ixperiment met lekerechters eeft bevredigend gewerkt Chevrolet - Buick di Het conflict in „Bloembollencultuui Kort en Bondig CHEVROLET! lAANDAG 31 MEI 1948 HAARLEMS DAGBLAD (SCHEID VAN HET TRIBUNAAL voorzitters en een secretaris. Van links zS Goudsmit, mr. F. van der Goot, mr. C. E. Erades en m ,j)e wet van 13 Mei 1948 heeft het dood- innis uitgesproken over de Tribunalen en Llis*likel 16 dier wet: „De Tribunalen wor- I iQ opgeheven met ingang van 1 Juni" '5:eeft ons het recht van cassatie tegen dit Vjj onnis niet verleend", zei de waarnemend j resident van het Haarlemse Tribunaal li; ir, C. E. Muller Zaterdagmiddag tijdens frede die hü ter gelegenheid van de ver- wijning van dit instituut hield. Mr. Mul- w' rr sprak de wens uit, dat de regering het 'elhaast onvermijdelijk vacuum, dat ont- ini laan zal tot het ogenblik waarop de nieu- H rt regeling zal werken, tot een minimum ma- ii weten te beperken, want er dreigt hier >Q gevaar, dat tot groot onrecht voor de oj in de kampen verblijvende politieke frnf elinquenten zou kunnen uitgroeien, in- jjj jen niet zoveel mogelijk in aansluiting E; an de Tribunalen zou kunnen worden :get oortgcarbeid. is over de Bijzondere Rechtspleging s»»— wat te doen geweest en ik gevoel ■-,® een behoefte om op daarmee samenhan- ende problemen in te gaan, omdat ik lerk het gevoel heb, dat we nog te dicht staan om geheel zuiver te kunnen zien n oordelen of andere, volgens sommigen v« etere wegen hadden kunnen worden be- Bo: reden, aldus mr. Muller, de Leidse hoog- >raar Van Oven citerend, die geschreven eeft dat deze proef met rechtspraak door ken onder juristenleiding geslaagd is en it deze geïmproviseerde berechting de jchtsstaat heeft gediend zo goed als dit :ogelijk was onder de ongemeen moeilijke jmstandigheden. hee De voorzitters van de kamers van het 2« aarlemse Tribunaal kunnen dit oordeel °ra an professor Van Oven ten volle onder- je],: irijven, zo zeide mr. Muller, en ook om ie reden betreuren wij het dat voortaan it verantwoordelijke werk aan een alleen- igcj echtsprekend rechter is opgedragen. Van "[«|relk een groot belang was het ook niet, it financieel-deskundigen hun oordeel y onden doen horen wanneer het om colla- »ratie-gevallen ging! Spreker bracht na- lx ;ens de president aan de „bijzitters" wel- r. i meende dank voor de toewijding en de Wis rnst waarmee zij zich aan het werk ge !Dai tven hadden. ,kc. De afgelegde weg. De spreker bracht vervolgens in herin- gering hoe het Haarlemse Tribunaal door ile tegenslagen eerst in 1946 kon gaan 'nt'5raaien en noemde met waardering de he amen van de een jaar geleden naar In- Viljonesië vertrokken secretarissen mr. W. en mr. J. Groot, die de secretarie sgelijk hebben opgebouwd. Mr. Muller noemde enkele cijfers om lig beeld te geven van het verrichte werk. jem i totaal werden door de procureur-fis- ■nen ml bij het Bijzondere Gerechtshof te Am- 2035 dossiers ter behandeling toe- <ii «onden. In 2003 dier zaken werd uit- d !-praak gedaan, zodat 32 zaken onafgedaan leven. ïn slechts 174 gevallen werd de be- vaijchuldiging vervallen verklaard. In 194 a o[ evallen werd het fiat-executie op de uit ere praken door de Hoge Autoriteit gewei- 2"ird en was een tweede behandeling nood- akelijk. Bij vele van deze weigeringen fas de fiatteur van oordeel dat de beslis- ng te mild was uitgevallen en als „cri- lineel" stond het Tribunaal blijkbaar niet angeschreven. Of dit ons tot blaam of ot eer strekt laat ik bescheidenlijk in het ruc lidden, merkte mr. Muller op, die het oorts betreurde dat eerst na een jaar het °?e, ribunaal de bevoegdheid kreeg voorwaar- elijke straffen op te leggen. Van de toe- essing van dit instituut werd een ruim 3oo ebruik gemaakt. nDe processen-verbaal van de P.O.D. osc^êter van de P.R.A. voldeden in het al- imeen gesproken aan redelijke eisen, ooral in zwaardere gevallen is door deze chamen veel en voortreffelijk werk ver eer ^ht. Mr. Muller bleef het betreuren dat het ribunaal geen Openbaar Ministerie als Jtrvolgend orgaan ter zitting had. „Het Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 29 Mei 1948 .GEHUWD: 29 Mei: J. Hoogers en H. luijn. B. F. Jürgens en H. M. Paul. BEVALLEN van een zoon: 26 Mei: N. Snij- tr;—Koolmees. 28 Mei: I. W. C. Kallervan 1 hel. H. D. de Jonge Mulock HouwerIlcken. I Mei: A. KortenoevenVerburg. I BEVALLEN van een dochter: 27 Mei: E. C. y ellevan der Dussen. J. H. van den Burg- litendaal. 28 Mei: F. G. M. Habraken- ,m, 01 Haak. C. F, A. Groothuis—Verzijlberg. rorJ» StevensSchager. A. F. A. Roosenvan ff Meij M. KorsmanGeel en. C. G. Dekker- af- aber. OVERLEDEN: 26 Mei: M. Lan,geveld— fafelbakker, 88 j., Wilhelminastraat. 27 Mei M. van Hengelaar, 86 j.. Kleine Houtweg. C. Dekker, 3 m., Jan Gijzenkade. 28 Mei: C. LuitenSpanjaard, 62 j.. Kruistocht- laat, W. Philips—Meijer. 69 j.. Sehagchel- raat. A. C. de Vos, 66 j., Lange Molenstraat. de Reparatie» en Service AMSTERD. RMT. MIJ.! OFF DEALER agenda voor Haarlem Gem. Concertgebouw: Muzikale show ten ite van het bouwfonds van kleuterhuis Margriet", 8 uur (tuinzaal). Studiekring Pa- hpsychologie en Metaphysica, 8 uur. Rem- ge- randt: „Mens durf te leven", alle leeftijden, la, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Rue Ma- aleine 13"- Luxor: „De prijs van het ver ben". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: Marinen van jongensstad". 14 jaar, 2. 4.15, 7 9-15 uur Spaarne: „De Prairiewet", 14 •ar. 2.30. 7 en 9.15 uur, Frans Hals „Helden- ■rmis". 18 jaar, 2 4.30. 7 en 9 15 uur DINSDAG 1 JUNI Brlnkmann: Mevrouw A J, OtteArnoLli k»preekt over „Hoe kom ik rond met mijn in- uur. Bioscopen: Middag- en avond- lenfor^elüngen. ria v,c" get |f beflh| get:c: naar rechts mr. A. G. H. H. Roeffen, mr. J. Muller, mr. A. F. H. Schreurs, mr. L. r. N. Kolff. bleef eèn vrij vreemde figuur, dat wij onze eigen dagvaarding te beoordelen kre gen. Ook voor de balie moet dit ontbreken een gemis zijn geweest". Voor hen die zich min of meer geregeld met de verdediging der beschuldigden be lastten, had spreker een woord van lof voor de vele moeite die zij zich voor hun cliënten gaven. Kamprapporten teleurstellend. Bepaald teleurstellend waren meestal vorm en inhoud der kamprapporten, die summier waren als een schoolrapport. Eenmaal stond achter de rubriek „poli tieke activiteit" het woord „voldoende", hetgeen niet bepaald geschikt was tot een vermeerdering van inzicht in 's mans ge drag bij te dragen. Lof voor de secretarie. De secretarie heeft goed gelopen en kon de vergelijking met een geroutineerde rechtbank-griffie zeer wel doorstaan. In dit verband noemde mr. Muller de naam van de opvolger van mr. Veniet, mr. Kolff wie geen eenvoudige taak beschoren was omdat hij bovendien optrad als adjunct secretaris van de derde kamer en zelfs nog wel eens voor die van een andere ka mer inviel. Van het secretarie-personeel vermeldde de spreker nog de namen van de chef de bureau, mevrouw H. Schaaper, de secreta resse, mejuffrouw Stoop, de beheerder der dossierkamer, de heer Van Buuren en de administrateur, de heer Peek. Mr. Muller uitte voorts zijn waardering voor de parketwacht, in het bijzonder aan wachtmeester Lourens, die steeds voor een vlot en rustig verloop der zittingen had zorg gedragen. Tenslotte sprak mr. Muller een woord van dank aan de bode-concierge, de heer Van den Eng die bovendien gaven ont wikkelde als exploitant van een beschei den cafétje. En de beschuldigden? En toch, zo besloot mr. Muller zijn re laas, heb ik nog de voornaamste personen vergeten. Het zijn de beschuldigden zelf om wie het niet in de laatste plaats ging. Hoe zullen zij zich in de toekomst gedra gen? Hun pad is niet gemakkelijk. Ik zou echter onwaarheid spreken indien ik zou zeggen van het merendeel hunner de in druk te hebben gekregen, dat er heel veel was veranderd en dat zij tot een ander en beter inzicht waren gekomen. Veeleer is het tegendeel het geval, doch de toekomst zal kunnen leren of ik mij daarin vergis. Van harte hoop ik dat dit het geval is. Dan zal misschien het zeer bescheiden steentje dat ons Tribunaal mocht mee- metselen, blijken niet geheel verkeerd te zijn aangebracht. De president van het Tribunaal, mr. T. A. M. A. van Löben Seis, was door een plotseling opgekomen ziekte verhinderd de laatste samenkomst van het Tribunaal te leiden. Op voorstel van zijn plaatsvervan ger werd hem een telegram, de goede wensen voor een algeheel herstel inhou dende, gezonden. Behalve zeer vele lekenrechters, enkele secretarissen en enige leden van het per soneel waren de voorzitters mr. A. F. H. Schreurs, mr. A. G. H. H. Roeffen, mr. E. J. Goudsmit en mr. L. Erades aanwezig, ook de oud-voorzitter van de tweede Kamer, mr. F. van der Goot, gaf van zijn belang stelling blijk. Er was geen publieke interesse, ook niet van de zijde der voormalige beschuldig den Houten hulpschool komt aan de Vondelweg Zoals wij reeds gemeld hebben, mag Haarlem dit jaar een houten hulpschool bouwen. Deze toestemming betekent een voorlopige oplossing in het gebrek aan schoollokalen in het noorden der gemeente, waar de overbevolking der scholen het grootst is en waar door de aanbouw van nieuwe woningen de grootste aanwas van leerlingen is te verwachten. B. en W. stellen de Raad voor het ter rein aan de Vondelweg en de Eksterstraat voor de bouw van deze school, die 76000 gulden zal vergen en waarvan de inven taris en verwarmingsinstallaties 24420 gul den zal vergen, te bestemmen. Humanitas Dezer dagen hield de stichting „Huma nitas" een vergadering. De voorzitter, de heer F. S. Noordhoff, merkte bij de bespre kingen over de huis-aan-huis-collecte einde September en de straatcollecte op 2 October op, dat „Humanitas" door zijn maatschap pelijk werk een niet-politieke actie voert via de daad van bijstand van mens tot mens. Dit is van grote direct-practische waarde. Wij moeten bedenken, ging hij voort, dat de wisselvallige levensomstan digheden iedereen blootstellen aan tegen slagen, waarbij instellingen als deze, zegen rijk werk kunnen doen. „Humanitas" heeft thans om het werk te kunnen uitbreiden een administratief appa raat nodig en een sociale werkster om lei ding te geven. Daartoe is het slagen van de collecten noodzakelijk. Spreker drong er op aan, dat velen zich zouden opgeven als collectant bij het secre tariaat Jan Haringstraat 53, Haarlem. Tuchtrechtspraak in Tribunaal-gebouw Naar wij vernemen bestaan er plannen de bureaux van de Tuchtrechters voor de Prij zen en voor de Voedselvoorziening onder te brengen in het gebouw van het voormalige Tribunaal aan de Dreef. Met de uitvoering van deze plannen zou evenwel nog enige tijd gemoeid zijn. PETITIONNEMENT AANGEBODEN Dezer dagen heeft een delegatie van het „Initiatiefcomité voor een Nationaal Wel vaartscomité" te Haarlem het petitionne ment van bewoners van het Slaehthuiskwar- tier. die ijveren voor de verbetering der woningen in dat stadsdeel, aan de burge meester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cre- mers, aangeboden. Er zouden 400 handtekeningen onder dit adres gezet zijn. ADVERTENTIE.OPGA VEN PER TELEFOON Men wordt dringend verzocht voor deze opgaven of voor inlichtingen, advertenties betreffende, niet de redactie-nummers te gebruiken, doch uitsluitend de admi nistratie-nummers 10724 en 14825 Provincie keert dit jaar 1.356.540 aan subsidies uit Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben in de Provinciale Staten prae-ad- vies uitgebracht op enkele verzoeken, om een subsidie uit de provinciale kas. Ten aanzien van de aanvragen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling te Haarlem 500 voor 1948) en van het Gewest Noordholland der Arbeiders Jeugd Centrale (subsidie in de kosten van jeugd leidersvorming) merken Gedeputeerde Staten op, dat hoewel zij van het sociale belang van het streven der verenigingen ten volle zijn doordrongen, zij van mening zijn, dat het toekennen van subsidies, ge let op de consequenties, welke daaraan zouden zijn verbonden, niettemin moet wor den ontraden. Als de provincie er toe zou overgaan deze en dergelijke verenigingen haar steun toe te kennen, zou zij daarmee het tot dusver door haar bestreken subsi- diegebied met een geheel nieuw en vrij wel onafzienbaar terrein uitbreiden. Voor het lopende dienstjaar is reeds een bedrag van 1.356.540 voor subsidies uitgetrok ken. Het bestuur der Stichting Volksmuziek school voor Haarlem en omstreken heeft verzocht voor het jaar 1948 een subsidie van 750 te mogen ontvangen. De ge meente Haarlem steunt het doel door lo kaliteiten beschikbaar te stellen, waarvan de waarde geschat kan worden op onge veer 1500 per jaar en het Rijk subsi dieert de school met een jaarlijks bedrag van 1650. Gedeputeerde Staten stellen de Provinciale Staten voor een subsidie van 500 te verlenen. Voorts stellen zij voor aan de Volksho geschool te Bergen over 1948 een subsidie van 5000 te verlenen, evenals aan de Stichting Volksmuziekschool te Amster dam. Diaconessen-Wijkarbeid Uit het jaarverslag van de Centrale Com missie voor Diaconessen-Wijkarbeid te Haar lem over 1947 wordt er op gewezen, dat enige gedeelten van Haarlem (West en Haarlem- Noord), nauwelijks bewerkt werden en aan andere wijkverplegingen werden overgelaten. Gehoopt wordt, dat hierin spoedig voorzien kan worden. Het totaal aantal bezoeken door de 11 zusters in 8 wijken afgelegd bedroeg 46284. Hiervan werden 41002 bij verzekerden afgelegd, 13 tegen vergoeding van f 2.50, 171 van f 1.—. 112 van f 0.75, 272 van f 0.50, 925 van f 0.25 en 3789 geheel gratis. De rekening en verantwoording sluit met een totaal bedrag van f 24.364.46 en een klein voordelig saldo van f 118.78. maar verschil lende noodzakelijke uitgaven moeten voor lopig nog worden uitgesteld. De subsidie der Gemeente Haarlem was ook dit jaar een ab soluut vereiste om het werk te kunnen voort, zetten. Moge ook in 1948 en volgende jaren de steun van particulieren (de post giften bedroeg in 1947 f 1259.35!) aan dit zo nuttige en noodzakelijke werk niet ontbreken, zo ein digt het verslag. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse Spoorwegen, de onbewaakte overweg in het Manpad te Heemstede in de spoorlijn Haar lemLeiden van afsluitbomen te voorzien. Enkele onderdelen zijn ter plaatse reeds aan wezig. Het wachten is nog op de electrische aansluiting, welke eerst over ongeveer een maand tot stand kan worden gebracht. SCHEEPVAART K N S M. Danae 28 Mei te Rotterdam van IJmuiden naar Gibralta. Odysseus 28 Mei te Dubrovnik van Triest naar Catania. Roelf 28 Mei van Rotterdam naar Nasajes. Theseus 28 Mei van Gdynia naar Amsterdam. Vulcanus 28 Mei van Barcelona naar Tarragona. Mij. Nederland. Amstelstad 24 Mei te Port Elisabeth van Kaapstad naar East London. Oranje 29 Mei te Colombo van Singapore n. Holland. Saparoea 24 Mei te Singapore van Palembang. Tabian, 28 Mei van Makassar n. Soerabaya. Talisse 27 Mei van Melbourne n. Sidney. Holl. West Afrika lijnen. Jaarstroom 29 Mei Las Palmas gepasseerd naar Amster dam. Para 28 Mei van Antwerpen naar Bor deaux. Oceaan. Polydorus 27 Mei te Marseille v. Batavia naar Amsterdam. Kinderoperette ten bate van Kinderhuis „Margriet" Getrouw aan haar traditie gaf mejuffrouw Anny Bonarius met de leerlingen van haar zangklassen in de Stadsschou%vburg een paar weldadigheidsvoorstellingen van een kinderoperette; het ging ditmaal ten bate van het bouwfonds van Kleuterhuis „Mar griet" en het stuk dat gegeven werd was „Zigeunerleven" van A. J. v. d. Knaap en A. Th. Vis. Wat deze operette aan geestigheid en gezonde kinderlijke dynamiek ontbeert, werd voor een belangrijk deel vergoed door kleurige groeperingen, vlot en rolvast spel en door zuivere zang van tamelijk goed ontwikkelde meisjesstemmen. Daar was in de eerste plaats de vertolk ster van de Zigeunerhoofdman, die opviel door haar heldere spreek- en zangstem. Dan de verdere solisten onder het bonte groepje der Zigeuners, die stuk voor stuk gehoord en gezien mochten worden: Selma, Mirja, Lola of hoe ze verder dan al mochten heten. De inspecteur van politie had al direct bij de aanvang een sympathieke zangstem laten horen en zijn onderhorige stadsbewakers deden voor hun chef niet onder. Een aardig duet vormden de timmerman en zijn vrouw; deze laatste wist zelfs iets bijzonders in haar spel tot uitdrukking te brengen. En dan was er een hêetgebakerde burgemeester en twee statige rechters, van wie één van tamelijk groot formaat was en met een stem die een octaaf beneden het diapason van deze jonge dames-voorstel ling lag. De klank van dit robuste mannen- geluid, zo onverwacht tussen het hoge ge kweel en gebabbel van meisjesstemmen, was een leuke komische noot. 't Was jam mer genoeg de enige van de hele voor stelling. Maar er was gelukkig een verfrissing in het spel door het optreden van de kleine Tony, een pientere knaap die zijn rol na tuurlijk wist te spelen. Kleine rollen en koor werden mede be hoorlijk gespeeld en gezongen. Aan belangstelling was geen gebrek. JOS. DE KLERK. Athletiek Lataster verbeterde record tien kilometer Het belangrijkste feit van de nationale trainingswedstrijden,die gisteren in Utrecht werden gehouden, was ongetwijfeld de recordverbetering op de 10.000 meter van Jef Lataster. Weliswaar verbeterde de Lim burger het record, dat reeds op zijn naam stond, met slechts 0.6 sec. en bracht hij het op 31 min. 45.2 sec., doch het geschiedde op een door de regenval zacht geworden baan en de prestatie was dan ook boven de ver wachtingen. De Haarlemmer Koopman bleek nog duidelijk de gevolgen van een griepaanval in de benen te hebben. Hij bracht het niet verder dan de zesde plaats in 35 min. 19.5 sec. Op de 100 meter ont brak Kle.vn, en Scholten had geen moeite, om thans te winnen in 11.2 sec. Op de 400 meter B kl. bracht Ten Hoven (Haarlem) het tot een verdienstelijke derde plaats in 55.5 sec. Op de 1500 meter ging het duel SlijkhuisDe Ruyter weer eens niet door wegens afwezigheid van eerstgenoemde. De Ruyter won het nummer in 4 min. 3 sec. Van Gog (Haarlem) zag zich door het ver keerd indelen van de race de derde plaats ontgaan. Hij kwam als vierde aan in de goede tijd van 4 min. 9.3 sec. Zijn jonge clubgenoot Geusenbroek deed weer van zich spreken door de zesde plaats uit een zeer sterk veld van deelnemers in te nemen. Bij het kogelstoten verraste de Haarlem mer Kluft door beslag te leggen op de twee de plaats met een stoot van 13.28 meter. De Bruyn (V. en L.) won met 14.63 meter. Het polsstokhoogspringen was een Haar lemse aangelegenheid. Lamoree won met 3.80 meter en dit ondanks een hinderlijke beenblessure. Zijn clubgenoten Verkes en Swart deelden de tweede- en derde plaats met 3.33 meter. Het verspringen, dat in een stromende regen verwerkt werd, bracht Willems (Haarlem) een tweede plaats met 6.07 meter. Bij de damesnummers won mevrouw BlarikersKoen de 80 meter horden in 12.2 sec. en het verspringen met een voor haar doen overigens matige sprong van 5.06 m, waaraan de slechte weersomstandigheden echter niet vreemd geweest zullen zijn. TENNISSPELERS OEFENDEN. Op Klein Zwitserland in Den Haag speelden de Davis- cup-spelers van Nederland enige oefenpar tijen. waaraan ook Harper uit Australië deelnam. Van Meegeren versloeg de Austra liër met 6-1, 6-2, 4-6. 1-6, 6-1. Rinkel won van Van Swol met 6-2, 6-4. 6-2. Het dubbel spel had tot resultaat: Rinkel en Van Swol wonnen van Van Meegeren en Harper met 3-6. 10-8. 4-6, 6-2, 6-2. Onontkoombare consequentie van innerlijke tegenstellingen Onze correspondent uit de Bollenstreek schrijft: Het bedanken door jhr. mr. O. F. A. H. v. Nispen tot Pannerden als voorzitter der Alg. Ver. van Bloembollencultuur en de aankondiging, dat zeven hoofdbestuurs leden zijn voorbeeld denken te volgen (zie ons blad van Zaterdag j.l.)vestigt opnieuw de aandacht op de tegenstellingen die reeds lang in deze organisatie bestaan en die thans tot een crisis hebben geleid. Op 27 October 1947 behaalden diegenen, die de saneringsmaatregelen afgeschaft wensen te zien (en zich daartoe verenigd hebben in de „Vereniging tot behoud van het Bloembollenvak") een triomf. Met zij het een niet al te grote meerderheid van stemmen besloot de Algemene Ver gadering van „Bloembollencultuur" zich uit te spreken vóór afschaffing der maatrege len. Hoewel het duidelijk was, dat het Hoofd bestuur in meerderheid dit standpunt niet deelde, heeft het toch van deze uitspraak der vergadering kennis gegeven aan de Minister. Deze legde dit verzoek echter naast zich neer en verklaarde, dat onder de huidige omstandigheden afschaffing der maatregelen ondoenlijk was. Het Hoofdbestuur bleef voort gaan zijn medewerking aan de uitvoering dezer maatregelen te verlenen, zeer tot ongenoe gen van de anti-saneerders. Zij zetten dan ook een „stok achter de deur" in een mo tie, die tot uitdrukking bracht, dat ieder die na een bepaalde datum nog medewer king zou verlenen aan maatregelen van het Bedrijfschap, geroyeerd zou worden. Toen deze motie in stemming werd ge bracht, stelde het Hoofdbestuur echter de vertrouwenskwestie. Het gevolg was, dat ze met een zeer grote meerderheid werd verworpen. De anti-saneerders hielden echter vol, dat het Hoofdbestuur verplicht was. te handelen in overeenstemming met de uit spraak van 27 October, hoewel van andere zijde er op gewezen werd, dat die uitspraak door het verwerpen van de motie (die er toch de consequentie van was) was ver zwakt. In een Hoofdbestuursvergadering, ge houden op 14 Mei, waarin door afwezig heid van enkele collega's de Hoofdbe stuursleden, die tegenstanders der maat regelen zijn, in de meerderheid waren, heb ben de laatsten van die gelegenheid gebruik gemaakt om definitief het tafellaken tus sen de Algemene Vereniging en de Rege ringsinstanties door te snijden. Allereerst werd het rapport der Regeringscommissie ter bestudering van de moeilijkheden in het Bloembollenvak zonder meer afge wezen, in overeenstemming met de uit spraak van 27 October. Vervolgens werd besloten, in het officieel orgaan der Ver eniging geen enkele kennisgeving van het Bedrijfschap meer op te nemen. De Voor zitter was het zo min eens met de beslui ten als met de wijze waarop ze tot stand kwamen en verklaarde onder deze om standigheden niet langer de verantwoorde lijkheid te willen dragen. Het blijkt, dat zeven Hoofdbestuursleden hem daarin willen volgen. Thans zal naar alle waarschijnlijkheid een algemene vergadering moeten beslis sen, welke koers men in de toekomst zal volgen; consequent doorgaan in de lijn der anti-saneerders of steun verlenen aan de Voorzitter en zijn medestanders in het Hoofdbestuur, die algehele afschaffing der maatregelen op dit ogenblik ondoenlijk en schadelijk voor het vak achten. Albert de Klerk speelt Bach De getrouwe bezoekers van de orgel bespelingen in de Grote Kerk zullen deze week Albert de Klerk in twee aantrekkelijk samengestelde Bacb-programma's kunnen horen. Het eerstee dat morgenavond van 19,3020.30 uur gegeven wordt, bevat een Pastorale, drie fuga's, de tweede sonate en de Fantasia en fuga in g. kl. t. Donderdagmiddag speelt Albert de Klerk de Fantasia in G, de Elf variaties over „Wees gegroet. Goede Heer Jezus" en de Prelude en fuga in E. Automonteurs gediplomeerd Uitbreiding Ambachtsschool gewenst? In hotel Lion d'Or had een diploma-uit reiking plaats aan een aantal jeugdige hulpmonteurs, werkzaam in diverse Haar lemse automobielbedrijven. Onder auspi ciën van de BOVAG, Bond van Automo bielhandelaren en Garagehouders, was op 12, 13 en 18. 19, 20 Mei deels in de am bachtsschool te Velsen, deels in de be drijfsruimten van de Haarlemse Auto-Cen trale een examen voor hulpmonteurs af genomen als bekroning van de gedurende de afgelopen wintermaanden gehouden cursus. De voorzitter van district Haarlem van de BOVAG, de heer A. Ph. van Strien, sprak de geëxamineerden toe, er op wij zend. met hoeveel moeilijkheden en zor gen het vinden van goede leraren en les lokalen was gepaard gegaan. Vijf-en-twintig leerlingen hebben trouw de cursus gevolgd. Tien hunner zijn vol komen geslaagd, vijf slaagden alleen voor het practijk gedeelte en tien moesten he laas worden afgewezen. Spreker compli menteerde de geslaagden en wist voor elk der afgewezenen een bemoedigend woord te vinden. Ook de heer Smit, leraar N.O., die de jongelieden voor het examen had opgeleid, sprak nog enkele woorden tot de geslaag den. Tenslotte sprak de heer J. C. Bolderdijk, secretaris van de BOVAG zijn bevreem ding uit, dat een stad als Haarlem blijk baar onvoldoende ambachtsschoolruimte heeft om in de noodzakelijke opleiding van jonge ambachtslieden te voorzien. De BOVAG geeft jaarlijks 50.000 uit voor vakopleiding. De BOVAG is natuurlijk zeer dankbaar voor de hulp van het bedrijfsleven zelf en de Ambachtsschool te Velsen, doch meent, dat deze toestand, waarbij Haarlemse jon gens naar elders moeten gaan om in hun vak te worden opgeleid, niet kan worden bestendigd. Spreker achtte het op de weg te liggen van het gemeentebestuur, te overwegen of geen aanmerkelijke uitbrei ding moet worden gegeven aan de be staande ambachtsschool, of eventueel tot oprichting van een tweede school moet worden overgegaan. De heer A. L. Hengeveld, directeur van de Haarlemse Ambachtsschool, verklaarde ons na lezing van bovenstaande uitlatin gen, dat hij nog nooit zo veel onwaarheden in zo weinig regels tezamen had gezien. De gehele winter zijn er, volgens hem. in de Ambachtsschool lokalen voor de cursus van de BOVAG beschikbaar gehouden, doch deze heeft daar geen gebruik van gemaakt. Voor de cursus die in April zou begin nen. waren dertig plaatsen voor auto monteurs gereserveerd. Er kwamen slechts zeven gegadigden, waardoor de cursus zichzelf niet kon bedruipen. De vacante plaatsen zijn toen door aankomende elec- triciens bezet. In het voorafgaande jaar zijn de cursus sen trouwens ook in de Ambachtsschool gehouden. In de laatste vier leerjaren van de avondschool had de heer Hengeveld wel tachtig auto-monteurs kunnen en willen plaatsen, doch er zijn er in totaal maar 25 gekomen. Tenslotte merkte de heer Hengeveld op. I dat ook deze BOVAG-cursus is gegeven met medewerking van leraren van de Am bachtsschool. (Wij tekenen hierbij nog aan, dat de Am bachtsschool geen gemeentelijke instelling is, zodat de gemeente buiten deze kwestie st^at.) Groot volksdansfeest in het Krelagehuis Achthonderd kinderen en jonge mensen, waarvan ongeveer de helft uit Haarlem en de overigen uit alle delen des lands, namen Zondag deel aan het gezellige volksdans feest dat van tien tot vier uur werd gehou den in het Krelage-huis onder de onver minderd geestdriftige leiding van Henk van der Wateren. De morgenuren waren gewijd aan oud-Engelse reien en 's middags kwam een bonte revüe van continentale polka's en walsen aan de beurt. Tussen beide werden allerlei populaire canons ge zongen. Voor het begin van de eerste promenade werd door een deelneemster in dichtvorm uitdrukking gegeven aan het beginsel dat aan deze kerngezonde jeugdbeweging ten grondslag ligt. Onder de leuze „al wat in ons is dat dansen wij naar buiten" werd deze geanimeerde partij, ondanks de grote verschillen in hoedanigheden der steeds talrijke uitvoerenden van het omvangrijke programma een eensgezinde openbaring van echte en zeer aanstekelijke levens vreugde. Leerlingen van voorbereidende scholen uit Haarlem en Spaarndam brachten met volle overgave en dikwijls bewonderens waardige accuratesse met hun kringspelen en eenvoudige oefeningen een voorstadium van de volksdans aan het licht. Driekwart van de ouderen konden aan de betoonde discipline en frisse afwerking der figuren een voorbeeld ter betere afronding van eigen prestaties nemen! Demonstraties door leidsters en leiders leverden, zelfs al ont braken de costuums, een aardig schouw spel op van wat er op dit gebied te be reiken is. Alleen reeds om redenen van gezond- houding der maatschappij mag men hopen dat de toeloop tot het Volksdanscentrum Haarlem groeiende blijft. D. K. Hppmstedp Opening speeltuin Heemstede-West Zaterdagmiddag werd de speeltuin Heem stede-West onder zeer grote belangstelling geopend. De voorzitter, de heer J. M. Strij- bis, sprak een woord van welkom tot de heer J. Schelling als vertegenwoordiger van het gemeentbestuur en tot de heer J. Blauw als afgevaardigde van de Ned. Unie van Speeltuinorganisaties en voorzitter van het Haarlems Verbond van Speeltuinvereni gingen. Hij verheugde zich over de fraaie gelegenheid die door de medewerking van het gemeentebestuur is geschapen om de kinderen te laten spelen en bracht vooral dank aan het Gemeentebestuur. De heer J. Blauw wees op de taak die de ouders hebben ten opzichte van het kind en stelde in het licht dat de speeltuin in dit verband slechts aanvullend kan werken. Toch kan de speeltuin veel doen, zeker op het gebied van de onderlinge verdraag zaamheid en het aankweken van gemeen schapszin. De heer Strijbis verzocht daarop aan de BINNENLAND In voorbereiding is een wetsontwerp inzake de instelling van een publiekrechte lijk lichaam voor de advocatuur, dat de naam zal dragen van „Nederlandse orde voor advocaten". Het ontwerp is thans bij de Raad van State. De Nederlandse regering heeft prof. mr. G. A. van Poelje, mr. dr. D. Simons en mr. L. P M. Loeff bereid gevonden zitting te nemen in de z g. Aruba-commissie. Deze commissie heeft tot taak gegevens te verza melen omtrent de wensen van de bevolking van Aruba op staatkundig, economisch en cultureel gebied naar aanleiding van de door haar tot uitdrukking gebrachte wens om in de nieuwe rechtsorde van het koninkrijk de geschiktste status te verkrijgen. Vele groentehandelaren in Rotterdam zijn de dupe geworden van een vrouw, die grote bestellingen deed. een gedeelte mee nam en de rest liet bezorgen aan adressen, welke onjuist bleken te zijn. Toen de vrouw tenslotte werd aangehouden, bleek zij de echtgenote te zijn van een welgesteld burger uit een der randgemeenten. De groente wel ke zij uit Rotterdam meenam gaf zij aan kennissen weg.... Aan de voorzitter van de voormalige „Artsenkamer", dr. C. C. A. C. in Den Haag, is door het tribunaal een internering tot 13 April 1950 opgelegd. Hij werd ontzet uit de kiesrechten en zijn radiotoestel en f 50.000 van zijn vermogen werden verbeurd ver klaard. HAARLEM EN OMSTREKEN Tc Haarlem is. onder auspiciën van do Fema, ook een afdeling opgericht voor be roepsmusici. Deze afdeling is, evenals de afdeling artisten der Fema, aangesloten bij het N.V.V. Het bestuur is als volgt samen gesteld: voorzitter: Ted. Bücker; penning meester Ad. Hofstede; secretaris H. Mun sterman, Leidsevaart 38 IX, Haarlem Zaterdagmiddag werd een taxi, die van de Lange Herenvest komende de Janssen van Raaystraat wilde inslaan, door een ach terop komende personenauto in de flank gegrepen. De taxi moest worden wegge sleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor medewerking te verlenen tot vergoeding van de als gevolg van de be zetting ontstane schade aan de Bijzondere scholen aan de Linschotenstraat. de Zomer- vaart, de Zijlsingel en de Dreef. De opvoering van „Freuleken" door de leerlingen" van het Kennemer Lyceum te Overveen ten bate van de uitzending van onvermogende asthmatische kinderen naar Zwitserland, zal niet op 4 en 5, doch op 3 en 4 Juni plaats hebben. Het stratencomplex voor de 38 in aan bouw zijnde woningen voor ouden van da gen aan de Dinkelslraat, Vechtslraat en Reggestraat kan niet volledig worden afge werkt. omdat de gemeente Haarlem nog geen eigenares is van twee gedeelten grond, waarop straataanleg is geprojecteerd. Eén van die eigenaren heeft zich thans bereid verklaard zijn gedeelte 280 vierkante me ier om niet aan de gemeente af te staan. De huurder zal, als de raad met het voorstel van B. en W. accoord gaat, vijftig gulden schadevergoeding ontvangen. Op 1 Juni hoopt zuster Pietje Krijnse Locker de dag herdenken dat zij 25 jaar aan het Diaconessenhuis te Haarlem verbonden is. De receptie vindt plaats van 15-17 uur. In Haarlem-Noord is een Geref. Vrou wenvereniging opgericht, die is toegetreden tot dc bond van Geref. Vrouwenvereni gingen in Nederland. Economisch rijden? Official Dealer VAN LENT HEEMSTEDE TEL. 28810 (Adv.k stormde en de versierde speelwerktuinen in een ommezien bezet waren. Een luidsprekerinstallatie zorgde voor muziek. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD; C. de Moei en K. A. Stolwijk, A. R. A. Boeide en M. G. C. Stolten, G. J. van den Bergh en H. N. Bert, J. N. Huls bosch en E. Hos, L. J. Leusden on L. F. Soes man. J. H. A Meijer en J. van Houten. GETROUWD: A. J. van der Boon en J. J. Pilon. P. J. Terwoert en J E. Bijkerk. H. J. C. Peters en M. J. P. Smit, H. B. J.' Lops en C. M. Reith. J. A. Lamers en J. M. van der Peijl, H R. Hoekstra en A. A. A. de Winter, J. A. Klein en E. den Breejen. BEVALLEN: P G. Goossens-Smits. d. OVERLEDEN: W. van Voorst. 84 j. Lis se Prof. Gerbrandy op hel verkiezinpspad Op een verkiezingsappèl van de A.-R. Partij, dat in de grote veilinghal van het HBG-gebouw te Lisse werd gehouden, heeft prof. mr. S. Gerbrandy gesproken over „het Koninkrijk in de Internationale storm". Hij hekelde het gesol met de Koninklijke Rede van 1942, waarvoor hij, als toenmalig minister-president, de topvcrantwoordelijk- heid droeg. De strijd in het Oosten wordt momenteel gevoerd tussen twee personen: Soekarno en Van Mook. De komende verkiezingen staan geheel in het teken van Indië: de Grondwetsherzie ning heeft geen ander doel dan approbatie te verlenen aan de heilloze regeringspoli- tiek. Spreker zag op de achtergrond van dit alles de revolutionnaire staatsbeschouwing, die de volkswil tot hoogste autoriteit ver heft. Hij wees op het vele werk dat de Ne derlanders in Indië hebben verricht en verklaarde dat zij „op gronden die nie mand toebehoorden" ondernemingen heb ben gesticht en culturen gevestigd die wel vaart brachten aan Indië. Met 'n opwekking de A.-R. te steunen in hun streven, het Koninkrijk als eenheid te bewaren, eindig de spreker zijn rede. Na hem spraken nog prof. mr. I. A. Diepenhorst en ds. P. D. Kuiper van Sassenheim. Het Chr. Muziek gezelschap „Crescendo" uit Sassenheim, verleende muzikale medewerking. De bijeenkomst werd door plm. 1000 bezoekers bezocht. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie. 341 342 J/2 291 290 Yz 264 262 y2 A. K- U 166% Nederlandse Ford 345 Nederlandse Kabel 283 >/2 v. Berkei's Patent 1261/2 Scheepvaart-Unie 1641/2 tioll.-Amerika Lijn 211 Deli Maatschappij 154 157% H. V A 223 222 "2 A'dam Rubber 3 661/2 168 Ned. Handel MIJ.. 151% N.-I. Handelsbank 117% Billiton Mu 11 475

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3