Eeuwfeest van. De Hoop Wedstrijden op de Bosbaan De Koninklijke Amsterdamse Roei- en ^vereniging De Hoop, de oudste roei- n?i jeniging van Nederland „De Maas", c- verdam, is enige jaren jonger viert 'ua ar eeuwfeest. Zij moet dit doen zonder 'elk jbgebouw, dat evenals de andere Amster- -nse roeiers-tehuizen in bezettingstijd op (li g van de Duitsers is afgebroken. Maar s a heeft haar vloot behouden en zich met ra; jrlopig onderdak beholpen. Een grote fc feniging, met een sportieve en roemrijke sutatie. Haar wedstrijd op de Bosbaan, vee -ouden in samenwerking met de Holland tar ^er Wedstrijdvereniging, heeft geklon- 13; o als een klok. Natuurlijk was die wed- itrs 1]tj internationaal en er waren veel bui- t a danders bij, die bijzonder verwelkomd '-•! a. Als wij Hollanders een dergelijk feest "1 >ren halen wij er gtaag veel Duitenlan- rs bij; er zit iets uitgesproken cosmopo- Isch in ons. En zij worden met hun vlag- Tal Qi hun volksliederen en met toejuichin- ges a, als zij iets bijzonders presteren, kwis- geëerd. Nu, zij leverden enkele bijzon- -e prestaties, af viel in het algemeen de acht der Hollandse seniores tegen deze >rke tegenstanders zeer mee. Voortreffe- ie prestaties zijn geleverd door de oude >t van Njord, die na een geweldige boord- j n-boord race de geduchte Zwitserse ploeg n Seeklub Luzern met klein verschil ,ar' opte, door de oude acht van Nereus, die n enefens in een groep van vijf ploegen erwinnaar werd en daarbij ook de Zwit- jS zelfs met flink verschil sloeg, ior de oude twee van Njord, overwin- aar. sar in krachtige en imponerende trant, de di iiurmanloze vier Van D.D.S., die letterlijk eet egstormde van de start en voor Brusse- s jrs zowel als Amscterdammers ongenaak- a, iar bleek en de skiffeur Neumeier Wil- :h« n III) die voor de derde maal de Holland eker won en de Belg Collet overtuigend •32, ieg (de Belg Piessens had opgegeven), t Belgische paar nam» evenwel later een duchte revanche door in de double-sculls •ie Europese kampioensploeg Neumeier rVan der Meer (Willem III) met ander- llve lengte verschil achter zich te laten, idat de Hollanders tot op 1500 meter had'- o geleid. Dat was niet verwacht. Het viel )nj »enlijk erg tegen. Het houdt intussen een ha >yige waarschuwing in voor Neumeier wa v. d. Meer, die natuurlijk aspiraties voor Olympische Spelen hebben. - Njord heeft weer veel succes gehad. Het •- jn de oude vier, oude twee, jonge acht A. !en" age acht B en jonge vier B (deze laatste (t klein verschil en na felle strijd met goede Spaarne-vier, die tweede werd vijf ploegen). Kündig beleid der.coaehes v i vereist worden om onze sterkste ploe- waartoe wij op dit ogenblik zeker de ie vier van Njord, de oude acht van treus en de stuurmanloze vier van D.D.S. ijtien rekenen, op hun hoogtepunt te krii- a en te houden voor Londen. Eenvoudig dat niet. Alle drie deze ploegen kunnen zich ver- ra op zeer goede slagroeiers: soepel, fel toch beheerst. Dutry van Haeften jjord) en Kamminga (Nereus) zullen er trigens mee instemmen als wij een bij- ader compliment maken aan Van Suyle- ci (De Delftse Sport) die als 44-jarige <idag de stuurmanloze vier heeft aange- erd (en bovendien nog van zijn slagplaats stuurd ook) op een wijze, die iedere jon- zich alleen maar ten voorbeeld kan dien, zowel wat stijl en techniek als wat F* -lijUnct ht>tr»ft BANDAG 14 JUNI 1948 HAARLEMS DAGBLAD -W Belgen hebben op dit roei feest nog j" ei goede overwinningen bejiaald in de *-ge zonder stuurman, waarin de Sociéta 'ale Anversoise de Laak en Seeklub Lu- m sloeg, in de jonge skiff B en jonge skiff 'l beide voor de Belg Vandersteen. De aarne-sculler Mulder „hield" Vander- tot 1500 nlfcter. maar moest hem toen gaan; het uithoudingsvermogen be ukte Zondag telkens. Het Spaarne won opnieuw de Jonge Twee met de goede ploeg StokmanDuynstee, editmaal Njord, de Hoop en Z.Z.V. sloeg, it was een der nummers die op Zaterdag beslist werden. Zondag bleef het wel aehtig weer, maar de wind stond nu recht ihard tegen, hetgeen de tijden met één twee minuten verhoogde (de tweeën had- a meer dan tien minuten nodig en de eiste skiffbur bijna 9V2 minuut) en de rijd buitengewoon zwaar maakte. Extra aar voor de racende dames, al roeien maar op de halve baanlengte der heren- oegen. Alleen in de quadruple sculls ubbele vier) sloegen zij een goed figuur, lagen de ploegen bij de finish te ver uit aar. Het lichte sculling-materiaal en de mmetrie van het roeien eigenen zich veel Ier voor meisjes dan de gieken. De ra- nde dames-achten gaven dan ook weer ina alle de indrukevan krachts-overspan- ag en in de racende vieren was het erger: ige roeisters vielen uitgeput achterover de boot na het bereiken van de finish het roeien in dit nummer leek op de ilste driehonderd meters naar niets meer. geloof dat men verstandig zou doen door x-nummers voor dames te beperken tot bbel-twee, dubbel-vier en ze in de toe ast uit te breiden tot dubbel-acht. Men 1 alvast kunnen beginnen met de dubbel- 3 tot hoofdnummer der dames te ver- Ken. n I In het dames-stijlroeien behaalde Het isme bij uitsondering geen eerste prij- maar telkens tweede plaatsen. Het seelde evenwel bizonder weinig bij de age vier. die het met de Hunze moest srroeien. Tenslotte kreeg de Hunzev,106 rfc :s" en Het Spaarne ..106 nyn". Dat is «W Maar laat hien de plussen en minnen ortaan toch maar liever aan de school- ffrouw overlaten. Tenslotte wensen wij De Hoop een blijde uwe eeuw in haar stoere levensloop. Cricketuitslagen is Den Haag won HCC 2 (214 voor 81 TV (210 voor 8, gesloten) met 4 runs en twee wickets in handen. ACC (98) verloor van HCC 1 (112 runs nr 9 wickets) met 14 runs en nog één :ket in handen. 3ood en Wit 2 won van SCHC. De Stichtse b scoorde 89 runs. Voor het verlies van ee wickets werd dit totaal gepasseerd. Op 'voor 8 wickets werd de innings gesloten. Haarlem 2 won in den Haag met 71 runs de eerste innings. VUC scoorde 78 runs Haarlem 2 149 runs. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 Juni 1948 ONDERTROUWD: 12 Juni: J>. Schoonheyt S. Verkes. 3EVALLEN van een zoon: 11 Juni: J. C. lyterman van LooCarl. E, de Bondt—War- idarn. 12 Juni W. T. van der Vlist— Gran- G. A. van den Dungenvan Dinten. A. C. iwmeestervan de Poll. IE VALLEN van een dochter: 11 Juni; E. Bcbervan Bred erode. A. M. C Keur— teel. OVERLEDEN: 9 Juni: J. van den Berg, Turfsteeg. 10 Juni; H. G. R. van Lidth Jeudevan Meurs, 78 j., Kleine Houtweg, luni: A. Krajenveld, 78 J-, Kamperlaan. H. 'an der Logt, 26 j., Lakenkoperstraat. /fgenda voor Haarlem MAANDAG 14 JUNI üobpersineelkcrk: Concert Nely de Bock Praan). en Henk Lasschuit (orgel), 8 uur V „Manon 326" 18 jaar. 2.15 4.30 7 en 9.15 Spaarne: Hei leven is heus niet zo Ud" alle leeftijden 2 30 7 en 9-15 uur ais Hals: De kopermijn' 14 Jaar, 2.30 7 '15 uur Rembrandt: „Maria de Bahia'18 2, 4.15, 7 en 9 15-uur Luxor geen voor- iingen. Palace: De man in duplo. 18 j. DINSDAG 15 JUNI üoicopen: middag- en avondvoorstellingen. Motorsport Speedwayraces te Lisse Zaterdagavond bonden voor een talrijk publiek in het Lisser Sportpark de „Vlie gende Hollanders" de strijd aan tegen de thuisclub „De Hollandse Leeuwen". De laat- sten hadden spoedig met pech te kampen, toen hun aanvoerder Kops in de eerste ron de zodanig viel dat zijn motor voor het .ver dere deel van de wedstrijd onbruikbaar was. Toch leverde zijn ploeg kranig werk. Tot ae zevende ronde ging de strijd vrijwel gelijk op. Maar daarna bleek de meerderheid van de Hollanders steeds scherper cn in de laat ste ronde zorgde de Limburger Coumans er voor. dat het eén overwinning voor de Hol landers werd (45-39). Doordat de snelle Van Aartsen in de demi-, finale uit de bocht vloor en uitgeschakeld werd, plaatste Coumans zich op de tweede plaats en kreeg daardoor in de finale zijn kans, waarvan hij met ontembare vechtlust gebruik maakte. Toen Hartman, die de kop hield, uitviel, greep Coumans de gelegenheid aan en zat Van Doornik zo vlak op de hielen dat hij in de laatste ronde kans zag door een gewaagde manoeuvre dc slingerende Van Doornik voorbij te schieten en als eerste door de finish te gaan. In de ..uitdagingswedstrijd" tussen de snelste Vier rijders nam Van Aartsen op zijn nieu- ,we, snelle machine revanche en bleef ge makkelijk aan de kop, waarbij hij een snel heid maakte van 1 min. 27 4/5 sec. Toch kreeg hij de overwinning niet cadeau, want Coumans vocht verbeten en trachtte telkens weer in de bochten (op de rechte stukken kreeg hij geen kans) de Amsterdammer voorl^j te komen. Tenslotte kwam Van Aartsen toch als eerste aan, met Coumans er vlak achter. De kleine renner uit Geleen plaatste zich in deze wedstrijd ondubbel zinnig op de voorgrond! Tennis H.L.tT.C. promoveert Zondag speelde HLTC, kampioen van één der overgangsklassen, een promotiewed strijd Door met 9-1 te winnen van Thor/ Rood Wit 3, promoveert de Haarlemse Lawn Tennisclub naar de eerste klas. W aterpolo-uitslagen De uitslagen van de waterpolocompetitie, kring Haarlem van de K.N.Z.B., luiden: Dames: VZV 2-HVGB 2 0-5. Meisjes: HVGB a-HPC a 5-0. DWT a- Ha'arlem a 3-0, Haarlem a-VZV a 2-1. Heren afd. I: Haarlem 4-HPC 4 5-0, VZV 3-DWT-3 1-1, HVGB 5-PSVH 5-0. afd. II: Haarlem 5-Haarlem 6 3-0, Haarlem 6-DWR 4 5-0. Jongens afd. a: HPC a-HVGB a 0-6. HVGB ï-DWR a 7-0; afd. b: VZV a-HPC a 4-0. Voor de competitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond zijn gespeeld: Dames: 2e klasse B: HPC-Merwede 0-3, ZIAN-Haarlem 5-0, 2e klasse C: DWT-Meeu- wen 3-3. 3e klasse B: DWT 2-DKR 5-0, 3e klasse F: Waterlelie-Haarlem 2 6^0. Heren: Reserve hoofdklasse: ZIAN 3-HPC 2 4-1, reserve 2e klasse A: Haarlem 2-Nereus 2 7-0. reserve 3e klasse E: de Zijl 3-DWR 3 3-3, 3e klasse C. HVGB 4-Nereus 3 4-1. OM DE KNVB-BEKER. De halve eind strijden om de KNVB-beker zijn gespeeld. In *s-Hertogenbosch won Wageningen met 4-2 van Limburgia en in het Goffert Stadion in Nijmegen versloeg DWV met 5-0 Roer mond. Wageningen en DWV spelen Zater dagavond de eindstrijd. Bader vermist Zaterdagavond omstreeks half negen vervoegde zich aan het politiebureau in Zandvoort een jongeman, die vertelde, dat hij tezamen met zijn 21-jarige broer, A. Knibbe, wonende Wagenweg 216 te^aar- lem, naar Zandvoort gekomen was, 'om te gaan zwemmen. Ten Zuidemvan het Zui- derbad had men zich ontkleed, waarop men eerst was gaan zonnebaden. Zijn broer verklaarde toen, dat hij even de duinen in ging, waarop hij antwoordde, nog even naar het, dorp te zullen gaan om enkele kleine inkopen te doen. Toen hij na zijn terugkomst zijn broer niet ontdekte, doch nog wel zijn kleren, veronderstelde hij, dat deze reeds was gaan zwemmen. Na ge ruime tijd te hebben gewacht, werd hij ongerust, en begaf zich met de kleren van zijn broer naar het politie-b\jreau •waar hij van dit vreemde voorval aangifte deed. De politie toog direct op onderzoek uit. Daar het vermoeden voor de hand lag, dat de jongeman bij het zwemmeri veron gelukt zou zijn werd het gehele strand van Zeeweg tot, halverwege Noordwijk afge zocht, evenwel zonder resultaat. Noordwijk en IJmuiden werden toen van de vermis sing eveneens op de hoogte gesteld. De Zandvoortse reddingsbrigade heeft de gehele nacht van Zaterdag op Zondag het strand afgezocht, doch ook dit leverde niets op. Daar de mogelijkheid bestond, dat de jongeman in de duinen iets was over komen, heeft men Zondag de duinen over een groot gedeelte afgezocht, doch ook hierbij heeft men geen succes gehad. Men achtte het mogelijk, dat de vermiste, -die het linker oog mist, in één der vele door de Duitsers aangelegde „deckungs-löcher" zou zijn gevallen, welke moeilijk te zien zijn, daar ze met helm en struikgewas zijn overwoekerd. Men helt thans meer en meer over tot de veronderstelling, dat de jongeman bij het zwemmen in zee in een mui is geraakt en verdronken. Het vreemde van hot geval is echter, dat geen der kuststations tot nu toe het aanspoelen van het stoffelijk over schot heeft gemeld. Men blijft de naspo ringen met kracht voortzetten. Ook een onderzoek met politie-honden leverde geen resultaat. Dronken Velsenaar maakt amok Zaterdagavond laat werd aan de Haar lemse politie gemeld, dat op het station Haarlem een twist was ontstaan, die zo hoog was gelopen, dat er rake klappen waren gevallen. De aanstichter van het kwaad die bovendien de raakste klappen had uitgedeeld zou in „kennelijke staat" geweest zijn. De politie'die er onmiddellijk OP uittrok om de vrede te herstellen, ver nam ter plaatse dat de ruziemaker de benen had genomen en in de bosjes van het Prinsenbolwerk zou zijn ondergedoken. Met de hulp van een politiehond werd hij ras voor de dag gehaald en gevankelijk naar het bureau gevoerd om zijn roes uit te slapen. Ook daar hadden nog enige strubbelingen plaats, die een agent zijn polshorloge kostten. Toen men de mah, een 22-jarige Velsense hulpmonteur, de volgende ochtend bij het ontwaken vroeg hoeveel borreltjes hij had gedronken, antwoordde hij bescheiden- „Vijf-en-dertig maar" DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat ot gelegenheid distributie bescheiden af te halen te: Haarlem, restant R Overveen: V tot en met Z Heemstede: Sche tot en met Schl Wie zag het ongeluk bij de Zijlbrug? Het slachtoffer van het auto-ongeluk, dat op Vrijdagavond bij de Zijlbrug plaats had, is thans geïdentificeerd. Het blijkt de 59- jarige mevr. J. M. E. S. de N. uit de Am sterdamse buurt te zijn. De Haarlemse politie heeft een aantal getuigen gehoord, die echter nog niet vol doende licht op de zaak hebben kunnen werpen. Zij verzoekt daarom getuigen, die nog niet gehoord zijn, zich te melden. Dit laatste geldt vooral voor de dame, die zich op het moment van het ongeluk in café „De witte Zwaan" bevond en daar bü het zien van het ongeluk flauw viel. V erkeersongelukken in Bloemendaal Zondagmorgen om halftwaalf reed een autobus van de NZHVM van de Bloemen- daalse weg, komende van Santpoort, naar de Korte Kleverlaan. De bestuurder moest dus links af slaan. Op dat ogenblik naderde een echtpaar uit Amstelveen van de andere zijde van de Bloemendaalse weg. De vrouw wilde nog voor de bus langs doorrijden. Zij werd echter door de bus gegrepen en liep een lichte hersenschudding op. Na ter plaatse te zijn verbonden, is zij per zieken auto naar haar woning vervoerd. Een zestienjarig meisje uit Beverwijk fietste Zondagmiddag van de Hoge Duin en Daalseweg af, hoewel dat verbodene is. In de bocht bij het Openluchttheater raakte zij de macht over het stuur kwijt en viel. Zij werd aan hoord en armen gewond. Per auto is het .meisje naar haar woning ver voerd. ADVERTENTIE-OPGAVEN PER TELEFOON Men wordt dringend verzocht voor deze opgaven of voor inlichtingen, advertenties betreffende, niet de redactie-nummers te gebruiken, doch uitsluitend de admi nistratie-nummers 10724 en 14825 Muziek Leerlingen geven een f muziekmiddag Zaterdagnamiddag werd in De Kerkuil gemusiceerd door leerlingen van de piano lerares. Mia Muller van Brakel. Allerhande graden van vordering waren vertegen woordigd, zelfs het aanvangsstadium; maar ook dat kan „net echt" lijken in stukjes voor vier handen, waarbij de lerares zelve tien vaardige vingers leent om, zoals in werk van André Caplet een rijke onder grond te geven aan een primitieve idee. Trouwens het bleek op meer punten, dat de fantasie bij de jeugdige executan ten was losgewerkt, om de dode noten een inhoud te geven; soms met uiterlijke mid delen een brom, een klepper of zo wat doch vooral door tot de verbeelding sprekende stukjes met een duidelijke ka rakteristiek. Dat gaat vanzelf tot de mu ziek een taaj gaat spreken, die onbepaalde dingen uitdrukt, bij de meesters als Bach, Handel, Mozart, Beethoven, Schubert; doch dan heeft de fantasie al vermogens verworven om zich in het onbestemde te wagen, tastend, zoekend, tot de ware muzikale schoonheid van achter de noten vandaan komt. En dan groeit geleidelijk het besef van de moderne kunst, van Debussy, Casella, Bartok, Poulenc, die bovendien zelf tegemoetkomend is met haar onderwerpen, haar karakteristieke rhythme en haar harmonische kleur. De leerlingen gaven tezamen een uit voering die deze ontwikkelingslijn volgde. Het zou te ver voeren aan de prestaties apart een woord te wijden;' dit kon trou wens een opeenstapeling van compli mentjes worden. Ik volsta dus met een dubbel compliment aan mej. Mia Muller van Brakel, voor de resultaten van haar paedagogisch werk en voor de vertolking van Passepied van Hendrik Andriftsen, die zij tot besluit van de middag ten beste gaf. JOS. DE KLERK. Kamerniuziek-avorul O.R.G. Twee "violisten, mevr. Carolien van der Heide, de heer Norbert Visser en de pianist Hendrik Willem Poldermans, alle drie uit Den Haag, voerden Zaterdagavond een programma van kamermuziek uit voor het O.R.G.-centrum aan het Westerhoutpark. In een zuiver en moo^afgewogen samen spel hoorden wij de nobele Golden Sonata van Purcell voor twee violen en klavier: een heel mooi begin. Niet minder aantrek kelijk was een trio-sonate van Jean Marie Leclair, waarin men de charme van de pastorale sfeer het Franse mode-artikel in de 18e eeuw volop waarderen kon, want ook hier werd met delicaat wisselspel de geest der muziek getroffen. De volgende trio-sonate van Haydn verraadde het meesterschap van haar auteur. Haydn roeit in dit werk wel is waar m het Napelse vaarwater (Pergolesi schijnt aan 't roer te zitten) maar met de vlag van zijn onbe twistbare oorspronkelijkheid in top. Een keurig samenspel belichtte zeer gunstig dit aantrekkelijke werk. Eeq, interessante en goed klinkende duo-sonate voor viool en piano van Leon Orthel, gespeeld dool- de heren Visser en Poldermans. getuigde voor de betekenis van deze Nederlandse com ponist. Een reeks duo's voor twee violen Bartok gaf allerlei karakteristieken in materie en bewerking te horen; aardige flitsen, doch zonder enige samenhang. Ten slotte ging met het ngdigft élan de trio sonate van Milhaud, waarvan het aan- vangsdeel, als kleurige, opgewekte en levenslustige klinkklank zeer te waarderen is, doch waarvan het slotgedeelte wat schraal uitvalt. De aanwezigen hebben onbeperkt kunnen genieten van zeer verzorgde, bezielde uit voeringen van het Haagse trio. JOS. DE KLERK. Waar is de Rembrandt? Morgen, Dinsdag 15 Juni zal de AVRO een heruitzending geven van de luisterwed strijd voor UNAC, Er is een RembrancH verdwenen. Paul Vlaanderen neemt de verhoren af, en U moet antwoorden op de vraag „Waar is de Rembrandt?" Oplossingen per briefkaart inzenden aan UNAC Den Haag. U moet boven het ge wone porto 50 cents extra bijplakken ten bate van UNAC (z.g. duifjes-zegels zijn ongeldig!). Er zijn prachtige prijzen beschikbaar: een geschenk naar keuze ter waarde van 2500.reizen per KLM naar Stockholm en Schotland voor twee personen, en nog 497 andere waardevolle prijzen. De heruitzending vindt plaats om kwart voor tien 's avonds N.V. Beijnes Resultaten over 1947 In het jaarverslag over 1947 wordt mede gedeeld, dat ofschoon er enige vertraging was, de fabriek het programma van werk zaamheden dit jaar vrijwel onveranderd kon uitvoeren. Daar de materiaalvoorzie ning nog zeer onregelmatig is, doet zich het verschijnsel voor, dat grote hoeveelheden aanwezig materiaal niet verwerkt kunnen worden, omdat een gedeelte ander mate riaal voor dezelfde order nodig, ontbreekt. Verschillende orders, die reeds lang afge leverd hadden moeten worden, zijn hier door nog, steeds niet uitgevoerd of er is zelfs nog geen begin mede gemaakt. Het tekprt aan arbeidskrachten doet zich nog steeds gevoelen. Het aantal arbeiders is dit jaar gestegen tot 520. De laatste rijtuigen, welke voor de Ne derlandse Spoorwegen hersteld zijn, hebben het bedrijf verlaten, zodat de fabrieken ge-, heel met nieuwbouw waren bezet. Behalve, het herstelwerk werden aan nieuwbouw afgeleverd 46 bussen en 129 rongenwagens, met enkele kleinere opdrachten voor een totale waarde van 3.158.926.35. De orderportefeuille is nog altijd rijkelijk gevuld en de vooruitzichten voor de komen de jaren zijn dan ook onverdeeld gunstig. De verhoudingen met en onder het per soneel zijn nog steeds zeer goed en de arbeidsproductiviteit neemt langzaam toe. Met de bouw van de nieuwe fabriek in Beverwijk zal in het voorjaar begonnen worden, zodat begin 1950 het bedrijf naar zijn nieuwe behuizing kan worden over gebracht. De balans en verlies- en winstrekening geven na afboeking der nodig geachte re serveringen een winst van 106.570.84. De directeur ir. H. J. M. Bekkers merkt op dat dit zijn laatste jaarverslag is ge weest, omdat hij aftreedt. Hij schrijft: „Di crisis na 1930 en "de oorlog hebben hun stempel gedrukt op de periode van mijn bestuur. Ik heb echter gemeend door mede te werken aan een conservatief financieel beheer ook de belangen van de aandeel houders te hebben gediend. Ik heb de vol doening een gezond en financieel sterk bedrijf achter te laten, dat met gen be kwame staf van arbeiders, eqn goed ge outilleerde fabriek en een voor zijn taak berekend ambtenarencorps een goede toe komst tegemoet gaat." Uitgekeerd zullen worden de volgende dividenden; 7 'op de preferente aandelen A, 5% op de preferente aandelen Ben 4^1 dividend op de gewone aandelen. De nieuwe directie. Ir Bekkers zal op 30 Juni a.s. aftreden als directeur. In 1913 kwam hij in de fabriek als bedrijfsingenieur, in 1930 werd hij directeur; beide functies heeft hij uit stekend vervuld, zo merken commissaris sen op. Ir. Bekkers heeft zich beschikbaar gesteld voor een benoeming tot commis saris. Ter aanvulling van de door het heengaan van ir. Bekkers ontstane vacature'stelt de raad van commissarissen voor te benoemen de heren ir. G. O. J. van Ditzhuyzen en drs. W. L. Beijnes. Ir. van Ditzhuyzen is van 1933 af be drijfsleider; drs. Beijnes is van 1945 af befast met zaken van administratieve, com merciële en sociale aard. Opleiding van auto-monteurs Veertien dagen geleden zijn diploma's .uitgereikt aan jeugdige hulpmonteurs, werkzaam in Haai4emse automobielbedrij ven, die hun opleiding hebben genoten op een cursus van de Bond van Automobiel handelaren en Garagehouders. Bij de prijs uitreiking heeft de heer J. C. Bolderdijk van de gelegenheid gebruik gemaakt, om op te merken, dat er onvoldoende ruimte op de Ambachtsschool is. De heer A. L. Hengeveld deelde naar aanleiding daarvan in ons blad van 31 hlei mee, dat de animo voor de cursus automonteurs op zijn school niet groot was. •Van de zijde van de BOVAG vernemen wij, dat binnenkort een bespreking gehou den zal worden, om te trachten een oplos- sing'te vinden. De bond werkt gaarne met de ambachtsscholen in den lande samen en op velé scholen wordt een cursus gegeven, waaraan de BOVAG zijn medewerking verleent. Het is immers de bedoeling, aldus deelde de heer Bolderdijk ons mee, de vakopleiding op een 2o hoog mogelijk peil te brengen. In de bond is een speciale commissie opgericht, welke aandacht aan het vraagstuk besteedt. Een leerlingenstel sel is ingevoerd en in de bedrijven wordt regelmatig nagegaan, of de patroons zich bezig houden met het opleiden der jonge krachten. De leerlingen moeten alle onder delen van het vak onder de knie krijgen. l5e commissie uit de bond, die met de opleiding belast is, heeft studieboeken samengesteld voor hulpmonteurs, monteurs en patroons. De cursussen voor hulpmon teurs worden zo veel mogelijk op de Am bachtsscholen gehouden en op enkele scholen wordt er gewerkt volgens een systeem van de BOVAG. De heer Bolder dijk merkte op, dat de resultaten niet on gunstig te noemen zijn. In Haartem heeft de BOVAG in 1947 contact met de Ambachtsschool gezocht en stelde een bedrag beschikbaar, om het houden van een cursus mogelijk te maken. De leerstof van de BOVAG wefd daarbij gebruikt. In de loop van het cursusjaar verminderde het aantal leerlingen, dat aanvankelijk dertig bedroeg. Het volgend jaar keerde de BOVAG terug met verzoek een cursus tegen een lager bedrag te hou den. Het bleek niet mogelijk, wegens ge brek aan ruimte. Daarom is besloten een eigen cursus te houden, waarvoor zich vijf en twintig leerlingen meldden. Die cursus is de vorige maand besloten met het hou den van een examen. Is hier iets van U bij Aan het Hoofdbureau van Politie te Haar lem. Nassauplein 3. zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te be komen omtrent de navolgende, in de afge lopen week als gevonden aangegeven voor werpen: armbanden, autoped, accu, beursje met inhoud, bal, brillen, autqband, voetbal, broches, leesboek, behang, breiwerk, cein tuurs, cape. postduiven, duimstok, wieldop, doosje sigaren, doos tandpoeder, herendas, schoolétui met inhoud, bank- en muntbil jetten, gewicht, inlegvel, honden, hand schoenen, hondenhalsbanden, dames-arm bandhorloges, zilveren hangertje, smidsha mer, handdoeken en zwembroekjes, kinder jurkje. regenjassen, jongensjasje, versnape- ringenkaart. 4 textielkaarten, bonkaart, da meskous. klomp, kammetje, kop van rijwiel- lantaarn. rubberlaars, lorgnet, tafelmessen, mutsen, regenmantel, visnet, portemonnaies met inhoud, dames parapluie. padvinders- riemen, ring met steen, huissleutels, auto sleuteltje. hangslot, sproeier, gouden speldje, schoenen, sjaals, slipover, benzineslang, da mes- en actetassen met inhoud, vulpenhou ders. vulpotloden, motorwanten wandel- en poppenwagen, zakmesje, dekzeil,'zakje inh. bonnen, draagkruis van sportvereniging, oorhanger Gemeentewerkman terecht De Haarlemse gemeentewerkman v. d. M. die sinds vorige week Maandag vermist werd, is Zaterdagavond weer komen op dagen. Het blijkt, dat hij Maandagavond na afloop van zijn wepk met de dienstauto die hij daarvoor tot zijn beschikking had, naar Amsterdam en Amersfoort is gereden om daar enige privé-zaken af te handelen. Ongelukkigerwijze is hij in de laatste stad tegen een stilstaande vrachtauto op gereden. waardoor zijn wagen beschadigd werd. Hij geraakte zozeer beducht voor de mogelijke gevolgen hiervan, dat hij eerst niet naar Haarlem terug durfde te keren. Pas Zaterdagavond is hij per trein naar de Spaarncstad teruggekomen. Antonio Pascoal" in zijn element Zaterdagmiddag is de Portugese motor trawler Antonio Pascoal" op de werf van de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij van stapel gelopen. De terwaterlating ge schiedde door het 9-jarig dochtertje van de reder, nadat het schip eerst was inge zegend. Toen het schip in zijn element terechtkwam, veroorzaakte het zo'n dei- rting, dat het water over de kade van het Spaarne spoelde. Honderden belangstellen den sloegen de plechtigheid gade. Kantonrechter-pla'atsvervanger voor de z.g, tribunaalkamer Om de nog lopende zaken van 't inmiddels opgeheven Haarlemse tribunaal te doen be handelen door het kantongerecht waren be noemd tot kantonrechter-plaatsvervanger om op te treden als voorzitters van de z.g tribunaalkamers mr. T. A M. A. van Löben Seis en mr. J. E. Goudsmit. Eerstgenoemde heeft echter bedankt. In zijn plaats zal een ander worden aangewezen. Tot griffiers zijn benoemd mr. J. A. P. C. ten Bokkel en mr. W. Glastra. In een zitting van de kantonrechter van Vrijdag zal mr. Goudsmit borden gèïnstal- leerd en mrs. Ten Bokkel en Glastra zullen worden beëdigd. Het is nog niet bekend wanneer de eerste zaken behandeld zullen worden. STEDELIJK GYMNASIUM Voor het eindexamen zijn aan het Gymna sium voor diploma A geslaagd de heren P. J. Verhoef, L. P. Huges, J. Römelingh, C. de Zeeuw. M. Riikeboer, J- Hekkelman en de dames J. W. van Leusen. R. Bakker. E. M. P. van Schaeck Mathon. S Mug, T. Rolloos, E- Dyserir.ck, C. M. E. van der Maesen en W. M G de Vries. Afgewezen zijn drie candidaten Voor diploma B zijn geslaagd de heren C E. T. Dir.aux. H. Leene. H. W. P. de Vries, R. Vroom. A. Mena'da, P. J. Bijleveld, A. van Oosterom, E. J. Kuiper. J. de la Hayze. J. H. Horbeek. J D J. Waardenburg. K van Leeuwen, R. H. Westra. D Tjabbes. H. van der Loos. en de dames A Boltjes. P.-E. A. Thierry. E. Baart er. A. H. M. de Jong. "Afgewezen zijn vijf candidaten Met één candidaat wordt het examen voortgezet. De lijstniimiiiering voor de Tweede Kamerverkiezingen Het Centrale Stembüreau heeft heden morgen de nummering van de candidaten- lijsten voor de Tweede Kamerverkiezingen vastgesteld: 1. Katholieke Volks Partij; 2. Partij van de Arbeid; 3. Anti-Revolu%ionaire Partij; 4. Communistische Partij Nederland; 5., Christelijk Historische Partij; 6. Volkspar tij voor Vrijheid en Democratie; 7. Staat kundig Gereformeerde Partij; 8. Oude 5.D.A.P.-Vooruitstrevende Partij voor Wereldregering; 9. Onafhankelijk Natio nale Groep; 10. Lijst Weiter; 11. Midden standspartij; 12. Revolutionair-Communis tische Partij. Lucratief bezoek aan de Damesbeurs Een echtpaar uit de Mauvestraat te Am sterdam besloot Zondagavond nog even een bezoek te brengen aan de Damesbeurs in het R.A.I.-gebouw, welke die avond ge sloten zou worden. Toen het naar huis terugkeerde, was het een slaapkamer-, een eetkamer- en een zit kamerameublement rijker! Deze ameuble menten waren bij een verloting gevallen op een numijer, dat overeenkwam met het nummer van een der entréebiljetten van het fortuinlijke echtpaar. De Damesbeurs is door ruim 110.000 pe'rsonen bezocht. SCHEEPVAART Holl. Oost Arikalünen. Klipfontein 10 Juni van Beira naar Dar es Salaam. Langlee Scott 10 Juni van Beira naar Durbftn. Holl. West AfrikalUnen. Congostroom 12 Juni van Hamburg naar Amsterdam. Heelsum 7 Juni van Lobito naar Rodondo. Hjlversum, 10 Juni van Port Gentil naar Boma. Niger- stroom 10 Juni van Matadi naar Amboina.- K.N.S-M. Boskoop 10 Juni te Madeira var Amsterdam naar Curac%o. Trajanus, 10 Juni van Limasol naar Istanboei. Bree «elle. 11 Juni van Amsterdam nadl Kopenhagen Cot- tica 11 Juni van Dover naar Madeira. Ilos. 11 Juni van Oran naar Malega. Iris. 11 Juni van Gothenburg naar Amsterdam. Ornan, 11 Juni Holtenau gepasseerd van Amsterdam naar Gdynia. Strabo. 11 Juni van Kopenhagen naar Istanbul. Van Ostadé, 11 Juni Aruba van Punta Cardon naar Maraeaibo. NEDERLAND. Bali. 11 Juni Malta gepa seerd van Port Said naar Halifax. Celebes, 11 Juni Malta gepasseerd van Port Said naar Londen Ceram, 12 Juni van Genua naar Port Said. Amstelstad 7 Juni te Durban van East Londen naar Lorenzo Marques. Hugo de Groo: 10 Juni van Batavia naar Pladjoe Lombok. 11 Juni van Colombo naar Bombay. Mapia, 11 Juni van Batavia naar Belawan. Poelau Laut 11 Juni van New York naar Alexandnë. Talisse, 10 Juni van Brisbane naar Sydney Van der Waals. 10 Juni te Genua van Port Said naar Marseille. Lawak, 5 Juni van San Francisco naar Portland. Oranje, 10 Juni Gi braltar gepasseerd naar Southampton, wordt Maandagochtend (14 Juni) ongeveer 7 uur te IJmuiden verwacht Rondo, 11 Juni van Port Swettenham naar Singapore. Sumatra 10 Juni te Bangkok van Batavia naar Palembang Oceaan. Idomeneus 10 Juni te Aden, Am sterdamBatavia. Medon. 11 Juni van Am sterdam naar Oslo. Melaihpus, 8 Juni te Ma kassar en is daar aan het lossen. Titan, 11 Juni t$ Amsterdam van Tndië. Kort en Bondigj Zondagmorgen voer Hr. Ms. onderzee boot „Dolfijn" de haven van de onderzee bootbasis le Rotterdam binnen na een reis van ongeveer 24 uur van Engeland naar Ne derland. Deze onderzeeër is de vroegere ..Taurus", die op 5 Juni te Gosport bij Ports- qiouth door de Britse marine in bruikleen is overgedragen aan de Nederlandse marine. Op October 1946 stortte een marine- vliegtuig neer op het dak van de Christelijke 1 H. B. S. te Apeldoorn. Twce-tn-twintig leer- lingen kwamen hierdoor om het leven. Za- 1 terdagmiddag is een gedenkteken voor deze slachtoffers op de begraafplaats aan de Soe- renseweg onthuld. Te Ommen Is Zaterdag door de Stich ting Jeugdkampen het kamp- en conferentie oord „De Besthmenerberg" geopend. Het openluchttheater van de Besthmenerberg biedt plaats aan 5000 personen. Het ligt te midden van het dennenbos. Het kamp heeft êen eigen waterinstallatie, die koud en warm water via 3^ K.M. pijpleiding naar alle de len van het kamp voert. De totale oppervlak te van het kamp bedraagt 140 ha. Zesduizend personen kunnen er gelijktijdig kamperen. Er is ccn regeling betreffende net han dels- en betalingsverkeer met Rusland gepa rafeerd. Nadat de Nederlandse delegatie aan de regering rapport zal hebben uitgebracht zullen nadere mcdelingen worden gedaan. HAARLEM EN OMGEVING Een honderdtal leden van dc Open Deur- actie der Ned. Herv. Kerk uit Den Haag was Zaterdag cn Zondag in Bloemendaal. waar zij gastvrijheid vonden bij de leden aldaar. In de kerkdienst ging Zondagmorgen Ds. G. P. Klijn van Driebergen voor. de predikant in algemene dienst van deze actie. In het Jeugd huis hadden Zaterdag- en Zondagmiddag en -avond bijeenkomsten plaats. Zondagmiddag sprak Ds P. Lustigheid uit Den Haag, Zon dagavond Ds. G. P. Klijn. Ds. M. Ros, te Sleeuwijk heeft voor het beroep van de Geref. Kerk van Hoofddorp bedankt. Dc Haarlemse Politiemuziekvercnlging zal Dinsdagavond een tuinconcert geven voor de ouden van dagen in het Junoplantsoen. Zaterdag slaagde in den Haag voor het examen Heilgymnastiek en Massage Mej. D. F. E. Joustra. te Haarlem. Op Donderdagavond 17 Juni zal Ds. S. Zijlstra uit Eindhoven, evangelist van het „Zoeklicht", in de Zuiderkapel aan de Zui derstraat te Haarlem, spreken over „De voetstappen des Konings". Medewerking wordt verleend door Mej. Jettie Visser uit Hillegom, sopraan. De bckctide plano- en zangpacdagoge Anny Bonarius. die met het optreden van haar kinderzangklassen in de Stadsschouw burg vele liefdadige werken heeft weten te steunen, herdenkt op Zaterdag de dag waar op ze voor 25 jaar haar loopbaan begon Er heeft zich een comité gevormd om de ver dienstelijke lerares naar waarde te huldigen. Amsterdamse Beurs Koninklijke O Lie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Pateni Scheepvaart-Unie Holl -Amerika Lijn Del» Maatschappij H V A A'dam Rubber Ned Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij H Slotkoer» Vrijdag 3*9 y2 295 Vs 266 167 350 281 126V2 1874L 207 233 173 153% 125 476 Openings koersen 349% 188 Vè 161% 231 171% Verdediger van de Grebbeberg ten grave gedragen Zaterdagmiddag is op dc begraafplaats op de Grebbeberg met militaire eer ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer W. F. Hennink, in leven kolonel der infanterie b.d., die in de Meidagen van 194Q bevelhebber is geweest van het acht ste regiment infanterie, dat de Grebbeberg tot het uiterste tegen de Duitsers heqft verdedigd. De kist was op een affuit geplaatst en werd onder treurmuziek- van de Kêninkl. Militaire Kapel naar de begraafplaats ge reden. Heemslede ST. ANTONTUS ULO SCHOLEN Ter gelegenheid van het 50-jarige bestaan der St. Antoniusscholcn gaven de oud-leer lingen Zondag in het R -K. Verenigingsge bouw een feestmiddag voor het onderwijzend personeel, die goed geslaagd is. Verschillende grote en kleine declamaties werden opge voerd, oa. over het schoolleven. De dankbaarheid van de oudleerlingen voor het genoten onderwijs kwam tot uiting een geschenk, bestaande uit een twaalf delig eetservies, dat met een toespraak door mejuffrouw Vera Preijde aan de Eerw. Zus ters werd overhandigd. Burgerlijke stand Ondertrouwd: J. Groot en L. Bruijning; G. Halm en A. Sonneveld; H. H. Dom en H. B. M. Hollander Getrouwd: V. E. Flood en C. S. Kat; E. Kluen en M. G. Berendsen; F. Sterel en A. Steenhart; J N. milsbosch en E. Hos. Bevallen: M. M. Abbink-Kist. z.; J. Klinge- man-Stolk, zP C. Rot-Walter, z.\ W. E. Keulemans-de Jong, d.; L. Hamringa-van Wouw, z. Overleden: P. G. van Bourgonje. 86 jaar. N. Geels, 38 jaar. Bloamendaal Rartij van de Arbeid De Partij van de Arbeid, afd. Bloemendaal, houdt een openbare verkiezingsvergadering op Vrijdagavond 18 Juni irr het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. spreker W. Thomassen Burgemeester van Zaandam en op Donderdagavond 24 Juni in gebouw „De Toorts", Duinweg te Santpoort, spreker Dr. A. J. van Leusen. uit Vclsen. DISTRIBUTIEKRING HAARLEM Individuele aanvragen werkkleding De directeur van de Distributiekring Haar lem maakt bekend, dat in het tijdvak van 15 tot en met 30 Juni a.s. volgens onderstaande letter indeling gelegenheid bestaat tot het indienen van individuele aanvragen voor werkkleding door personen, werkzaam in een zelfstandig beroep of in een bedrijf met minder dan 5 werkkledingdragende arbeiders mits zij voorkomen op de thans geldende beroepenhjst t.w.: a. door personen, die sedert 31 Januari 1948 geen werkkleding hebben ontvangen; b. door personen, to wier behoeve reeds collectief werkkleding is verstrekt, doch die thans werkzaam zijn in een zelfstandig be roep of in een bedrijf met minder dan 5 werkkledingdragende arbeiders, terwijl de verstrekte kleding door het bedrijf zelf is bekostigd. waardoor dc betrokkene geen werkkleding (resp. werkkledingbon) in eigendom heeft ontvangen. De betrèffende formulieren MD 333-06 be horen volledig ingevuld en voorzien van een werkgeversverklaring te worder ingediend bij de Disiributiedienst van de gemeente van inwoning, dan wel bij het D.K. van de ge meente waar het bedrijf is gevestigd of het werk wordt uitgevoerd De betreffende T.D. dient tc worden over gelegd. Plaats van indiening: Haarlem: Vleeshal. Grote Markt. Heemstede: Binnenweg 160. Bloemendaal: Bloemendaalseweg 188, Over veen. Zandvoort: Haltestr.vt 4. De letterindeling is als als volgt: Woensdag 16 Juni Dinsdag 15 Juni '48: Donderdag 17 Juni 18 Juni 19 Juni 21 Juni 22 Juni 23 Juni Vrijdag Zaterdag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 24 Juni Vrijdag 25 Juni Zaterdag 26 Juni Maandag 28 Juni Dinsdag 29 Juni Woensdag 30 Juni Haarlem, 12 Juni 1948. A cn C. B. D; E. F; G. H. I: J. K: L. M; N. O tot cn met Q. R. S en T. U en V. W tot en met Z.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3