Haarlems Dagblad „Stal in is qen gevangene Bijna 8000-Neuengammers' Oude Koning van het communistische--politbureau' gedood door bommen in Golf van Lübeck Joden hervatten strijd in Galilea na Arabische bestandsschendingen Weerbericht 62e Jaargang No. 18962 Bureaux: Grote ftoutstx 93, Tel Adv en Admln. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoof dred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tei 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 11 Juni 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ.4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De oude koning van zweden, Gustaaf V. hoopt Woensdag a.s. negen tig japr te worden. Hij werd op 16 Juni 1858 op het kasteel Drottningholm als zoon van Oscar II geboren. En men moet aan nemen dat Z. M. inderdaad hoopt de negen tig te bereiken en meer dan dat omdat hij steeds blijk is blijven geven van een buitengewone levenslust. Misschien houdt dit feit het volledige antwoord in op de zo vaak aan zulke oude mensen gestelde vraag, wat de reden toch mag zijn dat zij het tot zo hoge leeftijd hebben gebracht. 'Hun belangstelling en plezier in het leven zijn niet gedaald. In de ouderdom hebben zij nieuwe interessen gevonden. Gedrag en beleid van de jeugd schrikken hen niet af, maar boeien hen veeleer. Men kan zich zulke oude mensen voorstellen, maar toch is het merkwaardig dat een koning tot hen behoort. Koningen worden niet negentig. Gustaaf V is nu de oudste koning ter wereld en men zou vele geschiedenisboeken moeten doorzwoegen opi te ontdekken of hij in enig land ter wereld ooit een zo oude voorganger heeft gehad. De Ameri kanen zullen hem wellicht tot wereld recordhouder willen uitroepen. Maar- dat kunnen zij beter nalaten. Zoiets lawaaiigs past niet bij het koningschap. In het buitenland heeft koning Gustaaf V algemene bekendheid verworven als tennis speler. Niettemin js dit zo ongeveer het onbelangrijkste, dat over hem te zeggen valt. Maar het heeft zo sterk de aandacht getrokken en het is zo gemakkelijk te ont houden. Hij heeft erg veel tennis gespeeld, jn Zweden en aan de Rivièra en daarbij zelfs aan wedstrijden deelgenomen onder het pseudoniem „mr. G." Dat was zijn meest geliefde ontspanning, maar hij is er sinds jaren tcch te oud voor geworden. Hij deed oók veel aan jagen en vissen en aan paardrijden. Tien jaar geleden, op zijn tachtigste verjaardag, nam hij te paar'd een. parade af en ging daarna in galop langs het front der troepen. Men schrok een beetje, zoals iemand mij later vertelde, die het had bijgewoond. Maar Z." M. zat vol kome!) vast jn de zadel. Dit alles is aardig, maar niet van belang. Van meer betekenis is dat deze oude koning de geest der twintigste eeuw zo goed be grepen heeft en daardoor ingezien, hoe hij zijn volk het best kön dienen. Ofschoon hij leeft temidden van een vrij uitgebreide hof-etiquette, en gesteld is op correcte na leving van ceremonieel In andere uiterlijk heden, is hij in zijn hart een democraat. Ware het omgekeerde het .geval geweest, zou hij zich alleeq in uiterlijk optreden democratisch hebben gedragen en het in- nerlyk niet hebben gevoeld, dan zou hij niet zoveel hebben kunnen bijdragen tot de ontwikkeling van zaken in zijn land. Dat kon hij nu wel. De opkomende arbeiders beweging en de Koning verstonden elkaar goed en bleven elkaar goed verstaan. Pas op zijn 49ste jaar Koning geworden zijn vader stierf op 8 December 1907 deed hij zich spoedig kennen als een modern vorst en bovendien als een man, die zich door crises evenmin als door plotselinge moei lijkheden liet ontstellen. Hij heeft er on getwijfeld veel toe bijgedragen, dat Zwe den zich na de eerste wereldoorlog zo snel ontwikkelde en de goede onderlinge ver standhouding tussen de Scandinavische landen in hoge mate bevorderd. Reeds in 1914 nam hij daar een belangrijk initiatief in door een conferentie der drie Koningen bijeen te roepen, die zeer heilzame gevol gen had. Vóór zijn troonsbestijging was Gustaaf V, als kroonprins, geruime tijd onderkoning van Noorwegen. Dat was in de jaren 1884 1891. In die dagen bestond de personele unie van Sweden en Noorwegen nog; zijn vader Oscar II was koning van bejde lan den. Tot vooral economische moeilijkheden tot verwijdering leidden en in 1905 de •scheiding plaats had. Noorwegen kóós zich een eigen vorst en Koning Haakon besteeg er de troon. Denkelijk is dit verre verleden Koning Gustaaf altijd blijven beïnvloeden en heeft hij daarom later steed? weer naar nieuwe vormen van samenwerking met Noorwegen (en ook Denemarken) ge streefd. In de dertiger jaren Was die ver gevorderd. Sinds 1920 hebben, met korte tussen pozen, de socialisten in Zweden gewoonlijk geregeerd. Een van de bekwaamsten, wel licht de bekwaamste onder hun ministers was Hjalmar Branting, premiej in de tijd van de eerste wereldoorlog en nog jaren daarna. Hij stierf in 1925. Later trad weer een socialistische minister-president van bijzondere gaven op, namelijk Per Albin Hansson, premier van 1932 tot 1946. Met hem stond de Koning in bijzonder goede verstandhouding; de minister bezocht hem veelvuldig als persoonlijk vriend en dit sterke onderlinge begrip zal land en volk zeker ten góede zijn gekomen. Koning Gustaaf V heeft, zoals bekend is, een uitgebreide familie. Zijn oudste zoon. kroonprins Gustaaf Adolf, is al 66 jaar oud. Het was diens oudste zoon, een toekomstig troonopvolger dus, die in 1947 te Kopen hagen omkwam bij het rampzalige ongeval met een K.L.M.-toestel, gepiloteerd door Geysendorffer. De Zweden dragen Koning Gustaaf V grote eerbied toe. Hij is een aristocraat met een democratische overtuiging. Hetgeen niet zo paradoxaal is als het lijkt. Integen deel. - R. P. Prinselijk Gezin bezocht vliegfeest op Soesterberg Duizenden toeschouwers uit alle delen des lands hebben Zaterdagmiddag op het Vliegveld Soesterberg de demonstraties met allerlei typen vliegtuigen aanschouwd, welke daar ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van de Koninklijke Ver eniging voor Luchtvaart werden gegeven. Voordat de demonstraties begonnen, land de op het vliegveld de PH-TCF „Friésland" van de K.L.M. met aan boord de pioniers van de Nederlandse luchtvaart, die met dit toestel een erevlucht hadden gemaakt. Terwijl het toestel naar de tribune taxiede, betraden de Prinses-regentes en Prins Bernard het vliegterrein. Enige tijd later arriveerden ook de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet, die met een hartelijk applaus werden begroet. Prins B.ernhard maakte met zijn sportvliegtuig enige vluch ten boven het veld en filmae de demon strerende toestellen. Zeer vele autoriteiten woonden dit vlieg- feest bij, onder andere de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, gene- raal-majoor C. Giebel, chef iuchtvaartstaf. TRUMANS OVERTUIGING: Er is geen kloof tussen Amerika en Rusland, doch tussen Rusland en de rest van de wereld De president der Verenigde Staten heeft zijn verkiezingstournée voortgezet met redevoeringen in Berkeley, Californië, en (fakridge, Oregon, waarin hij een enigszins verrassende tekening gaf van de situatie met betrekking tot de Sovjet-Unie. Volgens zijn mening is Stalin niet verant woordelijk voor de breuk tussen Rusland en de andere geallieerden, doch is dc Rus sische leider eerder het slachtoffer van dc intriges en dwang, waaraan het politieke bureau der communistische partij hem blootstelt. „Stalin wilde de overeenkomsten wel naleven," aldus Truman, „doch hij wordt gedwarsboomd door het politburcaftfc Mijn gesprekken metde maarschalk te Potsdam hebben my ervan overtuigd, dat Stalin 'in die situatie verkeert. Hij is een gevangene van het politieke bureau der Russische communisten.^' President Truman richtte een uitdaging tot de Sovjet-Unie om haar vredeswil te bewijzen door op' te houden met haar dwangtactiek en aggressie. In de schemering „De weigering der Sovjet-Unie tot samenwerking met haar bondgenoten in het belang van de vrede en het herstel is de bitterste teleurstelling van onze tijd." zeide Truman. „Wij weigeren te spelen met de hoop der mensheid door met grote mogend heden te „handelen" ten kóste van zwakke landen. De kloof van thans is niet een kloof tussen Rusland en de Verenigde Staten, doch tussen Rusland en de rest van de wereld. Door de houding der Sovjet-Unie leeft de wereld in gen schemering tussen oorlog en vrede. Wij voeren geen strijd .tegen de Sovjet-Unie om enig economisch voordeel of om enig gebied. Wij hebben geen aggressieve bedoelingen, noch tegen de Sovjet-Unie, 'noch tegen welk ander land dan ook. Wij voeren geen koude oor log". Truman vervolgde met een opsomming van de daden der Verenigde Staten, die blijkgaven van de vredeswil der Ameri- karfen. „De Verenigde Staten hebben van hun vreedzame bedoelingen blijk gegeven door ontmanteling van het grootste militaire apparaat van de historie, door h^et demo biliseren van de legers, die verspreid waren over Europa en het gebied van de Stille Oceaan, en door voor te stellen hun gehei men betreffende de atoomkracht in deel genootschap te brengen onder goede waar borgen voor het vreedzame gebruik ervan, en tenslotte door bijna twintig milliard dollar ter beschikking te stellen in de vorm van leningen en schenkingen aan andere landen." Windhoos in Groningen Drie ton^chade in .Tolbert en Leek De dorpen Tolbert en Leek in de ge meente Leek (Groningen) zyn geteisterd door een windhoos en zware hagelbuien. Aanvankelijk leek de schade niet zo groot te zijn, maar later bleken 200 ha landbouw gewassen volkomen te zijn vernietigd. Drie boerderijen zijn totaal vernield. Woonhui zen, schuren en stallen liggen geheel tegen de gro»d. Twaalf personen zijn dakloos geworden. Enig vee kwam om. Door de hagelstenen, die groter waren dan duiven eieren, werd zeer veel pluimvee gedood. De tuinbouwbedrijven liepen ernstige schade op aan de kassen. De totale schade be draagt naar voorlopige schatting tenminste drie ton. De zaak tegen mr. A. J. Backer Behandeling is uitgesteld Morgen, Dinsdag, zou het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam de zaak behan delen tegen mr A J. Backer, in bezettings tijd Commissaris der Provincie Noord- Holland. Deze zitting gaat evenwel niet door wegens familieomstandigheden van de verdediger, mr L. V. Hoog te Haarlem. Het uitstel is voor onbepaalde tijd, waar schijnlijk tot na de vacantie. De nieuwe dag van behandeling' wordt nader bekend gemaakt. Honderdnegentig opvarenden van het Deense passagiersschip Kjobenhavn ver loren het leven toen het schip 's nachts in het Kattegat op een mijn liep en zonk. Enkele geredden, de doorgestane doodsangst nog op het gelaat, worden in geleende kledingstukken of in naehtkledij in Aalborg aan land gebracht. „De Sovjet-Unie daarentegen heeft", aldus zeide Truman, „deelneming aan het Euro pees herstelprogram van de hand gewezen, bij alle internationale conferenties gema noeuvreerd met het doel'te vertragen en propaganda te maken, in de UNO op bui tensporige en onredelijke wijze gebruik gemaakt van het vetorecht, gebruik ge maakt van indirecte aggressie in Oost- Europa en van uiterste pressie tegen ande ren in het Midden-Oosten, en geïnter venieerd in de binnenlandse aangelegen heden van andere landen door middel .van de communistische partijen, die uit Mdskou gedirigeerd worden". „Wij hebben belang bij vrede," aldus besloot Truman, en niet bij propaganda. De Verenigde Staten zijn besloten sterk te blij ven staan voor de zaak van de vrede". Nieuw handelsaccoord mei Frankrijk Volgens een officiële mededeling uit Parijs is een nieuwe handelsovereenkomst door Frankrijk en Nederland geparafeerd. Zij vervangt de overeenkomst van 7 Mei 1947 en treedt op 1 Augustus in werking. De totale omvang van de handel tussen beide landen wordt daarbij gesteld op meer dan 50 milliards francs en is dus aanmer kelijk groter dan-die, welke bij het vorige verdrag werd vastgelegd. Het Franse A.F.P. meldt, dat Nederland en zijn overzeese gebiedsdelen geconden seerde melk, kaas, eieren, groentert, graan, tin, cokes, rubber, copra en scheepvaart materiaal leveren en Frankrijk electrisch materiaal, kali, fosfaat, chemische- en metaal producten, cacao, ijzererts, wollen garens, hout, automobielen, wijn en par fums. Bovendien hebben beide landen hun markten opengesteld voor afgewerkte pro ducten van zeer uiteenlopende aard. In de eerste helft van cle wedstrijd werden vele aanvallen van EDO door BW afgesla gen. Een der achterspelers uit Den Bosch werkt de bal, welke na een hoekschop was voorgezet, weg. DAAGS VOOR DUITSLANDS CAPITULATIE Op 3 Mei 1945, de dag voor de capitulatie van Duitsland, werden in de Golf van Lübeck twee schepen, de „Cap Arcona" en de „Thielbeck" met ongeveer 8000 ge vangenen uit het kamp Neuengamme bin nen enkele ogenblikken (ftjor een luchtaan val vernietigd, waarbij op slechts 250 mensen na allen de dood vonden. Ter herdenking hiervan werd dezer da gen nabij het Timmerdorfer strand aan de Golf van Lübeck, waar na de ramp de lijken van honderden slachtoffers aan spoelden, een plechtige bijeenkomst ge houden van meer dan 1500 voormalige gevangenen uit 't concentratiekamp Neuen-i gamme, onder wie enkelen der zeer wei nige overlevenden van do „Cap Arcona" en de» „Thielbeck". Nadat namens verschillende organisaties het woord was gevoerd, waarbij een der zeer weinige Nederlanders, die het geluk heeft gehad om er bij deze ramp het leven af te brengen, namens de buitenlandse ge vangenen een woord had gesproken, werd het eenvoudige monument onthuld, dat dra bedolven was onder bloemen en kransen. Het monument is een uit natuursteen op getrokken muur, met twee plaquettes, waarop in korte woorden voor het nage slacht de herinnering wakker wordt ge houden aan deze vreselijke ramp, met daarboven uitstekend een groot houten kruis. Hoeveel Nederlanders op deze dag vóór de bevrijding zijn gevallen is moeilijk te zeggen. Het zijn er honderden, allen naam loos, behorende tot de duizenden en dui zenden, waarnaar nog immer wordt ge- Morgen staken 100.000 Amerikaanse zeelieden Regering kan misschien nogjuitstel forceren Het bestuur van de nationale maritieme vakbond in de V.S. heeft Zondag eenstem mig besloten, dat zijn 100;000 aangesloten leden zeelieden en havenwerkers in alle havensteden der V.S. Dinsdag te middernacht in staking zullen gaan, indien dan nog geen overeenstemming met de werkgevers bereikt is. De federale procu- reus in New York, San Francisco en Cleve land zullen vandaag een gerechtelijke actie inleiden welke op ^rond van de Taft- Hartley-vf et de staking voor tachtig dagen kan verhinderen. Het voornaamste geschil voor-de werkgevers gaat over de „hiring- halls", een door de vakbond in het leven geroepen instituut via hetwelk de bond alle personeelscontracten wil laten lopen. De maatschappijen weigeren echten, hun personeel alleen via deze hiring-haüs te betrekken. Intussen is een tweede arbeidsconflict dat dreigde de atoombom-produttie stil te leggen, Zondag bezworen. Achthonderd ..atoomarbeiders" zouden in staking gaan over 'n loonskwestie. Zij eisten 26 dollarcent meer per uur. Zondag is hun een uurloon premie van 13,5 dollarcent beloofd, waar mee zijn instemden. In Juli weer cacao In de bonnenlijst van 2 Juli zal voor de leeftijdsgroepen A. b cn C een bon worden aangewezen voor vijftig gram cacao. Voor de D- en E-groepen wordt een rantsoen van honderd gram verstrekt. zocht, doch die, voor-zo.ver zij daar hun graf in de golven -vonden, immer spoor loos zullen blijven. Voor hen werd in zee, daar waar nog een gedeelte van de romp der rampzalige schepen boven water uit steekt, een krans ^p de golven geworpen. Veeriien veilingloódsen gingen in vlammen op Vuurzee in Honselersdijk Veertien loodsen van de groenten- en fruitveiling te Honselersdijk in het West- land zjjn Zondagmorgen in vlgmmen op gegaan. In de loodsen, elk ongeveer vier bij acht meter groot, waren kisten, kratten, houtwol, papier en ander verpakkings materiaal opgeslagen. In een der loodsen lagen bovendien vaten met teer. De brand werd omstreeks elf uur ont dekt. Hoewel de plaatselijke brandweer geassisteerd werd door de brandweren uit omliggende plaatsen, zodat in totaal (met veertien stralen water kon worden ge geven, duurde het toch tot omstreeks half twee, voordat het vuur bedwongen was. De hitte was zo groot, dat de brandweer de vuurzee niet dicht kon naderen. De brand spuiten uit Honselersdijk en Monster ge raakten tijdens de blussingswerkzaam- heden defect en moesten de strijd tegen het vuur staken. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is doordat kinderen in een der loodsen met lucifers hebben gespeeld. De loodsen waren het eigendom van de veiling, het verpakkingsmateriaal behoorde aan grossiers en exporteurs. De loodsen vertegenwoordigden een waarde van 80.000 en het er in opgeslagen materiaal wordt geschat op 70.000. Twee goederen wagons der Nederlandse Spoorwegen, welke op het terrein, stonden, gingen ge deeltelijk in vlammen op. In een der loodsen was een voorraad vergif opgeslagen voor bestrijding van de Coloradokever. Een deel van dit vergif liep in de veilingvaart, waardoor over een grote afstand de vissen werden gedood. Franse federalisten resoluut Het congres van Franse federalisten heeft een resolutie aangenomen, volgens welke de werkzaamheden van de conferen ties in Den Haag en Montreux zullen wor den voortgezet. Men wil ten spoedigste een Europees congres bijeenroepen om een federalistische constitutie op te stellen, die aan de regeringen der diverse landen zou worden voorgelegd. Langs deze weg wil men tot een „Verenigd Europa op federa listische grondslag" komen. Het slotwoord werd uitgesproken door de voorzitter der Europese federalisten unie, de Nederlander dr. Brugmans. Italiaans vakverbond uiteengevallen Minderheden van het Italiaanse algemene vakverbond hebben een nieuwe bond opge richt. De oprichting van deze nieuwe bond betekent het begin van een hevige crisis in 'dit vakverbond. Renato Bitossi, communist, algemeen secretaris van het algemeen vakverbond, heeft verklaard, dat dit initiatief een nieuwe stap is in de richting van de ver sbreking van de eenheid in de vakbeweging. Wordt de heer L. A. H. Peters gouverneur van Curacao? Naar het A.N.P. verneemt, kan de be noeming van de hecer L. A. H. Peters, thans als landbouw-adviseur verbonden aan de Nederlandse ambassade te Washington, tot gouverneur van Curacao als opvolger van dr P. Kasteel waarschijn lijk worden geacht. De heer Peters vertoeft op het ogenblik in Nederland. Staten van Curacao zijn ontevreden Bestuurshervorming wacht op nieuwe gouverneur De gouverneur van Curasao, dr. P. Kas teel, heeft de Sta^pn van Curasao medege deeld, dat de Nederlandse regering hem een post in buitenlandse dienst heeft aan geboden en dat hij dientengevolge voor nemens is toestemming te verzoeken om in Juli als gouverneur af te treden. Zijn' taak bij de vorming van het „College van Alge meen Bestuur", het nieuwe lichaam, dat wordt ingesteld overeenkomstig de nieuwe staatsregeling, welke op 31 Mei in getreden, zal hij aan zijn opvolger overdragen. De Staten van Curacao hebben in een telegram aan de Koningin tegen fieze gang van zaken geprotesteerd. Zij wensen dat de nieuwe staatsregeling zo spoedig mo gelijk van kracht wordt, omdat zij de- huidige bestuursvorm thans als inconstitu tioneel beschouwen. Van gezaghebbende zijde in Den Haag is verWaard, dat het „College van Alge meen Bestuur" niet alleen dient samen te werken met de Staten, doch ook met de gouverneur, die voor de instelling en de werkzaamheden van het college verant woordelijk zal zijn. Het ligt dus voor de hand, dat deze verantwoordelijkheid wordt gedragen door de nieuw optredende gou verneur en niet door de aftredende land voogd, die nog slechts enkele weken, zijn functie zal vervullen. Het woord is aan.._ Otto Weiss: Het valt zekere mensen moeilijk t<rcindigcn, wanneer zij klaar zijn. België worstelt met de'colorado-kever Tot in het parlement Ook België heeft zwaar te lijden van coloradokevers. Nadat Vrijdagmiddag een van de schadelijke diertjes was doorge drongen in de vertrekken van het Belgi sche parlement waar een zaalwachter het beestje ontdekte en deskundig ver moordde heeft de Belgische regering drastische maatregelen getroffen om de schade, die de coloradokevers aan de land bouw dreigen toe te brenger! tot een mini mum te beperken. Binnenkort zullen En gelse vlammenwerpers en hefschroefvlieg- tuigen in België arriveren, om de ver nietiging van het ongedierte op grote schaal mogelijk te maken. Vrijdag werd een nieuwe invasie der kevers op de linker Schelde-oever waargenomen. Zaterdagmiddag ^ijn maatregelen ge nomen ter vernietiging yan nieuwe con tingenten coloradokevers, die op de oever van de Schelde waren aangespoeld. Jeeps van het leger'zijn naar de boerderijen ge dirigeerd om te helpen bij het bestuiven van de aardappelvelden met DDT. Op ver schillende plaatsen in het binnenland zijn kevers aangetroffen. De „Oranje'' in Amsterdam aangekomen Het m.s. „Oranje" van de Stoomvaart maatschappij Nederland arriveerde heden morgen in Amsterdam met 750 passagiers uit Indië aan boord. In Engeland was reeds een 115-tal passagiers van boord gegaan. Arabisch ultimatum aan Bernadotte De Arabieren hebben aan Graaf Folke Bernadotte. de bemiddelaar van de UNO in de Palestijnse kwestie, gisteren een ulti matum doen toekomen, waarin gedreigd wordt met een „algemene aanval op alle fronten" wanneer de Joden „niet uiterlyk Zondag 12 uur G.M.T. strikt de wapen stilstand naleven zouden." Graaf Bernadotte heeft na de ontvangst van deze nota met de Joodse en Arabische vertegenwoordigers getelegrafeerd, maar het is nog niet bekend* wat de uitkomst hiervan geweest is. Naar te Damascus vernomen werd, heeft Bernadotte een coderapport over de situatie in Palestina aan de Veiligheidsraad gezonden, Waarin de Joden beschuldigd zouden worden van schendingen van het bestand. Bernadotte verklaarde aan Reuters correspondent: „Ik heb een zekere mening over de schendingen van het bestand, doch die kan nog niet gepubliceerd worden. Ik hoop er een eind aan te kunnen maken, doch. ik wil niet oordelen alvorens de andere partij gelegenheid tot verklaring gegeven te hebbben". Bernadotte zou morgen van Rhodos naar Cairo willen gaan voor een conferentie met de Arabische leiders. r De Joodse lezing. Het Joodse opperbevel heeft inmiddels een communiqué uitgegeven, waarin ver- De bekende toneelspeler Eduard Verkade viert morgen zijn zeventigste verjaardag. Vakbonden op Malakka buiten de wet De federatie van Malakka heeft te Koeala.Loempoer de „vakbond voor geheel Malakka", wagrin de communisten de lei ding hebben, onwettig verklaard. De bond beweert meer dan 120.000 leden te tellen. De federatie beval tevens, dat de bond zou worden ontbonden. Tien andere vakbonden werden even eens buiten de wet gesteld. Gottwald Tsjechoslowaaks president Klement Gottwald, de communistische eerste minister van Tsjecho-Slowakije sinds 1946, is vanochtend door de Nationale Vergadering bij handopsteken tot president van de republiek gekozen, als opvolger van dr Benesj. Alle 296 aanwezige afgevaardig den stemden voor Gottwald. De Nationale Vergadering telt 300 leden. Na de verkiezing werden in het gehele land de klokken geluid. klaard wordt, dat in weerwil van herhaalde verzoeken aan de UNO-bem^ddelaar, diens waarnemers tot nog toe slechts Jehoediah bezocht hebben en niet Galilea, waar ern stige overtredingen van het bestand door de Arabieren plaats hebben. De regering van Israël was dan ook gedwongen het Joodse leger aan het Galilea-front de strijd te doen her vatten, „ter zelfverdediging na schen dingen van het bestand door de Ara bieren". De Arabieren zouden het bestand heb ben geschonden by En Karszold, Ein Gef en Sejara, nabij het meer van Galilea. Een Israëlitisch communiqué van Zon dagavond meldt voorts,» dat pogingen van de vijand, om op te rukken in de sector Misjmar Hayarden, ten Zuiden van het meer van Hoeleh in Noord-Palestina, wer den verijdeld. Verder wordt gezegd, dat de vijand z\Vare-verliezen leed bij een aan val op de nederzetting Sedjera. Behalve de „Altalena", die onder Pana mese vlag varend met 800 Joodse vrijwil ligers en een partij wapens uit de ZuicJ- Franse haven Port de Bouc is vertrokken, is bijna gelijktijdig van de Franse zuid kust een schoener met 150 Joodse mannen, vrouwen en kinderen aan boord afgevaren. De Franse politie verklaarde, dat de Joodse passagiers der „Altalena" een col lectief paspoort voor Ethiopië via Alexan- drië hadden getoond. De inscheping vond plaats onder politietoezicht. Aardbeving in Toskane In Toskane is gisteren een geweldige aardschok waargenomen, die onder de be volking een grote paniek veroorzaakte. Te Arezzo zijn verscheidene muren gescheurd en neerstortende stenen hebben een vrouw gedood eij vier personen gewond. De telefoonverbindingen zijn verbroken en talrijke inwoners zijn naar het platte land gevlucht. De minister van arbeid Fanfani, heeft zich naar de plaats des on- heils begeven. Men zal zich wellicht her inneren, dat in 1916 een aardbeving tal rijke slachtoffers heeft gemaakt in deze streek. Koreaanse vissers slachtoffers van Amerikaanse oefenbommen Tijdens de bombardementsoefeningen door de Amerikaanse luchtmacht aan de Oostelijke kust van Korea zijn waarschijn lijk verleden Dinsdag elf Koreaanse vis sersboten in de grond geboord, aldus heb ben de Amefckaanse autoriteiten thans nader medegedeeld. Volgens de Koreaansq pers werden bij deze oefeningen negen personen gedood en tien gewond, liet communiqué van de Ame rikaanse luchtmacht te Tokio meldt, dat een onderzoek gaande is en erkent, dat de bombardementsvliegtuigen op de plaats waar het incident is voorgevallen zich van echte bommen hebben bediend. J. P. SCHALKER EERSTE KAMERLID. De voorzittef- van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature-Koejemans benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer J. P. Schalker te Amster dam, nadat de heer M. D. Proper te Haar lem voor zijn benoeming bedankt heeft. AANHOUDEND WARM Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Droog en overwegend zonnig weer. In het Zuiden en Oosten van het land een kleine kans op enkele verspreide on weersbuien. Weinig verandering van temperatuur. Meest zwakke verander lijke wind, maar later langs de kust invallen van een koelere zeewind. 15 Junl: 7.on op 4.19 uur. onder 21 ni uur Maan op 14.03 utir, onder 1.34 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1