken. Een tweede con- tróle-mogelijkheid op de stemming be stond in het feit, dat de papierbak waarin de stemmers het niet gebruikte stembiljet moesten werpen in het volle gezicht van de leiding van het stemlokaal was opgesteld. Gooide iemand nu het biljet waar op men voor de regeringspartij moest stemmen in die bak dan was dus terstond door iedereen te controleren dat de betreffende blanco gestemd had. Velen hebben het dan ook niet aangedurfd om blanco te stemmen Wel vond men bij het openen der stembriefjes in de daartoe bestemde enveloppen vaak het portret van I ZATERDAG HUWELIJK VAN MICHAEL Benesj, doch geen „ja"- of blanco-biljet. ex ANNE IN ATHENE Benesj zelf heeft niet gestemd, hij moti- Het Deense blad Ekstrabladét meldt, dat veerde dit met de bewering dat hij zich prinses Anne en ex-koning Michael van ook in 1946 van stemmen onthouden heeft. Roemenië 5 Juni te Athene in het huwelijk n, I zouden treden. Twintig: procent tegen. prjnsGS Anne zou reeds per vliegtuig uit Reuter meldt nader dat het aantal blanco, Kopenhagen naar Athene vertrokken zijn. ongeldige en niet uitgebrachte stemmen niet Heden wordt prinses Anne te Athene tien doch bijna twintig procent van alle verwacht, ex-koning Michael en zijn moe stemgerechtigden bedraagt. Praag scha- der Woensdag aanstaande. Men neemt aan, kelde de ongeldige en niet-uitgebrachte dat het paar terstond na de huwelijksvol- stemmen uit en kwam aldus tot een veel trekking op reis zal gaan naar Zwitserland hoger percentage ja-stemmen. |en de Verenigde Staten. Vernielde staalconstructies en gebroken Met veel lawaai is om 3.50 uur, in de nacht van Zaterdag op Zondag het Engelse vrachtschip „North Down", (1497 ton), dat van de Oostelijke bin nenhaven der IJmuidense Hoogovens op weg was naar Amsterdam, in bot sing gekomen met de Velscr spoorbrug. Het schip, dat de binnenhaven uitdraai de, schijnt door de spuistroom in zijn wen ding belemmerd te zijn en om de macht over het roer niet geheel kwijt te raken, heeft de kapitein op dat moment volle kracht vooruit laten varen. De „North Down" haalde de bocht echter niet meer en schoof onder de, op dat moment ge opende spoorbrug, nadat zij eerst het hou ten remmingswerk (een bundel van negen dikke balken, die in de lengteas van het kanaal ligt, om de schok van eventuele aanvaringen af te remmen) had vernield. Met de neus ramde het vaartuig dus de stalen steunbalken van de brug, die deer lijk gehavend werden en ook diverse zoge naamde windsteunen begaven het, zodat één dezer zNvare stalen balken in het kanaal kwam te hangen en een andere kromgebo gen onder de brug ging uitsteken. Zelfs de ducdalven achter het remmingswerk wer den zwaar beschadigd, maar het draai- werk liep geen letsel op. De omwonenden verklaarden ons, dat een geluid als van een mitrailleur weerklonk bij de botsing Volgepompt neus. Het schip zat klem onder de geopende brug en aanvankelijk meende men, dat er niets anders opzat, dan met behulp van snijbranders het bovenste stuk van de ste ven te verwijderen, maar bij nader inzien bleek het overpompen van het water uit de achterste bailasttanks in de voorste, de „North Down" voldoende met de neus naar beneden te kunnen drukken, dat de boot vrij van de brug kwam. De „North Down" wier lading bestond uit ijzer en stukgoed, heeft met vernielde winches op het voor dek en een sterk achteroverhellende voor- Monument voor gedeporteerde Joodse Amsterdammers Met de bijzetting van een urn, bevat tende de as van een der 400 jonge Joden, die tijdens de Februari-razzia te Amster dam in 1941 door de Duitse overheersers naar Mauthausen werden gevoerd en daar jammerlijk omkwamen, is Zondagmiddag op de Joodse begraafplaats te Muiderberg de onthulling verricht van een monument ter nagedachtenis van de bijna 60.000 Am sterdamse Joden, die tijdens de oorlogsja ren werden gedeporteerd en niet uit de concentratiekampen terugkeerden. Opperrabbijn Tal noemde het monument een gedenkteken der schaamte, want het herinnert er aan, dat de menselijke be schaving niet bij machte is geweest deze verschrikkingen te voorkomen. Hij hoopte, dat de mensheid eindelijk de weg zal vin den naar een beschavingspeil, waarop deze gruweldaden onmogelijk zullen zijn. De burgemeester van Amsterdam mr. Arn. J. d'Ailly hoopte dat het Joodse volk de kracht zal verzamelen weer een schep pend deel van de Amsterdams^ bevolking te vormen. Hevige botsing tussen trams in Wassenaar In Wassenaar geraakte Zondagmiddag een motorwagen van de Haagse tram de fect, waardoor de dienst tijdelijk over en kel spoor moest worden onderhouden. Ten gevolge van een misverstand van het per soneel naderden tegelijkertijd een tram uit Den Haag en een uit Leiden. De beide trams hadden vrij grote vaart en botsten met een daverende slag tegen elkaar, waar bij de wagens gedeeltelijk in elkaar scho ven. Vier leden van het trampersoneel kregen een beenbreuk, een van hen zelfs een vijfvoudige. Het zoontje van een der bestuurders dat meerijden mocht, brak eveneens een been. Enkele passagiers kregen snijwonden. Ouders zagen hun kinderen in vloedgolf verdivijnen De in de oorlog gebouwde stad Vanport in Oregon is Zondag vernield door een watervloed tengevolge van het overstro men van de Columbia-rivier. Van de 18.700 inwoners van de stad is een nog onbekend aantal verdronken. Gehele blokken houten huizen van twee verdiepingen werden weg gespoeld en als wrakhout op elkaar ge dreven. De stad lag ongeveer vijf meter beneden het rivierpeil. Mannen, vrouwen en kinderen werden gegrepen door de kolkende watervloed, die zich een weg had gebroken door een spoordijk. Overlevenden vertelden, dat zij door het water weggesleurd werden voor dat zij wisten dat er sprake was van een oversti-oming. Honderden mensen zaten Zondagavond op de daken van de niet weggespoelde huizen, wachtend tot zij door een of ander bootje zouden worden opge pikt. Mannen vormden levende kettingen waarlangs vrouwen en kinderen in veilig heid gebracht konden worden, terwijl steeds hoger golven door de straten spoel den, die de lichte huisjes van hun funda menten scheurden en meevoerden in hun wilde stroom. De houten huizen dreven draaiend en kantelend mee op de woeste stroom als lucifersdoosjes of stootten tegen elkander en werden versplinterd. Ouders moesten machteloos toezien hoe de kinderen door het water van hen werden weggesleurd. Vanport, dat tijdens de oorlog de tweede stad van Oregon was met een bevolking van hoofdzakelijk scheepswerfarbeiders, is gelegen ten Noorden van Portland, in een kom, gevormd door de dijken van de grote weg, de spoorlijn en de rivier. Von Weizsacker hielp ook vijftien Nederlandse ]oden In het proces tegen Hitiers vroegere am bassadeur bij het Vaticaan, baron Von Weizsacker, die te Neurenberg terechtstaat, zijn getuigen a décharge gehoord. De Joodse professor Niels Bohr, pen ver maard Deens atoomdeskundige, verklaarde dat hij Von Weizsacker nog nimmer had ontmoet, doch alle reden had om aan te nemen, dat Von Weizsacker tijdens de be zetting van Denemarken actief had gepoogd hem te beschermen en te voorkomen dat zijn wetenschappelijk werk werd belemmerd. Prof. Werner Heisenberg, directeur van het Max Planck Instituut te Göttingen, heeft een beëdigde verklaring overgelegd waarin hij bevestigt, dat Von Weizsacker ten behoeve van Bohr heeft geïnterve nieerd. De Nederlander G. H. de Marez Oyens verklaarde, dat Von Weizsacker bij Seyss Inquart stappen heeft gedaan om het leven van vijftien Joodse leden van het Amster damse Concertgebouworkest te redden. remmingswerk mast met kapotte tuien na een half uur haar reis naar Amsterdam kunnen vervol gen. Zondagochtend hebben experts van de Nederlandse Spoorwegen en de Rijkswaterstaat de schade in ogen schouw genomen en het bleek, dat deze ernstig was: de schattingen varieerden van 30.000.— tot 100.000.—. Het treinverkeer, dat direct na de aan varing over één spoor werd geleid, kon reeds spoedig normaal, zij het voorzichtig, voortgang vinden. In de loop van d( Zondag is men begon nen met het afbranden van de neerhangen de stukken en de deskundigen waren het er nog niet over eens, of de brug het zware goederenverkeer zal kunnen verdragen. Scherpe critiek op de rijksbemiddelaars In Utrecht is een vergadering gehouden van afgevaardigden van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond ter bespreking van de resultaten der C.A.O.-onderhande- lingen met werkgevers en het college van rijksbemiddelaars. Algemeen werd heftig geprotesteerd te gen de door dit college dwingend opgeleg de loonregeling, welke, naar verklaard wordt „ongunstig afwijkt van de sociaal- en economisch verantwoorde sobere loon- voorstellen" van de werkgevers- en werk nemersbonden. Eveneens werd scherp ge ageerd tegen de „ondeskundigheid en de sociale onvoldragenheid" van het college. Er werd aangedrongen, dat de samenstel ling van het college zodanig wordt gewij zigd, dat vertegenwoordigingen van werk gevers en arbeiders in het college worden opgenomen. Men sprak de vrees uit, dat in dien er geen wijziging in samenstelling en beleid van het college wordt gebracht, „het ogenblik komt, dat de vakbeweging zich ernstig zal dienen te beraden op de vraag, of zij zich niet tegen de uitspraken van het college zal moeten gaan verzetten". Ten slotte werd gezegd, dat men zich zij het onder krachtig protest, met het oog op 's lands belang „bij de dictatoriale beslis singen van het college van rijksbemidde laars zou neerleggen." Dodenherdenking op de Amerikaanse oorlogskerkhoven Op de Amerikaanse oorlogskerkhoven Margraten in Zuid-Limburg en Molenhof bij Nijmegen zijn Zondag Memorial Day de gesneuvelden herdacht, die hier be graven liggen. De begraafplaats Molenhoek zal worden opgeheven. Een deel der stof felijke overschotten zal naar Amerika wor den overgebracht, de overige zullen op Margraten opnieuw ter aarde worden be steld. Bij de plechtigheid op Margraten heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oos terhout namens de Nederlandse regering dank gebracht aan hen, die ver van hun vaderland hun leven gaven voor de ver dediging van de vrijheid en de democratie. De Amerikaanse Ambassadeur in Neder land, dr. Herman B. Baruch bracht hulde aan hen, die de graven op zo treffende wijze verzorgen. Hij zeide, dat Nederland bevrijd is van vreemde overheersing door mannen die hun leven gaven, opdat vrijheid en de rechten van de mens zouden zegevieren. „Amerika", aldus dr. Baruch, „is in korte tijd van een land van individualisme en soms in zichzelf gekeerd isolationisme veranderd in een land van 150 millioen zielen, dat eensgezind het initiatief geno men heeft tot en zich volledig wijdt aan de meest idealistische en onzelfzuchtige econo mische hervorming, welke de wereld ooit aanschouwd heeft. Het was de geest van de mannen, die hier rusten, welke de ge dachten van het Amerikaanse volk en zijn leiders bezielde bij het ontwerpen van een plan, dat zijns gelijke in de geschiedenis niet heeft." Schout bij nacht N. A. Rost van Tonnin gen legde hierna een krans namens de Koningin, waarna kransleggingen volgden door dr. Baruch en door vertegenwoordi gers van België, Frankrijk, Cuba, China, Italië, Engeland, Finland, Rusland, Mexico, Hongarije, Tsjechoslowakije, Zuid-Afrika, Oostenrijk, Griekenland en Peru. Terwijl de militairen het geweer presen teerden klonken over de dodenakker het Wilhelmus en het Amerikaanse volkslied. „Het laatste vaarwel", dat een Amerikaans trompetter liet weerklinken, vormde het slot van deze herdenking. Papierfabriek in Maastricht door brand verwoest De papierfabriek van de firma Wesly en Co. te Maastricht is Zaterdagavond door brand vrijwel geheel verwoest. Toen de brandweer ter plaatse kwam, was de fa briekshal ter oppervlakte van ongeveer 600 vierkante meter reeds voor een ge deelte ingestort. De voorraad van 200 ton papier en carton ging vrijwel geheel ver loren. Slechts de kantoren en de daarbo ven gelegen directeurswoning konden ge spaard worden. De schade wordt door verzekering ge dekt. De politie stelt een onderzoek in. Door deze brand zijn thans zestig mensen zonder werk. Weerbericht PERIODE MET REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. In De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Aan de kust aanvankelijk krachtige, overigens meest matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Nu en dan regen, hier en daar met onweer Vrij koel. 1 Juni: Zon op Maan op •1 28 uur. onder 70.50 uur 2.17 uur, unccx 13.40 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1