Haarlems Dagblad „Druk aan met die grootse werk: die hergeboorte van Europa" Stakingsepidemie in West-Europa De Sovjets hebben het verkeer tussen de zones stilgelegd Weerbericht 62e Jaargang No. 18967 Bureaux; Grote Houtsti 93, Tei Adv en Admtn. 10724 14825 Redactie 10600 Direct-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., SoendapIeiD 37, Tel 12230 Drukkerij Z. B Spaarne 12. Tel 12713. 10132 Zaterdag 19 Juni 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent per kwartaal 4.Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag by de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem EREPROMOTIE VAN VELDMAARSCHALK SMUTS Prinses-regentes en Prins Bernhard aanwezig bij plechtigheid te Leiden In de Pieterskerk te Leiden is Vrijdag middag de erepromotie geschied van Veld maarschalk Smuts, aan wie door de senaat van de rijksuniversiteit in de Sleutelstad het doctoraat honoris causa in de faculteit der rechtsgeleerdheid was toegekend. De promotie werd voorafgegaan door een lunch in het Oosters Instituut. Bij de lunch werd gebruik gemaakt van het Leidse stadszilver, afgestaan door het Stedelijk Museum „De Lakenhal". De be dienden serveerden in oud-Hollandse kle derdracht. Om ongeveer half drie begaf veldmaar schalk Smuts zich te voet naar de academie, om vandaar in gezelschap van de senaat naar de Pieterskerk te gaan. Daar waren Inmiddels Prinses-regentes Juliana en Prins Bernhard gearriveerd. Eerst richtte de rector-magnificus, prof. mr. J. C. van Oven het woord tot de Ko ninklijke Hoogheden, de vertegenwoordi gers van buitenlandse mogendheden aan het Nederlandse hof en tot veldmaarschalk Smuts. „De senaat verheugt zich", aldus spreker, „in fcaar midden een man te ont vangen. die'in de laatste halve eeuw in de geschiedenis der wereld een zo belangrijke en heilzame rol heeft gespeeld. Wij zijn er trots op, hem het hoogste eerbewijs te kun nen verlenen, waarover een universiteit de beschikking heeft. Wij huldigen ook een vriend van ons land, die zijn vriendschap op menig critïek ogenblik met de daad be wezen heeft". Rede van de promotor. De promotor, prof. mr. J. M. van Bem- melen zeide, dat hem de eervolle taak ten deel viel veldmaarschalk Smuts hulde te brengen voor datgene wat hij in zijn leven heeft verricht en in het bijzonder zijn ver diensten voor de wetenschap uiteen te zet ten. „Dat leven, aldus prof. Van Bemmelen, is vrijwel te vereenzelvigen met de wereld geschiedenis van de laatste halve eeuw. Om twee andere redenen is het echter niet zo gemakkelijk om uw verdiensten uit te meten. Uw wetenschappelijk werk ligt niet in de eerste plaats op juridisch maar op philosophisch gebied en dus op een ander terrein, dat dat waarop U de'doctorsgraad wordt verleend. De tweede moeilijkheid is dat U, behalve man van wetenschap ook staatsman zijt en dat uw werk als staats man en politicus zeker niet minder gewich tig is geweest dan uw theoretisch weten schappelijk werk. Het politiek terrein betreedt de man van wetenschap echter slechts ongaarne. Im mers. de politiek is de kunst van het be reikbare. In de wetenschap vragen wij ons niet af, wat bereikbaar is, doch wat waar en wat het ideaal en dus onbereikbaar is. Toch hebt U in uw leven, juist omdat U zozeer door wetenschappelijke overtui gingen en idealen gedragen werd, in Uw politiek dikwijls verder gekeken dan naar het bereikbare. Steeds zag tf niet de delen, maar het ge heel. Aan dat principe bent U trouw ge bleven en zo ontstaat mede door uw toe doen de Unie van Zuid-Afrika en dan, om een grote sprong in de geschiedenis te doen, de Volkenbond. Hoezeer moet u tot 1920 het gevoel hebben gehad, dat uw phi- losophische theorie werkelijkheid werd. Hoe weinig ziet het er op dit ogenblik naar uit, dat dit ideaal zal worden verwezen lijkt. Na de Volkenbond zijn wij opnieuw door de verschrikkingen van een wereld oorlog heengegaan en de UNO heeft nog niet veel gelijkenis met een wereld-gouver nement. Oj5 dit ogenblik, waarop aan u door on^p universiteit de doctorsgraad wordt verleend vanwege uw grote verdiensten, kunt u er verzekerd van zijn, dat dit tevens het be wijs is van het feit. dat u in ons land vele vrienden hebt en dat die vrienden u ver eren omdat u naar het hoogste goed hebt gestreefd". Na deze toespraak las prof. Van Bemme len de traditionele formule in het Latijn voor, waarmee de doctorsgraad wordt ver leend. Na het overhandigen van de bul «prak Veldmaarschalk Smuts. Eredoctor Smuts spreekt. In het Zuid-Afrikaans dankte veldmaar- ichalk Smuts voor de hem toegekende onderscheiding. „Hier op Holland bodem staan ek aan die «trand van een van die lande wat swaar gely het in die grootste foltering van die geskiedenis. Die ramp wat Holland, saam met groot gedeeltes van Europa, getref het een van» die verskriklikste in die ge skiedenis. Wat van die toekomst? Europa kan en sal nie by hierdie ramp berus nie. Deur hard werk sal die stoffelike verwoesting allengs verdwyn. Die gevaarliker en diepgaander verwoesting van die gees sal ook verdwyn. Dit is in die aard van die mens om nie ver goed voor die noodlot te swig nie. Wat vandag nodig is is die beliggaming van die drang tot herstel in praktiese vorm. Daar moet vaste vorm en uitdruk king gegeë word aan wat in ons harte brand. Die Westerwereld moet aan haar eië ideologie vaste en konkrete vorm geë. Kyk hoe ver Hitier dit_ kon breng met sy ideologiese oproep aan Duitsland in naar toestand van verplettering in die eerste wereldoorlog en daarna. In weinige jare was die gevalle Duitsland weer die mag- tigste wereldstaat en 'n gevaarliker bedrei ging as die keiserlike Duitsland. Kyk ook hoe ongelooflik ver Rusland na haar rewo- De zaak-Schreieder Wij hebben in dit nummer een artikel opgenomen van onze parlementaire cor respondent, dr. E. van Raalte, waarin hij de juridische overwegingen uiteenzet die mede met betrekking tot het bestaande volkenrecht z. i. tot het op vrije voeten stellen van Schrcieder zouden hebben ge leid. Wij vermelden deze zienswijze op de zaak om haar zo volledig mogelijk te be lichten, maar zullen het ook hierbij niet laten en eveneens aan juridische bedenkin gen publicatie geven. Oostenrijks rechercheur verdwenen De Oostenrijkse autoriteiten zijn veront rust door de verdwijning van een hoog geplaatst ambtenaar van de recherche, de 60-jarige hoofd-inspecteur Anton Marek. Hij verdween uit zijn woning, nadat hij opgebeld was door, naar hij zijn vrouw zei- de, een Russische kapitein. Op de avond van zijn verdwijning belde hij zijn vrouw tweemaal op. doch werd verbroken voor dat hij kon zeggen waar hij zich bevond. Marek was degene, die de nazi-putsch van 1934 verijdelde: Hij behoorde tot de lijf wacht van Dollfuss, 'de Oostenrijkse kan selier, die in dat jaar vermoord werd. Se dert de bevrijding heeft hij zich bezig ge houden met gevallen van beweerde ont voering door de Sovjets-en was hij ver bonden aan het ministerie van Binnenland se Zaken. De Oostenrijkse regering zal de geallieerde 'bestuursraad om opheldering inzake deze kwestie verzoeken. Verzoek van de Commissie van Drie tot voortzetting der besprekingen United Press meldt: De Commissie van Goede Diensten heeft de Nederlandse de legatie in een nota verzocht de onderhan delingen voor de regeling van het Indone sische vraagstuk voort te zetten. Een offi cieel communiqué zegt, dat in de nota wordt gevraagd, of de Nederlandse dele gatie bereid is de conferentie voort te zet ten niet alleen over het punt dat betrek king heeft op de toepassing van bestands overeenkomst van de Renville maar ten aanzien van de gehele onderhandelingen met de Indonesische republiek onder auspi ciën van de commissie van drie. Gevaar voor algemene staking in Frankrijk en België Aan de vooravond van de algemene éénuursstaking in Frankrijk zijn reeds in verschillende grote bedrijven sta kingen uitgebroken. Het ziet er naar uit dat veel sympathiestakingen die zijn uitgeroepen tengevolge van de gebeur tenissen te ClermontFerrand langer zullen duren dan de aangekondigde termijn van een uur. Er zijn zelfs ge ruchten dat de communisten besloten zouden hebben, een „stakingsoffensief" dat aan het einde van Juli zou worden ingezet om de regering in moeilijk heden te brengen, thans met kunst- en vliegwerk te vervroegen en te laten aansluiten op de stakingen van heden. In de Franse Nationale Vergadering is het weer tot vechtpartijen gekomen toen de regering verslag uitbracht over de onge regeldheden te Clermont-Ferrand. De zit ting wérd 20 minuten geschorst. Jules Moch, de minister van Binnenland se Zaken, werd bij het voorlezen van een verklaring verscheidene malen onderbro ken met uitroepen als „Jules Moch, de moordenaar". De 78-jarige communist Marcel Cachin, de nestor van de Assemblee riep: „afschuwelijke leugens allemaal". Communistische en socialistische afgevaar digden werden toen handgemeen. In België. Een regionaal vakverenigingscongres in het mijnbouwcentrum Charleroi heeft Vrij dagavond een resolutie aanvaard waarin wordt aangedrongen op een algemene sta- lusie en haar verpletterende nederlaag in die eerste wereldoorlog kon vorder. Wat verhinder die Westerlande van Europa om die mirakel van Duitsland en Rusland op groter roemryker skaal te her haal? Ons geloof in die wederopstanding van ons Westerse beskawing in edeler ver hevener gedaante. Is wat in- Suid-Afrika na die Boere- oorlog na ongelooflike smarte in die kleine gebeur nie ook in Europa op veel groter skaal moontlik? Beskou Suid-Afrika as 'n proef toets in die kleine 'n laboratorium eksperiment van wat in die Weste op kolossale skaal moontlik is en wat ons Westerse beskawing sal red. Benelux is al 'n begin opgevolg deur die Brussel ooreenkoms en die Euro pese herstel programma. Druk aan met die grootse werk: die hergeboorte van Europa, van 'n groter Europa wat vergoeding en regverdiging sal bring vir al die gedane kwaad, al die gelede verlies. Dit moet kom. Moge dit nie te lang talm nie. Holland hét ook haar onderskeie bydraë tot hierdie grootse herrysing te bring, wat haar edel verlede waardig sal wees, haar toekoms sal verseker, en die grootse rol van hierdie lage lande in die geskiedenis van Europa met verwesenlyking sal bekroon. Die belofte van die sewentiende eeu moet vervul word". Na de promotie begaven het Prinselijk Paar, de jonge ere-doctor en de Senaat zich naar het groot auditorium van de academie, waar een receptie werd gehouden. Bij de studenten Daarna werd Smuts door de studenten in de sociëteit Minerva ontvangen. De Praeses Collegii herinnerde aan het be zoek dat Paul Kruger in 1884 aan de so ciëteit had gebracht en bood veldmaarschalk Smuts een foto aan van het feestmenu, dat toen had dienst gedaan en waarvan men nog het origineel bezit. De jongste Leidse doctor was zeer dank baar voor dit geschenk. Hij zong de lof van Kruger, herinnerde aan banden tussen Lei den en Zuid-Afrika en zeide tenslotte: „Grijpt uw kans; gebruikt uw studenten tijd goed! Wie weet of er zich onder u niet nog een Kruger bevindt. Zorg dat het ge slacht, dat na u komt, met waardering op uw werk kan terugzien". Per auto vertrok Smuts vervolgens naar Nadat aan de nieuwe eredoctor der Leidse universiteit de bul was overhandigd zongen Schiphol, vanwaar hij omstreeks zeven uur allen, die in de Pieterskerk deze erepromotie bijwoonden, het eerste couplet van „Die naar Engeland terugkeerde. Stem van Suid-Afrika". Zondag krijgt West-Duitsland nieuw geld Sokolofsky: „Dit is de scheiding" De militaire besturen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben be kend gemaakt, dat de nieuwe Duitse munt eenheid op Zondag 20 Juni van kracht zal worden. De stad Berlijn valt op dit ogen blik buiten het valutabesluit, ondanks het feit, dat de drie Westelijke mogendheden ruim de helft van de stad bezet houden. Zondag worden de Duitsers in de gele genheid gesteld aan de distributiebureaux veertig oude marken in te wisselen tegen een gelijk aantal nieuwe. Een maand later zullen zij hetzelfde met twintig mark kun nen doen. Lonen en salarissen moeten volgens de verordening ingaande 20 Juni in nieuw geld worden uitbetaald. De prijzen blijven on veranderd. De ondernemingen zullen voor schotten kunnen opnemen om uitgaven te kunnen doen. Overtredingen van de nieuwe wet worden strafbaar gesteld met boetes tot vijftig duizend Duitse mark en gevangenissstraf- fen tot vijf jaar, eventueel gecombineerd. Het oude geld moet vóór 26 Juni inge leverd of geregistreerd zijn. Nadien wordt al het oude geld waardeloos. De drie be zettende mogendheden hebben een verbod op het vervoer van oude rijksmarken inge steld. Import of export van het oude geld in of uit de Westelijke zönes is verboden. Mededeling aan de Sovjets Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur van Duitsland, heeft maarschalk Vassily Sokolofsky, de Sovjet- Russische opperbevelhebber. Vrijdagavond medegedeeld, dat de valuta-herziening Zondag in de Westelijke zónes van Duits land zal worden ingevoerd. „Ik erken de speciale omstandigheid van een vier-mogendhedenbestuur in Berlijn en wens hieraan niets te veranderen, tenzij het onvermijdelijk mocht worden", zo schrijft Robertson. De brief luidt verder: „Ik ben er nog steeds van overtuigd, dat de enige bevredigende gang van zaken is een financiële hervorming in te voeren voor geheel Duitsland. De economische toestand van de Britse zone lijdt echter hevig onder inflatie en economische stagnatie, die vol gens onze op vierzijdige basis berustende voorstellen voor financiële hervorming al lang hadden moeten zijn verholpen. Ik ben van mening, dat het onverantwoord is lan ger te wachten met het nemen van doel treffende maatregelen. Ik hoop alleen, dat het mogelijk zal zijn voor de bezettende mogendheden spoedig één munteenheid voor geheel Duitsland in te voeren en de andere maatregelen voor het bereiken van de economische eenheid" te nemen, waaraan wij altijd zo veel waar de gehecht hebba#L" Verkeer stilgelegd Het Duitse nieuwsbureau Dena meld de Vrijdagavond, dat de Sovjet-Russen het interzonale verkeer tussen de Oos telijke en de Westelijke zönes van Duitsland geheel hebben stilgelegd. Maarschalk Wassily Sokolofsky, de Sovjet- Russische commandant in Duitsland, heeft de invoer van de nieuwe Duitse mark in de Sovjet-Russische zóne, met inbegrip van geheel Berlijn, verboden. In een proclamatie tot het Duitse volk, uitgegeven naar aanleiding van de geld- sanering in het Westen, verklaarde hij: „De aparte geldsanering in West-Duitsland wordt uitgevoerd tegen de wensen en tegen de belangen van het Duitse volk in. Zij wordt uitgevoerd in het belang van de Amerikaanse, Britse en Franse monopolis ten. Zij voltooit de splitsing van Duits land". „Genezing" De Engelse „Financial Times" noemt de geldsanering in West-Duitsland „slechts het eerste stadium' van de genezing, doch een onvermijdelijk stadium". De „Times": „Het feit, dat dit de eerste keer is, dat de Westelijke zönes admini stratief als eenheid gehandeld hebben, is niet de minst belangrijke kant der hervor ming. Het is zowel een toetssteen voor de politiek der Westelijke geallieerden als een nieuwe kans voor het herstel van West- Duitsland". Geallieerd militair bestuurs bureau bijeen Te Berlijn is bekend gemaakt, dat een buitengewone vergadering van het geal lieerde militaire bestuursbureau voor heden is bijeengeroepen ter bespreking vap de valutahervorming. De vergadering is' be legd door generaal Jean Ganeval, de Franse bevelhebber van Berlijn, die deze maand als voorzitter van het bureau fungeert. Huis van Afgevaardigden aanvaardt dienstplicht Het Huis van Afgevaardigden der V.S. heeft een wet aanvaard, die voorziet in militaire dienstplicht na 1 Februari a.s. Het wetsontwerp is naar de Senaat ge zonden, die de vorige week een ander wets ontwerp goedkeurde, dat voorziet in de onmiddellijke oproeping tot dienstneming voor twee jaar. Indien de senatoren zich niet verenigen met de amendementen van het Huis, zal het wetsontwerp verwezen worden naar een conferentie van senatoren en afgevaardigden. HET AUTO-ONGELUK TE NIEUWERKERK. In de auto, welke Donderdagavond bij het station te Nieuwerkerk op Schouwen- Duiveland door een tram werd aangereden, bevonden zich ds. P. J. Buiskool uit Krim pen aan de IJssel, zijn echtgenote, me vrouw F. Buiskool-Steenbergen en een broer van ds. Buiskool uit Groningen. Me vrouw Buiskool en haar zwager zijn in het ziekenhuis in Noordgauwe overleden. TWEEDE KAMER Succes voor de heer Teulings (Van onze parlementaire 'redacteur) Nu men eigenlijk midden in de slechts nog een goede 14 dagen durende verkie zingsveldtocht zit, is het voor de Kamer leden bijkans geen doen om ook nog ge regeld in 's lands vergaderzaal op het appèl te zijn. Thans valt aan de afwezi gen wel beschouwd niets te verwijten, maar wel aan re regering, die tal van wets ontwerpen veel te lpat heeft ingediend en nu de volksvertegenwoordiging dwingt, toch nog haar arbeid te verrichten in een periode, waarin haar leden, volgens oud en goed gebruik, anders gelegenheid ple gen te hebben voor de kiezers te verschij nen. Met veel moeite kreeg men gisteren juist iets meer dan 50 leden bij elkaar. Zo kon mr. Teulings (K.V.P.) het genoegen smaken, dat de Kamer een door hem in gediend amendement met 503 (alleen de Communisten tegen) aannam, een genoe gen, dat ongetwijfeld ook ten deel valt aan erfgenamen, die hierdoor een gunstiger regeling met betrekking tot de Vermogens- aanwas-berekening krijgen dan aanvan kelijk was voorgesteld. Minder succes had de heer Van der W e y d e n (K.V.P.) met een vooral ten behoeve van klein tuinders, boeren en middenstanders ondernomen wijzigings- king in België op Maandag aanstaande. De resolutie zal Zondag op een nationaal con gres te Brussel behandeld worden. Reeds tweehonderdduizend metaalindustrie-arbei ders zjjn in staking gegaan om een loons verhoging van vijf procent. Intussen schijnt de staking zich lang zamerhand te zullen uitbreiden tot andere bedrijfstakken. Zo zijn hedenmorgen be richten binnengekomen volgens welke de mijnwerkers in een mijn nabij Charleroi gedeeltelijk een sympathiestaking zouden zijn begonneh. De arbeiders van twee grote chemische bedrijven hebben bekend ge maakt, dat zij begin volgende week in sta king zullen gaan indien hun eisen tot loons verhoging niet worden ingewilligd. De Bel gische transportarbeidersbond heeft de Antwerpse havenarbeiders „gewaarschuwd tegen bepaalde elementen, die hen ertoe zouden willen* overhalen uit solidariteit met de arbeiders in de metaalnijverheid eveneens het werk neer te leggen." In Londen. Men gelooft in Londen, dat het Britse kabinet het gebruik van troepen overweegt om de aan bederf onderhevige levensmid delen, die door de thans vijf dagen durende Londense havenstaking niet gelost konden worden, alsnog te lossen. Bij deze staking zijn nu meer dan 16.000 man betrokken en er worden meer dan 100 schepen opge houden. De staking breidde zich vandaag uit naar de haven Tilbury aan de monding van de Theems. Pogingen van de bond om de sta kers weer-aan het werk te krijgen zijn vol komen mislukt. In de haven Tilbury wor den schepen van het' vasteland gelost en geladen. Praagse typografen opstandig „Geweldige bedriegerijen" De werknemers van de „Pravo Lidu", een sociaal-democratisch blad in Praag, kwamen Vrijdag in openlijk verzet tegen de regering en riepen op tot staking om te protesteren tegen het verbieden van hun partij-organen. De vice-premier Fierlinger die probeerde een bijeenkomst van 500 employés te sus sen werd toegeroepen: „Het voornaamste voor jullie is, dat jullie genoeg te eten hebt en over ons bekommeren jullie je niet". Anderen riepen: „Nu zien we wat de socialistische politiek van de regering betekent". De bijeenkomst van de arbeiders was bijeengeroepen door de arbeidsraad van de socialistische uitgeverij „Cil" nadat bekend gemaakt was, dat het 50 jaar oude blad „Pravo Lidu" en andere partijbladen zou den ophouden te bestaan na een fusie met de communistische bladen op 27 Juni. Na een stormachtige vergadering van drie uur werd enige actie opgeschort totdat een delegatie van de arbeiders een bezoek gebracht zou hebben aan premier Zapo- tocky. In een verklaring voor de buitenlandse pers zei een groep arbeiders: „De afschaffing van het oudste Tsjechi sche dagblad, dat een grote traditie heeft bij het Tsjechische volk, opent thans zelfs de ogen van hen, die wegens hun linkse ideeën zich eens verklaard hebben met de fusie der twee partijen. Zelfs dezen er kennen thans, dat dit slechts een van de geweldige bedriegerijen was na de Fe- bruari-gebeurtenissen, de gedwongen ver kiezingen en het gedwongen aftreden van president Benesj". Fierlinger, die de partij van de sociaal democraten in de armen van de commu nisten dreef, deelde de arbeiders mede, dat de bladen werden opgeheven om kranten papier beschikbaar te stellen voor export en de „zaken voor ons allemaal beter te maken". (United Press) Tien jaar geëist tegen „Tante Bertha" De advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamer bij het Haagse Bijzondere Gerechts hof heeft tien jaar gevangenisstraf geëist tegen de 51-jarige mevrouw B. M. van der H.-K. te Rotterdam, die in de illegaliteit bekend stond als „Tante Bertha" en die zich na de oorlog wijdde aan de behartiging der belangen van de „Canadese bruidjes". Zij werd er van verdacht, tijdens de bezet ting Joodse landgenoten in handen der Duitsers te hebben gespeeld en zich goe deren en geld te hebben toegeëigend, dat deze haar in bewaring hadden gegeven. poging, want die strandde op het „onaan- i - - nemelijk" van de minister, nadat vóór deze j Verdachte ontkende, doch een aantal ge- rijn geestverwanten dr. Vondeling en tu«f,n .IeSde »°°J; zeer bezwarende Hof stra het amendement reeds geducht verüanngen at. De advocaat-fiscaal reide, - 1 dat het onderzoek in deze zaak zeer moei- bestreden hadden, omdat het volgens hen tegen het stelsel van de wet zou ingaan en vermoedelijk ook al te veel aan de schat kist zou kosten. De' voorsteller trok zijn amenedment dan ook maar in om het te vervangen door een Dinsdag in stemming te brengen motie. Vermeld zij tenslotte, dat het wetsont werp er zonder hoofdelijke stemming door ging en dat men er wel op kan rekenen, dat Dinsdag de perszuivering-interpellatie- Burger aan de orde zal komen. lijk is geweest, doordat verschillende in stanties en groepen van personen de justi tie bepaalde gegevens hebben onthouden. Zelfs zijn er processen-verbaal ontvreemd. De dagvaarding is daarom zodanig opge steld, dat de mogelijkheid voor een tweede vervolging open blijft. De advocaat-fiscaal achtte liet tenlastegelegde bewezen, doch wilde bij de strafmaat rekening houden met het feit, dat volgens het rapport van een psychiater verdachte een hysterische psychopathe is. De eeuwige vijand van Nederland, het wat er, eist voortdurende waak'zaamheid. De golfbrekers aan de Noordzeekust worden i n de zomermaanden bij kalm weer en laag water ve rsterkt. Terrein van „Kennemeroord wordt aangekocht Aanleg van een wandelpad De gemeenteraad van Heemstede besloot Op 27 November 1947 een aanvrage in te willigen van het bestuur der vereniging „Bijzondere Protestantse School te Heem stede" om beschikbaarstelling van gelden voor de stichting van een school voor uit gebreid lager onderwijs op een aan de Koe- dief slaan gelegen t^rein van de buiten plaats Kennemeroord. Onderhandelingen zijn gevoerd met de eigenaresse, de Diaco nie der Nederlands Hervormde Gemeente van Heemstede. Over de bebouwing van het bij de bui tenplaats behorende terrein en de even tuele .uitbreiding van het gebouw in de toekomst, hebben B. en W. overleg gepleegd met de adviseur voor het uitbreidingsplan, ir. Herman de Groot. In grote lijnen is met beide instanties overeenstemming verkregen. Een terrein van 60 bij 50 m. totaal 3000 m2.. zal be stemd worden om daarop de U. L. O. school, uitgaande van de vereniging, te stichten. De eigenaresse is bereid dit ter rein aan de gemeente over te dragen voor 24000, met welke prijs B. en W. zich kunnen verenigen. De eigenaresse is ook bereid, om aan de gemeente om niet af te staan de grond, welke van haar terrein nodig is. om de Burgemeester van Lennepweg in Noorde lijke richting tot de Koediefslaan te kun nen doortrekken. Deze af te stane grond beslaat een oppervlakte van ongeveer 1130 m2. De eigenaresse zal als bijdrage in de kosten van wegaanleg enz. 1500 aan de gemeente voldoen. Bij de uitmonding van de verlengde Burgemeester van Lennepweg blijft nog liggen een niet voor bebouwing te gebrui ken strook grond ter grootte van pl.m. 193 m2. Wanneer deze strook grond niet in het bezit van de gemeente komt, dan zou deze na de wegaanleg wel eens voor min der gewenste doeleindqp kunnen worden gebruikt. Aankoop door de gemeente en inrichting als plantsoen ls zeker te recht vaardigen. De pry's van 1400 voor over neming van deze grondstrook komt B. en W. redelyk voor. Bij het overleg van ir. De Groot is ook besproken de aanleg van een wandelpad van de verlengde Burgemeester van Len nepweg langs de zuidgrens van Kennemer oord naar de Herenweg. Wanneer de ter reinafscheiding een weinig van zo'n pad af wordt geplaatst en enigszins gemas keerd zou hier volgens de heer De Groot een zeer aantrekkelijke wandelweg ont staan. waardoor de ingezetenen zouden kunnen profiteren van de mooie boomgroei van deze en de aangrenzende buitenplaats. De eigenaresse van de buitenplaats acht het voor de ingezetenen van de gemeente aantrekkelijk, wanneer het wandelpad er zou kunnen komen, waardoor twee mooie buitenplaatsen voor het publiek min of meer worden ontsloten. B. en W. juichen dit standpunt toe en zien er een algemeen belang in, dat de gemeente de daarvoor benodigde strook grond, ter breedte van 5 meter en ter totale oppervlakte van onge- meer 1785 m2 in haar bezit verkrijgt. Over dracht aan de gemeente van deze strook ia mogelijk voor de som van f 4000. In de Donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Heemstede zal de aankoop van de grond aan de orde ko men. Vermiste bader inderdaad verdronken Het staat «thans vast, dat de 21-jarige Haarlemmer A. Knibbe die sinds Zaterdag 12 Juni van het Zandvoortse strand bij het Zuiderbad werd vermist, bij het zwemmen in zee is verdronken. Bij Wijk aan Zee is namelijk Vrijdag het stoffelijk overschot aangespoeld van een jongeman, dat ge ïdentificeerd is als dat van de vermiste. Benzine voor Frankrijk 1 üuli nieuwe regeling De tot dusverre geldende regeling van de toewijzing van benzine aan buitenlandse automobilisten in Frankrijk is gewijzigd. Per auto reizende buitenlanders kunnen per maand 500 liter benzine kopen mits zij de brandstof in buitenlandse valuta beta len, dus voor wat Nederlanders betreft in guldens, waarvoor hun een chèque zal wor den verstrekt. Bij hun binnenkomst in Frankrijk hebben zij daarenboven recht op het kopen van 200 liter benzine eveneens in buitenlandse valuta tc betalen. Deze benzine, welke zij op vertoon van triptiek of carnet kunnen kopen, hebben zij nodig, om zich naar een bijkantoor van de „Banque de France" te kunnen bege ven, dat gelegen moet zijn buiten de grens- departementen en waar zij de speciale bonnen van tien liter elk tot een maximum van 500 liter kunnen verkrijgen. Voor Nederlandse automobilisten zal deze nieuwe regeling pas op 1 Juli ingaan. De republiek gaal door met leggen van buitenlands contact Ancta verneemt, dat president Soekamo op 31 Maart 1948 tot Abdoelkadir, speciaal afgezant der republiek te Afghanistan, een soortgelijke brief heeft gericht als de reeds gepubliceerde aan Soeripno te Praag. In deze brief wordt Abdoelkadir gemachtigd in onderhandeling tc treden met de re gering van Afghanistan en met deze re gering overeenkomsten of verdragen, van welke aard dan ook, te sluiten en tc onder tekenen, waarna deze aan de republiek ter ratificatie dienen te worden voorgelegd. VRIJ KOEL Verwachting, medegedeeld door het KN.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Veranderlijke bewolking met enkele plaatselijke regenbuien. Tijdelijk zwak ke tot matige wind uH uiteenlopende richtingen. Vrij koel. 20 Juni: 4.19 uur, onder 21.03 uur 20.43 uur. onder 3.02 uur 21 Juni: 4.19 uur. onder 21.04 uur k> 21.47 uur. onder 3.38 uur (Volle maan) Zon op Maan op Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1