Haarlems Dagblad Verlaging Marshall, Lovett en Vandenberg zullen persoonlijk ingrijpen Nationale herdenking van de Vrede van Munster „Verzoenings-offensief" der Sovjets inzake Duitse bezettingspolitiek Benauwde overwinning voor Frans kabinet Reizigers klaagden steen en been over slechte „Wagons-Lits'-maaltijden Uitwijzing van Duitsers geschiedt volgens milde maatstaven Weerbericht \%t Jaargang No. 13956 lyreaux: Grote Houtsti 93, Tel Adv en Admin. 04, 14825. Redactie 10600. Direct.- Hoofdred. j054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. Wkkeru Z. B. Spaarne 12, Tel 12713, 10132. Maandag 7 Juni 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4.Franco per post /4.50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem PAT HET AMERIKAANSE HUIS van Afgevaardigden besloten heeft, de eeds toegezegde hulp aan Europa volgens et Plan-Marshall met een aanzienlijk be- fag te verlagen is een slechte tijding. Teliswaar betekent dit besluit nog geen tfinitieve verlaging en zou het door de cnaat bekrachtigd moeten worden om tot [voering te worden gebracht, maar de jusen in de Senaat staan er blijkbaar ook jet zo goed voor. Mocht deze verwachting ewaarheid worden, dan krijgen de zestien trokken Europese staten een lelijke streep or hun rekening. In bijna alle gevallen et die rekening er naargeestig uit. En ook minister van Financiën heeft destijds Kt nagelaten er de nadruk op te leggen, at de toezeggingen onder het Plan-Mar- iall geenszins tot verhoging van onze 'vensstandaard konden leiden, maar echts voldoende zouden blijken om de „jstvolgende jaren door te komen en onze conomie weer op gang te brengen. Waar- men dan nog in aanmerking moet ne- n, dat onze economische plannen ge rond zijn op welslagen van Benelux. Nu ernstig rekening gehouden moet wor- en met een aanmerkelijke vermindering an de Marshall-hulp zijn ook onze voor- jtzichten dus ongunstiger geworden.' Er omt bij dat onvermijdelijke twijfel ont laat aan het verdere verloop van de Ame- ikaanse steun, die over jaren zou moeten jpen en dus nog verscheidene uitvoerings- «sluiten tergen. Moet men er zich op voor- ereiden, dat meer verlagingen zullen vol- en dat men dus in Europa zijn beleid samaar zal moeten richten? Dan zou dat cheilzame werking van het Plan-Marshall lerk verminderen. Die is immers niet al ien van directe steun afhankelijk, maar ioet zich kunnen gronden op enige zeker- eid voor de naaste toekomst. Regeren is ooruitzien. Als men niet vooruit kan zien dat het vertrouwen en de onderne- lingsgeest aanmerkelijk schaden. Minister Marshall heeft gepoogd, het luis van Afgevaardigden van zijn ver- igings-besluit te weerhouden, maar geen ucees gehad. Hij en zijn onderminister /jvett zullen nu de zaak in de Senaat san verdedigen. Senator Arthur Vanden- erg, -voorzitter van de Commissie van luitenlandse Zaken, zal de actie voor on- erminderde handhaving van de credieten jden. Paul Hoffman, administrateur van iet Plan-Marshall, heeft al een potige rede de staat Indiana gehouden. Wij Europea- en kunnen al deze heren onze beste wen- :G meegeven en moeten verder afwachten it over ons beschikt zal worden. Wij kiropeanen hebben de toestand niet in de i. Indien de staten van Europa dichter hun vereniging toe waren zouden wij eel sterker staan. Maar ja, zover is het cg niet. De stilte na het Haagse Congres uurt voort. Het is moeilijk van het oude (scheid te nemen, al is het niet meer :uikbaar. De redenen voor het streven van een der Amerikaanse politici naar verla- iag van de bijstand aan Europa zijn niet ïduidelijk. Wij beleven ongelukkigerwijze :n Amerikaans verkiezingsjaar. In de erfst zal het Amerikaanse volk een nieu- •e president moeten kiezen, met al de ge- olgen van dien ten aanzien van de bezet- ng van een menigte belangrijke posten, in is bij de mate van toepassing van steun rider het Plan-Marshall de belastingdruk emoeid en men kan zich voorstellen dat argument indruk op de kiezers maakt, m afgevaardigde van de staat Missouri, jlarence Cannon, heeft betoogd: „Wij stel- tn dit geld beschikbaar voor ons zelfbe- loud. De vraag die ons bezig houdt is, of nj oorlog kunnen vermijden. Het is niet tker dat wij dat kunnen, maar in hulp aan ndere landen ligt onZe laatste kans. Schie- en wij daarin tekort dan zullen wij ons in en bewapenings-race moeten begeven, die ins geweldige sommen zal kosten. Dit is et enige practisch-uitvoerbare plan dat i|j hebben om Amerikaanse mensenlevens het Amerikaanse stelsel te redden. Dit seen kwestie van leven en dood. Het houdt enige hoop in voor ons vaderland en oor de democratie in de ganse wereld." Dat is krachtige taal. Mr. Cannon drukt ich wel in eenvoudige en directe bewoor- ingen uit. Maar hij kijkt een beetje erg er, hij ziet de dingen zo in het groot en et is altijd eenvoudiger tegen de mensen zeggen: ..Stem op mij, dan krijg je min er te betalen op je eerstvolgende belas- igbiljet." Volgens „kringen van het State Depart- lent" zouden de voorstellen tot verlaging en de hulp onder het Plan-Marshall zijn «roorzaakt door de Sovjet-Russische vre- les-propaganda-campagne. Men leest dit liet zonder verbazing. Maar wellicht heeft iet motief inderdaad enige invloed doen lelden. R. P. Nieuwe „Vliegende Vleugel" itortte brandend neer Bemanning van vijf omgekomen Tijdens een proefvlucht is in de buurt fan het vliegveld Muroc in Californië een tg. „vliegende vleugel" van het type IB-49 neergestort en verbrand. De uit vijf oppen bestaande bemanning kwam om iet leven. Volgens een ooggetuige scheen het vlieg- uig in de lucht „in stukken te vliegen" ien onderzoek naar de oorzaak zal wor- k. Sen ingesteld zodra het smeulende wrak oldoende is afgekoeld. De YB-49 is een reuzenvliegtuig met ten gewicht van 44 ton, voorzien van traalmotoren met een gezamenlijke capa- ij. cjteit van ongeveer 32.000 paardekracht. tolgens de fabrikant, de Northrop Aircraft lompany, is de YB-49 het krachtigste testel ter wereld. De vleugelwijdte be haagt 57 meter en het startgewicht hon- ^rd ton. Het is ontworpen voor een be manning van dertien. GEDEELTELIJKE VERKIEZINGEN IN LUXEMBURG. De gedeeltelijke verkiezingen in het tr ^-hertogdom zijn kalm verlopen. Volgens tot dusver ontvangen berichten rt, dujnt het vast te staan, dat de socialisten Ine zetels zullen winnen ten nadele van le christelijke sociale partij en de patriot- iache beweging. De comnr'nisten zullen waarschijnlijk en zetel verliezen. DE DREIGENDE STEUNVERMINDERING Enige verlaging echter onvermijdelijk geacht Marshall en zijn onderminister Lovett, zijn van plan om zich persoonlijk naar het Capitol te begeven, teneinde het volledige bedrag der door de regering aanvaarde Marshallhulp-credierten voor de eerste 12 maanden te verdedigen. Hoffman, admini strateur van het Plan zal de door de rege ring voorgestelde cijfers voor de begrotings commissie verdedigen. Senator Arthur Vandenberg neemt voorts persoonlijk de leiding van de actie om de Senaat ei-van te weerhouden, de voorgestel de verlaging te bekrachtigen. Het schijnt echter onvermijdelijk, dat er in elk geval enige beperking in het pro gram van hulpverlening aangebracht zal worden, terwille van de Amerikaanse bin nenlandse politieke achtergrond en vooral met het oog op de komende presidents verkiezingen. De motieven. In kringen van het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken wordt ge zegd, dat de voorstellen tot beperking van de Marshallhulp zijn veroorzaakt door de indruk van de 'Sovjet-Russische „vredes- propaganda-campagne". Hoge functionaris sen van het departement zijn in de wandel gangen van het Congres doende met pogin gen deze, wat zij noemen „overmaat van vertrouwen" te „corrigeren". Hoffman waarschuwt. In een grote rede in Indiana heeft Paul Hoffman Zondag het Amerikaanse volk verzocht te vermijden, dat de wereld op nieuw een periode van bloed en tranen zal kennen. Hij herinnerde er aan, „dat er in West-Europa 260 millioen personen zijn met wie de V. S. een gemeenschappelijk erfdeel, n.l. de Christelijke beschaving, be zitten." „Hitier zou zijn offensief nooit be gonnen zijn", zo ging hij verder, „indien hij direct tegenover alle vrije naties der wereld was komen te staan. Thans zal Sta lin evenmin hetzelfde doen, indien de vrije naties zich militair en politiek voorberei den om een aanval te trotseren. De hulp wet is daartoe een onontbeerlijk instru ment." Inmiddels zijn aan een aantal Europese landen in het kader van het hulpprogram Radio Moskou „Sovjet-kolonel gefolterd door Secret Service" Volgens radio Moskou is kolonel Tasoyef, de Sovjet-verkeersinspecteur, die onlangs van Bremen naar Engeland werd gebracht als „politiek vluchteling" en later aan de Sovjet-autoriteiten werd overgeleverd, niet vrijwillig naar Engeland gegaan, doch ont voerd en „door de Britse en Amerikaanse autoriteiten aan ongehoorde folteringen blootgesteld." „De agenten van de Brits-Amerikaanse geheime dienst kunnen niet ongestraft blij ven voor de walgelijke mishandeling van een Sovjet-officier", aldus de Moskouse zender. De Brits-Amerikaanse bezettingsautori teiten hebben deze Sovjet-bewering een verzinsel genoemd, waarop het niet nodig is, nader in te gaan. Vietnam thans onafhankelijk binnen de Franse Unie Een overeenkomst waarbij Frankrijk de onafhankelijkheid van de Indochinese re publiek Vietnam binnen de Franse Unie erkent, is getekend aan boord van het Franse oorlogsschip Duguay-Trouin. Ondertekenaars waren de Franse Hoge Commissaris in Indo-China, Bollaert, ex- keizer Bao Dai van Annam en generaal Ngoejen Van, hoofd van de nieuwe Viet- nieuwe aankoopmachtigingen voor voe dingsmiddelen en goederen verstrekt ten bedrage van totaal 33.638.370 dollar. Nederland krijgt hiervan goederen tot een waarde van 1.311.000 dollar, te weten staal (een millioen dollar), penicilline en andere medicamenten (250.000 dollar) en een hoeveelheid spoorwegdwarsliggers. Duits verzet tegen Ruhrcontrole De premiers van drie Lander der Weste lijke zones van Duitsland hebben een com muniqué uitgegeven, waarin wordt ver klaard dat „de internationale controle op het Ruhrgebicd niet gerechtvaardigd is". Duitsland is zelf bereid te verhinderen, dat het wordt opgebouwd als een bedreiging van andere landen, aldus het communiqué. Indien een controle onvermijdelijk zou zijn, moest deze in elk ander industrieel cen trum van Europa ook worden ingesteld, waarin de Duitsers dan een aandeel zouden moeten hebben. Prinses-regentes Juliana woonde Zaterdag in de Nieuwe Kerk te Delft de nationale herdenking van de Vrede van Munster bij. Na afloop begaf zij zich in gezelschap van de minister-president en de burgemeester van Amsterdam naar het Prinsenhof teneinde de tentoonstelling te bezichtigen welke betrekking heeft op de tijd van de Tachtig jarige Oorlog. Nadat des morgens de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. J. Gielen in de Waalse Kerk op het Prinsenhof te Delft de herdenkingstentoon stelling van de Vrede van Munster had geopend en ir. S. H. Stoffel, voorzitter van het bestuur der stichting „Het Princen- hof" het gerestaureerde Prinsenhof aan het gemeentebestuur van Delft had over gedragen, werd Zaterdagmiddag in de Nieuwe Kerk de nationale herdenking ge houden van de Vrede van Munster, welke werd bijgewoond door de Prinses-regentes, de minister-president, de ministers van Buitenlandse Zaken, van Oorlog en Ma rine a.i., van Overzeese Gebiedsdelen en van Wederopbouw, en Volkshuisvesting, de kamerheer van H. M. de Koningin mr. K. P. van de Mandele, leden van het Corps Diplomatique, vele Commissarissen der Koningin, leden der Staten-Generaal en burgemeesters. De minister-president, dr. L. J. M. Beel, zeide in een rede, dat de gedachten thans niet slechts uitgaan naar het feit van de Munsterse vrede zelf, maar ook naar de drie eeuwen, die daarop zijn gevolgd. „De Verenigde Provinciën zijn één Ko ninkrijk, de federale gemeenschap is één sterke staat geworden. Wij zijn niet in de eerste plaats meer Geldersen, Hollanders of Friezen, wij zijn geen lieden meer uit de wingewesten, wij zijn tot Nederlanders gegroeid, fier in het besef van onze natio nale onafhankelijkheid en van onze eigen aard. Die eigen aard brengt mee, dat wij nimmer een volk van gelijkgeschakelde in dividuen zullen worden. Verschil van in zicht zal onder ons volk blijven leven en zal onze democratische traditie blijven voeden. Doch boven dit alles staat onze Nederlandse eenheid, die wij vooral in critieke tijden steeds weer hervinden en herbeleven". Prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer, belichtte in een rede de historische betekenis van de Vrede van 1648, waarmede onze Nederlandse staat zijn bestaan als vrij en staatsrechtelijk systeem zag bezegeld. Het reëele bestaan van die staat is van veel oudere datum. Prof. Kranenburg zou de geboorte daarvan Naar hervatting van overleg -in de Bestuursraad Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet-Russi sche militaire gouverneur in Duitsland heeft zijn voornaamste financiële en poli tieke adviseurs opgeroepen voor een spe ciale bijeenkomst op zijn hoofdkwartier te Berlijn heden te houden. Op deze bijeenkomst zou de moge lijkheid van een Sovjetrussisch aanbod tot heropening van de vierzijdige bespreking over een geldhervorming voor geheel Duits land ter sprake komen. De Sovjets zouden voorts op een nieuwe bijeenkomst van de Geallieerde Bestuurs raad aanwezig willen zijn wanneer het ini tiatief daartoe door een der andere mo gendheden genomen wordt. Door Franse functionarissen is gesugge reerd, dat de Raad tegen 10 Juni bijeen geroepen zou worden, voor het eerst sedert 20 Maart, toen Sokolofsky de zitting ver liet. In alle kringen te Berlijn hoopt men, dat de Raad inderdaad bijeen zal komen, zodat aparte geldhervormingen voor Oost- en West-Duitsland zouden kunnen worden af gewend. Intussen wijzen betrouwbare berichten uit de Sovjetzöne er op, dat de onder Sov- jetrussische controle staande organisaties en autoriteiten aldaar begonnen zijn een, wat genoemd wordt: verzoeningspolitiek te vol gen. Volgens deze berichten zouden de politiecontroles op reizigers langs de weg en in de treinen sedert 1 Juni aanzienlijk verminderd zijn, in het bijzonder in de pro vincies Brandenburg en Mecklenburg. Ook hebben functionarissen van de onder communistische controle staande „vrije Duitse vakverenigingsbeweging" bezoeken afgelegd bij Protestantse gëestelijken overal in de zóne om hun medewerking aan te bieden bij de uitvoering van sociale plan nen van kerkelijke zijde. Volgens berichten uit andere streken zou de door de communisten gelanceerde boe- renorganisatie plotseling begonnen zijn haar politieke propaganda te minderen en meer aandacht te besteden aan programs van landbouwhervormingen. De betekenis van de nieuwe Sovjet poli tiek, welke klaarblijkelijk algemeen in de zóne is ingeluid, acht men in Berlijn nog onduidelijk. Aan het einde van het debat over de ver hoging van de prijzen van gas en electrici- teit, heeft de Franse regering in het parle ment de kleinste meerderheid behaald, sedert de besprekingen over de buitenge wone heffing op het inkomen in Januari j.l. De vertrouwensmotie werd namelijk slechts met een meerderheid van zes stem men goedgekeurd. (194 tegen 188 stem men). Indonesië Dinsdag of Woensdag in de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad hoopt Dinsdag of Woensdag aanstaande de rapporten van de C.G.D. betreffende Madoera en West-Java te kunnen behandelen. willen stellen in 1579 bij de totstandkoming van de Unie van Utrecht. Uitvoerig besprak prof. Kranenburg de staatkundige figuur van Willem van Oranje, die de grondbeginselen zijner staatkunde wilde verwezenlijken voor alle landen, behorende tot de Bourgondische staat in wording. Het is niet gelukt, Prins Willem heeft zich moeten beperken tot de Unie van Utrecht. Het daarin omschre ven beginsel der vrijheid van consciëntie maakt de adelsbrief van onze staat uit. De machtige gezagsorganisatie. die dit had belaagd, zonk in machteloosheid terug. De imperialistische droom was uit. Hoe veel moeite dit het Spaanse gezag ook kostte, bij de Vrede van Munster moest zij dit erkennen. „Zo bestond dan na 1648 de republiek als rechtens erkende zelfstandige staat, een staat, die naar zijn oorsprong en rechtsgrond geen machtsstaat maar een rechtsstaat is. Dat laat ons een groot erf goed en een grote taak tevens na", aldus besloot prof. Kranenburg zijn rede. Directieleden wezen zichzelf het grootste deel der onrechtmatig verkregen toewijzingen toe Centraal Distributiekantoor misleid door valse boekingen „Terwijl de reizigers op de internationale treinen steen en been klaagden over de slechte maaltijden in de „Wagons-Lits". knoeiden de directeur van de afdeling Ne derland en de sectie-chef van Amsterdam met de toewijzingen, maar bovendien met een groot aantal door een dubbele boek houding verkregen extra coupures. Terwijl de kellners in de treinen zich tegenover de klagende reizigers verontschuldigden met de opmerking, dat de Levensmiddelen positie in Nederland niet zo rooskleurig was, dat voldoende voedsel beschikbaar kon worden gesteld voor de Wagons-Lits, verrijkte de sectic-chef K. uit Amsterdam zich door verkoop van toewijzingen met ongeveer 60.000 gulden, die in de brand kast in zijn bureau werden aangetroffen en waarvoor hij geen verklaring kon geven". Aldus verklaart de Prijzencontróledienst te Amsterdam, die een uitgebreid onder zoek heeft ingesteld naar de knoeierijen bij de „Compagnie Internationale des \\agons-Lits", welke onderneming de restauratie- en slaapwagens in de interna tionale treinen exploiteert. Als voorbeeld van de slechte kwaliteit van het geserveerde eten kan de Wagons- Lits-jus dienen. Deze bestond uit water, waarin de koks de vis gekookt hadden, aangemaakt met wat maizena. Des te erger was deze gang van zaken, welke de buiten landse reizigers een slechte indruk van ons land gaf, wanneer men weet, dat het Cen traal Distributiekantoor in Den Haag de Wagons-Lits als internationaal orgaan, dat voor ons land deviezen opleverde, ruim schoots van toewijzingen voor boter voor zag. Valse boekhouding. Niet alleen profiteerden de beide thans gearresteerde directieleden van deze toe wijzingen, maar al of niet met medeweten van directeur H. legde sectie-chef K. op het kantoor in het Centraal Station bovendien in Juni 1947 een valse boekhouding aan, Michael en Anne in Athene „Donderdag bruiloft" Het Atheense nieuwsbureau meldt, dat ex-koning Michael van Roemenië en prin ses Anne van Bourbon-Parma Donderdag in het koninklijk paleis te Athene in de echt zullen worden verbonden volgens de ritus van de Grieks-Orthodoxe kerk. Het paar is vandaag uit Genève te Athene aangekomen. Filmpionier Louis Lumière t De Franse filmpionier Louis Lumière is na een ziekbed van verscheidene jaren op 84-jarige leeftijd te Bandol in Zuid- Frankrijk overleden. Zij ivorden omringd met een maximum aan rechts- tvaarborgenverklaart minister Van Maarseveen Er zijn de laatste tijd van verschillende zijden aanmerkingen gemaakt op het door de regering ten aanzien van de uitwijzing van Duitsers gevoerde beleid en op de toestanden in het kamp „Mariënbos"', waar de Duitsers enige tijd moeten verblij ven voor zij naar Duitsland worden ge bracht. De minister van Justitie mr. J. H. van Maarseveen heeft hierover enige mededelingen gedaan in een persconfe rentie, welke op zijn departement is ge houden. Dat Duitsers uit Nederland gezet wor den alleen omdat zij Duitsers zijn, is on juist. Van alle Duitsers, die bij de bevrij ding in Nederland gevestigd waren, wordt nog geen tien procent uitgewezen. De richt lijnen voor de selectie zijn mild en alle betrokkenen krijgen gelegenheid zich tegen de tegen hen ingebrachte beschuldigingen te verdedigen. Na een klacht, dat ten aanzien van ruim twintig gevallen de richtlijnen veronacht zaamd waren, heeft de minister deze ge vallen persoonliik onderzocht. Gebleken Is Bernadotte wil Palestijnse bestands-knoop doorhakken Duidelijk ja of nee verzocht van strijdende partijen De „New York Times" meldt heden uit Lake Success, dat Graaf Bernadotte zou hebben besloten, dat mannen van militaire leeftijd gedurende een eventueel bestand in Israël mogen binnenkomen wanneer zij daar niet gemobiliseerd worden, en om een ondubbelzinnig ja of neen van de strijdende partijen verzocht hebben ten aanzien van dit voornaamste geschil. In de omgeving van Bernadotte is men van opinie, dat de vierweekse wapenstil stand in werking zou kunnen treden, als men over dit punt een accoord zou berei ken. Waarnemers achten de kans daarop ech ter niet zeer groot, aldus Reuter. De graaf heeft het afgelopen weekeinde druk gevlogen en geconfereerd. Hij was sinds Zaterdagochtend achtereenvolgens in Cairo, Amman. Beiroet en Jeruzalem. Maar er zijn geen tekenen die er op wijzen dat de Arabieren zijn bovengenoemde besluit aan vaarden. Een eerder Reuterbericht uit Amman, volgens hetwelk als voorlopige datum voor de wapenstilstand in Palestina thans is vastgesteld Donderdag 10 Juni, moet met de grootste reserve beschouwd worden. dat men te goeder trouw was opgetreden als pleitbezorger voor personen die dit allerminst verdienden. Om redenen van menselijkheid is de uit wijzing van 1 November 1947 tot 1 April 1948 stopgezet. Zeven commissies hebben in die tijd de dossiers van eventueel uit te wijzen Duitsers onderzocht In een groot aantal gevallen heeft de Rijksvreemde lingendienst niet tot uitwijzing besloten, hoewel de commissies hiertoe wel geadvi seerd hadden. Deze gevallen betroffen onder andere Duitsers, die met een Neder landse vrouw gehuwd zijn. Op verzoek van hervormde en katholieke kerkelijke zijde heeft men hier consideratie gebruikt. Er zijn ook gevallen waarin met de man ook de vrouw en de kinderen worden uit gewezen, opdat het gezinsverband niet ver broken wordt. Dat enige vrouwen echt scheiding gevraagd en verkregen hebben, teneinde niet verplicht te zijn haar echt genoot naar het buitenland te volgen, be treurt de regering, omdat dit in strijd is met haar bedoelingen. Wettelijk is er evenwel niets tegen te doen. Ten aanzien van Oostenrijkers, die met hun gezinnen reeds van 1940 af (eerst in West-Indië en sinds 1947 in Nederland) geïnterneerd zijn, werd verklaard, dat de Oostenrijkse regering weigert, deze perso nen toe te laten, omdat zij reeds vóór de „Anschluss" lid waren van de nationaal- socialistische partij. Mariënbos. De minister had zich persoonlijk over tuigd van de toestanden in het kamp Mariënbos. Dit kamp voldoet aan redelijke eisen. Het Internationale Rode Kruis heeft in Augustus 1947 een onderzoek laten in stellen. De conclusie van het hierover uit gebrachte rapport was, dat het kamp in hygiënisch opzicht voortreffelijk is, dat de voeding er gelijk is aan die van de burger bevolking en dat de legering aan redelijke eisen voldoet. Tenslotte verklaarde de minister, dat gevoelens van wrok geen rol spelen bij de beslissingen over de uitwijzingen. „De Duitsers worden omringd met een maxi mum aan rechtswaarborgen. De regering wil het contact tussen Nederland en Duitsland herstellen en de kloof tussen beide landen overbruggen." Naar 's ministers oordeel moeten de bij zondere gevallen waarin tot uitwijzing is besloten, niet openlijk behandeld worden. De regering zou dan gedwongen zijn, een boekje open te doen. Zij wenst echter nie mand aan de schandpaal te slaan. Het gehele personeel van Philips zal op 9 Juni defileren voor Dr. A. F. Philips en mevrouw Philips—De Jongh, die die dag hun gouden bruiloft vieren. die op vele punten met de echte overeen stemde, doch die grote verschillen ver toonde ten aanzien van de genoteerde aan tallen geleverde maaltijden. Volgens de valse boekhouding waren in Maart 1948 80 000 kopjes koffie geserveerd. De Prijzencontróledienst ontdekte in de goede boekhouding, dat het er 15000 wa ren. Ongeveer 5000 maaltijden waren in Maart geserveerd, maar in de valse boek houding stonden 52000 genoteerd. Met deze gefingeerde administratie toog de sectiechef iedere twee maanden naar het Centraal Distributiekantoor in Den Haag, waar men hem vergunning gaf tot het af halen van toewijzingen op het distributie- karttoor te Amsterdam op basis van de ver valste cijfers. De Prijzencontróledienst heeft beslag gelegd op een groot aantal door de sectie chef uitgeschreven privénota's voor levens middelen, die hij, zonder bonnen te geven, uit de voorraad van de Wagons-Lits betrok voor directeur H Deze voorzag zichzelf, zijn familie en kennissen iedere maand van een grote hoeveelheid levensmiddelen en drank. De laatste tijd liet hij zich de toe wijzingen daarvoor verstrekken, zodat af rekening niet meer noodzakelijk was. De fraude beperkt zich geenszins tol levensmiddelen, maar strekt zich uit over practisch alle verbruiksartikelen der Wagons-Lits, welke slechts op dis tributietoewijzingen waren te verkrij gen. Er is geen financiële fraude ge pleegd. Gebleken is, dat directeur H. gebruik maakte van textielpunten, welke voor kleding van het personeel beschikbaar waren gesteld. Zowel H. als K. lieten zich costuums aanmeten bij een firma te Amsterdam, waar de Wagons-Lits een tegoed aan textiel punten had. Verscheidene kellners van de trei nen moesten echter van hun eigen textielkaart 35 punten afstaan om zich beroepskleding aan te schaffen. Directeur H., die de rechtercommissaris te Amsterdam onlangs in vrijheid deed stel len, maar die op last van de Officier van Justitie onmiddellijk daarop weer werd gevangen genomen, profiteerde voorts van 119 eenheden brandstoffen, welke hij zich op de toewijzingen liet thuisbezorgen. Een opmerking van de sectiechef K. tegenover de opsporingsambtenaren van de Prijzencontróledienst, die in April zonder verdenking te koesteren een normale con trole instelden „dat van controle in Neder land geen sprake kon zijn. omdat de boek houding in België werd gevoerd", bracht deze zaak aan het rollen De opsporings ambtenaren kregen door deze opmerking argwaan en verscherpten hun onderzoek, waardoor de fraude aan het licht kwam. Spaak weer naar Leopold Koning accoord met een volks-raadpleging Onze Belgische correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Zoals wij reeds meldden gaat de konings kwestie naar een definitieve oplossing. Pre mier Spaak zou Woensdag onmiddellijk na de conferentie der Benelux naar Zwitser land vertrekken om er Koning Leopold op de hoogte brengen van de resultaten van zijn onderhandelingen met de ministers, de Katholieke en socialistische meerderheids- groepen. Zaterdag j.l. vergaderden de voor naamste liberale leden van Kamer en Se naat, liberale staatsministers en oud-minis ters. Het bleek nu duidelijk dat de gema tigde koningsgezinden in de liberale partij aan de winnende hand zijn, tegenover de fanatieke anti-koningsgezinden. Dit is van groot belang voor de oplossing van de koningskwestie. Inderdaad bestaat er in het parlement een Katholieke liberale meerder heid, die bij een referendum of een parle mentaire enquête de beslissing zou kunnen geven. Volgens een liberale krant in de hoofdstad zou koning Leopold tegen het einde van deze week een boodschap tot de Belgische regering richten met het verzoek een einde te willen maken aan de huidige toestand. Dit wijst cr op dat hij zeer ver staat van de abdicatie-gedachte en dat in tegendeel de vorst beslister dan ooit staat op zijn koninklijke prerogatieven. Na afloop van een koningsgezinde vergadering te Os- tende heeft de oud-minister van de Bel gische regering te Londen prof. De Vleesch- houwer verklaard dat het vaststaat, dat de kroonprins in September naar België zal terugkeren en in de Senaat zitting nem«i en dat de koning de idéé van een volks raadpleging aanvaardt en zich bij de resul taten daarvan zal neerleggen. De vorst aan vaardt echter niet, aldus de minister, dat de koningskwestie als een gewone politiek© verkiezingskwestie behandbld wordt. Nieuwe dijken bezweken in Brits Columbia De zware overstromingen, die sedert een week de Canadese staat Brits Columbia teisteren, eisen nog steeds slachtoffers. Er wordt voor nieuwe overstromingen ge vreesd, daar dc door het leger opgeworpen hulpdijken beginnen te verzwakken. Za terdag werden opnieuw duizenden hect- VEEL BELANGSTELLING VOOR ERE PROMOTIE VAN SMUTS. Aangezien is gebleken, dat voor de ere promotie van veldmaarschalk Smuts aan de Leidse universiteit meer belangstelling bestaat dan aanvankelijk werd verwacht, is besloten deze promotie op 18 Juni niet in het groot auditorium te doen geschieden maar in de Pieterskerk te Leiden. HOGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. In De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Minder bewolking en overwegend droog weer met hogere temperaturen. Matige wind uit Zuidelijke richtingen 8 Juni: Zon op 4 41 uur. r -"is? uur Maan op 4-34 uur, onder 22.45 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1