Dertien millioen stemmen ^TfUnmEB jg£ 2A DE BETEKENIS VAN DE GRONDWET Belasting-technische debatten in de Tweede Kamer c PANDA EN HET OOG VAN MUG J Wereldnieuws VRIJDAG 18 JUNI 1948 IN DE WERELDPOLITIEK Een' door Duitse communisten georgani seerd ..referendum" onder alle Duitsers heeft waarlijk imponerende cijfers opge leverd. Op de ter tekening gelegde lijsten zetten niet minder dan dertieD millioen hun naam en de „Duitse Volksraad", die in de Sovjetzóne zo ongeveer als onofficieel Duits parlement fungeert, verzekert met trots, dat de instemming van alle Duitsers in welke zóne ook met de Russische bezet- tingspolitiek wel zonneklaar is bewezen. Met zo mogelijk nog meer trots geeft deze Volksraad te verstaan, dat het succesrijke referendum een duidelijke afwijzing be tekent van de handelwijze der Westelijke bezettende mogendheden. Dertien millioen handtekeningen' ïnder- daad een indrukwekkend cijfer, dat, als het tenminste zonder handigheidjes of ach terbakse streken verkregen is, de uiting van een volksmening mag worden ge noemd. Intussen blijken echter die handig heidjes en achterbakse streken toch niet te zyn nagelaten: Zeer betrouwbare corres pondenten in Duitsland vermelden het enigszins komische feit, dat „handtekenin gen" van kinderen beneden de leeftijd waarop zij de betekenis van het woord referendum plegen te begrijpen, op de lijsten in grote hoeveelheden voorkwamen en dat ieder Duitser die dat wilde, niet een doch honderdmaal zijn naam of gefingeerde naam op de lijsten kon plaatsen - wat zon der enige twijfel dan ook gebeurd is. De be tekenis van dit referendum gaat daardoor iets naar beneden en de indruk van het geweldige cijfer wordt er enigszins kleiner door. Doch, wanneer men het „fraudecijfer op drie millioen stelt, blijven er altijd nog tien millioen goede, oprechte en onvervalste Duitse burgers over, die hun stem hebben gegeven aan de beginselen der Sovjets ten aanzien van Duitsland's toekomst. Is dit nu een overrompelende veroor deling van de plannen en beginselen der Westelijke bezetters? Dat zou men alleen kunnen beweren, wanneer men de inhoud van het merkwaardige document, waarvoor al deze handtekeningen werden gevraagd, niet zou kennen. Want wat er in de petitie, die deze tien of dertien millioen Duitsers onderschreven, wordt geëist, is niets anders dan wat iedere Duitser, of hij nu commu nist, socialist of liberaal is, met hart en ziel verlangt De algemeenheid van deze petitie kan het beste worden gekarakteri- - seerd door haar te toetsen aan de overtui ging van een Duitse crypto-nazi, waaruit blijkt dat ook hij niets anders wenst! Wonder, dat 50 procent der stemmen werden verzameld in de Westelijke zones want in tenminste deze opzichten is er geen onderscheid tussen de Duitser in het Westen en die in het Oosten: Allen zijn de vreemde bezetting moe, allen zien uit naar een herstel der Duitse eenheid, allen willen een eenvormig muntstelsel en een ge meenschappelijke grondwet. En deze punten vormen de hoofdschotel van het referendum. Wie mocht denken dat er veel Duitsers zouden zijn, die hun meest gekoesterde politieke verlangens zouden verloochenen omdat zij toevallig door de communisten te berde worden ge bracht, 'heeft zich blijkbaar verrekend. De -teleurstellingen en het misnoegen over de gang van zaken in hun land, zowel in het Oosten als in het Westen, zitten de Duit sers te hoog om nog uit solidariteitsover- wegingen te zwijgen, wanneer er naar hun hoogste aspiraties wordt gevraagd; van welke zijde die vraag komt, is steeds min der belangrijk voor hen. Voor het geallieerde bestuur over Duits land, dat de rondgezonden petitie met der tien millioen handtekeningen erop eerst daags als „formeel verzoek van het Duitse volk" op tafel zal krijgen, kan er weinig onzekerheid bestaan over de vraag, wat er in dit opzicht gedaan moet worden. Want wat „het Duitse volk" vraagt is iets, waar mede de bezetters reeds sinds de eerste dag der Duitse capitulatie bezig zijn. Alle vier hebben zij reeds zo vaak verklaard, dat zij de Duitse eenheid willen bevorderen, met alle noodzakelijke gevolfen van dien. Doch hoe die Duitse eenheid er uit, zal moeten zien daarover is men het nooit eens geworden en daarover bestaat niet alleen tussen Oost en West, doch nk tussen Frankrijk en de andere Westelijke bezetters een onoverbrugbaar lijkende kloof. Het Duitse referendum vroeg dus niet iets nieuws, doch iets oerouds en iets essentieels, waarmede het gemakkelijk stemmen-winnen is, doch dat nu eenmaal niet te verwezenlijken is gebleken. De Duitse communisten hebben op han dige wijze de namen van dertien millioen Duitsers of in ieder geval dertien millioen Duitse namen verzameld. De Duitse sociaal-democraten in de Westelijke zóne zouden morgen aan de dag een referendum kunnen uitschrijven in precies dezelfde be woordingen, zonder er iets af te laten of bij te doen in volkomen overeenstemming met de Westelijke bezettingspolitiek, het resul taat zou gemakkelijk te voorspellen zijn: Zij zouden tien a dertien millioen stemmen ha len - vooropgesteld dat zij even vlot propa ganda zouden kunnen voeren in de Oostelij ke zóne als de communisten dat in 't Westen konden, en bovendien nog in aanmerking genomen dat zij bereid zouden zijn, kleine kinderen te raadplegen over hun verlan gens ten opzichte van de toekomst hunner Heimat.J .L. Aanslaande Zondag krijgt West-Duitsland nieuw geld Reuter meldt, dat aanstaande Zondag een valuta-hervorming in de drie Westelijke zones van Duitsland, met uitzondering van Berlijn, zal worden ingevoerd. Het vastgestelde bedrag van 40 Mark zal aan de plaatselijke distributiekantoren op Zondag worden uitbetaald, een week later zal 20 Mark worden betaald. De uitgifte van nieuw geld tegen oud zal bij die gelegenheid geschieden in de verhouding van 1 tegen 1, doch de vastge stelde quotu zullen worden gerekend deel uit te maken van het totale bedrag in con tanten, dat wordt aangegeven, en dat zal worden omgewisseld in de verhouding van een nieuwe mark voor 10 oude.. Deze laat ste verhouding zal niet alleen gelden voor kasgeld, doch ook voor saldi bij spaarban ken en de andere banken. 50 zal na 10 tot 14 dagen worden om gewisseld, binnen 4 weken opnieuw 20 en enkele weken later de overige 30 IWUWUfl (Adv.) MIEP LACHT: (en Is zeer tevree) Zij heeft deze week bloemkool gegeten, zoals nog nooit Zij wist niet, dat er zo veel moge lijkheden waren, om bloemkool klaar te maken. Zij ia heel tevreden over de hulp, die haar en de andere huisvrouwen is verleend en zij hoopt van harte op een NIEUWE GROENTEWEEK Mevrouw Lotgering-Hillebrand zegt: Kijk uit naar Miep, zij komt zeer spoedig weer. Publ.: Centr. Bur. Tuinbouwveilingen (Adv.) De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 9.30 Kwartet van Borodin. 10.00 Morgenwijding: 10,20 Feuilleton. 10.35 Liederen van Schu- bert. 11 00 Voor arbeiders irt continubedrij ven. 12.00 Orkest van Belgische radio-om roep. 12.30 Weerbericht. 12.33 Miliza Korjus en Richard Tauber. 13.00 Strijdkrachten. 12.30 Orgel. 14.00 Voor de A. J. C. 14.15 Pla ten. 15.00 C. van der Lende: Kerkeraad en Synode. 15.15 Tango-rumba-orkest. 16.00 Ds. H. J de Wijs: Christelijke bezwaren. 16.15 Amateurs. 16.45 Om erf bij de twintig. 12.15 Werken van Teleman en Baeh 18.15 Sport- praatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart, 19.30 VPRO-cursus. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 De Winkel van Sinkel. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Weekend orkest 22.00 Luisterspel „De bronzen fles". 22.30 Orgel en Kilima Hawaiïans. 23.15 Orkest Ray Ventura 23.40 Kwartet van Corduwener. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7 00, 8.00, 13.00. 19 00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 7.00 Voor de vrouw. 9.05 Symphonische mu ziek. 9.35 Werken van Johan en Richard Strauss. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11 00 Ziekenbezoek. 11.45 Schoolradio. 12.15 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12,33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Dansorkest. 13.50 Film en toneel. 14.ÏD Pianomuziek van beken de componisten. 14.40 Kamerorkest (Mozart, Debussy en Ravel). 15.15 Jonge kunstenaars. 15-45 Kiosk. 16.00 Musetteklanken. 16.20 Amateurstoneel. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Pianoduo. 1^.15 Weekover zicht. 18.30 Actualiteiten. 18.40 „Spineuza". 19.15 Kareoliseptet. 19.45 Kampvuren langs de evenaar. 20.05 Minister Gielen spreekt over de Anjer-vrljheidsactie van het Prins Bornhardfonds. 20.10 Platen. 20.20 Lichtba ken. 20.50 Operafragmenten. 21.25 „Pluvier knapt het op". 22.00 Weekend-serenade. 22.45 Gebed. 23.15 Nederlands Jeugdorkest speelt werken van Hëndel, Mozart en Cimaróea. door Prof. dr. A. J. C. Rüfer De grondwet van 1848 is nog altijd de grondslag van de Nederlandse staat, al is zij in de loop der jaren gewijzigd en aan gevuld. Toch zal het, na wat in vorige arti kelen werd uiteengezet, duidelijk zijn, dat zelfs deze bij uitstek Nederlandse wet niet tot stand is gekomen als het logisch gevolg van de politieke ontwikkeling in Nederland alleen. Er spelen andere factoren mee, en sommige daax-van kunnen ons het woord „toeval" op de lippen brengen. De stoot tot deze hervorming kwam van buitenaf. Men vreesde een herhaling van de gebeur tenissen in het buitenland, al kunnen wij j ons de Nederlandse arbeider van die jaren moeilijk op de barricaden voorstellen en al was de burgerij in ons oog te bedaard en gematigd om tot een geweldige revolutie over te gaan, hoe krasse klanken er soms ook klonken. De koning wilde, mede onder de indruk van de gebeurtenissen in Frank rijk en Pruisen, uit verschillende motieven de rust verzekeren door de oppositie aan het roer te helpen. Zo kon een kleine min derheid in de Kamer haar plannen ver wezenlijken. Was Europa niet ln rep en roer geweest, dan zou er ook een herziening van de grondwet hebben plaats gevonden, maar stellig een van veel beperkter draag wijdte. Bijzondere factoren, „toeval", zo men wil, spelen echter in de historie zo vaak een rol en behoeven niets af te doen aan de waar de van instellingen en hervormingen, die mede onder hun invloed tot stand komen. De waarde van deze hervormingen en in stellingen wordt bepaald door haar kwali teiten. Het zijn haar zeer hoge kwaliteiten geweest, die de grondwet van 1848 nu reeds gedurende een eeuw haar invloed hebben doen behouden. Welke waren het? De grondwet van 1848 bracht een mo derne staat. Nog niet onze moderne staat, wel te verstaan, yiaar een, die in dat jaar modern was. Hier nu springt de eerste grote verdienste van Thorbeeke's werk in het oog: het heeft in 1848 ,een staat ge schapen, waaruit de onze zich, met behoud der grondbeginselen, geleidelijk heeft kun nen ontwikkelen. De deugdelijkheid der fundamenten, de ruimheid der vormen en de vruchtbaarheid der gedachten die bij het ontwerpen van de grondwet hebben voorgezeten, lieten een dergelijke ontwik keling toe. Het grootste verschil tussen de staat van 1848 en die van heden is wel dit, dat de grondwet, zoals zij werd aangenomen, de macht legde in handen van de gezeten burgerij: het kiesrecht was afhankelijk van de som, die men in de belastingen bijdroeg. De gezeten burgerij was in deze jaren weliswaar de politiek bewuste en actieve groep de kleine middenstanders en ar beiders begonnen eerst na 1870 tot politiek besef te komen zij was toch een smalle basis, die weldra te smal zou blijken. Zoals Thorbecke zelf voorzien had. Dit was ech ter te verhelpen zonder de grondwet in haar Wezpn aan te tasten. De grondWet van 1848 betekende het einde van het autocratisch koningschap: zij schiep een constitutionele monarchie. De koning werd onschendbaar, de ministers werden verantwoordelijk. Voor alles wenste Thorbecke dat de volksvertegenwoordiging een nationale kracht werd, die de natie in vloed op de regering gaf en haar aan de staat bond. Daartoe werd de Tweede Kamer voortaan bij rechtstreekse verkie zingen gekozen. De leden der Eerste Kamer op wier behoud Thorbecke zelf geen prijs stelde, werden nu niet langer door de koning benoemd, maar door de provinciale staten aangewezen. Om de volksvertegen woordiging voldoende invloed en contróle op de regering te verzekeren, werd zjj met belangrijke rechten toegerust, de Eerste Kamer overigens wat minder rijkelijk dan de Tweede Kamer: zo het recht, van initia tief, van amendement en van enquête. De grondwet van 1848 bracht zeker nog geen volledige democratie het kiesrecht was zeer beperkt maar zij legde er wel de grondslag voor. De staat groeide op deze grondslag tot een democratische, naarmate het kiesrecht werd uitgebreid tot algemeen kiesrecht toe. Daardoor en door de gelei delijke groei der politieke partijen heeft de Nederlandse staat zich, op het door Thor becke gelegde fundament, geleidelijk ont wikkeld tot de parlementaire democratie, die wij kennen. Een tweede voortreffelijke eigenschap, die cfè grondwet van 1848 kenmerkt, is, dat zij zo volkomen paste bij de aard yan het Nederlandse volk. Zij was geen copie van een der veel constituties, die in Frankrijk tot stand waren gekomen, zij was geen staatsregeling, in grote trekken aan de Britse gelijk, zoals Schimmelpenninck wenste. Hoezeer de grondwet van 1848 ook een vernieuwing betekende, zij sloot nauw aan bij die trekken, die van oudsher de Nederlandse staat en maatschappij geken merkt hadden: de Nederlandse drang naar vrijheid en het verlangen, dat de kleine gemeenschappen in de staat provincie, gemeente, waterschap zichzelf zouden besturen, zij het onder toezicht van het landsbestuur. De grondwet betekende daar om niet minder een vernieuwing: een mo derne staat werd opgetrokken onder ge bruik maken van oude elementen, die nog altijd hecht en beproefd waren. Het is juist de grote verdienste van Thorbecke, dat hij oud en nieuw zo harminisch wist te ver enigen. De grondwet beschermt de vrijheid van de Nederlander op politiek en geestelijk gebied met een kring van waarborgen. De burgers die voor staat en wet gelijk worden verklaard, worden in hun vrijheid gehandhaafd ook tegen de staat of zijn organen. De grondwet beschermt hen tegen rechtelijke willekeur, zij geeft hun het recht van petitie, de vrijheid van drufl^ers, het recht van vereniging en vergadering. Zij erkent de vrijheid der kerken en wijst staatsinmenging op hun gebied af. De be tekenis van deze rechten is de Nederlander tientallen jaren bijzonder gewoon en sim pel voorgekomen: hij'kon zeggen en in druk verspreiden w.at hij dacht, hij kon bijeen komsten beleggen om zijn denkbeelden te propageren en verenigingen stichten, om ze te verwezenlijken. Zijn kerk kon vrij en onbelemmerd leren en handelen. De staat maakte geen verschil tussen de ene burger en de andere en politie of justitie konden hem niet voor onbeperkte tijd, zonder ver hoor of vonnis, gevangen zetten. Een Duitse bezetting heeft de Nederlander evenwel van de waarheid doordrongen, dat ook een volkomen tegenovergestelde wijze van re geren mogelijk is en dat het juist deze rechten en vrijheden zijn, die het leven menswaardig maken. Men heeft later op maatschappelijk gebied door sociale wet geving de volstrekte vrijheid van het in dividu moeten inperken, opdat de econo misch zwakkeren niet in verdrukking zou den komen. Thorbeeke's waarborgen, voor politieke en geestelijke vrijheid heeft men echter dankbaar en wijselijk in ere gehou den. Feitelijk houdt het verlangen naar zelf bestuur der kleine gemeenschappen met deze drang naar vrijheid nauw verband! De grondwet van 1848 bracht de erkenning van dat zelfbestuur van provincie, gemeente en waterschap. De Maastrichtenaars kregen zekerheid, dat de zaken van hun stad, de Friezen dat de belangen van hun provincie niet meer van boven af geregeld zouden worden door Den Haag, maar door hen zelf overeenkomstig hun eigen inzichten. Het bestuur van de kleine gemeenschappen werd bevrijd van de vergaande inmenging van een centraal ambtelijk apparaat en kwam nagenoeg volledig in handen van de vertegenwoordiging der leden van die ge meenschappen. Dat garandeerde niet alleen vri.jheid en een goed bestuur, het schiep bovendien oefenscholen voor de groeiende democratie: in gemeente en provincie rijp ten het Nederlandse volk en zijn vertegen woordigers door een kleine tot geschikt heid voor een groter taak: het landsbestuur. De grondwet, zo betoogde Thorbecke in 1848, moest geen loutere vorm, maar een nationale kracht vormen. Men kan, na hon derd jaar, met een gerust hart verklaren, dat zij dat inderdaad geworden is. EXAMENS Eindexamen Rijkskweekschool te Haarlem. Geslaagd de heren: Chris Hollander- te Bloemendaal; Piet Kok te Haarlem: Theo Ineke te Haarlem: Jan de Rouville te Velsen; Jan Schouten te Haarlem; Kees Spaargaren te Aalsmeer; Ton van Warmerdam te Sant poort. Deze examens zijn hiermee geëindigd. Er werden geen candidaten afgewezen. (Van onze parlementaire redacteur Het aantal ondervoorzitters is met de heer Smèenk (A.R.) uitgeput, zodat toen deze gistermiddag een tijdje rust ging ne men, mr. De Wilde (A.R.) als oudste afge vaardigde tijdelijk de presidentshamer te hanteren kreeg. Ik kan mij voorstellen, dat de heer Smeenk met mr. De Wilde als financieel deskundige is het wel iets anders gesteld zich gruwelijk verveeld zou heb ben bij het saaie, grotendeels belasting technisch debat, eerst over het daarna zon der hoofdelijke stemming (alleen aanteke ning van het communistische „tegen") aan genomen ontwerp effecten-waardering, vervolgens over de voorgestelde wijzigingen in de Wet op de Vermogensaanwasbelas- ting en in die op de Heffing ineens. Wat het eerste ontwerp betreft zij nog vermeld, dat een amendement-Hofstra, om de 11 1/9 pet. reductie op de waarde, die de effecten op 1 October 1946 hadden, te laten vervallen, sneefde doordat alleen de Communisten en de leden van de Partij van de Arbeid vóór stemden. Dientengevolge verwierp de Ka mer dit amendement met 4122, om even later met dezelfde, ook eender samenge stelde meerderheid een amendement-Teu- lings (K.V.P.) ten gunste van de aandeel houders, die een aanmerkelijk belang in een besloten vennootschap hebben, aan te nemen. En nu de reeds genoemde wijzigings- ontwerpen. Vooral de heren Van den Heu vel (A.R.) en dr. Bierema (V.V.D.) waren vrij slecht over de voorstellen te spreken, omdat zij al te eenzijdig in het voordeel van de schatkist zouden zijn. Het scherpst was de critiek van mr. Van der Feltz (C.H.) die beweerde dat de Wet op de Vermogensaan- wasbelasting in de praktijk op een misluk king was uitgelopen, zodat zij beter achter wege ware gebleven ten einde dan de hef fing ineens te verhogen. Minister Lieftinck rekende fluks voor, dat zulks dan een drie maal zo hoog tarief voor die heffing zou hebben, hetgeen zijns inziens de Kamer nooit zou hebben goedgekeurd. In hoofd zaak kwam zijn verdediging er op neer. dat de bedoeling van het aaixhangige ontwerp is om groepen van personen, die toevallig of door een verzuim tfct dusverre buiten de vermogensaanwas en buiten de Heffing in eens vielen, er alsnog onder te brengen. Dit om der wille van de rechtvaardigheid tegenover di£ groepen welke juist zeer zware lasten door de bestaande regelingen te dragen hebben. Het gaat hier niet om verhoging van de opbrengst ten gunste van de schatkist van een eenzijdig fiscaal karakter der wet was dan ook volgens mi nister Lieftinck geen sprake maar om de rechtvaardigheid. En die noopt wel tot te- CUSTARD - Minister dringt aan op ver plaatsing van wachtgelders Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Eerste Kamer is aandacht gevraagd voor de hoge wacht geldlasten, waarvoor het rijk en de open bare lichamen zich gesteld zien en is met nadruk verzocht, te bevorderen, dat naar verlichting van deze lasten gestreefd wordt. De minister van Binnenlandse Zaken heeft daarom nogmaals een beroep op de gemeentebesturen gedaan, bij vacatux-es in het bijzonder aandacht te schenken aan hen, die wachtgeld uit de overheidskas genie len. Niet in de laatste plaats denkt de minister hierbij aan ambtenaren, die ingevolge het Koninklijk Besluit no. F 221 zijn ontslagen en van wier capaciteiten in vele gevallen gebruik kan worden ge maakt, mede ten voordele van de zorgelijke overheidsfinanciën. De wederinschakeling in het overheids apparaat van deze categorie van ambtena ren, waarbij inmiddels rekening gehouden dient te worden met de noodzaak, dat de betrokkenen met functies van bescheiden aard genoegen nemen, acht de.minister mede uit moreel oogpunt van grote bete kenis. Niet zelden blijkt immers het verleende ontslag in de practijk zo ver gaande con sequenties te ixebben, dat de betrokkenen in geestelijk opzicht ten gronde dreigen te gaan. rugwerkende kracht, waardoor de rechts zekerheid een beetje in het gedrang kwam. doch dit kon nu niet anders, meende de minister, die tevens nog even inging op het vraagstuk van de oorlogsslachtoffers. De heer S c h i 11 h u is Arbeid) had het met dr. Bierema (V.V.D.) voor deze groep opgenomen. Zij mochten van minis ter Lieftinck vernemen, dat hij bereid is om een nieuwe aanschrijving te laten uit gaan, indien de toepassing van de reeds bestaande gunstige bepalingen voor deze groep niet voldoende mocht. zijn. Tenslotte zij vermeld, dat de bewindsman met cijfers aantoonde, dat de klachten over een te hard aanpakken van land- en tuin- bouwex-s overdreven zijn en verder dart een regeling om de Wet op de materiële oor logsschade te doen aansluiten aan de Ver- mogensaanwasbelasting en de Heffing in eens op zijn departement gereed ligt. Het zal echter pas tot indiening daarvan komen, als het nu ter tafel liggende ontwerp als mede de Wet op de materiële oorlogsschade tot stand zijn gekomen. Distributie van Zuidvruchten gedeeltelijk opgeheven Gedroogde züidvruchten zullen voortaan bij eventuele invoer niet meer op bonnen of toewijzingen worden gedistribueerd. Ook voor verse zuidvruchten en bananen zullen dan in het algemeen geen bonnen meer worden aangewezen. Een uitzondering kan echter borden verwacht voor sinaasappe len, die in de periode van de Spaanse en Palestijnse exportseizoenen worden inge voerd. De afschaffing van de distributie van bananen zal eerst van toepassing zijn wanneer de nog lopende bonnen voor dit artikel geheel zullen zijn gehonoreerd. Voor de handel zullen maximum prijzen voor de afzet in het binnenland blijven gelden. SCHEVENINGSE KOTTER HAD MOTORPECH Donderdagavond omstreeks zeven uur raakte de Scheveningse kotter SCH 62, schipper P. Px-onk, ter hoogte van de Ruy- genhoek in nood, doordat de motor wei gerde. De reddingboot „Arthur" is uitge varen en heeft de kotter omstreeks negen uur behouden ih de Scheveningse haven gebracht. Olympische Spelen Zestig landén schreven in voor Londen Het totaal aantal landen dat heeft inge schreven voor de Olympische Spelen te Lon den is door de inschrijvingen van de Ierse Vrijstaat, Afghanistan en Irak tot 60 geste gen. Men acht het zelfs mogelijk, dat het er 61 zullen .worden, daar het niet uitgesloten is. dat de inschrijving van Libanon door de slechte verbindingen is verlaat en dus ieder ogenblik kan worden Verwacht. Het voetbaltournooi. Drie en twintig landen hebben deelgeno men aan de-loting vqor het Olympisch voet baltournooi, welke loting in het gebouw van de F.I.F.A tt> Zurich is gehouden. Aangezien de achtste finales Otussèn 16 landen) in het kader van het Olympisch programma te Lon den zijn opgenomen zullen enkele voorwed strijden vóór de aanvangsdatum van 29 Juli moeten worden gespeeld. Nederland heeft in de voorronde geloot tegen de Ierse Vrijstaat en mocht deze ontmoeting worden gewon nen. dan zal het Nedexdands elftal in de achtste finale te Londen tegen Groot-Brit- tannië moeten spelen, de zelfde tegenstander van het Bondselftal op de Olympische dag. In de voipronde komen de volgende lan den tegen elkaar uit: LuxemburgAfgha nistan, EgypteDenemarken, Zuidslavië Pakistan, BurmaIndia, Ierse Vrijstaat Nederland, China—Turkije en Zweden— Oostenrijk. Het schema voor de eerste ronde (achtste finales) ziet er als volgt uit: PolenVer enigde Staten, winnaar LuxemburgAfgha nistan tegen winnaar EgypteDenemarken, winnaar ZuidslaviëPakistan tegen Pa lestina, Frankrijk tegen winnaar Burma India, winnaar Ierse VrijstaatNederland tegen Groot-Brittannië, HongarijeItalië, KoreaMexico, winnaar ChinaTurkije tegen winnaar ZwedenOostenrijk. Wielrijden „De Kampioen" heeft de leiding in de clubontmoeting In de tweede ontmoeting om de DOHA- prijs in de Wijkerpolder had de Rennerclub „Kennemerland" te Beverwijk voor een goed parcours gezorgd. De amateurs reden 15 k.m: De uitslag werd: 1. Th. Drost 1 uur 48 min. 15 sec.; 2. Wagtmans; 3. Gerritsen; 4. Snij ders; 5. P. Duyns; 6. B. Groeneveld; 7. W. Voorting; 8. T. Peters; 9. Henneman. De nieuwelingen reden tien ronden. In de eind spurt zorgde P. van Roon voor een verras sing en won in 1 uur 17 min. 36 sec. 2. Hof land; 3. Cornelisse; 4. Snijder; 5. Snoek; Bakker; 7. Wesselius; 8. Stroomen: 9. Pie- ters Bij de junioren won P. de Vries. De standt luidt thans: 1. De Kampioen, Haarlem 102 p.; 2. De Bataaf, Halfweg.50 p.; 3. Ken nemerland, Beverwijk 28 p. Sport in 't kort KAMPIOENSCHAP HAARLEMSE VOET BALBOND. De kampioenen van de eerste klassen van de afdeling Haarlem van de KNVB Spaarndam en DIO 2 hebben elkaar één maal ontmoet. De eerste keer won DIO en de tweede maal Spaarndam. Zaterdagavond om zeven uur zal op het terrein van EDO de beslissingswedstrijd worden gespeeld. 49. „Wel, wel!" sprak Joris. „Ik ontmoet I Panda. „Daar ligt een bom.' En wanneer de I Panda! Maar verder kan ik bezwaarlijk U tamelijk dikwijls, kleine vriend.' En injsmaragd niet binnen eeneh.... hal/ gaan. De bom moet hier voorlopig blijven, moeilijkheden als steeds! Gelukkig is Uw uxxr bij de Chinezen is, vliegt het schip de u>a?it anders kan ik mijne beloning niet op- vaderlijke vriend Joris Goedbloed in de I lucht in!" „Aha!" zei Joris. „Vandaar, dat i strijken!" Joris had, al pratend, de touwen buurt om U te helpen! Maar vertel mij ze een beloning uitloven en de dief geen losgemaakt en Panda sprong meteen tus~ eerst, wat er aan de hand is, dan zal ik zien, \strqf geven! Welaan, ik heb geluk! Ik zal |se?t de kolen door naar de bom om die on- wat ik voor U kan doen!" „Schiet op!" riep U van Uwe touwen bevrijden, w aarde schadelijk te maken. 99 Unvollemdete 99 leder et erde LVGI IIA [aka tfkc AF Wanneer wij een kangoeroe warer jong in heur buidel beschuit zat te eten, hadden wij ons nauwelijks geprikkelder kunnen voelen Wij hadden ons deze avond achter onze nieuwe radio gezet om, pijp in de mond dromerig- de rookslierten na te staren onder het luisteren naar nobele muziek. Die pijp, kunnen wij u wel meedelen, ligt thans in brokken opde grond. Gewoon naar de ratsmodee gesmeten uit pure balorigheid. Goede vaderlanders die wij zijn, hebben wij eerst Hilversum I aangezet. Daar was een man doende om op lijzige toon te ver klaren dat welstand alléén het geluk niet brengt. Tot tranen geroerd door deze edele verklaring, draaiden wij onmiddellijk door naar Hilversum II. Ook daar was een pra ter aan het woord. Hij sprak op begerige toon over de rijke schatten die op Su matra's Oostkust voor het grijpen lagen, mits Nederland zich maar bewust werd van zijn morele verantwoordelijkheid ten opzichte van de bruine broeder. Tegen zo'n verheffende gedachte zijn wij nau welijks bestand. Door naar Parijs dus, Naar alras bleek was daar een bergbeklim- mer bezig met op te snijden over zijn ma gistrale verrichtingen met touw en pikhou- Jfaari weel. Londen dan: „De kansen van het Engelse cricket-elftal...." Genoeg. Weg uit West-Europa. Dwars door het IJzeren Gordijn naar Warschau, Daar stond een volksdemocraat zoveel sis klanken uit te stoten, dat wij onwillekeurig het hoofd afwendden om geen spatten op het gelaat te krijgen. De hele korte golf- schaal af. Zij leek wei bezaaid met Sta linisten, die hoewel wij hen niet kon den verstaan vermoedelijk over de be geerlijkheden van het Sovjet-paradys stonden te s-c-h'en. Het doffe gedreun, wanneer zij zichzelven op de borst sloegen, was althans duidelijk waarneembaar» In hemelsnaam Duitsland dan maar: „Eva Peron sagte mit Süd-Amerikanischen Originaltemperament.Aboe. Af. Wij draaiden energiek maar beheerst met trillende handen aan alle knoppen en kranen. Weerberichten, nieuwsberichten, sportberichten, scheepvaartberichten, fok- berichten. Lezingen en causerieën. Rede voeringen en voordrachten. Propaganda „wij. wirnous, we. Dat werd te gek. Per slot hebben wij een radio en geen grossierderij in uitgebralde eigen waan. Gepraat en geklets, opgevuld met piepende, toeterende en bassende Morse- tonen begeleid..door een klein onweer als de tram langs 'kwam. Nog éénmaal zoeken. Ineens een don» ker vioolgordijn. De „Unvollendete". Voor treffelijke, warme, verrukkelijke muziek. Balsem voor een getergde ziel, deze „on voltooide" van Schubert. Golven van zachte harmonieën die ons omspoelden. Achter over in de stoel. Vuur in de pijp. Weemoed in de ogen. Heerlijk zo'n radio. Toen een snerpende stem dwars door de muziek: „Es ist jetzt einwandfrei festge- stellt, dass Deutschland Op dat moment ging de pijp naar de ratsmodee. W. L. B» Ta (aai' -ruii ind lit •:or OU tede lijk' eml Honkbal Honkbalprogramma Zaterdag 19 Juni. Ie kl.: Blauw-WitSC Haarlem; AjaxHHC. Overg.kl. A: HHC 2— Hilversum; QuickDOS; SpartaanTY-BB; RCHAjax 2. Overg.kl. B: CeleritasABC; DWSHFC Haarlem. 2e kl. A: Neptunus- Sparta. 2e kl. B: O VVO 2Catchers. 2e kl. C: Schoten 3—Kennemerland (terr. OG); VVGA 2—HFC Haarlem 2. 2e kl. D: Bever wijk—RCH 2; ABC 2—EHS. Zondag 20 Juni. Ie kl.: OVVO—EDO; Scho ten—VVGA (terr. TYBB). Overg.kl. B: HCK EDO 2. 2e kl. A: SC Haarlem 2Schoten 2; HHC 3—Celeritas 2. 2e kl. B: HCK 2—EHS 2; Watergraafsmeer 2Zandvoortmeeuwen. Voetbal Missievoetbaltournooi Zaterdag wordt in het Heemsteedse Sport park de eindstrijd gespeeld van het Missie voetbaltournooi Mittovos 1948. Om vijf uur spelen' HBC en TYBB in de verliezersronde, waarna om zeven uur Velsen en Vitesse de strijd aanbinden om de Mittovos-beker. De R.K. gymnastiekverenigingen Hercules en Leonidas zullen tijdens de pauze enkele demonstraties geven. De' Missie-bisschop Mgr. Dr. C. J. Henning doet de aftrap bij de wedstrijd Volsen— Vitesse en „St. Michaël" zal voor de muzikale medewerking zorgen. Wandelsport .Avondvierdaagse voortgezet Alle deelnemers (sters) aan de Avondvier daagse verschenen Donderdagavond weer aan de start. De tocht ging naar Spaarndam. Verzorgers moesten ai en toe optreden, om dat wandelaars (sters) last van blaren had den. Vanavond wordt een bezoek aan Bloe mendaal gebracht en morgen staat de laatst® tocht op het programma. Tussen zes en zeven uur worden de dames en heren verwacht in „Rosenhaghe". waar het eindpunt is. Zij, die alle tochten, gedurende vijf jaar hebben volbracht, ontvangen een kruis. Bedrag. De Amerikaanse senaat heeft Don derdag een wetsontwerp aangenomen, waarbij 3.749.059.250 dollar wordt uit trokken voor de instandhouding en uit breiding van de Amerikaanse vloot in 1949. Volksdemocratie. Mevrouw Schlachta, leid ster van de Christelijke vrouwenbond in Hongarije, is vandaag voor een jaar van zitting in het parlement uitgesloten wegens een eergisteren gehouden rede, waarin zij de nationalisatie van confes sionele scholen veroordeelde. Wilde vlucht. Een Dakota van de Sovjet- Roemeense luchtvaartmaatschappij is op een wilde vlucht uit Boekarest te Salzburg geland. Op de piloot na wei gerden de 19 passagiers en de bemanning naar Roemenië terug te keren. Welkom. A. Calwell, de Australische mi nister van immigratie, heeft meege deeld, dat Australië alle verplaatste personen tot een getal van 20.000 per jaar gedurende een aantal jaren kan opnemen in plaats van het huidige aan tal van 12.000 per jaar. Zij moeten ech ter minstens voor één jaar werkzaam blijven in de plaats, die hun wordt aan wezen. Vurige demonstratie. Gisteren is het ge bouw van de nieuwe universiteit te Heidelberg vernield door een hevige brand, waarvan de oorzaak nog niet is vastgesteld. Even tevoren hadden de studenten gedemonstreerd tegen de on toereikende voedselvoorziening.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2