Haarlems Dagblad Van Kleffens beschuldigt Djokja in de Veiligheidsraad „Republikeinse verwijten bedoeld om vervreemding te scheppen" Nieuwe Sovjet-verkeersbepalingen aan de Duitse zonale grenzen Washington verwacht «een hulp-vermindering Senaat der V.S.accoord met dienstplichtwet „Nederlanders" hielpen de Duitsers bij hun inval op 10 Mei 1940 Tweede kamerlid stelt vragen over de vrijlating van Schreieder Weerbericht 62e Jaargang No. 18960 Bureaux. Grote Houtsti 93, Tel Adv en Admln. 10724 14825 Redactie 10600 Direct.-Hoof dred. 15054 Bijkantoor H.N., SoendapieiD 37, Tel 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 11 Juni 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Bij de behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad, werd giste ren van republikeinse zijde het verzoek gedaan om tussenkomst van de Raad tot verzekering van de hervatting van het handelsverkeer over de demarcatielijn tus sen het Nederlandse en het republikeinse gebied. Palar, die als woordvoerder der republikeinse delegatie optrad, beklaagde rich er over, dat de Nederlanders nog geen jtappen zouden hebben gedaan voor het effectueren der economische bepalingen van de wapenstilstandsovereenkomst, ten gevolge waarvan in republikeinse gebieden tekorten zouden zijn ontstaan. De heer Palar somde gebeurtenissen op die in de republiek „een grote mate van wantrou wen" hebben gewekt, zoals het instellen door de Nederlanders van de z.g. voorlopige federale regering voor Indonesië op 9 Maart, het Nederlandse verbod tot het houden van een congres van met de repu bliek sympathiserende Indonesiërs in door Nederland bezet gebied en de volksstem ming op Madoera, die hij betitelde als een grap op het peil van een operette. Hij be- jchuldigde de Nederlanders eveneens van tchending van het recht van vergadering en de persvrijheid. Mr. Van Kleffens antwoordt Mr. Van Kleffens antwoordde met een beroep op de Veiligheidsraad om niet door ie wijze van gedachtenwisseling als door ie heer Palar geïntroduceerd, in de onder handelingen in Indië een storend element te brengen. Mr. Van Kleffens had de in- iruk, dat sommige der republikeinse lei iers nog steeds dromen over de grond vesting van een eenheidsstaat in Indonesië jnder republikeinse leiding. Met hun ver- itand hebben zij het denkbeeld van de federale staat aanvaard, doch-deze leeft met in hun fiarten. De heer Van Kleffens leide te hopen, dat deze gemoedsgesteldheid een wijziging zal ondergaan. Ik heb zei- ie hij de indruk, dat verwijten met de itrekking als door de republikeinse ver tegenwoordigers thans voor de Veiligheids raad te berde gebracht, de bedoeling heb ben, om druk op de Nederlandse regering uit te oefenen, doch het Nederlandse volk Ij naar zijn aard niet genegen, aan een dergelijke druk toe te geven. Wij wensen - zeide hij aan de gunstige sfeer, waar- n de onderhandelingen worden gevoerd, teen afbreuk te zien gedaan door redevoe- ;ingen, die erop schijnen te zijn berekend, om vervreemding te scheppen in plaats van verzoening. De afgevaardigde van India merkte op. dat het allesbeheersende feit wel schijnt te zijn, dat er in Indonesië een proces gaande is dat ten doel heeft, gebieden van het ter ritoir der republiek af te scheuren en het is aldus de heer Pillai zeker niet de bedoeling, dat de Veiligheidsraad stilzwij gend zal toezien, dat er van de republiek ledematen worden afgehakt en „het leven der republiek wordt uitgedoofd." De debatten over de Indonesische kwestie werden hierop tot volgende week Donder dag verdaagd om het beloofde definitieve rapport der C. v. G. D. af te wachten. „Prinses Anne stelde zich in feite buiten de kerk" Vaticaans commentaar op haar huwelijk met Michael Een vooraanstaande autoriteit van het Vaticaan op het gebied der kanonieke wet ten heeft tegenover Reuter verklaard, dat prinses Anne de Bourbon-Parma in feite zich zelf uitgesloten heeft van de gemeen schap met de R.K. kerk, door volgens de Grieks-Katholieke ritus met Michael in het huwelijk te treden. De straf om van de Sacramenten uitge sloten te zijn wordt van kracht op het ogen blik van het huwelijk, zonder dat het nood zakelijk is, dat de excommunicatie officieel uitgesproken wordt door de prelaat, in dit geval de bisschop van het diocees waarin het huwelijk voltrokken is. In Vaticaankringen was men niet van oordeel, dat een officiële uitspraak inzake het huwelijk gedaan zou worden. Ook achtte men het onzeker of officieel de ex communicatie uitgesproken zou worden. De helicoptère bij de erwtenbesproeiïngsproef in de Haarlemmermeerpolder - Het vliegtuig vliegt tijdens de besproeiing op tioee meter boven de grond. De bereikte resultaten zijn zeer hoopgevend. Senaat zou verlagings- voorstellen verwerpen Harold Stassen, Republikeins candidaat voor de presidentsverkiezingen in de V. S. heeft voor de toewijzingscommissie van de Senaat aangedrongen op verwerping van de door het Huis van Afgevaardigden aan gebrachte beperking van de fondsen voor het Plan-Marshall. De eer van ons land is er mede gemoeid, zeide hij, want wij heb ben ons woord gegeven. „Vele landen ter urereld, onder welke zestien van onze beste vrienden, zijn op grond van dat gegeven woord overgegaan tot handelen, in sommige gevallen zelfs met groot risico." Het schijnt thans wel zeker, dat de be perking van de Marshallhulp door de Se- esat ongedaan gemaakt zal worden, zo niet geheel dan toch voor een groot gedeelte, lidus verwachten regeringskringen in Washington. euwe Colorado invasie in België Langs de kust soms in lagen van 25 cm Wolken coloradokevers zijn op de Bel gische kust neergestreken en op sommige plaatsen op het strand vormden de ge vreesde insecten banen van 5 tot 50 meter breedte. De dikte van de laag bedraagt »ms 25 cm. Te Oostende werden op een dag 150 kg coloradokevers gevangen en vernietigd. Uit berichten van zeevarenden blijkt, dat de kevers ook in grote zwermen van Frankrijk naar Engeland trekken en dik wijls in grote getale neerstrijken op de door *tKanaal varende schepen. Woensdagavond werd de mailboot Oostende-Dover bijvoor beeld door de insecten overvallen. Nabij Dover kreeg het schip bevel niet eerder de haven binnen te komen dan nadat de colorado-kevers vernietigd waren. Bij de terugkomst werd het schip opnieuw door de Belgische ontsmettingsdienst afge- rocht. Bij de bestrijding in' België wordt over ie gehele lengte van het strand naphta ge- «proeid, die daarna in brand gestoken wordt. Bovendien gebruikt men vlammen werpers van het Belgische leger. Intussen werd evenwel vastgesteld, dat duizenden bevers zich reeds in het zand hebben ge- Eraven. (Men zie over de colorado-invasie in ons eigen land pagina 3 van dit nummer.) Franse regering overwint nieuw obstakel De Franse Nationale Vergadering heeft tel 405 tegen 192 stemmen geweigerd een communistisch voorstel tot annulering van bet decreet betreffende staatssubsidie aan confessionele scholen in bespreking te temen. Dit weigeren betekent, dat het ge baar van een scheuring in de coalitierege- hng van Schuman over deze kwestie defi nitief geweken is. Controleposten worden versterkt Honderden vermoeide reizigers stonden Donderdagavond aan de grens van de Brits-Amerikaanse zóne en de Sovjet-zone in Duitsland te wachten, omdat de Russen de verkeersbëpalingen in hun gebied ver scherpt hadden en met de hand getekende passen eisten inplaats van gestempelde ondertekeningen. Ook aan de Amerikaans-Russische zóne- grens ontstonden opstoppingen, doordat Duitse automobilisten, die de Russische grensposten niet konden passeren, rechts omkeert maakten. De busdienst van Mün- chen naar Berlijn is tijdelijk gestaakt. Alle reizigers, die uit het Westen komen en zich naar de Russische zóne begeven moeten voorts aan de Sovjet-autoriteiten een ingangs- en verblijfsvergunning voor leggen, afgeleverd door de burgemeester van de plaats der Russische zóne, waar heen zij zich begeven. Voor het eerst sinds twee jaar wordt dit voorschrift toegepast. Te Marienborn, door welke plaats de spoorlijn Berlijn-Osnabrück-Keulen loopt alsmede de autoweg, die Berlijn met West-Duitsland verbindt, alsook op andere grensposten zijn commissies van Russische officieren in functie getreden ter verster king van de contróle. Alleen de reizigers die zich rechtstreeks van West-Duitsland naar de Westelijke sectoren van Berlijn begeven zijn gemach tigd overeenkomstig de oude voorschriften te passeren. In bevoegde Duitse kringen is men van oordeel dat deze strenge maat regelen te verklaren zijn doordat de Sov jetrussen de aanzienlijke invoer van Mar ken in hun zóne tegen willen gaan, even als de aankoop van kostbare voorwerpen door inwoners van West-Duitsland, vóór de munthervorming. Volgens een Britse zegsman hebben de Russische autoriteiten ook vier Engelse en één Amerikaanse trein met steenkolen voor de burgerbevolking van Berlijn op verscheidene plaatsen in de Sovjet-zóne aangehouden. De Russen zeiden, dat de treinen niet naar hun juiste bestemming reden. De Britse zegsman verklaarde, dat dit Russische verzoek niet onredelijk was en de kolentreinen in 't vervolg daarheen Passagierslijst „Kota Baroe'9 Op onze bureaux ligt ter inzage een pas sagierslijst van de „Kota Baroe", welke met ruim 1500 militairen uit Indië omstreeks 30 Juni in Rotterdam wordt verwacht. De Senaat der V. S. heeft met 78 tegen 10 stemmen een wet aangenomen volgens welke voor de leeftijdsklassen van 1925 jaar de dienstplicht wordt ingevoerd en het leger in de loop van 1948'49 mag worden uitgebreid van 1.446.000 tot 1.795.000. Krachtens dezelfde wet zal het aan 161.000 achttienjarigen worden toegestaan voor een jaar vrijwillig dienst te nemen. De totale sterkte van het staande leger zou daarmee dus komen op 1.956.000 man. Het wetsont werp gaat nu naar het Huis van Afgevaar digden. zouden worden gezonden, waar de Russen ze wilden hebben. Uit Russische bron in Lake Success wordt voorts vernomen, dat de Russen deze kwestie mogelijk voor de Algemene Verga dering van de UNO zullen brengen. Deens schip met vierhonderd man op een mijn gelopen Nog 170 opvarenden worden vermist Het 1668 ton metende Deense passagiers schip „Kjobenhavn" is in het Kattegat tus sen Aalborg en Jutland vanochtend op een mijn gelopen en binnen tien minuten ge zonken. Vijftig ziekenauto's en een aantal dokters en verpleegsters zijn naar de kust plaats Hals gedirigeerd om 230 geredde opvdrenden op te nemen. Er waren 400 passagiers aan boord en gevreesd wordt, dat verscheidene hunner om het leven zijn gekomen. „Sport und Spiel" zorgde voor militaire opleiding Voor de Utrechtse kamer van het Am sterdams Bijzondere Gerechtshof is een tip opgelicht van de sluier, welke er, ondanks sommige bekend geworden details, nog liangt over de eerste fase van de Duitse inval in ons land op 10 Mei 1940. De 64- jarige J. H., voor de oorlog honorair consul te Dusseldorf, was ten laste gelegd, dat hü in 1939, toen een oorlog tussen ons land en Duitsland dreigde, als Nederlander in Ber lijn, Düsseldorf en elders in Duitsland als leider van de „Bond van nationaal socialis tische Nederlanders in Duitsland" bespre kingen had gevoerd met de „Abwehrstelle Munster". Deze besprekingen hadden ten doel Duitsland hulp te verlenen bij de voorbereidingen van een oorlog tegen Nederland. H. zou zich bereid verklaard hebben leden v. d. afdeling „Sport und Spiel" van deze bond onder de meest strikte geheim houding een militaire opleiding te doen volgen onder leiding van het „Oberkom- mando der Wehrmacht", opdat de leden van deze sportschool bij een eventueel binnenrukken der Duitse legers in Neder land steun zouden kunnen verlenen. Deze „Nederlanders", die geen uniformen droe gen, doch wel bewapend waren, hebben op 10 Mei 1940 diensten aan de Duitsers be wezen Zij waren tevoren in kampen op geleid en hun was een eed van geheim houding afgenomen. Een van deze jongelieden, als getuige gehoord, verklaarde, dat hij in de sport kampen is opgeleid in de wapenleer. „Duitsland moest Nederland in bescher ming nemen tegen een Engelse aanval. Ons werd als idealisten hulp gevraagd om te voorkomen, dat Nederland door een En gelse inval tot slagveld zou worden en door de Engelsen blijvend zou worden bezet. Wij moesten zonder strijd een brug over de Maas nemen en de Duitsers helpen bij hun doortocht naar het Westen", aldus deze getuige. Rauter als getuige. Als eerste getuige in deze zaak was Machteloos als een kever op zijn rug ligt hier de vrachtauto die gisteren in de Tempeliersstraat haar krachten probeerde te meten met de tramtrein uit Zandvoort. De chauffeur kwam er goed af, gezien het feit dat zijn cabine volkomen in elkaar gedrukt werd. Het Tweede Kamerlid Goedhart (Arbeid) zal hedenmiddag in de vergadering der Tweede Kamer vragen stellen aan de Minister-President en de Minister van Justitie over de vrijlating van Schreieder. Deze vragen luiden: „Is het juist, dat de „Kriminaldirektor der Sicherheïtspolizei" Schreieder, die in de bezettingsjaren een rol speelde in het sindsdien berucht geworden England-Spiel, op bevel van de procureur-fiseaal bij het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhage op 7 Juni in vrijheid is gesteld, daar van door hem gepleegde oorlogsmisdrijven niet gebleken zou zijn? Möet op grond van de commentaar, die van de zijde der justitie over deze aange legenheid aan het A.N.P. verstrekt werd. aangenomen worden, dat Schreieder de uit Engeland hier neergelaten parachutisten niet in vier categoriën heeft verdeeld, te weten: ten eerste degenen, die zonder be zwaar terstond doodgeschoten konden worden: ten tweede degenen, die nog enig belang voor het „England-Spiel" hadden, maar niettemin gedood mochten worden'; ten derde degenen, die voor het „England- Spiel" van waarde waren, zodat zij voor lopig niet voor executie in aanmerking kwamen, en ten vierde degenen, die zo voortreffelijk met de Duitse contra-spion- nage samenwerkten, dat hun leven ge spaard moest worden? Is Schreieder op geen enkele wijze be trokken geweest bij de dood van enige uit Engeland hier gekomen agenten, die na hun ontsnapping uit Haaren opnieuw ge arresteerd en daarna in hun cel vermoord werden? Wordt Schreieder niet medeverantwoor delijk gesteld voor de als „wapen-drop ping" te Helvoirt opgezette hinderlaag, ten gevolge van welke provocatie verscheidene Nederlandse jonge mannen de dood inge jaagd zijn? Heeft Schreieder niet zelf voor de revol ver gezorgd, waarmede de NSB'er Reydon door mannen van de verzetsbeweging uit de weg geruimd werd? Indien het inderdaad juridisch onmoge lijk mocht zijn om de vrijgelaten „Krimi naldirektor" op grond van oorlogsmisdrij ven te vervolgen, achten de ministers het dan op zijn plaats, dat Schreieders invrij heidstelling gepaard gaat met een toelich ting van de zijde der justitie, waarin deze Duitser, die zo nauw betrokken is geweest bij een onafzienbare reeks van tragedies, die de vijand in de oorlogsjaren over de beste zonen van ons volk heeft gebracht, een „zeer knap en correct politie-ambte- naar" wordt genoemd? Weten de ministers overigens, dat de vele bijzonderheden, die langzamerhand over het „England-Spiel" zijn uitgelekt, in brede kring grote beroering hebben verwekt, daar nu wel is vast komen te staan, dat door deze Duitse machininatie tientallen gedropte agenten en een zeer groot aantal Nederlandse verzetslieden in de cel en voor het executiepeloton zij gekomen, en dat eveneens grote hoeveelheden wapens, die de Nederlandse verzetsbeweging zo drin gend nodig had, in handen van de vijand zijn gevallen? Kunnen de ministers mededelen, wat thans gedaan wordt of reeds gedaan is om de achtergronden van dit drama bloot te leggen? Bestaat zekerheid, dat: de vrijlating van Schreieder het onderzoek naar het „England-Spiel" niet niet zal ver troebelen of belemmeren en dat Schreieder ter beschikking blijft van de instanties, die zich met het onderzoek naar het „Eng- land-spiel" bezighouden, met name van de parlementaire Enquête-commissie? Nieuwe woningen in Haarlem-Noord Bouwplannen van particulieren Het aannemersbedrijf W. Thunissen te Heemstede heeft thans in Haarlem-Noord 95 arbeiderswoningen in aanbouw. De ver wachting is dat die in de loop van het volgend jaar gereed zullen komen. B. en W. van Haarlem hebben hun voor stel aan de raad om gronden ten Noorden van de Jan Gijzenvaart te onteigenen voor gemeentelijke woningbouw ingetrokken, omdat de eigenaars der gronden zelf bouw plannen hebben. Daaronder is weer een complex van ongeveer 70 woningen die door hetzelfde aannemersbedrijf gezet zul len worden. De voorbereiding en onderhandelingen met de gemeente over de bouwplannen van andere grondeigenaars zijn nog niet zover gevorderd dat daarover al mede delingen gedaan kunnen worden. Rauter binnengeleid, die na een correcte buiging voor het Hof, verklaarde tweemaal contact met verdachte te hebben gehad. Dit was tijdens de bezetting van Neder land, toen verdachte burgemeester van Apeldoorn wilde worden, zich daarbij beroepende op zijn verdiensten voor de Duitse zaak tijdens de inval. Het verzoek was echter afgewezen, vooral op grond van het feit, dat verdachte zich als Duitser had laten naturaliseren. Bij een hernieuwde poging van verdachte om het burgemees tersambt te veroveren had Rauter per soonlijk zijn eventuële verdiensten voor de Duitse zaak nagegaan en was tot de con clusie gekomen, dat deze niet zo erg groot waren. Vijf getuigen, allen leden of bestuurs leden van de „Bond van nationaal socia listische Nederlanders in Duitsland" legden eveneens verklaringen af. De afdeling „Sport und Spiel" was begin 1940 opge richt. De leden waren na nauwkeurige selectie in kampen in het Westen van Duitsland ondergebracht en werden daar militair opgeleid. Zij hadden allen een ver klaring ondertekend, dat zij over hun „in zet" hun mond zouden houden. Zij beweer den in 1942 tot driemaal toe bij Mussert te zijn geweest om zich te beklagen over het gedrag van deze Nederlanders „die door hun rol van landverraders hun bond en de NSB hadden gecompromitteerd". Mussert zou zeer verontwaardigt zijn geweest. Zij verklaarden het niet waarschijnlijk te achten, dat Mussert vóór 1940 met deze opleiding en haar doel bekend is geweest. Hij zou hebben bewerkt, dat in Maart 1942 verdachte H. als leider van de bond is af gezet. In November 1942 hieven de Duit sers de bond op. De leden werden automa tisch overgeheveld naar de NSB. Aangezien de getuigen, naar het oordeel van het hof, niet voldoende licht konden werpen op het aandeel van verdachte in deze affaire, hield de president de zaak aan tot een nader te bepalen datum voor het horen van nieuwe getuigen. Londens eerste na-oorlogse praal-parade afgelast Het weer was te slecht voor de gala-uniformen Duizenden Londenaren waren Donderdag samengestroomd om de „trooping of the colour"-parade ter ere van de verjaardag van de koning gade te slaan. Een uur voor- dat de parade zou beginnen kondigden ech ter luidsprekerwagens aan, dat de koning de parade afgelast had „vanwege het weer". Teleurgesteld verspreidde zich de menigte, waaronder men buitenlandse diplomaten met grijze hoge hoeden en dames in mo- dieuse „new look" kon waarnemen, hoewel de zon helder scheen. Aan de parade zouden achttienhonderd officieren, onderofficieren en manschappen deelnemen in de schitterende scharlaken- wit-zwarte parade-uniform en reeds maan den van te voren had men geëxcerceerd. Een uur tevoren echter kregen zij opdracht hun laarzen, die zij reeds vanaf de ochtend aan het poetsen waren, weer uit te trekken. Men kon namelijk in het tegenwoordige Engeland van strenge soberheid niet het risico nemen, dal een stortbui zich over de scharlaken uniformen zou ontlasten, daar deze er niet zo goed tegen kunnen en moei lijk te vervangen zijn. De koning zou zich te paard, in de uniform van kolonel-gene raal van de „British Guards Regiments" vergezeld door een bereden gevolg van officieren, naar het paradeveld begeven, en prinses Elizabeth, de koningin en andere leden van de koninklijke familie zouden toekijken. Het was de eerste keer na de oorlog, dat de praaluniformen weer bij deze gelegenheid gedragen zouden worden. Overval op Amsterdams bevolkingsregister verraden Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 46-jarige confectiefabrikant P. Th. T. en zijn 36-jarige ondergeschikte A. van der L.. die er van beschuldigd waren, destijds de door de illegaliteit beraamde overval op het Amsterdamse Bevolkings register aan de Duitsers verraden te heb ben. T,, tegen wie de doodstraf was geëist, werd veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf Het vonnis tegen Van der L. luidde conform de eis vijftien jaar gevan genisstraf. Beide verdachten werden voor het leven uit de burgerlijke en politieke rechten ontzet. Zij kregen het recht beroer in cassatie aan te tekenen. De Communisten in de Eerste Kamer Wie zal de heer A. 3. Koej'emans opvolgen? Zoals bekend is onlangs tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal in de vacature, ontstaan door het bedanken van de communistische heer A. J. Koejemans, vroeger hoofdredacteur van De Waarheid, door de directeur van het Centraal Stem bureau benoemd verklaard mevrouw H. J. van OmmerenAverink en na haar be danken de heer mr. M. D. Proper, beiden lid van de Haarlemse gemeenteraad. Ook mr. Proper heeft, mede wegens zeer drukke werkzaamheden, voor deze benoeming be dankt. Het schijnt de bedoeling van de C.P.N. te zijn dat de leeg gekomen zetel zal worden ingenomen door een lager op de kiezerslijst geplaatste candidaat. Het is dan ook te ver wachten dat alleen om die reden eventueel nog meer aangewezenen voor hun benoe ming zullen bedanken, totdat de gewenste partijvertegenwoordiger zijn plaats in de Senaat kan bezetten. Bij het samenstellen van de kiezerslijsten heeft men blijkbaar geen rekening gehouden met de mogelijk heid van mutaties. Volgens het secretariaat van de commu nistische partijleiding kan binnen enkele dagen de benoeming worden verwacht van de heer J. Schalker te Amsterdam, die deze zal aanvaarden. Dat deze kwestie nog niet is opgelost vindt zijn verklaring in een administratieve vergissing, tengevolge waarvan mevrouw Van Ommeren het be richt van haar benoeming eerst na een lange omweg ontving. i Het woord is aan.„ Zelfs het Paradijs ivas geen Para dijs geweest zonder de verboden appel. Vuren in Palestina is heden gestaakt Nacht van felle strijd leidde 't bestand in De eerste berichten over het staken van het vuren in Palestina, ontvangen op het hoofdkwartier van het Arabische Legioen, melden dat vanmorgen op „A-uur" zes uur vanmorgen alles rustig was aan het Palestijnse front. Hoornblazers van het Egyptische leger hebben in de historische citadel te Cairo om acht uur vanmorgen formeel „staakt het vuren" geblazen bU het begin van het bestand van vier weken in Palestina. Joodse berichten meldden eveneens dat „alles rustig" was toen het vastgestelde uur aanbrak. Nachtelijke gevechten Donderdagavond en de afgelopen nacht werd nog grote militaire activiteit in Noord- en centraal Palestina gemeld. En kele uren voor het vuren gestaakt werd waren beide partijen er blijkbaar op uit, de gunstigst mogelijke posities te verkrijgen. De Egyptenaren die te Isdoed zijn afge sneden. deden een laatste poging om naar het Zuiden door te breken, doch volgens Joodse berichten hebben hun pogingen geen succes opgeleverd. Aan het centrale front zouden de Joden het initiatief her wonnen hebben te Ramleg en Latroen, waarbij zij Gezer veroverden. In het Noor den vielen Syriërs. die de Jordaan over staken, een aantal nederzettingen aan, waarvan zij er vier veroverd zouden heb ben, n.l. Misjmar Hayarden, Madahil, Ab- basiya en Moesoera. In Jeruzalem werd Donderdag het vuren zes uur gestaakt om het Rode Kruisperso- neel uit Arabische gebieden te evacueren. Bernadotte naar Rhodos Graaf Bernadotte heeft zijn voorgeno men reis naar Jeruzalem uitgesteld tot Zaterdagmorgen, 24 uur nadat de order staakt het vuren van kracht zal zijn ge worden. Daarna zal hij naar Rhodos gaan om daar zijn hoofdkwartier in te richten. Gromyko krijgt weer geen antwoord In de vergadering van Donderdagavond verzocht Gromyko de Veiligheidsraad op nieuw ook Sovjetrussische militaire waar nemers in Palestina toe te laten. De overige leden van de raad oordeelden het echter beter, „de keuze van zijn waarnemers aan Bernadotte over te laten". Stafchef voor Bernadotte Generaal-majoor Viking Thamm, een 52- jarige Zweedse legerleider wordt binnen kort in Palestina verwacht, waar hij „chef-staf" van Bernadotte zal worden. Thamm was onder meer voor de Itali aanse bezetting instructeur van de strijd krachten van keizer Haile Selassie. Joodse luchtaanval op Damascus Naar in Tel Aviv is medegedeeld, heeft de Joodse luchtmacht vannacht Damascus gebombardeerd. Verscheidene bommen zijn in een aanval van een kwartier afgeworpen en geen enkel Joods vliegtuig ging ver loren, aldus de mededeling. In Damascus wordt bevestigd, dat er zes bommen op de stad geworpen zijn „door een enkel Joods vliegtuig". „Van deze zes bommen viel er één in de Joodse wijk", zo besluit dit communiqué. Amman meldt Joodse bestands-schending Reuter meldt uit Amman: „Een uur na het van kracht worden van het bestand is een lid van het Arabisch Legioen bij de Damascuspoort in Jeruzalem door een Joods machinegeweersalvo gedood toen hij uit een loopgraaf kwam. De Arabieren be schouwen zijn dood als het gevolg van een Joodse schending van het bestand en zullen dit als zodanig aan graaf Bernadotte mel den." Nieuwe stap tot Italië's opneming in de UNO Diplomatieke kringen in Londen zeggen dat de V. S. en Engeland binnenkort op nieuw Italië's toelating tot de UNO zullen bepleiten. De nieuwe stap zal gebaseerd worden op de recente uitspraak van het Internationale Hof van Justitie te Den Haag dat de voor waarden welke Rusland tot dusverre aan de toelating van Italië verbond, niet toe laatbaar verklaarde. (Rusland stelde Ita lië's lidmaatschap afhankelijk aan gelijk tijdige opneming van Bulgarije, Roemenië en Hongarije als lid der UNO. Dezelfde kringen geven te kennen dat als Italië is toegelaten, men ook zal streven naar wijziging van de militaire clausule in het Italiaanse vredesverdrag om de strijd krachten van dat land te kunnen uitbrei den. coco.Y.-.>ju3o,yxooc<ocoaaxioeooccoywTOorwooofoo«ooo ZELFDE WEERTYPE Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Droog weer behoudens een kans op en kele verspreide onweersbuien, voorna melijk in het Zuiden en Oosten van het land. Overdag zonnig en, behalve langs de Waddenzee, warm weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, doch in de namiddag op enkele plaatsen invallen van een koelere zeewind. 12 Juni: Zon op 4-20 uur. onder 21.00 uur Maan op 9.47 uur, onder 0.46 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1