c Gnuivende Schreieder- blikt terug op zijn „England-Spiel" €hefariiie4 J Het conflict in „Bloembollencultuur" MEP ZUCHT: BLOEMKOOLWEEK PANDA EN HET OOG VAN MUG Wereldnieuws J ZATERDAG 12 JUNI 1948 „Ik n as stomverbaasd dat Engeland nooit enige argwaan ging koesteren De beleefd glimlachende en onderdanig buigende voormalige „kriminaldirektor" Joseph Schreieder, die men in zijn bruin geverfde battledress in vele processen als getuige heeft zien „optreden", is nu na tal van omzwervingen een vrij man geworden. Ergens in Den Haag is een kamer voor hem vrijgemaakt, waar hij in het grootste geheim zijn dagen doorbrengt met het schrijven van een overzicht van de gebeur- waarheid niet vertelden, wat meestal het gevql was. Schreieder beweert, dat zijn inmenging altijd succes had, omdat, zo zegt hij, de gevangen genomen agenten eenvoudig „overdonderd" werden door zijn kennis van de Engelse geheime dienst. Het „code-verhoor" gebeurde in het concentratiekamp Haaren, waar Schreie der de gevangen agenten zeer goed zou tenissen rond het „Englandspiel". Het hebben laten behandelen naar hy beweert bruine uniform is nu verwisseld voor een j uit achting voor hun houding en omdat het goed zittend bruin sportpak en een bruine ondoelmatig en in strijd met zijn beroeps eer zou zijn hen te doden. gleufhoed vervolmaakt de metamorphose. „Niet anders verwacht" Schreieder heeft, naar hij in een onder houd met een verslaggever van het A.N.P. verklaarde, steeds verwacht dat hij in vrijheid gesteld zou worden. Hy be weert hier in Nederland steeds alleen als „vakman" te zijn opgetreden. Hij voelt zich „brandschoon" en meent dit te bewij zen door vrijwillig hier nog enige tijd te blijven. In die tijd zal hij nog als getuige gedagvaard worden in de processen tegen verschillende „Aussendienststellenleiter". Hij hoopt echter na drie maanden Neder land voor goed te verlaten. Het spel begint In Nederland, waarheen hij in Augustus 1940 gedirigeerd werd, was politiechef dr. Harster Schreieder's directe chef. In te genstelling met diens opvolgers, generaal Neumann en Schöngarth, die hij zonder meer „schooiers" noemt," toont Schreieder Waarom kregen de Britten geen argwaarr?. Hij heeft zich dikwijls afgevraagd, waar om men zich in» Engeland niet afvroeg, waardoor de spionnage zo vlot verliep. Iedereen die in dat „werk" zit zou, zo zegt Schreieder, verontrust zijn wanneer een bepaald systeem zonder een enkele onderbreking goed werkte. Bovendien had het op moeten vallen, dat dit in Bel gië en Frankrijk allerminst het geval was. Ook schijnt Londen zich nooit afgevraagd te hebben, waarom de opdrachten nooit werden uitgevoerd. Schreieder acht het verder volstrekt on mogelijk dat naast het England-Spiel nog een ander, maar nu een door de Geallieer den gespeeld „Spiel" zou zijn uitgevoerd. Gezelschapsspelletjes Hij beweert zelfs in „De Bijenkorf" spe- ir.r ,™1 *£11"^ len e.d. voor hen Bekocht te Wen, Van zou tegen Schreieder gezegd hebben, dat indien Harster niet vertrokken was, het aantal executies in Nederland minstens 40To minder geweest zou zijn. Nog tijdens Harster's bewind in Nederland begon het beruchte „Engand-Spiel" en wel op 12 Maart 1942. Dit werd mogelijk gemaakt door de arrestatie van Louwers en Taconis. Oberst Giskes, die in Nederland aan het hoofd stond van de „weermachts" contra- spionnage, kreeg Louwers in handen, ter wijl Taconis in de macht van Schreieder kwam. Het zwaartepunt van het England Spiel lag bij Schreieder. Hij zorgde voor de ontvangst van geparachuteerde agenten, leidde de verhoren en was verantwoorde lijk voor de opsluiting van de agenten. Het uitzoeken van de plaatsen waar de „droppings" zouden geschieden, was het werk van Giskes. Wanneer er weer Engelse agenten ver wacht werden Schreieder zegt precies geweten te hebben hoeveel er steeds zou den dalen trok Schreieder met het „ont vangstcomité" naar de plaats, waar zij neer zouden komen, terwijl een bepaald aantal Duitse politieambtenaren (afhan kelijk van het aantal verwachte agenten) op het Binnenhof in Den Haag voorberei dingen trof voor het z.g. algemene verhóor: de beantwoording van een vragenlijst van 100 vragen, die door Schreieder zelf was opgesteld. Schreieder mengde zich eerst dan in het verhoor, wanneer hij bemerkte dat de gevangen gènomen agenten de De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301,5 M. 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Vacantie in Nederland. 8.40 Lichte mu ziek. 9.07 Postduivenberichten. 9.10 Olympi sche Spelen. 9.15 Gevraagde platen. 9 45 H. G. Cannegieten: Vrije tijdsbesteding. 10.00 Kirsten Flagstad zingt: 10.10 Clavecimbel. 10.40 Voordracht. 11.00 Orkest, koor en so listen. 12.00 Kleinkunst. 12.30 Zondagclub. 1240 Mannenkoor. 13.15. Zigeunermuziek. 13.50 De Spoorwegen. 14.00 Platen. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Concert voor de jeugd. 15.45 Filmpraatje. 16.00 Dansorkest. 16.30 Sportreportages. 17.00 Meisjeskoor. 17.20 Soli. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Reportage wielrennen. 18.15 Boekbespreking. 18.30 Strijdkrachten 19.00 IKOR-studiodienst. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Walsen. 20.45 Luis terspel „Villa Rose" (VI): 21.20 De Speel doos. 21.45 Hersengymnastiek. 22 15 Kamer orkest en Noemi Perugia, zang. 23.15 Franse melodieën. 23.15 Piano. HILVERSUM II, 414,5 M„ 218 M. en 1875 M. 8. 9.30, 13, 19.30 en 23 uur: Nieuws. 8.15 Debussy. 8.25 Hoogmis. 9.45 Strijkorkest. 10.00 IKOR-jongerendienst. 11.30' Gewijde muziek. 12.15 Apologie. 12.35 Orkest, 12.55 Zonnewijzer. 13 20 Orkest. 13 40 Mannen koor. 14 00 Kareolconcert. 15.50 Gevraagde platen. 16 10 Reportage EDO-BVV. 16.25 Ves pers 17.00 Chr Geref. kerkdienst uit kerk gebouw F1 oresstraat Haarlem-Noord, voor ganger ds. J. C. Maris; 18 30 Cantate van Bach. 18.55 Geestelijke liederen. 19,15 Kent gij Uw Bijbel? 19 45 Engelse pianomuziek. 19.50 Boekbespreking. 20.05 De gewone man. 20.12 Concert Amsterdams muziekfeest. 21.25 Luisterspel ..Het standbeeld van de gene raal" (IV). 22.10 Orkest en vocaal kwartet. 22.37 Sportreportage. 22.45 Gebed. 23.15 Dans muziek. Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7. 8. 13. 18. 20 en 23 uur: nieuws. 7 15 Gym nastiek 7.30 en 8.15 Platen. 9.15 Werken van Mendelssohn. 1000 Morgenwijding. 10.20 New Mayfair Orkest. 10.30 Voor de vrouw 10.45 Voor zieken 11.20 Liedereh van Wolf. ■13.40 Lezing over verkoopkunde. 12.00 Platen 12 30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland 12.38 Honolulu Birds. 13.15 Kalender. 13.20 Millersextet. 13 50 Benjamino Gigli zingt. 14t)0 Vioolrecital. 14.30 Causerie over zon nebaden. 14.45 Platen. 15.15 Luisterspel „De dagen van Je leven". 16.15 Opera- en ope rettemuziek. 17.00 De school is uit. 17.30 Pia no. 17.45 Flitsen uit Indonesië. 18.20 „Sham- roek"-selectie. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Viool en orgel 19.15 Feest Twentse gedemo- ,bi!iseerden. 19.45 Mr. dr. A. A. van Rhijn: De sociale verzekering in nieuwe banen 20.05 Causerie over het Holland-fesival. 20.15 Germaine Devèze. piano en Residentie orkest. 20.55 Debat over onderwijsvernieu wing. 21.15 Cabaret. 21.45 Dr. ir. A. Vonde ling De zorg voor de boterham. 22.00 Mees- tertrio. 2230 Dansorkest 23 15 Vaudeville- strijkorkest. 23 50 Les Chanteuses de la Co- lombière. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7. 8. 13. 19. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Pla ten 7 45 Woord voor dc dag. 815 Gewijde muziek 9 00 Kwartel van Haydn. 9.15 Zie kenbezoek. 9 35 Platen. 10.15 Clavecimbel 10.30 Morgendienst. 11.00 Werken van Ravel. 11.15 „Ga nooit boos*slapen". 11.40 Piano. 12.00 Koorzang. 12.30 Weerbericht. 12.33 Se- lecie ui ..Oklahoma"; 13.15 Kon. Militaire Kapel. 14.00 Voor scholen. 14.35 Requiem van Berlioz. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Werken van Mozart 17.00 Voor kleuters. 17.15 Wer ken van Milhaud. 17.45 Orgelconcert 18.15 Sport. 18.30 Met band en plaat. 19 15 Boekbe spreking 19.30 Actualiteiten. 19.45 Orgel. 20 15 Kerkconcert uit Assen. 20 45 Landbouw vragen. 21 05 Amati-trio. 21.30 Klankbeeld over de Hollandse molen 21 50 Muziek uit de film ..Sneeuwwitje". 22.00 Strijkorkest 22 45 Overdenking. 23.15 „Vril en biy". 23.40 Les Chanteuses de la Colombière, Duitse zijde werd tegen deze behandeling herhaaldelijk geprotesteerd, doch Harster, die Schreieder's opvattingen scheen te de len, dekte zijn ondergeschikte wanneer er moeilijkheden dreigden. De gevangenen in Haaren werden op bevel van Berlijn in verschillende klassen ingedeeld, al naar ge lang hun opdrachten, hun opleiding en hun kwaliteiten. Deze statistieken werden zorg vuldig bestudeerd en men trok er zoveel lering uit, dat de Duitse agentenscholen waaronder die van Sorghvliet in Den Haag werden opgebouwd op de beginselen van de Engelse agentenopleiding, terwijl Duitsers bij de opleiding van hun agenten het Engelse voorbeeld op de v.oet volgden. Kink in de kabel. Schreieder zegt dat Giskes en hU, en ook Berlijn, verstomd stonden van de goede gang van zaken bij het England spiel. Men wist echter dat dit niet eeu wig kon duren. De eerste kink in de kabel kwam door de ontvluchting van twee agenten, Dourlein en Ubbink. Ber lijn was razend en de Duitsers in Ne derland radeloos. Schreieder was de eerste, die weer tot bezinning kwam. Hij liet naar Enge land seinen, dat Dourlein en Lebbink Duitse agenten waren. Niet zonder vol doening verklaart hij, dat de Engelsen „er in trapten". De Engelse spionnage- dienst kon eenvoudig niet gelóven, zo zegt hy, dat hun dienst niet goed zou functioneren en het gevolg was. dat de twee gevluchte agenten als onbetrouw bare individuen beschouwd en gevan gen genomen werden na hun terug komst in Engeland. In Engeland schijnen echter sommige lie den door het relaas van Ubbink en Dourlein toch argwaan gekregen te hebben. Er werd een contrólecommando, bestaande uit tien man, per boot naar Nederland gestuurd. Bij de nadering van de Nederlandse kust zijn zij echter door een Duits marine commando opgemerkt en na een gevecht gevangen ge nomen. Schreieder zegt niet te weten, wat er van hen geworden is. Hierover is hij 25 Mei 1945 in Rotterdam door een Engels officier ondervraagd bij welke gelegenheid hij van een zestel geüniformeerde Nederlanders ^en pak slaag kreeg te incasseren. Nieuwe uitbrekers Ondanks de verscherpte bewaking van de gevangen agenten in Haaren slaagden drie Nederlanders, Van Rietschoten, Wegener en Van der Giezen er in, drie maanden na Ubbink en Dourlein op hun beurt te ont snappen. Rauter was buiten zich zelf van woede. Hij wist gedaan te krijgen, dat op bevel van Berlijn aan Schreieder de bewa king ontti-okken werd, hij liet zelfs een ver volging tegen Schreieder instellen, doch bet bleek dat de ontsnapping niet aan deze ge weten kon worden. Ook Hitier zelf ver- Keerde in grote opwinding. Voor de gevangen genomen agenten had de ontsnapping der drie karperaden slechte gevolgen. Rauter zocht eerst in Nederland naar een betere gevangenis, doch toen hij geen enkele geschikte bewaarplaats kon vinden liet hij hen naar Duitsland sturen. Dat daar verschillende gefuftileerd zijn, be weert Schreieder eerst na de oorlog ge hoord te hebben. Voor het uitzonderlijk goed gelukken van het England-Spiel heeft Schreieder de volgende verklaring: de inzet van agenten, die afgeworpen worden boven vijandelijke gebied, is te vergelijken met de inzet van een nieuw wapen. Nieuwe wapens hebben altijd zwakke plekken. Schreieder en Gis kes venden die en maakten er gebruik van. De Engelsen waren volgens Schreieder teveel ervan overtuigd, dat hun systeem feilloos was. Een weerzien In Nenndorf Toen de Duitse legers in het Westen ca pituleerden, bevond Schreieder zich met zijn mannen in de vesting Scheveningen. Aanvankelijk zou hij naar Londen gestuurd worden, doch inplaats daarvan werd hij op transport naar bad Nenndorf in Duitsland gesteld, waar hij tot 19 Maart 1946 ge bleven is en waar hem door de Britse Secret Service vragen gesteld werden. Eind Februari 1946 ontmoette hij daar tot ifljn grote verbazing zijn beruchte hel per Anthony van der Waals, die in dit kamp rondliep onder de naam Hoffmann. Deze hoopte daar nog. aldus Schreieder, dat hij of door de Secret Service of door de Russische geheime dienst uit de narig heid gehaald zou worden. Schreieder acht het zeer goed mogelijk, dat de Secret Service gebruik gemaakt heeft van Van der Waals, doch hij ver klaarde, dat deze laatste ten tijde van het England-Spiel onmogelijk dubbel spel gespeeld kan hebben. Eerstens had hij met het spel.zelf maar heel weinig te maken en verder acht hij Van der Waals daar niet intelligent genoeg voor» Waterpolo U.Z.S.C. 13-1 De eerste competitiewedstrijd voor de hoofdklasse heeft HVGB met 13-1 gewonnen. Reeds in het begin bleek de super ioriteit door vier doelpunten van Hogeland. UZSC was ge handicapt door het zwakke werk van de in val ler-doel verdediger. Na de rust, die met 71 inging, werd de stand regelmatig opge voerd door Rol -en Hogeland. Ook het veld spel van UZSC- was zeer zwak. De wedstrijd tussen de reserveploegen van HVGB en HZ en PC stond niet op een hoog peifc De Hagenaars braken enkele malen niet succes door. Daarentegen brachten de verre schoten van HVGB niet het gewenste resul taat. Eindstand 2—1 voor HZ en PC De overige uilslagen waren: HVGB 5PSVH 1 5—0. HVGB 4—Nereus 3 4—1. Waterpoloprogramma Het programma van de voor de week van 13 tot en met 19 Juni vastgestelde waterpolo wedstrijden, competitie Koninklijke Neder landse Zwembond. luidt: Dinsdag 15 Juni: 3e klasse F dames: Haar lem 2—Nereus 1, Oosterbad—HVGB. Reser ve 3e klasse B heren: DJK 2—HVGB 2. 2e klasse C heren: HaarlemLZC. 2e klasse D heren: ZARDWT. Reserve 2e klasse A he ren: Dolfijn 2- Haarlem 2. Reserve 2e klasse C heren: de Zijl 2-HVGB 3. Reserve 3e klasse E heren: de Zijl 3-Haarlem 3.- Woensdag 16 Jni: le klasse dames: DWR- ODZ. 2e klasse C dames: Triton-VZV. le klesse B heren: HPC-AZ. Reserve 3e klasse E heren: DWR 3-VZV 2 Donderdag 17 Juni: 3e klasse F dames: Hoofddorp-Oosterbad. 2e klasse D heren: VZV-DAW. 3e klasse B dames: DWT 2- UZSC 2 Vrijdag 18 Juni: le klasse dames: HZPC- DWR. 3e klasse B dames: Robben 3-DWT 2. 3e klasse F dames: HVGB-Haarlem 2. 3e klasse C heren: HVGB 4-de Ham 1. Zaterdag 19 Juni: 2e klasse D heren: DWT-VZV. Reserve 3e klasse E heren: DWT 2-de Zijl 3. Voetbal Valt de beslissing; in de kampioenscompetitie? De Zondag in het Noorder Sportpark te spelen wedstrijd heeft een bijzondere bete- 1 Roeien Wedstrijden van „De Hoop'" zijn begonnen Op de Amsterdamse Bosbaan werd Vrijdag avond een aanvang gemaakt met de interna- l avuuu ecu dcuivdiig geuicictm mei ue uiiciiia- roeiweds.ruden, die de Koninklijke Amsterdamse Roei- en Zeilvereniging Noorden en in het Zuiden de uitslag tege r1eneeneederlÏÏeCrCval,e'B "dS^voS Hot>I> ter «de»®"»" "ear lOtMafig be- Op een neaeriaag van B.V.V. ypu volgt I -taan nrcranImport In hpt «timmer tivpp 7on- WneneSai.' eenhAsii«ïn««^"«,riiH nn, M organiseert. In het nummer twee zon- karnpfoenschap De BoLenaren hebben aan der stuurman lielen zowel de Antwerp Scul- eeTgeliik spe? eenoeK EDO Ml zhn sport? i Iing Club' ais de Victoria Lake Rowing Club een geujK spei genoeg, tuu zal zyn spon verstek n De finale zal worden geroeid plicht kennen en zich inspannen zege te behalen. Bij de Haarlemse club is Wille verhin derd. De opstelling is: doel: Van den Berg; achter: Lasschuit en Schijvenaar; midden: Karpes. Schildwacht en Odenthal: vóór: Spek, Verdam, Roodselaar. Van Straten en Steendam. BW komt volledig uit: doel: Saris; achter: Huybrechts en Van der Sluis: midden Rem mers. Krijgh en Vos; vóór: Langenberg, v. d. Dungen. Van Overbeek. Donhuizen en Van Beek. tussen de overgebleven drie ploegen. Het zelfde geldt voor de jonge acht b. waar Nor- diska is uitgevallen. De uitslagen luiden: Jonge vier a 1ste voorwedstrijd: 1. Willem 3 7 min. 36.1 sec., 2. Triton 7 min. 49.1 sec. 3. Argo 2. 4. De Laak. 5. Scadi. 2de voorwedstrijd: 1. Laga 2 7 min. 39.2 sec. j 2. Laga 1 7 min. 41.2 sec. 3. Nereus. 4 Argo 1. Overnaadse skiff. 1ste voorwedstrijd: 1. Njord (J. A Bruggeman). 8 min. 44.4 sec. 2. Niking (S. J. Posthuma. 2de voorwedstrijd: 1 Willem 3 (J. W. van Schelt 8 min. 48.4 sec 2. Nereus (M. Sanders) 3. De Laak (G. R. Blom) 3de voorwedstrijd: 1. De Hoop (J. G. J. Blaisse) 9 min. 1 sec. 2. Triton (H. Vrolijk). i Schaken Noordholland toonde zijn kracht in Alkmaar Reeds in de competitie om h.et landskam pioenschap toonde het tiental van de Noord- Herveld. over Slijkewijk. via Oosterhout hollandse Schaakbond op overtuigende wij- naar Eist Op de derde drfg gaan de „50-ers" ze zijn kracht. Andermaal zou de sterkte van en „55-ers" over de Graafse weg naar dit tiental getoetst worden in een z.g. „ere- Grave en verder over Nederasselt, Heumen, wedstrijd" tegen de sterke Alkmaarse Molenhoek, Mook, Piasmolen. Kiekberg. Hoofdklasseclub V.V.V. Groesbeek, Groeske, Meerwijk, Berg en Dal Het kwam echter anders uit dan men ver- nuaar Nijmegen. wacht had: niet de N.H.SB, doch V.V.V. Voor het autoverkeer is een betere rege-. kreeg een gevoelig lesje: Met niet minder ling getroffen. De wagens van de vierdaagse dan 9-1 ging V.V.V. ten onder. Ook nu weer gaan zo veel mogelijk over secundaire of hadden de Haarlemse schakers een groot binnenwegen. Op deze wijze wil men voor- aandeel in de overwinning: H. Bouwmees- komen. dat de wandelaars op de hoofdwegen ter, J. Blokker en W. Geuzebroek wonnen door het opstuiven van stof en zand worden hun partij en G. B. v. d. Velde (allen Schaak- gehinderd. Wandelsport Weinig*wijziging in de route van de Vierdaagse Van 27 tot en met 30 Juli zullen de vier daagse afstandsmarsen te Nijmegen gehou den worden. De route is vrijwel onveran derd gebleven. Op de eerste dag. als door de Betuwe ge wandeld wordt, is de route enigszins anders dan vorige jaren. De 40 km-lopers trekken van Nijmegen over de dijk naar Valburg. Zoals gemeld is heeft de afdeling Lisse van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur in een oproep aan alle afde lingen verzocht adhaesie te betuigen aan een vgrzoek, dat tot de algemeen voorzitter van de vereniging is gericht om zijn functie te blijven waarnemen. De heren P. Bakker, Jac. de Brabander, C. B. Broeze, F. Duin en Dan. van Egmond Nie.zn., leden van het hoofdbestuur, hebben dezer dagen in een circulaire nogmaals uit eengezet, dat het in de hoofdbestuursver gadering van 14 Mei met meerderheid van stemmen gevallen besluit om het rapport der ministeriële commissie ter bestudering van de moeilijkheden in het bloembollen vak niet in behandeling te nemen, hun in ziens volkomen reglementair is genomen en tevens strookt met de uitspraak der al gemene vergadering van 27 October. Genoemde hoofdbestuursleden zeggen de houding van het bestuur van de afdeling Lisse ten sterkste af te keuren en sporen de afdelingen aan geen gehoor te geven aan het verzoek. Verklaring van de voorzitter De voorzitter mr, Q. F. A. H. van Nispen tot Pannerden schrijft in het orgaan daarop als antwoord o.a.: „Zouden de betrokkenen nu niet liever erkennen dat zij juist over de schreef zijn gegaan? Zij hebben het rapport niet „ver worpen", daartegen zou ik geen principieel bezwaar gehad hebben, neen, er werd „ge weigerd" het zelfs maar in bespreking te nemen. Dit laatste nu was in flagrante strijd met de beslissing van de algemene „Dat eten is c probleem tegenwoordig". Maar.de volgende week komt er een grote verrassing voor haar. Dan zal zij geen'zorgen meer heb ben over de vraag: „Wat moet ik morgen eten". Volgende week is het De aanvoer op de veilingen neemt dagelijks toe. De kwaliteit is prima, de winkels zullen de volgende week vol liggen en de prijs zal belangrijk lager zijn. Miep is er Maandag weer. Dan vertellen wij nog meer! club „Haarlem") speelde remise. G. B. v. d. Velde hoekte fraaie successen De sterke schaker van "Haarlem G. B. v. d. Velde heeft een tweetal fraaie successen ge boekt In een door de redactie van „Denk sport" georganiseerde wedstrijd, waarbij de Canadees Janofsky simultaan speelde, ver sloeg G. B. v. d. Velde tweemaal in successie de simultaanspeler, waarmee hij het beste resultaat boekte en beslag legde op *le uit geloofde prijs: 1 week verblijf voor twee personen in een hotel in een zelf te kiezen plaats in Nederland plus retour daarheen voor twee personen per K.L.M. vergadering van December 1947, welke het Een tweede succes boekte v. d. Velde m hoofdbestuur opdroeg voort te gaan met het Correspondentie-Schaaktournooi, gehou- het uitbrengen van adviezen over de maat- den ten bate van Puttens Jeugd. Door alle regelen, zolang die nog zouden bestaan. I a?bt te spelen partijen te winnen verwierf Hier werd binnen de vereniging een besluit de door de Koningin uitgeloofde prijs, van de algemene vergadering met voeten r- u getreden, volledig in strijd met de statuten! Griener Zouden de ondertekenaars der circulaire niet de hand in eigen boezem steken? Zo Bradnian SCQOrt een century dwingt men toch een voorzitter, die zijn functie nog enigszins respecteert en enig Op de tweede dag van de eerste testwed- verantwoordelijkheidsgevoel heeft tot heen-1 strijd EngelandAustralië scoorde Australië oaani 293 runs voor 4 wickets. j!+ Jim Laker, die Donderdag een prachtige 63 Krijgt men dan nimmer genoe0 van dit gemaakt ^ad, Was Vrijdag bij het bowlen op nutteloos getwist, waardoor slechts haat en dreef Voor de unch maakte hij een eind aan nijd gezaaid wordt onder de vakgenoten, de score van Morris (31). Daarna zond hij al het nuttige werk onzer vereniging wordt j Barnes (63) terug en Mi^er, nog voordat hij verlamd en wij als vak nimmer tot iéts had kunnen scoren<"bij het totaal van 121, zullen komen, omdat de autoriteiten in Den Haag toch aan zulk een vereniging geen invloed kunnen toekennen. Een beroep op de goedwillende vakgeno ten is hier zeker o^ zijn plaats. Slechts als dat gebeurt, als uit beide kampen, saneer ders en ^nti-saneerders, de goedwillende vakgenoten er eens toe konden besluiten aan dit nutteloos gekrakeel een einde' te maken, kan onze vereniging wellicht nog gered worden. De Vereniging tot Behoud van het BT^m- bollenvak kan zelf de strijd tegen de maat regelen voortzetten, als zij dat wenst doch waarom daaraan de algemene vakorgani satie op te offeren?" a Een actiè van Noordwijk De afdeling Noordwijkerhout wenst een beroep te doen op alle afdelingen om in haar vergaderingen met grote verantwoor delijkheid en ernst de huidige toestand te bespreken en naar middelen te zoeken om de eenheid in de Algemene Vereniging te herstellen. Zij doet dit beroep zowel op de anti-saneerders als op de „buitensporige" ordenaars en wenst dat men erkennen zal: 1. het beginsel van de teeltbeheersing; 2. de noodzakelijkheid van het doen voortbestaan van minimum-prijzen en S.-fonds, zolang de huidige nationale en internationale om standigheden zich zullen voordoen, mede ook omdat uit de besluiten van de minister van Landbouw geen wijziging in de be staande toestand te verwachten is. De afdeling stelt aan de zusterafdelingen voor gezamenlijk het initiatief te nemen om door het beleggen van een buitengewone Don Bradman toonde weer eens zijn uit stekende vorm. Hij maakte samen met Brown 64 runs voor het vierde wicket. Brown bracht het tot 17 runs, waarna Bradman verder ging met Hassett. Aan het einde van de tweede dag had hij 130 runs. Als Bradman vandaag nog twee runs scoort, dan is hij de eerste speler, die dit seizoen de 1000 'runs noteert. Hassett was not out met 41 runs. Australië heelt na de tweede dag een voorsprong van 128 runs met nog 6 winkets in handen. De score luidt: Australië eerste innings: Barnes c Evans b Laker 62; Morris b Laker 31 Don Bradman not out 130. Miller c Edrich b Laker 0; Brown lbw Yardley 17, Hassett not out 41; Extra's 12. totaal 293 voor 4 wickets. Cricketprogramma Het programma voor Zondag luidt: Eerste klas: ACC-HCC I; Haarlem-Sparta; HCC II-VVV; Quick (N)-PW. Tweede klas: Rood en Wit II-SCHC; Kam- pong-CVHW; VUC-Haarlem II: Ajax-Haar- lem III; VVV Ill-Rood en Wit III. Tennis Nederlands dubbel versloeg het Engelse Het dubbelspel op de tweede dag van de Davis Cupwedstrijd Engeland Nederland werd een Nederlandse overwinning. Van Swol en Rinkel ver sloegen het Engelse paar Mottram en Paish met 6—3, 5—7, 6—2, 1—6, 6—4. Moesten de enkel-spelen op de eerste Omdat die grote, wijde wereld ioei- lijk is vandaag-den-dag, wat ze u .wens altijd ^geweest is, want de mensen en de volken hebben elkaar altijd dwarsgezeten, maar vroeger waren er geen telefoon en geen telegraaf, geen vliegtuigen en geen drukpersen om iedereen altijd alle narig heid van de wereld mee te delen en toen wisten de mensen het allemaal niet van de andere mensen in de wereld die toen veel groter leek dan dat kleine balletje ruzie dat ze nu is, ik zeg: omdat die grote, wijde wereld zo moeilijk is vandaag-den- dag met Marshall of geen Marshall of veel minder Marshall dan ons eerst beloofd was, omdat ze in Amerika ,pen president gaan kiezen en omdat de partijen dus verschrik kelijk moeten oppassen dat ze niet doen wat de kiezers tegen de haren opstrijkt en omdat ze alles moeten doen om de kiezers met de haren mee te strijken, wat zo'n prettig gevoel is dat ze onmiddellijk hun stem uitbrengen op de candidaten van de partij die het prettigst strijkt, wat er trou wens helemaal niks toe doet omdat er eigenlijk helemaal geen verschil is tussen de republikeinen en de democraten, maar dat is binnenlandse politiek van een vreemde mogendheid en daar doe ik niet aan, maar het is overal moeilijk vandaag- den-dag, in China óók met Tsjang en Woe en Hsoe, wat ik nooit uit kan spreken maar dat kan Hsoe nietsschelen en in Spanje ook met Franco en in Guatemala en in Brits Honduras en in Israël en in Nederland met de textiel en de woning nood en in België met Leopold en in Frank rijk met meneer Schuman die nu ook vandaag liever een café-crème voor een café zou zitten te drinken dan al-maar politiek te doen en in Panama is het zo leuk niet en iii Costa Rica is grote ruzie in verband met de presidentsverkiezingen om van Tsjecho Slowakije maar te zwijgen en de Dalai Lama van Thibet hebben ze voorspeld dat hij door een vreemdeling vermoord zal worden en daarom mogen er geen vreemdelingen meer Thibet in wat mijn tante Door zoveel niet kan schelen want zij £aat alleen maar naar Terschel ling en ze heeft niet de minste hang naar Lhassa, wat de hoofdstad van Thibet is, zodat het overal op de wereld niet zo leuk is vandaag-den-dag, in Indonesië óók niet en in Duitsland niet en in Zuid-Afrika ook niet, "waar meneer Bevin in Londen niet van slapen kan, zodat ik alleen maar zeg gen wilde dat. omdat die grote, wijde wereld zo moeilijk is vandaag-den-dag, het wel heel heerlijk is dat er tenminste één lichtstraal van geluk en zaligheid door de duisternis is gedrongen, nu Nederland van Zweden heeft gewonnen. ELIAS. MOTTEN Laat Uw woning geheel motvrij maken doof RADICAAL Wij verdelgen alle ongedierte GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 1165T (Adv.) algemene vergadering in de geest van Publ.: Centr. Bur, v. d. Tuinbouwveilingen bovenstaande tot een oplossing van de crisis le geraken. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van distributiebescheiden te: Haarlem: Re tot en met Ri. O v e r v e e n: S, T en U. Heemste de: restant R. S tot en met Schar. NACHTDIENST APOTHEKEN TE HAARLEM. Firma Duvm en Keur. Keizerstraat 6, tel. 10378; Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. schitterend zomerweer. Van Swol en Rin kel ontplooiden uitstekend samenspel, waardoor de eerste set op een verrassend gemakkelijke wijze werd gewonnen met 63. De games werden zodanig overheerst door de service, dat er zich maar weinig rallies konden ontwikkelen. Rinkel was in deze set de beste speler, waarbij, vooral zijn werk aan het net verbluffend was. In de tweede set was het Britse succes vooral aan Paish te danken. Van Swol en Rinkel deden weer wat zij konden en de Engelsen werden door de service van Rin kel in de verdediging gedrongen. Paish 44. Panda was dus zo handig geweest om volging in, terwijl hij een vreemde, hoge i die loep van M'g! Die hulploep!" „De wcLt?" te zien waar de Chinees de bom neerzette kreet uitstootte. Die vreemde kreet drong rroeg de andere Chinees verbaasd. „De maar verder was hij toch niet handig ge- door de wanden van de bunker heen naar I stem!" legde de eerste uit. ..Daal loept één noeg. Want toen de Oosterling zich onver- de stookruimte, waar twee andere Ooster- i van ons vool help!" „Ch'ng k'm ttva!" riep wacht omkeerde zag hij Panda's gezicht in linpen bezig waren een van de ketels uanjde tweedegejacht z\)n schep weggooiend, de deuropening. Natuurlijk dook Panda on- kolen te voorzien. „Stil!" zei één van dc j ,.Tssj klum m'p tow!" „Kwa bl!" beaamde middellijk iveg en holde de gang in, maar I stokers een vinger opstekend. „Daal was de ander en toen holden ze beiden de gang b&t was te laat. De. Qhinees zette de. acfrter-i Iin..,. wist het spel van Rinkel te doorbreken, waardoor de Engelsen deze set wonnen met 75. In de derde set namen de Neder landers weer de leiding, doch in de 4e set werkte Van Swol iets slordiger. Aan de Engelse kant werkte Paish het beste en had het grootste aandeel in het winnen van deze set. In de laatste set doorbraken de Nederlanders de service van Paish, hetgeen beslissend was. Na dit dubbelspel leidt Engeland met -1. ANDERE WEDSTRIJDEN. HongarijeZweden 01 (het tweede enkelspel werd door zware regenval afge broken). TsjechoslowakijeBelgië 11. Sport in 't kort DAMES SOFTBALL. Een vrijwel fout loos spelende damesploeg van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding nam op over tuigende wijze revanche voor de onverwach te nederlaag van verleden jaar tegen de da mes van het Heemsteedse „Gymnasion". In de eerste beurten verkreeg Heemstede een kleine voorsprong, maar in de derde inning nam de Academie door enkele veldfouten en door het feit dat de werpster geblesseerd was. een voorsprong die beslissend was. Door prachtige vangen en zuiver, snel aan gooien naar de honken bleef de Academie steeds in de meerderheid, waardoor de uit slag tenslotte 25-9 in het voordeel van de Amsterdamse, dames werd. Zij gaven voor een vrij talrijk publiek een keurige demon stratie van dit prachtige damesspel. Bezoek. De Britse kruiser Devonshire is voor een beleefdheidsbezoek van zeven dagen ter ere van de negentigste ver jaardag van koning Gustaaf van Zwe den op Woensdag aanstaande, te Stock holm aangekomen. Uitnodiging. Duitse handelaren uit de vier bezettingszones zullen in de toekomst mits in het bezit van een uitnodiging van een Engelse firma, in Groot-Brit- tannië handelsreizen kunnen maken, aldus meldt de „Board of Trade Jour- nar'. Dolkstoot. De Pasja van Oedjda, een der twee steden in Marokko, waar Maan dag j.l. 44 personen werden gedood bij ongeregeldheden tussen Mohammeda nen en Joden, is gisteren door een jonge Mohammedaan met een dolk stoot gewond, na een rouwdienst in de moskee van Oedjda voor de slacht offers van de ongeregeldheden. De toestand van de Pasja wordt ernstig, doch niet kritiek genoemd. De aanval ler werd ter plaatse door volgelingen van de Pasja gestenigd. Overeenkomst. Vrijdagavond is te Moskou een handelsovereenkomst tussen de Sovjet-Unie en Nederland geparafeerd, welke voorziet in een uitwisseling van goederen. Gedurende twee maanden is door een Nederlandse missie te Mos kou met de Russen onderhandeld. Een Nederlandse woordvoerder verklaar de. dat beide partijen zeer tevreden waren, doch hij deed geen nadere mededelingen. Luchtbotsing. Te Malacka in Slowakije zijn bij een botsing tussen twee militaire vliegtuigen negen personen om het le ven gekomen. Overstroming. De Columbiarivier is te Portland opnieuw buiten haar oevers getreden, waardoor een gebied van zestien kilometer breedte werd over stroomd Het vliegveld van Portland, vier golfcourses en woningen van dui zenden personen, die enkele dagen ge leden werden geëvacueerd, zijn onder gelopen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2