Haarlems Dagblad Philadelphia Wie zal Republikeins candidaat zijn voor het Amerikaanse presidentschap? Aanstootgevende voorwaarden uit Marshall-ontwerp verdragen geschrapt Rusland stemt toe in overleg ten aanzien der geldkwestie Weerbericht 62e Jaargang No. 18969 Bureaux: Grote Houtstr 93, Tel Adv en Admln. 10724. 14825, Redactie 10600. DirecL-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom DinsSap 22 Juni 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. AdverLtarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem A MERIKA'S REPUBLIKEINSE PARTIJ r\. is gisteren te Philadelphia bijeenge komen om na veel stemmingen haar can- didaat voor het presidentschap der Ver enigde Staten te kiezen. Daarna zal in Juli de democratische partij eveneens in de Convention Hall te Philadelphia haar afge vaardigden bijeenbrengen om haar keuze te doen. En een van deze beide kampioenen zal president worden, want candidaten buiten de twee geijkte partijen kunnen wel een aanmerkelijke opschudding veroor zaken. maar maken geen redelijke kans op verkiezing. Gij kunt u afvragen waarom juist de stad Philadelphia de eer geniet om de ver gadering der afgevaardigden van de beide grote partijen te ontvangen, maar een Amerikaan zou schrikken als hij het zo hoorde uitdrukken. Want de stad Phila delphia zal zich veeleer op het standpunt stellen, dat partijen de eer genieten door haar ontvangen te worden. Het was immers in deze stad, die de grootste is van de staat Pennsylvania, dat in 1776 de onaf hankelijkheid der Verenigde Koloniën werd geproclameerd en het was ook daar dat de constitutie der Verenigde Staten geschapen werd. Indien gij bij moderne Amerikaanse auteurs de gemeenzame aan duiding „Philly" mocht tegenkomen, meen dan niet dat dit speelse bijnaampje gebrek aan eerbied vertolkt. Overigens is het ook in materialistische twintigste eeuwse op vattingen zeker geen stad van de tweede rang, want zij telt meer dan twee millioen inwoners tweeënhalf maal zoveel als Amsterdam bezit een universiteit met zo ongeveer tienduizend studenten en wordt beschouwd als de belangrijkste fabrieks stad der Verenigde Staten na New York, waarbij zij zich bovendien onderscheidt door de merkwaardige veelzijdigheid van haar nijverheid. In 1876 herbergde zij een wereldtentoonstelling. Onze correspondent te New York heeft _.is heel wat gegevens omtrent de repu blikeinse partij-conventie doen toekomen en de cijfers ontbreken er niet in, zodat wij nu weten dat 1094 republikeinse afge vaardigden uit de 48 Verenigde Staten te „Philly" bijeen zijn gekomen, dat de vol strekte meerderheid dus 548 stemmen is, dat het verscheidene stemmingen zal ver gen eer iemand die verovert, dat er zes favorieten voor de republikeinse nominatie zijn en dat men de kans der partij bij de presidentsverkiezing op 80 schat. Dat laatste is begrijpelijk, want het is de ge hele wereld wel duidelijk geworden dat de papieren van de aftredende president, de democraat Harry Truman, sinds enige tijd dalende zijn. Zijn tekortkomingen op de zeer hoge en zeer verantwoordelijke post worden natuurlijk aan zijn partij geweten die trouwens de regeringszetels en vele andere posten van belang bezet houdt en men ziet de overwinning der repqblikeinen tegemoet. In' Europese hoofdsteden wekt dat niet bepaald blijdschap. Ofschoon het moeilijk valt de politieke verschillen tussen de democratische en de republikeinse partij in Amerika vast te stellen is wel duidelijk, dat de „isolationisten", de conservatieve voorstanders van een Amerikaanse politiek van afzondering, het sterkst in de republi keinse partij vertegenwoordigd zijn. Overigens mag men op dit punt niet gene raliseren, want een zeer belangrijke figuur in de partij is de senator Arthur Vanden- berg en niemand heeft verwoeder dan hij gestreden voor het verlenen van de Marshall-hulp aan Europa. Dat de poging van de meerderheid van het Huis van Af gevaardigden, om die hulp met ongeveer een kwart te verminderen, op het hechte bolwerk van de Senaat is gestrand, danken wij Europeanen vooral aan Vandenberg. Niettemin doet het isolationisme, dat de republikeinse partij vanouds aankleeft, zich weer sterker gelden nu zij zo lang zamerhand op het presidentschap is gaan rekenen. Het kan meevallen als het een maal zover is de presidentsverkiezing komt pas in het najaar en de nieuwe functionaris zal pas in Februari 1949 zijn taak aanvaarden maar een behagelijk idee is het niet. Als Arthur Vandenberg republikeins can- didaat voor het presidentschap werd zou er geen isolationistisch gevaar zijn en boven dien zouden wij, evenals in het geval van Roosevelt, de voldoening hebben dat het een man zou betreffen wiens voorvaderen Nederlanders waren. Hetgeen meer bedui den kan dan een sentimentele voorkeur bij onsnamelijk ook een sentimentele voorkeur bij de gekozene. Men moet die dingen nooit onderschatten. De overweging geldt trouwens ook voor een ander onder de zes favorieten, namelijk Harold Stassen, wiens voorvaderen blijkbaar Limburgers zijn geweest. Weddenschappen in Amerika en ook opinie-onderzoekingen geven op het moment evenwel groter kansen aan Thomas Dewey, de gouverneur van de staat New York en in de tweede plaats aan Robert Taft, zoon van een vroegere president der V.S., op wiens verkiezing Europa zeker niet hoopt. De president van het Huis van Afgevaardigden, Joe Martin en de gouver neur van de staat Californië, Earl Warren, komen ook ernstig in aanmerking. Het zal een felle en ook een luidruchtige strijd worden. Voor Europa kan het resul taat belangrijker zijn dan ooit tevoren. Al lijkt dat vreemd, op zo'n afstand. R. P. Eerste na-oorlogse Deli-tabak aangekomen Met het m s. „Celebes" van de Stoom vaartmaatschappij „Nederland" is de eerste Delitabak, welke na de oorlog naar de Am sterdamse veiling werd verscheept, in de hoofdstad aangekomen. De partij bestaat uit ongeveer 625 pakken. Behalve deze tabak nam de „Celebes" ook grote par tijen rubber en vezel mee, benevens palm olie, welke thans weer rechtstreeks via de tankparken van het Deli-tankbedrijf kon worden geladen. Hatta vóór, Democratisch Volks front tégen het compromisvoorstel Ten aanzien van de Indonesische kwestie kan heden worden gemeld, dat Mohammed Hatta, blijkens zijn verklaringen tegenover Antara, het Amerikaans-Australisch be middelingsvoorstel toejuichte en niet kon begrijpen waarom de Nederlanders er be zwaren tegen hadden. De partij van Sjari- foeddin, het „democratisch volksfront", heeft in een vlugschrift haar afkeuring uitgesproken over het voorstel en is van mening dat het minder aannemelijk was dan de Renville-ovcrecnkomst. RUMOER IN CONVENTION HALL, PHILADELPHIA Vier serieuze gegadigden (Van onze correspondent in New York) Gisteren, Maandag 21 Juni, begon de voorlaatste fase van 't Grote Amerikaanse Verkiezingsspel. De Republikeinse Partij kwam namelijk in de Convention Hall in Philadelphia bijeen om daar onder luid ruchtig vergaderen tot overeenstemming te geraken, wie harer zonen in November van dit jaar de candidaat zal zijn voor de uitermate moeilijke, maar begeerde taak1 van president dér Verenigde Staten 1949 1952. In totaal 1094 afgevaardigden uit de J 48 staten zullen hun stem uitbrengen; voor de nominatie is een gewone meerderheid (548) vereist, maar heeft eenmaal een candidaat de nominatie verkregen, dan wil I het goede gebruik, dat alle anderen zich j terugtrekken, waarop de nominatie „met algemene stemmen" wordt gemaakt. Naar schatting zijn er thans nog wel 15 Republikeinen,die met hoop in het hart naar de oude Quakerstad vertrekken, onder het motto „je kunt nooit weten". Het veld, dat echter een serieuze kans maakt, is veel kleiner en bestaat thans uit (in alphabeti- sche volgorde): Thomas Dewey (Gouverneur van de Staat New York); Jöe Martin (Speaker van het Huis van Afgevaardigden) Harold Stassen (ex-Gouverneur van Minnesota); Robert Taft (de belangrijkste Republi keinse senator voor binnenlandse aange legenheden); Arthur Vandenberg (belangrijkste Repu- keinse senator voor aangelegenheden op 't gebied der Buitenlandse politiek); Earl Warren .(Gouverneur van de Staat Californië). Aangezien dit jaar de Republikeinse nominatie voor 80 zekerheid biedt op het presidentschap, bestaat er in Amerika voor de Republikeinse Conventie ontzag lijke belangstelling. Kranten, tijdschriften en radio zijn er vol van en aangezien de Amerikaan nimmer rust bezit om de loop der gebeurtenissen af te wachten, zijn er tientallen „polls" (onderzoek naar publieke opinie) gehouden om te trachten de sluier op te lichten. Gepolld zijn de leden van de volksvergenwoordiging (favoriet Taft). de leidende politieke journalisten in de 48 staten (favoriet Vandenberg), de Gou verneurs van de 48 staten (favoriet De wey), gepolld zijn groepen zus en groepen zo, en ongeveer iedereen. En al hebben al deze „polls" niet de éne man kunnen aan wijzen, zij heb ben het veld der waarschijn- lijken verder teruggebracht tot 4 gegadig den: Dewey, Stassen, Taft en Vandenberg, met andere woorden precies wat wij 6 maanden geleden ook al wisten. Potverteren in Convention Hall. Gaan we thans over tot de eerste ballo tage. Met grote reclameborden met partij- slogans maken de verschillende delegaties onder het daverende geblaat van hoempa orkesten een rondgang door de Convention Hall. Tot op het ogenblik lijkt de Con ventie nog meer op een dagje potverteren dan op een ernstige politieke bijeenkomst. Vervolgens betreden de delegatie-voorzit ters het spreekgestoelte, in alphabetische volgorde gerangschikt naar de staat van herkomst. Eerst Alabama, dan Arizona, Arkansas, Californië enz. enz. tot Wyoming toe. De eerste ballotage is dit keer onbe langrijk. Bij deze eerste ballotage verwacht Dewey 329 stemmen, Taft 250, Stassen 175 en Vandenberg 41 stemmen. Niemand heeft dus de vereiste meerderheid en het spel gaat nu in ernst beginnen. Bij de tweede ballotage gaan veel stemmen naar de grote gegadigden. Verwacht wordt, dat al deze groten in stemmental vooruit zullen gaan, zonder nochtans de 548 te halen. Nu wordt het voor de delegaties uitkijken. Wie lijkt sterk? Dan met hem meegaan, want het is altijd leuk om op de winnaar gestemd te hebben. Deze overwac'nte verschuivingen in de richting van de vermoedelijke win ner worden hier genoemd „to climb on the band wagon", in goed Hollands: met de muziek meehollen. Wie er tijdens de 2de, 3de en 4de ballotage niet in slaagt vooruit te komen, is vrijwel ten dode gedoemd, men begint hem dan aan alle kanten aan te vallen. Dewey hoopt bij ongeveer de 4de ballotage zijn meerderheid te hebben. Is hij er dan nog niet, dan zal de zaak wel op Taft zijn vastgelopen en dan begint het gebakkelei en geconfereer pas goed. Komt men de eerste dag niet tot een resultaat, dan wordt er 's avonds in de hotel kamers zwaar aan hoge politiek gedaan, worden delegaties bewerkt, worden poli tieke gunsten in het vooruitzicht gesteld. Meer dan de helft van alle nominaties geschiedde in het verleden bij de eerste Thomas Dewey Belgische staking geëindigd De vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de Belgische metaalnij verheid zijn Maandagmiddag om 4 uur tot een accoord gekomen. De staking, die zes dagen heeft geduurd, is hiermede geëin digd. De katholieke en socialistische vakbon den hebben de arbeiders verzocht het werk heden te hervatten. In plaats van de geëiste vijf procent loonsverhoging krijgen de kwart millioen metaalarbeiders een toeslag voor goede presentie welke neerkomt op een loons verhoging van drie procent. Harold Stassen ballotage. Maar het kan zich voortslepen tot van 5 tot 50 ballotages toe en het record wordt gevormd door 103 ballotages uitge strekt over 9 vergaderingen, een teken van grenzenloze interne partijverdeeldheid. Dit is de situatie van de dag van heden. Deze week' zullen de persbureaux het grote nieuws van Philadelphia uit de wereld in flitsen. Felle aanvallen op de „New Deal" poli tiek, vooral ten aanzien van de houding tegenover het communisme, werden op deze eerste bijeenkomst geuit, onder an dere door de gouverneur van Illinois, Dwight Green, die de „New Deal" politici er van beschuldigde, de overwinning in Europa te hebben weggeschonken aan de Russen. Daarnaast kwam tot uiting een vastbesloten ondersteuning van Amerika's buitenlandse politiek, voor zover die anti- isolationistisch is en zich bezig houdt met hulp aan de Europese landen. De resolutie commissie keurde heden een resolutie goed, waarin het verkiezingsprogram der repu blikeinse partij werd samengevat. Het pro gram houdt in: Voortgezette hulp aan de vredelievende Europese landen via het Marshall-plan, afschaffing van het veto in internationale besprekingen, het sluiten van regionale pacten naar het voorbeeld van het Pan-Amerikaanse verdrag en steun aan de nieuwe staat Israël. Veertig man van de Griekse marine ter dood veroordeeld Een militair gerechtshof te Athene heeft veertig doodvonnissen uitgesproken tegen manschappen en officieren der Griekse marine. Alle veertig ter dood veroordeelden waren beschuldigd van sabotagedaden tegen de marine ten behoeve van de com munistische partij. 19 Anderen werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, negen tot tien jaar en tien tot twee jaar. 41 Beschuldigden werden vrijgesproken. Met ingang van 1 Juli wordt de zuive ringsraad voor de landbouwindustrie opge heven. Onderhandelingen te Batavia worden voortgezet Het communiqué der Commissie van Goede Diensten van heden meldt, dat de Nederlandse delegatie aan de commissie heeft medegedeeld, uit Den Haag autori satie te hebben gekregen, om de bespre kingen met de republikeinse delegatie voort te zetten. De agenda-commissie zal morgen bijeenkomen. Het communiqué van de com missie zegt voorts, dat de commissie heden avond een telegram zal zenden naar de Veiligheidsraad, in antwoord op 's raads verzoek om inlichtingen ten aanzien van de opschorting der onderhandelingen en de tijdsduur daarvan. Het woord is aan Thorbecke Niemand heeft het ideaal in de hand, maar waarheen stuurt hij, die het niet tn 't oog heeft. EUROPA WON HET PLEIT Ambtenaren van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken hebben Maandag te kennen gegeven, dat, als ge volg van een belangrijke Amerikaanse con cessie betreffende de valuta-devaluatie in Europa, het thans mogelijk is geworden, dat de bilaterale overeenkomsten betref fende het plan-Marshall tegen het einde van de week tot stand komen. De conccessie is het resultaat van een aantal besprekingen der Britse, Franse, Deense en Zweedse ambassadeurs met Willard Thorp, de Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken. De Britse ambassadeur zal vermoedelijk, tezamen met zijn Franse, Deense en Zweedse col lega's, de gehele week nog besprekingen voeren met Willard Thorp en ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. De mogelijkheid bestaat, dat de punten waaromtrent verschil van mening bestaat, geregeld zullen worden op basis van nieuwe instructies uit Parijs, Londen, Kopenhagen en Stockholm, die in de komende 24 uur verwacht worden. De clausule in het oorspronkelijke ont werp, die alle betrokken Europese landen de verplichting oplegde overleg te pregen met de Verenigde Staten over de devalua tie van hun valuta, telkens wanneer deze dit verlangden, is thans vrijwel geheel uit de overeenkomst gelicht en vervangen door een artikel, dat het ondertekenende land alleen verplicht een „passende" wissel koers te handhaven. Het feit, dat thans ook de Italiaanse ambassadeur met Thorn over hetzelfde De sanering in de Sovjet-zone nog niet in uitvoering Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur van Duitsland, heeft aan maarschalk Sokolofski, de Sovjet- Russische opperbevelhebber, medegedeeld, bereid te zijn vier-mogendhedenbespre- kingen te voeren over de geldhervorming in Duitsland, hetzij in eigen persoon, het zij door middel van zijn staf. Maarschalk Sokolofski heeft het voorstel aangenomen, zo wordt uit Russische bron gemeld. De Duitse economische commissie van de Sovjet-zóne heeft een ontwerp-decreet goedgekeurd voor een valutahervorming in genoemdezóne, aldus het Duitse persbu reau A. D. N. Na een geheime bijeenkomst van de com missie heeft de voorzitter, Heinrich Rau, het ontwerp ter goedkeuring gezonden aan maarschalk Sokolofski Volgens A.F.P. bevat het ontwerp een voorstel om de sanering ook in Berlijn toe te passen. Volgens berichten uit Berlijn ziin de Russen op de drukkerij van de „Tagliche Rundschau" die door een cordon soldaten bewaakt wordt, bezig drukwerk te maken dat dienen moet bij de komende geldsane- ring in de Russische zóne. Men nemt aan Distributie van verf is opgeheven Uit een publicatie van de directeur van het Rijksbureau voor Chemische Producten in de Nederlandse Staatscourant blijkt, dat met ingang van heden, 22 Juni, de distri butie van aangemaakte verfproducten is opgeheven. De distributie van lijnolie wordt echter gehandhaafd, zodat leveringsmogelijkhe den voor verf niet onbeperkt zijn. Verfgrondstoffen zoals loodwit, zowel droog als in pastavorm, zinkwit, lithopoon, loodtitanaat, titaanwit, loodmenie, anti- moonwit en chloorrubber zijn niet vrij. dat zegels gedrukt worden, die op de in te nemen oude marken zullen worden ge plakt. Deze maatregel zou de periode moe ten overbruggen die nodig is om een geheel nieuw betaalmiddel te drukken. Het hoofd van de financiële afdeling van het Sovjet militaire bestuur, Maletin, ver klaarde, dat de Sovjet-autoriteiten ver wachten, dat de Westelijke geallieerden de „Deutsche mark" in de Westelijke sectoren van Berlijn zullen invoeren, zodra de Sovjets hun monetaire hervorming bekend maken. Dit zou tot mislukking gedoemd zijn, zo zeide hij. Er zouden „vastbesloten tegenmaatregelen" worden genomen, „aan gezien er voor Berlijn geen ander betaal middel kan zijn dan dat, hetwelk in de Sovjet-zóne circuleert". Alle spaarbanken te Berlijn hebben he den medegedeeld, dat zij geen stortingen meer zouden toelaten. Gedurende de afge lopen dagen hadden zich voor de banken waar duizenden Berlijners nieuwe reke ningen openden, queues gevormd. Overstromingen in Europa Zuidwest Europa wordt tengevolge van hevige regens door grote overstromingen geteisterd. In Zwitserland, Zuid-Duitsland en Zuid-Oost Frankrijk zijn talrijke rivie ren buiten haar oevers getreden en ver schillende dijken weggespoeld. De schade aan landbouw en woonplaatsen is groot. Velen zijn dakloos tengevolge van ver woestingen door het wassende water. Ontploffing in kruitfabriek In de fabriek van de „Hercules Powder Company" te Kenvil (New Jersey) heeft een zware ontploffing plaats gehad waarbij drie personen om het leven zijn gekomen en vele gewond werden. De ontploffing was op 80 km afstand te voelen. Hoog boven de fabriek hing na het gebeurde een geel-rode rookwolk en op 16 km afstand dwarrelden roet en verbrande papiersnip pers neer. Op de rijksweg AmersfoortApeldoorn is een betonnen weggedeelte, dat berucht is om de vele verkeersongevallen welke daar gebeuren, vooral in de herfst en de winter, wanneer het wegdek glad is. Dit is uoor de E.HJB.O. aanleiding geweest om bij dit weggedeelte een complete verbandkast te plaatsen, waarvan het bijzondere is, dat zij door iedere weggebruiker geopend kan worden. Een verkeersslachtoffer profiteert van deze verbandkast. onderwerp besprekingen heeft gevoerd wordt als een aanwijzing beschouwd, dat de onderhandelingen, tot dusverre beperkt bleven tot vier landen, weldra alle 16 landen zullen gaan omvatten. De Franse staatssecretaris Pierre Abelin, woordvoerder van het Franse kabinet, heeft aan Reuter meegedeeld, dat het Frans-Amerikaans bilateraal verdrag, waarin de voorwaarden voor het verlenen van de hulp volgens het plan-Marshall ver vat zijn, ter ratificatie aan het Franse par lement zal worden voorgelegd. De „Indrapoera" op weg naar Nederland Maandag is de „Indrapoera" met 1400 man demobiliserenden van de Koninklijke Landmacht, de Koninklijke Marine en het K.N.I.L., waaronder velen uit Kennemer- land, van Batavia naar Nederland ver trokken. Onderlinge Joodse strijd in Palestina uitgebroken De aankomst van een schip met wapenen voor de Irgoen te Natanya, aan de kust tussen Haifa en Tel Aviv, is de aanleiding geweest van een gewapende botsing tussen de Irgoen en de Haganah, waarbij reeds vele doden zijn gevallen. Een communiqué van het Joodse hoofd kwartier zegt: „Nadat Maandagmiddag door een Joods regeringsvliegtuig mede gedeeld was, dat een door de Irgoen ver wacht schip met wapenen in de richting van Natanya opvoer, werd na overleg tussen de regering van Israël en het Joodse hoofdkwartier de Irgoen gewaarschuwd, dat de wapenstilstand onder geen voor waarde geschonden mocht worden dat zo nodig met wapengeweld tegen een schen ding zou worden opgetreden. Daar na deze waarschuwing het schip met wapenen zijn weg in de richting Natanya vervolgde, zijn twee Joodse oorlogsbodems naar deze plaats vertrokken. Zij hebben het bewuste schip onder bewaking genomen, terwijl gelijktijdig de staat van beleg in Natanya werd afgekondigd." De onderbevelhebber van de Irgoen heeft voor de radio gezegd: „Wij delen het land mede, dat de Haganah ergens in Palestina de Irgoentroepen aanvalt en dat reeds verscheidene manschappen zijn gedood o£ gewond. De Joodse staat is in gevaar en de komende uren zijn beslissend, want in dien de Haganah deze strijd niet dadelijk stopzet, kan een burgeroorlog uitbreken." Tussen Lochem en Gnor slipte een vrachtauto van de weg en geraakte vast in de berm. Een 18-jarige jongeman hielp de chauffeur, de auto weer op de weg te krijgen. Een tweede vrachtauto, die eveneens slipte, botste tegen dc eerste op. De jongeman ge raakte tussen beide auto's bekneld en was op slag dood. Een enorme drukte heerste Zondag in de Duitse steden in dc buurt van de distri- butiebureaux, die het nieuwe geld verstrekten. Velen moesten de gehele nacht in de rij staan om aan de beurt te komen. Een kijkje in Hamburgdc deuren van het uitrei- kingslokaal werden belegerd door mannen, vrouwen en kinderen. Pasoendan-ordonnantie Van officiële zijde wordt uit Batavia ge meld: Afgekondigd is de ordonnantie van 9 Juni j.L houdende regelen met betrekking tot de overdracht van overheidsrechten en over- heidsbevoegdheden aan de staat Pasoendan. Bij dezelfde ordonnantie wordt de door' de voorlopige vertegenwoordiging van de staat Pasoendan vastgestelde „regeling staatkundige organisatie Pasoendan" be krachtigd. De staat omvat voorhands de binnen het territoir van West-Java gelegen, cultureel en ethnologisch verbonden gebieden, waar van de bevolking zich door vrije wilsuiting heeft aangesloten. Bij de vaststelling der grenzen zal voorts rekening gehouden moeten worden met de mogelijkheid dat de Verenigde Staten van Indonesië in de toe komst in overleg met de Negara Pasoendan een bijzondere regeling zullen willen tot- standbrengen ten aanzien van het grond gebied der federale hoofdstad. Teneinde het de nieuwe staat mogelijk te maken zich op de kortst mogelijke ter mijn te organiseren tot een volwaardige deelstaat van toekomstige Verenigde Staten van Indonesië, worden in beginsel alle overheidsrechten, bevoegdheden en daaruit voortvloeiende verplichtingen aan de staat overgedragen. Van deze overdracht worden slechts uitgezonderd die bevoegd heden, welke in de toekomst door haar centraal karakter zouden kunnen behoren tot de taak van de Verenigde Staten van Indonesië. Kominform bijeen in Roemenië Volgens de „France Libre" is de Komin form bijeengeroepen op het kasteel Sinaia bij Boekarest, het voormalig koninklijk zomerverblijf. Voor het eerst zouden Duitse communis tische leiders voor een bijeenkomst van de Kominform zijn opgeroepen, hetgeen zou betekenen, dat de oprichting van een Oost- Duitse staat niet lang op zich zal laten wachten. In politieke kringen te Praag, aldus meldt Reuter nader uit deze stad, rekent men, naar aanleiding van de berichten over een bijeenkomst van de Kominform, op de mogelijkheid van een „nieuwe ontwikkeling in het vredesoffensief van Moskou." Reeds eerder zijn berichten gelanceerd volgens welke Togliatti en Secchia via Praag naar Boekarest gevlogen zouden zijn. Ook zouden Hilary Mine, de Poolse minister van industrie, en een andere per soonlijkheid, die op vorige Komïnform- bijeenkomstcn aanwezig was. uit Warschau zijn vertrokken. Eind vorige week is officieel medege deeld, dat de Duitse communistische leiders Pieck en Grotewohl zich in Roemenië bevinden. i* Britse havenstaking niet van politiek karakter (Van onze Londense correspondent) Hoewel de staking in de Londense haven samenvalt met arbeidsconflicten elders, is het moeilijk daaraan een politiek karakter toe te kennen. Politieke stakingen behoren hier tot de hoge uitzonderingen. Meer dan zes weken geleden hebben alle havenarbeiders geweigerd een lading zinkoxyde te behandelen, omdat hun eis voor een hoger tarief wegens „vuil werk" niet werd ingewilligd. De Raad van Over leg in het Havenbedrijf heeft hen pas thans gestraft met een week schorsing en het inhouden van dertien weken garantie loon, het loon dat pleegt te worden uitge keerd, wanneer zij minder hebben ver diend door gebrek aan werk. Omdat de arbeiders deze straf onevenredig hoog vonden, vooral ook, omdat de mannen in kwestie sinds het incident normaal hun werk hebben vervuld, is de wilde staking geproclameerd, waardoor de helft van de haven stil kwam te liggen. De straf moge Inderdaad te zwaar geweest zijn voor deze overtreding van het arbeidsreglement, een feit is, dat de staking van deze enorme omvang op haar beurt in geen verhouding staat ten opzichte van het conflict. Het is wel zeer paradoxaal, dat derge lijke stakingen uitbarsten met een Labour- regering aan het bewind. Het is niet erg gelukkig geweest, dat niet dadelijk na het gebeurde tot een straf maatregel werd overgegaan. Nu men er bijna twee maanden over heen heeft laten gaan, heeft men het juiste moment ver zuimd. Spanningen, die anders vermeden hadden kunnen worden, zijn er het gevolg van. Engeland heeft na deze oorlog maar een fractie van de stakingen gekend, die het na de eerste wereldoorlog had te ver duren, maar al deze stakingen zijn ver oorzaakt, doordat men niet dc goede slag heeft gehad om geschillen, die in wezen niet meer dan een bagatel waren, op te lossen. Op 6 Juli worden dc automatische tele fooncentrales te Harderwijk en Putten in dienst gesteld onder de nos. K 3410 en K 3418. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijke buien, hier en daar met onweer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Zon op Maan op 23 Juni: 4.20 uur. onder 21.M uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1