c De schiei onverzadigbare Fiscus De 9 Muzen Colorado VRIJDAG 18 j: Belasting-moeilijkheden nader toegelicht De laatste weken hebben wij de aandacht gevestigd op de sterke ontstemming die onder het publiek gevonden wordt over de belastingmaatregelen.Daaronder moet voor namelijk gerekend worden de opeenhoping van verschillende belastingaanslagen. De belastingadministratie was door de oorlog jaren ten achter, maar nu worden met een verrassende snelheid alle aanslagen der Inkomsten- en Personele belasting over verscheidene jaren uitgezonden; voor velen nog gecombineerd met aanslagen voor de Vermogens- en de Vermogensaanwasbelas- ting. Op alle biljetten *staat aangegeven wanneer zij betaald moeten zijn. Hierbij is wel gelet op de wettelijk voorgeschreven termijnen, maar er is niet de minste reke ning gehouden met andere biljetten. Het gevolg is, dat zeer velen gebukt gaan on der de lawine van belasting-vorderingen, waardoor het niet mogelijk is op normale wijze aan de enorme eisen van de Fiscus te voldoen. Bovendien ervaren velen dat hun aan slagen te hoog zijn. Nu zijn het over het algemeen wel voorlopige aanslagen en be staat de gelegenheid voor ieder om te recla meren als hij meent dat er te veel van hem gevraagd wordt, maar de onaangename kant is, dat van de belastingplichtige ver langd wordt, dat hij toch begint met te betalen! Later zal, als blijkt dat de aanslag te hoog was, het geld wel teruggeven wor den. Maar de inspecteurs hebben het in deze tijd heel druk, zodat het te begrijpen is, dat er meer aandacht en werkuren be steed worden aan het opmaken der kohie ren, dan aan het bestuderen van reclames.' Tc meer omdat de inspecties al met een tekort aan werkkrachten te kampen heb ben: Dit tekort is, gelet op de achterstand der oorlogsjaren dat ingehaald moest wor den, nijpend. Het gevolg was ook dat op verscheidene inspecties de aanslagen voor een deel moesten en moeten worden over gelaten aan commiezen en adjunct-com miezen, hoewel dit werk voorheen uitslui tend opgedragen was aan inspecteurs. Het noodzakelijke gevolg hiervan is dat ver scheidene voorlopige aanslagen niet juist liin. De mensen die een te. hoge vordering van de Fiscus krijgen, zullen natuurlijk wel reclameren, zodat al is het dan ook na enigejijd wel een herstel volgt, maar anders is het wanneer de aanslagen te laag worden uitgeschreven. Het is van belang hebbenden te veel geëist, dat zij zelf op die vergissing wijzen. Gesteld dat zij het zien. want het is voor een niet-deskundige niet vast te stellen op hoeveel de Fiscus recht heeft. Hier volgt de ervaring van een der be lasting-slachtoffers. Het is ongetwijfeld niet een der sterljst-sprekende, maar- toch wel typerend. Over 1945 en 1946 had hij een voorlopige aanslag ontvangen in de Inkomstenbelas ting. Een bedrag van 100. Niet hoog, maar hij had geregeld Loonbelasting betaald, zo dat de Fiscus al een behoorlijk bedrag bin nen had. Op de aanslag stond de verras sende mededeling: .Verzoeke op dit biljet niet te betalen." Natuurlijk werd aan de vriendelijke wenk gevolg gegeven. Nóg ver rassender was na lange tijd een Giro-over schrijving van de Ontvanger, die hem enige tientjes overmaakte, omdat zijn aan slag in de Inkomstenbelasting minder was dan de al betaalde Loonbelasting. Toen zou de betrokkene geneigd zijn ge weest te tekenen óp een lijst om bijdragen in te zamelen voor een standbeeld voof de rechtvaardige Fiscus! Maar nu het verrassende. Hoewel het inkomen over 1946 precies gelijk was aan dat over 19.47, en ook precies evenveel voor de Loonbelasting was ingehouden, ontving hij nu over 1947 een voorlopige aanslag van ruim 300. Ook met de vriendelijke aanmaning om maar meteen met betalen te beginnen! Weg eerbied voor de Fiscus! Maar de betrokkene is niet bij de pakken gaan neerzitten. Het eerste was een bezoek aan een deskundige die weg weet in het labyrinth van het belasting-doolhof. Die stelde al gauw vast dat de Loonbelasting voldoende was geweest, zelfs dat er nog reden was een deel daarvan terug te vor deren. Velen weten niet op welke gronden zij op vei laging van belasting aanspraak kunnen maken. Gaan de extra-uitgaven voor ziekte gevallen (opneming in een ziekenhuis, sa natorium, enz.) het normale te boven en bedragen zij meer dan 10 van het zuivere Inkomen over een jaar, dan mag dit bedrag van het inkomen worden afgetrokken. Dit zelfde geldt voor de uitgaven tot voorzie ning in het levensonderhoud van eigen en aangehuwde kinderen en pleegkinderen, voor wie geen kinderaftrek wordt genoten, als die niet in eigen onderhoud kunnen voorzien. Ook dan moet hiermee meer dan 10 van het inkomen gemoeid zijn. Maar iemand die in beide gevallen verkeert kan al de vermindering" krijgen als het tezamen 10 is. Natuurjjjk is door de betrokkene aan de inspectie in een gedocumenteerd betoog Sevraagd zijn aanslag te verminderen. Van it schrijven ging een afschrift naar de Ontvanger, met het verzoek die onjuiste aanslag voorlopig niet te innen. Wordt dit laatste ingewilligd de ontvanger moet daarover beslissen dan kan deze ge dupeerde rustig de beslissing van de in- apectie afwachten. Andere gedupeerden weten nu ook, welke wegen bewandeld kunnen worden. Het is in veel gevallen raadzaam om een advies te vragen van een belasting consulent, want nu blijkt dat verscheide ne aanslagen te hoog zijn, is het gewenst verzoeken om verlaging op deskundige wijze met gegevens te staven. Het bedrag dat met zo'n deskundig advies gemoeid is, wordt in de regel wel uitgespaard aan belastinggeld. En meer nog bovendien. Een sterk staaltje hoorden wij van Iemand die voor 145,000 was aangesla gen, hoewel hij slechts 5000 behoefde-te betalen. Tienduizend postduiven verongelukt Op 29 Mei werd van Quievrain uit (Bel-~ gië) een wedvlucht met postduiven ge houden, waarbij vele duiven door slechte Weersomstandigheden verloren gingen. Het bij deze tocht verloren gegane aan tal duiven wordt op ongeveer 10.000 ge schat. Dit ongeluk trof de z.g. Zaterdags vliegers (houders van duiven, die des Za terdags hun dieren aan vluchten laten deelnemen). Toen de vogels gelost werden was het Weer al ongunstig. Boven de Vlaamse kust en het eiland Walcheren schijnen zij in een hevig onweder te ziin geraakt, waardoor 60 a 70 pc',, cier -:i waarschijnlijk in de Noordzee omkwaai. In de oude tijd stelde de Fiscus er een eer in dat de belastingheffing juist ge schiedde. Dat de mensen wel is waar niet te weinig betaalden, -maar ook dat niet meer van hen gevraagd werd dan waartoe de "Vetten verplichten. Wij zijn overtuigd, dat alle inspecteurs ook nu nog dit goede beginsel voorstaan, maar bij de tegenwoor dige omstandigheden komt dit natuurlijk in het gedrang. Dit ligt niet aan de inspec teurs maar aan de manier waarop nu aan de inspecties gewerkt moet worden. Blijk baar onder drang van Den Haag, want het verschijnsel dat wij hier waarnemen doet zich vrijwel overal in het land voor. Het is nodig dat in deze toestand zo snel mogelijk egn verbetering komt. Een belasting-consulent aan het woord Aan een brief van een belasting-consu lent ontlenen wij: Er zal niemand zijn die betwist dat de snel-opeenvolgende belastingaanslagen, althans voor een deel der aanslagenen, een ramp betekenen. Toch is in zeer veel ge vallen bij de belastingplichtigen een grote mate van eigen schuld. Die mensen hebben geen ïekening gehouden met te verwach ten belastingschulden en hun geld in die doorgaans goede jaren opgemaakt. Een struisvogelpolitiek die nu zuur opbreekt! Dat dit verschijnsel zich in belangrijke mate voordoet, bleek mij bij het invullen" van de aangiftebiljetten voor de Vermo gens Aanwasbelasting. Op de vraag- of zij op 31 December nog belastingschulden had den, gaf practisch iedereen een ontkennend antwoord, maar bij doorvragen kwam veelvuldig 10 a 20 duizend gulden uit de bus! Bij de heffingen in eens ligt de zaak iets anders. Het ligt (nog altijd is deze be lasting-consulent aan het woord) voor de hand, dat de belastingconsulenten de aan giften „uitgebeend" hebben in die zin, dat die zo voordelig mogelijk voor de lastingplichtigen uitviel. Het spreekt evenzeer van zelf, dat de Fiscus de zaak met een evengoed recht naar de andere kant „uitbeent". Tussen die twee grenzen ligt vaak een zeer groot marge. Sommige belastingconsulenten hebben aan de cliën ten het minimaal en het maximaal te be talen bedrag opgegeven, anderen hebben, om de cliënt niet al te hard te laten schrik ken, een milder bedrag laten horen. Mijn ervaring is, dat, hoewel ik steeds zo mo gelijk het maximaal te betalen bedrag opgegeven heb, de cliënten toch met het minimaal bedrag rekening hebben gehou den, onder het motto dat het wel weer zou meevallen. Nu, het viel niet mee en het liep niet los! Ik ben slechts zeer zeldzame gevallen tegengekomen, waarbij de aanslag niet aanzienlijk hoger was dan hij volgens de aangifte zou zijn geweest. Dit komt door het reeds beschreven verschil van het „uit benen". Bovendien hebben niet alle be lastingplichtigen'aan de consulenten alles eerlijk opgegeven en deze „grandioos" ge nomen met de ijdele hoop, dat de Fiscus het niet zou merken. Maar de Fiscus be schikt o,ver heel wat meer gegevens. De beide Haarlemse inspecties delen aan belastingplichtigen mee hoe de aanslag be rekend is. Een juist standpunt, dat helaas vele andere inspecties niet delen. In die andere inspecties lopen belasting plichtigen rond rood van woede omdat zij menen dat daar alleen maar onjuiste aanslagen worden uitgezonden. Mijn erva ring is dat dit in inspecties waar wel in lichtingen gegeven worden, anders is. Er zijn natuurlijk fouten gemaakt, dat kan niet anders. Mijn ervaring met de inspecties die wel inlichtingen geven (vooral Haarlem) is: dat de inspecties met grote degelijk heid te werk gegaan zijn en een respec tabel stuk werk geleverd hebben, al ben ik het met hun juridisch standpunt vaak niet eens; b. dat de punten waarop de afwijking van de aangifte ligt in de meeste gevallen geheel anders zijn dan zich liet denken of vermoeden. Een zeer ernstige misstand is dat nergens is voorgeschreven binnen welke tijd de in specteur uitspraak moet doen op een be zwaarschrift. Velen hebben grote liquida tie-moeilijkheden voor de betaling, waar van zij de hemel mag weten hoeveel, later min of meer terugkrijgen, dus hebben zij eigenlijk ten onrechte deze betalingsmoei lijkheden gehad. Een en ander neemt niet weg, dat de ge hele hedendaagse belastingpolitiek fnui kend. is zo besluit deze belastingconsu lent. Wij tekenen hierbij evenwel aan dat het natuurlijk wel juist is dat er mensen zullen zijn die, hoewel zij konden nagaan dat de Fiscus met hoge vorderingen zou komen, geen spaarpot daarvoor gemaakt hebben, maar de bestaande moeilijkheden hebben een veel diepere oorzaak. Niemand kon precies nagaan hoeveel hij zou moe ten betalen, vooral niet wat betreft de Heffing in eens en de Vermogens Aanwas belasting, terwijl en dat is het aller voornaamste geen sterveling er op kon rekenen, dat de belastingadministratie een lawine van aanslagbiljetten, over vele jaren lopend, in zo'n kort tijdsbe stek zou uitsturen. Oud-illegaliteit verzet zich tegen Schreieder's vrijlating C.P.N. bestuurders zouden regering beledigd Hebben Negen leden van het partijbestuur van Nederlandse schilders exposeren in Tarijs. Communistische Partij Nederland ston- Onder auspiciën van het Franse ministe-1 den gisteren in Amsterdam terecht wegens rie voor Nationale Opvoeding is in Parijs een publicatie in het dagblad „De Waar een tentoonstelling van Nederlandse aqua- heid" van 23 September 1946 over het uit rei-kunst geopend, waar werken van een zenden van militairen naar Indonesië en groot aantal schilders - Jeanne Bieruma- Oosting, Wiegers, Buys. Eekman. Hordijk. Roelofsz. Bantzinger. Braat. Dijkstra. Maks. Sjollema e.a. te bezichtigen en te bewon deren zijn. Deze expositie is een der mani festaties. waarin door het culturele verdrag tussen Frankrijk en ons land werd voorzien. Een Franse documentaire over Delft. Een groep Franse cineasten zal binnenkort, samenwerking met „Forum" uit Amsterdam, de opneming beginnen van een documentaire film over de stad Delft. Behalve aan de his torische monumenten van de stad. zal veel aandacht worden besteed aan oude schilde rijen en aan het beroemde Delftse aarde werk. Gedeeltelijk zal deze film in kleuren worden opgenomen. Meer Britse films voor de Britten. In de „Daily Telegraph" wordt melding gemaakt van de verhoging van de hoeveelheid der in Engeland te vertonen Engelse films. Voor hoofdfilms wordt de van twintig op vijfen veertig procent gebracht. De verhoging berust op de nieuwe filmwet van 1948. Het besluit moet goedgekeurd wor den door het Britse parlement en zal dan een jaar van kracht zijn, met ingang van 1 October a.s. Naar de „Daily Telegraph" meldt, zijn de Britse filmproducenten die vijfentwintig procent meer Britse hoofdfilms dan tevoren kunnen leveren zeer. ingenomen met de beslissing, in tegenstelling met de theater directeuren, die volgens het blad van me ning zouden zijn, dat dc Britse films „te veel stroppen" veroorzaken. Jhr. van Vredenburch wordt administrateur van Tanger Hij zal deze post in het najaar betrekken De vice-voorzitter van de delegatie van het Koninkrijk bij de Indonesische onder handelingen, jhr. mr. II. F. L. van Vreden burch, is benoemd tot administrateur van de internationale zóne van Tanger. Jhr. Van Vredenburch zou deze post in Augustus of September betrekken. De functie van administrateur voor de zóne van Tanger is ingesteld bij de Con ventie van Parijs van 1923. Volgens dit statuut berustte de souverei- niteit over de stad en het gebied van Tan ger bij de Sultan van Marokko, die aldaar door de „Mendoeb" werd vertegenwoor digd. Deze Mendoeb trad op als voorzitter van de Wetgevende Vergadering, welker besluiten ten uitvoer werden gelegd door een administrateur, die door twee assistent administrateurs terzijde werd gestaan. Op 11 October 1945 werd het interna tionaal bestuur over Tanger opnieuw in gesteld, waarbij de Fransman le Fur voor lopig tot administrateur werd gekozen, welke post hij tevoren reeds 12 jaar had bekleed. Korte tijd later werd definitief tot administrateur benoemd de Portugese admiraal Magelhaes Correia (die thans de missionair is). Een K.B. van 1 Juli 1946 kondigde hierna de toetreding van Neder land tot de in Parijs gesloten overeen komst, betreffende het herstel van het in ternationaal bestuur van Tanger, aan.. Haarlems Bloei geeft Engelse les In haar poging om Haarlem aantrekkelijk te maken voor toeristen, heeft de Stichting „Haarlems Bloei" gemeend ook haar aandacht te moeten schenken aan het probleem der vreemde talen. Het is van groot belang hoe de eerste in druk is die de vreemdeling krijgt als hij de stad bezoekt en wanneer hij in zijn eigen taal geholpen kan worden, zal deze indruk onge twijfeld gunstig zijn. Daarom is een begin gemaakt met lessen in de Engelse taal, welke worden gegeven aan taxi-chauffeurs en verkeerspolitie. De be langstelling, vooral van de zijde der chauf feurs, was zeer groot. Niet meegewerkt aan de coloradokever-bestrijding Tegen meer dan twintig inwoners aer ge meente Heemstede is proces-verbaal opge maakt. aangezien zij hun percelen grond voor de aardappelteelt niet hadden bespoten ter bestrijding van de coloradokever. Brandweer van Bloemendaal is paraat De Bloemendaalse brandweer heeft Don derdagmiddag getoond, dat zij paraat is en in staat in tweê minuten water te geven. Alle brandweerlieden uit de gemeente waren op de Willem de Zwijgerlaan in Overveen bij eengekomen, om te demonstreren voor de burgemeester en de leden van de gemeente raad. Zij waren opgesteld voor het materiaal, dat in Overveen, Bloemendaal, Aerdenhout en Vogelenzang gebruikt wordt. Overveen beschikt over een modern uitgeruste wagen, die kort geleden in gebruik is genomen en voor Vogelenzang is een jeep aangeschaft, welke in geval van nood terstond goede diensten kan bewijzen. De commandant van de brandweer, de heer J. Dijkstra heeft de raadsleden inlichtingen gegeven over het materiaal, waarna de bur gemeester de manschappen heeft toegespro ken. Hij zeide,, dat de raadsleden er van overtuigd zijn. dat het materiaal in orde is en dat aan bestrijding van brand veel aan dacht besteed wordt. Vervolgens demonstreerden de brandweer lieden. Zij legden twaalf slangen uit (drie van iedere wagen) en spoten enige minuten. de ongeregeldheden, die zich bij een demonstratie hierover in Amsterdam heb ben voorgedaan. Het betreffende artikel, dat als manifest van het partijbestuur verscheen onder het opschrift „De maat is vol weg met de regering Beel" bevatte o m. de passages: „De regering handelt in strijd met de democratie, wanneer zij onze jongens met geweld en thans zelfs met bloedig geweld dwingt om naar de fronten van Soerabaja en Batavia te trekken". Voorts: „Thans heeft de regering-Beel haar handen met bloed van vrijheidsstrijders bevlekt, die op vreedzame wijze demonstreerden". Gedagvaard waren de heren A. J. Koeje- mans, P. de Groot, Gerben Wagenaar, J. Brandenburg, J. P. Schalker, S. Baruch, J. F. Reuter, J. H. Teiwes en J. van Santen. Bij de behandeling bleek, dat de heer Koejemans, destijds hoofdredacteur van „De Waarheid" het bewuste artikel eerst gezien heeft, nadat het in zijn krant was verschenen. Hij heeft voordien geen kennis van de inhoud ervan gehad. De president, mr. M. D. K. S. van Lier, stelde vast, dat de verdachte Koejemans het stuk dus niet opgesteld heeft, niet ge publiceerd, doch in zijn kwaliteit van hoofdredacteur wel verantwoordelijk is voor het opnemen in het blad. „U is het waarschijnlijk echter wel met de betreffende passages eens?" „Zeker, naar mijn overtuiging is de re gering debet aan het neerschieten van de betreffende persoon". De secretaris der partij, de heer De Groot, deelde mede dat hij het stuk heeft opgesteld. Uit de ondervraging van de overige verdachten bleek, dat zij wel aan de heer De Groot machtiging hebben ge geven een artikel van dergelijke strekking te schrijven, doch dat zij het stuk niet voor het ter perse gaan hebben gelezen. De pre sident ging daarna in op de passage, waar in gezegd wordt, dat de regering haar han den heeft bevlekt. „Als een huisvader zijn gezin verdedigt tegen een indringer en hem neerslaaatj kan er ook bloed op zijn handen komen. Zijn handen zijn echter dan niet met bloed bevlekt", aldus de president. „Toch wel", luidde het antwoord van de heer De Groot, „maar dan niet in misprij zende, maar in prijzende zin". De verdediger, mr. Benno Stokvis, had één getuige a décharge opgeroepen. Deze de winkelier Van Gessel, die bij de onge regeldheden in September 1946 door een schot in de hiel is gewond, verklaarde, dat de orde pas zoek was, nadat er militaire en gemeentepolitie ten tonele verscheen. In zijn requisitoir zeide de officier, mr. B. Kist, onder meer: „Er moet een moge lijkheid bestaan critiek en desnoods zeer scherpe, te leveren op wat de regering doet. Dit dient echter zo te geschieden, dat men zich onthoudt van smaad of beledi ging. Ik heb mij afgevraagd, of men der gelijke uitlatingen in partijbladen voor 100 procent au sérieux moet nemen, omdat deze uitlatingeii veelal zeer pathetisch zijn en daarom niet naar volle waarde geschat moeten worden". Mr. Kist was van mening, dat deze uitlatingen voor de volle 100 pro cent in de weegschaal geworpen moeten worden, doch wilde rekening houden met het feit, dat het artikel zeer lange tijd ge leden is geplaatst en dat een aantal der verdachten zich tijdens de bezetting voor treffelijk heefj gedragen. De officier vroeg tegen alle verdachten, met uitzondering van de heer Koejemans, ten aanzien van wie hij zich aan het oor deel van de rechtbank refereerde, een geld boete van honderd gulden of tien dagen gevangenisstraf. Mr. Benno Stokvis zeide in zijn pleidooi onder meer, dat alle andere verdachten dan de heer De Groot, die verklaard heeft het artikel te hebben opgesteld, dienen te worden vrijgesproken en de heer De Groot trouwens eveneens, omdat ten laste is ge legd het gezamenlijk opstellen van het artikel. Hij betoogde voorts, dat de demonstra tie tegen de uitzending van troepen een goedmoedige, Amsterdamse demonstratie was, en dat de onrust door het optreden van de politie is veroorzaakt. Atllee belooft steun aan resoluties H&ags Congres Premier Attlee en minister Bevin hebben beloofd, zo mogelijk de voorstellen voor het bijeenroepen van een Europese Assem- blée ter bespreking van de eenheid van Europa te bestuderen. Attlee ontving een deputatie van 20 afgevaardigden naar het onlangs in Den Haag gehouden Congres voor een Verenigd Europa en discussieerde een half uur met hen. Aan het hoofd van de deputatie stond Winston Churchill. Hij overhandigde Attlee afschriften van de economische, politieke en culturele resolu ties, die door het Haagse Congres werden aangenomen. Het onderhoud verliep „uiterst hartelijk". Volgens een officiële verklaring heeft Churchill verzocht om „goedkeuring en steun" der regering voor de resoluties. De Britse premier wees op hetgeen met steun van de regering reeds verricht en nog gedaan zou worden voor het bereiken van de Europese eenheid. Parijs bereidt zich voor als UNO-gastvrouw (Van onze correspondent te Parijs) In het Palais Chaillot, waar het Museum van dc Mens en de grootste theaterzaal van Parijs zijn ondergebracht, is men thans druk bezig de voorbereidingen te treffen voor de eerste zitting van de Veiligheids raad, die op 21 September plaats zal heb ben. Gedurende drie maanden zal de UNO dan de gaste van de Franse hoofdstad zijn. De plenaire zittingen zullen plaats vinden in de theaterzaal, die 3000 personen kan bevatten. De commissies vergaderen in vier zalen, die elk plaats aan 500 mensen bie den en in een twaalftal kleinere ruimten, die ieder gemiddeld een 100 man kunnen bergen. Bovendien worden er 450 bureaux ingericht' voor het secretariaat, journalis ten. cineasten en tolken. De ruimte, welke door alle diensten tezamen wordt ingeno men, beslaat 4 ha welke als exterritoriaal gebied wordt erkend. De heer Fonck. die met de leiding der voorbereidingen is belast, schatte het aantal te verwachten deelnemers op ongeveer 50^0. Hiervan behoren er 3000 tot de 58 officiële "delegaties. Men rekent op een kleine duizend journalisten, die 1500 tele foons tot hun beschikking zullen krijgen. Daarenboven installeert men een aantal apparaten, die het mogelijk maken een redevoering op het moment, dat deze wordt uitgesproken, in elk der vier officiële talen (Frans, Engels, Russisch en Chinees) te volgen. Tijdens een persconferentie werden de gezamenlijke kosten voor de inrichting (die de Franse regering heeft te dragen) op c.a. 550 millioen frs. geschat. Een derde van dit bedrag zal echter worden gebruikt voor permanente verbeteringen aan het gebouw. Men rekent er voorts op, dat de duizenden bezoekers 1 a 2 milliard aan frs. in Parijs, voor hun onderhoud zullen uitgeven, met welk bedrag de nationale deviezenpot zal worden verrijkt. De hoofdstad helpt Indië Talrijke onmisbare artikelen vinden hun weg overzee 347 kisten, 20 cartons en 1 baal zyn tot nu toe door het comité Amsterdam helpt Makassar, Menado. Ambon en Koepang naar Oost-Indië verzonden. Daaronder waren 193 kisten met rond 45.000 boeken, zowel voor de lagere- als de middelbare scholen, leerboeken voor vrijwel alle vakken, welke op die scholen worden onderwezen. Voorts drie kisten met instrumenten voor het onderwijs in de na tuurkunde, voldoende om een vijftal scho len aan een volledig instrumentarium voor het natuurkunde-onderwijs te helpen. De 33 kisten met allerlei schoolbehoeften zullen in de scholen der geadopteerde ge bieden het onderwijs weer op gang kunnen brengen. Eert 50-tal kisten bevatte allerlei speel goed voor de Oost-Indonesische jeugd. Dank zij een actie onder de uitgevers konden 650 nieuwe leesboeken voor de bi bliotheken in de vier geadopteerde ge meenten worden gezonden. In de dringende behoefte aan geneesmid delen kon voor een belangrijk gedeelte worden voorzien door de zending van 39 kisten en 8 cartons met verschillende soor ten medicamenten, een partij geneesmid delen staat nog gereed voor verzending. Ook de 12 cartons met verbandmiddelen zullen in Oost-Indonesië ongetwijfeld wel kom zijn. Op speciaal verzoek uit Oost-Indonesië zijn 8500 portretten van H. M. de Koningin geëxpedieerd, die in de verschillende ge bouwen van Makassar, Menado, Ambon en Koepang een.plaats zullen krijgen. Volgens schatting vertegenwoordigden de tot nu toe in natura gezonden schenkingen een waarde van rond 88.000. Het werkcomité is er in geslaagd vijf kleine motorbrandspuiten voor Koepang en Menado ter beschikking te krijgen, en de gemeente Amsterdam zal de gemeente Ma kassar helpen aan 400 watermeters voor de waterleiding. Koepang had graag kerkklokken voor de protestantse en rooms-katholieke ker ken aldaar. Ook aan deze wens zal worden voldaan. Zij tenslotte nog vermeld, dat de werk- commissie het hoofdbestuur der stichting „Nederland helpt Indië" bereid heeft gevon den circa 20.000 m. katoen naar de ge adopteerde gemeenten te zenden voor de vervaardiging van sarongs en baadjes, welke zending, ter waarde van 47.000, dezer dagen is verscheept. Het zijstraatje achter ons huis is een bron van zeldzame ouderweelde. Onbegrij pelijke aantallen kinderen bedekken er, men zou haast zeggen in dikke lagen, de smalle trottoirs en het hobbelig wegdek. Men moet er de fietskunst beheersen zoals slechts een Hollander die beheerst, om daar tweemaal daags doorheen te laveren zon der brokken te maken. Het is erg gezellig, want ik houd van kinderen. Maar toch valt het soms moeiijlk, ze in zulke veelvouden te waarderen. Voor al als ze vrijmoedig je kozijnen beklimmen of als ratten door je dakgoot flitsen. Om nog maar te zwijgen van die avond, vorige week, toen er plotseling drie vlaskoppen voor ons badkamerraam verschenen, ter wijl mijn vrouw daarachter verfrissing zocht na een warme dag van huishoude lijke plichten. Maar wij zijn zelf ook jong geweest en wie dat niet vergeet, kan om veel dingen lachen. Dat neemt niet weg. dat we toch wel heel blij waren, dat het gistermorgen eens bijzonder rustig was in 't gezellige straatje. De hele ochtend, zo vertelde mijn vrouw, was er slechts een zuigeling in zicht ge weest. die zoet aan de stoeprand een putje had leeggeschept. En verder geen sterve ling. Dat gebeurt ons niet vaak en dus lunchten we samen in weldadige stilte, zonder ons te verdiepen in de mogelijke oorzaken. Maar toen het avond geworden was en die vreemde rust nog al maar door aanhield, begonnem'we toch ongerust te worden, of althans nieuwsgierig. En na de afwas trokken we op onderzoek uit naar de slager op de hoek. Ja, die wist bescheid. „Ze benne kevers vange", verklaarde hij, „kleradokevers. Krijge ze-'n cent per stuk voor!" „Van wie dan?" vroegen wij, onbekend met zulk een premiestelsel. „Van een meneer. Gaat u zelf maar 's kijke ze zulle nou wel an 't inlevere weze Nou, dat waren ze. Wij vonden de ganse troep in de genoemde straat, in de voortuin van een zeer net herenhuis. Zij zwaaiden al krijsend met blikken en potjes en bier flessen en In hun midden ontwaarden, wij met enige moeite de vermeende kever koper. Een beschaafde heer, voorzover hij te zien was, alleen een beetje verhit en opgewonden, naar 't scheen. Hij deed ook verwoede pogingen, met armen en benen, om iets te betogen of duidelijk te maken. Wij vingen zoiets op als ..ik kóóp geen kevers moet een misverstand zijn een mystificatie!" Meiaas, het was niet te ver wachten. dat deze kinderen begrepen wat een mystificatie is. noch begreep het de agent van politie, die tenslotte de kleuters uiteenjoeg. Maar wel was het duidelijk, dat hier iemand en de kinderen en het heertje een verderfelijke poets gebakken had. Mis schien een van zijn buren, die met kenne lijk genoegen van achter hun eveneens zeer nette herenhuisgordijntjes het avontuur gevolgd hadden? Hoe dan ook, onze straatjeugd droop af. Mét de busjes en de trommeltjes en de jampotten, die natuurlijk geen enkel insect van het geslacht Colorado bevatten. Wèl torren en lieveheersbeestjes en bromvlie gen en de hemel weet wat voor ontuig nog meer en die ging men nu maar, bij wijze van compensatie, gezamenlijk bekijken en van lichaamsdelen ontdoen. Totdat de agent gelukkig ook daaraan een einde maakte. In onze zijstraat was het vanmorgen weer ouderwets-gezellig. C- De Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet heeft in Haarlem een buitengewone vergadering gehouden naar aanleiding van de vrijlating van de „Kri- minaldirector der Sicherheitspolizei" Jo seph Schreieder. De raad nam een motie aan, waarin verklaard wordt, „dat het voor malig verzet niet kan berusten in de invrij heidstelling van Schreieder, welke in strijd is met het rechtsgevoel. De raad draagt het bestuur op, zo spoedig mogelijk het zijne bij te dragen tot de completering van het bewijsmateriaal tegen Schreieder en voorts aan de minister van Justitie te verzoeken, Schreieder onmiddellijk opnieuw in hech tenis te doen nemen, opdat de psychologi sche fout der invrijheidstelling ongedaan wordt gemaakt, welke tot vertwijfeling gebrachte slachtoffers van Schreieder tot eigendunkelijke daden moet prikkelen. Hierdoor moet tevens voorkomen worden, dat Schreieder pogingep doet om te vluch ten en in contact treedt met derden, het geen volgens ons inmiddels reeds is ge schied". - De A.N.W.B. vestigt er de aandacht op. dat binnen de bebouwde kom der gemeenten een maximum snelheid van 40 km. per uur geldt. In verschillende plaatsen o.a. te Hoofd- dorp en Halfweg wordt regelmatig gecon- Met a! het materiaal hield dc Bloemendaalse brandweer aan de Willem de Zwijgerlaan troleerd. j te Overveen een demonstratie voor B. en W. - Een foto ran het waterbaliet Het Kennemer-Bafaljon arriveert pl.m. 12 Juli Reis wordt gemaakt met de „Indrapoera" Het 2de bataljon van het 4de regiment infanterie beter bekend als het Kenne- mer bataljon keert 21 Juni met de „In drapoera" uit Indië terug. De reis duurt ongeveer drie weken, zo dat de aankomst in ons land omstreeks 12 Juli tegemoet kan worden gezien. Het Kennemer bataljon bestaande uit oorlogsvrijwilligers (O.V.W.-ers) werd kort na de bevrijding geformeerd. Het bestaat voor een groot deel uit Haarlem mers en verder jonge mannen uit de om geving en andere delen van Noordholland. De oorspronkelijke sterkte was 800 man, maar na het vertrek (op 29 November 1945 werd de reis naar Indië begonnen) is de sterkte gedaald tot _500. Er zijn 26 jonge mannen gesneuveld, verder waren er gewonden, afgekeurden of die om andere redenen werden afgevoerd. Onder de 500 terugkerenden zijn 201 Haarlemmers. 31ej. J. Kijne ten grave gedragen Gisterenmiddag is wijlen mej. J. Kijne, in leven jeugdleidster in algemene dienst van de Synode der Nederlands Hervormde Kerk door tallozen, waaronder een grote groep meisjes van 't Nederlandse Padvindstersgilde. naar haar laatste i-ustplaats gedragen. De plechtigheid begon met een rouwdienst in de Nieuwe Kerk die werd voorgegaan door ds. J. Fagel uit Amsterdam. Hij zei dat mej. Kijne heeft geleefd met een loflied op de lippen. Zij heeft nu haar bestemming bereikt en daarom is er geen reden tot kla gen. alleen tot dankbaarheid zo'n gaaf^nens te hebben gekend. Na de dienst vertrok de lange stoet met vaandeldraagstcrs en een escorte van pad- vindsters in haar blauwe uniformen naar de Noorderbegraafplaats, waar honderden aan wezig waren om mej. Kijne een laatste groe te brengen. Na een gebed en een daalde de kist in de groeve. Franse kranten in nood (Van onze correspondent te Parijs) Het is thans voor niemand een geheim meer, dat vrijwel alle Franse kranten met dermate grote materiële moeilijkheden te kampen hebben, dat hun voortbestaan permanent wordt bedreigd. Gezien de hoge uitgaven aan salarissen, papier en trans port, is het theoretisch onmogelijk gewor den thans in Frankrijk een krantenbedrijf te exploiteren. De officiële bladen der regeringspartijen, het katholieke „Aube" en de socialistische „Populaire", stonden beide vorige maand voor het bankroet en slechts door dc hulp van het personeel, dat vrijwillig afstand deed van een deel der achterstallige salarissen, konden de persen voorlopig blijven draaien. Ook hét onafhankelijke „Combat", een der meest succesvolle ochtendbladen van Parijs, staat volgens de berichten, die hier de ronde doen, voor maanden bij haar eigen redacteuren en medewerkers in het krijt. Voor de oorlog bedroeg de gemid delde dagelijkse oplage van het grootste Franse avondblad. „Paris-Soir". 1.700.000 exemplaren, een cijfer, dat by de histori sche gebeurtenissen München. oorlogs verklaring. bezoek van 't Engelse Konings paar soms tot 3 of zelfs 4 millioen kon stijgen. De record-oplagen van omstreeks een half millioen staan thans op naam van „France-Soir" en „Paris-'Presse". twee avondbladen, die in de sensationele geest van het vroegere „Paris-Soir" worden ge redigeerd. Men heeft thans bekend ge maakt,. dat ook deze twee kranten, die tot dusverre elkanders vurige concurrenten waren, de strijd op de oude voet niet lan ger kunnen volhouden. Binnenkort zullen zij. met behoud van hun titel en verschij ningsvorm hun redacties en corresponden tencorps tezamen voegen in de hoop aldus hun beider begrotingen sluitend te krijgen. Dit bericht is des te frappanter, aange zien de politieke lijn, die deze bladen volg den geenszins dezelfde was: „Paris-Presse" dat geleid werd door de zoon van Barrès en de dochter van Madame Marie Curie, was gematigd Gaullistisch, en ..France Soir", dat tijdens de oorlog illegaal ver scheen, had socialistische tendenzen. Ove rigens is het niet de eerste maal, dat men in de Franse pers het eigenbelang over da ideologie ziet triomferen. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag bestaat er gelegenhejd tot het af halen van distributiebescheiden te: Haarlem: Sm tot en met Sp. Zandvoort: F, G tot en met Ge. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 18 JUNI. Gem. Concertgebouw: Zomerconcert HOV 8 uur. Wilhelminakerk: Anti Revolutionaire Partij, verkiezingsappèl; mej dr. G. H J. v. d. Molen en prof. mr. P S. Gerbrandy, 8 uur. Spaarne: „De zwarte piraat". 2 30. 7.0Ö en 9.15 uur Rembrandt: „Monsieur Verdoux", 18 j., 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Nattig heid", alle leeft.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de biecht", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City:. „II Poverello", 14 j.; 2.00. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. ZATERDAG 19 JUNI Dc Leeuwerik: Uitvoering door leerlin gezang gen van Cor Tevcs. 7 uur. Bioscopen: Mitl- I dag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5