Haarlems Dagblad Zuid-Afrika Vier weken wapenstilstand in Palestina gaan heden in Nog geen erkenning van „Israël „Gestapo-methoden" in de Oostzone door Londen aan de kaak gesteld Duizenden vluchten, dakloos en hongerig, uit overstroomde dalen Zes landen-conferentie 62e Jaargang No. 18952 Bureaux: Grote Houtsti 93, Tel Adv en Admin. I, 14825. Redactie 10600 Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendapletn 37, TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 2 Juni 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,v Franco per post 4.50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE NEDERLAAG van generaal Smuts, „Slim Jannie", bij de verkiezingen in Zuid-Afrika heeft opzien in de wereld en j-ogal wat onrust in Engeland gewekt. Men jad dit niet verwacht. Men ziet met twijfel Iijset verdere verloop van zaken tegemoet. De politieke overwinnaar van het moment, jr. Malan, heeft geeo volstrekte meerder heid in het parlement behaald, moet samen pet de Afrikaners onder Havinga's leiding pogen te regeren en heeft ook dan nog een te kleine meerderheid. Slechts vijf stern- pen. Daar kan hij niet op bouwen. Ook jal de noodzaak van samenwerking met de Heine groep-Havinga zijn beleid sterk matigen. Maar het staat te bezien of bij een volgende verkiezing Malan's Nationa listen niet een sterker positie zullen ver overen. Dat maakt de Engelsen bezorgd. De bejaarde dr. Malan hij is 74 is een fel tegenstander van de Russen. Maar hij houdt ook volstrekt niet van de Engelsen. Hij staat een republikeins beleid voor, dat niet op wereldpolitieke maar geheel op bin- Inenlandse overwegingen steunt en hij heeft llCh vierkant gekeerd tegen Smuts' streven naar politieke emancipatie van de kleur lingen. Al is dat een streven op lange ter- pijn, Malan wil de negers zelfs uit de steden en de mijn-dorpen naar het land terugsturen; in de Engelse bladen wordt de vraag gesteld hoe hij aan blanke mijn- verkers zal komen om hen te vervangen en wordt bovendien opgemerkt, dat zij veel duurder arbeidskrachten zouden zijn. Zal Zuid-Afrika- zich uit het Gemene best, uit de British Commonwealth of Hations, gaan losmaken? Het lijkt voor barig daarover te spreken. Bovendien zijn de economische betrekkingen nauw en die verbreekt men niet zo licht. Maar het s-aatkundige verband der Commonwealth, onder het Statuut van Westminster (da terend uit 1931) is een vrij losse verbinte- 15. tenminste naar de vorm. Dus kan men „ich voorstellen, dat er mannen in Enge land zijn, die betogen dat de Common- wealth in een hechtere, federale eenheid 3 herschapen moet worden. De Observer, hun 5 inzichten vermeldend, heeft er tegenover I gesteld dat de Dominions jonge volken f herbergen, die hoge waarde hechten aan hun volledig zelfbestuur en dat men hen jn verzet zou brengen door daaraan te villen raken. De tijd is nog niet rijp voor een verder doorgevoerde vorm van aan eensluiting. Het blad merkt ook op, dat door de politieke gebeurtenissen in Zuid- Afrika de Britse belangstelling voor de Western Union is toegenomen. Dat kan ir.en zich voorstellen. In een sterk veranderde wereld zoeken de Britten, van hun oude machtspositie in de wereld en hun beheersing van de zeeën Afr beroofd door de opkomst van anderen, naar een nieuwe oriëntering. Blijkens al- iai,, Jerlei uitlatingen zien velen van hen vol- Tkomen in. dat de oude machtspositie voor goed niet meer herwonnen kan worden en dat hun land-deel moet gaan uitmaken an een groter geheel. Maar de conserva- ieven onder hen en de echte „insulairen", 0 eilanders, hebben toch nog grote hoop p de Commonwealth. Die is een grote roef. Die beduidt, dat bij onderhandeling met de Britten over internationale aaneen sluiting men nooit alleen met Groot-Brit- tannië maar met de gehele groep naties van het Gemenebest, verspreid orer de -JU aardbol, te maken krijgt. En dat zulk een g oep zwaar gewicht in de -schaal werpt. Ds conservatieve Brit zou gaarne willen geloven, dat die groep op zichzelf sterk genoeg was. Omdat zijn practisch inzicht zegt, dat dit niet het geval is ziet hij de noodzaak in van aansluiting bij West- Europa. Maar hij haast er zich nog niet voor. Smuts' nederlaag bij de verkiezingen betekent een verzwakking van de Com monwealth en moet dus zijn bereidwillig heid ten aanzien van Europa gunstig be- invloeden. Dit alles geeft weer een scherp beeld van de veranderde en nog steeds zich wij- leende machtsverhoudingen in deze wereld. Het is, als men het met rustige belangstelling beschouwt, een indrukwek kende en boeiende ontwikkeling, die wij beleven. Nog veel indrukwekkender zou zij tun, als men het gevoel had dat mannen met grote staatsmans-gaven haar leidden. Helaas schijnen die te ontbreken of ten minste schaars te zijn. Men moet daar enige reserve bij maken, want niets is moeilijker dan tijdgenoten op de juiste waarde te taxeren. Zowel op onder- als op overschat ting is de kans groot. Het beleid der grote mogendheden inzake Palestina heeft even wel een zo trieste indruk in de wereld ge maakt. dat men op dit ogenblik waarlijk geen neiging tot hoge taxatie kan gevoelen. Indien de leiders te klein zijn voor de grote zaken, die zij met vooruitziend be leid moeten hanteren, sluit dat nog niet tiit dat anderen, met beter bekwaamheden, op korte termijn hun plaatsen zullen in nemen. Wij weten alleen dat het ambtelijk leven van staatslieden in den regel kort Is. Daarom is er geen reden tot hopeloze beschouwing. En de kleinheid der ministers vermindert in elk geval niets aan de groot heid van de problemen, die onze tijd ken merken. Daarom zal dit tijdvak, dat wij beleven, inderdaad een grote episode in de Wereldhistorie worden. Waarbij ons de troost deelachtig moge zijn, dat tijden van grote veranderingen nimmer gemakkelijk lün geweest voor hen. die door de Voor- ïlenigheid waren bestemd om ze te be ltven. R. P. Athene verwerpt Markos' onderhandelmgsaanbod In commentaar op de radiomededeling tn generaal Markos, dat hij bereid Was tot onderhandelen, heeft de Griek- te minister van Buitenlandse Zaken ïsaldaris, verklaard, dat Markos' guerilla- Itrijders zich onvoorwaardelijk moeten overgeven en anders vernietigd zullen wor den. De minister-president, Sofoelis, zeide, dat Markos' aanbod een teken van zwakte was ofwel „bluf om tijd voor reorganisatie te winnen." Ook Hongarije erkent Israël Hongarije heeft de staat Israël erkend •n de Joodse autoriteiten te Tel Aviv van dit besluit op de hoogte gesteld. Bij het opruimen van puin vond een *6-jarige arbeider op het vroegere vliegveld te Norg een zg. „pantservuist". Toen hij het projectiel optilde, ontplofte het. waardoor de fltivoorzicht»". op «red». <>d werd Hij laat •aa vrouw en vier kinderen achter. Joden en Arabieren aanvaarden voorstel van de Veiligheidsraad Zowel de Arabische Ligastaten als de voorlopige regering van Israël hebben thans het voorstel van de Veiligheidsraad om het vuren te staken aanvaard. De rege ring van Israël heeft aan alle Joodse strijd krachten bevolen met ingang van heden, drie uur voormiddag plaatselijke tijd, het vuren te staken, mits de Arabieren hetzelf de doen. Joodse condities. Het officiële Joodse communiqué voegt hieraan toe, dat het bevel om het vuren te staken is gegeven, uitgaande van het vol gende: 1. Dat het verbod van wapeninvoer in de Arabische landen zal gelden voor de levering van wapenen uit voorraden in het bezit of onder controle van vreemde mo gendheden op Arabisch grondgebied. 2. Dat gedurende de periode van het bestand de gewapende machten van geen der partijen zullen pogen vorderingen te maken en dat beide partijen hun posities mogen behouden. 3. Dat voedsel en andere noodzakelijke zaken vrijelijk Jeruzalem binnen kunnen komen en dat ook het normale civiele ver keer naar en van Jeruzalem kan plaats hebben. 4. Dat elke poging om het normale ver voer van goederen, bestemd voor Israël, te verhinderen of te belemmeren, beschouwd wordt als een daad van gewapend optreden. De Arabische aanvaarding. Het Arabische telegram luidde: „De po litieke commissie van de Arabische Liga aanvaardt het verzoek van de Veiligheids raad inzake staken van het vuren voor de aangegeven periode. Deze aanvaarding be wijst eens te meer, dat wij oprecht de wens koesteren, dat de vrede in het Heilige Land wordt hersteld en een rechtvaardige oplos sing van de Palestijnse kwestie wordt be reikt". Joden staan er niet slecht voor. Vannacht, enkele uren voor het officiële begin van de wapenstilstand, vochten de Joden in Palestina nog steeds voor het grootste deel buiten de grenzen van de Joodse staat, zoals deze door de UNO was afgebakend. Het verwarde beeld van de Palestijnse gevechtsfronten is thans gekristalliseerd tot vier scherper omlijnde fronten met ver scheidene „eilanden", zoals de twintig Joodse nederzettingen in Negeb (Zuidoost- Palestina). Deze twintig nederzettingen houden nog steeds stand ver achter de Egyptische vooruitgeschoven stellingen. Het centrale front. Het meest gecompliceerd is het centrale front, de sector LyddaRamlehLatroen, waar de Joden volgens berichten uit Tel Aviv gisteren 'tinitiatief hadden en de Ara bische „driehoek" van Djenin, Toelkarem en Nabloes, meer naar het Noorden. De Joden vielen deze driehoek te land en van de lucht uit met enig succes aan. Zij bezet ten Arabische dorpen rondom Djenin en belemmerden de Iraakse troepenbewegin gen op de weg naar Toelkarem. Andere fronten. De Jóden hebben hun grootste succes be haald tegen de Syriërs en Libanezen in het Noorden en beheersen thans geheel West- Galilea, dat volgens het verdelingsplan een onderdeel uitmaakt van de Arabische staat. Het derde front in de Jordaan-vallei. ten Zuiden van het meer van Galilea is statisch, waarbij de Arabische druk op de Joodse nederzettingen ten Zuiden van Sa- mach zwakker geworden is. Volgens dezelfde Jo:dse bron was de opmars der Egyptische troepen langs de kust ook tot stilstand gekomen. Officiële Arabische berichten, dat Tel Aviv omsingeld is en dat de Joodse steden Nathania, ten Noorden van Tel Aviv, en Naharia, ten Noorden van Haifa, zijn inge nomen, worden tegengesproken. Groot belang wordt gehecht aan de toe nemende kracht van de Joodse luchtmacht op alle fronten. Bommen op Amman. Officieel Is te Tel Aviv bekend gemaakt, dat Joodse vliegtuigen gisternacht militaire doelen te Amman, hoofdstad van Transjor- danië, hebben gebombardeerd. Er zouden tal van treffers op militaire doelen geplaatst zijn. Later meldde Reuter, dat het bombarde ment werd uitgevoerd door een enkele tweemotorige Joodse machine en dat zes personen door de afgeworpen bommen zijn gedood. Een van de drie vluchten over de stad werd gemaakt in de buurt van het paleis van koning Abdoellah, waar drie bommen vielen, waarbij echter alleen maar een koe getroffen werd. De zes doden zijn twee mannen, twee vrouwen en twee kinderen, die omkwamen doör dezelfde bom, welke twee hutten ver nielde. Voor het overige vielen de bommen in de nabijheid van Bedouinen-kampen zonder veel schade aan te richten. De bevolking van Amman eist dat bij wijze van vergelding Joodse steden gebom bardeerd worden. Bestand reeds geschonden? Volgens een Joods communiqué hebben Egyptische strijdkrachten vanmorgen, en kele uren na het ingaan van de wapenstil stand, Negba in de woestijn van Negeb en Hoelda (in het gebied van Latroen) aan gevallen. Nieuwe besprekingen over doorvoer naar Bizonië In Londen wordt thans vernomen dat Nederland en België door de Brits-Ameri kaanse bezettingsautoriteiten voor Duits land uitgenodigd zijn om nieuwe bespre kingen te beginnen over het gebruik van de havens van Rotterdam en Antwerpen voor de doorvoer van goederen, bestemd voor de verenigde Westduitse bezettings zones. Zoals bekend hebben dergelijke bespre kingen vorige zomer geleid tot een voor lopige overeenkomst, welke evenwel nim mer door de regeringen van Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten is goedge keurd. Het voornaamste struikelblok was de kwestie van de hogere kosten-in-dollars van de doorvoer als deze via de Neder landse en Belgische havens zou gaan. In welingelichte kringen te Londen ge looft men, dat de ontwikkeling van het Europese herstel sedert de vorige zomer het thans mogelijk zal maken over deze kwes tie overeenstemming te bereiken. Franse regering blijft aan Nieuw struikelblok doemt op De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren haar vertrouwen in de regering- Schuman uitgesproken met 402 tegen 183 stemmen. Alleen de communisten stemden tegen. De vertrouwenskwestie werd zoals be kend gesteld naar aanleiding van het wetsontwerp met betrekking tot het ont slag van ^50.000 ambtenaren om bezuini gingsredenen. De minister van Financiën, René Mayer, dreigde af te treden, indien het voorstel niet werd aangenomen. Een crisismogelijkheid is zoals eerder gemeld, ontstaat uit het jongste decreet, waarin indirecte financiële hulp aan ker kelijke scholen wordt goedgekeurd. De socialisten, communisten en enige radica len hebben de intrekking van dit decreet geëist, maar premier Schuman zou bereid zijn er zijn hoofd opnieuw voor op het spel te zetten. Generaal Smuts aanvaardt parlementszetel Reuter meldt, dat generaal Smuts thans heeft toegezegd de zetel van C. W. Clark, lid voor Oost-Pretoria in het Zuid-Afri kaanse parlement, te aanvaarden. Smuts zeide tevens de Verenigde Partij te zullen blijven leiden. Het woord is aan Eötvös: Alles te zeggen, waardoor onze gedachten zo duidelijk mogelijk worden, maar ook geen woord meer, daarin ligt het ware geheim van een volmaakte stijl. EERSTE KAMER Veel bezwaren uit Overzeese gebiedsdelen (Van onze parlementaire redacteur) Na een betuiging van sympathie met de Joden en de staat Israël deed minister Van Boetzelaer de mededeling, dat de in de adviezen der overzeese gebiedsdelen ont vouwde ernstige bezwaren de regering nopen, in het huidige stadium de erken- Met onverholen bewondering namen de Engelse spoormannen, die gisteren de Cen trale Werkplaats der Nederlandse Spoorwegen in Haarlem bezochten, de inrichting en outillage van dit bedrijf in ogenschouw. Alleen zeer krachtige tegenactie kan verbetering brengen Volgens een te Berlijn uitgegeven offi ciële Britse verklaring gebruikt het Rus sische militaire bestuur in de Oostelijke zóne van Duitsland „Gestapo-methoden van lichamelijke mishandeling". De verklaring een officieel Brits over zicht zegt dat in de Oostelijke zóne thans geen noemenswaardige oppositie tegen be langrijke kwesties van Russische politiek kan worden verwacht. Pressie in vele vormen. „Het Russische militaire bestuur wil de bourgeois-partijen onderwerpen en de in dividuele leden tot gehoorzaamheid bren gen. De methoden variëren van openlijke interventie en economische pressie tot Gestapo-manieren van lichamelijke mis handeling „Slechts de door communisten beheer ste massa-organisaties hebben stemrecht. Een groot aantal maatregelen is geno men in de provincies, die anders door een bourgeois-meerderheid zouden zijn ver worpen. Dat deze massa-organisaties haar instructies van het Russische militaire be stuur ontvangen, is duidelijk Verklikkers en chantage. Een uitgebreid systeem van verklikkers is bijna in alle aspecten van het politieke en economische leven in de Sovjet-zóne doorgedrongen. De verklikkers zijn vaak door chantage door de Sovjet-Russen ge dwongen, hun beroep uit te oefenen. Volgens het Britse overzicht is de „phy- sieke overreding", toegepast door de MVD (de geheime Sovjet-politie), de door poli tici meest gevreesde vorm van het uitoefe nen van druk. De methoden variëren van ondervra gingen van C3 derde graad tot mishande ling en ranselen toe De verschillende aspecten van de Sovjet- druk vormen middelen, die krachtig ge noeg zijn, om van het voeren van demo- De bouu? van Nederlands schoonste openluchttheater vordert goed. Reeds worden tegen de hellingen van de duinpartijen aan de voet van het Koninginneduin te Bloemendaal de zitplaatsen aangebracht, vanwaar in Augustus de eerste bezoekers de opvoering van Langendijks Don Quixottc op de bruiloft van Kamacho" zullen gadeslaan. cratische politieke activiteit in de Ooste lijke zóne af te schrikken, zo besluit de verklaring. De sfeer van vrees en wantrouwen, de medogenloze neutralisatie van zo vele tegenstanders van het systeem hebben geleid tot een gevoel van ho peloosheid en hebben de opvatting doen post vatten, dat niets dan zeer krachtige middelen naar verbetering kunnen leiden". Het referendum. Het is duidelijk, dat in de Sovjet-sector te Berlijn rechtstreeks of indirect druk is uitgeoefend om handtekeningen te krijgen voor het Referendum over de Duitse een heid. aldus een Brits communiqué. Dit wijst er verder op, dat het aantal handtekeningen in de Sovjet-arrondisse menten in Berlijn ruim 50.000 bedraagt, terwijl het in de Britse sector slechts 2000 a 8000 is. Zulks bewijst duidelijk, aldus een Brits zegsman, dat in de Britse sector, waar het de bevolking vrijstaat haar werkelijke opinie kenbaar te maken, deze politieke manoeuvre door de meerderheid der in woners verworpen is. De Britse woordvoerder voegde er aan toe, dat sommige personen tot twaalf maal toe hadden getekend en dat de na de on dertekening aan de Duitsers uitgereikte ontvangstbewijzen op de zwarte markt werden verkocht. Meer boter voor de jeugd In de bonnenlijst, welke morgen wordt gepubliceerd, zal naar aanleiding van de reeds aangekondigde verhoging van het boterrantsoen voor de B- en C-groep (5 tot en met 20 jaar) voor deze groepen een extra bon voor 500 gram boter of marga rine (of 400 gram vet) worden aangewe zen. Deze extra hoeveelheid is bestemd voor vier weken. Dit betekent dus, dat het rantsoen voedingsvetten voor de B- en C- groep verhoogd is van 250 tot 375 gram per week. Micliaels bruid toegetreden tot orthodoxe kerk? In Griekse en Deense kringen wordt thans weer ontkend, dat prinses Anne van Bour bon Parma ziek geworden zou zijn. Eerder zouden de gemelde verschillen in religie van de prinses en haar bruidegom de oor zaak zijn van het uitgestelde huwelijk dat Zaterdag in Athene zou plaats vinden. Een Grieks-Orthodox woordvoerder te Athene verklaarde gisteravond: „De ortho doxe kerk heeft geen bezwaar tegen dit huwelijk, of Anne tot de orthodoxe kerk wil toetreden of niet". De Griekse Aartsbisschop Damaskinos, die zich bereid had verklaard de huwelijks mis op te dragen, zeide te geloven, dat prinses Anne in Zwitserland tot de ortho doxe kerk is toegetreden, maar hij had geen officiële bevestiging. Prinses Anne zelf, te Kopenhagen ge vraagd naar de berichten over haar huwe lijk met ex-koning Michael, heeft gister avond verklaard: „het is jammer, dat de bladen al deze wilde geruchten publiceren". Zij verklaarde, dat zij haar aangelegen heden voor zichzelf wilde houden en nie mand wilde zien. DE WATERSNOOD IN NOORD-AMERIKA En nog steeds wast 't water Het water van de Columbia-rivier zet thans de buitenwijken van Portland (Ore gon) onder water. Genie-troepen hebben de massa-ontruiming van een gebied van 190 kilometer lengte langs de Columbia bevolen. Vele duizenden inwoners van het bedreigde gebied aan de benedenloop van de rivier waren reeds gevlucht. President Truman heeft thans instructie gegeven, dat de volledige hulpmiddelen van de federale regering gebruikt moeten worden om de mensen, die voor het was sende water vluchten, te redden. Nieuwe dijkbreuken. Er zijn inmiddels drie nieuwe dijken doorgebroken. Het is nog niet bekend hoe veel personen om het leven zijn gekomen bij de overstroming van Vanport op Zon dag. Naar schatting werd 27 millioen dol lar schade aangericht. Voorts zijn in Brits- Columbia meer dan 50.000 huizen onder water gezet, waarvan er vele werden weg gespoeld. In het gehele gebied is de nood toestand afgekondigd. In het overstroomde dal van de rivier de Fraser zijn duizenden gezinnen dakloos en de schade wordt op 25 millioen dollar geschat. Het water vën de rivier blijft wassen door de smeltende sneeuw van de Rocky Mountains. Voedsel raakt op. Alle spoorwegverbindingen met de rest van Canada zijn verbroken en er heerst in het gebied reeds een voedseltekort. Het hoofdkwartier van het Canadese leger te Ottawa verklaart in zijn eerste verslag over de toestand in Brits-Columbia, dat het wa ter reeds het peil van de rampspoedige overstromingen van vijftig jaar geleden heeft bereikt. Het leger heeft, met bijzon dere bevoegdheden uitgerust, de zorg voor het gehele district op zich genomen. Te Vancouver, dat niet overstroomd is, is een tekort aan brood ontstaan. Alle be schikbare vliegtuigen zijn ingeschakeld om goederen aan te voeren. De genie-troepen werken dag en nacht aan de bouw van nooddijken en het opblazen van belemme ringen. Nieuwe ramp op til. Vanmorgen vroeg werd nader bericht dat de overstromingen een nieuwe ongunstige wending dreigen te nemen. Toen de water lawine van de Columbia op de laatste 100 mjj] naar zee het zwaar bedijkte dal van de beneden-rivier binnenviel, keerde het getij van zee uit zich tegen de rivier, zodat men vreest voor het rijke grasland van het dal. Vannacht begonnen weer dijken te bezwijken. Volgens deskundigen van het leger bevindt de gehele bedijking van hef beneden-dal zich in «en critieke toestand. ning van de nieuwe staat nog in beraad te houden. De minister legde deze verklaring af nog vóór de heer Van Santen (Comm.) aan het woord kwam ter ver dediging van zijn motie, waarin op onmid dellijke erkenning werd aangedrongen. Sinds het delingsplan voor Palestina door de Verenigde Volken was aangenomen en na afloop van het Britse mandaat de staat Israël was gesticht hadden vele landen, waaronder ook Nederland, een houding aangenomen, welke volgens de heer Van Santen op één lijn te stellen was met de eerste doorbraak van de collectieve veilig heid, destijds door de Volkenbond en zijn leden gedoogd bij de Japanse overweldi ging van Mandsjoekwo. Naar aanleiding van de mededeling van de minister, dat ook nog overleg met de Benelux-partners gaande is zeide de heer Van Santen, dat naar zijn mening juist nu bewezen werd hoe ons samengaan met andere mogendheden schade aan de collec tieve veiligheid toebrengt. Mr. dr. Schneider (K.V.P.) en prof. mr. A n e m a (A.R.) waren tegen de motie, omdat zij het onjuist en voorbarig vonden, indien de Senaat thans op erkenning zou aandringen. Dit was ook de mening van de heer Van de Kieft (Arbeid) die in een (zonder hoofdelijke stemming aangenomen (zonder hoofdelijke stemming aangeno men) motie uitdrukking gaf aan de sym pathie van de Eerste Kamer voor de staat Israël en aan het verlangen, dat de re gering spoedig tot een beslissing zal komen. De heer Van Santen had toen reeds zijn motie ingetrokken. In een avondvergadering, die nodeloos lang duurde, nam de Senaat het wetsont werp tot subsidiëring van het bijzonder hoger onderwijs zonder hoofdelijke stem ming aan. Prof. Barge (K.V.P.), mr. Cramer (Arbeid) en prof. Molenaar (V.V.D.) bepleitten de wenselijkheid om van regeringszijde het contact tussen in stellingen van de beide soorten hoger on derwijs, mede wat het studentencontact betreft, te bevorderen. Prof. W o 11 j e r (A.R.) was langer van stof dan ooit. Het gevolg was, dat hij herhaaldelijk in con flict kwam met de voorzitter, die eerst ook heel gedwee had toegeluisterd, maar het na ongeveer anderhalf uur toch welletjes begon te vinden. Dit ingrijpen deed de langdradige spreker de verzuchting sla ken: „Ik mag toch ook wel eens wat zeg gen?" Minister G i e 1 e n was hem in zo verre dankbaar, dat hij zich er nu van ontslagen kon achten, zijn gehoor nog op enige historische uiteenzetting te onthalen. Vermeld zij slechts, dat de minister mede deelde, dat de stichting van een Raad van Academisch Overleg wordt voorbereid, die onder meer zal moeten werken in de rich ting als door prof. Molenaar en mr. Cramer aanbevolen. Vermoedelijk komt de Eerste Kamer pas weer over veertien dagen bijeen. over Westduitsland geëindigd Accoord over Ruhr- controlenieuic geld en constituante De besprekingen der zes landen over Duitsland zijn gisteren in Londen geëin digd. De afgevaardigden hebben een rapport van hun besprekingen geparafeerd, dat nu aan hun regeringen zal worden voor gelegd en dat de volgende aanbevelingen bevat: Om een Duitse wetgevende vergade ring in te stellen voor de drie Westelijke zones op of omstreeks één September van dit jaar. 2. Om een internationale contróle-orga- nisatie te vormen voor de Ruhr-indu- strieën, samengesteld uit de zes mogend heden Engeland, Frankrijk, de V. S., België. Nederland en Luxemburg en vertegenwoordigers van West-Duitsland, met bevoegdheden ten aanzien van de dis tributie van de Ruhrproductie (kolen en staal). 3. Om in de Westelijke zones van Duits land een valuta-hervorming in te voeren waarschijnlijk in het begin van Juni maar niet, zo wordt voorspeld, in de Wes telijke sectoren van Berlijn. Een uitgebreider samenvatting van de aanbevelingen der conferentie is begin der volgende week te wachten. Arbeider steekt zijn buurman dood Tussen de arbeiders W. P. en T. M. te Oude Pekela, die naast elkaar woonden, bestond reeds geruime tijd grote onenig heid. M. had onlangs tegen mede-arbeiders gezegd, dat hij P. neer zou steken. Dins dagmiddag, toen P. naar huis ging, wachtte M. hem op en stak hem na een korte woordenwisseling met een mes in de borst. P. overleed enkele ogenblikken later. De dader is gearresteerd. Weerbericht TIJDELIJK VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Tijdelijk krachtige, aan de kust nu en dan harde wind. draaiend naar Weste lijke richtingen. Wisselend bewolkt met enkele regenbuien Koel. 3 Juni: Zon op 4 24 uur, onder 20.52 mir Maan op 2 59 uur onder iSnr uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1