VAN NIEL c J uurwerken Go Ahead deed zijn sportplicht en versloeg Heerenveen met 20 Nederlandse inschrijving voor Londen Eerste zege voor honkbalploeg van EDO PANDA EN HET OOG VAN MUG Paarden en ruiters bode een onvergetelijk schouwspel Ln MAANDAG 7 JUNI 1948 OM HET VOETBALKAMPIOENSCHAP Na de nederlaag van 20, welke Heeren veen Zondag tegen Go Ahead leed. moeten de Friezen rustig afwachten, of BW er in zal slagen EDO een nederlaag toe te bren gen of een gelijk spel zal behalen. Boekt de Haarlemse ploeg een overwinning, dan volgt een beslissingswedstrijd tussen BW en Heerenveen. Abe Lenstra speelde bij Heerenveen mee, doch veel kans, om zijn gewone spel te ont wikkelen kreeg hij niet. De rechtsbinnen van Go Ahead, Haes, had tot taak in de buurt van Lenstra te blijven en hij week niet van zijn zijde. De Fries was dan ook zo goed als uitgeschakeld. De Deventenaren hadden daardoor vier spelers in de voor hoede, maar toch waren hun snelle aan vallen gevaarlijk.In technisch opzicht speelde Heerenveen beter. De Friezen slaagden er niet in de verdediging te pas seren. Go Ahead won met 2—0 en beide doelpunten zijn na de hervatting gemaakt. Na twee minuten spelen in de tweede helft opende Kerkdijk de score. Daar na trok Go Ahead zich nog meer in de verdediging terug. Hoe Heeren veen ook werkte, succes bleef uit. Kort voor het einde ging Bloemendaal er van door en bracht de stand op 20. P.S.V. op de onderste plaats Door met 31 van PSV te winnen, eindigt Haarlem niet op de onderste plaats in de competitie om het kam pioenschap van Nederland. De Haar lemmers hebben deze plaats aan de Eindhovense club afgestaan. Ook deze middag werd er in het Heem- steedse Sportpark geen kampioensvoetbal vertoond, maar toch heeft Haarlem laten zien, dat het niet op de onderste plaats thuis hoort. De ploeg was technisch beter, beschikte over een goede verdediging, wel ke een goede indruk vestigde. Van Daalen werkte hard. Van Gooi en Boeree waren goede krachten en de middenlinie had de aanvallen al onderbroken, alvorens het achtertrio er aan te pas behoefde te komen. Kokhuis heeft het niet zo druk gehad als zijn collega Steiger, maar hij deed het weer zeer behoorlijk. Snel greep hij b.v. in, toen na een kwartier spelen een Haarlemmer de bal, na een door Mulders genomen vrije trap, van richting veranderde. Kokhuis verwerkte het leer tot hoekschop. De voorhoede speelde in de opstelling als in de competitie, dus met De Winter, Roo- zen, Smit, Poelman en Groeneveld. Drie doelpunten maakten de voorhoedespelers, maar zij hebben vele schoten gelost, vooral Roozen, die met schieten geen geluk had. Toch traden zij niet altijd actief op. Aan vallen werden weliswaar goed opgezet, doch aan de afwerking ontbrak wel wat. Het overwicht van de eerste helft werd uitgedrukt in één doelpunt. Na 25 minuten spelen plaatste De Winter de bal goed voor de voeten van Groeneveld, die hem kalm inschoot. Steiger redde daarna enige malen. Aan de andere zijde moest het speciaal van de linksbuiten Mulders komen, die een goede voetballer was, maar weinig steun genoot van zijn clubgenoten. De tweede helft werd ingezet met een offensief van Haarlem. Na dertien minuten spelen zette Poelman de bal fraai voor doel, Smit kopte op fraaiere wijze in en het leer ging tegen de paal. Steiger was blijkbaar verrast en werkte de bal in eigen doel. Fel bleven de Haarlemmers aanvallen en kregen drie hoekschoppen achter elkaar. De derde leverde succes op dank zij Poel man, die de bal langs Steiger schoot (3-0). Haarlem voelde zich veilig en pakte de zaken rustiger aan. Ook sprak vermoeidheid Athletiek Nieuw record 4 x 100 meter hardlopen dames De K.N.A.U. hield op de sintelbaan van P. S. C. in Eindhoven een nieuwe wapen schouw. Op het eerste nummer evenaarde Fanny BI ankersKoen haar wereldrecord 80 m horden met 11.3 sec. In de loop van de middag werden steeds goede tijden ge maakt, welke dicht bij de Nederlandse records waren. De nationale damesploeg bestaande uit de dames Xenia StadtDe Jong (Celebes), G. de Jong (Zaanland), Gerda van der KadeKoudijs en Fanny Blankers—Koen (Sagitta) verbeterde, dank zij een buitengewone eindspurt van mevr. BlankersKoen het Nederlandse record 4 x 100 meter en bracht het op 47.7 sec. (oude record 47.8 sec.) Bij de heren liep een nationale ploeg, fevormd door Lammers, Scholten, Blok en Ileijn de 4 x 100 meter in de goede tijd van 42.2 sec. Slijkhuis won geheel zonder strijd de 3000 meter voor De Ruyter en Lataster in de tijd van 8.29.5. Sport in 't kort WATERPOLO-UITSLAGEN. Door de lagere temperatuur van het water konden in de afgelopen week vele waterpolowedstrij- den niet worden gespeeld. Alleen voor de competitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond gingen door: Dames 2e klasse C: ADZ-DWT 2-0; 2e klasse D: ADZ 2-DWR 2 2-1. Heren 2e klasse D: DJK 1-DWT 1 3-2; DWT 1-DAW 1 7-2. Reserve le klasse B: DJK 2—DWR 2 2—3. Reserve 3e klasse E: DWT 2—Haarlem 3 0-7. BANNISTER ONTTROONT HARRIS ALS BRITS SPRINT-KAMPIOEN. Alan Ban nister won Zaterdag de Britse sprinttitel op de Herne Hill baan en versloeg Reg Harris, de houder van de wereldtitel. De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7, 8, 13, 18. 20 en 23 uur: nieuws. 7.15 Gym nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.45 Svmphonische muziek. 9.15 Mor genwijding. 9.30 Cello-sonate. 9.45 Platen. 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Kinderdroom; 10.50 Voor kleuters. 11.00 Symphonische mu ziek. 11.45 Nieuws uit China. 12.00 Lyra-trio. 12.30 Weerbericht. 12.33 Canadese belang stelling voor Nederland. 12.43 Pianoduo. 13 15 Vaudeville-orkest. 14.00 Naald en schaar. 14.30 Liederen uit operettes van Franz Léhar. 16.10 Deens Blaaskwintet. 16.40 De Schoolbel. 17.00 Muziek voor de jeugd. 17.30 Orgel. 17.45 Een Batakse legende. 18.15 Pianopotpourri, 18.30 Strijdkrachtenrogram- ma. 19.00 Orgelconcert. 19.45 Niwin. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Vacantietrip naar Londen. 20.50 Vragen over hersengymnastiek. 21.00 Kinderkoor „Inter Nos" uit Haarlem zingt. 21.20 Werken van Mozart. Beethoven en Mendelssohn. 22 15 Buitenlands overzicht. 22.30 Dansorkest 23.15 Werken van Wagner en R. Strauss. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7 8, 13, 19, 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Pla ten'. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Lichtba ken. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Pianowerken van Mendelssohn en Von We ber. 10.30 Schoolradio. 11.00 Platen. 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Concerto grosso van HSndel. 12.00 Angelus. 12.03 Liederen van Schubert en Massenet 12.30 Weerbericht 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Platen. 13.45 Pianokwartet van Brahms. 14.30 Cau serie door Cruys Voorbergh; 15.00 School radio. 15.30 Platen. 16.00 Ziekenbezoek. 16.30 Z'.ekenlof. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Kinder koren. 17.30 De Wigwam 17.45 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Viool en orgel. 18.50 Ac tualiteiten. 19.15 Septet en zang. 19.45 Voor jongeren. 20,05 De gewone man. 20.12 Ka mermuziek en voordracht. 22.05 Symphonic van Brahms. 22.45 Gebed. 23.15 Platen. een woordje mee. De Eindhovenaren kwa men eerst nu los en zetten vele aanvallen op. Slechts éénmaal werd gedoelpunt. Mul ders ging er op de linkervleugel van door, loste een schot, dat Kokhuis stopte. Bakers liep in en plaatste de terugspringende bal in doel (3—1). De Winter speelde zijn laatste wedstrijd voor het eerste elftal van Haarlem; alleen vóór rust heeft hij voldaan. De stand luidt thans: B. V. V. Heerenveen Go Ahead. E. D. O. Haarlem P. S. V. 13 13 12 17—9 26—20 21—20 15—18 18—22 15—23 Oefeningen Ned. elftal Het programma voor de spelers, die in aanmerking komen opgenomen te worden in de Olympische voetbalploeg, ziet er als volgt uit: 9 Juni; Amsterdam: Landenwedstrijd NederlandZweden. 13 Juni; Bratislava (Presburg): Tsjechi sche bondsploegZwaluwen. 20 Juni: Amsterdam: BondselftalBritse Olympische Ploeg. 14 Juli: Parijs: Franse Olympische Ploeg Zwaluwen. Na de ontmoeting tegen de Britse Olym pische ploeg zullen de daarvoor in aan merking komende spelers elke week, waar schijnlijk op het terrein van VUC te Den Haag bij elkaar komen, teneinde zich voor te bereiden op het Olympisch voetbaltour- nooi. Verder zullen de bondsoefenmeesters Carver en Kaufman de spelers thuis bezoe ken voor de individuele training. Speciale aandacht zal worden besteed aan het theo retisch gedeelte van de voorbereiding, ook aan de physieke conditie wordt aandacht gewijd. Het medisch toezicht zal geschie den door de oud-international dr. Jan Tho- mee uit Delft. 22 Spelers zullen aan het Nederlands Olympisch Comité worden opgegeven, met de bedoeling, dat hieruit het elftal voor Londen en enkele reserves zullen worden gekozen. De Olympische voetbalploeg zal aan het défilé tijdens de openingsceremo nie in het Wembleystadion op 29 Juli deel nemen. Paardensport Prins Bernhard boekte successen in Laren In de Zaterdag gehouden slotwedstrijden van het seizoen van de Gooise Jacht ver eniging legde Prins Bernhard bij de dres- suurwedstrijden met „Rex" beslag op de aressuur-wisselbeker met 77 7/8 pnt. Bij het daarna gehouden springcoucours a met hindernissen tot een maximum hoogte van 90 cm won Prins Bernhard op „Priest" de eerste prijs met 0 fouten en een stijlbeoor deling van 75 pnt. Voorts verwieff hij in dit zelfde concours, maar op „Rex", de vijfde prijs met 3 fouten en 70 pnt. In het springconcours b om de Bison-beker (hin dernishoogte 1 m) verwierf de Prins de vierde prijs met „Priest" met 4 fouten en een tijd van 43 sec. Roeien „Het Spaarne" naar Zweden Op 25 en 26 Juni a.s. zullen op het meer Simlangen mij Malmö in Zweden inter nationale roeiwedstrijden worden gehou den Van Nederlandse zijde neemt alleen „Het Spaarne" aan deze wedstrijden deel met een liente vier, bestaande uit de heren W. van Pelt (bg), Th. E. Sparrius, A. P. van Walsum, mr P. C. Fuhri Snethlage (sl.), A. D. T. Bruyning (st.) en met de skiffeur P. G Mulder. De ploegen gaan onder leiding van de heer M. J van Buren. In verband met valutamoeilijkheden zul len de zeven Spaarne-leden van het ogen blik af, dat ze de Zweedse grens overschrij den tot zij het land weer verlaten, de gasten zijn van het Regattacomité te Malmö. Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft ten aanzien van de uitzen ding naar de Olympische Spelen te Londen besloten voor de volgende takken van sport in te schrijven: hippische sport, zwemmen en waterpolo, boksen, schermen, roeien, schieten, worstelen, gewichtheffen, athletiek dames en heren, wielrennen, voetbal, gymnastiek uitsluitend dames, zeilen, kano, hockey en kunst. Nederland zal in ieder geval niet worden vertegenwoordigd bij het basketball en de moderne vijf kamp. Omtrent de deelneming aan de onder scheidene nummers van diverse takken van sport, zoals bij het zwemmen, de ath letiek, de kanosport enz. kan thans nog niets positiefs worden medegedeeld, omdat de nationale sportbonden met de voorbe reiding nog bezig zijn en in de komende weken talrijke selectie- en trainingswed strijden worden gehouden, welke eerst dienen te worden afgewacht. Immers, het bestuur van het N.O.C. zal zich bij de uit zending, naar men weet, laten leiden door de norm. dat de athleet of de ploeg inter nationaal een goed figuur zal dienen te slaan, om voor afvaardiging in aanmerking te komen, en de candidaten, indien zij aan deze norm voldoen, onderling zullen moe ten uitmaken, wie definitief zal worden uit gezonden. Uit een en ander kan de conclusie wor den getrokken, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat, indien de resultaten in een bepaalde tak van sport onvoldoende zijn, het N.O.C. de inschrijving alsnog zal annu leren. Athletiek blijkt in menig opzicht de meest populaire tak van sport voor de aanstaan- Er waren weer enige verrassingen te no teren in de eerste klasse der honkbalcom petitie. Opvallend was de overwinning, die EDO op Schoten boekte. Blauw Wit, dat van HHC won, gaat nu alleen aan de kop. doordat S.C. „Haarlem" een nederlaag leed tegen Ajax. ÓWO won voor de derde maal in successie, ditmaal van VVGA. Blauw Wit—HHC: 13—1 Blauw Wit behaalde de overwinning door het zwakke veldspel der roodwitten. Vooral korte stop Ineke had zijn dag niet. De Am sterdammers namen reeds in de eerste slag beurt de leiding en vergrootten deze steeds, vooral door hit goede slaan van Altink, Nusse en Willemse. Wat de HHC'ers aan slag ook probeerden, zij konden niet verder komen dan één punt, dat in de vierde in nings gescoord werd. Vermelding verdient nog het feit, dat HHC een protest ingediend heeft in verband met de afmetingen van het veld. Altink en Nusse maakten ieder twee honkslagen. De werpers-resultaten waren: Blauw Wit: 14 x 3 sl., 4 v 4 w„ 4 h.s. HHC: 9x3 sl., 6x4 w. 6 h.s. SC HaarlemAjax: 26. Het was SC Haarlem aan te zien, dat zij de vorige dag een wedstrijd gespeeld had, want Zondag maakten de Haarlem mers een matte indruk. Bovendien had SC Haarlem invallers voor Koster en Vrene- goor. Daarbij komt nog, dat de Ajax-werper Geestman wederom een zeer behoorlijke wedstrijd speelde. Voorts was het veldwerk van Ajax van goede kwaliteit. Bij de Haar lemmers begon Ferment op de plaat, doch hij moest in de loop van de wedstrijd ver vangen worden door Smidt. De Ajaxieden hadden toen echter al een te grote voor sprong, vooral dank zij goed slaan van Losekoot. Beumer en Neefjes. De punten van SC Haarlem waren het gevolg van de goede honkslagen van Ferment en Voete link. De beste hitters waren Ferment (SC Haarlem) en Neefjes (Ajax), beiden met een gemiddelde van 0.50. De werpersresul taten waren: SC Haarlem: 10 x 3 sl., 6x4 w. en 4 h.s. Ajax: 5x3 sl., 0 x 4 w. en 4 h.s. Schoten—EDO: 6—12. EDO herstelde zich keurig van zijn serie nederlagen en boekte een overtuigende overwinning op Schoten. Voor een belang rijk deel was dit te danken aan het zeer slechte veldwerk en honklopen der geel zwarten. EDO nam in de eerste vier innings reeds een voorsprong van 60, waaraan het slechte veldwerk van Schoten debet was. Toen kwam Schoten even los, honk slagen in de vierde en vijfde innings lever den 5 punten op. Hierna kwam in de plaats van v. d. Wal Feenstra op de plaat. Deze beperkte de score van de geelzwarten tot één punt. EDO vergrootte zijn voorsprong en won met 126. De beste hitters waren De Bok (0.60) en De Mon (0.50), beiden van Schoten. De werpersresultaten waren: Schoten: 10 x 3 sl., 8 x 4 w. en 4 h.s. EDO: 11 x 3 sl., 5x4 w. en 9 h.s. De stand is thans: Blauw Wit SC Haarlem Ajax O. V. V. O. Schoten H. H. C V. V. G. A. E. D. O 6 5 0 1 10 H 4 0 V, 8 3 0 8 6 6 8 1) 8 6 6 8 0 8 6 7 8 0 4 6 8 0 4 4 5 1 u 4 2 De jubileumwedstrijd, die SC „Haarlem" tegen de Antwerpse Club „General Motors" speelde, had een teleurstellend verloop, doordat de Haarlemmers veel sterker wa ren. Als excuus voor de Belgen mag gel den, dat de honkbalcompetitie daar gedu rende de oorlogstijd geheel heeft stil ge staan. Het gooien en vangen der Antwerpe naren was zwak. De Haarlem-werper Jole had het niet moeilijk, doordat de gasten zich aan slag niet konden beheersen. De Haarlemmers namen in de tweede innings de leiding. Door honkslagen van Schuur man en Smidt werd de voorsprong vergroot, ondanks het feit, dat de Antwerpse werper Gillet behoorlijk in vorm was. Vermelding verdienen nog de schitterende home-runs van Gillet en Smidt. De beste hitters waren Smidt en Bobey, beiden met 0.50. De werpersresultaten wa ren: SC Haarlem: 14 x 3 sl., 5 x 4 w. en 4 h.s. Generaal Motors: 5x3 sl., 2 x 4 w. en 6 h.s. Gescoord werd als volgt: Gen. Mot.: 000011002 4 SC H'lem: 01 1130001 7 De verdere uitslagen luiden: Overgangsklasse A: Quick-Hilversum 19-8; Spartaan-DOS 4-1; TYBB-Ajax II 10-1; RCH- HHC II 11-10. Overgangsklasse B: EDO II- Celeritas 14-3: ABC-Watergraafsmeer 10-2; DWSHCK 5-14; 2e klasse A: Schoten II- Neptunus 33-4; HHC Ill-Sparta 1-16; Celeri- tas Il-'t Gooi; Gooi n. o.; EHS 2-Spartaan 2 14-21; Zandvoortmeeuwen-HCK 2 4-12: Wa tergraafsmeer 2-Catchers 8-9. 2e klasse C: WGA 2-AHC '31 21-8; Schoten 3-APGS 19- 20; Kennemerland-TIW 10-19; HC '38-HFC „Haarlem" 2 4-12. 2e klasse D: RCH 2-Shell 13-2; EHS-Quick 2 17-0; Beverwijk-ABC II 3-7. Golf Nederland—België 4—5 De Nederlandse amateurploeg, welke Zon dagmiddag op de Hilversumse golflinks de strijd aanbond tegen België, heeft het niet tot de zege gebracht. Hoewel in de ochtenduren met de four somes een voorsprong van 2-1 was bereikt, brachten de singles in de middag een meer derheid voor de Belgen, die daarmee een overwinning van 5-4 in de wacht sleepten. De uitslagen luiden: Foursomes: G. van Reede en J. W. Cranerus jr. verliezen met 3 en 1 van J. de Meulemeester en E. Taver- nier. Mr. O. van Zinnicq Bergmann en H. Swane winnen met 2 en 1 van P. Rollin en J. de Weissenbruch. Jhr. mr. A. Calcoen van Limmen en J. F. Dudok van Heel winnen met 5 en 4 van J. Charles en C. Lalirenci'er. Singles: G. van Reede wint met 1 up van J. Charles. Mr. O. van Zinnicq Bergmann verliest met 2 down van P. Rollin. J. P. Du- dok van Heel verliest met 4 en 3 van J. de Weissenbruch. Jhr. mr. A. Calcoen van Lim men verliest met 2 down van J. de Meule meester. H. Swane verliest met 7 en 6 van E. Tavernier. J. W. Cranerus jr. wint met 2 en 1 van C. Laurencier. RIJKSLEERSCHOOL I WINT HET SCHOOLKORFBALTOURNOOI. De uit slagen van de eindstrijden der schoolkorf- balwedstrijden waren: Rijksleerschool I Westerveldschool 11. Westerveldschool Tetterodeschool 30. Tetterodeschool-Rijks- leerschool I 04. Strafworpen moesten uit maken, welke ploeg het kampioenschap be haalde, daar Rijksleerschool I en Wester veldschool evenveel winstpunten hadden. De Rijksleerschool was hierin de gelukkige. De heer H. Arends reikte de wisselbeker uit. de Spelen te zijn. Niet alleen hebben voor athletiek de meeste landen ingeschreven, maar ook het publiek vraagt het meest naar kaartjes voor de athletiekwedstrijden, welke naar men weet gedurende een week in het Wembley-stadion worden gehouden. Óp het ogenblik is er voor een bedrag van 136.000 pond sterling aan kaartles verkocht, waarvan iets meer dan de helft alleen voor athletiek. Intussen zijn de kaartjes voor de zwemwedstrijden en het boksen uitver kocht. Voor het zwemmen zijn er 6500 plaatsen beschikbaar per wedstrijd, voor het boksen, dat in de Wembleypool wordt gehouden, 7000. Reeds is een bedrag van 120.000 voor de zwemwedstrijden ont vangen. Bij de wielerwedstrijden op Herne Hill zullen 12.000 toeschouwers aanwezig kun nen zijn, op Henley bij roeien en kano een zelfde aantal, bijhet worstelen en het ge wichtheffen in „The Empresshall" 6000, bij het basketball in Harringay 7000 en bij de ruitersport te Aldershot is een toeschou- wersaccomodatie van 10.000 personen ge garandeerd. Intussen heeft men meer dan 2.500.000 toegangskaarten moeten drukken. Indien alle kaarten voor alle takken van sport zouden worden verkocht, bedraagt de re cette 8.900.000. Het organisatiecomité denkt niet, dat men zover komt, maar een bedrag van zeven en een half millioen gul den hoopt men toch binnen te krijgen. Vijftig ton papier is voor het drukken der kaartjes nodig. 1883 1948 DINSDAG 8 3UNI GESLOTEN 86 GROTE HOUTSTRAAT 86 Korfbal Nederland versloeg België met 7-4 In tegenwoordigheid van 9 a 10.000 toe schouwers heeft het Nederlandse twaalftal kans gezien België met 74 te kloppen. Vooral voor de rust hebben de Nederlan ders op schitterende wijze gespeeld en wer den fraaie staaltjes van goed korfbal te zien gegeven. Dadelijk togen de Belgen ten aanval en na 5 minuten gaf Schepens aan België de leiding. De Nederlanders kwamen er steeds beter in; het middenvak Seits c.s. trok steeds naar voren, en na 12 minuten maak te mevrouw KoperVan Es gelijk (11). De tweede opstelling, de sterkste, kwam toen met Seits ten aanval, doch met schie ten faalden de speelsters en spelers. Aan de andere kant misten de Belgen tot twee maal een strafworp. Eindelijk kon Seits dank zij prachtig aangeven van H. Koper de stand op 21 brengen. Direct daarna veroorzaakten de Belgen een strafworp, welke op phenomenale wijze door Seits werd ingeworpen (31). Nog applaudis seerde men, toen het eerste schot van H. Berens reeds raak was (41). Uit een misverstand verkleinde mej. M. Ceulemans de stand tot 42. Enkele minuten voor rust scoorde mej. L. Vlietman van verre (5—2). Onmiddellijk na de hervatting doelpunt te Schepens voor de Belgen (53), doch onmiddellijk hierna bracht Seits met een ver schot de stand op 63. Wel kon Ver donk hierna nog scoren (64), doch de overwinning stond hierna vast. De Neder landse ploeg speelde het laatste kwartier met de Belgische. Karsen bracht de eind stand op 74. Bij de Nederlanders blonken de dames A. KoperVan Es en M. Nagtegaalde Graaf uit en de heren Seits, Berens en Koper. De Belgische ploeg viel enigszins tegen, doch men had, als tegenpartij niet enkel 12 spelers (sters), doch een homogene ploeg. Deze teamgeest, waarop de keuze-commis sie dit seizoen had gewerkt, was het succes voor de overwinning der Nederlandse ploeg. Toen de avond gevallen was en alle passagiers rttsiig hun maaltijd in de eetzaal nuttigden werd heUstil aan dek. Op de brug liep de stuurman, die de wacht had ruste loos heen en weer, maar verder leek het hele schip verlaten. Nee, toch niet hele maal, Uit de duisternis van de hutten maakte zich een donkere gedaante los, die onhoorbaar voortsloop. De opmerkzame lezer zal reeds begrepen hebben, dat. het Joris Goedbloed was, die de duisternis had afgewacht om uit zijn schuilplaats te ko men. Hij begaf zich regelrecht naar de hut van de hofmeester en klopte daar beschei den aan. De hofmeester opende zijn deur en keek naar buiten, „Wie is daar?" vroeg de brave zeeman. „Ik!" zei Joris, boven op hem springend. „Ge moeme verschonen, goede vriend!" vervolgde hij hijgend onder het vechten, „ik heb anders een hekel aan deze ruwe methodenmaar ik heb geen andere keus!" CONCOURS-HIPPIQUE H.R.J.V. Crick Het werd een waardige finale van een middag vol spannende ruitersport toen het verschijnen van de eerste ruiters van een lange jachtstoet aan de bos achter het concoursterrein de juichende fanfares van het Hallali een schouw; zonder weerga inleidden. De ondergaande zon belichtte nog de schone Vogelenza» bossen cn een schilderachtige oude boerderij, die een prachtig décor vormden v< de ruiters in hun felrode en zwarte jachtrokken, voortstormend achter de jage ft meester. En de honderden toeschouwers kregen de volle maat, toen dit veld vi dertig beste jachtpaarden in een daverende galop twee maal over de hinderniss« op het concoursterrein rondstoof en de opwindende tonen van de schallende tro& petten zich mengden met de machtige donder van honderdtwintig rappe paardebene, Het 1 i volf ölwcc orden J yo ipt< jvans. H fiddle: ws> m tzaiia ,n, 'up. lompt A. Een plaatje van het concours-hippique dat Zaterdagmiddag door de Haarlemse Rij. Jachtvereniging in Vogelenzang werd gehoudenJ. v. d. Linden neemt met Pomponitg de „sloot" in het zware parcours. Toen de hunters tot bedaren waren ge komen en zich in een lange, schilderachtige rij hadden opgesteld, kon voorzitter V. Klep dan ook met recht constateren, dat dit een middag van goede sport was ge weest en dat werd in een enthousiast be dankje van de heer J. H. W. Pasman, de voorzitter van de Zuidhollandse jachtver eniging, volledig beaamd. Inderdaad hebben de ruim vijftig deel nemende ruiters aan dit eerste concours- hippique van de Haarlemse Rij- en Jacht vereniging na de oorlog, dat Zaterdagmid dag op het landgoed van jhr. Barnaart in Vogelenzang werd gehouden, een pro gramma gepresenteerd, dat een zeer uit drukkelijke manifestatie werd, dat de Haar lemse ruitersport bij lange na niet zo levenloos is, als men zo langzamerhand zou menen. Na de voorkeuring van de jachtpaarden werd begonnen met een springconcours over twaalf hindernissen van 90 cm. Het was een fair maar zeker niet eenvoudig parcours dat zelfs de Haagse en Amster damse cracks de handen vol gaf. Niemand kwam foutloos rond en daarom temeer is de prestatie te loven van de jonge Am sterdamse ruiter, R. Spangenberg, die voor het eerst uitkomend met Furiosa na een energiek gereden parcours de eerste prijs en daarmee de J. A. C. Steur-wissel- beker in de wacht sleepte. De Haarlemmer E. G. Jonker bracht de zeer lastige Grand Seigneur op fenomenale wijze tot op de voorlaatste hindernis foutloos rond, doch juist toen de zege zeker scheen kwam hij op de oxer in moeilijkheden. In het zware parcours dat over zestien hindernissen van 1.10 meter ging blonken J. H. W. Pasman met Cheer'O en J. Melchers met Sir Bachelor uit. Zij maakten beiden vier fouten in dezelfde tijd en de stilte werd voelbaar toen Den Haag en Amsterdam het over tot 1.25 meter ver hoogde hindernissen gingen uitvechten. De formidabele springer Cheer'O ging dood rustig en .maakte vier fouten. Sir Bachelor nam zich net niet genoeg op en maakte er twaalf, zodat de grote Riche-wisselbeker voor dit jaar in het bezit van de bekende ZHJ-ruiter kwam, die met Zwarte Piet ook nog als no. 4 werd geplaatst. De experts van de jachtpaarden-jury hadden het niet gr makkelijk. Voor de kam- pioensprijs, een jachtzweep met inscriptie, viel de keuze tenslotte op de winnaar van de zware klasse, alweer Cheer'O van J. H. W. Pasman. In de lichte klasse won mevr. Stok met Flying Cloud, een plaatje van een schimmel, het oranje lint. Het is op dit concours wel duidelijk ge bleken, dat de Haarlemse ruiters bijvoor beeld vergeleken met de Hagenaars, die hier qualitatief en quantitatief de sterk- sten waren, een grote achterstand hebben zowel wat eigen ervaring als die van hun paarden aangaat. Maar er is eveneens ge bleken dat de HRJV-mensen over vol doende enthousiasme en organisatorisch talent beschikken om deze achterstand zo spoedig mogelijk te overbruggen. Dit ruiterfestijn, dat door iedereen die 't heeft bijgewoond, zeker niet spoedig ver- Ook Wit 2 Roozenburg damkampioen van Nederland Met Laros om de wereldtitel Reeds in de voorlaatste ronde van het tournooi om de landstitel dammen behaal de Roozenburg door een overwinning op Suyk de damtitel van Nederland. In de laatste ronde viel de beslissing over de tweede plaats ten gunste van de D.C.IJ.'er Laros uit. Beide spelers zullen in het najaar voor Nederland uitkomen in een te organiseren tournooi om de wereldtitel dammen. De uitslagen der laatste twee ronden luiden: 12e ronde. P. Roozenburg-C. Suyk 20; P. Beers-J. Jurg 11; A. Ligthart- Huisman 11; B. Dukel-A. Jurg 20; H. Laros-Doornbos 20; D. v. d. Staay-P. Leite 11; v. Dijk-Keller 11. 13e ronde. R. C. Keller-P. Roozenburg 11; Doornbos-Ligthart 02: Leite-Huis- man 02; v. d. Staay-Dukel 11; H. Laros-J. Jurg 11; C. Suyk-A. Jurg 11; P. Beers-v. Dijk 02. De eindstand van het tournooi is inmid dels: P. Roozenburg 20; H. Laros 17; R. C. Keiler en v. d. Staay 16; v, Dijk en Huisman 15; B. Dukel en C. Suyk 14; Leite en A. Ligthart 12; J. Jurg 11; A. Jurg 10; Beers 9 en Doornbos 1. Kampioenen gehuldigd. Na afloop van het tournooi sprak de heer Willemse uit Breda de twee kam pioenen toe. Door tal van sprekers werden bloemen aangeboden, o.a. namens D.C.IJ. door de heer K. de Jong. Heden, Maandag om 6 u. 15 zal over de N.C.R.V. zender Hilversum een reportage van het tournooi worden gegeven. jehad i, A. voor I geten zal worden, werd voorafgegaan d« een wandelrit in de duinen, waarvoor fa v. d. laas niet het goede weer was besteld, wai long 1 over het concours zelf op het nippertje beschikking kreeg, en besloten met Huntball in het Zandvoortse Riche. De Bloemendaalse politie leidde de git drukte op perfecte wijze in ordelijke bans ue s De uitslagen luidden: Jachtpaarden lichte klasse: 1. Flyn r Cloud, mevr. Stok (ZHJ); 2. York, G,\i,k Limburgh (Gooise); 3. Moonflower, mei De Hoog (ZHJ); 4. Forster, mevr. Klein (SPA); 5. Amor, G. v. Limbtu; (Gooise). Jachtpaarden zware klasse: 1. Cheer' J. H. W. Pasman (ZHJ); 2. Ferolia, J.I r;^ë Spangenberg (SPA); 3. Wodan, J. nmst< Vilsteren (ZHJ); 4. Flossy, E. Feni «wie (SPA); 5. Marquita, ritm. Bischof vj>Iaas_ Heemskerk (ZHJ). Springconcours 90 cm: 1. Furioso, Spangenberg (SPA) 7 ft.; 2. Alm, H. Gescher (ZHJ) 8 ft.; 3. Tentor le Grand, Paanen (HRJV) 8 ft.; 4. Flying Cloud, M. C. Stok (ZHJ) 8 ft.; 5. George, mei Boeseken (ZHJ) 8 ft. Springconcours 1.10 meter: 1. CheerL, J. H. W. Pasman (ZHJ) 4 ft. na barras 2. Sir Bachelor, J. Melchers (SPA) 4 ft., - Wodan, J. E. A. van Vilsteren (ZHJ) 71 4. Zwarte Piet, J. H. W. Pasman (ZE rickf 7 ft.; 5. Marquita, ritm. Bischof van Heerr. kerk (ZHJ) 8 ft. [CC 153 n ioor Weer een Franse zeg|£ in de Derby EAJ Wederom heeft tot groot verdriet alle Engelse paarden-enthousiasten Frans paard de klassieke Derby gewoon: ran Het was My Love, die Zaterdagmidó (bereden door R. Johnstone) in Epsom e veld van 32 paarden te snel af was. Love, eigendom van de Aga Khan en i Fransman Volterra. en halfbroer van winnaar van het vorig jaar, Pearl Dive noteerde 100/9. Twee werd Royal Drake (25/1) en d- m Noor (22/1). De Fransman Volterra hs een goede dag, want Royal Drake is eve fenn eens zijn eigendom. moe Duizenden en nog eens duizenden haddi y3S in de nacht van Vrijdag op Zaterdag >an koude wind en de talrijke stortbuien g jen trotseerd om toch vooral maar niets te mi gang sen van het schouwspel i n de spannit sacic die Derby Day, de dag der dagen voor j Britse paardensportliefh bbers, telken ja eei biedt. Onder canvas-zeilen en in aufc 8nde brachten deze enthousiasten de nacht do: brac met het doen van hazeslaapjes, maar voor ,je t' met mopperen op de weergoden, die fa daal voor de tijd van het jaar wel erg bar maai ten. Maar toen de dageraad kwam en theewater boven de kampvuurtjes en i de primus-toestellen begon te koken, t r».! de hemel, hoewel donker, toch minder dre gend aandeed, was alle leed gauw va geten. Reeds uren vóór de start was het duidt lijk, dat deze dag een record aantal tw schouwers zou brengen. Het werden ongeveer 900.000. Hieronder bevonden zit Tet T De Sissp ce o Tenn moet Dc klis: RW RW tina Goo Phil 0' Spie 0-,,J Pari de koning en koningin, prinses Elizabt'. j_o met haar echtgenoot en koningin Mary. i_c De race zelf is vooral op de laatste hak mijl een opwindende strijd geworden tvs WO sen My Love en Royal Drake. Na Tattet ham Corner lag Tormie aan de kop, ma Royal Drake nam nu de leiding en tv? drie lengtes uit te lopen. Djeddah, Straisi j. Play en My Babu volgden onmiddelh! RW maar de paarden van de Aga Khan: Ch: colate, Green Hoops, My Love en No: kwamen nu geweldig opzetten. Vooral m Love liep schitterend en met nog slecft 100 yards voor de boeg weid Royal Drak door dit paard geklopt met IV2 lengte. No: werd derde op vier lengten. My Love werd verleden jaar in gezame: lijk eigendom door de Franse impressar Volterra en de Aga Khan gekocht. De stf die de Aga Khan voor zijn aandeel betaa de, bedroeg 12.500 pond sterling. Geen partij. De evangelische bisschoppe V/ in de Sovjet-zóne van Duitsland heb ben maarschalk Sokolofsky, de Russi sche opperbevelhebber in Duitslan: doen weten dat zij op politiek terrc geen partij kunnen kiezen. Typhus. Te Lübeck is een typhus-epidena uitgebroken. Er zijn 161 gevallen g« meld. Miss. De verkiezing van miss Frankrij) tot miss Europa werd Zondag in Pari) bevestigd, nadat zij werd verkoza boven miss Italië en miss Oostenrijk die te laat waren gekomen voor eerste beoordeling, waarbij twasi du meisjes naar de titel hadden meegï dongen. Voorspelling. Volgens de „New Yeti Times" kan de broodrantsoenering België, Engeland, Frankrijk, Neder land, Italië en enkele Scandinavische): landen opgeheven worden, indien Amerikaanse oogstverwachtingen juiil blaken. HB A

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2