Haarlems Dagblad Protesten tegen „volksbewegingen aangewakkerd door Nederland" Smuts Amerikaans-Australisch verweer: „Compromis was in g^est van Renville Het Franse communistische vakverbond proclameert algemene staking Dc-6 neergestort Weerbericht 62e Jaargang No. 18966 Bureaux Grote Houtsti 93. rei Adv en Admln. 10724 14825 Redactie 10600 Direct-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N.. Soendapletn 37, Tel 12230 Drukkerij Z. B Spaarne 12. Tel 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 18 juni 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 c*nt, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag bU de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VELDMAARSCHALK SMUTS zal van middag aan de Leidse Universiteit pro moveren tot doctor in de rechtsgeleerdheid honoris causa. Ieder herinnert zich de ere promotie van Winston Churchill. Na Brit- tannie's „grand old man" is vandaag zijn Zuid-Afrikaanse evenknie aan de beurt. Zij zijn in het Britse Gemenebest nauw met elkaar verbonden en bovendien vrienden. En in 1946 werd beiden het eredoctoraat al aangeboden. Ik herinner eraan dat Smuts in October van dat jaar ons land al bezocht. De Koningin verleende hem toen het Groot kruis in de orde van de Nederlandse Leeuw prof. mr. R. P. Cleveringa kwam hem „r een receptie in het kasteel Oud-Wasse naar mededelen, dat de Leidse Universiteit hem tot eredoctor had benoemd. De promo tie moest toen worden uitgesteld. Zij ge schiedt vandaag. Smuts is 78. dus nog enige jaren ouder dan Churchill en niet minder vitaal dan hij. Het staatsmanschap schijnt voor .menig een nog altijd, een gezond vak te zijn. Men kan er oud in worden en veerkrachtig bij blijven. Dat de Zuid-Afrikaanse verkiezin gen, onlangs gehouden, minister-president Smuts tot aftreden hebben genoopt een kabinet-Malan hoeft het zijne vervangen betekent dan ook geenszins dat hij nu rus tig zal gaan leven. Hij zal als leider van de parlementaire oppositie optreden even als Churchill dat sinds 1945 in zijn land heeft gedaan. En in beide gevallen, ofschoon het mensen van hoge leeftijd geldt, lijkt de kans geenszins uitgesloten dat zij nog eens een kabinet zullen formeren. Evenals aan Winston Churchill is ook aan Jan Christiaan Smuts al menig ere doctoraat ten deel gevallen. Het Leidse zal evenwel bijzondere waarde voor hem heb ben. omdat het verleend wordt door de oudste universiteit van het land, waarin zijn voorvaderen leefden. Hij is van Zeeuwse afkomst en ook zijn moeder was van on miskenbaar-Nederlandse origine: zij heette Catharina de Vries. Als dertigjarige heeft Smuts in de Boe renoorlog tegen de Engelsen gevochten,eerst als onderbevelhebber van generaal de la Rev in Transvaal en later als commandant in de Kaapkolonie. In 1902 ondertekende hij met generaal Botha en de meeste andere leiders de vrede van Vereniging. Daarna deed hij zich gelden als voorstander van samenwerking met de Engelsen, om tot op bouw van land en volk te komen. Velen hebben hem dat in die tijd kwalijk geno men. Hij zag het als een onvermijdelijke noodzaak. Hij vergeleek de situatie met het in de historie gegroeide samengaan van Engelsen- en Schotten en sloofde zich in tussen uit voor het verwerven van zelfbe stuur. Dat was bij de vrede van Vereniging toegezegd en het werd in 1905 verleend. Op 37-jarige leeftijd tijpd Smuts voor het eerst als minister op: hij nam Binnenlandse Zaken voor zijn rekening in het eerste kabinet-Botha. Toen werd hij een der grote ijveraars voor het scheppen van een Unie met Britse koloniën in Zuid-Afrika en die kwam in 1910 tot stand. Hetgeen hier kort gezegd wordt, maar er deden zich aanmer kelijke politieke tegenstellingen bij voor en Smuts' politieke loopbaan is dan ook zeker niet op rozen gegaan. Door zijn grqte scherpzinnigheid en werkkracht en door zijn streven naar op bouw en samenwerking is hij een staats man van internationale betekenis gewor den. Zijn Zuicl-Afrikaanse bijnaam „Slim- Jannie" drukt zijn gaven goedig, maar geenszins toereikend uit. De Engelsen ont dekten spoedig dat hij een der beste advi seurs was, waarmee zij in hun Gemene best te rade konden gaan. In de eerste Wereldoorlog streed de generaal Smuts nog aan het hoofd van zijn troepen tegen de Duitse generaal von Lettow-Vorbeck; daar na zou de staatsman steeds meer naar voren treden. In 1918 maakte hij het .eerste ontwerp voor het statuut van de Volken bond. in 1919 werd hij na Botha's dood voor de eerste maal Zuid-Afrikaans minister president. Ik kan hier zijn politieke loopbaan niet in den brede gaan uiteenzetten, maar wil hier liever herinneren aan woorden, die hij bij zijn bezoek aan ons land in 1946 sprak. Want zij typeren de persoonlijkheid van een man, wiens levensbeschouwing ijjch op het begrip persoonlijkheid heeft gegrond. In '46 heeft hij er ons aan herinnerd dat de Hollanders al eeuwen geleden, na de Tachtigjarige Oorlog, voor moeilijke en nauwelijks oplosbare problemen stonden. Nederland heeft steeds bijgedragen om Europa in een bepaalde richting te leiden. Dat kan ook in de toekomst weer zo wor den. „Kijk niet alleen naar de grote drie of vier mogendheden. De oplossing der moei lijkheden geschiedt meestal niet door de groten, maar door de kleinen", zei Smuts. Het was optimisme met geloof in de grote dingen, die altijd weer door samenwerking te bereiken zijn. dat zijn betoog beheerste. Hij is ongetwijfeld een man, van wie moed en frisse ondernemingsgeest blijven uit gaan: een van de gangmakers voor nieuwe staatkundige vorming en door zijn ervaring op dit gebied en de successen die hij in Zuid-Afrika bereikt heeft een man, wiens woord thans alle aandacht in Europa ver dient. R. P. „Masarvk werd vermoord" De vroegere Tsjechoslowaakse ambassa deur in de Verenigde Staten, Jurat Salvik, die op 3 Maart van dit jaar zijn functie neerlegde uit protest tegen de staatsgreep der communisten in zijn vaderland, heeft In een interview tegen een correspondent Van-United Press te Washington verklaard, dat hij thans overtuigd was van het feit dat Jan Masaryk is vermoord door politie beambten die opdracht hadden hem te arresteren. Inlichtingen uit Praag en verhalen van Tsjechen die uit hun land gevlucht zijn, leverden Salvik de bewijzen van deze moord op de voormalige minister van Bui tenlandse Zaken, die zich tegen zijn ar restatie met een revolver verzette en daar bij twee politiemannen doodschoot. Vol gens Salvik zyn bij de lijkschouwing do delijke verwondingen door slagen gecon stateerd en is er bloed gevonden op het raamkozijn: Masaryk moet zijn doodgeran seld en daarna uit het raam geworpen. Ooggetuigen hebben gezien dat twee lijken Werden verwijderd uit de kamer van Ma saryk kort voordat zijn lichaam onder het raam op de binnenplaats van het Czernin- paleis werd gevonden. Indonesië in de Veiligheidsraad Rapport over opschorting der besprekingen gevraagd Tijdens de voortzetting der behandeling' van de Indonesische kwestie in de Veilig heidsraad heeft Donderdag een deel der gedelegeerden protesten laten horen tegen wat genoemd werd „de aanwakkering van kunstmatige volksbewegingen in Indonesië" die door de Nederlanders tot stand werd gebracht door de West-Javaconferenties en de handelingen op Madoera. Deze protesten werden geuit door de afgevaardigden van India, China, Rusland en de Oekraine. De Australische afgevaardigde beschuldigde de Nederlanders ervan, dat zij de uitvoering der Renville-overeenkomst opzettelijk ver tragen ert vroeg een onmiddellijk rapport van de Commissie van Goede Diensten over het afbreken der onderhandelingen, dat de Veiligheidsraad onmogelijk kan negeren. Mr. Van Kleffens verzekerde dat de on derhandelingen niet waren afgebroken, doch dat de onderhandelingen voor een politieke overeenkomst voor enige tijd wa ren opgeschort, terwijl de besprekingen over de uitvoering van het bestand door gang vinden. Bovendien hebben dr. Van Mook en Hatta een lange en nuttige bespre king gehouden in zeer vriendschappelijke sfeer. Het opschorten der besprekingen ge schiedde slechts, omdat de publicatie vin een bepaald voorstel opschudding en span ning verwekte, welke niet bevorderlijk zijn voor onderhandelingen omtrent de betref fende delicate aangelegenheden. Hij zeide: „Hoe minder over de kwestie gesproken wordt, hoe eerder deze is opgelost." De Chinese afgevaardigde, dr. Chiang, was ervan overtuigd dat de separatistische volksbewegingen op Java en Madoera door de Nederlanders worden gevoed en vroeg een opdracht te doen uitgaan naar de Com missie van Goede Diensten om te bevorde ren dat op Java en Madoera onpartijdige volksstemmingen konden worden gehouden. Uit het rapport der Commissie over West- Java kreeg deze afgevaardigde de indruk, dat de daar gehouden conferenties on democratisch waren. De uitvoerige rede van de afgevaardigde Pillar van India bevatte de waarschuwing dat de toestand in Indonesië ernstig is, aan gezien de ontwikkeling gevaar oplevert voor het voortbestaan der republiek ten gevolge van de verdeel- en heerspolitiek der Nederlanders. Hij gaf de raad in over weging, Nederland te verzoeken acties tot vorming van staten en voorlopige staten te staken. „Lichaam en schaduw" Met betrekking tot de in Maart gevorm de interim-regering voor Indonesië ver klaarde dr. Pillai: „De voorlopige interim regering, die door eenzijdige actie van de Nederlanders is tot stand gekomen, bestaat uit door de Nederlanders gevormde staten in Indonesië, met inbegrip van die staten, die door de. Nederlanders na de oorlog van Juli vorig jaar in republikeins gebied zijn gevormd. 9 Door de wereld voor dit voldongen feit te stellen, zijn de Nederlanders er in ge slaagd de kwestie zo verward te maken, dat de mening heeft postgevat, dat deze een zijdig gevormde interim-regering de wer kelijke federale interim-regering is, waarin bij de Renville-overeenkomst werd voor zien, en de republiek er van wordt beschul digd niet te willen samenwerken in een aangelegenheid, waarbij zij de eerste was, die haar medewerking aanbood. Het werkelijke doel van deze voorlopige interim-regering is de bevordering van het program van verdelen en heersen in Indo nesië. Het verschil tussen de Nederlands- Indische regering en de voorlopige interim- regering is het verschil tussen lichaam en schaduw." Dr. Pillai leverde eveneens critiek „op de snelle behandeling van het ontwerp tot de grondwetsherziening in het Nederlandse parlement zonder raadpleging der repu bliek" en voorts op het feit, dat in dit ont werp geen clausule was opgenomen, waar bij de.Verenigde Statpn van Indonesië als souvereine en onafhankelijke staat worden erkend. Tevens wees^ hij er op, dat een Amerikaanse lening van vierhonderd mil- lioen dollar aan Nederland met als waar borg de opbrengst van de tinexport var. Banka dë moeilijkheden met de republiek zou doen toenemen. Na enig debat, in de loop waarvan de Russische afgevaardigde Gromyko zeide, niet te wensen, dat de besprekingen over de Indonesische kwestie in de Veiligheids raad zullen worden afgebroken, aangezien de federale conferentie te Bandoeng, waar omtrent nog op verschillende punten ophel dering dient te worden verkregen, nog aan een bespreking dient te worden onderwor pen, werd de yolgende vergadering over de Indonesische kwestie vastgesteld op Woens dag 23 Juni. In zijn sluitingswoord deelde de voorzit ter, ER Khouri mede, dat aan de C. v. G. D. alleen inlichtingen zullen worden verzocht met betrekking tot net opschorten der on derhandelingen en dat het verslag der be sprekingen in de Veiligheidsraad aan de commissie zal worden toegezonden. Sydney-Londen in 8 uur en 9 minuten De K.L.M. Dc-6PH-TIP welke in char ter vloog voor een groep deelnemers aan het te Los Angeles gehouden congres voor Morele Herbewapening, en die heden «op Schiphol arriveerde, heeft een zeer snelle vlucht Sydney (Canada)-Londen gemaakt. De tijd 8 uur en 9 minuten kan, naar de K.L.M. meedeelt, een niet-officieel record voor een normaal passagiersvliegtuig wor den genoemd. De snelheid van het toestel bedroeg af en toe 510 km. Prinselijk gezin bezoekt (le Olympische (lag Prinses-regentes Juliana, Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zullen Zondag de Olympische dag in het Airoterdamse Stadion bijwonen. Snel werk In samenwerking met de IJmuidense po litie heeft de Haarlemse recherche gisteren een caféhouder op de Botermarkt gear resteerd, die verdacht wordt van heling van in IJmuiden gestolen goederen, waar onder een schrijfmachine en een tafel kleed. De IJmuidenaar die deze zaken Dinsdag had ontvreemd is reeds Woensdag aangehouden. Een demonstratie met modellen van oorlogsschepen in de Parijse „Luxembourg" vijver. De jeugd staat te watertanden achter de hekjes. Teleurstelling over afwijzing Op een persconferentie te Batavia heb ben de heren Timperley en Lindsay, res pectievelijk secretaris en perschef van de Commissie van Goede Diensten verklarin gen afgelegd met betrekking tot de ge ruchtmakende kwestie van het Ameri kaansAustralisch compromisvoorstel. Te voren was een communiqué der Commissie verschenen, waarin werd gezegd: „Toen de onderhandelingen bijna tot stilstand gekomen waren, leek het nogal natuurlijk, dat een of meer vertegen woordigers der Commissie van Goede Diensten zouden bijdragen tot oplossing van de moeilijkheden tussen beide partijen, met geen gedachte aan publicatie, behalve indien de eindafrekening zou moeten wor den opgemaakt van wat de commissie had trachten te doen". Het communiqué zegt, dat beide leden van mening zijn, dat geen procedure-rege ling is geschonden, en vervolgt: De Austra lische en Amerikaanse leden der C.V.G.D. waren uiteraard teleurgesteld, te vernemen, dat het .„working paper", waarin de be treffende voorstellen zijn vervat, niet kan worden besproken. Naar hun mening valt het „working paper" binnen het kafler van hetgeen beide betrokken partijen trachten te bereiken. Deze leden betreuren het diep, indien hun moeite de zaak eerder EEN UUR SYMPATHIE VOOR CLERMONT Het door de communisten beheerste •Franse vakverbond C.G.T. heeft voor komende Zaterdag in geheel Frankrijk een algemene staking van een uur ge last, van 11 tot 12 uur in de ochtend, als sympathiebetuiging met de stakers van Clermont Ferrand. Verwacht werd, dat een delegatie van de C.G.T. zich naar het ministerie van Bin nenlandse Zaken zou begeven om de socia listische minister Jules Moch haar eisen te overhandigen. Teneinde zulk een bezoek te voorkomen, werd het ministerie door bijna duizend politiemannen bewaakt. Het bestuur van de C.G.T. heeft later een communiqué uitgegeven, waarin wordt ge zegd dat de staking ten doel heeft alle arbeiders in de gelegenheid te stellen hun solidariteit te tonen met de stakers te Cler mont Ferrand en uiting te geven aan hun wens -een einde te zien gemaakt aan de „aggressie en provocatie" van de zijde der regering. Aan de verbonden vakverenigin gen is verzocht „met klem de vrijlating van alle gearresteerde arbeiders te eisen, col lectes ten behoeve van de kanjeraden te Clermont te organiseren en het onmiddel lijk ontslag van de minister van Binnen landse Zaken te eisen." Te Clermont Ferrand zijn thans 65 sta kers in arrest en 1500 politiemannen pa trouilleren door de stad. Alle gearresteerde vrouwelijke demonstranten waren vrijge laten. Donderdagmiddag was het rustig in de stad. De enige nog bij de staking be trokken fabrieken zijn de bandenfabriek van Bergougnan waar de ongeregeld heden begonnen drie bandenfabrieken van Micheb'n en het station. Beide partijen wachten het resultaat af van de nieuwe onderhandelingen, die gistermiddag begon nen zijn. Te Oignies in het Noordfranse kolendistrict hebben 250 van de 270 mijn werkers van een mijn het werk neergelegd uit solidariteit met de stakers van Clermont Ferrand. Aan de oproep tot een sympathie staking aan regerings- en gemeentebureaux werd geen gevolg gegeven. Nadat de stakers uit de Bergougnan-fabriek waren verdre ven werden machinegeweren ontdekt. 30 leden van de mobile garde en soldaten be vinden zicfr in het ziekenhuis. Sommigen hunner lopen gevaar het gezichtsvermogen te verliezen, doordat rij bijtende zuren in hun ogen kregen. bemoeilijkt dan bevordert, zoals de Ne derlandse regering heeft verklaard. Zij kunnen het er niet mede eens zijn, dat het „working paper" strijdig is met de begin selen der overeenkomst van de „Renville". „Integendeel lijkt hun toe, dat dit „wor king paper" een opmerkelijke getrouwheid aan deze beginselen toont. Aangezien naar hun mening dit „working paper" het ver trouwelijke karakter handhaaft, menen zij dat het niet passend is, thans uit te weiden over hun mening ten deze", aldus besluit het communiqué. Op de persconferentie deelden genoemde woordvoerders de correspondenten mede, dat de compromis-voorstellen aan dr. Van Mook, Hatta en de beide delegaties zijn overhandigd als „working papers" van de Amerikaanse en Australische delegaties. Zij wezen er op, dat de working papers niet door de gehele commissie behoeven te wor den goedgekeurd, alvorens working papers te worden. Op een vraag of de kwestie zal worden opgenomen in het derde interim rapport, met het ontwerpen waarvan de Commissie voor Goede Diensten in de heden gehouden vergadering is begonnen, deelde men mede, dat men van mening was dat dit niet het geval zal zijn, aangezien het nieuwe inte rim rapport tot 10 Juni loopt, de dag waar op de heer Coert Dubois dr. Van Mook be zocht. Na veel heen en weer gepraat, wat nu zou kunnen gebeuren, zeiden de woord voerders, dat het altijd mogelijk is, dat het working paper zodanig veranderd wordt, dat het Belgische lid het zou kunnen accep teren, zodat het stuk dan een working paper van de Commissie van Goede Diensten wordt. Russen willen nog meedoen aan Duitse geldhervormipg Maarschalk Wassily Sokolofsky, de Sovjet- Russische militaire gouverneur in Duits land, heeft verklaard, dat het Russische militaire bestuur bereid is mede te werken aan maatregelen, die ten doel hebben de valutahervorming in Duitsland door alle vier mogendheden te doen plaats hebben. Duitse kringen, die in nauw contact staan met het Russische militaire bestuur, ver klaarden gisteravond, dat de gehele Weste lijke grens van de Sovjet bezettingszone onmiddellijk hermetisch gesloten zal wor den, wanneer er een afzonderlijke valuta hervorming in West-Duitsland wordt inge voerd. Naar te Frankfort van betrouwbare zijde wordt vernomen, zal een officiële afkondi ging over valuta-herziening in West-Duits land te 4 uur hedenmiddag aan de Duitse bladen ter publicatie worden verstrekt. Alle bladen mogen meer papier gebruiken om de volledige tekst van de 6000 woorden omvattende proclamatie te kunnen afdruk ken. Een-en-veertig doden Een Douglas Dc-6 van de United Airlines is gisteren nabij Mount Carmel. in Penn sylvania tegen een hoogspanningsdraad gevlogen en brandend neergestort. Een-en- veertig personen kwamen om het leven, te weten 37 passagiers en 4 leden van de be manning. Het toestel was onderweg van San Diego naar New York. Er is letterlijk niets van het toestel over gebleven en een groot stuk van het bos, waarin het neerstortte is eveneens in vlam men opgegaan. Men wordt er aan herin nerd dat het verongelukte toestel tot het type behoort, dat gedurende 4 maanden de lucht niet in mocht omdat het constructie fouten zou hebben. Tot de slachtoffers behoren Earl Carroll. een bekend theaterdirecteur, de voormalige echtgenote van Jack Oakie en de actrice Betty Wal lace. „Geen compromis-vrede", zegt Israel's premier Arabische condities zijn onaanvaardbaar „Wij zijn bereid als zelfstandige natie vredesonderhandelingen te voeren, maar een „compromis-vrede" wijzen wij van de hand", zo verklaarde gistermiddag mi- nister-president Ben Goerion bij de ope ning van de nationale raad van Israël. Daarna maakte hij bekend, dat de voor lopige regering de Arabische voorwaarden als onaanvaardbaar beschouwt. Graaf Bernadotte is kort na zijn aan komst te Tel Aviv de besprekingen met de regering van Israël begonnen. Uit Lake Success wordt gemeld, dat Za terdag 50 in uniform gestoken wachten van de UNO naar Palestina zullen vertrek ken om graaf Bernadotte bij het toezicht op het bestand ter zijde te staan. Het zijn bijna alle Amerikanen, die in de eerste plaats zullen letten op de naleving van de bestandsbepaling met betrekking tot de verkeersweg tussen Jeruzalem en Tel Aviv. Ten aanzien van de klacht van Israël bij de UNO dat de Britse regering de pijplei ding van Haifa en de aldaar aanwezige voorraden ruwe olie naar de Libanon over brengt, heeft gisteren een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard, dat Engeland zich niet verplicht acht de Joodse staat van olie te voorzien. Volgens een hardnekkig gerucht, dat te Lake Success gaat, worden binnenkort in de Veiligheidsraad pogingen verwacht om het bestand in Palestina te verlengen, zo mogelijk voor onbepaalde tijd. Joodse bestandsschending? Te Damascus is officieel bekend ge maakt dat Joodse strijdkrachten het be stand in Palestina Donderdag geschonden hebben. Zij verwoestten een Arabisch dorp, 14 k.m. ten Noorden van Capher- naum, zo wordt medegedeeld. Het dorp, Zingaria. werd aangevallen en in brand gestoken. Graaf Bernadotte en zijn waar nemers zijn van het gebeurde in kennis gesteld. Beperking van „melkstroom" naar het Westen gevraagd De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Drente heeft een adres gericht aan de ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, van Economische Za ken en van Verkeer en Waterstaat, waarin zij deze bewindslieden opmerkzaam maakt op het grote aantal melktransportauto's, dat nog steeds aanvullingsmelk van het Noorden en ook van andere delen van het land naar het Westen vervoert. De Kamer vraagt, of deze kostbare transporten nog wél verantwoord zijn. De omstandigheden, welke de melktransporten naar het grote consumptiegebied noodzakelijk maakten, zijn naar haar mening thans wel zodanig geNvijzigd, dat dient te worden overwogen of hieraan een einde kan worden gemaakt. De Kamer meent dat verwerking van melk in fabrieken in het Westen zou kun nen worden beperkt, opdat daar meer melk voor de consumptie beschikbaar zou blijven. Verder zou zijn te overwegen om de distributie van melk in het Noorden en Oosten af te schaffen. Naar het schijnt worden alle in deze gebieden afgegeven rantsoenbonnen voor melk naar het Westen gezonden. Bij afschaffing van de melk- distributie zou de „melkstroom", die hier door wordt veroorzaakt, tot het verïeden kunnen behoren, aldus de Kamer. AANSTAANDE OPVOEDERS HIELPEN J. A. P. L De Rijkskweekschool te Schoonhoven is winnares van een der drie prijzen van 1000, uitgeloofd door de minister van Onderwijs voor de Jeugd-Actie Papierin zameling. De aanstaande opvoeders der jeugd brachten in 5 maanden 153 kilo per hoofd en in totaal 6140 kilo oud papie bijeen. Installatie mr. J. E. Goudsmit Vrijdagmorgen is mr. J. E. Goudsmit. die benoemd is tot kantonrechter-plaatsver- vanger en belast is, om met mr. A. G. H. H. Roeffen de nog lopende zaken van het inmiddels opgeheven Haarlemse Tribunaal te behandelen,-door de kantonrechter, mr. Th. F. Raedt, geïnstalleerd. Mrs. J. A. P. C. ten Bokkel cn W. Glastra zijn als grif fiers van de z.g. tribunaalkamer beëdigd. In zijn toespraak zeide mr. Raedt, dat een verantwoordelijke taak op de schouders van mr. Goudsmit wordt gelegd. In wezen kan men spreken van strafzittingen, doch het openbaar ministerie wordt toch gemist. Het verheugde spreker, dat mr. Goudsmit en later mr. Roeffen de werkzaamheden zullen waarnemen. Aan hen kan het werk gerust worden toevertrouwd. Dat de recht spraak overgaat naar het kantongerecht komt niet. omdat het tribunaal minder goed heeft gewerkt. Integendeel, spreker had veel waardering voor de wijze, waar op de leden van het tribunaal gewerkt hebben. Mr. Goudsmit zal ook deelnemen aan de gewone werkzaamheden van het kantongerecht, welke hij reeds kent, om dat hij geruime tijd waarnemend griffier is geweest. Mr. Goudsmit zeide, dat de instelling van het tribunaal gegrond was op staats- noodrecht. Verheugend noemde spreker het, dat de regering het ogenblik gekomen acht de zaken te laten voortzetten door de bestaande rechtsmacht. Als er zaken be handeld zullen worden, zal alleen in uiter ste noodzaak een internering worden op gelegd. Het zal nodig zijn, dat de voorzit ter van de tribunaalkamer op de hoogte is van de economische omstandigheden van de beschuldigden. Van belang is daarbij, dat voorlichtingsrapporten worden opge maakt, waaraan de Stichting Politieke De linquenten, waarvan mr. Raedt in Haarlem voorzitter is, zal medewerken. Mr. Goud smit hoopte prettig te zullen samenwerken met de kantonrechters. Generaal en mevrouw Orsborn bezoeken Nederland De internationale leiders van het Leger des Heils, Generaal en mevrouw Orsborn, zullen Nederland bezoeken. Zij hebben be zoeken afgelegd in Canada en Amerika en stonden verscheidene malen in contact met het Witte Huis en president Truman. Ter gelegenheid van hun bezoek aan ons land zal op Zaterdagavond 26 Juni in het Concertgebouw te Amsterdam een Zen- dingsdienst worden gehouden en op Zon dagmiddag 27 Juni in hetzelfde gebouw een jeugdrally. In de ochtend- en avond bijeenkomsten op Zondag 27 Juni zullen zowel Generaal als mevrouw Orsborn de onderwerpen „heiliging" en „verlossing" behandelen. Een „onzinkbare" reddingsboot heeft cp de Theems proef gevaren en uitstekend voldaan. Auto door tram aangereden; twee doden Donderdagavond is op het eiland Schou- wen-Duiveland een auto, komende uit de richting Ouwerkerk, nabij het station Nieu- werkerk door een uit Zierikzee komende Dieseltram aangereden en ongeveer 500 meter meegesleurd. 'Van de drie inzitten den der auto, afkomstig uit Krimpen aan de IJssel, werden een dame, die chauffeer de en een naast haar gezeten heer zeer ernstig gewond. Zij werden naar het zie kenhuis te Noordgauwe vervoerd, waar zyi zijn overleden. Londense havenarbeiders zetten staking voort Gisteravond besloten vertegenwoordigers der Londense havenarbeiders hun vier dagen oude staking, waarbij 13.000 arbei ders betrokken zijn en waardoor meer dan 100 schepen liggen te wachten, voort te zetten. Dit besluit zjjl heden door alle sta kers moeten worden oekrachtigd. Een hof van appèl heeft in een poging om het geschil bij te leggen bekend ge maakt, dat de elf havenarbeiders, die wei gerden zonder extra betaling een lading zinkwit te versjouwen de eigenlijke oor zaak van de staking minder streng ge straft zullen worden. In verband hiermede heeft de bond van transportarbeiders, waarbij de betrokkenen zijn aangesloten, een verklaring uitgegeven, waarin de sta kkers wordt aangeraden het werk onmiddel lijk te hervatten. PLAATSELIJKE BUIEN. Verwachting, medegedeeld door het 8 K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag- avond tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijke buien, hier en daar met onweer. In de nacht vrij zwakke, overdag meest matige wind uit Zuid-Westelijke rich- ting. Weinig verandering in tempera- tuur. 19 Juni: B Zon op 4.19 uur onder 7109 uur Maan op L0.28 uur. onder 2.36 uur 8

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1