De zaak-Schreieder J Valuta en troika Terugkeer naar de vrije economie De kleine wereld ZES KLOKKEN Morissons aanval op Churchill was een onhandige manoeuvre PANDA EN HET OOG VAN MUG Q Wereldnieuws ZATERDAG 19 JUNI 1948 'N DE WERELDPOLITIEK Het is al zo vaak betoogd en de feiten hebben meermalen dit betoog onderstreept dat de reealcitrantie der Sovjets ten aanzien van een enigszins vruchtbare sa menwerking der» bezetters van Duitsland steeds weer verslapte en tot tijdelijke ver- zachting neigde, wanneer grote beslissingen en onherroepelijke stappen niet meer te vermijden waren. Dit verschijnsel werd verklaard uit de veronderstelde taktiek der Sovjets, om zoveel mogelijk eigen inzich ten en overtuigingen in Duitsland te doen zegevieren door tegenwerking der Weste lijke manipulaties, doch dat alleen voor zover zulks geen directe en openlijke breuk tengevolge had. Werd het gevaar voor zulk een breuk evident, dan werden automatisch de teugels van de Russische troika, die ge laden was met intimidatie- en expansie- middelen, enigszins ingehouden en werd de galop een draf, soms een stap, soms zelfs een halt. Deze gang van zaken viel te constateren in de ontwikkeling van bijna alle incidenten, die zich tussen de twee partijen voordeden, en -die te talrijk zijn om in doelmatige volledigheid op te som men. De houding der Westelijke geallieerden tegenover deze taktiek is met de tijd ver- - anderd. In het begin hebben de Sovjets kans gezien, door de bedachtzame en beleefde protestenmuur heen te dringen, doch al lengs werden die bedachtzaamheid en be leefdheid vervangen door een vastberaden tegenstand, die vooral in de afgelopen maanden van dit jaar duidelijk tot uiting kwam. Dit alles wil niet zeggen, dat de Russen thans hun troika in de schuur en hun paar den op stal gdan zetten, om verder met droevige herinnering aan eertijds zo succes rijke ondernemingen zich gehoorzaam te schikken naar wat men in het Westen ge lieft te verlangen. Doch wel is er een dui delijk waarneembaar vacuum in het Oosten een voorlopige afwezigheid van vastom lijnde plannen. Misschien wordt daar een nieuwe en nog verrassender taktiek uitge broed misschien ook zijn de politieke genieën in en om het Kremlin aan het einde van hun Latijn. Hoe dan ook, in het Westen heeft men begrepen wat de waarde is van het spreekwoord over het smeder, van heet ijzer én de valutahervorming, waarmede aanstaande Zondag de Westelijke zones gelukkig zullen worden gemaakt, moet ongetwijfeld gezien worden als een flinke klap op dat gloeiende ijzer. Een klap inderdaad. Tussen de hamer en het aambeeld zitten de Duitse zwarte han delaren en economische roofridders, die het leven in het vierde Reich vergallen. Men behoeft er niet aan te twijfelen dat de Sovjet-bestuurders van harte gaarne mee zouden slaan. Want de Russische zóne lijdt niet het minst van alle Duitse delen onder een economische ellende, die zonder een drastische geldzuivering niet op te heffen is. Maar er is iets belangrijkers aan de gang met betrekking tot deze hele kwestie. Iets belangrijkers dan de genadeslag aan geld bedervers en de bevordering der Duitse economische kracht. Dat is de beslissing, die naderbij komt en Zondag onherroepe lijk zal zijn: Eén mark voor geheel Duits land of twee en dan tegelijk twee Duits- landen. Want wanneer West-Duitsland al léén een nieuwe valuta krijgt en de Rus sische zóne blijft er buiten zoals de situa tie thans nog doet veronderstellen dan valt ook zonder pardon de scheiding en dan is er geen ijzeren, dóch een ondoor dringbaar duimdik stalen gordijn tussen J de twee delen van Duitsland gevallen. Dat zou inderdaad een grote en onherroepelijke beslissing zijn. Dat de Westelijke geldzui vering doorgaat, staat vast. Dat de Russen niet meedoen, staat niét vast. Als zij hun oude, beproefde taktiek ook in dit geval volgen, is dit het tijdstip voor hen om toe te geven en de geldzuivering volgens de I vastgestelde methode te aanvaarden voor geheel Duitsland. Het is riskant om in dit geval voorspellingen te doen, doch het is wel zeer verleidelijk. Want er is wellicht in die hele Oost-Westelijke lijdensgeschie denis geen evenement geweest dat zó lo gisch en zó verademend zou zijn. Vandaag is er een buitengewone bijeen komst van het geallieerde militaire bestuurs bureau. Zullen de Sovjgts daar met hun toe stemming tot een algemene geldzuivering komen? Het is een kans en een mogelijk heid. Deze vergadering is bijeengeroepen door de Franse opperbevelhebber in Ber lijn, Ganeval, die deze maand de voorzit- tersstoel bezet. De elders in dit blad weer gegeven boodschap van generaal sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, aan de Russische opperbevel hebber Sokolofsky kan worden gezien als een laatste bei'oep op d'e realiteitszin der Russische bestuurders. Faalt dat beroep, dan nemen de Sovjets een zware last op hun schouders en storten zij zich in een economische zee van narigheden, die zeker ook in het Westen haar uitlopers zal heb ben doch die in de eerste plaats het bestuur der Oostelijke zóne tot een nog groter pas kwil zal maken. Zo is de situatie vandaag hoe zij mor gen zal zijn hangt af van de angstige vraag of de troika over de sloot zal worden ge jaagd, of dat de koetsier zal inzien dat hij deze keer zijn voertuig en zijn nek riskeert en rechtsomkeert zal maken. Het angstige is, dat hij een flinke zweep en zeer slechte remmen heeft. J. L. De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301,5 M. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Platen. .8.30 Voor het platteland. 8.40 Lichte muziek. 9.07 Postduivenberichten. 9.10 Nieuws van de Olympische Spelen. 9,15 Ge vraagde, platen. 9 45 Geestelijk leven. 10.00 Zóndaeshalfuur, 10.30 Ned. Her.v. kerkdienst. 11 45 Dr. Anne H. Mulder. 12.00 The Fairy Aviation Works Band. 12.30 Zondagclub. 12.40 Piano. 13.15 Musette-orkest. 13.50 Boekbe spreking 14.10 Reportage Olympische Dag in het Amsterdamse Stadion. 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.20 Ben gedicht. 17.30 Fan; fareeorps. 17.50 Reportage wielrennen. 18.1o Lichte muziek. 18 30 Strijdkrachten. 19.00 Radiolvmpus. 19.30 Stradiva-sextet. 20.0o Actualiteiten. 2015 Fragmenten uit „Die Czardasfürstin". 20 50 Kleinkunst. 21 05 Me- troDole-orkest. viool en piano. 21 40 Luister spel „Villa Rose". 22.15 Septet van Beethoven. 23.15 Dansorkest. 11.45 Platen. HILVERSUM II. 414,5 M.. 218 M. en 1875 M. 8.00. 9.30. 13.00, 19.30 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Concert voor viool en hobo. 8.30 Kerk dienst uit Begijnhofkapel te Haarlem 9.45 Viool. 9.55 Hoogmis. 11.30 Trio van Mozart. 32 00 Angelus. 12.03 Walsen van Dvorak. 12.15 - Apologie. 12.35 Orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13 20 Orkest. 13 40 Harmoniecorps. 14.00 Ca baret. 1430 Werken van Schumann (orkest en Jan Odé, piano). 15.30 Nieuw Gumea- missie 15.40 Gevraagde platen. 16.25 Ves pers. 17.00 Geref. kerkdienst. 18.30 Cantate van Bach. 19.00 Geestelijke liederen. 19.15 Kent gij uw Bijbel? 19.45 Platen. 19.50 Boek- besnrek'ing. 20 05 De gewone man. 20.12 Ka merorkest Ynet fluitsoliste. 21.00 Luisterspel Het standbeeld van de generaal". 21.40 Zang. viool en orgel 22.05 Platen. 22.37 Actualitei ten. 22.45 Gebed. 23.15 Symphonische muziek. Maandag De oorarts heeft mij een AU DIL'M hoortoeste! voorgeschre ven Een uitkomst U ziet niet eens, dat ik het draag U kunt weer gewoon tot mij spreken AUD1UM bij dt Singel 160 hoofdagenten i Amsterdam-C. N.V.v.h.P.Geervliet, Keizersgr 411. A'dam H.C.Schoonenberg.Wolenb weg 26. R'dam WVC Ketjen, Turfsingel 19. Groningen Beslissing over Scheveningen-radio gevallen Naar wij vernemen heeft het hoofd bestuur der PTT in Den Haag de plan nen voor het vestigen van Scheve ningen-radio op het sluisciland te IJmuiden goedgekeurd. Over de datum, waarop met bouwen begonnen kan worden, is nog niets bekend. Bulgaren vielen Turks dorp aan In een officieel Turks communiqué wordt gemeld, dat Vrijdagochtend een groep Bul garen van 50 a 60 man een Turks dorp heeft aangevallen. De Bulgaren werden door de Turkse 'strijdkrachten teruggeslagen. Een Bulgaar en een Turk zijn gedood. HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8 15 Platen. 8.45 Symphonische muziek. 9.15 Morgenwij ding. 9.30 Sonate van Bach. 9.45 Arbeidsvita minen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Werken van Haydn. 11.00 Op de uitkijk. 11.15 Klari netconcert van Mozart. 11.4.5 Voordracht. 12 00 Lvra-trio. 12.30 Weerbericht. 12.33 In t soionnetje. 12 38 Piano-duo. 13.15 Dansorkest. 13.45 Zigeunermuziek. 14.00 Wat gaat er om in de wereld?. 14.15 Solistenconcert. 15.00 Kleinkunst. 16.00 De vrijheidsoorlog in Trans vaal. 16.15 Musicalender. 17.00 Jazzmuziek. 17.30 Voor padvinders. 17.45 Causerie over Saba. 18.15 Olympische overpeinzingen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Scandinavische liede ren," 19.30 De Zomerzegelactie. 19,35 Orgel. 19 45 Landbouwpraatje. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Strijkorkest. 20.45 Luisterspel „De beste jaren van ons leven". 22.20 Guitaarmu- ziek. 22.30 Muziekjournaal. 23.15 Viool. 23,30 Oude bekende melodieën. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7 00 8.00. 13.00, 19-00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8 15 Gewijde muziek. 9.00 Blaaskwintet. 9.1o Ziekenbezoek. 9.35 Vragen aan voorbijgan gers. 10.15 Svmphonische muziek. 10.30 Mor gendienst. li-00 Fagotconcert. 11.15 Ga nooit boos slapen. 11.35 Piano. 12.00 Koor. 12.30 Weerbericht 12.33 Metropole-orkest. 13.15 Mandolinata. 14.00 Voor scholen. 14.35 Opera fragmenten. 15.30 Oude Nederlandse muziek 16 00 Biibellezing. 16.45 Clavecimbel. L-00 Voor kleuters. 17.15 Kamermuziek van Cor nells Dopper. 17.45 Orgelconcert. 18.30 Ten- nisreportage. 18 45 Lichte muziek. 1915 Boek bespreking. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Vale- riusliederèn. 20.15 Kerkconcert uit Deventer. 2045 Sociale vragen. 21.05 Achtste svmpho- nie van Beethoven. 21.35 Klankbeeld over de Hollandse molen 22.00 Vioolconcert van Beethoven. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. 23.45 Zwitsers jongenskoor. Het zijn wel zeer belangrijke beslissingen geweest, waartoe men gedurende de laatste weken in overleg met België en Luxemburg gekomen is. Beslissingen, die het gehele economische leven van de drie landen en vooral van Nederland beïnvloeden, omdat van Nederland de grootste aanpassingen worden geëist en deze aanpassingen veelal een algehele ommekeer in de tot dusver gevolgde economische en financiële politiek betekenen. Gelijk bekend, kwamen de regeringen der drie Beneluxlanden reeds in September 1944 t£ Londen overeen, om in de toekomst een politieke en economische Unie te vor men, teneinde zich ste*k te maken tegen over andere landen. De politieke eenheid heeft zich in de laatste tijd reeds hier en daar geopenbaard, doch van de economische unie is nog maar heel weinig te zien. Dezer dagen nu zijn op Chateau d'Ardennes de daar confererende ministers der drie lan den het eens geworden over de principes van een economische Unie, die zo mogelijk op 1 Januari 1950 tot stand zal komen. Het spreekt wel vanzelf, dat er voor een economische Unie het een en ander komt kijken. De toestanden in België liggen ge heel anders dan bij ons, zulks mede ten- ge%rolge van de aan ons land tegenoverge stelde economische politiek die de Belgische regering voert. Op het op de conferentie te Chateau d'Ardennes gevolgd economisch Congres te Amsterdam, waar de economi sche en financiële fine fleur der drie landen aanwezig was, heeft prof. Collin, president directeur van de Kredietbank te Brussel en hoogleraar aan de Leuvense Universiteit, een zeer interessante uiteenzetting gegeven van de Belgische economische politiek. Het betoog van deze deskundige kwam hierop neer, dat België na zijn bevrijding worstelde met een angstwekkende inflatie, die ten koste van alles bestreden diende te worden. Een groot voordeel daarbij was, dat België slechts geringe schade aan zijn productie-apparaat had geleden, en de aan wezigheid der geallieerde legers, die in Belgische francs werden betaald, doch waarvoor de betrokken regeringen deviezen afgaven, een belangrijke deviezenbron bleek te zijn. Nochtans moest de Belgische regering een evenwicht zoeken tussen de monetaire circulatie enerzijds en de prijzen en lonen anderzijds. Zij voerde een geld- sanering in, de begroting werd in even wicht gebracht, de deviezenreserves werden besteed voor aankoop in het buitenland om de binnenlandse markten te voeden en de uitvoer werd daartoe beperkt en de crediet- mogelijkheden van de banken werden in aanzienlijke mate beperkt. De prijzen en lonen werden geleidelijk opgevoerd om ze in een goede verhouding te brengen tot de bestaande monetaire circulatie, waarvan het volume na de genomen maatregelen niet verder kon worden ingekrompen. De distributie kon alras worden verminderd en opgeheven, daar de aanvoer van goede ren bevredigend was; ook kwam men al spoedig terug van de geforceerde rente- politiek, daar in een vrije economie de rente de natuurlijke regulateur van de economi sche activiteit is. Voegt men bij dit alles het feit dat België onmiddellijk voordelen uit de Congo kon trekken, hoewel deze voordelen ook weer niet moeten worden onderschat dan blijkt wel voldoende welk een volkomen tegenstelling de economische toestand en de economische politiek in België met die in Nederland vormde en vormt. Nederland zwaar gehavend, leeggeroofd en geplunderd, een handen vol gelds kos tend Indië geen wonder, dat de Neder landse regering gedwongen was een andere politiek te volgen, althans voorlopig. Het grote verschil met België is echter, dat zij Geen verliezen gerapporteerd in Indonesië dit principieel doet, dat zij de geleide eco nomie niet als noodmaatregel accepteert, maar als beginsel heeft aanvaard, een be ginsel waarop verder het gehele stelsel van voorschriften, controle op dit en op dat, het uitgebreide ambtenarenapparaat en de regeling van vrijwel alles wat maar te regelen valt, is gebaseerd. En deze beginselen zijn nu in feite op Chateau d'Ardennes omver geworpen. Men is daar niet meer en niet minder dan tot overeenstemming gekomen dat zo spoedig mogelijk zal worden teruggekeerd naar het stelsel van vrije consumptie, dat wederzijds subsidies zullen worden verlaagd (in Bel gië zijn ze practisch reeds verdwenen), dat een gecoördineerde investeringspolitiek zal worden nagestreefd, dat de' fiscale en so ciale politiek in beide landen zoveel moge lijk met elkaar in overeenstemming zullen worden gebracht, voorts dat op industrieel gebied zoveel mogelijk zal worden samen gewerkt en tenslotte dat de economische politiek, welke in de drie landen zal wor den toegepast, o.m. gericht zal zyn op het handhaven van bet monetaire evenwicht, mede door het in evenwicht brengen der staatsbegrotingen. Het spreekt vanzelf, dat er in Nederland het een en ander zal moeten gebeuren, al vorens de voorgenomen Unie een feit wordt. Het zal de Nederlandse regering niet gemakkelijk vallen haar principes los te laten; zo zal o.a. de rentevoet, die minister Lieftinck nu zo stevig in de hand houdt, zijn natuurlijk niveau moeten vinden. Intussen is de voorgenomen unie met België voor ons land zeer verheugend. Een vrijere uitwisseling van goederen met Bel gië, Nstraks ook een vrije uitwisseling van valuta, een gezamenlijk optreden tegen der den, een vrije economie, waarbij aan de economische natuurwetten geen geweld wordt aangedaan, dit alles moet aan de welstand der samenwerkende landen ten góede komen. België is een duur land. maar het is ge zond en heeft een reële basis. Nederland is „een eiland van goedkoopte", doch leeft kunstmatig. Voorwaar geen gemakkelijke taak om de juiste gezamenlijk te bewandelen weg te vinden. Een Juridische Beschouwing DOOR Dr. E. VAN RAALTE Onze parlementaire correspondent. 1 tingstijd daden gepleegd hebben, welke in dr. E. van Raalte, brengt in dit artikel juridische overwegingen te berde, die zich bij het op vrije voeten stellen van de ex-Krimmaldirector Schreieder moeten hebben doen gelden. Hij legt er de nadruk dp, dat Duitse ambte naren in bezettingstijd daden gepleegd kunnen hebben, die in normale tijden volgens het gewone strafrecht zeker j strafbaar zijn, maar die volgens het huidige oorlogs- en volkenrecht niet gestraft kunnen worden. Toen vóór 1914 de Duitse kroonprins de thans gevleugelde woorden „de frisse en vrolijke oorlog" bezigde, waren terecht velen over deze uitdrukking verontwaar digd. Oorlog is steeds een wreed en weer zinwekkend bedrijf, ook al bestaan er volkenrechtelijke regels, welke beogen, bepaalde daden, welke als al te wreed aardig worden beschouwd, te verbieden. Naarmate het krijgsbedrijf alomvattender is geworden, blijkt er van het in acht nemen van deze regels in de practijk min der terecht te komen. In deze dagen krijgt men vaak de in druk, dat velen zich niet voldoende kunnen realisei-en, dat oorlogvoeren iets walgelijks is en van hen, die er bij betrokken zijn, veelal in hoge mate tegen de borst stui tende handelingen vergt. Dit houdt echter niet in, dat degene, die deze handelingen verricht, daardoor ook schuldig, is aan schending van het oorlogs-volkenrecht. Er bestaat aanleiding voor deze opmer king wegens de algemeen merkbare ver ontwaardiging over het in vrijheidstellen van de Duitser Schreieder, door wiens toe doen tal vqn Nederlanders tijdens hun actie voor de herovering van onze vrijheid het leven hebben gelaten. 4 Een waarschuwing tegen een in deze te veel toegeven aan hetgeen ons innerlijk beroert is niet overbodig. De vraag, of er aanleiding bestond Schreieder wegens zijn optreden tijdens de bezetting voor de strafrechter te brengen, ligt buiten de be oordelingsmogelijkheid van het publiek, dat op juridisch gebied leek is. Hier toch is toetsing van de feiten aan de wet en aan de jurisprudentie nodig. Het antwoord op de vraag, of iemand voor bepaalde fei ten strafrechtelijk aansprakelijk gesteld kan worden, is minder eenvoudig, dan menigeen schijnt te denken. Daarvoor is onder meer althans volgens de hier te lande geldende zienswijze behalve een juridische opleiding aan een universiteit ook scholing in de practijk vereist. Mede door deze practische scholing zijn rechts geleerden, die met de rechtspraak belast zijn, in staat, in het geding zijnde feiten te toetsen aan de bepalingen van de strafwet ten, zonder zich te laten beïnvloeden door eigen of andere gevoelsoverwegingen. In ons land is men nog steeds en mijns inziens terecht afkerig van strafrecht spraak door leken. Vaklieden zijn belast met het zoeken van het recht en daarbij mag en moet hen slechts één hartstocht beheersen: alle krachten in te spannen ten einde het recht te vinden en hoog te hou den. Nu schijnt het, dat het op grond van de wet en de jurisprudentie uitermate moei lijk of zelfs onmogelijk is, Duitse ambte naren uil de bezettingstijd op grond van de Nederlandse wetsbepalingen door Ne derlandse (bijzondere) rechters te doen straffen, hoezeer zulks ons gevoel voor recht en gerechtigheid ook onbevredigd laat. Men heeft herinnerd aan het gebeurde bij Helvoirt, waar in de bezetting een groep verzetslieden uit Rotterdam een po ging deed, wapens te verzamelen, welke door vliegtuigen der geallieerden waren uitgeworpen. De Duitsers hebben dit be let, waartoe zij gerechtigd war^n. In de wijze waarop zij dit deden was niets, dat niet door de strafrechtelijke beugel kon. Zelfs de mate. waarin zij hierbij van list gebruik maakten, was niet strafbaar, gezien de toelaatbaarheid van het gebruik van list in oorlogstijd. Alles paste, hoe walgelijk ook, in dit oorlogsbedrijf. Niet zonder reden bestaat de hier juist van toe passing zijnde uitdrukking „A la guerre comme a la guerre". Als de procureur-fiscaal bij het Bijzon dere Gerechtshof in Den Haag, mr. J. Zaayer, bij het nagaan of Schreieder straf baar is, overeenkomstig zijn ambtelijke plicht te werk is gegaan, moet hij niet zijn menselijk gevoel, maar de betreffende wetsbepalingen hebben geraadpleegd. Op grond daarvan zal hij tot de slotsom zijn gekomen, dat zoals minister Van Maar- sevéen liet uitdrukte van enige concreet strafbaar misdrijf niet is gebleken. Indien men het standpunt aanvaardt, dat de procureur-fiscaal dus op grond van de Nederlandse wet Schreieder wel heeft moeten vrijlaten, dan kan men conclu deren, dat voor verscherping van die wet moet worden zorggedragen. Men mag daarbij echter niet uit het oog verliezen, dat het hier steeds gaat om de vraag, wat volgens het volkenrecht en het oorlogs recht toelaatbaar is. Dit is dusdanig veel, dat geen nationale wetgever, die het inter nationale 'recht wenst te eerbiedigen, bij machte is, een uitgebreide reeks handelin gen strafbaar te stellen. Zelfs al zijn dit handelingen, welke iedereen tegen de borst stuiten. Duitse ambtenaren kunnen dus in bezet- normale tijden volgens het gewone straf recht zeer zeker strafbaar zijn, doch die volgens het huidige oörlogs- en volken recht niet gestraft kunnen worden. Dit in beginsel onomstotelijk vaststaand feit heeft ook de Amsterdamse jurist, die in het hoofdartikel van Zaterdag 12 Juni geci teerd is, over «het hoofd gezien. Ik laat mij er niet over uit, of de hier genoemde omstandigheid ook van toepas sing is op Schreieder, omdat ik niet alle gegevens ken, waarover de procureur- fiscaal kan beschikken. Dat mr. Zaayer deze zaak uit'een strafrechtelijk oogpunt verkeerd beoordeeld zou hebben, is van iemand als hij allerminst te verwachten. Sommigen hebben er op gezinspeeld, dat zij over bepaalde belangrijke gegevens zouden beschikken, welke de procureur fiscaal niet kent en dat hij daardoor in gedeeltelijke onwetendheid tot zijn beslis sing zou zijn gekomen. Zij, die dit beweren, hebben schromelijk hun plicht verzaakt door deze gegevens niet ter beschikking van mr. Zaayer te stellen. „Indien het juist is dat Schreieder zelf geen strafbare handelingen heeft verricht, dan was toch in elk geval de beslissing, hem in vrijheid te stellen, onjuist", aldus hoort men menigeen zeggen. „Want er bestaat alle kans, dat iemand, die bij een nader onderzoek naar het „England-Spiel" en vooral naar het Londense tegenspel be langrijke verklaringen kan afleggen, on gehinderd ons land verlaat". Ons recht laat niet toe, dat men iemand, die straks wel licht als getuige opgeroepen zal worden, van zijn vrijheid berooft, wanneer men tot de slotsom is gekomen dat hij zelf geen strafbare handeling heeft verricht? Het is ons en Schreieder's belang, dat hij de Nederlandse autoriteiten alles vertelt wat hij weet over 't „England-Spiel", waar van hij de geestelijke vader en lèider was. Met behulp van zijn inlichtingen zal het eerder mogelijk zijn na te gaan, waar en hoe destijds in Londen de verantwoorde lijkheden lagen voor eventuele nalatigheden en fouten bij het tegenspel, welke zovele dappere Nederlanders het leven hebben gekost. Zou Schreieder, zonder eerst hier zijn inlichtingen verstrekt te hebben, naar Duitsland terugkeren, dan loopt hij grote kans daar door de Engelsen gearresteerd te worden, die natuurlijk ook gaarne wil len weten, hoe het mogelijk is geweest, dat hij zijn „England-Spiel" waarbij ook Engelse diensten betrokken zijn geweest zo lang heeft kunnen voortzetten. Heeft Schreieder zijn rapport aan de Nederlandse autoriteiten uitgebracht, dan hebben de Britten er geen belang meer bij, hem nog maals vast te houden en te verhoren. Het is dus voor Schreieder zaak, alles wat hij omtrent zjjn „Spiel" weet, te open baren. Men geeft hem nu in Nederland daartoe de gelegenheid, hetgeen niet in houdt, dat men hem moet opsluiten, te meer niet omdat de justitie daarvoor geen termen aanwezig acht. Prettig is de aanwezigheid van zulk een „gast" natuurlijk niet. Maar ook hierin moet men weer een onvermijdelijke na sleep zien van wat de oorlog zo al met zich heeft mëégèbraeht. Dat het dringend nodig en in hoge mate gewenst is, nu ten spoe digste zo volledig mogelijk materiaal te vergaren met betrekking tot het „England- Spiel" en niet te vergeten met het ver moedelijk allesbehalve gelukkige tegenspel, is, dunkt me, buiten kijf. Want reeds veel te lang is men in verzuim gebleven de verantwoordelijkheid voor de zoeven be doelde nalatigheden vastgesteld te krijgen. (BRABANTSE IDYLLE) Als wij een heel jaar lang twee avonden in de week geklaverjast hebben, is het op nieuw Juli geworden en dan gaat onze club op vacantiereis. Dat is zo de gewoonte en dat is aardig. Wij klaverjassen de on kosten bij elkaar en als wij dan zo legen de reisdatum de kaartpot omkeren, voelen we ons rijk als honderdduizend man. Waar zullen we dit jaar naar toe gaan? Niet naar de Ardennen, want die hebben we al eens gezien en de ene Ardén lijkt als water op de andere. Naar Brussel? Daat zijn we jaren terug ook al geweest en we voelden ons bekocht, omdat het Manneke veel en veer kleiner was dan de ansicht kaarten het deden lijken. „Ik weet bij Luik een grote brouwerij, brasserie noemen ze dat daar. Die kunnen we bekijken en er wordt gratis bier ge schonken." Gratis bier? Waarvoor hebben we dan, potverdorie, een jaar lang uit alle macht geklaverjast? Om onze centen zui nig in de zak te houden en in den vreemde te gaan schobberdebonken? Wij betalen wat we willen hebben en we gaan- niet naar uw brasserie. Bovendien willen we wel eens wat anders zien dan bier of wat er mee te maken heeft. Wij willen onze geest verrijken. Een mooie kerk uit de Mid deleeuwen of een museum. Men moet zijn Vacantiereis weten te benutten naar ziel lichaam. „Een kerk! Ik weet een kerk in de buurt van Namen, éen prachtige kerk. Met beel den erin en erop en overal, en een toren Die toren is' een wonder. Een zeskantige toren, tachtig meter hoog, en spits als een breinaald. Maar het bijzondere is, dat die toren op alle zes zijn kanten een klok heeft! Ge moet dat zien: Waar ge ook staat, ge ziet altijd en overal hoe laat het is." Zes klokken op één toren. Zie, dat komt men niet alle dagen tegen. Dat te zien, verrijkt de geest En bovendien is het een prettig reisje naar Namen of daaromtrent Wij gaan naar Namen en wij zien de wonderlijke kerk. Wij dwalen in de verre omtrek van het wonderschone bouwwerk en wij Vragen elkaar elk ogenblik: „Hoe laat hebt ge het?" En we kijken dan op een van de zes klokken en we weten 't op slag. De klaverjascenten zijn dit jaar goed be- steed. Wjj voelen ons een ander mens, all wij in ons dorp terugkomen en in het vroe ge avonduur stappen uit de touringcar. Wij praten na over het schone uitstapje en zijn voldaan, dat wij zo bijtijds thuis zullen komen. Want dat is de conditie van onze vrouwen! Ge moogt gaan, maar bijtijds terug, zeg ik u. Daar staat een van ons als een dwaas stil en star naar boven te kijken. Wij zien hem en vragen: Wat hebt ge? Hij zwygt zo stom als eer. trappist. Hij wijst naar boven, naar onze eenvoudige, goedmoedige kerk toren. En wij kijken. En wij zien, dat onze toren zes kanten heeft en dat iedere kant ervan een klok draagt. Wij lopen er omheen om zekerheid te hebben. Hoe klein is de wereld, zelfs voor een vacantiereis. GROTE PRIJSVERLAGING DODGE tRUCKS GARAGE BRINKMANN SMEDESTRAAT 22 - TELEFOON 11020 In sommige opzichten is de oppositieleider onaantastbaar (Van onze Londense correspondent) Herbert Morrison, kabinetsminster en zakelijk leider van de Labourpartij, heeft een enigszins droevig figuur geslagen, door dat hij Churchill verweet, dat deze in het Lagerhuis maar al te vaak door afwezig heid schittert, terwijl hij zijn salaris van 2000 pond als Leider der Oppositie op strijkt. Zoals men weet, is dit leiderschap een door de staat bezoldigde functie, het geen doet uitkomen, welke waarde de Brit se democrattie aan het principe van een noodzakelijke oppositie hecht. Morrison sloeg de plank evenwel mis, omdat Chur chill zowel van zijn honorarium als oppo sitie-aanvoerder als van zijn pensioen, waarop hij als voormalige eerste minister recht heeft, afstand heeft gedaan. Hij ont ving alleen zijn jaarlijkse vergoeding van 1000 pond als gewoon Lagerhuislid. Van extra-gunsten is Churchill altijd wars ge weest. Titels heeft hij steeds geweigerd. Morrison heeft wel gelijk, dat Churchill zich niet zoveel meer in het Lagerhuis laat zien als vroeger, maar dat neemt niet weg, dat hij praktisch bij alle belangrijke debat ten aanwezig is en zich, zijn gewoonte ge trouw, ook flink roert. Hij is nog steeds 50. „Juist!" vervolgde Joris. „Mijn rede nering is goed, nu ik nog even rustig na denk. M\jn goede hart en nobele inborst noodzaken mij U van Uwe touwen en ver dere windsels te ontdoen mijn zakelijke gemak met de tikkende bom in zijn armen). „Ik moet dit afschuwelijke ding overboord gooien.' Direct ontploft hij!" Ach kom!" zei Joris sussend. „Er zit een uurwerk op! Stel dit uurwerk een beetje later, dan ge sloot. Daar zat Panda nt» nog steeds met de bom in de handen en opgesloten bij de kolen. Zenuwachtig begon hij aan de joij- zers van het uurwerk te draaien om de tijd waarop de bom zou ontploffen later te stel- instincten daarentegen waarschuwen mij U beurt er niets! Ik ga nu eerst mij-n beloning 'len. Maar hoe hij ook draaide, het uurwij- De regering maakt bekend, dat in de af- geheel vrij te Uiten!" irZeur niet langer.'ontvangen en daarna zal ik U bevrijden, .zertje veranderde niet. Dit soort bom kon gelopen week geen verliezen in Indonesië riep Panda. (Hij voelde zich niet op zijn\Tol straks dus!" En met een sprong was hij Imaar éénmaal geslÜd worden.... zijn gerapporteerd. j de deur uit, die hij zorgvuldig achter zich /le meest markante figuur van het Huis. Bij late avonddebatten gebeurt het niet zelden, dat Churchill, juist terugkerende van een partij of van een andere bijeen komst, nog even de zittingszaal binnen slipt. Hij is als het ware met het Lagerhuis samengegroeid en is zijn oudste lid. Deze steek op Churchill is geen handige zet van de anders zo geslepen Morrison, die meest al Churchill's gelijke is in het debat. Hij heeft in het openbaar zijn verontschuldi gingen aangeboden aan de voormalige na tionale leider. Morrison had echter behoren na te gaan, of Churchill inderdaad het sa laris genoot, voor hij de opmerking maakte. De Britse minister zegt, dat hij 't maar op gekscherende toon had verklaard en dat hij op zijn beurt reageerde op hatelijke opmerkingen, die Churchill een dag te voren had gemaakt aan het adres der socialisten. In het politieke debat kan men niet elk woord op een goudschaaltje wegen, maar een dergelijke ontsporing als van Morrison blijft in het geheimen hangen Shinwell's openlijke verachting voor d« middengroepen heeft de partij destijds heel wat stemmen gekost. Nu men deze groepen sterker dan ooit aan zich wil binden, zal Labour nog wat psychologie moeten leren en zeker zich ervoor moeten hoeden gevoe lens van millioenen te kwetsen door een man als Churchill, wat ook zijn tekortko mingen mogen zijn, persoonlijk omlaag te halen. Trouwens Churchill's verdiensten voor zijn volk en de wereld zijn zo groot, dat niemand ej aanstoot aan zou nemen, indien hem een grotere uitkering dan nor maal werd gedaan, ook al moet hij op zijn leeftijd zijn krachten sparen. Stralend. Functionarissen van de Ameri kaanse luchtmacht hebben verklaard, dat aan het aantal Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen in Europa een een heid straalvliegtuigen zal worden toe gevoegd. Deze eenheid, die in Panama is gestationneerd zël noar Duitsland over gebracht worden. In Duitsland zijn thans slechts ongeveer 75 Thunder bolts. De Verenigde Staten zullen door de overbrenging van de eenheid straal vliegtuigen voor het eerst over een georganiseerde eenheid moderne jagers met straalaandrijving in Europa be schikken.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2