Haarlems Dagblad Schreieder Joden en Arabieren melden wapenstilstand-schendingen A.T.O.-vracJitauto's verbrand Jn havenloods te Rotterdam Treinverkeer Bizonië- Berlijn gestaakt Een vervolging van Schreieder kan ook nu nog geschieden Weerbericht 62c Jaargang No. 18961 Bureaux: Grote Houtstr 93, Tel Adv en Admin. 10724 14825. Redactie 10600. Direct-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 12 Juni 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DEZE MAN is een Duitse politieambte naar, „Kriminaldirektoi-" in bezettings tijd. Een van zijn medewerkers in de be zettingstijd* was Van der Waals. U weet allen wie zij zijn! Wij hebben het, voor zover het overheidsbegrip voor de beteke nis van de Pers in de vrije democratie tegenstelling tot de „volksdemocratie" dat toelaat, uiteengezet. Het was in elk geval duidelijk, ofschoon niet volledig. Van der Waals is veroordeeld. Schreieder is ontslagen van rechtsvervolging. Een bekend Amsterdams jurist heeft ons daarover een brief gestuurd. Zijn betoog volgt hier: „Een woord van verbazing, ja zelfs van ergernis, zal menig leek op strafrechtelijk gebied hebben geuit, maar ik maak mij sterk, dat ook menig jurist van deze buiten vervolgingstelling niets begrijpt. Hoewel het moeilijk is, zonder het dossier te ken nen, een oordeel uit te spreken, hoop ik, dat u mij vergunt, een enkele opmerking te maken. De Nederlandse strafwet is toepasselijk op ieder, die zich binnen het rijk in Euro pa aan enig strafbaar feit schuldig maakt (artikel 2 W. v. S.). Het woord „ieder" om vat dus Nederlanders en vreemdelingen. Artikel 47 tweede lid van dat wetboek luidt: Als daders van een strafbaar feit worden gestraft: Zij die door giften, beloften, misbruik van gezag, bedreiging of misleiding, of door het verschaffen van de gelegenheid, middelen of inlichtingen het feit opzettelijk uitlok ken. Toetsen wij deze bepalingen eens aan de zaak-Schreieder in verband met de straf zaken tegen zijn handlangers Van der Waals c.s. Het is natuurlijk »en beetje moeilijk, omdat wij alleen maar beschik ken over de courantenverslagen, maar ik kan mij bezwaarlijk'voorstellen, dat het navolgende niet juist is: Kriminal Director Joseph Schreieder dan was hoofd van de Duitse contraspionnagedienst en verbleef als zodanig in Nederland. Het A.N.P. noemt hem een knap en correct politieambtenaar. Ik wil zulks gaarne in het midden laten en volstaan met de opmerking, dat men over een bepaalde mentaliteit moet be schikken, om daden te kunnen plegen, als door Schreieder gepleegd. In ieder geval staat vast, dat deze knappe en correcte politieman zich niet ontzag, zich de hulp te verzekeren van het schuim van de Neder landse natie, Van der Waals en consorten, tot het in zijn handen spelen van tal van goede vaderlanders, die dat met de dood hebben moeten bekopen. Heb ik verkeerd gelezen in de courant, dat hij daar grote beloningen voor heeft uitgekeerd, nadat hij zelf eerst de opdrachten had verstrekt, hoe ln het algemeen gehandeld moest worden? (uitlokken zowel door het geven van in lichtingen, als door het doen van giften of beloften van giften)? Hij was toch de chef en wat doet een chef anders, dan de plan nen beramen? Twee van zijn handlahgers zijn reeds ter dood veroordeeld, voor daden in zijn opdracht, of met zijn medeweten gepleegd. Wat moet nu met Schreieder gebeuren? Schreieder moet.buiten vervolging ge steld worden, want hij heeft niets gedaan. Ik sta hier voor een raadsel. Ook heb ik mij afgevraagd, of het in dit proces niet mogelijk was Schreieder als mededader of medeplichtige van de door Van der Waals c.s. gepleegde misdrijven te dagvaarden, ook al miste Schreieder een van de subjectieve elementen, om als dader te kunnen worden aangemerkt, n.l. het zijn van Nederlander. Had Schreieder hier te lande Duitsers voor zijn vuig handwerk gebruikt, a la bonne heure.er zou geen straf baar feit geweest zijn, maar hij zette Ne derlanders tot strafbare feiten aan en waarom dat mag, ontgaat mij. Schreieder heeft zich bereid verklaard, fegt het A.N.P.nog enige tijd ter beschik king van de Nederlandse justitie te blijven. Prettig, zo'n knappe, correcte Duitse poli- iie-ambtenaar nog een tijdje in ons midden ie weten. Ook de nabestaanden van de slachtoffers fran deze man zijn vermoedelijk opgetogen <ver deze gang van zaken." Dit vermeld ik als de eerste reeks bezwa ren. De tweede hebt u gisteren in dit blad kunnen vinden. Zij was afkomstig van het ïweede Kamerlid Goedhart, die een reeks ♦ragen aan de minister-president en de minister van Justitie stelde, waaruit zijn bezwaren bleken. Gistermiddag heeft de minister van Justitie, mr. Van Maarseveen, die vragen in de Tweede Kamer beant woord. Hij heeft gezegd, dat de procureur- generaal bij het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag (mr. Zaayer) Schreieder in vrij heid heeft gesteld omdat van door hem gepleegde strafbare feiten niet was geble ken. Van een indeling van parachutisten in categorieën is de procureur-generaal niets bekend. Ik herinner u eraan dat het Ka merlid Goedhart gevraagd had of Schreie der hen niet in vier groepen verdeelde, namelijk ten eerste degenen, die zonder be zwaar terstond doodgeschoten konden wor den, ten tweede degenen, die nog enig be lang voor het „.England-Spiel" hadden maar niettemin gedood mochten worden, ten derde degenen, die voor het England-Spiel van waarde waren, zodat zij voorlopig niet voor executie in aanmerking kwamen en ten vierde degenen, die zo voortreffelijk met de Duitse contra-spionnage samen werkten, dat hun leven gespaard moest worden. Goed. Ofschoon het Kamerlid Goedhart deze vragen grondt op commentaar, van de zijde der Justitie aan het A.N.P. verstrekt, is de procureur-generaal er niets van be kend. Evenmin is hem gebleken, dat Schreieder de hand heeft gehad in het ver moorden \>an uit Engeland gekomen agen ten. Wel heeft hij, ook volgens zijn eigen verklaring, het plan gevormd tot. het op zetten van de hinderlaag te Helvoirt en 1 aan de uitvoering van dit plan zelf leiding gegeven. Ik moet u nu weer herinneren aan de desbetreffende vraag van het Kamerlid Goedhart. Die luidde: „Wordt Schreieder niet mede verantwoordelijk gesteld voor de als ..wapen-dropping" te Helvoirt opgezette hinderlaag, tengevolge van welke provoca tie verscheidene Nederlandse jonge mannen de dood ingejaagd zijn?" De minister heeft op deze vraag dus fei telijk bevestigend geantwoord. Waarom is Schreieder dan vrijgelaten? De hierboven geciteerde Amsterdamse jurist merkt op- hij zette Nederlanders tot strafbare feiten aan en waarom dat mag, ontgaat mij. Ook beroept hij zich op de wet: De Nederlandse strafwet is toepasselijk op ieder, die zich Bernadotte vraagt dringend vliegtuigen en kustschepen voor bestands-controle Beide partijen in het Palestijnse conflict klagen over herhaalde bestandsschendin gen in het Heilige Land, door de tegen standers Een woordvoerder van de Joodse rege ring heeft gisteravond te Tel Aviv ver klaard, dat er twaalf uur na het ingaan van de wapenstilstand nog een hevige strijd woedde in het Jordaan-dal, ten Zui den van het meer van Tiberias. Hij zei, dat er geen waarnemers der UNO in de gevechtsgebieden waren op het ogenblik van het van kracht worden van de order staakt het vuren. De Syrische troepen ble ven aanvallen tot laat in de avond rondom Misjmar Hayarden en Jisnr Bnat Yacof, zo zei hij. De Joodse woordvoerder verklaarde voorts dat' de Zuid-Afrikaanse vertegen woordiger der UNO, John Reedman, een aanval van het Arabische Legioen op Kfar Ana in het gebied van Lydda aanschouw de, zeven uur na het ingaan van het be stand. De strijd in dit gebied werd door bemiddeling van Reedman gestaakt, zo zei hij. De Joodse strijdkrachten hadden alle gevolg gegeven aan de order staakt het vuren, aldus deze zegsman, maar ook de Egyptenaren zijn sedert tien uur gister morgen overal verder opgerukt. Arabische klachten De Arabieren beweren op hun beurt, dat de Joden het bestand bij herhaling schen den. Syrjë heeft aan graaf Bernadotte geseind dat de Joden om zes uur gistermorgen een aanval op het gehele Syrische front heb ben uitgevoerd. Tot acht uur reageerden de Syriërs niet, aldus de telegrammen, daarna verdedigden zij zich. De Syriërs verzoeken Bernadotte waarnemers te zen den. Van officiële Transjordaanse zijde wordt voorts verklaard, dat de Joden Vrijdag te 11 uur plaatselijke tijd een aanval deden op het internationale vliegveld van Lydda. De Joden, zo meldt dezelfde bron, vielen ook Wadi el Chyia met machinegeweren en lichte wapens aan, De Arabische bevel hebbers hielden zich aan de order staakt het vuren en beantwoordden het vuur niet, zo wordt verklaard. binnen het Rijk aan enig strafbaar feit schuldig maakt. Na zijn antwoord inzake Helvoirt heeft de minister verklaard, dat ofschoon geen aanleiding bestaat om de juistheid van het oordeel van de procureur-fiscaal in twijfel te trekken, hij hem toch om nader rapport heeft gevraagd. Inderdaad, er schijnt enige aanleiding voor te bestaan. De mededeling, dat Schreieder een zeer knap politieman is, is volgens de minister „blijkbaar in technische zin bedoeld". „De toevoeging, dat hij een correcte politieman is, slaat kennelijk op het feit, dat Schreieder de door hem of zijn 'ondergeschikten ver hoorde arrestanten behoorlijk behandelde en tegen mishandeling van hen waakte en optrad. Reeds uit het bovenstaande blijkt overigens, dat van zedelijk standpunt be zien het gedrag van Schreieder gelaakt moet worden." Waaruit blijkt dit dan? Het staat er niet in. De minister begrijpt het wellicht zelf ook niet. Hij komt nu tot de verklaring: „Uiterst bedenkelijk is de omstandigheid, dat Schreieder zijn technische bekwaam heden tot het laatst toe in dienst heeft ge stald van een barbaars régime, als welks knecht hij de strijd aangebonden heeft tegen mensen, die hun leven offerden voor een gerechte zaak". Nu, meneer Van Maarseveen! Laat die man dan niet vrij! Zeg dan niet dat er geen aanleiding bestaat om het oordeel van de procureur-generaal in twijfel te trekken! (Maar u hebt toch maar om een nader rapport gevraagd, nu meneer Goedhart zo lastig is). U herinnert zich toch ook at in Nederland gebeurd is! De minister erkent dat „de vraag is ge rezen" of de Nederlandse instanties in Lon den niet door groter voorzichtigheid had den kunnen en moeten voorkomen, dat het leven van talrijke agenten en verzets mensen nutteloos geofferd werd. En de parlementaire enquête en die van de mi nister van Oorlog sluiten justitieel onder zoek niet uit. Schreieder heeft zich tegen over de procureur-fiscaal verbonden een zo volledig mogelijke beschrijving van het England-Spiel te geven en hier te bli:ven, zolang de procureur-fiscaal dit nodig acht, zodat ook de parlementaire enquête-com missie hem zal kunnen horen. Niet meer. Maar het is duidelijk genoeg. Een kind begrijpt dat Schreieder er mor gen tussenuit trekt als het hem hier (onver wachts) nog te warm mocht worden. Hij is een te knap politieman om langer te blijven. Gaat hij naar Duitsland? De sluwe vos zal wel wijzer wezen. Daar zitten, aan onze grens, de Engelsen en die zijn allicht, minder geïmponeerd door zijn „knapheid en correctheid". Misschien twijfelen die eraan of iemand, die laakbare daden be drijft, minder laakbaar wordt doordat hij bijzonder slim is. En dan geef ik hun ge lijk. Want dat zijn meestal de gevaarlijk- sten.^ Wij hebben te weinig ruimte. Maar ik verzeker u dat wij de zaak-Schreieder volle aandacht zullen blijven geven. Daar heeft het antwoord van de minister extra toe aangespoord. Met: de herinnering aan het geen, onder de knappe en correcte leiding van Schreieder is gebeurd. Op nadere vragen van het Kamerlid Goedhart heeft de minister nog geant woord, dat hem van een buiten-vervolging stelling niets bekend is(!) maar dat de man alleen op vrije voeten is gesteld. Er kan nieuwe vervolging ingesteld worden op klacht van een der betrokkenen bij de bij zondere- raad van cassatie. Of de procureur- generaal vindt misschien zelf reden om weer een vervolging in te stellen. Daarover j moet de minister ook nader rapport vragen. Duitse ambtenaren kunnen alleen vervolgd worden wegens oorlogsmisdrijven en mis drijven tegen de menselijkheid. Schreieder zal dit alles met belangstel ling, vernomen hebben. Is hij er nog? Is hij er morgen n<jg? Als hij opnieuw gepakt mocht worden is hij niet knaip. 5. P. Azzam Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft stappen gedaan bij graaf Bernadotte in verband met deze beweerde Joodse schendingen van het be stand. Bernadotte antwoordde, dat hij een nauwkeurig onderzoek gelast heeft. Inmiddels zijn de eerste waarnemers voor het bestand uit de Ver. Staten in Palestina aangekomen. Het zijn kapitein David Wil- lingham en zes andere marine-officieren. De bestandscommissie beschikt nog steeds niet over kustvaartuigen om langs de Palestijnse kust te patrouilleren. Ber nadotte heeft er België, Frankrijk en de V.S. dringend om verzocht doch tot nog toe is er niets beschikbaar gesteld. Bernadotte heeft voorts Trygve Lie in een telegram verzocht het beschikbaar stellen van vaartuigen en vliegmachines te doen bespoedigen. Hij heeft doen uitkomen, lie ver geen Brits materiaal te gebruiken om politieke complicaties te vermijden. Joodse bevelhebber gesneuveld David Marcus, de opperbevelhebber van de Israël-strijdkrachten aan het front van Jeruzalem, is Donderdagavond op zijn post in de heuvelen van Jeruzalem gesneuveld, „terwijl hij poogde de weg vrij te maken voor voedselaanvoer voor de bevolking van Jeruzalem". Marcus diende in de 2de wereldoorlog als kolonel in het Amerikaan se leger. Een pond suiker per persoon extra Voor de inmaak zal dit jaar een extra rantsoen suiker worden verstrekt. In de bonnenlijst van 2 Juli zal voor alle leeftijds groepen een bon voor 500 gram suiker worden bekendgemaakt. Houderdvijftig doden van de „Kjobenhavn" geborgen Nog steeds zoeken Deense vliegtuigen en reddingsvaartuigen naar slachtoffers van het Deense schip Kjobenhavn dat gisteren in het Kattegat op een mijn liep en zonk. In hotels, ziekenhuizen en geïmproviseerde eerste-hulpposten komen de overlevenden van de ramp tot rust. Tot dusver zijn er 150 lijken geborgen. Bijna alle geredden zijn meer of minder ernstig gewond. Alle opvarenden waren van Scandinavische nationaliteiten. De uitgeputte overlevenden doen ont stellende verhalen over de ramp. Meren deels sliepen zij, toen de ramp zich voltrok. Een koopman uit Aalborg vertelde dat er aan boord een paniek uitbrak zodra men besefte dat het schip zinkende was. Man nen en vrouwen sprongen, gedeeltelijk ont kleed, te water. Familieleden werden in de ruwe zee van elkaar gescheiden. Gouverneur dr. P, Kasteel treedt af Gouverneur dr P. Kasteel van Curacao heeft de Staten medegedeeld, dat de Ne derlandse regering hem een functie in de buitenlandse dienst heeft aangeboden en dat hij daarom zal verzoeken in Juli van zijn ambt als gouverneur ontheven te worden. Berlijners ontwikkelen formidabele koopwoede Uit angst voor naderende geldhervorming De Berlijners tonen zich nerveus over de valutahervorming, die men binnen enkele dagen in de Brits-Amerikaanse en de Franse zóne verwacht. In de winkels wordt zoveel mogelijk gekocht. Er wordt grof ge boden voor antiek en boeken, vooral voor standaardwerken zoals woordenboeken. Vele winkeliers echter weigeren te ver kopen, hoewel voor vele goederen het dub bele van de prijs van de vorige week ge boden wordt. Zij wensen bij het afkondi gen van de hervorming geen grote sommen contant geld in kas te hebben. In Duitse politieke kringen, die in nauw contact staan met het Sovjet-bestuur, ver klaart men, dat er voorbereidingen getrof fen worden om ook in de Oostelijke zóne een valutahervorming bekend te maken, enkele uren na de afkoneftging in de Wes telijke zóne. De hervorming zou met zich mede brengen, dat de zonale grenzeh ge durende tenminste enkele dagen gesloten zouden worden. Vliegtuig bombardeert Koreaanse vissersboten Naar eerst thans bekend wordt, heeft Dinsdag een vliegtuig van onbekende her komst verscheidene Koreaanse vissers boten gebombardeerd en tot zinken ge bracht, waarbij tenminste veertien perso nen zijn omgekomen. Volgens een^ persbericht van de plaats van het bombardement was het toestel een Amerikaans vliegtuig. Hieraan werd toe gevoegd, dat het gebied gebruikt was voor bombardementsoefeningen. Volgens andere berichten zou het hier een Sovjet-vliegtuig betreffen. De Amerikaanse luchtmacht heeft ver klaard, dat zich Dinsdag geen Amerikaans vliegtuig in die streek bevond. FINLAND ERKENT ISRAëL. De Finse ministerraad heeft gisterochtend besloten de Joodse staat Israël de facto te erkennen. Teneinde de woningnood enigszins te lenigen heeft de gemeente Zutphen een aantal oude treinr ij tuigen van de Nederlandse Spoorwegen gekocht. De eerste wagon is dezer dagen aangekomen, blijkbaar tot grote vreugde van de Zutphense jeugd, die nu eens echt spoortje kon spelen. Buurtbewoners redden wat er te redden viel Gisteravond iaöeen geweldige brand uit gebroken in de loods „San Francisco" van de Holland Amerika Lijn, gelegen langs de Zuidzijde van de Rijnhaven te Rotterdam. Wagens van de A.T.O., die daar haar garage voor de dienst op Praag heeft, gingen in vlammen op en een grote hoeveelheid ben zine en olie ging verloren. De brandweer, die met veel materiaal aanwezig was ook drijvende spuiten namen aan het blussings- werk deel heeft met meer dan 20 stralen en met schuimblussers het vuur bestreden. Na twee uur was men de brand in zoverre meester, dat met de nablussing kon worden begonnen. Omstreeks zeven uur ontdekten de be woners ,-an Katendrecht brand in het z.g. Molukkencomplex, een enkele honderden meters lange betonnen loods van de H.A.L., waarvan de havenzijde na „Dolle Dinsdag" door de Duitsers was opgeblazen. Aange zien a A.T.O. echter garageruimte nodig had, was een door betonnen schotten afge schoten deel van het complex in gebruik als stalling van de auto's voor de Praag-dienst. Zodra de bewoners van Katendrecht de Generaal Smuts, de ex-premier van Zuid- Afrika werd in Cambridge (Enge land) geïnstalleerd als „Chancellor" van de aloude Cambridge Universiteit. De generaal in zijn ere-toga na zijn installatie. brand ontdekten, waarschuwden zij niet alleen politie en brandweer, maar forceer den ook een van de loodsdeuren en toen zij daar doorheen waren en gewaar werden, dat een gemakkelijk door het vuur bereik bare ruimte, die geheel met vaten benzine gevuld was, eveneens was afgesloten, be proefden zy ook op deze deur hun krach ten Het gelukte eerst deze deur uit haar voegen te werken, toen zij een der vracht auto's als rammei gebruikt hadden. Nu werden alle hens opgetrommeld om te red den wat er te redden was. Ruim twintig wagens, kleinere zowel als grote schier on hanteerbare wagens werden door tientallen helpers naar buitengeduwd. Ook zag men velen mei volle en ledige benzinevaten rol len. die ver buiten bereik van het vuur werden gebracht. Tenslotte werd echter de hitte ondraaglijk en ook de geweldige rook ontwikkeling dreigde de helpers te ver stikken, zodat van verdere bergingspogin gen moest worden afgezien. De brandweer was inmiddels met veel materiaal ter plaatse en in allerijl werden tientallen slangen uitgelegd, waardoor met grote stromen water de vuurhaard bestre den kon worden. Omstreeks negen uur was het ergste gevaar geweken, maar een deel van het wagenpark was volkomen vernield. Ook een groot aantal vaten olie en benzine werd een prooi der vlammen. De oorzaak van de brand is onbekend. Mogelijk wordt geacht, dat iemand ondanks het strenge verbod gerookt heeft en een eindje brandende sigaret achteloos heeft weggeworpen. Kabinet-Malan laat vijf „zware gevallen" vrij De nieuwe Nationalistische regering Ma- lan van Zuid-Afrika zal onmiddellijk vijf politieke gevangenen, veroordeeld wegens verraad of sabotage gedurende de oorlog, op vrije voeten stellen, aldus hoeft de mi nister van justitie, Swart, Vrijdagavond medegedeeld. Onder hen bevindt zich Syd ney Liebrandt. die in 1947 door een bijzon dere rechtbank ter dood veroordeeld werd en later levenslang kreeg. Hij landde in Zuidwest-Afrika in een Duitse onderzee boot. Twee studenten, J. D. Visser en H. S. van Blerk, die verantwoordelijk worden gesteld voor het opblazen van een postkan toor in 1942 en voor de dood van een Europeaan, zullen eveneens worden vrij gelaten. Hun doodvonnissen werden ver anderd in levenslange gevangenisstraffen. In zijn verklaring zegt minister Swart, dat het besluit is voortgekomen uit het „diep gevoelde verlangen van de nieuwe regering om burgers van de Unie te bevrijden van de druk van de oorlogsjaren en te pogen een einde te maken aan alle daaruit voort vloeiende verbittering". De twee anderen, die vrijgelaten worden, zijn J. A. Strauss en M. J. Pienaar, veroordeeld wegens ver raad. Zij leenden zich voor het voeren van Duitse propaganda via de Duitse omroep te Berlijn. Beiden waren zij veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met dwang arbeid. Hef woord is aan..„ Wat men niet begrijpt bezit men niet. Op Russisch bevel Amerikaanse transportbeambtcn in Berlijn hebben vandaag meegedeeld, dat alle spoorwegverkeer van de Wes telijke zones naar Berlijn is stopgezet ingevolge een Russisch bevel aan de directie van de Duitse spoorwegen. Russische „instemming" met Londense besluiten gevreesd Dit zou het „Plan-West*- weer onmogelijk makeer In Berlijn doen de laatste dagen gerucht ten de ronde, dat de Sovjetunie voor een verx-assing zou kunnen zorgen door de aan bevelingen van de Londense conferentie te aanvaarden, doch anderzijds een aandeel op te eisen in de voorgestelde internationale controle van het Ruhrgebied. Deze geruch ten suggereren een mogelijke onvoorzien» ontwikkeling, die iedere onmiddellijke actie van de Westelijke mogendheden inzake West-Duitsland zou kunnen vertragen door een tweede reeks langdurige en vruchteloze onderhandelingen tussen de vier mogendheden. Waarnemers wijzen er echter op, dat de V.S. en Engeland „zo goed als zeker" een waai'borg zullen eisen, dat de bepalingen van Potsdam betreffende de behandeling van Duitsland als een en kele economische eenheid door de Sovjet- zóne zullen worden nagekomen als voor waarde voor een hervatting van econo mische besprekingen tussen de vier mo gendheden. TWEEDE KAMER Parlementaire Enquête-commissie sal onderzoek instellen naar het zg. „England-Spiel" (Van onze parlementaire redacteur) Minister Witteman heeft tenslotte het succes mogen boeken, dat zijn ontwerp in zake tussentijds ontslag van gedeputeer den en wethouders, na opzegging van het vertrouwen (op grond van een over genomen amendement moet het ontslag besluit tijdig worden voorbereid en met redenen omkleed zijn) er met 4834 doorging. Dit dankte hij aan het niet on belangrijke aantal leden vaxx de K.V.P., die met de heer Hooy eigenlijk alleen een be perkte wei-kingsduur van dit ontwerp had den gewild. Want na de verwerping met 4538 stemmen van het amendement- Hooy, dat de wet slechts tot 1 Januari 1949 van kracht had willen maken, zou men verwacht hebben, dat degenen die voor dit amendement hadden gestemd, tegen het wetsontwerp zouden stemmen. Zij deden dit echter niet en zo triomfeerde minister Witteman. Het ontwerp tot bepex-kte hex-zïening van de pensioenwetgeving ging er na de eergisteren door de minister van Binnenlandse Zaken gedane concessies zonder hoofdelijke stem ming door. Bij zitten en opstaan had de Kamer eerst nog enige peperdure amende- nvmten-Koenen (Comm.) om hals ge bracht en verder waren vooral technische kwesties ter sprake gekomen. Laat op de middag spraken nog tal van afgevaardigden over het ontwerp-Nood- vooi-ziening Gemeentefïnanciën, waarvan Dinsdag het algemeen debat voortgaat. Daarover dus de volgende week, ten einde, thans nog even stil te staan bij het vragen- en antwoordenspelletje van gisterenmiddag, toen de heer Goedhart (Arbeid) mon delinge vragen stelde over het geval- Schi-eieder en het „England-Spiel". Deze afgevaardigde deed goed werk om van het bijkans nooit toegepaste recht, mondeling vragen te mogen stellen, gebruik te maken, aangezien het op vrije voeten laten van Schreieder, alsook de wijze waar op dat gebeurde begrijpelijkerwijze vrij grote opschudding heeft gewekt. Thans is tenminste via de volksvertegenwoordiging de gelegenheid aangegrepen om de open bare mening enie nader begrip te verschaf fen omtrent de Betekenis van die vrijlating alsook aangaande de stand van zaken be treffende het „England-Spiel". Bovendien heeft de regering naar aanleiding van de vragen verantwoording moeten afleggen. Duidelijk is geworden dat nog niet vol strekt vaststaat, dat strafvervolging van Schreieder verder geheel uitgesloten is. Die kan eventueel toch nog geschieden. Van belang is het dat de procureur-fiscaal aan de minister van Justitie rapport moet uitbx-engen. Hét schijnt zeer moeilijk om een dergelijke Duitse ambtenaar op het strafbankje te krijgen, tengevolge van be perkingen in de betreffende Nederlandse wet en tevens van de sinds dien tot uiting gekomen opvattingen van de jurispru dentie van de Bijzondere Raad van Cassa tie. Zijn afschuw ten opzichte van een fi guur als Scheieder over wie mr. Zaayer dan ook naar het lijkt, veel te fraaie ter men gebruikt heeft stak de minister niet onder stoelen of 'banken. Uiterst bedenke lijk noemde hij het, dat Schreieder tot het laatst toe zijn technische bekwaamheden in dienst had gesteld van een barbaars systeem en als zodanig tegen Nederlanders die streden voor onze vrijheid, was opge treden. Naar het „England-Spiel" stelt de Parle mentaire Enquête-commissie een onderzoek in. Minister van Maarseveen gewaagde hier van lichtvaardigheid van Nederlandse instanties in Engeland, waarvan tal van door hen uitgezonden agenten nodeloos het slachtoffer geworden zouden zijn. De minister van Oorlog heeft een onder zoek gelast en verder schijnt het boven dien ook wel tot een justitieel onderzoek te zullen komen. Nu men toch met mondelinge vragen bezig was, stelde de heer Droesen (KVP) er ook enige. Hij vroeg of de rege ring bereid is voorschotten te verstrekken aan boeren op de komende uitkeringen wegens bijzondere nadelen in 1947 geleden. De premier antwoordde ontkennend, aan gezien eerst het ontwerp ter dekking van de daarmee gemoeid zijnde uitgaven wet geworden zal moeten zijn. De economische unie det Benelux Aanvangsdatum 1 Januari 1950 bevestigd Tijdens de besprekingen tussen Neder landse, Belgische en Luxemburgse minis ters op het Chateau d'Ardennes in België gehouden, werden alle problemen, welke met een spoedige totstandkoming van een economische unie tussen de drie landen samenhangen, aan een nauwkeurige be handeling onderworpen aan de hand van het rapport van deskundigen der drie landen. Het belangrijkste resultaat is het feit, dat een principiële beslissing tot het vor men ener economische unie per 1 Januari 1950 is genomen, als gevolg waarvan een vrije uitwisseling van goederen en diensten zal kunnen plaats vinden en de nationale betaalmiddelen onderling inwisselbaar zullen zijn. Deze economische samenvoeging vereist aanpassingsmaatregelen, welke voor 1 Jan. 1950 tot stand zullen moeten worden ge bracht. Men is in principe overeengeko men: a. dat zo spoedig mogelijk teruggekeerd zal worden naar het stelsel van vrije consumptie: b. dat wederzijds subsidies zullen woi"den verlaagd; c. dat een gecoördineerde investerings politiek zal worden nagestreefd: d. dat studies zullen worden ondernomen, teneinde te bespoedigen, dat fiscale en sociale politiek voorzover noodzake lijk, met elkaar in overeenstemming worden gebracht: e. dat de economische politiek, welke in de drie landen zal worden toegepast, onder meer gericht zal zijn op het hand haven van het monetaire evenwicht. De onder b genoemde subsidieverlaging zou geenszins een overeenkomstige stijging van prijzen en lonen tengevolge hebben, menen de deskundigen. Het is duidelijk, dat Nederland zich in. de overgangsperipde nog geen volledig vrije goederenuitwisseling met België zal kunnen veroorloven maar deze vrije uit wisseling kan na 1 Januari 1950 een feit zijn. Om dit te bewerkstelligen zal een beroep moeten worden gedaan op buiten landse financiële steun. Van groot belang is ook dat België en Luxemburg zich be reid hebben verklaard bij voorkeur goede- ren in Nederland en de Overzeese gebieds delen aan te kopen. »oooa*xxxx»aaxxx>occc«xoyx)a>x5ec<ocooooooooo(»cooocic OPNIEUW WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: In de nanacht op shmmige plaatsen vorming van nevel of mist of lage wolkenbanken. Morgen overdag over wegend zonnig weer met vrijwel de zelfde temperatuur als vandaag, kans op enke'.e verspreide onweersbuien. In het Noorden van het land meest matige wind tussen Oost en Noord, elders tij delijk veranderlijke wind. 13 Juni: Zon op 4.20 uur. onder 21.00 uur Maan op 11.15 uur. onder 1.05 uur 14 Juni: Zon op 4.19 uur. onder 21.01 uur Maan op 12.40 uur. onder 1.20 uur (Eerste kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1