Een cosmopolitisch schilder Kort en Bondig J „Het Gouden Hoekje" Haarlem in staat van faillissement VRIJDAG 18 JUNI 1948 HAARLEMS DAGBLAD De kunsthandel Heerkens Thijssen stelt tot 3 Juli schilderijen en tekeningen ten toon door John ter Reehorst, een schilder wier.s werk de kwaliteiten van de wereld burger vertoont en even goed van een Fransman. Spanjaard of Italiaan zou kun nen zijn. Hij hanteert een eigenaardig bijna in alles aanwezig broeiend oranje-geel, dat vonkelend zijn kan en kracht geeft aan de kleuren, die elkander aanvullen als pure spectrumkleuren (complementair zijn). Daardoor wordt verklaard het lichtende in zijn werk. Hij is een realist, die toch gaarne, en dan via de kleur, zijn doeken idealiseert, wa toe hem de nuchtere zin tot weergave van de Hollander brengt, verbonden met de zin voor romantiek van de zwervende cosmo poliet. Hij -is ook een interessant schilder om de durf, het directe, het oprechte waarbij iedere lust tot het litteraire of symbolische hem vreemd is. Aangegrepen door het schone èn door de eigen macht van het kunnen tekent en schildert hij. In zijn landschappen is, in de verte, iets te bespeuren van Vlaamse in vloeden, maar dit orftneemt er geenszins de originaliteit aan („Avondlandschap" en „Waterlandschap"). Hij is soms, door de drift, wat rauw. Als de felheid wordt afge stemd in een berustende gebondenheid als in „Aronskelk", „Lelies" en vooral in het voorname „Petunia's met appelen" is zijn werk het fraaist. Hij modeleert soms met de verf als in „Chrysanten met blauwe doek", geraakt ook tot voortreffelijke suggestieve werking als in heb ruime „Landschap" (3) en tot een sobere uiting („Kerkje in Thriston"). Soms is de stofuitdrukking onvoldoende maar we verzoenen ons er graag mee omdat de dingen zo mooi van kleur zijn. In deze schilder boeien niet de eenvoud, de melancholie noch de schuchterheid. Al les is daarvan het tegefideel, recht op de Kerkconcert De muzikale symboliek van werken van Joh. Seb. Bach, dikwijls ook hun klanken- realismen voor het handhaven van de een heid van muziek en tekstgedachte, zijn voor sommige onderzoekers van Bach's composities aanleiding geweest om sym boliek en realismen ook te zoeken in wer ken. die vrij van enige woord-invloed ont stonden. Zo zag men in de Fantasie in G grote terts, het werk, waarmede de orga nist Albert de Klerk Donderdagavond het in samenwerking met de* zangeres Annie Hermes en de hoboïst Jaap Stotijn in de Grote Kerk gegeven concert begon, een vporstelling van het menselijke leven in zijn drie hoofd-phasen van ontwikkeling. Gelukkig is evenwel de toehoorder, die het werk onbevangen tegemoet kan treden, de rhvthmische sterkte van het eerste deel ondergaat, gegrepen wordt door de groot heid van het 5-stemmige middendeel en met ontzag wordt vervuld bij het luisteren naar de gedurfde, vermetelde harmoniek van het derde deel. Een meesterwerk, voor welks uitvoering de organist op het klan ken palet van het vorstelijke instrument sterke en brillante kleuren vond. Een vertolking van een weinig gespeeld Pr/leludium en Fuga in d kl. terts van Felix Mendelssohn Bartholdy toonde een andere kunstenaar dan de beminnelijke schepper van zoveel zoete „Lieder ohne Worte"-melodiek. Het werk, ontstaan in de louterende sfeer der absolute toonkunst, munt uit door kernachtigheid en even wichtige bouw. Een derde werk, het laatste van het programma, 'Variaties over „Veni Creator" van Maurice Duruflé, gaf Albert de Klerk wederom gelegenheid zijn voor treffelijke technische beheersing en regis tratie-kunst met prachtig resultaat toe te passen. De aria's „Ich habe genug" en „Schlum- mert ein" van Joh. Seb. Bach, waarmede Annie Hermes het concert na de orgelfan tasie voortzette, zijn oorspronkelijk be stemd voor mannen-stem. Bach was ten opzichte van deze bestemming echter niet scrupuleus, want beide aria's werden over genomen in het muziekboekje van zijn echtgenote Anna Magdalena en aangepast aan Anna's stem. Annie Hermes kon de aria's als het ware met Bach's toestemming gaan zingen en zij heeft door prachtige stemklank en bezielde zegging met het zuivere geloofs-getuigenis van „Ich habe genug" efl met de ontroerende berceuse „Schlummert ein" diepe indruk kunnen maken. Eenzelfde niveau van herscheppings kunst bereikte Annie Hermes met Drie Psalmen van Arthur Honegger, zij het dan, dat de klankentaai in haar wisselende, grote intensiteit van uitdrukking aan de zang een afzonderlijk karakter verleende. Jaap Stotijn verrukte het auditorium met zijn zeldzaam schone hobo-klank en onvolprezen muzikaliteit in de ruimste zin van het woord; allereerst in de obligaat partij voor de aria „Tch habe genug", en vervolgens bij de v ^racht van een beter „suite" dan „concc noemen werk van A Corelli, en van .ileinere werken van Saint-Saëns, Fauré en Roussel. Een woord van lof ten slotte voor de orgelbegeleidingen door Albert de Klerk. P. ZWAANSWIJK. Waar L'w hart vol van is loopt het bij v Weert van aver- 't Is inderdaad een lust zoveel leuke en prac'.ische dingen wij U voor de Baby kunnen voorleggen. man af. sterk zonder overdrijving en, ge lukkig niet zó opzettelijk-modern, dat de vormgeving erbij verwaarloosd of vergeten wordt. Ook het zwart-wit is van belang, vooral „Amarillis met Aronskelken", „Haven van Toulon" met de openheid van lucht en wa ter, „Knolbegonia's", het niet nieu\4te doch aangrijpende „Zonnebloemen" en het ,-,Landschap" (21) dat de eigenschappen vertoont van het besprokenLandschap" in olieverf. De totaal-indruk is die van fees telijk werk, zonnig bekeken motieven en triomfantelijk optimisme. HERMAN MOERKERK. De markt in Haarlem-Noord Openbare Werken heeft, ten gerieve van kooplieden en bezoekers van de Donder dag-markt in de Floresstraat, de brede trottoirs aan beide zijden weer bestraat. Enkele jaren geleden werden in deze trottoirs plantsoentjes aangelegd, maar men is daarmede nooit verder gekomen dan er wat gras in te zaaien. Deze open plekken in het brede tegelpad werden al spoedig speelplaatsen voor kinderen, die de grond bewerkten met schopjes en ander speel goed. De „plantsoentjes" werden tenslotte bij regenweer modderplaatsen en toen de Floresstraat voor de Donderdagmarkt werd aangewezen, bleken deze „plantsoen tjes" hinderlijk. De verkiezingen VOOR DE BABY Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 17 Juni 1048. ONDERTROUWD: 16 Juni, J. Luit en D. Kofman. GEHUWD: 17 Juni. P. C. Haan en J. A. van de Bunt; H. P Zimmerman en O. C. W. Pressler; W H. Kiela en E. M J. van der Horst; A. W. Westra van Holthe en I. V. Wallin; J. C, Spithoven en M. C. Nijssen; J. van Meesche en S. M. Vandonninck; J. Ver hoeven en M. G. A. Jirris; H. Rusman en M E van Wooning. BEVALLEN van een zoon: 16 Juni. L. G. Veldhuisvan Veen: 17 Juni. C. C. Möller Kimman: C. A. G. ZwartDijkzeul. BEVALLEN van een dochter: 16 Juni, D. M Muller—Dijkstra: H F. M. van Bilderbeek Verzijlberg; A. J. Lammersvan der Man den: C M KuijperHazenberg: 17 Juni, J. C Sil vis—Koster. OVERLEDEN- IS Juni. G. J. van Ewijck, 71 j ibmpiaan: P Lcutscher. 72 j.. Atjehstraat. 16 Juni. G. C Visarius. 84 j.. Anslijnstraat. C. dc Koning—Versteeg, 54 Kazepaiers- laan. H. A. Lunshof sprak voor de C.H. kiesvereniging Op uitnodiging van de Kiesvereniging Haarlem van de Christelijk Historische Unie hield de journalist H. A. Lunshof, hoofdredacteur van „De Nederlander" en •hoofdredacteur van het inmiddels de verschijning gestaakt hebbende „Dagblad' in restaurant Brinkmann een lange rede waarin hij scherpe aanvallen richtte op het kabinet-Beel en de regeringspartijen, ir het bijzonder ten aanzien van de Indië- politiek. Spreker vergeleek het huidige Nederland bij dat van de zestiende eeuw, toen er ook een kentering beleefd werd en toen daaruit door beginselvastheid handhaving der nationale eer, een nieuwe protestantse natie geboren werd. Thans ont breekt principiële vastheid en wordt met de eer der natie geschipperd, aldus de heer Lunshof, eerst door het kabinet-Scher- merhorn, thans door zijn opvolgster, de repering-Beel. De regermgspolitiek in In- die slingert om ieder incident als l^limop om een boom; er is geen vaste koers of lijn in en wie haar bestrijdt vindt geen muur tegenover zich maar een prop watten. Er is geen Indische kwestie, zo meent spreker, er is alleen een Nederlandse kwestie: de slapheid en het zich niet willen handhaven in Indië, die men het beste vergelijken kan met de „weg mit uns!"-stemming van ver schillende Joden in het Duitsland van Hit ler's opkomst. Sprekers standpunt is „en laat men mij dan zo reactionnair en ultra koloniaal noemen als men wil" dat In dië van ons is. Dit Indië is niet een ding van de inlan ders alleen, maar een symbiose van Indië en Nederland. Het Nederlands gezag kan en mag er niet verdwijnen, ook niet om wille der inlanders zelf, die- dan ten offer zouden vallen aan het feodalisme van hun hoofden en de winzucht van. buitenlandse grootmachten. Daarnaast streve Nederland daarginds naar eigen voordeel, want als wij Indië kwijt raken kan Nederland noch economisch noch staatkundig verder be staan ,»is sprekers mening. Over de grondwetsherziening zeide de heer Lunshof, dat het amendement-Tilanus integraal diende te worden uitgevoerd, doch reeds nu waren er tekenen dat de regering dit amendement op haar eigen wijze wenst te interpreteren, waarmee de C. H. U. nimmer zal instemmen. De stand- punten-Tilanus en -Schouten liggen overi gens dichter bij elkaar dan men hier en daar schijnt, aan te nemen en één A.R.- C.H.U.-koers is dan ook het doel waarnaar gestreefd wordt. De K.V.P. nam spreker het zeer kwalijk dat zij verkeerd gekozen had door met de partij van Vorrink in het ka binet plaats te nemen. Deze laatste partij achtte hij de bakermat van alle kwaad, zoals zij dat ook, naar hij betoogde, elders in West-Europa is. Hij refereerde terzake aan een woord van professor Riipke uit Genève, die zegt dat „de drie jaar socia lisme West-Europa meer kwaad hebben berokkend dan de tweede wereldoorlog". Scherpe aanvallen richtte de spreker ook tegen de heer Koos Vorrink, „deze onuit sprekelijke Vorrink in bretels", wie hij vooral verweet, zich niet verweerd te heb ben tegen de beschuldiging in ,.De Waar heid", als zou hij, de socialistenleider, tij dens de oorlog een politiek credo geschre ven hebben dat voor 90 procent nationaal- socialistisch was. Minister Drees werd ge hekeld wegens zijn „onverantwoordelijke sociale voorzieningen", die zijn collega Lief- t'lnck tolereert ondanks de wetenschap dat ze „het land naar inflatie doen hollen". Ook de geleide economie, schipbreuk gele den hebbende, dient te verdwijnen. Tegen over deze socialistische plannenmakerij en geldsmijterij wilde spreker het C.H.U.- progvam stellen, dat geen schone beloften doet, die toch onvervulbaar zijn, maar de tering naar de nering wil zetten, soberheid voorstaand en particulier initiatief en dat boven alles terug wil keren naar wat de voorvaderen deden en beleden. De heer Lunshof, die nog vele vragen beantwoordde, werd ingeleid door de voor zitter der C. H. Kiesvereniging, het rhads- lid C. de Vries. De bijeenkomst was druk bezocht en de spreker oogstte, behalve veel open doekjes, ook verscheidene afkeurende interrupties. ,,'t FRIESCHE SCHATHUIS" polijst en onderhoudt ook Uw koperwerk. Bij abonnement zeer voordelig! JANSSTRAAT 8 - TELEFOON 20141 (Adv.i .Koopman kwam bedrogen uit In Nove/hber van het vorig jaar vervoegde zich iemand met een Brabanls accent bij een koopman uit Zeist, die op de Oude Gracht te Haarlem op de Maandagmarkt stond. Hij zeide textielpunten te koop te hebben en ver zocht de ander mee te gaan naar een café, om onderhandelingen te voeren. De man, die de punten had, haalde een enveloppe uit zijn zak en telde tweehonderd punten uit. De prijs moest f 200 bedragen. De koopman uit Zeist besloot de punten te kopen en ontving een enveloppe. Bij het gezelschap voegde zich een broer van de man uit het Zuiden zeide, dat de prijs te laag was. De koopman uit Zeist voelde er niets vöor de enveloppe terug te geven en na een twistgesprek ver trok hij. Toen de koopman des avonds de enveloppe open maakte, zaten er vijf textielpunten en wat krantenpapier in. De man, die eigenlijk strafbaar was. omdat hij punten gekocht had, stelde zich in Utrecht in verbinding met een rechercheur, om inlichtingen. Er stond juist in de krant, dat een dergelijk feit zich in Zeist had voorgedaan. Na ijverig zoeken is de rechercheur er in geslaagd de gebroeders H. uit 's Hertogenbosch aan te houden. Zij weiden door de koopman uit Zeist herkend, doch de aangehoudenen zeiden niets van de zaak af te weten en niet in Haarlem te zijn geweest. Donderdag hadden de gebroeders H. zich voor de Haarjemse rechtbank te verantwoor den. De officier van justitie deelde mee, dat de verdachten ongunstig beland staan. Ieder heeft zes vonnissen achter aè rug. Hij eiste een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. De verdedigers mrs. W. Broers en A. D. P. V. van Löben Seis pleitten vrijspraak. De rechtbank zal op 29 Juni uitspraak doen. Ronde tafelconferentie van de Open Religieuse Gemeenschap Door de Open Religieuse Gemeenschap wordt in Brinkmann, Grote Markt, op 17 en 18 Juli een ronde tafelsamenkomst ge organiseerd. "Vele vooraanstaande figuren op maatschappelijk en religieus gebied, waaronder prof. Ch. Glasz, prof. dr. Ch. van Os, ir. J. van Wettum, Stefan Lubienski en P. R. H. Muller hebben hun aanzitten reeds toegezegd. Zaterdag 17 Juli zal Sigis- mund von GleiCh een inleiding houden over „Oosters en Hellenistisch geestesleven en het Christendom" en zal prof. dr. Ch. van Os spreken over „Dé resultaten der mo derne natuurwetenschap in het licht van het Christendom". Zondag komt ir. J. van Wettum aan het woord over „Onderwijs vernieuwing in verband met het Christen dom" en de laatste voordracht wordt ge houden door ds. A. R. de Jong over „Paulus als profeet voor de twintigste eeuw". Tcru? Bel 1.2.3.4. OAG EN N ACH I Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij JUBILEUM J. v. d. MARK. Heden was het 25 jaar geleden dat de heer J. v. d. Mark bij N V. Lourens Coster als bezorger in dienst trad De jubilaris werd hedenmorgen door de directie ont vangen en toegesproken, waarbij hem het gebruikelijke geschenk onder couvert werd overhandigd. ONZE TELEFOONAANSLUITINGEN Vriendelijk verzoek, voor redactie-aange legenheden. berichten etc. te gebruiken de nummers 1Q50Q en 12404 Voor advertentie-opgaven of Informaties over de administratie, de nummers 10724 en 14825 Voor abonnementen en adresverandenngen 14825 Het telefoonnummer van de directeur- hoofdredacteur is 15054 Verder is onze drukkerij te bereiken op de nummers 10132 en 12713 en ons bij kantoor Soendaplein op nummer 1223(1 Een waarschuwing van de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Heemstede De Kerkeraad der Ned. Hervormde Kerk te Heemstede heeft, in overleg met verte genwoordigers van politieke partijen een verklaring gepubliceerd in het besef van zijn verantwoordelijkheid voor het welzijn der gemeente en zich bewust van de ge varen die dit welzijn bedreigen door de strijd om de komende politieke beslissin gen. In die verklaring wordt o.a. gezegd: „Ook de leden van de christelijke ge meente staan voor deze beslissing; en min der nog dan iemand anders mogen wij ons aan deze verantwoordelijkheid onttrekken. De ervaring leert ons, dat wij als chris tenen in deze dingen niet één lijn trekken. Wij staan als leden van dezelfde gemeente in onze politieke overtuigingen tegenover elkaar. Wij mogen dit betreuren, maar wij zullen, staande in deze werkelijkheid, en ons bewust van onze menselijke beperkt heid van inzicht, ruimte moeten laten voor andere beslissingen dan de onze hoe moeilijk ons dat misschien ook vallen mag. Bovenal zullen wij moeten bedenken, dat wij als leden van de Gemeente van Christus één Heer, één geloof, één doop be lijden, dat wij des Zondags in dezelfde eredienst betrokken zijn en samen avond maal vieren. Eveneens, dat wij als Ge meente van Christus samen in een ge meenschappelijke verantwoordelijkheid gesteld zijn die dieper grijpt en belangrij ker is ook voor de toekomst van ons volk dan onze politieke verantwoorde lijkheid. Ons is nl. opgedragen de verkon diging van het Evangelie van Jezus Chris tus in het midden van ons volk, en te midden van de geestelijke ontreddering en de zedelijke verwildering die zich ook in ons volk op zulk een onrustbarende wijze openbaren, hebben wij een opdracht te vervullen, die geen enkele instantie van ons overnemen kan. Om deze opdracht te ver vullen en ons van deze verantwoordelijk heid te kwijten, moeten wij, bij alle ver schil van inzicht en mening in politieke zaken, onze eenheid in dezelfde Heer be waren als ons kostelijkste goed". De gemeenteleden, die aan het overleg hebben deelgenomen en met het boven staande volledig instemmen zijn: mevr. mi". Frieda Baronesse Mackay-Katz; mr. R. C. Bakhuizen van den Brink; mr. dr. J. van Bruggen; W. Reijnders; mr. M. A. Stufkens: mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman en mr. J. Zeelenberg. Is hier iets van U bij? Aan het hoofdbureau van politie te Haar lem, Nassauplein 3. zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te beko men omtrent de navolgende in de afgelopen week als gevonden aangegeven voorwerpen: autoped, speelgoedautotje. armbanden, bal, broches, rijwielbinnenband. beursje met in houd. autopedbanden, brillen, doosje inh.„ div. bonnen, colliers, ceintuurs, postduiven." wieldoppen, duimstok, div. étuis met inhoud, bank- èn muntbiljetten, inlegvel met bonnen, kinderjasjes, rekenliniaal. kinderlaarsje, da mesmantels. draagmedaille. portemonaies en portefeuilles met inhoud, hondenpenningen, parapluie, rozenkrans, padvindersriem, strik, sleutels, sandalen, gymnastiekschoenen, shawl, div. tassen met inhoud, vulpenhou ders. vulpotloden, damesvest, wandelwagen tje, kruiwagen, houten wagentje, windjack, rijwielzadels, badpak met handdoek, distri butiebescheiden, kindervestje, metaalruimer. Stop- en parkeerverbod voor Lange Veerstraal en Kleine Houtstraat Met het oog op de onbevredigende par- keerregeling voor de Kleine Houtstraat en de Lange Veerstraat (per dag wisselend parkeerverbod voor één zijde) hebben B. en W. besloten in genoemde straten een stopverbod in te stellen voor de weghelft aan de zijde met de even nummers en een parkeerverbod vpor de zijde met de on even nummers. Bloemendaalse gemeenteraad In de Donderdagmiddag gehouden verga dering van de gemeenteraad' van Bloemen- daal zijn benoemd tot bestuursleden van Öe Stichting Openluchttheater de heren A. van Geluk, mr. J. W. de Jong Schouwen burg en mr. H .M. Planten en tot advise rende leden de heren mr. F. P. Th. Rohling, W. A. Fischer en J. B. Schuil. De raad verleende B. en W. een crediet van f 1300 voor het aanbrengen van ver beteringen aan perceel Bloemendaalseweg 188 (distributiekantoor). De eerste- en de zolderverdieping worden bestemd voor huisvesting van twee kleine gezinnen van politiepersoneel. Daardoor wojdt bereikt dat het distributiekantoor onder betrouw bare bewaking staat. Van gedachten werd gewisseld o*er het voorstel van B. en W„ om f 2500 beschik baar te stellen wegens hogere kosten inza ke aankoop van radio-installaties ten be hoeve van de politie-auto's. Vroeger is reeds een crediet van f 6.500 verleend. De heren Hempenius (VVD), Daams (WD) en Schoneveld (CHU) betoogden dat het beschjkbaar stellen van het bedrag niet verantwoord is. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex merkte op dat het jaarlijks verlies door inbraken zeer groot is. Door de aanschaffing van radio-installaties kan meer berdikt worden, om de misdaad te bestrijden. Met drie stemmen tegen werd het voorstel goedgekeurd. Aan mejuffrouw R. W. Weide werd eer vol ontslag verleend als onderwijzeres. Besloten werd 12 m2 grond te verkopen aan de Noord-Zuidhollandse Vervoermaat schappij voor het verplaatsen van een wachthuisje bij de aan de Oosterduinweg aan te leggen perrons. Bij de rondvraag deelde de voorzitter op een vraag van de heer Daams mee, dat on derzocht wordt of de route van de beidé autobuslijnen in de gemeente over de Bloe mendaalse weg zal gaan. De Hartenlustlaan levert moeilijkheden op voor het verkeer. De heer Hempenius bracht %en ander verkeersvraagstuk ter sprake. Op de hoek Militaireweg-Ter Hofstedeweg ontstaan botsingen tussen auto's. De voorzitter ant woordde, dat deze zaak in onderzoek is. Een mogelijkheid is de Ter Hofstedeweg alleen van Noord naar Zuid te laten be rijden. Mevrouw Fahrenfort (WD) gaf als sug gestie, het presentiegeld van een raadszit ting beschikbaar te stellen voor de Unac. De heer Pinxter (KVP) verzocht aan dacht te besteden aan de wildernis, welke ontstaan is voor „Bloemenheuvel". Tenslotte deelde de voorzitter aan mr. De Jong Schouwenburg (CHU) mee, op de hoogte te zijn van de procedure va#i de pro vincie tegen gepensionneerde ambtenaren die de dienstwoningen niet verlaten. Het vonnis is nog niet bekend. SEDERT 1869 VERMAARD OU DE VOORTREFFELIJKE RIVALITEIT ONDERGOED HAARLEM EN OMGEVING Dc Plaatselijke Raad Haarlem van de Nationale Vrouwenraad houdt een oriënte- ringsbijeenkomst in Restaurant Brinkmann, Grote Markt. Haarlem, waar vijf vrouwen' van verschillende politieke partijen het standpunt van haar partij ta v de rechts, positie van de vrouw zullen uiteenzetten, teneinde bij de vrouwen meer belangstelling te wekken voor haar plaats in de maat- schappij. De kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Haarlem heeft een bedrag van f 17.000 gevoteerd voor hulpverlening aan gescheur de kerken. Het wijkgebouw der Ned. Herv. Gem. aan de Ged Oude Gracht krijgt een fraai nieuw orgel, het is een geschenk van mevr. de wed Van Dale. Het oude orgel is over gebracht naar het internaat „Melanie", Haze- paterslaan. Op Zondag 20 Juni houdt de speeltuin vereniging „Te Zaanen" op haar terrein aan de Ant. Fokkerlaan haar jaarlijkse speel tuindag. Het programma vermeldt o.m. zang, volksdansen, muziek en tot slot een kamp vuur g, - Evangelisatie-samenkomst. Morgen avond pm 8 uur zal er een openlucht bijeen komst gehouden worden voor bewoners der Thorbeckestraat, medewerking Chr.. muziek corps Asaf. Spreker: Evangelist J. F. Snoeks, Wij kopen GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux en verlovingsringen met en zonder inlevering bij Heemstedenaar voor het hof De advocaaf-fiscabl bij het Amsterdams Bijzondere Hof eiste legen E. J. van G. uit Heemstede, vier jaar gevangenisstraf. De zaak was door de Raad van Cassatie naar het hof te Amsterdam verwezen. Van G. werd er van beschuldigd, in Noordholland aan de Duitsers Sieckman en Rung, welke laatste aan de SD verbon den was, inlichtingen te hebben verstrekt over de stemming in de Rooms-Katholieke kerk en voorts in September 1942 te Heem stede de SD telefonisch te hebben mede gedeeld, dat hij onder verdenking van ver duistering van distributiebonnen voor zeep, door de politie was gearresteerd en dat bij zijn arrestatie de loco-burgemeester de heer N. Vos en de hoofdinspecteur Berent- sen en de rechercheur H. Brouwer tegen zijn wil in, kennis hebben genomen van de inhoud van zijn notitieboekje, waarin aan tekeningen stonden over zijn werk voor de S. D.. Het hof zal op 24 Juni uitspraak doen. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Berkei's Patent Scheepvaart-Unie rtoll.-Amerika Lijn Xeli Maatschappij U. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij II - Slotkoers gisteren 341 292% 262% 163% 351 27514 12514 187% 197 158)4 229 167 154% 120% 483 Openings koersen 342 296)4 f62 159)4 230% 169 SCHEEPVAART MIJ. NEDERLAND. Manoeran, 16 Juni Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen. Ta- wali, 16 Juni van Pangkal Pinang n. Batavia. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Klipfon tein, 15 Juni van Zanzibar naar Mombassa. Leopoldskerk, 16 Juni van Antwerpen naar Marseille. Van 't Hoff, 15 Juni van Port Said naar Genua. Zonnewijk, 15 Juni Dakar ge passeerd van Antwerpen naar Kaapstad. OCEAAN. Polyphemus. 13 Juni te Ba tavia. waarschijnlijk 16 Juni van Batavia n. Amsterdam. Achilles, 15 Juni van Aden naar Amsterdam Astyanah, 14 Juni van Soerabaja naar Balikpapan K. N. S M. Bree Helle, 16 Juni 18 uur Hrusbuttel gepsss. van Kopenhagen naar Hamburg Danae. 16 Juni te Napels van Genua naar Divorno Draco. 16 Juni te San tander van Bilbao naar Vigo. Ilos, 16 Juni v. Cadiz naar Sevilla. Iris, 16 Juni te IJmuiden van Amsterdam. Ornen, 16 Juni van Gdynia naar Amsterdam. Stentor. 16 Juni van Fama- gusta naar Samos. Strabo, 16 Juni van Am sterdam naar Hamburg. Trajanus, 16 Juni van Izmir naar Mutsuna. WEST AFRIKA LIJN. Para, 16 Juni van Dakar naar Konakri. WIJSMULLER -De sleepboot ..Hector" arriveerde 26 Juni te Rotterdam met hel kustvaartuig ..Barentsz" op sleeptouw, het welk zich met motorschade bij het lichtschip „Texel" bevond. K P. M. Batoebara. 16 Juni Minikoy ge- pass. van Rotterdam naar Batavia. „Koninklijke" zeer tevreden over het jaar 1947 Verwachte bloeiperiode noopt tot uitbreidingen In het verslag over 1947 van de N.V. Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Ned. Indië wordt medegedeeld dfet de ruwe olie productie der groep bedroeg in 1947 274.985.000 (vorig jaar 229.615.000) barrels. Nieuwe investeringen der groep (exclusief die in de V.S. en een aantal Europese lan den) worden tot en met 1949 geraamd op 1100 millioen gulden. Het verslag ver wacht voorts een enorme vraag naar pe- troleumproducten gedurende de eerst komende tijd. Het beschikbare winstsaldo is 93.075.201 (v. j. f80.429.551). De raffinaderij in Per nis (Rotterdam) verwerkte in 1947 50 pro cent meer dan in 1938. De groep plaatste in 1947 emissies .van 'i om vang als nooit tevoren. Een obligatielening ad 100 millioen gulden a 3% procent werd het publiek, een aandelen emissie van ruim 302 millioen gulden a pari de aandeelhou ders aangeboden. Beide uitgiften waren een volledig succes: de obligatielening werd vele malen overtekend en de nieuwe aan delen zijn op het ogenblik dat dit verslag werd geschreven op een uiterst luttel be drag na alle geplaatst. Aan deviezen le verde deze aandelenemissie 125 millioen gulden aan vreemde valuta op. Verschuivingen in dc olievoorziening. De aanzienlijke toeneming van de vraag naar olie-r>roducten op het Westelijk Half rond zal in de komende jaren tot belang rijke verschuivingen in de olievoorziening der wereld leiden, in die zin, dat 't Nabije Oosten grotendeels de voorzening zal over nemen van die delen van het Oostelijk Halfrond welke tot nu toe hun producten van het Westelijk Halfrond betrokken. Met die ontwikkeling voor ogen begrijpt men, dat de Koninklijke Shell- groep niet mag blijven toezien doch actief moet deelnemen in de enorme uitbreidingen op het gebied van opsporing, winning, transport, verwerking en distributie. De nieuwe investeringen van de groep exclu sief die in de V. S. en een aantal Europese landen tot en met 1949 worden geraamd op 1100 millioen gulden, welk bedrag voor 60 procent door de maatschappij, voor 40 pro cent door the Shell Transport and Trading Company zal worden gefourneerd. Van daar dat ook de „Shell" een beroep op de geldmarkt deed. HET HAARLEMSE GEMEENTE PERSONEEL. Dezer dagen zijn de jaarlijkse promoties voor het personeel der secretarie en de bedrijven door het college van B. en W bekend gemaakt Dc Christelijke padvindersgroep „Haar lem-West" zal op 3 Juli in het Wijkgebouv van de Ned. Hervormde gemeente aan de Leidsestraat een bazar houden. Uit Haarlems verleden In de jaren die achter ons liggen was de financiële toestand van Haarlem verre van rooskleurig. Ook nu nog valt er veel te wensen. De enige troost daarbij was, dat vrijwel alle gemeenten in Nederland in dezelfde omstandigheden verkeerden. Het was voor een belangrijk deel aan de oorlog te wijten, maar ook het feit, dat er veran dering gekomen was in de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten welke wijziging zeer sterk in het nadeel der laat ste was! had er schuld aan. Er werd door de gemeenten veel meer uitgegeven dan ontvangen werd. Dit was alleen moge lijk doordat de tekorten op de rekeningen, gedekt werden door het sluiten van geld leningen. De schulden van Haarlem ver meerderden daardoor met vele millioenen guldens. Indièn een particulier op gelijke wijze zaken deed zou zijn faillissement zeker niet lang uitblijven. De gemeenten bleven even wel het vertrouwen van de geldschieters genieten, vooral ook omdat de landsregering hulp had toegezegd om die schulden uit de oorlogsjaren te regelen. Die regeling is nu enige maanden geleden afgekomen. Het gevolg daarvan is, dat Haarlem en ook de andere noodlijdende gemeenten hun financiële zelfstandigheid herkregen hebben. Aan de voogdij van Binnenlandse Zaken is een einde gekomen, ook al blijkt uit alles, dat het gewone toe zicht van de colleges van Ged. Staten op de financiële gestes der gemeenten zeker ster ker zal zijn dan voor de „magere" jaren. De geschiedenisboeken leren dat er ook in deze niets nieuws onder de zon is. 450 jaar geleden verkeerde Haarlem zelfs frn staat van faillissement. In het midden der 15e eeuw kon Haarlem onder de welva rendste steden gerekend worden. In 1426 was de stgd nog de hoogst-aangeslagene in de ,jbede" (een verzoek om vrijwillig een zekere belasting op zich te nemen) van graaf Filips de Goede. Maar toen kwamen allengs de slechtere jaren voor Haarlem. De oorlogen van Karei de Stoute gingen veel eisen aan de financiën der steden stel len. Haarlem moest ook kostbare verster kingen aanleggen. Bovendien werd de be volking armer doordat haar zware boeten werden opgelegd, o.a. als een gevolg van de deelneming aan de oproeren van het zoge naamde Kaas- en Broodvolk. Een statistiek uit 1494 vermeldt dat van de 2426 wonin gen in onze stad er niet minder dan 475 leeg stonden! Van de 1951 nog bewoonde huizen hadden 384 bewoners geen ander levensonderhoud dan aalmoezen! Het gevolg was, dat Haarlem alle uit gaven niet uit de inkomsten voorname lijk bestaande uit accijnsen kon dekken. Daarom moesten leningen worden gesloten. Geld lenen is gemakkelijk, maar op tijd rente en aflossing betalen is heel wat moei- vragen. Dit werd door Filips de Schone toegestaan, maar onder voorwaarde dat zijn ambtenaren controle zouden toepassen op het beheer van de stadsfinanciën. Haarlem kwam daardoor te staan onder twee grafelijke commissarissen, die zelfs invloed kregen op de benoeming van Bur- gemeesteren en Schepenen en op Raden en Vroedschappen. Vaak maakten deze heren zelfstandig keuren en vaardigden ordinan- tiën uit. Een toestand van faillissement! Deze stand van zaken heeft voortgeduurd tot een eind in de 16e eeuw. Dus in het geheel wel 75 jaar! Aardbeien-aanvoer door Koude gestremd De Beverwijkse aardbeienveiling van Donderdag gaf een matige aanvoer te zien en men zou niet zeggen dat het seizoen in volle gang is. De aanvoeren van Maandag en Dinsdag zijn vermoedelijk het hoogte punt van het seizoen geweest. De prijzen pasten zich aan bij de veiling van Woens dag. De Moulin Rouge noteerde van f 3.10 4.60 per slof met een middenprijs van 3.80; de Madame Mathot draaide rond de 3.per slof en een enkel partijtje Mizzi Schindler, de framboos-aardbei, ging voor 6.20 per slof weg. De aanvoer in doosjes heeft niet veel te betekenen, eéh enkel partijtje van laatstgenoemde soort bracht 85 cent per doosje op. Het koude weer stag neert de groei en verlangend zien de tuin ders uit naar warmte. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN Binnen van de haringvisserij de loggers SCH 233 met 12 last, SCH 275 met 12 last, SCH 249 met 19 last. Kustvisserij-besommingen: SCH 71 met f 1280, SL 31 met f 1300. OFFICIËLE PUBLICATIE INLEVERING WERKKLEDINGBONNEN A, B en C DOOR DE HANDEL. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat detaillisten de per 12 Juni a.s. ongeldig verklaarde werkkledingbonnen A. B en C uiterlijk op 19 Juni a.s. bij een oonfep- tionneur rpoeten inleveren. Confectionneurs en werkkledingateliers in Jaet bezit van een F-vergunning kunnen deze bonnen voor het laatst in de week van 27 Juni t m 3 Juli a.s. bij de distributiedienst inleveren ter verkrijging van een confectie- coupure INLEVERING SCHEERZEEPBONNEN „TABAK A RESERVE". Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat detaillisten de bonnen voor scheer zeep e d „Tabak A Reserve" uiterlijk op 28 Juni a.s. aan een grossier of fabrikant moe ten doen toekomen Grossiers moeten deze bonnen uiterlijk op 3 Jul' a? in het hezit van een fabrikant doen zijn. liiker Vooral in een tiid van crisis Het is Fabrikanten moeten de bonnen tenslotte in iijxer. voorat in een tija van crisis. Het is de week_ van 4 t m 10 JuIi a s bij de distd. daarom te verklaren, dat Haarlem al gauw I butiedienst inleveren ter verkrijging van eea gedwongen was om uitstel van betaling te ontvangstbewijs.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6