Duizenden geldsmokkelaars gevat aan de grens der Russische zone Twee doden bij vechtpartij in balzaal te Eijsden Slechts geringe verlaging van het bedrag der Marshall-hulp Griekse regeringstroepen in „beslissend offensief" Radiorede van de heer Wel ter werd afgebroken De Gaulle huldigt maarschalk Pétain Christiansen zal op 21 Juli in Arnhem terecht staan Weerbericht 62e Jaargang No. 18968 ■IF "II 1 Maandag 21 Juni 1948 Bureaux: Grote Houtsti 93, Tel Adv en Admin. I^J I f I 1 1^^ I Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct-Hoofdred. I E I 1 E I I III M I II II ||l 1 I Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. X X X X XXX ij VfJ Kr X f4,—. Franco per post /4.50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel 12713. 10132. J Advert.tarieven op aanjaag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Sokolofski verklaart Westelijke geldsanering onwettig Heden reeds Russische sanering verwacht Mïllioenen Duitsers hebben gisteren in queue voor de distributiekantoren gestaan om de nieuwe Westelijke Mark, die ook uiterlijk totaal van de oude verschilt, in ontvangst te nemen. Duizenden andere Duitsers trachtten hun geld op andere wijze te redden en probeerden met grote bedragen aan oude Marken over de zónegrens te komen, om dit in Berlijn en de gehele Russische zóne nog geldige betaalmiddel In goederen om te zetten. De grensbewaking was echter zo scherp, dat de meeste smokkelaars in de val liepen en hun geld kwijt raakten. Zowel de Russische als de Biits-Amerikaanse grenstroepen hielden een rigoureuze contróle. Wie als smokkelaar In Russische handen viel, werd meteen gearresteerd. Intussen zijn er zeker lijkende berichten, dat de Russische autoriteiten de laatste hand leggen aan een geldsanering In hun zóne. Vanmiddag om vier uur zal de Duitse economische commissie In de Sovjet-zóne bijeenkomen, aldus meldt het Duitse persbureau ADN, „om de laatste schikkingen te treffen". Men verwacht dat de Russen de oude Marken zullen intrekken en door stempe ling of perforatie zullen merken, waarna een deel weer zal worden uitgegeven als nieuw tijdelijk betaalmiddel, in afwachting van de uitgifte van nieuwe biljetten. Wan neer de Russen dit nieuwe betaalmiddel ook in Berlijn zouden invoeren, zullen de Westelijke bezetters hun Mark ook in de door hen bezette Berlijnse sectoren geldig maken. Een Sovjet-Russische stem in de „Tagliche Rundschau" pleit voor overleg tussen alle geallieerden met betrekking tot de Berlijnse situatie, „om toespitsing van de toestand in de Duitse hoofdstad te vermij den". De invloed der sanering is in de Weste lijke zönes reeds duidelijk te constateren. De waarde der Engelse sigaretten, eens „de meest stabiele valuta in Europa" nocmd ,is snel gedaald tot een tiende der voorafgaande waarde. Koffie, die tevoren op 300 a 500 mark per pond stond, wordt nu met het nieuwe geld voor 45 mark ge kocht. De schouwburgprijzen zijn ook ge daald. Velen, die in de Westelijke zönes aan het wisselbureau verschenen om hun nieuwe geld in ontvangst te nemen, werden ge arresteerd, omdat zij herkend werden als personen, die voor verschillende overtre dingen door de politie gezocht werden. Volgens het nieuwsbureau ADN zijn de laatste 48 uur 5.800 geldsmokkelaars ge arresteerd. De Russische omroeper van radio Berlijn deelde de luisteraars mede, dat „deze Zon dag een droeve dag voor Duitsland" was. Ter gelegenheid van de geldzuivering in West-Duitsland gaf dit station de gehele dag „ernstige" muziek. Antwoord van Sokolofski De Russische opperbevelhebber in Duits land, maarschalk Sokolofski, heeft in een brief aan zijn Britse en Amerikaanse col lega's de valutahervorming in West-Duits land „onwettig" genoemd. „Door uw eenzijdig optreden, zonder voorkennis en goedkeuring van de be stuursraad, hebt u de eenheid van valuta afgeschaft en de deling van Duitsland vol tooid", aldus de brief. „Ik kan uw excuus, dat de slechte economische toestanden de Westelijke zones uw eenzijdige actie rechtvaardigen, niet erkennen." Maarschalk Sokolofski vervolgt: „Ik ben verbaasd over de verklaring in uw brief, dat geen afzonderlijke geldhervorming zal worden uitgevoerd in de Westelijke sec toren van Berlijn, gezien het vierledig bestuur der stad. Ik kan uw optreden, dat ten doel heeft de overeenkomst betreffende het vierledig bestuur van Duitsland te vernietigen, niet als wettig erkennen en ben gedwongen te verklaren, dat de gehele verantwoorde lijkheid voor deze stap op de schouders van de Amerikaanse, Britse en Franse autoriteiten moet rusten." „Het doet mij anderzijds genoegen, dat de afzonderlijke munthervorming niet tot de westelijke sectoren van Berlijn zal worden uitgebreid. Zulks zou niet door de Zaterdagavond om elf uur kregen een Pool en een Belg op een bal te Eijsden twist om een Nederlands meisje. Toen twee wachtmeesters der politie tussenbeide wilden komen, trachtten enige andere Po len hun landgenoot te ontzetten. De politie werd zodanig in moeilijkheden gebracht, dat zij eerst van de gummistok gebruik maakte en daarna een waarschuwingsschot loste. De politiemannen zagen kans om versterking te vragen, maar voordat deze ter plaatse was, drongen de polen opnieuw op, tengevolge waarvan de politiemannen genoodzaakt waren, van hun vuurwapens gebruik te maken. De Pool K. werd door een schot in het hoofd getroffen en over leed tijdens het vervoer naar het zieken huis te Maastricht. De wachtmeester der marechaussée Op de Ven. die assistentie kwam verlenen, werd bij het betreden van de balzaal door enige Polen aangevallen, waarbij hij met een stoel zodanig op het hoofd werd geslagen, dat hij met een schedelbasisfraetuur naar het ziekenhuis te Maastricht moest worden overgebracht, waar hij is overleden. Hij was dertig jaar oud, gehuwd en vader van één kind. „Johan de Witt" Woensdag in Amsterdam verwacht Het m.s. „Johan de Witt" dat met 667 repatriërenden uit Indië op weg naar ons land is, zal waarschijnlijk Woensdagmor gen om drie uur IJmuiden bereiken. Met de ontscheping in Amsterdam kan dan des ochtends om negen uur een begin worden gemaakt. Voor het personeel van de Repatriërings- dienst, die op 1 Augustus wordt geliqui deerd, heeft de aankomst van de „Johan de Witt" speciale betekenis. Aangezien na dit schip tót 1 Augustus te Amsterdam geen andere boten meer met repatriërenden worden verwacht, is het de laatste maal, dat zij hun arbeid bij de ontvangst der terugkerende landgenoten zullen ver lichten. Sovjet-autoriteiten kunnen worden toege staan." „Ik heb nota genomen van uw wens, dat de handelsbetrekkingen tussen de Weste lijke zones en de Sovjet-zóne blijven be staan. Ik geloof, dat het niet nodig is u er aan te herinneren, dat ik steeds voorstan der ben geweest van de grootst mogelijke ontwikkeling van de handelsbetrekkingen tussen onze zönes." Vandaag al? Volgens Dena zou de eerste phase van de geldzuivering in de Sovjetrussische zöne hedenavond worden afgekondigd. De geld zuivering zou tot stand gebracht worden door het afstempelen van bankbiljetten van 20, 50 en 100 Mark. De stempeling van de bankbiljetten zou onder Sovjetrussisch toezicht op de gemeentehuizen moeten plaatsvinden. Hoeveel „nieuw" geld ieder zal ontvangen is niet bekend, doch men meent dat het meer zal zijn dan de 60 Mark, die per persoon in de Westelijke zönes omgewisseld kon worden. De eigenlijke zuivering zou tegen het einde van de week beginnen met opteke ning van de voorraden oude bankbiljetten. De speciale bijeenkomst van het militaire bestuursbureau van Berlijn, welke voor Zaterdag was uitgeschreven, en waarop de geldsanering besproken zou worden, is af gelast nadat de Sovjetrussische vertegen woordiger had verklaard, dat hij het „te druk" had om aanwezig te kunnen zijn. Drie prinsesjes dansten ten bate van de U.N.A.C. Dat ook het Prinselijk Gezin de steun- actie voor de U.N.A.C. een zeer goed hart toedraagt, bleek Zaterdagmiddag toen de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet als leerlingen van de balletschool van de dan seres Gabriëlle Desfree, deelnamen aan een ballet-uitvoering welke ten bate van de U.N.A.C. werd gegeven in Hilversum. Het gemeentebestuur hief geen vermake lijkheidsbelasting, de ouders der leerlingen hadden de costumes vervaardigd en de danseres en enige andere dames gaven haar tijd voor de vele repetities. De middag begon met een openbare les, waaraan de Prinsesjes onder de schuilna men Cissy, Emmie en Mientje van Dijk deelnamen. De Prinsesjes traden ook op in een sprookje „Wolkine" op muziek van Schumann. De Prinses-Regentes woonde de gehele uitvoering bij, Prins Bernhard een gedeelte. Ruim duizend gulden bracht deze mid dag voor de U.N.A.C. op. Prins Bernhard neemt met „Priest" een hindernis in het springconcours van de Olympische dag. Hij toonde de toeschou wers een keurig parcours, dat behoudens een weigering op »de spoorbomen foutloos was. HUIS EN SENAAT VINDEN COMPROMIS Frankrijk kan de voorwaarden voor bilateraal verdrag niet aanvaarden De drastische verlaging van het bedrag der hulp aan Europa volgens 't Marshall plan, die dreigde door een wetsontwerp, dat in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden was aangenomen, is thans van de baan, doordat de gemengde commissie van Huis en Senaat, die een compromis moest vinden tussen het zuinige voorstel van het Huis en het vrijgevige ontwerp van de Senaat, er in geslaagd is de ver laging te beperken tot enkele procenten. Het Huis heeft intussen dit nieuwe ontwerp aangenomen, evenals de Senaat, zodat nog slechts de handtekening van Truman nodig is om er een wet van te maken. Het be drag is thans vastgesteld op 6.030.710.228 dollar, dat is bijna 100 millioen dollar minder dan de Se..aat gevraagd had.doch 50 millioen meer dan het Huis had voor gesteld. Daar komt nog bij, dat de periode der verdeling thans op 12 of 15 maanden, naar keuze van de president, is bepaald, nadat eerst het Huis een periode van 15 maanden had geëist. Indien het voorstel van het Huis was aangenomen, zou in het eerste jaar 22 pet. minder zijn uitgegeven dan volgens het Senaatsvoorstel. Volgens het aangenomen compromisvoorstel zal. indien de president gebruik maakt van zijn volmacht, om de periode op 12 maanden te stellen, de uit gave over dit jaar slechts IV2 Pc*- lager bedragen dan de Senaat had voorgesteld. De aanvaarding van het wetsontwerp door Huis en Senaat, nadat het in de ge mengde commissie was aangenomen, ge- 'schiedde op een extra bijeenkomst vlak voor het begin van het zomerreces. Franse achterdocht De Franse regering heeft haar ambassa deur te Washington opdracht gegeven om de regering der Verenigde Staten opnieuw te doen weten, dat Frankrijk de voor waarde in het voorgestelde bilaterale ver drag binnen het kader van het plan- Marshall onaanvaardbaar acht. Deze stap is genomen, nadat zowel de Franse als de Britse ambassadeur te Wash ington moeilijkheden hebben ondervon den, toen zij poogden de voorwaarden gewijzigd te krijgen. Van gewoonlijk welingelichte zijde ver neemt Reuter, dat de Franse regering vermoedelijk een nederlaag zou lijden in de Nationale Vergadering, indien zij het verdrag in zijn huidige vorm zou tekenen. De voorwaarden, zo voegt Reuter er aan toe, zijn in sommige opzichten strenger dan die voor het hulpprogramma in het alge meen en betreffen ook punten, waarom trent zich het Amerikaanse Congres bij het bepalen van de algemene condities niet heeft uitgelaten. De betrokken verantwoordelijke Franse Kolen en kunstmest voor Nederland De administratie voor de economische samenwerking heeft binnen het kader van het plan-Marshall tot dusver de grootste toewijzing gedaan: 215.071.075 dollar aan zes landen, te weten Frankrijk, Denemar ken. Italië, Nederland, Griekenland en Groot-Brittannië met inbegrip van het Duitse Bizonië, Triest en Frans Noord- Afrika. Nederland krijgt voor 5.699.000 dollar kolen en voor 650.000 dollar kunstmest. kringen menen, dat bepaalde voorgestelde voorwaarden tot gevolg zullen hebben, dat „Amerikaanse zakenbelangen vaste voet krijgen in alle Franse ondernemingen, die worden opgezet met uitrusting, die in het kader van het hulpprogramma voor Europa is ontavngen. Hoofdinspecteur M. Woud gerehabiliteerd Weer in dienst of met pensioen? Ons wordt medegedeeld dat de minister van Justitie het d.d. 28 November 1946 (ingevolge de zuivering) aan M. Woud, hoofdinspecteur van politie te Haarlem, gegeven ontslag heeft ingetrokken, door welke beslissing deze in zijn eer her steld is. De heer M. Woud was hoofdinspecteur, hoofd van de afdeling recherche. Wij vernemen dat het nog niet zeker is of de heer Woud, die inmiddels 60 jaar geworden is, zijn werkzaamheden zal her vatten, of met pensioen gaan, waarop hy aanspraak kan maken. Ontploffingen in Joodse wijk te Caïro: 25 doden Zaterdagochtend vroeg hebben zich in de Joodse wijk te Cairo twee ontploffingen voorgedaan, tengevolge waarvan 25 per sonen werden gedood en 54 gewond, van wie 37 ernstig. Acht huizen werden totaal vernield. Reddingsploegen zijn nog bezig onder het puin bedolven slachtoffers te bevrijden. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Eerder is gemeld, dat in de betrokken Joodse huizen springstoffen zou den zijn opgeslagen. Een onderzoek wordt ingesteld. Het grootste offensief van het Griekse leger sedert het begin van de burgeroorlog, is Zondag begonnen in de Grammos ber gen langs de Albanese grens.. Deze actie is een poging om de guerilla's van generaal Markos definitief te verslaan. Het offen sief werd ingeleid met een zwaar bombar dement door vliegtuigen en kanonnen. De grote aanval die later op de avond begon bracht zes volledige divisies in be weging. Amerikaanse waarnemers zijn van het succes overtuigd en geloven dat de uitslag binnen twee of drie dagen bekend zal zijn. Zij verwachten dat „vrij Griekenland" binnen tien dagen a twee weken „van de kaart" zal zyn, aldus United Press. Noors motorschip liep op een vernielde meerstoel Zondag omstreeks het middaguur is het Noorse motorschip „Lionel" van 5600 ton bij het uitvaren van de Noordersluis, toen het wilde opvaren naar de Hoogovens, ver moedelijk door de krachtige wind, op een zich onder water bevindende betonnen meerstoel gestoten. Deze Westelijke meerstoel, die door de Duitsers is vernield en met een boei is aan gegeven, heeft de huid van de Noorse boot opengescheurd, zodat het schip water maakte. De dubbele bodem voorkwam ech ter erger en met pompen heeft men het binnendringende water dan ook kunnen bijhouden. Vanmorgen zou de Lionel naar Amster dam gaan om daar te dokken. Zaterdagavond zou de heer Ch. J. I. M. Weiter voor de „Lijst Welter" via Hilver sum II in de Haagse studio van de Neder landse Radio Unie van half acht tot kwart voor acht een verkiezingsrede houden. De heer Weiter werd evenwel eerst enige minuten na half acht voor de luiste raars verstaanbaar. Dit bemerkende begon hij zijn toespraak opnieuw, waardoor hij niet om kwart voor acht gereed kwam. Op dit tijdstip werd de heer Weiter uitgescha keld en begon het programma van de KRO. Zoals was aangekondigd geschiedde de uit zending van de verkiezingsrede buiten ver antwoordelijkheid van de omroepvereni gingen. De K.R.O. deelt hierover mede, dat toen de heer Weiter om kwart voor acht zijn tekst nog niet geheel had uitgesproken hij op gezag van de algemene regie van de K.R.O. toch moest worden „weggeregeld" (uitgeschakeld), omdat anders het verdere programma in het gedrang zou komen. Volgens een algemene instructie bij de om roepverenigingen moet ieder programma onderdeel prompt op tijd beginnen en ein digen. Onlangs is het nog voorgekomen, Togliatti naar Moskou Naar in Rome verluidt, zou Palmiro Togliatti, de leider van de Italiaanse com munisten, onderweg zijn naar Moskou of Warschau. Reeds eerder is bericht, dat hij Donderdag per vliegtuig uit Italië was ver trokken en waarschijnlijk naar Praag zou gaan, doch naar thans wordt gezegd is hij in Praag niet uitgestapt. Generaal de Gaulle heeft Zondag in een rede te Verdun verklaard, dat Frankrijks lot wederom ernstig wordt bedreigd. Hij zinspeelde op de „illusies van onze Britse en Amerikaanse bondgenoten" ten aanzien van Duitsland en drong opnieuw aan op een hervorming van de Franse staat. Hij herinnerde terloops aan de grote rol, die maarschalk Pétain speelde in de histori sche veldslag bij Verdun in 1916. Militaire waarnemers zien in deze verwijzing het begin van een campagne om de kloof tus sen de Gaullisten en de voormalige aan hangers van Pétains Vichy-regering te overbruggen. „De omstandigheden", aldus de Gaulle, „zijn van dien aard, dat ik moet herinneren aan de fouten, die gemaakt werden na de geallieerde overwinning in de eerste wereldoorlog. Onze buitenlandse politiek werd, zij het morrend, gekoppeld aan de kortzichtige opvattingen die men aan de overzijde van het Kanaal huldigde. Hieraan is het te wijten, dat een groot lei der uit de grote oorlog (maarschalk Pé tain), dezelfde man, die zijn land de on vergankelijke dienst bewees de slag bij Verdun te winnen, van 't toneel verdween. Thans voelt Frankrijk, dat zijn lot nog-, maals ernstig bedreigd wordt. Binnenland se economische en sociale chaos zijn koren op de molen van hen, die hun dictatuur op armoede willen vestigen. Twee derde van Europa en een groot deel van Azië worden door de Sovjet-Unie beheerst en vormen een machtig instrument van over heersing, vooral als de drang naar een herboren Duits Reich vroeg of laat zich daarbij aansluit. Wij beleven nu, dat een ongeschikt openbaar gezag, dat spreekt na mens een verachtelijke parlementaire meerderheid, waarvan een ieder weet, dat zij slechts een zwakke minderheid in het land vertegenwoordigt, het lot van Frank rijk in de waagschaal stelt door zijn stand punt inzake Duitsland". Toen de Gaulle zijn rede begon, kwam een oorverdovend sirene-geloei zijn woor den overstemmen. De politie begaf zich ijlings naar de kathedraal waar de sirenes van de torens huilden. Zij zocht overal naar saboteurs Leden van „Jehova's Getui gen" gingen buiten hun boekje In Utrecht werd Zaterdag geconstateerd, dat leden van de vereniging „Jehova's Ge tuigen" welke in de Domstad een congres hield, het publiek aanspoorden, geen geld te geven voor de Rode Kruiscollecte, welke daar gehouden werd. Als reden gaven zij op, „dat het Rode Kruis de mannen door bloedtransfusies gereed maakt voor oor logsdoeleinden". Zij hinderden voorts de collectanten. Het bestuur van „Jehova's Getuigen" heeft later medegedeeld, dat „enkele leden buiten hun boekje waren gegaan". Van enige georganiseerde actie tegen de Rode Kruiscollecte was geen sprake en het op treden van enkele leden geschiedde vol komen eigenmachtig. Het bestuur keurt deze actie af en ver klaarde ten aanzien van de collecte, „dat het iedere toepassing van de Christelijke regel der naastenliefde toejuichte". De twee nieuwste aanwinsten van het Frans Halsmuseum, die uit Duits bezit stammen, worden naar hun plaats gebracht. Men ziet een stilleven van Heda en een strandgezicht van Jacob van Ruisdael. doch kon er niet een vinden. Ten einde raad werden de draden van de sirenes doorgesneden. Naar afschaffing der Belgische openbare terechtstellingen Bij de Belgische Kamer van volksverte genwoordigers is een wetsvoorstel inge diend tot wijziging van artikel negen van het wetboek van strafrecht, volgens het welk de voltrekking van doodvonnissen openbaar is. In de toelichting op dit wetsvoorstel wordt gewezen op de onverkwikkelijke taferelen, die zich bij het executeren van politieke delinquenten hebben afgespeeld. Dikwijls zijn er vroegere slachtoffers van de terdoodveroordeelde aanwezig, die niet nalaten door allerlei opmerkingen van hun gevoelsn blijk te geven. Tenslotte wordt nog het zedelijk kwaad in het licht gesteld, dat wordt aangericht door de met allerlei gruwelijke détails op geluisterde reportages over deze terecht stellingen, die dikwijls nog verlucht zijn met zeer aanstootgevende foto's. „Het is hoog tijd dat aan deze terechtstellingen in het openbaar een einde wordt gemaakt", zo heet het tenslotte in de toelichting. Belgische staking naar spoedig einde Er zijn volgens Reuter tekenen, die wij zen op een spoedig einde van de staking van de Belgische metaalbewerkers. Men verwacht, dat Dinsdag de staking zal wor den afgelast na besprekingen tussen werk gevers en afgevaardigden der werknemers, waarbij leiders der Belgische regering, waaronder premier Spaak, zullen bemid delen. Bij de staking zijn 2600 fabrieken en 43 hoogovens betrokken. Ook de scheepswerven te Antwerpen, waar 40.000 arbeiders werken, liggen stil. Hongaarse bisschoppen protesteren Kardinaal Mindeszenthy, Rooms-Katho- liek primaat van Hongarije en 15 bisschop pen, die tegen de nationalisatie van kerken en scholen hebben geprotesteerd, verklaar den Zondag, dat zij nimmer afstand zou den doen van hun recht om met alle wet telijke middelen herstel van rechten te verkrijgen. 4n een herderlijk schrijven, dat in alle Rooms-Katholieke kerken is voor gelezen, verklaarden zij dat het program ondemocratisch was, en dat het voor de verkiezingen in geen enkel partijprogram was voorgekomen. Het parlement keurde op 17 Juni het re geringsvoorstel tot overneming van de scholen goed. Overstromingsramp in China Volgens officieuze schattingen bedraagt het aantal doden tengevolge van overstro mingen te Foetsjau (China) 10.000. Duizenden woningen zijn verwoest. Het grootste hóte\ van de stad Foetsjau is in gestort. 500 personen verloren hierbij het leven. Schepen en troepen voor Bernadotte De UNO heeft officieel de mededeling ontvangen, dat drie Amerikaanse torpedo jagers en één Franse korvet onmiddellijk aan graaf Bernadotte ter beschikking zul len worden gesteld. Zij zullen gebruikt worden als patrouillevaartuigen. Zaterdagavond zijn veiligheidstroepen, die graaf Bernadotte zullen bijstaan, per vliegtuig uit New York vertrokken. Voor het vertrek werden zij geïnspecteerd door Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO. Onder de manschappen zijn slechts zeven niet-Amerikanen. Zij komen uit Noorwe gen, Zweden, Denemarken, Frankrijk, China en Australië. Het contingent draagt de grijze uniform van de UNO en is ge wapend met revolvers. Het is echter niet bekend of deze wapens in Palestina gedra gen zullen worden. Donauconferentle wordt te Belgrado 30 )uli geopend Het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk tot overeenstemming zijn gekomen over het houden van een Donau-conferentie op 30 Juli a.s. te Belgrado. Tevens is overeenge komen dat Oostenrijk de conferentie met adviserende bevoegdheid zal bijwonen. dat ook de voorzitter van de K.R.O., pro fessor Kors. door zijn eigen omroepvereni ging werd „weggeregeld". omdat hij niet binnen het vastgestelde tijdstip zijn toe spraak eindigde. Van de zijde van „Lyst Weiter" deelt men het volgende mede: Daar men in Den Haag voorzag, dat de heer Weiter niet precies om half acht ach ter de microfoon zou kunnen plaats ne men omdat hij kort voor dat tijdstip nog niet was gearriveerd, verzocht men de Hilversumse studio een plaat gereed te houden „voor het geval de uitzending iets later zou beginnen". Om éen minuut na half acht had de heer Weiter zijn plaats in de Haagse spreekstoel ingenomen en begon hij zijn rede uit te spreken, welke evenwel niet doorkwam. Eerst zeven minuten na half acht was de spreker verstaanbaar voor de luisteraars en begon hij wederom met zijn toespraak, welke uiteraard om kwart voor acht niet geheel geëindigd was. Op dat tijdstip werd de heer Weiter uitgeschakeld. Protcsttelegrammen. Onmiddellijk na de mislukte uitzending heeft de heer Weiter gelijkluidende pro testtelegrammen gezonden aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, aan de voorzitter van de Radioraad, prof. Gerbrandy en aan de voorzitter van de Katholieke Radio Omroep, prof. Kors. De telegrammen luiden: „Ik protesteer ten krachtigste tegen af breking van mijn radiorede, nadat deze buiten mijn schuld zeven minuten was on derbroken door een zogenaamde techni sche storing. Ik verzoek dringend in de gelegenheid te worden gesteld op hetzelfde uur van een andere dag mijn rede volledig uit te spre ken". Volgens de P.T.T.-radiopost in Hilver sum, waarover de verbinding loopt tussen de studio's in Den Haag en Hilversum, was deze verbinding prima in orde. De storing zou dus of in de Haagse studio of in die van Hilversum gelegen hebben. Wat hem ten laste wordt gelegd Op 21 Juli zal voor het Bijzondere Ge rechtshof te Arnhem terechtstaan de voor malige „Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden" generaal Christiansen. Als getuigen zyn opgeroepen Rauter, Schreie- der, Lages en Fullriede. In de tenlastelegging, die heden aan Christiansen is uitgereikt, wordt hij er van beschuldigd dat hij in Nederland tus sen 10 Mei 1940 en 15 Mei 1945 als „Wehr- machtsbefehlhaber in den Niederlanden" misbruik gemaakt heeft van zijn macht door opzettelijk in strijd met de wetten en gebruiken van de oorlog. Nederlandse gij zelaars te doen doodschieten, nadat te Rotterdam in Augustus 1942 door een of meer toen onbekende personen een poging tot een aanslag is gedaan op een spoor trein waarmede Duitse militairen werden vervoerd. Vijf aan de aanslag onschuldige Neder landers .werden toen neergeschoten: mr. R. Baelde, C. H. R. Bennekers, mr. C. E. G. graaf van Limburg Stirum, W. Ruys en A. baron Schimmelpenninck van der Oye. Voorts heeft hij. nadat te Haarlem om streeks 30 Januari 1943 een Duitse militair door een of meer onbekende personen was doodgeschoten, er op aangedrongen, dat als vergeldingsmaatregel een aantal Neder landse burgers zou worden doodgeschoten. Als gevolg hiervan werden tien perso nen doodgeschoten: B. Chapon, mr. H. O. Drilsma, P. Frank. J. Th. Lebbe, K. F. Reuman, W. de la Rie, R. Strengholt, S. Warmenhoven, P. Wey en J. Zwanenbeek, van wie geenszins was vast te stellen of gebleken is, dat zij bij het plegen van die aanslag betrokken waren geweest. Voorts zou Christiansen nadat nabij uPuJten in de nacht van 30 September 1944 op 1 October 1944 een aanslag was ge pleegd op enige in een auto gezeten Duitse militairen, als vergeldingsmaatregel des wege op zijn bevel, althans in zijn op dracht, een groot deel der weerbare man nelijke bevolking van Putten gevangen hebben laten nemen en ter wegvoering naar Duitsland hebben doen overgeven aan de SS tengevolge waarvan deze mannen op enkele uitzonderingen na naar Duitsland zijn gedeporteerd en het merendeel hunner aldaar onder afschuwelijke omstandighe den om het leven is gekomen. Tenslotte zou hij vrouwen en kinderen en ouden van dagen althans een groot aan tal hunner uit hun woning in Putten heb ben laten zetten en een groot aantal hui zen in Putten in brand hebben doen steken en laten verwoesten. Communisten uit het Engelse leger? De „Daily Express" deelt heden op de voorpagina mede, dat de Engelse regering thans ook de gewapende strijdkrachten van communisten zal zuiveren. Volgens het blad worden reeds stappen ondernomen om de communisten uit de commando's in het midden- en Verre Oosten te ontslaan. Het voegt er aan toe, dat deze week een officiële bekendmaking wordt verwacht over het verwijderen van communisten uit de artilleriefabrieken en scheepswerven van het leger. De Bloomendaalse recherche heeft een een- en-twintig jarige besteller aangehouden, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een portemonnaie niet geld uit een keuken van een woning in Aerdenhout. TIJDELIJK ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Vanavond en vannacht tijdelijk enige lichte regen. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt, doch overwegend droog weer Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West VTij koel. 22 Juni: Zon op 4 2' Maan op 22.3 uur. onder 21.04 uur uur. onder 4.27 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1