c J Tien jaar gevangenissrraf geëist tegen de enige burger-verdachte Kervexee Bom ontploft in bunker te Arnhem Nieuw leerplan ligt gereed PANDA EN HET OOG VAN MUG Nieuwe uitgaveJ|g( IETS NIEUWS Wereldnieuws WOENSDAG 9 JUNI 1948 HAARLEMS DAGBLAD DE HAAGSE BOMMEN-AFFAIRE Dinsdag behandelde de Haagse recht bank de zaak tegen F. G. A. B. voormalig ambtenaar van het Bureau Nationale Vei ligheid, verdacht van medeplichtigheid aan de bomaanslag op de Prinsengracht in Den Haag op Sint-Nicolaasavond 1946. De eerste getuige,-A. T. de B., weigerde eerst een verklaring af te leggen, doch gaf na overreding van de zijde van de recht bank en van de verdediger tenslotte toe. Hij erkende het adres van het slachtoffer van verdachte B. te hebben gekregen. Na de aanslag had hij met B. gesproken, die het geval „een goede generale repe titie" noemde. Verdachte B. ontkende echter deze woorden te hebben gebezigd. Uit de verklaringen der andere getuigen bleek, dat verdachte reeds in 1945 tegen over anderen zijn hart had gelucht over collaborateurs, die nog vrij rondliepen. Er was over gesproken het recht in eigen hand te nemen. Twee vroegere collega's van B. van het Bureau Nationale Veiligheid zeiden, dat B. een rustig man was, die nooit tegen iemand bedreigingen had geuit. Zijn arrestatie had dan ook bij hen grote verbazing gewekt. Verdachte verklaarde, de helse machine van De B. niet ernstig te hebben opgevat. Hij noemde het een soort spelletje. De officier van justitie schetste de af schuwelijke situatie, die hij bij aankomst in het perceel aan de Prinsegracht aantrof. Niet alleen de bewoner, op wie de daders het voorzien hadden, werd gedood, doch ook een aantal van diens huisgenoten. Ook B. was medeplichtig, volgens de officier. B. heeft vorm gegeven aan het voorbe reide geweld. Hij noemde de naam van het slachtoffer en zijn persoon werd gedekt door de autoriteit van het Bureau Natio nale Veiligheid. B. gaf de vervaardiger der bommen de vereiste flessen en sprak van een „generale repetitie". Verdachte was j gewaarschuwd voor De B. en had daardoor moeten begrijpen, dat het niet om een spelletje ging. De officier noemde B. schuldig aan medeplichtigheid tot uitlokking van moord en requireerde een gevangenisstraf van 10 jaar. De verdediger noemde verdachte een vorbloed-vaderlander, die zijn particulier belang achterstelde bij dat van het vader land. Hij had een werkzaam aandeel in het illegale werk. In 1944 is hij door de Duit sers gearresteerd. Hij is echter niet gefu silleerd en kroop door het oog van een naald. Hij heeft de plannen van De B. altijd als de grootste humbug beschouwd. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal op 22 Juni uitspraak doen. Smokkelaars ruilden koffie tegen auto-onderdelen Ambtenaren van de douane te Enschedé hielden een auto aan, welke een hoeveel heid frauduleus ingevoerde auto-onder delen vervoerde. Deze aanhouding heeft geleid tot de ontdekking en aanhouding van dertien smokkelaars, die reeds voor ruim een kwart millioen gulden aan auto- en motoronderdelen uit Duitsland naar Nederland hadden gesmokkeld. Zij ruilden deze onderdelen tegen koffie, waarvan duizenden ponden op deze wijze over de grens verdwenen. Het complot had vertakkingen in ver schillende plaatsen. Zo werd in Almelo een grote partij motorzuigers gevonden ter waarde van ongeveer 15.000. Zij waren verborgen onder de vloer van een café. Drie hoofddaders, A. J. K. uit Enschedé, C. K. uit Almelo en G. J. van der E. uit Zwolle zijn naar het Huis van Bewaring te Almelo overgebracht. De smokkelaars leverden de goederen af aan een handels onderneming te Enschedé, die ze in ver schillende plaatsen in ons land verkocht. Opdrachten voor Bloemen- daalse aannemer De Bloemendaalse aannemer G. J. Evers heeft opdracht gekregen van de architect H. P. J. de Vries te Rotterdam namens de Stichting ..Fonds voor kerkbouw in het R.K. bisdom Haarlem" na gehouden on derhandse aanbesteding, om een bewaar school met daarboven gelegen noodkerk aan de Koninginneweg in IJsselmonde te bouwen. Door het architectenbureau ir. H. Thun- nissen en ir. A. van Kranendonk in Den Haag werd hem het in regie uitvoeren van restauratiewerken aan kerk en toren van de St. Martinusparochie in Medemblik op gedragen. Firma van Niel in de bloemen De firma van Niel Hzn., de bekende hor- logehandel in de Grote Houtstraat, die gis teren haar 65-jarig bestaan vierde, heeft de hele dag in het middelpunt van de be langstelling gestaan. Een stroom van geluk wensen en bloemstukken kwam binnen, maar het meest stelden de firmanten wel op prijs de schriftelijke felicitatie van een 92- jarige dame. die 65 jaar geleden als eerste klant de zaak bij vader Van Niel binnentrad. 's Morgens vroeg heeft de heer F. B. Sabe- lis, chef van de werkplaats, de firmanten toegesproken en gewezen op de prima ver standhouding die er tussen leiding en perso neel bestaat. geeït goede prijzen voor MEUBILAIR ZIJLSTRAAT 51 TELEFOON 21470 Visser uit Harderwijk vond vermiste zeilboot Men zoekt nog naar de beide meisjes De schipper J. H. Foppen, die gisteren met zijn botter, de ,.HK 10", de vermiste B.M. „Jan van Gent" de haven van Har derwijk binnenbracht, vertelde na zijn binnenkomst hoe hij het verongelukte zeil scheepje had gevonden. Omstreeks acht uur Dinsdagmorgen waren hij en zijn zoon op 17 km. Zuid- Zuid-Oost van Harderwijk, Enkhuizer koers toen zij boven het spiegelgladde wa teroppervlak een giek en een mast zagen uitsteken. Zij voeren langszij en zagen een volgelopen zeilbootje' met de boordrand net onder de waterspiegel drijven. Toen zij de kuip voor een gedeelte hadden leegge- hoosd kwam het lichaam van een jonge man uit het water vrij, die met het hoofd onder de voorplecht zat vastgekneld. Op de bodem van de boot lagen een armband je, met de naam van het slachtoffer J. Brei en de letters M.A.R.N., een manicuur- étuitjè en een bosje sleutels. Om een been van het slachtoffer zat een verbandwindsel, dat aan stuurbooi'd van de boot was vastgeraakt. De schipper ver moedt, dat de „Jan van Gent" de volle wind in de zeilen heeft gekregen en toen is omgeslagen. De zeilen waren totaal aan flarden gescheurd. Hij vermoedt, dat de beide meisjes over boord zfjn geslagen of gesprongen, doch dat de jongeman daartoe geen kans heeft gezien. De giek en mast lagen kruislings over de kuip, toen de schipper de boot vond. Het was hem op gevallen, dat zich aan boord geen ankers en ankertouwen bevonden. Was de zee niet zo glad geweest, dan zou hij bet scheepje steliig niet hebben opgemerkt. Het stoffelijk overschot van de jongeman is naar het St. Pius-gesticht in Harderwijk overgebracht. De waterpolitie van Amsterdam. Har derwijk en Kampen zoekt nog steeds met haar boten 't IJsselmeer af naar de licha men van de twee meisjes. Spoorwegnet in Noordbrabant over 2 jaar geëlectrificeerd Ir. F. Q. den Hollander, president-direc teur der Nederlandse Spoorwegen heeft in een te Oisterwijk gehouden bijeenkomst van leden der afdeling Noord-Brabant der Vereniging van Nederlandse Gemeen ten medegedeeld, dat het spoorwegnet in Noord-Brabant eind 1950 geheel geëlec trificeerd zal zijn, wanneer zich geen bij zondere omstandigheden voordoen. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301,5 M. 7. 8, 13. 18. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8 15 Platen. 8 45 Jacques Offenbach. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Symphonische muziek. 9.46 Arbeidsvitaminen. 1030 Voor de vrouw 10.35 Platen. 10.50 Kleutertjes, luister. 1100 Platen. 11.45 Causerie. 12 00 Lichte, muziek. 32.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Platen. 13.15 Virtuoso Sextet. 13.45 Opera- aria's. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Solisten concert. 15 00 Voor zieken .16.00 Programma in een notedop. 17.00 Kaleidoscoop. 17 20 Welk dier? 17 30 Vaudeville strijkorkest. 38.15 Soort. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 39.00 Sportpraatje. 19.10 De oorlogsgraven stichting. 19.15 Volksmuziekschool. 19.45 Re geringsvoorlichtingsdienst. 20 05 Echo v. d. dag. 20.15 Kurhausconcert. 21.45 Luisterspel ,.De tunnel onder het Kanaal". 22.20 Zang en orgel. 22.45 ..Onder vier ogen" 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7. 8. 13. 19. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Ka merkoor. 7.45 Gebed, 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9,05 Kwintet. 9.35 Marsmuziek. 9.45 Schoolradio. 10.00 Brandenburgs Con cert, Bach. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel spel. 1100 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en piano. 12.33 Metro- pole orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Metro- pole-orkest. 13 45 Hors d'Oeuvre. 14.00 Pla ten. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Zangvoor dracht 1530 Werken van Couperin. 16.00 Biibellczing 16.45 Platen. 17.00 Jeugdjour naal 17.30 Platen 17.50 Voor de jeugd 18.00 Piano. 18.15 C N V.-kwartier. 18.30 Orkest muziek. 19.15 Leger des Heils 19.30 Actueel geluid 19.45 Beroepskeuze 19.55 Bachkoraal 20.15 Platen. 21.00 De Hollandse Molen. 21.20 Robert Casadesus. 21.30 Omroeporkest met zang. 22.15 Vaart der volken. 22.35 Viool met piano. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. Viif leden van de hulpverleningsdienst, ressorterend onder het ministerie van bin nenlandse zaken, zijn gisteren omgekomen, toen in de bunker nabij het vliegveld Deelen een vliegtuigbom van 1500 kilogram ontplofte. De bunker is een reusachtig bouwwerk van 80 meter lengte en ruim 50 meter breedte. De hoogte is ongeveer 40 meter, waarvan de helft ondergronds. Tijdens de bezetting had de „Luftwaffe" er haar hoofdkwartier voor West-Europa. De bun ker is herhaaldelijk door de R.A.F. gebom bardeerd, echter zonder resultaat. Na de bevrijding heeft men vergeefse pogingen gedaan het gevaarte op te blazen. Het plan bestond, er een oorlogsmuseum van te maken. De laatste tijd had men er munitie opgeslagen, afkomstig van het vliegveld Deelen. Gistermorgen waren twee groepen, respectievelijk van acht en vijf man, bezig met het sorteren van de munitie in ver schillende afdelingen van de bunker. De groep van vijf had de ontstekingsinrich ting van een vliegtuigbom van 1500 kilo gram verwijderd, waarna men het projec tiel naar buiten wilde brengen. Vermoedelijk heeft de bom echter een tweede ontstekingsinrichting gehad. De mannen wisten dit niet, daar het type hun niet bekend was. Met een ontzettende slag, die tot ver in de omtrek te horen was, ont plofte het projectiel. De acht mannen, die elders aan het werk waren, snelden toe, doch geen van hun vijf collega's bleek de explosie overleefd te hebben. De slachtoffers zijn: A. van Balkom, 43 jaar, wonende te Nijmegen, vader van 6 kinderen; J. Deckers, 54 jaar, wonende te Ex-politieman uit Aalsmeer krijgt veertien jaar De ex-kapitein der staatspolitie J. Chr. L. uit Aalsmeer is door het Bijzondere Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf met ver bod om bij de gewapende macht te dienen en ontzetting uit beide kiesrechten voor het leven. De eis was twintig jaar. L. had tijdens de bezetting in Olden- zaal, Enschedé, Breda en Maastricht Ne derlanders gearresteerd in samenwerking met de SD. In Breda arresteerde hij een Joodse familie, van welke niemand is te ruggekeerd. Doodstraf gewijzigd in levenslang Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan de 41-jarige W. J. Pons, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bij zondere Gerechtshof te Amsterdam op 3 April 1947. De doodstraf is gewijzigd in een levenslange gevangenisstraf. P. had zich als z.g. V-man van de Sicher- heitspoüzei laten opsluiten in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Am sterdam en de van gevangenen gekregen mededelingen doorgegeven aan de S.D.'er Oelschlager. Bovendien had hij informaties verstrekt over de illegale werkzaamheden van de directie van de grasdrogerij „Vevita" te Badhoevedorp, hetgeen de dood van de directeur en van de onder-directeur van deze firma tengevolge heeft gehad. Drie andere personen, die P. aan de Duitsers had %'erraden, hebben eveneens de dood gevonden. Tilburg, gehuwd; J. Gouw uit Velp, 35 jaar en ongehuwd; H. van Hoof, 39 jaar, uit Vught, vader van 6 kinderen, en Th. Leenders uit Nijmegen, 47 jaar, vader van 4 kinderen. Gepensionneerden vragen liogere pensioenen Gepensionneerden uit vele delen van het land die in de grote zaal van de Dierentuin te 's-Gravenhage bijeen waren gekomen, hebben een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de voorstellen der rege ring tot verbetering van de positie der ge pensionneerden in het algemeen op zo goed als alle punten onvoldoende moeten wor den geacht. De Algemene Nederlandse Bond^van Ge pensionneerden, de Bond van Gepension neerden der Nederlandse Spoor- en Tram wegen en de Algemene Militaire Pensioen- bond dringen er in de resolutie op aan, zo danige wijzigingen in die voorstellen aan te brengen, dat van een redelijke tegemoet koming in de noodtoestand der gepension neerden kan worden gesproken. Zij vesti gen er de aandacht op, dat een verhoging Bankbiljetteneirculatie slechts weinig verminderd Nadat vorige week de bankbiljettenom- loop onder* invloed van de ultimo met 55 millioen gulden was opgelopen tot 2947.4 millioen, viel op de per 7 Juni afgesloten verkorte 'balans van de Nederlandse Bank de zeer geringe afneming der circulatie van slechts 4.5 millioen gulden tot 2943 millioen waar te nemen. Hiermede is de bankbiliet- tenomloop nog boven het peil van 3 Mei, toen zij tot 2940.4 millioen was opgelopen. De totale hoeveelheid munt en munt- materiaal is iets afgenomen door een ver mindering van de zilvervoorraad. De totale vorderingen op het buitenland namen toe met circa 17 millioen gulden tot 487 mil lioen. Nieuwe koninklijke trein De directie van de Nederlandse Spoor wegen heeft aan de Koningin een nieuwe koninklijke trein aangeboden ter vervan ging van die, welke tijdens de bezetting door de Duitsers werd geroofd. Na de be vrijding zijn de rijtuigen in Duitsland te ruggevonden, maar zij waren onherstelbaar beschadigd. De nieuwe trein bestaat uit twee wagens, voormalige D-treinrijtuigen, welke bij Beynes in Haarlem en Allan in Rotterdam zijn verbouwd. De inrichting is sober, doch fraai. voor het Haarlems handelsavondschoolonderwijs Vermoedelijk zal met ingang van de aanstaande cursus, welke 1 Sep tember begint, het leerplan van de Gemeentelijke Avondschool voor Han delsonderwijs te Haarlem gewijzigd worden. Het onderwijs zal gemoderni seerd worden en de leerlingen zullen opgeleid worden voor diploma's. Op verzoek van het gemeentebestuur heeft een commissie, onder voorzitterschap van de heer P. Schaft, oud-directeur van de school, een rapport uitgebracht over de vraag, hoe het handelsavondonderwijs aan gepast kan worden aan de huidige tijds omstandigheden. In die commissie hadden zitting vertegenwoordigers 'van het be drijfsleven en van het onderwijs. Het resultaat is, dat een nieuw leerplan is sa mengesteld, dat de goedkeuring vereist van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van de inspecteur van het middelbaar onderwijs en het Haarlem se gemeentebestuur, alvorens het inge voerd kan worden. Verwacht wordt, dat het leerplan op 1 September van kracht zal zijn. Dan zullen de leerlingen in plaats van vier drie avonden naar school gaan, het geen betekent, dat het aantal lesuren van tien op negen teruggebracht moet worden. Deze wijziging is van groot belang voor de 'jeugd, omdat zij, als zij de avondschool vier avonden moet bezoeken, weinig tijd over heeft, om zich aan liefhebberijen te wijden. Ook bestaat er bij vermindering van het aantal avonden gelegenheid, de vrije avonden te gebruiken voor huiswerk, ca techisaties en clubs. Gebleken was, dat er te weinig aan dacht besteed was aan het vak Nederlands en daarom zullen er meer uren worden uitgetrokken. De cursus zal verdeeld wor den in drie afdelingen. Leerlingen, die de lagere school afgelopen hebben, kunnen het onderwijs volgen in de eerste, tweede en derde klas en dan examen doen voor een diploma. Zij krijgen les in handelsweten schappen en één vreemde taal, naar keuze (op het ogenblik leren zij twee vreemde talen). Verwacht wordt, dat zij in de door hen gekozen taal zo ver gevorderd zijn, dat zij mee kunnen in de vierde en vijfde klas met leerlingen, die het MULO-diplo- ma behaald hebben en in de gelegenheid zijn het onderwijs in de hoogste klassen te volgen. Op het ogenblik wordt een examen af genomen van de leerlingen uit de vijfde klas. Die mogelijkheid blijft bestaan, doch bovendien zullen de leerlingen opgeleid ADVERTENTIE.OPGA VEN PER TELEFOON Men wordt dringend verzocht voor deze opgaven of voor inlichtingen, advertenties betreffende, niet de redactie-nummers te gebruiken, doch uitsluitend de admi nistratie-nummers 10724 en 14825 ,,'t Clubhuis naast d'Appelaar" Ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van ,,'t Clubhuis naast d'APPelaar" aan de Dam straat 19 is een bazar ingericht, welke van daag geopend is. Een aantal genodigden was der pensioenen voor verreweg het grootste .vanmorgen bijeen, om het zilveren jubileum deel der gepensionneerden met niet meer"'1 dan 25 pet. in het niet verzinkt tegen een index-cijfer van 196. Zij vragen met klem onmiddellijke voorzieningen in de nood van alle gepensionneerden. Besloten werd de resolutie ter kennis te brengen van de re gering en de Eerste en Tweede Kamer. Tijdens de vergadering werd het woord gevoerd door de voorzitters der drie samen werkende bonden, respectievelijk door de heer J. ïluijkman, voorzitter van de Alge mene Nederlandse Bond van Gepension neerden; de heer W. Klooster, voorzitter van de Algemene Militaire Pensioenbond en de heer J. Ph. Castricum, voorzitter van de Bond van Gepensionneerden der Neder landse Spoor- en Tramwegen. te gedenken. Daarbij heeft de presidente van het bestuur van het Clubhuis, mejuffrouw F. de Bas, een inleidend woord gesproken en hulde gebracht aan mejuffrouw C. ten Boom, die 25 jaar geleden het initiatief genomen heeft, het jeugdwerk ter hand te nemen. De heer L- Willemse, penningmeester van het bestuur, bracht in herinnering, wat er in de loop der jaren bereikt is. Hij dankte me juffrouw Ten Boom en verder de heer en mevrouw De Milde en de heer en mevrouw Van der Giessen, die in de loop der jaren de leiding in het gebouw hebben gehad en uit nemend werk hebben verricht. De heer D. J. A. Geluk bracht de geluk wensen namens het gemeentebestuur over. Na de bevrijding is overal gebrek aan ruimte waargenomen. De jeugdbeweging, welke zich bijzonder uitgebreid heeft, kan moeilijk ge huisvest worden en haar werk verrichten. Gelukkig kan de jeugd in het clubhuis aan de Damstraat bijeen komen. Gestreefd moet wor den naar de stichting van jeugdhuizen, om het werk zo goed mogelijk te kunnen verrich ten. Spreker hoopte, dat belangstellenden het werk zullen steunen. Tenslotte sprak ds. E. Pot namens de Her vormde Jeugdraad, die op de betekenis van het jeugdwerk de aandacht vestigde. Filmavond ten bate van de militaire oorlogsslachtoffers Gisteravond werd onder het motto „Wij leven mee met de jongens overzee" in de grote zaal van het Concertgebouw een filmavond gehouden ten bate van de mili taire oorlogsslachtoffers sinds 1940, die werd georganiseerd door het comité „Ereschuld en Dankbaarheid". Nadat de heer M. Kroes een welkomstwoord had gesproken werd een serie films vertoond die de verrich tingen van de Nederlandse troepen in In donesië in beeld bracht. 2o verschenen op het witte doek de Prins Bernhardkapel met Kees de bok de Padangjagers, die op Sumatra opereren, de troepen op Java tijdens de politiële actie en de mariniers brigade op Oost-Java. De muzikale omlijsting was in handen van het politie-amusementsorkest onder leiding van Jacky Wildschut en de tamboers en hoornblazers van de Prins Bernhardkapel, vergezeld door het kleine Indonesische jongetje Binam De zaal was goed bezet en onder de aanwezigen bevonden zich onder meer de hoofdcommissaris van politie Fontijne en commissaris W. J. Gorter, avond werd besloten met het Wilhelmus. 41. Panda en Stapper maakten de hof meester los en hielpen hem overeind. „De schurk!" hijgde de zeeman. „De dief! De rover! Dede.... de zeekakelobbes! Hij sloeg me neer en bond me vast en intus sen maakte hij nog grappen en hield mooie praatjes over verschonen en zo! En toen brak hij de brandkast open en haalde de smaragd er uit het geld en de papieren krijgen!" Nu, dat zal niet zo gemakkelijk van het schip liet hij liggen, maar de sma- gaan, want Joris had zichzelf een schuil- ragd was toch van niemand, zei hij." „Over i plaats in het ruim gemaakt tussen kisten en wie hebt U hel?" vroeg Stapper verbaasd. „Over die dief!" riep de hofmeester boos. Over die Joris Goedbloed natuurlijk! Hij is losgebroken! Hij heeft zich nu ergens op het schip verscholen! Maar ik zal hem balen in. Daqs zat hij nu zijn geld te tel len, terwijl de smaragd naast hem lag. „Niet slecht!" zei Joris glimlachend tot zichzelf. „De koopprijs voor die steen en de steen zélf. Héél goed, Joris!" worden voor één der praktijkdiploma's. Een keus kan worden gedaan uit handels wetenschappen, een vreemde taal met handelscorrespondentie of een vreemde taal met Nederlands. Als het leei-plan gewijzigd wordt, be staat er ook gelegenheid opgeleid te wor den voor het middenstandsdiploma. Deze cursus, welke bestemd is voor oudere leer lingen en eventueel voor volwassenen duurt iwee jaar. De heer A. Hovenkamp, directeur van de Gemeentelijke Avondschool voor Han delsonderwijs, verwacht van het nieuwe leerplan veel. De wijziging zal de jeugd vele voordelen opleveren. De laatste tijd is de belangstelling voor het handels-onder wijs zeer verminderd. Dat komt in de eer ste plaats door de bezetting, toen de cursus verliep. Ook vóór de oorlog was een achter uitgang te constateren. Alleen in de eerste tien jaar van het bestaan der school, welke in 1909 is opgericht, kon men spreken van een bloeiende onderwijsinrichting. Het aantal leerlingen bedroeg tussen de 400 en 500 per cursusjaar. Na 1920 verminderde het aantal steeds en in September j.l. werd met 180 leerlingen begonnen. De achter uitgang is geen plaatselijk verschijnsel, want elders neemt het aantal leerlingen eveneens af. Door de wijziging van het leerplan hoopt men, dat weer zeer vele leerlingen zich zullen aanmelden. Niet alleen zijn zij in de gelegenheid zich voor. te bereiden voor een examen, maar zij kunnen zich ontwikkelen, hetgeen in de naaste toeltomst van groot belang zal zijn». Na de bevrijding was er een tekort aan arbeidskrachten en de meisjes en jongens konden spoedig aan de slag komen, vaak tegen een goed salaris. Naar diploma's werd niet gevraagd en de jeugd had er geen idee in, om verder te studeren. De patroons beginnen reeds thans eisen te stellen en binnenkort natuurlijk meer. Om die reden vermoedt de heer Ho venkamp, dat de belangstelling voor het handelsavondonderwijs weer zal toenemen. Ontslagaanvragen Slechts een deel werd ingewilligd Het is bekend dat na de oorlog de maat regel bestendigd is. dat zowel werkgevers als werknemers bij het geven en vragen van ontslag gebonden zijn aan de toestem ming van de directies der Gewestelijke Arbeidsbureaux. De bedoeling van deze maatregel is zowel het bedrijf als de werk nemers zoveel mogelijk te beschermen. In het afgelopen jaar kwamen de vol gende verzoeken in: mannen vrouwen Van werkgevers 69.125 3.764 Van werknemers 23.575 4.010 Van de 69.125 verzoeken van werkgevers betreffende ontslag aan mannen werden er 48.953 ingewilligd. Geweigerd werden 2.449 verzoeken. Maar in 17.723 gevallen werd op andere wijze afgedaan. Voor de verzoeken betreffende vrouwen zijn de cijfers: aangevraagd 3.764, toege staan 1.683, afgewezen 249, op andere wijze geregeld 1.832. 23.575 mannen vroegen ontslag, 10.789 kregen toestemming, die aan 5.170 gewei gerd werd. Op andere wijze werden 7.616 zaken afgedaan. Voor de vrouwelijke werknemers zijn de cijfers: aanvragen 4.010, ingewilligd 1.764, afgewezen 1.018, op andere wijze afgedaan 1.228. In het verslag van Sociale Zaken wordt opgemerkt: „Met grote voldoening mag worden gewaagd van de vruchtdragende samenwerking tussen de directeuren der Gewestelijke Arbeidsbureaux, de commis sies van Advies voor genoemde functiona rissen en de Districtshoofden van de Ar beidsinspectie, welke als regel leidde tot het nemen van bevredigende beslissingen". Sneeuwruimen Thans ook op belangrijke buitenwegen In Juni denken wij wel niet aan sneeuw ruimen, maar toch is het van belang te wijzen op een passage in het pas uitgeko men jaarverslag van het ministerie van Sociale Zaken. Het was altijd een gegronde klacht dat er op buitenwegen en niet zel den ook in verschillende steden!) weinig gedaan werd aan sneeuwruimen. Nu is er een regeling getroffen dat voor dit werk arbeiders van de D.U.W. kunnen worden ingeschakeld. Voor deze regeling komen voornamelijk in aanmerking die wegen, welke van essen tieel belang zijn voor het doorgaande en intercommunale verkeer, dus bepaalde bui tenwegen en verbindingswegen door ae be bouwde kommen voor zover deze voor het genoemde verkeer en voor dat in het be lang van de voedselvoorziening van be tekenis zijn. In de uitgaven voor dit sneeuwruimen zal, voor zover het niet mechanisch plaats vond en de betreffende kosten betrekking hadden op de arbeidslonen en de daarmede gelijk te stellen kosten door het rijk, 100% subsidie worden verleend. De overige, zo genaamde bijkomende kosten zullen der halve voor rekening van de gemeente blij ven. Waar de tweede Technische Hogeschool? Haarlem heeft geen kans Er' is van rijkswege een commissie be noemd om te adviseren over de vraag waar de tweede Technische Hogeschool in ons land moet komen. Thans is er alleen in Delft zo'n instelling, maar het wordt ge wenst geacht dit onderwijs te decentra liseren. Wij hebben de vraag opgeworpen of ook Haarlem als plaats voor vestiging in aan merking zou kunnen komen. Haarlem heeft een bloeiende Middelbaar Technische School en in zeker opzicht sluit het hoger onderwijs hierbij aan. Onze deskundige zegsman geloofde evenwel niet dat Haar lem in het geding zal komen. De wenselijk heid wordt gevoeld de tweede Technische Hogeschool in een industrie-centrum te stichten, waarbij gedacht is aan Amster dam, Twente of Noord-Brabant (Eindho ven). P R I S WIJST COMMUNISME AF. Sprekend voor radio-Batavia heeft de heer J. Z. W. Muntu namens de Partai Rakjat Indonesië Serikat verklaard dat de P R I S nooit en te nimmer 't communisme kan aanvaarden. Hij wees er nog op, dat 't communisme de bestaande godsdienstvrij heid bplet. 3EN Maarten Kwak, de wilde bergeen Jenny Kiggen. Uitgeverij „Oist< wijk", Oisterwijk. De uitgeverij „Oisterwijk" heeft met opmerkelijke kinderverhaal haar serie „bo ken over dieren voor kinderen van 8- jaar" geopend en uit deze dierenhistor valt te leren dat de Skandinaafse literatu naast de vele uitgesproken rommel soi fijnzinnige staaltjes van beschrijven 'cr 1 woordkunst voortbrengt. Maarten Kwak een verstandige eend. die door het lev zwemt met een eigen kijk op dat leven hij komt al zwemmende met de meest u eenlopënde problemen in aanraking. Jet Kiggen heeft er een verantwoord geval gemaakt met een onopvallende natuurt torische ondertoon. Nellv Donker teken}" er een serie geslaagde illustraties bij en ti slotte stuurde de uitgever het aantrekkel verzorgd de wereld in. Bim, bam, beieren. Dra. M, Schenk. De Boekerij, Baarn. rgevu jrote ■Stcke *rn ni iet n nschi v. W svcst De heerlijke dreun-deuntjes, de vaak vi erotische aftelversjes, de slaperige wieg erdei liedjes uit onze jeugd: kortom, dat h« dat vriendelijke complex van vaak door h •en kind uitgedachte en op mondelinge over! -tig vering berustende huis-tuin-en-keuke ,n poëzie, waar meermalen een historische ac tergrond uit te puren valt, is het opdiep meer dan waard. Dra. Schenk heeft zich t moeite getroost en er ontstond een vriend lijk bundeltje van gedichtjes, die een vo( een ronduit plezierig zijn. Weet ge nog vi „Klompertje en zijn wijfje en de bes ja' broek", waarin de eiertjes verpakt waren i de die nu zomaar in het slijk bedorven wen r lee Van de poppen in de'poppenkraam, die po stan, penbier drinken? Van eune deune dop ",i porceleinen kopje? Niet helemaal preci natuurlijk. Dan is het de moeite waard o dit met silhouetjes doorstrooide boekje te schaffen, want de kinderen beleven zeker genoegen aan en, eerlijk gezegd, uzi eveneens. Nat zeer verst bui aan Belgische arbeidsters in Tilburg staken keu niet ss rr 'o k< Te Tilburg zijn ruim honderd Belgisch arbeidsters, werkzaam in het confectie!* en drijf der N.V. H. van Puyenbroek in sta jjHjii king gegaan. De staking brak uit, toen doo de directie een Belgische arbeidster, di er rï voor het bedrijf ongewenst werd geach j omdat zij volgens de bedrijfsleiding goede verhoudingen in de fabriek dreigd jg te verstoren, werd ontslagen. Haar Belgi .eau sche collega's besloten uit protest in sta een king te gaan. Was dit ontslag de aanleid») 2en tot de staking, de oorzaak ligt dieper. D er Belgische arbeidsters zijn namelijk ontj <er vreden over de bestaande loonregelingei nigh hoewel de directie zich houdt aan de voor -r schriften van het College van Rijksbemid den delaars. Oss gaat weer over de tong Dat Iruik De politie in Oss heeft de familie Vjugei man, vrouw en twee dochters, gearres Er teerd, alsmede twee broers van de echtge :uaai note van V. De leden van deze familie worden er v; verdacht, enige welgestelde inwoners va reau Oss van vrij belangrijke bedragen beroot dei- te hebben. De gedupeerden hadden echt» tste geen aangifte bij de politie gedaan. Na verhoor is de oudste dochter van vrijgelaten, omdat kwam vast te staan, dajworu ichte er e: da mak zij niet medeplichtig is. PROF. ROMME IN INDONESIë AANGEKOMEN. Heden Woensdag is professer C. P. M. Ron me op het vliegveld Kemajoran aangeki m men. Hij werd o.m. verwelkomd door adjudant van dr. Van Mook, de heer Neher, jhr. mr. de Villeneuve en de voorT"^ zitter der Indische K.V.P., G. Pastor. Prof. Romme zal morgen naar Bandoen reizen en tot eind Juni in Indonesië ver toeven. Naar United Press verneemt zal prol ®eU Romme ook de besprekingen van de Land 10U(j voogd met premier Hatta bijwonen wan 15i neer deze doorgaan. vacl Ovei 'n te Wat zult U ontdekken als U thans door de Langi ad Veerstraat wandelt. Op no. 28 is n.l. geopm snsli een woninginrichting, waarin het een lust i» ig t te vertoeven. jjati stellen, boekenkasten en alles wat U zich il Uw woning maar wensen zoudt. Gaat ook U 'ns een kijkje nemen 't Hollandsche Huis, A. W. van Graas. Langëkre Veerstraat 28, Haarlem, Tel. 21379. (Adv.) Protest. Volgens een communiqué van de -U Horlgaarse regering zijn enige honder c den personen in het Oost-HongaarsU dorp Hosszoelpaje samengestroomd voor het gebouw, waar de sociaal-demo cratische en communistische partijen een gemeenschappelijke vergaderinl n hielden en hebben zij geprotesteerd eier tegen het ontwerp betreffende de natio nalisatie van de confessionele scholen De politie heeft vijftien demonstranten aangehouden. Ontkoolde zanger. De Franse zanger Char les Trenet, die kortgeleden bij aankomst te New York werd aangehouden naar Ellis Island overgebracht, is thans, ;ro* na voor de „speciale commissie vatt^ Ki onderzoek" te zijn verschenen, vrijge laten. De ;;ari Ider: Reii 's l Palestina. Gisternacht is een Joodse mor- Zaa He« tiergranaat ingeslagen in de koepel van het Heilig Graf in de oude stad Jeruza lem, Zij maakte er een gat in van der tig centimeter doorsnee. Reeds eerder is de koepel door een granaatscherf ge raakt. Fifty-fifty. De Sovjetunie heeft besloten de Hongaarse schuld aan oorlogsschade- vergoedingen met ingang van 1 Juli te halveren, aldus is te Boedapest mede gedeeld. Radio-Boekarest heeft bericht, dat de Sovjetunie er ook in toegestemd heeft de Roemense schadevergoedings verplichtingen met de helft te vermin deren. igrr Vreemdelingen. De Amerikaanse senaat heeft goedgekeurd, dat 25.000 vreem delingen in het Amerikaanse leger kun nen worden opgenómen. Gevecht. Bij ongeregeldheden tussen Ara bieren en Joden te Oedja, een mijncen-» trum nabij de Algerijnse grens, wer den 39 personen gedood en 25 gewond. De strijd ontbrandde toen een Joodse schoenmaker door een Arabier op de markt werd beledigd en de laatste met een mes doorstak. Pal

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2