Haarlems Dagblad Bernadotte's bestandsvoorstel door beide partijen aanvaard Sovjetprotest in Den Haas ingediend Michael en Anne heden getrouwd Washington en Londen accoord met plan inzake Duitsland Weerbericht K2e Jaargang No. 18959 lureaux. Grote Houlstr 93, Tel Adv en Admin. 5724 14825 Redactie 10600. Direct-Hoofdred. (054 Bijkantoor H,N., Soendaplein 37, Tel 12230. rukkerij Z. B Spaarne 12, Tel 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 10 Juni 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Adverttarleven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem )e Fiscus iEN WEEK GELEDEN is op deze plaats Jj in een artikel „De Belasting-aanval" epleit voor' verdeling van de aanslagen, ;e in de laatste maanden in een ware joom op het publiek zijn losgelaten, over in ruimer tijdvak. Ik heb er de nadruk p gelegd dat cie huidige stroef-ambtelijke :«thode niet alleen talloze mensen in grote ;oeilijkheden brengt, maar bovendien rnstige uitwerking op de koopkracht doet élden en tot krasse bezuiniging' leidt. Barmee wordt een geleidelijke economi se ontwikkeling schoksgewijs onderbro- en. Ik heb mijn verwondering geuit dat et huidige vorderings-beleid wordt toe- «past zonder dat blijkbaar ook maar in et minst rekening is gehouden met de svchologische uitwerking van zulk op- éden en met de zware terugslag, die het icest veroorzaken. De Nieuwe Rotterdamse Courant van Jinsdag sluit zich bij dit betoog aan in en hoofdartikel onder de titel „Beleid en sychologie", aanvangend met de woorden: 'an allerlei kant bereikt ons de klacht, dat Ie belastingbetaler met biljetten wordt «stookt. Vermeldend dat dit blad zich reeds de jolk heeft gemaakt van degenen die nu in et nauw worden gebracht, schrijft de LR. C.: „Terecht wijst het blad er op dat e opgelegde lasten zo redelijk moeten ;orden verdeeld, dat een paniekstemming R-ordt vermeden en het geeft ,in overweging 03t algemene maatregelen zullen worden toegepast, welke verandering brengen in de midige methode van fiscale aanval. Wij luiten ons gaarne bij dit advies aan. Het is «slist noodzakelijk, dat een uitgewerkte egeling wordt getroffen, volgens welke aan egenen, die gelijktijdig verschillende be- jstingen wegens onlangs uitgereikte bil jetten moeten voldoen, ruimere termijnen Korden toegekend. Niet alleen zou zulks een aanzienlijke ontlasting brengen aan de Jen, die nu in de verdrukking dreigen te tomen, bovendien zou een dergelijke psy- tologisch hoog te waarderen maatregel een administratieve behandeling van de ongetwijfeld talrijke individuele gevallen, vaarin uitstel aan de belastingdienst zal worden gevraagd, voorkomen. Het is best nogelijk. dat een regeling als door ons be- tleit, weer andere administratieve beslom- neringen zal meebrengen. Doch het resul- aat is dan precies omgekeerd: bij de be- astingbetaler wordt het aangename gevoel gewekt, dat met zijn belangen in redelijk heid rekening wordt gehouden, instede van óe geprikkeldheid, welke een strijd voor •stel in het individuele geval ongetwijfeld >et ontstaan." Intussen zijn ons nog meer gevallen van grote zorg en moeilijkheden tengevolge van Ie aanslagen-lawine ter ore en ook onder ogen gekomen. Dezer dagen heb ik geschre- ;en over de dreigende vermindering van steun aan Europa onder het Plan-Mar- ill, een vermindering die veroorzaakt :ou zijn, als zij tenslotte zou worden toege- jast, door de naderende presidentsverkie- >ing. Want vele politici in Amerika willen de belastingbetaler nu het leven wat min- zwaar maken. Het is indrukwekkend, lat ons ministerie van Financiën met der gelijke electorale overwegingen blijkbaar volstrekt geen rekening houdt verkiezin- staan immers bij ons vlak voor de deur maar deze overweging kan toch geen invloed hebben op de beoordeling van de situatie. De N.R.C.. heeft een ander punt naar voren gebracht waarbij wij, op onze beurt, ms weer kunnen aansluiten. Dat geldt de plachten over fouten bij de belastingdienst. Het is bekend dat deze dienst een zware taak heeft tengevolge van de dooi- de oorlogsomstandigheden ontstane achterstand. Men kan dit erkennen maar constateren, zoals het hier aangehaal de blad dat doet, „dat nog bij heel wat aan- gesl^genen het onprettige gevoel blijft be slaan, dat zij het slachtoffer zijn van fou ten, welke de thans zeker niet feilloos wer kende belastingdienst blijkt te maken. Ook 1". dit opzicht blijven ons klachten bereiken. Gewone rekenfouten bij het calculeren van aftrekposten, het veronachtzamen van be hoorlijk aangegeven afti-ekken, zoals van erfenissen voor de vermogensaanwasbelas- ting, dan wel van een behoorlijk gestaafd beroep op besparing uit arbeidsinkomen (de z.g. tweede 5000) e.d. komen voor. Om maar te zwijgen van boven de aangifte aanzienlijk uitgaande aanslagen, waarvan de belastingplichtige niet kan bevroeden, hier een doodgewone rekenfout in het geding is dan wel de inspecteur bepaalde vermogensbestanddelen anders heeft ge waardeerd dan in de aangifte is geschied." Het blad spoort minister Lieftinck aan tonen, dat hij de toch reeds bestaande tegenstelling tussen overheid en burger niet onnodig wil verscherpen. Inderdaad. Onzer zijds beseffen' wij, voor hoe een buitenge woon zware en ondankbare taak de minis ter van Financiën in deze tijd gesteld is. Maar hij heeft, ook en vooral in zijn fiscaal beleid, te maken me* talloze mensen die in bun beperkter arbeidssfeer niet minder grote 'zorgen nebben Een aantal van hen tengevolge van de belasting-aanval, in een stemming van ontmoediging geraakt, die voor eer land in st.aat-van-opbouw bui tengemeen ongunstig is Zij zeggen zo on geveer: „ik weet niet meer hoe ik het doen moet en ik heb geen idéé, wat mij nog verder boven het hoofd hangt." Laten de minister en zijn adviseurs de mensen toch pogen te helpen waar zij kunnen. In dit geval kunnen zij dat ongetwijfeld. En als de regering het volk in de gelegenheid wil stellen, zijn beste prestaties te leveren, is bet noodzakelijk. De mensen zijn in het algemeen niet on willig. Maar men moet hun moeilijkheden 'ijpen en ermee rekening houden. En men moet, door begrip te tonen, hen aan moedigen. Het. is belangrijker, aan te moe digen dan formeel en ambtelijk het gevoer de beleid te kunnen verdedigen. Psycholo gisch inzicht behoort dan toch ook tot de kunst van regeren. R. P. Grote Drie willen interveniëren in Italiaanse grensconflict De Vierde antwoordt niet Te Rome verluidt, dat de Britse, Franse en Amerikaanse ambassadeurs aldaar erin toegestemd hebben, deel te nemen aan een ijeenkomst van ambassadeurs der Grote :r ter bespreking van de grenskwesties sen Italië en Joegoslavië. Het antwoord van de Russische ambassadeur wordt nog •fcewacht. VIER WEKEN ADEMPAUZE IN PALESTINA Thans pogingen tot een meer duurzame vrede Zowel de Joodse als de Arabische auto riteiten in Palestina hebben het bevel van de Veiligheidsraad tot een bestand van vier weken onvoorwaardelijk aanvaard, aldus heeft graaf Folke Bernadotte, de bemidde laar van de UNO, Woensdagavond aan de UNO medegedeeld. Het „staakt het ^uren" en het bestand zullen ingaan morgen Vrüdag 11 Juni te zes uur G.M.T. In zün boodschap aan de betrokken re geringen heeft Bernadotte uiting gegeven aan zijn „hartelijke dank" voor de „prach tige samenwerking" bij het volbrengen van zijn taak. Bernadotte verklaarde: Dit is nog slechts de eerste stap, wij gaan thans aan de slag om te pogen vrede tot stand te brengen in Palestina. Bernadotte zal Vrijdag naar de Trans- jordaanse hoofdstad Amman gaan, daarna naar Jeruzalem, en Zaterdagmorgen weder om naar Amman, vanwaar hij door zal vliegen naar Rhodos. Daar wil hij een „vredesconferentie" beleggen. De waarnemers 21 Amerikaanse, 21 Franse en 21 Belgische, plus vijf Zweden zullen Bernadotte ter zijde staan bij het toezicht op de naleving van het bestand. Zij zullen voornamelijk posten betrekken langs de grenzen van Palestina en ook bij de in- schepingshavens aanwezig zijn. Met de respectievelijke regeringen wordt onder handeld over het beschikbaar stellen van kustvaartuigen. Ook Russische waarnemers? Over eventuele hulp van Sovjet-Russische militaire adviseurs zou de Veiligheidsraad moeten beslissen, aldus verklaarde Trygve Lie, de secretaris-generaal van de UNO. De vijf Zweedse officieren zullen de lei ding hebben van de internaitonale groep waarnemers. Graaf Bernadotte verklaarde tegenover een correspondent van Reuter nog: „Mijn vader, die 88 jaar is, gaf mij een Bijbel mee voor ik uit Stockholm vertrok en zei, dat hij zou bidden voor het welslagen van mijn zending. Ik weet, dat duizenden Zweden het voorbeeld van mijn vader gevolgd heb ben en voor mij hebben gebeden tijdens de afgelopen veertien dagen. Zonder de hulp van God zou ik niet geslaagd zijn." UNO-kr!ngen gereserveerd. Te Lake Success legt men er inmiddels de nadruk op, dat er in feite alleen nog maar sprake is van een staken van het vuren en dat in de komende vier weken over een meer duurzaam „bestand" onderhandeld moet worden. Het feit, dat de aanvaarding van de gevechtspauze door de Joodse rege ring vergezeld ging van een aantal „opmer kingen", deed functionarissen té Lake Suc cess er toe neigen de situatie met reserve te bcsc"houwen. Ook de Arabieren zouden trouwens aan hun aanvaarding weer ver schillende „maren" verbonden hebben. Volgens deskundigen ligt de grote moei lijkheid tot nog toe hierin, dat de Arabische staten klaarblijkelijk niet tot overeenstem ming kunnen komen over de instelling van een Arabische regering in Palestina. Over het algemeen zijn de UNO-functio narissen ervan overtuigd dat het succes van het bestand grotendeels zal afhangen van de eventuele regeling welke Groot- Brittannië en Amerika via diplomatieke kanalen met de Joden en de Arabieren zul len kunnen treffen. De Joodse condities. De minister van Buitenlandse Zaken van Israël, Mosje Sjertok. heeft in verband met de aanvaarding der bestandsvoorwaar- den verklaard dat Israël de huidige inter pretatie inzake de immigratie in Palestina beschouwt als „een afwijking van de tekst Nederlands blad zou ophitsen tot oorlog Radio-Moskou meldt, dat de Sovjet-Unie protesten heeft gezonden naar de Neder landse en Amerikaanse regeringen naar aanleiding van „tot oorlog aanhitsende" persartikelen. Het protest aan Nederland betreft een artikel in „Het Vrije Volk" van 13 April, dat volgens de Sovjet-regering „provoca tief" is, „tot oorlog aanhitst" en zou aan dringen op „het laten vallen van Ameri kaanse atoombommen op Sovjet-Russische industriële centra". Afschriften van deze protesten zijn overhandigd aan Trygve Lie, secretaris generaal der UNO, aldus Radio Moskou. der resolutie" en hoopt, dat graaf Berna dotte het zijne kan bijdragen om dit zo goed mogelijk te verhelpen Israël is bereid met de bemiddelaar samen te werken, maa" zal elke poging om de normale immigratie naar Palestina te beperken ais ongerechtvaardigd opvatten. Het stelt voorts nog voorop, dat er geen administratie zal plaats hebben van de hulp, die geboden wordt in die delen van Jeruzalem, welke zich in Joodse handen bevinden. Gedurende de tijd van de wapen stilstand mogen de Arabische landen niet pegen een commerciële blokkade tegen de Joden in te stellen, aldus Sjertok. Hij be- s'oot: „Indien de wederpartij de voorstel len van Israël verwerpt, behoudt de voor lopige regering zich het recht voor terug te grijpen naar haar oorspronkelijke inter pretatie van de resolutie van 29 Mei." SJAHItlR NIET ACCOORD MET REPUBLIKEINS REGERINGSPROGRAM. In een interview met Aneta in Djokja verklaarde Soetan Sjahrir, dat hij geen zit ting zal nemen in een nieuw republikeins kabinet, indien dit gevormd wordt op basis van het nationale programma, dat thans door >elf republikeinse partijen is opgesteld. Zijn partij (Partai Socialis Indonesia) heeft n.l. geen werkzaam aandeel gehad in het opstellen van dit urogram. Bruid blijft R.K. Ex-koning Michael van Roemenië en prinses Anne van Bourbon-Parma zijn vandaag in de troonzaal van hét ko ninklijk paleis te Athene door aarts bisschop Damas*kinos, de Orthodoxe primaat van Griekenland, in het huwe lijk verbonden. De prinses werd „ten huwelijk gegeven" door haar oom, prins Erik van Denemarken. Koning Paul van Griekenland was de bruidsjonker van ex-koning Michael, die het gala-uniform van Roemeens generaal droeg. De troonzaal was voor de gelegenheid veranderd in een Grieks-Orthodoxe kapel. Leden van de koninklijke garde stonden langs de wanden van de zaal opgesteld en hielden buiten het paleis de wacht. Pers en publiek hadden geen toegang tot de plech tigheid. De ouders van de bruid, prins René en prinses Marguérite van Bourbon-Parma, waren niet aanwezig, ofschoon zij er wel in hebben toegestemd, dat het huwelijk vol gens de Orthodoxe ritus plaats vond. Prin ses Anne blijft Rooms-Katholiek. Griekse waarnemers geloven, dat de ouders van de bruid niet aanwezig waren, omdat zij „on der druk" staan van prins Xavier van Bour bon-Parma, het tegenwoordige hoofd van de familie, die „als pretendent voor de Spaanse troon en in de behoefte aan steun van het Vaticaan de oppositie van de Paus tegen het huwelijk deelt." De „Barian" 15 rneter lang product van twee jaar huisvlijt, werd vanmorgen op een trailer van Overveen naar het Spaarne gebracht. - Voor nadere bijzonderheden zie men het verslag op pag. 3. Marshall-landen critiseren conceptverdragen met de V.S. Aanmatigende toon en eenzijdige verplichtingeni9 Deze week zullen in Washington de onderhandelingen aanvangen over de bilaterale overeenkomsten, welke de zestien Europese „Marshall-landen met de Ver. Staten zullen sluiten. Naar verluidt worden echter de ont werpen dezer verdragen welke alle 16 vrijwel identiek zijn, in hun huidige vorm onaanvaardbaar geacht door elk der betrokken landen. De bezwaren zouden gebaseerd zijn op de volgende factoren: 1. de toon van het ontwerp wordt algemeen onnodig aanma tigend geacht: 2. het feit, dat sommige der verplichtingen, welke de Europese landen moeten aangaan eenzijdig zijn geformu leerd, terwijl zij redelijkerwijze weder kerig zouden moeten zijn. Zo zouden bij voorbeeld de „ontvangende" landen zich voor vier jaar moeten verplichten, terwijl het Amerikaanse aandeel in het Europese herstel van jaar tot jaar zou worden vast gesteld: 3. het ontwerp schijnt in bepaalde opzichten nog verder te gaan dan de voor waarden van het handvest voor de inter nationale handel, dat nog door geen enkel land is geratificeerd; 4. het ontwerp moet vermoedelijk in strijd worden geacht met de statuten van het internationale mone taire fonds, vooral wat betreft de valuta- devaluatie; terwijl het voorts aan Amerika een onaanvaardbare bevoegdheid zou geven om Europese landen te dwingen tot devaluatie over te gaan. Harriman, de permanente vertegen woordiger van het Marshallhulp-program te Parijs, is op de hoogte gesteld van de Europese bezwaren. Hevige botsing tussen train en vrachtauto Hedenmiddag om kwart voor één ont stond op het kruispunt Van Eedenstraat Tempeliersstraat een hevige botsing tussen een zeswielige vrachtauto en een tram van de N.Z.H.V.M. De auto reed in de Van Eedenstraat en de chauffeur heeft waar schijnlijk het rode waarschuwingslicht, dat de nadering van een tram aankondigt, niet opgemerkt. Zijn wagen bevond zich op de rails, toen een tramtrein uit Zandvoort naderde. Met een hevige slag reeds de tram tegen de vrachtauto, welke op zij geslingerd werd en ondersteboven in de Van Eeden- straat terecht kwam. De chauffeur kroop echter ongedeerd uit de cabine. De tram werd niet ernstig beschadigd. Daar de vrachtauto niet op de rails lag, ondervond het tramverkeer geen ver traging. Het woord is aan... Otto Weiss: Om een ernstig besluit te nemen, daartoe behoort ook wat licht zinnigheid. Extra suikerbon voor de inmaak Volgens het weekblad „De Kruidenier" zal dit jaar een extra-rantsoen suiker voor de inmaak worden verstrekt. Ter gelegenheid van 't regeringsjubileum krijgen de kinderen, di£ de lagere school bezoeken een extra-rantsoen van 100 gram versnaperingen, dat waarschijnlijk op de scholen uitgereikt zal worden. Russen weigeren ontruiming van Berlijns Ruiulfunkliaus De Sovjet-autoriteiten hebben het Britse verzoek om het omroepgebouw van Berlijn te ontruimen, van de hand gewezen. Luitenant-generaal Dratvin, de Sovjet stafchef, verklaarde in een brief aan gene- raal-majoor Westropp, de Britse plaatsver vangende stafchef, dat de uitzendingen van radio Berlijn sedert Mei 1945 onder Sovjet- contröle gestaan hebben, dus nog vóór de Britse troepen Berlijn binnenkwamen. Over ëen nieuw gebouw valt niet te denken, aldus het schrijven. Nieuw doodstraf-compromis van de Labourfractie Alle Labourleden van het Britse parle ment zijn het eens geworden over een compromis betreffende de omstreden clau sule in de nieuwe strafwet, waarbij de doodstraf voor moord voor een proeftijd van vijf jaar wordt afgeschaft. Naar verluidt zal de nieuwe compromis clausule minister Chuter Ede (binnen landse zaken) ruime bevoegdheid geven tot het verlenen van uitstel, doch de terecht stelling door de strop mogelijk laten voor nioord op ëen politieman of een gevange nisbeambte. voor het doden van een burger, die de politie bijstand verleende bij een arrestatie en voor moord door vergiftiging, in het bijzonder wanneer deze misdaad langdurig te voren is overwogen. Franse parlementscommissie aanvaardt aanbevelingen der Zes onder voorbehoud In het Britse Lagerhuis heeft minister Bevin meegedeeld, dat de Britse regering de aanbevelingen voor Duitsland, gedaan door de zes-mogendheden-conferentie te Londen, heeft goedgekeurd. Hij verklaarde, dat' Engeland „nog steeds voorstander" was van economische en po litieke eenheid van Duitsland, maar dit „dient te geschieden op behoorlijke grond slag". „De Westelijke mogendheden en de Sovjet- Unie zijn het op dit punt oneens. Als deze verschillen bijgelegd zouden kunnen wor den, zouden wij verder kunnen komen, maar wij moeten middelerwijl ons pro gramma zonder onderbreking voltooien." Anthony Eden, ex-minister van buiten landse Zaken en plaatsvervangend leider der oppositie, juichte namens de conserva tieven de overeenkomst toe. Hij hoopte, dat deze zou leiden tot „een nauwere sa menwerking tussen de vrije democratieën aan beide zijden van de Oceaan". In Washington. Ook het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft zijn volledige goedkeuring gehecht aan de aanbevelingen der zes landen inzake Duitsland. Minister Marshall zei dat de Sovjet-Unie haar zóne nog steeds kan aansluiten bij het accoord. Hiermee zou, zo zei hij. het voor naamste obstakel zijn weggenomen voor de ontwikkeling van een vreedzaam Europa. Marshall zei verder te begrijpen, dat Frankrijk vrees koesterde voor een her leving van het Duitse militairisme, maar de Franse openbare mening diende gerust ge steld te zijn door het feit, dat de V. S. de aanbevelingen hadden aanvaard „op de basis van hun geloof in de toereikendheid der militaire garanties". Parijs' voorbehoud. Minder vlot ging de aanvaarding van het Londense accoord in de Franse parlemen taire commissie voor buitenlandse zaken, waar de aanbevelingen slechts „onder voor behoud" en met de minieme meerderheid van 21 tegen 20 stemmen aangenomen werden. De motie,door socialisten en M.R.P. ter tafel gebracht, betekende tevens een motie van vertrouwen in de regering- Schuman. De stemming geschiedde na een uiteen zetting door Bidault, welke drie uren in beslag had genomen. Vóór stemden elf leden van de M.R.P.. zeven socialisten, twee radicalen en een gematigde. Tegen stem den dertien communisten en zeven rechts georiënteerde gematigden en aanhangers van De Gaulle. Twee leden onthielden zich van stemming. Voorbehoud .werd gemaakt om een effec tief Frans aandeel in de controle op het Haagse politieagenten en schoolkinderen zoeken :u liraillcurlinie het Schcvcningse strand af naar Coloradokevers, die daar bij duizenden zü>t aangespoeld. Lords verwerpen beknotting van hun vetorecht Het Britse Hogerhuis heeft Woensdag het wetsontwerp van de regering, strekkende tot beperking van de bevoegdheid van het Hogerhuis tot het ophouden van wetgeving, verworpen met 177 tegen 81 stemmen. Duitse industriële potentieel i.e. het inter nationale beheer der Ruhrindustrie zeker te stellen, alsook de Franse verzoeken om veiligheidswaarborgen. Het Duitsland-plan komt nu in het Fran se parlement ter tafel, waar men meer strijd verwacht, temeer daar Generaal De Gaulle, leider van de Rassemblement du Peuple Frangaïs inmiddels openlijk zeer scherp stelling heeft genomen tegen de Londense aanbevelingen voor Duitsland. DE SITUATIE !N GRIEKENLAND Nu de Griekse rebellerf-generaal Markos poogt met de regeringstroepen in onder handeling te treden, is het interessant de situatie der „fronten" in Griekenland eens te bezien. Het niet-gearceerde deel van het land is onder controle van de regering in Athene. Renville-beginselen blijven bindend, zegt dr. Beel De correspondent van Aneta te 's Gra- venhage heeft aan de minister-president de volgende vraag gesteld: „Er doen geruchten de ronde, dat bij de onderhandelingen niet de republiek de in Januari op de „Renville" aanvaarde begin selen weder in het geding zouden komen, omdat een volledige uitvoering daarvan op moeilijkheden stuit. Zou de regering hier omtrent inlichtingen kunnen verstrekken?" De minister-president antwoordde aldus: „De regering kan met stelligheid verkla ren, dat zij bij de onderhandelingen zich strikt blijft stellen op de door beide par tijen onvoorwaardelijk aanvaarde twaalf beginselen en zes aanvullende beginselen. Ik kan hier slechts herhalen en moge nog eens onderstrepen, hetgeen bij monde van mijn ambtgenoot van Overzeese Gebieds delen op 3 Februari j.l. in de Tweede Ka mer is gezegd, dat partijen volledig gebon den zijn door deze achttien beginselen als basis voor politieke besprekingen en dat haar geen beroep vrijstaat op wat destijds door de C.G.D. daaraan is toegevoegd of aan persoonlijke opvattingen jjeulL" De helicoptère helpt de landbouwers Ruim 100 ha. in de Haarlem mermeer met een D.D.T— oplossing besproeid In de Haarlemmermeerpolder is vanmor gen in alle vroegte een proefneming ge- daarr met het bestrijden van schadelijk gedierte met behulp van een helicoptère. Om kwart over vier startte officier-vlieger tweede klasse E. C. Sengers met de PH- HAA, Sikorsky S 51 van de Stichting voor Hefschroefvliegtuigen van Ypenburg en een half uur later daalde hij op een klein veldje in het Noordelijk gedeelte van de Haarlemmermeerpolder, waar aanwezig waren dr. W. J. Maan, ingenieur bij het Departement van Landbouw, zyn assisten ten en een groot aantal belangstellenden uit landbouwkringen. De sproeier, welke aan de onderzijde van de helicoptère is gemonteerd, is in samen werking met het ministerie van Landbouw door de B.P.M. geconstrueerd. De erwten worden besproeid met DDT. Deze be sproeiing heeft bovendien een nuttig effect op de wormstekigheid. Door een verneve ling van een geconcenteerde DDT-oplos- sing behoeft geen grote hoeveelheid water te worden meegenomen. In zes uur tijd werden 110 h a. van 27 bedrijven be sproeid. De helicoptère vloog met een snel heid van 45 km per uur 1 a 2 meter boven de grond. In 40 seconden kan één h.a. wor den besproeid. De neerwaartse luchtstro mingen, die bij de grond wervelingen doen ontstaan, zijn een waarborg, dat ook de onderkant der bladen met het verdelgings middel in aanraking komt. Men was over de bereikte resultaten tevreden. Dr. Maan merkte echter op, dat de proefnemingen nog in een beginstadium verkeren. Int. Studieconferentie overzeese «rebiedsdelen Afgevaardigden uit verschillende landen in hoofdzaak politici benevens een groot aantal leden van „The Allied Circle in the Netherlands" en vertegenwoordigers van het Corps Diplomatique waren gisteren bijeen in het Indisch Instituut te Amster dam, waar de internationale studieconfe rentie over overzeese gebiedsdelen, die tot 12 Juni zal duren, geopend werd. De con ferentie is georganiseerd door „The British Society for International Understanding" en „The Allied Circle in the Netherlands". Het hoofd van de Engelse delegatie, Sir Thomas Southorn, oud-gouverneur van Gambia, werd tot voorzitter van de confe rentie benoemd. Zijn eerste voorstel was een telegram te zenden aan de Koningin, wier populariteit en wijsheid hij vergeleek met die van koningin Victoria van Enge land. In dit telegram getuigen de deel nemers aan het congres van hun warme gevoelens jegens de Koningin en zenden' haar een gelukwens met haar jubileum. Voorts geven zij uiting aan de wens, dat de Koningin lang gespaard moge blijven voor land en volk. Sir Thomas begroette vervolgens de Franse, Belgische en Portugese gedele geerden. Hij zei, dat op de conferentie on der overzeese gebieden niet verstaan zal worden de gebieden overzee, die de status van dominion hebben verworven of op andere wijze zelfstandig zijn geworden. Voorts zal de conferentie in het bijzonder de sociale, economische en politieke voor uitgang der overzeese gebieden bespreken. Tsjechische uraniummijnen door de Sovjets bezet In de Europese editie van de „New York Herald Tribune" worden bijzonderheden bekend gemaakt over „het geheime ver drag tussen Tsjecho-Slowakije en de Sov jet-Unie" volgens hetwelk aan de Sovjet- Uniè de absolute controle over de Boheem se uraniummijnen van Jachimof bij Karls bad wordt afgestaan. Volgens Duchacek, de ex-voorzitter van de Tsjechoslowaaksc parlementscommissie voor buitenlandse betrekkingen, wie hieromtrent een interview werd afge nomen, werd het „geheime verdrag" in 1945 getekend. Sindsdien hebben de Russen alle Tsjechen en Slowakcn die invloedrijke functies uitoefenden, vervangen door hun eigen technici en geleerden om de ura- niumwinning voor de studie van atoom wapens te leiden. De Sovjet-Russen heb ben een autonome uranium-enclave in de Tjsechische mijnstad Jachimof gesticht. Tsjechische mijnwerkers acht men niet betrouwbaar genoeg en daarom wei-ken er Duitse gevangenen uit de Sovjet-bezet- tingszöne. Hedenmiddag overhandiging van Republikeinse antwoord Mohammed Roem en de Sultan van Djokja, die met een lijntoestel hedenmiddag op het vliegveld Kemajoran arriveerden, zullen in de namiddag aan' de luitenant gouverneur-generaal het republikeinse ant woord op de Nederlandse „aide mémoire" overhandigen. Vrijdag zullen zij weer naar Djokja terugkeren. Natsir zeid? tot de pers dat alle specu laties betreffende de inhoud van het ant woord voordat een officiële verklaring is uitgegeven, „niet op hun plaats" waren. Laster. Een rechtbank te Parijs heeft Sacha Guitry veroordeeld tot een boete van 2.000 francs en 10.000 francs schadever goeding wegens laster in zijn boek „Quatre ans d'occupation" jegens da actrice Hélène Perdrière. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-Ï. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond: Droog weer, behoudens enkele ver spreide onweersbuien in het Zuid- Oosten van het land. Enige overdrij vende wolkenbanken. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering van temperatuur. 11 Juni: j Zon op 4.20 uur, onder 2? 59 uur j Maan op 8.16 uur, onder t.40 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1